Recenzie užívateľa Terezie

Audiomoľ Pisateľ - 1 z najčastejšie píšucich recenzentov

Hodnotenie audioknihy Malevil

13.04.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Egypťan Sinuhet

19.03.2021 Overený nákup

Chtělo by to zrychlit

Upřímně, tohle byla první audiokniha, u které jsem uvažovala o vyšší rychlosti přehrávání, ale nakonec jsem si zvykla. Na co jsem si nezvykla byly kratičké pauzy, prostě ticho, které trvalo sotva pár vteřin, ale vždycky jsem se zarazila, proč se mi kniha vypla a ona se ve skutečnosti nevypla. Možná to byly předěly na konci kapitoly, ale čistě z poslechu moc nebyl poznat smysl těchto „prázdných míst“. Příběh měl svá slabší místa, ale vždycky, když na mě začal působit moc rozvlekle, proměnil se v napínavý a nedalo se odtrhnout. Krásně vykreslené charaktery a zvraty. A hlavně život Sinuheta, nehrdinského hrdiny, který přežije úžasný život tak nějak omylem. Ale který si zároveň sám pod sebou podřezává větev a od šťastného života se neustále vzdaluje především svou vlastní hloupostí. Egypťan Sinuhet je jedna z knih, ke kterým se budu určitě pravidelně vracet.

Hodnotenie audioknihy Amber 5 - Dvory Chaosu

21.02.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Amber 3 - Znamení jednorožce

04.02.2021 Overený nákup

Čtivé a napínavé

U hodně sérií se stává, že prostřední díl je nejméně kvalitní. Amber ale působí spíše jako jedna kniha vydaná po částech, než klasická série, takže ani uprostřed se nebudete nudit. Stejně jako ostatní díly i tady Zelazny skvěle pracuje se zvraty a napětím. Je na co se těšit!

Recenzia audioknihy Amber 4 - Paže Oberonova

04.02.2021 Overený nákup

Rozplétání a zaplétání

Skvěle vystavěný příběh a výborně zvládnutá gradace. Určité dílky příběhu do sebe začínají zapadat a zároveň zjišťujete, že některé události se staly jinak, než se na první pohled zdálo a všechno začíná dávat smysl i se víc zamotává. Vůbec netušíte, jak vše dopadne a jedno odhalení v závěru knihy vás ještě více donutí těšit se na poslední díl. Vyprávění je svižné, čtivé a napínavé i v místech, kdy dvě postavy vlastně jen sedí a povídají si. Tahle série se zařadila do klasické fantasy naprosto oprávněně.

Hodnotenie audioknihy Půl krále

24.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Šikmý kostel

21.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Noční hlídka

14.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Jediný příběh

09.01.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Stín větru

03.01.2021 Overený nákup

Tajemný příběh s úžasným rozuzlením

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy zaposlouchala, ale jak se příběh postupně zamotával a stával tajemnějším, kniha mě naprosto vtáhla. Autor dávkuje tajemno a napínavé scény tak, že budete tajit dech a nebudete se moct dočkat rozuzlení. Skrz mnoho náznaků si budete v hlavě neustále konstruovat vlastní verze příběhu, jak to asi bylo, než vám to kniha samotná povypráví. Aneb vaše fantazie se rozjede na plné obrátky. A na konci vám bude smutno i veselo zároveň. Jediné, co mi poslech trošku kazilo, byl způsob interpretace některých ženských postav, který jim dodával určitou míru hlouposti a naivity, kterou jim ale nepřisuzuje kniha.

Recenzia audioknihy Mycelium I: Jantarové oči

22.11.2020 Overený nákup

Po pomalejším rozjezdu napínavý příběh

Vyprávění se na začátku trochu vleče a ani nevypadá moc jako sci-fi. Postupně vás ale vtáhne tím, jak se zodpovězením jedné otázky vyvstane pět dalších a jak se dozvídáme víc o celém fikčním světě knihy a on tak získává na plasticitě a mystičnosti. Napínavost se postupně zvyšuje stejně jako svižnost vyprávění a konec vás nechá naprosto bez cavyků v rozpoložení, kdy prostě musíte pokračovat dalším dílem, protože potřebujete vědět, jak to dopadne.

