Recenzie užívateľa Iva

Audiomoľ Influencer - autor najobľúbenejších recenzií

Recenzia audioknihy Pustina

19.02.2021 Overený nákup

Tajuplné

Stina Jackson mě už podruhé přesvědčila, že její lyrické příběhy jsou čtivé, zajímavé a nabádají k zamyšlení i poté, kdy dozní poslední věta. Jsou to takové detektivky nedetektivky, v nichž jsou v popředí lidé zasažení ztrátou a ne detektivové nadlidských schopností dokazující svou genialitu a nesmrtelnost. V tomhle příběhu se detektiv občas mihne, ale je vlastně nedůležitý. Pravda vyjde najevo i bez něj a spravedlnost si najde cestu. Temný příběh je tak akorát prosvětlen záblesky lidskosti a naděje. Proto je tak uvěřitelný. Už se těším na další výlety do odlehlých konců Švédska s touto autorkou.

Recenzia audioknihy Drak spí

09.02.2021 Overený nákup

Vynikající

To je taková úleva, že ještě někdo dokáže napsat detektivku, z níž nekape krev! Dokonale promyšlené, lidské a přitom napínavé povídání, do něhož člověk vpluje od první věty a nemůže se odtrhnout. Tahle jihočeská detektivka strčí do kapsy všechny slavné severské. Skvělá autorka a skvělá interpretka, nemám, co bych dodala. Víc takových knih, prosím.

Recenzia audioknihy Pátá oběť

05.02.2021 Overený nákup

Kniha bez konce

Neukončené pokračování Čtvrté opice se ještě víc vyžívá v nechutných scénách a zážitcích úchylného "hrdiny", dál odkrývá tajemství jeho rodiny, a tím i příčin, proč činí, co činí. Není to nezajímavé, ale přiznám - chvílemi už jsem se ztrácela v postavách i ději a po poslední větě jsem cítila rozpaky, zda mám ještě náladu pustit se do pokračování a proposlouchat se dalšími drastickými scénami k rozluštění až moc dlouhého příběhu.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Čtvrtá opice

05.02.2021 Overený nákup

Drama zbytečně drastické

Říkám si, jestli ještě někdo umí napsat napínavou detektivku bez toho, aby byla přesycená nechutnými detaily a drastickými scénami. Příběh je napínavý, poutavý, téměř uvěřitelný, ale... Detektiv Porter je sympatický svou houževnatostí, ta však kontrastuje se sebelítostí a vrcholí sebezničujícím výkonem, kterým tato jinak dobře vymyšlená kniha zbytečně sklouzává od logických řešení k nesmrtelným hrdinům nadlidských vlastností, aby vzápětí upadla do banálního happy endu. Jakkoli ten sluncem prozářený konec kalí jedna drobnost... tu ale nebudu prozrazovat.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Zrcadlový muž

14.01.2021 Overený nákup

Dlouhé...až moc

Poprvé jsem při poslechu knihy použila 2x zrychlený mód. Po prvních kapitolách se ve mně pral pocit zhnusení z detailně popisovaných drastických scén a nekonečné nudy. Sérii o komisaři Joonovi jsem poslouchala vždy ráda, příběhy byly temné, ale často překvapivé, zajímavé a poutavé. Tenhle příběh byl z mého pohledu jen temný a nudný, zbytečně natahovaný rádoby napínavými popisy prostředí a okolností a ještě k tomu interpretovaný v pomalejším než pomalém tempu. Ahndorilovi, zkuste ubrat na krvi a přidat na dynamice děje.

Recenzia audioknihy Běžkyně

14.01.2021 Overený nákup

Svěží, napínavé, zajímavé

Peter May detektivky umí a čínská série patří mezi jeho nejvydařenější. Poodkrývá zajímavosti z čínské kultury, gastronomie, způsobu myšlení, tradic... i kriminality. Baví a napíná od začátku do konce. Příběh není povrchní a přitom nenudí teoretickými výklady. Nesourodá a ne tak docela uvěřitelná dvojice čínského policajta a americké patoložky je kořením těchto příběhů a dlužno dodat, že Martin Myšička i Jana Plodková je svou interpretací vynášejí ještě o pár stupínků výš. Proto ráda odpouštím i ty těžko uvěřitelné shody náhodných okolností v závěru knihy, které hraničí se zázraky.

Recenzia audioknihy Nezvratné alibi

29.12.2020 Overený nákup

Baví mě

Baví mě Peter May i jeho namachrovaný hrdina (v dobrém), kterému ženy padají k nohám navzdory tomu, že je tak vševědoucí, až s ním zřejmě není k vydržení (i proto ty ženy musí čas od času prostřídat). Baví mě interpretace Davidem Matáskem, emocionální tak akorát, neroztahaná a chlapská. A v neposlední řadě mě baví ty nikým nerozluštěné příběhy, kterým jen Enzo přijde na kloub... a ještě si to skromně nechá pro sebe. Je to zkrátka skvělá zábava, napětí a testosteron v jednom!

Recenzia audioknihy Křišťálový klíč III.

11.12.2020 Overený nákup

Potřetí skvělý křišťálový klíč

Těším se na každý další díl téhle ságy. Baví mě košaté a košilaté příběhy z dávné doby, o které si myslíme, jak byli všichni ctnostní a nepáchali hříchy, protože "jó, to tehdy bývala jiná morálka". Baví mě pěkný jazyk, díky kterému vyprávění plyne jako klidná voda. Baví mě, že boží mlýny melou, i když pomalu. A baví mě, že konec každého dílu otevírá doširoka dveře pro ten další. Už se na něj těším.

Recenzia audioknihy Případy Kim Stoneové 1: Němý křik

11.12.2020 Overený nákup

Kim je tvrdá jako stone

Tahle detektivka mě docela bavila, i když její hlavní hrdinka - detektivka Kim - je trochu těžko uvěřitelná. Na povrchu tvrdá jako kámen, uvnitř citlivá a empatická ke všem, kdo se hledají a nemohou najít. Zkrátka plná rozporů. Příběh je zajímavý a odhaluje, jak snadné je páchat zločin v prostředí, kde každý raději zavře oči, než by podal ruku. Asi dám Kim ještě šanci...

Recenzia audioknihy Kim Čijong - ročník 82

11.12.2020 Overený nákup

Ještě že jsem se narodila v Evropě!

Začátek knihy mě odradil svou "neliterálností", strohým popisem faktů bez emocí, navíc nepříliš zajímavým. Postupně mě pohlcoval víc a víc. Korejských firem je v našich krajích nemálo a kdo s nimi spolupracuje, měl by si tuhle knihu přečíst. Odhaluje mnohé, vysvětluje způsob chápání a jednání mužů i to, proč je pro ně tak složité spolupracovat se ženami, respektovat je, natož považovat je za sobě rovné. Korejkám opravdu nezávidím. Mají sice rychlejší internet, ale to je asi ta jediná výhoda oproti našim příjemně evropským životům...

Recenzia audioknihy Mlha nad Shadow Sands

11.12.2020 Overený nákup

Pro podzimní mlhavé počasí

Mám ráda knihy, které napínají a přitom jsou psané hezkým jazykem, vzbuzují fantazii a ještě něco prozradí - třeba o místě, v němž se odehrávají. To všechno Robert Bryndza umí. Ačkoli za tu zvukomalebnou češtinu je třeba pochválit spíš překladatele a interpreta. Příběh je od začátku do konce poutavý, i když občas drsný. Ukazuje, že nejen zločiny zůstávají zahaleny v mlhách. Vystupují v něm silné ženy, které se nevzdávají - jako ve všech Bryndzových knihách, až mě napadá, že by si zasloužil nějakou feministickou cenu:)

Recenzia audioknihy Teorie vraždy

19.11.2020 Overený nákup

O virech a všeználkovi

Začnu tím, co mi nejvíc vadilo a pokusím se dojít k pozitivům. Interpretace je se vší úctou ta nejhorší, kterou jsem zatím slyšela. Vím, že to je nelehké řemeslo, že nejde o pouhé čtení nahlas, smířím se s tím, že mi některé hlasy jsou příjemné a jiné méně, ale na projev tohoto interpreta bez emocí a intonace jsem si nedokázala zvyknout do poslední tečky. Pokud jde o příběh, znám předchozí knihy tohoto autora a oceňuji šíři jeho znalostí i snahu poučit čtenáře detektivek v oboru přírodních věd. Občas je to fakt zajímavé, jen čeho je moc, toho je příliš. Na knihách mám ráda, když jsou lidské, překvapivé a chytré. U knih tohoto autora mám někdy pocit, že je píše stroj. Ne že by nešlo o dobře promyšlený příběh, ale nadlidským schopnostem, geniální předvídavosti a bezbřehému štěstí hlavního hrdiny zkrátka nevěřím.

