User Lucinella's Reviews

Audioworm Scribe - One of the most frequent reviewers

Tajemství Tudorovců review

25.02.2021 Verified purchase

Tandem Jiří Adam a Kateřina Dolanská v Londýně

Letopisy královské komory mě baví víc než Hříšní lidé království českého, zřejmě mi 16. století připadá zajímavější a detektivky z lepší společnosti včele s královským písařem Jiřím Adamem a urozenou špionkou Kateřinou Dolanskou jsou dle mého uhlazenější a zábavnější. Hyhlík je fajn, v Letopisech mi sedne lépe než v Hříšných lidech. Tajemství Tudorovců je příjemná komorní špionážní oddechovka, která se odehrává v Londýně na pozadí úmrtí mladého krále Eduarda a konfliktu mocných své doby ohledně nástupnictví katolické versus protestantské panovnice. Kniha vypovídá ve prospěch katolíků, takže kališníci, protestanti a ostatní heretici, třeste se 🙂

O čem víme prd - Průvodce neznámým vesmírem review

25.02.2021 Verified purchase

Osvěžující a zábavné

Co víme i nevíme o vesmíru, není to jen o prdu 🙂 Velmi zdařilá audiokniha s profesionálním přednesem vás provede kapitolami vesmíru. Dost věcí jsem si ujasnila, kniha je vhodná pro laiky, s fyzikou ze základní školy si vystačíte. No, občas pomůže přítel Google. Poslech jsem si užila, bavilo mě to. Rozhodně se ke knize vrátím a tedy ponechám si ji ve své knihovničce a to nekonečně dlouho 🙂

Jedinou výtku mám k těm vtípkům, hlavně ze začátku to na mě bylo moc. A pak létající koťátka ve vesmíru - ale jo, ty se k tomuto “pošahanému” oboru hodí.

Stručná historie času review

24.02.2021 Verified purchase

Výborný intro do fyziky pro laiky

Parádní audiokniha. Parádní interpretace. Příjemně dynamický projev a přesvědčivý hlas Filipa Švarce vás provede světem vesmíru, třeskem i krachem, prostoročasem, silami gravitační a magnetickou a to vše uchopitelně pro ty, kteří se o vědu zajímají jako laikové. Je to pochopitelné a dlouhé akorát. Jen s tím Bohem to vzal na můj vkus dost zkrátka - to mě lehce rozladilo, neboť Pán z toho nevyšel příliš dobře. Ale třeba konečnost je a co bylo před třeskem a následným rozpínáním, ví jen on 🙂

Čtvrtá opice review

22.02.2021 Verified purchase

Slušný thriller

Napínavý zvrácený šílený příběh psychopatických vrahů a úchylných a bizarních postaviček mě příliš nebavil. Pasáže deníku jsem musela přeskakovat, nejdříve protože se mi dělalo nevolno a později když už jsem vůči popisu mučících praktik otupěla, tak z nudy. Interpretace Fridricha byla prima, avšak Písařovic katastrofa. On byl asi dobrý, ale já nesnesu když dětské a ženské party čte zjemněle. Četl je správně úchylně (vyřezávají obětem kusy masa z těla s úsměvem - je to zabava!), to bylo na místě, ale bylo to na můj vkus přehrané. Na svůj žánr Čtvrtá opice slušný kus, není doslovná jako krimi od Deavera a nechává prostor pro otázky a dumání co by kdyby a kdo co a proč? Kdyby se zkrátily pasáže deníku o mučení, bylo by to fajn a stále velmi napínavé! Určitě si pustím i pokračování, chci slyset, jak ti bídní zločinci skončí na šibenici 🙂

Zavřená truhla review

19.02.2021 Verified purchase

Zdařilé pokračování herculiády

Bavilo. Tento druhý příběh z pera autorky Sophie Hannah, první byl Vraždy s monogramem, nabízí klasickou herculovskou salonní detektivku z honosného sídla Lady Playfordové. Stejně jako Monogramy nabízí i Truhla zajímavé psychologické profily postav s patologickými až toxickými charaktery. Poirot nenabízí všechny odpovědi a ponechává posluchači potažmo čtenáři prostor pro vlastní interpretaci. Jeho parťákem již není Hastings ale Catchpool, který je mladý a svůj, tedy nehraje si na Hastingse. Pokračování případů slavného Poirota je zdařilé. Interpret vhodně zvolený. Překlad Truhly je lehčí a stravitelnější než byly Monogramy.

