Recenzie užívateľa David

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Hodnotenie audioknihy Conan z Cimmerie

18.02.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Ústav

16.02.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Půl krále

09.02.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění

07.02.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Mýty

28.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Amber 5 - Dvory Chaosu

27.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Svědkyně obžaloby a další povídky

16.01.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Nejvzdálenější pobřeží

12.01.2021 Overený nákup

Pohádkové, melancholické fantasy

Když mladý princ Arren přijíždí do školy mágů žádat o pomoc netuší, že to je jen začátek jeho cesty. Magie mizí, zvířata jsou nemocná a lidé začínají podléhat násilí a strachu. Snad jen arcimág Krahujec by mohl napravit chod světa a vrátit mu řád. Tak se starý mág i s mladým princem vydávají na cestu, která je dovede až na nejvzdálenější pobřeží.

Nejtemnější a nejmelancholičtější díl série ukazuje arcimága už jako unaveného, moudrého starce a hlavní úlohu přebírá mladý Arren. Děj plyne pomalu, není často posouván akcí, ale spíš pomalým odhalováním jádra problému a tím, jak se vyvíjí vztah obou protagonistů. Někomu může chybět napětí, ale jeho nedostatek je vyvážen popisem okouzlujícího světa Zeměmoří a spoustou nápádů.

Dobrá interpretace a skvělá hudba dělají z Nejvzdálenějšího pobřeží velmi příjemnou fantasy jednohubku.

Recenzia audioknihy Prevítovi

03.01.2021 Overený nákup

Vtipné, divné, nechutné

Roalda Dahla celkově moc nevyhledávám, i když musím přiznat, že ve svých dětských knížkách chrlí nápady a vtipy jeden za druhým a v povídkách pro dospělé dokáže velmi mile překvapit, ale pro mě je Dahlův styl vyprávění prostě příliš jednoduchý, přímočarý a hlavně divný.

Dětem se tenhle typ literatury ale líbit bude. Netradiční nápady i jazyk, jednoduché věty a krátké kapitoly .... to všechno nejmladším čtenářům/posluchačům bude nanejvýš vyhovovat. Z mého pohledu jsou Prevítovi ale o mnoho slabší, než třeba Fantastický pan lišák nebo Matylda. Kromě toho, musím přiznat, že hlas interpretky mi k příběhu moc nesedl. Interpretace není vyloženě špatná, ale chtělo by to spíš mužský hlas, nebo si s hlasem více pohrát

Hodnotenie audioknihy Sebeléčba

31.12.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Fantastický pan Lišák

15.12.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Hrůza v Dunwichi a jiné příběhy

11.12.2020 Overený nákup

To nejlepší od Lovecrafta

Lovecraft patří k zakladatelům moderního hororu a oprávněně se řadí mezi nejvlivnější autory fantastické literatury po bok Edgara Allana Poea. Dokonce i styl psaní mají tito pánové podobný. Pomalá, plazivá hrůza útočící na nejniternější obavy, archaický jazyk a na dobu vzniku velmi originální nápady. Spíš než strach na Vás v Lovecraftových povídkách čeká hnus a sliz, něco odporného, co se Vám dostane až pod kůži.

Práce jsou vybrány velmi dobře od seznámení s mýtem Chtulhu (Dagon) na začátku sbírky, až po jednu z nejlepších povídek co H.P. Lovecraft napsal (Hrůza v Dunwichi). "Pod pyramidami" si hraje s vaší představivostí, kdežto "Milovaní mrtví" vám jen tak lehce, ale velmi nepříjemně brnkají na nervy. V každém případě se jedná o velmi povedenou sbírku povídek, která je i dobře namluvena a ozvučena.

Recenzia audioknihy Amber 4 - Paže Oberonova

08.12.2020 Overený nákup

Předzvěst velkého finále

Předposlední díl skvělé série funguje stejně jako předchozí díly. Mnoho je zodpovězeno a mnoho otázek vyvstává. Chaos je za dveřmi a rozkoly v rodině trvají, jen pár sourozenců je Corwinovi věrno a ten zbytek ..... No nechte se překvapit kdo je padouch a kdo hrdina. Akci střídá pletichaření a o překvapení není nouze. Vše se začíná pomalu vyjasňovat a kniha připravuje půdu pro velké finále.

Luboš Ondráček odvádí kvalitní práci s hlasem, hudba podtrhuje velmi dobře děj a Vy jen sedíte, posloucháte a nemůžete se dočkat posledního dílu.

