Recenzie užívateľa Hwest

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Lars útočí

21.02.2021 Overený nákup

Larsův poklidný útok

K závěrům předchozích dvou dílům jsem měl výhrady. Tentokrát snad jen, že všechno šlo moc hladce. Celé to bylo takové bez větších zvratů a očekávatelné, bohužel je to také nejkratší díl. Na můj vkus příliš času věnováno popisu alb či jednotlivých písní nebo popisu aut. Rozhodně to nebude nejzajímavější příběh, co jste kdy slyšeli nebo četli. Ale opět je to příjemná a odpočinková detektivní pohádka. Geniální načtení Martina Zahálky celé dílo posouvá na novou úroveň. Jeho hlas se k Larsovi skvěle hodí a hlavně díky němu si klidně dalšího Larse pořídím.

Recenzia audioknihy Královna ohně

06.11.2020 Overený nákup

Nejslabší završení

Uff, dočteno. Ze všech tří dílů se mi četlo nejhůře. Dolouskal jsem spíše z povinnosti než zájmu. Zbytečně hodně postav, místy jsem se v ději ztrácel. Nelíbilo se mi ani celkové vykreslení charakterů. Dobří vydrží všechno včetně mučení, zlí naopak nevydrží nic. Mnohé zůstává nevysvětleno, něco je naopak příliš zjednodušené, hodně nelogických věcí. Závěr epické ságy trošku trapný. No, je to škoda, série měla rozhodně větší potenciál. První díl je geniální, druhý je celkem slušný, ale třetí už je bídný. Dočetl jsem a stejně jsem pořídil Volání vlka, ale upřímně jsem čekal mnohem víc.

Pokud jde o interpretaci, nemám výhrady, absolutní jednička. Nedovedu si představit postavy s jiným hlasem, už pro mě srostly v jedno. Načtené je to geniálně, což byl jeden z důvodů, proč jsem dokráčel do konce.

Viac rozprávačov

Recenzia audioknihy Stráže! Stráže!

24.09.2020 Overený nákup

Je to šance asi tak milion ku jedné... Ale já myslím, že by to mohlo fungovat!

Elánius, Noby, Tračník, Karotka, kolík Aťsepicnu, a mnoho dalších, které nelze nemilovat. První kniha Noční hlídky, kterou musíte slyšet. Ve skvělém podání Jana Zadražila. Není snadné pojmout tolik postav a hlasově je zajímavě ztvárnit, Honzovi se to ale povedlo geniálně a tím povyšuje celé už téměř dokonalé dílo na mistrovskou úroveň. Jako milovník Pratchetta jen dojatě stojím a tleskám. OOK!

"U posraný prdele," ozval se Nobyho hlas odněkud od okraje střechy. Elánu se pevněji opřel o komín a vstal. "Nezapomínejte, desátníku Nóblhóchu, že jste v uniformě."

"Promiňte, kapitáne. U posraný prdele, pane."

Jeden rozprávač Humor Pre začiatočníkov v žánri

Recenzia audioknihy A každé ráno je cesta domů delší a delší

24.09.2020 Overený nákup

Nesedlo mi...

Fredrika Backmana mám rád. Slyšel jsem od něj všechny knihy, které vyšly. Patří mezi mé oblíbené a to je možná ten problém, protože toto dílo je ... jiné. Ač se Pavel Nový snaží, nesedlo mi to. Není to tak zajímavý a chytlavý příběh, vůbec jsem nebyl schopný se do toho dostat. Jedna z prvních knih, kterou jsem ani nedoposlouchal, nebavilo mě to.

