Recenzie užívateľa merissa

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Mýty

29.12.2020 Overený nákup

Řecká mytologie očima komika

Stephen Fry je člověk s jedinečným smyslem pro humor, což se odráží v celém textu Mýtů. Pobaví vás současným nahlížením na celý řecký pantheon, na jeho prapočátky, zlatý i stříbrný věk. Rozesměje vás ironizujícími poznámkami k chování hlavních aktérů příběhů - olympských bohů v čele s Diem, přiblíží příčiny jejich chování a vy si snadno uvědomíte, že tito Olympané jsou skutečně tak lidští, jak jen mohou být, podléhají stejným rozmarům, šálením a chybám, jako obyvatelé starověkého Řecka, akorát mají nadpřirozenou moc motat se lidem do životů v rozličných situacích. Fryovy Mýty se klidně hodí i do výuky literatury a historie na středních školách, věřím, že v Brouskově přednesu zaujmou i znuděného studenta :) Zároveň jsou slušnou a nepříliš náročnou přehledovkou, která uvádí zdroje a neváhá zajít i do zajímavých podrobností. My máme svého Petišku pro malé děti, a teď už i Angličana Frye pro velké děti :) Doufám, že se vydavatelství pustí i do jeho další knihy o starověkých Hrdinech, která letos vyšla i v češtině a je stejně kvalitní jako Mýty. A že je zase načte Otakar Brousek ml., který se v mnohdy pikantních příbězích vyloženě vyžívá.

Recenzia audioknihy Vražda potřebuje reklamu

19.12.2020 Overený nákup

Stará, ale stále dobrá detektivka

Může být detektivní pátrání po vrahovi zábavné? To si pište. Možná neexistuje zábavnější detektivka, než je tenhle román z prostředí soukromé reklamní agentury. Má všechna PRO tradiční (anglické) krimi: charismatického detektiva, přitažlivé prostředí (kromě reklamky i podsvětí zasahující do nejvyšších společenských tříd), umně vystavěnou zápletku a hořký konec. A přidává navíc pořádnou porci anglického humoru, který částečně vychází z autorčiny praxe v reklamní agentuře. Parádní slogany "Jeden šust a byt je jako klícka" nebo "Nač pít koňak, když je tu meruňak" vás dokonale rozesmějí a snad i přiblíží svět reklamy o bezmála sto let mladší, současné. Postupy ani lidé se v téhle branži moc nemění, na to vemte jed.

K interpretaci O. Brouska ml. mám dvě drobné výhrady: anglická výslovnost je vpravdě dabingová a některé ženské hlasy už jsou za hranicí karikatury. Každopádně je z celé četby cítit, jak si ji interpret náramně užíval, a tak je prima podlehnout jeho entuziasmu.

Recenzia audioknihy Věci, na které nastal čas

19.12.2020 Overený nákup

Soukupová neumí být špatná

Pro knihy Petry Soukupové mám slabost už od té doby, co získala Ortenovu cenu pro mladé autory a domnívám se, že ve své generaci autorů je zdaleka nejlepší. I Věci, na které nastal čas potvrzují, že je mimořádně jazykově nadaná, dokáže vystihnout psychologii postav v několika málo větách, dokáže uvěřitelně a bez zbytečných extrémů napsat postavu ženskou, mužskou i dětskou a udělat ze zcela všedního příběhu příběh románový. Zde popisuje vznik a zánik jedné rodiny, vztah Richarda a Alice, který je v několika kapitolách načrtnutý jako zcela komunikačně zanedbaný, se od počátku ukazuje jako běžný a jeho vývoj směřuje přesně k tomu, co říká celý titul knihy - k věcem, na které nastal čas. Akorát jsou u toho ještě děti.

Obrovským plusem audioknihy je výběr interpretů, všichni zvládli své role na jedničku, tedy bez přehrávání, pitvoření či vypjatých emocí tam, kde by nebyly na místě. Je to zásah do černého na všech frontách.

Recenzia audioknihy Dešťová hůl

29.11.2020 Overený nákup

Hájíček + Pechlát = skvělý zážitek

V Dešťové holi nastala skvělá souhra výborného, dobře napsaného románu s citlivým a přesně voleným interpretem, takže dávám plný počet - takhle nějak si představuji ideální audioknihu :) Hájíček posluchače snadno vtáhne do života Zbyňka, který je tak trochu na rozhraní, vypadá to, že přes veškerou snahu se jeho profesní ani osobní život nikam moc nehýbe, dokud se nezačne vracet do obce, ze které pochází, a rozkrývat tam podivné machinace s pozemky. Paralelně s tím řeší situaci na domácím bojišti a snahu vymanit se z velkého města a získat naději na život jinde. Hlas Martina Pechláta k hlavní postavě výborně pasuje a dokáže dokreslit mnohdy syrovou atmosféru i dojem z života v malé obci, kde o sobě všichni všechno vědí.