Hodnotenie audioknihy Dobře odtajněný Miroslav Horníček

02.11.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Volání vlka

31.10.2020 Overený nákup

Stejně dobré jako Píseň krve

Vélin Al Sorna mi přirostl k srdci, a tak jsem s koupí nové knihy neváhal. Díky Bohu, že Ryan vyslechl fanoušky a příběh tentokrát není vyprávěn z pohledu mnoha postav, ale jen z pohledu Vélina a Luralyn, sestry hlavního záporáka, která uvádí děj stejně, jako to v předchozích knihách dělal Vernier. Příběh se odehrává zhruba 10 let po událostech poslední knihy Stínu krkavce a je vidět, že na všech postavách zanechaly události z Volaru velké šrámy. Naštěstí se děj nevěnuje příliš událostem z minula, ale staví na nich a velmi rychle se přesouvá do nových končin se spoustou nových postav. Akce střídá klidnější pasáže, které se věnují jejich poznávání a rozvoji těch starých, zatížených hříchy z minula.

Na začátku jsem měl s posloucháním trochu problémy, kvůli velkému množství postav. Ryan se do úvodních stránek snažil nacpat snad všechny přeživší z minulých knih a přidal i pár nových. Naštěstí to brzy přejde a vy si jen užíváte fantaskní jízdu. Aby člověk plně pochopil jednání postav, je dobré si připomenout děj předchozí série a myslím, že člověk musí znát minimálně Píseň krve, aby vůbec pochopil některé pasáže. Celkově se jedná o velmi dobrou fantasy, která se stylem i formou vrací k tomu nejlepšímu co Ryan napsal.

Hodnotenie audioknihy Zelená míle

27.10.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Amber 3 - Znamení jednorožce

08.10.2020 Overený nákup

Méně akce, ale mnohem více pletichaření

V tomhle díle se Roger Zelazny soustředil na dovysvětlení hluchých míst z předchozích knih, a tak je děj z velké části retrospektivou vyprávěnou Corwinovými sourozenci. Akce zde není mnoho, ale je vyvážená odkrýváním lží a intrik při boji o Amberský trůn. Otázky z minulých dílů jsou zodpovězeny, ale vystávají nové, které převrací naruby vše, co jsme o zákonitostech Amberu věděli. Skvělý díl série a pomalý úvod k velkému finále.

Luboš Ondráček opět odvádí skvělou práci s hlasem a celou knihu doplňuje i příjemná hudba.

Hodnotenie audioknihy Planeta opic

23.09.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Léčení čaker

07.09.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Růže pro Algernon

20.08.2020 Overený nákup

Skvělá kniha, které audioknižní provedení moc nesedí

Než byla Růže pro Algernon rozšířena do románové podoby, vyšla o sedm let dříve (v roce 1959) jako povídka. Následující rok byla oceněna prestižní cenou Hugo a brzy na to byla zařazena i do síně slávy Science fiction. Ono také není divu, jedná se o jednu z nejsilnějších prací vědeckofantastické literatury a při tom se jako SF vůbec netváří. Kniha je psaná formou deníku, který si hlavní postava píše před a po operaci zvyšující inteligenci. Díky těmto deníkům poznáváme Charlieho, jeho okolí, změny, které se s ním po operaci dějí i komplikace, které s tím přicházejí.

Audiokniha na mě působila dost rozpačitě. Příběh je opravdu krásný, jenže Jan Potměšil v roli Charlieho Gordona exceluje na prknech, která znamenají svět, ale tady si mohl s hlasem pohrát opravdu mnohem více. Změny, které u Charlieho probíhají nevyzní tak, jak by měly. Ono je to dáno i tím, že u čtení tištěné knihy čtenář vidí i změny v Charlieho psaném projevu, složitost vět, správnost interpunkce atd. Tím nechci říct, že by audiokniha byla špatná, ale v tomto případě platí, že normální kniha vám dá o hodně víc.

PS: Osobně mi povídka sedí o něco víc, než román. Vynechává sice mnoho aspektů Charlieho psychiky, ale jeho proměna působí rychleji, naléhavěji a pohltila mě s větší intenzitou.

Recenzia audioknihy Oheň probuzení

20.08.2020

Velké zklamání

Kniha je velmi dobře načtena, ale tím asi výčet kladů končí. Od skvělé Ryanovi prvotiny (Píseň krve) jde kvalita jeho knih dolů. Dobře vymyšlený svět této lehce steampunkové fantasy trpí stejným neduhem jako Pán věže a Královna ohně - Několik příběhových linek, mezi kterými se každou chvíli přeskakuje, a které nejsou pořádně propojené, zbytečně narušuje plynulost příběhu. Na to se dá celkem zvyknout, ale co mi dělalo největší problém v této knize, byla nesmyslnost některých rozhodnutí hlavních i vedlejších postav. Místo toho, aby problémy řešily svým umem, skrytou schopností, lstí, nebo taktikou, sklouzává Ryan příliš často k řešení "Deus ex machina". Někdo se objeví a hrdiny na poslední chvíli zachrání, čímž vyvolá další problém, který zase za hrdiny někdo vyřeší. "Velké zrady" a "šokující" objevy pak vyšumí, když člověk ví, že se to stejně nějak vyřeší. Abych byl upřímný, měl jsem problém knihu doposlouchat.

