Recenzie užívateľa MoKo

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Pérák

29.09.2020 Overený nákup

Stančík opět úchvatný

Pérák má vše, co posluchač od Stančíka očekává. Vtip, napětí, mystično a geniální cit pro český jazyk. Je to mistrná ekvilibristika s pokleslým žánrem a současně silným etickým poselstvím. Aby se z komiksové koláže akčních až téměř krvelačných scén vyloupl transendentí přesah, to umí jen Petr Stančík. Také audio provedení v podobě zvukového komiksu je velmi povedené. Všichni čtyři interpreti včetně hlasu autora jsou skvělí. Tleskám a vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Dobrodružství v Zemi nikoho

13.09.2020 Overený nákup

Výborná foglarovka

Další méně známá foglarovka díky nakladatelství Albatros. Nadčasové vyprávění o dobrodružství, odvaze a přátelství. Ukazuje dětem opravdové hodnoty a vzory, které najdou venku v přírodě a v partě kamarádů nikoliv ve virtuálním světě počítačových her. I když reálie působí trochu zastarale, to je zásadním přínosem této audioknihy, za kterou velké díky. Moje děti příběh doslova pohltil. Nemohly se od něj odtrhnout a potřebovaly vědět co bude dál. Dostatečně svižný děj navíc v závěru ještě nabral na obrátkách ve strhujícím finále. Interpretace Lukáše Příkazkého je skvělá. Ideální audio pro děti 9 až 13 let.

Recenzia audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na útěku

13.09.2020 Overený nákup

Tradičně výborné

Třetí díl Správné pětky je opět výborný. Příběh je poutavý, vtipný a napínavý. Poslouchali jsem v autě o prázdninách a děti se úžasně bavily. Je neuvěřitelné jak je to staré a přitom nadčasové. Ideální pro věk 9 až 12 let. Michaela Maurerová už se v tom našla a byla výborná. Těšíme se moc na další díly.

Vek 9 - 11 rokov

Recenzia audioknihy Návrat Sherlocka Holmese (komplet)

08.08.2020 Overený nákup

Je to paráda

Další sada příběhů ve vysoké kvalitě jak literární tak i interpretační. Sherlock Holmes v podání pana Knopa je dokonalý. Je to nadčasové, napínavé a přitom velmi uklidňující. Jako balsám působí detektivní příběhy z neuspěchaných dob, kdy na všechno bylo dostatek času. Moc se mi to líbilo i když nejsem typickým staromilcem a detektivní žánr není mým cup of tea.

Recenzia audioknihy Woodwalker - Caragova proměna

08.08.2020 Overený nákup

Skvělá fantasy pro děti

Děti byly nadšené vtipným příběhem, svižným dějem a hlavně zcela novým tématem. Hlavními hrdiny jsou dětští proměněnci, kteří dokáží řízeně měnit svou podobu mezi člověkem a zvířetem v bezpečném prostředí izolované školy. Přináší to nejen řadu vtipných situací, ale také hledání morálních hodnot, správných vzorů a rozhodnutí. Příběh je současně dostatečně napínavý a vrcholí závěrečným během o život. Celkově velmi pěkné, interpretace slušná. Ideální pro cílovou skupinu 9 až 12 let.

Recenzia audioknihy Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána

03.07.2020 Overený nákup

Druhý Adorabl nezklamal

Dominika Landsmana obecně nemusím, ale tohle jsem si nenechal ujít a dal si to společně s dětmi během cest autem do/ze školy. Už Lapuťák se nám líbil a dvojka ještě předčila naše očekávání. Skvěle postavený strhující příběh, vtipné hlášky a poutavá interpretace Zbyňka Pantůčka. Děti byly nadšené. Čas od času trousí z knihy různé hlášky a často se k ní vrací. Rozhodně doporučuji, ideálně pro věk 9 až 12 let.

Recenzia audioknihy Lapuťák a kapitán Adorabl

19.05.2020 Overený nákup

Vtipné pro děti i dospělé

Velmi vtipná audiokniha pro děti, která však potěší i dospělé. Svižný příběh jsme poslouchali povětšinou v autě a děti se nesmírně bavily. Dovedu si živě představit jak se u psaní bavil i Dominik Landsman. Moc ho nemusím, ale tohle se mu vážně povedlo. Také načtení Zbyškem Pantůčkem je více jak povedené. Mistrná práce s hlasem ještě umocnila zážitek z příběhu. Když jsme zjistili, že již existuje dvojka, děti byly nadšené. Vřele doporučuji pro 9 až 12 let.

Recenzia audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA opět v akci

09.03.2020 Overený nákup

Pětka podruhé v akci nezklamala

Nové dobrodružství, tentokrát zimní, opět plné napětí a překvapení. Děti poslouchaly nadšeně v autě během cest do/ze školy, držely palce George a Timovi a fandily při hledání tajné chodby. Bylo to snad ještě lepší než jednička. Michaela Maurerová byla v tomto díle již výborná. Jediná drobná vada na kráse je naprosto nezvládnutý cover s jízdními koly v letním lese, který neodpovídá příběhu, odehrávajícímu se o vánočních prázdninách se záplavou sněhu. Každopádně pro děti 9 až 12 let vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Strašidelná chůva

05.03.2020 Overený nákup

Bohužel zklamání

Velké očekávání se nenaplnilo. Je to milý dětský příběh, ale bohužel bez napětí a téměř bez děje. Dětští hrdinové jsou chvíli doma a pak táboří venku ve stanech před domem. Snaží se pochopit bubáky a nakonec jim pomoci vrátit se do jejich přirozeného domova. Toť vše. Poetické vyprávění se severskou jiskrou Astrid Lingrenové odšumí beze stop do zapomnění. Poslouchal jsem s dětmi v autě po cestách do/ze školy. Doposlouchaly to celé, avšak bez většího nadšení a v závěru se sháněly po něčem zábavnějším. Bára Štěpánová to načetla velmi pěkně, příjemným hlasem. Díky za to.

Recenzia audioknihy Pro hrst lentilek

29.02.2020 Overený nákup

Podivný příbeh

Starý plyšový medvídek, který se ztratil a zase objevil aby se záhy znovu ztratil nebyla jediná nelogičnost tohoto trochu pomateného příběhu. Taky termín prohibice bylo potřeba dovysvětlit, aby se děti dokázaly orientovat v kulisách děje. Konečně se to velmi slibně rozjelo ve stylu Phila Marlowa třicátých let a zhruba do půlky to bylo celkem prima. Pak to však nějak zabředlo do tuhosti staré žvýkací gumy a stala se z toho nekonečná nuda. Děti to doposlouchaly do konce, ale bez valného nadšení. Šedý nelogický chaos pak vyčpěl do ztracena bez zásadního rozuzlení. Hlavní záporák starosta nebyl v závěru vůbec řešen. Celé to táhla nahoru jen naprosto vynikající interpretace, pro mně dosud neznámé Šárky Vaculíkové.

Recenzia audioknihy Babička drsňačka

29.02.2020 Overený nákup

Babička překonala očekávání

Moje počáteční obavy o kvalitu díla byly záhy rozptýleny. Děti se bavily vtípky a legráckami a přitom napjatě sledovaly příběh s velkým přesahem, který nenásilně akcentuje toleranci a rodinnou sounáležitost. Poslouchali jsme v autě na cestách do/ze školy, ale děti se pak k některým pasážím ještě rády vracely. Jiří Lábus byl zde velmi dobrý, alespoň nedrmolil jako obvykle. Vřele doporučuji ke společnému poslechu dětí s rodiči či prarodiči.

Recenzia audioknihy Tři kapitáni 1 - Mračna nad arénou

09.01.2020 Overený nákup

Aneb nuda v Kosmu

Příběh téměř o ničem, bez vývoje a bez napětí. Většina stopáže se silácky a snad rádoby vtipně prokecá. Pár vtipných střípků bohužel nevyváží celkovou podprůměrnost. Amorfní slepenec ani v závěru nevytvoří pevnější kostru, která by i přes tu bídu motivovala posluchače pokračovat k dalším dílům. Ještě navíc to doráží šílená interpretace Jiřího Pobudy. Přitom jsem se zrovna na něj těšil, protože ve Stínu modrého býka se mi moc líbil. Nejhorší je důraz a protahování posledních slabik ve většině dialogů. Tahá to za uši už od první kapitoly po závěr. To si ho snad ve Strakách taky mohly srovnat. Chápu, že tohle je jen příprava na rozvinutí příběhu v dalších dílech, ale zatím nevím, zda najdu sílu do toho jít.

Recenzia audioknihy Kouzelníci z pradávna

30.10.2019 Overený nákup

Prima dětská oddychovka to auta

Veselý a vtipný příběh pro maličko odrostlejší děti, ačkoliv trochu provařený. Poslouchal jsem s dětmi v autě na cestách do/ze školy. Dost se bavily a těší se na další díly. Za mně bohužel musím konstatovat, že paní Cowell nepřekročila svůj stín (respektive Škyťákův). Podobné charaktery hrdinů, zápletky a styl vyprávění. Avšak já nejsem cílovka a pro děti je to prima. Za doporučení to rozhodně stojí také díky fantastické interpretaci Jana Maxiána. Myslel jsem, že Davida Novotného nikdo nepřekoná, ale Maxiánova práce s hlasem u různých postav je prostě bomba!

