Recenzie užívateľa Honza Křivonožka

Recenzia audioknihy V tieni mafie 2

06.03.2021 Overený nákup

Pokračování slovenské mafiánské ságy

Na další díly Karikova románu jsem se velmi těšil, ale musím říci, že tentokrát mě dějová linie i celkové pojetí románu mírně zklamalo. Děj samozřejmě mistrně navazuje na minulé díly a zároveň působí tak, aby byl čitelný i pro někoho, kdo nic z předchozích dílů nečetl, což oceňuji. Dle mého ale Karika používá v tomto díle až přespříliš explicitních popisů brutálních sexuálních zločinů, masových vražd či extrémních sexuálních praktik, které popisuje do takových detailů, že mi při poslechu nebylo zcela dobře. Nemám přitom problém s explicitností popisu brutalit, u mnoha autorů se tyto části prostě musí zvládnout a mají smysl (například Nabarvené ptáče), nicméně zde cítím, že je to trošku navíc a hlavně, že násilí a brutalita jsou v tomto díle tím hlavním tématem, které zastiňuje další potřebnou zápletku, osudy postav a jejich psychologii. Taktéž působí mírně nevěrohodně prudký zvrat děje, kdy jeden vládce brutálně odstraní druhého a následně tento vrací úder a skoro mávnutím kouzelného proutku je zase na výsluní. Pokud jsem v minulých Karikových dílech měl tendenci považovat většinu děje za historicky věrohodnou, nyní je k tomu daleko a v tomto mě to dost mrzí. Samozřejmě autorovu fantazii je třeba respektovat a v tomto případě je čtení či poslech prostě trošku na vlastní nebezpečí. Interpretace Petera Sklára je ovšem dechberoucí, podobně jako v minulých dílech.

Recenzia audioknihy Normální lidi

23.01.2021 Overený nákup

Vztahy nové doby aneb vývoj nezastavíš!

Kniha je pro mě citlivým vhledem do vztahového nastavení a prožívání současných teenagerů a vyvrací mnohá klišé o tom, jací mileniálové jsou a nejsou a že svět už není co dříve. Naopak sledujeme velmi intimní popis vztahu lidí a jejich prožívání i hledání vlastní intimity i vyrovnávání se se složitostmi, které nám všem padly na hlavu díky všem rodinným zátěžím, výchově a dalším potenciálním traumatům. Interpretace Terezy Dočkalové je bravůrní a už jen to je zážitek. Faktem je, že mnohé z popisovaných detailů intimního života jsou pro mě skoro nepředstavitelné a říkám si jako čtenář, zda autorka skutečně vycházela z reálu, či je to čistá fikce, ale nepovažuji to za zásadní vadu. Moc se mi líbí celkové téma a rozšíření pojmu partnerství o nové, svobodnější a možná i nečekané podoby a formy. Vždyť málokdo z nás umí snadno zapadnout do uniformní ho boxu "normální vztah" a je fajn číst i beletrii o těchto tématech. Díky za knihu a zážitek.

Recenzia audioknihy Osm hor

14.12.2020 Overený nákup

Zpověď horala

Jde o velmi čtivý, citlivý až intimní celoživotní příběh horala z města Pietra. Pietro vypráví velmi intenzivně o svém vztahu s otcem, který je s horami velmi úzce spojený. Dále líčí své přátelství s Brunem, který v horách vyrostl a žil celý život. Dále se vypráví o podrobných osudech celé Pietorvi rodiny i rodiny Bruna a také o jeho romantickém podnikání v horské salaši. Při čtení knihy jsem tetelil blahem, protože i pro mě jsou hory neskutečně důležité a také z nich pocházím. Vnímám proto knihu jako velmi přjemné oddychové čtení, které působí velmi uvěřitelně a rozhodně nevytváří dojem žádné idylky z horských samot, ba právě naopak staví nás na hranu otazníků, zda je vůbec pro člověka možné žít trvale v horách, či nikoliv. Toto je dilema, které osobně řeším už asi od 15 let a vidím jej jako jednu velkou výzvu o plnění vlastních snů o horách, smysluplném životě a práci, obživě, rodině. Zkombinovat tohle vše v horách není snadné a příběh 8 hor vám nabídne velmi intenzivní náhled na tuhle problematiku. Oceňuji velmi příjemnou interpretaci, klidný hlas Pavla Baťka se skutečně skvěle hodí pro mlčenlivého samotáře Pietra.

