Recenzie užívateľa Ondrej

Recenzia audioknihy Smrtka

11.06.2020 Overený nákup

V rámci YA žánru skvělé

Smrtku jsem kdysi zkoušel rozečíst, ale po pár stránkách jsem to vzdal, že na něco takového nemám náladu. S audioknihou u mě tento problém odpadl a po chvíli práce na zahradě jsem se zaposlouchal.

Oba vypravěči jsou skvělí. Obzvláště interpretace Vasila Fridricha se mi velmi nenápadně dostala pod kůži a zhruba v polovině knihy jsem si říkal, jak skvěle dovede nepatrnou změnou intonace vdechnout postavám vlastní osobnost.

Co se příběhu týká ... já jsem opravdu alergický na některé prvky young adult žánru, takže můj názor se musí brát s rezervou. Dal jsem na doporučení lidí, kteří tvrdili, že Smrtka by se měla líbit i starším čtenářům (posluchačům) - a jsem rád, že jsem to udělal, ale vystavěný svět na mě působí trochu moc naivně; postavy se chovají, jak autor zrovna potřebuje (jejich charaktery jsou poměrně "gumové", přizpůsobí se každé situaci a pak se vrátí do původního stavu); některé důležité věcí se nevysvětlí; filozofování je trochu otravné a plytké, jen se tváří, že jde do hloubky; nastolená pravidla se občas porušují; některé zvraty působí nuceně; přestože jsou všichni "nesmrtelní" a čas by pro ně neměl v jejich hlavách skoro nic znamenat, každý ztracený den je vždycky strašná tragédie; těch laciných morálních dilemat na mě bylo taky hodně. Co mi přišlo zajímavé je, že přestože se jedná o utopický svět, tak díky tomu, že příběh vyprávěn z pohledu smrtek, působí příběh dystopicky.

Přesto se mi ale Smrtka ve výsledku líbila a celá kniha skončila dřív, než bych chtěl a vůbec mi to nepřišlo jako 13h. Do druhého dílu určitě půjdu.

Hodnotenie audioknihy Šedí bastardi

09.05.2020

Recenzia audioknihy Spad

27.04.2020 Overený nákup

Má první kotleta

Přímočaré, hodně akční, přisprostlé, místy vtipné.

Braková literatura v audiopodobě - skvělá volba pro práci na zahradě :). Nemusel jsem zapojovat mozek a měl jsem pocit, že při práci sleduji akční film.

Vyprávěno z první osoby - tady bych snad jen vytkl, že když hlavní hrdina otevřel pusu, zněl o řád hloupěji, než jak působí ve své hlavě.

Na interpreta jsem si po deseti minutách zvykl a po doposlouchání musím říct, že za mě odvedl skvělou práci. Snad jen ty citoslovce (prásk, prásk, prásk!) mě trochu deptaly.

Jediné, co mě nebavilo byl ten přehnaně patriotický konec.

Hodnotenie audioknihy R.U.R.

04.03.2020

Recenzia audioknihy Tři kapitáni 2 - Putování

04.03.2020 Overený nákup

Po prvním díle zklamání

Asi jsem čekal jiný vývoj. Kromě zajímavého startu, kdy koordinátor musí řešit asi deset problémů/stěžovatelů zároveň a zvládá to, jako když jede na kokainu, je celý druhý druhý díl absolutně o ničem. Děj se hýbe pomaleji než slimák, akce je přehršel, ale je tak nějak nezajímavá a nudná, protkaná dlouhými otravnými a zbytečnými dialogy.

Strašně mi vadí nekonzistentní zasazení tohoto světa .... jarmark na vesmírné lodi byl na mě už moc. A co tomu dalo korunu byl samotný konec - nekonec. Je vidět, že kniha se rozrostla a byla rozdělená na dvě. Takže konec tu vlastně není, skončili jsme defakto uprostřed slova. Velmi nudného slova nutno dodat. Konec se vlekl a přišlo mi, že se tam vlastně ani nic nestalo, co by mě mělo navnadit na další díl. A jestli se něco stalo v poslední větičce, tak už se na to ani nepamatuji, jak jsem byl rozčarovaný z těch X stránek předtím o ničem.

