Recenzie užívateľa Veronika

Audiomoľ Pisateľ - 1 z najčastejšie píšucich recenzentov

Recenzia audioknihy Môj príbeh

17.02.2021 Overený nákup

Skoro jako pohádka o Popelce

Je to skoro jako příběh o novodobé Popelce. Kderak obyčejná dívenka ke štěstí přišla. Bylo úžasné poslouchat tohle vyprávění o tom, jak se z malého děvčátka z nižší střední třídy, navíc afoameričanky, stala silná, seběvědomá a cílevědomá mladá žena, která se stala první dámou USA. A která už roky ovlivňuje životy obrovského množství lidí po celém světě a inspiruje ty, kteří by se sami báli udělat první krok ke změně svého života. Všechno tohle je z příběhu cítit, stejně jako obrovská pokora a vděčnost. Celkem zajímavé bylo vnímat prostředí afroameričanů - to bylo něco, co si my ve střední Evropě jen těžko sami umíme představit. Rozhodně doporučuju k přečtení/poslechu, kde to úplně samo. Taktéž přednes je velmi kvalitní a k tomuto příběhu i osobě Michelle Obamové se velmi hodí.

Recenzia audioknihy Zlodějka knih

17.02.2021 Overený nákup

Úžasně namluvený silný příběh

Tohle byl až překvapivě mile odvyprávěný silný a často i smutný příběh. Úplně původní vlna nadšení, která přišla hned po vydání knihy, mě nechávala klidnou. Až po dlouhé době jsem se rozhodla po tomhle kousku sáhnout, aniž bych měla nějakou představu o tom, co mě čeká. Příběh malé holčičky, která se najednou ocitla v cizím městě u úplně cizích lidí, byl ale neuvěřitelně silný, a přestože je místy velmi tragický, je napsán s neuvěřitelnou lehkostí a laskavostí - tahle kombinace čtenáři/posluchači ani nedovoluje plakat, i když důvodů k slzám je tu víc než dost. Kromě spisovatele smekám i před paní Cibulkovou, Zlodějku knih namluvila bravurně, byl to úžasný poslech!

Recenzia audioknihy Exorcista - Souboj s ďáblem

26.08.2020 Overený nákup

Obroské zklamání

S horrory mám asi nějaké nevyřízené účty, jinak si neumím představit, že mě skoro žádná horrorová kniha neděsí ani neznepokojuje, ale spíš nudí.

Obvykle se i knihami Stephen Kinga pronudím až ke konci a bohužel ani Exorcista mě nějak zvlášť nenadchl. I když uznávám, že v době, kdy byl příběh napsán, musel zvednout vlnu pozdvižení.

Ten příběh asi známe - Regan, mladá dívenka, která je obvykle velmi milá, se najednou začne měnit a chovat poněkud nevhodně. Když už ani doktoři neví, jak jí pomoci, doporučí její matce kontaktovat exorcistu.

Takže kromě dívenky se seznamujeme s její matkou Chris - herečkou, a jejími zaměstnanci, kteří se starají o dům. Kromě nich jsou významnými postavami i Jezuité, na které se Chris obrátí s žádostí o pomoc.

Když se to vezme kolem a kolem, je příběh velmi plytký a jednoduchý. Podstatnou část tvoří lékařská vyšetření Regan, tyhle pasáže se jistě daly poněkud zkrátit. Jedinou sympatickou postavou byl otec Karras, ostatní byli i "zásluhou" českých interpretů spíš nepříjemní a detektiv byl přímo otravný.

Bohužel i namluvené to bylo místy dost špatně. Pan Klem, který namluvil všechny mužské postavy, byl dobrý, ale paní Moučková, to se na mě nezlobte, ta podala opravdu velmi špatný výkon. Její Chris byla afektovaná až do nebe a pro změnu Regan byla upištěná a ukňouraná, že se to ani nedalo poslouchat. Kromě toho byl hlas ďábla promlouvajícího skrz Regan tak moc upraven, že se tomu místy nedalo rozumět.

Tuhle knihu bych asi moc doporučit nemohla.

