Recenzie užívateľa Novák

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Plavý kůň

22.02.2021 Overený nákup

Skvělá detektivka i bez Poirota

Zajímavá detektivka z pera Agathy Christie se na první pohled trochu vymyká obvyklému schematu jejích příběhů. Zejména tím, že zde chyb "geniální detektiv" nebo "zvídavá paní Marplová". Celý příběh je vyprávěn spisovatelem Markem Easterbrookem, který se shodou náhod dostane k informacím o záhadných a nepochopitelných úmrtích lidí, z jejichž smrti vždy nědo profituje. Nakonec spolis inspektorem Lejeunem připraví léčku na podezřelé - ale v síti nakonec zůstaně někdo úplně jiný. I bez Poirota má policie skvělé detektivy...

Při poslechu mě nejprve trochu překvapil mladistvý hlas Petra Jeništy, ale rychle mi přišel samozřejmý a ke knize se výborně hodí. Přednes je svižný a poutavý, rozhodně to není monotónní a uspávající interpretace.

Audiokniha tohoto méně známého titulu Agathy Christie byla pro mne příjemným překvapením.

Klasická Vyšetruje muž Nečakaný zvrat

Recenzia audioknihy Zlodějka knih

06.01.2021 Overený nákup

I krásnými slovy lze popsat hrůzy války

Zcela unikátní formou a jazykem vyprávěný příběh mladé dívky uprostřed Německa a II. světové války. Příběh viděný a vyprávěný Smrtí je psán velmi poeticky, krásnými slovy a spíše básnickým jazykem a přesto dokáže v člověku vyvolat pocity hrůzy, strachu a bolesti. Dokonalá práce s hlasem paní Cibulkové tento dojem ještě umocňuje - jiného interpreta si snad pro tuto knihu ani nelze představit.

Na zprvu útržkovitých příbězích obyčejných lidí se postupně vytváří plastický obraz společenských změn a dopadů války na všechny generace a skupiny lidí v Německu. Od nedostatku potravin, přes odsuny a skrývání židů a jejich transporty do koncentračních táborů, k totálnímu nasazení, Stalingradu až po nálety spojenců a Smrt, která je pro mnohé vysvobozením. A to vše viděno očima dítěte v pěstounské péči, které si postupně nachází cestu k náhradní rodině.

Tento neobvyklý pohled na válku je možná bolestnější než klasické válečné romány, ale určitě popisuje skutečný život a nutí k zamyšlení i mnoho desítek let po válce.

Bez váhání lze tento titul zařadit mezi nejlepší protiválečné romány a téměř by měl patřit k povinné četbě.

Recenzia audioknihy Křišťálový klíč III.

28.12.2020 Overený nákup

Kronika rodiny pokračuje - a hlavní slovo v ní mají ženy

Nové osudy potomků Ignáce Heřmana a dalších rodů především z oblasti severních Čech líčí třetí díl série Křišťálový klíč. Celkově by se možná obsah dal shrnout tak, že v téhle rodině jsou těmi průbojnějšími a odvážnějšími spíše ženy, ony určují hlavní osu děje a dávají příběhu spád.

Pro mě se občas stával děj trochu nepřehledný zejména množstvím postav - potomků a partnerů původních hlavních aktérů. Množství jmen, komplikované vztahy a "přeskakování" děje sice odpovídá formě kroniky, ale celkově se mi tento díl zdál méně srozumitelný.

Pochopitelně určitým hendikepem je změna v osobě interpreta - nastoupit po panu Hyhlíkovi je rozhodně nelehký úkol i pro profesionála jakým je pan Táborský. Jeho tempo četby je rychlejší a dikce poněkud odlišná, což mi možná na začátku trochu vadilo.

Ale samozřejmě, že knihu si s chutí poslechne každý, koho již osudy severočeských sklářů, pláteníků a obchodníků zaujaly a jsou zvědaví jak se vyrovnávají i se změnami ve svém okolí a společnosti. Doufám, že na další díl nebudme muset čekat příliš dlouho...

Recenzia audioknihy Viděla jsem vraždu

14.12.2020 Overený nákup

Nepřivlastňujte si příběhy jiných - nestanete se zajímavější, ale stanete se obětí vraždy

Hercule Poirot je skvělé formě i navzdory paní Olivierové. Jeden z nemnoha detektivních románů, kde partnerem Hercula Poirota není kapitán Hastings, ale trochu excentrická spisovatelka paní Olivierová, milovnice jablek. Tak, jako v jiných svých knihách, i zde z drobných a zdánlivě nesouvisejících indicií a dávno (možná) zapomenutých událostí, dokáže autorka v postavě Hercula Poirota skloubit dokonalou schopnost kombinovat a pátrat v minulosti, abychom viděli správný obraz současnosti.

Kniha má spád a tentokrát není tak obtížné se orientovat v jednotlivých postavách, jak tomu někdy v knihách Agathy Christie bývá.

Přednes a práce s hlasem pana Hlavici je vynikající jako vždy, adaptaci považuji za velmi zdařilou.

Klasická Vyšetruje žena Vyšetruje muž Nečakaný zvrat

Recenzia audioknihy Nultá hodina

09.12.2020 Overený nákup

Velká výhrada k nastavení stopáže audioknihy

Příběh Nultá hodina patří k jednomu z psychologicky nejlépe propracovaných příběhu Agathy Christie. Kupodivu zde nevystupuje majitel "malých šedých buněk", ale policista Battle se touto postavou inspiruje a používá obdobnou logiku a způsob myšlení. Příběh je opravdu precizně propracovaný a jeho závěr je překvapivý, i když ho čtenář/posluchač má celou dobu "jako na talíři".

Osobně mě ale velmi zklamalo technické zpracování této audioknihy. Je zřejmé, že nakladatel si poněkud usnadnil práci a nebral příliš ohled na posluchače audioknih. Stopy v délce téměř 3 hodiny, zahrnující celou jednu část knihy, vůbec nereflektují způsob, jak a kde se obvykle knihy poslouchají. Vracet se v takovéto délce stopy na pasáž, která vám unikla (například když jste na chvíli přestali poslouchat kvůli vyrušení, nebo když jste při poslechu večer na chvilku usnuli) je téměř nemožné.

Je to asi poprvé, co knize této autorky nedávám nejlepší hodnocení, ale tato technická stránka knihy ji v mých očích dost znehodnotila. Pokud by se nakladatel nad tímto faktem zamyslel a knihu rozdělil na standardní kapitoly, tak jak je to běžné u většiny audioknihy, s upřímnou radostí své hodnocení opravím....

Klasická Vyšetruje muž Nečakaný zvrat

Recenzia audioknihy Řeka bohů III - Čaroděj

11.11.2020 Overený nákup

I třetí díl udržel vysokou úroveň

Asi každý má občas pocit, že původní vynikající titul s dalšími díly začíná ztrácet a stává se trochu nastavovanou kaší". Pro mne velmi milé překvapení, že naopak ani třetí díl Řeky Bohů neztratil nic z vysoké úrovně předchozích dílů. Podle podnadpisu "Čaroděj" by se mohlo zdát, že si autor bude v příběhu "vypomáhat" často neskutečnými a nadpozemskými schopnostmi Taity.

Občas se k tomuto postupu sice uchýlil, ale dá se říct, že velmi omezeně a ještě na hraně "uvěřitelnosti", takže příběh je dobrodružný historický román, který se poslouchá jedním dechem a je napínavý až do samého konce. Jedinou těžko uvěřitelnou věcí v celém příběhu je pouze věk hlavní postavy, která je však svorníkem všech dílů, a proto to autorovi čtenář/posluchač jistě rád odpustí...

Recenzia audioknihy Smysluplná vražda

16.09.2020 Overený nákup

Slečna Marplová nezklamala, ale...

Smysluplná vražda patří ke "klasice" od Agathy Christie, osobně však považuji příběh za méně uvěřitelný a trochu překombinovaný. Poměrně velké množství postav a komplikované rodinné vztahy činí dějovou zápletku nepřehlednou a hůře uchopitelnou. Na začátku autorka sice rodinné vazby vysvětluje, ale v průběhu děje se stále doplňují detaily, takže čtenář či posluchač občas tápe.

Autorka opět pracuje s časovou linkou, v níž slečna Marplová objeví nesrovnalosti a pomůže tak k vyřešení případu.

Z hlediska nastudování mám však výhradu k výběru pana Otakara Brouska mladšího, jehož si jinak jako herce velmi vážím. Jeho hlas mi k této knize vůbec nepasoval. Vzhledem k tomu, že namluvil, kromě slečny Marplové, všechny ostatní postavy, byla zde postřehnutelná snaha je hlasově odlišit, ale výsledek podle mého soudu není nejlepší. Chvílemi působil jeho přednes spíše ironicky, jeho hlas by se možná lépe hodil ke knihám např. P. G. Wodehouse či D. Lodge.

Přesto věřím, že každý, kdo stejně jako já, knihy paní Agathy Christie miluje, bude i touto knihou potěšen.

Recenzia audioknihy Mlčící pacientka

12.09.2020 Overený nákup

Traumata z dětství si s sebou neseme po celý život

A celý život nás ovlivňují, ať se tomu chceme bránit jak chceme.

Kniha je na pomezí mezi psychologickým románem a detektivkou.

Ze začátku se příběh vyvíjí jen jako zvláštní vztah mezi lékařem (psychoterapeutem) a jeho pacientkou, která od spáchání hrozného činu nepromluvila. Zdánlivě komorní příběh o hledání příčin se postupně mění ve složitý propletenec vztahů současných a hlavně traumat hlavních aktérů, které jim v dětství způsobovali jejich rodiče a ze kterých se nikdy úplně nevzpamatovali.

Začátek je sice poněkud rozvláčný a čtenář několik kapitol přemýšlí, kam se vlastně děj ubírá, protože se najednou rozbíhá několik zdánlivě nesouvisející dějových linek a v určitý moment se mi zdálo, že děj nespěje jakoby nikam. To se však najednou téměř překotným způsobem změní...