Recenzia audioknihy Rozcházení

03.12.2020 Overený nákup

Inspirativní přístup ke vztahům

Kniha Rozcházení bych doporučil každému, kdo zvažuje navázat partnerský vztah, takže vlastně každému. Dokonce bych tvrdil, když byste měli přečíst jen jednu knihu o vztazích a partnerství a komunikaci před svatbou či vážným vztahem, ať je to Rozcházení. Autorka v knize cituje renomované studie špičkových autorů (za všechny například John Gottman) a je důsledně evidence based, což je přístup, který mi velmi sedí. Nepodloženým teorií či domněnek je tedy naprosté minimum a to dává naději, že kniha může pomoci žít svobodnější vztahy a taky svobodněji vztahy končit. Jakkoliv se přístup autorky k rozvodům zdá být revoluční, připadá mi naprosto přirozený a respektující a smysluplný. Skoro to až člověku, který se rozcházet aktuálně neplánuje, dává inspiraci a sílu to udělat :) Oceňuji ale i to, že velký důraz klade autorka na diagnostiku pro jaké páry je metoda vědomého rozchodu vhodná a kdy je lepší pokusit se o záchranu vztahu jinou metodou. Klíčové mi připadají inspirace a návody, jak plánovat společnou budoucnost partnerů včetně péče o děti a rozdělení majetku, v době po rozchodu. Dále velmi cením myšlenku o nutnosti nalezení tzv. prvotního zranění, což se v terapiích ukazuje jako červená nit, o které se dočtete asi všude a je zde inspirace k tomu, jak na tomto tématu vědomě pracovat. Kéž by se tato kniha stala něčím jako povinnou literaturou pro teenagery, aby se tyto myšlenky o svobodných vztazích a snesitelných rozchodech, staly standartem a nikoliv revoluční novinkou.

Recenzia audioknihy Smršť

12.11.2020 Overený nákup

Divoká jízda před větrem.

Smršť čtenáře rozhodně umí zaujmout od první chvíle. V tomto ohledu Karika navazuje na svá předchozí díla a ukazuje své mistrovství pro detaily a dialogy. Vše je velmi zajímavé a máte pocit, že se nelze odtrhnout. Navíc se děj začíná postupně komplikovat a jako sněhová koule se nabalují další a další skutečnosti, propojení a hlavně záhadnost, mysterióznost až nadpřirozeno. V tomto okamžiku pro mě osobně začal být celý příběh na pokraji fantazie, snu a skutečných událostí. Je úžasné, jak Karika vyhledal další velký fenomén, který ovlivňuje lidské životy nadprůměrným způsobem a nic moc se o něm u nás neví. Vypráví se podobně jako v Trhlině na úrovni pozorovatele z venčí, autor netvoří žádné závěry, názory, nekonspiuruje, ale nechává na čtenáři, aby uznal za vhodné, kam až se rozhodne uvěřit a co už bude pokládat za snový příběh.

Pro mě osobně je to v Karikově díle spíše slabší kousek, protože nakonec není až tak strhující a dynamický jako například Trhlina. Konec knihy je celkově dosti kontroverzní, protože se jedná o filozofické shrnutí a náhled na věci z velkého nadhledu, což mě osobně vcelku sedlo a ocenil jsem to, ale věřím, že mnohý čtenář u toho spí a těší se, až bude konec.

Recenzia audioknihy V tieni mafie

29.10.2020 Overený nákup

Strhující pokračování příběhu mafie na Slovensku

Autor opět bravurně zaplétá mafiánský příběh z Ružomberku. Jen nyní se vše odehrává o generaci později, než v minulých dílech. Dokonce se tímto můžeme domnívat, že příběh byl ukončen a pokračovat už nebude. Oceňuji komplexnost s jakou Karika popisuje vztahy, motivace a pohnutky účastníků příběhu a komplikuje tím černobílou představu o dobru a zlu. Ukazuje, jak složité jsou místní městské vztahy a kam až sahají rodové války a křivdy. Popisuje taktéž modernější nešvary jako například zneužívání žen a kuplířství či praktiky při natáčení pornografie. Finále příběhu dává tušit jistou naději na změny poměrů, ale zároveň jsme svědky přístupu typu "padni komu padni", který nám až takové naděje rozhodně nedává. Pokud bude Karika v příběhu pokračovat, budu se moc těšit, ale nedivil bych se, pokud by už pokládal dějovou linii za ukončenou. Díky za skvělý vypravěčský styl a detailnost a propracovanost.

