User Alnag's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Revoluce review

23.08.2020 Verified purchase

Rozhodně ne!

Tak za prvé román "Volba" rozhodně není bestseller, pokud se ovšem bestsellery nevyrábějí tak, že s velkohubou reklamou vydáte knihu vlastním nákladem a ještě tomu štěstíčku dojdete trochu naproti méně než počestnými reklamami (dívám se na vás, podivné účty v databázi knih) a s Revolucí to není jiné. Dílo, které snad aspiruje na to být politickým thrillerem je v lepším případě podprůměrné, příběhově banální s přehanými scénami a fantasmagoricky nezvládnutým dějem. Jakkoliv dílo zachraňuje kvalitní interpretace (tak je vskutku na výbornou a audioknížka je hezky vypravena) tohle je jen pro silné povahy nebo masochisty. Nuda a oči v sloup.

Volba review

23.08.2020 Verified purchase

Nejhorší omyl v dějinách (audio)knihy

Marketingovému textu (který si nejspíš napsal autor sám a je v něm vidět jeho problém s "egem") navzdory se jedná o rádoby psychologické či filozofické tlachání s mírnými přesahy do esoterie, podané jako pro žáky ZŠ. Příběh je utahaný a zoufale nudný, takže to nezachrání ani jinak skvostná interpretace Filipa Jančíka. Při poslechu trpíte jako zvíře a modlíte se, aby to už skončilo, ale ono to pořád dál neodsýpá... vnitřní proměna hlavního hrdiny je nevysvětlená, nevěrohodná a veskrze prázdná, což je pochopitelné, neboť slouží jen jako projekční plátno pro poučení čtenáře... O čem? O hluboké a nepoznané pravdě, jakou načerpáte v nejbližší pobočce Jehovistů či nejnovějším výtisku Strážné věže.

Prostě to nejubožejší z pozitivního myšlení snadno a rychle zabalené do nikoliv psychologického románu, ale polticko-utopistické slátaniny non-plus ultra.

Ilustrovaný muž review

06.11.2019 Verified purchase

Mistrovská povídková sbírka

Ray Bradbury je skvělý povídkář. Tečka. Skutečnost, jak umně jsou navíc povídky spojené ústředním principem Ilustrovaného muže si skoro zaslouží smeknutí klobouku. V každém případě (i přes jistou patinu a místy naivitu, kterou prostě 70 let staré dílo fantastiky nutně má) se jedná o dobře a svižně napsané, jazykově vycizelované a precizně vypointované perly, které baví. Nejvíce mne na tom fascinuje to, jak moc zvládne Bradbury na pár stránkách (resp. spíš v pár minutách) a co by jinému autorovi trvalo vyjádřit nejméně dvakrát až třikrát tolik textu/času. I proto je krátká povídka královskou disciplínou psaní a Bradbury přinejmenším aspirant na trůn. Boží.

O interpretaci se velmi zdárně zasloužil Jaromír Meduna, což je jen třešničkou na úžasném dortu. Funguje to skvěle a konzumace je opojná. Do toho!

Český ráj review

06.11.2019 Verified purchase

Není to špatné, ale trochu mne to zklamalo...

Jaroslava Rudiše mám rád. Ale nějak mi v tom chybělo "to kouzlo". Ta jiskra. Knížka je jinak originální a rychlá. Petr Čtvrtníček si odpustil zbytečnou vtipnost a čte úžasně, vyváženě a baví mne, i když právě o něm jsem měl největší pochybnosti. Ani námět mi nepřipadá špatný, sonda do mužské duše, do jejich přemýšlení. Věřím, že autor - stejně jako v předchozích dílech - má charaktery dobře "odposlechnuté", ale prostě to pro mne stejně nějak nefunguje.

Serotonin review

06.11.2019 Verified purchase

Kontroverzní jako vždy...

Houllebacquovy knihy jsou vždycky hodně kontroverzní a tahle není výjimkou. Vlastně se moc neodchyluje od jeho tradičního schématu jeho knih. Cynický čtyřicátník bez iluzí, potácející se depresivním světem od jedné dekadence ke druhé. Jako vždy je to těsně na hranici "bizáru", "depky" a svižné četby. Jako vždy jde o reflexi naší civilizace a jejího neutěšeného stavu. Nečekejte ale svižný akční thriller tohle je jiný autor, spíš pomalé budování atmosféry a pomalé noření se... do čeho vlastně?

A podobně jako v Podvolení (ač s jiným interpretem) mne nezklamala ani interpretace, která je se do svého cynického hrdiny dokáže patřičně položit a procítěně nám jen zprostředkovat. Za mne palec nahoru.

Entopolagurace review

06.11.2019 Verified purchase

I darovanému koni je třeba kouknout na zoubek...

Dostal jsem tuhle knihu zdarma k nákupu. Což je asi její jediná výhoda. Jinak je to totiž "bizár". Upřímně řečeno, vždycky jsem si myslel, že vydávání audioknih je ještě riskantnější špás než vydávání knih normálních a že jsou tedy primárně adaptována díla, která se dobře prodávají a obecně jsou to bestsellery. Jak se stalo, že byla jako audio adaptována knížka 18-letého autora, nejspíše románová prvotina a nadto taková podivnost, nad tím mi zůstává rozum stát.

Přiznávám otevřeně, že jsem knihu nezvládl doposlouchat (a to zvládám leccos), ale rozhodně to není jen problém interpretace, která je prostě jen amatérsky průměrná. Hlavním problémem je naivní přeplácaný příběh, přemíra nepřehledných charakterů a celková zmatečnost a nevyzrálost. Ke koupi rozhodně nedoporučuji, autorovi doporučuji méně ambicí na (zřejmě) garážové vydávání publikací ve snaze prorazit a namísto toho mnohem více číst a psát víc do šuplíku než se doopravdu propíše k něčemu čitelnému resp. poslouchatelnému.

Muži ve zbrani review

06.11.2019 Verified purchase

Noční hlídka znovu zasahuje...

Muži ve zbrani jsou zřejmě jednou z nejlepších Zeměplošských knih i díky zábavné detektivní zápletce, i díky bohatství vtipných charakterů, z nichž některé již znáte a některé jsou nové. Vše korunují překladatelské hrátky a zdatná audio interpretace Jana Zadražila vůči níž nemám jedinou výtku. Jsem rád, že jednotlivé Zeměplošské cykly (Hlídku, Čarodějky) čte stále týž interpret a má to určitou kontinuitu. Líbí se mi též dobré odlišení hlasů jednotlivých postav, které baví a dobře funguje.

Celkově je vidět, že i autor literárně roste a postavy se vyvíjejí - od lehkých a hravých tónů prvních knih k vážnější a promyšlenější, ale stále neskutečně zábavné četbě od níž je opravdu těžké se odtrhnout.

Metro 2035 review

10.07.2019 Verified purchase

Ukončete nástup a výstup, bude se škobrtat do cíle...

Dmitry Glukhovského mám fakt rád. Četl jsem od něj všechno co vyšlo a opravdu mne baví. O to víc jsem vděčný za každý návrat do post-apokalyptického Moskevského metra. Metro je syrová sonda do lidských povah, do lidské malosti, do toho nejhoršího, co v nás je. A ani happyend se vlastně nekoná, jako obvykle od Gluhkovského knihy odejdete s jistým zklamáním z lidstva a v lepším případě mírnou depkou. To prosím nepřičítejte interpretaci, ta je výborná a zcela odpovídá atmosféře. Jen a pouze obsahu.

A k tomu mám ještě jednu doušku. Poslední díl je napsaný celkově dobře, ale místy nevyrovnaně. Autor jako by se nemohl rozhodnout, jaký žánr píše a ta se střídá drama a akce, thriller i romance bez jasného záměru s kládání. U Metra 2033, které bylo psáno po kapitolách a původně mělo skončit někde v polovině to člověk jaksi chápal, ale tohle už přeci jen není prvotina. Ale i tak ji to trochu připomíná. Pokud jste však už četli předchozí dvě, tohle je prostě povinnost. A pokud ne, hybaj na Metro 2033, přece nezačnete od konce...

