Recenzie užívateľa Milena

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Černá krev

30.03.2021 Overený nákup

Nekonečná nuda

Dobrý historický námět na příběh, který by býval mohl být zajímavý a poutavý, autor doslova utopil v množství rádoby intelektuálních, ve skutečnosti však plytkých a nudných dialogů, vedených ve stylu "rozjímání nad nesmrtelností chrousta". Žvanění, žvanění, žvanění, spousta popisů a odboček k postavám, které s osou příběhu nemají dohromady nic společného. Prostě utrpení to poslouchat. Udržet pozornost byl nadlidský výkon. Ale je to stejné tehdy jako dnes: novináři vytvářejí virtuální realitu, skutečnost přikreslují, překrucují, nafukují, nebo si ji rovnou vymýšlejí. A politici i úředníci se starají víc o svůj mediální obraz, než o skutečnou podstatu problémů.

Recenzia audioknihy Kde zpívají raci

29.03.2021 Overený nákup

Dojemný a poutavý příběh

Malou sedmiletou dívenku postupně opustili všichni členové rodiny, matka, starší sourozenci a nakonec i otec-pijan. Ona se přesto nevzdává a dokáže přežít sama v chatrči uprostřed bažin. Sběrem lastur si vydělává na benzín do motorového člunu, kterým pak brázdí močály křížem krážem a pozoruje přírodu. Na jednu stranu touží po kontaktu s lidmi, ale zároveň je příliš plachá a lidí se bojí. A lidé jsou plní předsudků a ohrnují nad ní nos, je pro ně "ta holka z bažin". Kniha obsahuje poetické popisy přírody, rostlin, hmyzu, ptáků..., ale i dívčiny pocitů, její touhu po matce, po sourozencích, po lásce. Rodinu jí nahrazují rackové, které chodí pravidelně krmit. Nakonec se ale dočká lásky i další zrady a nechybí ani detektivní zápletka, jejíž konec pro mne nebyl až tak překvapivý, protože jsem to celou dobu tušila.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Jako hvězdy v temné noci

22.03.2021 Overený nákup

Kniha se mi líbila

I když nevím, nakolik autorka rozená a žijící v Británii zná mentalitu venkovanů v Kentucky v 30. letech dvacátého století, kniha se mi zdá věrohodná a realistická. Jen mi připadá poněkud překvapivé, že s knihovnami na venkově byli v USA oproti nám "sto let za opicemi". Ale příběh je poutavý a napínavý, bavil mě a vyposlechla jsme si ho na téměř na jeden zátah. Interpretace je skvělá.

Recenzia audioknihy Eleanor se má vážně skvěle

19.03.2021 Overený nákup

Příjemné překvapení

Audioknihu jsme si koupila "do zásoby" v rámci jakési slevové akce a dlouho v mé knihovně ležela jen tak, protože jsem ji podle anotace považovala za jakousi praštěnou veselou oddechovku a prostě jsme na ni neměla chuť, dávala jsem přednost jiným žánrům. Až když jsem si ji konečně poslechla, zjistila jsem, že to je něco mnohem lepšího, hlubšího, poutavějšího. Že to sice je místy úsměvné, ale daleko více je to vážné a smutné. Jak se postupně naznačuje a odkrývá, proč vlastně je Eleanor taková "jiná", je to mnohem lepší než většina detektivek, které jsem v poslední době četla. Dávám pět hvězdiček jak za příběh, tak za interpretaci.

Hodnotenie audioknihy Sběratel kostí

16.03.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Nežná fatamorgána

16.03.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Dívka v ledu

16.03.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Hadrový panák

16.03.2021 Overený nákup

Donutila jsme se doposlouchat

ale vůbec mě to nebavilo. Vůbec nechápu ta superlativní hodnocení. Další autor, který staví na velkém množství krve , mrtvol a sadistickém vraždění. Je tam příliš mnoho vyšetřovatelů a příliš mnoho obětí, takže se mi jejich jména pletla. Vyšetřovatelé se naprosto nelogicky nepustili vždy po čerstvých stopách pachatele každé další vraždy a místo toho se hrabali v archivu nebo řešili sebe sama. Absurdní, za vlasy přitažené, zdlouhavé, nudné. Intepretace skvělá, ale těžko může nahradit nedostatky příběhu.

Recenzia audioknihy Oběť bez tváře

16.03.2021 Overený nákup

Tento typ detektivek se mi nelíbí

Je to celé postavené na mrtvolách, kterých je ale příliš mnoho. Jakoby hlavním cílem autora bylo popsat co nejvíc způsobů co nejtrýznivějšího umírání zavražděných. Místo logického příběhu z normálního života normálních lidí, kde se výjimečně může stát zločin, je to přehlídka psychopatických nebo vyšinutých osob a zcela nelogického chování jak na straně potenciálních pachatelů, tak na na straně vyšetřovatelů. Mám pocit, že soudobí autoři (zejména muži) nejsou schopni napsat kvalitní detektivku, kde by i sám čtenář mohl být detektivem. Náhradou za logiku a dedukci nabízejí čtenářům sledování sadistických scén.

Recenzia audioknihy Brouk

09.03.2021 Overený nákup

Měla jsem problém udržet pozornost

Od začátku jsem se moc nechytala, monotónní přednes mne uspával. Příliš mnoho vyšetřovatelů na příliš mnoho místech, příliš rozvleklý, málo kompaktní děj, příliš postav, o kterých nevím, proč tam vlastně byly. S vypětím všech sil jsme nakonec doposlouchala, ale fakt nevím, za co je ta cena. Já dávám tři hvězdy.

Recenzia audioknihy Bulbem záchranáře

09.03.2021 Overený nákup

Užitečná kniha

Sice jsem čekala víc příběhů a méně "kurzu první pomoci", ale i tak knihu doporučuji. Určitě nikomu neuškodí, když se dozví, jak si má počínat v situaci, kdy záchrana něčího života visí jenom na něm a jeho pohotovosti.

Recenzia audioknihy Nejlepší pro všechny

09.03.2021 Overený nákup

Skvěle napsané

I když je to kniha "jen" o obyčejném životě, jaký prožíváme my, naši známí, sousedé, lidé kolem nás, je psána tak perfektním způsobem, že od první chvíle zaujme víc než leckterá detektivka. Prostě chytne a nepustí. Děj je vyprávěn z pohledu tří hlavních postav, problémového puberťáka Viktora, který jde z průšvihu do průšvihu, jeho matky, která moc nezvládá ani svůj vlastní život, natož výchovu syna vyrůstajícího bez otce, a konečně "staromódní" babičky, která se pokouší usměrnit svého vnuka poté, co jí ho hodila jeho matka takříkajíc "na krk". Autorka skvělým způsobem podává to, že každý má svoji pravdu, své zájmy a svá tajemství, každý to s těmi druhými myslí sice dobře, ale často jedná sobecky a vznikají konflikty. Rovněž všichni interpreti jsou skvělí.

