Recenzie užívateľa Vláďa Novotný

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Drive / Pohon

23.10.2019 Overený nákup

Pink je borec

Po přečtení knihy Kdy, jsem se začal o Pinka více zajímat a jeho česká "prvotina" Pohon tedy byla jasná volba.

Musím říct, že stejně jako Sinek má na věci velmi vtahující názor a obsahy jeho knih jsou neuvěřitelně "myslposouvací".

Sám jsem si myslel, že vím co mě motivuje a proč, ale po poslechnutí Pohonu mi došlo, že to nebyla 100% pravda a musel jsem "se upravit", abych se na "svůj motor" díval ze správného úhlu a za to Pinkovi děkuji.

Recenzia audioknihy Umění vítězit

23.10.2019 Overený nákup

pan Niké

Tak to byl hutný příběh a klidně bych si představil, že může být poloviční, protože Knight popisuje fakt snad všechno co se mu v životě stalo 😀 a k vlastní značce se dostanete až daleko za půlkou.

Na druhou stranu je v knize hodně toho, jak v praxi vypadá když si jdete za svým a co všechno pro to musíte obětovat a jak lehce lze přehlédnout kvalitu svých lidí, když o podnikání nic nevíte.

Je to hodně americké, ale i hodně lidské a pro každého kdo rád čte životopisy, tak je tohle kniha, která by na polic měla být, protože úspěch Nike je stejně zajímavý jako úspěch Apple nebo Pepsi.

Recenzia audioknihy Roden24

23.10.2019 Overený nákup

Milá jednohubka

Předně musím říct, že jsem knihu párkrát zaregistroval už dřív, jak ji zde propagují. Pak jsem ji dostal zdarma v rámci narozeninového nákupu a protože byla krátká, tak si ji i poslechl.

Musím jí uznat, že mě překvapila a bavila jak svým tématem, tak pojetím.

Příběh o lidech co nespí je super nápad a na dané délce působí dostatečně zajímavě a nosně a nepřestanete se nudit a máte chuť se do tohoto světa dostávat hlouběji a hlouběji a možná v něm zkusit i žít.

Tím že je kniha krátká, tak hodně věcí nechává na Vaší fantazii a vlastně skočí ve chvíli bez konce a vyřešení (fakt jsem čekal, že se z nich nakonec stanou ti, od nichž mají schopnost nespat 😀 ).

Rozhodně super 🙂

Recenzia audioknihy Řetězová reakce

23.10.2019 Overený nákup

Epilog trilogie

Pořád je to Kotleta a pořád je to dobrý, ale už tomu chybí kvalitní protipól mužské postavy.

Tam kde první díl trilogie Spad byl vlastně jen příběh o únosu, která se chytil a dostal epické dvojdílné pokračování o záchraně světa, tam se ze čtvrtého dílu stal vlastně opak prvního.

Alice je na vše sama, je v nesnázích a musí si poradit. Nemůžu si pomoct, ale cítíl jsem z příběhu jist kalkul "silné ženské hrdinky", který je dneska tak moc cítit ze všeho (stejně jako multikulturnost) na sto honů a často je to tlačeno na sílu a prodej.

Alice naštěstí byla dobře napsaná už v prvních třech dílech, takže jí vlastní příběhová linka zas tolik "nezveličuje", ale prostě to tam "je". Určitě si poslechněte pokud se Vám trilogie líbila, ale bez jejího základu se může stát, že to pro Vás bude pouze "příběh o nějaké superženské, jakých jsou "dnes" stovky".

Recenzia audioknihy Kam se poděl můj sýr?

23.10.2019 Overený nákup

Nestárnoucí klasika

Příběh o myšácích Leňovi a Beňovi je neuvěřitelně jednoduchý a super i pro vyprávění dětem a celá audiokniha by mohla být v zásadě jen o tomto příběhu. Nicméně autor do ní přidal i situace z reálného života, které Vám pomáhají příběh dovysvětlit, což za mne trošku snižuje jeho "najdi si sám" součást. Nicméně jako základ pro děti na výuku postoje k penězům je to perfektní.

Recenzia audioknihy Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětí

15.08.2019 Overený nákup

Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a co teprve třikrát?

Tak co, ohrál se už Čeněk nebo ještě ne?

Potom co druhý díl splnil kvality běžného pokračování tj. všeho více, ale s menší dávkou inovace, tak třetí díl je tak na půl cesty mezi prvním a druhým. Svěžest je ta tam a absurdnost víceméně taky a dostali jsme kvalitativně srovnatelnou knihu jako byla Dovolená.

I tak, ale klobouk dolů před Landsmanem, že i po tolika knihách na "stejné" téma dokáže být pořád vtipný tak dobře, že celá kniha nevyzní lacině a psaná jen proto, aby "byla" (tenhle pocit jsme měl hlavně u Moderního páru, který byl celý spíš trapně vtipný než trapný).

Trojka vyloženě nenadchne, ale ani neurazí a jako zakončení trilogie je to dostačující.

PS: Na 4ku už by to chtělo dalšího potomka, který by příběhy oživil.

Recenzia audioknihy Před-svědčování

15.08.2019 Overený nákup

Zbraně vlivu 2

Takové jak získávat přátele a působit na lidi z pohledu manipulace 🙂 Je až neuvěřitelné s jakým styly "ohýbání reality" se lze v praxi setkat a i když na to máte vytrénované "oko", tak Vás mnohdy překvapí, jak na Vás i tak funguje.

Pokud Vás zajímá jak funguje přesvědčování lidí tak, aby neměli ani páru o tom jak to děláte, tak Cialdini je pro Vás skvělým mentorem.

Myslím, že tohle by se mělo brát jako součást občanské nauky ve školách (spolu s dalšími knížkami na podobné téma) a trénovat v praxi, aby se lidé naučili těmto technikám odolávat a do budoucna nedělali tak šíleně špatná rozhodnutí jako někdy pod "nátlakem" dokážou udělat.

Recenzia audioknihy Labyrint pohybu

15.08.2019 Overený nákup

Jsme zhnilí a to hodně

Sledovali jste někdy malé děti? Jak pořád někam běhaní, lezou, šplhají a běhají?

A co Vy, jste jako oni nebo sedíte na zadku pokud se nemusíte hýbat?

Tak to máme podobné a nejsme určitě jediní na světě a naše těla trpí a mnohdy způsobem o kterém nevíme a zjistíme to, až je pozdě (jako ostatně vždy, když jsme slepí ke svému tělu).

Pavel je úžasný chlap a ne náhodou si ho najímají naši nejlepší sportovci (třeba Jarda Jágr), aby jim pomohl porozumět tomu jak fungují jejich těla a teď tu možnost využít jeho zkušeností máme i my.

Vstávat a cvičit lenoši!

Recenzia audioknihy Jak drahé je zdarma

15.08.2019 Overený nákup

Nechci slevu zadarmo

Sleva, zdarma, výprodej, dárek a další vábničky nás lákají na další nákup, který je jen málo kdy racionální (i když si to samozřejmě myslíme) a málo kdy potřebný. Nevěříte?

Slovy Arielyho: Čemu dáte přednost?

"Kávě za 60Kč s koláčem zdarma" nebo "Kávě s koláčem za 60 Kč"? Většina z Vás instinktivně zvolí první variantu, protože je tak nějak vnitřně lepší i když jsou samozřejmě obě nabídky stejné, ale naše nitro nám říká, že "zdarma" je prostě lepší.

Takovou moc má jedno jediné, které je schopné nás přimět koupit něco, co vůbec nechceme a to jen protože je k tomu něco zdarma.

Tohle je jen špička ledovce toho, jak funguje naše tzv. racionální úvaha zabalená do neoddělitelných emocí a prodejci to vědí a funguje to na všechny z nás jen u každého v jiném směru. Pokud chcete vědět, jak moc Vás manipulují, tak si tuhle knihu potřebujete přečíst a říkám Vám rovnou, že už se nikdy nebudete na svět dívat stejně. Nikdy.

PS: Pokud máte něco opravdu zdarma, tak nejde zákazník, ale produkt ... myslete na to!

Recenzia audioknihy Zdravá střeva

15.08.2019 Overený nákup

Povinná četba

Melvil vydal několik úžasných knih o zdraví, které mi totálně změnily pohled na fungování těla.

Zdravá střeva jsou spolu s Jídlem na prvním místě a Proč spíme tou základní literaturou, která by se měla číst dětem klidně od kojence, protože ty informace, které obsahují jsou v dnešní době "chemické" absolutně esenciální a já osobně je mám na svém wishlistu 12 knih, které čtu (a teď už i poslouchám), každý rok znovu.

Funkce mikrobů v těle a znalost této funkce klíčová proto, aby jste věděli jak správně jíst a lépe fungovat a pochopili, že Vaše tělo neovládáte Vy, ale Vaše tělo z velké části ovládá Vás (i když si to samozřejmě nemyslíme).

Moc bych si přál, aby v budoucnosti byla tato kniha základem přírodovědy a děti se z ní učili a na sobě testovali co s nimi dělá jaké jídlo a naučili se tak vědomě rozhodovat, co svým mikrobům do střev pošlou a co ne. U nás to tak už je, co u Vás?

Recenzia audioknihy Velká kniha fuckupů

15.08.2019 Overený nákup

Příběhy obyčejného selhání

Výborný koncept televizní show se po zásluze dostal i knižní audiopodoby. Vždycky je fajn si poslechnou selhání ostatních, aby jste si uvědomili, že to pozlátko co vidíte na internetu je jen naleštěná kapota pro veřejnost a za ní se nachází člověk obyčejný a chybující, který se ale dokáže oklepat mnohdy z obrovských sr**ek.

Příběhů je tam tolik, že si každý najde své favority a prožije s nimi jejich útrapy jako by byly jeho vlastní a pak jim spolu zasmějou, protože čas vždy zahojí všechny rány (někdy až v hrobě, ale i to se počítá 🙂).

U této knihy vyloženě doporučuji její audioverzi, protože je při poslechu o mnoho svižnější než čtecí verze a lépe vynikne každý příběh jakoby vyprávěný hlavním aktérem.

Recenzia audioknihy Total Recall

15.08.2019 Overený nákup

Fenomén Arnold

Před pár lety jsem knihu četl v e-verzi a nenapadlo mě, že ji někdo v budoucnu předělá do audia. Takže jsem si ji s radostí "vpálil" ještě jednou.

Za svůj život už jsem přečetl několik životopisných knih o Arnoldovi a ten chlap mě nepřestává udivovat.

Je živoucím ztělesněním amerického snu a toho co lze dosáhnout, když si jdete za svým nehledě na cokoliv.

Total Recall je zatím nejlepším životopisem co jsem o něm četl a mapuje úplně všechno čeho dosáhl a obsahuje tolik nových věcí, které jsem z jeho osobního života neznal, že jsem byl sám překvapen jak moc je komplexní osobnost.

Nejvíce mě asi potěšila část věnovaná situaci kolem rozvodu s Marií kvůli nemanželskému dítěti a musím říct, že před ním smekám, protože za svůj život musel mít tisíce možností jí být nevěrný (a je otázka jestli je jí byl nebo ne a jen na tohle se přišlo) a i tak to zvládl "veřejně" jen jednou a to ještě s žádnou extra modelkou 🙂

Arnold je prostě legenda a ideální inspirace pro každého živého člověka na světě, protože v sobě snoubí úplně všechno.

Je lidský, neuvěřitelný, silný i slabý, sebevědomý, ale hlavně vždycky byl sám sebou a to ho dostalo tam kde je.

Recenzia audioknihy Život na volné noze 1

06.05.2019 Overený nákup

Teaser na "Na volné noze"

Robert je už v ČR pojem (a teď bude i v zahraničí až tam vyjde jeho kniha Na volné noze) a tahle "mini audiokniha" (v porovnání s výše zmíněnou), slouží spíš jako taková ukázka toho, co všechno Vás čeká, když jeho "Opusu" dáte šanci. Obsahově je to samozřejmě super, ale je to spíš rozšířené shrnutí toho co Roberta dělá tím, kým je. Pokud si tedy nejste jistí, jestli dát šanci jeho bestselleru, tak tenhle "kraťas" Vám dá vodítko.

Recenzia audioknihy Zdravé audiozprávy Margit Slimákové 1

06.05.2019 Overený nákup

Předkrm na knihu

Jelikož znám knihu od Margit a její velmi osobní pojmutí zdraví, tak mě obsah této "jednohubky" až tolik nepřekvapuje. Více méně je to spíš podcastovka, která shrunuje část z knihy a nebo Margitiny Youtube videa. Osobně se s hodně věcmi ztotožňuji a snažím se to co říká, vnímat ve větším kontextu (viz hodně diskotvaní "lékaři" ... nebo "leka-ři?").

Rozhodně audiokniha podporuje dnešní trend, kdy je všem jasné, že za své zdraví je zodpovědný každý sám a pokud Vám to po jejím poslechu dojde také, tak to stálo za to.

Recenzia audioknihy Lovci

06.05.2019 Overený nákup

Další šťavnatá kotleta

Tak trochu prequel ke Spadu? No skoro jo, obsahově je to více méně to samé a pokud milujete Kotletovy drsné popisy světa v budoucnosti, tak se budete bavit jako u každé jeho knihy na tohle téma. Je fajn, že jsme se tentokrát obešli bez nadpřirozena a prolínání se skutečností a fikcí je opět výborně zvládnuté. Snad jen na to, že ČR je středobodem dění je taková "divná", ta to ale můžeme poděkovat masáži ze strany Americké popkultury, která na nás (dle záměru tvůrců) zanechala následky v podobě toho, že jen Amíci to můžou vždy zachránit. Kotleta ukazuje, že to není pravda a pokud se s tím smíříte, tak se přidá do zážitku knihy navíc i pocit, že Češi jsou borci 🙂

Recenzia audioknihy 99: Hokejové příběhy

06.05.2019 Overený nákup

Kanadský Jaromír Jágr? 🙂

Jasně, že si dělám legraci. Wayne byl jenom jeden. Můžete tvrdit, že měl Mario Lemieux větší talent a jen smůlu na dobu nebo zdraví, že kdyby Jágr nehrál v Rusku a něměl v kariéře tolik výluk, takže pár Waynových rekordů překoná a nebo věřit, že Ovečkin překoná jeho rekord v počtu vstřelených gólů, ale nikdy nemůžete tvrdit, že Gretzky nebyl Great One.

Už jen to, že v asistencích má víc bodů, jak ostatní hráči v součtu gólů a nahrávek nebo, že bez něj by se hokej nikdy nehrál v Kalifornii a na Floridě nebo v Texasu je věc, která navždy změnila dějiny NHL.

O Waynovy bylo napsáno a natočeno materiálu, které by vydali na půl života a jsem moc rád, že tahle kniha je nerecykluje, tak moc, jak jsem se obával, ale přidává i další části života této legendy a nabídne Vám jeho život z další stránky.

Pokud jste fandové hokeje, tak tahle audiokniha Vám nesmí ve sbírce chybět, už jen proto, že je "jediná" jako bylo číslo 99.

Recenzia audioknihy Pozitivní leader

06.05.2019 Overený nákup

Jak se vede Microsoft?

První kapitoly mě zrovna dvakrát nenadchly. Obsah je hodně podobný každé druhé americké knize, kdy převládají motivační proslovy, odkazy na testovací a měřící systémy pro definici toho, kdo vlastně jsi. Což je super, pokud to nevíte, ale pokud máte načteno, tak přeskočte na na další část.

Ta už je věcnější a směřuje Vás k lepšímu vedení komunikace, osobního rozvoje, práci v týmu atd. Opět by se dalo říct, že se jedná o výcuc z jiných knih a jen částečně řečených jinak. Takže pro sečtělé je to spíš opáčko.

Pro ostatní zajímavý způsob jak to uchopit a používat.

Recenzia audioknihy Proč spíme

29.04.2019 Overený nákup

Sbohem Vám iluze o spánku

Faktomluva pro lidi co tvrdí, že 4h spánku denně je dost (pokud nejste to promile, kterým to fyzicky - ne pocitově - stačí).

Tohle je povinná četba pro každou živou duši na světě, která to myslí s životem vážně. Po boku dalších pecek od Melvila, které se dají zhltnout na jeden zátah (Nikdy nedělej kompromis, Faktomluva, Začněte s Proč a nebo Jídlo na prvním místě), se tahle ční v TOP3 toho nejdůležitějšího co pod hlavičkou "Brněnského gekona" vyšlo.

Největším paradoxem této knihy je, že Vás nenechá usnout dokud ji nedočtete a budete ji hlatat očima i ušima s takovou chutí s jakou pak budete spát.

V průměru od přečtení Walkerovy "Spací Bible" spím o hodinu déle a dochází mi, jak moc jsme hazardoval se svým životem v dobách, kdy jsem nevěděl o spánku nic a hrdě se hlásil k tomu, že jsem tu nebo tu noc spal jen 2hodiny a frajeřil s tím na potkání, abych dokázal svou "výkonnost". Chudák můj cirkadiální rytmus.

Největším objevem, ale pro mě bylo, když mi kniha odhalila, že cirkadiální rytmus se v průběhu života mění a neznalost našich rodičů a dospělých zapříčinila (a doteď skoro všude zapříčiňuje), ža nás nutí v mládí chodit spát podle jejich spánkového rytmu a nikoliv podle našeho (který je posunutý o pár hodin).

Ještě smutnější je, že podle tohoto zjištění Vám dojde, že škola je koncipovaná stejným způspobem, protože ranní hodiny, kdy už musíme sedět ve třídě, jsou vhodné pro učitele a ne pro žáky, kteří tou dobou jsou většinou "cirkadiálně" v půlce regeneračního cyklu právě ve chvíli, kdy je nutí budík vstávat (však to známe všichni) a to je něco, kde neznalost opradu neomlouvá (natož pak oblíbená věta některých dospělých "však my to měli taky tak").

Obsahem knihy je znalost těchto věcí a obsahem čtěnáře, je pak prakticky povinnost šířit ji dál.

Čtěte, spěte, sdílejte.

Recenzia audioknihy Radikální otevřenost

29.04.2019 Overený nákup

Opět důkaz, že kniha o které si myslím, že nepotřebuji, tak ji potřebuji nejvíc 🙂

Je rozdíl mezi "Otevřeností" a "Houseovskou otevřeností". S tou první se budete posunovat dál, s tou druhou od sebe všechny odženete aneb není "Pravda" jako "Pravda" a tudíž říkat "Pravdu" "Jenom pravdu" a "Nic než pravdu" jsou tři rozdílné věci.