Explicitné scény

Recenzia audioknihy Šikmý kostel

26.08.2020 Overený nákup

Citlivé vyprávění z Těšínska

Fenomenální uchopení tématu historie Karvinska, či Těšínska, či Zaolší, či Slezska. Tato oblast má mnoho názvů a dnes už se nikdo pořádně nevyzná v tom, jaký mají ta jména přesně smysl. Pocházím z Beskyd a jsem i díky práci na Jablunkovsku a Těšínsku poměrně často a vidím obludnou propast ve znalostech vlastní historie u místních obyvatel.

Uběhlo několik generací a mnoho jsme zapomněli a právě proto velmi oceňuji román Karin Lednické, který nás zve na historický exkurz a připomíná o jak složitý kraj se jedná. Uchvacuje mne i pojetí příběhu, kde jsou vystavěny postavy pravdivě, uvěřitelně a bez zbytečného romantizování "starých dobrých" časů, kdy svět byl ještě v pořádku. Ano možná byl, ale byl extrémně náročný, odlišný a nesrovnatelný se světem dnes. Románové postavy se dle mého mistrně citlivě vzájemně proplétají a zamotávají. Jsem moc rád, že román začíná ještě v době monarchie, protože mnohdy historické analýzy či romány začínají až po první válce a vše vypadá, že před ní u nás bylo vše jinak.

Příběh nám naopak ukazuje temnější stránky naší vlastní Československé historie. Přípomíná 7 denní válku a kruté řádění Československé armády i nelítostné praktiky Poláků při souboji o relativně malou oblast. Je to historie nedávná, ale snad nikdo z nás se ve škole s tématem nesetkal, možná proto, že je skutečně náročné a pravda nijak lichotivá. Děkuji Karin Lednické i za to, že se nebojí tuto historii jasně formulovat a téma hodit na stůl. Velmi se těším na další pokračování trilogie i když už teď mi běhá mráz po zádech a bojím se dalšího intenzivního exkurzu do historie sousedského regionu.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Vyhnání Gerty Schnirch

06.08.2020 Overený nákup

Zásadní exkurze do naší ponuré minulosti

Velmi inteznivní čtení o dodnes mírně tabuizované části naší historie. Osobně oceňuji fakt, že autorka přišla s tématem, protože jej považuji za nesmírně důležité a rozhodně si myslím, že debaty o poválečné historii není nikdy dost. Kniha se snaží popsat historická fakta skutečně pravdivě a reálně a fiktivní jsou postavy, podružné dějové zápletky, ale celkový historický rámec by měl být reálný, což považuji na knize za nejsilnější vlastnost.

Musím ještě dodat, že nejsem objektivní kritik knihy, protože žiju v moravských Sudetech a také jsou v naší rodině velmi silné příběhy, které nejsou vůbec nepodobné událostmi popsanými v knize a právě proto považuji celou knihu za zdařilou a uvěřitelnou, protože podobné storky znám z vyprávění babičky i dědy, který byl navíc napůl etnický němec a jeho otec se vrátil až v 50. letech jako zajatec z ruské fronty. Uf těžké téma a autorka má odvahu jej velmi intenzivně odhalit a naservíruje nám zde velmi surové události válečné i poválečné.

Mírně toporně a méně uvěřitelně na mě působí dialogy v knize, které působí dosti teatrálně a člověk si u něj říká, že toto nejspíše 2 vesnické ženy asi říct nemohly, pokud se zrovna nejednalo o nacvičování ochotnického divadla. Další slabinou je dle mého rozvláčnost děje, myslím si, že vyprávění mohlo klidně běžet hbitěji.

Celkově vnímám knihu jako zásadní přínos a budu rád, pokud se příběh podaří někdy zfilmovat, abychom mohli lépe prezentovat tuhle část historie, která je nekonečně komplikovaná a dodnes nevnímám tuhle otázku jako vyřešenou a nedošlo dodnes k plnému smíření a otevřené debaty na téma vyhnání sudetských Němců, jsou stále problematické.

