Recenzie užívateľa Tomáš

Audiomoľ Pisateľ - 1 z najčastejšie píšucich recenzentov

Recenzia audioknihy Oběť bez tváře

26.01.2021 Overený nákup

Standardní detektivka, nic víc

Kniha začíná jako jedno velké klišé, aby se ukázalo, že všechno je jinak. A konec je zase klišé. Pachatel je ten typ, kterému v dětství na pískovišti rozkopali bábovičku a on se teď vyžívá v originálních způsobech zabíjení. Vyšetřovací tým představují vcelku uvěřitelné postavy, tedy až na hlavního neohroženého Riska, který přežije všechno a páchá jednu blbinu za druhou. Ale díky tomu vyšetřování jaksi postupuje. Detektivka je správně severská, tedy bez náznaku humoru. Proč? Vždyť se pohybujeme v zábavném žánru! Detektiv, jak velí doba, prožívá vztahové turbulence a rodinné krize. Citlivá duše, žádný oldschool drsňák! Dějové linie jsou dohromady sešroubovány spíše náhodami, protože autor nějak potřebuje dovést pachatele, oběti a Riska do konkrétního okamžiku na konkrétní místo.

Kupodivu to celé funguje, autor evidentně spisovatelské řemeslo ovládá velmi dobře. Knížka je místy napínavá , děj má spád a některé zvraty překvapí. Také vhled do dětské duše je správně mrazivý. A tak je nakonec Oběť bez tváře standardní detektivka, které výrazně pomáhá vynikající interpretace Pavla Soukupa.

Recenzia audioknihy Vzpomínka na Zemi

26.01.2021 Overený nákup

Skvělé završení trilogie a spousta látky k přemýšlení

Neskutečná sága popisuje osudy lidstva v takovém časovém úseku, jaký snad ve sci-fi literatuře nemá obdoby. Nelze neobdivovat autorovu fantazii, se kterou buduje a do detailů popisuje vzdálené světy a vesmíry. Občas si vypomůže fyzikou, která bude objevena v daleké budoucnosti. To není ve sci-fi literatuře nic neobvyklého, ale u Liou Cch'-sina všechny vynálezy fungují na jasných fyzikálních základech, popisované technické detaily a principy se vyznačují vnitřní konzistencí.

Ještě více vyniká autorova fantazie ve stavbě příběhu či spíše příběhů, které obratně přivádí k nečekaným konfliktům: humanistický přístup má na svědomí miliardy životů, bezskrupulózní cynismus a použití násilí se někdy může ukázat jako správný přístup k záchraně životů a člověčenstva vůbec. Autor je v některých ohledech idealista poněkud nakažený kolektivismem a chvílemi sklouzne k určitému patosu (matka podává dítě slzící hlavní hrdince...). Proto sem tam pohnutky hrdinů a dějové zvraty působí nepříliš uvěřitelně, člověka napadne, že by to ve skutečnosti probíhalo jinak, známe lidi, že. Ale autorovi se daří udržovat napětí v celé tak rozsáhlé knize a vše zastřešuje humanismus ve smyslu sympatií k člověku s jeho nedostatky, strachy a všedními starostmi. Víra, že tento krajně nedokonalý tvor dokáže velké věci a určitě má mít své místo v temném lese vesmíru.

Ze začátku jsem se (opět) trochu ztrácel v čínských jménech a ve všech těch érách. Ono je asi lepší bezprostředně navázat na předchozí díl Vzpomínek na Zemi a nenechávat si dlouhou pauzu.

Hlas Zbyška Horáka a jeho civilní projev ke knize velmi dobře pasuje.

Dystopia / Postapo Vo vesmíre

Recenzia audioknihy Chyba

02.12.2020 Overený nákup

Jedna z nejzajímavějších knih za dlouhá léta

Jak popsat tuhle knihu? Postapokalyptický (nebo spíše intraapokalyptický?) román říznutý mystikou, magickým realismem a kombinovaný s detektivkou a s trochou sci-fi. Je těžké popsat knihu, kde napětí a dějové zvraty jsou proloženy dlouhými pasážemi přírodní lyriky nebo kde třeba botanická pojednání tvoří pozadí milostného trojúhelníku.

Autor skvěle navozuje dusivou atmosféru města stiženého katastrofálními povodněmi, dobu změny počasí, horka, vytrvalých lijáků. Období, kdy se "zkazil růst", prosperují lesy bolševníků a v pražských ulicích hejna cikád v korunách stromů. V těchto kulisách, ale také v deštných pralesích Amazonie, v pozůstatcích sudetských vesnic opuštěného pohraničí "kde se mění jazyk" i v temném japonském lese se odehrává příběh vzácné a nesmírně drahé rostliny, která má být objevena a doručena. Děj postupně zalidňuje vícero zvláštních postav a autor ochotně vypráví jejich příběhy jako retrospektivy nebo jako vedlejší dějové linky, které se možná v nějakém okamžiku protnou, možná ne. Hlavní hrdina - kurýr - jakož i většina postav a koneckonců celá kniha končí tragicky, jak se dá od začátku očekávat. Vlastně ne, nějaký happyend se přece jen koná.

Měl bych si dát Chybu ještě jednou. Snad zjistím, zda je příběh záměrně neuchopitelný a rozháraný, nebo se jedná o dokonale promyšlenou konstrukci, kde každý detail zapadá na své místo.

Četní hrdinové detektivek a thrillerů louskají záhady a zločiny pomocí vědeckých metod, autoři pak hrdě předvádějí rádoby vědecká, populárně-naučná moudra. U Šindelky to není amatérský zájem. Je to vášeň, nadšení, láska k fascinujícímu světu rostlin všeho druhu. Přírodopisné pasáže nenudí, naopak dodávají knize další rozměr. A pak jsou tu četné šťavnaté popisy prostředí a nitra postav - v přeneseném i doslovném smyslu, přízračná líčení vlhké a rozkládající se přírody. Ty dodávají celé knize chmurnou, hodně temnou náladu.

Nečekal bych, že to někdy napíšu, ale hudba, podkres, předěly a ruchy s knihou dokonale ladily. A to nejlepší na konec - interpretace. Jan Zadražil svým sugestivním, ne však monotónním přednesem jednoznačně dotváří zážitek z knihy. Dal bych bez váhání šest hvězd, kdyby to šlo.

Recenzia audioknihy Cizinec

24.11.2020 Overený nákup

Skandální moc ne, ale dobré

Spokojený maloměstský život, idylická rodinka, klidné a šťastné dny, kdy největší starostí je, zda bude syn nominován do áčka místního lakrosového týmu. Stačí jen pár slov, několik málo vět, které neznámý muž pronese u baru. Celá ta krásně vystavěná idylka se začíná hroutit, nejdřív sotva znatelně, pak po stále větších kusech, až se dům z karet sesype docela. Kniha je o tom, k jakým koncům může vést zdánlivě nevinná lež. O tom, co je člověk schopen udělat, aby zachoval fasádu úspěchu bez jediného kazu.