Kim Vás zkuší naučit jak to dělat správně, protože pokud nejste Steve Jobs, tak Vás brutální upřímnost spíš připraví o možnosti, než aby Vám a Vašemu týmu pomohla růst.

Scottová působila v několika velkých firmách, kde radikální upřímnost je jediný způsob, jak se pohnout z místa dál. Při práci s velkým týmem a rozdílnými typy lidí musíte mít napaměti, že je potřeba naučit Vaši firemní kulturu rozeznávat, kdy si někdo "vaří polívčičku" a nebo mluví věcně a k věci. Protože jen tak se rychle a efektivně budete posouvat dál a dokážete společně víc.

Nikdo, kdo chce, aby věci klapaly, tak nemá rád "kecy o ničem" a cílem této knihy je načit Vás, jak to udělat správně.

Takže, pokud bude potřeba, tak si knihu poslechněte víckrát, aby Vám došel rozdíl mezi úpřímnou kritikou a tím "být kretén".

Recenzia audioknihy Visionaries - Men Who Changed the World B1/B2

26.04.2019 Overený nákup

Basic English

Nejsme zrovna pilný student angličtiny je vidět, že hodiny youtube produkce v tomto jazyce na mě "zanechaly" následky :) Knihu jsem vpohodě "přečetl ušima" a trošku se pocvičil ve slovech, která jsem do té doby moc nepoužíval a to v tématu, které mě baví. Za to rozhodně palec nahoru :) Na druhou stranu obsahově mi kniha moc (no vlastně skoro nic :D ) nedala, protože všechny pány (vážně tam není žádná žena?! :D ) zde znám velice dobře a i jejich životní příběhy. Takže jsem z ní měl takovou jednohubku na pár cest do práce a zopakovaní toho co již vím, jen anglicky :) Pokud s tématem "pokroku" začínáte, tak je to dobrý zdroj do začátku. Pokud chcete víc, tak si přečtěte/poslechněte Inovátory od Isaacsona :)

Recenzia audioknihy Proměna

26.04.2019 Overený nákup

Nakopne i Vás ke změně?

Je dobře, že většina knihy je postavena na skutečných příbězích skutečných lidí ze skutečných výzkumů práce s lidmi. Pomůže Vám si uvědomit, jak přesně se rozhodujeme na emoční bázi a nikoliv logické jak si mnohdy tvrdošíjně vsugerováváme a díky tomu se nám dějí pak "špatné věci" a to je obzvláště v pracovním prostředí (kam kniha míří svým pojetím nejvíc) kotraproduktivní. Cílem je pak Vám představit metody jak s tímto "nešvarem" pracovat a mít to na paměti, když usilujete o změnu Vašeho chování k lepšímu. Podmínkou je, ale vědět "co" a "proč" to chcete zlepšit a tady je pak na snadě otázka z nadpisu "Nakopne i Vás ke změně"?

Recenzia audioknihy Lídři jedí poslední

26.04.2019 Overený nákup

Zlatý střed - doslova

Začátek a konec byl slabší, ale on to Sinek má takto s každou knihou co jsem od něj četl/slyšel, protože ústřední myšlenka je v zásadě jednoduchá a je vždy řečena už v názvu jeho knihy. Nicméně je potřeba ji vždy dostatečně rozvést ze všech stran, aby v posluchači/čtenáři zůstala dostatečně hluboko a mohla na něm pracovat. V tomto ohledu je jistá rozvláčnost těchto dvou částí pochopitelná. Střed je potom tím středem zlatého kruhu o který to jde především a cílem je Vás navést na myšlenku, že "pomoc bližnímu svému" je důležitá ne protože se to píše v Bibli, ale protože je to motor dnešních úspěšných vztahů a firem.

Recenzia audioknihy Václav Havel

24.04.2019

Pan Prezident?

Poslední dobou je v módě vyzdvihovat kvality pana Havla a srovnávat ho s panem Masarykem a to vše jako protipól (panu?) Zemanovi. Takže pokud tohle chci používat, bylo by dobré si zjistit fakta o tom, jaký pan Havel byl, protože jako dítě jsem ho vnímal jinak.

Co se týče toho jaký byl prezident jsem moc velký posun, přečtěním knihy, neudělal, protože ta se zabývá spíše obdobím před 90 rokem. Na druhou stranu dobře dotvořila obraz pana Havla jakožto člověka a jak se vlastně stal prezidentem a čím si to "zasloužil". Zpětně tedy lze opravdu pana Havla hodnotit hlavně jako človeka, který politické smýšlení, jako dnes známe od většiny představitelů politické moci, spíše neměl a byl více reprezentanem bežného člověka.

To z něj udělalo výraznou figuru našich dějin a vzor hodný následování. Takže ano, opravdu si zaslouží stavět na piedestal jakožto protipól současné "hlavě" státu.

Recenzia audioknihy P.S.

24.04.2019

Tady chybí papír

50% procent úspěchu této knihy je ve vizuálu a druhých 50% v obsahu. Zde bohužel 50% chybí a ani velmi dobrá interpretka nedokáže nahradit jistou repetivnost obsahu. Fejetony ze života Geislerové jsou jako takové super a když je čtete jednou za čas ve sloupku v novinách/časopise, tak Vám to nepřijde. Ale když je takhle slyšíte za sebou, tak vyloženě cítíte tu nosnou kostru a repetivnost obsahu. Na druhou stranu být žena, tak mě ta spousta lásky a citu v příbězích nadchne víc. Takhle je to pro mě jen lepší průměr.

Recenzia audioknihy Proč máma pije

24.04.2019

Asi nebudu cílovka

Ano nejsem žena na druhou stranu jsem rodič. Kniha jako taková vtipná byla, ale systém humoru a stavění vtipů není vůbec můj styl, což mě hodně překvapilo a dost zklamalo, protože rodičovský humor (třeba první Deníček od Landsmana) mi cizí není, ale zde jsem měl pocit, že to autorka až neuvěřitelně zveličuje a absurdizuje a vlastně se to nedalo moc poslouchat.

Takže mě prosím omluvte, jdu si znovu pustit Moderního fotra.

Recenzia audioknihy Analfabetka, která uměla počítat

24.04.2019

Analfabetický "stařík"

Jako většina jsem si přečetl Analfabetku až po Staříkovi, takže mi neuniklo, že knihy si jsou humorem, příběhem a stylem docela podobné. Nombeko je svérázná a chytrá hlavní postava a popis politického vývoje ve druhé půle minulého století byl poutavý.

Hlavně linka s "antilopím masem" byla hodně vtipná. Co mi úplně nesedlo bylo roztažení na odhadem 70 let života hrdinky a její rodiny, kdy spousta částí života bylo "odbyta" tím, že x-let dělala Nombeko tohle a pak tohle. Výhodou bylo, že Jonassonovský humor to vždy vyvážil, včetně excelentního závěru celé knihy. Pokud se Vám líbil "Stařík" tak v zásadě zklamaní nebudete :)

Recenzia audioknihy Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

24.04.2019

Za tři pane Jonassone

Jsem rád, že knihu četl pan Stránský, protože příběh mě docela zklamal a po Analfabetce a 100 (i 101) letém staříkovi se jednalo špíš o průměr ve vztahu ke kvalitě těchto děl. Je otázka jeslti to bylo jeho zasazením do prostředí, kterému částečně rozumím a nebo proto, že šlo hlavně o jednostranný pohled a nebo se prostě jen vyčerpalo motivové téma, které je použité v každé jeho knize. V tomto případě za mě do třetice (101 jsem četl až po Andersovi) všeho průměrného.

Recenzia audioknihy Egypťan Sinuhet

24.04.2019

Delší je lepší ... i když :)

Pamatuju si tu bichli co nosil spolužák na střední do školy a četl si z ní Sinuheta. Za mě to bylo přes čáru a dělali jsem si něj legraci. Po letech jsem se k němu dostal opět a tentokrát ho zkusil a světe div se, spolužákovi jsme křivdili. Na druhou stranu číst ho tenkrát, tak ho nedočtu, protože je to opravdu náročné čtení.

V tomto hodně pomáhá zkrácená verze která osekala to "zbytečné" a ponechala jádro příběhu (něco jako kdyby jste X-dílů Ordinace sesekali do 10 dílného seriálu pro Netflix) aniž by uškodila původní verzi.

Obrovskou výhodou (stejně jako u Řeky Bohů) je zasazení do starověkého Egypta, které nepřestává současníky fascinovat a protože o něm nevíme pořád tolik, kolik bychom potřebovali, zůstává velký prostor pro představivost a zde ji Waltari vytěžil na maximum.

Recenzia audioknihy Severská mytologie

24.04.2019

Aneb odkud Marvel vzešel

Fascinace severskou mytologií je stará tak jak její příběhy. Vždy jsme měli rádi myšlenky, že je něco (nebo někdo) silnější jak my a vyřeší naše problémy a tím byl pro nás bůh. Časem ze zjistilo, že nic takového jako bohové neexistuje a zůstali jen příběhy.

Je fajn, že neztratili nic ze své přitaližvosti i v dnešní době a jejich porovnání s aktuálním (no aktuálním, komiksy na tohle téma tu jsou od půlky minulého stoleti :D) stavem v rámci filmů a komiksů je super (a to ješte neberu v potaz StarGate SG-1 :D).

Užijete si to, ale moc u toho nepřemýšlejte :)

Recenzia audioknihy Síla Jednoduchosti

24.04.2019

Věřím, že to šlo jednodušeji

Opět ukázka toho jak Babauta píše. Kniha je výtahem základů přístipu k řešení problémů a poté jejich aplikace. Nic neokecává a jde přímo na věc a ukazuje jednu cestu jak to řešit. Má to své výhody, šetří čas a pokud tápete, pomůže. Pokud víte, přeskočte.

Babauta obecně píše knihy na témata, kterým stačí 2-3 věty, ale protože lidé potřebují okecávání, tak to vždycky natáhne do celé knížky, aby jste měli čas se nechat zpracovat. Na druhou stranu je to poříd lepší jiní autoři, kteří to roztáhnou na knihu 3x tak tlustou.

Recenzia audioknihy Soustředění

24.04.2019 Overený nákup

Nesoustředil jsem se

Zvlášní paradox, kdy mě kniha o soustředění nutila se nesoustředit protože obsah byl natolik nezajímavý, že mě myšlenky tikali všude jinde jen ne na poslech. Prostě Babauta není pro mě a tahle kniha to opět dokazuje. Možná ale není problém v autorovi jako spíš v tom, že mám načteno a vše co je v knize řečeno, jsem už slyšel jinde. Pokud začínáte se seberozvojem tak je to asi pro Vás jeden z dobrých autorů na začátek, pokud už "víte" tak jen ztrácíte čas.

Recenzia audioknihy Zen a hotovo

24.04.2019

Mít vše v Zenu

Tam kde se David Allen vykecává v Mít vše hotovo, tam Babauta zjednodušuje podle Zenu. Je otázka co je lepší, Allen vám dává tolik možností, že se v nich ztrácíte pokud si nedokážete vybrat co vyhovuje Vám a zbytek zahodit (aplikovat vše je sebevražda). Dalo by se říct, že Babauta Vám udělal takový svůj výcuc z GTD a ten Vám nabízí, což nemusí fungovat pro každého.

Na druhou stranu pokud Babautu znáte a jeho styl Vám vyhovuje, tak je tohle přesně pro Vás.

Recenzia audioknihy Enderova hra

24.04.2019

Remember, the enemy's gate is down.

Většinou hodnotím knihy až s odstupem, což mi dává možnost nadhledu a zároveň ukazuje, jak moc mne kniha nadchla a co jsem si z ní díky tomu zapamatoval. Enderova hra je super, protože si pamatuju v zásadě celou kostru příběhu včetně důležitých momentů a to se mi u tohoto typu knih moc nestává, protože nejčastěji ve mě uvízne pouze nosná myšlenka a případně zvrat (viz hodně špatný film).

Autor má příjemnou a jednoduchou stavbu vyprávění a o to víc je kupodivu poutavá i přes vybrané téma a jeho vážnost.

Celkově hlavní myšlenka dokládá něco, co si už uvědomujeme jako společnost a možná nebude od věci se na to zaměřit, protože využití daného motivu by mohlo udělat velký skok v posunu naší civilizace (a doufejme, že ne ve stejném směru jako v knize).

Recenzia audioknihy Hvězdná pěchota

24.04.2019

Zapomeňte na film (a to se mi hodně líbil :)

Tahle kniha se od dalších Heinleinovek překvapivě liší a z fleku bych ji zařadil do žánru vojenského sci-fi (pokud by existoval :) Velká část příběhu je popisem výcviku pěchoty a užívání si skafandrů se schopnostmi lepšími než mají tanky (tak trochu vykrádaný IronMan? :D ) Další část se pak věnuje politikaření a obajobě vládního systému, kdy má právo volit pouze omezená část populace (to je nápad :)) žijící v utopistickém zřízení společnosti (jako ve většině sci-fi, že? :D )

Poslední část knihy je pak nejvíce podobná filmů a řeší se v ní boje s brouky nebo jejich spojenci.

Při porovnání s filmem se kniha dost liší a to hlavně v akci (zde vede film) a vykreslení postav (zde vede také film) na druhou stranu film se nebere tolik vážně oproti knize, která ani trochu parodií není :)

Recenzia audioknihy Velmi osobní kniha o zdraví

23.04.2019

Velmi osobní životopis o zdraví

Na tuto knihu jsem narazil náhodou a protože jsem spíše zastáncem "faktů" před příběhy, tak jsem se i přes to docela pobavil a poučil. Chápu, že se Margit musela představit a uvést neznalé do svého života a kariéry, aby obsah knihy "nabral na vážnosti" a pokladech, nicméně díky tomu pro mě půlka byla spíše životopisem. Na druhou stranu ta půlka co se týkala tématu byla super a vlastně jsem se dozvěděl část nového a část starého jen v jiném kabátě věřím tomu, že pro hodně lidí bude tento příběhový mód o zdravém životě lepší než třeba jeho verze v Jídlo na prvním místě.

Recenzia audioknihy Příhody Ferdy Mravence a brouka Pytlíka

23.04.2019

Zub času ano i ne

Pamatuju si, že tuhle knihu o Ferdovi jsem měl jako první a asi proto se mi nejvíc líbila. Při dnešním poslechu chápu její kvality, ale už je tolik neuznávám a hlavně mě štve postava Berušky (což platilo i předtím) a nevím proč, ale tuším, že autor měl asi se ženami obecně problém, protože i přes to jak se Beruška chová, tak ji Ferda pořád nadbíhá. Naštěstí její výskyt v knize je menší než v jiných a ostatní příběhy o chrabrosti Ferdy a vyčůranosti Pytlíka dojem značně vylepšují. Rozhodně jsem rád, že jsem si dokompletoval sbírku od pana Sekory, ale dětem ji spíš pouštět nebudu.

Recenzia audioknihy Mach a Šebestová za školou

23.04.2019

Aneb co děláme, když nejsme ve škole

Začínám mít pocit, že se pan Macourek rozhodl všechny "základí příběhy" rozvést do "datadisků". Nicméně velmi důstojně. Po příbězích z minulosti, cestování a na prázdninách jsme se podívali i do volných odpoledních hodin, kdy se škola nepeče. Je dobře, že se sluchátko nevyužívá dle toho jak by mohlo a nemá nikdy jasně dané pravidla a slouží zde pouze jako úvodník do děje a poté jeho využití je dáno pouze pro "upravení" nikoliv "vyřešení" děje a za to klobouk dolů. Udělat z nej deus ex machinu by totiž bylo velmi snadné a zvlášť v těchto příbězích.

Recenzia audioknihy Mach a Šebestová na cestách

23.04.2019

Využití konceptu

Tam kde slavil úspěch Macha a Šebestové v historii, tam navazuje sbírka na cestách, která Vám představuje známá místa na světě. Opět dobře zpracované, byť od školní klasiky odprostěné příběhy, které Vám ukáží jak z pohledu žáka funguje svět v zahraničí.

Recenzia audioknihy Mach a Šebestová v historii

23.04.2019

Pán času po česku

Cestování po minulosti, s dávkou naučnou, se velmi povedlo a je to podobné jako byly edukační díly Doctora Who nebo Byl jednou jeden život. Nenásilnou formou Vám představí historické postavy a pomůže Vám ve školním dějepise. Takových využití klasických postav by mělo být více, protože zábavnou formou Vás pobaví a poučí.

Recenzia audioknihy Mach a Šebestová na prázdninách

23.04.2019

Pro mne novinka

Příběhy v této knize jsem vesměs neznal a i přes to mile navazovaly na ty "klasické" a jejich poutavost byla stejná. Pokud nemáte nějaký komplet, který je obsahuje, tak určitě doplněním sbírky o dvou žácích 3B, kteří vlastní utržené sluchátko, neprohloupíte. Za mě důstojné využití Macha a Šebestové.

Recenzia audioknihy Mach & Šebestová - nejlepší dobrodružství

23.04.2019

Subjektivně nejlepší

Někdy by mě zajímalo jak vznikají takovéto výběry :) Jedná se o nejvíc sledované příběhy dle peoplemetrů, nebo dle odvysílání v televizi nebo anketa? :D Tak či tak, je to prostě jen výběr "nejlepších příběhů" podle něčeho co se zdálo výběrčím důležité. Můj osobní žebříček je samozřejmě jiný, stejně jako bude Váš. Pokud již tyto příběhy máte jako součást jiných sbírek, tak tuto sbírku nepotřebujete.

Recenzia audioknihy Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko

23.04.2019

Některé klasiky se namají reamakovat

Stejně jako Čtyřlístek nepřežil přesun na stříbrné plátno, tak ani Macha Šebestová. Tato kniha je pouze doložením důkazu proto toto tvrzení, kdy měla za cíl přitáhnout nové diváky ke staré látce, která už, ale v dnešní době nemůže fungovat, protože kouzelné sluchátko máme všichni a chybí tu nostalgie, která by zážitek táhnula.

