Recenzie užívateľa Coqueiro

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Kód života

28.09.2020 Overený nákup

Nesnadná cesta k vědomostmem

Na audioknihu jsem se velice těšil a měl jsem vysoká očekávání. Kniha je opravdu plná zajímavých poznatků, má však tři nedostatky, kvůli kterým je poslech obtížnější, než by musel být. Prvním je kvalita překladu, který místy tahá za ucho a tu a tam znesnadňuje srozumitelnost. Druhým kamenem úrazu je určitá repetitivnost. Autor jako by byl posedlý dědičností hmotnosti! No a třetí oříšek pro každou popelku, co si bude chtít knihu poslechnout, je přednes. Konkurence v tomto směru je na českém trhu audioknih lítá, jelikož dramaturgická kvalita bývá zpravidla na velice vysoké úrovni. V takovém srovnání kniha obstojí s odřenýma ušima. Knihu bych pro obsah doporučil, ovšem se zmíněnými výhradami. K vědomostem, které očekáváte, se budete muset mírně protrpět. Což je škoda, vezmeme-li v úvahu, že prezentuje výsledky 30-letého výzkumu!

Recenzia audioknihy Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami

28.09.2020 Overený nákup

Trochu snění před spaním

Kniha o tom, co by jednou mohlo být a jak nám k tomu dopomůže věda. Michio Kaku se zamýšlí nad budoucností lidstva a zkoumá způsoby, jak by se z homo sapiens mohl stát meziplanetární druh. Podobně jako ve svých ostatních knihách popularizujících astrofyziku, i v této si Michio Kaku vypůjčuje myšlenky ze sci-fi litaratury a kinematografie, aby ukázal hranice možného. Kniha je poutavá i pro čtěnáře s pouze elementárními znalostmi z oboru astrofyziky. Audioverze je skvěle zpracovaná. Jen houšť a větší kapky!

Recenzia audioknihy Klbko zmijí

21.09.2020 Overený nákup

Detektivové z prvního oddělení čelí tlakům shora

Dominik Dán se ve svých posledních knížkách pod pláštíkem detektivních románů dotýká významných zločinů, které se na Slovensku odehrály v nedávné době. Detektivové z Oddělení vražd mají tentokrát na stole dvě zdánlivě nesouvisející vraždy, jednou z obětí je prokurátor, zatímco tou druhou kandidát na místo starosty okrajových částí "našeho města", jak Dán označuje Bratislavu. Zejména vražda prokurátora, kterého vrah zastřelí v jeho vlastním domě, poutá pozornost mocných z vysokých pater politiky, kteří se nezdráhají zasahovat do vyšetřování. Zápletka v lecčem připomíná skutečnou nájemnou vraždu prokurátora Ernesta Valka, zastřeleného ve vlastním domě, která otřásla Slovenskem v roce 2010. Už proto je kniha zajímavá. Navíc, konec napoví, že se nejspíš můžeme od Dominika Dána těšit na literární zpracování vraždy jistého novináře... Po trochu slabším titulu Pohřbeni zaživa opět skvělá kniha.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Fulmaya

21.09.2020 Overený nákup

Nečekaně milé překvapení

Vynikající oddechovka, skvěle načtená autorkou. Dorota Nvotová je v Čechách známá, resp. dnes už spíše pozapomenutá coby herečka. Upoutala na sebe pozornost např. ve filmech Perníková věž, Roming, Případ nevěrné Kláry... Kniha nabízí jinou Dorotu - dobrodužku, která s batůžkem na zádech objevuje svět. Její vyprávění, psané z velké části jako cestovatelský deník, je svižné a neotřelé. Nvotová má v sobě drsnost i jemnost, a skvělý smysl pro humor. To vše se jí daří přenést do psaní.

Dnes se Nvotová nejvíce věnuje hudbě. Vystupuje jako zpěvačka a klávesistka, hudebně zajímavá je její spolupráce s Jakubem Ursínym. Knihu v podkresu doplňují pasáže z její tvorby. Například písně More, nebo Kathmandú. Její písně jsou často inspirované cestami, které podniká.