Hodnotenie audioknihy Olga

04.03.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Kroky vraha

04.03.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Želary - Jozova Hanule

04.03.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Už teď jsi mrtvá

04.03.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Pád Cařihradu

25.02.2021 Overený nákup

Kniha mne přinutila k zamyšlení nejen o historii, ale především o současnosti

Je dobré si oživit historii, kterou jsme znali jen jako stručnou zmínku ze školního dějepisu, protože má hodně co říci i k naší současnosti. Jak by asi vypadal náš dnešní svět, kdyby tehdy Turci nedobyli Byzantskou říši a její hlavní město Cařihrad? Kdyby západní křesťané přišli na pomoc těm východním a nenechali Cařihrad napospas mohamedánům? Stal by se třeba Balkán tím "sudem prachu", kterým je dodnes? Není dnešní invaze muslimských migrantů do Evropy také předzvěstí pádu, tentokrát té naší "říše"? Dokážeme my ubránit náš svět, náš způsob života?

Lidé jsou stejní, tehdy jako dnes. Někteří jsou odhodláni bojovat na hradbách a hájit město do posledního dechu, i když proti přesile obléhajících nemají šanci, zatímco jiní už se potají domlouvají s nepřítelem, že mu město vydají, aby byli "nahoře" za každého režimu.

Recenzia audioknihy Volání netvora

09.02.2021 Overený nákup

Je těžké vyrovnat se s umíráním

Velmi dojemný příběh, který nutí k zamyšlení. Hrozící ztráta blízkého člověka je těžká i pro dospělého, natož pro dítě. Zejména když tím blízkým člověkem je jeho matka, umírající na rakovinu, a on nikoho jiného nemá. Doteď žil s matkou, otec žije daleko s novou rodinou a nejeví ochotu se ho ujmout. S babičkou si nerozumí. Plnou pravdu mu neřeknou, i když on ji tuší. Takže z toho má noční můry, ve kterých se objevuje netvor, který mu paradoxně pomůže se z celou situací vyrovnat.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Marie a Magdalény

09.02.2021 Overený nákup

Až příliš prvoplánové

Třikrát podobný příběh ve třech po sobě jdoucích generacích: svobodná matka a její dítě "bastard" vyrůstající bez otce, eventuálně s nemilujícím(či rovnou zlým) otčímem. To vše zasazeno do historických kulis 20. století. A právě ty historické kulisy jsou kamenem úrazu. Jsou do příběhu zakomponované až příliš prvoplánově, schématicky a z hlediska prožívání lidí zcela neautenticky. Nepamatuji dobu poválečnou ani 50. léta, ale co se týká popisu 21. srpna 1968 a let následujících, tak mohu zodpovědně prohlásit, že tak, jak je to v knize popsáno, to lidé určitě neprožívali a nevnímali. Představa , že v srpnu se doma vaří jahodová marmeláda (tuší vůbec autorka, kdy dozrávají jahody?), že 21. srpna v poledne dospělá svéprávná dívka nemá šajnu, co se v zemi děje.... Tak to prostě nebylo. Hloupé je i sáhodlouhé mudrování patnáctileté o důležitosti občanského průkazu někdy v letech osmdesátých. Neumím si představit, že by v té době nějaké patnáctileté dítě takto uvažovalo. Čiší z toho prostě jako sláma z bot, že autorka tu dobu neprožila a její představy o té době jsou jen velmi povrchní a zcela se míjejí s prožívanou realitou.

Recenzia audioknihy Křišťálový klíč III.

03.02.2021 Overený nákup

Další díl skvělé ságy

Další příběhy teď již dost košatého rodu Heřmanů nás opět přenesou do doby kolem roku 1730 a dozvíme se mnoho o způsobu života v té době, o křesťanské morálce i pokrytectví, o nesnadném podnikání, kdy nestačilo jen mít nápad, prostředky do začátku a pracovitost, ale byla též potřeba přízeň vrchnosti, která milostivě přidělovala či odebírala povolení. O tom, jak jezuité pálili kacířské knihy a pronásledovali kacíře (dnes bychom řekli disidenty). A do toho příběhy jednotlivých příslušníků rozvětvené rodiny, jejich rodinné vztahy dobré i špatné, jejich vzájemná podpora a někdy i podrazy.

Recenzia audioknihy Jsem mrtvý, neplačte

03.02.2021 Overený nákup

Čekala jsem něco jiného

Můj děda byl legionářem v Rusku a od této knihy jsme čekala, že se něco dozvím o tom, jak to tam vypadalo. V tomto ohledu mne ale kniha zklamala, je to spíš takový psychologicky laděný příběh alkoholika, který už před válkou selhával jako otec i manžel, před povolávacím rozkazem se skrýval u své milenky, ale nakonec se narukování do války stejně nevyhnul, protože jeho úkryt prozradil úřadům jeho vlastní syn. Jeho jediným pozitivním počinem je to, že zachránil zraněného psa. Děj je slaboučký, velká část příběhu/nepříběhu se odehrává v lazaretu a většina myšlenek i usilování hlavního "hrdiny" se týká chlastu.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Hodnotenie audioknihy Malé ženy

28.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Kříďák

28.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy V bílém plášti

28.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Provazochodkyně

28.01.2021 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Rozum a cit

28.01.2021 Overený nákup

Recenzia audioknihy Doktor Marcus a jeho rod

28.01.2021 Overený nákup

Vynikající dramatizace

Je to typický dietlovský scénář, čili žádné literární hlubokomyslnosti, důraz hlavně na příběh a lidské vztahy. Poslouchat tuto dramatizaci v podání mnoha vynikajících herců je skoro stejný zážitek, jako se dívat na seriál v televizi. I když "politicky nežádoucí" dobové kulisy (postavení berlínské zdi, kádrování, útěky na Západ...) jsou naznačeny jen okrajově, přesto se seriál nedočkal natočení, což je škoda.

Recenzia audioknihy Než jsme byly tvoje

21.01.2021 Overený nákup

Smutné a šokující

Šokující je, že je to příběh psaný na základě skutečné události, kdy pod rouškou péče o opuštěné děti se provozoval obchod s dětmi. Na jedné straně kruté a bezohledné zacházení s dětmi v sirotčinci, na straně druhé úporná a marná snaha dvanáctileté dívky uchránit a udržet pohromadě své mladší sourozence. Celý dramatický a pohnutý příběh se odkrývá postupně až po letech, jak jej objevuje dospělá vnučka jedné ze sester, když pátrá po minulosti své babičky.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Dopisy, které nikdo nečetl

21.01.2021 Overený nákup

Krásný, emocionálně podaný příběh

Vlastně jsou to příběhy dva, jeden současný a jeden odehrávající se v minulosti. Dnešní dívka Jess, která utíká před svým násilnickým přítelem, je bez práce a bez bytu, se ocitne ve starém opuštěném domě, kde narazí na láskyplnou korespondenci amerického veterána, určenou ženě, do které se zamiloval koncem druhé světové války. Osud je nakonec rozdělil, každý šel svou cestou, ale na sklonku života on touží se s ní znovu setkat. A Jess se rozhodne, že mu pomůže ji vypátrat. Současně s tím se snaží dát do pořádku i svůj vlastní život.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Za zavřenými dveřmi

21.01.2021 Overený nákup

Napínavé a děsivé

Kniha zaujme od počátku, je napínavá a dá se vyslechnout jedním dechem. Takže čtenář nakonec odpustí i to, že je místy trošku přitažená za vlasy, že v reálném světě by si asi člověk poradil lépe a vyváznul z osidel dříve, než se to podařilo hlavní hrdince.