Recenzia audioknihy Stín větru

28.11.2020 Overený nákup

Příliš karikovaná romantika

Osudový příběh splétající několik linií se odehrává v Baceloně během několika dekád dvacátého století. Hlavní postava, Daniel, dostane jako desetiletý díky knihkupecké profesi svého otce šanci vybrat si v tzv. pohřebišti ztracených knih jeden svazek, který se zaváže chránit celý život a dát mu tak nový smysl. A protože jej kniha postupně doslova pohltí, začne se pídit po jejím autorovi, rozkrývat spletitou síť vztahů v předválečné Barceloně a pochopitelně během několikaletého pátrání narazí i na přesahy do svojí doby frankstického Španělska. Nemá smysl prozrazovat víc, snad jen to, že každá z postav má svůj smysl, svoje osobité kouzlo a energii, ať už pozitivní, nebo negativní. Danielův příběh (nikoliv cesta) končí v pozdních padesátých letech s tím, že všechny nitky jsou rozpletené. Pro milovníky velkých latinských románů lákavé sousto. K poslechu mám jednu velkou, zato podstatnou výhradu: interpret má sice dobrý hlas a školený přednes, ale velice často (hlavně v první půli poslechu) karikuje postavy, které nejsou napsané jako karikatury, přisuzuje jim hlasy, které odvádějí pozornost od smyslu jejich sdělení, některé scény naprosto přehání a vytváří exaltované vypětí tam, kde prostě být nemá. O tom že mám audio doposlouchat, mě přesvědčil jen text samotný, interpret byl z mého hlediska obří překážka, přesto jsem ráda, že jsem Stín větru doposlechla, protože román je to velice slušný a ve druhé půli se už interpret lehce uklidnil :). Ještě bych měla pochválit nerušící hudební předěly, které podtrhovaly atmosféru.

Recenzia audioknihy Mizející dívky

30.10.2020 Overený nákup

Ženy, nechoďte do lesa, nebo...

První ze série detektivek s lokální policistkou Josie Quinnovou začíná tajemně, ale končí zcela prozaicky a uzavřeným případem. Ne, že by se na americkém maloměstě nikdy neztrácela děvčata nebo již dospělé ženy, ale to je v USA, zemi širokých možností, vcelku standardní záležitost - některé se najdou, některé bohužel ne. Pátrání po jedné z nich, Isabel, však stojí na začátku průšvihu na místní poměry nevídaných rozměrů, v jehož středu stojí temná postava, k níž se sbíhají snad všechny cestičky. A na některých z nich stojí právě zmiňovaná policistka Quinnová v momentě, kdy je suspendována za konflikt s narkomankou, přesto se nechce a nejspíš ani nemůže vzdát pátrání nejprve po zmizelé Isabel, postupně ale pátrání po dalších podivných okolnostech a lidech, kteří s nimi souvisí. Zůstává ve svém snažení tak trochu sama, nápomocný jí není ani manžel, s nímž se hodlá rozvést a je též policistou, ani nový přítel (policista :)), který je po střelbě v umělém spánku, ani šéf, jenž ji suspendoval... přesto se díky její buldočí povaze a silné vůli podaří odkrýt spleť vztahů a událostí. Kniha je velmi slušně načtená, tentokrát ani nevadí, že interpretka je o několik dekád starší než hlavní postava, protože děj není vyprávěn v ichformě a tudíž není třeba mladšího hlasu, intonace odpovídá situacím a hudební předěly neruší. Už se těším na další díl se sympatickou Josie!

Recenzia audioknihy Život v utajení

07.10.2020 Overený nákup

I agent(ka) je jenom člověk

Vyprávění někdejší elitní agentky CIA se celé odehrává v přítomném čase, což by mohlo některé posluchače odradit (mne to odradilo od četby), a zabírá jen relativně krátký čas, nějakých plus mínus 30 let, kdy se vypravěčka z malé starostlivé holčičky vypracovala ve stejně starostlivou mladou dámu, žijící skoro neustále jednak v utajení, jednak pod dohledem. Podrobnosti o výcviku, byť jsou z pochopitelných důvodů pravděpodobně jen kusé, jsou zajímavé, stejně jako proces, kterým se agent(ka) dostává do praxe a k důležitým úkolům. Zajímavý je také fakt, že hlavní postava končí s prací u CIA někdy kolem 30. roku života a o jejích dalších osudech a náplni další práce se zde mluví jen sporadicky (dnes je jí 40 let). Přesto inkriminovaná část života vydá na knihu a jetě se i docela dobře poslouchá. Jako slabinu v tomto případě vidím výběr interpretky, která, ač se snaží, nedokáže vytvořit svým 50+ hlasem iluzi ženy staré sotva třicet let a rozhodně jí v tom nepomáhá zmíněný přítomný čas. Technicky by nahrávka snesla trochu víc práce, nedostatky se dají přičíst tomu, že Grada s nahrávkami teprve začíná. Ale není to nic zásadního. Takže hurá do tajných misí po celém světě!