Zdravá střeva review

10.07.2019 Verified purchase

...aneb jak si uklidit v bříšku

O zdravém životním stylu už mám leccos načteno a z tohoto hlediska se nejedná o žádnou "pecku", ale pro neinformovaného čtenáře o dobře pojaté a ucelené shrnutí. Kniha vysvětluje, co je mikrobiom a proč je důležité o něj pečovat a také jak na to. Najedete tu i typy na zdravé stravování, ty jsou ale do jisté míry limitované, když přihlédneme k tomu, že současně uvádí, že poškozený mikrobiom už není snadné (či snad ani možné) dostat zpět do formy. Protože se kniha víc věnuje tomu, jak se věci mají než tomu, co si s tím (aktuálním, nezdravým) stavem počít, jsem trochu zklamaný, protože pominu-li nějaký transplantát hovínka od zdravého dárce (a to neřeším ani kde ho vzít a nekrást) tak vlastně nevím, co si s tím počít. K interpretaci nemám vysloveně výhrady, ale ani mne nijak nenaplnila nadšením. Prostě průměr.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Text review

10.07.2019 Verified purchase

Ruská depka

Glukhovského mám rád už od Metra 2033 (také jako audiokniha) a i když jsem k soudobému románu přistupoval s jistou skepsí, rozhodně jsem nebyl zklamaný. Text Textu je syrový a depresivní, zdá se bezvýchodný a přitom se odkazuje se na ty nejlepší tradice ruské literatury. Atmosférou trochu připomíná i jeho starší román Soumrak. Pokud chcete něco hodně hlubokého a psychologického, pak tohle je výborná volba.

Samostatnou kapitolou je opravdu výborná interpretace pana Písaříka. Román načetl s citem a patosem odpovídajícím emocím příběhu. Takže abych to shrnul, na podzimní depky jako dělané... :)

Proč spíme review

10.07.2019 Verified purchase

Povinná četba pro zdraví

Vydavatelství Jan Melvil je jedno z mála, jehož produkci sleduji pravidelně, protože mívá šťastnou ruku na dobré knihy. Tohle je jedna z těch, které doporučuji kudy chodím. Pokud jste dosud nedodržovali spánkovou hygienu, pak Vás takhle kniha (doufám) přesvědčí, že byste měli. Je plná spousty nových informací a aktuálního výzkumu a vše je poutavě spleteno dohromady, takže to občas působí spíš jako poslech románu než naučné publikace, což je dobře. A interpretace Borka Kapitančika tomu rozhodně pomáhá, protože je vedena citlivě a poctivě.

Abych to shrnul - povinná četba pro studenty, řidiče, zaměstnavatele, doktory a prakticky každého, kdo by rád žil zdravější a delší život s menší pravděpodobností úmrtí na závažné nemoci, autonehodu nebo podpořil zdravý vývoj svého potomstva.

Lídři jedí poslední review

10.07.2019 Verified purchase

Prázdná bublina leadershipu

Nemůžu si pomoct, ale mně už tyhle knihy manažerského (spíše než osobního) rozvoje přestávají bavit. Všechny jsou napsané na jedno brďo - vybere se nějaký "silný motivační příběh", kolem něj se vystaví nějaká úžasná teorie a ta se čtenářům nadávkuje jako jediná zjevená pravda. Simon Sinek mne bavil v knize "Začíst s proč", ale i na tu se zpětně začínám dívat kriticky. S ohledem na to, že pracuji v oblasti vzdělávání manažerů se snažím rozšiřovat obzory a hledat konkrétní nástroje, doporučení a nápady pro své klienty. Tohle mi žádné nepřineslo. Je to hodně krásného povídání a idealismu, ale absolutně mi tu chybí nějaký způsob jak to uvést do praxe, zejména jste-li nějakým tím středním manažerem, který je kolečkem v soukolí velké korporace.

Interpretace Gustava Bubníka je jinak standardní, nenadchne, neurazí, je trochu excitovaná a byl bych raději, kdyby si vydavatelství Progres Guru našlo někoho jiného, ale dokážu s tím žít.

Temný karneval review

10.07.2019 Verified purchase

Temný povídkář

Ray Bradbury píše skvěle. Přesto je na Temném karvenalu (i jeho dalších dílech) už patrná patina času. Díla žánru fantastiky nestárnou někdy tak dobře, jako jiná literatura a tenhle žánr se hodně proměnil. Ray Bradbury má nápady, mistrovství slova a svižné psaní, ale přesto je z některých příběhů cítit určitá naivita nebo přinejmenším patina. To není na závadu, ale myslím, že by to mělo zaznít. Také nečekejte science-fiction, Temný karneval je laděn spíš do hororu (a někdy do humoru).

Co však chci moc pochválit je interpretace, ta je opravdu výborná a poslouchala se opravdu skvěle. Knížka pobavila, ale i pro aspekty zmiňované výše se k ní nejspíše nevrátím.

Síla zvyku review

10.07.2019 Verified purchase

Síla zbytečnosti

Ačkoliv se profesně zabývám rozvojem lidí a četba podobných knížek patří k mému povolání, měl jsem opravdu potíže tohle dílko doposlouchat. Je postavená na klasickém schématu "osobní příběhy - derivovaná teorie - velké prázdno". Kniha mi toho moc nedala, je to jen spousta extrémně zdlouhavých příběhů dokumentujících, jak zvyky fungují, ale hledání perel přenositelných do praxe je velmi obtížné a zdlouhavé. Autor (a možná) i překladatel by se měli odnaučit pár zvyků jako psát rozvlekle, překládat v google translatoru a Jiří Schwartz to interpretací taky zrovna nevylepšil. Tam, kde bych čekal kombinaci poznatků z psychologie a neurovědy, jsem dostal tradiční okecávací a omáčkovou motivační příručku.

Čarodějky na cestách review

10.07.2019 Verified purchase

Pratchett jako audio prostě ANO

Terry Pratchett byl četbou mého mládí (což je dávno). A když ho teď znovu objevují formou audioknížek, jsem nadšený. Jeho příběhy jsou vždy paralelou něčeho známého a přitom jej přetavují v nové neznámé, které baví, oslovuje intelekt, láká čtenáře dál a dál... a nepustí až do konce. Zuzana Slavíková je pro čtení Čarodějek podle mého úžasná volba a doufám, že načte ještě nějaké další přiběhy, protože prostě nedokážu přestat poslouchat. Super. Kupte si to, nebudete litovat. :)

Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětí review

10.07.2019 Verified purchase

Fotr na pozvolném sestupu...

Dominik Landsman se na rodičovské rozhodně nenudí. Našel si novou obživu, jak na pozorování a zaznamenáváním činnosti svého malého fakana vydělávat peníze a zatím se mu tu daří. První deníček byl výborný a druhý také. Pak přišly pokusy o diverzifikaci, ženský pohled a dovolenkovou výpravu. Snad i autor cítí, že energie a nápady docházejí a začíná se trochu opakovat. Ale pozor, kniha je stále urputně zábavná a smál jsem se u ní často nahlas (což je trochu trapné, když audioknížky posloucháte cestou v MHD). Ale cítím (a myslím, že autor to ví také), že se už se to trochu vyčerpává. Jedna věc však knihu zachraňuje. Filip Švarc. Toho by měli nejspíš blahořečit, protože jeho audioprovedení dost možná zachrání i další díl (u nějž očekávám další sestup kvality) a já si ho zase koupím. Takové nacítění zoufalého fotra aby pohledal. Poslech pro všechny muže mající nebo plánující rodinu. A nebo všechny singles, kteří se potřebují přesvědčit, že co činní, dobře činní.

Myšlení, rychlé a pomalé review

10.07.2019 Verified purchase

Průlomové psychologické dílo

Psát o téhle knize je vlastně obtížné. Není to kniha ani krátká ani odpočinková. Četl jsem ji už kdysi v angličtině, pak v češtině a teď ji ještě navíc poslouchal jako audio. To by mělo asi prozradit, co si myslím o jejích obsahových kvalitách. Vidím však jedno úskalí - coby prvočtenáři vám v audipodobě mohou některé detaily uniknout, resp. nebudete mít dost času se zastavit a zamyslet se nad nimi, jedině, že byste často pauzovali a poslouchali po malých kouscích. To nemusí být nutně na škodu, jako úvodní seznámení s konceptem a zaujetí pro věc to poslouží dobře, ale s ohledem na význam díla, bych doporučil mít k ruce i papírovou verzi a případně se k ní vracet. Interpretaci nicméně mám máloco vytknout, tohle je vskutku dáno zejména "hutností" díla.

K samotném obsahu - Daniel Kahneman za svoje výzkumy lidského rozhodování obdržel Nobelovu cenu a právem. Knížka vás provede tím, jak se rozhodujeme a jakým chybám v rozhodování podléháme. Já osobně používám mnohé experimenty a příklady z knihy při výuce kritického myšlení a zejména v dnešní post-faktické a notně prolhané době by bylo škoda, kdybyste se s nimi neseznámili i vy. Nejen vzhledem k významu, jaký obsah má je to výborný poměr kvalita/cena.