Recenzia audioknihy Dalajlamova kočka

14.01.2021 Overený nákup

Buddhismus polopatě

Poněkud zjednodušený výklad buddhismu "pro začátečníky", tak jak ho postupně objevuje kočka. Kočka se třeba dozvídá, že nesmí chytat myši, protože zabíjet živé tvory je zakázáno. A pochroumanou myš je třeba léčit. Ale masíčko z konzervy nebo v restauraci kupodivu nevadí. Je to úsměvné, oddechové, ale čekala jsem od toho víc.

Recenzia audioknihy Než jsem tě poznala

14.01.2021 Overený nákup

Silný, dojemný příběh

Trošku jsme se obávala, že to bude tak trochu braková "červená knihovna", ale není. Je to velmi poutavý hluboce lidský příběh, který nutí k zamyšlení. Dávám plný počet hvězdiček.

Recenzia audioknihy V lese visí anděl

14.01.2021 Overený nákup

Nic moc

Příliš mnoho postav, příliš mnoho dějových linií, příliš mnoho krve. To vše rozsekáno, promícháno, takže výsledek je bramboračka, kdy je těžké se v tom vyznat a udržet pozornost. Detektivové mají příliš práce sami se sebou (aby se udrželi střízliví a schopní uvažování), než aby zvládali vyšetřovat. Místo logických dedukcí spíš náhlá vnuknutí a informace poskytnuté nahodilými svědky. Prostě nechápu ty superlativy, za mne to fakt bylo spíš podprůměrné.

Recenzia audioknihy Eugenie

14.01.2021 Overený nákup

Příběh bohaté znuděné paničky

Hlavní hrdinka mne spíš štvala, než že bych k ní cítila nějaký obdiv. Neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Rozvláčné popisné pasáže, sice psané květnatým jazykem, nicméně nudné. Jediná poutavější část knihy se týká samotného bombardování. Konec je uspěchaný a vlastně nevysvětlený, jakoby se autorce náhle přestalo chtít psát nebo potřebovala rukopis odevzdat v nějakém šibeničním termínu.

Recenzia audioknihy Anatomie skandálu

02.09.2020 Overený nákup

Psáno v duchu kampaně Me too

I když autorka zřejmě zamýšlela docílit opak, jí vykreslené ženské "mstitelky" mi nebyly vůbec sympatické. Sebestředné, do svých bolístek zahleděné, rády moralizují jiné a zveličují jejich nevhodné chování, přičemž břevno v oku svém nevidí. Spíš jsem fandila té "negativní" postavě, kterou byl normální muž. Nikoliv výlupek všech ctností a vzor morální čistoty, ale přece jen o dost normálnější, než ty, které na něho pořádaly štvanici. Byl mi sympatičtější i než ta jeho "vzorná" manželka, která kvůli svému trpitelství a neschopnosti odpouštět nakonec ublížila hlavně vlastním dětem, ke kterým (a ostatně i k ní, když nepočítám poklesek nevěry) se on jinak choval vzorně.

Místy je to dost nudné, protože příliš popisné a zdlouhavé a čtenář dlouho nechápe, proč se najednou zjevila nová nesouvisející postava a kam tím autorka míří.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Dokonalá smrt

26.08.2020 Overený nákup

Stále stejné schéma

Tak jako v předchozích dvou "dokonalých" detektivkách, i v této třetí od počátku známe, jak uvažuje a jedná sériový vrah a koho dalšího má v hledáčku, a s napětím sledujeme, zda se ho detektivům podaří včas odhalit a chytit. Dál pokračuje i to jiskření mezi detektivy Callanachem a Turnerovou, takže i v tomto směru je čtenář dál udržován v napětí, jestlipak už si spolu konečně něco začnou nebo ne. Za mně plný počet hvězdiček.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Sapiens

26.08.2020 Overený nákup

Vývoj lidstva v souvislostech a s nadhledem

Kniha je nesmírně poutavá a zároveň velmi poučná. Je vidět, že autor má přehled v mnoha oborech lidské činnosti a dokáže své myšlenky podat lehce, čtivě, srozumitelně a s lehkým humorem.

Recenzia audioknihy Ostrov šedých mnichů

26.08.2020 Overený nákup

Další dobrá detektivka

Další dobrá detektivka skvělé autorky, tentokrát v netradičním prostředí holandského ostrova, kde český detektiv sice není oficiálním vyšetřovatelem, přesto se mu podaří výrazně přispět k rozmotání celého propleteného příběhu.

Recenzia audioknihy Podbrdské ženy

26.08.2020 Overený nákup

Rodinná sága odehrávající se ve 20. století

Popisuje těžký život několika generací venkovských žen. Tvrdou otrockou práci na statku, kterou navíc manžel a neurvalý tchán nejsou schopni docenit. Bezvýchodnost, nemožnost se osvobodit. Zatímco první polovina 20. století (příběh Emílie, dospívání Jany) je popsána docela zevrubně, osudy dalších generací (dospělá vdaná Jana, Johanka) už jsou spíchnuty jen stručně horkou jehlou. Takže jsem nepochopila, co hrozného se vlastně dělo nejmladší Johance a proč je konec takový, jaký je.

Recenzia audioknihy Pravda, nebo lež

26.08.2020 Overený nákup

Čte se jedním dechem

Kniha mne hned od počátku upoutala a pak už jsem se od ní nemohla odtrhnout, hnána zvědavostí zjistit, co se vlastně v minulosti stalo a jak to celé nakonec dopadne. Na závěr přišlo překvapení, že všechno taky mohlo být jinak. Připomnělo mi to knihu Daphne du Maurier "Mrtvá a živá", kterou jsem četla už kdysi před mnoha lety. Škoda, že její audioverze není v nabídce.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Milé dítě

13.08.2020 Overený nákup

Poutavé a nervy drásající

Příběh upoutá od první chvíle, postupně se odkrývá, co se vlastně v té chatě dělo. Příběh je popisován více vypravěči, z více úhlů pohledu. Vše je skvěle načteno. Nejzajímavější je vyprávění malé Hanah, kdy si člověk nemůže být jistý, co je pravda a co je jen její fantazie. Z pozice unesené ženy je rozpitváno trauma, které přetrvává i poté, co je osvobozena. A překvapivé odhalení na závěr.

Psychologický Dobre vykreslené postavy

Recenzia audioknihy Tajný život stromů

04.08.2020 Overený nákup

Úžasná kniha, která popisuje stromy jako živé bytosti

Do lesa chodím dost často, ale po vyposlechnutí této audioknihy ho vidím úplně jinýma očima a všímám si i věcí, kterých jsem si předtím nepovšimla. V knize je popsáno, jak stromy spolu komunikují, jak "vychovávají " své potomstvo, jak se brání nepřátelům, jak si navzájem pomáhají nebo naopak si navzájem konkurují v boji o místo na slunci.