Recenzia audioknihy Osvobození

13.07.2020 Overený nákup

Wonderwoman vítězící nad zlým esesákem

Pokud se chcete něco dozvědět o fenoménu jménem Nancy Wake, použijte google. Pokud chcete silný příběh o statečné ženě, která spolupracovala s odbojem, zkuste Černou knihu od Paula Verhoevena. Pokud chcete barvotiskový příběh o tom, jak hrdinka vyzrála na Němčoury, utekla před nimi do Anglie, kde prošla elitním výcvikem a pak se vrátila jako prvotřídní agentka do akce na území okupované Francie, kde zase vyzrála na Němčoury, pusťte si Osvobození. Velmi silné a zajímavé téma je zde bohužel degradováno stylem scénáristického vyprávění, jedna akční scéna střídá druhou jako filmové střihy, přehlednost se rozmazává a místy ztrácí, ale to není zdaleka to nejhorší, nejhorší je překlad, který je sice obsahově plus mínus správný, ale nezní česky, nadužívá přivlastňovacích zájmen, anglické složeniny rozkládá na prvočinitele (namísto dub předkládá dubový strom) a občas vykouzlí nechtěný smích ("kapelník uťal své těleso uprostřed taktu"). Zkrátka a dobře, pokud nejste citliví na blbě znějící mateřštinu, nevadí vám jistá schématičnost postav (sheroe, gay, strašně zlý hlavní esesák, machistický francouzský povstalec, který náhle prozří) a potřebujete něco na poslech k vodě, sáhněte po Osvobození. V poslední kapitole vám mužský hlas vysvětlí, jak příběh vznikl a proč je slepen zrovna tak a tak, takže možná dostanete chuť dozvědět se o životě Nancy Wade ještě něco víc.

Recenzia audioknihy Plachetnice na vinětách

01.07.2020 Overený nákup

Banálnost jen zdánlivá

Přesně tak, jak měl autor v plánu, poměřují čtenáři a posluchači hlavní postavu Plachetnic, Marii, podle vlastních zkušeností ze situací, do kterých se stejně jako ona někdy dostali. Takže část z nich řeší, jak naložila se svým bývalým mužem, další část buď pohoršeně, nebo chápavě přikyvuje na její pokus o intimní sblížení s chlapcem o generaci mladším, jiných se dotkne její zkušenost děvčete z malé vesnice, které se natrvalo usadilo ve velkoměstě. K tomu, aby byl román zajímavý a čtivý, není potřeba, aby jeho hrdinové páchali extrémní činy, zmítali se v návalech emocí nebo zachraňovali svět, stačí jen, aby nad nimi čtenáři přemýšleli a ne jen konzumovali jejich činy. Jedinou výhradu, kterou k poslechu mám, je anglická výslovnost Vandy Hybnerové, která působí dost křečovitě, protože univerzitní učitelka anglosaské literatury má dost pravděpodobně jiný akcent, než tvrdě český.

Recenzia audioknihy České pověsti pro malé děti 2

04.06.2020 Overený nákup

Méně je více :)

V prvním dílu Českých pověstí jsou ty nejznámější příběhy, v tomto ty méně známé, často vyprávějící o tom, jak některá místa získala svá jména, proč některé rody mají v erbu roztodivné věci atd. Mnohdy jsou na rozhraní pohádky, pověsti a mýtu a vždycky nesou nějaké všeobecné poselství, zkušená autorka jako obvykle použila standardní jazyk poskládaný do srozumitelných a významově jasných vět. Jako rodič pětiletého posluchače jsem se trochu orosila při vysvětlování rozdílu mezi křesťany a pohany nebo u střevíčků z těsta na hostie, ale nebylo to na škodu, naopak, rozšíření slovní zásoby vítáno. Zároveň máme tipy na výlety na místa, která jsou s pověstmi spojená. K interpretaci nemám co dodat, Goldflamův hlas mám ráda a dítěti také vyhovuje, možná by bylo lepší vynechat hudební doprovody jednotlivých kapitol, ale není to tak, že by vyloženě překážely. Takže palec hore!

Hodnotenie audioknihy Klub rváčů

04.06.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Jeden z nás

04.06.2020 Overený nákup

Nuda, nuda, šeď, šeď

Moje první a poslední setkání se Shari Lapenou. Netuším, zda její předchozí tituly byly tak slabé, jako Jeden z nás a zkoumat to (radši) nebudu. Pokud je něco zařazeno do škatulky psychothriller, měly by být přítomny alespoň dva prvky: napětí a snaha ho ve čtenáři/posluchači vyvolat a psychologické portréty postav. Tady není ani jedno, charaktery aktérů jsou placaté, chybí snaha jít do hloubky, objasnit příčiny jejich jednání a tím pádem se nedostavuje ani zvědavost a s ní napětí. Jistě, máme tělo, dva detektivy (ti jsou tu jen jako povrchní vykonavatelé svého povolání) a několik sousedů, kteří mají různá tajemství. Můžeme už ze začátku hádat, kdo zabil Amandu a nemusíme být zrovna Sherlockové, aby nám došlo, že vrah nebude odhalen hned v první půlhodině. Samozřejmě existují knihy, které literárně nejsou kdo ví co, ale prosadí se díky výbornému překladu a v audiu díky skvělé interpretaci. Tady se nestalo ani jedno, překlad je významově správný, ale lexikálně vedle, těžko si představím ženu, která by na nevěrníka v afektu křičela "ty zatracený parchante", nebo že by lidi v běžné hovorové řeči používali výrazy jak ze soudního spisu. Interpretace je neslaná nemastná, komicky působí obzvlášť starší mužský hlas, když v ichformě mluví šestnáctiletého hocha. Technická stránka audia se taky moc nevydařila, poslouchám obvykle na sluchátka a na vytažené sykavky a mírné echo zejména u Hudečkové jsem si musela nějakou dobu zvykat.