Terror review

10.07.2019 Verified purchase

Cesta bez návratu

Svým způsobem je mi líto, že jsem jako první viděl stejnojmenný seriál, který je knihou Dana Simmonse inspirován. Protože audioknížka je tak krásná a výpravně udělaná (mnohohlasá, opravdu poctivě načtená), že to ten seriál skoro až kazí. Přiznávám, že je trochu zdlouhavá, že bych asi ocenil i trochu rychlejší tempo vyprávění, ale rozumím tomu, že jde o budování napětí a atmosféry. Tohle je ale problém předlohy než audio zpracování.

Co se týče samotného děje, autor vezme (opět) historickou událost, v tomto případě expedici hledající cestu mezi Atlantikem a Pacifikem severní trasou (mezi ledovci) a protká ji kombinací nadpřirozena (až trochu sci-fi) a mýty Inuitů. Možná i proto, že prostředí plachetnic i historické údobí mám rád je výsledek je napínavý a zábavný. Vyprávění není jednotvárné - střídavě nahlíží na jednotlivé hlavní postavy expedice (i proto více hlasů), střídá se i časová posloupnost. Často vás autor nechá viset uprostřed napínavé chvíle... možná až příliš často. Přesto je to mistrné dílo a skvěle převedené do audiopodoby. Pokud tíhnete k tomuto žánru, věřím, že vás bude bavit. A že u ní budete přikování až do konce.

Tichý zabiják review

10.07.2019 Verified purchase

Do berlínského babylónu podruhé...

Tichý zabiják je volným pokračováním předchozí knihy Mokrá ryba (též jako audio) a také předlohou právě vznikající třetí sezóny seriálu Babylón Berlín, který mne k autorovi a knize přivedl. V Německu je to totiž aktuálně nejpopulárnější seriál, který předstihl dokonce i Hru o trůny. V tomto díle volí autor neobvyklé prostředí (takový Německý Hollywood - filmová studia a děj kolem nich) a znovu dostává své pověsti skvělého spisovatele, kterou osvědčil již v díle prvním. Kniha tak není zdaleka jen pouhým kriminálním případem a vy se nevydáváte jen po jedné stopě. Do hry se míchají i osobní dramata, lásky i tragédie a knížka je současně i dobovou sondou. V Německu pomalu přituhuje a vy jaksi latentně cítíte napětí a mračna, která se kupí na obzoru. Už proto člověk napjatě vyhlíží další a zase další díly... je to extrémně chytlavá četba resp. poslech.

Přednes pana Teplého jsem chválil již v recenzi minulého dílu a musím znovu osvědčit, že se mi ke knize a postavě hlavního (notně rozervaného) hrdiny skvěle hodí. Jen tak dál...

Nulorožec review

10.07.2019 Verified purchase

Spíš zklamání...

Protože mne bavila předchozí autorova dílka, koupil jsem si bez velkého rozmyslu (čtení recenzí atd.) i tuhle a při pohledu zpět to nejspíš byla chyba. Autor píše svým obvyklým, zábavně květnatným, místy bizarním a nesporně nápaditým stylem. Audioprovedení je perfektní - přednes Pavla Rímského miluji a ani druhý herec, kterého tolik neznám mi poslech nijak nenarušil.

Celkově pro mne ale kniha nefunguje. Děj je vlastně tak přeplácaný až je nudný. Působí to, jaky by autor psal pod vlivem psychoaktivních substancí nebo redaktor nebyl dost kritický a nevrátil ho zpátky na zem. Chtělo to prostě víc učesat, možná trochu méně absurdity... nevím. Za mne když chcete moc, dostanete málo.

Nauč se to! review

10.07.2019 Verified purchase

Škoda, že jsem ji nečetl dříve...

Jan Melvil vydává (až na výjimky) kvalitní knihy a tahle není výjimkou. Ve skutečnosti si myslím, že by měla být povinnou četbou pro všechny pedagogy a andragogy, ale i různé trenéry, pro všechny, kteří učí a kteří se učí, protože po přečtení téhle knihy a pohledu zpět si člověk uvědomí, jak tragicky špatně věci dělal. Jenom vědět ale nestačí, člověk musí mít taky motivaci konat a v tom myslím může pomoci audioformát, jehož interpretace (jakkoliv to není nějaký umělecký vrchol a asi ani nemá být), je dostatečná na to, aby se člověk pro alespoň některé její myšlenky lépe nadchl.

Metro 2034 review

10.07.2019 Verified purchase

Metro může být jen jedno, ale...

Autorovy knihy (ať už celou sérii Metro, ale i další) mám moc rád. Dýchají určitou syrovostí a filosofií, která je nám na západě na jednu stranu cizí, ale jako slovanům taky v něčem blízká. Metro 2034 je však do určité míry kontroverzní dílo. Staví na slávě předchozího dílu, ale je otázkou, zda přidává dost nového, aby obhájilo svou existenci. Máte-li rádi syrové výpravy temnotou lidského ducha (a metra), pak jistě, očekáváte-li akční našlapaný děj a zatajený dech na každé stránce, budete zklamáni. On se Gluhkovsky obecně vyvíjí směrem k větší a větší filosofičnosti a zadumanosti, takže čekat nějaký obraceč stránek je naivní. Co bych však chtěl vypíchnout, je velmi hezky uchopené a skvěle poslouchatelné audioprovedení. To je za mne stoprocentní.

Dovolená s moderním fotrem review

10.07.2019 Verified purchase

Dominik Landsman by měl jít makat...

Tím nechci říct, že by mne knížka nebavila, bavila, ale do Deníčků (které samy o sobě mají poněkud sestupnou či spíš repetetivní tendenci) má přeci jen dál. Chápu, že inspirace dochází a je třeba ozkoušet nové formáty, ale současně si říkám, že méně je někdy více. Takže abych to shrnul. Bavilo mne to, zasmál jsem se, ale ne tolik jako u prvního deníčku ba ani tolik jako u třetího. Proti interpretaci nic nemám, myslím, že je odpovídající a šťastně zvolená, bavilo mne to a poslouchalo se to moc dobře.

Mokrá ryba review

10.07.2019 Verified purchase

Berlínský babylón

Mokrá ryba je předlouhou prvních dvou sezón seriálu Babylón Berlín, který mne k autorovi a knize přivedl. V Německu je to totiž aktuálně nejpopulárnější seriál, který předstihl dokonce i Hru o trůny. A řekl bych, že právem. A jakkoliv mnohovrstevná a napínavá je jeho televizní adaptace, kniha přináší těch vrstev ještě o něco víc. Spíše než detektivkou, kde pátrání neběží zdaleka jen po jedné linii (a tak trochu pátráme i v mysli hlavního hrdiny) je kniha sondou do Německa, které ač v dekadentním rozkladu už začíná neodvratně směřovat k druhé světové válce. Sympatický a přitom neprvoplánovaný hlavní hrdina, svižně ubíhající děj, nečekané komplikace, výborná atmosféra, napětí a zvědavost. Za mne všech pět palců nahoru... :)

Audiointerpretace je taktéž skvělá a doufám, že stejný interpret vydrží i u dalších dílů románové řady, kterou autor hodlá údajně dotáhnout až k válce. Poslouchá se to skoro samo.

Artemis review

10.07.2019 Verified purchase

Měsíčňaň (slabší bráška Marťana)

Tuhle knížku jsem opravdu chtěl mít rád. Marťan od téhož autora se mi velmi líbil, obecně mám rád tahle "realistická" hard SF, ale prostě to nejde. Ano, Weir píše slušně, děj plyne, kniha má spád. Ale... prostě jsem se do ní nějak nedokázal začíst. Je prostě slabší a jaksi unylé. Hlavní postava není sympatická a celé to působí spíš jako román pro náctileté dívky. Ačkoliv nejsem s to úplně ukázat prstem na to, v čem je problém, zůstává pro mne kniha v průměru a nijak nevybočuje.

Interpretace je celkově dobrá a po technické stránce nebo volbě interpretů jí nemám co vytknout, ale snad že mne kniha až tolik nebavila, nedokázali mne vtáhnout ani interpreti. Je mi líto, mohlo to dopadnout lépe.

Stráže! Stráže! review

10.07.2019 Verified purchase

Mnohonásobně lepší, než jsem čekal...

Stráže! Stráže! byla moje nejoblíbenější Pratchettovka (a taky první, kterou jsem četl). A musím říct, že slyšet ji po letech (asi dvaceti) jako audio, byla nostalgická výprava do mých nácti. Už někdy v té době jsem slyšel anglické Pratchettovy audioknihy (tehdy ještě na magnetofonových kazetách, představte si to) a zdály se mi nedostižné, ale tady musím opravdu smeknout. Pan Zadražil překonal má očekávání mnohonásobně, škoda, že nečte všechny knihy o hlídce. K ději asi netřeba psát mnoho, Stráže! Stráže! jsou jedna z nejlepších Pratchettových knih a rozhodně patří do té lepší první poloviny a ne k tomu podivnému vývaru, který chrlil ke konci svého života. Jestli nějakou knihou začít, tak tuhle bych směle doporučil. Nádhera.