Hodnotenie audioknihy Dekameron (komplet)

17.07.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Evoluce - Věž zajatců

15.07.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Expresní zásilka

12.07.2020

Recenzia audioknihy Purpurové řeky

13.06.2020 Overený nákup

Napínavé až do konce

Rituální vražda a zhanobení hrobky. Dva nezávislé případy, každý na jiném konci Francie a dva svérázní vyšetřovatelé, které stopy svedou dohromady. Komisař Pierre Niemans a jeho mladší varianta poručík Karim Abduf jsou oba sympatičtí (anti)hrdinové s netradičními vyšetřovacími postupy, odporem k autoritám a svérázným výkladem zákona. Právě hrubost a neomalenost vyšetřovatelů, stejně jako drsné rituální vraždy a tajemnost případu dělají z knihy skvělý detektivní thriller, který byl zfilmován necelé tři roky po vydání knihy. Přesto že jsem film viděl, a věděl jsem tedy od začátku kdo je vrah, vůbec jsem se nenudil. Nejen, že se film od knihy v některých věcech liší, ale dvě příběhové linie a krátké kapitoly zaručují neustálé napětí a akční děj, který jen trochu poleví ve "vysvětlovacím" konci.

Kniha je skvěle namluvena Jakubem Saicem, který pracuje nejen s barvou hlasu a intonací, aby dodal osobitost jednotlivým postavám, ale také si skvěle poradil s tempem a v napínavých chvílích zrychluje hlas aby přidal příběhu na naléhavosti. Jediný problém jsem měl s hudbou, která místy působí velmi rušivě a která někdy následuje okamžitě po mluveném slovu a tím naruší dojem z příběhu. Naštěstí se to ale neděje moc často.

Příběh : 4* Interpretace : 5* Hudba : 3* Celkem : 4*

Recenzia audioknihy Vyhoďme ho z kola ven

09.06.2020 Overený nákup

Jiné než film, ale přesto skvělé

Ke knize jsem se dostal vlastně náhodou. Hledal jsem další knihu namluvenou Jiřím Zavřelem, jehož pomalý a podmanivý přednes jsem si velmi oblíbil. A když jsem zjistil , že Vyhoďme ho z kola ven je předloha skvělého Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem, tak jsem se nemusel o koupi dlouze rozhodovat.

Na rozdíl od filmu, je příběh vyprávěn z pohledu velkého a tichého indiána Bromdena a vyprávění se tak občas prolíná s Bromdenovými halucinacemi. Člověk má ze začátku trochu problém se v tom orientovat, ale po chvíli poslouchání jsem dokázal určit co je reálné a co ne. Příběh začíná, když do sanatoria pro choromyslné přichází McMurphy, který se radši nechá zavřít do blázince, než aby šel do do nápravného pracovního tábora. McMurphy je zvyklý si užívat života plnými doušky a velmi brzy se kvůli tomu dostane do sporu s hlavní sestrou Ratchedovou, která má v sanatoriu vše a všechny pod palcem. Začíná tak válka za svobodu mezi McMurphym a hlavní sestrou, která se ale dotkne úplně všech.

Příběh je psán velmi podmanivě, atmosféra je téměř hmatatelná, a vy tak často cítíte radost, hněv, žal i smutek stejně silně, jako by se vás příběh týkal osobně. Přednes Jiřího Zavřela je pomalý, plynulý, velmi dobře se poslouchá a k velikánu Bromdenovi se výtečně hodí.

Jedna zajímavost o názvu. - Dlouho jsem nechápal proč se film jmenuje Přelet nad kukaččím hnízdem, v originále One flew over the cuckoo’s nest, a proč se kniha nejmenuje stejně jako film. Zjistil jsem, že One flew over the cuckoo’s nest je součástí dětského rozpočítávadla.

Three geese in a flock.

One flew east, one flew west.

One flew over the cuckoo's nest.

Recenzia audioknihy Toulky českou minulostí - speciál Jan Amos Komenský

06.06.2020 Overený nákup

Skvělé pro studenty pedagogiky

Výběr stop z Toulek Českou Minulostí o Janu Ámosi Komenském. Jedná se o stopy č. 444 až 458 bez dalších informací navíc. Takže, pokud máte koupeny Toulky 401-450 a 451 - 500 , tak je pro Vás tento speciál zbytečný.

Velmi příjemným způsobem nám několik narátorů vypráví historii jednoho z největších Čechů, přibližuje význam děl, která Komenský napsal a vysvětluje, v čem tví jeho velikost. Chvílemi lehce rozvleklé, ale přesto hodně zajímavé vyprávění od rodinných kořenů Komenského, až o peripetie s jeho ostatky. Všechna fakta jsou umě zakomponována do příběhu, takže člověk si je dobře zapamatuje bez větších obtíží.