Hodnotenie audioknihy Čarodějky na cestách

04.06.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Den opričníka

04.06.2020 Overený nákup

Postapo na ruský způsob

Nikoliv postapokalyptické, přesto budoucí Rusko po velké společenské změně pohledem příslušníka privilegované kasty, člena zvláštního oddílu vykonávajícího vůli panovníka, ať už je, jaká chce. Že už slovo opričnina zastaralo a zmizelo ze slovníku? Ne, v románovém Rusku je stále aktuální a stále budí hrůzu jako v dobách Ivana Hrozného. A je to stále tatáž parta z minulosti, ale využívá všech vymožeností nejnovější techniky - jak materiálně, tak duchovně. Sorokin na příběhu opričnika ukazuje samozřejmě značně nadsazený, ale mnohdy naprosto přesný obraz současné situace v Rusku. O tom, že umí zasáhnout citlivé místo svědčí i veřejná pálení jeho knih v 90. letech. Ten, kdo knihu nečetl, bude při poslechu zaskočen množstvím násilí, brutalitou, explicitními popisy sexu či lehce načrtnutými praktikami korupce. Skvělý překlad Libora Dvořáka, který perfektně zvládl převést jazyk do lehce archaické češtiny, však stále připomíná, že jde o sice hodně drsnou, ale stále nadsázku, a tak s textem zachází i interpret Martin Zahálka - nekarikuje, ale přesně poznáte mez ironie, patolízalství, sílu moci. A když se trochu zamyslíte, možná tu posvátnou hrůzu ucítíte také a začnete být rádi, že Rusko je relativně daleko.

Recenzia audioknihy Až se ti zatočí hlava

04.06.2020 Overený nákup

Srážka dvou světů po česku

Johana Součka vyhodí z redakce pražského deníku. Když se pomalu začíná poohlížet, co s vlastním životem, dostane poněkud pitomý nápad: najít trolla, který pravidelně a nenávistně přispívá do internetových diskusí, třeba i pod jeho články. Na jednu stranu se mu člověk nediví, kdo z nás by nechtěl občas dát do zubů někomu, kdo se mu posmívá nebo kritizuje v mnohdy zbytečných debatách na sociálních sítích. Jenže Johan si ten cíl vezme za hlavní, nepřemýšlí nad budoucností, jde do pomsty po hlavě. A ta se mu párkrát opravdu pořádně zatočí, obzvlášť když dojde k cíli, ale něco se zvrtne. A i když se Johan pokouší dát věci do pořádku, stále zůstává tím, čím je vlastně celý život a čím je i jeho zdánlivý protivník - loserem. Životy obou se promítají ve flashbecích až k mrazivému finále, to vše za doprovodu ironie, sarkastických poznámek a sebelítosti. Nehledejte tu politickou satiru, ale příběh dvou chlápků, kteří už jen přežívají. K interpretaci nemám co dodat, Hlavicův hlas sedí k textu jak zadek na hrnec.

Recenzia audioknihy Dobrá znamení

05.05.2020 Overený nákup

Apokalypsa v zavirované době

Poslouchat tuhle skvělou knihu uprostřed koronavirové pandemie byl ten nejlepší způsob, jak si zachovat zbytky zdravého rozumu, brát věci s nadsázkou a ještě se zasmát. Jan Zadražil je sice zkušený interpret, ale !přidělit" mu Terryho Pratchetta byl od vydavatele vpravdě geniální tah. Dokázal už v sólových pratchettovkách, že si umí náramně užít měnění hlasů a dotváření postav modulací, což se v Dobrých znameních projevuje naplno. Dokáže perfektně vystihnout anděle i démony, lidi ve službách Nebe i Pekla a ještě vcelku civilně vystihnout celý příběh, který od představení hlavních postav, vtěleného démona Crowlyho a anděla-antikváře Azirafala, vede Velkou Británií až ke konečné apokalypse se všemi jejími znaky, mimo jiné příjezdem pěti jezdců, jak předpověděl svatý Jan z Patmu (který byl na houbách)... Prostě mimořádně chytrá a vtipná kniha v mimořádně povedené interpretaci = nejvíc bodů.