Příběh se rozvíjí nejdříve zvolna, pomalu nabírá obrátky, ale neurčité napětí je znát od první kapitoly. Autor postupně rozkrývá jednotlivé záhady a umně splétá více dějových linií, z nichž jen některé jsou spojeny postavou Cizince.

Autor porušuje některá thrillerová klišé, hlavní hrdina je vyšetřovatelem proti své vůli a hlavní padouch možná není záporák. Plasticky vykreslené postavy jsou silnou devízou knihy.

Interpretace zaslouží pět hvězd, ženské i puberťácké hlasy jsou uvěřitelně předneseny bez sklonu k pitvornosti.

Dobre vykreslené postavy

Recenzia audioknihy Klbko zmijí

06.11.2020 Overený nákup

Třicátá Dánovka se vymyká průměru, bohužel směrem dolů

Knihy Dominika Dána mám velice rád, ale Klbko zmijí je detektivka přinejlepším průměrná. Autor i zde rozehrává najednou dva případy, dvě loupežná přepadení, ze kterých se záhy vyklubou úkladné vraždy. Oběťmi jsou poctivý prokurátor a nepoctivý kandidát na starostu. Oba případy spolu velmi těsně souvisejí a vyšetřování vede do vysoké politiky, do policejních a soudních struktur. Ve skutečnosti se toho v knize stane nějak málo. Policajti většinou sedí a kecají, skutečné detektivní práce není mnoho, část jí navíc odvedou vagabundi pod velením kindermafiána Kamila. Jediný zásadní dějový zvrat působí jaksi násilně a vlastně celý příběh neorganicky ukončí.

Z knihy mám dojem, že je spíchnutá horkou jehlou čistě na základě společenské (a vydavatelovy) objednávky. A ještě k tomu ten Burger! Pět hvězd nakonec zaslouží jen Martin Mňahončák.

Recenzia audioknihy Pochovaní zaživa

23.10.2020 Overený nákup

Standard Dominika Dána. Takže dobrá zábava jako vždycky.

Když někdo napíše nějakých pětadvacet knížek se stejnými hrdiny, ze stejného prostředí a pro milovníky téhož žánru, pak je asi zřejmé, co lze očekávat od dalšího autorova díla. Řečené platí i o knize Pochovaní zaživa. Dva příběhy, propletené dějové linie, dějové zkratky a spád, čtivý jazyk, trocha toho slovního humoru, sympatičtí hrdinové, kteří v čase přece jen procházejí určitými proměnami a osobními krizemi. Takže takový autorův standard. Ale standardní výkon Dominika Dána znamená slušnou porci napětí a především velmi dobrou zábavu, a o to tady jde především!

A o čem kniha vlastně je? O obchodě se smrtí důchodců. O tom, jak se José jako westernový hrdina vydává do hor (Vysoké Tatry), aby pomstil postřelení své partnerky a kolegyně. Ostatně: poslechněte si to nebo přečtěte. A zanechte diskusí na téma Mňahončák vs. Geišberg; ano, styl a hlas MM je trochu jiný, ale vůbec ne špatný, knihy DD čte velice dobře.

Recenzia audioknihy Verschluss

23.10.2020 Overený nákup

Málo politiky, hodně života a humoru. Příjemné překvapení!

Knížka je prezentována jako rekonstruované fragmenty monumentálního, ale ztraceného díla jednoho z největších českých autorů 20. století K. Drexlera. Dokonce autor zahrnul i vlastní fiktivní životopis či spíše nekrolog. Tím je vysvětlena určitá tematická roztříštěnost. Jedná se v podstatě o soubor povídek. Některé okultní, některé až hororové, více či méně vypointované. Příběhy se odehrávají na pozadí reálií alternativní historie Československa a Evropy, přičemž některé známé osobnosti, historické postavy a události se dočkaly zajímavých rolí a konotací. Povídky nepostrádají humor, jsou psány příjemnou češtinou a jejich hrdiny jsou jednou řezník, jindy voják či známý umělec. Leitmotivem je spoušť, jakou dokáže na lidských životech napáchat jakákoli zvůle, nenávist, tupost a diktatura.

Chvílemi mi knížka připomenula Petra Stančíka, třeba umně vystavěnými fiktivními reáliemi. A hleďme, jak se jmenuje ten pohraničník...

Charakteristická barva hlasu a dikce Františka Dočkala nemá chybu. Hudební předěly nepůsobí rušivě, ale zbytečně.

Od knížky jsem očekával historickou fikci, něco jako známé Žáby v mlíku. Verschluss je sice něco úplně jiného, ale rozhodně jsem nebyl zklamaný, právě naopak! Knížka je to až na pár hluchých míst zábavná, určitě originální, zkrátka příjemné překvapení.

Recenzia audioknihy Planeta mezi dvěma slunci

14.10.2020 Overený nákup

Takový lepší průměr

Žádná zběsilá jízda, nekonečná střílečka, moře slizu vytékajícího z rozstřílených emzáků. Příběh se začíná odvíjet zvolna, autor nás nejdříve uvádí do nehostinného prostředí planety mezi dvěma slunci a vykresluje jednotlivé charaktery přeživších ze zničené transportní kosmické lodi. Neobvyklé, podivné úkazy se nekupí jeden na druhý, naopak jsou dávkovány velmi střídmě. Pomaličku se stupňuje napětí a pocit něčeho zlého, cizího. Bohužel celá ta dobře vystavěná gradace ale nakonec vyšumí tak nějak do ztracena. Kniha se tím stává plytkou vyvražďovačkou. Chápu, že od danému žánru se nedá očekávat happyend, ale autor mohl více rozpracovat planetu, která přitahuje člověčí kosmolety, a nepřátelskou civilizaci, která planetu obývá.

Interpretace je dobrá, strohá, ke knize se výborně hodí. A koneckonců i ty "hudební" předěly.

Recenzia audioknihy Trhlina

07.10.2020 Overený nákup

Promarněná příležitost

Trhlina je takový kompilát několika motivů, které jsou do příběhu zapracovány někde organicky, jinde docela násilně. Celé první dvě třetiny jakože pravdivého příběhu musíme přetrpět mnohomluvné a rádoby kůl žvanění, se spoustou anglismů a neologismů, ale s chabým obsahem. Pozvolnou palebnou přípravu na strašidlácký závěr mám velice rád třeba u Kinga, ale u Kariky zkrátka nefunguje. Zejména když autor beze smyslu hromadí další a další motivy, aby pak některé (slibné!) zcela zapomněl rozpracovat. Proto taky místy vyprávění postrádá logiku.