Hodnocení : 4,5 *

Recenzia audioknihy Smrtka

05.06.2020 Overený nákup

Velmi příjemné překvapení

O koupi knihy jsem již delší dobu uvažoval, ale odrazovala mě reklama, která na mě každou chvíli odněkud vyskočila a knihu mi vnucovala. Ale když Smrtka vyšla jako audio, tak už jsem neodolal. A udělal jsem dobře!

Kniha je psaná velmi lehce a skvěle se poslouchá. Dystopická budoucnost není sice popsaná do nejmenších detailů, ale působí velmi živě a věrohodně stejně jako postavy, se kterými se setkáváme. Postavy jsou vůbec velkým plusem knihy. Je jich sice poměrně velké množství, ale díky jejich výrazným charakteristikám se v nich posluchač neztrácí a ke každé si velmi rychle vytvoří citovou vazbu. A hlavně, postavy jednají logicky a přiměřeně věku a výcviku (na rozdíl od knih jako Faja, nebo Ódinovo dítě). Celkově se jedná o příjemně plynoucí knihu s výraznými zvraty a spoustou překvapujících momentů, která rozhodně nepotěší jen cílovou skupinou , ale i dospělé milovníky fantastické literatury. Kniha je doplněna skvěle pasující hudbou a perfektní prací obou narátorů.

Příběh : 4,5* (v rámci kategorie) , Hudba 4* (občas příliš hlasitá) , Interpretace : 5*

Celkově : 4,5 *

Hodnotenie audioknihy Dobrá znamení

25.05.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Nonstop

15.05.2020 Overený nákup

Akční Sci-fi o cestě za poznáním a otázkách lidství.

Roy Complain žije v ubikacích na okraji divočiny, kam se často vydává na lov. Lovení už ale nevynáší tak jako dříve, a když se vlastní vinou ocitne ve svém kmeni v nemilosti, vypraví se s několika dalšími lidmi na výpravu do Přídě. Kam až se dostane? Jak si poradí s nájezdníky z ostatních kmenů? A zjistí, kdo jsou bájní Obři a obávaní Vetřelci? A co jsou vlastně hranice světa? To všechno jsou otázky, kterými nás autor chytne a už nepustí.

Skvělé vyprávění ve velmi dobrém podání Davida Matáska se vyznačuje rychlým spádem a překvapivými odhaleními. V dnešní době bylo podobné téma už mnohokrát zpracováno, ať už knižně nebo v rámci jednotlivých dílů různých SF seriálů, takže se může stát, že vám bude příběh připadat povědomý a některé objevy nevyzní tak, jak by si zasloužily. Nic to ovšem neubírá příběhu na stylu a Aldissův Nonstop se díky tomu řadí mezi klasická díla žánru.

Hodnotenie audioknihy Suma sumárum

11.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Nauč se to!

11.05.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Andersenovy pohádky 1

11.05.2020 Overený nákup

Vyprávění jak od babičky a dědy

Čtyři příjemně načtené pohádky H. Ch. Andersena, na kterých je vidět, že jsou načteny už před více než šedesáti lety. Odpovídá tomu nejen kvalita nahrávek, ale i jazyk, který už je místy hodně zastaralý. Přesto se jedná o milou pohádkovou jednohubku.

Recenzia audioknihy Stalker

11.05.2020 Overený nákup

Piknik u cesty...

...určitě patří mezi tu nejlepší světovou sci-fi. Ponurý příběh zaměřený na psychologii postav a tíživou atmosféru se zaobírá otázkami, co vlastně v životě chceme a kam až jsme pro to schopni zajít. Otázka zisku a ceny se prolíná dějem od začátku a vrcholí ve skvělém závěru knihy. Jen je velká škoda, že je kniha tak krátká, protože příběh obsahuje mnoho témat a nápadů. Jen samo Pásmo by mohlo být rozpracováno do celé knižní série.

Velmi dobře načteno, předělová hudba vybrána také skvěle a příběh patří k tomu nejlepšímu, co se ve fantastické literatuře dá najít. Za mě jasných 5*

Recenzia audioknihy Faust (komplet Faust)

05.05.2020 Overený nákup

Stojí za poslech

Naprosto jedinečné. Vůbec nevadí , že do Faustova monologu občas zazvoní tramvaj, spíš naopak. Jedinečný počin desítek lidí, kteří se střídají v recitaci. Nemohu říct, že by mi každý přednes sedl, ale zároveň musím přiznat jedinečnost díla jako celku. Nemluvím teď ani tolik o knize, která je poměrně pracným čtením, ale hlavně o netradiční snaze netradičních lidí. Chvílemi se mi kvůli náročnosti předlohy hůře poslouchalo, ale nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem si Fausta položil na klín, četl a zároveň poslouchal.

Těžko se jedním verdiktem hodnotí práce desítek lidí, ale určitě doporučuji dát tomuto lehce megalomanskému dílu šanci.