Recenzia audioknihy Zabij mě znovu

04.08.2020 Overený nákup

Napínavé to je, ale...

zpočátku mne mátlo množství postav vyšetřovatelů a neustálé střídání současnosti a minulosti. Pak mne pro změnu začala štvát jakási rozkolísanost hlavní hrdinky, která pořád neví, zda manžela definitivně zapudit nebo ho vzít ještě na milost, jestli se obrátit na policii nebo jí naopak lhát, jakož i její neochota svěřit se se vším alespoň své vlastní sestře. Myslím, že námět se dal zpracovat lépe, stručněji a uvěřitelněji, ale i tak dávám čtyři hvězdičky.

Recenzia audioknihy Sůl moře

04.08.2020 Overený nákup

Poutavé, poučné, dojemné

I když jsem o potopení lodi Wilhelm Gustloff měla jakési mlhavé povědomí z nějakého novinového článku, přece jen je velký rozdíl mezi povšechnou strohou informací a tím, když celou tragédii prožíváte v osudech postav sice smyšlených, leč velmi realisticky a uvěřitelně vykreslených. Je popsáno strastiplné putování skupinky lidí několika národností, kteří se potkali náhodou až na cestě při úprku před postupující ruskou armádou. Každý má svou osobní historii, ale všichni usilují dostat se na loď, která je odveze do bezpečí. Stejně jako tisíce jiných zoufalců, z nichž mnozí se na přeplněnou loď už nevejdou a v té chvíli ještě netuší, že je to vlastně jejich štěstí, protože obrovská loď vyplouvá vstříc své zkáze. Skvělá knížka, skvělá interpretace. Je výborné, že každá vyprávějící postava má svůj vlastní hlas, usnadňuje to orientaci.

Recenzia audioknihy Osvícení

27.07.2020 Overený nákup

Příliš dlouhé a místy dost nudné.

Nechápu ty superlativy v ostatních recenzích. Autor by udělal dobře, kdyby to zkrátil nejmíň na čtvrtinu. Donekonečna se probírá to samé, některé pasáže jsou opakované, natahované a zdlouhavé (například "večírek zombie", "oživlá zvířata"), až jsem je raději začala přeskakovat. Kdybych nebyla zvědavá, jak to nakonec dopadne, tak bych to snad ani nedoposlouchala.

Recenzia audioknihy V šedých tónech

23.07.2020 Overený nákup

Drsný a silný příběh

Je to velmi působivý příběh o tom, jak lidé uvyklí normálnímu civilizovanému životu jsou najednou vytrženi ze svého světa a násilně přemístěni do extrémně tvrdých a primitivních podmínek stalinského pracovního tábora na Sibiři. Vše vyprávěno očima patnáctileté dívky, která tam byla odvlečena spolu s matkou a mladším bratrem.

Recenzia audioknihy Skleněný zvěřinec

23.07.2020 Overený nákup

Bezvýchodnost

Spíš než příběh je to vhled do tristní situace jedné rodiny. Stará panovačná matka, kterou její muž opustil a nechal samotnou s dětmi. Teď už jsou děti sice dospělé, ale dcera Laura, která má lehké tělesné postižení a je z ní přecitlivělý nesebevědomý uzlíček mindráků, je příliš uzavřená do sebe a hroutí se z toho, že by měla komunikovat s cizími lidmi. Matka se chová nesnesitelně. I když své děti bezpochyby miluje, má tendenci je neustále dusit, peskovat, manipulovat, ráda by Lauru do budoucna zajistila tím, že ji provdá. Syn Tom pracuje a vlastně rodinu živí, jenže on si představuje svůj život úplně jinak, než mít neustále na krku jak nesnesitelnou matku, tak sice hodnou a milující, ale závislou a nesamostatnou sestru.

Vynikající výkon Vilmy Cibulkové v roli matky i Ireny Uhlířové v roli Laury.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Dokonalá kořist

20.07.2020 Overený nákup

Opět skvělá detektivka

I když nemám ráda ty příliš "krvavé", tady už jsem na to byla mentálně připravena, protože je to moje druhá kniha od této autorky. A opět skvělá a napínavá od začátku až do konce. Kromě vlastního vyšetřování vražd jsou rozebrány i osobní vztahy mezi vyšetřovateli. A taky role internetu a darknetu.

Recenzia audioknihy Dešťová hůl

20.07.2020 Overený nákup

Nijak zvlášť mě to nenadchlo

Měla jsem problém se do toho zaposlouchat, bylo to takové zdlouhavé a o ničem. Samotný příběh by se dal zkrátit nejmíň na čtvrtinu, jinak je to jen nekonečné popisování stále toho samého, jak hlavní hrdina nemůže spát, jak je která žena oděna, jak to vypadá v kterém pokoji, jak to vypadá na chátrajícím statku.... Zcela neústrojná, do příběhu nijak nezapadající, mi přijde "hra na indiány".

Recenzia audioknihy Kavárna U Anděla 1: Nová doba

20.07.2020 Overený nákup

Život v rozbombardovaném Německu

Kniha popisuje život nesnadný život obyčejných lidí v Německu na sklonku prohrané války a krátce po ní. Někteří prchají z východu před postupujícími Rusy, mnohé domy jsou v troskách a lidé přišli o všechno. Dům s kavárnou ale zůstal zázrakem neporušen a tak se majitelé snaží obnovit její provoz za podmínek, kdy potraviny jsou na lístky a něco navíc lze sehnat jen na černém trhu. Zpočátku jsem měla trochu problém zorientovat se v množství postav.

Recenzia audioknihy Vyhnání Gerty Schnirch

20.07.2020 Overený nákup

Poněkud prvoplánové

Příběh zcela zapadá do dnešního módního "přepisování dějin", kdy zlo páchané Němci je bagatelizováno, jakoby skutečné zlo přišlo až ze strany Čechů po skončení války. Hlavní hrdinky je mi líto, ale není mi moc sympatická, protože své osobní trauma, způsobené v prvé řadě jejím vlastním otcem a až sekundárně "divokým odsunem", není schopná překonat a živí v sobě po zbytek života zatrpklost a averzi vůči Čechům. Ani ona sama tak nebyla schopná dosáhnout toho, co by si přála od těch, co tehdy Němce z Brna vyháněli - tedy zapomenout na utrpěné minulé křivdy, odpustit a naučit se bez výčitek a zatrpklosti soužít s těmi druhými.

Recenzia audioknihy Dokonalé stopy 

07.07.2020 Overený nákup

Cesta do hlubin duše úchylného sadisty

I když únosce a vrah je od první chvíle znám, kniha drží čtenáře od počátku až do konce v napětí. Jedna dějová linie popisuje způsob uvažování a činnost únosce/vraha, druhá zase činnost vyšetřovatelů, kteří se snaží ho odhalit ze stop, které on zanechává záměrně matoucí. Tu jednu hvězdičku strhávám za až příliš detailní a dlouhé popisy sadistických scén. Interpretace skvělá.

