User gladya's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Drsný spasitel 2 (dokončení) review

17.02.2021 Verified purchase

Brak v tom nejlepším smyslu slova

Nejvíc oceňuji autorovu fantazii. Smíchat postapo sci-fi a fantazy? Ve světě, který Žamboch vymyslel jsou kyborgové biokonstrukty umělá inteligence a superzbraně, jenže taky bohové upíři, démoni a čarodějové. Člověka napadne, jestli to nedopadne jako když pejsek a kočička pekli dort. Ale ne, v tomto případě je výsledek velmi poživatelný.

Kde nestačí technologie či biotechnologie, nastoupí magie. Tak to v tomhle světě funguje a tak funguje i hlavní hrdina. Jasně, je to brak, ale brak v nejlepším smyslu slova.

Závěr by se mi líbil víc rozvedený.

Hodnotím vlastně oba díly, přiznám se, že rozdělení mi přijde zbytečné, no ale asi rozumím důvodům.

Interpretace je velmi zdařilá.

Drsný spasitel 1 Rating

16.02.2021 Verified purchase

Nejlepší pro všechny review

05.02.2021 Verified purchase

Všichni chtějí jen to nejlepší, ale .....

Pro tyhle vlastně obyčejné příběhy začínám mít slabost. Pravda, Hanino povolání není úplně tuctové, ale jinak, samoživitelek je dost, ovdovělých žen Evina typu i problémových rozmazlených dětí taky. A v tom je síla knížky. Všichni chtějí to nejlepší pro všechny, ale každý za nejlepší považuje něco jiného a každý nakonec asi myslí hlavně na sebe. Ale není to svým způsobem normální? Rozhodně se nedá říct, že Hana a Eva jsou jen sobecké, u Viktora to nejspíš odpovídá věku, vykreslení dítěte těsně před pubertou, kdy začíná pořádně vnímat, že rodiče (zde matka) nejsou dokonalé bytosti je povedené.

Je to o vztahu rodičů a dětí, sourozenců, a dotýká se mnoha jiných věcí. Je to trochu smutné, ale takový je život.

Všichni interpreti jsou skvělí.

Klbko zmijí review

26.01.2021 Verified purchase

Je to uvěřitelné?

Dobře vím, že detektivka je pohádka pro dospělé. O geniálních detektivech s téměř superschopnostmi si myslím svoje, ale takové příběhy mě celkem baví. Jenže D. Dán dal do té pohádky skutečnou znalost prostředí a vyšetřovacích metod. To je plus. A kdo trochu sledoval situaci na Slovensku, řekne si, že Klbko zmijí není vůbec veselá pohádka, a že nejspíš víc popisuje skutečnost, než si chce člověk připustit. A to i přesto, že zdaleka ne všechno je uvěřitelné. A ze závěru až mrazí. No, skočila jsem na špek, kterým jsou možná narážky na Slovenskou realitu. A jen Slovenskou?

Lidské a někdy smutné příběhy některých protagonistů. Jsou třešnička na dortě.

Hlášky vraždárov zábavné jako vždy.

A ještě mě napadlo, kde je vlastně v dnešním komplikovaném světě dobro a kde zlo? Když mafián z toho vychází možná líp než někteří z těch, kdo by měli dbát na zákonnost? No, úplně beznadějně to nevypadá, ti čestní existují. Jenže ta poslední věta…

Poslouchala jsem kdykoli to šlo, i v situacích, kdy bych jindy spíš četla nějakou knížku. Je třeba něco dodat?

Interpret je skvělý, jako vždy.

Tulák po hvězdách review

20.01.2021 Verified purchase

O síle ducha a mnohém jiném

Podle hlavního hrdiny Darrella Standinga je duch víc než tělesná schránka. A dokazuje to jeho život. Nebo spíš životy. Hlavní hrdina je silná, ale taky vášnivá, nezpoutaná a divoká osobnost. To je vidět nejen na jeho osudu, ale i „toulkách". Poslech je opravdu zážitek. Je tam toho hodně, třeba úvaha o trestu smrti.

Jediná vada je zkrácení. Prosím nezkracujte, zvlášť takové poklady. Teď se chystám to přečíst.

Interpret je vynikající.

Normální lidi review

15.01.2021 Verified purchase

Nejen generační výpověď

Jsem skoro o dvě generace starší než hlavní hrdinové. Přesto, nebo možná právě proto, mě knížka zaujala. Na jedné straně je to o tápání a hledání, které si v jistém věku a v nějaké podobě prožije asi skoro každý. Na straně druhé je to lidech, kteří už vyrůstali v 21. století. V čem jsou jiní a v čem stejní jako jsme bylo my? Bylo pro nás stejně důležité být "normální" a zapadnout? Je pravda, že některé věci a vztahy v příběhu jsou spíš toxické než normální. Ale i to se přece děje. Interpretka je skvělá.

Egypťan Sinuhet review

06.12.2020 Verified purchase

Poklad světové literatury

Sinuheta jsem četla mockrát. A zaplatila jsem víc než 700 za audioknihu. Proč? Chci si to zopakovat a na klasické čtení mám knížek dost. Je potřeba něco dodat k hodnocení? Mám za sebou jen ochutnávku, ale recenzi píšu hned. Tolik moudrosti se jen tak v nějaké knížce nenajde. A kdo chce, najde i dobrodrožství, lásku, zkrátka všechno. Když mi bylo něco přes dvacet a četla jsem to teprve podruhé, u některých pasáží jsem brečela. Protože jsem věděla, co se stane dál. Tak mě to vzalo. Teď, o pár desítek let starší, si asi budu užívat víc tu myšlenkovou hloubku.

Interpret je skvělý. Děkuji, že je nezkráceá verze. Po zkrácené jsem pošilhávala, ale to zkrácení mě odradilo.

