User Petra's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

J. R. R. Tolkien: Životopis Rating

13.02.2021 Verified purchase

Naslouchač Rating

07.02.2021 Verified purchase

Vztahy a mýty review

29.01.2021 Verified purchase

Perfektní

Souhlasím s recenzí, která už tu visí - tohle by mělo být povinné čtení. Málokdo z nás je ochotný si přiznat, že do vztahů všeho druhu vstupuje se vzorci chování a problémy, které třeba se vztahem nesouvisí, že reaguje na základě emocí... a že je to občas třeba řešit. Rádi bychom věřili, že když si najdeme "toho pravého" člověka, všechno se tak nějak samo vyřeší. No, nevyřeší... Láska nepřekoná všechno, dítě nezalepí vztah, tolerance není to samé co respekt, stereotypy náš život ovlivňují víc, než si myslíme... Ale to vám všechno Honza Vojtko vysvětlí.

Mám za sebou několik Honzových přednášek a pokud to máte taky tak, nečekejte stejnou energii, při čtení knihy se trocha ztratí. Přesto to ale byl skvělý zážitek a je dobře, že si ji autor načetl sám. Jeho vtípky mě pořád dostávaly, specificky v částech příkladů, které jsou prostě o nás a všech lidech, které známe (často jsem vyprskla smíchy a musela doma vysvětlovat, že čemu se to směju - "vlastně sobě, sobě se směju").

Takže pokud hledáte audioknihu, která vám zlepší život, nechcete to ale podané složitě, spíš lidsky a ještě se u toho chcete trochu zasmát, našli jste. Doporučuji všema deseti.

Klíčem je klid Rating

06.01.2021

Kapitoly tvůrčího psaní Rating

06.01.2021 Verified purchase

Překupník na darknetu Rating

28.12.2020

Pilot Pírko Rating

19.12.2020 Verified purchase

Holub Kolumb Rating

19.12.2020 Verified purchase

Být normální je na hovno review

12.11.2020 Verified purchase

Všichni chceme být "normální"... ale proč?

Do "Být normální je na hovno" jsem kdysi šla s pochybami. Viděla jsem chytlavý "clickbaitový" název a po pár knihách, které mě v tomhle ohledu zklamaly, jsem se do toho pouštěla spíš s obavami. Z hvězdiček už asi chápete, že ty obavy byly pro mě zbytečné. Hned na začátku si mě Mooney získal svým smyslem pro humor - byla jsem na háčku, pak už stačilo přidat zajímavý životní příběh, trochu historie a už jsem se vezla...

Mooney má dost zajímavý život a jak se k němu stavěl školský systém, když se neuměl vypořádat s tím, že je trošku jiný, o tom škoda mluvit. Jenže to je přesně to, co se děje desítkám a stovkám dětí každý den. A právě díky tomu slouží jeho příběh jako taková jiskra naděje pro všechny, kteří se kdy aspoň trochu cítili nepochopení. Obrovský přínos bude podle mě mít pro rodiče, kteří třeba doma mají děti s poruchami učení nebo jakoukoli jinou "odlišností" a snaží se jim pomoci, ale zároveň se plácají v tom, jak se k věci vůbec postavit a jak to celé chápat.

Já jsem vždycky nesnášela slovo "normální", protože co to kruci je?? A zároveň mi celý život říkali, v čem a jak nejsem normální - "Ale to není normální, měla bys dělat tohle. A děti ve tvým věku tohle neřeší... Takhle nemůžeš myslet, to není normální, to by ses zbláznila..." A vím, že nejsem jediná. Společnost je založená na "normálním". Nejlepší je, když se hezky všichni zařadíme a budeme dělat to samé. To, co se očekává. Jakmile vybočujeme, je to jako chyba v Matrixu a najednou si s námi nikdo neví rady. Všimli jste si někdy, jaká je automatická reakce lidí když třeba jejich dítě/kamarád/příbuzný udělá něco, co je překvapí? "SEŠ NORMÁLNÍ?!"

Takže ano - šla jsem do té audioknihy i ve snaze najít nějakou odpověď na to, jestli tohle normální vůbec existuje. A v tomhle ohledu mě audiokniha hrozně potěšila, protože vás vezme i na výlet do historie (občas dost smutné a bolestivé), aby na tuhle otázku odpověděla - nechci si tu klikat spoiler alert, takže vám neřeknu, jak to dopadne, to si zjistíte sami :))

Audiokniha je poučná, dojemná i vtipná (vážně se doteď pozastavuju nad tím, jak nenuceně zvládl Mooney přidat pár vtipků i do těch těžkých sekcí a postarat se o to správné komické odlehčení i při vyprávění o eugenice a jejím pozdějším zneužíváním během 2. sv. války i jindy).

Co se týče interpretace, Valůšek si mě získal hned s první kapitolou. Přijde mi, že nejvíc vynikl právě v těch vtipných momentech - že je s autorem na jedné vlně a dodal šmrnc místům v textu, kde to nejvíc bylo třeba.