Závěr knihy je však zcela šokující. Autor navíc velmi zajímavým způsobem použil postup a gradaci děje tak, jak to známe například z knihy Agáthy Christie - Vražda Rogera Acroyda.

Interpretace knihy dvěma herci je zajímavá a dodává celému románu dramatičnost.

Autor byl pro mne dosud neznámý a doufám, že to není jeho jediný titul, se kterým mám možnost se seznámit.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Krev na lopuchu

09.09.2020 Overený nákup

I ve středověku se zločiny páchaly ze stejných důvodů jako dnes

Když se člověk zamyslí nad příběhy této knížky, znajednou má pocit, že je vlastně jedno, v jaké době se odehrávají. Důvody i těch nejhorších zločinů jsou skoro obdobné - nevěra a potřeba zbavit se stávajícího manžela, touha po dědictví, různé neřesti a také třeba "zneužití moc veřejného činitele".

Příběhy mají spád a nápad, často však "vyšetřovatelé" používají triky a lsti, o kterých by se dnešním žalobcům mohlo jen zdát. Bohužel, v několika příbězích zůstává vyřešení zločinu na postiženém či jeho blízkých, protože "světská moc" se zločinem zabývat nechce, fakta hovoří jasně, tak proč by se někdo namáhal s přemýšlením.

Některé příběhy jsou sice poněkud kostrbaté, ale v zásadě se knížka dobře poslouchá, děj má spád a řešení zápletky je důvtipné.

K interpretaci pana Hyhlíka snad není co dodat, to by bylo jen nošení dříví do lesa - k historickým detektivkám Vlastimila Vondrušky prostě patří.

Recenzia audioknihy Šarlatán

03.09.2020 Overený nákup

I lidé nadaní výjimečnými schopnostmi nejsou jen kladní hrdinové

Neznám film, který byl předlohou této knihy a proto mne tento příběh o člověku, pro mne dosud neznámém, velmi zaujal.

Vždycky se mi zdálo, že lidé nadaní nějakou výjimečnou schopností jsou v knihách líčeni jen jako kladní hrdinové. Tento příběh ukazuje i temné stránky hlavního hrdiny. Nemyslím tím jeho homosexuální orientaci, ale spíš to, k čemu nutil svého asistenta a přítele... i jiné okamžiky jeho života, včetně téměř bezcharakterního jednání v průběhu soudního procesu.

Na druhé straně ale ukazuje i to, že komunisti, potažmo STB, byli minimálně srovnatelní s Hitlerovými posluhovači a gestapem a v mnoha ohledech ještě horší, protože když nemohli vinu prokázat, tak si ji vymysleli...

Dovětky a doslovy mě většinou moc nezajímají, ale v tomto případě smekám před faktografickým dodatkem pana Klímy. Posluchač si může udělat mnohem jasnější představu, co je opravdový příběh Jana Mikoláška a co si autor scénáře vyfabuloval.

Kniha se poslouchá docela dobře, nelze ji však upřít schema filmu - sekvenční střídání časů a situací, takže celkový příběh je "rozkouskovaný", což mu podle mého poněkud ubírá na dramatičnosti.

Přesto ale kniha byla pro mne zajímavá.

Rozhodně také velmi oceňuji přednes pana Hlavici a jeho práci s hlasem.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Nestydaté plavky

27.08.2020 Overený nákup

Příjemná kniha plná jemného humoru

Kniha "Nestydaté plavky" patří k těm titulům, po kterých člověk sáhne buď aby si odpočinul a vypnul, nebo aby si zlepšil špatnou náladu a nemusel nad ničím moc přemýšlet.

Příběh není příliš složitý, odráží však dobu druhé poloviny 50. let v Americe - uvolnění po válce a touhu mladých "žít jinak", volněji, začít se osvobozovat od předsudků a "užívat si se vším všudy". A tak nutnost vést, alespoň po nějaký čas firmu na výrobu plavek, se nakonec stane pro mladého absolventa cestou k osvobození i lásce.

Příběh plyne lehce, stejně jako několik hlavních postav, které se mezi sebou neustále proplétají v různě komplikovaných milostných a pracovních vztazích. Žádná dramata však nečekejte, dokonce i požár firmy se ukáže jako pozitivní moment.

A tak zbývá si možná jen nostalgicky povzdechnout, že to byla zajímavá doba, když se dívky styděly na pláži v bikinách tvořených několika trojúhelníky látky.

I když je knížka podle všeho určena spíše "náctiletým", možná právě z tohoto důvodu osloví i ty poněkud starší a třeba jim trochu připomene jejich mládí.

Recenzia audioknihy Karanténa

24.08.2020 Overený nákup

Co bylo dřív? Příběh Petera Maye nebo Covid 19?

Nemůžu si pomoc, ale tahle otázka mi celou dobu poslechu knížky vrtala hlavou. Zajímavě vymyšlený příběh, kdyby nebyl až nápadně podobný tomu, co dnes prožíváme. A tak trochu šílená teorie, jak kvůli penězům jedné biotechnologické firmy dojde k ohrožení celého lidstva. Jen kdyby dnešní realita nebyla snad ještě trochu víc přitažená za vlasy - netopýři jsou možná méně pravděpodobní než dítě, nasazené jako biologická zbraň...

Napínavý příběh, který od první minuty posluchače vtáhne do děje. Občas mi sice připadal trochu přitažený za vlasy, ale celkově se mi knížka líbila. Možná právě proto, že díky tomu, v čem nyní žijeme, rozhodně ji nelze nazvat sci-fi detektivkou, ale klidně se může jednat o příběh ne příliš vzdálené budoucnosti.

A když už si myslíte, že všechno skončilo (skoro dobře), při poslední větě vás hodně zamrazí...

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Vlak z Paddingtonu

10.08.2020 Overený nákup

Když vraždíte, dejte si pozor, aby vás u toho někdo neviděl

Takový to byl dobrý plán, jak se dostat k velkému bohatství a nakonec taková smůla... upovídaná kamarádka slečny Marplové zahlédne v souběžně jedoucím vlaku vraždu. A kromě slečny Marplové jí nikdo nevěří.

Ale každý, kdo zná příběhy s tímhle detektivem v sukních tuší, že vrah už v téhle chvíli nemá moc šancí. Příjemná detektivka, v níž postava slečny Marplové kupodivu nehraje hlavní roli a přesto nakonec díky ní je vrah usvědčen. Jen, jako velmi často v knihách Agathy Christie, je "nějaký malý detail" prozrazen až v závěru příběhu.

Tento příběh patří k těm poněkud méně známým, ale mě osobně se líbí víc, než například Vražda na faře. Kniha také dává (i když nepřímo) zajímavý pohled na poválečnou britskou ekonomiku a systém daní.

Recenzia audioknihy Svědkyně obžaloby a další povídky

05.08.2020 Overený nákup

Britské "Povídky z jedné a druhé kapsy"

Obdivuji knihy a příběhy od Agathy Christie. Její kratší detektivní povídky jsou méně známé, ale tato sbírka je skvělým výběrem z její tvorby. Jen jsem se celou dobu nemohla ubránit pocitu, že mi velmi připomínají Čapkovu sbírku "Povídky z jedné a druhé kapsy". Některé trochu tajemné, často s nečekaným rozuzlením, ale vždy s pečlivě vykreslenou psychologií postav a navozením napínavé atmosféry.

Podle mého soudu kvalitě této sbírky přispívá i vyprávění těchto příběhů různými interprety.

Příjemný titul na dovolenou.

Recenzia audioknihy Kavárna U Anděla 1: Nová doba

23.06.2020 Overený nákup

Jako kdyby jste sledovali film...

Zvláštní forma knihy, kdy se jednotlivé "střípky" děje skládají a jsou popisovány většinou v přítomném čase. Příběhy několika lidí, rodin a jednoho domu ve Wiesbadenu, který jako zázrakem zůstal ušetřen bombardování spojenců při boji proti hitlerovskému Německu.

Asi většina z lidí vnímá konec 2. světové války jako vítězství, ze kterého se všichni museli radovat a všem přinesla úlevu. Ale málokdo se možná zamyslel nad osudy obyčejných němců v Německu po pohrané válce a smrti Adolfa Hitlera. Stejně tak jsme asi nikdy moc nepřemýšleli o tom, jak žili a s čím se museli vyrovnat bezprostředně po válce lidé, kteří byli násilně odvlečeni na nucené práce do Německa, či co se stalo s Němci, ktaří byli zajati ze strany spojenců...

Na propletených osudech lidí, které spojuje Kavárna U Anděla lze poodhrnout tuhle část historie, o které se téměř vždy mlčí.

Kniha není nijak sentimentální ani ufňukaná, nabízí spíše realistický pohled na život i s jeho krásami, láskou, touhami či lidskými slabostmi.

První díl rozsáhlejší ságy mohu doporučit těm, které zajímá nejen historie, ale i prosté příběhy prostých lidí. Osobně se těším na další díl...

Recenzia audioknihy Jak jsem vyhrál válku

03.06.2020 Overený nákup

Být degradován výše aneb, když je někdo v armádě k ničemu, tak ho povýšíme...

Být povýšen pro blbost nemusí být jen naše specialita. Není to román o naší armádě, ale kupodivu o armádě britské, během druhé světové války. Pohled na válku očima neschopného, který je přesvědčen o své genialitě. A když už si s ním nadřízení neví rady - povýší ho...

Tento román je sice přirovnáván k našemu Švejkovi, ale hlavní hrdina této knihy jde mnohem dál. Nebýt jeho, tak by druhá světová válka dopadla určitě úplně jinak.

Líbila se mi interpretace Martinem Písaříkem, ale některé pasáže se mi zdály zdlouhavé a trochu se opakující situace. Příjemná kniha k odpočinku.

Recenzia audioknihy Úzkosti a jejich lidé

30.05.2020 Overený nákup

Kniha o rodičí a dětech a lidech okolo vás. I špatná rozhodnutí lze napravit, když na to nejste sami...

