Recenzie užívateľa Pavel

Audiomoľ Pisateľ - 1 z najčastejšie píšucich recenzentov

Recenzia audioknihy Po nás potopa

10.04.2021 Overený nákup

Nejen nadčasové mistrovské dílo, ale vskutku aktuální, až je mi to podezřelé :-)

Josef Toman byl vskutku mistrem pera. Vynikající jazykově bohatým vyprávěním, nápaditou stavbou jednotlivých linií příběhu. Je to "tlustá knížka", ale rozhodně mě nenudila. Román je situovaný do náročné doby počátků římského císařství, kdy ještě žijí republikánské ideály. Postavy čelí životním dilematům, každý asi touží po svobodě a klidném životě, ale jakou cestou se k těmto ideálům vydat? Ať už se rozhodnou tak či tak, je čest, rodová tradice, kariéra... v ohrožení. Holt si nikdo nemůže být jistý jak svou budoucností, svými přáteli, dokonce ani životem (dokonce ani císař ne).

Audio verze románu také vyčnívá nad osvědčený průměr. Nejenže je kniha psána zvukomalebně, ale i zpracování skvěle inspiruje představivost. Jen jedinou poznámku bych měl, lupanar není lunapar, pořád mě to provokovalo, ale to je prkotina.

Rozhodně vřele doporučuji, pro mě bylo toto dílo milým překvapením.

Recenzia audioknihy Achilleova píseň

15.12.2020 Overený nákup

Radost poslouchat, lepší, než jsem doufal

Skvěle napsaný román je pojatý jako Patroklovo vyprávění o svém životě a zejména o společných dobrodružstvích a přátelství s Achillem. Díky některým recenzím jsem měl zpočátku obavu, abych "nešlápnul vedle", ale autorka mě znovu přesvědčila, že píše skvěle. Příběh si drží poutavost, má svižný spád, dává plastičnost mýtickým reáliím. Cením si i psychologické propracovanosti charakterů jednotlivých postav. Pro některé čtenáře může být "těch jmen" kolem trojské války spousta, ale v podání Madeline Millerové jsem neměl dojem přehlcenosti zástupy postav. Spíš se mi hrdinové zpřístupnili, vybarvili a lépe představili. Je vidět, že autorka má načteno a píše srdcem, díky za skvělý čas v homérském světě. Audio interpretace je nepochybně skvělá, vystihuje atmosféru vyprávění, podtrhuje dramatické momenty... Jednoznačně mohu vřele doporučit. (Obavy nejsou na místě.)

Hodnotenie audioknihy Nikdy nedělej kompromis

03.09.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Faust (komplet Faust)

31.08.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Gladiátor

29.08.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Vladař

17.08.2020 Overený nákup

Překvapivě aktuální a přínosné dílo.

Dlouho jsem se nemohl rozhoupat k četbě (poslechu) z obavy, že to bude těžkopádné a zastaralé čtení, které spíše z povinnosti a úcty k tradici vzdělaní lidé aspoň prolistují (aby měli alibi). Jsem rád, že jsem se mýlil. A to dost :-) Nejde jen o styly vlády a mocenskou politiku či vojenskou taktiku italských knížectví. Vladař přináší svižný sled klíčových myšlenek, postřehů i zkušeností, které se dají celkem snadno aplikovat i dnes v našich oborech. Přínos může být znatelný jak v řízení firen, obchodování, vybírání přátel či jen reflexi svých vlastních životních hodnot a postojů. Podobně jako dílo Umění války od Sun´c je fajn, poku je čtenář již vyzrálejší a má pevný základ ve svých názorech a životní moudrosti, aby přínos knihy náležitě ocenil, ale i dospívající si mohou díky knize začít pokládat klíčové otázky a hledat relevantní odpovědi, podle nichž by směrovali svůj život. Kniha rozhodně stojí za poslech, interpretace paba Bareše je skvělá, perfektně srozumitelná a pomáhá dobře držet pozornost. Jsem za autora, vydavatele i interpreta rád, díky moc :-)

