Recenzie užívateľa Petra

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Kruh

13.02.2020 Overený nákup

Průměrná detektivka

Další seznam typických figur: drsná hackerka, detektiv středního věku neschopný chápat základní technologie, za to je geniální, ochraňuje svou dceru a pomalu se rozplétá spletité klubko mnoha motivů.

Za mě ničím nevybočující průměr.

Interpretace pana Žáka byla ovšem výborná.

Recenzia audioknihy Kirké

04.12.2019 Overený nákup

Všemi opuštěná nesmrtelná kouzelnice

Na vyprávění mi vadily dvě věci, které možná byly dány interpretací audioknihy: Kirké mi často vyznívá jako oběť všeho a všech, hlavně mužů, kteří jsou zde až na pár výjimek vyobrazeni hlavně jako zbabělci, hlupáci nebo násilníci; a za druhé mi autorka svou protagonistku předkládá jakou světlou výjimku ve zkaženém a vyprázdněném světě bohů, přičemž sama do něj patřila a dopouštěla se stejných ošklivých věcí, jen měla štěstí, že si jí autorka vybrala jako pro svou knihu a dodala jí hloubku a lidskost.

Lehce feministické dílo pomalejšího tempa o silné nesmrtelné bytosti, která nachází sama sebe ve vyhnanství. Kniha se mi hodně líbila i přes výtky výše. Doporučuji ji číst hlavně jako příběh všemi opuštěné ženy než kvůli lásce k řeckým mýtům.

Recenzia audioknihy 40 dní pěšky do Jeruzaléma

10.11.2019 Overený nákup

Boj s puchýři a spousta čaje

Nejsem cestovatel, a už vůbec ne baťůžkář. O to více mě lákalo si poslechnout knihu člověka, který takový je. Kniha je popisem příhod poutníka, mladého kluka, který se těší pohostinnosti místních, bojuje s puchýři, rozhodnutím, kde umístit svou hamaku na spaní a zda se zúčastnit různých oslav, na které ho místní berou. S Ladislavem Ziburou spíše prožijeme každodenní neplánovaná dobrodružství při setkání s místním koloritem, než chození po památkách nebo hluboký vhled do kultury. Prostě zábavné čtení o putování kluka, co se pěšky vydal na výlet do Jeruzaléma :-)

Recenzia audioknihy Deníky

29.10.2019 Overený nákup

Cynická Virginia

Virginie je silně kritická k sobě i svému psaní. S cynismem komentuje své známé, svou tvorbu, stárnutí a nakonec i válku. Z jejich zápisků jde silně cítit, jak bojuje se svými depresemi i nejistotou. A ač se jedná o silně inteligentní ženu, soudě dle jejího deníku s ní asi nebylo lehké vyjít. Přála bych si znát i pohled jejího okolí na ni.

Knihu doporučuji všem, kteří se potýkají s krizí identity, spisovatelským blokem nebo se chtějí více dozvědět o tom, jak to měla jedna skvělá spisovatelka Virginia Woolfová. Audiokniha je v podání Taťjány Medvecké taky výborná.

Recenzia audioknihy Tajný život stromů

18.09.2019 Overený nákup

Přiměla mě si vážit přírody zase o něco víc

Kniha, po které jsem se nedokázala dívat na stromy stejně. Asi jsou některé názory autora sporné - zvláště ta o komunikaci stromů -, ale já jí věřím. Tajný život stromů popisuje různé typy stromů, jak se evolucí vyvíjely tak, aby dokázaly čelit například bouřce nebo aby neoplodnily samy sebe. Další kniha, která mě přiměla zase si přírody vážit o něco víc a vnímat ji jako komplexní organismus, který tady není jen proto, abychom ji vykořisťovali.

Interpretace pana Procházky výborná.

Recenzia audioknihy Hypnotizér

09.09.2019 Overený nákup

Ještě zkusím další knihu ze série a uvidím

Moje první setkání s opěvovanou manželskou dvojicí spisovatelů. V Hypnotizérovi (a zřejmě i v dalších knihách ze série) je použit koncept, kdy vás autor prostřednictvím vyšetřovatelů honí od jedné teorie k další, abyste zjistili, že pravda je někde úplně jinde. Co mě překvapilo bylo, že Joona Linna nebyl hlavní postavou knihy, tou byl hypnotizér Erik. Zápletka kolem jeho rodiny mi moc nesedla, tohle téma mě prostě nebaví, možná mi další knihy sednou více. Je vidět, že příběh měli autoři dobře promyšlený, aby jim na konci zaklapnul, přesto se mi zdál překombinovaný. Ještě zkusím další knihu ze série a uvidím, jestli pokračovat nebo ne.