Recenzia audioknihy Nikdykde

26.08.2020 Overený nákup

Úžasný příběh s propracovaným paralelním světem

Nikdykde jsem začala číst už před lety, ale asi na ni tenkrát ještě nebyl čas, nedočetla jsem ji.

S audioknihou to bylo úplně jiné. Hlas Matouše Rumla se k příběhu skvěle hodí. Potkáváme se zde s hlavním hrdinou Richardem, který je prostě jen obyčejný chlápek, kterému se ale stanou úplně neobyčejné věci. Shodou náhod se dostane do úplně jiného světa Podlondýna, který svým návštěvníkům - zvaným, i těm úplně náhodným - připravuje jedno nepříjemné překvapení za druhým.

Aniž by o to sám Richard přímo usiloval, stane se opravdu neobyčejným hrdinou, který nezištně pomáhá svým novým přátelům a nebojí se pro ně obětovat vše. Třeba i sám sebe.

A to je na tom příběhu vlastně to nejhezčí. Není to fantasy plná magie, kouzel a draků. Je to předevím příběh o přátelství, pomoci a seběobětování.

Byl to opravdu krásný poslech.

Mestská / urban Paralelná realita Nie je súčasťou série Jeden rozprávač

Recenzia audioknihy Rudá volavka

19.08.2020 Overený nákup

Skvělá akce

Špionážní romány mám opravdu ráda. Přestože se jinak nevyžívám v knihách s ženskými hlavními hrdinkami, Dominiku Jegorovovou jsem si oblíbila od samého začátku.

Dominika začínala jako baletka, a díky svému nadání měla před sebou zářnou budoucnost. Jenomže o tu ji připravili. A protože je Dominika krásná žena a má v rodině vlivného a vysoce postaveného důstojníka ruské tajné služby, bylo o její další kariéře rozhodnuto dřív, než se k tomu sama mohla nějak vyjádřit.

Dostává se do vysoké hry špionů, kde člověk nikdy neví, komu může věřit. Navíc má za úkol pomoci odhalit ruského informátora, který spolupracuje se CIA. A je obrovská škoda, že čtenář odhalí onoho informátora příliš brzy. Tohle mohl autor udělat trošku jinak a nepsat o něm tak okatě. Pozdější odhalení by mělo mnohem větší efekt.

Občas se v tom guláši "kdo, s kým a za kolik" zrácí i posluchač.

Interpretace byla výborná.

Špionážny & politický Vzťahový

Recenzia audioknihy Šlachta - Třicet let pod přísahou

19.08.2020 Overený nákup

Vyčerpávající příběh

Na příběh pana Šlachty jsem byla opravdu hodně zvědavá. Zajímalo mě, o kterých kauzách a informacích bude moct mluvit, i když je stále ještě vázán mlčenlivostí. Docela mě udivilo, kolik toho řekl, i když se jednalo o stále ještě nedořešené kauzy. Upřímně věřím a doufám, že dobře věděl, co dělá, a nebude z toho mít v budoucnu problémy.

Tohle byl naprosto jedinečný rozhovor, který posluchači dokáže otevřít oči. Samozřejmě se dozvíme, jak a proč se pan Šlachta rozhodl být policistou, a taky jak se dostal k pozici ředitele ÚOOZ, a bohužel taky za jakých okolností tento post opustil. Kromě toho nám tu ale povykládá o tom, jak probíhá odhalování zločinu a jeho vyšetřování, jak vypadá součinnost policejních útvarů mezi sebou, ale taky se státními zástupci a soudci. A poliků a politikaření je ta kniha taky docela plná. Místy je poznat páně Šlachtova zatrpklost, ale ono se asi není co divit.

A jako třešničku na dortu nám odhalí pozadí některých kauz, hlavně kauzy Nagyová a Vidkun. To se člověku místy dost nepříjemně stáhne žaludek, pohne žluč a zvýší krevní tlak.

