Recenzie užívateľa Jaroslav

Recenzia audioknihy Karanténa

10.02.2021 Overený nákup

Aktuální až to mrazí

Původně se mi do tohoto titulu nechtělo vzhledem k mému jistému "přiotrávení" informacemi ze současné coronavirové situace, ale nakonec jsem si ji pustil a určitě nelitoval. Musím ale přiznat, že mne ty paralely se současností chvílemi až mrazily. Téma i konkrétní zápletka byly zajímavě vykreslené, byť motiv "rozjetí" epidemie byl poněkud předvídatelný a tušil jsem ho velmi brzy. Každopádně zajímavý titul. Nicméně nedoporučuji těm, co jsou v současné době poněkud v depresi ze situace kolem nás. Optimismu vám tato kniha nedodá, i když nakonec víceméně dobře skončí.

Recenzia audioknihy Překupník na darknetu

10.02.2021 Overený nákup

Velmi zajímavé. Strhující příběh z virtuálního temna.

Již delší dobu jsem se v různých knihách setkával s pojmem "darknet". Chápal jsem jen obecně, jak to funguje, ale chtěl jsem vědět více. Po této knize jsem sáhl ihned, jakmile se objevila, a rozhodně jsem nelitoval. Uchvátilo mne to i z toho důvodu, že šlo o skutečný případ skutečného člověka. Popis "technologie" založení podobného virtuálního tržiště je popsán velmi přístupně i pro mne, jako nepříliš zdatného znalce IT. Prolínání osobního života zakladatele "tržiště" s jeho virtuálním zaměstnáním bylo uvěřitelné. Kniha ukazuje raketový vzestup a následně i pád dříve naprosto neuvěřitelného způsobu byznysu, který je odvrácenou stranou vzestupu internetu a IT technologií, včetně kryptoměn, bez nichž by tento temný projekt nemohl vzniknout. Namluvení je skvělé, přesně pasuje k tématu. Rozhodně si tuto knihu přečtěte.

Recenzia audioknihy Americký sniper

10.02.2021 Overený nákup

Skvělá kniha o tom, co člověku přináší válka

Knihu jsem četl jedním dechem. Strhující příběh válečného veterána nasazeného v první linii, v epicentru bojů. Náhled do psychiky toho, který musí zabíjet, aby ochránil své druhy ve zbrani, i když je to občas velké dilema. Posouvání vnímání světa v přímém přenosu. Jak člověk přivykne válce a vrací se do ní ze zóny klidu a bezpečí, od své rodiny, ze svého bydliště, jen aby byl zase TAM a pomohl druhům ve zbrani. Příběh má opravdu hořký konec. Ale odhalovat jej nebudu. Dalo by se říci, že i tak je ten konec charakteristický a v duchu tématu. Jak se duch války pomocí traumat jejích účastníků snadno přenese i tam, kde se neválčí. Rozhodně doporučuji.

Recenzia audioknihy Zrcadlový muž

29.12.2020

Za mne opět 1*

Tuto dvojici autorů mám po Mankellovi asi nejraději ze všech severských autorů. Pan Rimský svým typickým hlasem sám o sobě vytváří o stupeň lepší dojem z příběhu, než by byla četba očima. Pro mne perfektně pojatý vícevrstvý příběh mne nijak nemátl přeskoky v dějových liniích a kupodivu mne dovedl navést i k tušení toho, kdo je vlastně tím pachatelem. Což se mi obvykle málokdy stává. Disociace hlavního "záporáka" byla pro mne uvěřitelná a nakonec mi ho bylo i trochu líto. Ne tak jeho zvrhlé matky. I když i zde by se určitě našla hutná psychiatrická diagnóza. U některých pasáží mne až mrazilo. Vykreslení jednotlivých postav je jako obvykle precizní a atmosféra okolí z popisu přímo sálá. Já nemohu jinak, než toto povedené dílo doporučit.

Recenzia audioknihy X způsobů smrti

29.11.2020 Overený nákup

.... perfektní pokračování "Motivu X"

Po mém uklidnění z naštvání z neukončeného příběhu knihy "Motiv X" jsem během 10 minut přešel k poslechu této následující knihy a již další den ji doposlouchal. Děj přiměřeně kulminoval, stále to bylo napínavé, překvapivé. Člověk jen s mrazením čeká, jaká čísla padnou na kostkách tomu magorovi a kdo to zase odnese a jak. Malinko mi neseděl až trochu moc kaskadérský výkon Fabiana při honění vraha v zábavním parku, ale budiž. Malá skvrnka na celém dojmu. Rozuzlení příběhu (zatčení vraha) bylo poměrně překvapivé, i když by asi být nemělo, vzhledem k jeho psychickému nastavení. V obou knihách musím zmínit excelentní výkon pana Soukupa. Kdy v některých pasážích jeho přednesu měl člověk chuť "bacit toho hajzla něčím po palici" (míněny chvíle, kdy vrah zcela bez emocí a nezměrnou bohorovností promlouvá ke svým obětem). Prostě mne pan Soukup zase dostal. Jednoznačně tyto dvě knihy patří podle mého názoru k tomu nejlepšímu, co jsem nejen od tohoto spisovatele poslední dobou četl.

