User MATA's Reviews

Audioworm Scribe - One of the most frequent reviewers

Mrtvá šelma review

28.05.2019 Verified purchase

Vtipná oddychovka

Napriek vraždám a mŕtvolám je kniha totálna oddychovka plná vtipu a veselých poznámok. Trochu hrubý a neotesaný bývalý detektív v kontraste s peknou a inteligentnou ženou oddanou svojej práci a dcére sú hlavnými postavami. Nechcem prezrádzať nič z deja, preto je ťažko napísať niečo viac, ale kto hľadá drsný príbeh severských autorov, ten bude možno sklamaný, kto si však rád aj v telke pozrie milé české detektívky, ten si príde na svoje. Príbeh je zo súčastnosti, ale pokojne by sa mohol odohrávať aj za čias pána rady Vacátka, samozrejme, bez tých mobilov a samopalov :) Trošku ma rušili hudobné predely, pretože sa mi zdali hlasnejšie, ako text, ale mohlo to byť len zdanie. Interpretácia všetkých autorov je výborná. Odporučila by som to na ľahké oddychové dovolenkové počúvaníčko, počas ktorého sa neraz uchechtnete na veľké počudovanie okoloidúcich.

Pan Mercedes review

16.05.2019 Verified purchase

Počúvanie bez dychu

Aj keď som si po Řbitově zvířatek povedala, že King dosť, som rada, že som to porušila. Táto kniha je absolútne z iného súdka, žiadna ducharina, dej je nepretržite zaujímavý, bez zbytočne prehnaných vymyslených (alebo lepšie povedané nereálnych) situácií. Je smutné, že sa to môže stať, ale zároveň to knihe dodáva možno viac napätia, pretože takáto hrozba je skutočne reálna oproti smiešnym klaunom lezúcim z kanálov a ožívajúcim mŕtvolám. Autor potvrdil a dokázal, že je skutočný majster, od knihy sa ťažko odpútava a navyše v duši z nej niečo zostáva a keď už žiadny iný pocit, tak aspoň nedočkavosť nahryznúť ďalšiu zo série - Právo nálezce. Interpretácia je výborná, nie je čo vytknúť. Za seba jedine odporúčam.

Tma review

30.04.2019 Verified purchase

Výborná, po Mraze a Kruhu zatiaľ najlepšia

Kniha je plná napätia, ale pokojný kapitán Martin Servaz vnáša do deja rozum a istotu, že sa nakoniec všetko vysvetlí. Od začiatku až do konca sa čitateľ (počúvajúci) nenudí. Ako obyčajne, na scéne sa vynárajú "prízraky" z minulosti, v knihe sa vyskytujú osoby schopné manipulovať s okolím a tak vytvárať falošnú realitu. Dlho je čitateľ držaný v mylnej predstave, že jasne vie, kto je páchateľ, ale ..., ale to už prezradí kniha. V každom prípade odporúčam, ale je vhodné dodržať chronológiu a začať Mrazom a Kruhom. Interpretácia je výborná. Zvukové predely sa absolútne hodia, i keď moje mačky občas skoro vyskočili z kože, keď som mala knihu pustenú hlasnejšie :) Osobne sa už teším na Noc.

Řbitov zviřátek review

15.04.2019 Verified purchase

Asi môj posledný King

Nechcem nikoho odradiť svojim názorom, ale tento žáner asi nie je pre mňa. Takže, kto je viac racio a neverí na duchov, nebude sa pri tejto knihe ani báť. Je to taká indiánska rozprávka o záhrobí. Podľa knižky sa máte báť mŕtvych aj keď ich späť do života vracajú živý, ktorí sa nevedia vyrovnať s tým, že ich milované osoby (alebo bytosti-pretože ide aj o zvieratá) tu zrazu nie sú. Okamžite pri odhalení "tajomstva" sa dá predpokladať, k čomu celý príbeh speje, samozrejme, nedá sa presne určiť, koho sa bude týkať, ale je dosť predvídateľné, čo sa stane. Osobne mám radšej napätie z reálneho života, také, ktoré, aj keď si to nikto neželáme, ale je možné prežiť kedykoľvek aj cestou z práce...napr. Načítanie tromi osobami je trochu zvláštne, ale neruší, len som celkom nepochopila, prečo. Že žena číta ženskú postavu-dobre, ale prečo dva muži? Hudobné predely sú dobré, hudba je mierne strašidelná :)