Odkaz na píseň Kathmandu: https://www.youtube.com/watch?v=zmjFhXQv7xI

Recenzia audioknihy Pochovaní zaživa

21.09.2020 Overený nákup

Poliši s ľudskou tvárou

Kto má rád Dominika Dána, isto si rád vypočuje ďalší príbeh detektívov z Oddelenia vrážd. Zápletka nie je taká silná, ako v knihách Červený kapitán či Cela č. 17, a rovnako som sa pri počúvaní neubránil nostalgii po hlase nedávno zosnulého Mariána Geišberga, ktorý nenapodobiteľne načítal veľa Dánových príbehov. Stále je tu ale svojrázna partia kolegov detektívov, dalo by sa povedať polišov "s ľudskou tvárou", ktorá knihu zachraňuje. Naviac, kto má rád Blavu, musí mať rád aj Dominika Dána, lebo slovenskú metropolu trefne popisuje a vystihuje.

Recenzia audioknihy Osvícení

21.09.2020 Overený nákup

Klasika, která nezklame

Co říci k této audioknize? Příběh je většině známý z Kubrickovy filmové adaptace. Ale ani Kubrick, byť je film geniální, není takový king jako King, jehož knížky často slouží jako inspirace k filmům, ale žádná z adaptací nedosahuje vrstevnatosti originálu. Kingovo psaní jde na dřeň a nutí k zamyšlení. A tato kniha patří k nejlepšímu z toho, co King napsal. Audiokniha je špičkově zpracovaná. Vřele doporučuji, jde o hluboký čtenářský zážitek. Pokud bych mohl něco tvůrcům audioknihy doporučit, pak to, aby zprostředkovali čtenářům také Kingovu vynikající, mírně opomíjenou knihu Návod na psaní (How to write), která podohaluje autorovo soukromí i kontext mnoha jeho románů a čtěnářům s tvůrčími sklony v literatuře přináší doslova osvícení.

Recenzia audioknihy Serotonin

31.07.2020 Overený nákup

Dávka posluchačského serotoninu

Poslech této knihy je jako dávka intelektuálního serotoninu. Skvěle zachycuje několik rovin, stav společnosti, zrcadlící se v krizi středního věku, jíž prochází vypravěč; stav environmentální diskuse v současné Evropě; geneticky modifikované potraviny; rozklad přirozených společenských struktur; politika EU. Kniha obsahuje několik míst, kde z filosofických úvah autora až zamrazí. Zároveň jsou tato místa sugestivně podtržena dramatičností četby. Pan Brousek předvedl obvivuhodný výkon.

Dlouho jsem sice váhal, zda chci po několika předešlých titulech od Houllebecqa číst ještě něco dalšího (koneckonců, reputaci provokatéra nemá autor bez vlastního přičinéní), ale nakonec jsem byl nadšen. Byl to nakonec velice příjemný a podnětný poslech.

Recenzia audioknihy Zpětný ráz

20.07.2020 Overený nákup

Boj o michelinskou hvězdu

Další ze série příběhů s vyšetřovatelem Enzem. Peter May v tomto titulu nezklamal: vynikající zápletka, nečekané rozuzlení a spousta zajímavostí, které se při čtení dozvíte, tentokrát ze světa francouzské michelinské gastronomie. Vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Dva proti Říši

20.07.2020 Overený nákup

Lepší průměr

Známá historie atentátu na Heidricha v románovém hávu. Kniha přesvědčivě vykresluje hlavní aktéry na obou stranách, nic nového však nepřináší. Vyprávění událostí je místy rozvláčné. Kinha dosahuje lepšího průměru.

Recenzia audioknihy Řeka v temnotě

20.07.2020 Overený nákup

Těžká zkouška uvěřitelnosti

Kniha o korejských navrátilcíh z Japonska, kteří uvěřili propagandistickým slibům severokorejského režimu, představuje drsnou každodenní realitu tvrdého komunistického režimu. Hlad a bída si podávají stránky knížky od začátku až do konce příběhu. Našinci se některá vyprávění mohou zdát až příliš přitažená za vlasy a může si klást otázku, zdali v nich je ono pověstné zrnko pravdy. Kupříkladu: Hlavní hrdina bez korun v kapse si s obzížemi dokáže půjčit velkou sumu na pokrtí dluhů své sestry. O jejím vrácení však už v knize není ani slůvko. Podobných nesrovnalostí člověk najde ve vyprávění několik.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Venuša zo zátoky

