Recenzie užívateľa Radek

Hodnotenie audioknihy Anansiho chlapci

10.10.2020 Overený nákup

Recenzia audioknihy Příběh služebnice

12.04.2019 Overený nákup

Lepší než seriál, protože si musíš představovat

Ta kniha je strašně uvěřitelná. Všechny drobné detaily, kvazi-náboženství, kasta vyvolených, vnitřní nepřítel, to už tady bylo - 1984, Brave New World, a jiné dystopie. K tomu teror zaměřený proti ženám, tak jednoduché a přitom tak účinné...

Seriál jsem viděl, a velmi se mně líbil; audiokniha mě donutila ještě víc si představovat.

Doporučuju, 100%, i kvůli přednesu, i kvůli debriefu na konci!

Hodnotenie audioknihy Tma

01.01.2019 Overený nákup

Recenzia audioknihy Šachové figurky

05.04.2017 Overený nákup

Kruh se uzavírá

Nemohl jsem jinak, a i třetí díl ságy z Vnějších Hebrid jsem doposlouchal jedním dechem. Příběh je až tak moc uvěřitelný, že jsem si mohl říkat, že "líp bych to nevymyslel". A předposlení kapitola není žádný happy-end, takže to fakt musíte dočíst/doposlouchat do konce!

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Muž z ostrova Lewis

19.03.2017 Overený nákup

Nejlepší vypravěč

Takový vypravěč tady ještě nebyl!

Tím nemyslím opět skvělého Jiřího Dvořáka, ale hlavního hrdinu knihy. A tím samozřejmě není náš starý známý detektiv, teď už bývalý, Fin MacLeod, z první části lewiské trilogie. Hrdina a vypravěč (každé druhé kapitoly) je otec jeho první lásky. Starý pán postupně upadá do demence, ale věci staré padesát let si pamatuje. Akorát je nikomu neřekne.

Knihu jsem poslouchal skoro nepřetržitě. Děj je vystavěný tak, že napětí se zvyšuje postupně, jak se příběh starý padesát let přibližuje současnosti.

Doprovodným bonusem v prvním i druhém díle lewiské trilogie je popis místních reálií a zvyklostí. V prvním díle je to lov na ptáky guga, ve druhém díle tělo nalezené v rašelině. A tak se už nemůžu dočkat závěrečného dílu! Podle názvu se také bude zabývat další významnou památkou z Hebrid - šachovými figurkami nalezenými po mnoha stech letech na pláži.

Něco na té protestantské nátuře bude. Bydlet v tomto koutě světa, pracovat a věřit ve spásu lidské duše, a přitom spoléhat na spravedlnost... víc takových příběhů!

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Skála

05.03.2017 Overený nákup

Skála: český název ještě výztižnější

V moři je ostrov. Vlastně taková skála. Na skále stojí černý dům - vlastně už z něho zbyly jenom zdi. Na skále se něco stalo, ale nikdo o tom nemluví. Až nakonec. Takže příběh je vystavěn velmi efektně. Prolíná se v něm vyšetřování jedné vraždy se vzpomínkami detektiva na jeho dětství a dospívání. A protože to bylo v sedmdesatých a osmdesátých letech dvacátého století, vzpomínal jsem při čtení i na sebe. Hebridy jsou kruté místo. Třeba tam nerostou stromy. Děti nerozumí pohádce o chlapečkovi, který volal "Vlk!" - protože nikdy neviděly nejen vlka, ale ani les. A lidi jsou stejně drsní jako jejich svět. Detektiv v dětství prožil jedno trauma, ale neví o tom. V předposlední kapitole si vzpomene, a až teprve pak i mně došlo, jak to celé bylo. A tak už se těším na výlet do Stornoway! Na Skálu se sice dostat nedá, ale tereje a papuchalky uvidím i na severním pobřeží!

Recenzia audioknihy DUNA

02.01.2017 Overený nákup

Nadčasová paralela o moci

Knihu Duna jsem poprvé přečetl v anglickém originále v roce 1987. Pak jsem si koupil všechna další pokračování, a to samé jsem zopakoval pro české překlady. Takže jsem k audioknize přistupoval jako zkušený znalec, kterého nic nemůže překvapit. Dá se říct, že jsem byl zaujatý. Hodně jsem se mýlil! Posluchačský zážitek je dokonalý! Oba interpreti jsou bezchybní a jejich práce s hlasem jako by vyšla ze školy Bene Gesserit. Doufám, že další díly budou následovat!