Recenzia audioknihy Život snů a skutečnosti

14.08.2020 Overený nákup

Setkání s opravdovými ikonami cestovatelství

Slavných cestopisů a nesmrtelných světoběžníků můžeme vyjmenovat jistě celou řadu, ale možností, jak se setkat přímo s cestovateli a navíc hrdiny několika generací již tolik nemáme. Pět desítek otázek a odpovědí skvěle doplňuje známé knihy. Pro čtenáře H+Z cestopisů je toto skvělý přídavek. Formát rozhovorů poskytl dostatek prostoru pro seznámení se s širším kontextem tohoto slavného cestovatelského počinu, cením si vstřícností a upřímnosti obou hlavních aktérů. Zajímavé je projít si reflexí obou cest i života s nadhledem a moudrostí stáří, stejně jako s odstupem desítek let. Po redakční stránce jsou rozhovory nejen profesionálním, ale též příjemným a lidským příspěvkom do zlatého fondu našich kulturních dějin. Mohu jen vřele doporučit :-)

Recenzia audioknihy Tři muži na toulkách

14.08.2020 Overený nákup

Úsměvné historky z cestování

Tři muži se vypravili na cestu po Evropě a podobně jako herci líčí veselé historky z natáčení, zde autor baví čtenáře příběhy z nejrůznějších situací, do nichž se naši hrdinové dostávají. Někdy si za patálie mohou díky své komické nepraktičnosti , jindy stačí tvrdohlavá umíněnost či nešikovná shoda okolností. Autor doprovází příběhy lehce satirickou nadsázkou, kdy komentuje místní zvyklosti, kontrastuje je s konzervativním britským náhledem na život. Jako správný vypravěč se snaží udržet pozornost posluchačů dramatickými zvraty, vtipnými pointami, žertovnými či nadsazenými poznámkami. Patrná je spisovatelská zručnost, jazyková obratnost i vtip. Interpretace je skvělá, Otakar Brousek je mistr nad jiné povolaný a jeho styl i způsob pojetí textu rozhodně přibližuje celé dílo k nesmrtelnosti. Pokud máte rádi lehké odpočinkové a zároveň vtipné příběhy z cest, budete spokojeni. Věřím, že mnohé hlášky z knihy se vám vybaví i ve vašem běžném životě :-)

Recenzia audioknihy Tři muži ve člunu

13.08.2020 Overený nákup

Nezbytná kniha pro kulturního a veselého čtenáře

Kniha Tři muži ve člunu patří rozhodně do zlatého fondu... Měl by si ji přečíst (poslechnout) určitě každý, nepochybuji o tom, že se k ní pak většina lidí bude ráda vracet po celý život. Svěží homor, jazyková vytříbenost, příjemná nadsázka... to všechno provází trojici přátel (a psíka) na jejich výletě. Je to ten typ humoru, který snadno zlidoví a objevuje se ve scénkách komiků, lidových hláškách, případně na jeho střípky a odlesky narazíte v dalších humoristických dílech. Toto dílo rozhodně nezapadně mezi řadami dalších knih, zaslouží čestné místo v knihovně (audiotéce) vzdělaných lidí, kteří nepohrdnou dobrou četbou. Interpretace Miroslava Horníčka je opravdovým skvostem, ke knize vyloženě patří a podtrhuje její styl. Pokud hledáte audioknihu, která zaručeně zvedne náladu, zažene chmury či úzkosti, Tři moži ve člunu jsou skvělou volbou :-)

Recenzia audioknihy Centurion

13.08.2020 Overený nákup

Opět nezklamali, jak autor, tak Cato s Macronem zasluhují pochvalu.