Recenzia audioknihy Naslouchač

05.05.2020 Overený nákup

Young- adult fantasy

Často je Naslouchač popisován, jako jedno z nejlepších českých fantasy současnosti. A pokud se budeme bavit o knihách ve skupině young adult, tak to zřejmě pravdu platí. Postapokalyptický svět budoucnosti je hezky vykreslen a mladá hrdinka je sympatická, a to i díky velmi dobrému načtení od Jitky Ježkové. Já osobně mám ale s knihou dva větší problémy:

1) První třetina knihy slouží spíš jako encyklopedie světa, ve kterém se děj odehrává., takže vývoj příběhu je velmi pomalý a chvílemi nudný, takže jsem měl problém tuhle část vůbec doposlouchat.

2) Hlavní hrdinka se chvíli chová jako dospělá a pak zas jako dítě. Tahle nevyváženost táhne celou knihu neuvěřitelně dolů a je zásobárnou divných momentů. Bohužel to není ojedinělý případ. Stejným neduhem trpí například i Ódinovo dítě od Siri Petterson. Na druhou stranu, jestli se vám Ódinovo dítě líbí, tak s Naslouchačem určitě neuděláte krok vedle (a naopak).

Hudba, která ukončuje každou kapitolu neruší, ale k tomu jak je svět vykreslen bych asi vybral něco méně elektronického.

Příběh 2,5* Hudba 3,5* Interpretace 4* Celkem 3*

Hodnotenie audioknihy 12 pravidel pro život

05.05.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Planeta mezi dvěma slunci

04.05.2020 Overený nákup

Lehce Kingovské sci-fi

Hned na začátku knihy jsme hozeni do děje a nevíme co se vlastně děje. Hrstka přeživších se musí po ztroskotání lodi vypořádat nejen s nehostinnou planetou, ale hlavně sami se sebou. Postupně zjišťují , že něco není v pořádku a atmosféra houstne...... Po hektickém začátku knihy se děj výrazně zpomalí, ale není to vůbec na škodu, protože co je ubráno na ději je přidáno na atmosféře a vykreslování postav. Tomáš Mařas předčítá knihu velmi dobře, jen občas sjede trochu do monotónnosti, ale v důsledku to ani moc nevadí, protože se to skvěle hodí k monotónnímu pouštnímu prostředí. Předělová hudba je výrazná a dobře zvolená, jen možná o malinko hlasitější než by musela být a pokud jste u audia zvyklí usínat, tak vás může vzbudit. Celkově se jedná o velice zdařilý počin a fanouškům sci-fi tuhle knihu můžu vřele doporučit.

Hodnotenie audioknihy Drsný spasitel 1

04.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Drsný spasitel 2 (dokončení)

04.05.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Amber 2 - Pušky Avalonu

04.05.2020 Overený nákup

Druhý díl do skládačky

Amber má pro čtenáře/posluchače jednu obrovskou nevýhodu. Jednotlivé díly jsou krátké a při tom na sebe děj přesně navazuje. V podstatě jsou to velké kapitoly jednoho velkého příběhu a pokud čtete/posloucháte díly jednotlivě, můžete mít pocit, že vám něco uniká. Na druhou stranu, je moc příjemné, když se všechny linky spojí, a při tom každý díl Amberu přináší jak odpovědi, tak další otázky. Jako celek pak Tajemný Amber působí mnohonásobně lépe než jednotlivé díly skládačky.

Pušky Avalonu pokládají další figurky na pomyslnou šachovnici Amberu a přináší další intriky a zvraty v ději. Jsou akčnější a lépe psané než předchozí díl. Luboš Ondráček opět odvádí skvělou práci s hlasem a celý příběh je perfektně doplněn hudbou.

Recenzia audioknihy Amber 1 - Devět princů Amberu

04.05.2020 Overený nákup

Pomalý rozjezd ke skvělé sérii

Amber, pravý svět který vrhá mnoho stínů, svět o nějž královská rodová linie vede nelítostné boje plné intrik. Kroniky Amberu si mě získaly skvělým vykreslením světa a způsobem vyprávění, kdy k vám hlavní hrdina celou dobu vyprávění příběhu promlouvá, až to chvílemi připomíná noirovou detektivku, a pokud vám tento styl sedne, tak už vás příběh nepustí.

Devět princů Amberu nám představuje svět, ve kterém se celá série odehrává a také hlavní protagonisty, kteří jsou podlí, vynalézaví, hloupí, chytří, hodní , zlí nebo okouzlující, ale kteří mají jednu nevídanou schopnost, procházet mezi světy, stíny, které vrhá Amber, ukrývat se v nich, kout pikle, nebo si v nich budovat armády.