Poslední třetina knihy je napsána velice dobře. Tady Karika teprve ukáže, jak ovládá spisovatelské řemeslo. Nenápadně stupňuje napětí, přitom hororové prvky dávkuje střídmě a mám pocit, že by se bez nich obešel úplně - zcela by stačil popis prostředí, ve kterém se hrdinové pohybují. Příběh postrádá nějaký vysvětlující závěr, ale ten jsem ani nečekal.

Zvukové předěly jsou tentokrát dobře zvoleny, ale zbytečně dlouhé. Interpretace je výborná a knihu posunuje o level výše, protože Přemysl Boublík i nezáživným plkům v prvních dvou třetinách dodává jisté tajemnosti a záhadnosti.

Recenzia audioknihy Temný les

29.09.2020 Overený nákup

Pokračování trisolaranské ságy je o chlup slabší, než první díl

Jestli bych začátek Problému tří těles směle přirovnal třeba k Setkání s Rámou, pak Temný les zpočátku působí jako zpráva z XVII. sjezdu KSČ. Je to podobně nezáživné, plné projevů papalášů, a ano, i nějaký ten soudruh se objeví. Zpočátku fakt zklamání. Do toho spousta čínských jmen, tuhle Čang, támhle Čchang, kdo se v tom má vyznat. Naštěstí má kniha vzestupnou tendenci a gradaci. Utopická budoucnost je zajímavě vymyšlená, stejně tak kosmická sociologie. Řešení trisolaranské krize překvapivé, i když trochu naivní. Uslintané poslední stránky si autor klidně mohl odpustit, ale celkový dojem nakonec není tak špatný, jak to zpočátku vypadalo.

Opět výborná interpretace, hlas Zbyška Horáka k téhle sérii prostě pasuje jako víteco na hrnec.

Recenzia audioknihy Enderova hra

29.09.2020 Overený nákup

Rozpačité hodnocení

Ani s odstupem si nejsem jistý, jak knihu ohodnotit. A to jsem zapálený fanda sci-fi. Na jednu stranu výborné náměty, zajímavá mimozemská civilizace, kterou kniha jen po troškách odhaluje. Na druhou stranu velice rozporuplné charaktery a jednání postav, školáci s těžko uvěřitelnými schopnostmi vzhledem k věku. Líčení Enderova vývoje ve vesmírných institucích je trochu naivní (a místy zdlouhavé), přitom se mohlo jednat o zajímavé školní drama - včetně šikany, různých skupinek a nepsaných pravidel. Ještě nevěrohodněji působí to, co se mezitím odehrává na Zemi: ze dvou děcek, byť geniálních, se prostřednictvím politických statí stávají globální celebrity. Snad v osmdesátkách, kdy kniha vznikla, v době Studené války, politika světovou veřejnost zajímala více. Dneska jsou to úplně jiné věci, které hýbou těmi internety, politické komentáře jsou všem šumák...

Zajímavě vypointovaný závěr svým filosofickým přesahem jen málo vylepšuje výsledný dojem z knihy.

Na hlas Filipa Kaňkovského jsem si musel chvíli zvykat. Ale ano, k Enderovi se výborně hodí.

Recenzia audioknihy Oběť 2117

11.09.2020 Overený nákup

Vrať se starý dobrý Asade!

Oběť 2117 se drží sestupné tendence kvality knih Adlera-Olsena, respektive série z oddělení Q. Zápletka od začátku přitažená za vlasy, některé základní premisy příběhu jsem fakt nepobral, něco tak šroubovaného a uměle vykonstruovaného se často nevidí (a neslyší).

Je fajn, že postavy procházejí určitým vývojem. Karl je trochu labilní, to víme, ale co autor udělal s ostatními... Prosím, ať se vrátí ten starý dobrý Asad!

Trochu déle trvá, než autor vtáhne čtenáře resp. posluchače do příběhu. Kniha je nicméně napsána dobře, autor, jak je u něj zvykem, umně proplétá dějové linie a stupňuje napětí až do konce. A tak je hlavní účel splněn: dobře jsem se bavil, k čemuž přispěla i solidní interpretace.

Recenzia audioknihy Úzkosti a jejich lidé

12.08.2020 Overený nákup

Kterak z chudičké zápletky vydojit knihu

Na poslech této audioknihy asi musí být posluchač správně naladěn. Chce to nechat jen tak zvolna plynout slova, kterých je víc, než by bylo zapotřebí, mnohem víc! Všechna ta slovní nálož má asi působit humorně, tak je také interpretována, a že se Otakar Brousek ml. fakt činí. Výsledek je maximálně úsměvný, místy spíše nudný až vysloveně otravný. Tolik populární psychologie a rádoby filozofických úvah, to se jen tak nevidí.

Střídání dějových linií a časté retrospektivy jsou na mnoha místech samoúčelné. Pro vypointování příběhu jich stačil zlomek.

Zajímalo mě jenom, jak se autor vypořádá s načrtnutým příběhem; to byl asi důvod, proč jsem v polovině knihu nevypnul. Nicméně samotný děj je chudičký a zápletka vysoce nepravděpodobná, to ostatně sám autor v knize přiznává. Dojem trochu vylepšilo dojemné finále, ale stejně bych si Úzkosti a jejich lidi raději přečetl jako humorný příběh na dvacet stránek v nějaké sbírce povídek. Na román to fakt není.

Recenzia audioknihy Ztracený

12.08.2020 Overený nákup

Nemastné neslané

Tahle audiokniha nezanechá valný dojem. Ale ani špatný dojem. Spíš žádný dojem: popravdě po několika málo dnech už ani nevím, o čem byla. Vybavuju si jenom spoustu thrillerových klišé, furt z něčeho čišela hrůza, pak zas někde někoho mrazilo v zádech, až to bylo k smíchu. Pachatel měl smutné dětství, vyšetřovatel je superman, jak taky jinak! Příběh vykonstruovaný, celé sepsané na prvoplánový efekt... a přiznávám, efekt se dostavil. Nakonec se čtenář/posluchač nemůže odtrhnout a s napětím poslouchá, jak se zápletka vyvine a jak to celé skončí. Některé dramatické pasáže jsou napsané docela dobře a zasazené do atraktivního prostředí. Takže se nakonec knížka bude dobře prodávat. Ale že by byla DOBRÁ, to bych neřekl.

Interpretace solidní, knize pomáhá. Pazvuky coby předěly kapitol bych rád oželel.