Soudné sestry review

30.12.2018 Verified purchase

To nejlepší z humorné fantasy

Terry Pratchett je mistrem subžánru fantasy, který si postupně prakticky zabral pro sebe. Většina jeho románů je důvtiplná, svižná a prudce inteligentní. Občas mám při čtení pochyby, zda je pro jednoho člověka vůbec možné zachytit ty spousty různých kulturních odkazů a drobných mrknutí tím či oním směrem, které však tvoří značnou část jejich zábavnosti. Zejména pak u této knihy, protože narozdíl od anglosaského světa nepatří souborné dílo Williama Shakespeara mezi povinné četby. A věřte, že tady by se vám třeba důsledná znalost Macbetha vskutku hodila o dalších odkazech ani nemluvě. I proto je možná hůře stravitelná než některé jiné Pratchettovy knížky, které mají blíže k současné pop-kultuře.

Narozdíl od řady hard-core fanoušků nejsem vyznavačem jedinečného stylu přednesu pana Kantůrka, slyšel jsem kdysi i některé Pratchettovy knížky jako anglické audioknížky, které ho hravě strčily do kapsy a proto mi bez nějakých zbytečných předsudků přijde interpretace jako ucházející a zdařilá. Je pravda, že Smrtě bych si představoval poněkud mrazivějšího, ale jinak se to poslouchalo samo. Jen tak dál...

Marťanská kronika review

30.12.2018 Verified purchase

Klasika sci-fi žánru nerezaví (příliš)

Ray Bradbury je klasik. Jenže klasické sci-fi, vydané původně v roce 1950 (tj. před takřka 70 lety) nemůže už jaksi být tak vrcholně aktuální. Science ficiton sloužilo vždy i jako jakýsi odraz doby a tak je třeba knihu číst (či poslouchat) s jistou schovívavostí a vědomím kontextu doby, v níž vznikla. Navzdory tomu si uchovává značnou nadčasovost, hravost a vtip.

Marťanská kronika není takové sci-fi, jaké byste asi čekali. Jedná se v podstatě o sérii povídek, které autor psal v průběhu let a posléze je spojil do jednoho nádherného příběhu. Zavádí nás sice na Mars a mezi jeho obyvatele, ale v zásadě nám předkládá otázku o nás samých, o lidech. Co jsou naše nejlepší a nejhorší lidské stránky?

A audio interpretace? Ta je vskutku výborná a poslouchá se jedním dechem. Knihu jsem poslouchal na dovolené a místy se mi nechtělo ji odložit ani v momentech, kdy se nabízela řada jiných kratochovílí. :)

Začněte s proč review

30.12.2018 Verified purchase

Brilantní myšlenka, občas příliš mnoho slov

Když jsem knížku četl poprvé, byl jsem okouzlený jejím hlavním poselstvím, které je bezesporu excelentní a důležité. Posléze jsem viděl i přednášku TED, knihu znovu poslouchal jako audio a uvědomil si, že je knížka v jistém ohledu poměrně redundantní. Tytéž 2-3 příklady se opakují znovu a znovu. Nejsem příliš přítelem autorů, kteří natahují stránky a ačkoliv je mi to líto (protože pointa je opravdu extrémně smysluplná pro rozvoj firem a lidí v nich), tohle je prostě moc. Pokud však budete knížku číst poprvé nejspíše vás oslní a tuhle vadu na kráse přejdete.

Co se týče interpretačního ztvárnění k tomu nemám výhrad, poslouchá se to dobře, plyne to svižně. Takže neprohloupíte, když si to poslechnete.

Už zase skáču přes Merde! review

12.05.2018 Verified purchase

Jako závěr slušné...

Vím, že Stephen Clarke vyprodukoval ještě další díly svého Merde, ale to, co první díl nakousl a nedokončil je tady docela rozumně uzavřeno a vlastně si říkám, že by to mohlo stačit. Autor se točí na týchž anglo-francouzských stereotypech. Byť milostných eskapád hlavního hrdiny přibývá, příběh zdaleka tolik nebaví, působí spíš účelově. Takže když to skončí jakýms takýms happy endem, oddechnete si, že to máte za sebou a do dalšího Merde už se vám moc šlápout nechce.

Na druhou stranu, interpretace zůstává nadále svižná a dodává humor i tam, kde obsahu třeba trochu chybí. Takže za ni palec nahoru.

Sběratel motýlů review

12.05.2018 Verified purchase

Exkurz do psychopatologie...

Chvílemi jsem nevěřil, že to napsala žena. Ale možná mne pletlo i to, že ačkoliv příběh vypráví dívka, namluvil ji muž. Přesto to pro mne funguje. Knížka je načtena velmi dobře, poslouchá se téměř jedním dechem.

K obsahu samotnému... vzato zcela od podlahy je to samozřejmě nerealistické. Na druhou stranu je to zatraceně dobrá sonda do psychologie pachatele, jeho obětí a něčeho na způsob Stockholmského syndromu. V některých fázích se i tyhle hranice tak trochu stírají... Příběh samotný je vyprávěný v retrospektivě, která prohlubuje gradaci a vy celou dobu přemýšlíte, co se tedy vlastně stalo, že je vypravěčka v pozici v níž je, aby mohla vyprávět. Žel závěrečné odhalení toho, co se stalo je až příliš rychlé, chtělo by se napsat, že skoro odbyté. Knížce to příliš neubírá, ale stejně máte pocit, že autorka vyčerpala stránkvoý rozsah z kontraktu.

Zrovna tak si vlastně neumím moc představit o čem mají být další díly (ale možná je to dobře), jsem s touto morbidní jednohubkou docela spokojen.

Psychologie ovlivňování review

10.05.2018 Verified purchase

Ovlivňování aplikované na posluchače

Takhle knížka se poslouchá jako taková tříhodinová reklama na autora a jeho schopnosti. A ještě mu za to zaplatíte. Dalo by se tudíž říct "job well done". Odhlédnu-li od tohoto nešvaru (ale věřte mi, že se od něj odhlíží opravdu velmi těžko, protože se Vám autor cpe horem i dolem), není knížka v jádru špatná. Spousta obsažených rad je užitečná, k věci a není příliš dlouze rozmazávaná. Pravda ale také je, že autor jen kompiluje poznatky jiných, vlastní invenci nemá žádnou a ruku v ruce s nabubřelostí s níž komunikuje mne opravduz a srdce nechytila.

Interpretace zhruba odpovídá celému tónu knihy, takže je vlastně adekvátní, i když ne vždy příjemná.

Syndrom E review

10.05.2018 Verified purchase

Psychofraška

Čekal jsem od toho asi trochu něco jiného. Nemohu jí upřít, že by nebyla napínavá, i když je místy poněkud rozvleklá a nějaké to zkrácení by jí rozhodně neuškodilo. Co mne však jakožto psychologa deptalo nejvíce je povrchní a neinformovaná koketerie autora s psychickými fenomény, která se mu vůbec nedaří a vše vyznívá nikoliv dramaticky, ale naivně a fraškovitě. Zejména v druhé polovině jsem se musel spíš nutit, abych knížku doposlouchal. A nepřipadala mi napínavá, jako spíš jednoduše hloupá.

Proti samotnému audiozpracování výhrady nemám, byť na druhou stranu ani nijak výrazně neoslní. Je to slušný průměr a byl-li by podkladový materiál kvalitnější, poslouchat by se to dalo.

Merde! Rok v Paříži review

10.05.2018 Verified purchase

Exkurz do stereotypů...

Musím se přiznat, že knížka mne velmi bavila do doby, kdy jsem žil v pocitu, že jde o (trochu vylepšenou) autobiografii. Jaké bylo mé zklamání zjistit, že to tak není. Možná jsem proto začal na pozdější části nahlížet s větším podezřením a možná prostě knížka s postupou gradací ztrácí na věrohodnosti. Nevím to jistě. Tak či onak je veselá a často jsem u jejího poslechu vyprsknul, nicméně postupem času se začíná trochu opakovat a postavy se stávají víc a víc stereotypními a šablonovitými. Na druhou stranu je třeba podtrhnout výtečné audiozpracování, které se skvěle poslouchá a humornosti notně přidává.