Recenzia audioknihy Motiv X

29.11.2020 Overený nákup

Těšil jsem se na další případ Fabiana Riska a jeho party ... a nezklamal se

Už začátek knihy mnou celkem otřásl. Další děj již jen rozvíjel nit mé zvědavosti, jak to bude celé pokračovat. Kam až ten blázen s kostkami dovede svou "hru" s osudy druhých. Motiv naprosto neuvěřitelný, ale precizně vykreslený a popravdě ve své hrůznosti fascinující. Citlivě zakomponované osobní příběhy aktérů, sondy do jejich psychiky. Poslechl jsem jedním dechem za dva dny. Na konci přišlo chvilkové naštvání, že kniha končí bez rozuzlení. To jsem ale nevěděl, že "X způsobů smrti" je přímé pokračování.

Recenzia audioknihy Šikmý kostel

28.09.2020 Overený nákup

Nemohu jinak, než o této knize napsat, že je skvělá. Vřele doporučuji.

Již poněkud unaven z poslechu severských detektivek a špionážních thrillerů jsem sáhl po tomto titulu jako po oddechové četbě.

Přiznám se, že mne velmi mile překvapila. Skvělý přednes paní Cibulkové i sám úvod mne vtáhl do děje a poslechl jsem ji během 4 dnů.

Vojančil jsem v Bohumíně, takže Dolní Lutyni, Kopytov, Pudlov, Orlovou, Karvinou, trochu i Ostravu jsem poznal v 80. letech minulého století. I proto byla tato kniha pro mne velmi zajímavá a trochu mne vrátila ve vzpomínkách do té doby, kdy tam hornictví stále jelo na plný plyn, byť ne v tak drsné podobě, jako před více, než 100 lety.

Zamotané osudy těch lidí, žijících v tak těžké době a k tomu ještě těžších podmínkách, jsou vykresleny velice barvitě a uvěřitelně. Strádání, radost, láska, zrada, smutek i naděje se zde střídá takřka neustále. Autorka ukazuje, jak jsou lidé adaptabilní, jak se umí postavit nepřízni osudu, jak s ním umí bojovat. Jak padají "do kolen", aby se opět zvedli a kráčeli dál. Ale i to, jak to někteří nezvládnou, jak je okolnosti semelou. Prostě realita života v esenciální podobě.

S úsměvem jsem také poslouchal často opakované příjmení Laryš. S chlapcem tohoto příjmení jsem na rotě v Bohumíně sloužil. Kdo ví, třeba byl přímým potomkem toho šlechtického rodu, který tehdy ovládal takřka celé Ostravsko.

Knihu bych doporučil všem těm dnešním skuhralům "na dobu", ve které žijí. Stěžovatelům, na to, "jak se mají špatně", "jak jim všichni ubližují", "jak nikdo nechápe jejich potřeby".

Zároveň bych si ale přál, aby se lidská pospolitost té těžké doby přelila alespoň částečně do doby dnešní, kdy si každý hraje jen na svém písečku. Často ani neví, kdo bydlí za zdí jeho bytu, nebo plotem jeho domu. Často se nestýkají ani v rámci rodiny. Tato kniha ukazuje, jak těžká doba dokáže z lidí vykřesat to nejlepší, co v nich je. Takže vyznění je optimistické.

Každopádně přeji všem, co po tomto povedeném dílu sáhnou, příjemný zážitek.

Nebudete zklamáni.