Recenzia audioknihy Někdo cizí v domě

02.07.2020 Overený nákup

Další kvalitní detektivka od Shari Lapena

Je to už čtvrtá kniha od Shari Lapena, kterou jsem v krátké době vyposlechla, a kdybych měla udělat svůj žebříček, tak na prvním místě je Jeden z nás, pak Manželé od vedle a tuto knihu Někdo cizí v domě dávám až na třetí místo. Opět, jak je u autorky zvykem, se důraz klade na psychologii a pocity jednotlivých postav a vztahy mezi nimi, ale někdy je toho neustálého popisování těch pocitů až příliš mnoho, takže je to pak trošku na úkor svižnosti děje. Téměř žádná krev, žádné násilí a rvačky a přesto je čtenář udržován v napětí, jak to nakonec dopadne.

Recenzia audioknihy Jsou světla, která nevidíme

29.06.2020 Overený nákup

Příběh z války

Ale tentokrát z úplně jiného pohledu. Vypráví ho slepá francouzská dívka, kterou její otec odvedl z Paříže, aby ji u příbuzných ukryl před válkou, a technicky nadaný německý chlapec, sirotek, který touží po vzdělání a jedinou možností, jak studovat zdarma, je pro něj uspět při zkouškách na nacistickou elitní školu. Dvě nezávislé dějové linie se na sklonku války na chvíli protnou. Je to napínavé, ale i dojemné a smutné.

Recenzia audioknihy Manželé odvedle

29.06.2020 Overený nákup

Chytne a nepustí

Knihu jsme odposlouchala během jediného dne. Mám ráda detektivky tohoto typu, tedy méně krve a víc psychologie a mezilidských vztahů. Příběh mne zaujal od první chvíle a byl plný zvratů, jak se postupně odkrývalo, kdo je kdo a kdo na koho nakonec vyzraje. Jen ta poslední kapitola už mi připadala nadbytečná.

Interpretace byla skvělá, ale strhávám hvězdičku za zvukové efekty, které mi mezi kapitolami nevadily, ale znenáhla uprostřed textu na mne působily spíš rušivě.

Recenzia audioknihy Příběh nového jména

26.06.2020 Overený nákup

Realistické, poutavé, poučné

Dvě kamarádky, které prožily dětství v chudé neapolské čtvrti, se snaží vymanit se z tamních stereotypů, mentality a způsobu života. Každá na to jde jinak, jedna se velmi brzy vdá za "zbohatlíka", druhá studuje. Jejich cesty se střídavě scházejí a zase rozcházejí. Děj se odehrává Itálii 60. let. Pro českého čtenáře, který ve stejnou dobu vyrůstal ve společnosti víceméně rovnostářské, je to zajímavé srovnání, jak těžké bylo v Itálii vyšplhat se ve společenském žebříčku nahoru, pokud člověk, byť sebevíc nadaný, pocházel z těch nejspodnějších "buranských" vrstev.

Recenzia audioknihy Ostré předměty

16.06.2020 Overený nákup

Málo uvěřitelné

Šla mi trochu na nervy hlavní postava. Novinářka, která přijela do rodného městečka napsat reportáž o vraždách malých holčiček a která se ve třiceti stále chová jako puberťačka. K tomu její masochistické sebepoškozování a ochota spolknout jed, i když už ví, že je to jed. O její bláznivé matce a sestře ani nemluvě. Prostě mám raději detektivky, kde jsou všichni normální, uvěřitelné postavy z reálného života. Ale jinak to bylo vcelku poutavé čtení, tedy spíš poslouchání. Byť poněkud deprimující.

Recenzia audioknihy Nevítaný host

15.06.2020 Overený nákup

Trošku zklamání

Asi jsme měla příliš velká očekávání. Tuto knihu jsme si vybrala po přečtení "Jeden z nás" od stejné autorky, která se mi velmi líbila. Jenže Nevítaný host nedosahuje takové úrovně. Vyprávění je příliš popisné a spíš nudné, osudy postav jsou málo propletené, po celou dobu nejsou naznačeny téměř žádné indicie, ze kterých by si čtenář mohl sám zkusit něco vydedukovat, byť třeba mylně. Podstatnou informaci se dozví až v závěru. Jako detektivka je to málo dedukující, jako thriller je to málo strašidelné.

Recenzia audioknihy Do vody

09.06.2020 Overený nákup

Nedejte na negativní recenze!

Trošku mne ty negativní recenze odrazovaly, ale vůbec nelituji, že jsem si tuto audioknihu koupila. Od počátku jsem dávala pozor, abych se vyznala v jednotlivých postavách. A musím konstatovat, že zorientovat se v nich zas tak náročné nebylo. Že každá postava měla svého interpreta považuji za dobrý nápad, s výkony všech jsem spokojená. Vyposlechla jsem to takřka na jeden zátah, bylo to příběh poutavý, zajímavý, napínavý. Mám ráda tento typ detektivek, kdy je méně krve a rvaček a jde hlavně o všelijak zamotané mezilidské vztahy.

Recenzia audioknihy Vrány

09.06.2020 Overený nákup

Povinná četba pro rodiče!

Tuto knihu by si měli přečíst (nebo ještě lépe poslechnout) všichni rodiče, učitelé, výchovné poradkyně... Zlá, sobecká matka, pro kterou "co tomu řeknou lidi" je důležitější, než to, co se odehrává v dušičce její nemilované dcery, je možná podána až příliš hnusně černobíle, což je navíc umocněno skvělým výkonem interpretky. Fakt odporná ženská, a přitom navenek tak "normální". Zoufalství malé Báry, která tolik touží po pochvale, uznání a lásce rodičů, tolik se snaží, a přesto se to vždycky nějak zvrtne a skončí to výpraskem. Nemohoucnost učitelů, kteří tuší, že v Bářině rodině asi není něco v pořádku, a přesto se jim nevede Báře pomoci. Je to velmi působivý příběh, který by měl přinutit každého k zamyšlení, jestli se něco podobného neděje i někde kolem nás.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Jeden z nás

03.06.2020 Overený nákup

Skvělá detektivka

Poklidné předměstí, kde se jednotlivé rodiny snaží žít řádným rodinným životem a v dobrých vztazích se svými sousedy, řádně vychovávat děti. Jenže ne vždy se to daří. Ve skutečnosti skoro každý má co skrývat před sousedy, před manželkou, před rodiči.... Jenže někdy se to skrýt nepodaří. A tak se odvíjí příběh, který to postupně odkrývá, poutavý a napínavý od začátku až do konce. Když už má čtenář dojem, že vrah je jasný, objeví se další skutečnosti, které nasměrují jeho pozornost k dalšímu podezřelému a tím je opět "jeden z nás". Interpretace skvělá.

Recenzia audioknihy Myši Natálie Mooshabrové

27.05.2020 Overený nákup

Co tím chtěl básník říci?