Recenzia audioknihy Královna ohně

10.11.2020 Overený nákup

Konec série, i když...

Se zatajeným dechem jsem poslouchala poslední knihu této vynikající série. Užívala si výbornou interpretaci a tohle je snad jediná série, u které mi vůbec nevadí, že má více interpretů. Kniha je napínavá do poslední minuty, spoustu věcí uzavře, spoustu ne a vytvoří některé nové otázky. Už se nemůžu dočkat, až se pustím do navazující série s prvním dílem Volání vlka.

Recenzia audioknihy S elegancí ježka

10.11.2020 Overený nákup

Nečekaný konec

Možná jsem naivní, ale ten konec jsem nečekala. Vůbec jsem nezaregistrovala, že to směřuje zrovna sem. Krásný příběh vyprávěný očima dvou odlišných žen - jedné stárnoucí a jedné dospívající, interpretovaný tak dobře, že jsem až zpětně zjistila, že celou knihu čte jeden člověk a ne dva. Ještě se musím rozhodnout, jestli za ten konec autorku miluju nebo nenávidím. Za posledního čtvrt roku jsem na to nepřišla.

Recenzia audioknihy Hunger Games (komplet)

10.11.2020 Overený nákup

Napínavé čtení i popáté

K této sérii se neustále vracím a vracet budu. Je to pro mě oddechová četba s celkem slušně vystavěným příběhem, který je napínavý, i když už víte, jak to dopadne. Ráda si užívám atmosféru a detaily tohoto dystopického světa a nikdy nepřestanu obdivovat, jak některé dystopie mnohem lépe zobrazí nebezpečí různých systémů vlády a nenápadného ovlivňování a manipulace, než všechny učebnice dějepisu a společenských věd pro střední školy dohromady.

Recenzia audioknihy Už hořela, když jsem si do ní lehal

10.11.2020 Overený nákup

Vtipné i k zamyšlení

Kolem Fulghuma jsem dlouho kroužila a nedokázala pochopit, co na něm všichni mají. Letos na dovolené, když mělo vyjít Ohňostrojení, jsem si řekla, že to s ním musím zkusit a bylo to skvělé! Úžasně odpočinkový poslech na dovolené, u kterého jsem se zasmála, trochu sentimentálně zasnila a občas se nad sebou musela i zamyslet (a zároveň se nechat inspirovat). Velmi příjemná interpretace se mi dostala tolik pod kůži, že Fulghum mi už navždy bude v hlavě znít jako pan Oliva.

Recenzia audioknihy Můj příběh

10.11.2020 Overený nákup

Neobyčejný život neobyčejné ženy

Normálně nejsem člověk, který by se pustil do životopisů, ale tento mě zaujal díky doporučení kolegyně stál za to. Kombinuje všechny tři předpoklady pro dobrou životopisnou audioknihu: zajímavý život, lehký a „čtivý“ styl a výbornou intepretaci (pro jednou mi sem tam vyskytující si anglická slova nervala uši kvůli špatné výslovnosti). Donutila mě si dohledat některá fakta a určitě se k ní vrátím.

Recenzia audioknihy Dámy a pánové

10.11.2020 Overený nákup

Slavíková a Schrödinger - recept na dokonalost.

Zuzana Slavíková opět exceluje, její interpretace jsou opravdu jedinečné a pro mě i dalším důvodem, proč se ke knihám vracet. Navíc mě tento díl strašně potěšil odkazy na Schrödingerovu kočku i dořešením některých věcí z předchozích dílů ze série čarodějek a dalším poodhalením minulosti Bábi Zlopočasné. Prostě stojí to za to.

Recenzia audioknihy Vražda v Orient expresu

24.09.2020 Overený nákup

Opravdu výjimečná detektivka

První detektivka od Agathy Christie, se kterou jsem se setkala. Obecně nejsem moc na detektivky, ale tahle je zaslouženě legendou. Moc se mi líbil celý závěr. A přestože většinou mi řve uši, když interpret mění hlasy nebo napodobuje přízvuky, tady to znělo naprosto přirozeně a velmi pěkně to dokreslovalo jednotlivé charaktery. K téhle knize se určitě ještě vrátím.