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Playground review

17.01.2019 Verified purchase

Nie je to krimi

Táto kniha nie je detektívka, ale je plná napätia a vždy, keď si už myslíte, že sa stalo to najhoršie, stane sa niečo ešte horšie. Trochu pomalý rozbeh a podľa mňa až moc natiahnutý dej, ale má to svoje opodstatnenie, pretože napätie graduje a po tom všetkom, čo ste už v knihe "zažili" ani nečakáte, že to môže skončiť dobre. Či áno, to neprezradím, vypočujte si! V každom prípade je to zaujímavý príbeh aj pre takých, ktorí na posmrtný život neveria. Interpretácia veľmi dobrá, hudobné predely nerušivé, len za dej dávam o hviezdu menej-nie preto, že to nebolo dobre napísané, autor je naozaj majster pera, ale nie je to môj obľúbený žáner.

Selfies review

14.01.2019 Verified purchase

U mňa je zatiaľ na prvom mieste

Za mňa táto "Olsenovka" jednoznačne naj..., vypočula som si všetky, čo vyšli, každá je zaujímavá, ale táto sa mi páčila najviac. Vlastne čitateľ-poslucháč veľmi skoro zistí, kto je vrah a teda, že to nie je žiadny záhradník, ale nakoniec sa to aj tak celé zamotá, ako to už u autora chodí. Ono, aj keď sa zdá, že niekoho zabiť je jednoduché, vždy sa stane niečo, s čím sa v pláne nepočíta. Kniha je rozohraná na niekoľkých poliach a nakoniec sa ukáže, že svet je predsa len malý a všetko so všetkým súvisí. Určite odporúčam.

Písečný muž Rating

11.12.2018 Verified purchase

Lovec králíků Rating

11.12.2018 Verified purchase

Lazar Rating

11.12.2018 Verified purchase

Sedm svědků review

12.10.2018 Verified purchase

Výborná vecička...

Kto kedysi alebo aj dnes počúva rozhlasové hry, tak toto je niečo pre neho. Ja som vyrastala na hrách pre mládež a čítaní na pokračovanie, takže som si "pošmákla". Pri dlhých knihách mi viac vyhovuje jednohlasné čítanie, ale tu ide práve o ten prejav. Darmo, sú to páni herci a oplatí sa to vypočuť už len z toho dôvodu. Príbeh je jednoduchý a vlastne už vyriešený a jeho následky nemenné, ale vďaka administratíve, ktorá musí byť okolo neho vykonaná je poskytnutý priestor na vykreslenie svedkov-jednotlivých postáv a ich správania. Odporúčam.

Mrtví v Badger’s Drift Rating

11.10.2018 Verified purchase

Žena v kleci review

06.09.2018 Verified purchase

Dopočúvali ste knihu...

Áno, dopočúvala som knihu a som spokojná. Bola to moja posledná kniha, aj keď chronologicky by mala byť prvá, nevadí, teraz som už bola v obraze, kto je kto a tak to, čo niektorí odsudzovali, že má príliš dlhý a nudný úvod musím poprieť. Rozhodne nie, je to obvyklý štýl tohoto autora, ale každý kto vydrží, bude odmenený. Dej sa opäť tak rozbehol, že mi bolo ľúto, keď sa schyľoval ku koncu. No, musím priznať, že táto knižka, aj keď je dobrá, je trochu "jednoduchšia". Všetky ostatné sú "zamotanejšie". V tejto sa dá celkom ľahko určiť, kto je "vrah", ale nič to neuberá na pôžitku. Dej je udržiavaný v neustálom napätí, prešpikovaný špecifickým humorom. Opäť excelentný výkon pána Bareša, ktorý sa veľmi dobre a pohodovo počúva. Za mňa môžem knihu len a len odporučiť.