Jako celek je to skvělé, přednes pana Prachaře je vynikající. Bohužel to stejné nemůžu říct o panu Klímovi. Ten svůj text čte jako žáček na prvním stupni základní školy (kvůli tomu musím i odebrat jednu hvězdu za interpretaci). Je to nepřirozené a špatně se to poslouchá. Naštěstí tu jen klade otázky, delší promluvu má jen asi dvakrát, jinak všechno krásně odprezentuje pan Prachař.

Recenzia audioknihy Pochovaní zaživa

03.08.2020 Overený nákup

Silný příběh

A zase se setkáváme s Richardem Krauzem a jeho kolegy.

Tentokrát si posvítí na poněkud zvláštní zařízení, které se má starat o seniory a zajišťovat jim nezbytnou péči. Na první pohled to tak i vypadá. Jak ale zjišťujeme, není to úplně pravda. Na povrch se dostávají všechny lži, které měly zakrýt podvody s lékařským vzděláním a tituly a kruté zacházení se starými lidmi.

Navíc se dozvídáme víc i o Petře, jejím stavu a o Chozého pomstě za to, co se jí stalo.

Je to opět silný příběh, ze kterého až mrazí.

Pan Mňahončák je opět skvělý.

Vyšetruje muž Vyšetruje partia detektívov Humor

Recenzia audioknihy Klbko zmijí

03.08.2020 Overený nákup

Hodně silný příběh

Dominik Dán je zpět v té nejlepší formě.

Jubilejní třicátá Dánovka se kvalitou a silou příběhu vrací zpět ke knihám, které se odehrávaly v devadesátých letech. Mám pocit, že s postupujícím časem šla kvalita a propracovanost dolů, ale teď se zase vyšplhala hodně vysoko.

Tady začínáma pěkně zostra. Vraždou prokurátora, který byl zapletený v korupční aféře. Postupem času zjišťujeme, kolik lidí a v jakých pozicích bylo v celé aféře zapojeno - politici, policisté, prokurátoři, podsvětí a především jeden velmi významný podnikatel. Vše je vzájemně propojeno a Richard Krauz a jeho kolegové se zase jednou namočí do hodně špinavých záležitostí.

Všichni víme, že se pan Dán nechává inspirovat skutečnými případy a kauzami. U Klubka zmijí jsem neměla nejmenší tušení, čí/jaký příběh to vlastně poslouchám. Asi právě proto mě dostalo zakončení, kdy mi to všechno došlo. Ten konec je hodně, hodně smutný. Poslechněte/přečtěte si to. Už jenom pro těch posledních pár vět to stojí za to.

Jsem moc zvědavá, jestli se pan Dán tomu tématu bude chtít dál věnovat a pokud ano, jak se s ním popere.

Smekám za kvalitu provedení a neskutečnou odvahu, kterou musel pan spisovatel při psaní tohoto dílu mít.

Vyšetruje muž Vyšetruje partia detektívov Nečakaný zvrat

Recenzia audioknihy Trvalý záznam

29.07.2020 Overený nákup

Dokonalost sama

Musela jsem celkem dlouho počkat, než jsem byla schopná recenzi napsat. Tuhle knihu jsem musela nejdřív vstřebat.

Edwarda Snowdena asi není třeba představovat. Toho, co udělal, je plný internet. On sám se teď rozhodl napsat autobiografii, aby lidem přiblížil svůj život, pohled na svět, názory a přesvědčení, které ho přiměly zveřejnit informace, které se k běžné populaci nikdy neměly dostat. Začátek jeho příběhu do značné míry připomíná ten, který známe od Juliana Assange a osobně myslím, že to není náhoda. A mmj. i o Assangeovi a jeho pomoci v nouzi (ovšem už v době, kdy se i sám JA již skrýval) se Snowden několikrát zmiňuje, i když sám mu informace pro WL nikdy nedodával.

Jeho příběh je opravdu strhující, a i když značnou část zabírá dětství, je to jedině ku prospěchu věci. Čtenáři/posluchači sám dává možnost, aby si utvořil vlastní názor na něj jako na člověka, na jeho práci a na důvody, které měl, než zveřejnil tajná data.