Věci, na které nastal čas review

06.12.2020 Verified purchase

O životě, jaký někdy je

Příběh jde opravdu na dřeň. Vedlo mě to k zamyšlení nad vztahy. Popsáno vše od začátku vztahu, až do doby, kdy jsou děti na počátku puberty a vztah je ve velké krizi. Jsem ve vztahu dvakrát tak dlouho, než Alice a Richard. A troufám si tvrdit, že něco z toho, čím prošli oni, se prožije v každém vztahu. Líbilo se mi, že je to nejen o partnerských problémech, ale i o vztahu k dětem a nechybí dětský pohled. Ať jde o nedostatek pochopení pro druhého, špatná komunikace, někdy je výsledkem i nevěra. Vše, co je popsáno se děje. Jenže v dobře fungujícím vztahu se stane občas něco, ne všechno a pořád. Být spolu a být každý sám sebou, jak jednoduše se to řekne, jak těžké to někdy pro někoho je. A jakmile je člověk často (nejen jednou za čas) radši sám než s partnerem, je něco hodně špatně.

O něco víc pochopení mám pro Alici, Richard mi přijde trochu jako sobec. Ale za problémy můžou oba.

Audioverze téhle knížce vysloveně sedla. Interpeti jsou skvělí.

Môj príbeh review

24.11.2020 Verified purchase

Memoáry zdaleka nejen o politice

Tahle knížka je bez debaty zajímavá. Každému je jasné, že memoáry jsou vždycky subjektivní pohled. A pokud jde o člověka „namočeného do politiky“ tím spíš. Zvlášť když paní Obamová zmiňuje úřadujícího prezidenta i jeho protikandidáta, dnes snad už zvoleného prezidenta. A možná v politice sama ještě promluví. Ostatně, být. první prezidentka a k tomu černé pleti, to je výzva hodna tak silné osobnosti. Tu subjektivnosti s dobře uvědomuji i s tím, že co se politických postojů týče, jsem jednoznačně stejně naladěna podobně jako Obamovi.

Intepretace ok, jen ta "strojová" čísla kapitol

Evoluce - Pramen života review

16.11.2020 Verified purchase

Možná trochu pohádka, ale hezká

Hodnotím v rámci žánru. Ano, je to pohádka. Ano, vše řeší skupina teanagerů a dospělí jsou skoro mimo. Vztah člověka a ostatní živé přírody, časový skok, to vše je zajímavé. Za to všechny nedokonalisti a poplatnost žánru odpouštím. Interpretace se mi líbila.

Evoluce - Město přeživších review

11.11.2020 Verified purchase

Sci-fi s prvky postapo

Sci-fi s prvky postapo, tak se dá tahle knížka charakterizovat. Za fantazy, jak je uvedeno v popisku, bych to nepovažovala. Je znát, že knížka je určená pro mládež, ale i mně se to líbilo. Je to první díl, příběh se rozehrává, s postavami se seznamujeme. Už je jasné, že autor přišel se zajímavým světem. Právě poslouchám třetí díl, kde se řada věcí vysvětlí a vypadá to, že všechno do sebe zapadne. Interpret vynikající.

Tak pravil Zarathustra review

02.11.2020 Verified purchase

Bůh je mrtev, přichází nadčlověk

Tohle se dá těžko hodnotit a hlavně srovnávat. S beletrií ani s populárně naučnou literaturou či literaturou faktu. Je to text plný myšlenek, skoro vždy zajímavých, někdy kontroverzních, někdy to jsou protimluvy, paradoxy či možná skoro oxymorony. A nebo jsem nic nepochopila. Tohle je jedna z mála knížek, u které jsem přemýšlela, jestli je vhodná pro audioverzi. Chtělo by to papír na poznámky. Interpretace dokonalá.

Kulový blesk review

31.10.2020 Verified purchase

Sci-fi jak má být

Jsou dva základní druhy sci-fi.

V tom jednom čtenář (nebo divák či posluchač) akceptuje, že kdysi dávno v předaleké galaxii nefungují přírodní zákony stejně jako na matičce Zemi a blízkém okolí miliard světelných let. Nabrousí světelný meč (nebo co se s ním dělá) a bojuje za světlou nebo temnou stranu síly, podle gusta. Tuhle sci-fi mám moc ráda ráda.

A pak je tu ten druhý typ sci-fi, který mám snad ještě radši. Tam čtenář přemýšlí nad svými znalostmi z fyziky a jiných vědních disciplín a dumá, co je ještě jasné science a kde už je to více či méně podložená nebo úplná fiction.

Kulový blesk je jednoznačně druhý případ. Vědecky podložená fantazie. Téměř dokonalé.

Jelikož jsem pacifista, hvězda dolů, kde četl, pochopí.A co mě napadlo? Postavy se mi zdály v podstatě všechny studení čumáci, mně chyběly emoce. Možná je to i díky jinak skvělé interpretaci audioknihy a při čtení bych takový dojem neměla. Možná je vidět jiná kultura. Je zvláštní, že u jiných sci-fi tohoto typu jsem takový pocit neměla.

Katarze review

26.10.2020 Verified purchase

Skvělá detektivka

Mám radši detektivky, kde je nějaký přesah, vraždy či jiné trestné činy mají nějaké zajímavé posadí. A to Katarze splňuje dokonale. Přemýšlím, jak moc je šikana a kyberšikana dnes rozšířená. V době socálních médií je to něco jiného než v "pravěku", kdy jsem byla mladá. Zajímavý byl i pohled na komplikované vztahy mezi postavami, zejména policisty.

Božská komedie review

26.10.2020 Verified purchase

Opravdu je to staré 700 let?

Neuvěřitelné, jak současně některé čísti působí. Samozřejmě, i věřící si peklo a ráj představují dnes jinak. Je zajímavé, jak se změnil pohled na závažnost některých hříchů. Daly by se vést teologické disputace. Ale u některých pasáží se mi až nechtělo věřit, že to opravdu napsal už Dante a že to tam nebylo vpašováno později, třeba pasáž o svobodné vůli. Tahle audiokniha má jednu velkou vadu, je zkrácená.

Havran review

26.10.2020 Verified purchase

Dokonalé

Při čtení a poslechu takhle dokonale interpretované básně si člověk uvědomí, že nebojím se říct temný až hororový příběh nenusí býz založen na drastických scénách a počtu mrtvých či příšer, jde o atmosféru. A Havran je toho učebnicovou ukázkou.