Další dobrodružné události zavedly dvojici centurionů do řady náročných situací, místy bezvýchodných (až jsem si říkal, jak z toho autor vybruslí...). Příběhová linie zůstala zajímavá a napínavá až do finále. Vedle věrohodně vystižených historických okolností, se setkáváme s exotickým prostředím Palmýry, zaujalo mě psychologické vykreslení postav i nahlédnutí do politického zákulisí a všudypřítomných intrik. Nechybí ani romantický prvek (nechci víc prozrazovat). Autor se s tématem vypořádal s noblesou, vtipem a nesmírnou erudicí. Interpretace je jako živá, má blíže k rozhlasové hře než ke čtení. Postavy mají svůj charakter, což pomáhá udržet pozornost a rozvíjí posluchačovu obrazotvornost. Občasné nedokonalosti jsou spíše nedůležité chybky ve skloňování nebo vynechání slabiky... což ale neubírá na zážitku a významově nehraje roli. Celkově je kniha hodnotným pokračováním skvělé série a těším se na další díly. Vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Orlova kořist

01.08.2020 Overený nákup

Příběh živější než cestování časem

Další pokračování ze skvělé série z doby římských legií v Británii. Dějová linie je chytlavá hned od počátku, události si udržují spád a neupadají do nudných či zdlouhavých pasáží. Autor si dovedně hraje s čtenářovou/posluchačovou fantazií a pazorností, místy jsem už ztrácel naději, že se naši hrdinové z komplikované situace nějak vymotají... Nebudu ani naznačovat :-) Rozhodně stojí za poslech. Autor je důvěryhodný v historickém kontextu i v detailech. Psychologie postav i celkový popis reálií, přírody, dobové atmosféry jsou uvěřitelné, místy až moc živě provokuje mou představivost drsným prostředím, událostmi během bojů a tažení i strádáním... (což k ději patří). Interpretace je výborná, Marek Holý dává postavám osobitý charakter, příběh spíše probouzí k životu, než jen čte. (Maličké mínus snad jen za občasné drobné nedokonalosti při čtení, ale nic, co by rušilo či mátlo). Z celé série jsem nadšen a držím palce i pro další pokračování, která netrpělivě vyhlížím.

Recenzia audioknihy Poprvé v poušti

29.06.2020 Overený nákup

Kniha, která vás přenese do arabské pouště...

Příběh a vzpomínky Aloise Musila mohou být dnešním čtenářům snad vzdálené, leckdo by mohl poznamenat, že je odvál čas... Na druhou stranu díky skvělému zpracování se v této audioknize rozhodně vrací do hry, a troufám si říct, že na přední pozice. Atmosféra pouštního putování na velbloudech, rozhovory ve stanech s domorodými kmeny, dobrodružství, ale i hlubší úvahy nad životem rozhodně stojí za poslechnutí. Podmanivý hlas pana Lichého vás vtáhne bezprostředně do děje, hudební doprovod dokreslí náladu i prostředí blízkovýchodních krajů. Toto dílo určitě patří mezi skvosty mé knihovny.

Recenzia audioknihy Odysseus

29.06.2020 Overený nákup

Klasický příběh v příjemném provedení

Odysseus z pera Františka Pavlíčka osloví jak ty, kdo dobře znají Homérovu Odysseiu a zajímají se též o historické souvislosti a kulturní kontext, tak bude přínosem nováčkům v homérském světě. Příběh je dobře a lehce stravitelný i školní mládeži. Zaujaly mě některé šikovně vystižené souvislosti v autorově interpretaci příběhu. Audiozpracování je více než profesionální, je v něm poznat osobní zaujetí a srdce hereckých kapacit. Jednotlivé postavy jsou jako živé. Celkový dojem z díla je nezapomenutelný, rád se k Odysseovi vrátím, díky moc všem :-)

