Recenzie užívateľa Jiří Hloušek

Hodnotenie audioknihy Skála

06.04.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Hotýlek

23.03.2021 Overený nákup

Mornštajnová v Hotýlku nezklamala, ale ani příliš nezazářila

Nechci nadpisem hodnocení toto dílo urazit, ale ve srovnání s prvotinou Hany Mornštajnové (Slepá mapa), kterou jsem měl k dispozici hodnotit naposledy, je Hotýlek sice titulem zajímavým, ale nepříliš výjimečným. Nemohu knihu srovnávat s Hanou, na kterou se teprve chystám, ale autorčina Slepá mapa mě uchvátila. Hotýlek je však kniha čtivá a zajímavá, pokud bychom jej neporovnávali s jinými knihami od autorky, bude patřit mezi silnější díla současné české literatury. Příběh jakoby obyčejný, ale zároveň velmi silný s řadou barvitě popsaných dějových linií a vykreslených zajímavých charakterů v kontextu doby, se čtenáři vryje do paměti. Na hlas pana Dulavy jsem si musel postupně zvykat, ale nakonec se k hlavnímu hrdinovi určitě hodil. Knihu doporučuji všem milovníkům společenské prózy a jako malé odlehčení mezi náročnějšími tématy podobných knih z nedávné historie.

Hodnotenie audioknihy Zdravé audiozprávy Margit Slimákové 1

11.02.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Ostrov zasvěcení

02.02.2021 Overený nákup

Geniální fantasy v českém podání

Ilka Pacovská vytvořila na české poměry geniální počin. Magický svět, kde žijí vedle sebe obyčejní lidé, kouzelníci, jednorožci, draci i nespočet neobyčejných zvířat, udivuje čtenáře v každém řádku. První díl začíná přitom jako zdánlivě jednoduchý příběh, který je ale současně jasným poselstvím o důležitosti vztahů a pevného přátelství. Autorka vymyslela celý svět do posledního detailu, při poslechu audioknihy se neubráníte touze v tomto světe žít a stát se jedním z hrdinů nebo alespoň nějakou vedlejší postavou. Knihu jsem koupil pro svou osmiletou dceru, ale s chutí jsem si ji vyslechl celou i já sám. Po poslechu prvního dílu se nedokáži vzdát dalších částí. Doporučuji tedy nejen dětem, ale i všem lidem, kteří ještě nepřišli o fantazii a dokáží si přestavit žít ve zcela jiném světě, než je naše současná přetechnizovaná společnost.

Vek 9 - 11 rokov Vek 12 + Dievča hrdinka Nadprirodzeno

Recenzia audioknihy Slepá mapa

26.01.2021 Overený nákup

Osudy několika generací během bouřlivého 20.století

Na základě doporučení čtenářů jsem po prvotině Aleny Mornštajnové Slepá mapa sáhl jako po první z jejích knih. Díky tomu nemohu a hlavně ani nemusím tuto úchvatnou knihu srovnávat s jejími dalšími, a podle hodnocení čtenářů ještě zásadnějšími, díly. Zdánlivě jednoduché vyprávění osudů čtyř generací jedné rodiny očima nejmladší z nich dostává v kontextu historických událostí minulého století nevídaný rozměr. Bouřlivá a těžká doba ovlivnila životy všech jejích členů, chvilky krátkých a prchavých okamžiků zdánlivého štěstí se střídají s mnohem delšími a temnějšími úseky našich dějin, v nichž je radost a rodinná pohoda nevítaným hostem. Kniha ukazuje, jak si s lidmi život krutě pohrává v každé době, a dokáže povědět o době a poměrech nesrovnatelně více než jakákoliv učebnice dějepisu. Skvěle popsané dobové problémy – od tuberkulózy přes obě světové války až po trvalý dohled STB a vyrovnávání se s vlastní minulostí po revoluci. Po poslechu Slepé mapy se dychtivě chystám na další ze spisovatelčiných knih.

Recenzia audioknihy Stín větru

15.12.2020 Overený nákup

Nadějná kniha, která však poněkud zklamala.

Stín větru vypadal podle všech recenzí velice slibně - historický román z temného poválečného Španělska, jehož dějiny jsou českému čtenáři zahalené rouškou tajemství. Bohužel zůstalo u nesplněného očekávání. Autor v dějové výstavbě poněkud pokulhává, postavy v knize nejsou příliš reálně vykreslené. Navíc mi nesedl Gustav Hašek, který poněkud přehrává a karikuje některé postavy. Možná by kniha v podání jiného interpreta vyzněla lépe. Doporučuji jako četbu pro uvolnění a relaxaci, pokud však od knihy čekáte trochu více, budete pravděpodobně zklamáni.

Recenzia audioknihy Anička ve městě

14.12.2020 Overený nákup

Skvělá série pro menší dívky

Ivaně Peroutkové se v sérii o Aničce podařilo výborně vykreslit reálný svět velice blízký 7-8 letým dívkám - dětem, které již nechtějí číst jednoduché pohádkové příběhy, ale chtějí se ztotožnit s hrdinkou podobnou právě jim. Knížku vřele doporučuji - ať již jako četbu pro druhačky nebo jako audioknihu. Martha Issová svým kouzelným hlasem propůjčuje knížce ještě další dimenzi a vaše dítě se od knížky nebude moci odtrhnout.