Pan Rímský jako interpret byl skvělý.

Recenzia audioknihy Hora mezi námi

14.08.2019 Overený nákup

Čekala jsem survival dostala červenou knihovnu

Čekala jsem survival a dostala romantiku, která tvoří tak dvě třetiny knihy. Vztah Bena k jeho ženě je ale tak nereálný a přeslazený, že mě z toho bolely zuby. Ben je navíc všeuměl, neskonale trpělivý a vede přátelské rozhovory se zraněnou Ashley, která je silná žena a i přes ohromnou bolest dokáže vtipkovat. Celé mi to přišlo nedůvěryhodné a i přes veškeré potíže spolu ti dva tlachali jako někde v kavárně.

Někomu ale romance a sentiment s pozadím boj o přežití může sedět.

Marek Holý jako interpert výborný.

Recenzia audioknihy Moje matka Marlene Dietrichová

15.07.2019 Overený nákup

Možná trochu přísná biografie

S Marlene Dietrich jsem viděla asi 2 filmy, které mě moc nebavily. Nicméně se jedná o velmi charismatickou a zajímavou osobnost a tušila jsem, že jednoduché to s ní nebylo, což její dcera v této biografii prozrazuje. Jedná se o jednu z nejpoutavěji napsaných knih a poslouchat paní Cibulkovou coby Marlene byl skvělý zážitek, jelikož do svého přednesu dokázala přenést popisovanou noblesu a manýrismus Marlene. Jana Stryková coby vypravěčka Marie je taky výborná, i když i přes svůj rozsah je její role upozaděna. Jediné, co mi kazilo radost z poslechu, byl dojem, že si autorka leccos přimyslela, protože odmítám uvěřit, kolik detailů si po letech uměla vybavit. Její biografie je taky určitě poznamenána svou osobní zlobou k matce a je tak velmi subjektivní, což ale kniha nijak nepopírá.

Recenzia audioknihy Pád nebes

07.07.2019 Overený nákup

Ne úplě objektivní popis slézání Matterhornu

O horolezectví nic nevím, a nevěděla jsem ani, že autor R. Messner je populární horozelec a dobrodruh. Kniha mě při poslechu nechávala chladným a zájem o událost ve mně vzbudilo až přečtení článků a shlédnutí dokumentu. Příběh je to hodně zajímavý a zakončený tragédií. Interpretace audioknihy výborná. Jen styl psaní mi nepřišel moc poutavý a autor navíc stranil jednomu z průvodců, který z celého příběhu vystoupil jako klaďas a hrdina, ale je to jen autorova interpretace. Nicméně, pro vyznavače horolezectví nebo lidi už znalé příběhu výstupu na Matterhon bude Pád nebes asi skvělým zážitkem.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Krvavé svatební šaty

30.06.2019 Overený nákup

Přehlídka hnusu a lidského zla v povedeném thrilleru

Velmi "milé překvapení".

Knihu bych rozdělila na 3 části: První, tuctové vyprávění s labilní hrdinkou; Druhé, ve kterém se vše převrátí a my jsme svědky hnusu a lidského zla a poslední část, která byla nejuspěchanější, a bohužel se nedostavila taková katarze, jakou bych vzhledem k předchozí části čekala. Nicméně, i tak je kniha jako celek velmi podařený nadprůměr.

Audiokniha ještě více nabyla na intenzitě, co se týká emocí k jedné z postav.

Recenzia audioknihy Nastavení mysli

18.06.2019 Overený nákup

O tom jak překročit vlastní stín

Kniha se zabývá důležitou univerzální pravdou pojmenovanou mnoha způsoby. Ať už tomu budeme říkat učení se z chyb, spadnout na hubu a znovu vstát nebo překonávat sám sebe, je to jedno. Toto téma se skloňuje v mnoha knihách. Carol Dweck to ale natáhla na mnoho stran, z nichž je většina jen omáčka. Uvádí zde případy, jak už jsme bohužel z podobných publikací zvyklí: studium, byznys a sport a pak následuje nutná kapitola o dětech. Většinou se bohužel jedná o doménu, se kterou se ztotožní jen málo lidí. Nicméně kniha je celkem dobře napsaná a nutí k zamyšlení a znovu si připomenutí, jak je důležité nezkostnatět.