Recenzia audioknihy Mach a Šebestová

23.04.2019

Nejoblíbenější ze všech dílů

Zjistíme jak jsme se ke sluchátku dostali (aneb Haló haló), jak proměnit pejska ve spolužáka, naučíme se dělat mamuta na kmíně a bojovat s bacili a potom rejžákem drhnout jazyk a mnoho dalších důležitých dovedností. Nemůžu si pomoct, ale dnes by už takovéto povídání pro děti asi neuspělo a nám v jejím hodnocení notně pomáhá nostalgie. Kvalita je tu nesporná jen doba se změnila, ale to neznamená, že se musíme měnit my a zapomenout na žáky 3B (na kterou jsem se strašně jako malý těšil, až do ní budu chodit :D )

Recenzia audioknihy Mach a Šebestová (komplet)

23.04.2019

Návrat do dětství

Je fajn, že večerníček namluvil pan Nárožný stejně jako knihu, protože o to víc to evokuje vzpomínky na večerníček. Komplet čtyř samostatných audioknih v tento jeden není zas tak důležitý (byť se jedná o nejlepší volbu) jako obsah, který Vám přináší. Mach a Šebestová je česká klasika a jejich příběhy jsou poslouchatelné i dnes a spoustu z nich lze brát jako takovou výpravu do historie toho, jak se to tenkrát dělalo :)

Recenzia audioknihy Stop prokrastinaci

23.04.2019

Ludwig to není

Krátké, prázdné a opakující se. Ono toho moc o prokrastinaci napsat nelze, prostě se buď flákáte nebo ne. Ludwig to vyřešil tak, že na konec knihy nacpal kritické myšlení, Babauta tak, že tam nedal nic. Výsledek je prostě jen další knížka, kterou zhltnete "za pár minut" a od jiných na toto téma se liší právě jen tou krátkostí a tím, že to "moc neokecává" i když to vlastně okecává úplně běžným klišé. Ze zvědavosti ano, jinak ne.

Recenzia audioknihy Dívka v pavoučí síti - Milénium IV

23.04.2019

Lisbeth No.4 - Jiný kraj, stejný mrav

Je to jako by jste chtěli dopsat pokračování Pána Prstenů a zjistili, že to sice jde, ale odpadnete jako osmé Star Wars. Zaujmete jen půlku a ta druhá Vás bude nenávidět do konce života. Asi tak se musel cítit Lagercrantz, když se rozhodl pokračovat ve své oblíbeném knižní trilogii. Podařilo se mu se ctí posunout charaktery dál a celý příběh také, ale na druhou stranu je jeho pojetí dost odlišné od původního konceptu a hodně využívá dnešních trendu ve psaní, kdy si děj a situace ohýbá dle potřeby a ještě více se vzdaluje realističnosti prvního dílu (a v zásade i dalších dvou). Výsledkem je prostě čtvrté pokračovaní které je jiné, dosplejší ale zároveň nudnější a prostě jiné, protože je autor jiný a zpracoval Vaše oblíbené postavy po svém.

Smiřte se s tím a nebo zůstaňte u původní trilogie.

Recenzia audioknihy Dívka, která kopla do vosího hnízda - Milénium III

23.04.2019

Lisbeth No.3 - Konec spiknutí

To k čemu směřovala dvojka je zde dokončeno. Z osobního příběhu z prvního dílu, který byl zajímavý právě tím, že o hlavních hrdinech jsme toho tolik nevěděli (hlavně o Lisbeth) se stal přesný opak a zakončení "případu Milénia" je klasicky Hollywoodské stejně jako soud Lisbeth. Skoro mi připadá, že všechny předem neplánované trilogie na své ukončení využívají klasické šablony "všeho víc, víc životních neštěstí a drsnosti a zastavení "iluminátů", protože útočit na klasické lidské pudy je prostě lehké a vděčné (a funkční, viz třeba Pán prstenů). Jako ukončení trilogie obstojí, ale jako samostatná kniha nikoliv a nedej bože ji srovnávat s prvním dílem.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Dívka, která si hrála s ohněm - Milénium II

23.04.2019

Lisbeth No.2 - Oběť vlastního úspěchu

Larsson udělal s knihou "Muži, kteří nenávidí ženy", díru do světa a proto pokračování muselo vzniknout. Je tedy fajn, že ho zpracoval se ctí. Naštěstí mytologii kolem minulosti Lisbeth (která dle mě spíš měla zůstat navždy utajena), zapracoval do "velkého spiknutí" kde vše souvisí se vším aniž by narušil zajímavost této postavy a jejího pozadí. Z plátku Milénium a jejich protagonistů udělal defacto další hlavní postavy a klasickou berličkou je opět vrátil do děje, aby pomohli Salanderové se vypořádat s její minulostí ... a nebo ne?

Recenzia audioknihy Muži, kteří nenávidí ženy - Milénium I

23.04.2019

Lisbeth No.1

Neznalý čtenář by řekl, že se tento příběh skutečně stal. Znalý čtenář ví, že autor měl načteno a napsáno a proto z jeho pera mohla vypadnout tato nadstandarně kvalitní detektivka s přesahem.

Do hlavních postav se lze krásně vžít a jejich životní osudy, které se postupem pátrání rozplétají, jsou krásně pohnuté a přitom uvěřitelné (snad vyjma toho, že se jich sešlo tolik "na jednom místě") a příměs kyberpunku v podobě hlavní hrdinky Lisbeth Salanderové je pouze třešničkou na dortu pro fanoušky hackerství a není se čemu divit, že má dnes tolik napodobitelů.

Recenzia audioknihy Dítě na vlastní pohon

23.04.2019 Overený nákup

Dítě není robot a nejste šéf

Každý by si přál mít potomka, který je cílevědomý, ví co chce a jde si za tím a nestojí v koutě a nečeká, až na něj příjde řada.

Bohužel ne každý, takového potomka umí vychovat. Z vícero důvodů se nám této možnosti nedostalo a spíš inklinujeme k druhé části první věty a to samé předáváme nevědomky našim dětem i když si myslíme, že to co jim říkáme, je "správné".

Bohužel děti jsou jako houby a jedou podle poučky "opička vidí, opička dělá", což znamená, že když jim budte například tvrdit, že čokoláda je špatná a pak si ji dáte s odůvodněním, že dnes si ji zasloužíte, tak se nemůžete divit, že ji Vaše dítě bude vyžadovat jakmile ji znovu uvidí, protože ono si ji dnes také zaslouží a můžete se pak stavět třeba na hlavu, ale Vaše díte bude mít pravdu a Vy ne. Co uděláte, záleží na Vás. Buď mu pohrozíte, dáte mu ji, nebo mu to znovu vysvětlíte a Vy si ji příště nedáte. To jak se v takových chvílích rozhodnete určí kým Vaše dítě bude.

Takových situací je milióny a Vy je musíte umět zvládat ku prospěchu Vašeho potomka, protože jedině tak mu dáte jasný vzor toho kdo jste a ono si vezme to nejlepší a z Vás vyždíme to nejlepší.

O tomto je v kostce tato kniha, ale je potřeba ji dostat pod kůži sobě, rodině a pak se dostane pod kůži i Vašim dětem. Obráceně to nefunguje, bude Vás to stát nekonečné množství času a úsilí a chyb, ale výsledkem bude lepší verze Vás i dětí, výsledkem bude první část první věty.

Recenzia audioknihy AHA! Rodičovství

23.04.2019

Děti jsou malí dospělí

Dnešní doba se hodně posunula v chápání výchovy dětí. Nutnost slepě poslouchat příkazy šéfů a rodičů konečně ustupuje komunikaci a vedení a proto je potřeba se takto chovat i ke svým dětem a potlačit naučenou výchovu z dětství.

Takže ve výsledku na tom vyděláte všichni. Jak Vaše děti, tak Vy. Z obou se stanou lepší lidé, kteří budou chápat aktuální hranice svých možností a zároveň si uvědomovat, kudy vede cesta k jejich překonání.

Vždy mějte na paměti, že Vaše děti jsou lidmi jako Vy a příkazy tipu "teď mi dej pokoj", "okamžitě zmiz" a podobně si vždy zkuste, předtím než je vyslovíte, představit tak, jako by jste je říkali třeba šéfovi v práci, nebo policistovi co Vás zastavil.

Snad tohle každému po poslechu knihy dojde, že nedá smysl se takto chovat k dětem, když se tak nechováme ani k dospělým.

Protože je tím učíme, že jsou něco míň než my, dokud "nevyrostou".

Pokud máte pocit, že jste skvělí rodiče a Vás vychovávali dobře, tak si knihu přečtěte alespoň 5x. Pokud Vás vychovávali špatně, tak jedno přečtení bude stačit. Pokud nevíte jak to myslím, tak si ji přečtěte znova ;)

Recenzia audioknihy Jak jsem stopoval letadlo

23.04.2019

Dobrý nápad ale ...

Na knihu jsem se hodně tešil, protože Standu Gálika uznávám, za to co dokázal se svým krejčovstvím. Bohužel kniha, i přes geniální nápad, je z půlky jen snůžkou klišé, nabalených na zajímavou cestu a to je dost málo. Skoro jako by si autor řekl, potřebuju tam dát tuhle poučku a tak ji napasujeme k tomuto člověku, kterého jsem potkal. Z knihy teď "pamatuju" jen popis scény u vodopádu a předjíždění s Haškem a to je je fakt tuze málo na to jaké jsem od ní měl očekávání. Škoda.

Recenzia audioknihy Artemis

23.04.2019

Marťan v sukních

Je vidět, že 2x do stejné řeky nevstoupíš i když se opravdu snažíš. Artemis je po všech stránkách zdařilá vize města na měsíci, nicméně dokud bude existovat Marťan, tak bude vždy jen druhá.

Což jí sice na kvalitě neubírá, ale nesmíte srovnávat. Je trošku škoda, že příbeh je tolikrát omleté klišé "o holce, která zachrání svět" a i přes jeho zasazení a politický podtext, není dostatečně zajímavý, aby jste se o hrdinku museli bát nebo jít bezostyšně fandit. Mnohem více by mne potěšilo podrobnější probrání světa a toho jak funguje, protože mi přišlo mnohem zajímavější než hlavní kostra příběhu. Nicméně pokud Vám nic z toho nevadí, tak se rozhodně budete bavit.

Recenzia audioknihy Hustej nářez

23.04.2019

Stmívání pro kluky

Po trilogii Spad jsem měl od Hustého nářezu velká ořekávání. Začátek knihy mi dal docela za pravdu a po hlášce "poloha na tajícího sněhuláka" jsem šel venku při poslechu smíchy doslova do kolen. Nicméně po úvodním extempóre s rody upírů a následném zvratu se kniha dostala do jakési slepé uličky, kdy se divné vedení děje spojilo s vysvětlovačkami a kupením klišé, které sice Kotleta zvládá s bravurou, ale oproti pozdějším knihám pořád dost průhledně a jeho berlička v podobě násilí a vražd zde tolik nefunguje. Zakončení láká na pokračování velmi zdařile, ale bohužel bez něj první kniha sama o sobě (narozdíl od dalších) tolik neobstojí.

Recenzia audioknihy A každé ráno je cesta domů delší a delší

11.12.2018

Važme si jich, dokud je máme

Prarodiče máme jen jedny. A ne každý a ne oba. Měli bychom si jich vážit a hýčkat si je, protože jsou to lidé, kteří svůj život už z velké části prožili a teď nám mohou prozradit jeho tajemství lépe, než kdokoliv jiný, který se za nečím pořád jen honí.

Vždy nám poradí, rozmazlují nás a nedají na nás dopustit. Také umí krásně vyprávět.

Jak už sám název napovídá, je to i o tom, že jednou nebudou...

Pak Vám teprve opravdu dojde, kdo byli pokud jste s nimi chvilku žili a poslochali jejich příběhy.

Recenzia audioknihy Babička pozdravuje a omlouvá se

11.12.2018

Pohádková babička

Příběh je emotivní, vtipný, citlivý, zábavný, smutný a prostě klasicky Backmanovský jak jen může být.

Elsa je pro změnu sympatická, na svůj věk velmi zvědavá a sečtělá postava (v porovnání s Ovem nebo Britt-Marie).

Pohádky, které babička vymýšlela, jsou (jako většina pohádek) inspirovány skutečností, což knize pomáhá na uvěřitelnosti a čtivosti.

Nejvíc by mě ale zajímalo, jestli byla Britt-Marie (která z této knize byla jednou z postav) pouze easter eggem a nebo snahou o rozšířený knižní vesmír :D

Recenzia audioknihy Muž jménem Ove

11.12.2018

Britt-Marie v saku

Příběh jak starého morouse, který úzkostlivě lpí na pravidlech, předpisech a hlídání veřejného pořádku. Klasicky ho napraví láska od bližního a dětská bezprostřednost.

Zhruba takto by se dala kniha shrnout a odhodit, jakožto x-krát viděný koncept. Naštěstí ji píše Backman, takže Vás po cestě bude tahat potky slz, smutku, vzteku a pochopení jak má ve zvyku u každé své knihy. A je to dobře, protože o to přesně při čtení/poslochání jde. Vyvolat emoce ve čtenáři a to se mu daří měrou vrchovatou za pomocí obyčejných situací.

Hodně by mě zajímalo, jestli by jeho knihy fungovaly tak dobře jako filmy. Třeba to jednou zjistím.

Recenzia audioknihy Tady byla Britt-Marie

11.12.2018

Ove v sukni

Musím přiznat, že fotbal mě vážně nebere. Naštěstí s Britt Marie jsme si ho užíval. Kniha Vás vezme vás do života Britt Marie, které někteří říkají babizna, byť ona sama se vidí úplně jinak. Příběh knížky Vám ukáže proč se chová jak se chová a začne vám to dávat skvělý smysl. Docela i závidím vzorně srovnané příbory, dostatek jedné sody a Faxin mi tedy rozhodně chybí.

Obdivuji, co Britt-Marie dokázala. Změnila svůj život.

Po přečtení mi bylo dobře na duši, stejně jako u Oveho. Obě knihy jsou takový etalon na starší lidi, aby jste měli lepší pochopení.

Recenzia audioknihy My proti vám

11.12.2018

Aspoň jednou za život

Ač se to zdá nemožné, tak je My proti Vám ještě lepší než Medvědín.

Jako bývalá hokejka moc dobře vím, co všechno někdy stojí za tím, že hráč nastoupí do zápasu.

Přávě tyto příběhy lidí v dresech jsou ve druhém díle rozepsané opravdu nádherně a doplňují hlavní zápletku velmi zručně a řemeslně.

I v tomto příběhu jde o hokej, medvědínský klub a Medvědín. Je to jenom sport, hokejový klub a malé zapadlé městečko. Anebo taky ne.

Rozhodně lze říci, že nepřenosné zkušenosti lze velmi dobře přenést knihou, pokud je dobře napsaná a podaná.

Budete se smát, budete dojatí a příběhy vás obohatí - prostě Backman to opět dokázal.

Recenzia audioknihy Medvědín

11.12.2018

Přepište dějiny

Před čtením této knihy jsem byl dvěmi "věcmi". Bývalým hokejistou a fandou hokeje a čtenářem knihy Co by můj syn měl vědět o světě od Backmana. Rozhodně jsem se bál, že po přečtení jedním z toho nebudu. Spletl jsem se.

Medvědi z Medvědína jsou silní, velcí a důležití - stejně jako ti opravdoví ve volné přírodě. Ale umí i zraňovat a sami jsou zranitelní. Stejně tak to vždycky v hokeji bylo a bude.

Hokejisté nejsou jen ti udatní rytíři na ledě, jak je vídáme v televizi nebo v zápasech NHL a stejně tak není jediný hokej, kde o něco jde, právě ten zmíněný.

Vždycky o něco jde a jakmile padne puk na led, je důležité se na to soustředit a ostatní nechat opodál.

Medvědín Vám ukáže, jak moc to někdy může být těžké a že soupeř je taky vždycky jen člověk.

Recenzia audioknihy Rázová vlna

11.12.2018

Fallout 3

Datadisk ke druhému dílu se kterým se od jeho tvorby už počítalo.

Je vidět, že Kotleta už druhý a třetí díl psal více méně dohromady a styl tomu odpovídá, kdy plynule navazuje na druhý díl. Začátek je opravdu drsný a ukazuje, že tohle prostě nebude procházka růžovou zahradou a zakončení celé trilogie se neobejde bez obětí.

Velkým pozitivem pro mě je, že hlavním městem knihy je Brno :D (nedíval jsem se záměrně na původ autora) a z něj "Hrdina z Istambulu" řídí vše potřebné a stále se na něj odkazuje. Stejně tak je super, že z knihy je cítit patriotičnost a hrdost, ať už v podobě odkazů na doby "dávno minulé" nebo "lidsky přítomné".

Závěr knihy má slušnou gradaci a ukončení, přesně ve stylu, jaké by jste čekali. Jedinou negativností je pro mě kupodivu časté sexuální laškovaní hlavního hrdiny, které při x-tém opakovaní ztrácí na údernosti a zajímavosti a působí spíše jako vata.

Rozhodně, ale kniha stojí za přečtení a každý by si měl uvědomit, jaký darem civilizace je třívrstvý toaletní papír s heřmánkovou vůní.

Recenzia audioknihy Poločas rozpadu

11.12.2018

Fallout 2

Nejsem si úplně jistý, ale mám z knihy pocit, že původně se vůbec neplánovala trilogie, protože styl a obsáhlost příběhu je úplně jiná než v prvním díle, ve kterém to bylo jen o cestě z bodu A do bodu B.

S trochou nadsázky, to lze přirovant k rozdílu mezi Hobitem a Pánem prstenů :)

Nicméně pokračování, kde se z dobitého Brna přesouváme dále do pustiny a ke klasické záchraně světa po česku, za asistence japonské kultury, má svůj styl a nádech a hlavně i jakýsi boj o vyžší princip. Tam kde jednička excelovala v popisu postapokalyptické budoucnosti, tam dvojka nabírá na obrátkách a snaží se přitlačit na extrémnosti (styly zabití) a absurdnosti (Čupčí pohár) světa po jaderné válce.

Většina těchto výjevů je, kromě brutálnosti a pochmurnosti, v rámci stylu knihy bezproblému uvěřitelná a krásně rámuje skutečnou lidskost jako takovou a ukazuje jak málo stačí, aby z nás byly zvířata.