Saturnin zasahuje review

17.02.2021 Verified purchase

Saturnin na horách

Saturnin na horách

Dobrý humor a dobrý konec Saturnina a jeho pána. Rámec celého příběhu tvoří prosincový pobyt na horách, který si všichni zúčastnění užívají lyžováním, bruslením, tancem a koňakem a jak jinak než naschvály a kanadskými žerty. O jejich autorech však nikdo nemá ani tušení. A tak chudák Milouš, teta Kateřina i strýc František čelí ledovým sprchám a nástrahám na zasněžených kopcích. Pokračování originálu příběhů o Saturninovi je zdařilé a vtípky povedené (a nyní se, nevěsto a ženichu, podívejte do očí tomu, kdo vás dle statistik nejpravděpodobněji jednoho dne zavraždí 😁😁😁 Brousek super.

Prokletí brněnských řeholníků review

17.02.2021 Verified purchase

Zelňák, Svoboďák a Minoritská ve 13. století

Poslech jsem si užila, především fakta o místní historii Brna ve 13. století. Židovská čtvrt, brána a hřbitov na území dnešní Masarykovy a Hlavního nádraží mi vyrazily dech. Jsem Brňanda a o tomto jsem neměla tušení. Mordy to byly zapeklité, zápletka dost zamotaná a děvy sexuchtivé a stereotypní. Nenudila jsem se. Hyhlík mi na ty erotické scény moc nesedí.

Solaris review

04.02.2021

Psychologická analýza, ale čeho?

Audioknihu jsem si poslechla na jiné doméně, nicméně podělím se o zážitek. Richard Honzovič a jeho apokalyptický projev se naprosto hodí pro roli vypravěče příběhu posádky na stanici kroužící nad planetou dvou Sluncí jménem Solaris. Co je to Solaris a proč? Planeta, na které se střídají rudé a modré dny, je tvořena oceánem se sporadickými ostrůvky, které připomínají hřbet dlouhého draka, tzv. mimoidy. Oceán v pravidelných intervalech komunikuje s okolním světem formou vulkanické činnosti, při které vytváří respektive kopíruje či scanuje paradigmata a vzpomínky posádky stanice. Kniha je filozofickou úvahou nad tím, co je a co může být tento oceán zač. Je to nový Bůh? Je to liturgie? Démon, který trýzní výzkumníky jejich minulostí? Démon, který učiní vědce závislými a pak jim sebere jejich drogu, kterou jim zprvu naservíroval ve velkorysém množství? Civilizace, která se snaží navázat kontakt? Která vysílá posádce dary, které si myslí, že ji potěší? Nebo je to hmota v nějakém prenatálním stadiu, která se teprve tvoří a zrodí? Otázek je mnoho. Možností ještě více. Jedná se o knihu pro náročné posluchače. Doporučuji.

Atlas Mraků review

31.01.2021 Verified purchase

Jsem vystřílený ohňostroj, ale alespoň jsem byl ohňostroj. (R.F.)

V mém životě svobodná vůle žádnou úlohu nesehrála (Sonmi 451)

Je to ten typ knihy, ke které se budete vracet a neustále objevovat další a další lacrimae rerum. Román je žánrově členěný do deníku, epistolárního románu, šestákové eko detektivky, autobiografie respektive scénáři k filmu, interview odsouzené k smrti a jejího nepovzneseného alter ega archiváře korporace a konečně hospodského vyprávění jednoho hejska z konce světa, že jo. Všechny příběhy se prolínají a jejich společným motivem je boj o sebeosvobození a věčný konflikt zotročujícího a zotročeného. Mně osobně v TUTO chvíli mého rozpoložení, ve kterém mě román Atlas mraků zastihl, zasáhl a rezonuje ve mě osud mladého skladatele Roberta a příběh otrokyně Sonmi 451. Každý příběh je načtený jiným hercem, novým objevem na poli neviditelných herců jsou pro mě Kryštof Rímský, Jan Zadražil a Jana Stryková, tedy herci, které znám z televize ze soap oper. Jejich hlasy jsou nádherné a jejich pojetí uvěřitelné. Ocenila bych technické info k audioknize např. o použité hudbě atd.

Jedinečný Jeeves review

26.01.2021 Verified purchase

Anglický Saturnin

V knize vás čekají zábavné příhody zazobaného klubového povaleče Bertrama alias Bertieho, Liitle Binga, bratranců Clauda a Eustacha - londýnských matlalů patlalů - a schopného inteligentního komorníka Jeevese, který má pro každý zapeklitý malér to správné řešení. U této četby se zasmějete a odpočinete. Valentovi příběhy o Bertiem a Jeevesovi sedí jak ulité. Interpretace je zdařilá. Pohoda, whiskey a čaj a nazdárek!