Ovšem nečekejte, že tu Snowden sype z rukávu jedno tajmeství za druhým. Sice vysvětluje, co zveřejnil, jak se k informacím dostal a jak se mu podařilo je z úřadů CIA a NSA dostat ven, ale přesný obsah zpráv není předmětem knihy. Zato se dozvíte, že si sám byl velmi dobře vědom toho, co dělá, co to bude znamenat pro něj a jeho nejbližší. A samozřejmě taky to, jak všechno naplánoval, aby se vyhnul předčasnému dopadení a jeho snaha tak nepřišla vniveč.

Jeden ze čtenářů přede mnou se zmiňuje o financování. Tady je dobré podotknout, že Snowden v knize píše, že před odjezdem do Hongkongu vybral z účtů hotovost právě proto, aby nemusel platit kartou a oddálil tak svoje dopadení. Další finance může čerpat prostřednictvím svojí ženy či právníků. Navíc sám je stále aktivní a dá se předpokládat, že je i do jisté míry výdělečně činný, i když, nebo možná právě proto, že pobývá v Rusku. Ani bych se nedivila, kdyby se tomuhle tématu vyhýbal naprosto cíleně.

Přednes Martina Kaprálika je naprosto bezkonkurenční, a spolu s obsahem knihy pro mě znamená nejsilnější čtenářský zážitek za posledních několik let.

Recenzia audioknihy Díky, Jeevesi

22.07.2020 Overený nákup

Další milé povídání

Jeeves je vždy zárukou kvalitního poslechu. Příběhy jsou sice jednodušší, nicméně jsou zábavné, skvěle namluvené Radkem Valentou, nenáročné na poslech a ohromně milé. Tady se Jeeves a jeho pán Bertie Wooster trošku rozkmotří, ale jak se ukáže, je to vlastně jedině dobře. Jejich krátké odloučení znamená další skvělé možnosti, jak Bertieho příběh zkomplikovat a následně elegantně vyřešit. Narozdíl od předchozích knih je tohle spíš jeden delší ucelený příběh o tom, jak se Bertie snaží pomoci lásce svého kamaráda a své vlastní bývalé snoubenky, až se najednou ocitá ve zvláštním milostném trojúhelníku. Proběhne i nějaké to podezření z vloupání (do vlastního domu) a zatčení. Skvělý poslech, obzvláště část se smýváním černé barvy pomocí nedostatkového másla byla velice zábavná.

Recenzia audioknihy Kruh

22.07.2020 Overený nákup

Orwell v moderním kabátku

Kruh je v podstatě Orwellovo 1984 převedené do moderní doby. Což ale není vůbec na škodu. Pro některé mladé čtenáře může být Orwell těžký na čtení či pochopení, oproti tomu Kruh nabízí skvělý pohled na novodobou diktaturu v podobě sociálních sítí.

Potkáváme zde mladou ženu Mae, která získala skvělou práci v Circle, firmě, která se ze začátku zdá být "jen" jakýmsi lepším Facebookem. Každý chce v Circlu pracovat, nebo chce být aspoň součástí jeho sítě. Každý chce využívat možností Circlu, které jsou pro každého zcela zdarma. Co si ale prakticky nikdo neuvědomuje je, že za všechno se platí. A tady se neplatí penězi, ale osobními, až intimními informacemi a úplnou ztrátou soukromí. I když je k tomu všemu Mae z počátku skeptická, i ona se rozhodne do Kruhu zapojit a využívat naprosto všeho. Jenomže jak už to bývá, čím víc berete, tím víc musíte i dávat.

Skvělá kniha, kterou bych doporučila všem, kteří na sebe na netu prásknou úplně všechno.

Recenzia audioknihy Cizinec

03.07.2020 Overený nákup

Napínavé až do konce.

Tohle dílko jsem poslouchala paralelně se seriálem na Netflixu a musím říct, že jsem opravdu překvapená, jak moc je seriál věrný knize (ale ze srovnání seriál vs. kniha vychází líp rozhodně seriál). I když nějaké rozdíly tu jsou, samozřejmě.