Recenzia audioknihy Muž jménem Ove

11.08.2020 Overený nákup

Dokonale nabručená interpretace

Pokud se jako já často vyhýbáte knihám, které se ocitnou na vrcholech žebříčků a davy na ně pějí chválu, protože vám tohle šílenství kolem některých knih prostě kazí chuť je číst, tak vězte, že tahle kniha stojí za to, abyste jí nakonec přecejen dali šanci. Příjemná oddechovka o obyčejných lidech, o stáří a malých činech, které mění životy. Občas většina z nás potřebuje takovouhle dávku sentimentu umě smíšenou s humorem a naservírovanou skrze (skvěle interpretovanou) nabručenou hlavní postavu.

Hodnotenie audioknihy Sekáč

26.07.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Venkovské sídlo 1: Zlaté časy

10.07.2020 Overený nákup

Mezigenerační oddechovka

Příjemně mě překvapilo, že ač oddechová kniha, nešlo jen o romantiku. Kniha přináší i zajímavé prostředí rozděleného Německa po druhé světové válce, téma odcizení generací i znovunalézání kořenů.

Úplně mi nevyhovovala interpretace. Kamila Špráchalová zněla velmi nepřirozeně při čtení mužských postav a interpretace ženských místy vyznívala dost bez odlišení, takže jednotlivé postavy splývaly.

Recenzia audioknihy Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

20.06.2020 Overený nákup

Druhý nejlepší Murakami

Dlouho pro mě byl Murakami autorem jedné knihy, a sice Kafky na pobřeží. Žádná jiná kniha od něj mě tak nenadchla a Kafku dodnes považuji za jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Bezbarvý Cukuru Tazaki mě během čtení neuvěřitelně nadchl tím, že se kvalitou vyprávění naprosto vyrovnal Kafkovi na pobřeží. Bohužel, závěr mě poněkud zklamal. Přesto je to kniha, která si rozhodně zaslouží pozornost, proto jsem si ji pořídila i jako audioknihu. Murakamiho charakteristický magický realismus je kromě typických nesčetných odkazů na nejrůznější hudbu, také prodchnut bohatou barevnou symbolikou a uměním udržet čtenářovo napětí až do samého konce.

Recenzia audioknihy Panský dům

20.06.2020 Overený nákup

Oddechová romantika

Nenáročný příběh o chudé dívce, která došla štěstí. Je to taková typická popelka pro dospělé. Děj je zasazen do Německa začátku dvacátého století, zvláště do roku 1914, a tak romantický příběh neustále prostupuje napětí blížící se války. Nenáročný, avšak ne příliš hloupý příběh je skvělým oddechovým poslechem pro každého, kdo má rád romantické příběhy, ve kterých se střetává chudoba a vyšší společnost.

Nejlepší na celém poslechu je příjemný vypravěčský hlas pana Soukupa.

Recenzia audioknihy Muffin a čaj

20.04.2020 Overený nákup

Kniha, od které se nedá odtrhnout

Krásný romantický příběh dvou spolužáků, který úžasně vykresluje, jak moc člověka ovlivňuje prostředí, ve kterém vyrůstá, kolik zázraků dokáže trpělivost, laskavost a odvaha postavit se svým démonům. I když mě trochu mrzely části, kde se příběh opakoval bez aktualizace, když vyprávěl to samé nejdřív z pohledu jednoho, a pak z pohledu druhého hrdiny, celkově mě kniha nadchla tak moc, že jsem si po jejím doposlouchání musela hned přečíst volné pokračování Koláčky a spiklenci.