Maigretova trpělivost review

25.01.2021 Verified purchase

Povedená maigretovka

Nejdelší Maigretův případ vloupání do pařížských klenotnictví volně navazuje na předchozí příběh Maigret se brání. Setkáváme se s Manuelem i Alinou a podrobně se seznamujeme s ostatními nájemníky domu, který policie již dlouhé měsíce sleduje dnem i nocí. V Paříži vládne tropické červencové počasí a napětí by se dalo krájet. Dvě vraždy a brusiči diamantů dají Maigretovi zabrat. Nechybí lokály, bary a laciné hotely, které jsou typickým koloritem většiny maigretovek. Vlasák skvělý! Jeho interpretace nemá chybu. Zastřeným lehce znaveným hlasem obaleným kouřem z dýmky navozuje dusnou atmosféru, která tvoří rámec celého příběhu.

Maigret se brání review

22.01.2021 Verified purchase

Někdo se dívá

V bravurním a sympatickém Vlasákově podání si vychutnáte tajuplný příběh, který se odehrává v noblesních částech Paříže a jejích nočních kavárnách a barech, ve kterých vás uvítá vůně kouře a koňaku (Saint Germain des Pres). Je to příběh houževnatého člověka, ze kterého však jeho minulost udělala v monstrum, o kterém nemá jeho okolí ani tušení. Strach z odhalení ho žene do zosnování komplotu proti Maigretovi. Narozdíl od Maigreta mně zločince po jeho odhalení nebylo líto ani za mák. Mám ráda maigretovky, autor vytvořil psychologické detektivní romány a své postavy vykresluje detailně, hraje si zároveň se čtenářem nebo posluchačem a rozptyluje jeho pozornost zdánlivě důležitými detaily, které mohou být nakonec zcela nepodstatné. Trochu těžko snáším šovinistické a intolerantní poznámky k ženám případně k rasám a původu (vysoký stupeň těhotenství jako znetvoření, za které se žena zřejmě stydí apod.), avšak nevím, zda se nejedná jen o špatný překlad. Nejsem zastáncem cenzury a je potřeba dílo vnímat v kontextu doby, kdy vznikalo a případné z dnešního pohledu nevhodné a urážející popisy brát s rezervou.

Prázdné křeslo review

18.01.2021 Verified purchase

Svižná detektivka

Svižná detektivka s tandemem Lincoln a Amélie je svižná, plná zvratů, akce a překvapeni. Jedná se o detektivku pro nenáročného posluchače, který si potřebuje oddychnout u amerického vzrůša. Moje očekávání od detektivek jsou na jiné vlně vkusu. Příběh obsahuje dle mého názoru příliš mnoho detektivních stereotypů. Poslech byl příjemný, hudební a zvuková složka byly hezké a plnily svůj účel. Vondráčkův přednes je prima, já osobně pouze nemám ráda tu snahu mužských neviditelných herců přejít do vyšších a jemnějších poloh při interpretování ženských hrdinek. Četba byla dlouhá, avšak nenudila. Přestože to nebyl můj šmak, čtení je to fajn.

Papežská mše review

15.01.2021 Verified purchase

Michelangelo v Římě

V Papežské mši nacházíme Michelangela v Římě ve službách papeže Julia, pro kterého projektuje monumentální hrobku z mramoru. Na scénu vstupuje proslulý Bramante se svým návrhem stavby opulentní baziliky a diktuje si své podmínky a vymezuje se proti spolupráci s Michelangelem a jeho přítelem Sangallem. Vše se odehrává v papežském paláci a venku je březen a Řím sužuje umorné vedro. Třetí a poslední díl Kamene a bolesti je nedokončený. Škoda že se dokončení díla neujal některý ze Schulzových literárních souputníků (nebo i dnešních umělců pera), je ještě mnoho práce před Michelangelem, kterého opouštíme teprve třicetiletého. Marek Holý je výborný vypravěč s hřejivou barvou hlasu. Hudební složka byla vybrána vhodně, mám pouze výhradu k prvnímu dílu, toliko chorálu ke vzkvétající Florencii se podle mého názoru nehodí a posluchače laika může tato náročná hudba znejistit při dalším poslechu tohoto bezesporu nádherného literárního díla. Uvítala bych informace o použitých hudebních kulisách (autor, dílo).