Na začátku potkáváme Adama, otce od rodiny, který se od naprosto neznámého muže dozví nepříjemnou novinu z minulosti svojí manželky Corinne. Když se Adam manželky na onu věc zeptá, potřebuje si Corinne vzít nějaký ten čas na rozmyšlenou, než vše Adamovi vysvětlí, a odejde z domu. Jenomže se ani po několika dnech nemá k návratu a s nikým nekomunikuje. Jak se ukáže, onen cizinec takto osloví více lidí, kterým se najednou obrátí svět vzhůru nohama.

Je to napínavé, příjemné na poslech, rychle to odsýpá. Navíc kniha nabízí i hodně témat k zamyšlení - chtěli bychom, aby nám někdo prozradil nejniternější tajemství našich blízkých, navíc za cenu toho, že náš život už nikdy nebude takový jako dřív?

Psychologický Vzťahový

Recenzia audioknihy Oběť bez tváře

03.07.2020 Overený nákup

Prostě jen další detektivka

Tak tenhle příběh mi bůhvíjak úžasný nepřišel. Z mého pohledu je to prostě jen další tuctová detektivka s docela nepochopitelně se chovajícím egoistickým macho detektivem, který si myslí, že všechno vyřeší sám, nikoho nepotřebuje, všichni jsou neschopní, ani šéfku nemusí respektovat a poslouchat... Úplnou náhodou se přistěhuje zpět do svého rodného města, úplnou náhodou tam zrovna řádí vrah a úplnou náhodou je to zrovna ten úplně nový detektiv, který jako jediný může podat nejrelevantnější informace k případu, protože všichni jsou blázni, jen on je letadlo. Tolik náhod najednou, to prostě není normální a vlastně to ani není zajímavé.

Severská Vyšetruje muž

Recenzia audioknihy Zlo

01.07.2020 Overený nákup

Úžasná sonda do lidské mysli

Tahle kniha byla opravdu skvělá, jak po stránce obsahové, tak po té interpretační. Hlas a způsob přednesu se k tématu skvěle hodil a díky tomu se kniha i moc dobře poslouchala, přestože se jedná o odbornou literaturu. Autor zde popisuje pachatele nejrůznějších trestných činů, rozvádí jejich motivaci, zázemí, prostředí, přibližuje svůj způsob práce při rozhovorech. I přes notnou dávku faktů je kniha skvěle pochopitelná i pro laika, zajímavá a nenudí. Přestože se zde rozebírá pozadí násilných trestných činů, nečekejte žádné krváky. Jedná se pouze o rozbory lidské psychiky, nikoli o detailní popisy vražd.

Recenzia audioknihy 1793

01.07.2020 Overený nákup

Historická detektivka jak má být

I když historické detektivky moc nečtu, musím říct, že tento počin se opravdu povedl. Skvělá interpretace příběhu se dvěma poněkud nezvyklými, ale přesto zajímavými hlavními hrdiny. Dostaneme se do Stockholmu v roce 1793 (jak jinak), kde je jednoho dne nalezena dost ošklivě zřízená mrtvola muže. No a hlavní hrdinové, jeden trhan a druhý nevyléčitelně nemocný, se snaží proplést intrikami a nalézt toho, kdo stojí za mučením a zohavením onoho chudáka. Příběh nicméně není tak úplně přímočarý, a to je dobře. Vyšetřovatelé pátrají hluboko v minulosti i v lidské duši, aby našli viníka. Na poslech opravdu skvělé.

Recenzia audioknihy Američtí bohové

02.06.2020 Overený nákup

Válka bohů na obzoru

Pro spoustu lidí (včetně mě) je Neil Gaiman zárukou kvalitního čtení. A ani tady tomu není jinak, i když hned od začátku je vyprávění trošku ponuré.