Recenzia audioknihy Mizející dívky

19.11.2020 Overený nákup

Když pocit moci ovládne chorý mozek

Příběh za to stojí a vede k zamyšlení, kolik takových choromyslných jedinců s pocitem, že mohou všechno, kolem nás žije. A nezáleží na tom, zda se odehrává v americkém nebo v českém zapadákově. Navíc Zuzanu Slavíkovou poslouchám ráda, má takový syrový projev, který se k téhle knize více než hodí. Přesto se přiznám, že jsem se chvilkami nudila a ztrácela pozornost, takže za dechberoucí bych tenhle bestseller neoznačila. Za to mu ubírám jednu hvězdičku.

Recenzia audioknihy Katarze

03.11.2020 Overený nákup

Opravdu katarze

Islandskou autorku mám ráda pro její napínavé příběhy policejní i lidské zasazené do přece jen "exotického" prostředí Islandu, v němž se skoro všichni znají, což jim ale nebrání, aby si občas ubližovali stejně krutě, jako v jiných částech Evropy a světa. Na pozadí detektivního příběhu je mnohé k zamyšlení. Zamyšlení nad tím, jak sociální sítě "povýšily" šikanu na fenomén, před nímž se nelze schovat. Zamyšlení nad tím, že dlouhodobé přehlížení zla může vést k jeho katarzi, k pokřivení lidských charakterů, k zoufalství anebo k nalezení osobní spravedlnosti odplatou. A to nejen na Islandu.

Recenzia audioknihy A hory odpověděly

19.10.2020 Overený nákup

Melancholické pestré vyprávění o životě

Knížka mě uchvátila. Nejen nádherným jazykem a opravdu košatým dějem, jenž anotace slibuje, ale hlavně spoustou námětů k přemýšlení o tom, co je dobré, co není, co se nezdá a přesto se v dobré změní, co se dobrým zdá a pod povrchem je shnilé... Tenhle příběh si vyžádá každý kousek pozornosti a doznívá ještě dlouho po poslední větě. Autor má úžasnou schopnost přeskočit celé roky a desetiletí, a pak se zastavit u okamžiku, který je důležitý, jakkoli to zatím není patrné. Lidé prožívají zdánlivě jednotvárné životy a tvrdé zkoušky, přesto je v téhle knize tolik uvěřitelné laskavosti a opravdových citů...

Recenzia audioknihy Eugenie

15.10.2020 Overený nákup

O neláskách, láskách, zradách a 20. století

Lehké vyprávění o nelehké době přibližuje mnohé důležité: že správa podniku není jen bohatství, ale hlavně soustavná práce a odpírání, že válkou, jakkoli kruté měla následky, utrpení neskončila, že lidé si mohou zachovat důstojnost za všech okolností a režimů, a že bořit bylo a je vždy snazší, než tvořit. Jde o román, kterému lze odpustit určitou povrchnost, protože i těm, kdo se nezabývají historií, zajímavě vykresluje období a hodnoty, na něž nesmíme zapomínat.

Recenzia audioknihy Na dně

15.10.2020 Overený nákup

Nezklamal

Detektivka, jak má být, autor ani tentokrát nezklamal. Nepředvídatelný příběh odhalující, že za vším není třeba hledat ženu, ale prachy. Napínavé a kvůli mnoha jménům aktérů trochu zamotané vyprávění vrcholí způsobem, který vyvolává mírný úsměv, protože křehké dívky a ranění muži, co přeperou protřelého hromotluka, potkáš spíš na papíře než v životě, ale ať, tahle detektivka je originální, nutí přemýšlet, pobaví a jako bonus varuje workoholiky, že nebudou-li odpočívat, vyhoří.

Recenzia audioknihy Mlýn

15.10.2020 Overený nákup

Moc důležitá kniha

Je opravdu důležité, aby takové knihy vycházely a období nacistické i komunistické diktatury bylo připomínáno na příbězích lidí, kteří je prožili nezalezlí v dírách svých obýváků a chat, ale se vztyčenou hlavou. Klobouk smekám před autorem, příběh se poslouchá s mrazením v zádech, ale nejde se od něj odtrhnout. Dodávám, že moje mamka, která poválečnou dobu a kolektivizaci na jihočeském venkově zažila, se při poslechu knihy vrátila do oněch dob, na které by raději zapomněla, a potvrdila, že tristních příběhů, lidských hyen, zbabělců a lemplů vynesených do funkčních výšin bylo mnoho, hrdinů jen velmi málo a dobrých konců ještě méně. Proto náš venkov dnes vypadá tak, jak vypadá.

Recenzia audioknihy Ostravská mystéria

25.09.2020 Overený nákup

Zábavné a mystické

Knížka pro pobavení, zasmání, výuku ostravštiny a vyvolání pochybností, jestli to tajemné kolem nás přece jen nemůže být realitou. Taková pohádková kniha pro dospělé nebo ne tak docela dospělé. Bavily mě hlavní postavy, jejich rozprávění i smýšlení. Bavil mě popis ostravské reality před téměř sto lety. V příbězích jsem se někdy trochu ztrácela... V každém případě nabízí tahle knížka zábavné vybočení z reality a všednosti.

Recenzia audioknihy Kdo ví, kde budu zítra

08.09.2020 Overený nákup

Jedním dechem

Přiznávám - nejsem objektivní, obdivuji oba protagonisty této knihy už delší dobu. Jejich autorské čtení mě nadchlo, jde o obyčejný rozhovor dvou novinářů o devadesátkách i době současnější. Líbí se mi, jak pak Etzler dokáže srozumitelně pojmenovat příčiny některých fenoménů současné doby, nad nimiž mi zůstává rozum stát. Líbí se mi jeho zdravé sebevědomí, které si může dovolit, protože dokázal to, před čím smekám: opustit pohodlí, makat, učit se a žít naplno.

Recenzia audioknihy Jeden z nás

08.09.2020 Overený nákup

O vztazích

Bavilo mě rozplétání propletených vztahů mezi sousedy, kteří se na sebe zubí, když se potkají, ale každý má co skrývat, každý by nejradši na něco zapomněl nebo to vzal zpět. Tyhle zdánlivě vzorné rodinky i jednotlivci jsou normální hříšníci, jen nechtějí, aby to někdo řekl nahlas. Právě tahle linie příběhu mě bavila víc, než vražedná zápletka, která byla ke konci už dost průhledná. Přesto knížka stojí za poslech i zamyšlení, co vše se může schovat za dveřmi úpravných domků na předměstí.

Recenzia audioknihy Černá ozvěna

24.08.2020 Overený nákup

Harry Bosh poprvé a určitě ne naposledy

Svérázný detektiv a správný chlap, který má dost nedostatků, aby byl uvěřitelný, leccos za sebou, aby se nenechal jen tak srovnat do řady. K tomu zajímavá zápletka a okolnosti, které poodhalují i temna zkorumpované policie a dozvuků Vietnamské války. Příběh se rozjel na plné obrátky od samého začátku, proto závěrečné přešlapování kolem už velmi jasného rozuzlení bylo trochu zklamáním. Přesto bych detektivu Boshovi dala další šanci.

Recenzia audioknihy Karanténa

24.08.2020 Overený nákup

Tohle není May v nejlepší formě

Tipla bych to na prvotinu nebo knihu ušitou horkou jehlou přes víkend. Od autora, jako je Peter May, opravdu hluboké zklamání. Začátek chytlavý, ale pak už jen povrchní nelogický děj, který směřuje k naprosto neuvěřitelnému vyvrcholení. Šlo o to, nakrmit čtenáře bičované půl roku pandemickým zpravodajstvím laciným příběhem o padouších, co zavinili nekontrolované šíření smrtícího viru? Fakt má tohle May zapotřebí?? Pokud se nechci bahnit v kritických zvoláních, shrnu to slovy: zbytečná kniha, kterou na únosnou úroveň povznesl jen Daniel Bambas svou interpretací.

Recenzia audioknihy Dokonalé ticho

24.08.2020 Overený nákup

Opět dokonalé

Helen Fields umí chytit čtenáře/posluchače od prvního okamžiku do poslední tečky a Jan Šťastný je nepochybně šťastnou volbou interpreta. Příběh je originální, napínavý, nepředvídatelný - přesně takový, jaký má detektivní příběh být. Odbočky k soukromým životům hlavních postav jsou zpestřující, i když dokonalost některých postav a dokonale citlivé a ohleduplné chování policie ve vyhrocených situacích balancuje na hranici mezi uvěřitelností a parodií. Ale ať, tyhle detektivky mě baví a po každé další Dokonalé xxx bez váhání skočím.