Recenzia audioknihy Devět dní

05.06.2019 Overený nákup

Taková Young adult dystopie

Svět rozdělený na asketickou kněžími ovládanou část a povstalce, kteří chtějí návrat k lidské přirozenosti byl načrtnutý zajímavě. Škoda, že autorka více neprokreslila tento svět a jeho pravidla a soustředila se hlavně na milostný příběh, který mě v tomhle podání ale vůbec nebavil. Ačkoliv je hlavním hrdinům skoro třicet, tak chování ženské postavy připomínalo spíše puberťačku, která lavírovala mezi svou touhou se s nepřítelem vyspat a uražeností. Uvažování a nelogická rozhodnutí mnoha postav bylo na facku, i když se jednalo o vůdce. Dialogy byly kostrbaté. Nebavilo mě to. Na druhou stranu to může být vhodná kniha pro teenagery, kteří chtějí vykročit k dospělému sci-fi.

Pavla Soukupa bylo pro tohle dílo až škoda.

Recenzia audioknihy Severská mytologie

24.05.2019 Overený nákup

Zábavně a přístupně podaná severská mytologie

Loki je hajzlík, kdo kouká na marvelovky ví. Kdo nekouká a přečte si tuhle knihu, ví taky. Báje o severských bozích jsou nádherně vyprávěné, ať už Neilem Gaimanem nebo Pavlem Soukupem. Ve srovnání s Mýty od Stephena Frye jsou jednodušší, přehlednější, ale o to méně komplexní a košaté. Jestli je to plus nebo mínus, nevím. Každopádně mě tato kniha seznámila se severskými bohy, jejich dary i Ragnarokem. Možná díky této knize sáhnu po Eddě.

Recenzia audioknihy Sova

20.05.2019 Overený nákup

Samuel Bjork se mým oblíbencem nestane

První díl nebyl žádná pecka (alespoň pro mě), ale druhý díl je ještě horší. Měla jsem dojem, že v něm je použito spousta prvků z první knihy. Vyšinutá Mia je mi čím dál protivnější a většina postav nechápavá. Navíc, už mě štve povýšenost detektivů nad moderními technologiemi. Aby nechápali základní podstatu sociálních sítí apod. Chápu, že Munch je padesátník, ale jako velitel mi přišel v mnoha ohledech přitroublý. Do případu se opět plete jeho rodina, zase je zde něco jako rituální vražda v lese. Pořád se jedná o povedenou detektivku, ale pro mě průměr. Zatím nevím, jestli budu pokračovat třetím dílem. Nemám dojem, že by mi dal něco nového.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Eleanor se má vážně skvěle

05.05.2019 Overený nákup

Malý příběh o ženě s tragickým startem

Ze začátku mi hlavní hrdinka lezla na nervy . Ale jak kniha postupovala, to, co mi připadalo humorné mě rozesmutňovalo (což byl dle mého autorčin záměr).

Co mi připadalo zvláštní je, čemu se i přes svůj handicap Eleanor diví: samoobsluha v McDonaldu, služby atd.. A které by se daly omluvit, kdyby Eleanor strávila 20 let na pustém ostrově.

Rychlost s jakou se začal měnit její život neměla daleko k pohádkovosti, ale pořád na hranici uvěřitelnosti. I přes své výhrady se mi kniha líbila a interpertace byla opět vynikající.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy V lese visí anděl

21.04.2019 Overený nákup

V lese visí anděl je povedená detektivka a já už mám koupený druhý díl

[audiokniha]

V lese visí anděl je chytrý pozvolná se rozvíjející thriller, který se obejde bez drastických scén a potoků krve. Tím jak rozvíjí několik naoko nesouvisejících zápletek mi trochu připomínal seriál Most (ten švédský, ne český). Postavy se nechovaly jako idioti a já chápala proč dělají, co dělají, i když většina žen tady byla zralá na dlouhé hodiny u psychoteraputa. Charaktery ale stále splňovaly standard lepších thrillerů a detektivové se drželi šablony: asociální génius a ochotný a přátelský parťák.