Nesmírný review

08.08.2018 Verified purchase

Ani náznak nudy

Myslím, že táto je zatiaľ najlepšia, aj keď všetky som ešte nepočula. Kniha nedovolí, aby ju človek odložil. Nie je tam ani jedna pasáž, kde by sa poslucháč nudil. Príbeh sa prelína v čase, ale nakoniec sa spojí a rozuzlenie je absolútne prekvapivé. Aj keď si poslucháč asi v polovici myslí, že už má vraha, nemá...Ale, nie je to sklamanie, len prekvapenie. Celý dej je prešpikovaný jedinečným "ťavým" humorom. Trochu sa strácam v tých severských menách, ale interpretácia p. Bareša je taká dokonalá, že som sa okamžite vedela zorientovať. Ja môžem knihu len 100 % odporučiť.

Zabijáci review

20.06.2018 Verified purchase

Jednoducho, výborná...

Moja druhá kniha od Olsena, žiadne sklamanie, zaujímavý príbeh ľudí ktorí môžu mať skoro všetko, čo sa dá kúpiť ale chýba im základná črta človeka-ľudskosť. Bohaté detičky bohatých rodičov a ich nechutné zábavky, ktoré sú už za hranicou. Dej je ľahko kolísavý, napätie strieda aj vnútorný boj policajta (ako inak, so skrachovaných životom). Nakoniec sa ale potvrdí, že tie povestné božie mlyny opäť nesklamú. Interpretácia pána Bareša je absolútne dokonalá, počúvala som už rôznych autorov načítaných inými interpretmi, ale toto sa mi zdá ako TOP. Hudobné predely nerušivé. Ja odporúčam.

Vzkaz v láhvi review

15.06.2018 Verified purchase

Kto vydrží, bude odmenený

Moja prvá kniha od tohto autora, už počúvam ďalšiu a určite budem pokračovať. Pred touto prvou som čítala recenzie, v jednej sa písalo, že kniha má pomalý nábeh ale potom to stojí za počúvanie. Je to presné, netreba k tomu nič viac písať. Kto vydrží a vypočuje si celý pomerne zmätočný úvod, bude odmenený skvelým dejom plným prekvapení. Interpretácia v podaní pána Bareša je excelentná. Knižku jednoznačne odporúčam.

Jedlová samota review

30.05.2018 Verified purchase

Ľahká nespokojnosť :(

Knižkou nie som sklamaná, ale akosi nesplnila moje očakávania. Je veľmi dobre interpretačne zvládnutá, pri počúvaní som mala dojem, akoby som pozerala film, len bez obrazu, ktorý som si dotvárala vďaka opisom, ale ten dej nemal grády. Ako začal, tak skončil. Stále som čakala, že: "teraz to príde" a nič. Zrazu bol koniec. Neľutujem kúpu, ale určite nemám potrebu ku knižke sa niekedy v budúcnosti vrátiť.

Macbeth review

27.04.2018 Verified purchase

Iná, ako tie ostatné

Dlho mi trvalo, kým som sa zorientovala v tom, kto je kto. Možno k tomu prispela aj interpretácia, ktorá mi tentokrát vôbec nesadla. Ku knihám Nesboa sa mi viac hodí drsnejší hlas, celý príbeh je presiaknutý krvou a tie hlasy boli upišťané, niekedy som musela počúvať dlhší čas, kým som pochopila, ktorá postava práve "vystupuje" a že to nie je žena ale muž. Dej je zaujímavý aj keď trochu fantastický, trochu odtrhnutý od reality. Ide o boj o moc, drogy, vládu nad všetkým a všetkými a v záujme dosiahnutia svojho cieľa sa vraždí, zabíja a doslova popravuje... Obeťami sú v konečnom dôsledku všetci, pretože každý niečo stratí, niekto rodinu, priateľa, milovanú osobu alebo život. Končí to ako v rozprávke, kde dobro vyhráva nad zlom, ale zároveň ako v americkom filme, kde z trosiek "zachráneného" mesta (vo filme aj sveta) vystupujú hrdinovia a nechávajú za chrbtom spúšť a potoky krvi. Napriek tomu, že mám radšej reálnejšie príbehy, knižku odporúčam (ale, ak sa k nej ešte niekedy vrátim ja, tak si ju určite radšej prečítam).

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Vrazi bez tváře review

18.03.2018 Verified purchase

Nič iné, len realita-niekedy bohužiaľ...