Recenzia audioknihy Manon Lescaut

27.06.2020 Overený nákup

Manon - živější než film

Tato audiokniha přinesla více než nečekaně pozitivní překvapení. Známý příběh v knižním zpracování možná zapadne mezi jinými významnými díly v seznamu doporučené četby, možná dá mladší generace přednost filmu... ALE zde by to byla jednoznačně škoda. Postavy v audio provedení ožívají, probouzejí fantazii, posluchač se ocitá přímo uprostřed děje... Shrnuto v jedné větě: Zlatá klasika naší literatury v excelentním a nezapomenutelném zpracování. Vřele doporučuji :-)

Recenzia audioknihy Dějiny psané Římem - Mistři slova

25.06.2020 Overený nákup

Setkání po 30 letech

Dějiny psané Římem jsem jako kluk zapálený pro historii s nadšením přečetl už tak před 30 lety, je to kniha, která dokáže upoutat a udržet čtenářovu pozornost od úvodní kapitoly až po závěr (až jsem si posteskl, že ten Řím nevydržel ještě dalších 1000 let). Sem tam jsem vnímal akcenty poplatné minulé době, ale ne nijak významně. Je to stále ideální kniha pro ucelený přehled o dějinách Říma, klíčových událostech, společenských souvislostech... jak pro výchozí osnovu hlubšího studia (cením si odkazů na další autory, byť ze starší generace), tak pro doplnění solidního všeobecného přehledu pro ty, kdo hledají oporu pro historii, ale též kontext v oblasti vývoje literatury, umění, architektury, práva, politických idejí či psychologie. Audio provedení jsem si vyloženě zamiloval, v provedení pana Soukupa není kniha jen kvalitně čtená, ale živě a se zájmem vyprávěná. Mohu upřímně doporučit.

Recenzia audioknihy Saturnin a jeho pán

17.06.2020 Overený nákup

Milé setkání s fajn člověkem

Rozhovor se Zdeňkem Jirotkou není sice audiokniha v pravém slova smyslu, ale rozhodně stojí za poslechnutí. Lidé, kteří se zlatým písmem zapsali do dějin literatury, což autor legendárního Saturnina bezesporu je, mají co říct. Zaujal mě Jirotkův humorný a moudrý přístup k životu, životní nadhled i pozitivně laděné vzpomínky. Na živo se setkat už nemůžeme, tak alespoň takto zprostředkovaně skrze rozhovor, každopádně to bylo zajímavé a povzbuzující setkání. Zpracování je dobré, jen je škoda, že není k dispozici víc takto pojatého obsahu.

Recenzia audioknihy Kirké

05.06.2020 Overený nákup

Kirké - příběh živější než film, navíc vás chytne za srdce

Příběh si mě získal hned od počátku, děj má spád, každá kapitola stojí za poslech a posouvá dějovou linii ku předu. Autorka se v řecké mytologii vyzná, dovedně propojuje a interpretuje "klasické reálie" s věrohodným psychologickým vystižením charakterů postav. Perfektní je též převedení textu do podoby audioknihy, způsob čtení je super. Úplně jsem měl dojem, jakoby svůj příběh vyprávěla sama Kirké, ladily mi místy nostalgické tóny, naděje, zklamání, houževnatost, odhodlání žít. Moc hezky napsáno, perfektně přeloženo do čtivé češtiny, profesionálně a citlivě zpracováno pro posluchače, Vřele doporučuji. Byl to pro mě obohacující zážitek.

Recenzia audioknihy Chytřeji, rychleji, lépe

29.01.2020 Overený nákup

Opravdu chytré, navíc inspirativní a příjemné poslouchání

Kniha mne zaujala hned od počátku. Autor se tématu produktivity věnuje srozumitelně a zároveň fundovaně, příjemnou formou vyprávění příkladů ze života představuje jednotlivé principy. Velmi pozitivně vnímám autorovo úsilí nejen "o efektivitě něco chytrého říct", ale hlavně pozvolné vedení k tomu, jak zmiňované zásady rovnou aplipkovat do svého života a praxe. Interpretace je vynikající, moc dobře se poslouchá i při jiné činnosti (auto, vaření, vycházky...), snadno se dá naladit na příběh a udržet pozornost. Knihu rozhodně doporučuji, rád se k ní vrátím. Témata z knihy, ilustrativní situace, komentáře událostí... se osvědčily i při rozhovorech s přáteli. Je vidět, že autor ze života vychází a přináší hodnotu.