Diabol v zrkadle review

11.10.2020 Verified purchase

Už skoro klasika žánru

Další příběh dvojice, tedy spíš trojice vyšetřovatelů. Všechny knížky této řady se mi líbily, tuhle řadím k těm nelepším. Vlasně je to klasická detektivka v historických kulisách. Ale právě ty kulisy sou zajímavé. Nejde o to, jestli se stal takový příběh. Mně se líbí pokus vylíčit atmosféru doby. Jesli je zrovna tohle zdařilé těžko soudit. Ale určitě je zajímavé uvědomit si , jaká to byla doba. A taky k čemu všemu náboženské spory za pár let vedly, ať byly skutečnou příčinou nebo záminkou. Interpetace jako vždy skvělá.

S elegancí ježka review

05.10.2020 Verified purchase

Filozofování, ale zajímavé

Mně se to líbilo. Je to knížka pro nás, co rádi hloubáme o nesmrtelnosti chrousta. A nevyžadujeme děj a akci. Je tam řada zajímavých myšlenek a postřehů.

Na rozdíl od některých recenzrntů to nepovažuji za přehnaně levičácké, ukazuje na reálný problém, to nejsou ani tak sociální rozdíly, ale sociální mobilita.

Renee se mi zdála málo uvěřitelná, hlavně s ohledem na dobu a zemi, kde se příběh odehrává. Paloma uvěřitelná je.

Interpretace je skvělá.

Touha review

22.09.2020 Verified purchase

Působivě temné

Myslím, že ani u hororu dobré kousky nezestárnou. Temná a ponurá atmosféra, záhadný vypravěč, konec, který nemusí být vnímán úplně jednoznačně. Interpretace na jedničku.

Házím ti laso, kamaráde review

22.09.2020 Verified purchase

Dobrá sci-fi

Kdysi dávno jsem Laso četla v časopise Ikárie. A pamatuji si dodnes, jak se mi ta povídka líbila. Užila jsem si poslech, i když jsem si pamatovala konec. Interpret je fajn.

Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie review

22.09.2020 Verified purchase

Jen pohádky?

Čtení či poslech bájí určitě má smysl. Proč? Třeba srovnání mytologie různých národů je určitě zajímavé. A pokud si po tolika letech dobře pamatuji školní znalosti literatury , Epos o Gilgamešovi je nestarší známé literární dílo, seznámit se s ním alespoň v této formě je fajn.

Interpretace skvělá.

Pochovaní zaživa review

21.09.2020 Verified purchase

Mrazilo mě

Pro mě zatím snad nejlepší "dánovka". I když čtenář zná pachatele zločinu z domova pro seniory vlastně od začátku, popis vyšetřování zaujme. A hlášky "vraždárov" jako vždy pobaví.

K příběhu dědy Vaculíka si neodpustím poznámku. Z pohledu zákonů a práva jsou pachatelé jasní, ale podle mě ani druhá dcera (Zuzana) není z lidského hlediska tak docela bez viny. Interpret víc než dokonalý.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

A group of detectives Based on a true story

Šarlatán review

17.09.2020 Verified purchase

I podle scénáře může být napsaná zajímavá knížka.

Skoro neznámý a přitom zajímavý příběh. Pokud jde o podobné lidi a hlavně jejich talent, jsem spíš skeptik . Jenže vím, že jsou věci, na které zatím rozum a věda nestačí, o světě, člověku a jeho schopnostech pořád zdaleka nevíme všechno. Oceňuji vysvětlení pana Klímy, ve kterém se posluchač či čtenář dozví, co je pravda, co by pravda být mohlo a co je jasná fikce.

Skutečný příběh pana Mikoláška nebyl tak dramatický, ale i tak byl zajímavý.

Čtenáři si občas stěžují, že na knížce je moc znát, že je to přepsaný scénář. U audioknihy jsem ten dojem neměla. Interpretace je svělá.

Indiánské báje Střední a Jižní Ameriky Rating

04.09.2020 Verified purchase

Šlachta - Třicet let pod přísahou review

27.08.2020 Verified purchase

Neveselé, ale zajímavé

Za poslech nebo přečtení stojí, ať si o panu plukovníkovi myslíme cokoli. Je to jeho subjektivní pohled a tak to musíme brát. Jenže dočteme se o faktech a kauzách, které se staly. A není to veselé čtení.

Pan Šlachta tam někdy vypadá jako jediný spravedlivý, něco mezi Old Shatterhandem a Mirkem Dušínem. Tomu samozřejmě věřit nemusíme. Možná je to zarputilý a nezvladatelný partyzán. Jenže jak jinak bojovat s organizovaným zločinem?

Některé kauzy jsou možná opravdu něco jako prohnilí proti prohnilým, to neposoudím. Jenže ti prohnilí tady byli a jsou. To je ten průšvih.

A nejslavnější kauza Nagyová? Že kauza pomohla Babišovi? Zase, kdyby stát neřídila jistá domina, padla by Nečasova vláda? Je mi jasné, že se na politika dá ledacos vykonstruovat, ale v této kauze stačí to, co se jednoznačně prokázalo. I kdyby se neprokázalo nic trestného, v normálním státě by takový premiér dlouho nevydržel a nebylo by třeba zásahu ÚOOZ.

Smutné je, že se nevyjádřil nikdo z těch, kdo Šlachtu nemusí.

Vstup do politiky panu Šlachtovi nedoporučuji, policista ale byl skvělý. Jako policejní prezident by se mi líbil.

Inerpretace je taky fajn. Výtky, které jsem někde četla vůči projevu pana Klímy moc nechápu, není to herec, takže od něj nečekám "umělecký přednes", ale je vidět, že do mikrofonu je zvyklý mluvit.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Nevieš dňa, nevieš hodiny review

24.08.2020 Verified purchase

Klasická "dánovka"

Stále si udržuje úroveň, "vraždari" jsou stále fajn a jejich hlášky zábavné. Nový interpret pan Mňahončák se těžkého úkolu převzít štafetu po geniálním panu Geišbergovi zhostil na výtečnou.