Na začátku máte chuť knihu odložit a pak se od ní nemůžete odtrhnout. Skoro by se chtělo říct. "Typický Backman". Autor, který mne tak zaujal svým zvláštním literárním stylem především v knihách "Muž jménem Ove" a "Tady byla Britt-Marie", rozvíjí svůj nový román opět na mozaice drobných příběhů ze života několika lidí. O nikom z nich se nedá říct, že je hlavní hrdina - všechny postavy jsou hlavními hrdiny svých vlastních příběhů, které se protínají - ať již v minulosti nebo v současnosti. Všechny osudy postav jsou spolu provázané, ale o mnohých z nich se to dozvíte až skoro na konci knihy.

Backman ale popisuje všechny postavy s ohromným porozuměním pro lidské slabosti a hlavně důsledky jejich dřívějších rozhodnutí nebo rozhodnutí jejich nejbližších.

Knížka na mě působila velmi optimisticky, přestože se vlastně věnuje zjevným i skrytým traumatům, které si v sobě nese každý z nás. Donutí však posluchače přemýšlet o tom, jak věci, o kterých si myslí, že se týkají jen jeho, mohou navždy změnit životy jiných, včetně jeho dětí...

Recenzia audioknihy Zpětný ráz

22.05.2020 Overený nákup

Při poslechu některých pasáží se vám začnou sbíhat sliny...

Další kniha série Akta Enzo, v podání Davida Matáska, kromě dalšího komplikovaného vyšetřování, dál rozvíjí dost složité vztahy v rodině Enza Macleoda. Enzo nyní řeší zdánlivě nesmyslnou smrt majitele luxusní restaurace a držitele tří Mischelinských hvězdiček. Takže kniha se odehrává v duchu "kulinářských pasáží", kdy si při poslechu knihy můžete představovat skvělá jídla a vína, která chutnají již podle svého jména...

Celkem klidný začátek této detektivky se náhle změní v boj o život hlavního aktéra. A když už si myslíte, že je vše vyřešeno, ukáže se, že všechno je zase jinak. Navíc je mezi Enzem a mrtvým určitá podobnost v komplikovaných vztazích mezi bratry a neuzavřenými traumaty z dětství.

Otevřte si láhev dobrého vína, dejte si třeba glazované telecí a začněte poslouchat - zážitek určitě bude stát za to.

Recenzia audioknihy Smrt na Nilu

01.05.2020 Overený nákup

Koncert pro uši milovníků detektivek Agathy Christie

Jedna z nejlepších a nejpropracovanějších detektivek Agathy Christie. V podání Lukáše Hlavici je to opravdu koncert pro uši a pohlazení pro milovníky detektivek této autorky. Jednoznačně mnohem lepší nastudování než nadávno vydaná Zkouška neviny v dvojhlasém podání. Mě osobně se prostá jednohlasá četba knih této autorky líbí víc a knihu si lépe užívám. Bylo by skvělé, kdyby postupně vyšla jako audiokniha všechna, třeba i méně známá díla této autorky, třeba i romány vydané pod pod jménem Mary Westmacott.

Samotný příběh je velmi propracovaný a rafinovaný a sám Hercule Poirot trochu tápe. To co vypadá jednoznačně je zdánlivě nemožné. Autorka skvěle pracuje s psychologickým profilem postav a vždycky, když si čtenář/posluchač myslí, že už "ví jak se to stalo", Hercule Poirot přijde s jiným řešením.

Recenzia audioknihy Zlá krev

17.02.2020 Overený nákup

I v 21 století jsou lidé ochotni "Koupit Karlštejn"

Kdysi mne napadlo, že Harry Jelínek to měl jednoduché - neexistoval internet, informace nebylo jak ověřit. Ale v 21. století, uprostřed Silicon Velley...?

O to víc mne překvapil příběh Zlá krev. Překvapila mne naivita investorů, ale i zaměstnanců.

Sociopatologické projevy a metody vedení firmy by měli varovat minimálně skupinu velmi chytrých lidí, kteří se na projektu Theranos podíleli. Ale zdá se, že sliby ve spojení se zastrašováním, vyhrožováním, přes použití nátlakových technik až po přímé útoky jedné z největších právních kanceláří, dokáží z lidí vysát veškerou odvahu a chuť se vzepřít. Jen díky tomu, vynikajícímu marketingu a jakémusi "kouzlu osobnosti a schopnosti klamat", se Elisabeth Holmesové a jejímu o 20 let staršímu partnerovi podařilo z mnoha investorů i potenciálních obchodních partnerů postupně "vytahat" mnoho set miliónů dolarů.

A všichni věřili jejím slibům, že právě ona je nositelem "lepší budoucnosti".

Jak poučné...

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Děti kapitána Granta

11.02.2020 Overený nákup

Když je nejhůř, vždy se najde někdo, kdo vám pomůže

Knížka Děti kapitána Granta mě vrátila do dětství, období, kdy snad každý podlehl kouzlu dobrodružných příběhů Julese Verna. Tento téměř cestopisný román popisuje cestu trochu altruisticky založeného (a finančně zřejmě velmi dobře zajištěného) mladého lorda a jeho manželky přes celou zeměkouli, aby mohli, na žádost jeho dětí, pomoci zachránit kapitána Granta a jeho posádku, kteří zřejmě ztroskotali někde na 37 rovnoběžce jižní polokoule.

Zajímavý popis cesty napříč světovými oceány, jižní Amerikou, Austrálií a setkání s lidojedy na Novém Zélandu, se nese v duchu "Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř", ale nakonec vše končí hapy endem.

Velmi zajímavou postavou je zde "zatoulaný" vědec, který omylem nastoupil na nesprávnou loď, a tak místo do Indie procestoval celou jižní polokouli...

Knížka je docela rozsáhlá, ale děj má spád a interpretace je příjemná.

Jen si dovoluji upozornit na opakující se věty na začátku asi tří kapitol. Jinak je ale zpracování velmi zdařilé a doporučuji je všem, kteří si, stejně jako já, chtějí trochu nostalgicky zavzpomínat na dobu, kdy nás takovéto knížky nadchly víc než hry v mobilu...

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Malé pikantní vraždy

18.01.2020 Overený nákup

Příjemné překvapení

Dvě kratší a docela vtipné detektivky, které posluchače přesvědčí, že i zločiny, páchané "s nejlepším úmyslem", nemusí dopadnout podle vašich představ. Pro mne osobně bylo zajímavé, že "vrazi" mi byli sympatičtí a tak trochu bylo třeba jim držet palce. Trochu jiný styl, než na jaký jsme u Jussi Adler-Olsena zvyklí, ale rozhodně se mi líbil. Původní obavy z četby v podání Petra Čtvrtníčka byly zbytečné, překvapil mne víc než příjemně.

Recenzia audioknihy Němý svědek

31.12.2019 Overený nákup

Svědek, který vlastně nic nedosvědčil

Další klasická detektivka od Agathy Christie. Pokaždé, když čtu nebo poslouchám detektivku s Herculem Poirotem, přemýšlím, co udělalo z tohoto malého Belgičana takovou ikonu klasické detektivky? Snad je to ona bravurní práce s detaily, se kterými paní Christie tak dokonale vždy pracovala. U téhle adaptace bych zvláště poděkovala za skvělou interpretaci Lukáše Hlavici. Jeho práce s hlasem, dodává celé audioknize atmosféru autentičnosti. Moc mě pobavila zejména interpretace "Pana Boba".

Recenzia audioknihy Žízeň

04.08.2019

Harry Hole opět ve formě

Jo Nesbö potěšil své fanoušky a milovníky Harryho Hole dalším příběhem, kdy už máte několikrát pocit, že je poslední (a poslední minuty hlavního hrdiny), ale není třeba se bát - Harry přežije vše a vyřeší všechny záhadné souvislosti. Tentokrát již jeho problémem (až na pochopitelné výjimky) není démon alkoholu, ale spíš upřímná láska k jeho nejbližším a touha vykašlat se na policejní rutinu, stáhnout se do poklidu přednášejícího na policejní akademii a boj se zločinem nechat jiným. Jenže se mu to tak úplně (a proti jeho vůli) nedaří.

Tentokrát na mě, i přes litry krve, nepůsobil příběh děsivě, ale příjemně napínavě a možná tak trochu s předvídatelným řešením, kdy čtenář "tuší", ale stejně si není jistý, kdo je pachatel. Zejména poté, co "hlavní pachatel" zemře, ale příběh stále nekončí - má hlubší a temnější souvislosti. Opět se projevil mistrovský styl autora a kniha určitě opět osloví fanoušky Harryho Hole.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Skleněný pokoj

10.07.2019 Overený nákup

příběh, který Vás chytne a nepustí

Nejsem velký fanoušek mediálně "vychvalovaných" titulů, ale Skleněný pokoj je trochu výjimka. Nečekaně poutavý příběh, či spíše vzájemně proplétající se osudy několika lidí, odvíjející se na pozadí osudu unikátní vily. Posluchačům doporučuji vyhledat si na internetu historii a fotografie z vily Tugendhat. Překvapilo mne, jak britský autor dokázal popsat souvislosti a situaci v Československu od vzniku první republiky až do současnosti, jeho popis reality a atmosféry je opravdu mistrovský. Knihu i její poutavou interpretaci v podání Mileny Steinmasslové považuji za velmi zdařilou.

Recenzia audioknihy Zlo pod sluncem

30.05.2019 Overený nákup

Vyřešit vraždu je pro Hercula Poirota jako skládat puzzle

Lukáš Hlavica a jeho interpretace Hercula Poirota nabízí velmi zdařilou audioknihu, kterou si posluchač užívá. Jestliže je někde na dovolené Hercule Poirot, můžete si být jisti, že se zde stane nejméně jedna vražda, ale on si určitě bude vědět rady a spoustu nesourodých indicií poskládá jako puzzle, až vznikne dokonalý a plastický obraz toho, co se vlastně stalo.

A jak je pro mnoho detektivek z pera Agathy Christie typické, časová posloupnost událostí zdaleka není taková, jak se zdálo jasné a logické na začátku.

Velmi oceňuji profesionální interpretaci Lukáše Hlavici a zaujalo mne i to, že příběh se mírně liší od známe filmové verze s Davidem Suchetem. Příjemná kniha třeba na dovolenou a odpočinek pod sluncem. Jen musíte dát pozor, zlo číhá všude...