Recenzia audioknihy Čierny kruh: Koniec mafie

07.07.2020 Overený nákup

Do třetice všeho...zlého

Závěrečný díl Karikovy mafiánské trilogie je psán v ich-formě a pravděpodobně vykazuje nemálo autobiografických motivů. Kardišovskou garnituru nahradila nová, která už nemusí skrytě tolerovat mafiánské praktiky. Současný stát totiž s mafií dokonale splynul. Různí Vokošové samozřejmě posilují svou moc za jakékoli vlády a řízení ružomberské radnice je řetěz stále neuvěřitelnějších absurdit. Některé by byly k smíchu, kdyby úsměv nemrznul na rtech - ono to totiž přesně takhle chodilo a dodnes chodí na všech úrovních státní správy.

Vypravěčem je mladý Milan Ostrý, chráněnec Petera Štarcha, syn Štarchova nejlepšího přítele. Boss Peter už není tím neomezeným a všemocným vládcem, ale stále je velmi radno s ním spolupracovat, i když svědomí třeba velí jinak. Vedle zaměstnance městského úřadu se z Milana Ostrého stává úspěšný mladý autor, jeho prvotina, román ze Slovenska devadesátých let, je velmi populární a prodeje vůbec nejsou špatné. Nutně přichází konflikt s literární kritikou, se závistí bratislavských uměleckých kruhů; že by autobiografické prvky? Leitmotivem románu však zůstává ambivalentní vztah s Peterem Štarchem.

Kvalitu knihy podtrhuje řada faktografických, historických a literárních vsuvek, které mě hodně bavily. Koniec mafie mafie je stále vynikající (audio)kniha, přestože nedosahuje naléhavosti a dramatičnosti předchozích dílů.

Interpretaci Petera Sklára opět není co vytknout.

Recenzia audioknihy Problém tří těles

07.07.2020 Overený nákup

Staré téma velice originálně zpracované

Nevěděl jsem, co od knihy očekávat. Asi jsem byl jenom zvědavý na dílo, které podle anotací bylo obtížně zařaditelné. Ale tohle jsem fakt nečekal.

Na pozadí půlstoletí čínských dějin, od běsnění kulturní revoluce po vcelku uvolněnou dobu moderních technologií, rozvíjí se příběh několika čínských vědců. Různé podivné úkazy, které se tu a tam objevují, jakož i zvláštní počítačová hra zpočátku nedává moc smysl. Autor umně splétá dějové linie, používá retrospektivu a ta nejfantastičtější odhalení si nechává až na samotný závěr. Byl jsem zvědav, jak a zda vůbec se dočkáme vysvětlení všech záhad. Ale ano, příběh je skutečně konzistentní, byť technicky či fyzikálně vzdělaný čtenář/posluchač sem tam musí přimhouřit oko.

Střízlivý jazyk i střízlivá interpretace Zbyška Horáka ke knize velmi dobře pasuje.

Některé pasáže byly snad zbytečně dlouhé a chvílemi obtížné orientovat se v čínských jménech. Ale to jsou jen drobné výtky na adresu jinak vynikající, nesmírně zajímavé a originální knihy. Už se těším na další díl.

Recenzia audioknihy Nevieš dňa, nevieš hodiny

19.06.2020 Overený nákup

Rozpačitější detektivka ve srovnání s ostatními z Nášho Mesta

Samozřejmě se čtenář dočká vtípků a štengrování kolegů, harašení na pracovišti a trablí se Sylvií, ale i solidarity napříč policejním sborem, dvou propletených dějových linií a slušně vystavěného příběhu. Opět je na scéně banda vraždárska, kterou nějaký ten kalíšek nepoloží. Knížka má všechny atributy správné "dánovky". Ale asi nejsem sám, kdo tuhle detektivku nezařadí mezi top ten D. D.

Hned v úvodu se podle mě Richard Krauz dopustí pochybení v pozici sloužícího detektiva, když on sám nebo alespoň nějaká uniforma blíže neprověří podivné skutečnosti, krev na náhrobku a tak. Navíc k dopadení pachatele tentokrát dopomohlo příliš mnoho náhod. On se to autor pak snaží trochu omluvit, že by na to jako stejně přišli, ale ten náhodný prvek v detektivkách prostě nemám rád.

Působivě napsaná je paralelní dějová linie se silvestrovskou oslavou, která se teenagerům trochu (či spíše více) nevydaří. Když si představím, jak se tohle děje u nás doma...

Hodně se toho napsalo o interpretaci Martina Mňahončáka, který vystřídal nepřekonatelného Mariána Geišberga. Asi takhle: interpretace audioknihy není špatná. Ne, je vážně dobrá. Není dobrá, je skvělá! M. M. se nelehkého břemene zhostil na jedničku s hvězdičkou.

Recenzia audioknihy Čtvrtá opice

18.06.2020 Overený nákup

Standardní a přeceňovaný thriller

Každý správný autor thrilleru musí v první řadě vykonstruovat co nejzvrácenějšího sériového vraha. Zejména se cení, pokud jsou vraždy provedeny nějakým bizarním, odpudivým, brutálním způsobem. A pokud je vrah ynteligent a vraždy zasazeny do nějakého jeho sofistikovaného rámce, čtenářovo srdce plesá. Tyto body kniha splňuje dokonale, prodejní úspěch zaručen.

Odzvonilo normálním detektivům, těm sympatickým obyčejným chlapíkům typu Steva Carelly. Dnešní vyšetřovatel musí nutně řešit, kromě sériového vraha, také rodinné vztahy, aby byl jakože bližší čtenářovu srdci. Rozvádí se a má na krku osm dětí nebo mu zrovna zemřela žena a on pláče jako malé děcko nebo něco podobného. Tak touto fíčurou kniha rovněž oplývá.

V nadpisu každé kapitoly nás autor otravuje jménem hlavního protagonisty následující kapitoly, kdybychom to náhodou nepoznali. Několikrát se důležitě opakuje "tabule důkazů", ale to se dá naštěstí přeskočit. Bonusem je poměrně zajímavý "deník", který nás zavede do pachatelova dětství. To ostatně bývá častou součástí správného thrilleru, čtenář přece musí pochopit, co vedlo zabijáka k zavrženíhodnému jednání.

Interpretace Vasila Fridricha je standardně na úrovni. Ovšem Kajetán Písařovic dokázal barvou hlasu a měkčími sykavkami dodat zabijákovi takovou slizkost, že jsem po celou dobu upřímně doufal, že vrah na konci zdechne. K "hudebním" předělům se nevyjadřuji, musel bych použít sprosté slovo.

Čtvrtá opice je po všech stránkách obyčejný thriller, který moc nevybočuje z řady. Kniha je tak vážná, až je směšná. Nicméně: až se zaposloucháte, zjistíte, že vás příběh chytil a v napětí čekáte, jak to celé dopadne.