V průběhu poslechu jsme se snažil si i představit, jak by z tohoto udělali film a musím říct, že ani Rko by na to nestačilo a některé scény jsou tak drsné, že z toho člověka až bolí.

Pokud máte rádi postapkalytickou budoucnost a jste ochotni se odprostit od "jednoduššího" prvního dílu, tak budete maximálně spokojeni.

Recenzia audioknihy Emil Běžec

07.12.2018

Utíkej Forest... em ... Emile ... utíkej ...

Ahoj, já jsem Doktor. Utíkej :)

Ahoj, já jsem Emil a běhám celý život.

To by byl crossover :D

A teď vážne. Mám rád životopisy pro mě známých lidí až na pár vyjímek (zdravím JPB), jsem vždy mile potěšen jejich obsahem. Zde je příběh ještě povýšen díky odehrávání se v ČR v době, o které znám jen příběhy. Tohle byl další z nich.

Když na mistrovství v hokeji komentátoři křičeli "Vítej zlatý hattricku", tak mohlo pro neznalé ucho posluchače, stejně tak jít o fenomenální vystoupení Zátopka na olympiádě v roce 1952.

Když se nad obsahem knihy zamyslíte víc, tak ucítíte ten krásný pocit, že i s takovou elementární záležitostí, kterou zvládne každý, jde dělat světové divy i bez hypermoderních udělátek dnešní doby. Prostě si jen tak zaběhejte a u toho si pusťte tuhle audiokniha ucítíte, jak pozvolna zrychlujete. Víc a víc.

Recenzia audioknihy Blade Runner

07.12.2018

Prostě Blade Runner

Blade Runnera lze pojmout jako varování před budoucností, která se skoro určitě rychle blíží, ale většina dělá, jako by se jich to netýkalo. Lidská arogance a ctižádost překonávat přírodu v každém ohledu nás jednou všechny zákonitě vyhladí.

Možná to zní pesimisticky, ale rozhodně je potřeba mít se na pozoru.

V románu nic není takové, jak se na první pohled zdá a zoufalství, zkáza, ale i naděje je zde velmi dobře prokreslena a nezbývá než doufat, že knižní svět zůstane navždy jen fantazií.

Sci-fi žánr mám obecně v oblibě a kniha má rozhodně něco do sebe. Mimo androidů je totiž Blade Runner skvělou úvahou nad lidskostí, vládnoucím režimem a řadou jiných věcí a nejde v ní jen o roboty a fiktivní vidiny budoucnosti.

Kdo má rád sci-fi, určitě bude spokojen.

Recenzia audioknihy Dášeňka

05.12.2018

Kultovní pejsek České republiky

Kniha je krátká, audiverze je krátká a dětská pamět je také krátká.

Jako malého jsme Dášenku zbožňovali a hltali každou větu této minipohádky od mistra Čapka, která má pořád svoji kvalitu i pro dospělého čtenáře. Myslím, že jako úvod do života pejsků pro malé děti, je to krásná příprava na jejich výchovu a starání si o pejska k němuž dojde, jakmile knihu dočtete a Vaše dítko začne žadonit o svoji Dášenku.

Recenzia audioknihy Inheritance

05.12.2018

Čtvrtý díl trilogie

Měla to být trilogie. Fakt měla. Paolini opitý úspěchem se logicky snažil vytvořit co nejvíce obsahu, ale bohužel tak nešťastně jako Jackson v Hobbitovi. Tam kde Australský mág zfilmoval každou tečku Tolkienovy knížečky pro děti, tam Paolini popsal každý kámen po cestě, trávu vedle něj a spadlý lístek pod něj a to vše jen proto, aby "měl obsah".

Příběh jako takový se přestal posouvat plynule a začal byt nastavovaná kaše (zdravím Walking Dead), která existuje jen proto, aby byla a nikoliv těšila (vyjma peněženky autora).

Číst se to pořád samožřejmě dá, když to neberete vážně a máte rádi cukrovou vatu, ale začínám si říkat, že mozná bylo lepší si přečíst jen výtah nebo si počkat na kvalitní filmové zpracování.

Recenzia audioknihy Brisingr

05.12.2018

Dračí jezdci ve válce

Třetí díl jednoznačně od obou předchozích odlišuje velkou rozvláčností, když se autor pustil do obšírného vykreslování postav a jejich vztahů, což bohužel knize ubírá na čtivosti předchozích dílů.

První polovina se občas zdá nekonečná, protože moc neposouvá děj a je hlavně o postavách.

Naštěstí to slušně kompenzuje druhá polovina a konec, kdy je děj naopak velmi napínavý.

Tento díl nepatří mezi mé oblíbené, ale rozhodně co se týče obsahu, tak si stále zaslouží můj obdiv i přes to, že je zde silně cítit, že tento díl měl být poslední, ale komerce si vynutila další díl, který díky "mečové" berličce nakonec vzniknul.

Recenzia audioknihy Eldest

05.12.2018

Dračí sága číslo 2

Druhý díl se kvalitativně víceméně vyrovná prvnímu. To lze považovat u tak mladého autora za úspěch. Paolini zde opět ukazuje, že je velice schopný vypravěč.

Způsob, jakým vykreslil zemi elfů a lesy Weldenvardenu je příjemně barvitý a slušně čtivý, což rozhodně pomáha svižnosti děje, protože druhý díl mi pocitově lehce narostl oproti prvnímu a každá věta "navíc" byla občas citít (což u audioknihy nijak zvlášť nevadilo, ale u papírové bych možná lehce přeskakoval).

Pozitivní bylo i to, že postavy konečně získali trochu hloubky a charakter což spolu se systémem dělení na "dva" příběhy s "jedním" koncem knize velmi pomohlo.

Recenzia audioknihy Eragon

05.12.2018

Mladý pro mladé

Předně je potřeba vyzdvihnout věk autora, kterému bylo v době začátku psaní 15 let a v době vydání 19, což je úctyhovné mládí a nutno podoktnout, že i když "opisoval" kde mohl, tak výsledné dílo je docela soudržné a na jeho věk i velmi čtivé.

Ona základní premisa není až tak komplikovaní jak by se mohlo zdát a doteď si pamatuji valnou většinu příběhu.

Je v něm pár silných myšlenek. Příběh se dobře čte a dokáže pohltit.

Sem tam se sice najde chybička a inspirace jinými díly je vidět, ale množství prodaných kopií mluví dostatečně hlasitě za to, že jako úspěšná kniha Eragon rozhodně neselhal.

Recenzia audioknihy Spad

04.12.2018

Fallout CZ

Nepolíben jinými díly Františka Kotlety, byl Spad mým úvodem do románů autora. Jakožto velký fanda postapokalyptických záležitostí, se mi při poslechu knihy vybavovaly různé situace z her s touto tématikou a to ještě umocňovalo představy a zážitek.

Dějová linka prvního dílu je velice prostá a v zásadě by se dalo říct, že se jedná o jeden quest ve hře, při kterém s různými odbočkami zažíváte další dobrodružství. To je také místo, kde je největší síla celého vyprávění.

Popisované události, jsou zasazené do Česka a tudíž pro nás mnohem víc blízké a dokážeme si krásně představit, jak to asi v době po shození atomovek bude vypadat. Tipuji autora dle stylu psaní, že je krom postapo i fanda do zbraní, protože každá scéna, která zbraně obsahuje je precizně popsána v tom, o jaké zbraně se jedná, což je fajn, protože detaily prodávají.

Stejně jako detaily světa, které víceméně věrohodně vylíčil a v zásadě jsou uvěřitelné, že by to "takhle mohlo fungovat".

Rozhodně fajn oddechovka a teším se až si poslechnu pokračování.

Recenzia audioknihy Proč spíme

03.12.2018

Sbohem Vám iluze o spánku

Faktomluva pro lidi co tvrdí, že 4h spánku denně je dost (pokud nejste to promile, kterým to fyzicky - ne pocitově - stačí).

Tohle je povinná četba pro každou živou duši na světě, která to myslí s životem vážně. Po boku dalších pecek od Melvila, které se dají zhltnout na jeden zátah (Nikdy nedělej kompromis, Faktomluva, Začněte s Proč a nebo Jídlo na prvním místě), se tahle ční v TOP3 toho nejdůležitějšího co pod hlavičkou "Brněnského gekona" vyšlo.

Největším paradoxem této knihy je, že Vás nenechá usnout dokud ji nedočtete a budete ji hlatat očima i ušima s takovou chutí s jakou pak budete spát.

V průměru od přečtení Walkerovy "Spací Bible" spím o hodinu déle a dochází mi, jak moc jsme hazardoval se svým životem v dobách, kdy jsem nevěděl o spánku nic a hrdě se hlásil k tomu, že jsem tu nebo tu noc spal jen 2hodiny a frajeřil s tím na potkání, abych dokázal svou "výkonnost". Chudák můj cirkadiální rytmus.

Největším objevem, ale pro mě bylo, když mi kniha odhalila, že cirkadiální rytmus se v průběhu života mění a neznalost našich rodičů a dospělých zapříčinila (a doteď skoro všude zapříčiňuje), ža nás nutí v mládí chodit spát podle jejich spánkového rytmu a nikoliv podle našeho (který je posunutý o pár hodin).

Ještě smutnější je, že podle tohoto zjištění Vám dojde, že škola je koncipovaná stejným způspobem, protože ranní hodiny, kdy už musíme sedět ve třídě, jsou vhodné pro učitele a ne pro žáky, kteří tou dobou jsou většinou "cirkadiálně" v půlce regeneračního cyklu právě ve chvíli, kdy je nutí budík vstávat (však to známe všichni) a to je něco, kde neznalost opradu neomlouvá (natož pak oblíbená věta některých dospělých "však my to měli taky tak").

Obsahem knihy je znalost těchto věcí a obsahem čtěnáře, je pak prakticky povinnost šířit ji dál.

Čtěte, spěte, sdílejte.

Recenzia audioknihy Emoční inteligence

22.11.2018

Zasloužená Nobelovka

Na tuhle knihu jsem měl narazit, v době kdy vyšla. Totálně by mi změnila od zákadů život, protože moje IQ vždy bylo více než slušné, ale v EQ jsem plaval a z části plavu i dnes, kdy doba jeho využití nahrává stále více a více.

Jedná se doslova o povinnou četbu pro každého, protože myšlenky a fakta obsažená v této knize Vám pomohou lépe pochopit proč svět funguje, tak jak funguje a co lze od něj a od lidí v něm očekávat.

Vysvětlí Vám mechaniky a vzorce chování tak dokonale, že spousta věcí, které pro Vás dříve byly záhadou, Vám najednou budou totálně jasné a zřejmé.

Přál bych si, aby ji mohl mít každý doma a číst ji alespoň jednou ročně. Pomohlo by to celému lidstvu.

Recenzia audioknihy Designérem vlastního života

22.11.2018

Kniha pro programátory

Jednou za čas, se mi stane, že mi kniha nesedne.

Designérem vlastního života je tento případ. Přitom jsem se na ni tak těšil.

Celý problém knihy je v tom, že je psaná "příliš odborným jazykem" a na každé třetí slovo jsem si musel dělat vnitřně překlad, čímž jsem byl nucený přestat poslochat a utekla mi další část.

Do toho autor zavádí spoustu svých vlastních termínu, které tomu vůbec nepomáhaly. Takže ve výsledku jsem měl spíš pořád pocit, že místo pohodového čtení, jen luštím ve slovníku, co který použitý termín znamená.

Přitom obsah knihy byl jako vždycky banálně jednoduchý, protože jde o amerického autora, a byl postaven na jedné nosné myšlence, kterou po celou knihu rozvíjel a varioval. Bohužel stylem, který byl pro mě úplně mimo mísu, skoro jako by se autor snažil "květnatou" mluvou zamaskovat, že obsah je extrémně jednoduchý.

Pokud Vám takový styl knih vyhovuje, tak smělě do toho. Mě osobně to fakt nebavilo a doposlouchal jsem ji jen z pocitu "dokončené práce" a pak ji vyměnil za jinou.

Recenzia audioknihy Pište jako copywriter

22.11.2018 Overený nákup

Psát je umění

Být coppywriter není jen tak.

A Otto Vám ukáže jak.

Je stručný, věcný a směřuje vždy k cíli.

Potřebuje k tomu Vaši píli.

Pak má tah na bránu,

ne jak osatní po ránu.

Učí Vás s textem zacházet,

na web ho postupně naházet.

Hlouběji do slov proniknout,

nechat kontrasty vyniknout.

Naučit se slova mířit přesně,

využít každé písmeno věcně.

Tu zalomit řádek, tam tečku přidat,

pak s velkou slávou, text vydat.

Tak poslouchat knihu začněte,

a své texty zestručněte.

Recenzia audioknihy Belmondo: Mých tisíc životů

22.11.2018

Bebél trošku jinak

Na tuto audioknihu jsem se moc těšil, protože jako pro většinu "starší generace" je Belmondo jejich hrdinou bez bázně a hany, jejich Hanem Solem francouzské scény.

Bohužel, kniha naplní očekávání jen částečně. Její obsah je z půlky věnovám dětství a v druhé půli filmům, ale ne tak, jak by jste čekali. Po namlsání životopisem například Schwarzeneggera, kdy o každém důležitém filmu v knize byla skoro celá kapitola se spoustou osobních zážitků z natáčení, tak u Jean Paula je to trochu jinak.

Začátek popisuje melancholicky dětství této hvězdy a už tam je vidět, že Belmondo vlastně nikdy nehrál, protože byl sám sebou.

Hlavně hry na "kreténa" byly krásně zužitkovány například na začátku filmu "Zvíře" (na nějž v knize není ani jedna vzpomínka) a ukazuje, jaký byl Belmondo živel a nekompromisní šašek.

Přes vojenskou službu a box se postupně dostanete k filmům, které natočil, ale povídání o nich se točí spíše o spolupraci s režiséry a nebo o vztazích na place a v soukromém životě.

Celkově je to spíš lepší nadprůměr a vzhledem k délce knihy by jí moc slušela ještě jedna třetina navíc, která by byla čistě o filmech a zážitcích s nimi spojených. Takto to aspoň zachraňuje náš dvorní Belmodův dabér Krampol, který Vám stále připomíná, kdo je jednou z nejslavnějších filmových hvězd světa.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Dovolená s moderním fotrem

22.11.2018 Overený nákup

Zpět na trať

Po druhém dílu Deníčku moderního fotra a Deníčku moderního párů, kde kdo (včetně mě) Landsmana zatracoval.

Z obsahu knih bylo cítit, že téma nadhozené prvním deníčkem, se v něm zároveň i vyčerpalo a snaha jít jinudy, v podobě Moderního páru, se minula účinkem.

Naštěstí odbočka na dovolenou funguje daleko lépe. Pořád sice ztrácí v efektu překvapení a lehkosti na první díl Deníčku, nicméně bez problému strká do kapsy další dvě knihy.

Dominik se vydal jiným směrem a víc zaltačil na obsah, který proložil humorem a odkazy na zážitky, které my Češi velice dobře z dovolených známe. Výsledkem je čtivě poslouchatelná kniha, která pobaví a poteší, že se z autora nestal "autor jednoho hitu" a začínám se i docela tešit na třetí díl Děníčku, kde věřím, že se nový směr protne se starým a výsledkem bude zase ta správná legrace.

Recenzia audioknihy Faktomluva

22.11.2018 Overený nákup

Moje hodnocení této knihy není fakt, nýbrž názor

Melvil trefil Jackpot, stejně jako Peter Parker s Mary Jane :)

Cítím v kostech, že tato kniha u nich zboří žebříčky, stejně jako to dokázala Ludwigův Konec prokrastinace.

A není divu. Je to betseller i v zahraničí, všude kde se dostal na pulty.

Rosling Vás úchvatnou formou učí rozlišovat mezi fakty a názory, což je něco, co v dnešní době bolestně jako společnost potřebujeme a s neschopností tyto dvě věci rozlišit a povznést se nad své názry nám až žalostně chybí.

Jako bychom všichni žili v tom, že jsme "sežrali všechnu moudrost světa" a tak máme na všechno ten jedinný správný názor.

Je smutným faktem, že to je fakt.

Pro ty z Vás, které toto štve, je určena tato kniha, která bude balzámem na duši a rozdávejte ji na potkání všem, kdo se ohání názory bez faktů. A pokud náhodou nečtou, tak jim dejte tuto audioknihu. A pokud ani to nepomůže, tak si ujasněte faktické odpovědi na otázku: "Na co vlastně takové lidi kolem sebe potřebujete?"

Recenzia audioknihy GREY (Padesát odstínů šedi pohledem Christiana Greye)

17.08.2018

Takhle se udržuji značka na životě

Vážně se divím, proč třeba Rowlingová nenapsala Harryho Pottera z pohledu Hermiony, Rona, prašivky a sovy hedviky.

Vždyť by vydělal jmění, protože to zjevně funguje.

Grey je v zásadě přepsaná první kniha (a na podzim vyjde další) padesáti odstínu s modifikovaným obsahem doplněným o chvíle, které v prvním díle nebyly nebo byly málo rozpracované. Tato mechanika skvěle funguje ve flashbacích v seriálu, pokud je s tím počítáno už od začátku (první dvě série LOST) a naopak působí neuvěritělně trapně pokud není (např. seriál Hrdinové od druhé série dál).

Bohužel paní "Jamesová" s tím nepočítala a série z pohledu pana Grey působí jako nastavovaná kaše (ze které nás bohužel čekají ještě dva chody), která se snaží z kapsy fanoušků vymámit další peníze.

Smutné také je, že největší zbraň původní trilogie, erotika, zde působí opravdu zvláštně, protože autorka ví jak na ženskou mentalitu, ale bohužel selhává ve fungování mužské.

Opět si nemohu pomoci a přirovnat její styl psaní k autorům pornofilmů, kteří také natáčí filmy pro muže a tomu přizpůsobují chování "hrajících" žen v jejich snímcích. To samé se v původní trilogii dělo Greyovi a zde je to povýšeno na druhou.

Pokud jste muž a přežili jste první trilogii, tak takhle číst nepotřebujete.

Pokud jste žena, dostanete tu samou polívku, co jste měli včera na oběd, jen je dneska vařená v mikrovlnce.

Recenzia audioknihy Fifty Shades Freed: Padesát odstínů svobody

17.08.2018

Odstíny potřetí

Tak jsme přežil i finální (bohužel pouze z pohledu ženy) díl ságy o šedi a jejích odstínech.