Recenzia audioknihy SPRÁVNÁ PĚTKA na útěku

20.07.2020 Overený nákup

Legendární příběh, který nadchne i dnešní děti

Audioknihu jsem zakoupil trošku s obavou, ale hned první kapitola ukázala, že příběh je naprosto strhující a pro mladé posluchače úchvatný. Já osobně oceňuji, že příběh má i chlapecké i dívčí hrdiny a nedochází tam k nějakým stereotypům o tom, že kluci jsou lumpové či dobrodruzi a holky jsou hodné a hezky si hrajou v koutku či pomáhají doma (tak, jak to vnímám třeba u Foglarovek). Nejzajímavější fakt je, že příběh ukazuje jak moc umí být dětští hrdinové samostatní, pokud jim k tomu my dospělí dáme dost prostoru a podpory. Dost zajímavý fakt je, že Správná pětka dělala kdysi radost nám, možná i našim rodičům a stejně nadšení jsou z ní i dnešní děti. Já osobně mám děti 3, 6 a 9 let a všichni si v příběhu našli zalíbení a určitě i pro tohle velké věkové rozpětí mohu knihu doporučit. Moc díky za příjemné a kvalitní audio zpracování. Všichni jsme si poslech moc užili.

Recenzia audioknihy Faktomluva

05.07.2020 Overený nákup

Důležité informace o vnímání současného stavu světa

Naprosto fascinují a velmi čtivě napsané shrnutí celoživotní výzkumné práce autora, které ukazuje nakolik zkreslené a nesprávné je naše průměrné vidění světa. Dokreslují to i poutavé příběhy z praxe autora a díky tomu působí o dost naléhavěji potřeba těmto věcem prostě lépe rozumět. Zásadní je pro mě ale fakt, že veškeré tezé knihy jsou shrnuty do přehledných kapitol, roztříděných dle konkrétních iluzí/kognitivních zkreslení. Kniha tak působí velmi systematicky, přehledně a srozumitelně. Myslím, že bychom se s myšlenkami knihy měli setkat už v průběhu základního vzdělání a jsem rád, že díky autorovi jsem tuhle niku mohl efektivně vyplnit a dovzdělat se. Je to poučné a zároveň vtipné.

Recenzia audioknihy Dědina

05.07.2020 Overený nákup

Realistický obraz venkovského myšlení a jednání

Na knize oceňuji velmi realistický popis myšlení jednotlivých postav, které dohromady tvoří jakýsi kaleidoskop vesnických osudů a archetypů. Ať už jde o pohledy manželů na své krize, vztahy mezi vnoučaty a prarodiči či nekonečně zajímavé vztahy tchýní a snach. Příběh knihy vlastně není nijak důležitý, jedná se prostě o zcela normální život na malé obci, kdekoliv v ČR. Důležité jsou spíše velmi citlivé popisy mindsetu a hodnot protagonistů, které vedou k nejednomu zamyšlení čtenáře. Oceňuji také zdařilé ztvárnění místního nářečí, které sice dokonale neznám a neumím lokalizovat, ale působí věrohodně a konzistentně. Moc díky za skvělý zážitek.

Recenzia audioknihy Myšlení, rychlé a pomalé

11.06.2020 Overený nákup

Základní souhrn výzkumů o lidském rozhodování

Naprosto stěžejní kniha, která shrnuje desetiletí práce autora, který je rovněž držitelem Nobelovy ceny za ekonomii, při zkoumání vzorců lidského rozhodování a preferencí. Kniha pracuje s pojmy tzv. rychlého a pomalého myšlení a podrobně vysvětluje, principy, kterými naše mysl jendotlivé druhy myšlení používá. Následně je v knize objasněno i nespočet paradoxů, klamů a nepřesností, které má lidský mozek prostě přirozeně, evolučně apod. Kniha je zejména souhrnem skutečných závěrů studií, výzkumů a experimentů a je tedy založena výhradně na tvrdých datech a neobsahuje domněnky či neověřené teze. Vysvětluje evoluci prospektových teorií i včetně jejich nedokonalostí. I přes poměrně značnou složitost tématu je však kniha velmi čtivá a pochopitelná i pro neodborníky na matematiku či ekonomii a psychologii. Považuji knihu za značný přínos pro základní pochopení toho, jak funguje naše mysl a jak mnohé, zejména marketingové, nástroje fungují manipulativně a neracionálně.