02.06.2020 Overený nákup

Dominik Dán s novým hlasem

Po zesnulém Mariánu Geišbergovi, který fantasticky namluvil všechny dosud vidané audioknihy Dominika Dána v původní slovenské verzi, se dalšího příběhu z pera nejúspěšnějšího současného slovenského spisovatele ujal Martin Mňahončák. Nutno říct, že i když je Marián Geišberg nenahraditelný, fanouškové Dominika Dána nebudou zklamání, Mňahončákova interpretace je výborná. Pokud jde o knihu, nezařadil bych příběh mezi Dánovy nejlepší. Vše začína nálezem těla bez hlavy, ovšem očekávaný velký případ se rozpadne na dva menší, méně bombastické. Naopak k velkým otřesům dochází v kriminalistickém týmu. Ideální četba na léto.

Recenzia audioknihy Boss Babiš

02.06.2020 Overený nákup

Místy drsnější než severská krimi

Vynikající kniha, která by měla být povinnou četbou. Jaroslav Kmenta zmapoval podnikatelský příběh bosse Babiše. Jde o velice komplikovaný příběh s několika zvraty, které není vždy snadné odsledovat. Některé pasáže vyžadují opakovaný poslech, pokud chce člověk některé vazby lépe pochopit. Kniha je výborně zazdrojovaná a napsaná poutavě. Vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Černá ozvěna

02.06.2020 Overený nákup

Dobrý standard

Píšu recenzi s trochou odstupu.... Kniha není špatná, ale ničím zvlášť nevybočuje, takže po měsíci má člověk problém si vybavit, o čem vlastně byla. Oddechovka na dlouhou cestu autem. Interpretace vynikající.

Recenzia audioknihy Český ráj

02.06.2020 Overený nákup

Skoro jako od Hrabala

Skvěle napsáno, ještě lépe interpretováno v podání Petra Čtvrtníčka. Autor používá hrabalovský styl vyprávění, jen místy nedokáže udržet stejné tempo jako mistr. Přesto celkově vynikající knížka.

Recenzia audioknihy Podvolení

02.06.2020 Overený nákup

Poutavě o chmurné budoucnosti

Temná vize o výsledku pronikání islámské kultury do Francie. Děj se odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, Francie má svého prvního prezidenta islámské víry a celá společnost se výrazně proměňuje, aby vyhověla nárokům nové islámské dominance. Kniha se soustředí na univerzitní prostředí a je vlastně jakousi obžalobou intelektuální elity, která v kolaborantském gestu přijímá nové uspořádání společnosti, protože se koneckonců ukazuje být výhodné pro profesory ctihodných univerzit. Kniha při svém vydání vyvolala ve Francii vlnu kritiky a její autor byl nařčen z islamofobie. Interpretace v podání Igora Bareše vynikající! Lze pouze vřele doporučit.

Recenzia audioknihy Sviňa

23.03.2020 Overený nákup

Těžká kniha k hodnocení

Kniha o velké i malé mafii na Slovensku. Postavy i děj se zakládají na nedávných slovenských politických a společenských reáliích a jsou pokusem o rekonstrukci možných událostí, které vedly k vraždě novináře a jeho snoubenky, jež se na Slovensku odehrála v únoru 2018 a vedla k pádu vlády. Hlavní aktéry si člověk v představě snadno ztotožní se skutečnými politiky, byť jména v knize jsou smyšlená. Děj si nezadá se severskou krimi, včetně čtenářovy nedůvěry, že by se mohly věci skutečně dít, jak je popisováno. O faktografii zcela jistě nejde, takže těžko říct, jak vlastně hodnotit příběh. Jako beletrii? Jako novinařinu? Jako pohádku? Kniha nabízí od každého trochu. Herecká interpretace vynikající.

Recenzia audioknihy Právo nálezce

25.01.2020 Overený nákup

Síla literatury

Příběh začíná přepadením známého spisovatele Johna Rothsteina v jeho domě, které se odehrálo před dvaceti lety. Zdá se, že šlo o obyčejnou vloupačku s nešťastným koncem. Avšak věci se mají zcela jinak, jak se ukáže o dvacet let později. Kniha je metaforickým příběhem o síle literatury. Za jednu z hlavních "postav" knihy by šlo označit rukopiy ukradené při loupeži. Případ vyšetřuje penzionovaný detektiv Bill Hodges. Jde o jeden z nejlepších příběhů, které pro něj Stephen King napsal.