Recenzia audioknihy Pán věže

24.09.2020 Overený nákup

Al Sonra je zpět

Kdo čeká podobné vyprávěné jako nabídl první díl.. bude zklamán.. vlastně nebude. Druhý díl není (pouze) o Vélinovi. To je velká změna. Knihu nečtou pouze dva interpreti. To je druhá velká změna. Musel jsem si na tyto zásadní změny chvilku zvykat. Přesto to nevadilo. Kniha funguje. Děj je zajímavý, plný zvratů, někteří oblíbenci pokračují a tak můžeme sledovat jejich životy. Kniha je i nadále čtivá a geniálně načtená. Všichni interpreti mi sedli, líbilo se mi, jak pojali každý svou část. Takže rozhodně nemohu jinak, než doporučit i druhý díl, zvláště pokud se vám první líbil.

Hrdinská Viac rozprávačov

Recenzia audioknihy Rozvaliny Gorlanu

25.07.2020

Skvělé rozjetí série

John Flanagan rozjíždí svou dvanáctidílnou sérii Hraničářův učeň vskutku skvělé. Velmi mě zaujal úvod a výběr povolání, ale i postupné zlepšování schopností a začleňování se do širšího rozměru světa. Místy hodně pohádkové fantasy bez kouzel, ale rozhodně doporučení hodné pro všechny děti či dospívající (ač nejsem dítě, také mě to bavilo). Velmi oceňuji, že se autor nebál implementovat do děje i reálné problémy (šikana), na které naše děti narazí ve skutečném světě. Kniha se dobře poslouchá díky skvělé práci Matouše Rumla! Nelze než doporučit!

Hrdinská Jeden rozprávač

Recenzia audioknihy Úzkosti a jejich lidé

16.07.2020 Overený nákup

Fajn příběh

Dobrej název, dobrá titulka, dobrá knížka. Ostatní knihy Backmana mě možná bavily o fous víc, přesto to je zdařilé dílo. Jak je u Fredrika běžné, věci nejsou takové, jak se mohou na první pohled zdát. A každé reakci předcházela nějaká akce. Je snadné posuzovat člověka na základě nějakého skutku, často nám ale chybí jiný pohled nebo životní kontext dané osoby. Mnohdy nevidíme dál (či nechceme?) a nechápeme souvislosti. Příběh je místy vtipný, občas předvídatelný, přesto v něm lze (opět) najít mnoho věcí k zamyšlení. Dobře se poslouchá také díky dobré práci Otakara Brouska ml. Určitě lze doporučit.

Nečakaný zvrat Humor

Recenzia audioknihy Lars láme kosti

11.11.2019 Overený nákup

Lars znovu v akci

Podobně jako první díl. Dobře napsané, kniha má spád, geniálně načteno Martinem Zahálkou a ... slabý závěr. Nezklamal mě sice tak jako v prvním díle (který mi celkově přišel zajímavější), přesto mi konec přišel trošku laciný. To vlastně ale nevadí. V tomto případě cesta může být cíl. Myslím, že má autor dobré nápady, příběh byl zajímavý, Lars opět trousí hlášky (některé vtípky se zbytečně opakují), tentokrát došlo i k nějaké akci a ne pouze ke slovním přestřelkám. To, co se čtenářům patrně líbilo v první knize, naleznou i zde. Příjemná a odpočinková detektivní pohádka.

Pokud tedy očekáváte zábavu obdobnou prvnímu dílu, určitě mohu doporučit. Zároveň je možné tuto knihu slyšet bez znalosti prvního knihy, příběhy jsou na sobě nezávislé. Pokud budou další knihy, určitě je rád zakoupím a poslechnu.

Recenzia audioknihy Říkají mi Lars

11.11.2019 Overený nákup

Sympaťák Lars v akci

Co napsat? 90% procent knihy bylo opravdu fajn. Konec mě ale osobně hodně zklamal. Takhle si představuji konec autora, který neví, jak knihu zakončit. Jestli tohle byl "promyšlený tah", tak to promyšleně vůbec nepůsobí. Pokud by další kniha nebyla, tak by to šlo, ale vzhledem k tomu, že je pokračování, končí to jako Cčkový seriál. Sorry jako. Možná to ale někdo ocení.