Vek 6 - 8 rokov Dievča hrdinka

Recenzia audioknihy Heidi, děvčátko z hor

02.12.2020 Overený nákup

Pěkně načtená klasika dětské literatury

Představovat současnému čtenáři tuto knihu je asi zbytečné - příběh Heidi byl i nesčetněkrát zfilmován a patří ke klasickým dílům dětské literatury. Svěží hlas Lucie Vondráčkové si v tomto audio zpracování rychle zamilujete a brzy po poslechu si ani nedokážete představit děvčátko z hor jinak. Doporučuji pro společný poslech s dětmi, Heidi zde ani trochu nenudí.

Vek 4 - 6 rokov Vek 6 - 8 rokov Dievča hrdinka

Recenzia audioknihy Slyšíš, jak mluví stromy?

02.12.2020 Overený nákup

Skvělá knížka o přírodě

Autor přináší spoustu zajímavých informací poměrně zábavnou formou dobře přístupnou malým dětem. Řada poznatků byla nová i pro nás dospělé, proto je kniha výborná pro společnou četbu / společný poslech s dětmi. Malým posluchačům se bude líbit společná interpretace Martina Preisse s dětmi, která knížce udává spád a působí velice příjemně. Po poslechu knihy se budete na přírodu dívat jinýma očima. Autor ukazuje fungování lesa jako celku s přihlédnutím na potřeby všech rostlin a živočichů v lese žijících, dává velký důraz na ekologii. Tento přístup je v současné době hodně přínosný. Kniha však obsahuje tolik informací, že je potřeba ji dávkovat postupně po menších částech, jinak vše splyne v jednolitý celek. Je vhodná spíše pro 1. stupeň ZŠ, pro předškoláky je poněkud složitá. Vřele doporučuji.

Vek 6 - 8 rokov

Recenzia audioknihy Šikmý kostel

01.12.2020 Overený nákup

Strhující příběh drsného hornického kraje

Excelentní kniha Karin Lednické s imponující interpretkou audioknihy v podobě Vilmy Cibulkové.

Autorka své dílo vystavěla na prolínajících se osudech několika rodin žijících v oblasti hornického města Karviné v období konce 19. a počátku 20.století. Společně s jednotlivými hrdiny prožíváme jednotlivé historické události, které navždy ovlivnily životy obyvatel tohoto kraje. Autorčin styl je neobyčejně podmanivý a přestože se jedná o zdánlivě jednoduchý příběh, zpracování si vás okamžitě získá. Kniha navíc poměrně věrně vychází z historických skutečností a je tak ideální možností seznámit se s pozapomenutou částí našich dějin.

Vilma Cibulková je známkou kvality u každé své audioknihy. Ani Šikmý kostel není výjimkou a její hedvábný hlas přináší této knize novou dimenzi. Díky ní se budete k této knize opakovaně rádi vracet.

Recenzia audioknihy Venkovské sídlo 1: Zlaté časy

26.11.2020 Overený nákup

Pěkný romantický příběh, slabší interpretace

Zajímavé téma, nicméně výstavba románu není příliš šťastně zvolena. Pěkný romantický příběh z minulosti i současnosti, ale jejich prolínání je spíše na škodu. Interpretace audioknihy je slabší a zážitek z románu snižuje. K poslechu dalších dílů mě kniha nepřesvědčila.

Recenzia audioknihy Vyhnání Gerty Schnirch

26.11.2020 Overený nákup

Připomínka smutného období českých dějin

Kateřina Tučková ukazuje ve svém stěžejním díle komplikovaný vztah Čechů a Němců během druhé světové války a v následujících letech. Mírumilovné předválečné soužití se mění v nenávist, která se nevytrácí ani řadu let po válce. To vše líčeno očima Gerty - dcery české matky a německého otce - mladé dívky, která musí vyměnit šťastné mládí v Brně nejprve za válečné hrůzy páchané Němci a nakonec je vyhnána a účastní se pochodu smrti iniciovaného naopak Čechy. Kniha neukazuje ani jeden národ černobíle, je realistickým vykreslením doby, s kterou se ani další generace nedokázaly plně vyrovnat. Otázka odsunu Němců po válce nebyla asi nikdy tak poutavě a zároveň historicky přesně vykreslena. Tučková zde potvrzuje své kvality spisovatelské i badatelské. Knihu bych doporučil jako povinnou četbu v rámci výuky dějepisu. Vilma Cibulková je fenomenální a knihu rozhodně doporučuji i kvůli jejímu podmanivému projevu.

Recenzia audioknihy Žítkovské bohyně

26.11.2020 Overený nákup

Kniha, která si vás podmaní

Kniha Žítkovské bohyně byla mým prvním setkáním s Kateřinou Tučkovou. Knihu jsem si vybral kvůli folklorní tématice a autorka si mě okamžitě získala. Jedná se o výjimečný počin nejen svým neobvyklým tématem, ale i výstavbou a jazykovou stránkou díla. Kniha mě iniciovala jako řadu dalších čtenářů i k návštěvě Žítkové, jejímž geniem loci jsem byl zcela uhranut. Kladně musím hodnotit i provedení audioknihy - kombinace p.Táborského s Terezou Bebarovou se velmi pěkně poslouchá. Vřele doporučuji.