Opět nemůžu říct, že by se mi to obsahově nějak extra líbílo.

Chápejte jsem muž, takže to se mnou tolik nerezonuje a chování pana Greye je pro mě místy totálně mimo a zasloužil by vyšetřit od Chocholouška. "Jamesová" zde dotahuje načaté linky ve druhém díle a snaží se famózní finále zakončené happyendem ve stylu "jedno oko nezůstane suché".

Nicméně je zde už extrémně dobře cítit, že ví co píše a jak to píše a ze stylistického pohledu této série se jedná o nejkvalitnější díl. Znova už to číst (poslouchat) nikdy nebudu, ale jako sonda do hlubin ženské duše, která se potřebuje vypsat je tato trilogie opravdu zajímavé počtení.

Recenzia audioknihy Fifty Shades Darker: Padesát odstínů temnoty

17.08.2018

Odstíny podruhé

Znovu ve stejné řece, která je hlubší, má víc zatáček a lehce teplejší vodu.

Oproti prvnímu dílu se zde "Jamesová" snažila vyhovět všem, kteří o jedničce tvrdili, že jí chybí hlubší příběh a tak vůbec. Výsledkem je druhý díl jako ze šablony filmového pokračování a opět se ukazuje, že to co jde autorce nejlépe je popis sexuálních zážitků okořeněný absolutně nerealistickými dialogy.

Což je docela pradox pro ženy, které knihu zbožňují a zárověň mužům vysvětlují, že v pornu není příběh a dialogy jsou trapně nereálné :) Obojího je totiž v tomto díle dost a je z něj cítit příprava na finální díl trilogie a chystání podkladů pro nutnou koupi, aby jste byli v obraze. "Jamesová" prostě už ví co dělá a kde je její silná stránka a co má čtenářkám předkládat, aby četli.

Recenzia audioknihy Fifty Shades of Grey: Padesát odstínů šedi

17.08.2018

Odstíny poprvé

Když už na něco mám nadávat, tak bych si to měl aspoň přečíst, řekla má žena :)

Jelikož mužské obecenstvo tvorbu paní autorky, schované za pseudonymem EL James, vesměs nesnáší a návštěvy kin na Valentýna při promítání filmové adaptace (mezi námi o 1000% horší než je kniha, protože chemie mezi hlavními protagonisty byste nenašli ani kdybyste byli Sherlock "Cumberbatch" Holmes) pro ně byly horším zážitkem než trhání chloupků na ohanbí pinzetou, dovoluji si tedy porovnat a zhodnotit kvalitu díla, jelikož jsem absolvoval obojí (a knihu naneštěstí jen v audioverzi).

Předně chci říct, že kvalitativně kniha zase tak špatná není. "Jamesová" psát umí a v době vydání trefila díru na trhu a dala "dárek" znuděným paničkám a ženám, které věří tomu, že když milují muže, tak ho dokáží i změnit a "vysvobodit".

Což je samozřejmě stejná blbost, jako když muž věří, že "zachrání prostitutku" z jejího "špatného života" (což by opět mohla být zajímavá trilogie ne? :D ).

Celá kniha je prostě a jen pohádka z fantazií a vzásadě se jedná o červenou beletrickou knihovnu, což pokud ji tak bude brát, tak Vás ničím neurazí.

Nehledejte v ní ale kvalitu a sílu onoho popkulturního fenoménu a nesnažte se pochopit, proč ji ženy tak milují (pokud jste muž) a milujte ji protože Vám dá něco, co realita neumí (pokud jste ženy).

Recenzia audioknihy Písničky z večerníčků

17.08.2018

Ideální zábava na společné akce

Všichni jsme na nich vyrůstali, všichni je známe, všichni si je občas rádi připomeneme. Tak jako na akcích má tradici "flaška", tak u nás mělo tradici filmové a pohádkové CD, které obsahovalo hity ze známých filmů, seriálů a pohádek a vždycky se hádalo, ze kterého je jaká znělka nebo známá hudba. Vítěz pak vyhrál flašku :) Takhle kolekce je přesně to samé, jen zaměřené na pohádky z večerníčků, což akcím dodá tu správně "nostalgickou" atmosféru :) Rozhodně berte a vzpomínejte ;)

Recenzia audioknihy Život s vysokou inteligencí

17.08.2018 Overený nákup

Tak, že bych byl nakonec nadaný? :D

Dlouho jsem váhal, jestli si mám tuto knihu pořídit, protože vnitřně jsem zaujatý proti českým autorům. Výsledek mě ovšem mile překvapil a nečekaně odkryl hodně záhybů z mé minulosti a pomohl odhalit, co se pod nimi skrývalo.

Celkově je kniha dostatečně kvalitní a jediné co ji lze vytknout je, že autorka používá odborné výrazy u kterých si nejednou člověk musí dohledat jejich přesný význam, takže by knize určitě prospělo (hlavně v mluvené podobě), aby při prvním uvedení odborného termínu bylo vysvětleno, co přesně tento termín znamená.

V aktuálním stavu je kniha z 90% pro "každého" a ze zbylých 10% pro "odbornou veřejnost" což nevnímám jako správné, ale budiž :)

Naštětí obsah obecně to skvělě vynahrazuje a pomáhá zjistit co a proč se dělo ve Vaší minulosti a že to možná nebude Vaše vina, ale vina okolí a Vy jste prostě jen jiní, což průměrní neodpouští.

Recenzia audioknihy Ukaž, co děláš!

17.08.2018 Overený nákup

Ukaž co děláš, když Kradeš jak umělěc

Po kvalitativně slabším Kraď jako umělec jsem čekal jaká bude Kleonova další kniha. A popravdě se skvěle povedla. Nejenže ujasňuje jak a co máš sdílet se světem, ale hlavně vysvětluje PROČ to máš dělat.

Toto vysvětlení pak zásadně mění pohled na sdílení Vaší práce ostatním lidem, aby nakoukli pod pokličku a neviděli jen hotové výsledky.

Kleon celý proces vysvětluje velice lidsky a popisně. Vy díky tomu zjistíte, že pravidla doby minulé už dávno neplatí.

Dojde Vám proč Jonh Spartan v Demolition Manovi říkal "Huxleyová, lepší je dávat" a nebo Biblí okřídlené "dávej desátky" což v tomto případě znamá děl se o průběh své práce se světem a svěť se ti odmění.

Výborná práce.

Recenzia audioknihy Kursy první pomoci

08.08.2018

Základ pro důchodce

Opět zde máme vynikající setkání v čekárně ale hlavně kurzy první pomoci, které spolu tvoří esenci "důchodcovského" humoru dvojcí Šimek a Sobota a poté Šimek a Krampol. Kromě těchto dvou zde nic dalšího není, ale i tyto dvě dlouhé scénky stačí na celé CD (ve své době LP) a znaměnitě pobaví a hlavně. Scénka kurzů jinde (vyjma super sbírky ze 70tek) na záznamu není a proto je potřeba ji využít a poslechnot, dokud to lze. Né nadarmo je v názvu celé sbírky.

Recenzia audioknihy Šimek & Nárožný & Sobota (komplet 1971-1977)

08.08.2018

Humorný masakr bránice

Dvanáct hodin zábavy z repertoáru Šimka, Soboty a Nárožného. Sbírka obsahuje prakticky všechno, co tato trojice dala světu a pokud jste fandy jejich éry po boku pana Šimka, tak Vám tato sbírka nesmí v reperotáru chybět. Rozhodně je škoda, že podobné "all in" nemají i léta po boku Grossmanna a Krampola, protože by jim slušela stejně jako těmto třem pánum. Přeneste se na celý den do 70tých let do divadla Semafor a užijte si doslova všechno co tam v těchto plodných letech pánové dodali a zahráli. Rozhodě "must have" kolekce českého humoru.

Recenzia audioknihy Neuvěřitelné situace

08.08.2018

Luděk konečně ve svém bidle

Beseda s Křivákem krásně ilustruje jakým tipem komika je Luděk Sobota a celá scénka stojí vyložně na jeho tipu komiky. Je zde plně zhodnocena souhra a symbióza mezi těkavým herectvím Soboty a chytrým naráváním ze strany Šimka. Stejně je na tom i scénka v čekárně, která je vybraná i do toho nejlepšího této dvojice a opět zde ukazuje, jak je Luděk kvalitní komik, když se píše pro něho a ne k němu. Korunovačním klenotem je ovšem setkání na inzerát, které si s ničím nezadá s "Pokusem pro dva" od dua Š+G. Super.

Recenzia audioknihy Nejlepší scénky

08.08.2018

Svatá trojice?

Kluci byli šikovní a velmi plodní. Časem došlo k dokonalé souhře, kde Šimek sloužil jako situační nahravač gagů a improvizátor, Sobota jako bláznivý šašek absurdující každou situaci a Nárožný v poloze pana Vážného, která mu sedí už roky, vytvořili trio, které má na svědomí jedny z nejlepších vystoupení té doby. Z této kompilace vyčnívá hlavně výměna vlhkého/suchého bytu, kde si role mění v rámci celé scénky a je nádherně vidět, že se v nich skrývá více komendiálního talentu, než bylo na jevišti někdy vidět. Druhou perlou je setkání v čekárně, které je nádherným roztažením vtipu "jak se baví blbý s hluchým" do stopáže jedné famózní absurdní situace a jsou zde taky vidět základy pro budoucí scénky s Krampolem a důchodci. Prostě základy české komiky.

Recenzia audioknihy Zajíc v pytli. To nejlepší z Šimka a Krampola I.

08.08.2018

Š+K poprvé

Krampolovo pitvoření, při dělání SuriaMaria je něco úplně jiného než Sobotovo ztvárnění "chytrého blbce". Výstupy Šimka a Krampola jsou pro mě odrazem 80tých let minulého století a zde přítomná vystoupení jsou těmi lepšími částmi jejich spolupráce. Hlavně musím vyzvednout geniální Vlakovou soupravu, která si s ničím nezadá s dnešní situací nebo Železná neděle, mířící na sběr všeho ve prospěch všech, který dnes spíš provádí sociálně slabší spoluobčané ve prospěch sebe. Jo tehdá to stát držel jinak. Tak pojďte na to zavzpomínat, jak se tenkrát dělaly věci a rekonstruovaly chodníky například v Praze. Rozhodně to stojí za to.

Recenzia audioknihy Důchodci na poště - To nejlepší z Šimka a Krampola II.

08.08.2018

Š+K podruhé

Směs kvalitních povídek v podobě kousků Jak jsem prodával kapry a Jak jsme cestoval, doplněné opět o chytře vtipné rozohovory jako ten s motocrossovým jezdcem, který je opět parádní a s ničím si nezadá s vlakovou soupravou z předchozího dílu. Celou sbírku zajišťuje scénka důchodců, ve které se oba pánové našli a poté ji monohokrát rozvinuli v jiných podobných vystoupeních, kde zůročili smutnou situaci starších lidí žijících v té době a humorně se na ni podívali z nadhledu. Krásně kvalitní doplnění prvního dílu toho nejlešího dvojice Š+K.

Recenzia audioknihy Povídky

08.08.2018

Krampolovy povídky pro Šimka

Dlouho jsme přemýšlel jak tomuto archu povídek přistoupit. Je jich zde jen šest a nejvíce z nich se mi zamlouvá povídka Jak jsem prodával kapry, která krásně reflektuje tehdejší dobu a hlavně i dobu po pádu komunismu, kdy se každý snažil vydělávat jak mohl. Kvalitativně se jedná o rovnocená díla, jako z dob Š+G pouze už jim chybí jakási nostalgie způsobená neočekávaným odchodem Jirka Grossmanna. Nicméně Jirka Krampol je výborná náhrada, která vrací Šimka do dob humoru "chytrého s chytrým".

Recenzia audioknihy Záhada hlavolamu

08.08.2018

A co na to Jan Tleskač?

My máme komiksové postavičky a naši tátové měli taky komiksové postavičky, jen to nechtějí přiznat :) Rychlé šípy jsou nádherným odrazem doby, která byla svázaná režimem, který toho mo nedovoloval a proto si získali takovou oblibu. Barvitě popsali, co všechno se dá v té době dělat a jak se u toho lze bavit a užívat si. Nejslavnější příběh, Vás přenese do pražských Stínadel, kde se řesí záhada ježka v kleci, který obsahuje velké tajemství, které změní všechno. Stejně jako Foglar změnil život generacím dětí, které na partě Mirka Dušína vyrůstali.

Recenzia audioknihy Lovci mamutů (komplet 3 alb)

08.08.2018

Mamutík vládne

Kdo z Vás nechtěl zažít Cestu do pravěku a zkusit si, jaké je to být lovcem v době čtvrtohor. Po přečtení této nestárnoucí klasiky to chtěl každý. Veřím, že jestli jednou vynalezneme stroj času, tak tato doba bude jedna z prvních, kam se podíváme. Do té doby nám musí stačit tato vynikající kniha, která Vás tam přenese stejně kvalitně jako by přenesl stroj času. Budete zažívat špatná období bez jídla, ve špatném počasí, války o vedení tlupy a další bežné záležitosti té doby. Co na tom, že to tehdá asi takhle nebylo, ale tím, že nevíme jak to bylo, je tato kniha krásnou možnou "alternativní" historií. Kvituji zde dokonce namluvení více lidmi, protože v tom množství postav, je to nutnost a pomáhá to orientaci a zážitku z audioverze. Vzhůru do jeskyně.

Recenzia audioknihy Robinson Crusoe

08.08.2018

Na ZŠ nelze docenit

Spolu s Lovci mamutů a Malým Bobešem si Robinsona pamatuju jako povinnou četbu. Bohužel v té době mi to přišlo spíše jako nuda, protože kdo by chtěl být uvězněn na ostovně. Po letech jsem se k němu vrátil v podobě audioknihy a musím pokorně uznat, že ta kniha je báječná. I když ji pořád nemůžu uvěřit její reálnost (což jí tolik proslavilo), tak obsahově je parádní. Mohokrát jsem si při jejím čtení uvědomil, že v dnešní uspěchané době, kdy řešíme problémy prvního světa (jestli si koupit červený nebo černý telefon apod) vlastně život nežijeme a necítíme sílu zážitků, které cítíl Robinson. My bychom tam umřeli, protože na ostrově určitě nebyla wi-fi. On to zvládnul a Vy to zvládněte s ním a oživte si vzpomínky na dětství.

Recenzia audioknihy 1984

08.08.2018

Aby rok 1984 nebyl jako "1984"

Což naštěstí nebyl, ale rozhodně k němu směrujeme. Na popud bezpečí si čím dál víc svazujeme ruce do okovů a ztrácíme svobodu. Přesně jako v této přelomové knize. Tam kde Farma zvířat byla spíše pohádkou, je 1984 krutou "parodií" na možnou realitu a ukazuje, kam až se dá dojít, pokud je společnost permanentně strašená a bojí se. Občas si říkám, že mnoho států a jejich pohlavárů se podle této knihy řídí a využívá dystopickou budoucnost jako svůj stroj na peníze. Orwell opět ukázal, že "ví" a pokud si knihu pečlivě poslechnete, tak budete vědět taky a bude jen na nás jestli 1984 uvedeme v život nebo ne.

Recenzia audioknihy Vražda v Orient expresu

08.08.2018

Nejslavnější a nejlepší?

Vražda v Orient Expressu je neslavnější dílo Agáthy Christie, které se dočkalo tolika zpracování a uchopení (například i v seriálu Pán Času v sériích s bravurním Capaldim), že ho lze lehce považovat i za autorčino nejlepší dílo. V tomto subjektivně nelze souhlasit, nicméně důvod jeho oblíbenosti je v koncové odpovědi na otázku, kdo je vlastně vrah? V tom získalo dílo nesmrtelnost a desítky zpracování, protože ono Poritovo řešení prostě nestárne. Tato verze audiozpracování patří na piedestal, protože je nejlepší co jsem slyšel a pokud se chcete začít seznamovat s tvorbou paní Christie, tak neexistuje lepší začátek. Ponořte se do příběhu, sledujte vodítka a hledejte svého vraha, aby jste na konci zjistili, že je všechno jinak (tak jako vždy u této vynikající autorky).

Recenzia audioknihy DUNA

08.08.2018

Hra o trůny v písku

Herbert vytvořil nehynoucí pomník scifi žánru, kdy na stovkách stran (rozuměn 10kách hodin v audioverzi) rozepsal válku o jedinou důležitou surovinu ve vesmíru. Legendární koření na planetě Arakkis. Kdo ji ovládne, bude vládnout vesmíru. Ukázal, že ani dobro v podobě rodu Atreidů není tak čisté jako zlo v podobě Harkonennů a jejich boje o moc nad planetou a způsoby, které k tomu používají si s ničím nezadají v podobě praktik současných lídrů světových mocností. Duna je epochální dílo, které lze co se týče významu srovnat s Tolkienovým Pánem prstenů a do složitosti s Hrou o trůny. Není to pro každého díky obrovské rozsáhlosti a komplexnosti, ale jakmile Vás Duna chytne, tak už nepustí a totálně jí propadnete.

Recenzia audioknihy Farma zvířat

08.08.2018

Nadčasová alegorie

Poprvé jsem ji viděl jako malý kluk a říkal jsme si fajn pohádka a bylo mi líto koně, který dřel ja kůň. Podruhé jsem ji četl v dospělosti a došlo mi kdo je kůň a proč a začal jsem nenávidět prasata. Potřetí jsem přes audioknihu pobral i ty jemné nuace a pořád nestárnoucí nadhled na vetšinové fungování dnešní společnosti. Je to až neuvěřitelné, ale nic se prakticky nezměnilo od dob, kdy to Orwell napsal, což je opravdu škoda. Na druhou stranu to ukazuje druhu tvář fungování společnosti a že plošná změna vyžaduje mnohem víc, než přávě děláme. Pokud tápete v tom, proč je svět jaký je, tak Farma zvířat Vám to krásně vysvětlí.