Na obálce je info, že jde o "říznou krimi z Prahy". To je trošku matoucí. Prahu by nepoznal ani Lars, řízná krima to taky není. Když jsem navíc rozečetl rozhovor s rádobyvtipným autorem, začalo mi vadit mnohem více věcí. Takhle ale nechci přemýšlet. Kniha nemá vyznít jako odpad, protože většinu času jsem se bavil. Je to jednoduchý román, příjemná pohádka, kniha k odreagování. Nečekejte geniální zápletku (přesto jsou tam dobré momenty) a přivřete oči nad hlavním hrdinou. A budete se bavit. Kniha má spád, jsou v ní vtípky, sarkasmus a je rozhodně pěkně napsaná, chytla mě. Navíc se dobře poslouchá, protože je skvěle načtena: Vivat Martin Zahálka!

Sečteno, podtrženo: Za konec jedna hvězda dolu, jinak vskutku fajn relax, další si rád poslechnu.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy 99: Hokejové příběhy

04.11.2019 Overený nákup

Hokejové příběhy NHL

Hokejová kniha, která je i není o legendě s číslem 99. Jsou to vzpomínky všech možných hráčů, které Wayne slyšel či situace, které sám zažil.

Postupně hodnotí sezony, týmy, hráče a dává člověku příležitost dozvědět se, jak NHL vznikla, jak se vyvíjela, kdo stál u začátku, jací byli hráči jejichž jméno nesou individuální trofeje, které se každý rok udělují. K tomu vzpomínky na nejlepší hráče, Světový pohár, Ruský nároďák, cestu za SC nebo Nagano.

Celá kniha je nesena v duchu velké pokory a úcty ke každému hráči na kterého vzpomíná, nehledě na to, jestli to byl střelec nebo bitkař. Je to určitě zajímavý vhled do historie nejlepší ligy světa, včetně střípků ze života Gretzkeho. Přesto jsem asi čekal trošku víc. Načteno je to každopádně skvěle. Řekl bych, že poslech je určitě lepší pro starší ročníky, kteří si budou většinu hráčů pamatovat. O současné NHL tam toho mnoho není, ač tam jména některých současných hvězd zazní.

Recenzia audioknihy Chirurg

24.10.2019 Overený nákup

Chirurg - rebel i génius

První knížka, kterou jsem od Petry Dvořákové slyšel. Byl jsem skeptický a neměl velké očekávání. Trošku jsem se bál, zda to nebude román pro ženy, ač je napsán z pohledu muže. Byl jsem ale velmi příjemně překvapen. Lékařské prostředí nevadilo, kniha je skvěle načtená, dobře se poslouchá a má spád. Je o vztazích i fungování v nemocnici. Autorka patrně vychází z vlastních zkušeností, znalost prostředí je znát, což prospívá "uvěřitelnosti" celého příběhu o jednom šikovném lékaři, který zápasí s vlastními démony, minulostí, rodinou, úctou i pohrdáním, ... Pro lidi znalé lékařského prostředí může mít ještě jiný rozměr, pro nás laiky to ale není na škodu. Navzdory tomu, že v mnohém s hlavním hrdinou nesouzním, je celkový dojem z knihy dobrý. Autorka ve mně vyvolala mnoho otázek, jak "snadno" lze spadnout na dno či jaké drobnosti postupně ovlivňují konečný výsledek, stejně jako to, že i doktoři a sestry jsou jen lidé, kteří žijí své nelehké životní příběhy. Investice nelituji.