Zápletka byla dobře promyšlená a já ji neodhalila dřív, než autor zamýšlel. Kdyby se ale více přitlačilo na pilu a trochu se ubralo těch tanečků kolem rodiny, nezlobila bych se.

Recenzia audioknihy Cinder - Měsíční kroniky

08.04.2019 Overený nákup

Originální ale moc jednoduché

Mi se strašně líbí nápad převyprávění pohádek do sci-fi nebo fantasy kabátu. Nápad udělat ze Cinder Kyborga jejímu nižšímu postavení dává nový level. Princ musí řešit problémy svého lidu a je to sympaťák. Pokud pominu některé nelogičnosti, tak by se mi Cinder měla líbit strašně.

Bohužel, styl vyprávění byl pro mě příliš jednoduchý a naivní. Young adult už dávno nejsem a Cinder u mě narazila plochými hrdiny, dialogy a celkovou zkratkovitostí příběhu. Myslím ale, že pro mladé slečny můžou být knihy Měsíčních kronik nádhernou záležitostí. Být na střední škole, myslím, že bych o Cinder mluvila úplně jinak.

Co se týká interpretace paní Taberyová odvedla skvělou práci. Ale čím dál víc zjišťuju, že bych raději, aby mužské hlasy mluvili muži a ženské ženy, jinak to působí směšně. Ale zároveň si uvědomuju, kolik práce by to dalo i jen co se týče režie.

Recenzia audioknihy My proti vám

01.04.2019 Overený nákup

My proti vám neví, o čem má být

Medvědín je zpátky, hokej je zpátky, všichni staří známí i se svými bolestmi a rodinami. Backman zase rozjíždí nádherný stylopis v druhém díle. Ale něco tomu chybí. V Medvědíně existovala hlavní zápletka, kolem které se odvíjely menší. Přišla katarze, uvolnění, příběh uzavřen. My proti vám je rozplizlé a knize chybí nosné téma. Závěr proto nebyl tak a silný a já si z knihy nesu dojem, že autor se nemohl rozhodnout, o čem hlavně má kniha být.

Interpretace Pavla Soukupa opět vynikající. Díky němu jsem schopná poslouchat snad cokoliv.

Recenzia audioknihy Trhlina

17.03.2019 Overený nákup

Mysteriózní příliš vychvalovaný thriller

Příběh odehrává blízko, na Tribeči, jedná se o něco, co si umí většina z nás představit. Výšlapy do hor. Ve chvíli, kdy se octneme sami, všechno je strašidelnější.

Ač měli hrdinové různé povahy, všichni mi přišli nesympatičtí, a svůj díl na to má i fakt, že jsme je viděli skrz uvažování hlavního hrdiny Igora. A nepovedené dialogy hrdiny přiblížit nedokázaly

Na konci do knihy začal autor zahrnovat teorie a černých dírách a strunách. Tato část byla až příliš dlouhá a i v rámci knihy přitažená za vlasy.

I přes možnost existence “trhliny” v různých vesmírech, hrdinové pořád bojovali s nízkým pohořím, spíše kopci, a nebýt jejich narůstající hysterie, věci kolem nich mi přišly dost málo na to, aby hrdiny až tak plašily. A ačkoliv lze argumentovat, že autor jen popisoval skutečnost, toto je pořád beletristická kniha a dané situace jsou jen součástí gradace příběhu, v němž mi chybělo výrazné vyvrcholení.

Ještě štěstí, že jsem knihu poslouchala. Interpret byl výborný. Číst bych ji asi neměla trpělivost, na mě příliš nezajímavá a přeceněná.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Tichý zabiják

11.03.2019 Overený nákup

Zvukový film je na vzestupu a ne každému se to líbí

Tichý zabiják je druhá kniha ze série retro kriminálek z Berlína od Volkera Kutschera. Hlavním hrdinou je zde opět mladý a odtažitý komisař Gereon Rath. Spolu s ním se do příběhu vrací i další postavy z prvního dílu. Tentokrát komisař ale nebude vyšetřovat pašeráctví, ale dostane se do filmového světa, právě v okamžiku, kdy se do popředí dostává zvukový film. A ne každému se tato změna líbí.

Jedna herečka je zavražděná, druhá zmizí a Rathovi nadřízení si nejsou jistí, zda spolu tyto dva případy souvisí. V příběhu o ohrožených herečkách se rozplétá několik nitek, které do sebe ale dokonale zapadnou v závěru, který je horečný a já si zpětně přeji, aby takových scén bylo v příběhu více.