Recenzia audioknihy Marťan

08.08.2018

Film na druhou

Už když jsme viděl suprově zpracovaný film, tak jsem si říkal, že ta kniha musí být zajímavá a je. Největší rozdíl je jako vždy v propracování daných situací a hlavně ústředního hrdiny. I když je to fikce, tak je to napsáno s takovým přehledem, že by podle knihy mohly skutečně existovat cesty na Mars a život na něm. Největší perlou ale oproti filmu byly vnitřní monology hlavního hrdiny, které jsou neuvěřitelně vtipné a kolikrát zapomenete číst jak se budete smát. On je prostě Marťan. Namluvení dvěma interprety dává knize pak ten správný šmrc a zajímavost. Rozhodně posouchejte a užívejte. Nejen v ČR umí být pořádně vedro, když na to příjde.

Recenzia audioknihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

08.08.2018

Hlavně být v pohodě

Krásný román jemuž chvilku trvá, než se rozjede, ale jak se tam stane, uhání mílovým kroky a zanechá ve Vás famózí pocit, že je všechno možné a stačí jen být dobře naladěný a žít. Přesně tak to umí Johansson a jeho nejznámější kniha je toho důkazem. Hlavní hrdina je sice věkem už pradědeček, ale nadšení a pozitivna mí víc, než leckteré mimino a to je to hlavní. Krásnou nenásilnou formou nám ukazuje, že žít se může a doporučuje v každém věku a každé životní situaci nehledě na to, jak moc je špatná nebo bezvýchodná. To pravé štěstí je uvnitř Vás a když se přes něj budete dívat na svět, tak Vás nic nezlomí. Tak nějak cítím poselství z této, panem Stránským fantasticky namluvené, audioknihy, která mě mile překvapila, jelikož jsem netušil, co od ní mohu čekat. Prostě buďte v pohodě a půjde to :)

Recenzia audioknihy Ze Soboty na Šimka (1)

03.08.2018

"Chytrý a blbý podruhé"

Težko lze napsat něco jiného, než brilantní souhra dvou geniálních komiků, kteří tvarovali nejedno mládí a nejeden lidský život a smysl pro humor. Pokud si někdo myslí, že nemáme vtipné lidi, tak by si měl pustit první díl ze série Ze Soboty na Šimka a zapřemýšlet o tom, že se plete. Klukům to skvěle jde, načasování mají parádní a někdy bych rád zjistil, kolik z toho co předvádí Luděk bylo ve scénáři a kolik toho doplnil na místě. Prostě super práce.

Recenzia audioknihy Ze Soboty na Šimka 2

03.08.2018

"Chytrý a blbý potřetí"

Moje první setkání s toto dvojicí bylo právě toto LP a musím říct, že jsem nebyl zklamán a jako malé dítě jsem to hltal pořád dokola. Až v dospělosti pak došlo na srovnávání ér kolegů Šimka, kdy se Luděk propadl na třetí místo bronzové místo. Ale pokud bych nesrovnával, tak je to jasná jednička po které z Vás budou tryskat salvy smíchu a slzy z očí potečou proudem, protože pokud někdo uměl improvizační humor, tak to byl Šimek a pokud někdo uměl ze sebe dělat "debila", tak to byl Sobota. Dohromady to dává třaskavé zábavné duo, které je a bylo ozdobou české humoristické scény.

Recenzia audioknihy Ze Soboty na Sobotu

03.08.2018

"Chytrý a blbý poprvé"

Brilantní směs improvizačního Šimka s "natvrdlým" Sobotou. Jako malý jsem se u toho řezal smíchy, protože Luděk je ve svém typu postavy prostě vtipný a Šimek ho zdatně doplňuje tak, jak by to zvládl jenom on a nikdo jiný. Mají mezi sebou parádní chemii a dvojdíl "Ze Soboty na Šimka" patří k tomu nejlepšímu co dali spolu dohromady a právem se řadí ke klasice českého humoru.

Recenzia audioknihy Decentní večer Šimka a Soboty

03.08.2018

Stále nadstandarní humor

Jak jsem již psal u posledního Návštěvního dne, nejsem vyloženým fandou humoru Luďka Soboty, ale za to může pouze srovnání s nedostižným Jirkou Grossmannem. Když odmyslím, že se již nejedná o humor "chytrého s chytrým", ale "chytrého s blbým" (myšleno v dobrém, protože Luděk si na tom postavil kariéru a tahle póza je pro něj jako dělaná a umí ji famózně) a přestanu srovnávat, tak se jedná o parádní humorné scénky, které ve své kategorii stejně vtipné jako byl humor Š+G ve své kategorii. Takže nadstandarní legrace v každé scénce.

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grosmanna 8

03.08.2018

Finále aneb co se jinde nevešlo

1. Zálesákovo dítě - Kid psanec

2. O rodinném beatu

3. Jak mě otec vedl k šetrnosti

4. Jak naše rodina blbla

5. Cesta na sever

6. Výlet se snoubenkou

7. Volba miss

8. Vesnice živitelka

Poslední sbírka obsahuje povídky bez ladu a skladu, některé slabší některé lepší. Z těch top je zde pouze Volba miss a ostatní jsou spíše křoví. Nicměně se stále jedná o důstojný závěr série povídek od velikánů Š+G.

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grosmanna 7

03.08.2018

Konečně klasika

1. Jak jsem se učil kouřit

2. Jak jsem se zklamal v ženách

3. Jak můj otec nepřál dlouhým vlasům

4. Jak jsem si volil povolání

5. Jak jsem se věnoval umění

6. Jak jsem se učil plavat

7. Moje jízda tramvají

8. Jak jsme chovali užitečné zvíře

Konečně se vracíme do universálního nestárnoucího humoru. Netuší proč jsme čekali šest sbírek, než jsem konečně dostali to nejlepší v podobě "Moje jízda tramvají", "Jak jsem se učil kouřit" a "Jak jsem se učil plavat". Tyto tři povídky byly ozdobou Návštěvních dnů Šimka a Grossmanna a jsou ozdobou i této sbírky. A ty ostatní jim zdatně sekundují a jejich vynikajícímu humoru škodí jen srovnání s těmito třemi klenoty. Tuto sbírku musíte mít.

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grossmanna 6

03.08.2018

Opět půl napůl

1. Dožínky v naší obci

2. Můj první ples

3. Kvído se žení

4. Můj vstup do internátu

5. Jak jsem se vyučil

6. Moje první schůzka

7. Jak jsme vítali Australana

Opět je to stejné jako u předchozích tří sbírek a střídame odraz doby s univerzálností. Naneštěstí jsou i zde kvalitní kousky v podobě pokračován Kvída co shání nevěstu v podobě jeho svatby, stejně tak potěší i první ples s první schůzkou a vstup do internátu. Ostatní povídky dostanou hlubší podtext jen když znáte nebo jste žili v tehdejší době.

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grossmanna 5

03.08.2018

Opět ve stejné řece

1. Jak jsem rukoval

2. Moje pomoc zemědělcům

3. Přestupek bratra Vildy

4. Bratrova svatba

5. Exkurze do zoo

6. Jak jsme potírali nemravnost

7. Návštěva cirkusu

Opět navazujeme na předchozí dvě sbírky a střídámě dobové s universálními povídkami. Naneštěstí je zde Exkurze do Zoo, z jejíhož obsahu totálně zlidověla hláška "nechci slevu zadarmo" a také Návštěva cirkusu, která patří k těm nadčasovým klasikám. Ostatní povídky už jsou slabší a lehce nad průměr vystupuje pouze Bratrova svatba. Na druhou stranu na tě pár let co spolu kluci působili se pořád jedná o neuvěřitelnou sbírku vtipných a satiricky dobu popisujících děl.

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grossmanna 4

03.08.2018

Čtyřka jako mix

1. Jak jsem se stal učitelem

2. Můj první mejdan

3. Jak jsem se věnoval umění

4. Jak jsem si volil povolání

5. Pohoda Vánoc

6. Moje první šaty

7. Mezinárodní soutěž jedlíků

8. Jak mě otec posílal stávkovat

Poté co sbírka první a druhá měly universální povídky které bez problému obstojí i dnes a trojka naopak čistě dobové záležistosti, tak 4ka se postavila někde mezi. Rozhodně si užijete první mejdan a první šaty, které nádnehrně ilustrují tehdejší dobu tak, že i v dnešní tam lec kdo odrostlejší pozná své dětství. Také soutěž jedlíků je výborná stejně jako pohoda Vános. Zbylé povídky opět budou o to lepší, o co znáte soudobé dějiny a kulturu let jejich vzniku.

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grossmanna 3

03.08.2018

Do třetice všeho dobrého?

1. Jak jsme trávili léta padesátá

2. Proč chci vést zanedbanou mládež

3. Jak jsme přechovávali bělogvardějce

4. Jak jsme převzali dům do společné péče

5. Jak jsem se zúčastnil kulturního školení

6. Jak jsme prosazovali kulturu

7. Kouzlo životopisu

8. Vedla nás Šmauzová

9. Jak jsem se stal nezaměstnaným

Třetí sestava povídek je hodně poplatná době a spousta vtipů a narážek dnešní lidem moc neřekne a proto ji mohu doporučit hlavně pamětníkům a nebo lidem znalým tehdejší doby. Kvalitativně nejsou povídky tak super jako v předchozích dvou výběrech, ale pouze z důvodu nižší "universálnosti". Nicméně poslední povídka naopak boduje všemi směry a "sundávání ze zdi" je asi nejvíc top hláška proti komunismu co jsem kdy slyšel a doteď se dívím za to kluci nikdy nešli sedět :D

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grossmanna 2

03.08.2018

Povídky na druhou

1. Můj první tramp

2. Mé příhody z dětství

3. Konec dluhu

4. Moje první taneční

5. Výlet s Lomcovákem

6. Jak mi bylo líto dětí z rozvrácených rodin

7. Jak jsme vdávali sestru

8. Ze zápisníku sportovce

9. Čistá láska vítězí

Hned první povídka je svým způsobem klasika, kterou jako jednu z mála četl sám Grossmann a zároveň patří k nejlepší povídce v kompilaci a budete si užívat toho blbla, který přehlídne trojitý ostnatý drát, světelná znamení s houkačkou, aby spad do močůvky půl krát půl metru.

Steně jako druhá povídka, ve které se seznámíte s tlouštíkem na lyžích (jenž je inspirován skutečnou osobou) z dvou stoletých dubů patří k výstavní kouskům. Stejně tak nelze nezmínit i povídku čtvrtou, která u mě dodnes vyvoláva salvy smíchu díky koncentraci parádních suchých hlášek stylu "stiskla mi ruku silou dělníka z pily" "zasmála se, až se jí knír třásl" a nebo "abych ji uvěřil, dupla si. Bohužel na mé noze".

Rozhodne jě zde opět co poslochat a čemu se smát, tak jako vždy u dvojice Š+G.

Recenzia audioknihy Povídky Šimka a Grossmanna 1

03.08.2018

Nejlepší z nejlepších

1. Výchovný koncert

2. Branné cvičení naší školy

3. Šumákovo hospodářství

4. Quido shání nevěstu

5. Maturitní večírek

6. Jak jsem ochořel

7. Můj první klobouk

8. Jak jsme se vypořádali s big-beatem

Tyto povídky zde můžete čekat a za mě patří k tomu nejlepšímu, co od pánů Šimka a Grossmanna vešlo. Počínají vynikající etudou o strastech učitelů na koncertech, přes ještě vetší strasti na bojišti po vedením bláznivého ředitele kdy skončíte v kládě, jako Čoudek v Šumíkově hospodářství. Naučíte se kreslit jedním tahem schodiště, pobudete ve společosti přátel ptáků na večírku, zjistíte, jak si zajistit jídlo v nemocnici, co je potřeba pro kvalitní klobouk a nakonec užijete bigbítu. Jedna lepší povídka jak druhá.

Recenzia audioknihy Umění války

03.08.2018

Trvalá pravda

Je fascinující, že i po tisících letech je tato kniha stálé plně platná a použitelná. Myšlenky v ní, zaměřené na Vás samé jsou v dnešní době poklad, protože ukazují, že i když myslíte jen na sebe, nemusí to být vnímáno jako sobectví, ale jako cesta k lepšímu já, které pak bude lepší i pro své okolí. Osobně bych ji zařadil na základní školy a nechal žáky z ní psát referáty, jak knihu pochopili a co si z ní odnesli a praktival bych to s nimi, aby v dospělosti byli lepšími a pokornějšími vůči sobě i druhým.

Recenzia audioknihy Jak si správně přát

03.08.2018

Tajemství jinak

Kniha která vyšla po boomu Tajemství u nás, patří k tomu lepšímu co v oblasti ezoteriky vyšlo. I když v tomto případě se dá vnímat i nezeotericky, což mi došlo až po poslechu audioknihy po letech od čtení knihy. Obecně se Frankch zaměřuje na to, jak správně formulovat vnitřní přání tak, aby byly pro Vás uvěřitelné a ve výsledku pomáhali mozku směřovat jeho pozornost k tomu, co opravdu chcete. Kupodivu je to velice funkční a praktické a na může to pomoci lidem, kterým nesedí "techničtější" typy knih na toto téma. Rozhodně nebudete po poslechu litovat :)

Recenzia audioknihy Válka umění

03.08.2018 Overený nákup

Válka s odporem

Čekal jsem o čem po bude po tom hypu, který s touto knihou Melvil dělal (něbo mi to tak aspoň přišlo :) Ve výsledku se jedná o velmi zajímavou knihu zaměřenou na boj s odporem k čemukoliv, který ukazuje, že s tímto "neřádem" bojuje každý a je potřeba ho porazit. Bylo moc fajn, že i přes to, že je relativně krátká, tak obsahuje dostatek zajímavých a jinde nepoužitých myšlenek, které v človeku zůstanou i po doposlouchání. A o tom to je.

Recenzia audioknihy Rákosníček (komplet)

02.08.2018

Nejlepší usínadlo

Hned po Krtečkovi je tohle nejlepší usínadlo pro děti. Hlas Jiřiny je pořád fenomenální a děti ho zbožňují a reagují přesně tak, jak chcete. Usnou po pohádce a pokud jste rodič, který na Rákosníčkovi vyrůstal. Tak usnete také :D Je to prostě boží pohádka, která Vám pro děti vystačí alespoň na rok život, tak co chcete víc? :)

Recenzia audioknihy Čtyřlístek ve službách krále

02.08.2018

Čtyřlístek očima dospělého

Který na Čtyřlístku vyrůstal. Viděl jsme film a protože jsem fanoušek i po těch letech, tak jsem si pořídil i audioknihu. Je stejná jako film, což netuší jestli brát jako výhodu nebo ne, protože silně odpadá možnost představivosti, ale vlastně si jen představujete ten film. Obsahově je to pořád Čtyřlístek se svými absurditami, na které malé děti nehledí a velké se usmívají a přehlíží je. Největší výhodu spatřuji v tom, že oproti filmu je v audioknize miminum product placementu (protože ten je vizuální) a lze ji pouštět dětem ke spaní, když nechcete, aby na ně svítíla obrazovka. Jinak nic.

Recenzia audioknihy Návštěvní den č. 6

02.08.2018

Poprvé bez Grossmanna

Je to jiné než Návštěvní dny s Jirkou. Hlavně styl humoru. Šimek je geniální improvizátor, ale vždycky potřeboval kvalitní základ a ten mu dával Grossmann (a později Bubílková). Pánové Nárožný a Sobota jsou vynikající komici, ale stylově jsou spíš na vizuální humor, než verbální a tudíž nelze očekávat stejný zážitek jako od dvojice Š+G. Nicméně pokud odhlédneme od toho, tak jsou scénky velmi vtipné a zábavné a kvalitně zahrané a ne tolik poplatné době (jako třeba Pupáci) a dají se pouštět i dnes jako odechovka na pozadí. Pokud jste fandy humoru Luďka Soboty, tak si přičtěte nějaký ten bodík navíc :)

Recenzia audioknihy Návštěvní den 4

02.08.2018

Klasické čtvrté pokračování

Ze čtyřky jsem měl vždycky pocit, že byla složená z toho, co se jinam nevešlo a vlastně nikdy v divadle hrána nebyla. Netuším jestli je to pravda, ale osobně mi z ní kdysi utkvěly v hlavě jen povídky a pak nic. Při posledním poslechu tam cítím pořád jejich otisk, ale není to stejné jako předchozí tři Návštěvní dny. Pro fanoušky je to stále povinnost, ale pokud se chcete hodně nasmát, berte první tři.

Recenzia audioknihy Návštěvní den 3

02.08.2018

Třetí v pořadí a druhý nejlepší

Odkojen Návštěvním dnem číslo 2 mi koncepce 3ky přišla úplně boží, protože byla skoro stejná. Z famozních povídek nejvíce perlila v mém mládí "Volba Miss" s tučňačkami ze které jsem časem přesedlal na propracovanější "Návštěvu cirkusu" a v puběrtě jsem nejvíc miloval "Můj první mejdan". Nicméně nejvíc bylo byl opět PPŠ+G po kterém jsem si rád pustil vypalovačku "Jako kotě s příst". Prostě pánové Šimek a Grossmann v nejlepší formě.

Recenzia audioknihy Návštěvní den 1

02.08.2018

Druhý první návštěvní den.

Náhoda tomu chtěla, že jsem první Návštěvní den slyšel až po tom prvním. Jeho obsah mi už tak vtipný v té době nepřišel, až na jednu povídku. Legendární "Moje jízda tramvají". To byla bomba. Pokud jsem někdy z něčeho hláškoval, tak z této povídky.

"Na splašený krávě si jel? To jsem jel, připustil příbuzný. Tak vidíš. To máš stejný, jen se v ní mačkáš.", "Lidé se začali hrnout dovniř a to tak silně, že zadními dvěřmi začali vystupovat ven", "To je koloběh života, nezapomněl upozornit filozof. Ale lidé už neměli myšlenky na filozovy a ušlapali ho" ... a další a další. Asi bych to tady vypsal celý z hlavy, tak často jsem to sjížděl :D Pak je také geniální pokud pro dva :) "Tak pánové, tyhle jablíčka co jste si sem narafičili, si laskavě snezte" :D Prostě nehnoucí inteligentní zábava.

Recenzia audioknihy Návštěvní den 2

02.08.2018

Moje první setkání

Tohle bude hodně ... hodně ... hodně nostalgické. Návštěvní den 2 byl prvním Šimkem a Grossmannem co jsem kdy slyšel. Do dnes si pamatuju texty nazpamět (a velice špatně snáším, když má někdo jiný záznam, než byl ten "můj" na LP :).