Recenzia audioknihy Setkáme se v ráji

04.05.2020 Overený nákup

Thorkild Aske jako ztělesnění představ o severu

Tak tohle bylo hodně zajímavé překvapení, které se mi z nouze připletlo pod ruku - měla jsem doposlechnutou detektivku a nechtěla měnit žánr a náhodou se vylouplo Setkáme se v ráji. Tak jsem vstoupila do ráje, jen co je pravda... Neuvěřitelná interpretace Martina Fingera mě přenesla do světa nespolehlivého vypravěče, u kterého nevíte, zda mluví pravdu, polopravdu, co si v ději přikrašluje, co vynechává... a ta nejistota vás provází vlastně až do konce. Od poslechu jsem se nemohla odtrhnout, přijde mi, že román sám o sobě nemá zase až takové kvality, ale interpret mu dokázal dát skvělou atmosféru. lastně ani tak nejde o detektivku jako o portrét člověka, který měl co do činění s vyšetřováním zločinů a teď se potácí ode zdi ke zdi kvůli událostem, které mu vlastně vzaly chuť do života. Pokud ovšem nějakou kdy měl.

Recenzia audioknihy Hurvínkovy Staré pověsti

04.05.2020 Overený nákup

Klasika, co zabírá v každém věku

Přiznám, že Hurvínek nikdy nebyl mým favoritem, manžel ho ale miluje od dětství, a tak jsme se po dvou audioknihách pověstí rozhodli, že pořídíme i tuhle. Náš pětiletý syn poslouchal první dvě rád, ale co máme Hurvínkovy Staríé pověsti, už jinéposlouchat nechce :) Holt to šaškování zabírá a tady i ve prospěch věci. Jazykové vtipy jsou jednoduché, ale účinné a vlastně docela chytré a zároveň se všichni dozvídáme zajímavosti z české mytologie, takže profit. Rozhodně doporučuji k rodinnému poslechu, když se malý posluchač ptá, můžete si s ním o tématu popovídat třeba hlasem pana Spejbla :D

Hodnotenie audioknihy Tajná historie

01.04.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Jeden mrtvý navíc

26.03.2020 Overený nákup

Souboj o moc

Druhý případ bratra Cadfaela, opět oddychovka, tentokrát se zajímavými podrobnostmi z občanské války způsobené soupeřením o anglický trůn mezi dědičkou Matyldou Anglickou a jejím bratrancem Štěpánem z Blois. Mocenské boje se promítly i do vztahů mezi šlechtou, a tak se nelze divit, že Cadfael se opět dostal k vyšetřování vraždy jednoho z přívrženců krále Štěpána. Tentokrát mu zdatně sekunduje někdo další, v čemž vidím drobnou slabinu, protože přítomností lepých slečen se i z detektivky může stát limonáda. Ellis Petersová ale naštěstí není žádný Vondruška, takže se vše odehrává ve vší počestnosti a uklidňující, avšak dostatečně pátravý hlas Pavla Soukupa provází zákoutími fragmentu ostrovních dějin dostatečně schopně, aniž by ztratil důstojnost. Jak říkám, příjemná záležitost s přesahem do historie.

Recenzia audioknihy Zázrak svaté Winifredy

26.03.2020 Overený nákup

Sázka na hlas

Vcelku jednoduchý příběh s detektivní zápletkou staví na dvou věcech: jak to už u detektivek bývá, důležité je charisma a fištrón toho, kdo vyšetřuje zločin, a pak taky záleží na prostředí a čase, v němž se zločin odehrál. Pro ty, kdo mají rádi středověk a ostrovní příběhy jde o ideální poslech, dozvědí se třeba něco o chodu kláštera. Pro ty, kteří potřebují nosnou postavu je bratr Cadfael výborným lákadlem: je dostatečně sympatický (zejména díky hlasu Pavla Soukupa), je sice duchovní, ale ukazuje se, že kdysi si dokázal pěkně užít světského života jako člen křížové výpravy, a disponuje dedukcí, která je snadno, ale ne zase úplně lehce sledovatelná. Co víc si přát?

Recenzia audioknihy Soudné sestry

28.02.2020 Overený nákup

Soudné sestry prostě nelze nemít rád!

První z Pratchettových knih, kde se objevují velmi, ale skutečně velmi svérázné čarodějky Esmé Zlopočasná, Magráta Česneková a Gyta Oggová a zasahují do událostí v královsvtí Lancre, kde se tak trochu vraždilo na nejvyšších místech. Interpretka Zuzana Slavíková zvolila pro každou čarodějku jiný hlas a udělala to přesně v souladu s jejich typologií, přesně jak to ve trojici čarodějek má fungovat: Panna, Matka, Stařena. Její pojetí je stejně břitké jako průpovídky Bábi Zlopočasné, hravě rozverné jako nálada Stařenky Oggové i upejpavě introvertní jako celá Magráta - zkrátka naprosto vyhovující textu i jeho humoru, i když jde vlastně o vážné věci. Soudné sestry prostě nelze nemít rád!