Recenzia audioknihy Dívka, která musí zemřít

30.10.2019 Overený nákup

Tečka za Miléniem (doufejme)

Poslouchat se to rozhodně dalo. Sice rozjezd byl trochu pomalejší a zavěr naopak jakoby narychlo splácaný, ale pro fanouška Milénia nelze tento poslední díl vynechat. Vlastně se mi to docela líbilo. Kromě slušného napětí také opět díky naprosto skvělé interpretaci Martina Stránského. Až po retrospektvím zhodnocení všech šesti dílů mi tento přišel nejslabší a jaksi bez šťávy. Chybělo mi dříve hluboké vcítění do pohnutek Lisbeth Salanderové, díky kterému se mi dařilo tak dokonale se s ní identifikovat. Přišlo mi, že snad měl Lagercrantz smlouvu na ještě jednu knihu, kterou sice splnil, ale už ho psaní zdaleka tak netěšilo jako dřív a hlavně to chtěl mít brzy za sebou. Snad i proto zdůraznil v závěru tu těčku s velkým T. Doufejme tedy, že je to opravdu konec a vzpomínejme v dobrém.

Recenzia audioknihy Noční hlídka

18.10.2019 Overený nákup

Velmi přesvědčivé

Žádná velká očekávání jsem neměl, o to větší bylo mé potěšení z poslechu velmi chytře vystavěného příběhu. Líbila se mi nosná myšlenka jakési studené války mezi silami dobra a zla, kdy zástupci světlých a temných udržují napjaté status quo, vzájemně se hlídají a intrikují. Obával jsem se, že se to v závěru nějak zvrtne, ale k mému překvapení to autor ustál velmi dobře až do zdařilého konce a to včetně přijatelného filozofického přesahu bez zbytečného ruského patosu. Interpretace Jiřím Černým je perfektní, práce s hlasem u jednotlivých postav naprosto luxusní. Nemám co vytknout a těším se na další pokračování.

Recenzia audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na ostrově pokladů

10.09.2019 Overený nákup

Krátká letní pohodovka pro děti

Poslouchali jsme o prázdninách a dětem se to moc líbilo. Je to hodně podobný styl jako Astrid Lindgrenová, např. Svěřte případ Kallovi. Milý, dětský příběh, avšak dostatečně napínavý v atraktivních kulisách starého hradu na opuštěném ostrově. Závěr přišel příliš rychle a trochu vyšuměl, celkově to však bylo prima. Pro děti kolem 10ti let jako ideální oddechovka mezi dva díly Hraničáře. Michaela Maurerová nebyla špatná, ale ani nijak neuchvátila.

Recenzia audioknihy Povídky podivných

02.09.2019 Overený nákup

Skvělý doplněk k Sirotčinci

Konečně dorazila Millardova kniha příběhů a rozhodně nezklamala. Prequelově doplňuje historii podivných a počátky jejich sdružování např. kouzelným příběhem o první ymbryně. Rigss opět mistrně balancuje mezi hrůzostrašností a dětskou poetikou. Opět laskavost, porozumnění a přátelství vítězí nad temnotou a lidskou zabedněností. Díky za tak krásné příběhy. Mezi interprety naštěstí nechyběl Viktor Dvořák. Všichni byli výborní, ale bez jeho hlasu by to nebyli ti praví podivní.

Recenzia audioknihy Juraj Jánošík proti Dračímu řádu

28.08.2019 Overený nákup

Povedený slovenský pulp

Wow slovenský pulp. To tu ještě nebylo. Celkem povedené svižné dílko nepostrádající šmrnc, kuráž a vtip. Dosud tajemný autor Olovrant Svetozár stvořil v kulisách steam punku anachronicky posunutého o sto let vzad do tereziánské doby jakýsi slovensko-maďarský perkelt jiskřící abusrditou, humorem, komiksovým napětím, erotikou a zahuštěný přesvědčivou historickou konspirací. Nabízí se přirozeně srovnání s naším Petrem Stančíkem, který zde mohl být inspirátorem. Schema je podobné, avšak Olovrant prostě nemá páru na Stančíkovu hloubku a přesah příběhu, nebo možná záměrně zůstává v mělkém komiksovém formátu. Celé to potěší a příjemně odplyne jak odpolední svačinka (slovensky olovrant). Audio provedení je naprosto perfektní. Má to být první díl z nějakého většího cyklu, tak uvidíme. Jako fanoušek Stančíka do toho rozhodně půjdu.

Recenzia audioknihy Nulorožec

22.08.2019 Overený nákup

Další geniální Stančík

Díky Mlýnu na mumie jsem dobře věděl do čeho jdu a Nulorožec mě skutečně nezklamal. Opět kaskáda absurdních fikcí a konspirací tak důmyslně konstruovaná, tak (dez)informačně našlapaná, že pohlcen strhujícím příběhem se mi to vše najednou jeví uvěřitelné. Prostě se mi tomu najednou věřit chce protože mě to úžasně baví. Je to jiskřící koktejl nadsázky, humoru, fantasmagorie, erotiky, historických korelací avšak současně i temna, smutku a vyprázděnosti dnešní doby. Hustá jízda od začátku do konce, hlavní hrdina Libor Lavabo je veskrze sympaťák a hledání pokladů pomocí skrytých indicií .... no to nás naučil milovat už tatíček Dan Brown. Pavel Rímský mi po Mlýnu na mumie zpočátku trochu neseděl, ale rychle jsem si zvykl.

Recenzia audioknihy Z archivu Sherlocka Holmese (komplet)

22.08.2019 Overený nákup

Opět výborné

Další příběhy Sherlocka Holmese opět nezklamaly. Holmes, tak trochu rebel, mnohdy bere zákon do vlastních rukou, když policie nestíhá. Prokoukne každou lest a vždy se na závěr stáhne do pozadí, neboť neprahne po světské slávě. I po sto letech je to překvapivě poslouchatelné. Svižné, vtipné a poutavé. Je to také velká zásluha Václava Knopa, který ve svém vlastním vydavatelsví tyto Holmesovské série načítá. Díky a doporučuji.

Recenzia audioknihy Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

13.03.2019 Overený nákup

Úžasná audiokniha

Pro mně až dosud neznámé dílko známého autora. Velmi milé, vtipné, napínavé a přitom ne tak patetické jako nekonečně Nekonečný příběh. Plné laskavého humoru. Potěší jak menší děti, tak i ty větší, které již odrostly krtečkovy a mumínkům a teď hltají Harryho Pottera. Líbila se mi nenápadná kritika drilovacího školního systému. Leckterá dnešní pančelka by sanici Tesákovou strčila do kapsy. Interpretace Jana Vlasáka je naprosto excelentní. Dávám plný počet bodů a rozhodně doporučuji.

Recenzia audioknihy Poslední poklona Sherlocka Holmese (komplet)

10.02.2019 Overený nákup

Sherlock stále dobrý

Sherlock Holmes znovu oprášený především díky úsilí pana Václava Knopa. Pravda, je to trochu staromilské, ale stále to funguje. Velmi pěkně a pečlivě načtené. Překvapivě dobře se to poslouchá, má to spád a příjemnou atmosféru. Vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Stará dáma vaří jed

28.01.2019 Overený nákup

Víc než jsem čekal!

Arto Paasilinnu jsem dosud neznal, takže jsem žádná očekávání neměl. Byl jsem však mile překvapen jak skvělé je to dílko. Babička Linnea mě okouzlila, držel jsem jí palce od začátku do konce. Grázlové byli po zásluze potrestáni a to laskavě a elegantně. Škoda, že to tak nejde vždy. Srovnávat s Jonassonem to nechci, ale přišlo mi, že humor a nadsázka mají velmi podobné severské DNA. Prostě jsem si tu finskou jízdu užil a těším se na cokoliv dalšího od Paasilinna. Oba interpreti byli skvělí. Jan Zadražil stále drží vysokou úroveň nasazenou Marťanem a Game. Milena Steinmasslová velmi mile překvapila. Rozhodně doporučuji.

Recenzia audioknihy Kašpárek v rohlíku - Postřelená (audio)kniha

24.01.2019 Overený nákup

Naprosto boží

Svého času tato audiokniha u nás jela pořád dokola. Děti byly naprosto unešené. Legrační vyprávění a boží songy. I teď se k ní často vracíme, převážně v autě na delších cestách, a vychutnáváme každou kašpárkovu srandičku. A bonusová songa Prezident pankovejch států je jedna z našich nejoblíbenějších kašpárkovin vůbec. Doporučuji všem dětem i jejich rodičům!

Recenzia audioknihy Dobrodružství Sherlocka Holmese (komplet)

24.01.2019 Overený nákup

Překvapivě nadčasové

Trochu jsem z toho měl obavy, protože detektivní žánr mě nikdy příliš nebral, ale zachtělo se mi otestovat tento jak autorský tak i vydavatelský počin pana Knopa. Byl jsem nakonec velmi mile překvapen jak nadčasově a stále autenticky holmesovské příběhy působí. Až na toho českého krále (pan Doyle měl asi pocit, že Praha je předměstí Vídně a neobtěžoval se zjistit si fakta) se to poslouchá velmi dobře. Povídky jsou sice staromilské, ale mají spád, napětí a přitom laskavost anglických gentlemanů. Václav Knop to čte naprosto excelentně. Je znát, že je to jeho srdcovka. Vřele doporučuji a těším se na další pokračování.