Mám sérii s Gereonem Rathem, protože je v dnešním světě thrillerů osvěžující. Hlavní hrdina je protivný, zamilovaný a má problémy s nadřízenými. Jeho metody nejsou mnohdy čisté, a pro ránu nejde daleko. Příběhy se odehrávají v předválečném Německu, ve městě, kde policie musí spolupracovat s podsvětím, kouří se hašiš a většina lidí zdaleka nežije v takovém blahobytu jako my dnes. Nacismus je na vzestupu a dochází zde k trenicím s komunisty a v kancelářích se kouří.

Interpretace je skvělá, i když jsem zastáncem toho, aby ženské hlasy mluvila žena, jelikož, když se sebelepší herec snaží napodobit ženský hlas, zní to afektovaně. Zároveň mi někdy vadily hudební podkresy, které obecně vítám a jsem za ně ráda, ale třeba po scéně, kdy bolestivou smrtí umíral člověk, začala hrát hravá dobová hudba, a dost to rušilo atmosféru.

Recenzia audioknihy Terror

23.02.2019 Overený nákup

Opulentní surival dobrodružství, které se možná stalo

Kniha Terror od Dana Simmonse vychází ze skutečné události a rekonstruuje příběh expedice Johna Franklina, která se svými dvěma loděmi Terrorem a Erebem vydala v roce 1845 na plavbu, při které měla objevit severozápadní průjezd do Číny a Indie kolem Severní Ameriky, což by pro Británií měl obrovský ekonomický význam.

Obě lodi byly naposledy viděny v Baffinově zálivu a od té doby jsou jejich osudy předmětem mnoha dohadů.

Kniha Dana Simmonse je opuluntním survival dramatem s prvky hororu. Námořníci jsou uvězněni na dva roky v ledu a pod velením kapitána Croziera se rozhodnou obtíženi čluny a zásobami vydat pěšky po ledu k Backově řece, k otevřené vodě. Nepřítelem jim nejsou jen hlad, zima a kurděje, ale taky netvor, který snad vzešel ze samotné inuitské mytologie a taky lidská povaha, která se ukáže být mnohem horší než samotná bestie z ledu.

Dan Simmons je mistr vyprávění, popisu lidských pocitů a demonstraci charakterů. Při poslechu audioknihy (smekám před brilantní interpretací všech herců) jsem měla pocit, že jsem přímo na lodi a na krk mi dýchalo zoufalství námořníků a chlad ledu. Postavy se střídají ve vyprávění, každá je barvitá a má svůj osud. V žádném případě se nejedná o generické charaktery, ale naopak, na jejich životě mi velmi záleželo.

Simmons se nevyhýbá krvavým scénám, kanibalismu a nahotě, ale nejedná se o snahu šokovat, ale jen dokreslit hrůznost a nelidskost podmínek, ve kterých se umírající námořníci ocitli.

Simmonsovým problémem je ale přílišná rozvleklost děje a mnohy se zastavuje na místech, které by mohl zkrátit. Například velká kapitola eskymáckých mýtů, nebo poslední část, týkající se jedné postavy. Přímo jsem cítila takovou Simmonsovu fascinaci tématem, že bylo až na škodu, žeknihu nebyl schopný včas opustit.

Pořád se ale jedná o jednu z nejlepších survival příběhů, která pohltí svou atmosférou a záběrem. Doporučuji si po dočtení dohledat informace o expedici.

Dávám velký palec nahoru.

Recenzia audioknihy Proč spíme

20.01.2019 Overený nákup

Nespavost vás může zabít

Z knihy jsem si nejdříve přečetla poslední část, abych věděla, jak bojovat s nespavostí. Zbytek jsem pak poslechla jako audioknihu.

Autor je neurolog, který tak zúročuje svůj dvacetiletý výzkum spánku. V Proč spíme vyčerpávajícím způsobem popisuje, z jakých fází se spánek skládá, k čemu je dobrý, jak se liší spánek různých bytostí včetně člověka a jak si ubližujeme, pokud se o spánek okrádáme.

Velmi důležitá je i poučka, že nespavost vás skutečně může zabít, nejen sama o sobě ale i tak, že zkracuje život a oslabuje imunitní systém, takže máte větší šanci onemocnět rakovinou, diabetem nebo demencí.