Designérem vlastního života review

10.05.2018 Verified purchase

Pěkná knížka, ale audioverze postrádá grafický doprovod

Designérem vlastního života je knížka o tom, co praví název, o naplánování vlastní kariéry tak, aby byla skutečně naplňující. Je velmi prakticky napsaná se spoustou rad a zamyšlení nad tím, jak si nastavit život ve vztahu k práci (a nebo práci ve vztahu k životu). Pro mne však byla především úvodem do "design thinkingu", nyní populárního korporátního buzz-wordu, který tady konečně dostává nějaký reálný obsah. Autoři zdatně demonstrují, jak lze "designérské myšlení" na tématu životní cesty uplatnit. Knížka však přeci jen trochu lépe funguje jako papírová, než jako audio (což píši jako člověk vlastnící oboje), neboť obsahuje řadu grafů a ilustrací, které jednoduše nelze přenést do slyšené formy, byť Gustav Bubník dělá co umí.

Dveře do léta review

15.04.2018 Verified purchase

Záleží na každém detailu...

Překvapivě mile napsaná knížka, která snadno ukolébá vaši pozornost jen aby vám vzápětí ukázala, jak důležité jsou detaily, kterým jste ledva věnovali pozornost. Příběh nepostrádá jemný humor, kráčí rychle kupředu a ač už má svoje roky, zůstává jeho poselství stále aktuální. Textu samotnému zdatně sekunduje interpret, jehož hlas hladí a těší a který přidává příběhu na plasticitě a hloubce. Máte-li rádi fantastickou literaturu, pak knihu rozhodně doporučuji.

DUNA review

17.02.2018 Verified purchase

Epická klasika...

Dunu můžete milovat nebo nenávidět. Nic mezi tím. Osobně bych doporučil ji milovat, byť jsem si k ní vztah hledal docela dlouho. Hloubka tohohle univerza, která prvním románem zdaleka nekončí, je větší, než by se zdálo i po pořádné dávce koření. Genialita knihy spočívá v tom, že je současně metaforou našeho světa, současně exkurzem do jeho historie i mnohorozměrné lidské psychiky a to vše projektováno na plátno velikosti galaxie. Vlastně mám pocit, že ji nelze plně strávit na jeden poslech (já poslouchal s výhodou poučeného čtenáře).

Co se interpretace týče, přišla mi skvělá. Víc snad není třeba dodávat. Marek Holý se začíná řadit mezi mé oblíbené interprety a doufám, že se třeba chopí i pokračování.

Karel IV. - Císař a synové review

24.01.2018 Verified purchase

Konec velké životní pouti...

Závěrečný díl trilogie o Karlu IV. je již lehce melancholický a vzbuzuje - snad i díky procítěnému přednesu a hudebnímu doprovodu - silné emoce a empatii se stárnoucím a umírajícím císařem, který se snaží o to, aby jeho dílo pokračovalo. Jestli však přitom volil moudře, toť vskutku otázka. I vy zřejmě zůstanete na pochybách. A tak to má být a v tom se autorovi daří - že donutí k zamyšlení a z pouhé oddechové prózy se stává podnět k rozjímání. Kniha je velmi zdařilá a nikterak mne nezklamala.

Karel IV. - Císař a císařovna review

24.01.2018 Verified purchase

Zpět na dvoře císaře Karla...

Poutavý příběh ze života Karla IV. a pokračování Tajného deníku. Kvalita naštěstí od prvního dílu nijak neklesla ani v interpretaci ani v ději jako takovém a byť děj je zamotanější s tím, jak se život českého krále s Alžbětou Pomořanskou komplikuje, stále jej bez problému zvládnete sledovat i díky tomu, že má poněkdu pomalejší tempo vyprávění.

Co mne velmi baví jsou i hudební předěly mezi kapitolami, které krásně dotváří atmosféru a výtečný přednes Jiřího Dvořáka, kterému tato řada vysloveně svědčí.

Praha NOIR review

24.01.2018 Verified purchase

Velký povídkový salát...

Je hrozně těžké hodnotit 14 různých děl se 14 různými interpretacemi jedním setem čísel a jednou recenzi. Některé příběhy jsou slabší než jiné, někteří interpreti zaujmou více. V drtivé většině však musím říct, že mne povídky bavily a žádná nebyla tak dlouhá, že by se přejedla a současně, že k interpreti dobře sedli a nikdo nedělal autorovi hanbu. Bavila mne i tématika povídky spojující - tedy příběh hlavního města v němž žiji. Za zvláště povedený považuji osobně jednak příběh pátý (Mrtvá holka z čerťáku od J.W. Procházky) a na druhém místě pak pro ponurou působivost povídku třetí (Život a dílo baronky Mautnicové od Kateřiny Tučkové).

Hvězdná pěchota review

24.01.2018 Verified purchase

Klasika sci-fi vrací úder

Pokud znáte Hvězdnou pěchotu jen z její zfilmované verze, budete velmi překvapeni. Možná příjemně a možná notně nepříjemně. Zatímco "military" element je v knize oproti filmu výrazně upozaděn, do popředí se dostávají životní lekce, které hlavní hrdina dostává v systému značně autoritářském a hodně vzdáleném tomu našemu a přesto v lecčem tak blízkém. Při bližším pozorování a hlubším zamyšlení lze najít zajímavé paralely s politikou a děním v dnešní době, což znovu podtrhuje výraznou nadčasovost Heinleinova rormánu. Neméně kvalitní je pak interpretace, která mne nutila poslouchat do pozdních nočních hodin, protože se mi nechtělo jít spát. :)

Krimi dekameron review

24.01.2018 Verified purchase

Co byste čekali od policajta...

Příslušník VB (Veřejné bezpečnosti) vypráví a notně to připomíná oblíbenou scénu z filmu Pelíšky. Jednotlivé příhody jsou blboučké, postrádají základní prvky dramatu a tak nějak odpovídají úrovni vzdělání, rozhledu socialistického policajta, kterého téměř vidíte, jak jedním prstem datluje protokol. Pročež je asi nejsilnějším erotickým popisem, který dostanete "neměla co skrývat, protože měla co nabídnout". Interpretaci hodnotím tak vysoko zejména proto, že dobře dokresluje intelektuální obzor autora a působí podobně zpitoměle. Co by jinak asi bylo neposlouchatelné se tím mění v parodicky zábavné.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Jméno růže review

24.01.2018 Verified purchase

Brilantní detektivka...

Nádherně natočená dramatizace již tak výtečného románu Umberta Eca, který nadchne i zamrazí i při několikerém čtení či poslechu. O výčet kvalitních hlasů není nouze, ale podmanivý Pavel Soukup zastíní všechny. Pokud Vás jen trochu baví středověk, pak tenhle román vám nedá vydechnout až do poslední chvilky.

Karel IV. - Tajný deník review

10.12.2017 Verified purchase

Příjemné historické překvapení...

Původně jsem byl k sérii o Karlu IV. vydané zrovna v době okolo různých jeho výročí dost skeptický a považoval jsem to za pokus o rychlý výdělek. O to víc, že autor není historik. Ale byl jsem příjemně překvapen, líbilo se, že je kniha pojata trochu jinak, nelineárně formou vzpomínek. Výkon Jiřího Dvořáka i hudební podkres jen podtrhují vynikající historický román.

Prázdné křeslo review

08.12.2017 Verified purchase

Nečekané nadšení...

Původně jsem vůbec netušil, že budu tuhle řadu audioknih vůbec poslouchat, ale nějak se to stalo. Lincoln Rhyme je asi ten nejméně pravděpodobný hrdina (jsa kvadruplegik upoutaný na lůžkou), ale svou brilantností a občasnou surovou přímostí je podobně zajímavou postavou jako Sherlock Holmes. I přesto se člověk bojí, že třetí díl upadne do tenat opakování dílů předešlých. Autor se s tím však nekompromisně vypořádá. Jednak pošle hrdiny do nového prostředí a současně... přidá mistrovské zvraty. A vy ve chvíli, kdy si myslíte, že už všechno víte a máte jasno zjistíte, že jste úplně vedle.

Interpretace je sympatická a pro sérii tradiční, nicméně na plný počet to přeci jen není. Už jsem slyšel i lepší.

Co by můj syn měl vědět o světě review

16.11.2017 Verified purchase

Laskavější verze deníčku moderního fotra...

Asi jsem si od toho sliboval trochu víc, jsa zhýčkán předchozími Backmanovými romány. Knížka je nicméně úsměvnou, laskavou a něžnou vzdálenou reminsicencí Landsmanova deníčku moderního fotra. I vzhledem k délce je však spíš takovou jednohubkou, byť příjemně pohladí. Podání Filipa Švarce je nicméně úctyhodné a úžasné a skvěle ji doplňuje a myslím si, že jako audio je díky tomu lepší než jako tištěná kniha (což u knih zdaleka vždy neplatí).