Recenzia audioknihy Čierny rok: Vojna mafie

04.06.2020 Overený nákup

Mafie podruhé a opět ve skvělé formě

Všemu tomu svinstvu, které Jozef Karika tak dobře popsal v románu Čierna hra, zdaleka není konec. Naopak, ještě jsme se nedostali na dno žumpy, ve kterou se v devadesátých letech proměnila městská zastupitelstva, finanční skupiny, stranické sekretariáty, tajné služby i nejvyšší vládní kruhy. Čierny rok je opět výborně napsaný, dokonale vtáhne do děje, který se odvíjí v několika rovinách a tentokrát není tolik rozkouskovaný. Rytmus knihy místy zpomalí filosoficko-historické vsuvky, které dokreslují pozadí příběhu a nepůsobí rušivě.

Opět nelze než pochválit autenticitu knihy. Rád bych věřil, že popisované brutální mafiánské praktiky, špína a korupce ve všech patrech politiky, jsou čistě jen fabulací. Nicméně všichni dobře víme, že nějak takhle se všechno mohlo odehrávat. Autor navíc prokazuje velmi dobrou znalost prostředí a příběh je tak podpořen spoustou místních a historických detailů. V knize jsou precizně popsány některé stránky vývoje a průběhu mečiarismu.

Peter Sklár opět exceluje, jeho interpretace jednoznačně přispívá k zážitku ze skvělé audioknihy. Ano, je tam sex, je tam dokonce i násilí, ale hlavně je tam skutečný život.

Recenzia audioknihy Čierna hra: Vláda mafie

04.06.2020 Overený nákup

Korupce, svinstvo, mafiánské praktiky - ale takhle to fakt bylo!

Příběh se začíná odvíjet na sklonku socialismu, autor v propletených dějových liniích uvádí na scénu veksláka, sídlištní sígry, cikána z dětského domova, přesvědčeného estébáka a jeho ochotného donašeče... Nejsou to bezbarví panáci, autor dobře popisuje vnitřní život postav, takřka na vlastní kůži tak spolu s jedním z hrdinů prožíváme perzekuci režimem a mimosoudní represe a říkáme si: takhle to fakt bylo.

Následuje ukázková studie změny dresu a přizpůsobení se novým poměrům. Kdo se měl dobře a uměl v tom chodit za komančů, ten se má ještě lépe v nových poměrech. Z jednoho je pan podnikatel, z druhého vážený člen církevního společenství. A nejhorší na tom je, že takhle to fakt bylo.

Události divokých devadesátých let jsou těžištěm románu a líčení cesty do Sarajeva asi nejsilnější jeho částí. Zábavný a současně mrazivý je popis politického vývoje a mafiánských praktik pod vedením nového slovenského premiéra. Ale takhle to všechno fakt bylo.

Kniha je napsána čtivým jazykem, který snadno vtáhne do děje, byť rozkouskování dějových linií je místy až násilné. Používání hovorových, cikánských a třeba i srbochorvatských výrazů přispívá k autenticitě románu, stejně tak jeho zasazení do reálií, které si čtenář sám pamatuje z osmdesátých a devadesátých let. Opravdovost příběhu je asi největší devízou celé knihy.

Zážitek z audioknihy korunuje interpret Peter Sklár, jeho práce s hlasem a s tempem je příkladná. Nepitvoří se, přesto jsou promluvy jednotlivých postav dobře rozlišitelné. A príhovory premiéra Meč... teda vlastně Kardiša má Peter Sklár naposlouchané naprosto dokonale ("Tak ťa kopnem do pr...!").

Recenzia audioknihy Zločin na Zlenicích hradě

05.05.2020 Overený nákup

V podstatě klasická detektivka zasazená do středověku.

Historik - hnidopich patrně v knize najde některé nesrovnalosti, které mu mohou vadit. Naopak člověk dějepisem nepolíbený se záhy ztratí v množství historických postav, kterými autor svůj román zalidnil. Takže bych knihu doporučil člověku, kterého baví české středověké dějiny. Pokud máte aspoň trošku povědomí o tom, kdo byl třeba Vilém Zajíc z Valdeka, knihu si užijete, a také historické pozadí, které autor dle mého laického názoru zručně nahodil. K navození atmosféry přispívá i zasazení do reálných míst, do barvitě popsaných středověkých měst a hradů. Co na tom, že většina z nich je dnes v krajině sotva patrná...

Příběh začíná zajímavě a svižně. Pak se tempo mírně rozplizne, ale autor vždy v pravou chvíli přijde s dějovým zvratem nebo nějakou novinkou a udrží tak pozornost posluchačovu. Zápletka je solidní a rozuzlení nápadité, i když postrádám vysvětlení několika málo drobností.

K příjemnému poslechu významně přispívá interpretace Pavla Soukupa, jeho práce s rytmem, s napětím a s barvou hlasu je příkladná.

Recenzia audioknihy Teorie vraždy

06.04.2020 Overený nákup

Nastavovaná kaše, ale místy dobře ochucená

„Vědecký" přístup je snad jedním z důvodů, proč čtenáři Mayneovy knihy vyhledávají. V Teorii vraždy se však jedná většinou o pseudovědecké plky, navíc několikrát opakované, v kombinaci s populárně naučnými moudry jako z časopisu Květy. Když si odmyslíme tenhle balast, zbude vcelku solidně vystavěný a odvyprávěný příběh, místy s napínavými pasážemi. Až na ten závěr, tam snad musel autor zjistit, že smlouva po něm chce ještě aspoň padesát normostran. Tak tam připsal nesmysly, které musel na poslední stránce sám omluvit.

Kniha jistě nemá velké ambice, předchozí autorovy knížky byly lepší, ale celkově pobaví a ani interpretace ničím neuráží.

Recenzia audioknihy Než natáhnu brka

06.04.2020 Overený nákup

Až mě zamrzelo, že už je konec

Tahle audiokniha utekla tak rychle! Pořád jsem čekal, jaké překvapení se objeví za dalším rohem, a najednou byl konec.

Než natáhnu brka je svižné vyprávění s přímočaře se odvíjejícím příběhem. Poměrně často si autor vypomůže těžko uvěřitelnou náhodou. Ostatně samotné pozadí příběhu je poněkud kostrbatě vystavěné a motivy některých postav obtížně vysvětlitelné. Přesto kniha baví, jazykem, situačním humorem, sebeironií vypravěče. A pod tím vším se skrývá základní poselství knížky: "každý by měl jednou za život umřít." Ne že bych to sobě nebo někomu jinému přál, ale přece jen neuškodí zastavit se a zamyslet - co je v životě skutečně důležité? Co bychom si přáli, aby tady po nás zůstalo?