Ohnivé znamenie review

24.08.2020 Verified purchase

Dobré jako vždy

Historické detektivky pana Červenáka s trojicí vyšetřovatelů mi sednou. Zapojení historických osobnností je zajímavé, ani nevadí, že je to trochu přehnané (abych moc neprozradila, stačí např. Alžběta), ono to patří k žánru. Je to detektivka, ne odborný text. Interpretace vynikající.

Klub divných dětí review

24.08.2020 Verified purchase

Kdo je divný?

Knížka je sice pro děti a mládež, ale rodiče by si to měli přečíst. Je to zajímavá sonda do dětské duše, Mně trochu chyběl pohled rodičů, zvlášť na konci, to je ale důsledek mého věku.

Básnik review

26.06.2020 Verified purchase

Drsný básník bez romantiky

Detektivka je skvělá, jak je u autora zvykem. Jako plus hodnotím návaznost na chronologicky předcházející Uzol. Co jsem v příběhu Uzol o dohře akce Rusalka postrádala, tady bylo řečeno.

Z „dánovek“, které jsem četla či poslouchala, mi Básník nejvíc připomínal severské drsné detektivky, ve kterých se případy někdy detektiva velmi osobně dotýkají. To není pochvala, spíš naopak Na předchozích „dánovkách“ se mi líbila větší jakási civilnost případů a tudíž pro mě i uvěřitelnost. To je ovšem můj osobní pohled, k žánru takohéto příběhy patří. Stejně jako tolika talenty nadaný detrktiv Kraus, ale dámy, chtěly byste ho doma?

Pan Geišberg byl víc než dokonalý, jako vždy.

Smrt je mým řemeslem - Mistři slova review

16.06.2020 Verified purchase

Dá se to pochopit?

Dvě věty, které vysvětlují hodně.

„ Nemáte co myslet, máte poslouchat.“

„Německo neprohrálo, je pořád ve válce, nic na tom nezměnil Verailleský diktát.“

Není to samozřejmě autobiografie ani přesná biografie, ale ich forma sedí. Osobnost Rudolfa a hlavně dobu popisuje knížka dokonale. Rudolf může být reprezentantem válečných zločinců. Je možné, že mnozí z nich opravdu věřili, že jen „poslouchali rozkazy“. A že rozkaz byl „konečné řešení židovské otázky? Co znamená vyřešit za měsíc n tisíc jednotek? Že ty jednotky jsou lidé? To neřešili.

Zajímavé je i prostředí, z kterého Rudolf pocházel. Napadlo mě, jestli v daném prostředí a dané době byla taková výchova neobvyklá.

Možná se dá trochu pochopit, kde se takoví lidé berou, ale těžko. Jejich činy se však nedají ničím omluvit. Dokážeme se poučit, aby se už nikdy nic takového neopakovalo?

Interpretace naprosto dokonalá. Pan Lichý je skutečný mistr.

Úzkosti a jejich lidé review

07.06.2020 Verified purchase

Stockholmský syndrom ?

No, ono to o Stockholmském syndromu moc není. I když je jednou zmíněn a „stockohlomáci“ jsou zmiňováni hodně často.

Je to typický Backman, jako ve všech knížkách tohoto autora je spousta lidskosti, pochopení pro lidi i jejich slabostí. Lidé jsou figurky, možná trochu přehnaně vykreslené, ale nejsou to v žádném případě karikatury.

Dějově to vypadá trochu bláznivě, ale je to promyšlené. Zdánlivě nesmyslné přeskakování dává čím dál tím větší smysl a postupné odhalování funguje skvěle. Propojení a odhalení některých souvislostí možná někomu přijde poněkud vykonstruované, ale mě se to líbilo.

Hrdý Budžes review

30.05.2020 Verified purchase

Dokonalé

Hrdého Budžese jsem kdysi četla a byla jsem nadšená. A když jsem slyšela tolik chvály na Interpretaci Barbory Hrzánové, neodolala jsem a koupila i audioknihu. A nelitovala jsem. Interpretka je opravdu dokonalá.

Jsem asi o něco starší, než má být hlavní hrdinka a báseň o "Budžesovi" i trochu umím recitovat. Pamatuju si na tu dobu, popis sedí, opravdu to tak vypadalo.

Vlak do Santa Fe review

26.05.2020 Verified purchase

Hrdinové mého dětství jinak. A zábavně.

Pravděpodobně to ocení jen ti, kdo příběhy Vinnetoua a jeho bílého bratra dobře znají. Bavila jsem se i já, která u filmu Poslední výstřel pokaždé, když jsem ho viděla brečela a i v knížce jsem nad smrtí svého milovaného hrdiny ronila slzy. No, to mi bylo tak deset let.

Tahle parodie vyvolala vzpomínky na dětství i pobavila, co chtít víc. Interpreti byli skvělí, až mě překvapilo zapojení kolika skvělých herců.

Nonstop review

26.05.2020 Verified purchase

Nezapomenutelná "klasika"

Nonstop jsem poprvé četla už dávno. Teď jsem si jeden z klenotů žánru připomněla poslechem audioknihy. A nelitovala jsem. Příběh určitě nezastaral. Asi jsem si tolik neužila postupné odhalování pravdy, jako když jsem to četla poprvé, ale i tak téměř dokonalé. A to se týká i interpretace pana Matáska.

Tajná historie review

18.05.2020 Verified purchase

Kniha i o zločinu, ale ne detektivka

Autorka mě nezklamala, byl to silný příběh. Šlo tam sice i o vraždu. ale zločin zdaleka nebyl to nejdůležitější. Popisuje zde vztahy na univerzitě, zejména ve skupině šesti studentů. Asi nedokážu úplně posoudit realističnost popisu prostředí. Ani to, jak často se v sociální skupině, z které pochází "vypravěč" a v USA , vyskytují takové vztahy mezi rodiči a dětmi. Sociální původ hraje vůbec v přípěhu velkou roli. A i o rozdílech v původu a majetku ten příběh trochu je.