Recenzia audioknihy Hoši od Bobří řeky

24.01.2019 Overený nákup

Starý příběh stále funguje

Ačkoliv je to hodně retro, moje děti to s velký zaujetím vyslechly po cestách autem do/ze školy. Myslím, že zásadní poselství knihy chytily, totiž že se můžou cítit lépe a hodnotněji sami sebou budou-li lidmi čestnými a spravedlivými. Hodně se jim líbilo lovení bobříků a samy to začaly zkoušet. Sice jim to dlouho nevydrželo, ale i tak jsem naprosto spokojen a doporučuji.

Recenzia audioknihy Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

24.01.2019 Overený nákup

Aristokratka ztrácí dech

Stále je to vtipné a vynalézavé a stojí za to si to poslechnout. Jednak kvůli kontinuitě (pan Boček zřejmě naseká ještě pár dalších dílů) a především pak díky zcela excelentní Veronice Kubařové. Nutno však přiznat, že se z Aristokratky stává jakýsi pokleslý žánr. Původní jiskřící lehkost téměř intošská je bohužel pryč nahrazena troškovskou crazy bžundou. Škoda, ale díky Veronice Kubařové to příště (bude-li nějaké) znovu dám.

Recenzia audioknihy Kdo zabil Snížka?

11.11.2018 Overený nákup

Výborné pro velké i malé

Rozsahem skromné, ale veskrze výborné dílko. Jak zoufalá byla dospělácká audiokniha Nejlepší pro všechny, tak skvělá je tato dětská verze. Poslouchal jsem nadšeně s dětmi v autě při cestách do/ze školy. Evidentně tahle poloha autorce svědčí lépe. To co rozhodně audioknize také pomohlo je načtení Marthou Issovou. Je prostě skvělá a (především) pro dětské posluchače autentická. Rozhodně doporučuji i bez znalosti dospělácké knihy Nejlepší pro všechny.

Recenzia audioknihy Artemis

11.11.2018 Overený nákup

Svižné a vtipné

Druhý román Andy Weira mě nezklamal. To co mu chybí do velkoleposti Marťana, nahrazuje mrštností děje a okouzlujícím vtipem. Hlavní hrdinka Jazz sice místy působí jako Liz Salanderová budoucnosti, ale obě jsou mi veskrze sympatické, tak proč ne. Oba romány spojuje jakási samozřejmost a reálnost popisovaných technologií. Nechci je rozpitvávat, zda to tak z odborného hlediska skutečně může fungovat. Na mně jako laika to působí uvěřitelně a tudíž se mi líbí tomu věřit. Je to prostě super jízda s vtipným závěrem, který není ani spatlaný ani patetický. A co dál táhne tuhle audioknihu nahoru je bravurní výkon narátorky Terezy Dočkalové. Tleskám a dávám oba palce nahoru.

Recenzia audioknihy Zvěrolékař a kočičí historky

30.10.2018 Overený nákup

Kočky nezklamaly

Tyhle Herriotovy historky jsou ještě o kočičí chlup lepší než ty psí. Poslouchali jsme je s dětmi v autě. Moc se jim líbily. Jsou milé, vtipné, zábavné. Posunem k lepšímu je i změna narátora. Michal Pavlata se nám líbil víc než Jiří Lábus. Škoda jen, že je to tak krátké.

Recenzia audioknihy Princ Mamánek

26.10.2018 Overený nákup

Budařův úlet

Zcela nekonzistentní dílko zařazené do sekce dětské pohádky. Nutno přiznat, že první třetina je opravdu naprosto excelentní pohádkou. Je to veselé a jiskřivě vtipné. Děti se úžasně bavily. Čarodějnice v podání Ondřeje Vetchého jsou skvělé. Ve třetině se to však zlomí v jakési mystické melodrama, spíš pro dospělé. Děti už se pak nudily a ztratily zájem. Dotáhl jsem to sám až do závěrečného klišoidního výparu do ztracena. Jestli bylo ambicí Jana Budaře vyseknout něco ve stylu Werichova Fimfára, tak bohužel zaťal dost mimo. Vystřídání čtyř narátorů bez zjevného důvodu (i když technicky nebyli vůbec špatní) jen umocnil pocit roztříštěnosti. Celkově tedy zklamání.

Recenzia audioknihy Nejlepší pro všechny

25.10.2018 Overený nákup

Pro všechny to asi nejlepší nebude

Ženám se to zřejmě líbí, soudě alespoň podle bez výjimky pětihvězdičkových recenzí. Chápu. Je to ženská kniha především o ženském myšlení a pohledu na svět. Dámy snad prominou, ale pro mě to bylo až do tří čtvrtin utrpení. Několikrát jsem to už chtěl vzdát. Nedokázal jsem se identifikovat s žádným ze tří hrdinů. Nejvíc mě iritovala klíčová postava Hany. Permanentně frustrovaná z nedostatku pochopení a přijetí, přitom neustále prosazující svou vůli s utkvělou představou, že tak to bude nejlepší pro všechny. Ovládaná emocemi a stále opakující stejné chyby a iracionální schémata. Příběh se pořád točí v bezvýchodném kruhu, až konečně dokodrcá k prvoplánové bolestné katarzi. Pak už se to dá vydržet, ale to je však bohužel (nebo snad bohudík) téměř u konce. Pro mě to přínosné nebylo ničím, snad jen satisfakcí, že toto opravdu není můj svět. Dostal jsem se k této audioknize jen díky Snížkovi, kterého jsem poslouchal s dětmi a celkem se nám líbil. Vyrobená a načtená je velmi dobře a profesionálně. Postavy příběhu mi však byly natolik protivné, že to nezaslouženě odnesli i narátoři.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Severská mytologie

14.10.2018 Overený nákup

Skandinávské báje a pověsti

Příjemný exkurz do skandinávské mytologie. Působí sice trochu instantně - rozhodně žádné veledílo. Na druhou stranu velmi stravitelnou a zábavnou formou rozšiřuje obzory posluchače v oblasti vikingského panteonu. Odborníka či zažraného vikingologa možná zklame, mně však celkem pobavila. Navíc interpretace Pavla Soukupa je zde doslova božská. Možná je to jeho oblíbené téma, každopádně bylo znát, že si to užil.

Recenzia audioknihy Na odpis

11.10.2018 Overený nákup

Jak funguje startupová ekonomika a co motivuje mileniály

Úžasná kniha. Zprvu jsem měl obavy o co půjde, ale již od první kapitoly jsem byl nadšen. Vtipný strhující příběh současně otevírá průhled do šílenství druhé internetové bubliny. Konečně jsem pochopil jak je možné, že firmy ze Silicon Valley jako Twitter, Uber, Skype, HubSpot a řada dalších nikdy negenerovaly zisk, trvale jen polykají miliony dolarů provozní režie a přitom je jejich validita v miliardách dolarů. Další rovinou knihy jsou zmanipulovaní mileniálové, kteří nadšeně dřou za podprůměrnou mzdu jen díky pocitu, že jsou součástí nějaké mise a vyššího poslání. Po všech stránkách je to úchvatný poslech včetně interpertace Vasila Fridricha. Vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Metro 2034

23.08.2018 Overený nákup

Slabší, ale dobré

Příběh s citelně slabší konstrukcí než v třiatřicítce, nicméně stále to má šťávu, rychlý spád, napětí a dostatečně temnou atmosféru. Stále dobře funguje autorova imaginace při popisu podzemního mikrosvěta a událostí po jaderné katastrofě. Na druhou stranu milostný vztah Saši a Leonida je kostrbatý, Homérova literární motivace těžko uvěřitelná. Celkově to prostě trochu přidrhlo, ale celkový dojem je velmi dobrý. Překvapila mě minimální návaznost na předchozí díl, ale nijak zásadně mně to nevadilo. Uvidíme jestli pětatřicítka bude lepší, nebo to definitivně stáhne dolu. Interpretace je velmi slušná. Je fakt, že jsem zpočátku postrádal hlas Filipa Čapky, ale na Alexeje Pyška jsem si rychle zvykl a nakonec se mi líbil snad i víc. Ženský hlas Evy Josefíkové je však umělý a nepřesvědčivý.

Recenzia audioknihy Vražda v Orient expresu

21.07.2018 Overený nákup

Famozni audiokniha

Agatha a detektivky obecně není můj cup of tea nicméně tohle je opravdu povedená lahůdka po všech stránkách. Ačkoliv je mi příběh známý včetně pointy, znovu jsem si nesmírně užil dokonale konstruovanou zápletku a hlavně kouzelnou atmosféru oné doby kdy čas měl skutečnou hodnotu nedevalvovanou informačními technologiemi. A nejlepší nakonec. Interpretace Lukášem Hlavicou je naprosto luxusní zážitek. Jeho Poirot je autentický, uvěřitelný, zkrátka přesně takový jak si ho sám představuji. Skvělé! Už dlouho jsem se tak nebavil a nedal 3x5 hvězd.