Recenzia audioknihy Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět 

13.06.2019 Overený nákup

Příjemný relax s Alanem

Nečekejte, že pokračování románů překoná původní námět. Očekávat ale můžete, že se opět dobře pobavíte. Je sice patrné autorovo politické smýšlení, přesto to opět funguje. Ač některé postavy z předchozího dílu nepotkáme, příběh pokračuje tam, kde skončil. Jonas Jonasson bez větších obtíží rozjíždí vtipné pokračování, které opět nepostrádá zábavné zápletky, úsměvné chvíle, příjemný jazyk i vše, co jsme četli v předchozím díle. Snad i nadávek je méně. Opět se můžete těšit na fenomenální podání Martina Stránského. Kdyby měl Alan Karlsson nějaký konkrétní hlas, musel by to být tento. Kniha rozhodně splnila to, co jsem od ni očekával. Příjemný relax s Alanem.

Recenzia audioknihy My proti vám

29.09.2018 Overený nákup

Skvělé pokračování

Ano, každý, kdo četl Medvědín, by si měl přečíst či poslechnout i toto pokračování. Dá se říci, že to je jeden celek. Pro mě osobně je tato dvoukniha patrně to nejlepší, co jsem za poslední roky slyšel. A zcela jednoznačně to je pro mě nejlepší Backmanovo dílo - při vší úctě ke skvělému Ovemu či Britt Marie...

To, co bylo dobré na Medvědíně, nyní plynule pokračuje dál. Mnohá témata jdou více do hlouby, autor nutí posluchače více přemýšlet, neškatulkuje charaktery postav černobíle, ale naopak ukazuje i jiné úhly pohledu. Pokud máte rádi hokej, je to fajn, ale ani tato kniha není o hokeji... Je o překonávání bolesti, o naději, krizích, lásce, hokeji, přátelství či hledání sebe sama.

Recenzia audioknihy Malý princ

26.09.2018

Každý by měl slyšet...

Malý princ.

Skvělá interpretace Eduarda Cupáka, jeho hlas k příběhu stylově sedí.. Žádný pohádkový (nebo takto krátký) příběh se nezapsal do tolika lidských srdcí jako právě Malý princ... Chce se až skoro říci, že to není povinná četba, ale povinná povinná četba. Geniální příběh a skvělé zamyšlení pro malé i velké. Především pro malé. A především pro velké. To, co vypadá jako knížka pro děti, časem ukazuje mnoho dalších vrstev. Lze tam nacházet drobné i větší drahokamy. Zde vskutku netřeba velký slov či recenzí. Každý by si měl poslechnout tuto klasiku. Nebo pravidelně poslouchat. A malovat beránka...

Recenzia audioknihy Líheň I. - Smrt zrozená v Praze

27.08.2018

Krvavá lázeň v Praze

Líheň je trošku jiná než Koniášova série. Neříkám ani horší, ani lepší - prostě jiná. Podobnost lze vidět v Nočním klubu Jiřího Kulhánka. Nakonec v knize je zcela viditelná a evidentní připomínka, autor ji neskrývá, naopak ji milým způsobem ukazuje. Kniha není žádným filozofickým dílem, je ale akční a má spád. Příběh je dobře napsaný, postavy slušně vykreslené. Člověk se u čtení rozhodně nenudí. Navíc se odehrává v Praze, což je pro našince příjemné prostředí, které dobře zná. S hlasem Lucie Fiony Šternerové jsem měl zpočátku problém. Její barva nepatří mezi ty, které se mi přirozeně dobře poslouchají. Po čase jsem si ale zvykl a příběh mě pohltil. Nakonec bych řekl, že mi její hlas k příběhu Mariky Zaháňské seděl. Bavilo mě to...

Recenzia audioknihy Chatrč

27.08.2018

Neboj se i Ty vstoupit do Chatrče...

Chatrč. Celosvětový bestseller. Prodáno více než 20 milionů výtisků. V bravurní interpretaci Igora Bareše. Už to samo o sobě je dost lákavé.