Důležitější než příběh je ovšem atmosféra a myšlenkové pochody zejména hlavního hrdiny. Zrovna jeho přístup k "problému" jeho kamarádů z "exkluzivmí" skupiny studentů řečtiny moc nerozumím. I když i v jeho chování snad dokážu najít nějakou motivaci.

Na rozdíl od některých recenzentů interpretaci pana Bambase oceňuji. Změny hlasů, včetně ženských, se povedly.

Poznámka k hudebním předělům. Většinou mi u audioknih nevadí nebo se mi líbí, tady byly taky ok, jen se mi někdy zdály zbytečně dlouhé.

Bohemia review

30.04.2020 Verified purchase

Reřisér vůbec není špatný spisovatel

Příjemné poslouchání. Jistě, není to "velká literatura". Je to příjemná oddechovka. Ale dotýká se docela zajímavých věcí, vztahů, kulturních rozdílů, národní povahy. Čtenář či posluchač musí počítat s tím, že je to nadsázka a že autor občas přehání. . Občas je to vysloveně trefné a vůbec to není hloupé. I interpratace se mi líbila.

Na východ od ráje - Mistři slova Rating

22.04.2020

Dobrá znamení review

22.03.2020 Verified purchase

Anděl páně podle Pratcheta a Gaimana?

Anděl páně podle Pratcheta a Gaimana, tak to na mě trochu působilo. Pravda, podobné to je jen trochu. Přece jen Armagedon není žádná legrace. Knížka je zábavná a přitom klade docelá zásadní otázky. Asi se nebude moc líbit lidem fanaticky zbožným ani fanatickým satanistům. "Normálním" lidem se ale líbit bude protože je docela lidská. Interpretace je zdařilá.

Meč osudu review

06.03.2020 Verified purchase

Víc než jen fantazy

Zaklínače jsem před pár lety četla, seriál mě inspiroval, abych se ke Geraltovi a spol vrátila v audioformě. A nelituji. Je to fantazy se vším, co k tomu patří. Objevují, kromě jiného, poněkud jiné verze klasických pohádek. Ale je to víc než fantazy. Člověk si musí položit otázku, kde a kdo jsou vlasně největší monstra?

Interpretace celkem ok, plusem a současně mínusem je snaha měnit hlasy. A ne všechny změny mi sedly. To je možná tím, že jsem jiné Geraltovy příběhy slyšela v podání více interpretů a namlsalo mě to.

Spalovač mrtvol review

06.03.2020 Verified purchase

Mrazilo mě

Klasika, která stojí za poslech. Co mě zaujalo nejvíc? Co "slušný člověk" dokáže udělat, jak ho ovlivní doba a zlo kolem. A nejde jen o titulního hrdinu. Závěr to možná trochu posouvá, chování hlavního hrdiny už není tak docela standardní, ale působivosti to neubírá. Interpretece vynikající.

Vrány review

14.02.2020 Verified purchase

Silné a bohužel asi pravdivé

Tohle by si měl přečíst nebo poslechnout každý rodič. Jak může být matka taková? Možná "to myslí dobře", jenže když je pro někoho důležitější uklizený dům než dítě? Když člověk nechápe, že každé dítě je jiné a dítě zkrátka není robot vytvořený na objednávku podle jeho představ? A z otce dělá "vykonavatele trestu"? Jak tohle omluvit? A otec? To ani nejde komentovat. Učitelky se taky nevyznamenaly, jedině Frodo a jeho matka se chovali správně a lidsky.

Obě interpretky byly dobré, i trochu hysterická matka charakteru postavy sedla.

Raději zešílet v divočině review

07.02.2020 Verified purchase

Jaké to je být "jiný"

Zajímavá knížka o zajímavých lidech. To nejsou žádní "vágusové" na okraji společnosti. Jen jsou jiní, mají jiné představy o životě než většina z nás. Jsou to většinou lidé přemýšliví a inteligentní. A vlastně jen jeden z tázaných mi nebyl tak docela sympatický. Rozhovory vedené citlivě. Interpretace skvělá.

Mycelium V: Hlasy a hvězdy review

25.01.2020 Verified purchase

To jsou opravdu "návykové houbičky"

Všechny díly jsem četla i poslouchala. Je to úplně přesně pro mě. Je tam několik civilizacích lidského typu i "nelidská" inteligence, ale vlastně je to o lidech a jejich problémech. Že je to dlouhé? Proč ne, když má autorka co říct. Jsou tam moc rozebírány myšlenkvé pochody postav? Ale tím je to zajímavější.

Je dobře, že většina postav má svého představitele, Hlavně pan Plesl, paní Stryková a Issová, ale i Frejová mi vysloveně k postavám sedli. Ti mě nadchli už v prvním díle. A ostatní většinou nezaostali.

Jediná chyba je chybějící závěrečný díl.

GUMP - pes, který naučil lidi žít review

17.01.2020 Verified purchase

Pravdivé a dojemné

Takzvaný "pán tvorstva" by měl mít víc pokory a empatie , soucitu s ostatními živými tvory. Jinak zničíme všechno a nakonec i sebe.

Je to dojemný příběh, ale autor evidentně ví, o čem píše.

Poslouchala jsem jako kulisu při venčení psa a čekala jsem, kdy se mě někdo zeptá, co se mi stalo. Slzy se mi hrnuly z očí .

Interpretace skvělá

Planeta Země - Kruté místo k žití review

13.01.2020 Verified purchase

Zajímavý pohled

Určitě stojí za přečtení či poslech. Oceňuji, že se autor zřejmě opravdu snaží, aby jeho pohled nebyl černobílý. Pravda ovšem je, že je to tak trochu pelmel. Hlavně u podrobných historických odkazů jsem se občas ptala, jaký mají význam. Zvláště v porovnání se současností, kde na tak informovaného člověka zůstává trochu na povrchu.

