Recenzie užívateľa Pillbug

Recenzia audioknihy Liška

25.03.2021 Overený nákup

Mistrovo odcházení

Knížky Fredericka Forsytha mě vždy bavily a přečetl (nebo vyslechl) jsem je na jeden zátah. Udržovaly si vždy vysokou kvalitu a jako čtenář jsem býval po většinu času napjatý a těšil se, co bude dál. Bohužel, Liška z tohoto standardu dost vybočuje. Obávám se, že hlavní hrdina - penzionovaný mistr špion, který je ještě jednou, naposled povolán sloužit své vlasti - je odrazem samotného autora. Knížka není vyloženě špatná, ale děj plyne poklidně, každý rádoby překvapivý zvrat je vzápětí vyřešen a naši hrdinové bezpečně proplouvají všemi nástrahami, které jim protivníci nastražili. Svět počítačových sítí navíc asi není autorovou nejsilnější stránkou, ale je to pro něj jakýsi druh magie, kde je možné cokoliv. Navíc úplně opomíjí fakt, že naprostá většina počítačů řídících strategicky důležité provozy, jako jsou jaderné elektrárny atd. je důsledně oddělena od internetu právě proto, aby je nebylo možno z vnějšku elektronicky napadnout.

Takže kdo si chce před spaním poslechnout pohádku o tom, jak správní hoši opět porazili ty zlé, měl by sáhnou po Lišce. Kdo si chce připomenout autorova nejlepší díla, měl by si znova poslechnout Mstitele, nebo přečíst Ikonu, či Boží pěst.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Mycelium I: Jantarové oči

14.03.2021 Overený nákup

Trochu mravoučná recenze

Tahle kniha je pro mě mezník. Poprvé jsem ji slyšel před pár lety. Stahoval jsem si tehdy audioknihy pokoutně z různých černých úložišť a poslouchal je občas, když jsem neměl nic lepšího na práci. Ale pak přišly Jantarové oči, které jsem zhltal tak říkajíc "na jeden zátah". Byl jsem unešený! Ale zároveň ve mě začalo hlodat špatné svědomí: Takovýhle majstrštyk musel přece dát strašné množství práce a najednou mi bylo hloupé, že jsem takovou práci někomu v podstatě "ukradl".

No a od té doby, milé děti, si už audioknížky jen kupuju.

Teď, když jsem si Jantarové oči po pár letech znovu (teď už legálně) poslechl, musím říct, že neztratily nic z té úžasné atmosféry, kterou jsem s nimi zažil poprvé. Díky!

Hodnotenie audioknihy Mycelium IV: Vidění

31.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Mycelium II: Led pod kůží

31.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Hra o trůny

31.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Mycelium V: Hlasy a hvězdy

31.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Mycelium III: Pád do temnot

31.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Střet králů

26.05.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Pán věže

24.01.2020 Overený nákup

Hodnotenie audioknihy Píseň krve

24.01.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Asfalt I. - Poslední tři týdny

24.01.2020 Overený nákup

Štěpán Kopřiva je cynik. A to je super!

Jsou knížky postavené na hrdinech, jsou knížky postavené na příběhu a pak jsou knížky postavené na hláškách. Poněkud přímočarý a dost morbidní příběh o cestě z pekla se díky naprosto úžasnému vypravěčskému stylu autora stává něčím naprosto novým. Pokud jsou hektolitry krve a kila rozsekaného masa podávány v takto pěkném balení, pak nejste v řeznictví, ale v lahůdkách! K téhle knížce se budu určitě ještě několikrát vracet!

Recenzia audioknihy Královna ohně

24.01.2020 Overený nákup

Nevděčný úděl posledního dílu

A je to tu zase: Nevděčný úděl posledních dílů knižních ság - svázat všechny dějové linky do nějakého grandiózního a pokud možno logického (i když to není vždy podmínkou) finále. V Pánovi věže autor rozehrál mnoho dějových linek, přidal tajemné prastaré Zlo a začal trochu nudit. Ale připravil si půdu pro Velká Odhalení a Překvapivé Zvraty, které čtenáře budou jistě očekávat v posledním díle. Bohužel z mého pohledu se v posledním díle nic až tak Velkého, natož Překvapivého neděje. Všechno jde podle očekávání - hrdinové zažívají mnohé útrapy, velká odhalení jsou odhalena, ale rozhodně nemohu říct, že bych se bez dechu nemohl dočkat toho jak to všechno nakonec dopadne. Škoda - přijde mi to jako trochu promarněná šance.