Recenzia audioknihy Den trifidů

22.03.2020 Overený nákup

Klasika, která nestárne

Pro mě skutečným jádrem dobrého postapokalyptického sci-fi není nutně originalita zápletky či vizionářská předpověď toho, jak může společnost dospět k velké katastrofě. Ale sonda do mysli člověka a společnosti a hlavně toho, jak se společnost s takovou katastrofou vyrovnává, jak rychle a snadno začíná dělat chyby a na troskách starého světa buduje idealismus (jeden nebo více), který může být ještě nebezpečnější, než to, co zapříčinilo katastrofu. A tohle se do značné míry dá najít i ve Dni trifidů. Hloubka myšlenek není tak velká, jako třeba u Asimova a námět oslepnutí většiny lidstva v důsledku průletu meteorického roje je trochu příliš fantaskní, ale následující boj o přežití a různé snahy o vytvoření nového a lepšího světa, jsou zajímavým a napínavým čtení / poslechem. Poslechem se základní myšlenkou: to, čeho bychom se měli skutečně bát, je ve skutečnosti člověk.

Recenzia audioknihy Osm hor

19.03.2020 Overený nákup

Krásně smutný příběh o otcích, synech a přátelství

Autobiograické vyprávění nejen o chození po horách, ale obzvláště o tom, co všechno mohou hory pro člověka znamenat, ať už přímo nebo symbolicky. Jak výpravy do hor budují a zase boří vztahy. Příběh o promeškaných šancích, ale i těch využitých, o smíření se s vlastními chybami, ale i se starými přáteli, o hledání místa v životě. Hořkosladké vyprávění, které vás pohladí po duši a ulpí na ní. Kniha, ke které se budu vracet, protože je krásným příkladem toho, jak je důležitá cesta sama o sobě.

Recenzia audioknihy Příběh služebnice

22.01.2020 Overený nákup

Nesrovnatelně lepší, než seriál

Knihy Margaret Atwoodové rozhodně patří k těm, které si musíte přečíst (nebo poslechnout). Já nakonec neodolala a podívala se dřív na seriál, než jsem se dostala ke knize. Seriál mě nějak zvlášť nenadchl, ale dával tušit, že tohle téma v rukou zkušené autorky, určitě vynikne úplně jinak. A byla to pravda. Přestože jsem věděla, kam vše směřuje, co se stane a tak dále, celá kniha byla napínavá, mrazivá. Navíc závěr nejenže budí spoustu otázek, ale nutí člověka znovu a znovu přemýšlet nad tím, kde je hranice mezi skutečnými fakty historie a mezi jejich lepší či horší interpretací.

Tuhle knížku prostě potřebujete slyšet. Několikrát.

Recenzia audioknihy Eleanor se má vážně skvěle

19.01.2020 Overený nákup

Smutné, vtipné, k zamyšlení

Tuhle knížku jsem si pořídila jako oddechovku, kterou budu poslouchat na půl ucha a doufat, že to nebude moc velká blbost. Příjemně mě překvapila. Příběh nebyl ve všech ohledech úplně prvoplánovitý a Eleanor byla zajímavě vykreslená. Knížka naťukává problematiku pěstounské péče a ukazuje, jak je těžké pro lidi, kteří v dětství zažili velké trauma, se zařadit do běžného života a jak se častokrát setkávají s nepochopením. Na druhou stranu některé problémy zbytečně zjednodušuje. Pokud hledáte oddechovou knížku se zajímavým příběhem, u které se občas i zasmějete, tohle není špatná volba.

Recenzia audioknihy Olga

17.01.2020 Overený nákup

Neobyčejně obyčejný

Většinou mě knihy, které postihují alespoň částečně druhou světovou válku, příliš nelákají. A už vůbec knihy odehrávající se během 20. století. Ovšem, je tu pár výjimek. A Olga je rozhodně jednou z nich. Tohle rozhodně není kniha, která by se dala popsat otřepanou frází „strhující osud ženy na pozadí významných událostí dvacátého století“. Naopak, tohle je nádherná sonda do mysli a srdce jednoho člověka, jeho životních strastí i štěstí, aniž by bylo příliš důležité, kdy se vše odehrává. A také je to příběh o tom, že i lidé, kteří jsou nám velmi blízcí, pro nás nakonec můžou být skutečnou záhadou.