Osobně je pro mě co se týče obsahu tento Návštěvní den nejlepší, protože je tam narváno tolik kvalitního humoru, že v pozdějších dobách, kdy už nebyl pan Grossmann, by z něj udělali s jeho "následovníky" pořadů 5. Nechte se unášet parádním inteligentním humorem od geniální skladby písně o lanovce, povídce Jak jsem se učil kouřit, přes pokus po pantomimu až po PPŠ+g čili Plný pytel problému Šimka a Grossmanna. Je to boží.

Recenzia audioknihy Malý princ

02.08.2018

Pohádka pro velké děti

Jako malý jsem Malého prince nikdy nechápal. Po letech, kdy jsem viděl filmové zpracování jsem se k němu vrátil a došlo mi co na něm všichni mají a proč jsem ho nechápal. Je tam tolik vrstev a alegorií, že by to vydalo na další dvě knihy je všechny rozebrat a pobrat a to není něco zvládně dítě v první třídě (ono tuhle pohádku málokdy plně pobere i lecjaký dospělý). Exupéry geniálním stylem vystihl dětskou mysl a přetavil ji do nadčasového díla, které nezestárne nikdy. Stejně jako pan Cupák, který mu dodal hlas a vylepšil zážitek z knihy na maximum. Pustťe si ji a zavzpomínejte jaké to bylo být ničím nesvázané dítě.

Recenzia audioknihy Cesta Steva Jobse

02.08.2018

Další pokus o Steva

Po smrti Steva Jobse se vyrojila tuna knih na téma jak být jako on. Ze všech čiší nechutná chuť se svést na jeho popularitě a skonu (jedinou vyjímkou je životopis od Isaacsona). Tato bohužel není vyjímkou i když oproti těm ostatním je pořád od 100% lepší. Mám z ní pocit, že sice Elliot byl spolupracovníkem Jobse, ale znal ho spíš z firemní kultury Applu (což vzhledem k tématu zas tak nevadí) a tak i jeho kniha je spíš sled toho co Steve dělal v době kdy v Applu byl a bohužel většina informací je známá už delší dobu a zde jsou pouze zasazení do knihy a přidané něco málo z pohledu Elliota. Pokud jste fandové Jobse, tak si audioknihu pořiďte, ale pokud nejste a chcete něco vědět, berte životopis od Isaacsona.

Recenzia audioknihy Pravidla úspěchu

02.08.2018

Tajemství slepičí polévky

Jack Canfield je borec. Je to ten pán z Tajemství, co ve sprše přišel na to, jak zpropagovat svoji prvotinu Slepičí polévku pro duši. (Pak napsal dalších x-pokračování polévek :D) Což mu nestačilo a napsal tohle, kde shrnul každou větu o úspěchu kterou našel a jeho okolí otestovalo a sepsal ji do desítek pravidel a to docela čtivě. Osobně to nění kniha která by se dala přečíst a využít na jeden zátah, ale spíš je lepší ní listovat a nahodile poslochat kapitoly a průběžne praktikovat. Výsledek se pak dostaví. Nebo jak jinak chcete vysvětlit, že měl v ČR vystoupení a za 2h si nechal zaplatit 26tisíc za vstupenku? :D

Recenzia audioknihy Kraď jako umělec

02.08.2018 Overený nákup

To chce papír

Vzhledem k tomu, že znám papírovou podobu, tak mě délka nepřekvapila. Co mě, ale překvapilo bylo, styl namluvení knihy. Prvních asi 5 minut jsem měl pocit, že mám špatně nastavené sluchátka než mi došlo, že s tím "uměleckým echem" se jedná o záměr autora. Po poslechnutí musím říct, že to bylo příjemné ozvláštnění a aspoň zajímavá snaha o náhradu za krátkou délku. Obsahově je vyložene vytípání základních myšlenek a nasazení do krátkých příběhů což je super, pokud máte málo času a chcete něco rychlého co si můžete pravidelně pouštět dokola pokud Vás to nadchne. Pokud ne, tak je to i tak fajn jednohubka :)

Recenzia audioknihy Nepostradatelní

02.08.2018

Fialová kráva to není

Godin píše dobře. Velmi dobře. Ale Fialová kráva je jenom jedna. Nepostradatelní jsou super kniha, plná svěžích nápadů a tipů jak nezůstat jen otrokem příkazů, nařízení a systémových nastavení firmy. Je prodchnutá jednoduchou myšlenkou, kterou shrnul například Simon Sinek v knize "Začnete s proč" a to v Godinově překladu a Bergerově "dabingu" znaměná, že když víte proč to děláte a děláte to rádi a ne pro peníze, tak se k Vám štěstí přikloní. Pokud to už, ale takto děláte dlouho a štěstí nikde, tak vězte, že poupravení směru k němu v této knize najdete na každé stránce.

Recenzia audioknihy Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

01.08.2018

Klasik vztahové interakce

Pro mě je John Gray osobou, která mi osvětlila základy fungování vztahu na jasně daných pravidlech a modelech. JEho podání není tak čtivé jako třeba Peasových, ale obsahove je totožné a tato kniha je totální základ pro lidi v páru a měla by se dávat ke čtení žákum druhého stupně jako povinná kniha a poté ji trénovat v rámci hodin rodinné výchovy. Rozhodně by pak ubylo nefunkčních partnerství a rozpadlých rodin. Dodnes mi v hlavě rezonuje pocit, kdy jsem knihu četl poprvé a přečetl si část o tom, jak funguje mužská a ženská emoční rovina. To pro mě bylo po 3 letém a v tomto totálně nefunkčním vztahu, totální aha. Dnes po letech je to pro mě super opáčko v audioverzi, kterou si pouštím jednou ročně, abych korigoval své partnerské chování a měl šťasný vztah. Pokud nevěříte, že Vám může nějaká kniha zachránit vztah, tak máte pravdu. Nemůže. Ale věci popsané v této knize můžou, když se je naučíte používat Vy a i Váš partner (musí na to ale dojít sám, žádné nucení) :)

Recenzia audioknihy Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil

01.08.2018

Cesta jiným směrem

Byla potřeba změny. Téma deníčku bylo druhým dílem už dost vyčerpané a všichni byli na ženu hlavního hrdiny naštvaní, protože byla popisována jako kráva, která nerozumí mateřství (což bylo popravdě ve vetšině situací podávno velmi vtipně a vkusně) a tak se to rozhodl Landsman s partnerkou napravit (kdo ví jako roli v tom hrál současný trend zrovnoprávňování pohlaví :). Výsledkem je audiokniha, která je z půlky velice vtipná a z půlky velice trapná. Celé je to dáno tím, že svěžet první knihy je tatam a dostačující kvalita druhé taky. Změněné koleje pomáhají hlavně tomu, že se metahumorem naraží na předchozí dva deníčky, ale obsah této knihy mi přišel hodně uměle natahovaný a sitace šponované do totální absurdity a přehnanosti. Lze to srovnat například se seriálem "Jak jsem poznal Vaši matku" kde první 2,5 série bylo totální řehtací peklo a zbytek karikaturní rozmělněná kaše, která se snažila vycpat děj vatou a absurdností, protože na to byl prostor a čas a kvalita šla dolů o 10ky procent. Zhruba takto si představte tento deníček. Pro sběratele a fandy Landsmana ano, ale pro ostatní ne. Běžte si znovu pustit první díl.

Recenzia audioknihy Deníček moderního fotra 2

01.08.2018

Podruhé ve stejné řece

Pokud jste četli moji recenzi k prvnímu dílu, kde jsem srovnával Landsmana s klasiky Šimkem a Grossmannem, tak zde budu trošku mírnější. Pořád je to velká sranda, pořád je to nadrůpměrně kvaltní, ale něco tomu chybí. Ta lehkost nenucenost. Z druhého dílu je hrozně cítit, že byl napsaný proto, že první mě velký úspěch a všichni chtěli pokračování, tak autor vytáhl ze šuplíku nepoužité věci z první kniny (to je ta vtipnější část) a přepsal je pro druhou a doplnil novými etudami (to je ta méně vtipná část) a udělal z nich ucelený příbeh, který je jako klasické Hollywoodské pokračování. Všeho víc. A bohužel to funguje podobně. Chybí tam ten moment překvapení a je cítít tlačení na pilu a být za každou cenu vtipný. Ve výsledku je to tak 80% kvality prvního dílu, což je pořád paráda, ale pokud jste byli nadšení z jedničky, dvojka Vás mírně zklame, ale bavit se budete pořád. Pokud Vás jednička neoslovila, tak dvojka Vás tuplem neosloví. Ještě že zůstal Filip Švarc, který hodně vtipů zachraňuje přednesem. Pokud Vás tato recenze dostatečně zklamala, tak o to víc si audioknihu užijete a nebudete od ní mít, po famézním prvním dílu, takové očekávání a to je dobře.

Recenzia audioknihy Deníček moderního fotra

01.08.2018

Šimek a Grossmann v nejlepší formě

Pamatujete ještě na povídky pánů Šimka a Grossmanna a na jejich nehynoucí hlášky "seděl jsem sám, v přeplněném kupé" nebo "nechci slevu zadarmo"? Tak Dominik je jejich pokračovatelem v každém slově. Jen povídky, které od dua Š+G roztáhl do krásně čtivé a zábavné knihy o tom, jaké je to být tatínkem na rodičovské dovolené. Pořád si to nedokážete představit? Tak si vzpomeňte na nejlepší povídku od nich "Moje jízda tramvají", která je propletená tunou narážet a podprahových vtipů a završená geniálními narážkami a to celé natáhněte z 5 minut na 5 hodin a víte jaká kniha je. Absolutně boží. Jako prvotina to splňuje všechno co má. Neotřelost, povýšení vtipnosti pánů Š+G na dnešní svět, určito neučesanost první publikace a hlavně nadšení pro nápad, který triská z každé stránky. Popravdě netuším jestli Landsman někdy Š+G slyšel, ale mě se vybavovali při každé druhé větě a za to klobouk dolu. Oni jsou klasikové českého humoru a pokud si Dominik Landsman udrží úroveň na podobné výši, tak se jako autor nemá čeho bát. A že audioknihu namluvil Filip Švarc je jenom dobře, jeho hlas krásně sedí k trampotám tatínka na mateřské dovolené. Tak šup, běžte si užít svých 5 hodin fantastické zábavy :)

Recenzia audioknihy Co by můj syn měl vědět o světě

31.07.2018

Dítě moje nestůj v koutě :)

Nasmál jsem se hodně, poplakal si a oblíbil si autora, byť jsem zpětně zjistil, že toto je jeho (dle mne) nejlepší a nejvtipněší kniha. Teď už Vím, jak se musí cítit rodiče dětí. Teď už chápu jak se cítí děti, které nejsou oblíbené. Teď už Vím co je posláním otce. Krásně se psaná kniha na téma jaké je to být otec a doufat, že "víš" i když vlastně nikdy "nevíš" a jen "věříš", že děláš správně. Povinná četba pro maminky a tatínky. Váš pohled na Vaši ratolest už nikdy nebude stejný jako před touto knihou.

Recenzia audioknihy OPEN: Andre Agassi

31.07.2018 Overený nákup

Hra, set, zápas - Agassi!

Jako letitý fanoušek Samprase, jsem Andrého vnímal jako talentovaného lenocha, který nechce makat. Tato kniha mi ukázala, že je mi víc podobný než jsem tušil a můj obdiv k Petovi, byl hlavně daný tím, že jsme nebyl jako on. Stejně tak Agassi. Ten kluk měl talent od boha a mohl být nejlepším tenistou všech dob, kdyby věděl to, co budete vědět po přečtení i Vy (kde byla chyba proč se tak nestalo). Jak se říká, po bitvě je každý generálem a Andre během života v tenise dokázal, že je legenda a jeho životopis je tak otevřený, jak napovídá název. Zjitíte, že být profesionálním tenistou (a vůbec sportovcem) není vždycky tak líbívé jak se na první pohled v TV zdá. Dozvíte se, co je za tím mentální a fyzické dřiny se udržet na vrcholu ve sportu, kde jste na to na hřišti úplně sám a nemáte se na koho vymluvit.

PS: Hodně se tu píše o nekvalitním namluvení. Za mě je to takový divný střed a pokus o trochu jinou audioknihu (stejně jako je jiná i kniha) což ji bohužel trochu ubližuje, ale poslouchat se to dá :)

Recenzia audioknihy Závist si musíš zasloužit

31.07.2018

Toman na školení v MLM

To jste nevěděli, že je tahle nahrávka ze školení v MLM fimě, že? O to víc je působivé, že to je neuvěřitelně univerzální sdělení platné i potěch letech o nahrávka existuje. Audiokniha Vám představí Tomanovu první nahranou přednášku a jako jeho fanoušek, tam krásně vidím, kam se Toman posunul za ty roky a které názory po letech opustil a přešel na jiné. Každopádně nikdy Vám nezevšední hlášky jako "nahoře se lépe dýchá" nebo "jen počkejte, až bude mít první rýhu ze závisti na Vašem novém autě". Jo závist si musís zasloužit a čím víc ji budeš mít, tím bude jasné, že jsi "výš" něž ostatní a o to tady jde. Nebýt celý život nula, které nikdo nezávidí :)

Recenzia audioknihy Jak se zbavit starostí a začít žít

31.07.2018 Overený nákup

Esenciální klasika

Carnegie je klasika osobnostního rozvoje. Všichni znají jeho knihu Jak získávat přátele a působit na lidi. Tato je absolutně neprávem v jejím stínu. Bez ní Vám totiž ta první fungovat nebude, protože s ubrečenou sesypanou troskou se nikdo nový kamarádit nebude. Pravidla v této audioknize jsou tak geniálně nadčasová, že pokud by to měla být jediná kniha, kterou za život přečtete, tak Vám to bude dosmrti stačit. Jo. Až takový je to nářez. A že to čte pan Hylík je v tomto případě to nejlepší co mohlo být. Krásně sedí k duchu pana Carnegiho a jeho myšlenkám... Vy jste ještě pořád tady a čtete mojě řádky?

Mazejte si ji koupit a ponořte se do tajů bezstarostného života.

Recenzia audioknihy Proč jen 5 % lidí uspěje

31.07.2018

Paretovo pravidlo na druhou

Všichni nemůžeme být navrchu, ale měli bychom se o to snažit, protože se tam lépe dýchá. V každém oboru existuje jen 5% lidí, kteří to někam dotáhnou a z těch 5% jen dalších 5% to dotáhne na absolutní vrchol. Zbytek skončí dole a bude nadavat na ty nahoře. Pokud ses v poslední věte poznal/a, tak tuhle nahrávku rozhodně přeskoč, jinak sníš vzteky vlastní klobouk. Na druhou stranu pokud miluješ čistou, ezoterickýma řečma neobalenou, pravdu o tom, jak to v tomto světě funguje a jestli i ty máš naději na úspěch, tak poslouchej. A poslouchej tak často, až se ti to vpálí do hlavy slovo od slova a pak už nikdy se nebudeš dívat na svět stejně a Tomana si oblíbíš.

Recenzia audioknihy Pozitivní myšlení není pro každého

31.07.2018

Ivo Toman a počátky Ezoteriky v Čechách aneb co Vám Tajemství neřeklo.

Nic jako Nirvána neexistuje. Proč nemůže každý myslet pozitivně? Protože tak to prostě nefunguje. Spousta lidí prostě už od malá je nastavená sama sebou nebo okolím na negativní vlnu a prostě budou negáči až do konce života nebo ne? Pokud jste jako Toman, tak ne. Pokud máte "šipku", tak taky ne. Ale zadarmo to nebude. V tom má Ivoš pravdu. Musíte makat. Toman se s námi v této nahrávce opět nemazlí a ukazuje nám, že někteří z nás prostě negáči byli a budou a nic na tom nezmění ani tísíc nahrávek. Pro ty ostatní je tu Ivo Toman ve svých začátcích, kdy se ještě trochu hledal, ale už měj jasný směr kam chce jít a co nám chce předat.

Recenzia audioknihy Mít vše hotovo

31.07.2018

A neb "jak se tvoří odvětví"

Pan Allen GTD vymysel, zpropagoval a založil si na něm živnost. Což by jako hodnocení pro významnost této knihy vlastně stačilo a řeklo vše potřebné. Jenže to by bylo jako říct, že máte řídit svůj život podle GTD. To nefunguje, protože pak by jste nedělali nic jiného než jen sledovali, jestli jedete podle Allena nebo ne :) Pokud jste cholerik, tak se zblázníte v dodržovaní všech pravidel, pokud jste sangvinik tak se tomu vysmějete. Být flegmatikem, tak ani nezačnu číst, ale za to opravdový melancholik v tom najde ráj na zemi :) Každý jsme něco mezi, takže moje rada zní. Čtěte, aplikujte co Vám sedí a vyberte si dohromady z toho pro Vás osobně funkční systém, který Vám pomůže se vypořádat s chaosem ve Vašem životě. Funguje to. PS: Rada, že co se vejde do 2 minut udělej hned, by se měla tesat.

Recenzia audioknihy Restart

31.07.2018

Kratší už to být nemohlo.

Ne, opravdu nemohlo, protože v této knize je esence základu pro změnu. Kdyby se ještě zkrátila, tak by buď nedávala smysl nebo přišla o veškerou interpunkci. Jako mentální cvičení jednou měsíčně doporučuji poslehnout. Vyžene Vám z hlavy ty nesmysly, které se Vám tam usídlily od posledíiho poslechu a znovu Vás nastaví na správné koleje. Vřele doporučuji u toho jít i cvičit. Na rychlopřehrávání na dvojnásobnou rychlost, je to tak na dvě kola v posilce (čest pan Švarcovi, kterému je v té rychlosti stále rozumět) a rovnou zabijete dvě mouchy jednou ranou a ještě se pobavíte, když někdo naprotějším kole bude poslouchat "Braný den od Šmoulů". A teď mě omluvte. Musím Restartovat.