Cenné je i věděcky podložené tvrzení, že lidé, kteří si zkracuji spánek kvůli práci, jsou méně efektivní, kreativní a mají horší dedukční i logické uvažování.

Poslední část knihy se věnuje spánkovým onemocněním. Vysvětluje, že spousta případu nespavosti nespavostí není a jedná se jen o toxické prostředí, které nám nedovoluje usnout: led osvětlení, koukání do obrazovek, ruch.

Knihu opravdu vřele doporučuji. Jedná se o další publikaci nakladatelství zaobírající se poznáním člověka.

Recenzia audioknihy Proč spíme

06.01.2019

Nespavost může zabít

Z knihy jsem si nejdříve přečetla poslední část, abych věděla, jak bojovat s nespavostí. Zbytek jsem pak poslechla jako audioknihu.

Autor je neurolog, který tak zúročuje svůj dvacetiletý výzkum spánku. V Proč spíme vyčerpávajícím způsobem popisuje, z jakých fází se spánek skládá, k čemu je dobrý, jak se liší spánek různých bytostí včetně člověka a jak si ubližujeme, pokud se o spánek okrádáme.

Velmi důležitá je i poučka, že nespavost vás skutečně může zabít, nejen sama o sobě ale i tak, že zkracuje život a oslabuje imunitní systém, takže máte větší šanci onemocnět rakovinou, diabetem nebo demencí.

Cenné je i věděcky podložené tvrzení, že lidé, kteří si zkracuji spánek kvůli práci, jsou méně efektivní, kreativní a mají horší dedukční i logické uvažování.

Poslední část knihy se věnuje spánkovým onemocněním. Vysvětluje, že spousta případu nespavosti nespavostí není a jedná se jen o toxické prostředí, které nám nedovoluje usnout: led osvětlení, koukání do obrazovek, ruch.

Knihu opravdu vřele doporučuji. Jedná se o další publikaci nakladatelství zaobírající se poznáním člověka.

BTW: jsem skřivan, ale nesnáším, když se společnosti snaží normalizovat lidské chování, takže mě potěšila i zmínka o sovách a skřivanech. A je opravdu nefér, že sovy jsou nuceny dodržovat skřivaní režim, a doufám, že v budoucnu si budou moci lidé vybrat v kolik hodin přijdou do práce nebo že děti nebudou nucené vstávat zbytečně brzy, aby stihli nultou hodinu ve škole.

Recenzia audioknihy Na odpis

30.12.2018 Overený nákup

Žádný nadpis mě nenapadá, moje hvězdičky musí stačit

Knihu mi doporučil můj kolega, taky programátor, kterému je 50 a perou se o něj. Asi máme štěstí, že nepracujeme v Silicon Valey, ale až sektářskou kulturu mladé firmy jsem taky zažila. Kniha je vtipná, až cynická. Autor nepopírá, že je "jízlivý" a že se mladí lidé v tamní firmě můžou cítit dobře (asi bych se tehdy taky cítila). Zděšeně popisuje, jak místo židle dostal gymnastický míč a ani nemukl, aby nevypadal jako starý páprda. A v podobném duchu se nese celá jedna linka knihy. Další popisuje tok peněz v investicích do mladých firem a jak v podstatě zaměstnanci přicházejí na rozdíl od vysokých manažerů na buben a rozevřených nůžkách. Kniha není pro každého, ale kdo se pohybuje v IT, marketingu nebo kultuře mladých firem podobného ražení, doporučuji. Podobná kniha na našem trhu chybí, navíc psaná autorem, který vše zažil na vlastní kůži.

Recenzia audioknihy Krev na sněhu

12.12.2018 Overený nákup

První setkání s Nesbom je rozpačité

Od Joa Nesbøho moje první kniha. A ač je jeho styl psaní neotřelý a krásně se i poslouchá, příběh byl banální a šablonovitý. Od začátku jsem věděla, jak skončí a autor k tomuto uvědomění házel i nadbytečné nápovědy. Hlavní hrdina byl ale sympaťák, který vzbuzoval soucit.

Recenzia audioknihy Medvědín

12.12.2018 Overený nákup

Milý román o vážném tématu

Trochu ukecané, ale milé, i když o obtížném tématu. Věřím ale, že takhle by stigmatizace oběti v nějaké obci, kde jde "o všechno" mohla probíhat. Ráda bych knížku viděla zfilmovanou.