Marťanská kronika review

10.01.2020 Verified purchase

Klasika žánru

Klasika žánru a asi nejen žánru. Je úplně jedno, že některé technické věci vypadají po tolika desítkách let naivně. Nejde o techniku a vědu, jde o lidi, tak je to ostatně u každé dobré scifi. Kdysi jsem to četla, a ne jednou, i tak jsem si poslech užila. Je zajímavé, že při poslechu mě víc zaujaly jiné "povídky" než kdy a nejvíc se mi líbily ty, na které jsem si skoro nepamatovala

451 stupňů Fahrenheita review

10.12.2019 Verified purchase

Nadčasová klasika

Kdysi jsem to četla a dost jsem si pamatovala. Přesto jsem si poslech opravdu užila. Až se mi nechce věřit, kdy byla knížka napsaná. Z aktuálnosti mě opravdu mrazilo. Jediné, co celkem pochopitelně chybí, je vliv sociálních sítí.

Krásně je popsáno, že totalita může vzniknout i "zdola". že tak to lidé chtěli.

Interpretace skvělá.

Kanibal z Nine Elms review

10.12.2019 Verified purchase

Napínav

Zdařilá knížka. Je to moje první knížka od Bryndzy a určitě ne poslední. Detektivky čtu jen občas, ze severských drsných detektivek plných sériových vrahů jsem přečetla jen vzorek, takže jsem neměla pocit, že to není originální, no snad až na ten alkohol, ale v tomto příběju je to alespoň pochopitelné.

Dokonce jsem si řekla. že si pro srovnání přečtu nebo poslechnu nějakého novějšího Nesbo, ty tři knížky, co od něj znám, mě moc nenadchly.

Některé dějov zvraty se mi nezdály moc uvěřitelné, hlavně konec, ale to u tohoto žánru ani nečekám.

Že je pan Stránský skvělý interpret snad netřeba dodávat.

Mŕtvy na Pekelnom vrchu review

24.11.2019 Verified purchase

Dobrá historická deteektivka

Možná se mi to líbilo malinko méně než druhý díl. Ale i tak je to víc než dobré. Hlavní postavy se mi zdají zajímavější a věrohodnější, než bývá u tohoto žánru zvykem. A inspirovalo mě to, trochu si zopáknu dějepis a podrobněji se podívám na historická fakta.

Interpretace také v pořádku.

Krv prvorodených review

07.11.2019 Verified purchase

Dobrá historická detektivka

Poslech byl příjemný zážitek. Líbila se mi atmoféra rudolfínské Prahy. Zápletka se mi zdála trošku překobninovaná, ale to je u detektivek docela časté.

Interpretace v pořádku.

Amber 1 - Devět princů Amberu review

10.10.2019 Verified purchase

Fantastika, jak má být

Zajímavě postavený svět, některé originální nápady. Fantazy s prvky sci-fi, tak to na mě působí. To jsou klady. Jediný zápor je, že Amber je sága o hodně dílech, což by nemuselo vadit, kdyby byl příběh prvního dílu víc uzavřený nebo kdyby dílů bylo méně. Přiznám se, že na jednu stranu by mě další příběhy Corwina zajímaly, ale asi ne tolik, abych poslechla či přečetla všech 10 dílů, zatím ani nevím, jestli chci poslouchat druhý. Interpret i hudba ok.

Nabarvené ptáče review

21.09.2019 Verified purchase

Silná knížka

O takové knížce se dá asi těžko říct, že se čtenáři líbí. Dá se ale říct, že je silná a působivá. A je na ní krásně vidět, jak různě mohou čtenáři knížky vnímat.

Podle mě vůbec nejde jen o to, jaké hrůzy přinesla 2.WW (to víme všichni) a jak krutě se chovali pověrčiví venkované kdesi ve východní Evropě. Je to o zlu a „démonech“ v nás. Bez ohledu na prostor a čas. Vůbec nevadí, že to není autobiografie, takové hrůzy se děli a dějí. A jestli si někdo myslí, že my civilizovaní lidé 21. století přece takoví nejsme, až snad na zlomek různých deviantů, bohužel se asi mýlí. Stačí správné podmínky a démoni vyplavou. Naše krutost a zlo by bylo méně explicitní a sofistikovanější.

Krutí jsou dospělí, děti i zvířata. S jak málo lidskosti a soucitu se „ptáče“ setkalo? A velká část těch hrůz s válkou nesouvisela nebo souvisela jen nepřímo.

Existuje asi jen málo pervezí, které v knížce nejsou popsány. U těch sexuálních to je možná až přehnané. Ale kdyby tam násilí nebylo tak explicitní, knížka by nevyvolala tolik diskuzí a neprovokovala by k zamyšlení nad dobrem a zlem v nás.

Interpreti to zvládli dobře. Jak by asi takový příběh vyprávělo dítě?

Sára review

14.09.2019 Verified purchase

Dobrá Dánovka, ale...

Je to několikátá "dánovka", kterou čtu nebo poslouchám. Nebudu chválit autora ani interpreta (ten byl svělý jako vždy). Napíšu spíš dvě výhrady.

1. V knížce je až moc náhod, vypadá to až překombinovaně.

2. Ty spiklenecké teorie mi zavánějí čímsi neblahým.

Český ráj review

06.09.2019 Verified purchase

Chlapské povídání, které je i pro ženské

Tahle knížka asi není pro každého (a vlastně která knížka je ?). Možná je to spíš „chlapské“ čtení, ale mě se to líbilo. A interpret k zážitku přispěl.

A co mě při poslech napadlo? Chlapi, nebuďte hovada. Pružte, lakujjte, ale nepřelakujte. Pozor, některé velitelky považují tři plzně za příliš. Jsou i takové přįpady. To vzkazuje ta, která četla tuhle knížku. Knihu, která vlastně skoro nemá děj a přitom obsahuje několik příběhů.

List zo záhrobia review

20.08.2019 Verified purchase

Jak se z VB stala policie

Kraus a jeho kolegové se začínají pracovat v nových podmínkách, nejde jen o to, že se ze soudruhů stanou pánové.

Není to "jen" detektivka, velkých zvratů a překvapení se nedočkáme, ale přesto je to skvělé. Příběh mě vedl k zamyšlení, co s lidmi, kteří se vrátí po mnoha letech z výkonu trestu? Jak jim pomoci začlenit se do civilního života a dá se to vůbec?

Pán Geišberg je víc než dokonalý interpret.