Recenzia audioknihy Bohemia

06.08.2020 Overený nákup

Poslech na dovolenou

Pohodová nenáročná knížka, která pobaví a občas i vyloudí úsměv. Ovlivněna profesí autora příběhu jsem si chvílemi představovala, jaký by z toho byl film. Myslím že zábavný. Poslech téhle limonády sympaticky prezentované Kryštofem Hádkem se hodí třeba na letní dovolenou nebo pro jakékoli chvíle, kdy nechceme moc přemýšlet, ale ani se nudit. Proč ne..? (Úmyslně se vyvaruji srovnávání autora-syna s autorem-otcem. To by nebyl vyrovnaný souboj).

Recenzia audioknihy Dům duchů

03.08.2020 Overený nákup

Příjemné překvapení

"Magický realismus" zmíněný v anotaci mě spíš odrazoval od poslechu této knihy, ale nakonec to bylo milé překvapení. Dva pohledy na rozpolcené dějiny Chile, jeho kulturu i politiku, ale hlavně život a smýšlení lidí z měst i vesnic, severu i jihu, lásky i pomsty, snaha kopírovat Evropu a přitom se držet vlastních tradic a zásad, ať už jsou jaké jsou... to vše přináší poutavý děj románu, který stojí za poslech i za zamyšlení nad tím, jak snadné je diktátorům otevřít dveře k moci a jak nesnadné je - po vystřízlivění - za nimi ty dveře zavřít.

Recenzia audioknihy Podbrdské ženy

21.07.2020 Overený nákup

Silné příběhy silných žen

Hořké příběhy několika generací žen, které byly vychovávány a společenskou atmosférou dotlačeny k tomu, aby držely "ústa" a vydržely všechno, co jim jejich blízcí nadělí. Občas z toho padá beznaděj, přesto knížka stojí za přečtení (poslech) a zamyšlení nad tím, jak moc mohou mámy svým dětem dát, ale i vzít. Nakonec přinese i kousek naděje, že je možné jít svou cestou.

Recenzia audioknihy X způsobů smrti

14.07.2020 Overený nákup

Překomplikované a proto těžko uvěřitelné

Knihu jsme pořídili jen proto, že předchozí Motiv X skončil v půlce děje (aniž by bylo avizováno, že jde o 1. díl dvojdílné knihy). Celkově velké zklamání - autor sází na drastické popisy a scény, děj je tak propletený a rádoby překvapivý, že se člověk v prvním dílu ztratí a ve druhém nenajde. Vraždy bez motivu s notnou dávkou zvrhlé představivosti páně autora si mě nezískaly, dějové zvraty bez logiky a opodstatnění už vůbec ne.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Motiv X

22.06.2020 Overený nákup

Zmatené

Asi by bylo fér upozornit toho, kdo si knihu zakoupí, že jde o polovinu příběhu, který končí zcela nepochopitelně (asi rádoby zajímavě) a k jehož dokončení je třeba zakoupit navazující knihu X způsobů vraždy. Tento nedokončený příběh působí až příliš zmateně na to, aby upoutal pozornost a vtáhl do děje. Skáče z jedné dějové linky na druhou a zaujme tak nanejvýš s lehkostí popisovanou brutalitou. Podruhé je pro mě zklamáním i interpretace Pavla Soukupa, zejména zoufalá výslovnost anglických pasáží, ale i slov, která jsou součástí našeho slovníku (flíková = fleecová, tejkový = teakový...).

Recenzia audioknihy Neviditelný

16.06.2020 Overený nákup

Drama skvěle zahrané

Nad příběhem, který stojí za poslech a zamyšlení, převyšují interpreti, kteří vtáhnou do děje a vyjadřují emoce skryté i docela odkryté. Temný příběh o lidském šílenství má hodně rozměrů a ne zcela překvapivý náhlý konec. Připadalo mi, že sleduji dobře napsanou hru, natolik je dramatizace barvitá.

Recenzia audioknihy Msta písecké panny

16.06.2020 Overený nákup

Trochu zklamání

S autorem jsem se potkala u dvou pokračování rodinné ságy Křišťálový klíč, a tak jsem si myslela, že jsou všechny jeho knihy tak čtivé/poslouchatelné, poutavé a zajímavé zároveň. Msta písecké panny mě trochu zklamala. Postavy jsou povrchní, o městu Písek těch dob se dozvíme jen velmi málo, zápletka je sice promyšlená a dobro nakonec vítězí, ale čekala jsem víc. Oceňuji interpretaci panem Hyhlíkem, která k historický románům pasuje a plyne jako klidná Otava.

Recenzia audioknihy Devátý hrob

11.06.2020 Overený nákup

Propletenec

Ztratila jsem se... Nemyslím, že aby byl příběh poutavý, musí angažovat tolik zemí, jmen, osudů a lidských orgánů. Za mě to připomíná, jak kočička s pejskem pekli (krvavý) dort. Příběh je za hranicí uvěřitelnosti a pro jeho úplné pochopení je asi třeba poslouchat s tužkou a zápisníkem a dělat si poznámky kdo s kým kam kdy proč... Pokud jde o interpretaci, musím být ještě kritičtější. Knihu, v níž je řada anglických pasáží, které jsou důležité pro děj, by snad mohl číst někdo, kdo má alespoň elementární znalost angličtiny (pan Soukup je zcela nepolíben a zřejmě neměl k dispozici ani fonetický přepis). Ale není snad třeba třeskuté inteligence k tomu, aby krevní skupinu 0- přečetl jako "nula negativní" a ne jako "Ó negativní". Copak to nikdo nerežíruje a neposlouchá?? Ó to je průšvih!

Recenzia audioknihy Zpětný ráz

11.06.2020 Overený nákup

Poslouchat jen s plným žaludkem :)

Autora i hlavního hrdinu fakt miluju. A navíc miluju jídlo! Takže tahle knížka je přímo lahůdkou. No, abych pravdu řekla, postava chvástavého Enza, který kam přijede, tam šíří nejen moudra, ale i své geny, už mi připadá trochu směšná (nic proti dokonalým mužům). Takový Brouk Pytlík ve skotské sukni s francouzským šarmem. Detektivky Petera Maye jsou přesto chytré, překvapivé a hlavně se v nich člověk dozví nejen kdo je vrah, ale taky spoustu zajímavostí z nejrůznějších oborů. Navíc David Matásek je interpret na jedničku!

Recenzia audioknihy V bílém plášti

11.06.2020 Overený nákup

Neposlouchat před návštěvou lékaře

Proč jen jsem si myslela, že to budou humorné povídky? Snad jsem se nechala unést pověstí některých autorů. Místo toho na mě některé části vyprávění zapůsobily depresivně a při jiných mi trnuly zuby nebo jiné raději nejmenované části těla. Rozhodně bych tuhle audioknihu nedoporučila poslouchat v průběhu hospitalizace nebo v čekárně u lékaře. Chápu, jsou to příběhy ze života a život někdy bolí...

Recenzia audioknihy Popravčí

22.05.2020 Overený nákup

Až moc brutální

Vím, když se chceš vyhnout brutalitě, neposlouchej detektivky! Jenže tohle už je fakt moc. Autor jako by se vyžíval v líčení utrpení, mučení a strastí. Příběh je napínavý a promyšlený, dvojka detektivů i jejich drsná šéfka mě docela baví, ale některé části jsem měla potřebu přeskočit. Snad by to šlo i méně drasticky.

Recenzia audioknihy 50 odstínů tymiánu

22.05.2020 Overený nákup

Asi nejsem cílová skupina

Po delší době jsem nedokázala doposlouchat do konce. Asi nejsem středně příčetná. Vůbec jsem nepochopila, co má příručka zahradnické magie sdělit. Připadalo mi to jako pokus o pohádky, jen nevím, pro koho. Navíc interpretace je velmi fádní. Škoda, jako nadšený zahradník jsem se těšila na chytrou fantazii o zahradních kouzlech.

Recenzia audioknihy Dokonalá smrt

22.05.2020 Overený nákup

Dokonalá potřetí

Autorka Helen Fields mě potřetí přesvědčila, že její detektivky jsou originální, napívané, promyšlené, sice občas surové, ale přesto velmi poslouchatelné. Postavy detektivů Turnerové a Callanacha jsou pestré a uvěřitelné, baví mě. Rozhodně si počkám na další "Dokonalý" počin.

Recenzia audioknihy Křišťálový klíč II. - Vídeňský sen

05.05.2020 Overený nákup

Výlet do 18. století

Úžasně čtivé nahlédnutí do životů prostých lidí, i těch, kteří se považovali za něco lepšího, prošpikované běžnými radostmi, celoživotními i zištnými láskami, laskavým humorem i pokrytectvím a intrikami, podnikatelskými úspěchy a partnerskými prohrami. A taky pohlavními nemocemi a závislostí na alkoholu. Návrat o 300 let skýtá překvapivé množství paralel s dneškem, lidské charaktery se zkrátka příliš nemění. Nejsem příznivcem historických románů, ale Křišťálový klíč mě uchvátil už od prvního dílu. Vřele doporučuji.