Skvělý přednes i hudba! A pokud vás příběh jen trochu zaujme, tak dejte šanci i dalším dílům. Stojí to za to :)

Hodnotenie audioknihy Být bohem je lidské

23.04.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Nohy z jílu

21.04.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Sekáč

13.04.2020 Overený nákup

Skvělý Smrť

Smrť patří oprávněně k nejmilovanějším postavám Zeměplochy. Snad nikdo jiný nedokázal udělat ze ztělesnění smrti tak sympatického chlapíka jako Pratchett. Sekáč se však nevěnuje jen Smrťovi, který je hned na začátku knihy vyhozen z práce, ale i Rumpálu Žičkovi, mágovi, který kvůli tomu nemůže zemřít. Postupem času se přidávají další postavy. To je vlastně největší výhodou i nevýhodou knihy. Na jedné straně se setkáme se spoustou skvělých postav (bubák Šlýžkal , lidodlak Lupin), na druhé je děj roztříštěný a člověk se knize musí věnovat na 100% aby mu náhodou něco neuteklo. Pro milovníky Pratchettova humoru je tahle kniha téměř povinnost, pro ostatní jen pokud máte rádi absurdní a suchý humor. Hudba je zvolena dobře a neruší. Přednes je velmi dobrý a chvílemi bych ho přirovnal k hlasové akrobacii (né vždy však stoprocentně úspěšné).

Příběh : 4,5 * Hudba 5* Přednes: 4,5 *

Celkem 4,5 *

Hodnotenie audioknihy Malevil

10.04.2020

Hodnotenie audioknihy Muži ve zbrani

10.04.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Měsíc je drsná milenka

09.04.2020 Overený nákup

Politicko- filosofické sci-fi

Heinlein je dobrý vypravěč a do své práce velmi často přidává i společenská témata s filozofickým přesahem. Od osvícenského fašismu v Hvězdné pěchotě se v této knize dostává k socialistické revoluci, kterou se pár (anti)hrdinů v čele se superinteligentním počítačem rozhodne rozpoutat, aby Měsíc oprostili od nadvlády Země. Dobře vykreslené je zde politické i životní prostředí, ale v čem příběh nejvíce vázne je technika, která je hodně "retro" a která mírně ubírá na uvěřitelnosti.

Přednes je dobrý, ale občas trošku monotónní: 4* Hudba uvádějící každou kapitolu je perfektně vybrána a příběh doplňuje aniž by rušila: 5* Příběh v druhé polovině začíná na můj vkus až příliš politikařit: 3,5 *

Celkem: 4*

Hodnotenie audioknihy Marťanská kronika

01.04.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Spad

01.04.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Přednášejte jako na TEDu

31.03.2020 Overený nákup

Návody a rady pro nováčky v oboru

Pro někoho, kdo s přednesem zkušenosti nemá může kniha přinést soustu podnětů a návody do začátků prezentace. Pro člověka, který má s přednesem nějaké zkušenosti, je tato kniha zbytečná. To, že máte být při přednesu přirození, pokud možno zábavní, nevytahovat se a fakta propojovat zjistíte i sami po minutě googlení. Kniha sice přináší i příběhy a ukázky jednotlivých zásad, tyto ukázky ovšem nejsou často univerzálně použitelné, a to co by se dalo vysvětlit během pěti minut je zde natažené na tři čtvrtě hodiny, a ani dobrý přednes Jiřího Schwarze nemůže napravit jednotvárnost vyprávění.

Hodnotenie audioknihy 451 stupňů Fahrenheita

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Ostře sledované vlaky

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Sedm let v Africe

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Šest vran

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Dveře do léta

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Pán věže

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Řbitov zviřátek

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Zázrak svaté Winifredy

31.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Rosemary má dětátko

25.03.2020

Recenzia audioknihy Mlčení

24.03.2020 Overený nákup

Konflikt kultur v podobě vnitřního nepokoje.

Z prologu jsem byl nadšený, zápletka vypadala nadějně a raně novověké Japonsko vypadalo také lákavě. Vždy mě zajímala japonská kultura krásně vykreslená například v pracích Rjunosuke Akutagawy, ale tohle šlo nějak mimo mě. Výrazná dynamika příběhu chybí a děj se se posouvá často jen v rámci jemných rozdílů chování postav. A tak místo napětí nebo očekávání ve vás roste nepojmenovatelný neklid, plíživé znepokojení, které u mně bohužel nevyvážilo rozvleklost příběhu a já se začal nudit.

Přitom popisy prostřední a vykreslení postav je skvělé, stejně jako výborná práce s hlasem Martina Zahálky. Doprovodná hudba je vybrána tak, aby dokreslovala prostředí Japonska. Pro našince je ovšem nezvyklá a tak občas může působit rušivě.