Interpretace Martina Hrušky určitě přispěla k pozitivnímu dojmu z audioknihy a tentokrát ani ty hudební předěly tolik neprudily.

Recenzia audioknihy Krv nie je voda

16.03.2020 Overený nákup

Detektivka jak má být

Oddělení vražd se v poslední době nějak nedaří. Objasněnost klesá a nadřízení, až na výjimku schematicky vykreslení jako troubové, na kriminalisty tlačí. A tak mrtvá dívka dlouho nemá ani jméno. Současně se zvolna začíná odvíjet příběh mrtvé ženy a dítěte, které najdou hasiči po zlikvidování požáru domku na kraji vesnice u Brna. Mravenčí detektivní práce postupně odhaluje zamotané pozadí zločinů. Kromě osazenstva kanceláře 141 se opět potkáme s Krauzovým spolužákem z holešovské policejní školy.

Ve srovnání s ostatními knížkami Dominika Dána je tahle vážnější, vyznění není úplně optimistické. Objasněnost sice stoupla, prémie budou, někteří vagabundi budou sice za mřížemi, ale ten nejnebezpečnější a také ten nejmocnější justici unikli.

Krv nie je voda, stejně jako ostatní tituly Dominika Dána, patří k výborným detektivkám se všemi atributy, které má tento žánr mít. Geišbergova interpretace podtrhuje vynikající dojem z knihy.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Jednou nohou v hrobe

16.03.2020 Overený nákup

Další příběhy z Nášho Mesta a zase za pět hvězdiček

Je to už nějaký ten rok, co jsem se poprvé potkal s knihou Dominika Dána, byl to tehdá Červený kapitán. Od té doby jsem si vypěstoval závislost. Tyhle knížky se čtou jedním dechem, Dán čtenáře chytne a nepustí až do posledního písmenka. Přitom tak nějak tušíme, že se nejedná o stěžejní díla slovenské literatury, která za sto let budou tématem diplomových prací studentů slovenštiny. Dokonce nemůžu říct, že bych souzněl se všemi Dánovými světonázory.

Jedním z důvodů návykovosti je jistě přímočarý jazyk a zaměření na příběh. Jasný tah na bránu bez přílišných komplikací a vyumělkovaností. Autor velmi dobře zachází s dějovými liniemi, které proplete a pak v přesném pořadí rozmotává, aniž by čtenář resp. posluchač ztrácel přehled v ději a v postavách. V knize se nabízí několik pachatelů a možných scénářů, to vše dospěje k překvapivému a jasnému závěru.

Důležitou devízou Dánových knih je důvěrná znalost prostředí policejních služeben a kanceláří, ale také podsvětí, vagabundů a jejich žargonu. Hlavní postavy jsou kriminalisté ze staré školy, kteří spoléhají na staré osvědčené postupy, třeba chodí dům od domu a vyptávají se svědků - to se v dnešních thrillerech moc nenosí.

Ano, hlavní postavy. Ty jsou také důležitým důvodem obliby Dánových detektivek. V dnešní době se staly módou stostránkové psychologické rozbory rozervaných postav, podrobné popisy každého hnutí mysli hrdinovy. Asi to má známkou kvalitní literatury. U Dána se sáhodlouhé psychologie nedočkáte. Přesto: Krauze a spol. mám přímo před očima, jako osoby z masa a kostí, tuším, jak přemýšlejí, jaké jsou pohnutky jejich konání. Jsou to ochmelkové, lenoši, nevěrníci... vlastně jako my všichni obyčejní lidi. Tak se čtenář rád ztotožní s hrdinou příběhu, zejména když na jiném místě vystoupí do popředí odvaha, smysl pro čest a pro spravedlnost.

Zkrátka knihy Dominika Dána jistě patří k tomu lepšímu, co dnes nabízí detektivní žánr, a Marián Geišberg už neodmyslitelně patří ke knihám Dominika Dána. Pro knihu Jednou nohou v hrobe všechno řečené platí jakbysmet.

Recenzia audioknihy Opuštěná společnost

16.03.2020 Overený nákup

Dost prostoru k zamyšlení

Ten člověk toho musel přečíst!

Sbírka esejů či úvah na téma ideálů českých dějin, úlohy českých osobností a jejich odkazu dnešku. Kompilát myšlenek, které nejsou úplně nové a originální, ale často podpořeny citáty a autory, které jsem neznal a které by snad stálo za to si přečíst. Většina tezí je tak nějak jasná, ovšem pokud člověk souzní s Taberyho světonázorem. Z čistě vědeckého hlediska je třeba poznamenat, že na některých místech přistihneme autora při citaci zdrojů obsolentních, když ignoruje práce odporující jeho tezím.

Knížka nabízí hodně témat k zamyšlení. A pokud se posluchač zamyslí, najednou zjistí, že kniha svižně a příjemně utekla. Vrchovatě k tomu přispěli Jiří Dvořák a Ivan Trojan.

Recenzia audioknihy Mortdecai – Záhadný případ s knírem

16.03.2020 Overený nákup

Zábavná a lehce střelená knížka

Charlie Mortdecai je hrdina bez bázně a hany! Delikátní chirurgický zákrok v oblasti jisté zadní partie byl sice zkouškou jeho statečnosti, navíc je plně zaměstnán obhospodařováním paloučku, který nechává rašit pod nosem, ale jinak se s plným nasazením vrhá do rozlousknutí zapeklitých záhad. Stane vždy v čele, zejména pokud se jedná o vybrané laskominy k obědu. Stejně tak neohroženě se dokáže vypořádat s drahými alkoholickými nápoji. Jeho vůdcovské vlohy se zvýrazní, jakmile dojde na co nejrychlejší opuštění bojiště. Ovšem při řešení záhadného úmrtí vysokoškolské profesorky stane tváří tvář nejen ďábelskému doktorovi, ale i mezinárodním zabijákům, a tak o nějaký ten štulec či přímo ránu do nosu není nouze.

Knížka decentně dávkuje pravý anglický humor, nadsázku a ironii. Sympatický hlavní hrdina je vlastně antihrdina, který nicméně občas musí vzít rozum a střelnou zbraň do hrsti.

Poslech byl fajn, i díky příjemné interpretaci. A tak je vlastně škoda, že kniha tak rychle skončila. A ten konec nekonec...

Recenzia audioknihy Řbitov zviřátek

13.03.2020 Overený nákup

Správně děsivý rodinný příběh

Další recenze Řbitova zviřátek? Nošení dříví do lesa! Jedná se o klasiku žánru, přitom nejde ani o vyvražďovačku, ani o typický zombie horor. Hrdinové knihy, běžní slušní a hodní lidé, si zlo přivolávají sami, přestože tuší, s čím si zahrávají...