Recenzia audioknihy Chirurg

27.04.2020 Overený nákup

Všední a přitom strhující

Jako by autorka prožila pár let v kůži nad alkoholovou propastí se potácejícího chirurga, kterému sebevědomí dodává snad jen to, že je jednooký mezi slepými. Je až neuvěřitelné, jak tenhle příběh vyznívá autenticky, jako bych hlavního hrdinu odněkud znala. Překvapilo mě, jak mě tahle kniha připoutala, i když jsem si od ní moc neslibovala, a kdybych nebyla nalákána autorčinou Dědinou, nikdy bych po tomto žánru nesáhla. A Pavlu Baťkovi tahle role sedí jako ušitá! Povedené dílko.

Recenzia audioknihy Nenech to být

13.04.2020 Overený nákup

O tajných a utajených

Začnu od konce - je promyšlený a vlastně překvapivý, což je nepochybně znak dobré knihy detektivního žánru. Jen propracovat se k tomu konci mě stálo trochu víc úsilí, než je zdrávo. Snad až příliš složitě propletené nitky spojují osudy spolužáků jedné americké střední s tajemným objektem v lese za městem. Děj občas nudil a občas mrazil. Celkově slušný průměr.

Recenzia audioknihy Šikmý kostel

13.04.2020 Overený nákup

Jedním dechem

Dala jsem na doporučení Aleny Mornštajnové a udělala jsem dobře - další z knih, které o historii naší země prozradí mnohé a navíc tak poutavým způsobem, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. V dnešní ufňukané době je tak trochu k nevíře, co všechno lidé unesli a přitom si zachovali hrdost a víru v lepší časy. Kniha poodhaluje kromě jiného i některé příčiny toho zvláštního pnutí mezi slezskými obyvateli, kteří se hlásí k české a polské národnosti. Ale hlavně - je to strhující příběh o silných ženách, který jedna skvělá žena napsala a další úžasně odvyprávěla.

Recenzia audioknihy Poslední Aristokratka

13.04.2020 Overený nákup

Lehké poslouchání - až moc

Tušila jsem, že to nebude hlubokomyslné počtení (poslech), ale spíš řachanda. Popravdě jsem se ani moc nebavila, ani moc nedozvěděla o tom, jaké to bylo, když se restituenti vraceli do zdevastovaných obydlí svých předků a snažili se jim vrátit důstojnost. Za největší přednost této knihy proto považuji interpretku - Veroniku Kubařovou, jejíž vyprávění se poslouchá věru jako na zámku.

Recenzia audioknihy Báječný krámek s čokoládou

18.03.2020 Overený nákup

Limonáda s vůní čokolády

Žádnou "literatůru" jsem od toho nečekala, a proto jsem se nezklamala. Na příběhu o dvou generacích Britek, jimž teprve pobyt ve Francii ukázal, jak správně žít, je asi nejzajímavější právě ten odvěký souboj těchto kultur, založených na poměrně odlišných hodnotách. Jakkoli je příběh a zejména jeho závěr trochu kýčovitý, potěší nenáročné romantické duše.

Recenzia audioknihy Zlomené srdce

09.03.2020 Overený nákup

Nenechá vydechnout

Popravdě: první důvod, proč tuhle knihu poslouchat, byl Igor Bareš. Jeho vyprávění mě baví, uklidňuje... a to i v případě tohoto příběhu, který spíš zneklidňuje. Jde o promyšlenou složitou pavučinu lidské chamtivosti, lží a pocitu, že kdo má prachy, může vše. Kéž by i v životě vyšla občas spravedlnost na světlo a postihla ty nepostižitelné, tak jako v téhle knize, která baví, i když jde těžko uvěřit zvratům, které tu vytáhnou nesmrtelného hlavního hrdinu z průšvihu, tu mu vnuknou geniální myšlenku, tu ho přivedou na stopu, kterou všichni před ním přehlédli...

Recenzia audioknihy Osmnáct pod nulou

05.03.2020 Overený nákup

Na hraně nebo už za?

Detektivky mě baví, ale nesmí být "hnusné". Jedna věc je napínavý příběh - to beru. Ale neberu, když se autor vyžívá v detailních popisech nelidských činů a jejich důsledků, jakkoli chápu, že se dějí. Zkusila jsem dvě knihy ze série s Fabianem Riskem a obě ve mně vzbuzovaly pochybnost, jestli už to není moc. Myslím, že z dobré detektivky nemusí cákat krev.

Recenzia audioknihy Sedmdesátky - Hotel ve víru doby

05.03.2020 Overený nákup

Lehká kniha o těžké době

Trochu rozpačitý prvoplánový humor, ale proč ne, pokud dokáže přiblížit pokrytectví a zvěrstva sedmdesátek. Styl odpovídá vyprávění mladého kluka, který není bůhvíjaký duševní mág, ale některé postřehy jako by mě vrátily do dob, které nelze zapomenout. Kdy najít slušnou restauraci byl nadlidský úkol a kdy burani vládli, zatímco hrdinové myli nádobí. Ne že by se to nemohlo zopakovat - takže jako varování dobré.

Recenzia audioknihy Černá díra

01.03.2020 Overený nákup

Mrazivý Island

Na druhou knihu této autorky jsem se těšila a nezklamala. Příběh je promyšlený, propletený a postavy uvěřitelné, protože nejsou supermani (jak to někdy v detektivkách bývá), ale lidi s chybami, rozmary a občasnou kocovinou. Kromě začátku, který je drastický a vzbudil ve mně pochybnosti o tom, jestli poslouchat dál, je kniha poutavá a nabízí kromě nejen napětí, ale také vhledy do psychologie postav, zoufalství a msty.

Recenzia audioknihy Nechtění

19.02.2020 Overený nákup

Pro otrlé

Dobrý příběh, napětí i psychologie postav, jaké očekávám od severských detektivek. Snad jen kdyby se násilí nedělo na dětech... ale i to se nejspíš stává. Poslech tak lze doporučit jen trochu otrlejším povahám.

Recenzia audioknihy Oběť bez tváře

12.02.2020 Overený nákup

O spolužácích tak trochu jinak

Zpočátku jsem měla dojem, že je zápletka moc průzračná a pachatel jasný. Pak se nitky příběhu rozeběhly takovými směry, že se občas tajil dech. Mám sice výhrady k superhrdinům, kteří všechno vědí a všechno přežijí, ale napínavý příběh upoutá a nepustí do poslední kapitoly. A připomene, že se někdy více staráme o to, co se děje venku a přitom nám uniká, co se odehrává u nás doma.

Recenzia audioknihy Dědina

12.02.2020 Overený nákup

Smát se nebo brečet?

Úchvatný literární a psychologický počin. To, jak se autorka dokáže vžít do role místní drbny, poctivého sedláka tělem i duší, jednoduchého řezníka plodícího jedno dítě za druhým, mladého líného floutka bez mravních zásad... je neuvěřitelné. Povídky vyvolávají salvy smíchu i spoustu otázek. A obsahují mnohé generacemi ověřené pravdy, třeba že s polema i s politikou je to zlé, chybí-li meze.

Recenzia audioknihy Rodinné povídky

28.01.2020 Overený nákup

Nenáročné

Popravdě jsem od těchto autorů čekala trochu víc. Asi se do povídek více nevešlo. Ráda jsem si je poslechla, ale nejspíš se k žádné znovu nevrátím. Občas mi přišlo, že autor(ka) se u psychoanalytika potřeboval(a) vypsat z toho, s čím se uvnitř pere.

Recenzia audioknihy Kanibal z Nine Elms

28.01.2020 Overený nákup

Odpudivé, ale napínavé

Někdy mám problém uvěřit, že se dá přežít úplně všechno, třeba zápasit se silným chlapem a mít při tom rozpárané břicho, nebo uletět zavěšený pod helikoptérou se spoutanými rukama. Ale proč ne... Detektivka je to zajímavá, propletená a poutavá, i když občas trochu předvídatelná a hlas Martina Stránského se k ní náramně hodí. Jen doufám, že takových kanibalů po světě moc neběhá.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Smrtící bílá

28.01.2020 Overený nákup

Stále stejně dobré

Zraje jako víno. Čtvrtá detektivka autorky skrývající se za pseudonymem, je stejně dokonale promyšlená a překvapující svým rozuzlením, jako ty nejsložitější anglické labyrinty. Nesmírně poutavé poslouchání, skvěle vystavěné postavy a děj, který nedá spát. Navíc dává naději na další pokračování. Výborná kniha i pro "nedetektivkáře".