Recenzia audioknihy Čierny kruh: Koniec mafie

24.04.2020 Overený nákup

Ne nepodobný příběh mafie ze Slovenska

Čierny kruh je famózním dovršením mafiánských románů, které autor mistrně rozvíjí od konce komunismu a pokračuje v nich podrobně před 90. léta až skoro do současnosti. Děj je natolik věrohodně vyprávěn, že byť je vše smyšlené, každý najde reálnou paralelu v opravdových historických událostech. V Čiernom kruhu navíc oceňuji zaměření na postavu mladého mileniála, který jakoby s odstupem zpracovává kompletní historické prokletí své rodiny i celého města a země. Úvahy o nekonečně se opakující historii jsou trefné a analogicky fungují snad všude. Oceňuji také historické okénka do komplikovaných událostí 2. světové války na Slovensku, protože jejich odkaz dodnes Slovensko zpracovává a na výsledcích tamních voleb to bylo i letos znát. Díky a těším se na další tvorbu autora.

Recenzia audioknihy Čierny rok: Vojna mafie

17.04.2020 Overený nákup

Strhující příběh novodobé Slovenské historie

Kniha popisuje události polistopadového vývoje na Slovensku s takovou věrohodností, že je skutečně těžké věřit, že je vše smyšlený románový děj. Evidentní je, že výstavba děje a propletenost postav a příběhů je mistrně provedena. Je to typ literatury, od které se člověk nemůže odtrhnout. Pokud navíc máte aspoň trošku vztah ke Slovensku a jejich politice, dává kniha velkou radost i v této rovině. Mě osobně kniha v tomto uchvátila a možná je to dílem i proto, že jsem 2 roky života kdysi trávil na Slovensku a celkově je mi Slovensko a jeho kultura i politika velmi blízké. Doporučuji i pro delší jízdy autem v podobě audioknihy. Začnete se potom těšit na delší cesty!

Recenzia audioknihy Nikdy nedělej kompromis

16.04.2020 Overený nákup

Povinná četba pro každého, kdo jedná s lidmi!

Naprosto zásadní shrnutí poznatků o fungování lidského chování s aplikací na vyjednávání. Dílo bych označil skutečně za povinnou četbu pro každého, kdo alespoň občas jedná s ostatními lidmi, tedy nejspíše úplně pro každého! Vždyť podobné vzorce chování autor ukazuje na svých příbězích z FBI a také na obchodních jednáních, politické scéně, ale i v každé domácnosti. Jsem velmi vděčný za poznatky z této knihy a otázkou jen zůstává, jak to vše přetavit v praktické zlepšování stavu vyjednávání v naší společnosti, kde vidím stále stereotypy o to, žě lidé jsou buďto silní vyjednavačí, kteří drtí protistranu, anebo slabí, kteří se raději vzdají, než aby šli do sporu. Přitom ani jedna metoda moc nefunguje a celá problematika je mnohem hlubší. Knihu skutečně doporučuji a já osobně si ji musím přečíst minimálně ještě jednou, protože hutnost informací a praktických rad a technik je velká.

Recenzia audioknihy Skleněný pokoj

16.03.2020 Overený nákup

Osudy a příběhy kolem legendárního architektonického skvostu v centru Brna

Vydařené zachycení dobové atmosféry v nelehkých časech. Příběh je vlastně dost pozvolný, jednoduchý, ale bylo pro mě skutečně velmi zážitkové vnímat reálie a kontext doby a politické změny od první republiky až směrem k normalizaci. Trošku slabším prvkem byl pro mě hlas a projev interpretky, který byl na můj vkus dost monotónní, bez vášně a mírně uspávající. Na druhou stranu chápu, že zrovna tohle mohl být dramaturgický záměr pro dokreslení atmosféry doby. Propojení smyšleného děje se skutečnými historickými fakty naopak velmi oceňuji a byl to pro mě velký zážitek. Díky knize se poměrně dost těším i na filmovou verzi příběhu.

Recenzia audioknihy Pražské jaro

10.02.2020 Overený nákup

Česká historie pohledem Brita

Velmi čtivé a strhující. Kvalitu zvuku i hereckých výkonů byla taktéž perfektní. Oceňuji kvalitu detailních popisů místních reálií,kterou by člověk od britského autora automaticky nečekal. Určitě doporučuji všem milovníkům moderní historie.