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět  review

25.07.2019 Verified purchase

Alan se vrací

Mně se to líbilo. Je jasné, že první díl byl v něčem jiný, skoro sto let dávalo větší prostor než zhruba rok. Ale to, proč se mi Stařík líbí, tam zůstalo.

Čím absurdnější příběhy a méně pravděpodobné náhody, tím u tohodle typu knížek líp.

Čtenář nejspíš hodnotí Stojednaletého staříka i s ohledem na to, zda souzní s Jonassonovými politickými postoji a zda mu vadí jejich poměrně explicitní vyjádření.

A i když jsem se několikrát smála nahlas, pohled na současnost tam moc optimistický není a je bohužel hodně trefný.

Interpret zvloen dobře, je to svěle načteno

Uzol review

06.06.2019

Víc než detektivka

Takové knížky mám radši, než většinu severských kriminálek. Nejde ani tak příběh přesněji případ. Jde o o atmosféru doby. Mladší čtenáře upozorňuji, že tak to opravdu chodilo. D. Dán si nebere servítky při vykreslení minulého režimu. Oceňuji, že ukázal zrůdnost doby, ale současně pochopení pro lidi, kteří se s tím vším museli srovnat. A zvládali to různě. Jsou tam všechby typy, ti co si v rámci možností zachovali tvář, i ti, co tu zrůdnost přímo vytvářeli. Jen celkem sympaticky vypadající hlavní náčelník STB mi moc nesedl. Nechci prozradit děj, tak stručně. Jako recenzent bych hodně zkritizovala konec (viz diskuze) , jako čtenáři se mi konec líbil. Interpretace skvělá.

Píseň krve review

11.05.2019 Verified purchase

Rovnováha dobra a zla

Při hodnocení takových příběhů a hlavně originality člověk nesmí zapomenout na dobu vzniku, knížka rozhodně obstojí ve srovnání s novější fantazy. Není to jen tuctový příběh o učení a zrání výjimečně nadaného čaroděje. Je to víc. Zaujaly mě tam dvě myšlenky. 1. Síla a moc by měla být provázena odpovědností a rozvahou při jejím používání. 2. Postav se čelu tomu, před čím stejně nemůžeš utéct.

Příběh služebnice review

03.03.2019 Verified purchase

Zdařilá dystopie

Jedna ze zdařilých dystopií. Líbilo se mi, jak je tam popsán princip „žába v horké vodě“. Postupné a možná nejdříve nenápadné utahování šroubů a oslabování demokracie. Až z toho vzniknete totalita. Něco takového se asi nikdy nedá vyloučit. Samozřejmě, vypadalo by to jinak než v románových příbězích. Ale jen v něčem.

Hlavní hrdinka je spíš zlomená, některé její kamarádky vypadají jako silnější. Jenže zlomených, rezignujících, smířených či přisluhujících je v totalitních režimech vždy bohužel většina. Na aktivní odboj má odvahu málokdo.

Ráda bych věděla, co se s některými hrdiny stalo. Chtěla bych pokračování. Jenže to by asi bylo ke škodě.

Celkovou úroveň výrazně zvyšuje historický komentář.

Interpreti i hudební předěly byly zvoleny dobře.

Norské dřevo review

26.10.2018 Verified purchase

Japonsko v letech šedesátých

Příjemný zážitek. Příběh se odehrává (zejména) na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v Japonsku, to má význam. Japonské tradice a kultura na straně jedné, generace mladých lidí vyrůstajících po válce a jsou ovlivněni moderními trendy a změnami ve společnosti. Japonská mentalita je asi zásadní. Stranou není ani studentské hnutí.

Snad všechny postavy jsou vlastně osamělí lidé v přelidněné zemi. A hodně postav je přinejmenším psychicky labilních.

Z příběhu na mě dýchá smutek a melancholie

Hudební předěly příjemně dokleslily atmosféru. Kláru Issovou i Janu Strykovou mám zařazené jako vynikající interpretky postav z Mycelia, v Norském dřevu byly také skvělé, stejně jako Filip Čapka.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

My proti vám review

12.09.2018

Poznámka k "štítkům"

Skvělé po všech stránkách, ale kdo čeká humor, moc ho nenajde. Stejně jako v Medvědínu. Ani ten trochu smutný humor jako v Ovem, Babičce nebo Britt-Marii tam moc není. Je to spíš smutné, ale i trochu optimusmu tam je. Pravda, některé postavy jsou možná trochu úsměvné, ale o to v téhle knížce nejde. A hlavně hodně lidskosti, empatie. Zkrátka Backman je trochu jiný, ale určitě nezklamal. A stejně jako u Medvědína, užijeme si to a je jedno, jestli fandíme hokeji a jestli o něm něco víme.

Idiot review

12.09.2018 Verified purchase

Kdo je idiot a kdo je "normální"?

Tento poklad oprávněně patří mezi klasiku. Pohled na morálku a čest se za dobu od napsání knížky změnil, takže příběh možná vypadá až banálně. Jenže tam jde o víc než o příběh. Jde o otázky, které čtenáře či posluchače napadají.

Číst ruskou klasiku není pro dnešní mládež zrovna jednoduché a zábavné, poslech audioknihy nebo dramatizace je ideální možností, jak se stravitelnou cestou s touto součástí světové kultury seznámit.

Působivost ještě zvyšuje dobrá volba interpretů.

Věděla jsem, že na tohle dílo naráží název filmu Návrat idiota, A musím se přiznat, že mi teprve po poslechu Idiota souvislost opravdu docvakla.

Bridget Jonesová - Láskou šílená Rating

11.09.2018

Severská mytologie review

19.07.2018 Verified purchase

Co vypovídá mytologie?

Hezké jako báje a pověsti, ale i poučné. O tom, jak a proč se mýty, báje a pohádky různých kultur liší určitě nějací národopisci napsali nejednu publikaci. Je zajímavé porovnat severské mýty a bohy (ty jsem tak dobře neznala) třeba s mýty a bohy antickými (ty znám dobře). V něčem jsou podobní, v něčem jiní. Já cítím drsnost severu, i když ani antická mytologie není selanka.