Smutek, zlo, bolest, beznaděj, ale také krása, úsměv, naděje a usmíření. Zvláštní příběh, který je pouze kulisou, pozadím. Podstata je mnohem hlubší. Nestačí číst mezi řádky, je třeba jít dál - až za oponu příběhu. Najít sebe sama. Příběh, který chce ukázat Boha trošku jiným způsobem. Jak jste o něm možná doteď nepřemýšleli. Patrně jste o něm takto ani neslyšeli. Není to způsob ani forma, která zní z kazatelen. Přesto - nebo právě proto stojí za to poslechnout. Nechat se unést do trošku jiného světa a ... přemýšlet.

Recenzia audioknihy Dobytí severního pólu

24.08.2018

Hurá, jdeme na sever!

Dobytí severního pólu - hra stará více než 30 let (premiéra 1985). Přesto se dá poslouchat i v dnešní době. Inteligentní, milý a jemný humor, kterým se hry Divadla Járy Cimrmana vyznačují, je protkán hrou i tentokrát. Dílo je opět rozděleno do dvou částí - naučný seminář, který přibližuje život a tvorbu velikána Járy Cimrmana (a zároveň odkrývá části dané hry) a samotná divadelní hra. Živé obrazy, arktický muž, vtipná prezentace básně a mnoho dalšího. Nad to skvělá divadelní hra vyprávějící o skupince českých otužilců, vyrážejících na severní pól. Citace ze sérií Járy Cimrmana postupně zlidověly... V duchu Cimrmanů: jako bylo to hezký, ale když to srovnám s tím naším výletem na Kokořín...

Recenzia audioknihy Záskok

23.08.2018

Nejlepší hra Cimrmanovců...

Dvojice Smoljak - Svěrák mi v mnohém připomíná humor Wericha s Voskovcem (Horníčkem). Záskok je geniální hra. Rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější v sérii Járy Cimrmana. Povedená je nejenom samotná hra, ale i předcházející seminář, který obsahuje rozhlasovou minihru "tma jako v pytli". Celý vstupní seminář postupně posluchače připravuje na samotnou hru, byť jsou některé části hereckých zásad ve zvukové stopě hůře postřehnutelné. Věřím, že tuto divadelní klasiku ocení nejenom milovníci ochotnického divadla (a divadla vůbec), ale i mnozí další posluchači. Řekl bych, že je pouze otázkou času, kdy se stane kulturním dědictvím našeho národa. Repliky ze hry zlidověly a používají se ve všech odvětvích lidského života. Za mě vskutku hra s inteligentním humorem ke které se velmi rád vracím...

Recenzia audioknihy Americký sniper

23.08.2018

Sonda do života a myšlení odstřelovače

Kniha Americký sniper je zajímavou sondou do života a myšlení patrně nejznámějšího odstřelovače. Chris Kyle s nezvyklou upřímností líčí nejenom tréninkový proces, který je ve filmu zmíněn jen velmi povrchně, ale také pomáhá posluchači pochopit motivy svého jednání. Kniha nepostrádá akční spád, když popisuje zajímavostí z nasazení ve válce (které zároveň nejsou pod přísným utajením), ale i mnohem méně akční a přesto velmi zajímavé pohledy do soukromí. Ukazuje, co všechno vojákům komplikuje život (i při válečném nasazení), jak (ne)jsou schopni fungovat v rodině, proč vnímá šikanu v armádě jako důležitou nebo rváčské potřeby členů SEALu. Celá kniha odkrývá jednu z legendárních jednotek americké armády, která se těší velké úctě. Je výpovědí člověka, který je vojákem každým coulem. Myslím, že rozhodně stojí za poslechnutí. I pro nevojáky.

Hlasy Bohdana Tůmy a Jitka Moučkové vytvořily krásnou atmosféru. Musím říct, že oba hlasy mně osobně k postavám sedly. Nepůsobily vůbec rušivým dojmem, naopak pozvedly audioknihu na vyšší úroveň. Rétoricky vskutku výborně zvládnuté. Doprovodné zvuky krásně zapadají. Z tohoto pohled perfektní.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Tady byla Britt-Marie

21.08.2018

Britt-Marie rozhodně nezklamala!