Medvědín je takové povídání o lidech, které si autor maluje, tak jak se mu líbí, a bohužel se neubránil stereotypům.

Recenzia audioknihy Pán věže

03.12.2018 Overený nákup

Chci okamžitě třetí díl

To si snad děláte srandu? Takový konec a další díl ještě namluven není :-D

Výborné pokračování, které už není tak intimní jako první díl, protože sledujeme osud 4 postav. Já v podstatě nevím, jestli se mi více líbil tento nebo předchozí. Každý měl něco do sebe. V prvním díle hrál prim Vélin a všechno jsme prožívali s ním, druhý díl byl akčnější a ačkoliv hrdinové byli dobře prokreslení, už na ně nebylo tolik času a autor se nevyhnul lehké šablonovitosti.

Moc se těším na poslední část Královna ohně. Doufám, že bude brzy.

Recenzia audioknihy Alias Grace

18.10.2018 Overený nákup

Naštěstí mě to nerozsekalo jako Příběh služebnice

Letos jsem už poslouchala Příběh služebnice, a tak jsem se ze začátku bála, že Alias Grace bude totéž v bledě modrém: příběh bystré ženy, na které je páchána křivda a kterou společnost svazuje konvencemi.

Naštěstí se jedná o jiný charakter a jiný příběh. Grace je zahalena tajemstvím a my vlastně nevíme, jestli je nebo není vinna. Šálí nás stejně jako doktora Simona.

Ženské hrdinky tady od autorky dostávají pořádně zabrat a rozhodně to nejsou žádná neviňátka, naopak dostávají kvůli své hlouposti a submisivitě pořádně naloženo. Kvůli svým vlastnostem se stávají terčem pohrdání doktora Simona, který je ale neváhá zároveň využívat. Zdá se, že i autorka jimi pohrdá. Ale mám za to, že toto nezamýšlela. Má se jednat o ponor do společnosti, kde žena neměla moc na výběr a musela být povolná, ctnostná, přihlouplá, žárlivá a marnivá, aby dokázala přežít ve světe, kde byla závsila na mužích.

Alias Grace je román pro ženy o ženách. Ale žádnou romantiku nečekejte.

Atwood kolem nás spřádá síť krásných slov o krutosti a lidských slabostech. Příběh, který ke konci plyne nenásilně a přesto neúprosně.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Hana

20.06.2018 Overený nákup

Nudná kniha plná sentimentu a nezajímavých postav

Provedení audioknihy i interpret perfektní. Tohle další dojení válečných tragédií je ale nepovedené, postavy ploché a nudný příběh plný klišé. Citové vydírání ve mě nevzbudilo úplně jiné emoce než autorka zamýšlela.

Recenzia audioknihy Píseň krve

08.03.2018 Overený nákup

Chci okamžitě druhý díl

Nabušená historická fantasy. Ne tak rozmáchlá a plná postav jako Hra o trůny, ale o to lepší. Víte, kdo je hlavní hrdina a fandíte mu. Je to klaďas s lidskou tváří. I ostatní postavy jsou dobře prokreslené. Dobrodružství je zde spousta, ale nezahltí vás to.

Jsem ráda, že vím o 2 dalších pokračováních, na která se můžu vrhnout.

Recenzia audioknihy Příběh služebnice

06.02.2018 Overený nákup

Silné. Hodně silné. Na seriál se ani dívat nebudu

Šílená záležitost. Při poslechu mi bylo až zle z toho, jak snadno se můžou věci pokazit. Stačí, aby se skupina s ničivou ideologií dostala k moci. Je třeba být ostražitý, zvláště v dnešní době, po volbách a při vzestupu populistických křiklounů, kteří si vytírají ústavou zadek, chtějí osekat demokratické brzdy, a ještě u toho tvrdí, že je to pro naše dobro.

Příběh služebnice je intimní a zaměřuje se na detaily z každodenního omezeného života, který je v kontrastu s tím, jak hrdinka žila ještě před pár lety, než se všechno zvrtlo. O to je vyprávění realističtější a děsivější. Tato blízká budoucnost se najednou nezdá tak nemožná.

Nepamatuji si, že by se mi při nějaké knize dělalo tak zle a tolik mě frustrovala.

Silné. Hodně silné. Na seriál se ani dívat nebudu, teď si potřebuji přečíst něco z normálního světa.