Suma sumárum - dobráci jsou dobřejší, zlouni ... vlastně nejsou. Přibylo postav, děj se víc vleče. Situací, kdy se z příběhu cítím trapně, je víc, než jsem ochoten zkousnout.

Uvídím, jestli se odvážím si pustit třetí díl. Asi ano, ale chvíli to potrvá, až se dojmy z dvojky trochu otupí.

Hodnotenie audioknihy Zářící den

04.11.2019

Hodnotenie audioknihy Mariňáci 1

30.10.2019

Recenzia audioknihy Dívka, která upíjela měsíc

21.10.2019 Overený nákup

Famózní přednes, pokulhávající příběh

Takhle nějak si představuji dokonalý přednes :-). Kdybych knihu četl, asi by mi dalo hodně zabrat ji dočíst, tohle se ale poslouchalo samo.

A proč bych měl knihu problém dočíst? Až na pár dobrých nápadů, které jsou ale servírovány pouze na začátku a pak velmi, velmi pozvolna, je kniha neskutečná nuda. Krásný jazyk nevyváží tak dlouhý a roztahaný děj, kde jsou všechny postavy mírně otravné (tím, že "neví", "nepamatují si" nebo prostě "nechtějí" nic dělat). O závěrečném rozuzlení, které prostě vyplyne ani nemluvně. Člověk by právem čekal něco víc.

Nemohl jsem si pomoct, ale když jsem si ve tři čtvrtině představil, jak by vypadalo filmové zpracování, tak jsem se utvrdil v tom, že bych při něm asi nevydržel vzhůru až do konce. Postavy veskrze mlčí a vše se děje jen v jejich hlavě a skrz jejich jednání - které ale působí víc, jako přešlapování na místě, než jako posun.

Nicméně jako knížka to funguje trochu lépe, než by to fungovalo jako film. Hlavně díky krásnému hraní se slovy a jisté poetičnosti a pohádkovému způsobu vyprávění.

Dětem se to může prvních pár hodin líbit, ale po první čtvrtině bych čekal, že začnou ztrácet pozornost a zájem vyšumí.

Starším posluchačům, které chtějí pohádkový příběh, doporučuji. Hlavně kvůli famózní práci interpretky.

Recenzia audioknihy Tři kapitáni 1 - Mračna nad arénou

17.10.2019 Overený nákup

České sci-fi ze staré školy

Vlastně se mi to hodně líbilo. Jedná se o mojí první audioknihu (když nepočítám rozhlasové hry), a moje nadšení bych zařadil do škatulky "guilty pleasure".

Přišlo mi to jako brak, ale i tak jsem si to užil, což je hlavní.

Jedná se spíš o úvod, kniha končí docela otevřeně, sotva se stihne představit pár postav z nichž, jak už název napovídá, tři jsou postavy hlavní. Přičemž opravdu víc poznáme jen jednu. Dlouhé propracované dialogy protíná několik dlouhých akčních pasáží.

Jiří Pobuda odvádí podobně dobrou práci jako sám autor. Řekl bych, že si namlouvání užíval a dodává svým výkonem audioknize také jistou auru brakovosti (není to myšleno úplně ve zlém, ale nevím jak lépe to popsat). Posluchači můžou připadat některé hlasy postav trochu otravné, ale některé mi přišly zase svým způsobem skvělé. Doporučuji si před nákupem pustit ukázku, pokud se vám bude líbit, určitě s koupí neprohloupíte.

Autor se na fb svěřil, že další díly (2. a 3.) už jsou taky namluveny a letos v prosinci (2019) by mohly být k dispozici. Já osobně se nemůžu dočkat :)