Tady byla Britt-Marie je i není pokračováním geniální knihy Babička pozdravuje a omlouvá se. Je to samostatná kniha, byť hlavní postava se již ukázala v předchozí knize. Lze ale bez problémů číst samostatně. Kniha je o fotbale jako je Medvědín o hokeji (dobře, trošku méně). Fotbal je kulisou ve které se odehrává tento nevšedně všední příběh. Pokud člověk nečetl knihu "Babička pozdravuje", zpočátku mu Britt-Marie poleze na nervy. Těžce. Jak ale postupně odkrývá její životní příběh, začíná vidět jiným pohledem. Čtenáře nutí přemýšlet nad vlastním posuzováním druhých. Přesto to je pouze jeden z efektů, která kniha vyvolá. Je také o dospívání, bolesti i zranění, radosti i všednostech. A trošku o fotbale. A vlastních snech. Hlas Valérie Zawadské skvěle podtrhuje tuto knihu. Ne, Nepodtrhuje - pozvedá ji na ještě vyšší úroveň.

Recenzia audioknihy Babička pozdravuje a omlouvá se

21.08.2018

Omlouvám se, ale Babička je hlubší jak Ove

Babička pozdravuje a ... omlouvá se. Kniha, kterou si určitě přečtu nebo poslechnu ještě jednou. Minimálně. Přemýšlel jsem, zda je horší či lepší než skvělá Backmanova prvotina Muž jménem Ove. Nakonec bych řekl, že je minimáln+ stejně kvalitní. Vlastně bych řekl, že je hlubší. Pod zdánlivě povrchním příběhem lze nalést spoustu hlubokých myšlenek. Autor nutí k zamyšlení nad mnoha tématy. Jak soudíme druhé? Proč se daná osoba chová zrovna takhle? Kam až může zajít pomoc druhým? Vskutku zdánlivě nevinný příběh, opět plný emocí, nutí k sebereflexi. Kde stojím já? Místy vtipné, veselé a lehké, místy svým způsobem tíživé a alarmující. Prostě geniální. Po přečtení je člověku jasné, že musí přečíst všechny knihy autora...

Mimochodem, hlas Valérie Zawadské k tomu sedí velmi dobře. Brilantně načteno, absolutně nemám výhrad...

Recenzia audioknihy Inheritance

21.08.2018

Očekávaný konec?

Závěrečný střet a ... konec. Inheritance se mi ze všech dílů líbila asi nejméně. Přesto musím říct, že jde o dobré dílo, které pěkně zakončí celý Odkaz dračích jezdců. Závěr je překvapivý (pro někoho více - pro jiného méně). Mě osobně trošku zklamal, ale to už je věc osobního vkusu a naladění. Co je ale jisté, kromě perfektního hlasu Martina Stránského, je skutečnost, že kniha je opět plna akce, napětí a zajímavých momentů. Pokračuje v odkrývání další část Alagaësie a autor si i pro poslední knihu připravil několik překvapení a novinek díky kterým dává lecos větší smysl. Vskutku se jedná o příjemnou fantasy sérii a (nehledě na osobní preference) poslední díl rozhodně ostudu neudělá. Časem bude patřit mezi povinnou četbu...

Recenzia audioknihy Brisingr

20.08.2018

Do boje...

Třetí díl skvělé série Odkaz dračích jezdců svým způsobem graduje. Střídá napětí války s klidnějšími pasážemi, radostné i smutnější chvíle. Brising věrně kráčí po stopách předchozích dílů a přináší velmi kvalitní fantasy knihu. Autor opět brilantně střídá více dějových linií, aby udržel pozornost a napětí čtenáře. Nikdo se rozhodně nudit nebude. Skvělý hlas Martina Stránského, na kterého si již posluchač zvykl, i tentokrát nádherně dokresluje atmosféru příběhů z Alagaësia. Člověk má při poslechu pocit jako by sám létal s Eragonem na Safiře a účastnil se rozličných bojů. Nedovedu si představit, že by někdo nechtěl pokračovat v čtení či poslechu této úžasné ságy...