Moc mne to nebavilo a doposlouchala jsem to jen z čiré zvědavosti, že se třeba něco stane, co osvětlí smysl této poněkud uhozené fikce. Pokud je v ní obsaženo nějaké skryté poselství, tak jsem ho nepochopila. Připadá mi, že se v tom ztrácel i sám autor. Obraz totalitního režimu? Ten bývá mnohem působivěji vylíčen v mnoha jiných knihách. Trošku mi to evokovalo norský Barnevernet, který odebírá lidem děti. Ale celé je to prostě takové uhozené a zmatené, plné temných náznaků a žádná katarze.

Recenzia audioknihy Dědina

26.05.2020 Overený nákup

Naprosto autentické!

Všechny postavy mi připadají známé, mají svůj předobraz u opravdu existujících lidí, příbuzných, sousedů, spolužáků... , které jsem v životě poznala. Takoví lidé opravdu jsou, takto smýšlejí, někdy moudře, jindy nemoudře. Takto jednají, někdy nezištně a čestně, jindy vypočítavě. Takto se pachtí za svým štěstím, někdy úspěšně, jindy neúspěšně. Autorka dokonale vystihla jejich život i způsob myšlení. Interpretace je perfektní. Je dobře, že každá osoba má svého interpreta.

Recenzia audioknihy Ze světa lesních samot

26.05.2020 Overený nákup

Tvrdý život daleko od civilizace

Kniha popisuje nádhernou, ale i krutou a nelítostnou šumavskou přírodu. A život lidí, hajných, dřevorubců a jejich rodin na odlehlých místech, kam bylo v předminulém století obtížné se v zimě dostat. Boj hajných s pytláky, tvrdá a nebezpečná práce dřevorubců při kácení lesa a svážení těžkých kmenů, dilema, zda zůstat nebo odejít někam blíže k civilizaci, kde je život snazší. Kniha je psána starobylým, velmi poetickým jazykem, i když místy poněkud zdlouhavě.

Recenzia audioknihy Kristina Vavřincova

18.05.2020 Overený nákup

Jít za svou láskou

nebo dodržet přísná společenská a náboženská pravidla? Ve středověku to bylo zejména pro ženu mnohem těžší než dnes. A to nejen proto, že na ni okolí hledělo "skrz prsty" (mít sex před svatbou bylo společensky naprosto nepřijatelné), ale že i ona sama to ve svém nitru vnímala jako těžký hřích. Cítila se provinile jak vůči svým rodičům, tak vůči muži, kterému ji oni původně zaslíbili. Prosadila si sice u svých rodičů svatbu se svým milencem, ale úplně šťastná s ním nakonec nebyla a po celý život se s tím "hříchem" musela ve své mysli vyrovnávat. Hlas interpretky je velmi příjemný, dobře se poslouchá večer před spaním.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Vyvolávač deště

15.05.2020 Overený nákup

Kdo nemá na právníka, ten má v USA smůlu

To je můj dojem z této (a nejen z této) knihy. Ale ani právníci to nemají lehké, zejména když teprve začínají. Jak by děj knihy pokračoval, kdyby "zlý" soudce nezemřel a na jeho místo nenastoupil "hodný" soudce?

Možná je to tím, že jsem vzápětí po této knize poslouchala knihu "Zlá krev", ale mám pocit, že čím víc právníků, tím lidský svět funguje hůře.

Jinak je ale kniha poutavá, hlavní hrdina kladný, interpretace skvělá.

Recenzia audioknihy Zmizelá / Gone Girl

15.05.2020 Overený nákup

Manželský psychothriller

Krve v něm sice moc není (i když nějaká ano), ale ukazuje se, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. Kdo se zdá být tím hodným, může být ten zlý, a kdo se zdá být tím zlým, může být ve skutečnosti obětí. Stejné události mohou z pohledu druhé strany vyznít úplně jinak.

A konec je poněkud nečekaný a bezútěšný, žádná katarze.

Vynikající interpretace, zejména Jany Strykové.

Recenzia audioknihy Dívka ve vlaku

15.05.2020 Overený nákup

Rozporuplné pocity

Rachel, Megan, Ann - všechny tři mne celou dobu děsně štvaly a měla jsme neodbytný pocit, že by jedna jako druhá potřebovaly dostat pár facek. Rozmazlené fňukny, které neumí žít normální obyčejný život, příliš se zabývají samy sebou a neustále otravují svoje okolí. Jenomže jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne, tak jsem to jejich samožerné vyprávění musela přetrpět. Konec byl překvapivý, ba i napínavý. Interpretace skvělá.

Recenzia audioknihy Zlá krev

15.05.2020 Overený nákup

Popis reality je bohužel ještě děsivější, než nějaký vymyšlený thriller

"Předstírej, dokud to nebude pravda" - to je heslo, kterým se řídí dravé společnosti v Silicon Valley. Těm čistě softwarovým se to časem i může podařit, ale byznys v oblasti laboratorních přístrojů je na to až příliš "hmotný", neběhají tam jen elektrony v čipech, ale musí se tam mechanicky manipulovat se zkoumaným vzorkem a chemickými činidly. Bylo by úžasné, kdyby z jediné kapky krve vložené do nějaké zázračné krabičky bylo na počkání možné získat kompletní rozbor krve a určit diagnózu pacienta. To byla idea nedostudované slečny Elizabeth Holmesové, se kterou se chystala dobýt svět a dosáhnout stejného úspěchu jako Apple, Microsoft, Google nebo Facebook. Jenže realizace takového zázraku se ukázala býti nemožnou, takže slečně Holmesové nezbylo, než předstírat, že se jí to daří, lhát, inkasovat pro svoji firmu Theranos stamilióny USD od klamaných investorů a předvádět jim zdánlivou funkčnost svých potěmkinovských přístrojů. A byla v tom fakt hodně dobrá. Dokázala přesvědčit o skvělé budoucnosti své firmy a investic do ní nejen nějaké nýmandy, ale podařilo se jí získat neotřesitelnou důvěru i od lidí, jejichž jména známe z těch nejvyšších pater americké politiky (George Shulz, Henry Kissinger, William Perry, James Mattis...) . Holmesová také podporovala jak Hillary Clintonovou, tak Joe Bidena. Kniha popisuje, jak jí tito všichni (a spousta dalších i protřelých investorů a byznys partnerů...) slepě důvěřovali, jak obtížné bylo její podvádění vynést na světlo, i když se na to snažila upozornit řada zaměstnanců její firmy. Ti byli obratem vyhozeni a následně nevybíravě zastrašováni tlupou najatých právníků, aby "drželi hubu" o praktikách, jaké firma používá a jaké ohrožují nic netušící pacienty, kteří uvěří jejím falešným rozborům.

V knize (vydané 2019) příběh není zdaleka ukončen, nahlédnutím do Wikipedie jsem zjistila, že soud s Holmesovou a jejím kumpánem má teprve proběhnout v létě 2020.