Příběh: 2,5* (potřebuji něco akčnějšího) , Interpretace: 5* , Hudba 3.5*

Celkově 3*

Hodnotenie audioknihy Havran

21.03.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Slavík a růže

21.03.2020 Overený nákup

Úchvatná dramatizace

"Pohádka", která bodá trn do srdce - dramatizace, která vyniká mezi ostatními. Přední čeští herci přináší příběh, který v jejich hlasech ožívá, a emoce silné už v tištěné podobě se na vás jejich prostřednictvím valí s ohromujícím účinkem. Pokud máte rádi pohádkové příběhy Oscara Wilda, tak tohle je jasná trefa do černého.

Recenzia audioknihy Horníček a Kopecký vzpomínají

21.03.2020 Overený nákup

Kopecký sekunduje Horníčkovi

Milé vzpomínání starých přátel na léta u divadla. Horníček je jako vždy skvělý, ale Miloš Kopecký se chytá jen občas. Celá nahrávka vznikla pravděpodobně z divadelní besedy, takže kvalita zvuku je hlavně ze začátku o něco horší a je slyšet šum. Celou nahrávku pak doprovázejí i reakce publika, které ovšem nijak neruší.

Recenzia audioknihy Kniha mlčení. Básnické a filosofické texty staré Číny

20.03.2020 Overený nákup

13 minut vnitřního klidu

Třináct básní, krátkých textů a průvodní slovo o Cestě pro zamyšlení nebo jen poslouchání, když si uprostřed rušného dne chcete dopřát oázu klidu, když chcete na chvilku zastavit a vyčistit hlavu, když chcete dát odpočinout svému Já. Interpretace nemá chyb, jen poslední tři stopy jako by byly vytrženy z širšího kontextu.

Recenzia audioknihy Jeden mrtvý navíc

20.03.2020 Overený nákup

Horší než první díl, přesto slušné poslouchání

Příjemná středověká detektivka pro nenáročné posluchače, nedosahuje ovšem kvalit prvního dílu. Velmi pomalý rozjezd může ze začátku nudit a když už se konečně příběh trochu rozjede následuje část, kdy se mi zdálo, že hlavní postava jedná místy nelogicky. Na druhou stranu, pletichaření a chytračení bratra Cadfaela a jeho protivníka bylo celkem vtipné a zajímavé. Konec ovšem opět stojí za to a dosahuje kvalit prvního dílu. Soukup podává už standardně velmi dobrý výkon a jeho hlas k benediktinskému zahrádkáři vyloženě pasuje. Hudba uvádí a ukončuje jednotlivé stopy a výrazně neruší ani při usínání.

3,5 * za nudnější první polovinu knihy.

Hodnotenie audioknihy Všemi dary obdarovaná

11.03.2020

Recenzia audioknihy Ready Player One

10.03.2020 Overený nákup

Přehlídka anglofonní popkultury.

Skvělý příběh plný narážek na PC hry, sci-fi, fantasy i hororovou klasiku, Monty Pythony a vůbec celou popkulturu britských a amerických osmdesátek. Příběh z blízké budoucnosti vás velmi rychle vtáhne do děje a nepustí. Jediný problém jsem měla s narátorem. Tak špatná výslovnost angličtiny se jen tak nevidí a mnohokrát mi trvalo docela dlouho, než jsem si uvědomila co za slovo to má vlastně být - hlavně blejstr ( blaster) mi dal zabrat. Interpretace tak bohužel obrovským způsobem kazí dojem z celé audioknihy. Pokud vám to vadí, tak doporučuji spíš v klasické knižní podobě. Pokud vám to ale nevadí, tak si tenhle sci-fi bestseller určitě užijete.

Hodnotenie audioknihy Planina

09.03.2020

Recenzia audioknihy Delikatesy. Humorné úvahy z let šedesátých

09.03.2020 Overený nákup

Krátké, ale zahřeje

Klasický Werich i v neklasickcých polohách. V době vydání jedinečné, dnes (až na poslední stopu) součástí kompletu Suma sumárum. Na druhou stranu, ten kousek z knihy "Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti" stojí za to. Velká škoda, že se z Werichova čtení z této knihy nedochovalo víc.

Hodnotenie audioknihy Tajný život stromů

09.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Entopolagurace

08.03.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Čaroděj Zeměmoří

28.02.2020

Recenzia audioknihy Atuánské hrobky

28.02.2020 Overený nákup

Klasika fantasy - díl druhý

Pokračování klasické, spíše pohádkové, fantasy ze života čaroděje Geda, je ješte lepší než úvodní díl. V Čarodeji Zeměmoří se mnoho událostí vrství jedna na druhou na poměrně malém prostoru a čtenáře může mrzet, že autorka nešla více do hloubky. V Atuánských hrobkách se děj soustředí na mladou dívku Tenar a příběh je vyprávěn z jejího pohledu. To, narozdíl od prvního dílu, přidává na čtivosti i hloubce příběhu.

Čteno přijemným hlasem a musím vyzdvihnout práci s hudbou, která velmi jemně podtrhuje dění, aniž by rušila.