Recenzia audioknihy Zavřená truhla

27.05.2019 Overený nákup

Sophii Hannah do kvalit paní Christie hodně schází

Další z titulů, které napsala Sophie Hannah a kde (se svolením rodiny Agathy Christie) vystupuje Hercule Poirot. A bohužel z mé strany opět zklamání. Příběh je zbytečně rozvláčný, jaksi "upovídaný" a děj nemá spád a lehkost detektivek paní Christie. Hercule Poirot zde má pouze jakousi doplňující roli po boku vypravěče inspektora Edwarda Catchpoola.

I když se v závěru knihy objeví zajímavé momenty, celkově mi kniha připadala dost nudná a rozvláčná.

Recenzia audioknihy Vražda v Orient expresu

27.05.2019 Overený nákup

Jeden z nejlepších příběhů královny detektivek

O tom, že Vražda v Orient expresu patří k jednomu z nejlepších příběhů z pera Agathy Christie asi není třeba nikoho přesvědčovat. Toto nastudování se zařadilo do dlouhé řady různých nastudování této knihy. Čtenář, nebo chcete-li posluchač, by vlastně neměl být překvapen a přesto považuji toto nastudování v podání Lukáše Hlavici, za jedno z velmi zdařilých.

Interpret dokázat příjemným způsobem a prací s hlasem navodit atmosféru, přenést napětí a zaujmout i s příběhem, který každý zná. Což je podle mého názoru obtížný úkol. Knihu mohu s klidným svědomím doporučit milovníkům klasické detektivky, kde netečou (nebo skoro netečou) potoky krve a přesto se napětí dá skoro krájet. A pro ty, kteří netuší, kdo je vrah, mohu prozradit jen jedno - to byste nečekali...

Recenzia audioknihy Ochráním tě

24.04.2019 Overený nákup

Všechno je jinak, než čekáte aneb když vás minulost dožene

Další skvělá kniha Petra Maye zavede čtenáře opět na Hebridy a opět na ostrov Lewis. Tentokrát se jedná o samostatný příběh, nenavazující na předchozí sérii. Ale opět skvělý a do posledního detailu propracovaný příběh, kdy to, co se děje nyní má kořeny někde v minulosti hlavní hrdinky.

Velmi mne zaujalo dvouhlasé nastudování, které pro posluchače odděluje dvě časové roviny - současnost a vzpomínky na minulost. Myslím, že toto nastudování posluchačský zážitek hodně obohatilo.

Nechci prozrazovat děj, ale když v závěru knihy není nic tak, jak jste si mysleli.

Celou dobu sice tušíte, kdo je vrah, ale kniha je napsaná tak, že stále máte pochybnosti, protože možných řešení je více. Jediné, co se snad dá příběhu vytknout, je poněkud zbytečně krutý konec další důležité postavy, jejíž příběh a životní dilemata se knihou také prolínají.

Ale jinak se jedná o skvělou knihu, kterou by si měl poslechnout každý, koho předchozí příběhy Petera Maye zaujaly.

Recenzia audioknihy Apollo 13: Boj o přežití

12.03.2019 Overený nákup

Známý příběh z filmu s Tomem Hanksem

I literatura faktů může být napínavý příběh. I když příběh posádky Apollo 13 zají téměř všichni z vynikajícího stejnojmenného filmu s Tomem Hanksem v hlavní roli, audiokniha předčila mé očekávání. Příjemnou a srozumitelnou formou vysvětluje všechny souvislosti a průběh celé nešťastné mise. Osobně byl pro mne zajímavý pohled na činnost řídícího centra a hlavně rodinného zázemí členů posádky a toho, s čím se rodiny astronautů musejí vyrovnávat a jak toto všechno zasahuje do života především dětí v těchto rodinách. To byl pro mne nečekaný pohled a paradoxně mi přišel příběh mnohem "lidštější", než jeho filmová verze. Líbil se mi i projev interpreta s jistým humorným podtónem a příjemnou intonací. Titul mohu s klidným svědomím doporučit.

Recenzia audioknihy Vražda na faře

21.02.2019 Overený nákup

Toto nastudování mne velmi sklamalo

Jsem nadšený milovník knížek Agathy Christie. Zatím vždy bylo možné audioknihy této autorky zařadit mezi zdařilá díla, o Vraždě na faře se to ale říct nedá. Sám příběh je docela komplikovaný, což uznává i sama autorka (zmiňuje se o této knize ve svém životopise). Přesto se jedná o zajímavý příběh, vykreslující zajímavé postavy a vztahy na britském maloměstě. Bohužel nastudování v podobě dramatizované četby s několika hlasy nepřispělo k lepšímu dojmu z knihy.

Můj pocit byl takový, že interpreti se předváděli, kdo nasadí více nepřirozený hlas, který mi občas připadal jak snaha o parodii.

Nejpřirozeněji mi zde vyzněla postava slečny Marplové.

Podle mého soudu by prostá četba jedním interpretem knize prospěla.

Recenzia audioknihy Vánoce Hercula Poirota

24.01.2019 Overený nákup

Pro všechny fanoušky Agathy Christie

Opravdu zajímavý detektivní příběh, načtený velmi pěkně Lukášem Hlavicou. Královna detektivek zasadila příběh do období Vánočních svátků, do jedné velké rodiny, kde každý něco skrývá a nebo je někým jiným, než se zdá. A hlavní pachatel je do poslední chvíle ten nejméně podezřelý. Autorka si zde opět pohrála se svým oblíbeným faktorem času, kdy se věci odehrávají v jiném pořadí, než naznačují fakta. Ale na Hercula Poirota si opět vrah nepřijde... Jak píší i jiní recenzenti, tahle kniha je prostě taková klasika, že po ní sáhnete i opakovaně.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Lazar

02.12.2018

Poslouchat další knížku s Joonou Linou je pěkná "honička"

Poslouchat další knížku s Joonou Linou je pěkná "honička", posluchač nemá skoro ani čas vydechnout a vždycky, když už si myslí, že zápletku pochopil a spěje k rozuzlení, vstoupí do hry nová komplikace a příběh se znovu zamotává. Mrtvolami se knížka jen hemží a skoro mám pocit, že už to všechno je příliš přitažené za vlasy a situace jsou až příliš absurdní.

Recenzia audioknihy Dívka ve vlaku

16.08.2018 Overený nákup

Detektivka, která se vymyká obvyklých schematům

Tahle detektivka se rozhodně vymyká klasickému schematu a formátu detektivních románů. Monology tří žen, jejichž osudy se splétají, vzbuzují ve čtenáři /posluchači, stále rostoucí napětí a přitom je vám jasné, že jejich osudy se musí protnout, že někdo z jejich nejbližších je vrah... Velmi zajímavě pojatý příběh o tom, že mít kocovinu a nevědět, co jsem večer dělala a co se stalo, se nemusí vyplatit. Takže se nesnažte pátrat a raději nepronásledujte rodinu svého bývalého. Mohlo by se stát, že to, co si myslíte, že jste viděli, by mohla být pravda. Doporučuji všem milovníkům dobré krimi.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Mrtví v Badger’s Drift

06.08.2018

Slečna Marplová má důstojného pokračovatele

Tak asi jako mnoho jiných, kteří mnoho let sledují seriál Vraždy v Midsomeru, jsem byla zvědavá, jaká bude podoba těchto detektivek v audioknižním podání. Pokud bych měla dát jedno jediné přirovnání, tak bych řekla, že Slečna Marplová v mužské podobě. Styl tohoto detektivního příběhu mi v mnohém přípomínal detektivní povídky se slečnou Marplovou - manší anglické městečko, kde se zdánlivě nic neděje a přitom každý bedlivě sleduje každého, každý něco skrývá a každý je podezřelý. Propletenec vztahů mezi lidmi ze sousedství nebo uvnitř rodin, představitelé vyšších vrstev a majitelé rozsáhlých panství i obyčejní lidé, nerovné sňatky, sňatky z vypočítavosti i zvrácené lásky. A tohle všechno má rozplést komisař Barnaby v příběhu, kde vlastně nic nenasvědčuje tomu, že se zde děje něco zlého, natož že zde došlo k vraždě. Jen jedné staré paní se něco nezdá.... Audioknižní podoba mi nakonec přišla příjemnější a srozumitelnější než televizní seriál a v podání Vladimíra Beneše jsem knížku doslova zhltla. Příběh se mi moc líbil a doporučuji všem, jako příjemnou detektivku k vodě či na dovolenou.

Hodnotenie audioknihy Klub sebevrahů

20.07.2018 Overený nákup

Recenzia audioknihy Otčina

29.06.2018 Overený nákup

Velmi zdařilá dramatizace

Z mého pohledu velmi zdařilá dramatizace napínavého příběhu, který se ale bohužel v mnohém podobá současnosti. Čtenář - posluchač se mnohokrát musí bezděky zamyslet nad tím, co by bylo dál, kdyby opravdu Hitler válku vyhrál. Ale knížka rozhodně nabízí i mnohé paralely se současností - sledování, velký bratr a zdánlivá svoboda, která končí v okamžiku, kdy by na povrch mohla vyplout nějaká špína z minulosti páchaná politickými a mocenskými špičkami, na kterou je třeba zapomenout. A také zvláštní vztahy a mocenské boje uvnitř strany, vytváření pozitivního obrazu a zametání všeho, co se "nehodí" do tohoto pozlátka. Že by podobnost čistě náhodná?

Můj přístup ke knížce byl zprvu dost skepticky, ale přiznám se, že mne zaujala, mimo jiné i kvůli velmi kvalitní a profesionálně propracované dramatizaci.

Recenzia audioknihy Na západní frontě klid

18.06.2018 Overený nákup

Musím vydavatelům poděkovat za tenhle počin

Knihu "Na západní frontě klid" četl snad každý. Přesto musím vydavatelům poděkovat za tenhle počin, protože volba Jaroslava Plesla se ukázala jako velmi zdařilá - hlas přesně odpovídá postavě, skoro má posluchač dojem, že interpret to opravdu prožívá. Interpretace není umělá, ale dokonale přirozená, tak jak by člověk vše komentoval jako přímý účastník. V hlase je cítit strach, zajíknutí i radost, pocity v každé situaci.