To nejhrozivější poznání ale spočívá v tom, jak naivní a tím pádem nebezpeční jsou lidé, kteří svého času řídili náš svět (americkou zahraniční politiku, americkou armádu) a rozpoutávali války, když byli ochotni nechat se tak dlouho vodit za nos touto ženou a odmítali slyšet pravdu, i když se jim ji někteří zaměstnanci její firmy snažili sdělit.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Křišťálový klíč II. - Vídeňský sen

05.05.2020 Overený nákup

Další osudy rodu Heřmanů

Děj se odehrává na počátku 18. století, kdy se v českých zemích rozmáhá nejen sklářství, ale také výroba plátna. Kniha má široký záběr, protože bohatší část rodiny již žije ve Vídni a pokouší se dostat mezi vídeňskou smetánku, ostatní zůstali doma v Čechách a živí se hlavně obchodem se sklem nebo plátnem, které vykupují od chudých tkalců z horských chalup. Střídají se úspěchy i nezdary, někomu se daří lépe, někomu hůře, další potomci se rodí, staří odcházejí... Kdo má rád vyprávění typu "sága rodu...", ten si určitě přijde na svoje. Už se těším na další pokračování.

Recenzia audioknihy Bez duše

05.05.2020 Overený nákup

Příliš mnoho rvaček

Mám raději detektivky přemýšlivé, kde roli hraje spíš mozek než svaly. Toto ale není ten případ. Hlavní hrdina se pořád s někým pere, i když samozřejmě jen tehdy, když někoho brání nebo ho nějaký zloduch napadne. Po takové nakládačce (často sám proti přesile) sice ztratí vědomí, je polomrtvý a celý domlácený, nicméně už druhý den opět jde do akce jako Superman. Poslouchat se to sice dá, interpretace skvělá, je to chvílemi i napínavé, ale tento typ detektivek prostě není můj šálek čaje.

Recenzia audioknihy Maria Chapdelainová

04.05.2020 Overený nákup

Spíš popis tvrdého života než příběh

I když je to spíš popisná kniha, než že by měla nějaký složitý děj, přesto je zajímavá. Je to o tom, jak francouzští osadníci usilovali proměnit kus divoké kanadské přírody na místo k životu. Vykácet les, odstranit pařezy a získat tak půdu, která se dá obdělávat. Těžký je život daleko od civilizace, v drsných podmínkách dlouhé kanadské zimy. Kniha je psána velmi poetickým jazykem a je z ní cítit láska k zemi, o které vypráví.

Recenzia audioknihy Chirurg

04.05.2020 Overený nákup

Realistický příběh z nemocničního prostředí

Poněkud rozporuplná hlavní postava si s sebou nese škraloup z minulosti, splácí dluhy a hlavně nemá pod kontrolou svůj vztah k alkoholu. To všechno těžce nese zejména jeho manželka, která od jeho kariéry očekávala něco víc, než práci řadového chirurga v zapadlé venkovské nemocnici. Takže jejich rodinný život je poněkud neutěšený. Na jedné straně je schopen podat špičkový chirurgický výkon, na druhé straně v některých běžných životních situacích se chová dost nemožně. Chvíli mu člověk fandí, chvíli ho zase svým chováním štve. Kniha je psána velmi čtivě, hovorovým jazykem a má spád. Interpretace skvělá.

Recenzia audioknihy Slepá mapa

28.04.2020 Overený nákup

Je to o světě, ve kterém jsme žili a žijeme

I v této knize, podobně jako v jiných svých knihách, autorka vypráví o životě tří generací jedné rodiny v průběhu 20. století. Vše je zasazeno do české reality a českých historických kulis, které si pamatuji já sama nebo je znám z vyprávění svých rodičů či prarodičů) úplně stejně, jako je zažívají postavy v této knize. Autorka bez zbytečného moralizování popisuje život, jaký skutečně byl a je, vzestupy i pády, ať už způsobené vlastním selháním nebo prostě tím, že někoho semlela zlá doba. Zpočátku se mi trošku pletly jednotlivé postavy a vazby mezi nimi, ale pak už to dostalo spád a nemohla jsem se odtrhnout.

Recenzia audioknihy Cizinka

21.04.2020 Overený nákup

Poněkud zdlouhavé

Spíš než žánr fantasy je to jakési "porno v historických kulisách". Příběh je zajímavý, ale měl by větší spád, kdyby si autorka odpustila opakované a zdlouhavé popisování sexuálních scén, kde se to pořád dokola hemžilo zadky, stehny, bradavkami... a k unudění omílaným popisem mužného zjevu Cizinčina milence.

Pokud jde o přednes Jitky Ježkové, připadalo mi zpočátku, že to drmolí až moc rychle, dokonce jsem si to na chvíli zkusila zpomalit. Ale nakonec jsme si i na to rychlé čtení zvykla, protože hlas má celkem příjemný.

Recenzia audioknihy Žítkovské bohyně

25.03.2020 Overený nákup

Zajímavý kontrast

Na jedné straně "bohyně", tedy vlastně lidové léčitelky, silně věřící v Boha a žijící v souladu s přírodou, na druhé straně hnusné praktiky StB a komunistický režim, který je prostě nemůže nechat na pokoji, protože je vnímá jako ideové nebezpečí a "podvratné živly". Výborný nápad je to, že strohé pasáže z estébáckého archivu čte mužský hlas - Miroslav Táborský, zatímco příběh Dory vypráví ženským hlasem Tereza Bebarová. Akorát mi vadí ten málo vysvětlený konec - jakoby si autorka nevěděla rady s tím, jak to ukončit, tak to prostě rázně utnula, aniž by čtenáři vysvětlila proč.

Recenzia audioknihy Hora mezi námi

25.03.2020 Overený nákup

Poněkud zdlouhavé a málo uvěřitelné

Hlavní hrdina je superman, který cítí superlásku ke své superženě, a přitom předvádí téměř nadlidský výkon při záchraně jiné ženy i sebe samého před jistou smrtí v opuštěné hornaté mrazivé krajině, daleko od civilizace. Zejména retrospektivní pasáže, kdy hlavní hrdina promlouvá ke své (nepřítomné) milované superženě a vzpomíná na to, jak se seznámili, co prožili a jak moc ji miluje, mi připadaly hodně zdlouhavé a přiznám se, že jsem je začala přeskakovat, protože mne víc zajímala hlavní dějová linka, tedy nebezpečí a útrapy na cestě do civilizace, než tyto sladkobolné odbočky. Pointu jsem vytušila velmi brzy a taky že to tak nakonec dopadlo.

Recenzia audioknihy Sněžný měsíc

25.03.2020 Overený nákup

Pěkná detektivka

Detektivka se mi líbila už proto, že je zasazena do mně známého prostředí. I moje maminka totiž pocházela ze samoty na valašských kotárech. Zpočátku se mi sice trochu pletly jednotlivé postavy a jejich vzájemné příbuzenské vztahy, ale pak jsem se chytila. Kdo z nich je vrah, to jsem ovšem vytipovat nedokázala, to bylo překvapení. Interpretace skvělá.

Recenzia audioknihy Šikmý kostel

25.03.2020 Overený nákup

Realistický popis drsného života na Karvinsku

Příběh vtáhne do děje od první chvíle, čtenář se dozví nejen pohnutou historii více rodin, jejichž osudy se proplétají a šťastné chvíle se střídají s těmi těžkými, ale i fakta z historie tohoto regionu, která ve školním dějepise nebyla v souvislosti se vznikem Československa příliš zdůrazňována, takže o nich vlastně pořádně ani nevíme. V tom je kniha skutečně poučná, ale nikoliv schématická, protože různé postavy vidí události z různých stran. Interpretace Vilmy Cibulkové je vynikající. Knihu rozhodně doporučuji a už se nemohu dočkat dalšího dílu.