Není to milostný příběh. Není to historický román. Je to fascinující příběh obyčejného člověka.

Hodnotenie audioknihy Nohy z jílu

22.12.2019 Overený nákup

Recenzia audioknihy Les mytág

18.12.2019 Overený nákup

Ve světě ožívajících mýtů

Nic mi neudělalo větší radost, než když jsem zjistila, že jako audiokniha vyšla jedna z mých nejoblíbenějších fantasy. Navíc Jakub Gottwald má přesně ten vypravěčský hlas, který mi zní v hlavě při čtení knih jako je Les mytág. Jen bych ocenila trochu lepší interpretaci v částech, kde jsou čteny úryvky z Keetonova deníku. Člověku totiž chvíli trvá, než mu dojde, že najednou nevypráví Steven (hlavní postava a vypravěč) ale Keeton (Stevenův přítel) a to zhoršuje orientaci v ději. Knihu doporučuji nejen milovníkům fantasy, ale i všem, kdo mají rádi mýty a tajemno. A doufám, že se dočkám i dalších knih od Holdstocka.

Recenzia audioknihy Marťan

17.12.2019 Overený nákup

Vtip a napětí v jednom

Marťana jsem nejdřív četla, pak viděla a teď nakonec i slyšela. Líbí se mi ve všech variantách. Budete se u něj bavit od začátku do konce. Nejhorší je, že se tak moc zaposloucháte, že knížka najednou skončí a vy budete chtít dalších deset hodin poslechu. Myslím si, že i techničtější typy posluchačů zaujme, jak Mark řeší problémy na Marsu, protože z tohohle pohledu autor neudělal tolik školáckých chyb, jako můžete najít v některých jiných sci-fi.

Recenzia audioknihy Tajná historie

04.12.2019 Overený nákup

Vlastně to není detektivka

Na knihy od Donny Tartt jsem četla tolik pozitivních recenzí, že jsem se už dlouho rozhodovala, kterou si přečíst. Nakonec ale nebyl na čtení čas, takže jsem skončila u poslechu. Popis mě trochu odrazoval, protože z něj kniha vyznívá jako detektivka. Řekla bych, že je to ale mnohem více napínavý společenský román s vraždami. A taky kniha, ke které se určitě vrátím, protože na poslouchání není úplně jednoduchá, aby člověk pochytil všechny její krásy. Trochu mě zklamala interpretace. Zvláště ženské postavy vyznívaly, jakoby je pan Bambas spíše parodoval. A v celé knize, kdykoli použil vyšší hlas, trochu mi to rvalo uši. Nicméně díky napínavosti knihy, se na to dalo zvyknout.

Recenzia audioknihy Muži ve zbrani

19.11.2019 Overený nákup

Zadražil se lepší

Váhala jsem, zda si pořídit knihy namluvené panem Zadražilem, protože mi jeho interpretace prostě nesedla. Jenže Zeměploše nelze odolat. Nutno podotknout, že trollové v jeho provedení mě tentokrát opravdu nadchli!

Celý příběh je vtipný a napínavý a jsem moc ráda, že člověk ještě pořad narazí má vtipnou knihu, která dopadne dobře, a zároveň zvládne být promyšlená a vrstevnatá.

Poslechnout jednou nestačí!

Recenzia audioknihy Čarodějky na cestách

19.10.2019 Overený nákup

Snad lepší, než si ji přečíst

Dlouho jsem se audioknihám vyhýbala, protože jsem nemohla narazit na interprety, jejichž podání by se mi líbilo. Ale všechna čest Zuzaně Slavíkové. Už u Soudných sester se mi líbilo její provedení a tady je snad ještě lepší. Její bábi Zlopočasná a zvolání „Gito!“ z hlavy jen tak nedostanu, jako mnohé další. Jako človéka, který miluje jídlo ve všech jeho podobách, mě nesmírně bavily části, kdy čarodějky ochutnávaly všechna ta „cizozemská“ jídla: věčně nespokojená bábi a stařenka a Magráta, které neví, jestli chtějí bábi prozradit, co vlastně jí (zákeřná stařenka někdy prostě neodolá). Nemluvě o scénách, kdy stařenka objevuje nové druhy alkoholu... Prostě, budete se smát ještě dlouho po doposlouchání.