Jak je u Kinga obvyklé, děj se rozvíjí zvolna, aby vyvrcholil dramatickým finále. Nicméně v této jeho knize je od prvních kapitol pod povrchem znatelná přítomnost čehosi zlovolného. V druhé půli knihy gradují mistrně napsané napínavé a hororové pasáže.

Téměř celý příběh skvěle načetl Vasil Fridrich; střídání interpretů ke konci knihy spíše uškodilo celkovému vyznění, než že by bylo přínosem.

Recenzia audioknihy Stalker

13.03.2020 Overený nákup

Čelní místo v knihovničce čtenáře sci-fi

Povrchu Země se dotkla blíže neurčená mimozemská civilizace a zanechala po sobě životu nebezpečné území plné podivných úkazů, cizí flóry a nástrah. Do tohoto Pásma je sice vstup přísně zakázán, přesto však přitahuje dobrodruhy. V Pásmu se dá najít leccos zajímavého, na černém trhu tučně zpeněžitelného.

Knihu vypráví jeden z nich, z tzv. stalkerů. Vystupováním neohrožený pistolník, ale dostatečně opatrný na to, aby v pásmu přežil. Jen málo stalkerů se totiž dožije důchodu... Ale pokud se podaří fakt dobrá rána, hodně vzácný nález, třeba zlaté slunce, může se vším stalker seknout a poflakovat se do konce života. Z dřívějších výprav se ví, kde se dá zlaté slunce najít. Problém je dostat se k němu a neumřít.

Z knihy se nedozvíme, proč a jak Pásmo vzniklo. To přispívá k znepokojivé a snové atmosféře, která na podivném opuštěném území panuje. Záhadno bublá přímo pod povrchem věcí. Kniha nepostrádá napětí a otevřený konec je tak nějak správný. Jen s interpretací Jiřího Zavřela jsem se úplně nesžil, ale snad k tomu přispěla i chlapácká hovorová mluva hlavního hrdiny.

Recenzia audioknihy Úsměvy smutných mužů

13.03.2020 Overený nákup

Opravdové, pravdivé a smutné

Úsměvy smutných mužů mají právem své místo mezi knihami (ale i filmy) popisujícími protialkoholní léčbu. Námět není originální, ale autorův syrový styl dodává knize na naléhavosti. Jedná se o koláž příběhů jednotlivých protagonistů, jejichž svízelná pouť se protne v léčebně.

Formánek velmi dobře dokázal popsat fyzickou a duševní zhoubu, ke které vede tvrdá a přitom legální a snadno dostupná droga. A tak trochu nahlodává představu, že "tohle se mi stát nemůže." Pacienti léčebny totiž pocházejí z nejrůznějších prostředí a sociálních skupin. Už jen kvůli tomu stojí knížka za přečtení nebo poslechnutí.

Recenzia audioknihy Ilustrovaný muž

13.03.2020 Overený nákup

Přesně to, co očekávám od dobré sci-fi

Návod, co si nebrat na výlet do vesmíru.

Po obloze se prohánějí rakety, lidé létají na Mars, na Venuši a miliardy kilometrů všude možně. I na Zemi je všechno jinak, o běžný život se postarají automaty a nejrůznější hejblátka. Ale v těch raketách a v automatizovaných obydlích jsou to zase jenom ti obyčejní lidé. Lidé se svou sebestředností, sobectvím, se svými obavami, se záští, strachem. Do nekonečných prostor se vydává člověk velmi omezený, orientovaný na peníze, konzum a rychlý úspěch. Jen občas se ukáže paprsek tolerance a dobroty. Přesto však Bradburyho povídky nepůsobí pesimisticky! Spíše donutí k zamyšlení a snad k pohledu do vlastního nitra.

Ilustrovaný muž představuje přehršel nápadů. Autor je také vynikající vypravěč, takže bezútěšné šumění deště na Venuši slyším ještě teď. Co na tom, že se různé kosmické reálie hodně liší od autorovy představy. Podstatný je příběh, který Pan Vypravěč oživuje ve vesmírných kulisách.

Jednotlivé povídky volně spojuje postava Ilustrovaného muže, který je sám o sobě samostatným příběhem. Interpretace audioknihy je výborná. Obvykle mi vadí hudební předěly kapitol. Ovšem zde se jedná spíše o hudební podkres, který se skvěle doplňuje atmosféru textu.

Ilustrovaný muž má přesně to, co očekávám od dobré sci-fi. Nápad, příběh, atmosféru. A humanismus - zde ve smyslu dokonalého porozumění nedokonalostem člověka.

Recenzia audioknihy Cigaretka na dva ťahy

13.03.2020 Overený nákup

Další výborný vhled do světa detektivů a vagabundů

Děj knihy se odehrává v divokých devadesátých letech, a ano, opět jsou na scéně estébáci zvaní dnes trojpísmenkový, kteří se velmi dobře zapojili do organizovaného zločinu v Našom Meste a neváhají spolupracovat s novými vládci podsvětí. Takže když jsou Krauz a Chosé tak trochu proti své vůli zapojeni do vyšetřování zmizelé drogové zásilky, tancují mezi vejci. Mnohem radši by se věnovali loupežné vraždě, která se odehrála kdesi za městem. Tentokrát kniha dospěje k relativně optimistickému konci, pachatele přece jen stihne trest, alespoň v podobě odstavení od koryta když ne v podobě žaláře.

Detektivové jsou lehce obhroublí, ale o to sympatičtější, žádní superhrdinové. Uvěřitelný příběh je spleten z více dějových linií, jak to u Dominika Dána bývá. To vše spolu s vydařenou interpretací přispívá k dobré zábavě. Prostě detektivka jak má být.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Ostrov šedých mnichů

29.01.2020 Overený nákup

Pozor, nejedná se o detektivku!

"Asi jsem to neměla Sanne říkat. Co když to řekne Lauře? Ta to určitě poví Esther. Ale vlastně je to dobře, aspoň se to pak dozví Iris. No jo, ale co na to Emma? Vážně jsem neměla povídat o Lise. Ale zase když se to dozví od Lotte Linda, tak bude muset Sandra reagovat. Takže je to možná dobře..." et cetera ad nauseam.

Jasně, bohatý vnitřní život postav je příkazem doby. Jsou autoři, kteří několika přesně mířenými slovy nebo krátkou historkou, retrospektivou přiblíží hrdiny příběhu čtenáři, který se s nimi rád sžije. Přesně tohle Klevisová nezvládá.