Recenzia audioknihy Sámo

25.06.2018 Overený nákup

Úžasné téma - nevytěžený potenciál

Sámo je můj oblíbený hrdina, opředený tajemstvím. Mimo zmínky v kronice franské není nic doloženo, nic jisté, nikdo neví kde se vzal Sámo mezi Čechy, kde byl Wogastisburg. Úžasné téma dosud literárně netknuté. Z toho by se dalo vytěžit doslova zlato v podobě hutného eposu. Bohužel to však není případ knihy Josefa Bernarda Prokopa. Jsem nadšen, že je alespoň něco o Sámovi k mání, ale současně zklamán ze zoufale nevytěženého potenciálu. Mohla to být knižní pecka roku, ale je to jen takové plácnutí do vody, zčeřená hladina a nic do hloubky. Autor potvrzuje sestupnou tendenci - po vynikajícím Karlovi IV, horším Václavu IV a nepřesvědčivém Zikmundovi pokračuje plochým příběhem o Sámovi. Škoda. Nicméně poslouchat se to dá velmi dobře. Aleš Procházka je výborný a přesvědčivý. Pro milovníky historie doporučuji.

Recenzia audioknihy Ducháčkovic rodina aneb Strašidla mezi námi

23.06.2018 Overený nákup

Bezduché příhody duchů

Tohle se opravdu nepovedlo. Je to jakýsi slepenec příhod duších dětí z mlhy. Bez hlubšího příběhu, plný logických nesmyslů. Proč to jsou to tedy duchové když jsou z mlhy. Když nemají nohy a létají, proč (a jak) jezdí motokárami po střechách domů? Proboha nechápu autorku. Nechápu lidi, kteří to vydávají a lidi, kteří tohle poslouchají, pokud to není jejich velký omyl jako v mém případě. Jasně je to pro děti. Moje to tedy absolvovaly v autě po cestách do/ze školy celé, celkem v pohodě, ale bez většího nadšení. V závěru už se těšily na něco nového. Já to doslova protrpěl. Myslím, že je výběr kvalitních audioknih pro děti dnes už dost velký a předkládat jim tento nesmysl tak považuji za zbytečné. Výkon Václava Vydry byl velmi slušný. Dělal co mohl.

Recenzia audioknihy Muž, který hledal svůj stín - Milénium V

19.03.2018 Overený nákup

Milenium 5 dobré, ale s otazníkem

Výborně postavený příběh, opět s retrospektivou a několika paralelně vyprávěnými dějovými linkami, napětí od začátku do konce, zajímavé téma, vše prima, jen to nemělo být o Lisbeth Salanderové. Mileniem 4 se Lagercrantzovi podařilo důstojně uzavřít Larssonovo nedokončené dílo a tak to mělo zůstat. Příběh o shledání původně násilně odtržených zrcadlových dvojčat je sice strhující, ale s trestuhodně nevytěženým potenciálem kvůli úporné snaze vše implantovat do již uzavřeného příběhu Salanderové. Snad si chtěl Lagercrantz pojistit čtenářský úspěch, možná, ale takhle to působí jako již dlouho otevřený značkový šampus. Škoda, jinak se to poslouchalo velmi dobře. Nelze nepochválit excelentní interpretaci Martina Stránského.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Doktor Proktor a velká loupež zlata

02.01.2018 Overený nákup

Čtvrtá Proktorovka opět nezklame

I přes kratší stopáž mi přijde čtvrtá kniha lepší než ta předchozí, trochu pomatená. Děj je ve čtyřce svižnější, příběh logický a lépe pochopitelný, celkově je to opět prima. Dětem se to hodně líbilo. Dospělé pobaví nadsázka a vtipný překlad (kloubiáš). Škoda, že do děje nezasáhl více Petr - „široko daleko jediné Petr“ s brněnským dialektem. To se dostávám k výkonu Davida Novotného, který byl již standardně nadstandardní - prostě excelentní! Dočkáme se někdy i páté vánoční knihy?

Recenzia audioknihy Zikmund Lucemburský

21.12.2017 Overený nákup

Zikmund na závěr Lucemburské pentalogie

Moc pěkná audiokniha i když skromné stopáže. Škoda, o Zikmundovi se toho moc nepíše. Celý život vždy až ten druhý za bratrem Václavem i když rozhodně schopnější a cílevědomější. Mnohem více připomínal jejich otce císaře Karla a za liknavého a nerozhodného bratra neustále tahal horké kaštany z ohně. Kdyby se na trůn dostal Zikmund místo Václava, nebo alespoň dříve, asi bychom měli české dějiny chudší o ukrutnosti kališnického povstání. Vládl by pevnější rukou a s lotry jako byl Žižka a Želivský by si zřejmě včas poradil. Bohužel je příběh dost zkratkovitý, první půlka trochu drhne, jednotlivé epizody na sebe nenavazují vždy pochopitelně. Druhá polovina je výrazně lepší a dramatičtější. Osoba vypravěče fiktivního pana Cetenského mi byla veskrze sympatická. Načtení Markem Holým a jeho práce s hlasem je vynikající. Celkově je to velmi povedené, i když dějově chudší, rozhodně doporučuji.

Recenzia audioknihy Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší

05.12.2017 Overený nákup

Příběh podivných dětí jde do finále

Okouzlující příběh podivných dětí jde do finále a rozhodně neztrácí na tempu a temnotě předchozích dvou dílů. Opět udivuje mistrnou vyvážeností dětské poetiky a drásajícím napětím. Úžasná fantazie autora je jak letící pták, kterého neomezují žádné hranice. Trochu jsem se bál jak se to podaří autorovi zakončit, aby závěr celé trilogie nepůsobil vyčpěle nebo uměle, ale je to naprosto dokonalé! Režie je opět skvělá a Viktor Dvořák nedostižný, nejlepší ze všech tří knih. Je to prostě paráda - lehnout si na záda a poslouchat tuhle knížku! Snad nám nakladatelství OneHotBook časem dodá ještě Příběhy podivných, které jsou v trilogii Millardem několikrát citovány.

Recenzia audioknihy Zahradnictví

13.11.2017 Overený nákup

Pelíškovská rodinná sága

Pěkně postavený příběh mapující dvacet let osudů rozvětvené rodiny předků Petra Jarchovského. Pelíškovský styl vyprávění, gradující obvykle během rodinných sešlostí, je nepřehlédnutelný. První dva díly navíc velmi působivě zachycují atmosféru doby obou totalit tj. během války a poté nastupující rudé diktatury, která vynesla k moci udavačskou verbež. Třetí díl, postavený na situační komice je pak typicky pelíškovský, ale současně nejslabší, působící povrchně a ohraně. Celkově trpí audiokniha především tím, že jde o stroze převyprávěný filmový scénář, bez větší hloubky jaksi plující po hladině. Časté filmové střihy, dobře fungující na plátně, však při poslechu působí chaoticky. Občas jsem se dokonce ztratil v ději po několika rychlých retrospektivních skocích a musel jsem se vracet. Určitě by to dopadlo lépe, kdyby tomu dal Petr Jarchovský rozsáhlejší literární formát a větší hloubku jak ději, tak vnitřnímu životu jen filmově nahozeným postavám. No nic, třeba to byl takto jeho záměr. Načtení prvního dílu Gabrielou Míčovou (ve filmu sestra Ela) je slabší průměr. Naproti tomu Martin Finger (filmový otec Jindřich) ve druhém a Ivan Lupták (filmový nápadník Mirek) ve třetím díle jsou naprosto excelentní. S celkově bohužel nevytěženým potenciálem však rozhodně doporučuji k poslechu.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Rudý kapitán

31.10.2017 Overený nákup

Slušná detektivka na neobvyklé téma

Velmi dobře poslouchatelná detektivka Dominika Dána díky svižnému tempu, neobvyklému námětu a především díky české verzi v naprosto luxusní interpretaci Martina Stránského. K vysoké míře reálnosti příběhu nesporně přispívá Dánova důvěrná znalost prostředí kriminálky. Nosná myšlenka jakési supertajné organizace pokrevních strážců templářského tajemství a jejich pronásledování Gestapem a následně StB je velmi přitažlivá, dokud zůstává ve fázi tajemna. Bohužel brzy za půlkou vyčpí do naprosto nereálných situací, které se Dánovi vymykají z rukou. Okamžik kdy tajemní neotempláři zdecimují údernou jednotku bývalé StB je sice napínavý, ale současně je totálním průstřelem uvěřitelnosti. Po něm to sice stále svižně, ale už jen dokulhá k jaksi předvídatelnému závěru. Zdá se mi, jakoby Dán nedokázal vytěžit potenciál svých vlastních nápadů. Celkově je to však dobrý strhující příběh, nelituji.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Kosmonaut z Čech

17.10.2017 Overený nákup

Poslouchatelné, ale nikoliv strhující

Od Kalfařovy žánrově nespoutané prvotiny jsem čekal trochu něco jiného a o dost víc. Místy celkem bavila, občas drhla, ale každopádně odplynula bez hlubšího dojmu. Líbil se mi retrospektivně vyprávěný příběh hlavního hrdiny, ve kterém byl nucen vypořádat se s odkazem svého otce, příslušníka STB, a který se pěkně navázal na současnost v závěru knihy. Bohužel s nevytěženým potenciálem. Kosmonautova manželská pseudokrize byla žalostně nudná, začátek knihy působil jako satira ve stylu seriálu Kosmo a závěr se dovlekl k zaprášenému patosu. Hlubší lidské poselství, o které autorovi zřejmě šlo, jsem lehce registroval, ale nebyl schopen s ním zarezonovat. Audiorežie byla slušná, hlas Petra Jeništy se poslouchal velmi dobře. Doporučuji skalním příznivcům současné české beletrie. Čeká-li někdo sci-fi nebo satiru, bude zklamán.