Recenzia audioknihy Stříbrná cesta

28.01.2020 Overený nákup

Tahle knížka si zaslouží medaile

Překvapivá, napínavá, uvěřitelná, barvitá... to vše mě napadá při hodnocení této knihy. Klobouk dolů před autorkou, je-li tohle debut, těším se, co přijde dál. Zajímavé a skvěle vykreslené povahy lidí, kteří se perou se životem, každý tak trochu po svém. Někteří z nich se třeba nakonec potkají... Vřele doporučuji!!

Recenzia audioknihy Code 93

25.12.2019 Overený nákup

Uvěřitelně neuvěřitelné

Je znát, že tenhle příběh napsal člověk "od fochu". Velmi uvěřitelný děj v neuvěřitelném kontextu vražd zametených pod koberec kvůli statistikám a pocitu, že někteří nestojí ani za objasnění smrti. Kdyby se ovšem mezi takovými anonymními mrtvolami nezjevila milovaná a zatracovaná prominentní dívčina... Stojí za přečtení i zamyšlení. A Martin Stránský tomu dodává šmrnc.

Recenzia audioknihy Sestry

25.12.2019 Overený nákup

Temné jako noc

Tuhle knížku bych rozhodně neposlouchala v temném lese. Autor se vyžívá ve stínu lidských duší a nedává moc prostoru k vydechnutí mezi líčením strastiplných cest, které lidi dovádějí k hrůzným činům... a ne vždy ke spravedlnosti. Jakkoli mi u tohoto autora schází větší nadhled a aspoň kapka naděje a humoru, vždycky mě jeho knížky přitáhnou jako tmavé zákoutí, které vzbuzuje strach, ale láká k objevení, co se tam asi tak skrývá. Interpretace souzní s dějem (zkrátka je to Schwarz).

Recenzia audioknihy Oběť 2117

25.12.2019 Overený nákup

Asad tentokrát v popředí

Navzdory veskrze zapeklitým zápletkám s nádechem šílenství a terorismu nepostrádá dvojice detektivů Karla a Asada podtext humoru (byť často černočerného) ani životní moudra. Příběh až smyšlený je uvěřitelný a klade spoustu otázek o hrozbách, kterým čelíme, ať už sedíme příliš dlouho zamčeni sami do sebe doma u počítače anebo vyjdeme do ulic a jsme v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Příběh o extrémech, které ale zdaleka nejsou tak výjimečné a neuvěřitelné. A o tisících obětí beze jména...

Recenzia audioknihy Zůstaň se mnou

25.12.2019 Overený nákup

Cesta do africké duše

Postavy dokonale vystižené z africké reality dávají nahlédnout do života a smýšlení ženy i muže, procházejí s lehkostí převratnými životními zlomy a nežádají o hodnocení ani odpuštění - jsou jací jsou a procházejí svými osudy s hlavou vztyčenou. Nesmírně zajímavý příběh s čekaným i nečekaným koncem, tragický a přesto pozitivní.

Recenzia audioknihy Adelheid

25.12.2019 Overený nákup

Nedokončená

Opravdu zvláštní... příběh poválečné doby mě zpočátku pohltil, dával naději na neobvyklé nahlédnutí do složité černobílé doby. Když skončil, nebylo mi jasné, jestli pár kapitol nechybí. Je to utržené, nedokončené... ale taková asi byla ta doba.

Recenzia audioknihy Strach

08.11.2019 Overený nákup

Pro zamyšlení i ochlazení v letních dnech

Začnu srovnáním - Trhlina měla podobnou atmosféru, ale lepší nápad a větší spád. I tak stojí Strach za poslech, kdyby pro nic jiného, tak pro posledních pár vět, které jsou poselstvím pro nás pro všechny. Příběh je mrazivý nejen tím, že se odehrává v kruté zimě, ale i pro to, jak odhaluje strach v nás. Body navíc přidává interpret i krásná slovenština.

Recenzia audioknihy Hovor se smrtí

08.11.2019 Overený nákup

Drsné, promyšlené, překvapivé

Tenhle autor fakt umí upoutat pozornost napínavým příběhem, jen mi - stejně jako u jiných jeho děl - vadí, jak si libuje v popisu rozřezaných těl a praskajících lebek. Děj je rozhodně promyšlený, s překvapivým rozuzlením, detektiv má téměř nadlidské schopnosti, ale je to sympaťák, postavy příběhu jsou barevné a tak tahle knížka nepochybně stojí za poslech. Jen z ní trochu mrazí...

Recenzia audioknihy Dvojitý kříž

01.11.2019 Overený nákup

Drsné až na hranu

Nepochybně skvěle napsaná detektivka, nepříliš předvídatelná a napínavá do poslední kapitoly, jen by se autor nemusel tak vyžívat v odporných detailech při popisu obětí. V každém případě řadím Chrise Cartera mezi oblíbené autory detektivek, detektiva Huntera mezi téměř dokonalé myslitele (žijí takoví detektivové i jinde než v knížkách?) a Jakuba Saice mezi jedničky, pokud jde o interpretaci temných příběhů s jiskrou naděje.

Recenzia audioknihy Cizinci v noci

09.10.2019 Overený nákup

Smutek a něha

Kniha by měla být "povinnou četbou" pro sobce, kteří si přivlastňují životy svých blízkých. Je v ní tolik laskavosti, hravosti, porozumění, ale i smutku, nedorozumění a nenaplněných představ... jako v životě. Málokterá kniha zavdá tolik důvodů a témat k přemýšlení. Úžasná interpretace je bonus navíc.

Recenzia audioknihy Muž jménem Ove

24.09.2019 Overený nákup

Lidé jsou dobří

Kniha, ke které se budu vracet, kdykoli mě přepadnou pochybnosti o lidské dobrotě. Úžasný příběh bohatství, které nikterak nebrání střídmosti až skrblictví, vřelosti maskované strohými zásadami, podivnými rituály a suchým humorem. Audiokniha, která vyvolá smích i slzy, ale hlavně donutí přemýšlet o lidech kolem nás a o lidství v nás. Knihy tohoto autora mě moc nezaujaly, proto jsem byla skeptická, ale tahle mě vážně dostala. A pan Vlasák - dokonalá volba!

Recenzia audioknihy Dívka, která musí zemřít

20.09.2019 Overený nákup

Stylová rozlučka s Miléniem

Napínavé, promyšlené, temné, propletené, mrazivé...od začátku do konce. Skvěle odvyprávěné Martinem Stránským. V kategorii "severských detektivek" rozhodně patří do "áčkové" třídy. A přece je nejspíš dobře, že tahle série končí, aby hrdinské činy a nadlidské výkony maličké Lisbeth a schopnost přežít cokoli (nejen její, ale i hrdiny-novináře) byly ještě uvěřitelné.

Recenzia audioknihy Kaštánek

16.09.2019 Overený nákup

Pro dlouhé podzimní večery

Další dobrá severská detektivka, syrová a brutální (občas až příliš), ale napínavá do tečky za poslední větou. Příběh je promyšlený, konec překvapivý, hlavní hrdinové sympatičtí a navzdory krutosti prolínající celý děj problikne na konci trochu světla. Interpretace nepatří k největším přednostem této audioknihy, ale ani neruší, spíš ji člověk nijak zvlášť nevnímá - a to nakonec není špatné. Stojí za poslech.

Recenzia audioknihy Svědkyně ohně

18.08.2019 Overený nákup

Další TOP detektivka

Kdo nepoznal Joonu Linnu, neví, co je skvělá detektivka. Autorská dvojice alias Kepler dokáže upoutat pozornost prvními větami a už ji nepustit. Napínavý příběh brutální vraždy, do jejíž vyšetřování vstupuje "vědma", ale stejně si s ní nakonec musí poradit detektiv, stojí za to mrazení v zádech. Pavel Rímský je dobrý vypravěč, jednu hvězdičku ubírám proto, že jsou ještě lepší.

Recenzia audioknihy Písečný muž

16.08.2019 Overený nákup

Promyšlené do posledního zrnka písku

Rozhodně stojí za poslech. Autoři vytvořili superhrdinu jménem Joona Linna, kterému člověk všechno odpustí a všechno uvěří. Je sympaťák a ještě k tomu chytrý až za roh. Ale vážně - příběh je napínavý, nepředvídatelný, dokonale vypointovaný, knížku jsem poslechla jedním dechem (slechem). Klobouk dolů, skvěle odvedené detektivkovské řemeslo.

Recenzia audioknihy Májové růže

15.08.2019 Overený nákup

Dobrý poslech

Po prvním dílu ze Zahrady jsem k tomuto pokračování přistupovala s rozvahou, ale mile překvapila. Atmosféra krutosti sice nadále přetrvává, mrtvol je nepočítaně, ale příběh a jeho hlavní hrdinka-vypravěčka nabízí i kapku naděje. Napínavá detektivka o silných ženách a trochu neuvěřitelně laskavých policajtech.