Na druhou stranu musím vyzdvihnout skvělý přednes interpretů a celkovou režii. Díky nim se z průměrné knížky stalo dílo, které si za pár let určitě s radostí znova poslechnu.

Recenzia audioknihy Tři kapitáni 1 - Mračna nad arénou

07.01.2020 Overený nákup

Oddechovka

Svěží příběh, který se dobře poslouchá. Připomněl jsem si doby svého mládí (nebo spíš dětství), kdy jsme hltali příběhy neohroženého Marka Stonea, který se svým věrným androidem prožíval neuvěřitelná dobrodružství po celém vesmíru. Michael Bronec naštěstí své hrdiny bere s trochu větším nadhledem, než svého času J.P. Garen, ale i tak se řadí Tři kapitáni jednoznačně mezi "oddechovky", které si člověk přečte (poslechne) jednou a nic ho nenutí se k této knížce někdy vracet.

Celkově hodnotím toto dílko kladně, jen mě nemile překvapilo, jak je knížka krátká.

Recenzia audioknihy Problém tří těles

11.12.2019 Overený nákup

Konečně pořádné sci-fi

Kolem téhle knížky jsem v knihkupectví dlouho chodil, občas do ní nahlédl přečetl odstavec, dva a zase ji vrátil do poličky. Lákaly mě totiž skvělé recenze, ale odrazovaly dlouhé části textu popisující fyzikální děje, a teorie, pomocí nichž se hrdinové příběhu snaží dění kolem sebe pochopit. Jsem totiž takzvaný "líný čtenář" - jsem netrpělivý a když se ponořím do příběhu, často se přistihnu, že některé odstavce (většinou ty s popisy okolí, líčením nějakých "méně podstatných" okolností atd.) jen v rychlosti prolétnu a už se hrnu k dalšímu ději. Bohužel díky tomu občas přijdu o některé důležité informace. A tenhle (téměř detektivní) příběh na důležitých informacích a nápovědách rozesetých v příběhu stojí.

Když jsem ale zahlédl tenhle titul v nabídce audioknih neváhal jsem ani chvíli. A stálo to za to! Pan Zbyšek Horák celou knížku "odparcoval" za mě a já jsem se mohl bez obav ponořit do napínavého příběhu a s hrdiny postupně odkrývat všechna tajemství.

Celkově knížku hodnotím jako vysoce nadstandardní dílo, které nezapomíná na to, že SCI-FI musí mít kromě toho FI i pořádnou dávku SCI. K plusům příběhu musím určitě připočítat i, pro mě exotické, prostředí Číny a to zvláště částech příběhu zasazených do dob Kulturní revoluce. Malou výhradu mám k režii nahrávky: Ač při poslechu audioknih preferuji nezkrácené verze, tak na některých místech by možná bylo vhodné nějakou úpravu provést. Když interpret několik minut předčítá půlstránkový přepis zprávy do morseovky (což při poslechu zní asi takto: "čárka čárka čárka tečka čárka tečka čárka čárka ....") je to mírně řešeno únavné.

Hodnotenie audioknihy Spad

01.12.2019 Overený nákup

Recenzia audioknihy Oheň probuzení

22.11.2019 Overený nákup

Velice příjemné překvapení

Audioknihu Oheň probuzení jsem si původně koupil, abych si zkrátil čekání na Královnu ohně. Tenhle příběh mě ale uchvátil hned od první kapitoly. Je to perfektně namíchaný koktejl fantasy a steampunku, akčních scén i politických manipulací. Knížku jsem poslouchal každou volnou chvilku a po celou dobu jsem byl napnutý, co bude dál. Když jsem se dostal na konec poslední kapitoly hned jsem se hnal k počítači koupit si pokračování. Bohužel, byl jsem zklamán - další díl ještě není v nabídce. Napsal jsem tedy mail s dotazem na další díl vydavateli. Z vydavatelství Bookmedia mi poděkovali za zájem, ale přesnější datum vydání, než "první polovina roku 2020" mi nebyli schopni sdělit. No snad to nějak vydržím... :-)

Ještě bych chtěl pochválit nadprůměrný přednes Vasila Fridricha - s hlasem umí pracovat perfektně: Při dialozích bylo vždy možno identifikovat jednotlivé mluvčí, dokázal také velice dobře navodit atmosféru a nezaznamenal jsem téměř žádná přeřeknutí, nebo chyby.