Kniha v zásadě nemá děj, je to spíš mozaika pocitů, myšlenek a popisu situací ať již během výcviku, tak i při nasazení na frontě, v lazaretu nebo doma během dovolené. Přesto si posluchač postupně uvědomuje, jakou hrůzu a strach musí vojáci prožívat a jak se přitom mění - z mladíků ze střední školy, plných ideálů a očekávání ve válkou ničené a otupělé bytosti, pro které se bolest, hlad, strach a apatie spojují v jedinou myšlenku - přežít. Zároveň kniha ukazuje sílu přátelství i osamělost jedince ve válečné vřavě, takže smrt je vlastně jediné možné vysvobození.

Hluboce lidský příběh, ze kterého mne zaujala hlavně jedna myšlenka - Bylo by lepší, kdyby války mezi sebou osobně vybojovali politici, než aby posílali na smrt tisíce lidí, kteří v zásadě ani nechápou, proč a za co se bijí a nemají žádnou osobní zášť nebo potřebu ubližovat jiným. Tak proč jsou vlastně války?

Recenzia audioknihy Černé světlo

05.06.2018

Tenhle Enzo je bohužel trochu slabší, ale stejně stojí za to

Akta Enzo byly pro mě překvapení a první dvě knihy se mi moc líbily. U Černého světla se autor bohužel pokusil nacpat do jednoho příběhu příliš mnoho krkolomných a více či méně nepravděpodobných momentů, z nichž nejméně pravděpodobné se mi zdálo fingované smrtelné onemocnění a několikadenní pobyt u ženy, která je na konci někdo úplně jiný. Ale závěr knihy mne docela příjemně překvapil a je zřejmé, že autor si otevírá cestu k dalšímu příběhu... Knížky od Petera Maye jsou moje "srdcovky", knížka se mi celkově docela líbila a mohu ji klidně doporučit třeba na dovolenou.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Kritik

03.03.2017

Ideální kniha na dovolenou

Druhá kniha ze série Akta Enzo v podání Davida Matáska je sice detektivkou s několika mrtvými, ale přesto nepůsobí drsně. Možná je to tím, že i mrtvola namočená ve víně v kraji vinařů nepůsobí na čtenáře příliš drasticky.

Víno, jeho degustace, výroba a konkureční boje mezi vinaři, tahnoucí se mnohdy i přes několik generací je tématika rozhodně čtivá a zajímavá a zároveň knihu do určité míry odlehčují. Stejně jako vztahy detektiva k ženám.

Výkon Davida Matáska je velmi dobrý, přiznám se, že mi k téhle knize pasoval opravdu výborně.

Nakonec pro mě asi největší záhadou zůstalo, co nosí Skotové pod kiltem? Zatím to zjevně nezjistilo ani bystré oko amerických celníků...

Recenzia audioknihy Můj strýc Odysseus

15.02.2017

Putování dějinami očima majitele pohřebního ústavu

Vtipná a překvapivě chytrá kniha o jednom docela svérázném majiteli pohřebního ústavu, který se jím vůbec nechtěl stát a nakonec byl velmi úspěšný.

Na pozadí osobního příběhu se odvíjí i pohled na dějiny přelomu 20. století až do začátku 2. světové války a to často v nečekaných souvislostech.

Kniha se mi líbila, je to příjemný a zajímavý příběh. Tím, že se jedná o dramatizaci, získává děj větší spád než pokud by byl příběh pouze čtený jedním interpretem.

Doporučuji na dlouhou cestu nebo na dovolenou.

Recenzia audioknihy Tanečník

14.01.2017 Overený nákup

Detektiv s geniálním mozkem Sherlocka Holmese

Tanečník je další brilantní detektivka s poněkud zvláštním detektivem Lincolnem Rhymem. Čím víc se do příběhů s tímto kvadruplegickým detektivem čtu nebo poslouchám, tím víc se nemohu ubránit srovnání, že je to taková novodobější varianta Sherlocka Holmese. Jeho téměř encyklopedické znalosti z mnoha oblastí forézní kriminalistiky jsou někdy téměř na hraně možného, stejně jako zvláštní schopnost jeho asistenky policistky Amélie Sachsové vyváznout i z těch nejnemožnějších situací bez větších šrámů - na duši i na těle. Přesto všechno je příběh hlavně hlubokou psychologickou sondou do myšlení a jednání zabijáka a precizní vylíčení myšlenkového souboje dvou géniu na dálku, kdy oba - pachatel i kriminalista se snaží předvídat následující kroky toho druhého. Šachová partie na život a na smrt. Doporučuji všem milovníkům dobré a napínavé detektivky.

Recenzia audioknihy Nebeští jezdci

16.12.2016

Velice "lidský" příběh o nelidské době

Kniha v interpretaci Davida Novotného nezůstává nic dlužna filmovému zpracování. Osudy několika českých pilotů a členů posádek v RAF behem druhé světové války.

Vzájemně se prolínající příběhy, velmi často končící tragicky, nenechají posluchače ani chvíli na pochybách, jak krutá doba to byla a jací hrdinové byli všichni. I se svými slabostmi, láskami a strachy prožívají tuto děsivou dobu, která poznamenala každého.

Smekám před jejich hrdinstvím a odvahou, smyslem pro kamarádství a rytířstvím, se kterým se dokázali chovat čestně i ke svým nepřátelům.

O to děsivější je poznání, jak se k těmto hrdinům dokázal zachovat komunistický teror.

Knihu určitě doporučuji všem, nejen pamětníkům nebo těm, které tato tematika zajímá. Je poučením pro všechny.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

16.12.2016

Tak trochu příběh Haryho Pottera

Po doposlouchání knížky se nemůžu zbavit dojmu, že někdo trochu "opisoval". Paralelní svět ve světě lidí a brána, kterou se dá procházet mezi světy lidí a vyvolených. V kombinaci s časovou křivkou a zasazení příběhu částečně do současnosti, částečně do období 2. sětové války.

Přípběh má své osobité kouzlo, ale narozdíl od děl paní Rowlingové, je podle mého soudu méně propracovaný a nejsou dotažené jednotlivé příběhy. Občas to na mě působilo tak, že si autor nevěděl s určitou scénou rady a nedotáhl ji do konce.

Příjemné poslouchání, ale žádný překvapivý zvrat či nečekané rozuzlení.

Recenzia audioknihy Švábi

13.12.2016

Klasika, která potěší

Audiokniha Švábi nezůstává nic dlužna Nesböovské klasice. Jako vždy napínavý děj, zasazený do exotického prostředí - tentokrát do Bangkoku. Když se nad tím člověk zamyslí, jsou všechny knihy série Hary Hole psány podle stejného scénáře: Komisař Hole, zmítaný osobními problémy, alkoholem a starostmi o sestru, je "uklizen" do exotické, pokud možno co nejvzdálenější krajiny, zdánlivě s jednoduchým, ale diskrétním úkolem, i když se vlastně neočekává, že jej vyřeší. Zde potká několik atraktivních žen, pár podivných a tajemných "podezřelých". Do toho namíchejte trochu citovku v tomto případě jednoruká dívka, zavražděná hlavním podezřelým. A na závěr přidejte téměř zázračný únik a neskutečný heroický výkon pro dopadení pachatele, se zraněními, po kterých by každý normální člověk zůstal minimálně v kómatu, pokud by rovnou nezemřel. Přesto mě detektivky s komisařem Holem baví a budu se těšit na další...

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Záhada na zámku Styles

16.11.2016 Overený nákup

Poirot a Meduna k sobě neoddělitelně patří

Poirot a Meduna je nejlepší možná kombinace, to k sobě patří. Profesionální v každém detailu. I když znám této knihu skoro zpaměti, stále mě dokáže překvapit genialní autorka i příjemný a melodický hlas pana Meduny.

Velmi dobře vystavěný příběh, kterému nechybí napětí a překvapivé rozuzlení díky geniálnímu panu Poirotovi.

U knih paní Christie mě vždy znovu a znovu překvapuje,jak jsou její příběhy nadčasové a hlavně velmi chytře vystavěné.

Doporučuji nejen fanouškům knih paní Agathy.

Recenzia audioknihy Kruh

10.08.2016

Napínavé a nečekané zvraty - druhý díl překonal mé očekávání

Druhý díl série Martin Servaz je asi ještě napínavější než první a rozhodně nenechá opět čtenáře/posluchače na pochybách, že Bernard Minier je výborným vypravěčem vynikajících detektivních románů. Na začátku vše vypadá, že uprchlý pachatel mnoha vražd z prvního dílu Mráz, si s komisařem hraje na schovávanou.

Jenže, jak jsme si již zvykli v prvním dílu, nakonec nic není tak, tak se zdá a vrah či lépe řečeno vrazi jsou úplně jiní. Martin Servaz i jeho kolegové jsou sice občas nadáni téměř magickou jasnozřivostí a schopností přežít, ale to nic na napínavosti a spádu příběhu neubírá. Zvláště proto, že paralelně se odehrává příběh jiný, krutý, bezcitný a beznadějný. Pokud nás ovšem autor spolu s detektvem v dalším dílu nepřesvědčí o opaku.... Už teď se těším na Tmu.

Interpret Jiří Žák odvedl dobrou práci a dal celému dílu dostatečné napětí a spád. Jeho práce s hlasem je vysoce profesionální. Občas by ale střihy mezi jednotlivými scénami mohly být výraznější - je otázka, zda je to práce interpreta, režizéra nebo střihu.

Detektivky tohoto autora snesou srovnání s tvorbou Adler-Olsena nebo Nesbö. Doporučuji všem milovníkům opravdu dobré současné krimi.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

26.07.2016

Vydělat se dá na čemkoliv

Zatím poslední román Jonase Jonassona mě trochu (ale opravdu jen trochu) zklamal.Možná je to ale dáno tím, že styl se skoro nezměnil, ale myslím, že i autorovi trochu dochází fantazie.