Po slibném úvodu se vyprávění rozplizne do sáhodlouhých pitev, které příběh ani psychologii nijak nerozvíjejí, působí naopak rušivě a prakticky všechny postavy jsou čím dál méně sympatické, a to i ty kladné. Proto varuji potenciální čtenáře a posluchače: jste-li podobně prostého založení jako já, tedy pokud od detektivky očekáváte napětí, dějové zvraty, zápletku a překvapivý závěr, budete zklamáni! Dobrou zprávou je, že zhruba ze třetiny nudy, vlastně knihy, lze skočit na dvacátou kapitolu, aniž by byl posluchač o cokoli podstatného ochuzen.

Děj je zasazen do mimořádně atraktivního, pro našince suchozemce až magického prostředí fríského ostrova. Kniha má mnoho písmenek a slov, přesto ze zvláštní atmosféry, která dýchne na každého návštěvníka ostrovů, nedokázala autorka přenést do knihy mnoho.

A co říci k samotnému příběhu? Úvodem si vytipujte tři potenciální pachatele a na konci... bingo! Suma sumárum: jako detektivka slabé, interpretace standardní.

Recenzia audioknihy Výjimeční lidé

16.01.2020 Overený nákup

Čtivé, zajímavé, napínavé

Když se smíchá Bjørn Beltø s Robertem Langdonem a přihodí se trocha Johna Rebuse, vznikne Lorenzo Macleod :-)

Výjimeční lidé jsou první knihou z výborné série případů skotského forenzního biologa Enza, který dlouhá léta žije ve Francii. Sotva se stihneme s Enzem seznámit, už ho záhady ženou na různá místa ve Francii, noří se do pařížského podzemí a ještě se stihne seznámit se svou novou femme fatale. O události a zvraty není nouze a celé je to okořené humorem a dávkou romantiky a erotiky... tak akorát.

Enzo je trochu bručoun a cholerik, ale sympaťák s velkým srdcem. Rozhodně není žádný superman, ale je to právě snad jeho nedokonalost a neobratnost v některých situacích, čím je čtenáři blízký.

Příběh je spletitý, ale vystavěn a podán s až přehnanou péčí, sem tam některá zdánlivá nelogičnost zapadne na své místo hned v následujícím odstavci. Nechybí napětí, tajemství a děj má spád. Nicméně, a to je jediná má výtka ke knize, překombinovaný je příběh až příliš. Vede to k určitému znásilňování skutečnosti a motivace pachatele nakonec nedokáže úplně všechno uspokojivě vysvětlit. To je důvod, proč jsem nehodnotil pěti hvězdami; některé další knihy ze série jsou ještě o ten kousek lepší.

Interpretace Davida Matáska je skvělá, nemám co vytknout. Hudební předěly tradičně otravné.

Recenzia audioknihy DNA

15.01.2020 Overený nákup

Napínavá detektivka pro silnější žaludky

Brutální nemilosrdný vrah s podivnou motivací versus tak trochu nejistý policajt. Z toho kouká zajímavá zápletka. Když se navíc okoření záhadnými číselnými vzkazy na krátkých vlnách a islandskými mrazivými reáliemi, je z toho napínavá detektivka jak má být. Autorka řemeslo zvládá velmi dobře, čtenáře uchopí, vtáhne a nepustí.

Interpretace audioknihy je taková standardní, vůbec ne špatná, ale nevystřelí posluchače z trenek.

Nakonec vlastně nevím, jaká drobnost schází knize do pěti hvězd. Byla to možná některá hluchá pasáž či určitá překombinovanost celého případu, nicméně kniha zanechala pocit, že jí přece jen něco chybí.

Recenzia audioknihy Krev na sněhu

12.01.2020 Overený nákup

Trochu netypický Nesbo, o to zajímavější

Útlou knížku jsem kdysi přečetl v papírové podobě. Byla tak dobrá, že jsem se rozhodl ještě pro poslech. Vůbec jsem nebyl zklamán, právě naopak! Jedním z důvodů je skvělá interpretace Davida Novotného, jeho hlas přesně pasuje na hlavního hrdinu. Na chlapíka, kterému tak trochu šplouchá na maják, ale který má jasné morální zásady - v práci nájemného zabijáka. Od vcelku krátké novely nelze očekávat komplikovaný mnohovrstevný příběh, děj plyne přímočaře k nevyhnutelnému konci. Přestože jsem věděl, jak to celé dopadne, audioknihu jsem si náramně užil. Nečekejte typickou Nesbovu detektivku, ale stejně vás Krev na sněhu vtáhne a nepustí.

Recenzia audioknihy Tajná historie

12.01.2020 Overený nákup

Nuda, nuda, šeď, šeď

U poslechu Tajné historie jsem si uvědomil největší nevýhodu audioknihy: nelze u ní aplikovat rychločtení a přeskakovat stránky. Nakonec jsem teda celé soubory přeskakoval, abych se nějak prokousal až na konec. Myslím, že nic podstatného mi neuniklo.

První zhruba třetina knihy spočívá ve spoustě nezáživných plků. Sáhodlouhá líčení každého hnutí mysli nepříliš sympatických hrdinů zabrousí až do jejich dětství, aniž bych vypozoroval nějakou souvislost se současným příběhem. Nicméně pro čtenáře a čtenářky populárních psychologických časopisů se bude jednat o vydatnou krmi. Pokud jste ovšem ducha slabšího jako já a očekáváte hutný děj a silný příběh, sáhněte raději jinam. Nějakou tu hvězdičku dávám za několik málo vcelku napínavých pasáží, solidně napsaných.

Interpretace je velice snaživá, ale místy až nepříjemně pitvorná; knize příliš nepomáhá.

Recenzia audioknihy Pérák

25.09.2019 Overený nákup

Nadsázka a slovní humor

Jedná se spíše o velice povedenou dramatizaci než o klasickou audioknihu. Moje druhé setkání se Stančíkem je stejně osvěžující, zábavné, plné nadsázky jako v Mlýnu na mumie. Po Durmanovi se na scéně zjevuje opět netradiční hrdina, tentokrát skákací protinacistický odbojář Pérák, nazvaný podle vlastností svých dvou, vlastně tří údů. A zase krev stříká, končetiny létají vzduchem, vše kořeněné milostnými eskapádami, trochou mystiky, autorovou vynalézavostí a slovním humorem. I na faktografické vstupy jsem se vysloveně těšil, byť ze začátku mohly působit trochu rušivě.

Uznávám, že protektorát a odboj nebyla žádná selanka. Ale v podtextu knihy je znát pochmurnost okupace i poválečné části českých dějin, zejména v závěru to vystupuje na povrch.

Zkrátka: Pérák je dílko, které se dost vymyká všemu, co najdete ve výlohách knihkupectví. A jako bonus je krásně nekorektní, pozor, autor otevřeně vyslovuje svůj názor na některé národnostní skupiny!