Recenzia audioknihy Eldest

20.08.2018

Napínavé pokračování

Druhý díl této úžasné série pokračuje v nastoleném trendu. Čtenář postupně odkrývá další části Alagaësie, poznává neméně důležité a mocné postavy, zákonitosti světa lidí, elfů, trpaslíků a draků a postupně sleduje další růst Eragona a Safiry. Kniha střídavě vypráví více dějových linií hlavních postav a (myslím, že záměrně) přerušuje vyprávění vždy v nejnapínavějším momentě, což způsobí, že se člověk nemůže od knihy odtrhnout a musí číst dál. Druhý díl mě osobně bavil stejně jako první, možná ještě více. Mám rád, když kromě napětí a dobrého děje kniha dokáže překvapit. V tomto případě skutečně čtenáře čeká několik překvapení. To vše je podloženo geniálním hlasem Martina Stránského, který z knihy činí nápoj, který si rozhodně budete chtít nalít znovu...

Recenzia audioknihy Muž jménem Ove

17.08.2018

Oveho si zamilujete

První kniha Fredrika Backmana. A patrně nejlepší. Humorný příběh plný paradoxů ve kterém přesto naleznete mnoho podnětů k přemýšlení. Skvělé k odpočinku i zamyšlení. Řekl bych, že si každý čtenář Oveho oblíbí. Navzdory tomu, že je morous, navzdory tomu o co se snaží, navzdory nelehkému životu. Kniha se dotkne vašich emocí. Bylo to asi poprvé, co jsem nevynechal epilog (na rozdíl od autora filmového zpracování). Audioknihu skvěle načetl výborný Jan Vlasák. Stojí za poslechl. Časem z toho bude povinná četba ve školách.

Recenzia audioknihy Medvědín

17.08.2018

Kam až ... ?

Kniha o hokeji, která není o hokeji. Ano, Backman rozjel příběh v hokejovém prostředí. Hokej je na každé stránce. Přesto to není vyprávěné o hokeji. Hokej i jeho prostředí jsou pouze nástrojem pro něco mnohem důležitějšího. Protože to je kniha o vztazích, bolesti, přátelství, dospívání, problémech, fanatismu, lásce ke sportu a mnoha dalších tématech. Je sondou do vlastního svědomí, společnosti a poskytuje mnoho námětů k přemýšlení. Příběh je silný a nenechá vás chladnými. Mnozí z kritiků se nedostali za úvodní stránky, kritizujíc, že to snad ani není Backman. Ale je. Jen je třeba vydržet. Potom člověk může vidět dále, číst mezi řádky a nořit se hlouběji. Ano, pozitivní nebo neutrální vztah k hokeji pomůže. Kniha je o hokeji podobně jako byla kniha "Tady byla Britt-Marie" o fotbale...

Pavel Soukup interpretoval skvěle, není co vytknout. Rozhodně stojí za poslech. Budete mít ještě dlouho nad čím přemýšlet...

Recenzia audioknihy Analfabetka, která uměla počítat

17.08.2018

Neuvěřitelně uvěřitelné

Druhá z povedených knih Jonase Jonassona. Patrně záleží, zda se jako první seznámíte s autorem skrze čtení knihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel nebo skrze Analfabetku. Stoletý stařík se mi líbil více, znám ale i opačné případy. Navíc všechny knihy Jonase Jonassona spojuje naprosto dokonalý hlas Martina Stránského s geniálním přednesem. Řekl bych, že tím povyšuje výsledný dojem na mnohem vyšší úroveň. Za mě jde asi o nejlepšího rétora audioknih u nás.

Analfabetka je rozhodně oddechová kniha, opět plna neotřelých situací, byť v určitých momentech malinko očekávávaných. To ale ničemu nevadí a rozhodně to neubírá knize na zajímavosti. Určitě mohu nákup této oddechovky vřele doporučit. Pořád se jedná o kvalitní dílo a autorovi rozhodně fantazie nechybí.