Na rozdíl od Staříka a Analfabetky je příběh více zhuštěný a jaksi komornější, skoro by se dalo říci statický. Ne že by se nevyskytovaly úniky a podvodnící, kteří přelstí jiné podvodníky, ale přesto mi v tomto románu chybělo o něco víc nepředvídatelných kotrmelců a zvratů v životech hrdinů ve stylu "Kdololiv může dělat cokoliv".

Román je rozdělen do tří etap života podivné trojice. Skladba této skupiny mi připadá asi nejvtipnější na celé knize. Propuštěný vrah, který vlastně nikdy nechtěl vraždit a vrahem se stal jaksi omylem, farářka která nevěří v Boha a recepční, který těm dvěma věří. Ostatní je docela zajímavý popis toho, že dobrý podnikatelský záměr se může stát z čehokoliv, z vraždy, víry v Boha i charity - hlavně když se najde dost naivních lidí, kteří vám uvěří a podpoří vaše dobré (i nedobré) úmysly.

V podání Martina Stránského ale určitě příjemná knížka na dovolenou a na léto pro ty, kteří si chtějí trochu odpočinout a odeagovat se od všedních a obyčejných strarostí.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Sběratel kostí

17.07.2016 Overený nákup

Drsné s nečekaným rozuzlením

Již klasická detektivka, která posluchače nenechá vydechnout a na konci překvapí nečekaným rozuzlením. Zajímavá je postava "vyšetřovatele" na dálku, který vyšetřuje na základě dokonalé psychologie a znalosti vyšetřovacích metod.

Vřele doporučuji všem, kdo mají v oblibě chytré a opravdu napínavé detektivky.

Recenzia audioknihy Svět podle Garpa

15.07.2016

Nebo spíš "Svět podle Jenny Fieldsové - matky T.S. Garpa"

Téměř kultovní román Johna Irvinga se poslouchá téměř jedním dechem, protože posluchač stále čeká, co se "zase stane" některému z hrdinů.

Napsat obsah téhle knihy snad ani nejde. Je to nekončící sled a proud zdánlivě obyčejných situací v lidském životě, které končí občas velmi bizardně a občas velmi tragicky.

V románu se opakují některé motivy z jiného díla téhož autora - Hotel New Hemphire - Vídeň v poválečných letech, cirkus a medvědi.A hlavně život jedné, vlastně průměrné, rodiny, která respektuje své členy i jejich přátele bez ohledu na to, jací jsou nahlíženo z hlediska společnosti.

Román neobvyklou, ale pro Irvinga typickou, formou nahlíží na počátky feminismu ve Spojených státech i na osudy transexuálů či lidí, které společnost určitým způsobem vytlačuje, a jejich zoufalou snahu být vidět a nenechat se tím vším převálcovat.

Nahlíží i pod pokličku spisovatelské práce a práce vydavatele, zamýšlí se na tím, proč se některá kniha stane bessellerem a jiná ne.

Irving, tak jako v jiných svých dílech věří, že síla rodiny je ne v tom, jak žijí, studují nebo pracují, ale v tom, jak se dokáží vyrovnat s tragédiemi, ztrátami, handicapy a odlišnostmi "od normálu" právě v rámci rodiny. Rodina je, podle Irvinga, nejpevnější a nejbezpečnější přístav člověka, bez ohledu na to, jak je absurdní a jak moc se vymyká obvyklým měřítkům.

Skvělý předsnes Martina Zahálky, jeho práce s hlasem, intonace a dikce, jen umocňují dojem z celkové knihy.

Recenzia audioknihy Složka 64

15.06.2016 Overený nákup

Nejlepší příběh z Odděolení Q

Tak jsem doposlouchala Složku v nastudování v podání pana Bareše.

Podle mého soudu nejlepší detektivka ze série Oddělní Q. Na rozdíl od předchozích dílů tady jsem kupodivu svým způsobem s pachatelkou soucítila. Byla vůbec pachatelkou nebo obětí? Rozdíl mezi dobrým a zlým se do určité míry překrývají, a jako vždy v knihách Adler-Olsena, to vyšetřovatel Carl Morck se svými pomocníky v oddělení Q nemá vůbec jednoduché. Klacky pod nohy mu hází nejen hlavní pachatel....

I když se příběh odehrává téměř podle standardního schematu této série, je napínavý až do poslední věty. Nebojte se - Carlovi i Assadovi jde sice opravdu o život, ale samozřejmě přežijí. Bez šrámů se to však neobejde....

Jako vždy přijde nakonec zcela nečekané a překvapivé rozuzlení.

Možná by se mohlo zdát, že na této knize není nic převratného, ale její podtext má mnohem hlubší význam - dotýká se, a nemilosrdně popisuje, téměř nedávnou temnou historii Dánska (40 let není zas tak dlouhá doba). Rozkrývá pozadí programu pro nucené internace a následné sterilizace "sociálně a duševně nezačlenitelných žen" i jejich psychické a fyzické trýznění.

A pokud si myslíte, že je to všechno již jen historie, budete překvapeni, s jakými názory je možné kandidovat do parlamentu...

Pan Bareš samozřejmě nezklamal, jen mě mrzí, že k poslechu nastudování s panem Sychrou opravdu nemám chuť.

Recenzia audioknihy Lovci vran

30.05.2016 Overený nákup

Jsem na rozpacích

Z druhého dílu trilogie z New Yorku v první polovině 19. století jsem trochu na rozpacích. Jedná se o zajímavé téma lovců svobodných černochů (nazývaných Lovci vran), kteří pak tyto lidi unášejí a "vracejí" na jižanské farmy a boj mladinké policie (Měděných hvězd) proti nim.

Kniha je psána v první osobě, což je docela zjímavá forma. Bohužel text překypuje obrovským množstvím přídavných a rozvíjejících slov a tento květnatý styl je navíc umocněn docela rychlým tempem a dikcí četby Martina Písaříka. Děj se tak stává občas nesrozumitelný. Navíc velké množství postav s podobně znějícími anglickými jmény poslech ještě komplikuje. V tomto případě by opravdu méně bylo více.

Na druhé straně pohled na to, jak vznikala policie a jací lidé stáli u jejího zrodu je opravdu zajímavý.

Recenzia audioknihy Ostrov Entry

30.05.2016

Peter May opět nesklamal

Kniha, která nepřímo navazuje na trilogii Lewis, se dotýká bolestného tématu nuceného (a velmi nelidského) vystěhovávání obyvatel irských ostrovů do Kanady v 19. století.

Příběhy lidí z doby, kdy ovce měla větší cenu než člověk a hladomor kvůli neúrodě brambor dokázal zničit celé rodiny. Osudy předků se v jednom děsivém okamžiku prolínají v komplikovaném příběhu jejich prapra vnuků.

V napínavém detektivním příběhu řeší detektiv Sime Mackenzie nejen tajuplnou a nevysvětlitelnou vraždu na ostrově, ale i svá osobní traumata a životní prohry.

Vypravěčský styl Jiřího Dvořáka nenechá posluchače vydechnout a udržuje jej, spolu s autorem, v napětí až do úplného závěru. Vřele doporučuji všem milovníkům Petra Maye a inteligentních detektivních příběhů.

Recenzia audioknihy Sluneční bouře

08.05.2016 Overený nákup

Jsem na rozpacích

Na tuhle knihu nemám po jejím poslechnutí jednoznačný názor.

Na jedné straně zajímavé a neobvyklé téma, ale množtví velmi podobných severských jmen a neustálé prolínání několika časových rovin, a do určité míry nesouvisejících životních příběhů, činí dílo velmi nejednoznačné a místy nesrozumitelné.

Bohužel, ani měkký a krásně modulovaný hlas Jany Strykové paradoxně nepomáhá zlepšit celkový dojem - tento hlas by se spíše hodil pro nějaký pěkný historický román. Dost mne zklamal i konec knihy, kdy některé zjevné indicie vyšuměly, a i když je nakonec naznačeno, že všechno mohlo být tak, jak se čtěnář (posluchač) domnívá, zůstane konec skoro nepochopitelný.

Recenzia audioknihy Výjimeční lidé

24.04.2016 Overený nákup

Srovnatelné se sérií Lewis

V knize Výjimeční lidé se autor vrací zpět ke svému stylu jako u Ostrova Lewis. Na rozdíl od Pána ohně, který mne docela zklamal, je tato kniha opět dobře vykonstruovanou krimi. Zhruba v polovině knihy děj poněkud stagnuje v opakujícím se motivu nacházení indicií, kde pachatel ukryl další část těla. Stejně tak je osoba pachatele docela brzo identifikovatelná, ale čtenář (posluchač) je do poslední chvíle napnutý, zda je tomu opravdu tak, a jak celá komplikovaná zápletka dopadne. Za sebe musím říct, že se mi kniha líbila, i když je konstrukce zápletky místy trochu překombinovaná. Rozhodně doporučuji na douhé večery...

Recenzia audioknihy Příběh kriminálního rady

24.04.2016

Surový román o tom, co je morálně správné

Hodně drsný příběh o v ztahu otce a syna. Morální dilema otce, který chce být vždy čestný a spravedlivý a zároveň cítí, že by měl chránit své dítě, které se dopustilo odporného činu. Kniha plná nevyřčených otízek a odpovědí, pochmurný a tragický příběh. Ladislav Fuks zůstává věrný svému pochmurnému až depresivnímu stylu románů s hlubším morálním přesahem.

Recenzia audioknihy Tady byla Britt-Marie

24.04.2016

Kniha, která dojme i donutí přemýšlet

Nádherná knížka z dílny Fredierica Backmana v podání Valerie Zawadské nás seznámí s životem stárnocí ženy, která celý život prožila ve stínu někoho jiného - manžela, sestry. Která celý život dělala vše proto, aby jí jednou někdo řekl, že to co dělá, dělá dobře a že je pro někoho potřebná.

Na první pohled protivná a zapšklá bezdětná žena, která je zvyklá dělat věci určitým způsobem, a nic na světě jí nedonutí to dělat jinak - vždyť to takhle dělala vždycky. A která se ve všem řídí názorem svého autoritativního a velmi úspěšného manžela...