Recenzia audioknihy Rybí krev

06.08.2019 Overený nákup

Antijaderná

Trochu zklamání...přiznávám. Čekala jsem silný příběh a když skončil, musela jsem se několikrát přesvědčit, jestli nějaké kapitoly nechybí. Nepochybně smutné osudy těch, kteří museli "vyklidit pole" jaderné elektrárně, i osobní prohry, které nesouvisejí s jádrem, ale s lidskými stíny, se odehrávají na pozadí přerodu české společnosti. Snad chybějící osobní zkušenost mě na konci zavedla k otázce: co tím chtěl autor říct?

Recenzia audioknihy Hod mrtvou labutí

06.08.2019 Overený nákup

Kniha roku (aspoň za mě)

Dlouho se mi nestalo, aby se za mnou lidi v dopravních prostředcích ohlíželi, jak vybuchuju smíchy se sluchátky v uších. Tahle povídková knížka mě vážně dostala. A povídka, podle níž se knížka jmenuje, zvlášť. Jsou to různé pohledy na naši současnost i budoucnost, z nichž tečou slzy smíchu i smutku. Takové varující zrcadlo... ale fakt zábavné.

Recenzia audioknihy Modré stíny

06.08.2019 Overený nákup

Skvělá česká detektivka

I když jsem znala seriálovou verzi, tahle knížka stála za poslech. Kromě napínavého příběhu a propracované psychologie postav je to exkurze do chobotnice po česku - propletence politiků rozhazujících "peníze všech" s těmi, kteří si taky chtějí pro sebe kus urvat. Až z toho mrazí, jak je to pravdivé. A pak že s poctivostí nejdál dojdeš.

Recenzia audioknihy Pražské jaro

12.07.2019 Overený nákup

Pohled cizince

Je to zajímavá sonda, i když je občas těžké se vyrovnat s povýšeností pohledu vypravěče na život za železnou oponou. Jakoby oddělovala lepší lidi od horších. Historii je třeba přiblížit na lidských příbězích, spíš než strohými fakty, proto má i tahle knížka své místo v předávání šílených kapitol našich dějin těm, kteří je nezažili na vlastní kůži (mezi něž patřím, a proto je i pro mě těžké si představit, co se tenkrát událo). Kéž by to byla poslední smutná kapitola novodobých českých dějin.

Recenzia audioknihy Dítě číslo 44

08.07.2019 Overený nákup

V Rusku je všechno možný...

...říkával můj děda a měl pravdu tehdy, měl by ji i dnes. Z příběhu padá tíseň z lidského strachu způsobeného vraždami stejně jako fízlovským režimem. Stojí za poslech, jako varování a připomenutí, kterého není nikdy dost, i kvůli skvělé interpretaci.

Recenzia audioknihy Krvavé svatební šaty

02.07.2019 Overený nákup

Život se stihomamem (a stihomanem)

Uffff - zaznělo po zdolání této audioknihy o tom, že nejsme pány svého žití, pokud se někdo rozhodne ho obrátit naruby. Celou první část jsem nechápala, kam ten průšvih míří, pak se klubko začne rozmotávat, ale není snadné mu uvěřit a konec je trochu plytký a nepříliš uvěřitelný. Co dodat - nepříliš originální, dost šílené, trochu napínavé a přespříliš krvavé.

Recenzia audioknihy Eleanor se má vážně skvěle

02.07.2019 Overený nákup

Z rozpaků až k nadšení

Tahle knížka je všechno, jen ne tuctová. Podivuhodná Eleanor má dost důvodů být považována za podivínku a ještě si svou image zhoršuje necenzurovanou upřímností za všech okolností. Na začátku jsem měla problém se chytit a některé zdlouhavé scénky (např. depilace) sváděly ke zrychlenému poslechu, a na konci se mi s ní nechtělo loučit. Naštěstí dopadla Eleanor vážně skvěle a to jí ze srdce přeji. Petra Špalková opět výborná.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Vyvolávač deště

02.07.2019 Overený nákup

Grisham nezklame

Trochu těžkopádný začátek se postupně mění v promyšleně napínavý příběh, ve kterém silné zlo nevítězí nad zdánlivě slabým dobrem, ale vítězství dobra je hořké. Kéž by to tak bylo vždy a všude... Konec je překvapivý, což příběhu dodává mnohem větší uvěřitelnost než čirý happy end a nutí k zamyšlení o právu a spravedlnosti. Stojí za poslech.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Zahradnictví

16.06.2019 Overený nákup

Je to naše historie

Jsem ráda za každý počin, který přiblíží naši novodobou historii a ještě dokáže pobavit. Trilogii Zahradnictví mezi takové nepochybně patří. I po shlédnutí filmového ztvárnění to stojí za to. Děj se odvíjí tak samozřejmě, pobaví i rozesmutní, jako život. A interpreti jsou opravdu skvělí. Knihy tohoto typu vydají za hodiny dějepisu! Díky za ně.

Recenzia audioknihy Krotitel

16.06.2019 Overený nákup

Drsné

Začátek byl fakt drsný a rozuzlení překvapivé. Napínavý příběh, který dokazuje, jak je snadné si učinit vlastní (povrchní a nesprávný) názor a jak je pravda mnohdy skrytá za falešnou maskou. Jako milovník detektivek jsem slyšela/četla i lepší díla, ale přesto tahle kniha stojí za poslech. Jen se přiznám, že interpretka Sylva Talpová mě moc nenadchla - čte to jak žákyně střední školy.

Recenzia audioknihy Někdo blízký

16.05.2019 Overený nákup

I to se může stát...

Zvláštní příběh, na jehož konci vlastně nevím, jestli dopadl dobře. Zápletky jsou věru zapletené, děj má spád a dobře se poslouchá, i když je člověku občas smutno. Bodejť by nebylo, když jde o děti, které nemají na růžích (ani kopretinách) ustláno. Sonda do svědomí příliš ctižádostivých rodičů stojí za poslech.

Recenzia audioknihy Dny opuštění

16.05.2019 Overený nákup

Zklamání

Od autorky geniálních Geniálních přítelkyň jsem čekala mnohem víc, než tenhle těžko uvěřitelný, sebestředný, iracionální náhled do zmatené duše ženy, kterou opustil muž a kvůli tomu ztrácí na dlouhé měsíce sebeúctu i schopnost postarat se o sebe a své děti. Tak nevím, co si o tom myslet. Po dlouhé době jsem si oddychla, když jsem dospěla na konec knížky.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Jedlová samota

09.05.2019 Overený nákup

Kolik svědků, tolik pohledů

Mrazivý příběh zachycený převážně z pestrých výpovědí svědků a dokreslený vypravěčem (s hlasem skvělého Jiřího Dvořáka) má velmi překvapivé rozuzlení, drsné, ale i lidské. Psychologické drama o pohnutkách, které mohou člověka dovést za kraj propasti stojí za poslech i za zamyšlení.

Recenzia audioknihy Kaktus

09.05.2019 Overený nákup

Milé překvapení

Ani nevím proč jsem se do téhle audioknihy pouštěla s mírnou skepsí... kterou jsem záhy překonala. Je to lehké, příjemné poslouchání o svérázné ženě, počátku pichlavé, jako její kaktusy, a o tom, jak hormony leccos vyřeší a otupí ostré hrany. Bavila jsem se čím dál tím víc.

Recenzia audioknihy Ochráním tě

07.05.2019 Overený nákup

Pro Maye a Dvořáka až na konec světa :)

Příběh z chladného severu je napínavý, jako vždy i trochu poučný, protože o výrobě tweedu přece jen nečtu každý den, a jeho závěr je víc než překvapivý... snad trochu na úkor uvěřitelnosti, ale tím si přece nenechám zkazit zážitek z další skvělé detektivky ošlehané ledovým větrem a úžasně interpretované Jiřím Dvořákem. Duo May&Dvořák je sázka na jistotu.

Recenzia audioknihy Tiché roky

07.05.2019 Overený nákup

Znovu úchvatná Alena Mornštajnová

Příběhy psané touto autorkou nám (starším) připadají, jako bychom je sami prožili. Jsou smutné, mnohdy vážné až tragické, ale psané s takovou lehkostí a samozřejmostí, s jakou je život naděluje. To nejcennější je dokonale vystižené smýšlení a zbabělé chování lidí v období, které už je historií, i když zatím nezachycenou v učebnicích dějepisu. Příběhy tichých jedinců, kteří se nenechali pohltit hlučným davem, odpovídají na mnohé otázky dneška a do značné míry vysvětlují, proč žijeme (a volíme) tak, jak žijeme. A vyprávění panem Hanušem je jen třešinkou na tomhle hořkosladkém, ale od prvního sousta návykovém dortu.