Toto je chronologicky prvá kniha autora, ale ja som ňou nezačala. Takže osoby, ktoré už napríklad v ďalších príbehoch nevystupujú, som konečne poznala "osobne", nie len z "počutia". Ale nič na mojom celkovom hodnotení by sa nezmenilo. Každá kniha sa môže počúvať samostatne, napriek tomu, že autor nezaťažuje čitateľov siahodlhými opismi osôb a ich životov. No, o Wallanderovi sa v každom príbehu čitateľ dočíta niečo nové a má pocit, že je to jeho dobrý známy, o ktorom vie všetko. Opäť akoby príbeh, ktorý sa mohol odohrať kdekoľvek, bez zbytočných vyumelkovaných situácií, bez fantastického a nereálneho prikrášlenia, hovorím tomu, keď ide o film, že akoby ste len postavili kameru do kúta a nechali točiť to, čo sa v živote práve odohráva. Dej je udržiavaný v neustálom príjemnom napätí, súce si človek pri ňom neobhrýza nechty od nervozity, nemá chuť od knihy odísť, kým sa nedozvie koniec. A keď sa už koniec blíži, želá si, aby to tak nebolo. Knihu môžem odporučiť každému, čo dá prednosť realite pred fantáziou. Hudobné predely a vsuvky veľmi dobre zvolené, interpretácia super, vlastne si už ani neviem predstaviť, že by to mal čítať niekto iný.

Usměvavý muž review

08.03.2018 Verified purchase

Príbeh trochu pritiahnutý za vlasy

Hoci som si Wallandera obľúbila a ani v tomto príbehu nesklamal, dej sa mi zdá trochu ako z druhotriedneho amerického filmu. U autora som bola zvyknutá, že celý dej sa odohráva tak, akoby niekto len opisoval sám život, pri tejto knihe to tak nebolo. Celý čas som mala pocit, že sledujem film a ten predsa nemôže skončiť inak, ako dobre a teda som nepociťovala žiadne napätie, ako pri iných knihách autora. Interpretácia pána Vyorálka mi vyhovuje, no, občas, pri počúvaní cez slúchadlá sa dosť výrazne nadychuje. Vadili mi ale hudobné predely, ktoré nabiehali za každou kapitolou tak, že nebolo počuť záverečné slová čítania. Hudba je v poriadku, ale nie je plynule prelynutý hlas s predelom. V každom prípade knižku odporúčam, veď nie každý deň je nedeľa :)

Ve slepé uličce review

14.02.2018 Verified purchase

Dej plny napatia

Moja druha kniha od tohto autora, chronologicky v opacnom poradi vypocuta (prva bola Piata zena). Mozno niekomu nie je sympaticky hlavny hrdina, ale ja som si ho oblubila. Autor dej nechava stale v urcitom napati, neda sa povedat, ze by tam boli prazdne miesta, ktore by som mala potrebu preskocit. Neobsahuje ziadne siahodlhe opisy, nie je v nej nic nerealne, je to ako zivot sam...Aj ked uz mi je uplne jasne, kto je "vrah", neodradi to od pocuvania, prave naopak, vyburcuje k tomu, dozvediet sa, ako na to pridu. Hudobne predely su nerusive, interpretacia p. Vyoralka mi vyhovuje. Hlasom rozlisuje postavy a tak, aj ked sa obcas stratim v tazkych severskych priezviskach, je mi hned jasne, o koho ide. Od tohto autora to urcite nie je posledna kniha, ktoru som pocuvala a urcite sa k nemu s radostou vratim. Za seba mozem len odporucit.

PAX 3, 4: Dívka ze záhrobí, Neviditelný zloděj review

18.10.2017 Verified purchase

Veľmi milá knižka vhodná aj pre dospelákov

Táto knižka bola moja prvá, ktorú som si kúpila bez toho, aby som si najprv prečítala na ňu nejaké recenzie, ale neľutujem. Detská knižka vhodná aj pre dospelákov, ktorí nemali problém s čítaním napr. Harryho Pottera. Je to, akoby som išla na dobrú rozprávku do kina. Smiešne, oddychové a trošku mrazivé. Príbeh sa odohráva v dnešnej dobe, prešpikovanej technickými vymoženosťami, ale zároveň pripúšťa fakt, že popri našom svete je tu ešte jeden na pozadí, svet duchov, bosoriek, škriatkov a kúziel. Dvaja bratia, ktorí nemali v živote moc šťastia, sa vždy akosi bez vlastného pričinenia (alebo nie?) stávajú hlavnými aktérmi všetkých "lumpární" a spolu so svojimi kamarátmi, detskými aj dospelými sa z nich našťastie (ako to už v rozprávke býva) dostanú. Ja som začala s tretím a štvrtým dielom, ale asi by som odporúčala čítať-počúvať sériu od začiatku, aby bol človek viac v obraze. Ja sa určite k prvým častiam vrátim a vypočujem si spätne príbeh oboch bratov.