Elon Musk review

16.11.2017 Verified purchase

Moderní génius bez příkras...

Obvykle biografické knihy neposlouchám, ale Elon Musk je opředen podobným fluidem geniality jako Steve Jobs a protože mne zajímají témata, jimž se věnuje usoudil jsem, že je na čase dozvědět se víc. Knížka dobře mapuje klíčová životní úskalí jeho práce a připadá mi přiměřeně kritická k jeho charakterovým vadám, chybným rozhodnutím a místy snad i lapsům v morálce. Žádného zázračného osvícení se mi z ní sice nedostalo, ale to jsem ani nečekal. Interpretační provedení je bezchybné a bavilo mne i díky němu jsem ji vyposlechl velmi rychle.

Zikmund Lucemburský review

16.11.2017 Verified purchase

Jiný pohled na české dějiny...

Zikmund je u nás spíš známý jako "Liška ryšavá" a vnímán jako negativní postava. Josef Bernad Prokop se vás z toho pokusí vyléčit. V závěrečném díle jeho Lucemburské pentalogie dostává Zikmund tolik potřebné pozitivní PR, že máte až pocit, že lepšího vládce jsme si na trůně přát nemohli a že je fakt škoda, že u nás Lucemburkové nevládli i dál. Trochu Vás z toho vyléčí, budete-li k tomu paralelně poslouchat Vondruškovu Husitskou epopoje, z čehož zjistíte, že dějiny se dají vykládat podle toho, jak se to komu právě hodí a že každý autor má trochu jinou agendu.

Přes tento trochu kritický pohled na výklad dějin, se musím přiznat, že knížka mne bavila. Není rozvleklá, děj odsýpá, propojující postava (rod) pentalogie lékař Lombard vás vysloveně těší. Všemu pomáhá i dobrý interpret, který dabuje mladého Lombarda - tj. Marek Holý. Takže pro dnešní postfaktickou dobou vlastně knížka jak dělaná. :)

Nikdy nedělej kompromis review

29.09.2017 Verified purchase

Dostal jsem víc, než jsem doufal...

Zpočátku jsem byl ke knížce i s ohledem na ultimativní název dost skeptický. Pracuji jako lektor měkkých dovedností a při pročesávání inspirativní literatury potká člověk všechno možné. Nakonec jsem se rozhodl ji vstřebat jako audioknihu s tím, že u tématu vyjednávání mne asi už nic nepřekvapí. Inu překvapen jsem byl. A to mile. Za autorem je cítit letitá praxe, kterou je schopen čtivě a srozumitelně (a využitelně) předat. Nakonec jsem si knížku koupil i fyzicky, kvůli referencím a možnosti se vracet k některým částem. Lepší vizitku by snad ani mít nemohla. Jen pod čarou podotýkám, že interpretace je taky výborná, hodí se k podobnému typy žánru a bavila mne. Pokud vás téma zajímá, neuděláte chybu.

Inner Game pro manažery review

29.09.2017 Verified purchase

Skvělá myšlenka znovu zasahuje...

Timothy Gallwey přišel kdysi dávno se svým revolučním konceptem Inner Game a odstartoval tak celou branži moderního koučování. Knížka jej výborně přibližuje pro manažerskou praxi a v tomto ohledu jí není co vytknout. Nicméně začtete-li se do vícero Gallweyových knih, zjistíte, že má zkrátka tuhle jednu myšlenku a jeden příběh jak ji objevil a ten se více méně opakuje ať už čtete cokoliv. To není výtka a je-li to vaše první knížka od něj neuděláte chybu. Pokud jste však od něj již něco četli/slyšeli, uslyšíte prakticky to samé. I tak - i vzhledem k velmi procítěné a povedené interpretaci - to myslím stojí za to, ale varováni jste byli.

Zvládněte stres metodou Inner Game review

29.09.2017 Verified purchase

Innger Game znovu podojená...

Možná trochu zopakuji, co jsem už psal u recenze na Inner Game pro manažery, ale Timothy Gallway má jednu dobrou myšlenku a tu opakuje stále dokola. Protože už se zřejmě nedostávalo dost vlastního materiálu je kniha doplněna dvěma spoluautory, kteří se snaží napasovat své případy z klinické praxe na metodu. Nutno poznamenat, že nepříliš úspěšně. Ačkoliv samotný koncept Inner Game je velmi silný a ve své době revoluční, pokud jej znáte, tato knížka vám mnoho nového nepřinese. A dokonce i je-li to váš první kontakt s autorem, zvážil bych, zda nezačít jinou z nich. Nicméně interpretace je nadmíru zdařilá a celkově vzato a samostatně hodnocení není knížka špatná. Zvláště v oblasti svépomocné literatury ji považuji za velmi povedenou, praktickou a do života.

Jak se navždy zamilovat review

24.07.2017 Verified purchase

Do téhle knížky se nezamilujete...

Mám s audioknihou "jak se navždy zamilovat" hned několik problémů. První a asi nejzásadnější je problém obsahový. Kniha se podobá jiným dílkům z oblasti pozitivního myšlení v tom, že předkládá nabubřelé, ničím nepodložené příkazy typu: "dělejte to takhle a váš život bude skvělý".

Ačkoliv se hned v úvodu chlubí ověřením na milionech lidí (už proto byste měli zpozornět, na takový výzkum nikdy žádný psycholog peníze nedostane), ve skutečnosti nepředkládá jeden jediný odkaz k relevantnímu výzkumu nebo alespoň laické vysvětlení, proč právě takhle je to podle ní správně.

Vše je korunováno po mém soudu tragickou interpretací Radka Erbena. Na můj vkus je příliš robotická, i při nejlepší vůli jsem měl problémy se na ni soustředit, což se mi u audioknih obvykle nestává a děj mne zvláštně míjel. Možná se to hodí k žánru, protože to připomínalo hypnotizující vymývání mozků, ale naneštěstí moje racionální vědomí, které by asi mělo nějak pracovat s instrukcemi z knihy to dost míjelo.

Komukoliv, kdo se chce navždy zamilovat bych doporučil spíš seriózní literaturu výzkumníků, kteří se tomu věnují desítky let a jsou schopni předvídat rozpad vztahu s přesností vyšší než 90% (= John M. Gottman) než tento canc.

AHA! Rodičovství review

24.07.2017 Verified purchase

Dobrá, nikoliv skvělá...

Knížku jsem si pořídil ač sám nerodič. Zajímalo mne - coby psychologa - co se tak dnešním rodičům mainstreamově radí. A do značné míry jsem byl příjemně překvapen. Kniha je hodně "koučovací", čímž míním, že místo snahy ovlivnit věci, které ovlivnit nemůžeme (druhé, děti) se zaměřuje na to, co ovlivnit můžeme (sebe samého). Současně však mám pocit, že svou jistou "černobílostí" pokračuje v trendu střídání výchovných stylů ode zdi ke zdi. Zdaleka nepřipravuje na všechny situace které mohou nastat a bude-li to někdo brát příliš doslova a ultimativě, může být nepříjemně zaskočen. Knížka se asi hodně soustředí na rodiče, kteří jsou svými dětmi frustrováni a podléhají emocím, ale to zdaleka nepokrývá ani všechny psychické stavy rodičů ani to, co se v životě děje a uděje. Možná na to však jdu moc vědecky, věřím, že své čtenáře si najde a že pokud už někdo projeví zájem o potomka v tom smyslu pokusit se něco udělat a začne s touto knížkou, určitě neprohloupí.

Staré řecké báje a pověsti (komplet 5 alb) review

24.07.2017 Verified purchase

Povinná klasika dětských let do ucha...

Petiškovy báje a pověsti jsou už takovou klasikou mého dětství. Příběhy jsou to krásné a i v dospělosti napínavé a oprávněně byly "povinnou školní četbou". Kniha je velmi dobře napsaná a v audio podání navíc velmi poutavě interpretovaná a dramatizovaná. Mou snad jedinou výhradou je neustále se opakující začátek a konec každého z alb (které jsou stejné nebo téměř stejné), takže když to posloucháte za sebou, připadáte si poněkud bláznivě a máte pocit, že už to jede dokola. Myslím, že by tomu neškodila úprava do jednoho digitálního moderního alba. Odbdobí gramofonů už je trochu pasé, ale Supraphon se s tím zdá se nemazal, což je škoda.

Václav IV. review

24.07.2017 Verified purchase

Malý král, malý příběh...