Practical Children & Upbringing

Vladař Rating

15.08.2020 Verified purchase

Svědkyně obžaloby a další povídky Rating

16.07.2020

Tyranie review

16.05.2020 Verified purchase

Děsivě aktuální

Eseje jsou poučné, zajímavé i děsivé zároveň. Oceňuju koncept audioknihy v tom, že nejdřív vypráví konkrétní příběh z historie a taky z něj rovnou vyvádí důsledky a poučení do současnosti. Vlastně s ní nemáte žádnou práci - autor vás směřuje přesně tam, kde vás chce mít, ale co už. Ve chvíli, kdy alegorie nefungují, je čas na přímočarost. Historie je něco, z čeho bychom se všichni měli poučit. A přesto se to tak běžně neděje... Rádi na ni zapomínáme, hodně rychle.

Před pár lety jsem četla knihu v tištěné podobě a už tehdy mě z jednotlivých esejí mrazilo. Bohužel musím říct, že v téhle době je obsah těch varování ještě aktuálnější než předtím. I proto si myslím, že je to poslech pro každého. Jak se říká, zlé věci se můžou dít i díky tomu, že ti obyčejní lidé prostě mlčí.

Audio provedení je příjemné, Jan Szymik se dobře poslouchá a myslím, že se k audioknize zase po čase ráda (vzhledem k obsahu možná spíš nerada) vrátím.

Projekt manželka Rating

10.05.2020 Verified purchase

Volám sa Greta Rating

02.05.2020 Verified purchase

Na volné noze - Speciál Rating

21.04.2020 Verified purchase

Až se ti zatočí hlava Rating

16.04.2020

Zlá krev Rating

01.02.2020 Verified purchase

Skříň Rating

16.10.2019

Šest vran Rating

30.09.2019 Verified purchase

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Rating

27.07.2019 Verified purchase

Kam se poděl můj sýr? review

02.06.2019 Verified purchase

Působivá alegorie

Audiokniha slibuje v popisku hodně a při pohledu na její délku jsem trochu váhala, jestli ty sliby zvládne splnit. A zvládne. V podstatě má tři části - po úvodu přijde onen podstatný příběh a na závěr příklady z praxe. Sama bych se obešla jen s příběhem, ten je totiž na všem to nejpůsobivější. Příběhy z praxe už jsou na mě moc našroubované a strojené, ale chápu jejich účel a je mi jasné, že občas potřebujeme slyšet praktický příklad k tomu, aby nám docvaklo, co vlastně s příběhem dělat.

Pokud bych ale měla hodnotit jen jednoduchý příběh o bludišti, ve kterém dvě myšky a dva "lidičkové" hledají cestu k vysněnému sýru, bylo by to pět hvězd. Je to hodně jednoduchá alegorie, ale o to působivější. A hlavně si myslím, že většina lidí má potenciál se v postavách najít (a ne, bohužel to nejsou myšky) a potřebovali by tohle poslouchat pořád do kolečka, aby pořádně změnili svůj přístup k životu. Pokud by si tohle lidi brali k srdci, žili bychom třeba v trošku hezčím světě :)

Pokud máte pocit, že "si něco zasloužíte", nebo jste kdykoli v životě pronesli něco jako "proč zrovna já!", tak je pro vás tohle povinný poslech.

Já si teď jdu zavázat tenisky a hledat.

Kovy - Ovšem Rating

23.03.2019 Verified purchase

Zdravé audiozprávy Margit Slimákové 1 Rating

12.03.2019 Verified purchase

Putinovi agenti Rating

07.02.2019

Proč spíme Rating

22.01.2019 Verified purchase

Adela, ani to neskúšaj! Rating

31.12.2018 Verified purchase

Som mama Rating

28.11.2018 Verified purchase

Vanilkové rohlíčky review

28.11.2018 Verified purchase

Útok na bránici

Tenhle záznam představení má přesně to, co mi zatím u českých audioknih v případě interpretace samotným autorem chybělo. Tu přidanou hodnotu doplněných vyprávění, navíc oba bratři Krausovi jsou prostě mistři vypravěči. Když přišla řada na dřevěného draka, už mi tekly slzy smíchu po tváři.

Poslouchali jsme to společně s manželem a když jsem si dovolila poslouchat kousek sama, hned se ptal, čemu se tak směju. A jak to můžu poslouchat bez něj! Takže je to zábava pro celou rodinu. Mám teď v plánu pustit se do všech ostatních vyprávění bratrů Krausových, protože jsou v nich příběhy, které možná znáte sami. Minimálně vás zaplaví pocitem nostalgie, odpočinete si a zasmějete se pěkně od srdce.

