Recenzie užívateľa Nighthawk

Recenzia audioknihy Nauč se to!

21.03.2021 Overený nákup

Inspirující kniha od začátku do konce

Kniha v několika kapitolách rozebírá různé přístupy a tipy k učení. Ztotožňuji se s tím, že se učíme celý život, takže z mého pohledu je užitečná pro každého. Líbilo se mi, že neomílala dokola pár myšlenek, ale každá kapitola přinášela něco nového.

Interpretace se mi moc nelíbila. Za mě byla příliš suchá, nezáživná, monotónní. Přitom kniha je napsaná docela chytlavě, nechápu volbu takového stylu. I přesto ale knihu doporučuji, obsahem za to stojí.

Recenzia audioknihy Žítkovské bohyně

11.03.2021 Overený nákup

Kniha se zajímavým tématem, která se dobře hodí k audio zpracování.

Audio zpracování nemám co vytknout. Poslech byl příjemný a navozoval tu správnou atmosféru. Vlastně myslím, že některé pasáže by mě v textové podobě nudily, při poslechu ale nevadily.

Od knihy jsem měla vysoké očekávání, protože jsem četla od Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch, která se opravdu povedla. Navíc se Žítkovské bohyně těší dlouhodobé oblibě čtenářů. Takže jsem tak nějak dopředu nepochybovala, že se mi kniha bude líbit. Bohužel, i přes opravdu zajímavé téma se mi zpracování a uchopení tématu nelíbilo. Je to samozřejmě čistě subjektivní pohled. Nelíbilo se mi, jak kniha působí až příliš faktograficky a stírá se zde, co je skutečnými historickými událostmi a co autorčina fikce. Tak to sice u historické fikce bývá často, nicméně u obecně známých historických událostí to pro čtenáře nebývá problém odlišit. Beletristický příběh na pozadí historických událostí se mi líbí, tohle ale bylo za hranou. Použití skutečných jmen lidí z tamní oblasti, kteří navíc ještě donedávna žili, k beletrii a celkové vykreslení oblasti, mi přišlo nevhodné a jakoby bulvární. Samotný příběh ni nepřipadal nějak překvapující, takový průměrný. Přišlo mi, jakoby se vezl na vlně stereotypů. Proto dávám tři hvězdičky. Pokud bych dala průchod své osobní averzi vůči zpracování tématu, hodnotila bych níž. V případě zájmu čistě o tohle téma bych doporučila spíš nebeletristický zdroj. Kniha se hodí na nenáročný poslech. Uzavřela bych to tak, že když nebudete mít vysoká očekávání, Žítkovské bohyně si užijete.

Recenzia audioknihy Navždy plynule

15.01.2021 Overený nákup

Kniha skoro pro všechny, co (se) učí cizí jazyk

Díky Navždy plynule jsem se dozvěděla poměrně dost informací, jak postupovat při učení se cizího jazyka a rozhodně to nebyl ztracený čas. Než se pustím do chvály, musím nejdřív hnidopišsky poukázat na pár detailů, které mi zas tak dobré nepřipadaly.

Prvně si nemyslím, že kniha nabízí komplexní pomoc při učení se jazyka. Pro mě slabě vysvětluje např. postupy učení se pokročilejší gramatiky. Stejně tak mi během poslechu vyvstalo na mysli několik otázek, na které jsem neuslyšela odpověď. Např. využití mnemotechnických pomůcek pro stejné gramatické jevy při učení se více jazyků a další.

Za druhé je až příliš znát, že kniha je jen podpora autorova obchodního plánu. Nelze to autorovi zazlívat, takový přístup je zkrátka v dnešní době častý a důležité je, že kniha funguje sama o sobě a získání informací není podmíněno jinou aktivitou. Ke konci už mi to ale trochu vadilo.

Přes tyhle nedostatky mi kniha přijde skvělá pro všechny, kteří se chtějí jazyk učit efektivně. Nebiflovat se jej, ale pojmout za vlastní. Největší užitek z ní bude mít každý, kdo je v pozici začátečníka. Případně věčného začátečníka, třeba v takovém případě zjistí, co mu celou dobu bránilo posunout se dál.

Velkou část knihy zaujímá učení se prostřednictvím SRS, učení se v intervalech pomocí kartiček, papírových či online. Podobný princip využívá např. Duolingo. Tady jsem ale pochopila, proč zrovna to u mě nefunguje, jak bych si přála.

Na závěr musím říct, jak mě jen zamrzelo, že tyhle postupy se dozvídám až teď, kdy jsou školní časy za mnou. Možná by se ten čas a úsilí, které jsem cizím jazykům věnovala, přetavily v mnohem pokročilejší znalost jazyka.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Svědectví

06.01.2021 Overený nákup

Nenaplněný potenciál, skvělá interpretace

První část knihy se mi zdála výrazně lepší. Pak ale to ale nabralo takový nepravděpodobný, za uši přitažený vývoj, až mi to místy připomínalo román pro teenagery a to včetně konce knihy. Přidání závěrečného dodatku mi ale přišlo zajímavé, originální a přinášející myšlenku navíc. Interpretace se mi ale líbila moc, jako audioknihu to pozvedlo o level výš.