Pokračování trilogie o Karlovi IV. začíná více méně tam, kde původní triologie skončila. Odkazuje se k ní i postavou vypravěče i charakterem. A nabízí uměřený příběh mapující nesporně zajímavou a bouřlivou dobu i poměrně "problematického" krále Václava. Celkově však vrcholů předchozí trilogie ani zdaleka nedosahuje. Je o poznání komornější a místy až příliš málo dramatická.

Zajímavostí této audioknihy je i fakt, že vypravěč děje (Lombard) předává štafetový kolík vyprávění svému synovi a s tím se mění i interpret audioknihy. Přiznám se, že interpretaci Jiřího Dvořáka jsem měl o poznání raději než Marka Holého, na které sice není nic špatného, ale ani úchvatného nicméně tato logická změna potěší. Knížka je též proložená povedenými hudebními skladbami.

1984 review

23.07.2017 Verified purchase

Skvělá kniha, skvělá dramatizace

Geniální dílo, které není lehké na poslech, avšak ne proto, že by bylo špatné. Spíš proto, že přemýšlivého čtenáře nutí k rozjímání o tom, nakolik se fiktivnímu totalnímu režimu v knize líčenému už podobá naše soudobá společnost. Nesmírně poutavý, čtivý, ale současně velmi hrozivý a svou aktuálností až děsivý román, který bych šmahem zařadil mezi povinnou četbu (a rozbor). Pokud chcete zjistit, jak vypadá skutečné světové dílo, tady máte možnost.

Ani dramatizace nezůstává pozadu a bohatá plejáda předních herců činí z Orwella unikátní skvost po všech stránkách. Prostě musíte slyšet.

Lektorské dovednosti review

26.05.2017 Verified purchase

Takový šedý průměr...

Jelikož sám působím jako lektor, doufal jsem, že se třeba dozvím něco nového, zásadního, něco co mne nějak výrazně posune kupředu. Nestalo se. Knížka není špatná, ale hodí se nejspíše hlavně totálním začátečníkům. Pokud doufáte v nějaké neotřelé nápady z lektorské praxe, můžete zase zapomenout. Více se soustředí na tradiční procesy a součásti školení a působí na mne snad až příliš "školně", což u lektorské práce s dospělými může být mnohdy zápor. Šedivě průměrná je pak i interpretace, dobrá ale nenadchne. Byť si uvědomuji, že dobře načíst odbornou knihu je mnohdy větší kumšt než beletrii.

Totální rauš review

26.05.2017 Verified purchase

Dejte si dávku...

Asi jedna z nejvíce fascinujících knih na téma Třetí říše, jakou jsem kdy četl. Dobře napsaný a čtivý příběh o tom, že mnohé dnes užívané drogy byly původně vyvinuty či zdokonaleny nacisty a také o tom, jaký dopad měly na průběh 2. světové války a tedy i celého světa.

Kniha je tak výtečně napsaná, že se vám skoro nechce přestat poslouchat. A člověk přemýšlí, jak by se historie vyvíjela, nebýt jednoho bláznivého doktora. Současně otevírá i spoustu dalších otázek.

Trochu méně jsem byl spokojen s interpretací, kterou vnímám spíš jako průměrnou, nicméně v nadšení z poslechu mne nezabrzdila. Doporučuji.

Setkání s Rámou review

26.05.2017 Verified purchase

Hutná hard SF

Tohle byl pro mne návrat po letech, neboť knížku jsem už kdysi v dětství četl. I tehdy a o to víc dnes je to klasika - dnes už v lecčems překonaná (jak technikou v ní obsaženou, tak i stylem vyprávění). Přesto neztrácí leccos z nostalgičnosti ba i notnou porci nadčasovosti, pro hard SF tak příznačnou. Její kouzlo je snad převodem do čtené podoby snad ještě umocněno, neboť úchvatné popisné pasáže vám dávají ještě větší možnost nechat rozletět fantazii, když netřímáte knihu v rukou.

Otčina review

26.05.2017 Verified purchase

Vynikající dramatizace vynikajícího románu

Kniha Roberta Harrise (též zfilmovaná) je velmi dobrý špionážní triler, který navíc zaujme zajímavým prostředím alternativní historie. Co kdyby nacisté vyhráli 2. světovou válku? Autorovi se daří vskutku brilantním způsobem propojit známé a jen tušení ve skvělý mix.

Zdatně tomu sekunduje i dramatizace, které se podařilo vyhnout nebezpečnému nešvaru, že by z ní zbyly jen dialogy. Děj zůstal přehledný jen mu to dodalo na napínavosti a hutnou atmosféru by se dalo skoro krájet. Výrazně doporučuji.

Nástroje review

26.05.2017 Verified purchase

Zajímavé téma, ale s výstrahou...

Nástrojům nelze upřít jistou přímočarost, kterou servírují přístupy, jak žít šťastnější život. Výhodou je jasnost, jednoznačnost a snad i praktičnost pro lidi, kteří "uvěří". Jakožto psychologa mne však podobně jako řada jiných svépomocných knížek zjednodušení místy dost znepokojuje a připadá mi škodlivá. Též obsahuje velkou porci spirituality, což mně coby materialisticky založenému (a též vědecky orientovanému) posluchači docela vadí a její tón může místy působí poměrně dost kazatelsky.

Gustav Bubník se tradičně nezapře v technicky dobře zvládnutém přednesu, nicméně do nebe vás nevynese (tj. je to fajn, ale ne skvělé) a Marek Berger, kterého jsem zatím neměl příležitost slyšet jinde mu zdatně sekunduje.

Metro 2033 review

26.05.2017 Verified purchase

Syrové ruské postapo...

Ruská fantastika byla vždycky dost specifický žánr, který se nemusí každému líbit. A ačkoliv tahle se odehrává v tísnivé atmosféře moskevského metra, neuspěchanost ruských stepí z něj dýchá i tak. Tohle není příběh černobílých hrdinů. Tenhle román jde na dřeň syrových emocí, strachu a všudypřítomného nevyzpytatelného nebezpečí. A také lidské malosti. Je to drama v pravém slova smyslu, které vás nedonutí s poklidem vydechnout ani když jej doposlechnete. Takže rozhodně stojí za to.

Interpretace není tak skvostná, jak by téhle knížce nejspíš slušelo (ona je to konec konců už docela klasika, která má v knižní podobě hned dvě pokračování). Nicméně ani nezarmoutí. Co mne rmoutí spíš je, že nemáte k dispozici mapu metra, která je ve fyzické knížce, místy se tak v názvech stanic a tom, co kde je můžete ztratit.

Moc přítomného okamžiku review

26.05.2017 Verified purchase

Ruce pryč... je li vám mozek milý

Asi mne mělo varovat, že v originálním názvu nechybí podtitul "Průvodce k duchovnímu osvícení", ale nevarovalo. Prozatím je to na mém seznamu jediná kniha, jejíž koupě opravdu lituji a pokud by se tu dalo dát "0" hvězdiček, už by tam letěly.

V zásadě se jedná o další z nesčetných "New Age" svépomocných publikací. Už od prvních momentů poslechnu mi knížka začala svými nabubřelým ohlupováním o náhlém autorově "probuzení" pořádně zvedat mandle. Následuje část ve formátu otázek a odpovědí, kde je úplně jasné, že si autor otázku upravil tak, aby na ní mohl dát svou "ideální" odpověď. To by snad ani nevadilo, nebýt jeho odpovědi tak blahosklonně přezíravé, jako by už kynul z obláčku na nebesích. Kdokoliv, kdo nesouhlasí, to prostě "nechápe". Oblíbená to hláška všech sekt a výmývačů mozků.

Podobné mlžení pokračuje i dál, třeba když zkonstatuje, že užívá slova v jiných významech, než je známe, ale nikde je dobře nevysvětlí. Pokud toho brainwashingu ani pak nemáte dost, můžete si nabídnout i další a další otrávené plody tohohle sektářského mixu. Já toho dost měl a jako svou první knihu nedoposlouchal.

K interpretaci snad jen tolik, že vlastně nevím, jestli má být člověk rád, že není příliš šťastná a nebo nerad. Nelíbila se mi, nebavila mne, nenadchla. Autor slyšitelně dýchá, podivně frázuje a čte extrémně nepřirozeně. Přiznávám však, že jsem ztratil schopnost odlišit obsah a provedení, natolik mne to celé dílko iritovalo.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Enderova hra review

26.05.2017 Verified purchase

Fantastické science-ficiton

Enderova hra se oprávněně dočkala i filmu. Znalost předlohy (ať už knižní nebo filmové) sice ubírá trochu lesku dramatickému finálovému zvratu, ale díky tomu si ji vychutnáte zase jinak, je totiž dostatečným způsobem mnohorozměrná a výtečně napsaná. Slouží tak i k určitému filosofickému zamyšlení nad tím, kdo jsme a co tu vůbec děláme.