Potkáváme tu Stína, celkem obyčejného muže, který se jednoho dne ocitl ve vězení. Když je z poněkud tragických důvodů propuštěn o několik dní dříve, potká na své cestě k domovu zvláštní postavu, která si říká Pan Středa. Ač je to k nevíře, Středa hned nabídne Stínovi práci jakési osobní "podržtašky". No ale kolik právě propuštěných vězňů dostane hned po propuštění z vězení nabídku práce, že? A tak Stín práci přijme. A že to není práce ledajaká, to pozná velmi záhy. Ve Spojených státech se totiž schyluje k velké válce mezi starými a novodobými bohy a Stín se ocitá přímo v centru dění. No a jak to dopadne? Když se kolem obyčejného člověka, který se jmenuje Stín a najme si ho Středa, děje tolik zvláštních věcí, tak to asi nebude jen tak obyčejný člověk, což?

Recenzia audioknihy Forrest Gump

18.05.2020 Overený nákup

Neuvěřitelně milé vyprávění

Tahle kniha je opravdové pohlazení po duši. Krásně napsaná, přeložená, i odvyprávěná panem Hartlem. Film jsem viděla kdysi dávno a už si ho prakticky nevybavuju, takže ke knize jsem přistupovala tím filmem téměř neovlivněná. A byl to krásný zážitek. Příhěh Forresta Gumpa, neuvěřitelného člověka s poněkud nízkým IQ, je jednoduchý, nekomplikovaný, a přitom tak silný a bez prázdných momentů. Spolu s Forrestem projdeme částí amerických dějin, podíváme se do vesmíru, do Vietnamu během války, na fotbalová hřiště, do ringu mezi wrestlery a i přímo k prezidentovi Spojených států. Až si teď říkám, co jsem prohoba v životě dokázala já? :-)

Recenzia audioknihy Venuša zo zátoky

20.04.2020 Overený nákup

A máme tu jednu Venuši, která nějak ztratila hlavu... doslova.

I tahle kniha Dominika Dána mě bavila, i když postupem času se novější příběhy značně liší od těch prvních. Je tu opravdu hodně vidět posun v čase, nejen v příběhu, ale i ve skutečnosti. Je pochopitelné, že příběhy odehrávající se po roce 2000 nemohou být stejné jako ty, jejichž děj zasadil autor do doby těsně před revolucí. A svým způsobem je to obrovská škoda. Ano, časy i lidé se mění. Ale ty starší příběhy měly něco do sebe. Něco, čím byly jedinečné a svým způsobem i děsivé.

Venuše ze zátoky přináší poměrně nekomplikovaný příběh vraždy dívky, jejíž bezhlavé tělo je nalezeno na břehu řeky. A není to jediný děsivý nález, kterého se v příběhu dočkáme. Objeví se i téma drog a prostituce, ostatně jako téměř v každé předchozí knize. Navíc celou známou partičku potká jedna velmi tragická událost, se kterou se musí vyrovnat.

Rozhodně doporučuji k poslechu. Pan Mňahončák přednáší opět skvěle.

Recenzia audioknihy Čierny kruh: Koniec mafie

20.04.2020 Overený nákup

Černý kruh se uzavírá

Tento díl už není vyprávěný z pohledu stejných osob jako dva předchozí. Otěže zde převzal syn jedné z hlavních postav, které už ale známe velmi dobře z dřívějška. A je to pochopitelné. Čas neúprosně běží a z malého Milana, který se nám dřív v příběhu jen tak mihl, se stává dospělý muž, který poprvé hledá práci a snaží si najít své místo ve společnosti. Jenomže to netuší, že mu to jeho místo bylo dávno předurčeno otcem a jeho přáteli (a vlastně i nepřáteli). I když Milan není přímo členem té původní mafiánské skupiny, stejně je jimi silně ovlivňován. On i všichni okolo, i když o tom ani neví, nebo si to nedokážou přiznat. Je povzbuzující sledovat Milana, jak se snaží z vlivu mafiánů vymanit, ale o to smutnější je potom poslouchat, jaké to má následky. Velmi silný příběh, který si velmi rádi poslechnete, ale ještě raději jste, když už skončí. Pan Karika se tu taky věnuje poněkud ožehavým tématům ze slovenské historie, koho tohle téma zajímá, jistě si tady přijde na své.