Recenzia audioknihy Osvícení

28.02.2020 Overený nákup

Mrazivá hrůza v hotelovém resortu :)

Ideální do pošmourného počasí a krátkých dní, když jedete za tmy do práce i z práce a na procházku se psem jdete i za větru deště do nedalekého lesa. Výborně vybraný interpret dokázal hbitě měnit zabarvení hlasu přesně podle nálad a stavů postav, ale nikdy nesklouzl ke karikatuře nebo vyloženému strašení. Pojal celou rodinu Torrencových už od příchodu na Overlook docela civilně a proměny moduloval dle děje. Stejně pečlivě se ujal i Hallorana, který se ukáže být klíčovou postavou, ačkoliv se vyskytuje jen na začátku příběhu a pak dlouho dlouho nic. Kingova mrazivá klasika dostala snad nejlepší možnou audio podobu, kterou mohla mít a je třeba ocenit celý autorský tým. Petr Jeništa se v jednom rozhovoru přiznal< že při opakovaném čtení ho kniha děsila víc a víc. mě děsila v druhé půli v podstatě nepřetržitě, což považuji za známku kvality jak textu, tak převedení. Takže plný počet!

Recenzia audioknihy Chirurg

28.02.2020 Overený nákup

Ani rovnej, ani křivej - ani dobrej, ani špatnej

Hlavní postava Chirurga, chirurg s černým puntíkem Hynek, o sobě říká, že nedokáže bejt ani rovnej, ani křivej. A tohle platí pro celý text Petry Dvořákové - nedokáže bejt dobrej, ani špatnej. Nadprůměrné pasáže se střídají s průměrnými až podprůměrnými, uslyšíte spoustu klišé z lékařského prostředí - o personálu, o přístupu k pacientům, o pacientech i mezilidských vztazích - to vše zabalené do oborové hantýrky, kterou autorka brilantně ovládá. Tuto knihu se ale podařilo jaksi povýšit jejímu interpretovi, Pavlu Baťkovi. Jeho Hynkovi uvěříte skoro všechno, i to, co na papíře nesnesitelně šustí a máte tendenci říkat si, že to už snad nedáte. Číst knihu, odložila bych sotva v půlce, audioknihu jsem doposlechla až dokonce právě díky skvělé interpretaci. Takže doporučuji, chcete-li předvídatelný příběh se zdravotnickou tématikou. Chcete-li pořádnou jízdu z nemocničního prostředí, dejte přednost Domu páně od Shema, taktéž v audio podobě.

Recenzia audioknihy Shakespeare

25.02.2020 Overený nákup

Povinnost!

Nevím, zda hodnotit "příběh", když už Shakespearovy "příběhy" byly hodnocené a diskutované nesčetněkrát. Nechávám tedy bez hodnocení a soustředím se jen na interpretaci, která je jak v pasážích popisujících dobu a okolnosti vzniku jednotlivých her, tak v ukázkách z dramat výtečná. Celkově bych vypíchla užitečnost audioknihy nejen pro děti a mládež, ale pro posluchače skoro všech věkových skupin, protože poutavě přibližuje dění v alžbětinské Anglii, umí vypíchnout historické zajímavosti, které se váží k jednotlivým hrám a poukazuje na to, co ve zkoumaných dramatech přetrvává do současnosti. Rozhodně doporučuji jako pomůcku při výuce literatury na ZŠ i SŠ nebo jako příjemný poslech večer u čaje.

Recenzia audioknihy Černý led

19.02.2020 Overený nákup

Šlo by, ale...

Po prvním díle, který mě hodně bavil, je tenhle poněkud zklamáním. Nejspíš hraje roli i to, že jde o několik desetiletí starý titul, takže současného čtenáře/posluchače detektivek nijak neohromí, byť chápu, že ve své době musel být úkazem. Interpretovi nelze nic vytknout, je na dobré cestě stát se synonymem pro Harryho Bosche, celkové zpracování je v pořádku. Slabinu spatřuji v ději, který lety ztratil gradaci a zůstala z něj jen kostra mrtvého kolegy a obrázek jeho přitažlivé manželky - k oběma má Harry specifický vztah a podle toho s nimi nebo o nich jedná. Na rozdíl od Černé ozvěny tu nespatřuji ani náznak noirové linie a to je škoda. Všechny knihy nemohou být nadčasové a u žánrovek to platí dvojnásob.

Recenzia audioknihy Maxipes Fík (komplet)

19.02.2020 Overený nákup

Fíku, skoč pro noviny!

Audiokniha, ze které naše pětileté dítě cituje už po druhém poslechu, protože text je vtipný a poutavý, přednes dostatečně chytlavý a hudební předěly vybízejí k veselosti. Dnes už klasické vyprávění o psu, který prostě vyrostl trochu moc, je místy dada (čápi, kteří si povídají o pohybu domova, zatímco jejich hnízdo sedí na Fíkově hlavě a řítí se s ním z kopce), místy ze života (sousedka šišlající na lotomilé štěňátko) a hlavně plná humoru, který pobaví děti i dospělé. Dávám plný počet hvězd!