K interpretaci mám mírnou výhradu u Filipa Kaňkovského, není dost procítěná a ponořená do komplikované postavy, kterou má na starosti a vedle Pavla Rímského, který čte naopak božsky to zvlášť nepříjemně vynikne. Nicméně i tak si dvojhlasné provedení zaslouží pozornost a uznání, je to fajn počin.

Chytřeji, rychleji, lépe review

26.05.2017 Verified purchase

Spíš takové pohádky...

Musím říct, že mne knížka zklamala. A to přesto, že jsem si ji opravdu oblíbit chtěl. Ne, že by byla špatně napsaná nebo jí chyběla odborná východiska. Jen jaksi nemíří směrem k vyšší produktivitě, jak by snad naznačoval název či úvodní pasáže. Jde jen o lavírování od jedné anekdoty k druhé bez pokusu propojit tyto příběhy s východiskem knihy jako takové. Knize chybí skutečný hutný obsah, konkrétní jasné a aplikovatelné lekce do života. Jsou to jen pohádky.

Do značné míry to zachraňuje výborný interpret pan Hylík, ale i jeho jsem už zažil číst lépe (byť to se jednalo o beletrii, která mu přeci jen asi víc sedí).

Time Management - hospodaření s časem review

26.05.2017 Verified purchase

Ztráta času i peněz...

Coby lektor měkkých dovedností včetně time managmeentu jsem doufal, že se třeba dozvím něco nového a nebo (v tom horším případě) si osvěžím něco starého, protože to se taky hodí. Kniha nesplnila ani má nejhorší očekávání. Od nabubřelého úvodu "jsme největší vydavatel... " což je zvlášť komické, když je to společnost o které jste v životě neslyšeli (a ani slyšet nechce) to pokračuje úplně otřesným přednesem banalit a hloupostí, které spočívají v dalších a dalších velkohubých prohlášení o tom, co se naučíte, aniž byste se cokoliv naučili. Moje rada ohledně time managementu na základě poslechu knihy zní - ušetřete si 1:40 minut a docela dost peněz a pořiďte si něco jiného. Vlastně ať už sáhnete skoro po čemkoliv, uděláte lépe.

Deníček moderního fotra 2 review

06.05.2017 Verified purchase

Je to dobrý, ale nepouštěj to svý mámě...

Deníček moderního fotra je (alespoň pro muže) neskutečně zábavná forma antikoncepce. Nezklamává ani pokračování, byť určitá únava příznačná pro druhé díly se již projevuje a je těžké říct jak dlouho může být věčně otravný Čeněk ještě zábavným poslechem.

Lahodnou záležitostí pro ucho je však řízný a k obsahu dobře přiléhající projev Filipa Švarce, který zřejmě čerpá z vlastní rodičovské zkušenosti, jinak si to nedovedu vysvětlit. Poslouchá se to tak dobře, že jsem se přistihl, že mám na tváři často přiblbý úsměv single jedince, který ještě neví o čem je řeč, ale má škodolibou radost z lidí, kteří už ano.

Jen jedno varování na závěr. Neudělejte stejnou chybu jako já - nepouštějte to své mámě. A vlastně ani partnerce, sestře nebo dceři... a už vůbec ne ženě, se kterou jste si právě vyšli na skleničku. Mohly by řádit hůř než Čeněk.

Čtyřhodinový pracovní týden review

06.05.2017 Verified purchase

Jak se nestat milionářem... ve více než 4 hodinách

Nejlepší způsob, jak mít 4-hodinový pracovní týden je napsat pár knížek s nafoukaným názvem a v zásadě nerealistickými radami, vydělat na nich spoustu peněz a pak delegovat starost o tantiémy někam do Indie. Nemůžu říct, že by celá knížka byla špatná, je v ní spousta skutečně dobrých rad, ale je postavená na zdání úspěchu (nebo totálním nedostatku sebereflexe autora) nikoliv na úspěchu reálném. Pozitivem je, že se snaží o zplnomocnění posluchačů o to, aby uchopili starost o svůj život a svou práci, do svých rukou. Ale některé z klíčových způsobů, jak to činí jsou přinejmenším morálně vadné a při setkání s kýmkoliv kritického rozumu snadno rozpoznatelné. Proto z ní mám výrazně smíšené pocity a negativa asi nakonec převažují.

Musím však na druhou stranu vyzdvihnout velmi dobrou a povedenou interpretaci, která mne bavila a snad i díky níž jsem nevyužil jedné z Ferrisových rad, že nemáte váhat a odložit špatnou knihu, pokud vás nebaví.

Epizody z císařského Říma review

06.05.2017 Verified purchase

Nadčasová poučení z dávných dob...

Velmi pěkně upravený soubor antických textů, které jednak baví svou nadčasovostí a současně lákají k tomu zahloubat se znovu trochu více do historie. Jde totiž jen o velmi rychlý průlet dějinami a člověk notně želí, že to není delší. Též interpretace je velmi povedená a chytlavá. Rozhodně doporučuji komukoliv, koho baví antika.

Tanečník review

06.05.2017 Verified purchase

Deaver stále dost dobrý...

Po povedeném prvním díle Sběratel kostí přistupuje člověk k pokračování s nutnou opatrností. I začátek knížky je spíš pozvolný, ale to pomáhá sblížit se s hlavními protagonisty ještě víc a v druhé polovině vás poslech vtáhne a už sotva pustí. K dobrému poslechu patří i dobrá interpretace a v tom Jan Vondráček nezklamává. To málo, co by snad bylo možné příběhu vytknout - Deverovy příznačné dějové zvraty, které zde jsou možná místy trochu přes čáru - vynahrazuje svým procítěným čtením.

Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil review

06.05.2017 Verified purchase

Všechny bolístky třetích dílů...

Platí-li, že druhé díly jsou buď skvělé nebo tragické, pak třetí bývají častokrát prostě šedé a stereotypní. A platí to i tady. Deníček moderního páru má sice dobrou kamufláž pozměněným názvem a novou spoluautorkou, ale v jádru nezapře třetí pokračování Deníčku moderního fotra. Oba autoři nešetří absurdním humorem a zpočátku se knize daří bavit, ale postupně jejich síla slábne zejména s jejich repetetivností a černobílostí. Poněkud víc asi baví kapitoly psané Dominikem Landsmanem - hrdina je sympatičtější. Naproti tomu Nataša z pera Zuzany Hubeňákové mi přijde plná snahy ten humor vydolovat, ať to stojí, co to stojí. Příliš mnoho nadsázky se změnilo v poněkud trapné absurdno a to zejména v závěru knihy.

Knížku zachraňují Filip Švarc, který už musí mít tuhle sérii jako rutinu dobře zajetou a je to i znát. jana Pidrmanová dělá z Natašy adekvátně nesnesitelnou ženušku a tak to má být. Za interpretaci tedy plný počet.

Aristokratka na koni review

06.05.2017 Verified purchase

Je to vtipné, ale...

Aristokratka na koni je už třetí díl série o rodince restituující šlechtické dědictví i se všemi útrapami a svízelemi, které to přináší. Příběh je i nadále poměrně vtipný, nicméně autor se už začíná poněkud opakovat, charakterové figury se v zásadě nemění ani nevyvíjejí a nových nepřibývá. Autor (sám kastelán, což je na textu znát) tak hraje osvědčenou partii, která mne bavila, ale současně nenadchla tak, že bych se těšil na další pokračování (které soudě ze závěru nejspíš chystá).

Oproti tomu je třeba vyzdvihnout přednes. Veronika Kubařová, která byla skvělá i v předchozích dílech je snad ještě lepší. Její výběr, mladistvý dojem a schopnost improvizovat všechno možné (včetně zpěvu Helenky Vondráčkové), co knížka vyžaduje je úchvatný.

Blade Runner review

06.05.2017 Verified purchase

Až na ten název...

Philip K. Dick je spisovatelem par excellence. Už proto se k němu Hollywood stále znovu a znovu vrací, aby filmoval jednu jeho povídku či román za druhým. Jeho vizionářská schopnost, prokreslení dystopických budoucností lidstva je natolik syrová, že chytne a už nepustí. Nezklame ani bezchybná interpretace v podání Martina Myšičky.

Jedinou výhradu tak mám ke komerčnímu názvu. Dickův román se totiž jmenuje Sní androidi o elektrických ovečkách? a podle něj Ridley Scott natočil film jménem Blade Runner. Ten, ačkoliv má řadu podobných či shodných monentů však není totožný s románem a předkládaná verze je původní román nikoliv filmový přepis. Pročež jde o ryze marketingový tah vydavatele snad v obavách, že by originální název nezaujal.