Recenzia audioknihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

17.08.2018

Švédský Jára Cimrman v akci

Pro mě osobně nejlepší z knih Jonase Jonassona (byť filmové zpracování Stoletého staříka je slabší). Navíc s naprosto geniálním přednesem a hlasem Martina Stránského (za mě jednoznačně jednoho z nejlepší rétorů audioknih u nás). Kniha je vtipná, plná překvapení a neotřelých situací. Má dobrý spád, nenudí, ale nutí posluchače poslouchat pořád dál. Kniha kombinuje vyprávění děje s pohledem do historie Allana Karlssona, kterého tak postupně poznáváme, aby se obě linie nakonec dokonale spojily. Allan Karlsson je osobou, která v mnohém připomíná českého velikána Járu Cimrmana, pouze ve Švédském vydání. Určitě nebudete litovat koupě této oddechovky. Jsem rád, že jsem tohoto švédského autora objevil a měl možnost odpočinout u jeho knih.

Recenzia audioknihy Eragon

10.08.2018

Odkaz Dračích jezdců - jízda začíná

Kniha, kterou Paolini začal psát ve věku 15 let, je zábavou pro malé i velké. Knižní předloha je tisíckrát lepší než její filmové zpracování. V Alagaësii, tedy světě ve kterém se příběh odehrává, můžeme potkat postavy z klasických fantasy : lidi, elfy, trpaslíky ... a draky. Na rozdíl od Pána prstenů - v této knize i sérii je dominantní drak. Moudrý, silný a ... Příběh se pomalu rozbíhá, Eragon dospívá, učí se, vše se pohybuje pěkně a plynule, nic není uspěchané. Přesto knize nechybí spád. V žádném případě není nudná, příběh je naopak strhující, dobře napsaný i vymyšlený. Vše podtrhuje skvělý hlas Martina Stránského, který z knihy dělá umělecké dílo, které nechcete číst, ale který chcete poslouchat...

Ač jsem z fantasy žánru přečetl ledacos, Eragona jsem slyšel i četl vícekrát, stejně se k němu zase vrátím. Vícekrát. A rád.

Recenzia audioknihy Předscény

10.08.2018

Nadčasový Werich!

Geniální, moudré i vtipné. A také nadčasové. Nádherné rozpravy s myšlenkami, které jsou stále aktuální. Autoři si geniálně hrají se slovy, brilantně užívajíc českého jazyka inteligentním a jemným humorem. Pro milovníky Cimrmanů "povinné" k poslechu! Stejně jako pro ty, kdo mají rádi český jazyk, knihy, divadlo, ...

Audiokniha obsahuje předscény z her Balada z Hadrů, Těžká Barbora a Caesar. Tedy více, než dříve putovalo na kazetách. Toto dílo považuji za jedno z nejlepších - doslova kulturní dědictví!

Recenzia audioknihy Na ostřích čepelí I.

10.08.2018

Koniáš se vydává na cestu, vydejte se s ním

Kniha ze série Koniáš, kterou geniálně namluvil Zdeněk Velen. Jeho hlas k příběhu i hlavní postavě skvěle sedí. Určitá drsnost jeho hlasu dokonale ladí s příběhem u kterého se člověk pobaví. Vyprávění má od začátku spád i napětí, nejsou v něm hluchá místa. Je to taková (trošku jiná) klasická fantasy, kde nechybí souboje, plánování, zvraty, intriky, ale i vztahy. Naplněné i nenaplněné. Prostě a jednoduše: Nelze si tohoto zabijáka neoblíbit, stejně jako mnohé další postavy, které příběh vykresluje a rozvíjí. Koniáš se vydává na dobrodružnou cestu, vydejte se s ním :). Rozhodně to stojí za to.