Recenzia audioknihy Inferno

09.04.2020 Overený nákup

Tady překvapení nečekejte

Že si Dana Browna spousta lidí škatulkuje jako spisovatele s jediným nápadem, to není žádné překvapení. Většina spisovatelů a jejich postav se časem vyvíjí a přichází s novými nápady a zápletkami. Bohužel ani po několika předchozích knihách, ve kterých jede pořád podle striktně stanoveného harmonogramu už od Andělů a démonů, se Dan Brown ani jeho Robert Langdon neposunuli naprosto nikam. Langdon je samozřejmě opět povolán, aby zachránil svět před katastrofou - tentokrát v podobě viru, který uměle vytvořil poněkud vyšinutý vědec. Profesor si opět samozřejmě všechno pamatuje a správně vyvodí ze symbolů (dobře, tady má výjimečně sem tam okno). Přijde i nějaká ta velezrada, kterou si ovšem vyspoiluje sám spisovatel (a i kdyby to neudělal, je to předvídatelné tak moc, až to mlátí dveřma), takže vlastně nikoho nepřekvapí. Konec je takový zvlástní, ten jediný je možná trošku překvapivý, ale na zadek jsem si z něj nesedla. Pokud Browna nekriticky zbožňujete, bude se vám Inferno líbit. Pokud byste ale uvítali trošku nějakou změnu oproti dřívějším příběhům, tady ji nenajdete. Po Šifře už se měl Brown řídit spíš tím, že opakovaný vtip přestává být vtipný.

Bez pana Táborského - jehož hlas je opět skvělý - bych dala knize minimálně o jednu hvězdu méně.

Recenzia audioknihy Čierny rok: Vojna mafie

29.03.2020 Overený nákup

Velmi kvalitní pokračování

Čierny rok je velmi povedené pokračování předchozího dílu. Opět se vrací stejné postavy, přijde pár nových. Příběh se vyvíjí stejně razantně jako doba, ve které se odehrává. Přesto si člověk si při poslechu uvědomí, že od revoluce se možná změnilo státní zřízení, ale praktiky na vysokých politických a podnikatelských postech nikoli. Byť je to celé fikce, nenechá čtenáře/posluchače ani na chvíli na pochybách, že tohle se běžně dělo a vlastně i stále děje. Při poslechu jsem si mnohokrát vzpomněla na orlické vraždy a další případy, ke kterým v devadesátých letech docházelo. Tady si můžeme poslechnout, co se taky mohlo stát, ovšem pro tentokrát na Slovensku. Jediné, co mě trošku rušilo už v prvním díle, bylo celkem velké množstí jmen, která jsem si hůř pamatovala a trvalo mi, než jsem se zorientovala. Nicméně kniha je to skvělá, rozhodně stojí za poslech. Peter Sklár je opět bezkonkurenční, jeho hlas a způsob přednesu se k příběhu neskutečně hodí.

Recenzia audioknihy Dobrá znamení

29.03.2020 Overený nákup

Úplné pohlazení na duši

Dámy a pánové, tohle opravdu stojí za poslech. Terry Pratchett i Neil Gaiman jsou pro mě jistotou skvělé zábavy a Good Omens to jen potvrzují. A přitom vlastně nepřináší nic objevného; téma této knihy je klasikou všech klasik už od počátku lidstva - boj dobra se zlem. A to nikoli nutně těchto dvou stran proti sobě, tady si (většinou) stojí bok po boku. Azirafal je anděl a Crowley zase démon, a i když se čas od času špičkují, jsou to především už pár tisíc let přátelé. Teď se snaží poněkud zvláštním způsobem zabránit Armagedonu. K tomu se připlete i sám Ničitel světů, jeho Pes, parta dětí, čarodějnice, lovci čarodějnic a Čtyři motorkáři apokalypsy, plus sem tam pár dalších postav. O zábavu je ale skvěle postaráno, závažnými tématy kniha též nešetří, a v těch jménech se posluchač celkem rychle zorientuje. Jo a Jan Zadražil to přednesl skvěle!