Recenzia audioknihy Umrlčí cesta

30.03.2018 Overený nákup

Neurazí, ale určitě nenadchne

Těšil jsem se na další parádní kousek z dílny pana Maye, ale jsem poměrně dost zklamán. Zápletka poměrně banální, přesto stěží uvěřitelná. Jakoby okopírovaná odjinud (nadčasový globální úkol otce, jeho rodina ohrožená mocným konglomerátem, pikle kující kolegové). Mám z té knihy smíšené pocity. Jako by autor vyškrabal z kastrolu své tvorby zbytky po předchozí vynikající krmi a udělal z toho nastavovaný "grenadýrmarš". Abych byl trochu konkrétní, tak mi přišlo těžko uvěřitelné, že profesionální detektivní sourozenecká dvojice slídící po výsledcích výzkumu (za těžké peníze od výzkumem ohrožené firmy) odignoruje přímo pod nosem se v jinak zcela pusté krajině motajícího Alexe, jehož karavan se hemží prvky moderní komunikační techniky. Nebo "naprosto nenápadně ukryté" úly nedaleko turistické stezky, kterých si za téměř dva roky nikdo nevšimne. I další věci mne tam poněkud "tahaly" za uši. Pro mne určitě nejslabší kniha, co jsem zatím od Petera Maye poslouchal. Dojem nezachránil ani pan Dvořák svým již klasicky parádním přednesem. Přesto již stahuji další knihu Černé světlo a věřím, že si spravím chuť.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Hodnotenie audioknihy Černé světlo

30.03.2018 Overený nákup

Recenzia audioknihy Ostrov Entry

02.03.2018 Overený nákup

P. May a Jiří Dvořák prostě nikdy nezklamou

S romány P. Maye jsem před 2,5 lety začal objevovat svět audioknih. Ostrov Entry mne opět nadchnul. Jak zápletkou samotnou, tak prolínáním dějových linií v čase a především sondou do kruté minulosti popisované oblasti a jejích obyvatel. Často velmi sugestivní a syrové podání (i díky opět fenomenálnímu přednesu interpreta, mimochodem podle mne jednoho z nejlepších ve světě česky mluvených audioknih) příběhu posluchače jakoby přímo fyzicky vtáhne do středu děje. Tento titul jsem vyslechl během necelých třech dnů. A to již podruhé během 2 let. Mohu jen vřele doporučit a popřát příjemný poslech.

Recenzia audioknihy Tanečník

13.10.2017 Overený nákup

Excelentní Deaver. Pro mne zatím to nejlepší od něj.

Tuto audioknihu jsem vyslechl během dvou dnů. Nemohl jsem se od ní odtrhnout. Parádní příběh, nečekané zvraty až do samého konce. Přednes také velmi dobrý. A otevřený konec slibuje další pokračování.

Recenzia audioknihy 1984

13.10.2017 Overený nákup

Excelentní

Při přečtení interpretů jsem již takový výsledek očekával. Nicméně to ještě předčilo má očekávání. Jedna z nejlepších audioknih, co jsem slyšel. Z toho, jak Orwell odhadl již v 50. letech to, co bude následovat, až mrazí. Jednoznačně doporučuji!

Recenzia audioknihy Vídeňské bratrstvo

13.10.2017 Overený nákup

Čekal jsem od toho více

Kniha mne nemile překvapila poněkud neuspořádaným dějem, kde jsem se občas celkem slušně ztratil. Tento pocit ve mně umocnilo i množství osob s obtížněji zapamatovatelnými jmény. Sice jsem se po cca 2/3 knihy zase zorientoval, ale už ve mně zbyla určitá pachuť. Trochu mne opět iritovala ta snaha o podprahové ovlivňování co se týče podsunutí příslušníků národnostních menšin do nějaké té kladné role, či roličky, v rámci tzv. multikulturalismu. Myslím, že tohle je jeden z typických prvků severských detektivek. A je to podle mne zbytečné, možná již až trapné. Šlo by to, myslím, i bez toho. Kdybych tuto knihu měl ohodnotit v procentech, pak bych jí dal 60%. více určitě ne. Četl (poslouchal) jsem již mnohem povedenější díla.

Recenzia audioknihy Pátá žena

04.10.2017 Overený nákup

Opět parádní Mankell

Nemohu napsat víc, než že Mankell mne opět nezklamal. Po trochu zavádějícím úvodu přišel přesun v čase i prostoru. Zajímavá a neotřelá zápletka včetně u Mankella obvyklé sondy do psychologie postav, což celý příběh polidšťuje. Napínavé až do konce. Přednes pana Vyorálka tomu ještě přidává grády, jako vždy. Nemohu jinak, než maximální hodnocení.

Hodnotenie audioknihy Marco

22.07.2017 Overený nákup

Recenzia audioknihy Smrť na druhom brehu

20.01.2017

Jednoznačně doporučuji

Již mám za sebou všechny tituly audioknih Dominika Dána a musím říct, že se nemohu dočkat další. Děj, zasazení příběhů do kulis příslušné doby, reálie té doby, které my dříve narození pamatujeme, provázání případů mezi sebou. Do toho ten specifický humor a uchu lahodící slovenčina. Prostě to poslouchám vždy jedním dechem. Pokud bych měl vybrat podle mne nejlepší, pak je to právě tato. Ale rozdíly jsou mizivé.

Jistá paní Helena si zde povzdechla nad tím, že nemůže sehnat pořadí příběhů. Je k shlédnutí na adrese

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dominik_Dán