V zahradách medicejských review

14.01.2021 Verified purchase

Umění a krása ukrytá uvnitř kamene

Román Kámen a bolest jsem četla před asi 7 lety a byla jsem uchvácena. Je to ten typ textu, který čtete s tužkou a děláte si poznámky. Proto jsem byla velmi zvědavá, jak může vypadat dramatizace opravdu náročného a hutného textu plného historických reálií, citovaných děl a osobností umělců. První a třetí část je namluvena jako audiokniha Markem Holým a stěžejní korpus díla vypravěčem Ladislavem Mrkvičkou, kterému role sedla jak ušitá. Hartl jako Michelangelo byl na mě příliš přepjatý, nicméně Schulzův Michelangelo je neklidný a je v neustálé tenzi. Nejkrásnější části knihy a dramatu pro mě byly rozmluvy Michelangela s Monou Chiarou, s Machiavellim a nočním stínem Leonardem da Vinci. Dramatizace je z rozsáhlého románu namixována efektivně. Pro fajnšmekry doporučuji poslouchat s knihou po ruce a číst přímo z not pro zintenzivnění prožitku. V zahradách Medicejských ve Florencii vloží Michelangelo své srdce do sochy Davida, poté opouští město a odjíždí se svým přítelem Sangallem na pozvání nového papeže do Říma, kde už na něj čeká Sixtinská kaple.

Kámen a bolest review

13.01.2021 Verified purchase

Velkolepý historický román z renesanční Florencie

Nádherná Schulzova románová epopej se před námi otevírá v krásné a autentické interpretaci Marka Holého. První část románu nás uvede do vzkvétající Florencie a stěžejním tématem je pokus o atentát na vládnoucí rod Medicejských. Na pozadí příběhu se objevují Da Vinci a otec Michelangela Buonarottiho, který se narodil pod vládou Jupitera a to znamená velké věci. Druhým dílem V zahradách Medicejských se začíná příběh samotného Michelangela a jeho nejslavnější práce - sochy Davida. Těším se na druhý díl. Zakoupila jsem ho zároveň s prvním i posledním. Druhá část je dramatizována, tak jsem velmi zvědavá a těším se.

Maigret v Picratt Baru review

12.01.2021 Verified purchase

Napínavý příběh sálající erotikou

Napínavý erotický kriminální příběh z nočního Monmartru o vášnivé Arlettě a záhadné hraběnce mě chytil a nepustil. Oceňuji autorův smysl pro detail a pro vykreslení prostředí a pitoreskních a bizarních postaviček z prostředí nočních podniků a striptýzového baru. Vlasákův hlas a interpretace mi vyhovují. Role vypravěče maigretovek mu sedí krásně. Nelituji nákupu.

Maigret na dovolené review

10.01.2021 Verified purchase

Příběh, který vás udrží v napětí až do konce

Příběh, který vás udrží v napětí až do konce - ostatně jako každá dobrá maigretovka. Maigret na dovolené rozplétá tajemný příběh rozlehlého domu s žárlivým manželem, krásnou manželkou, milující matkou, ošklivou služkou a povrchním komorníkem. Interpretace mi vyhovovala. Znala jsem dramatizaci maigretovek v podání Rudolfa Hrušínského a četba Jana Vlasáka mi sedla. Má specifickou nezaměnitelnou barvu hlasu a je autentický vypravěč, jehož hlas dokáže posluchače vtáhnout do audiotrance stavu tak, jak to má u dobré audioknihy být.

Nebe nezná vyvolených review

08.01.2021 Verified purchase

Kruh se uzavírá

Silný příběh zasazený do švýcarského sanatoria, Paříže poloviny minulého století, italských Benátek, Říma a francouzského pobřeží a nakonec zpět do Švýcarska, kde se kruh uzavře. Iniciační román o hledání toho pravého skutečného života, který se nám jeví jako ten pravý všude jinde jen ne v nás. Interpretace byla příjemná, pouze mě obtěžovala změna hlasu do jemné polohy u Lilian. Lilian není slabá žena, Lilian je silná osobnost, která si jde tvrdě za svým s tím, že si plně uvědomuje následky svých rozhodnutí. Je nezávislá a svá.

Příběh se mi poslouchal velmi dobře a také hudební složka je moc hezká a vhodně podtrhuje atmosféru příběhu. Toto není smutný příběh, toto je příběh o životě, který máme ve svých rukách a je jen na nás, jak se rozhodneme ho prožít. Neexistuje mustr na to co je a co není správný způsob prožití našich dní.