Recenzia audioknihy Les mytág

11.02.2020 Overený nákup

Mytické překvapení

Nejsem nadšenou čtenářkou/posluchačkou fantasy, toto je ovšem čestná výjimka a v mojí audioknihovně bude mít čestné místo. Nejen že příběh spojuje spoustu témat, která mě vždy bavila (mytologie, příroda, mezilidské vztahy), ale ještě je mistrně nahlíží naprosto jinak, než jsem zvyklá z realistické literatury. Velkým plusem je interpretace Jakuba Gottwalda, kterého, doufám, budou vydavatelé audioknih pilně zaměstnávat, protože má hlas i přednes jak dělaný pro tajemné příběhy jak s detektivní zápletkou, tak z fantasy světů nebo steampunku. Zároveň se asi už nikdy nebudu dívat na lesy v okolí stejnýma očima a třeba v nich zhlédnu něco, co by možná mohlo být mytago, obraz nebo zhmotnění prastarého archetypu. A nebo radši ne, k ohnivé stěně bych (zatím) dojít nechtěla.

Recenzia audioknihy Černá ozvěna

11.02.2020 Overený nákup

Detektivka bez mobilů

Po poslechu řady severských kriminálek, kde se to hemží přeborníky na počítačovou techniku (z obou stran barikády), kamerovými záznamy, pátrání se posunuje díky výpisům z mobilů a internetu... je první Harry Bosch tkovým hezkým návratem ke staré dobré Americe s pistolemi, zloději a telefony, do kterých se štěnice nasazuje po vyšroubování sluchátka. Příběh jako takový má spád, přitom stavba je klasická, pachatel se objeví záhy a posluchač je přinejmenším dvě třetiny knihy veden k odhalení. Harry Bosch je přiměřeně sympatický, jeho protivníci z řad policie i veřejnosti přiměřeně nesympatičtí, ulice L. A. stále stejné a navrch se ještě dozvíme zajímavosti ze zákopů války ve Vietnamu. Za plus považuji i interpretaci Martina Preisse, jehož hlas je přiměřeně příjemný tam, kde má být příjemný, přiměřeně nepříjemný tam, kde má být nepříjemný, a přiměřeně neutrální tam, kde nemá rušit. U mě dobrý!

Recenzia audioknihy Má sestra je sériový vrah

07.11.2019 Overený nákup

Africký sériový vrah je mírný

Z hlediska žánru naprostá nuda, od začátku víte, kdo co (u)dělá a komu. Pokud neočekáváte napětí a vše, co k detektivce patří, tedy třeba postavu detektiva/policisty/vyšetřovatele zločinu, ale toužíte po příběhu z Lagosu, v němž hrají roli místní občané, všeobecná korupce a jiné společenské zvyky, pak nebudete zklamaní. Zachytíte i příběh nešťastné lásky a odhalíte silné sesterské pouto. Pokud ale čekáte detektivku a dle anotace černý humor, možná je tam, stejně jako já, neobjevíte.

Hodnotenie audioknihy Jak jsem vyhrál válku

16.09.2019 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Faraon

29.06.2019 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Pražské jaro

19.06.2019 Overený nákup

Recenzia audioknihy Jedlová samota

21.05.2019 Overený nákup

150 minut napětí

Tak tahle dramatizace si zaslouží 100% zcela jistě. Je v ní vše, co posluchač od kvalitního poslechu očekává: zajímavý příběh, nápadité zpracování (výpovědi vesničanů na podkresu zvuku psacího stroje), tak akorát dramatická hudební složka (v tomto případě kusy modlitby) a hlavně vynikající výkony všech interpretů. Ne nadarmo se říká, že zvuk dokáže vzbudit v naší představivosti mnohem intenzivnější pocity než obraz. Hrůza, která čiší ze zvukového zpracování příběhu o dávné vraždě kdesi v Bavorsku, je skoro hmatatelná a není potřeba vidět ani kapičku krve. Lidská fantazie provede svoje.

Recenzia audioknihy Dny opuštění

11.05.2019 Overený nákup

Iritující, ale zatraceně dobrá

Kdo asi je Elena Ferrante? Muž? Žena? Neví se. Nepoznáte to ani ze Dnů opuštění, protože tak osobní příběh ženy, od níž odejde manžel, by sice dokázala napsat hlavně žena, ale i velmi talentovaný muž. Ono je to nakonec jedno, v průběhu děje zapomenete na to, že vás někdy zajímalo, zda spisovatel/ka vkládá do děje autobiografické prvky a prostě prožíváte s hlavní postavou její trauma. A není to žádná procházka růžovým sadem, protože Ferrante dokáže pomocí slov velmi dobře vyvolat smyslové vjemy a popsat psychické pochody v hlavě někoho, kdo je docela mimo. Takže se může stát, že se vám trochu navalí při popisu zápachu linoucího se bytem, nebo začnete plakat z pocitu bezvýchodnosti. Každopádně poslech není jednoduchý, občas máte pocit, že byste takovou ženskou zavřeli do blázince a občas se vám možná bude chtít řvát "tohle už je moc". Zpočátku, kdy se teprve rozjížděl úvod, mi vůbec nevyhovoval hlas Lucie Žáčkové, která pečlivě vyslovuje, ale postrádá tempo, které by mi ke stylu knihy sedělo. Postupně jsem si na ni zvykla a nakonec mi přišla vzhledem k charakteru, který ztvárňovala, jako dobrá volba.