Recenzia audioknihy Hana

12.03.2020 Overený nákup

Velmi silný příběh

Dojemný a smutný příběh. Napřed se od dívenky Miry dozvídáme o podivné existenci její "pomatené" tety Hany a až pak během čtení knihy postupně zjišťujeme, proč je Hana taková, jaká je, čím vším si musela projít a co ji změnilo z mladého a krásného děvčete na lidskou trosku, která už nemá sílu dál žít a přesto se musí vzchopit a postarat se o svoji osiřelou neteř.

Recenzia audioknihy Hotýlek

12.03.2020 Overený nákup

Poutavý příběh

Popisuje život několika generací jedné rodiny, zasazený do trefně popsaných českých reálií od první republiky přes druhou světovou válku, komunistický režim až po dnešní dobu. Jsou tam popsány chvíle šťastné i nešťastné, poklidné i dramatické, láska i nenávist, zrození i smrt... Příběhy postav se všelijak proplétají a to všechno je napsáno čtivým, srozumitelným a hlavně uvěřitelným způsobem. Ano, takto nějak, v tomto prostředí, jsme tady žili i my, naši rodiče a prarodiče.

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na hlas interpreta a vadily mi příliš dlouhé hudební předěly mezi kapitolami.

Recenzia audioknihy Zlodějka knih

10.03.2020 Overený nákup

Velmi působivá kniha

Neotřelý až básnický způsob vyjadřování, jaký bych čekala spíš v poezii než v próze, velmi neobvyklá vypravěčka (sama Smrt), která na to lidské počínání a zejména umírání hledí s jakýmsi nadhledem, zčásti empatickým, zčásti cynickým. Přenášet duše zemřelých na onen svět je pro ni taková normální práce, občas si dokonce postěžuje, jak jí má moc (bodejť by taky ne, když se děj odehrává za druhé světové války). Zpočátku jsem nebyla dost soustředěná a měla jsem trošku problém zvyknout si na to, že vypravěčka odbíhá od stěžejního příběhu tu do minulosti, tu do budoucnosti, a prokládá to svými vlastními úvahami a komentáři. Místy se mi to zdálo zbytečně rozvláčné. Jenže jak se příběh postupně odvíjel, upoutával mne víc a víc a nakonec jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Fakt skvělá kniha a skvělý je i přednes Vilmy Cibulkové. V jejím podání je to opravdový zážitek.

Recenzia audioknihy GUMP - pes, který naučil lidi žít

09.03.2020 Overený nákup

Příběh o psí lásce k lidem

Láska psa k člověku je nekonečná. Každý, kdo vnímá svého psa jako kamaráda a ne jako pouhou věc, to moc dobře ví. Přesto se najdou lidé schopní psům ubližovat. A o tom všem je tento dojemný příběh. Vypravěčem je pes, který prožívá souznění s milujícím páníčkem, smutek při odloučení a úsilí opět páníčka najít, ale zažije také týrání od zlých lidí. I když by po špatných zkušenostech mohl na lidský druh zanevřít, přesto stále zůstává nejlepším přítelem člověka, stále touží po láskyplném vztahu k člověku. Knihu by si měli poslechnout nejen pejskaři, kteří se nad ní budou určitě dojímat a zamáčknou nejednu slzičku, ale poučit by se z ní měli také ti, kdo na "čokly" zatím hledí bez jakékoliv empatie ze své arogantní nadřazené pozice "pána tvorstva".

Recenzia audioknihy Promlčení

07.03.2020 Overený nákup

Zklamání

Podle nadšených recenzí jsem očekávala, že to bude kniha typu "chytne a nepustí", jenže ukázal se pravý opak. Měla jsem problém se do knihy zabrat, střídání časových linek se mi zdálo nepřehledné a vyžadující velkou pozornost, kterou ale samotný děj mnohdy nedokázal upoutat. Některé "politické" odbočky tam byly vyloženě zbytečné, jakoby se autor snažil do knihy nacpat co nejvíce balastniho, se samotným detektivním příběhem nesouvisejícího textu.

Recenzia audioknihy Venkovské sídlo 1: Zlaté časy

29.02.2020 Overený nákup

Určitě stojí za přečtení

Na osudech jedné německé šlechtické rodiny je ukázáno, jak krutě zasáhla prohraná válka i následné rozdělení Německa do jejich osudu. Po pádu železné opony se hlavní hrdinka vrací do místa, kde vyrůstala, a najde tam chátrající rodinné sídlo, které se rozhodne opravit. Kniha dobře vystihuje, jak rozdílná je mentalita východních a západních Němců poté, co žili bezmála půl století odděleni a v jiných režimech, jak jedni na druhé hledí tak trochu "skrz prsty". Současný děj se prolíná s minulostí, ať už ve vzpomínkách hlavní hrdinky, nebo ve skutečnostech, které neznala a které se teprve postupně dozvídá. Konec je pak docela překvapivý.

Recenzia audioknihy Přemyslovská epopej I. - Velký král Přemysl Otakar I.

18.02.2020 Overený nákup

Zábava i poučení

V dějepise nás učili, jak přemyslovští panovníci vládli hezky jeden po druhém, což evokuje mylnou představu, jakoby střídání panovníku probíhalo bezkonfliktně: když panovník zemře, nastoupí po něm jeho nejstarší syn či jeho mladší bratr. Tato kniha nás ale přesvědčí, že pravý opak je pravdou! Přemyslovci (jejich různé větve) se o uvolněný trůn perou i sami mezi sebou, když jeden vládne, druhý musí utéct do vyhnanství a naopak. A česká šlechta tu přísahá věrnost jednomu, tu ho zase zradí a spojí se proti němu s jiným. Do boje o český trůn zasahují jako spojenci toho či onoho Přemyslovce i vládci z okolních zemí a samozřejmě i římský císař (o jehož trůn se rovněž vedou boje) a také papež. Takže jde o to kdo se s kým spojí, kdo komu pomůže (a co za to chce), kdo koho uplatí, kdo komu přísahá věrnost, kdo koho zradí, kdo s kým uzavře sňatek, kdo s kým svede bitvu.... Ten, kdo chce uspět, musí být nejen dobrým válečníkem, ale i chytrým diplomatem. Kniha popisuje všechny peripetie, vzestupy i pády, kterými musel Přemysl Otakar I. projít, než se stal definitivně českým králem. Vystupují v ní všechny relevantní historické postavy tehdejšího křesťanského světa. Je psána poutavě a napínavě. Je to takový podrobný "dějepis z masa a kostí", žádný suchopárný výklad. Je v ní všechno - bitvy, obléhání a dobývání hradů i měst, zákulisní jednání, láska i zrada, ale také psychologické vykreslení ústředních postav, zejména samotného Přemysla Otakara I.

Hodnotenie audioknihy Panský dům

06.02.2020 Overený nákup