Recenzia audioknihy Hvězdná pěchota

09.10.2017 Overený nákup

Heinleinovo kontroverzní sci-fi po téměř 60 letech stále živé

Svého času velmi kontroverzní a diskutovaná kniha jednoho ze tří otců sci-fi je i dnes stále živá. Ve sci-fi kulisách a chvílemi i akčních pasážích probíhá především hluboká úvaha o sociální odpovědnosti jedince, smyslu existence lidstva jako celku a rehabilitace násilí, pokud je užíváno řízeně, účelně a ku prospěchu celé společnosti. Popisuje vizi budoucnosti po krachu klasického demokratického systému, který vyhořel zevnitř kvůli naprostému nezájmu jednotlivců o vývoj společnosti jako celku, a následně zkolaboval ekonomicky, morálně i mocensky. Obnovení pořádku a globální prosperity zajistil jakýsi militaristicko-humánní systém řízený armádou, který je v permanentní válce s jakousi vzdálenou hmyzí civilizací. Je to velmi zajímavé, ale neposlouchá se to snadno. Prokousat se některými pasážemi je opravdu úmorné. Na druhou stranu dramatická režie a především výkon (pro mě dosud zcela neznámého) Ludvíka Krále je naprosto excelentní. Jeho klidné neuspěchané tempo a práce s hlasem je skutečný požitek vynahrazující občasnou tuhost textu. Knihu oceňuji a skalním fanouškům Heinleina či military žánru doporučuji. Pozor ale, není to přímočará akční střílečka a cover obrázek trochu mate! Má-li někdo taková očekávání, bude jistě zklamán.

Recenzia audioknihy Setkání s Rámou

01.10.2017 Overený nákup

Clarkova sci-fi klasika

Ráma se zrodil v hlavě A.C.Clarka již před zhruba pětačtyřiceti lety a stal se po Odysee jeho druhým zásadním tématem, ke kterému se vrátil v dalších třech knížkách. Je s podivem jak i dnes působí autenticky a uvěřitelně, i když pár slabších míst by se našlo. Např. zlikvidování meziplanetární neutronové zbraně přestřihnutím svazku drátů štípačkami kdesi vně pláště působí spíš jako epizoda z Červeného trpaslíka. Na druhé straně však potěší svižný děj, promyšlená konstrukce příběhu a hlavně precizní zpracování interiéru Rámy včetně zde působících fyzikálních sil a jevů. To vše zásadně převažuje k pozitivnímu hodnocení. Je to prostě klasika a sir Clarke si tohle opravdu užil a zvládl to dokonale. Neméně dokonalé je i zpracování audioknihy celkem neznámým vydavatelstvím W&V. Hudební předěly kapitol, akční zvukové efekty a především naprosto luxusní interpretace textu Martinem Myšičkou. Velmi chválím a doporučuji. Možná se někdy dočkáme i audioknižního návratu Rámy.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy PAX 5: Sluhové zla

23.09.2017 Overený nákup

Třetí PAX nezklamal ani nenadchnul

Nedá se tomu upřít obrovské napětí a spád. Pro děti je to příliš temné a morbidní (rozhodně pár let počkám, než to otestuji na vlastních dětech), na druhou stranu na dospívající mládež a dospělé to celkově působí trochu infantilně. Cílová skupina pro 100% hodnocení bude asi velmi úzká. Tak nevím. Mně se líbilo téma, rychlý spád, že jsou názvy kapitol vyřknuty v ději, a že Jan Vondráček byl opět dokonalý. Předvedl neuvěřitelný rozsah od dětského pištění po umrlčí chraplák. To je všechno pěkné, ale zase to skončilo příliš rychle a otevřeně. Poprvé je to OK, podruhé to zamrzí, potřetí to působí jako cílená pruda: „kup si další díl“! Tak jak dál?

Recenzia audioknihy Volání netvora

16.09.2017

Deprese

Drásající příběh a velká dávka deprese. Čekal jsem něco úplně jiného a nečetl předem recenze. Navíc jsem v tom díky Janu Vondráčkovi pořád slyšel PAX. Dotáhl jsem to do konce na jeden zátah, ale s vypětím všech sil. Není to špatné, ale jsem rád, že to mám za sebou.

Recenzia audioknihy Mycelium IV: Vidění

14.09.2017 Overený nákup

Čtvrté Mycelium stále strhující

A jsme za půlkou této velkolepé ságy. Mycelium zůstává i ve čtvrtém díle obdivuhodně konsistentní v kvalitě jak příběhu samého tak i provedení audioverze. Opět kvituji velkorysé rozhodnutí nakladatelství načíst jednotlivé postavy odlišnými hlasy herců. Možná, že bez toho by se posluchač mohl ztrácet ve velmi plastickém ději navíc se stěhujícím se úhlem pohledu mezi hrdiny. Takto je vše přehledně uspořádané a prožitek z načtení knihy ještě hlubší. Jednotlivé vrstvy příběhu se ve čtvrtém díle začínají prolínat a je tak mnoho vysvětleno z minulých i přítomných dějů a motivů. Rozjezd je v této knize trochu pomalejší o to je pak závěr dramatičtější. K zemi se blíží hvězdovládci a status quo krvavé össenské církve na Zemi se drolí. Co bude dál? Dva díly nám nakladatelství naservírovalo rychle za sebou a teď nás nechali na holičkách. Dva závěrečné díly v nedohlednu. Re Akkütlix!

Recenzia audioknihy Mycelium III: Pád do temnot

04.09.2017 Overený nákup

Třetí Mycelium opět skvělé

Ani třetímu dílu geniální ságy Vilmy Kadlečkové není co vytknout. Naopak každá další kniha zdá se být o něco hutnější a kompaktnější. Snad je to tím, že do sebe zapadají střípky informací jen lehce nahozené v předchozích dvou dílech. Děj Ökrë neztrácí na akci, pozadí na temnosti a geniální propracovanosti. Na scénu poprvé nastupují gerdánci a později se objeví i tajuplný Sgen. Vše do sebe dokonale zapadá a mnohovrstevný příběh se rozevírá do plné šířky. Co bude dál? Re Akkütlix! Mycelium je perlou nejen české sci-fi a díky dokonalé produkci nakladatelství OneHotBook je z ní stvořen úchvatný šperk.

Recenzia audioknihy Mycelium I: Jantarové oči

23.08.2017

Geniální!

Z této audioknihy jsem naprosto nadšený. Mám ke sci-fi trochu odstup a ne vše se mi zamlouvá. Toto je však absolutní špička. Ne zcela typická sci-fi. Spíš snový příběh z budoucnosti, ale neuvěřitelně plastický, mnohovrstevný a hlavně dokonale uvěřitelný. Děkuji a tleskám vstoje paní Kadlečkové, až dosud pro mě neznámé autorce. Obdivuji její fantazii a lehkost s jakou vykouzlila nejen strhující děj, ale i propracovanou konstrukci mimozemské Össenské kultury a náboženství včetně jazyka a písemnictví. Navíc v obdivuhodném rozsahu pěti objemných knih. Netušil jsem, že z našich luhů a hájů může vyjít dílo, které svým rozsahem a kvalitou obstojí např. vedle Herbertovy Duny. Nutno dodat, že celkový dojem posiluje velkorysé zpracování vydavatelstvím OneHotBook, které nechalo načíst party hlavních hrdinů odlišnými hlasy. Jana Stryková a Jaroslav Plesl jsou úžasní. Re Akkütlix, je to prostě paráda! Vrhám se ihned do dalších dílů, ještě, že jsou již načtené.

Recenzia audioknihy Václav IV.

03.07.2017 Overený nákup

Václav IV aneb hodně daleko zakutálené jablko ze stromu Karla IV

Po cílevědomém, soustředěném a prozíravém otci se na trůně ocitá enfant terrible s neuvěřitelnou schopností pokazit vše, na co sáhne. Ješitný, prchlivý a váhavý král se místo moudrých rádců navíc obklopí bandou zištných a všeho schopných pochlebovačů. Vražedná kombinace, která táhne království ke dnu. Těžko se pak divit snahám ambiciózního bratra Zikmunda o převzetí moci. Po rozsáhlejším příběhu Karla IV pokračuje Josef Bernard Prokop jakýmsi apendixem věnovaným jeho protěžovanému synu Václavovi. Skromná stopáž zachycuje počátek jeho vlády ještě poměrně detailně avšak závěr už jen zkratkovitě, jakoby z rychlíku. Nicméně Prokopův styl vyprávění je zachován včetně lahodného, jakoby dobového slohu, který perlivě plyne a korunuje už tak dokonale uvěřitelný příběh. Nevelké dílo sice postrádá velkorysý rozsah Vondruškových historických eposů, ale i tak je historicky zajímavé, velmi příjemné a opravdu dokonale načtené Jiřím Dvořákem a nově i Markem Holým. Vřele doporučuji a těším se na pokračování konfrontací ze strany Václavova bratra Zikmunda.