Recenzia audioknihy Firewall

23.04.2019 Overený nákup

Sympaťák Wallander v říši konspirace

Detektiva Wallandera beru jako stálici, která nezklame. Tentokrát se mi ale podařilo v příběhu párkrát ztratit a ani na jeho konci nemám jistotu, zda se to klubko záhad rozmotalo. Nebýt závěrečných dovysvětlujících kapitol, asi by zůstalo ještě víc otazníků, jak že to všechno spolu souviselo..? Zranitelný svět v poslední minutě spasí zranitelný policajt, budiž. Není to nejlepší příběh této série, jakkoli je košatý, zato interpretace Jiřího Vyorálka je skvostná a dává zapomenout na některé nedomyšlenosti vyprávění.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Vyhnání Gerty Schnirch

23.04.2019 Overený nákup

Místo učebnice dějepisu

Novodobá historie má co vyprávět a tato knížka otvírá jednu z mnoha komnat, o kterých sice něco tušíme, ale málo mluvíme. Kateřina Tučková je skvělá vypravěčka šílených osudů, uvěřitelná a odhalující, kam až může člověk zajít v touze po pomstě a odplatě, zvlášť je-li součástí davu. U takových knížek mě vždycky napadá, že by měly být povinnou četbou, ale lepší je dospět k nim nepovinně, proto, že je dobré znát, co bylo, a co by se už nemělo opakovat.

Recenzia audioknihy DNA

23.04.2019 Overený nákup

Mrazivý příběh s překvapivým koncem

Od první kapitoly z toho příběhu mrazí, a není to jen kvůli islandské zimě. Tahle detektivka je rozhodně napínavá a dobře promyšlená, občas drastická (až moc), občas mírně lechtivá (jen v náznacích). Interpretace neruší, ale ani nepřidá. Každopádně je to zdařilý příspěvek do kategorie severských detektivek, který stojí za poslech!

Recenzia audioknihy Strážce nádrže

21.03.2019 Overený nákup

Milé, laskavé, trochu smutné a trochu veselé

Pan Svěrák nezklame. Je mi fuk, jestli má i lepší díla, každé stojí za přečtení, natož na poslech v jeho podání. Ta nádherná čeština! I když jsou dopisy prodchnuté humorem, stejně na člověka padne trochu smutek, jako by se loučil. Strážce přehrady je objevný v tom, že se o přehradě nedozvíte skoro nic, zato o lidech, lidských povahách, radostech, slabostech a stárnutí toho je mezi řádky spousta. Další z knížek, které si poslechnu víckrát a pokaždé mě něčím potěší. Nikdo neumí vystihnout hořkosladkost života tak, jako pan Svěrák.

Recenzia audioknihy Entomologův odkaz

21.03.2019 Overený nákup

Zábava a pak překvapivé vyústění

Peter May nezklame a série s koumákem Enzem patří mezi mé nejoblíbenější. Tentokrát se zdálo, že je zápletka tak trochu průhledná a že se od půlky knihy dá tušit, kdo je vrah (ne, zahradník to není). Jenže pak je všechno úplně jinak. Odskoky do Enzova soukromí a dilemata stárnoucího muže s nestárnoucím libidem jsou zábavné. A David Matásek tomu všemu nasadí skvělou korunu. I proto stojí audioknihy za to - kromě knihy si užívám i to "audio", které náladu příběhu posouvá o úroveň výš.

Recenzia audioknihy Hotýlek

28.01.2019 Overený nákup

Bez váhání nejvyšší hodnocení

Prý je složité učit moderní dějiny. Paní učitelka Mornštajnová to zvládá dokonale. Vypráví vlastně smutný životní příběh s takovou lehkostí, jako když maže máslo na chleba a při tom odhaluje, jak to ve 40., 50., 60., … letech chodilo. Umí pochopitelně vysvětlit, co je dnes už těžko pochopitelné. Knížky téhle autorky jsou nad všechny dějepisy a občanské výchovy, takové konzervy časů minulých i když nedávných, po jejichž přečtení snáz pochopíme, že i podlost totality některým "hrdinům" vyhovovala, že s pádem režimu tihle neschopní nebo všeho schopní nevymizeli, že jsou tu a volí. Díky autorce za její knihy o lidskosti a svědomí.

Recenzia audioknihy Hadohlavec

28.01.2019 Overený nákup

Z Číny tentokrát do Ameriky

Peter May mě baví a čínská série je skvělá, i když o trochu zábavnější jsou ty díly, které se odehrávají v Číně. Příběh byl i tentokrát napínavý a přiměřeně jiskřivý, nápověda snad až moc zdůrazňovaná a proto čitelná, ale i tak trvalo napětí do poslední chvíle. Jen ten počet odvrácených ohrožení života a nesmrtelností dvojice hlavních hrdinů by už nemusel tak přehánět. Vzhledem k oblibě autora to beru s nadsázkou a pro tentokrát mhouřím oko. Interpreti jako vždy úžasní.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Hora mezi námi

28.01.2019 Overený nákup

Sladkobolné, k neuvěření

Příběh přežití dvou nadlidí, které na konci světa vyklopí z letadla třetí nadčlověk... tak by se to dalo stručně charakterizovat. Taková napínavá pohádka pro dospělé o dokonalých lidech, dokonalých láskách na celý život a nikdy jinak. Americká verze Meresjeva. Určitě doporučuji těm, kdo si potřebují ozvláštnit šedý život trochou romantiky, ale jen za podmínky, že jsou schopni(y) se po happy endu vrátit zpátky na zem a nebýt frustrovaní z návratu do nepřeslazeného světa.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Konec vosí sezóny

04.01.2019 Overený nákup

Smutné, děsivé, až moc

Příběh je jistě promyšlený do detailu a patřičně napínavý, jen ta hořkost a zkáza lidstva z něj přímo kape. Doposlouchala jsem do konce a honem jsem hledala něco optimistického, abych se spravila chuť. Dějí se hrozné věci, ale v téhle knize má člověk pocit, že se dějí jen hrozné věci... a to snad ne.

Recenzia audioknihy Selfies

04.01.2019 Overený nákup

Oddělení Q nezklame

Ti dva policajti nepolicajti i jejich asistentka mě baví a tentokrát je to hlavně (ale ne výhradně) o nich. Příběh je trochu spletitý, jména ne vždy snadná k zapamatování, ale když se člověk smíří s tím, že ne všechno musí pochopit hned a přesně, nakonec se nitky propojí a oddělení Q rozlouskne i to, co nemělo v plánu. Líbí se mi, jak lidé různých kultur mohou různě uvažovat a přesto/právě proto spolu vycházet.

Recenzia audioknihy Mrtvá šelma

04.01.2019 Overený nákup

Pěkná detektivka nejen pro obyvatele Tábora

Překvapivě napínavý příběh i s trochou poučení (např. o tom, proč se kniha jmenuje "mrtvá šelma") a nepředvídaným rozuzlením. Postavy jsou uvěřitelné a muzeum není vůbec tak nudné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Po záplavě skandinávských krváků je třeba uznat, že i v jihočeském maloměstě (Táboráci prominou) se dějí věci!

Recenzia audioknihy První dámská detektivní kancelář

04.12.2018

Africká moudrost

Celou tuhle sérii o moudré a důstojné dámě z Botswany mám moc ráda. Dýchá z ní klid a pokora, jaké člověk potká jen v Botswaně. Není to krvelačná detektivka (pokud nepočítám přetrženou kobru), snad ani moc napínavá není, spíš takové vyprávění, které plyne a hezky se poslouchá a nechá nás uvěřit, že dobro vítězí. Těším se na další díly.

Recenzia audioknihy Poslední Laponec

01.11.2018 Overený nákup

Příběh chladivý, ale ne mrazivý

Upřímně: od nejlepší detektivky roku jsem čekala víc. Je to poutavé vyprávění o Laponsku a zvycích jeho původních obyvatel i jejich nedořešené současnosti, příběh je chvílemi trochu napínavý, ale rozuzlení je v mnoha ohledech předvídatelné a to ubírá body. Interpretace je povedená, děj o něco míň.

Recenzia audioknihy Želary - Jozova Hanule

01.11.2018 Overený nákup

Známé z filmu a přesto potěší

Jedna z krásných českých knih, díky filmu nepřekvapí dějem ani smutným rozřešením na závěr, přesto se moc dobře poslouchá díky autorčině stylu strohému jako kraj, který popisuje. A navíc Lenka Vlasáková se skvěle poslouchá. Tahle knížka si literární nebe opravdu zaslouží. Jen bych ji nevnucovala studentům na seznam povinné četby, člověk si musí něco odžít, aby pochopil.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Musím to vědět

01.11.2018 Overený nákup

Těžko uvěřitelné

Ať dělám co dělám, tomuhle příběhu nedokážu uvěřit. Měl by být napínavý a nakonec i šokující, ale je to příliš povrchní, než aby posluchači běhal mráz po zádech. Interpretace dobrá, ale celkový dojem spíš zklamání. Obava z toho, že ruský špion je všude, se nezmírnila, ale ani nezesílila.