Když jí osud zavede do skoro vylidněné vesnice, kde mají lidé jiné životní priority a problémy, najednou zjistí, že jí někdo potřebuje - děti, bezprizorně kopající do míče vyrůstající bez rodičů, skoro slepá majitelka penzionu, osoba na invalidním vozíku, osamělý strážník či opuštěná krysa. Britt-Marie nikdy nemusela řešit žadné podobné situace, ale přesto v soě kdesi nachází úžasnou schopnost empatie a porozumnění pro druhé. A schopnost pomáhat. A náhle zjišťuje, že ji všichni potřebují, že je pro ně nepostradatelná. Stejně jako jedlá soda, se kterou lze umýt a vyčistit skoro všechno.... i problémy a nepřízeň osudu.

Knížku jsem si vyposlechla jedním dechem. Backmanův styl je neopakovatelný, drsný a přitom úžasně lidský. Stejně jako u předchozích knížek tohoto autora se neubráníte divnému pálení okolo očí a tak nějak staženému hrdlu.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Šachové figurky

08.07.2015 Overený nákup

Do třetice opět vynikající

Třetí část trilogie Lewis si v ničem nezadá s předchozími dvěma tituly. Dokonalé prolínání popisnou formou, retrospektivy a vzpomínek hlavního hrdiny postupně vytváří nečekané souvislosti, kdy vše souvisí se vším a vše má příčiny kdesi v daleké minulosti.

Autor zajímavě umně skloubil popisné části s myšlenkami a pocity hlavního hrdiny.

Interpretace v podání Jiřího Dvořáka velmi dobře odpovídá stylu celé knihy.

Celou trilogii vřele doporučuji všem, kteří mají rádi chytré a umně vystavěné detektivky.

Recenzia audioknihy Bohové Gothamu

18.05.2015 Overený nákup

Neobvykle napsaná detektivka

Neobvykle napsaná detektivka ličící začátky policejního sboru v New Yorku. Velmi poutavé proppojení historického románu a detektivky. Kniha popisuje osudy dvou osiřelých bratří, z nichž jeden - hlavní hrdina, se vlastně stává policistou shodou okolností a z nedostatku jiné práce.

Kniha mne zaujala právě díky zvláštní interpretaci Martina Písaříka, jehož hlas velmi dobře koresponduje s charkterem postavy. Prolínaní popisných a úvahových statí činí knihu dobře poslouchatelnou a napínavou až do konce, i když závěr je tak trochu předvídatelný.

Knihu doporučuji jako zajímavé osvěžení po severské krimi.

Recenzia audioknihy Cesta Steva Jobse

09.04.2015 Overený nákup

Jak nikdy neříkat NIKDY a NEJDE TO.

Dokonalá a poučná kniha o tom, že "nikdy neříkej to nejde". Poutavé vyprávění dlouholetéh spolupracovníka Steva Jobse o jeho spolupráci s ním a o životní i podnikatelské filosofii tohoto výjímečného člověka který dokázal změnit myšlení a zvyky milionů lidí na celém světě.

Myslím, že nejlepší je učit se, jak to dělají ti nejlepší a proto mi tato kniha osvětlila mnohé z toho, co jsem možná podvědomě tušila, ale nikdo mě to nikdy takto nevysvětlil.

Je to spíš učebnice, popis jednotlivých kroků a příkladů nezvyklých manažerských rozhodnutí, díky kterým S. Jobs dokázal se nejen obklopit zcela nadprůměrnými lidmi, ale dokázal, aby tito lidé vytvořili zcela nestandardní produkty.

při poslechu této knihy jsem si mnohokrát uvědomila, jak často lidé z vrcholového managemntu dělají chyby na které S. Jobs upozorňoval. Doporučovala bych proto tuto knihu všem, kteří se nechtějí smířit s tím, že "takto jsme to dělali vždycky" a nechtějí, aby to je charakterizuje nebylo slovo NEJDE.

Možná by se pak mnoha firmám dařilo lépe - je třeba mít VIZI a za tou jít, věřit jí a neustoupit s cesty jen proto, že to před tím ještě nikdo nedělal a nebo že jim většina předkládá argumenty proč něco nejde udělat.

Všechno jde, když se chce.

Knihu i interpretaci hodnotím jednoznačně kladně.

Recenzia audioknihy Hypnotizér

31.03.2015

Detektivka s nečekaným závěrem

Zajímavá detektivka s nečekaným závěrem a odhalením pachatele.

Místy dost brutální příběh v několika dějových rovinách odhaluje, jak nebezpečné mohou být některé léčebné metody a postupy, byť všeobecně uznávané. Složitý příběh, který řeší kriminalista se složitou minulostí a nejasnou budoucností Joona Linna se proplétá s podobně nejasnou minulostí lékaře, odborníka na hypnózu Erika Barka a jeho vážně nemocného syna.

Velmi přesvědčivý přednes Pavla Rímského posluchači téměř nedovolí přestat poslouchat.

mě osobně se tato kniha velmi líbila, stejně jako ostatní příběhy s komisařem Joonou Linnou.

Recenzia audioknihy Zvonokosy

29.03.2015

Velký příběh o lidské malosti

Při poslechu této knihy člověka napadá, že stejný příběh by se klidně mohl odehrávat u nás a to dokonce i dnes. Nádherný kraj Beaujolais a dobrá vína dávají příběhu pocit prázdnin, odpočinku a čtenář má pocit, jakoby se ho příběh ani netýkal.

Přesto cítím, že i když je kniha vydávána za humoristický román, má v sobě mnohem větší hloubku, než se může zdát. Autor dokonale dokázal popsat různé charaktery postav a postaviček malého městečka a ukázat na nich, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly.

Nádherně jsou vykresleny i postavy místní komunální politiky a možná mnohý čtenář zjistí, že vlastně podobné lidičky okolo sebe zná.

Autor ve Zvonokosech dokázal nádherně popsat kam až může vést fanatismus a s ním často spojené pokrytectví. A nejen fanatismus náboženský, ale jakýkoliv.

Zvonokosy vás donutí k zamyšlení.

Recenzia audioknihy Steve Jobs

29.03.2015

Vynikající zpracování životopisu Steva Jobse

Vynikající zpracování životopisu Steva Jobse. Autor srozumitelně vysvětluje pozadí vzniku fenoménu Apple a guru moderních technologií Steva Jobse.

Přestože jsem knihu již dříve četla, příběh v podání Martina Stránského získává větší hloubku.

Líbilo se mi, že Jobs zde není vylíčen jako neomylný génius, ale jako člověk se spoustou chyb, vlastních obava a pochybností, který ale dokázal celý život "jít za svým". A hlavně se dokázal vždy obklopit lidmi kterí mysleli stejně jako on.

Možná by si knihu měli přečíst i někteří tzv. manažeři, kteří mají největší strach z toho, že někdo bude lepší než oni, místo aby dokázali talent těchto lidí využít tak, jak to dokázal právě Steve Jobs.

Toto je kniha, ke které se určitě budu vracet, protože v ní nacházím stále mnoho životní moudrosti, ze které se mohu poučit.

Recenzia audioknihy Paganiniho smlouva

29.03.2015 Overený nákup

Očekávala jsem od tohoto autora víc

Myslím si, že kniha nepatří k vrcholným dílům Larse Keplera. Očekávala jsem příběh s podobnou gradací a napětím, jako byl například Hypnotizér nebo Svědkyně ohně.

Styl příběhu je zajímavý vyprávěním "v přímém přenosu", který ještě podtrhuje vynikající přednes Pavla Rímského. Jeho jakoby nezůčastněný styl přednesu a jedinečná práce s hlasem dokáží v posluchači vytvořit dokonalý pocit napětí.

Autor v příběhu nepracuje jako obyvkle s tajemnou minulostí hlavní postavy - komisaře Joony Linny, která jeho ostatním příběhům dodávala další napínavý prvek.

Příběh je dost komplikovaně vystavěn, což ještě zvyšuje poměrně velký počet postav, přičemž není vždy zřejmé, jakou roli postava v ději hraje.

Na knize mne asi nejvíc zaujala velká podobnost s naší politickou scénou a propjením světa vysoké politiky, justice, lobbistů a zbrojního průmyslu. Závěr knihy mi silně připomněl závěry některých kauz z naší republiky...

Pro milovníky knih Larse Keplera bude možná Paganiniho smlouva překvapením, přesto si myslím, že by v jejich audioknihovně chybět neměla.

Recenzia audioknihy Skála

17.03.2015

Detektivka, která snad ani detektivkou není

Ke knize Petra Maye jsem se odhodlávala dost dlouho. Přiznám se, že mne docela odrazovala obálka, takže mne na pultech knihkupectví neoslovila. Nakonec jsem si ji zakoupila právě jako audioknihu. Již od prvních kapitol je čtenář/posluchač vtažen do úplně jiného světa, jiných hodnot a životních názorů hrdinů a obyčejných obyvatel, což činí právě ze severských detektivek cosi výjimečného.

Příběh Skála je sice detektivkou, ale základem příběhu jsou starobylé zvyky obyvatel severských ostrovů a dlouho střežené tajemství děsivého činu, které je prapříčinou celého dramatu hlavního hrdiny.

Neobvyklou atmosféru ještě dokresluje výborný přednes Jiřího Dvořáka.

Věřím, že stejně jako já se mnoho dalších čtenářů do knihy tak ponoří, že mu bude líto, že se musí věnovat i jiné činnosti než poslechu této knihy.

Recenzia audioknihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

16.03.2015

Ideální na léčbu deprese

Dokonale vystavěný fiktivní příběh postavený na historických datech a souvislostech. Občas některé situace a lidi, se kterými se "stařík" potkává, připomínají Foresta Gumpa, ale na barvitosti příběhu to nic neubírá. Čtenář se doslova těší, do jaké další absurdní situace se hrdinové dostanou v následujícím ději.

Velmi oceňuji výběr interpreta Martina Stránského. V jeho podání ještě více vyniká černý humor celé knihy, který ale není nijak vulgární a paradoxně dokáže zlepšit náladu. Doporučuji jako lék na deprese.