Recenzia audioknihy Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město

19.06.2017 Overený nákup

Podivné děti podruhé nezklamaly

Druhý díl podivných dětí pokračuje razantní akcí vtěsnanou do pouhých tří dnů útěku do Londýna. Sice je trochu na úkor staromilského tajemna první knihy nicméně vynahrazuje vše šokujícími dějovými zvraty a postupným odhalováním motivů pronásledovatelů. V čem Ransom Riggs opět nezklamal je titěrné balancování mezi temným hororem a neskutečně laskavou dětskou poetikou. V to je Riggs prostě jiný a zcela unikátní. Ano, není to pro každého a chápu odlišná hodnocení posluchačů od zklamání po adorování, sám patřím do té druhé poloviny. Bez diskuze je však vynikající režie nakladatelství OneHotBook i donedávna neznámý hlas Viktora Dvořáka, mladistvý, strhující a uvěřitelný. Příběhy podivných děti si již bez něj nedovedu představit. Těším se tedy moc na závěrečný díl. Doufejme, že bude brzy.

Recenzia audioknihy Enderova hra

03.03.2017

30 let stará sci-fi pro mě zklamáním

Ačkoliv mám sci-fi rád, tohle mi nějak nesedlo. Nechytl jsem, proč se děti chovají jako dospělí. Chápu, že má jít o nadprůměrně inteligentní děti, ale i ty se chovají jako děti dokud jsou fyziologicky dětmi. Nedokázal jsem se s hrdiny identifikovat jako s dětmi. Vždy po chvíli poslechu se mi jejich věk automaticky začal posouvat k dospělosti. Nosná idea se mi zdála dobrá, ale příběh na ni nalepený mi přišel pomatený. Pak se v tom ještě objevila Varšavská smlouva a jakýsi nereálný politický komplot Enderových sourozenců a zkáza byla dokonána. Kdyby se dnes po 30 letech kniha zredigovala, mohla by z toho být svižná novela. Ostatně to se podařilo na výbornou tvůrcům filmu z roku 2013. Zvláštní, málokdy se mi film líbí více jak předlohová kniha. Tu jsem dostrkal do konce s velkým úsilím. Filip Kaňkovský s mladistvým hlasem byl celkem dobrý a uvěřitelný. Pavel Rímský v úvodech kapitol slabší.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Doktor Proktor a konec světa. Možná…

22.02.2017 Overený nákup

Třetí Proktorovku opět drží David Novotný

Dětem se to opět hodně líbilo a napjatě poslouchaly povětšinou v autě. Mně to přišlo po obsahové stránce ze všech tří knih nejslabší. Jakoby se Nesbo postupně vyčerpával. Nadprůměrný celkový dojem hodně stojí na dokonalém provedení a především opět na naprosto excelentním výkonu Davida Novotného. Díky němu je poslech této audioknihy mimořádným zážitkem a rozhodně stojí za to i přes dost pomatený příběh. Čtvrtá kniha už se připravuje, tak uvidíme, jestli bude překvapením nebo potvrzením sestupného trendu.

Recenzia audioknihy Blade Runner

15.02.2017 Overený nákup

Stará dystopická sci-fi stojí za poslech

Jde o prastarou sci-fi z roku 1968, kterou výrazně zviditelnilo Scottovo kultovní filmové zpracování v roce 1982. Film jsem před mnoha lety viděl a pamatuju si, že se mi tehdy dost líbil. Pustil jsem se tedy nadšeně do poslechu, abych následně zjistil, že knížka je o dost jiná a bohužel slabší. V dnešní době působí trochu anachronicky a občas pomateně. Na druhou stranu má dílo originální zápletku, slušný spád a to neobvykle již od samého začátku a dokonale temnou postkatastrofickou atmosféru. Velmi zajímavě a uvěřitelně autor pracuje s ústředními otázkami tj. možností soucitu člověka s umělou bytostí a současně možností naprogramování empatie do umělé inteligence. Bohužel závěr knížky vyšumí do jakési těžko uchopitelné tryzny za odumírání lidskosti a vyšších cílů. No nic, pro fanoušky sci-fi je to prostě povinnost a díky excelentnímu výkonu Martina Myšičky je celkem příjemná a nebolí. Takže doporučuji.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy PAX 3, 4: Dívka ze záhrobí, Neviditelný zloděj

10.02.2017 Overený nákup

Městská fantasy PAX se zlepšuje

Z prvních dvou dílů jsem byl lehce zklamán a neměl jsem tudíž přemrštěné očekávání. Pokračování mě však potěšilo, neboť mi přišlo lepší a celkově propracovanější. Stále to působí jako převyprávěný komiks, ale s tím se zřejmě již počítá. Nutno přiznat, že děj má úžasné napětí a spád. Příběh je již rozvinutější a tak se posluchač lépe identifikuje s hrdiny. Mimochodem městečko Mariefred skutečně existuje cca 50 km od Stockholmu včetně inkriminovaného královského zámku, školy, golfového hřiště, přístavu atd. Jan Vondráček je opět perfektní a táhne celkové hodnocení nahoru. Tak snad bude brzy další pokračování.

Recenzia audioknihy Doktor Proktor a vana času

27.01.2017

Druhá Proktorovka stojí na výkonu Davida Novotného

Nesbo v druhém díle o Doktorovi Proktorovi vystrčil zoubky. Přijde mi, že na dětskou knihu je tam trochu moc poprav, upalování a stínání hlav gilotinou. Příběh je mnohem košatější než v první knize, ale cestování v čase občas komplikované a kostrbaté. Párkrát jsem se v ději ztratil, taky ten přebytek van mi nešel do hlavy, ale to už jsem asi moc velký šťoura. Podstatné je, že se to dětem líbilo a nadšeně poslouchaly v autě během cestování do/ze školy. Opět knihu táhne nahoru neuvěřitelný výkon Davida Novotného, který se tady doslova vyřádil díky většímu počtu postav. Tohle ho muselo fakt bavit a díky němu je poslech knihy mimořádným zážitkem jak pro děti tak i pro dospělé. Nadšeně se vrháme do třetího dílu.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Ve službách zla

23.01.2017

Cormoran Strike konečně potřetí zasahuje

Po dlouhé době se v nakladatelství Plus/Albatros konečně dokopali k vypuštění audioverze třetího dílu Cormorana Strika. Vlastní příběh je mistrně vystavěný. Rowlingová opět dokazuje, že tohle fakt umí a nejen pro děti. Rozjezd je trochu pomalejší, ale na druhou stranu umožňuje větší plastičnost jak rozvinutí příběhu tak i vnitřních pohnutek hlavních hrdinů Cormorana a Robin. Minulost obou z nich je doplněna o poslední detaily, které v prvních dvou dílech chyběly, a nyní jsou určující pro aktuální zápletku. V ní je klíčovou osobou pošahaný rozparovač žen, který je stále o krok napřed před Strikem. Za chytrý příběh a napínavý děj plný překvapení a zvratů včetně strhujícího finále dávám pět hvězd. Horší je to s provedením audioknihy a to mi vůbec nevadí stylová metalová verze hudebních předělů alá BÖC, jen jejich hlasitost mohla být trochu nižší. Vadí mi především volba interpreta a to proti Pavlu Rímskému fakt nic nemám. Jeho hlas je velmi charakteristický, uvěřitelný, dokáže to pořádně rozjet, v něčem jiném by byl výborný, ale tady fakt ne. Opravdu je těžké se identifikovat s pětatřicetiletým Cormoranem Strikem s hlasem chraplavého šedesátníka a ženské party jsou už úplně mimo. Anglické citáty na začátcích kapitol jsou šílené a v jeho podání rvou uši. To snad mohli v nakladatelství investovat trochu úsilí navíc a naučit Pavla Rímského u těch šedesáti krátkých vět slušnou výslovnost. Za mě byl Petr Oliva v prvních dvou knihách výrazně lepší volbou. (Mimochodem BBC vyrábí TV seriál z prvních třech knih, čtvrtá kniha má vyjít snad během roku 2017).

Recenzia audioknihy Doktor Proktor a prdicí prášek

17.01.2017

Vtipna a chytra nesbovka pro deti i rodice

Zpočátku mě trochu odrazoval titul, nicméně po nějakém čase váhání jsem se s dětmi pustil do poslouchání během našich pravidelných jízd autem do/ze školy. Ukázalo se, že mé obavy byly zcela zbytečné. Relativně strohý příběh je milý, vtipný, chytře vystavěný a naplněný laskavým humorem. Žádné vulgarizmy ani laciné kanální vtípky se nekonají. Do nadpozemského zážitku poslech upgraduje výkon Davida Novotného, který si to doslova užívá. Děti byly nadšené, občas odmítaly vystoupit z auta alespoň než skončí kapitola. V závěru knihy se už sháněly po dalším pokračování. I pro mně to byl prima poslech takže doporučuji všem.

Recenzia audioknihy Aristokratka na koni

19.12.2016

Aristokratka Marie z Kostky třetí potřetí

Mně se to tedy líbilo. Nečekal jsem, že bude mít Aristokratka pokračování a zjevení se třetího dílu mě tedy překvapilo. Současně jsem tím pádem neměl žádná přehnaná očekávání. Ukázalo se, že příběh plyne velmi hladce ve stále stejném svěžím duchu jako první dva díly. Dokonce bych řekl, že trojka překonává trochu křečovitou dvojku a dotahuje na famózní úspěch prvního dílu. Příchod nové postavy, veskrze sympatické tetičky Nory děj stabilizoval a posunul od totálně destrukčních situací k přívětivějšímu vývoji, aniž by to ztratilo na Bočkově typickém šťavnatém humoru. Ano souhlasím, některé atributy, jako prozac a ořechovka už začínají být poněkud otřelé, ale celek stále působí dynamicky a vtipně. Veronika Kubařová opět exceluje. Jen kdyby to nemělo tak zoufale krátkou stopáž. Těším se na další díl(y).