Recenzia audioknihy Sběratel motýlů

23.09.2018 Overený nákup

Krutost vyprávěná s motýlí lehkostí

I když to není strhující příběh, rozhodně vede k zamyšlení, jak jeden děj mohou různí jeho aktéři vnímat odlišně a jak mnozí lidé nechtějí vidět očividné, pokud se jim nehodí. Kniha stojí za poslech, i když je těžko uvěřitelná a člověk na konci vlastně neví, jestli to dopadlo dobře nebo špatně. Ale tak to asi má být. Jako by hlavním sdělením bylo, že nejlepší průpravou do života jsou ignorantští (pra)rodiče, kteří donutí dítě postavit se na vlastní nohy a žít svůj bohatý vnitřní život, když už ten vnější stojí za ... Jen jsem se od začátku do konce podivovala nad výběrem interpreta - jednak mi moc nesedl jeho hlas, jednak je nosnou linkou celé knihy vyprávění dívky a přesto ji čte mužský hlas.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Praha NOIR

23.09.2018 Overený nákup

Od každého trochu

Začnu od toho, co se mi líbilo - v naprosté většině povídek skvělá interpretace. Ne všechny povídky mě nadchly, ale to se dá očekávat, při tak širokém výběru autorů. Celkový dojem byl dost nesourodý, možná není nejlepší poslouchat jednu povídku za druhou, jako román, ale vracet se k nim podle nálady a nechat každou doposlechnutou povídku doznít. Za mě vysoko nad ostatními ční Kateřina Tučková s Hanou Maciuchovou v domě na vltavském nábřeží.

Recenzia audioknihy Vídeňské bratrstvo

23.09.2018 Overený nákup

Kniha na víc než jeden poslech (aby ji člověk pochopil)

Jsem docela zkušený posluchač audioknih, ale tahle mi vážně dala zabrat spletitostí příběhů, časových rovin a stěží zapamatovatelných jmen. Často jsem se ztrácela a občas vracela zpět, ale stejně jsem si na konci nebyla jistá, jestli jsem pochopila, co bylo třeba k tomu, abych si tuhle knížku vychutnala. Takže - popravdě - jsem si ji moc nevychutnala a navíc jsem si za celou dobu nezvykla na hlas interpreta. Tak trochu zklamání...

Recenzia audioknihy Zmizela v mlze

28.08.2018 Overený nákup

Severská krimi od české autorky

I když to není (podle mého názoru) nejlepší kniha Michaely Klevisové, bavila mě od začátku do konce - napínavým příběhem, atmosférou severského zapadákova, v němž mají lidé jen zdánlivě k sobě blíž. Autorka popisuje charaktery lidí tak uvěřitelně, že bych si tipla, že v té mlze prožila pár let. Přemýšlela jsem, jestli by nějaký autor severské krimi na oplátku dokázal tak skvěle vystihnout povahy lidí třeba v jihomoravské vísce... těžko. Kriminalista Josef Bergman je sympaťák, a tak mu ochotně uvěřím, že kdekoli se octne (například na rybách v Norsku), hned se tam najde nějaká mrtvola. Pochvala patří nejen autorce za poutavý příběh, ale i Kristýně Kociánové za jeho vyprávění. Tahle detektivka rozhodně stojí za poslech.

Recenzia audioknihy Promlčení

28.08.2018 Overený nákup

Recenzia audioknihy Ostré předměty

28.08.2018 Overený nákup

Pro ty, kdo nemají sklony k sebevraždě

Knížka je to docela depresivní, ať už mimořádně syrovým dějem, nebo rozpolceností vypravěčky... a o šokujícím rozřešení ani nemluvím. Atmosféra (amerického) maloměsta připomíná Stepfordské paničky; mezi dokonalé, krásné, opálené, štíhlé, nudící se a stále mírně přiopilé ženy se po letech vrací hlavní hrdinka (novinářka), která je dokonalá jen na první pohled. Má psát o záhadných vraždách malých holčiček, což ji vede ke vzpomínkám na vlastní dětství... Lenka Krobotová by duševně nevyrovnanou novinářku nejspíš dobře zahrála, ale na její čtení jsem si jen těžko zvykala. PS: Doporučuji zejména všem rodičům, kteří svým dětem věnují spíš dokonalé domečky pro panenky, než svůj čas a vlídné slovo.

Recenzia audioknihy Sova

28.08.2018 Overený nákup

Dobrá detektivka (nejen pro ornitology)

Holger Munch svým bručounstvím a zarputilostí nezklame, příběh je zase napínavý od začátku do konce, i když občas těžko uvěřitelný. Kolegyně s mimořádně bystrým úsudkem se potácí na tenké hranici mezi genialitou a sebedestrukcí. Děj drsný, poslech napínavý a díky Petře Špalkové skvěle podaný. I když tuto knihu neřadím mezi favority, je to dobrá detektivka, která stojí za poslech.

Recenzia audioknihy Noc

14.08.2018 Overený nákup

Ještě temnější než noc

Tak vám nevím, jestli to je už za hranou uvěřitelnosti, anebo těsně před ní. Děj je temný - v tom tedy název knihy neslibuje, co by nesplnil. Mega-lotr dál uniká spravedlnosti napříč Evropou, i důvtipný (i když dost depresivní) detektiv Martin Servaz je na něj krátký. Škoda, že některé scény jsou těžko uvěřitelné (např. pobíhání po špitále po těžké operaci) a po epilogu si člověk klade otázku, do jaké míry jsou ty dějové kotrmelce motivovány tím, aby záporný hrdina dál běhal po svobodě a poskytl tak autorovi možnost navázat dalším neuvěřitelným příběhem. Pokud jde o interpretaci, hlas je temný jako příběh, jen by bylo fajn zapracovat na výslovnosti cizojazyčných názvů.

Toto hodnotenie môže prezrádzať časť deja. Klikni sem, ak ju chceš aj tak vidieť.

Recenzia audioknihy Prolitá krev

14.08.2018 Overený nákup

Severská mentalita v napínavém příběhu

Trochu hysterická hlavní hrdinka se vrací do Kiruny, aby se zase potkala se smrtí...a zase v kostele. Až by si člověk řekl: co má autorka proti farářům?? Podobné východisko ale nic nemění na tom, že jde o zauzlený příběh, při jehož rozplétání se dozvíme leccos o severošvédských duších a nakonec se tak trochu utěšíme, že zlo se najde všude: ve velkých anonymních městech i v odlehlých vesnicích, kde si lidi koukají do talíře a tak trochu si namlouvají, že jsou čistší. A aspoň v těch detektivkách má člověk pocit, že spravedlnosti nelze uniknout.

Recenzia audioknihy Horká neděle aneb Vynechané povídky

14.08.2018 Overený nákup

Trocha erotiky, spousta lidskosti

Tomu se prostě nikdo nevyrovná. Z horké neděle je člověku vážně horko, po chvíli porozumí tomu, proč podvodník podváděl a fotograf miloval tak silně, že by i poštovní schránku urval. Čeština by se neměla učit za pomoci slabikářů, ale povídek páně Svěráka. Kéž by jich napsal ještě spoustu. Jsou to jediné audioknihy, které dokážu poslouchat pořád dokola a vždycky mě znovu překvapí a znovu pohladí.

Recenzia audioknihy Umrlčí cesta

14.08.2018 Overený nákup

Peter May je na severu doma

Marná sláva, znalost prostředí - pro nás tak trochu mrazivého severu Skotska - je to, co dává detektivkám Petera Maye body navíc. A k tomu zvukomalebný jazyk, i když vlastně nevím, zda děkovat autorovi, překladateli nebo úžasnému Jiřímu Dvořákovi. Rozhodně stojí za to, vydat se po Umrlčí cestě... mj. proto, že autor se vyžívá v rolích silných a charakterních mužských hrdinů, jaké by v dnešním světě pohledal.

Recenzia audioknihy Pán ohně

14.08.2018 Overený nákup

Detektivní cestopis

Ze všech knih Petera Maye není pro mě tahle exotická série nejlepší, je ale zajímavá tím, že nás nejen drží v napětí, ale současně prozradí něco o čínské mentalitě a realitě a nakonec i o americkém smýšlení o čemkoli neamerickém. Interpretace je skvělá a díky ní jde o příjemný koktejl napětí, poznávání cizích krajů a zvyků, mírné dávky lechtivosti a radosti z českého překladu i podání.