Hodnotenie audioknihy Hod mrtvou labutí

26.02.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Ódinovo dítě

09.02.2020 Overený nákup

Fantasy pro dospívající dívky

Svět Ymslandy, ve které se děj odehrává, je zajímavý s dobře vykreslenou přírodou i postavami, ale nedovysvětlený. Téměř celou knížku jsem se ptal na otázky: "Proč? " a "Jak je tohle možné?" Kdyby se všechny otázky vysvětlili v grandiózním finále, tak by mi to nevadilo, ale takhle mám pocit, že nechápu o co tam vlastně celou dobu šlo a neznám ani motivy některých postav. Krom toho mi nesedl styl vyprávění, který znám spíš z dívčích románů, než z dospělé literatury. Víme, co si hlavní hrdinka pomyslela a jak se cítí a jak hrozitánsky je osamělá, a zvraty, které se kolem ní dějí a na kterých by mohla kniha stavět, tak vlastně splynou se spoustou dalších chmurných myšlenek hlavní hrdinky. Díky tomu jsou některé pasáže monotónní a nudné. Vše se o něco zlepší po cca první třetině knížky, ale i tak jsem měl problém knihu doposlouchat.

Magdaléna Tkačíková načetla knihu velmi dobře, její hlas působí mladě a k mladé hrdince se skvěle hodí.

Recenzia audioknihy Kruté šprýmy

04.02.2020 Overený nákup

Dvě povídky

Britský humorista Hector Hugh Munro, známý pod pseudonymem Saki, byl známý svou satirou a břitkým humorem, který se odráží i v těchto dvou povídkách. Bohužel jde ale o slabší kousky jinak nápaditého autora. První povídku "Pátrání" namluvil Oldřich Nový, druhou povídku "Lípan" pak o něco lépe ztvárnil Jiří Pick. Na seznámení se se Sakim bych však doporučoval spíše Léčbu neklidem, která je velmi dobře namluvena Rudolfem Pellarem.

Hodnotenie audioknihy Božská komedie

04.02.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Andersenovy pohádky 2

04.02.2020 Overený nákup

Krásná práce se slovem

Čtyři pohádky natočené v padesátých a šedesátých letech minulého století. S tím sice přichází i zhoršená kvalita záznamu, ale také dnes už nevídaně mistrovská práce s hlasem snad všech zúčastněných. V mládí jsem míval ze Sněhové královny noční můry, dnes už jde o velmi příjemné poslouchání mého oblíbeného autora pohádek. Pokud máte rádi Andersena a klidnější a procítěný přednes, tak vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Poslouchejte pohádky

01.02.2020 Overený nákup

Pohádky na zlepšení nálady

Skvělý mix roztomilých a humorných pohádek od předních českých autorů. Ke všemu velmi dobře namluvený plejádou našich předních herců. I dnes se u těchto pohádek bavím stejně dobře jako před třiceti lety, kdy jsem tuhle desku poslouchal poprvé.

Hodnotenie audioknihy Krysař (četba)

27.01.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Nikdy nedělej kompromis

27.01.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Noční hlídka

27.01.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Šedí bastardi

17.01.2020 Overený nákup

Akčně vulgární fantasy

Akční fantasy plné humoru, sarkasmu a ironie. Pokud vám nevadí hrubý jazyk, sex a spousta narážek na něj, tak se budete skvěle bavit. Vulgarismy se to tu sice jen hemží, ale rozhodně ne samoúčelně. Naopak, skvěle dokreslují atmosféru a drsný život poloorků. Dlouho jsem nečetl/neposlouchal fantasy, které by bylo takhle vtipné, nápadité, a od kterého bych se nemohl odtrhnout. Styl psaní a humoru asi nesedne každému, ale já si tuhle jízdu na mazlovi vyloženě užil. Pavel Soukup opět nezklamal, takže za mě jasných 5*!

Hodnotenie audioknihy Osvícení

15.01.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Jméno růže

15.01.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Petr a Lucie

15.01.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Mega hustej nářez

15.01.2020 Overený nákup

Slabý konec trilogie

Čím víc emzáků, tím víc krve, ale už toho bylo moc. Mega hustej nářez má spád a děj pohání hlavně násilí a sex, což mi vůbec nevadí, bohužel mu ale chybí nové nápady a tak třetí díl je jen recyklace druhého a už ten nebyl moc originální. Hlas Richarda Fialy mi moc nesedl, i když mu nemohu upřít dobrou práci s hlasem kvalitu přednesu. Hudba, která ukončuje jednotlivé kapitoly je stejně akční jako děj, takže při usínání ruší, ale k příběhu se celkem dobře hodí.

Příběh: 2,5* Interpretace: 3,5 * Hudba: 3* Celkem 2,5*

Hodnotenie audioknihy Královna ohně

15.01.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Ilustrovaný muž

21.08.2019 Overený nákup