Recenzia audioknihy DUNA

12.12.2016 Overený nákup

Kultovní klasika v kvalitním zpracování

Jediné negativum této kultovní knihy je její zoufale pomalý rozjezd, který se vleče až daleko přes třetinu. Dobře si pamatuji, že jsem se tím těžko prokousával už před víc jak 25 lety v tištěné knize. V audioverzi to teď bylo o něco snesitelnější. Ale musí se to zkrátka vydržet! Odměnou posluchači je pak neuvěřitelně košatý příběh, který se rozklene v náhlém magickém okamžiku a vyplní veškerý čas a prostor. Děj nabere spád a současně i úžasné přesahy. Pohledem zevnitř pozoruje, jak jednoduše přeskočí jiskra od víry k fanatismu. Trochu mrazí při myšlence, jestli Duna není náhodou povinnou četbou mudžahedínů spolu s koránem. Neuvěřitelné je, že geniální Frank Herbert tohle napsal už před více jak 50 lety. Nakladatelství OneHotBook se díla zhostilo velmi důstojně. Načtení Markem Holým je perfektní. Víc není co dodat. Pro příznivce žánru je to povinnost, pro ostatní radost.

Recenzia audioknihy Metro 2033

23.11.2016 Overený nákup

Temný mikrosvět plný překvapení

Do ruské knihy jsem se pustil s velkými obavami. Navíc příběh po jaderném konfliktu, který si Rusové asi nezpůsobili sami sobě. No obavy nebyly na místě. Temný příběh mě zakrátko zhltnul a ruská jména mně rychle přestala vadit. Je to napsané ryze západním stylem. Ani památky po typické ruské rozvleklosti a nostalgii. Nevím, jestli to byl autorův sekundární záměr, ale doslova to volá po zpracování do PC hry (již existuje) a filmového scénáře (Hollywood již zakoupil práva). Děj plný zvratů v duchu oblíbeného rčení „nebreč, bude hůř“, přináší neustále nová překvapení s každou navštívenou stanicí. Nesmírně mě bavila vize zmenšeného světa do struktury moskevského metra. Místo státních útvarů nyní jednotlivé stanice či konglomeráty stanic, každá s odlišnou ideologií, politikou, náboženstvím atd. Od prosperujícího modelu západního stylu přes stanice a celé trasy pod vládou komunistů, fašistů či náboženských fanatiků až po odříznuté úseky obývané zhypnotizovanými kanibaly. Místo hranic mezi státy nyní tunely mezi stanicemi plné temnoty a děsu. Celé to působí jako Babylon, kde si všichni sice rozumí jazykem, ale nikoliv srdcem a duchem. Ubohý zbytek lidstva vede i přes své pokoření dál nesmyslné války. Zdrcující závěr dává téma k zamyšlení, kompaktně knihu uzavírá, ale přitom umožňuje pokračování bez laciného cliffhangeru. Tištěné Metro 2034 a 2035 již existuje. Snad se jich někdy v audioverzi také dožijeme. Nesmím zapomenout na dokonalou režii a vynikající výkon Filipa Čapky. Doporučuji!

Recenzia audioknihy PAX 1, 2: Hůl prokletí, Grim přízrak

07.11.2016 Overený nákup

První dva díly městské fantasy PAX pro starší děti

Krátká stopáž, plochý děj a přímočarý předvídatelný příběh. To je moje stručná charakteristika. Chybí například podrobnější vysvětlení, proč zrovna hlavní hrdinové, oni dva bratři jsou ti vyvolení a očekávaní válečníci pro boj s temnotou atd. Na druhou stranu to alespoň dost odsejpá. Nedá se tomu upřít slušné napětí a spád. Jen ten příběh, kdyby byl plastičtější. Chápu, že je to určeno pro náctileté, ale i pro ně bych čekal větší hloubku. Takhle to působí jako stroze převyprávěný komiks. Kdyby alespoň místo dvou byly slepené k sobě první čtyři díly, asi by to dopadlo lépe. Celkové hodnocení táhne nahoru nadprůměrný výkon Jana Vondráčka. Možná si pokračování přeci jen pořídím.

Recenzia audioknihy Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

30.10.2016 Overený nákup

Poetická temnota či temná poetika?

Dosud neznámý autor Ransom Riggs nám namíchal dokonale přesný koktejl laskavé poetiky a temného děsu. Mix obou protikladů, navíc doplněný nagradovaným napětím tvoří třaskavou směs úžasného příběhu. Během celého poslechu zručně balancuje na špičce nože a netenduje tak ani k pohádkové infantilnosti, ani krvavému hororu, ani laciné fantasy. Tohle doslova volalo po filmovém zpracování Timem Burtonem, které jde právě do kin. Díky tomu nám vydavatelství OneHotBook přihrálo tuhle lahůdku tak nečekaně rychle. Chápu, že to asi nebude pro každého, ale mně to sedlo. Je v tom špetka staromilství, cestování v čase není takové to postmoderní, spíš jako za starých dobrých časů H.G.Wellse. Nenásilný přesah ke dnes tak aktuálnímu strachu z jinakosti. Je to prostě paráda. Palec nahoru také za režii a načtení zcela novým hlasem Viktora Dvořáka, který je srozumitelný, uvěřitelný a strhující. V tištěné podobě existují již další dvě knihy, tak snad nám je ve OneHotBook načtou dřív než je Tim Burton natočí.

Recenzia audioknihy GAME

23.10.2016 Overený nákup

Are you really sure you want to listen this book? [YES] [NO]

Zvolte raději NO, pokud musíte během následujících 9 hodin odjet do práce, k zubaři či na návštěvu ke tchýni. Zatraceně hustá jízda, která se strhne po pár prvních minutách poslechu, Vám totiž pravděpodobně nedovolí odtrhnout se od sluchátek. Děj se řítí kupředu jak splašený kůň a občas uskočí překvapivým směrem v cílené snaze vyhodit posluchače ze sedla. Pod jednoznačnou dějovou linkou je navíc skryta ukázková manipulace, kdy stačí jen neříct vše, aby si posluchač vytvořil své vlastní iluzorní představy a vydal se za nimi. Občas není vše tak, jak to vypadá. Je to prostě hra. Autor se u psaní musel úžasně bavit. No a ten závěrečný cliffhanger je fakt krutej.

Náš oblíbený marťan Jan Zadražil je v roli antihrdiny HP neprosto přepychový. Egoistický zmetek a loser s hubou plnou siláckých keců, typ který doslova nesnáším má přitom pod hrubou kůrkou jiskřičku něčeho, s čím je snad možné se identifikovat. Nedovedu si představit, že by to mohlo být načteno lépe. A Petra Špalková je zde ještě lepší než jako dívka ve vlaku. Naprosto autentická v poloze policejní drsňačky i milující sestry. Dávám plný počet bodů a doufám, že se snad někdy dočkáme načtení obou dalších dílů.

Recenzia audioknihy Karel IV. - Císař a synové

19.10.2016 Overený nákup

Závěr trilogie

Závěrečný příběh se odvíjí zcela v duchu předchozích. Nepřináší už žádné dějové zvraty, nicméně velmi poutavě popisuje závěrečné období života císaře Karla. Způsob vyprávění Josefa Bernarda Prokopa je velmi příjemný, přehledný a především uvěřitelný. Neměl jsem nejmenší potíže identifikovat se se všemi postavami. Překvapilo mě, že jsem fandil milému bezelstnému Zikmundovi proti nabubřelému Václavovi, kterému otec od malička odmetal veškeré překážky z cesty a v závěru svého života ho doslova dotlačil až k titulu římského krále. Dost možná to mohlo způsobit, že Václav později během svého panování pokazil, na co sáhnul. Musím ocenit také vynikající výkon Jiřího Dvořáka a pečlivě vybranou dobovou hudbu v předělech kapitol, které spolu umocňují autentičnost příběhu. Trilogie o Karlu IV je svým rozsahem výrazně menší než oba Vondruškovy eposy, avšak svým stylem a tématem mezi ně dokonale pasuje. Vřele doporučuji. Snad se tato trilogie audioknih časem rozroste i o deníky Václava a Zikmunda, které v tištěné podobě již existují.

Recenzia audioknihy Mortdecai – Záhadný případ s knírem

05.10.2016

Kultovní oddechovka

Přátelé drazí, je to paráda! Jen v tom proboha nečekejte detektivku nebo thriller. Nejde tu o napínavý příběh nýbrž o humor v absolutně čisté krystalické podobě navíc díky autorovi a nutno podotknout, že i překladatelce, vybroušený do zářivého mnohostěnu. Po sprzněné filmové adaptaci s Johny Deppem je tohle víc než dostatečná náplast, za kterou do třetice díky neskutečně špicózní interpretaci Lukáše Hlavici. Dal bych mu alespoň dvanáct hvězdiček kdyby to šlo. Užil jsem si to dokonale a některé pasáže jako třeba letadlo na gumičkový pohon jsem si pouštěl několikrát dokola. Doporučuji k relaxaci i jako lék na trudnomyslnost a blbou náladu.