Recenzia audioknihy Faktomluva

21.01.2020 Overený nákup

Překvapivě povzbudivá

Autor na základě faktů, odborného nadhledu a životních zkušeností poukazuje na to, jak naše mínění o dění ve světě vychylují z rovnováhy mediálně zajímavé události, podvědomé obavy či lidově tradované předsudky... Kniha je zásadní pro osobní reflexi a přehodnocení strategických úvah, které mohou velmi konkrétně ovlivňovat náš život, podnikání, investice či ochotu pomáhat na místech, kde to má smysl. Zpracování se mi moc líbilo, posluchač se má na co těšit :-)

Recenzia audioknihy Génius v nás

10.12.2019 Overený nákup

Není třeba víc makat, ale udělat vše chytřeji

Kniha je inspirativním oživením, povzbuzením, zejména v tom, že má smysl se nad tím, co děláme, zamyslet a zkusit to jinak, nově, neokoukaně. Hranice jsou často jen v naší mysli, pokud jsme ochotní inovovat a být proaktivní, tvořiví, úspěch se o dost přiblíží. Autorka ukazuje na konkrétních příkladech, jak se to dělá. Ze zkušeností na svých kurzech čerpá metody, které pomáhají uvědomit si a hlavně využít náš tvůrčí potenciál. Zpracování je příjemné, pozitivní, usměvavé. Nejvíce si cením toho, že i když mám pocit uvíznutí v rutině a normách, mám na dosah reálnou změnu k lepšímu. Kniha rozhodně stojí za poslechnutí, ale hlavně je to skvělý impuls pro týmové porady a tvůrčí týmy, inspiruje ke změnám.

Recenzia audioknihy Nekonvenční myšlení

10.12.2019 Overený nákup

Názorné příklady, jak na to

Kniha srozumitelně a příjemně seznamuje posluchače (čtenáře) s inovativními koncepty myšlení v dlouhé řadě různých oborů a podnikatelských prostředí. Konkrétně můžeme sledovat, jak a proč ti úspěšní uvažovali jinak než většina, co to způsobilo. Prezentované strategie jsou inspirativní a principy se dají s trochou vynalézavosti aplikovat i v oblastech, kterým se věnujeme. Pro mě představuje kniha určitě přínos a nápaditý vhled do aktuální situace (asi nejen mojí, ale obecněji), doporučuju. Střídavé čtení obou interpretů je fajn, lépe se udržuje pozornost.

Recenzia audioknihy Myšlení, rychlé a pomalé

27.09.2019 Overený nákup

Náročné čtení, ale rozhodně stojí za to

Očekával jsem hodně a mé očekávání bylo o hodně překonáno. Autor si rozhodně Nobelovu cenu zaslouží, dává nahlédnout do našeho rozhodovacího procesu, precizně vysvětluje (místy jsem měl dojem, že až moc důkladně) jak naše mysl funguje. Proč nám některé volby připadají atraktivní, jak si realitu interpretujeme, co to přináší za důsledky. Kniha umožňuje hlubokou osobní reflexi, leccos jsem si pojmenoval a upevnil, něco jsem i změnil.

Audio zpracování je mistrovské, i odborně náročné pasáže se "dají poslouchat" a udržet pozornost. Místy bych ocenil trochu pomalejší tok řeči, lehce na oddech a aby mi to stihlo docházet. Měl jsem dojem, že je na mě kniha "moc chytrá", ale to je rozhodně lepší, než trpět nudou. Obsah je nabitý fakty, AHA momenty, podněty k promyšlení... Navíc je to celé více poutavě vyprávěno než jen čteno. Oceňuji práci s hlasem, dynamiku, vtip.