Recenzia audioknihy Čtyřhodinový pracovní týden

31.07.2018

Americký jak poleno

Nemůžu si pomoct, ale tuto knihu jsem mnohokrát rozečítal, mnohokát nedočetl. Mnohokrát rozposlouchal a mnohokrát nedoposlouchal. Toto jsem opakoval tak dlouho, až jsem se dopracoval na konec. Ne že by to byla špatná kniha, její pro mě zásadní problém tkví v tom, že je příliš americká a spousta věcí v ní psaných je poplatná místu vzniku a u nás může sloužit spíš jako hodně nepřesná inspirace a nebo ukázka toto jak to lze (šlo, vzhledem k původnímu datu) dělat jinak. Doporučuji spíše číst stylem náhodně losovaných kapitol a nechávat se inspirovat a snažit se si to ohnot pro naše "malé" české potřeby. Tim Ferriss se touto knihou proslavil a chápu proč. Ve své době byla velmi inovatní a "novátorská", ale dnes už z ní čerpá v praxi tolik lidí, že ztrací své kouzlo, můžete to brát třeba jako původního Shakespeara, taky se to nedá moc číst, je to x-krát omleté dokola, ale pokud máte rádi klasiku, tak ta v tom je na každé stránce.

Recenzia audioknihy Zbraně vlivu

31.07.2018

Líbí se Ti manipulace? Tak tohle je pro kniha pro Tebe!

Máte rádi manipulaci, máte rádi když někoho manipulujete? Nesnášíte, když někdo manipuluje Vás a ještě navíc tak očividně, že byste mu nejraději facku, aby se probral? V tom případě poslouchejte, všechno co Vám pan Cialdini chce říct. Jestli milujete knihu "Nikdy nedělej komprosmis", tak tuto si představte jako jejího tlustějšího a delšího bratříčka, který Vám vysvětlí, jak lidsto k manipulaci přišlo a proč se bez ní do teď neobešlo. Báječná audiokniha jejíž jediné negativum vidím v interpretaci pana Hylíka. Nevím proč, ale zde mi absolutně nesedl, jak ho mám třeba u série Harryho Pottera v oblibě, ale na to nedejte a poslouchejte :)

Recenzia audioknihy Houževnatost

31.07.2018

Vydrž Prďka vydrž

Taky jste vždycky záviděli všem, co dokázali věc dotáhnout do konce a nevzdat to v půlce nebo hned na začátku jakmile vyprchalo nadšení? Tak si myslíte, že talent rozhoduje? Doufáte, že příště už to konečně musí vyjít? Myslíte si, že je jinde "tráva zelenější"? Chyba lávky, takle to není. Musíte makat, makat a vytrvat až do konce. "Ale když já ... (doplňte si co chcete)..." a proto to nejde. Zapomeňte a opakujte si "Vydrž Prďka vydrž" a ono to vyjde. Musí, stejně jako vyšla a doputovala ke mně tato kniha. Musela, protože si vytrvale šla za svým. "Jóóó to znám, slyším od Vás, to jsou kecy, pilné jsou i včely". Ano a mají med, protože vytrvaly a šly za tím co opravdu chtěly. Co Vy, zas to vzdáte a tuhle knihu vynecháte?

Recenzia audioknihy Nastavení mysli

31.07.2018

Tuhle knihu "vtluču" do svých dětí stůj co stůj :)

Znáte takové ty lidi co pořád říkají "Nějak bylo, nějak bude", "Co to pořád hrotíš", "Nedělej vlny" a podobně? Vadí Vám to jako mě? Asi to budou ti, co mají mysl nastavenou jinak než Vy. Oni nechápou Vás a Vy je. Vy chcete pořád víc a víc a oni svůj klid. Mám pro Vás dobrou a špatnou zprávu. Oni rostou Vy ne. Je to změnit a oni nejspíš sam nebudou chtít. Pokud jsou to Vaši přátele, použijte tuto knihu jako trojského koně a obdarujte je. Pokud si ji poslechnou, tak je úspěch zaručen. Pokud ne, tak víte, že jste udělali všechno co šlo, aby povyrostli a rostli. PS: Pokud máte děti, tak tohle je povinná pohádka před spaním (Pokud z nich tedy nechte mít lenochody :)

Recenzia audioknihy Konec prokrastinace

31.07.2018

Občas mám taky křečka :D

Popravdě moc nechápu, jakto, že s touto knihou udělal Petr takovou díru do světa (aktuálně se prodává už i v Japonsku), protože o prokrastinaci je v ní pouze půlka a druhá je o kritickém myšlení. Moment! To je ono! Kritické myšlení je to, co tu knihu prodává. Je to vlastně taková kniha v knize. A nalákáním lidí na něco, co každý řeší a má s tím problém, se Petrovi povedlo vložit do knihy poselství, že bez A by neexistovalo B. Pokud Vás trápí, že Váš mozek selhává, ři realizaci banálních úkolů, tak Vám Petr v knize vysvětlí, že to není až tak moc Vaše chyba, ale je to chyba něčeho úplně jiného. Tak šup, mazejte si chytit svého křečka a pak ho podrobte kritickému myšlení.

Recenzia audioknihy Hluboká práce

31.07.2018

Nerušit pracuji!

Základem této knihy je prostá jednoduchá myšlenka. O to víc, mě fascinuje, jak se na ni v dnešní době kašle. Tak jako jsem doporučoval Jídlo na prvním místě na základní školy, tuto bych doporučil jako povinnou četbu do všech firem světa. Pokud Vás štve, že něco děláte a přímo uprostřed krásného tvořivého flow, se někdo z kolegů zeptá, kde je toaleťák, že potřebuje na WC a nemůže ho najít a Vám se rozpadne myšlenkový konstrukt na padrť a máte chuť ho tím toaleťákem udusit, tak v tom případ je tato kniha přímo pro Vás. Hned ja ji dočtete, tak ho toaleťákem nejen udusíte, ale touto knihou zajistíte, že na záchodě mu dojde, co udělal, když Vás vyrušil a pochopí, proč si musí složite vytahovat mokrý toaleťák z pusy. Ano, až tak je Hluboká práce důležitá a tato kniha Vám dá zbraň na ty ingnoranty, kteří Vás stále ruší. Newport téma roztáhl do jedné knihy a Pidrman namluvil do jedné audioknihy. Oběma pánům patří neuvěřitelné díky, že to udělali doslova pro dobro lidstva. Kdo je rušen, netvoří a Vy ostatní, kteří rušíte, se nedivte, proč máte v puse toaleťák.

Recenzia audioknihy Jídlo na prvním místě

31.07.2018 Overený nákup

Paleo mýtů zbavené

Hm, tak až do této knihy jsme netušil, že systém, který jsem používal vždycky na začátku sezóny abych shodil se nazývá Paleo a je to podle programu Whole30. Co jsem, ale netušil ani vzdáleně, že mi pomáhá léčit tělo. Až po knize od Hartwigových to do sebe zapadlo a mě došlo v čem je zakopaný pes. Jíme to co nemáme, protože se to prodává a všichni kolem nás to jedí, protože to tak jedly i naše babičky a jejich babičky a tak to přece musí byt v pořádku. Není. To co jíme není kvalitní jídlo, ale průmyslově zpracovaný výrobek, který s potřebami našeho těla minimum společného. Používáte doplňky a myslíte si, že to stačí? Nestačí! Jídlo, je na prvním místě a tahle kniha Vás a o tom přesvědčí. Doufám, že z ní udělají povinnou četbu na základních školách a pokud ne, tak ji budu číst svým dětem před spaním. Tělo máte jen jedno a na to, jak mu být jídlem prospěšní, Vám stačí tato jedna kniha. A teď mě prosím omluvte, jdu si ještě jedno poslechnout paní Peškovou, abych věděl, proč se všude tvrdí, že je zelenina zdravá.

Recenzia audioknihy Motivace zvenčí je jako smrad

31.07.2018

"Zapomeňte na motivační prdy"

Ty vyvětrají, hned jak opustíte místnost, kde je do Vás tlačili. Ivoš tomu říká "šipka", Simon "PROČ", jiní "pocit, že to musí udělat". Kolem dokola je jasné, že když něco chcete dělat, tak Vás ani pár volů od toho neodtáhne. Pokud něco dělat nechcete, tak se můžete motivovat do zblbnutí a stejně to neuděláte (ale ten pocit po té motivaci je super, že? :D). Fascinuje mě, že řečník, kterého spousta lidí poslouchá kvůli motivaci, napíše knihu o tom, že motivace je defacto blbost a nefunguje :) A ono to funguje (paradox, který Vám tato kniha vyjasní). To, že knihu namluvil i sám autor považuji za 100% bonus ke koupi, protože díky stylu jeho mluvy, se Vám každé slovo vpálí do hlavy a budete spokojení s každou vloženou korunou (tento efekt se násobí při dalším poslechu) a začnete pošilhávat po jeho další tvorbě. Ne protože Vás namotivoval, ale protože Vaše šipka vede tam kam jeho. Za mě dobrý :)

Recenzia audioknihy O úspěchu

31.07.2018

Čistokrevný Toman

Tomana jsem měl možnost poznat naživo a musím říct, že po letech, co jsem ho znal z audiposlechu a fotek a právě z tohoto vystoupení, to byl velmi zajímavý žážitek. Naživo vůbec nepůsobí tak "démonicky" jako na tomto vystoupení, ale je to prostě týpek od vedle, ve kterém by nikdo nehledal nelepšího řečníka v ČR. Jakmile, ale vleze na pódium, tak je to démon pravdy a upřímnosti. Toto vystoupení je toho dokladem. Závidíte, mluvíte sprostě a bojíte se, že nebude úspěšní? Zapomeňte na to, co se říká mezi neúspěšnou většinou a poslechněte si tohle. Už nikdy neuvidíte úspěšné stejně a pozor, ani neúspěšné. Bez výmluv a příkras je tohle pro mě esence Tomana v čisté kráse jeho pohledu pravdu o úspěchu a jeho neviditelný svět. Moje doporučení? Dejte si to hned 2x, protože na poprvé budete s půlkou polemizovat, tak vehementně, že Vám druhá půlka uteče.

Recenzia audioknihy Multi level marketing - strašák nebo příležitost

31.07.2018

MLM je tvrdý byznys

V době kdy jsem dělal MLM jsem narazil na Ivo Tomana. Ten pán je mnohem tvdrší jak MLM a v tom co Vám říká, říká pravdu. Bez příkras. Za to ho respektují víc než kohokoliv jiného z motivátorů v ČR. Neříká Vám takové ty motivační prdy, ale to co opravdu funguje a to, že bez práce nejsou koláče. MLM není automat ale regulérní byznys o který se musíte starat a pracovat na něm jako u každého jiného. Chcete návod? Poslochejte a dělejte. Nejde Vám to? Poslouchejte a dělejte to znova a znova dostatečně dlouho, než se to rozběhně. Motivační plky jsou na nic, pokud to neděláte dobře a víte proč. To druhé si musíte najít sami. To první, Vám dá Ivoš.

Recenzia audioknihy Nikdy nedělej kompromis

31.07.2018

Cvik dělá mistra, Voss dělá posluchače

První kniha, kterou jsem dal na jeden zátah (Čtyřlístek v 2 třídě se nepočítá :). Je to fascinující bible a vhled do toho, jak ohýbat společenská pravidla a využívat jich ve svůj prospěch. Díky ní jsem usmlouval neuvěřitelné ceny u čehokoliv, k čemu jsem jí použil a vždycky když ji poslouchám znova (což je každé dva měsíce - ano, až tak je dobrá), tak mám chuť jít vyjednávat k FBI a nebo si aspoň pustit film Vyjednavač. Kniha je čirou esencí faktů a jasných pravidel podaných tak čtivě, že nebudete chtít přestat, dokud ji nedoposloucháte. Teď při psaní recenze mi dochází, že Chris touto knihou vyjednává i se mnou a vede mě k tomu, číst, číst a číst aniž bych poznal, že se mnou manipuluje a ještě z toho měl dobrý pocit. Přesně to Vám kniha dá a teď mě omluvte, jdu ji znova poslouchat (ještě že mám dovolenou :D).

Recenzia audioknihy Jak sbalit ženu 2.0

31.07.2018

Na tuhle knihu jsem čekal celý život

Miluju Tomáše, prostě ho miluju. Před 20 lety, jsem na trhu hledal tuto knihu, nebyla. Takže jsem se její obsah učil sám na sobě systémem pokus omyl a další knihy o rozvoji. Pak se to stalo. V léťe u své tehdejší expřítelkyně jsem (v magazínu pro ženy!) narazil na rozhovor s Tomášem a po dočtení to bylo jasné "cink". Druhý den byla kniha doma a za další tři dny přečtená a v pátek jsem měl "sbaleno". A pak ještě mnohokrát poté. Dnes jsem otec a díky Tomovi šťastný otec. Taková Bro-romance, byť jsme se na živo viděli jen párkrát. To všechno díky první verzi této knihy. Verze 2.0 pro mě je aktuálně připomenutí toho, co mi dala jednička a pocitu, že bych do toho šel znovu, nemít ženu a dítě. Prostě Tomáš to umí napsat a nepochopím jak ukecal na načtení Borka, ale jeho hlas nočního DJe je přesně to, co z téhhle knihy dělá skvost. Pokud miluješ ženy a ony tebe ne, tak tuhle knihu budeš milovat, pak Borka, Tomáše a nakonec i svoji vyvolenou. Sbalte ji, stojí za to!

Recenzia audioknihy Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu

31.07.2018

Malý Jeff ve velké řece

Než jsem se zaposouchal do audioknihy, tak jsem netušil o Bezosovi ani ň. Vlastně jsem ani netušil, že založil Amazon, byť ten jsem znal z minulosti docela dobře. Celá kniha je průvodcem toho jak tlačit před sebou obrovský balvan v době zvané informační. Amazon je unikátem svého druh a unikátní je i tento pohled na svět malého, hlasitě se smějícího muže, stojícího za tímto internetovým gigantem. Hlasem (opět) vynikajícího pana Stránského jsme se nechal opojně vodit z práce do práce přes měsíc, než jsem knihu přeposlouchal. Človek neznalý oboru by řekl, že prodávat na internetu je v pohodě a po doposlouchání jsem dospěl k názoru, že pokud to myslíte vážne jako Bezos, tak se neobejdete bez šílně dokonalé infrastruktury pro dopravu a doručování. Absolutně nechápu jak lidé dokáží něco takového navrhnout a udržet v chodu. Prostě dneska objednáte a zítra dostanete. Což neplatí pro tento masivní životopis, ale to nevadí. Každá minuta navíc co nad ním strávíte Vás bude fascinovat. Pohleďte nevěřící, Jeff přichází.

Recenzia audioknihy Elon Musk

31.07.2018

Elon je blázen

Elon Musk je vizionář, který vidí věci jinak než běžní smrtelníci. Měl jsem možnost ho několikát slyšet při jeho vystoupeních a musím říct, že do dnes nevím, jestli si v něčem dělá legraci nebo všechno myslí smrtelně vážně. Spíš to druhé. To nic neubírá na kráse jeho vizí a pokud se splní každá z nich, tak svět bude krásnější místo. Pro poslech jeho života nemusíte vědět, že Tesla není zisková, že na Mars se zatím nepodíváme a cokoliv z toho, jak jeho aktuální byznys vypadá. Tato kniha je o tom, že Vám ukáže, že i s realtivně málo peneži, ale obrovským důvodem a vizí lze v době zaměřená na totální zisk dojít překvapivě daleko. Jeho úspěch je daný jeho osobností, na pohled plachý a tichý skoro dvoumetrový muž, srší energií, která protíká každou kapitolou této knihy a nenechá Vás vydechnout dokud na konci nebudete mít chuť si postavit solární dům, koupit Tesla auto a přestěhovat se na Mars. Netuším jak to Elon dělá, ale funguje to stejně jako hlas Filipa Švarce, který k této knize sedl jako takzvaná p*del na hrnec. Nechte se oslnit vizí člověka, který buď změní dějiny nebo zemře jako legenda. Elon je jen jeden.

Recenzia audioknihy Steve Jobs

31.07.2018

Komplexně kompletní Steve Jobs

Steve Jobs je, byl a bude kult. Jeho přínos pro Apple a svět je něco v lidech bude ještě dlouho rezonovat. Paradoxně i v těch, kterým jeho jméno nic neřekne. Jeho myšlenky se soustředili na jednoduchost pro uživatele, stejně jako se pero Isaacsona zaměřovalo na detailní a prokreslený popis jeho osobnosti. Je docela úsměvné, že každý z nás se v části jeho osobnosti dokáže najít a identifikovat se s ním v určitém úhlu pohledu, ale nikdo z nás nespojuje vše, jako to dokázal on. Audiokniha Vás provede taji jeho mysli, nastavením a hlavně Vám da jasnou odpověď na jeho PROČ. To že Vás dokáže zavést i na pozadí přelomových produktů jako byl ve své době první Mac, iPod, iPhone a iPad je už jen třešničkou na dortu. Walter Vás celým jeho životem provedě zblízka jak to jen to jde a dokáže, že i přes všechny pochvalné ódy na Jobsu osobu, byl vždycky jen človek, který věděl co chce a šel si za tím bez ohledu na cokoliv. Výsledky všichni známe a používáme je dodnes. Kdo chce vědět kdo byl, tak nechť se nechá unášet podmanivým hlasem pana Stránského a zapluje ho historie nejhodnonější společnosti dneška a jeho kultovního zakladatele. Je to nelepší kniha o Stevovi, která kdy byla napsána a všechny statní vedle ní působí jako zákusek vedle třpatrového dortu.

Recenzia audioknihy Začněte s proč

31.07.2018 Overený nákup

Sinek je bůh

Doteď ve mě rezonuje TED, kde Simon před lety ukazoval koncept Zlatého kruhu na myšlení v Apple. Tam mi to došlo. Totální AHA moment. Nikdy jsem si to neuvědomil v čem je Apple tak jiný, jen jsem cítil, že je jiný. Protože jsem s dílel jeho PROČ. Simon mi ukázal proč. Sinek je jedním z mála autorů a lidí obecně, kteří se na věci dávají fakt JINAK. Ne "jinak" ale JINAK. On ví. Což zní skoro jako, že je někdo víc. Není. Jen ví proč to dělá a na několika významných lidech naší doby ukazuje, jak je PROČ kriticky důležité pro celoživotní úspěch čehokoliv si zamanete. Tuhle knihu jsem si od vydání "dal" několikrát v knižní podobě a proč ji sjíždím teď znovu v audio? Protože to potřebuji, je to moje PROČ a varuji Vás, jestli to uděláte taky, ta budete na tom jako já. Váš svět už nikdy nebude stejný. Ptáte se ještě stále proč? Prostě poslouchejte a najdete ho!