Recenzia audioknihy Sluneční bouře

28.09.2016

Několik hodin nudy pro dvě kapitoly napětí

Nejzajímavější na této audioknize je, že se dokáže tvářit, jakoby se to mělo už už rozjet nějakým razantním dějovým zvratem, ale přitom to zůstává tvrdošíjně utopené v nudě jako severní Švédsko v polární noci. Nečekal jsem takové zklamání od mého oblíbeného vydavatelství. Chyba, že jsem nejdřív nezkouknul recenze. Těhotné policejní komisařce se chce pořád čůrat, pořád nějaké skvrny na oblečení, spousta nezáživných detailů a melancholických pocitů a pořád se to strašně vleče. Dvakrát jsem to už chtěl vzdát. No rozjelo se to až v úplném závěru, bohužel velmi předvídatelným směrem. Navíc mi nesedí, když mezi úchyly a hajzly jsou zamotané malé děti a psi, ale to je už můj problém. Několik hodin nudy pro dvě kapitoly napětí nestojí za to. Jediné kladné body nabírá Jana Stryková za profesionální výkon. Kdyby však raději načítala třeba Mycelium III, které je zatím v nedohlednu, místo tady tohoto…

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Marťan

24.09.2016

Moderní trosečník

Ano podobnost s Robinsonem je zřejmá. Stejně jako Crusoe vyráběl nástroje a pěstoval plodiny, musí i Mark Watney kdeco zbastlit a začít farmařit aby si obstaral jídlo. Jenom ne na pustém ostrově nýbrž na pusté planetě. Jako obstojný kutil a zahrádkář by mezi nás Čechy zkrátka dobře zapadl. Jemu to společně se slušnou znalostí chemie na Marsu zachraňuje život. Nadhled a sebeironie mu přitom pomáhá proti malomyslnosti a depresím ze strachu a samoty. Příběh běží rychle kupředu deníkovým způsobem. Načtení Janem Zadražilem je perfektní a v dokonalé režii, oddělující přehledně jednotlivé deníkové záznamy a paralelní záchranné operace na zemi, je to jedna z mých TOP audioknih. I když patří do kategorie scifi, působí naprosto realisticky a uvěřitelně. Děj je napínavý a plný překvapení až do posledních minut. Dávám plné hodnocení a už končím, neboť si běžím pustit film a jsem zvědav jestli si Mars představuju podobně jako hollywoodští tvůrci.

Recenzia audioknihy Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)

16.09.2016

Jonasson do třetice a opět kufry plné milionů

Zabiják Anders je rozehrán na podobném půdorysu jako Stařík. Po pár minutách poslechu poznáte typický Jonassonův humor, ironii, směs neobyčejně obyčejných hrdinů a náhodné zvraty v ději. Tentokrát jsou tu rovnou dva kufry napěchované ne příliš poctivými miliony a hned několik rozezlených zločineckých skupin. Útěk Švédskem a hlas Martina Stránského je jak balzám pro milovníky Staříka. Prostě parádní jízda. Bohužel však příběh ve dvou třetinách najednou ztratí dech. Děj se dovleče ke konci se sice povedeným přesahem o smyslu života, dávání a braní, ale dynamika je fuč. Knížka se mi líbila, dokonce hodně líbila, ale na Staříka a Analfabetku absolutně nemá. Nicméně ji k poslechu rozhodně doporučuji. Holt si Jonasson nasadil laťku sám na sebe příliš vysoko.

Recenzia audioknihy Stín modrého býka

24.07.2016

Strhující příběh z dávné historie

Pomalejší rozjezd příliš nevadí neboť je vyvážen šťavnatým popisem dobových reálií. Obrovská snaha autorů po autentičnosti nese své ovoce. Dokonalý je místopis Boiohaema a celý zážitek umocňuje hlas Jiřího Pobudy. Skřehotavý hlas starých druidů i římského špióna Vlka je víc než uvěřitelný. Postavy Barbarika se téměř zhmotňují před očima posluchače. Navíc když děj plný zvratů nabere na obrátkách nejde to přestat poslouchat. Několik dějových linií z pohledu různých protagonistů přidává na plastičnosti příběhu a jejich postupné spojování vrcholí ve strhujícím finále.

Těch pár fantazy prvků tam být sice nemusí, ale zásadně body neubírají. Dají se přičíst druidské magii a rozšířenému vědomí.

Vytkl bych režii, že chybí pauzy nebo předěly v přechodech mezi paralelními dějovými liniemi v rámci jedné kapitoly.

Šílený tanečník Krak Maeg Brano mě opravdu dostal a tak jeho příběh doporučuji i těm kdo fantazy nemusí. Kráá kráá!

Recenzia audioknihy Karel IV. - Tajný deník

23.07.2016

Karel IV aneb co bylo po Přemyslovcích

Jelikož jsem doslova zhltal Přemyslovskou epopej a Vavruška kupodivu přeskočil cca 100 let rovnou k Husitům, zaujala mě nová trilogie o Karlovi IV. Ukázalo se, že to byla skvělá volba. Kniha má dvě dějové linie. Vedle té současné zachycující první roky se čtvrtou ženou Alžbětou se druhá linka ve vzpomínkách vrací až ke Karlově dětství. Popisuje válku královen a počátek vlády Jana Lucemburského, tedy velmi těsně po vraždě Václava III, kde Vavruškova přemyslovská sága končí. Obě dějové linie jsou vyvážené. Dozvíte se nejen o Karlovi a jeho otci Janovi, ale také o dalších osudech protagonistů doby Václava II (Rejčce, Elišce Přemyslovně, Janu Volkovi).

Interpretace Jiřího Dvořáka je dokonalá. Všechny jeho polohy od tvrďácké po laskavou jsou uvěřitelné. Příběh je dramatický a současně i historicky zajímavý. Režie je profesionální, dobová hudba uvozující jednotlivé kapitoly umocňuje poslechový zážitek. Vřele doporučuji (nejen) milovníkům historie!

Hodnotenie audioknihy Nejznámější bajky

23.07.2016 Overený nákup

Recenzia audioknihy Anička a její kamarádky

23.07.2016 Overený nákup

Pěkné čtení pro děti o přátelství

S cílem odlákat své děti od obrazovky, pustil jsem jim Aničku. Shodou okolností jdou také do druhé třídy a do jiné školy. Úspěch předčil mé očekávání. Zpočátku si u toho hrály, pak už jen seděly a poslouchaly. Dotáhly to až do konce a dožadovaly se hned pokračování. Vypadá to, že ještě jedna audiokniha existuje. Mně samotného překvapil velmi příjemný hlas Marthy Issové. Příběh je jednoduchý, pro děti dobře pochopitelný, přitom není plytký. Má přesah, řeší různé formy a hloubky přátelství. Je to milé. Pro děti do cca 8 let, holčičky i více, vřele doporučuji.

Hodnotenie audioknihy Pohádky o Malé tlusté víle

23.07.2016 Overený nákup

Recenzia audioknihy Karel IV. - Císař a císařovna

20.06.2016 Overený nákup

Karel IV druhý díl

Jakmile jsem doposlechl Tajný deník nešlo to jinak než ihned pořídit druhý díl. Ten rozhodně nezklamal. Příběh je pěkně nagradovaný a historicky nesmírně zajímavý. Bez zbytečného patosu líčí každodenní radosti a starosti císaře Karla. Čtvrtá manželka Alžběta neustále prudí kvůli císařské korunovaci a Karel nezvládá výchovu rozmazleného Václava, kterému se snaží prošlapat cestu víc než by bylo zdrávo.

Pěkně vystavěný příběh "nového" autora si v ničem nezadá s Vondruškovými historickými veledíly. Načtení Jiřím Dvořákem je perfektní, dobová hudba uvozující kapitoly příjemná. Nezbývá než doufat, že se brzy dočkáme závěrečného třetího dílu!

Hodnotenie audioknihy Aristokratka ve varu

09.06.2016 Overený nákup

Recenzia audioknihy Mycelium II: Led pod kůží

09.06.2016 Overený nákup

Druhé Mycelium neztrácí dech!

Obyčejně to tak nebývá, ale druhý díl Mycelia je ještě lepší než první. Řada věcí dříve jen naznačených krystalizuje do konkrétních obrysů, poodkrývá se zákulisí a motivy össenské církve a mycelium čili podhoubí nám pěkně bují do šířky. Aš-šádovy skutečné plány zatím zůstávají skryté. Větší pozornost je věnována mé oblíbené Kamëlë Möernü a tomu jsem rád. Přehledný téměř psychologický příběh z půlstoletí vzdálené budoucnosti má řadu současných až bolestných přesahů: strach z jinakosti, náboženský fanatismus, plíživá totalita a manipulace, cena svobody, smysl bytí. A celé je to navíc vsazeno do vypiplaného koktejlu pozemské techniky (netlogy, telestěny, bezobslužné taxíky), mimozemských a psychotronických technologií, natolik reálných a uvěřitelných, že to prostě žijete. Nechce se uvěřit, že je to jen geniální fantazie paní Kadlečkové. Je to prostě perfektní! Re Akkütlix. Ještě, že jsou už načtené další dva díly. Jo a mimochodem pěticí posvátných drog to nekončí. Paní Kadlečková píše šestou knihu, takže to celkově bude hexalogie. Produkce stále skvělá, Jana Stryková, Jaroslav Plesl a ostatní jsou perfektní.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.