Kniha patří k nezapomenutelným zážitkům a stěžejním dílům v mé knihovně. Díky za skvělou práci.

Recenzia audioknihy Nastavení mysli

03.09.2019 Overený nákup

Konečně mi došlo, co jsem jen tušil

Autorka z mnoha úhlů pohledu (byznys, vztahy, výchova, vzdělávání, sport...) vyčerpávajícím způsobem zdokumentovala a vysvětlila, jak v praxi funguje růstová či fixní strategie, kterou všichni podvědomě používáme. Intuitivně se rozhodujeme, reagujeme na podněty z okolí... podle vzorců v pozadí. Není divu, že pokud se řídíme pořád stejně podle pravidel, kterým věříme, že to má značný dopad na náš život, vztahy, kariéru... Teď jde o to, jestli opravdu jdeme správnou cestou, nebo se necháváme vléct nastavením, které by po zralé úvaze zasloužilo změnu. Kniha je v tomto skvělou pomocí, rádcem, učebnicí... Uvědomil jsem si konkrétní detaily a zlozvyky, které chci a nyní už také umím ovlivnit :-) Díky

Recenzia audioknihy Život na volné noze 1

19.08.2019 Overený nákup

Knih, které zásadním způsobem dovedou ovlivnit život, není mnoho...

Tato kniha je stručným vhledem do problematiky drobného podnikání, předává ale rovnou a bez okolků cennou hodnotu. Uvědomil jsem si, že konzultantské zkušenosti Roberta Vlacha ukazují na konkrétních místech, co je podstatné, aby naše odborná praxe na volné noze fungovala plynule i po obchodní a provozní stránce. Během poslouchání této +/- předmluvy jsem hned pochopil, že využít příležitost studovat Na volné noze a projít si hlubokou osobní i profesní reflexí nejen pomůže a ušetří nervy, čas a peníze, ale že výraznou měrou umožní rozvíjet mou dosavadní činnost systematičtěji a s blahodárnějším dopadem na mou cílovou skupinu. Rozhodně se investice násobně vrátí. Díky.

Recenzia audioknihy Na volné noze

29.07.2019 Overený nákup

Pokud to s podnikáním na volné noze myslíte vážně, tato kniha vám zásadním způsobem pomůže s vnímáním reality.

Zaujal mě na první poslech autorův odborný vhled do problematiky, není divu, že je Robert Vlach respektovanou autoritou. Jeho know-how by mělo být k dispozici už na středních školách, kdy si mládež formuje své představy o pracovním životě a světě vůbec. Přestože na volné noze funguji přes 20 let, mám se co od autora učit. Skvělé podaný hodnotný, komplexní a vyvážený obsah. Audiokniha je zpracovaná vynikajícím způsoben, dobře se poslouchá i delší dobu a není problém udržet si plnou pozornost. Díky všem, kdo jste se na knize podíleli :-)

Recenzia audioknihy Steve Jobs

29.07.2019 Overený nákup

Kniha, která silně inspiruje ke změně života.

Jsou dobré knihy, které ale po čase zapadnou, tato je jiná... Vtáhne vás do děje, má v sobě to "cosi", čím si vás získá a nenechá jen tak v klidu bloumat jinými myšlenkami. Jobsův život, myšlenky i charakter umožňují podrobný vhled do konkrétních událostí, dilemat. Vyburcuje vaši představivost, že uvidíte před očima "film" tak živý, jako byste ho prožívali s Jobsem. Vyprávění autora i zpracování do podoby audioknihy jsou excelentní, profesionální, přinášející skutečně reálný zážitek. Dílo umožňuje téměř osobní setkání s Jobsem, což vnímavého člověka rozhodně nenechá stejným. Jeho silná, nepřehlédnutelná osobnost inspiruje, i když tu s námi už není. Rozhodně stojí za přečtení/poslechnutí :-)