Stráže! Stráže! review

16.11.2018 Verified purchase

Zadražil si vyhrál

Tohle je Pratchett ve své klasické kráse. Ironií nacpaný, všeparodující a sžíravý Pratchett. Jak ho mám nejradši :) Cynik Elánius je jedna z nejlepších postav na Zeměploše, jeho postavení k životu musíte milovat. Karotka je příběh sám o sobě, jeho dopisy domů jsou části, při kterých nechcete zrovna být v autobuse nebo tramvaji, pokud vám vadí pohledy cizích lidí.

Pokud máte rádi fantasy, směle do toho! Ale i pokud fantasy rádi nemáte, protože v podstatě jde stejně o kritiku naší společnosti zabalenou v super vtipném fantasy příběhu s draky. Každá druhá věta vás rozesměje, pokud milujete Backmana, zjistíte, že mají s Pratchettem sklon k podobně absurdním přirovnáním, která si chcete zapsat a pověsit na lednici, abyste je měli pořád na očích a mohli se každý den smát.

Interpretace Jana Zadražila je absolutní pecka. Třešnička na dortu. A na mě to působilo tak, že si tuhle četbu užil. Krásně odlišil postavy, aniž by podle mého přehrával. Klobouk dolů a doufám, že se chystá pokračování příběhů Elániova týmu ve stejném provedení. Nemůžu se dočkat!

PS: Po dokončení poslechu si budete přát draka :D

Síla zvyku Rating

09.11.2018 Verified purchase

Příběhy Staré dámy Rating

28.08.2018 Verified purchase

Artemis Rating

21.08.2018 Verified purchase

Mumínci a kometa Rating

24.06.2018 Verified purchase

Na volné noze Rating

13.06.2018

Jedna želva za druhou Rating

01.06.2018 Verified purchase

Jídlo na prvním místě Rating

30.05.2018 Verified purchase

A každé ráno je cesta domů delší a delší Rating

28.05.2018 Verified purchase

Medvědín review

11.01.2018

Do Indonésie nejen za pohádkou Rating

05.04.2017

Všemi dary obdarovaná review

21.11.2016 Verified purchase

Především lidské příběhy

Pro mě byla tahle audiokniha především takovou sondou do lidských životů, ač za časů postapokalyptických. Ale nebojte se, děj plyne jako blázen a pořád se něco děje, nudit se nebudete ani chvilku.

Všechny postavy mají nějakou svou motivaci a ke všem (i těm zdánlivě nesympatickým) si dokážete najít cestu a mít pro ně pochopení.

Nejlepší je jít do audioknihy bez čtení popisu a bez jakýchkoli očekávání, pak je pro vás všechno překvapením - vystavění tohohle příběhu je totiž výborné.

Přednes všech tří herců je na jedničku s hvězdičkou, poslouchají se výborně - nejlepší výběr však pro mě byla Klára Sedláčková, protože na roli Melanie bych si snad ani nedovedla představit lepší interpretku. Byla naprosto skvělá.

Kafe a cigárko review

21.11.2016 Verified purchase

Milé poslouchání

Blog Marie Doležalové byl v posledních letech dost velkým hitem, takže není divu, že se dočkala knižního a potažmo i audioknižního vydání.

Jako každý knižně zveřejněný blog se potýká s problémy jako opakování stylu vyprávění i podobných příběhů - ale třeba na rozdíl od Deníčku moderního fotra jsem si toho tady ani tolik nevšimla. Poslouchala jsem totiž po částech a to je klíčem.

Marie Doležalová má sympatický hlas a její vhled do světa herců pro mě byl skvělým osvěžením. Má totiž jednu podstatnou kladnou část - totiž fakt, že herci jsou přeci jen lidé jako my a jako takoví zažívají stejné problémy, stejnou nervozitu a tak dále. To je na audioknize takové hezky milé.

Nehledě na to, že Marie píše mile a tak neotřele vtipně, že vás prostě bude bavit od začátku do konce.

Deníček moderního fotra Rating

26.06.2016 Verified purchase

Bezvýznamná žena Rating

22.06.2016 Verified purchase

Génius v nás Rating

20.01.2016 Verified purchase

Roden24 review

02.12.2015 Verified purchase

Krátké, ale výstižné

Už od té doby, co jsem přečetla Steinbeckovu novelu O myších a lidech jsem přesvědčená, že se velká myšlenka dá vtisknout i do relativně krátkého textu. Poslech Roden24 mě v tom utvrdil.

Je až fascinující, že jsem nikdy neposlouchala/nečetla o podobném tématu (konkrétně, protože hlavní myšlenka audioknihy je často používaná v jakýchkoli varujících dystopiích apod.) a příběh mě držel od začátku do konce.

Jako poslední a hlavní bych chtěla podotknout, že tohle je přesně to, jak by měla audiokniha v mých očích vypadat (znít). Nahrané naprosto výborně od zvukových efektů po emoce interpretů. Elena Podzámská je v roli Marthy úžasná.

Dívka ve vlaku Rating

30.11.2015 Verified purchase

Pozitivní myšlení není pro každého Rating

10.10.2015