Recenzia audioknihy Američtí bohové

16.10.2019 Overený nákup

Kniha spousty příjemných překvapení

Poznámky tipu „autorem preferovaná verze“ mě většinou spíš odradí, protože upřednostňuji původní verze. Do ukázky jsem se ale zaposlouchala tak, že jsem neodolala a byla jsem příjemně překvapená a vděčná za těch dvanáct tisíc slov navíc. Dost mě překvapila a nadchla i gradace děje v poslední asi čtvrtině a zajímavá rozuzlení, ať už více či méně očekávaná. Poslední překvapení byla interpretace. Příjemné mírné změny hlasu podle jednotlivých postav poslech zpříjemňovaly a usnadňovaly orientaci v některých částech.

Recenzia audioknihy Soudné sestry

25.09.2019 Overený nákup

Neuvěřitelná Zuzana Slavíková

Zuzanu Slavíkovou znám z televize, kde na mě nikdy žádný dojem neudělala. Změnilo se to před pár lety, kdy jsem ji viděla hrát v divadle a její výkon mě velmi příjemně překvapil. Ale to, co dala její interpretace Pratchettovým postavám, to mě doslova dostalo do kolen. Neuvěřitelně výstižné odlišení bábi Zlopočasné, stařenky Oggové a Magráty, to je opravdu výkon hodný vychvalování. Pratchettovy knihy jsou úžasné a vtipné samy o sobě, ale nejspíš právě proto se u nich dá tolik zkazit převodem do audioknihy. Tady si myslím, že kniha naopak získala přidanou hodnotu. Škoda, že to neslyšel sám sir Pratchett, moc by mě zajímalo, co by na to říkal.

P. S. Pokud se vám bude líbit tahle kniha, vrhněte se na Čarodějky na cestách, tam je Slavíková ještě lepší i v předvedení nových charakterů. A příběh sám o sobě je snad ještě vtipnější.

Recenzia audioknihy Pán věže

03.09.2019 Overený nákup

Méně je někdy více

Obecně mi více sedí knihy načtené pouze jedním hlasem. Chápu, že je pak občas náročné rozlišit jednotlivé postavy, ale... U prvního dílu jsem byla naprosto nadšená výkonem pánů Soukupa a Luptáka a musím říct, že hlas Evy Josefíkové mi celý dojem z poslechu trochu kazil. Její hlas ani přednes mi prostě k postavám nesedí a pro mě subjektivně nejsou tak příjemné na poslech.

Příběh ale pokračuje velmi napínavě a přestože mám všechny tři díly v papírové podobě a všechny jsem nejdřív četla, než poslouchala, tak k poslechu se určitě budu vracet. Kniha za to rozhodně stojí.

Recenzia audioknihy Píseň krve

10.08.2019 Overený nákup

Svět, na který nenarazíte každý den

Knihu jsem před pár lety četla asi hlavně na základě kladných recenzí a touhy po pořádně tlusté epické fantasy. Úplně mě pohltila, ale tehdy ještě nebyly další díly. A tak se stalo, že když jsem se konečně dostala ke čtení posledního dílu, předchozí dva už jsem si moc nepamatovala.

Tato audiokniha pro mě asi byla jednou z přelomových, proč jsem začala poslouchat audioknihy pravidelně. Zaprvé jsem díky ní překonala čtenářský zásek a vrátila se i ke čtení jako takovému. Ale hlavně, je to jedna z nejpříjemnějších interpretací, které jsem zatím slyšela. A interpretací jsem se u knih bála vždycky nejvíce. Úžasný vypravěčský hlas pana Soukupa a poklidné a úžasně rozfrázované čtení pana Luptáka mi opravdu sedly a vytvořily neuvěřitelně příjemný poslech. Myslím, že se k této audioknize budu vracet hlavně díky jejím interpretům.