Recenzia audioknihy Poslední Laponec

12.03.2015 Overený nákup

Zajímavý příběh z málo známé země

Zajímavá detektivka z kraje okolo polárního kruhu. Neobyvklé propojení starobylé pověsti a současného života obyvatel Laponska. Překvapil mne popis života místních obyvatel, jejich zvyky i životní podmínky.

Samotný příběh je docela dobře a chytře vystavěná napínavá detektivka s netypickými vyšetřovateli.

Hodnotenie audioknihy Klasická detektivka 3.

06.03.2015 Overený nákup

Recenzia audioknihy Vraždy s monogramem

12.02.2015 Overený nákup

Čekala jsem víc

Kniha mne přesvědčila o tom, že dokonale napodobit Agathu Christie opravdu nelze. Děj byl podle mého dost rozvláčný a postava "méně chápavého" vyšetřovatele byla místy dost nepřesvědčivá. Na druhou stranu se zde vyskytuje několik zajímavých obratů děje a překvapivých situací, včetně zajímavě postaveného závěru. Možná že kvalitě ubral i podle mého soudu ne zcela zdařilý přednes Pavla Chovance. Chystám se nyní si poslechnout druhou namluvenou podobu této knihy a možná budu příjemně překvapena. Určitě ale doporučuji si knihu poslechnout.

Recenzia audioknihy Přítelkyně z domu smutku

31.01.2015 Overený nákup

Tohle by si měla povinně přečíst i mladá generace

Kniha se mi líbila i přes depresivnost celého příběhu. Dobře popisuje, kam až může zajíst lidské ponižování a úplná ztráta lidské důstojnosti. Jednotlivé příběhy jsou vykresleny velmi plasticky, člověk si při čtení doslova představí dusnou atmosféru i nedůstojné prostředí socialistických kriminálů, kam se mohli lidé dostat na základě udání či jen proto, že někdo nesouhlasil s jeho názory. Tuto knihu by si měli poslechnout (nebo přečíst) nejen ti, co si na tuhle dobu pamatují, ale sami naštěstí něco podobného neprožili, ale také by se s ní měla seznámit mladší generace. Některým členům parlamentu bych ji dala číst opakovaně...

Recenzia audioknihy Ztracený symbol

31.01.2015 Overený nákup

Klasický Dan Brown

Knihu jsem znala už z psané verze, přesto se mi čtená verze líbila stejně. Interpretace knize podle mého soudu dokonce přispěla. Jako obvykle u Dana Browna mne fascinuje dokonalá fabulace autora a interpretace známých i méně známých historický faktů v kontrastu s nejmodernějšími technologiemi a jejich možným vlivem na náš život. Tajemný svět zednářských loží a zasvěcovacích rituálů nenechá žádného čtenáře či posluchače vydechnout až do konce celého příběhu.

Recenzia audioknihy Muž jménem Ove

31.01.2015 Overený nákup

Tato kniha mě fakt dostala

Ze začátku jsem byla k tomuto titulu dost skeptická. Kniha mne ale úplně pohltila. Líbila se postupná a nenápadná proměna člověka zatrpklého životem (a že jich máme kolem sebe spousty) v docela příjemného souseda. kéž by podobně jako v této knize bylo možné změnit některé lidi - hned by nám všem bylo lépe. Kniha se vyznačuje zvláštním jemným humorem a byla pro mne obrovským překvapením. Doporučuji.

Recenzia audioknihy Červenka

31.01.2015 Overený nákup

Minulost vás nakonec dožene

Další napínavý příběh z pera Jo Nesbö je zdařilým pokračováním série s detektivem Harry Holem. Příběh ve dvou dějových liniích, které se protknou v jediném okamžiku, rozkrývá málo známá fakta o působení norských vojáků v armádě nacistického Německa. Tajuplný příběh z bojů u Leningradu, který se později přesouvá do Rakouska a uzavírá se až v dnešní době.

Komisař Hole zde řeší nejen tajemné vraždy, ale i svůj vlastní život a nový partnerský vztah - samozřejmě opět dost komplikovaný.

Postava komisaře je zajímavá právě svou komplikovaností, složitou minulostí i přítomností a občas dost svérázným přístupem k nejen k předpisům, ale k životu vůbec.

Přednes Hynka Čermáka mohu hodnotit velmi kladně a všem milovníkům stylo Jo Nesbö knihu doporučuji.

Recenzia audioknihy Konec vosí sezóny

31.01.2015 Overený nákup

Dobrá a zajímavá detektivka

Docela dobrá detektivka, ale závěr velmi dobře přopracovaného a vystavěného příběh mě trochu sklamal. Trochu mi připadalo, že tady si autor úplně nevěděl rady, jak z velmi chytře fabulovaného a napínavého příběhu najít východisko. O to více potěší absolutně profesionální přednes Jaromíra Meduny. Kniha Vás bude nutit přemýšlet nad řešení zápletky a zároveň si u ní odpočinete.

Recenzia audioknihy Žena v kleci

31.01.2015 Overený nákup

Netradičně pojatá detektivka

Netradičně pojatá detektivka se zajímavou zápletkou. Napínavý příběh až do konce, i když mě trochu závěr přišel překvapivý. Ke konci je potřeba se trochu soustředit na technický popis, aby člověk pochopil dramatičnost děje, ale myslím si, že to kvalitě publikace nic neubralo.

Interpretace Igora bareše je jako vždy vysoce profesionální a správně zvyšuje emoční napětí. Docela se těším, až si poslechnu další knihu tohoto autora.

Recenzia audioknihy Pavučina lží

31.01.2015 Overený nákup

Typický Dan Brown

Tahle kniha vás dostane. Rychlý spád a nečekané obraty děje včetně zcela nečekaného závěru. Doporučuji všem, kteří mají rádi akční a přitom chytře postavený příběh na rozhraní reality a fantazie. Příběh vás nutí přemýšlet, zda by se takový příběh mohl či nemohl odehrát. Informace a fakta příběhu jsou autorem předkládána jako vědecká, takže člověk nemá příliš problém uvěřit..

Kniha se dobře poslouchá, projev je srozumitelný a příjemný.

Recenzia audioknihy Inferno

31.01.2015 Overený nákup

Dana Brown bez velkého překvapení

U této knihy bych řekla, že popularita autora a s ní spojená očekávání této knihy byly možná příliš vysoké. Příběh používá osvědčený scénář předešlých titulů (Andělé a démoni, Šifra Mistra Leonarda nebo Ztracený symbol). Děj knihy je samozřejmě velmi profesionálně vystavěný a napínavý, má rychlý spád a je zasazen do historických souvislostí. Očkávala jsem ale nějaký nový prvek nebo jiného partnera pana Langdona.

Musím ale ocenit přednes pana Táborského, který činí i z této knihy zajímavé dílo, které stojí za to si poslechnout.

Recenzia audioknihy Apage Satanas

31.01.2015 Overený nákup

Poutavá detektivka ze středověku

V záplavě severských detektivek jsou kriminální příběhy Vlastimila Vondrušky příjemnou změnou žánru pro milovníky detektivek. Napínavý středověký příběh, podtržený přítomností inkvizitora, udržuje posluchače ve stálém napětí.

Výkony účinkujících podtrhují atmosféru strachu a nedefinovatelného napětí, které posluchače obklopuje.

V románu se vyskytují osobnosti z naší historie a posluchač se dozvídá i mnoho historických souvislostí.

tak jako všechna Vondruškova díla má tato kniha rychlý spád a nečekané rozuzlení.

Určitě doporučuji všem, které zajímají tajemné příběhy z naší historie.

Recenzia audioknihy Muž z ostrova Lewis

31.01.2015 Overený nákup

Stejně jako Skála se čte jedním dechem

Tak jako i jiní čtenáři, jsem po poslechu "Skály" od téhož autora, netrpělivě očakávala další knihu této trilogie. Nesklamala mne. Naopak odkryla další temná tajemství obyvatel Hebridského souostroví i hlavního hrdiny.

Kniha je velmi profesionálně načtená a na čtenáře / posluchače, doslova padá mrazivé napětí těchto míst i dlouho utajovaných krutých činů.

Díky této knize jsem se začala víc zajímat o severskou detektivku a zjistila jsem, že je z čeho vybírat.

Věřím, že třetí díl této trilogie bude stejně skvělý a že se jej brzy dočkáme také jako audiokniy.

Recenzia audioknihy Analfabetka, která uměla počítat

31.01.2015 Overený nákup

Dokonalá kniha na zlepšení nálady

Pro ty, kteří znají Stoletého staříka sice nebude kniha překvapením ve scénaři děje, ale přesto věřím, že stejně jako já se nebudou moci dočkat každé další kapitoly, aby se ponořili do hloubky neuvěřitelně vystavěného příběhu. Je to tak neuvěřitelná sbírka neuvěřitelných situací, že posluchač/čtenář ochotně uvěří, že se to vše mohlo stát.

Kniha je plná černého humoru, takže člověk se občas musí sám nad sebou zamyslet, jestli se nesměje i docela krutým životním situacím. Podle hesla že nic nepotěší tak jako neštěstí druhého, tato kniha potěší a dokáže zlepšit náladu a to i díky neuvěřitelnému přednesu Martina Stránského.

Doporučuji jako lék užívat alespoň jednou denně. Pozor, knihy Jonase Jonassona mohou být návykové!

Recenzia audioknihy Hunger Games (komplet)

31.01.2015 Overený nákup

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout

Už dlouho mne nějaká kniha tak nefascinovala jako Hunger games. Velmi originální téma i jeho zpracování. Fascinovalo mě vyprávění téměř "filmové", v první osobě. Vykreslení postav bylo pro mne fascinující, ke konci jsem ale měla pocit, že některé postavy byly v díle tak trochu nadbytečné. Možná jsem čekala větší happy-end, ale nakonec myslím, že je jen dobře, že autorka nesklouzla do očekávaného sladkobolného zakončení. Při poslechu Hungry games posluchače občas doslova mrazí z realistického popisu některých situací.

Vřele doporučuji všem bez rozdílu věku.