Recenzia audioknihy Švábi

11.05.2019 Overený nákup

Když Čermák vítězí

Tak tady se ukazuje, jak může interpret posunout knihu na vyšší level. Hynek Čermák má hlas, který je pro charakter Harryho Holea ideální, navíc s ním umí dobře pracovat. Umí skvěle vystihnout stav vybuzení i rezignace a dokáže dokreslit postavu problémového detektiva do přesných rysů. Příběh sám o sobě spojuje politiku a detektivku, ale nakonec jde spíš o zločin než o cokoliv jiného. Není z Nesboho knih tím nejlepším, ale dobře vybraný interpret zajišťuje výborný zážitek z poslechu.

Recenzia audioknihy Tiché roky

06.05.2019 Overený nákup

Další citovka pro přemýšlivé ženy

Dlouho očekávaný román, hned po vydání velmi příznivá hodnocení. Příběh "ze života", dvě hlavní postavy, otec a dcera, spolu nedokáží komunikovat (a je jedno z jakých důvodů) a z toho plyne většina potíží, s nimiž se setkávají. Podstatnou část děje však tvoří vyprávění o minulosti, z něhož se dozvídáme, kde je zakopaný pes a jaké jsou pohnutky aktérů při jejich chování. Právě to, že my, posluchači, známe detaily, které jsou vždy jedné z postav skryté, vyvolává emoce a přináší potřebu soucítit s oběma, ať už s nimi souhlasíme, či ne. V tom je největší síla příběhu Tichých roků. Další rozměr jim dodává interpretace M. Hanuše a K. Suché, která je bezchybná a zcela přispívá k atmosféře, jakou se A. Mornštajnová snažila navodit.

Recenzia audioknihy Řbitov zviřátek

26.04.2019 Overený nákup

Zaslouženě plný počet

Nejsem nadšeným fanouškem Kinga, tohle byl můj první a brala jsem to zpočátku jako splátku čtenářského dluhu. Taky nejsem fanouškem hororů - ne kvůli strachu, ale kvůli tomu, že mi přijde čas vynaložený na jejich sledování nebo četbu promrhaný. Jenže Řbitov není čistým hororem, spíš výbornou psychologickou studií toho, jak se lidé dokáží nebo nedokáží vyrovnat se smrtí. A skvěle udělaná audiokniha to jen potvrzuje. Interpreti hovoří civilně, pokud jim to role umožňuje, Vasil Fridrich do poslední chvíle drží Louieho na uzdě, jak to jde, vynikající Jan Vlasák mu zdatně sekunduje a jeho hlas je pro takřka otcovskou roli vybrán naprosto přesně. Pozadu nezůstává ani představitelka Rachel. Velmi mi vyhovovalo, že četba není lekací, nezneužívá zvukových efektů k vyvolání (panického) strachu a tam, kde je v knize popsán smích, nedokresluje nahranou stopou smíchu, vše nechává na posluchačově představivosti. Pro mě byla audiokniha Řbitov zvířátek skvělým zážitkem, i když možná některé matky malých dětí a milovnice koček nebudou tak nadšené ;)

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Ochráním tě

25.03.2019 Overený nákup

Jako vždy dobrý May

Příběh standardně dobrý, Dvořákova interpretace také, ale hlas Lenky Zbrankové mi přišel pro čtyřicetiletou ženu poněkud starý. Nejspíš si k hezké blondýnce představuji něžnější hlas, i když pochází z Hebrid :) Tvrdý hlas mě trochu rušil třeba v momentech popisů hodně osobních zážitků.

Recenzia audioknihy Stráže! Stráže!

22.03.2019 Overený nákup

Pratchett pro všechny

Předloha výborně vybraná, interpret dokáže dát postavám rozměr vhodně zvoleným hlasem, ale většinou nepřehrává, hudební předěly zcela v intencích předlohy. Doporučuji jak Pratchettovým fanouškům, tak těm, kdo by se s jeho dílem rádi seznámili.

Recenzia audioknihy Praha NOIR

14.05.2018 Overený nákup

Pořádně černé povídky

Nápad zadat současným (dobrým) českým spisovatelům, aby si vybrali pražskou čtvrť/oblíbené místo a napsali k němu příběh s detektivní zápletkou se ukázal být dobrým jak v knižní podobě, tak v poslechu. To, že každou povídku interpretuje někdo jiný je správné, protože styl každého autora se od ostatních liší a může tedy dostat další rozměr díky vybranému hlasu. A tady měli tvůrci opravdu šťastnou ruku. Doporučuji při poslechu bloumat Prahou, zajít si na Vyšehrad, zkusit hladat u svatého Mikuláše, dát si pozor na Karlově mostě... Ačkoli mi některé příběhy neseděly stoprocentně, považuji předlohu i interpretaci za prvotřídní.