Do "teologických" úvah, jak jiné je pojetí těchto bohů a jednoho Boha tří monoteistických náboženství, se raději pouštět nebudu.

Interpretace pana Soukupa je podle očekávání naprosto dokonalá.

1984 review

19.07.2018 Verified purchase

Dokonalá forma i obsah

Orwell je klasika, obsah netřeba komentovat. Vždycky jsem tvrdila, že knížka je knížka a filmové zpracování ji nemůže nahradit. Jednou jsem slyšela v rozhlase zpracování 1984 a došlo mi, že je tu i další možnost, dramatizace a četba. Když se hlasem pana Hrušinského ozvalo : "Velký bratr tě vidí", měla jsem poprvé dojem, že je to snad ještě lepší než četba. Takže jsem neváhala a tenhle poklad jsem si koupila, i když je to zkrácená verze, to podstatné tam je, včetně zážitku z poslechu.

Hordubal review

25.06.2018 Verified purchase

Skvělá klasika

Čapek patří k mým oblíbeným spisovatelům, ale Hordubala jsem ještě nečetla. Zkusila jsem audioknihu a dobře jsem udělala. Takových příběhů se v literatuře i životě najde víc. Ale jak to tak bývá, pan spisovatel s příběhem dokáže věci. Člověk Hordubala chápe, lituje ho, je na něj naštvaný. Co se postav týče, zajímavá byla i malá Hafie.

Hra s jazykem je jednou z mnoha silných Čapkových stránek, popisy rozhodně nejsou nudné.

Interpretace a hudební doprovod patří k nejlepším, co jsem slyšela.

A každé ráno je cesta domů delší a delší review

17.06.2018 Verified purchase

Backman se zase ukázal

Jak to ten člověk dělá? Vše, co jsem ode Backmana četla mě vzalo za srdce. V jeho knížkách nejde nikdy není nejdůležitější příběh, hlavní jsou lidé. A v téhle konkrétní knížce vlastně ani žádný zvláštní příběh není. Je o "jen o životě", o tom, co v nějaké míře prožívá skoro každý. A v tom je síla. Interpret byl vybrán dokonale. No, občas skoro ukápla slza.

Co mě naučil tučňák review

14.06.2018 Verified purchase

V jednoduchosti je krása

Nečekejte velký román plný zvratů, dechberoucí psychologické drama ani humor k popukání. Je to "jen" prosté vyprávění jednoho příběhu. A to je dokonalé. Je to milé pohlazení po duši. A ještě víc. Posluchač či čtenář se dozví něco nejen o tučňácích, ale i o Argentině a vlastně o i lidech. Nejen o tom, jak se chovají k přírodě a jak by se chovat měli.

Interpret je zvolen dobře. Jen mě napadlo, že hlas Kryštofa Hádka se hodí spíš pro mladíka, už moc ne do epilogu.

Mycelium III: Pád do temnot Rating

12.06.2018

Mycelium IV: Vidění Rating

12.06.2018

Bylo nás pět review

09.06.2018

I pro ty, kdo neradi čtou

Klasika a téměř dokonalost. Dobrá volba i pro ty, kdo potřebují povinnou četbu a neradi čtou. Jistě, existuje vynikající seriál. Ale poetika a jazyk vyniknou víc při čtení a nebo při poslechu. A o tom, jak skvělým interpretem byl pan Filipovský snad nikoho přesvědčovat nemusím. Někomu možná nemusí sednout závěr (horečnatý sen).

Mrtvá šelma review

08.06.2018

příjemné překvapení

První setkání s autorem a vlasně jedna z prvních audioknih. které jsem koupila (na Světě knihy, přímo od autora). Detektivní příběh je docela dobrý. Lehká ironie to povyšuje nad průměr. Samozřejmě, ponurost a drsnost severských detektivek to nemá, což je v mých očích jen dobře. Interpretace je velmi dobrá. Abych nezapomněla, mám ráda historii, i díky tomu mi audioknížka sedla. A zřejmě se poohlédnu po dalších příbězích protagonistů.

Zmetek z temnot review

08.06.2018

spíš pro fanoušky

Tuhle audiuknihu ocení hlavně ti, kdo znají Lotu a její parťáky z jiných příběhů. Je tam dost akce, hrdinové jsou takoví jací jsou od studií v zaklínačské škole. Není jen tuctový příběh o boji "dobra proti zlu" okořeněný nějakoiu tou magií, to bych ani od autorky nečekala. Interpratace je dobrá, při čtení je příběh rozdělen na malé části a příjmně se poslouchá.

Návštěvní den 3 review

08.06.2018

nechci slevu zadarmo

Š+G pamatuju jako dítě, tehdy jsem samozřejmě ocenila spíš ty jednodušší vtípky. Ale je tam víc. Některé hlášky zlidověly a nechci slevu zadarmo je geniálně pravdivé. A když je potřeba nechat bránici odpočinout, přijde poetika Grossmannových písňových textů.

Povídky Šimka a Grossmanna 2 Rating

08.06.2018

Mycelium II: Led pod kůží Rating

08.06.2018

Mycelium I: Jantarové oči review

08.06.2018

Poklad české sci-fi

Varování: Mycelium je návykové. Audioknihu jsem si koupila na Světě knih, když jsem šla z besedy a autorkou. Prvním kladem je zajímavý příběh. Dalším plusem jsou postavy z masa a krve, až tak, že někdy posluchače či čtenáře štvou. Možná tam pro někoho není dost akce (alei ta se najde, a ještě víc v dalších dílech), ale to jak se v příběhu autorka dotýká otázek soužití různých kultur, víry, fanatismu, skepse. To vše už jsem věděla, protože jsem měla přečtenou knížku. Audioverze nabízí navíc skvěle vybrané interprety. Hlasy k postavám vysloveně sednou. Hudební doprovod vše umocňuje. To už není jen "předčítání", to je téměř dramatizace. Jedinou "vadou" snad je, že v prvním díle toho ještě opravdu zůstává dost skryto, ale tím spíš má člověk potřebu poslechnout nebo přečíst si další díly.

Velký Gatsby Rating

28.09.2017 Verified purchase