Recenzia audioknihy Inventúra

18.11.2019 Overený nákup

Není Andrej jako Andrej

Pro mě dosud jeden z největších obejvů mezi audioknihami. Svižně napsaná, vynikající autobiografie charismatického slovenského herce Andreja Hryce, známého i českému divákovi z mnoha filmů, například Kamarád do deště II, Bathory, Habermanův mlýn atd. Kniha začíná setkáním Hrycových rodičů během druhé světové války a v tomto druhém, doplněném vydání končí prakticky až v současnosti, nabízí autentické vzpomníky na dobu socialismu, která se vyjevuje ve všech svých paradoxech, na významné milníky nedávné společné československé historie. Čtenáři nabízí neotřelý pohled na slovenské dění a poměry. Výtečně načetl sám autor.

Recenzia audioknihy Mráz

11.11.2019 Overený nákup

Všechno, na co jste zvyklí

Působivá úvodní scéna s horskou lanovkou a mrtvým zvířetem. Mrazivá nálada. Příběh je zasazen do kulis vzdáleného horského městečka v Pyrenejích během ziny. Poznáváme místo i jeho temná tajemství z minulosti. Všechno je tak, jak je na to čtenář u Miniera zvyklý. Nechybí nic, ani za vlasy přitažené akční scény, jako kdyby přímo psané pro film. Občas si klepete na čelo, ale poslouchá se to dobře a rád si přečtu další ze série. Pan Jiří Žák patří k nejlepším interpretům.

Recenzia audioknihy Entomologův odkaz

10.11.2019 Overený nákup

Bretaň poněkud jinak

Univerzitní profesor forenzních věd Enzo je zpátky a řeší zapeklitý 20 let starý případ záhadné smrti entymologa na malém ostrově u bretaňského pobřeží. Jedná se o čtvrtou knihu série, se stejnými postavami a jejich osudy, takže je nejlepší číst knížky v pořadí, i když to není zcela nezbytné. Kniha Entomologův odkaz se zaměřuje především na Enza a vedlejší postavy ostatních dílů jsou zde upozaděny. Podrobnosti forenzního zkoumání nejsou dlouhé a při poslechu upoutají. Zápletka je uvěřitelnější než u ostatních Mayovek z série s Enzem, o pachateli nebudete mít jísto téměř do konce. Posluchač si akorát láme hlavu, čím že je to Enzo tak přitažlivý pro ženské pohlaví. Bretaň v Mayově knize necharakterizuje slunce, mořské vánky a ústřice, zahlédneme její nehostinnou tvář - chladné deštivé počasí a nepříliš přátelsky naladěni místní obvytelé. Kdo má rád Mayovu slovní krajinomalbu, ten knihu ocení.

Recenzia audioknihy Konec hlídky

10.11.2019 Overený nákup

Už ne jako za mlada...

Jeden z nejčerstvějších titulů z pera mistra duchařských příběhů. V této knize se znovu potkáváme s penzionovaným detektivem Billem Hodgesem a jeho pomocnicí Holley Gibneyovou, kteří společně rozplétají příběh, jenž je vrací do minulosti k případu pokusu o odpálení bomby na koncertu pro mladé publikum. Pachatel leží v komatu v nemocnici, kam ho přivedli právě Bill Hodges a Holley Gibneyová. Jak by tedy mohl být pachatelem nových zločinů mimo nemocniční pokoj? Právě to musí Bill Hodges se svými společníky zjistit. Kniha je metaforou na to, jak zhoubný vliv mohou mít na jednotlivce moderní technologie, a to především na zranitelnější dospívající mládež.

Poslední knihy Stephena Kinga se vyznačují klidnějším tempem a nesnesou srovnání s jeho nejlepšími tituly z minulosti, jako Carrie, Pytel kostí apod. Fanoušky autora však ani tento titul jistě nezklame.

Recenzia audioknihy Poslední Laponec

10.11.2019 Overený nákup

Za dobrodružstvím mezi Laponce

Skvělá detektivka, která zavede čtenáře do Laponska a dovolí mu nahlédnout do historie a šamanských tradic Laponců. Děj je napínavý a byť rozuzlení není ke konci knihy zcela překvapivé (za vším zlým je třeba nutno hledat hamižnost), provází ho působivé obrazy a situační popisy. Interpretace je jako obvykle skvělá.