Krev na sněhu review

06.10.2017 Verified purchase

Žiadna detektívka, proste príbeh

Žiadne vyšetrovanie, policajti len ako "křoví", ale zaujímavý príbeh jednej osoby v podstate s dobrým srdcom schopným lásky, len ten svet je akýsi zlý a tak donúti aj dobráka k tomu, že jednoducho aby prežil, musí zabíjať...a keď raz nezabije, tak zomiera...

Kniha je dobre napísaná, nie sú v nej hluché pasáže, interpretovaná je bezchybne, vždy keď dopočúvam akúkoľvek audioknihu, ďakujem za vznik tohto formátu. Milovala som aj čítanie na pokračovanie-v rozhlase, ale tak, ako sa dnes herci "pohrajú" s vytvorením postáv len hlasom je úžasné.

V každom prípade knihu odporúčam.

Pátá žena review

04.10.2017 Verified purchase

Ani jedna minúta nudná

Výborná kniha, napriek tomu, že je pomerne dlhá, v tomto prípade je to plus, lebo pri počúvaní som ani nechcela, aby skončila. Od tohto autora je to moja prvá kniha, určite siahnem aj po ďalších. V severských menách sa občas strácam, ale vďaka fantastickej interpretácii p. Vyorálka, ktorý pracuje s hlasom, intonáciou a vlastne "hrá" každú z postáv je príbeh pútavý a absolútne nenudí. V knihe sa stále niečo deje, najprv to vyzerá, ako rozohratie viacerých samostatných dejov a nakoniec sa to zleje do jednej kade a zistíte, že všetko so všetkým súvisí a všetko prečo má svoje preto...

Dítě číslo 44 review

11.05.2017 Verified purchase

Nikdy nikomu never

Kniha je o tom, že aj keď sa zdá, že je niečo tak, je to úplne inak. Zaujímavý príbeh, ktorý je od začiatku pútavý a postupne sa rozmotáva, je z doby, kedy si nikto nikým nemohol byť istý, ukazuje, kam až človek je schopný zájsť, keď je zahnaný do kúta strachom a hladom. Ale, v konečnom dôsledku sú v nej aj svetlé momenty, kedy sa postavy uvedomia, že dôvera je v živote dôležitá, no nie každý si ju zaslúži. V Stalinistickej dobe bolo veľmi ťažké zistiť, kto je ten pravý. Kniha je nahraná ako rozhlasová hra, teda sa ľahšie orientuje v postavách. Určite odporúčam na počúvanie.

Jednou nohou v hrobe review

06.03.2017 Verified purchase

Oddychovka na pobavenie

Kniha má pútavý dej. Autor používa retrospektívu, je to celkom zaujímavé. Dej sa odohráva v prostredí módy a márnosti. Peniaze hýbu svetom, opäť platí pravidlo, že kto má prachy a konexie je nepostihnuteľný.

Cela číslo 17 review

06.03.2017 Verified purchase

Trochu iný štýl ako ostatné "Dánovky"

Knihu mám dávno prečítanú, ako všetky, ktoré od Dána vyšli, ale asi ako každý, kto sa na každú novú tešil, ju prelúskal za jednu noc a tak mi veľa detailov uniklo. Počúvaním som odhalila veci, ktoré som si predtým nevšimla, aj keď niekedy mám pocit, že je škoda každej minúty, čo človek strávi pri rovnakej knihe, lebo je ich toľko, čo by sa dalo čítať-počúvať, len keby na to bolo viac času. Počúvaním človek veľa získa, pretože sa môže venovať záhrade, žehleniu alebo... a navyše aj počúva.