Recenzie užívateľa R.A.

Recenzia audioknihy Marie Terezie: Symfonie života velké císařovny

11.10.2020 Overený nákup

Co v seriálu nebylo

Těší mě, že toto dílo odhaluje jinou část života Marie Terezie, než na jakou se soustředí poněkud bulvární seriál / minisérie. K období panování arcivévodkyně se hlas paní Maciuchové hodí víc. Život ženy, která byla zároveň panovnicí, mnohonásobnou matkou a milující manželkou, která se musela rozdělit mezi všechny tyto role tak, aby v žádné neselhávala, je bezesporu obdivuhodný.

Recenzia audioknihy Saturnin a jeho pán

11.10.2020 Overený nákup

Otec Saturnina stále ve formě

Velmi příjemný rozhovor s panem Jirotkou o tom, jak "potkal" Saturnina a o paradoxech dlouhověkosti. Je fajn dožít se devadesáti let, ale je trošku míň fajn zjišťovat, že to od vás vlastně někteří nečekali :)

Recenzia audioknihy Bordeří povídačky 2

10.07.2020 Overený nákup

Inteligentní, hravé a napínavé pohádky o štěňatech

Velmi pěkně načtené dobrodružné příběhy odvážných bordeřích štěňat. Text je přiměřený, ale přehnaně dětské posluchače nešetří a přihrává pěkná témata k povídání ("co jsou to prvohory?").

Vek 4 - 6 rokov Vek 6 - 8 rokov

Recenzia audioknihy Dívka, která musí zemřít

24.11.2019 Overený nákup

Milénium stačilo.

Myslím, že autor buď přeceňuje sílu vůle žít, nebo podceňuju schopnosti těl postav. Kdyby nepobíhali mrtví a neposkakovali beznozí, byla by knížka lepší. Taky bych ocenila lepší propojenost dějových linií. Už stačilo.

Interpretace M. Stránského na jeho standardní úrovni, tedy vynikající. Technicky mi přijde, že se v rámci série nedrží konzistentní výslovnost, např. jména Mikael - v této audioknize je jiná než v prvním dílu Milénia.

Recenzia audioknihy Legenda Emöke

09.11.2019 Overený nákup

škoda zkrácené verze?

Poslouchala jsem tuto audioknihu na doplnění mezer ve všeobecném přehledu. Až později jsem si všimla, že je to zkrácená verze, takže neposoudím, jestli byla do díla přenesena celá myšlenka knihy.

Přemýšlím, jestli ten poeticky civilně filosofický děj je přenositelný do méně absurdních kulis, kterým se přinejmenším v audioverzi nevěnuje pozornost nad rámec samozřejmosti. Asi přenositelný není a o tom to je.

Interpretace výborná, příběhu snižuji hvězdu za zkrácení. Velmi dlouhé hudební předěly.

Recenzia audioknihy Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět 

18.10.2019 Overený nákup

Překvapivě podařená "dvojka"

Vlastně ani nevím, proč jsem se do druhého dílu Staříka pustila. Analfabetku jsem nedočetla ani nedoposlouchala, protože mě nějak nedokázala zaujmout, přišlo mi to jako příliš slabá variace na model S100. Zabijákem Andersem jsem se proto ani nezabývala. Začátek této audioknihy mi přišel velmi vlažný až pomalý, až jsem se dostala do bodu "jestli mě to do deseti minut nechytí, tak končím". No, chytilo se to a zbytek jsem vyslechla téměř bez přestávky.

Bylo mi trošku líto, jak Alana jeho přátelé místy odstrkují a chovají se k němu nehezky (to je necelá hvězda dolů), ale on se v pravých chvílích odstrčit nedal a klíčové úlohy na něm zůstaly. Trojku snad radši ne, ale tahle dvojka na původní dílo navazuje velmi důstojně.

Recenzia audioknihy Steve Jobs

04.10.2019 Overený nákup

Normální nebyl, to víme. Příběh jeho života je však působivý.

Další skvělá interpretace Martina Stránského, skoro by až nebylo co dodat.

Příběh Jobsova života působí tak, že se takto mohl stát. Na rozdíl od filmového zpracování většinou rozumím jeho motivaci a krokům, které udělal; asi jsem se nechala chytit do oblasti alternativní reality.

Abychom si nerozuměli špatně, Steve rozhodně není vylíčený jako kladný hrdina, jehož kroky by bylo radno se pokoušet následovat: když dva dělají totéž, není to totéž, obzvlášť když jeden z nich je geniální a ten druhý není. Jako vedlejší linka se mi líbí přehled vývoje světa očima kluka ze Silicon Valley.

Recenzia audioknihy Solaris

15.09.2019 Overený nákup

Mám ráda sci-fi z doby, kdy se začínalo lítat do vesmíru.

Perfektní zvukové provedení knihy, kterou můžu číst pořád dokola. Ten příběh vás buď pohltí nebo unudí k smrti, ale právem se řadí mezi špičky žánru. Kdyby tak tehdy tušili, že za necelých padesát let se začneme dohadovat o tom, jestli Země není náhodou přece jenom placka...

Recenzia audioknihy Muž jménem Ove

15.09.2019 Overený nákup

Humor černý jako život sám

...a zároveň tak laskavý, že by Oveho klepla pepka.

Umím si představit, že v jisté životní situaci by to pro někoho mohlo být místy velmi náročné čtení/poslouchaní, ale když člověk přistoupí na tu poněkud drsněji humornou linku, může se pobavit. Líbí se mi, že autor měl kuráž na to dotáhnout příběh do konce.

Recenzia audioknihy Setkání s Rámou

22.07.2019 Overený nákup

Clarkovská poetika ve vynikajícím podání

Knihu jsem četla kdysi dávno a byla jsem zvědavá na provedení audioverze; vynikající, děkuji.

Děj knihy bych nenazvala strhujícím, spíš tak nějak sci-fi poetickým; krásně se u toho usínalo (nezaměňovat s usínáním z nudy!).

Recenzia audioknihy Cesta do pravěku

17.07.2019 Overený nákup

Potěšilo

Velmi pěkné dílko, potěšilo mě a byla jsem s kluky na jejich objevitelské výpravě. Rozsah je velmi rozumný a podání pana Kaisera k příběhu sedí. Pozitivně hodnotím i nápad zařadit zvukové části přímo z filmu. Při poslechu rušila jen drobnost, že ve filmových útržcích nebylo klukům tak dobře rozumět (něco jako nevyrovnaná hlasitost, ale ne přesně) - z dostupného materiálu to asi lépe namíchat nešlo. Proto 4,5 hvězdičky z pěti.

Recenzia audioknihy Terror

16.06.2019 Overený nákup

Nadšení

Skvělé zpracování výborné knihy; k takto vysoko hodnocenému dílu většinou přistupuji s lehkou skepsí, ale v případě Terroru není na místě.

Drobný technický detail: na zařízeních, na kterých jsem knihu poslouchala, se velmi nepřehledně zobrazovaly názvy kapitol bez čísla, tak se mi špatně orientovalo v tom, kam jsem se už doposlouchala. 120 kapitol má dohromady asi deset názvů.