Recenzia audioknihy Tajná historie

10.11.2019 Overený nákup

Netradiční detektivka

Příběh o osudovém setkání pěti studentů studujících klasické jazyky v uzavřeném kroužku pod vedením svérazného učitele-filosofa. Kniha má prvky detektivní zápletky. Příběh je prošpikován odkazy na klasické autory, jakož i autory pozdně renesanční anglické literatury. Zejména odkazy na jakobínské drama na konci knihy osvětlují smysl vyprávění příběhu.

Kniha je napsaná zručně, nenudí a místy nutí k zamyšlení. Čtenářům, kteří už mají dobu univerzitních studií za sebou, se toto období mile připomene, se všemi jeho radostmi i úskalími. Interpretace textu je vynikající.

Kniha celkově mile překvapila. Nejde o mistrovské dílo vysoké literatury, ale příběh se poslouchá příjemně. Snad pouze délka textu můžu být místy na škodu autorčině uměleckému záměru.

Recenzia audioknihy Hana

23.10.2019 Overený nákup

Skvělé literární překvapení

Kniha překvapila. Nejsem častým čtenářem příběhů spojených s holokaustem, ale na doporučení jsem si nechal říct a nebyl jsem zklamán, ale naopak nadšen. Příběh začíná ve Valašském Meziříčí v roce 1954, kdy město postihla nečekaná tyfová epidemie. Pak se ale kniha vrací k období druhé světové války. Příběh není komplikovaný, ale umně vystavěný. Navíc se autorce na konci skvěle daří svázat všechny volné nitky vyprávění. Vřele doporučuji. Kniha je také skvěle načtená.

Recenzia audioknihy Trhlina

01.10.2019 Overený nákup

Slovenský Stephen King na obzoru?

Nejsem si jist, co si o této knížce myslet, byť se nedá říct, že by nudila. Autor využívá "duchařské motivy" k vyvolání hororové atmosféry a stylem psaní připomene některé povídky a romány Stephena Kinga, který je však oproti Karikovi lepším psychologem. Trhlina však dává tušit schopného autora; bude zajímavé sledovat jeho další literární vývoj. Kniha je čtena v jazyce originálu, tudíž ve slovenštině, herecký výkon spíše průměrný.

Recenzia audioknihy Skleněný pokoj

01.10.2019 Overený nákup

Fikce jako slabina

O knize jsem hodně slyšel a na titul jsem se těšil. Nakonec jsem ale nebyl tak nadšen, jak jsem předpokládal. Vila skutečná, postavy příběhu smyšlené (byť na základě určité podobnosti s obyvateli vily Tugendhat), příběh - až na detaily - rovněž smyšlený. Přesto má člověk při poslechu tendenci pokládat fiktivní události za skutečné, v čemž tkví nakonec jedna ze slabin knihy. Přesto bych knihu doporučil k poslechu, nudit nebude.

Recenzia audioknihy Národní třída

01.10.2019 Overený nákup

Kdo dal první ránu?

Vynikající novela ve skvělém podání. Zejména Hynek Čermák coby Vandam exceluje. Příběh je rozkročen mezi revoluční odbobí listopadu 1989 a současnost, vypráví o Vandamovii, který byl tenkrát na Národní u toho a první ranou rozběhl zásadní historické události. Kniha je napsaná skvělým jazykem a dýchá z ní smysl pro humor. Rozhodně lze vřele doporučit i k opakovanému poslechu.

Recenzia audioknihy Kruh

13.05.2019 Overený nákup

Proč (ne)chodí policajti ve dvou?

Detektivka navazuje na první díl série nazvaný Mráz. Čtenář potkává opět vyšotřovatele Servaze. Ve srovnání s prvním dílem je zápletka komplikovanější a zároveň hůře uvěřitelná. Vyšetřovatel Servaz se dostává během děje hned do několika prekérních situací, při nichž mu jde o život. Autor tím hodlá budovat napětí, ale čtenáře nutně napadne, proč se vyšetřovatel francouzské kriminální policie všude potuluje sám a nebere s sebou parťáka. Pokud by to činil, ušetřil by si spoustu ran a čtenáři poněkud neuvěřitelné eskapády. Autor jako by měl pocit, že pokud nedovede protagonistu svého příběhu na pokraj smrti, jako by jeho detektivka ani nebyla.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Hodnotenie audioknihy Ochráním tě

28.04.2019 Overený nákup