Recenzia audioknihy Čierna hra: Vláda mafie

02.03.2020 Overený nákup

Drsné, kruté, ale až příliš uvěřitelné

Po Trhlině a Tmě jsem se pustila i do Černé hry. Trošku jsem se bála, jestli mě román s takovým tématem zaujme, ale obavy byly zbytečné. Jozef Karika zde ukazuje, že stavět i vyprávět příběh umí na jedničku. Dává zde dohromady skupinu postav, které se snaží využít situace končícího socialismu a přicházejícího kapitalismu, a většinou to nejsou moc příjemné příběhy. Podnikatelé, kteří se navenek tváří jako dobrodinci, ale skutečnost není zase tak růžová. Agent STB, který až příliš rychle změní strany, ale nikoli praktiky. Nicnetušící manželky často žijící ve zlaté kleci. Zkorumpovaní politici. A parta kamarádů/mafiánů, kteří se snaží vytěžit ze situace co nejvíc. Peter Sklár je skvělý vypravěč, dokázal perfektně vystihnout atmosféru příběhu.

Recenzia audioknihy Nevieš dňa, nevieš hodiny

22.02.2020 Overený nákup

Další skvělá kniha Dominika Dána

Další skvělá kniha Dominika Dána, která začíná přesně na přelomu tisíciletí. Krauz tentokrát vyšetřuje smrt bohatého podnikatele a jako vedlejší příběh sledujeme poněkud tragickou silvestrovkou párty skupinky mladých lidí. A jako již tradičně - když už si začneme myslet, že víme, co se stalo a jak, zjistíme, že jsme se všemi domněnkami vedle jak ta jedle. Příběh je to již tradičně skvělý, ale kvalit prvních dílů ani zdaleka nedosahuje. Nemůžu si pomoct, ale právě ty první díly byly mnohem zajímavější a propracovanější. Trošku jsem měla obavy z kvality přednesu, ale musím říct, že byly zbytečné. Pan Mňahončák je perfektní. Opravdu se těším na další díly.

Recenzia audioknihy Oběť 2117

01.02.2020 Overený nákup

Asadův příběh

Konečně se v knize z Oddělení Q dostalo i na Asadův příběh. Kdo z čtenářů má tohoto chlapíka rád, přijde si na své. Dozvíme se až děsivé detaily z jeho života, díky kterým máme možnost pochopit jeho dosavadní chování. Nicméně právě teď se celá jeho minulost vrací a ohrožuje mnoho jiných lidí. Kromě toho sledujeme i druhý příběh mladého dánského chlapce, který je s tím Asadovým nešťastným způsobem spojen. Objeví se i pár dojímavých detailů o Carlovi.

Kniha to není špatná, Asadův příběh je velmi poutavý, ale vyprávění je velmi roztahané a mnohdy i nudné. Ke konci jsem měla vyloženě problém to doposlouchat. Igor Bareš je opět skvělý, ale příběh jako takový je tak na 3 hvězdičky. Místy to bylo už moc propletené, nereálné a zdlouhavé. I spojení velkého množství naprosto rozličných témat bylo dost chabé.

Recenzia audioknihy Selfies

08.01.2020 Overený nákup

Spíše průměrná kniha v této sérii, ale určitě stojí za poslech

Sedmý případ oddělení Q je díky hlasu Igora Bareše opět velmi příjemný na poslech. Na rozdíl od předchozích případů se ale tento odehrává především v přítomnosti, i když pár střípků z minulosti se zde objeví také. Přestože je kniha kvalitně zpracovaná, nemůžu jít dát maximální hodnocení. Nepochybuji o tom, že hlavní hrdinky (dá-li se jim takto říkat) si své oblíbence najdou, mně však postavy kamarádek "na život a na smrt" přišly poněkud ploché, až příliš jednoduché, jednotvárné a upřímně řečeno, nezajímavé. Zakončení bylo opět příliš jednoduché a předvídatelné, skoro jako kdyby autor najednou nevěděl, co s ním. Pár napínavých chvil se ovšem v knize objeví. Naopak mě velmi překvapila dějová linka Rose a pouto mezí ní a zbytkem vyšetřovacího týmu. Díky tomu se dozvíme hodně detailů z jejího života a pochopíme, proč je právě taková, jaká je.