User Honza's Reviews

Audioworm Scribe - One of the most frequent reviewers

V tieni review

28.12.2020 Verified purchase

Dominik Dán opět nezklamal

Návrat hluboko do devadesátých let. Do doby, kdy v „Našom meste" řádil Ponožkový vrah. Neboli Beštia. Přesně to přináší ve své nové knize Dominik Dán.

Přiznám se, že právě návraty do 90. let (a také do 80. let) u Dominika Dána miluju. Jsou totiž nejen výbornou detektivkou, ale také skvělým svědkem té doby. Fungování tajných služeb, propojení podsvětí a policie atd. Pravda, tyhle prvky se sice V tieni neobjevují, přesto jsem nebyl zklamaný. Samotný hon na ponožkového vraha je tak strhující, že jsem celou audioknihu „přečetl" do dvou dnů.

Nezklamal ani překvapivý závěr. A opět mě donutil přemýšlet, jestli je i tento příběh reálný a nakolik si Dominik Dán jeho podobu přikreslil.

Samozřejmě jsem byl zvědavý i na Martina Mňahončáka. Opět ale potvrdil, že je velice důstojnou náhradou za Mariána Geišberga. V tieni je prostě skvělá volba po všech stránkách!

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

A group of detectives

Hluboká práce review

18.06.2020 Verified purchase

Až příliš teorie a málo praxe

Na můj vkus je až příliš velká část publikace věnovaná obhajobě konceptu hluboké práce a jeho opodstatnění v různých oborech. Ocenil bych spíš víc tipů na různé strategie a postupy, jak se k hluboké práci dopracovat a zapracovat ji do běžného rozvrhu. Těmto věcem je věnovaná „pouze" druhá polovina publikace (a i tou se prolíná neustálá implicitní obhajoba tohoto konceptu).

Celkově tak na mě kniha působí trochu víc jako snaha ukázat na příkladech úspěšných manažerů a podnikatelů, že hluboká práce funguje, než jako opravdu praktický a poučný materiál.

Zároveň ale musím přiznat, že když už se autor ke konkrétním postupům dostane, jsou to bezesporu zajímavé postřehy a tipy. Jen je škoda, že je okolo tolik zbytečné omáčky.

Na rozdíl od některých dalších recenzentů nemůžu interpretaci nic vytknout. Publikaci sice nemůžete poslouchat bez toho, že byste se na ni opravdu soustředili, ale to je dané typem literatury a stylem autora (na kterém je znát, že působí v akademickém prostředí, které musí každý závěr oplést mohutným klubkem teorie).

Nevieš dňa, nevieš hodiny review

21.03.2020 Verified purchase

Dominik Dán našel nového interpreta

Další příběh Dominika Dána čtenáře vrací o 20 let zpátky a rozehrává hned dva případy naráz. A výborným způsobem. Zatímco jeden osloví přiznivce záhadných vražd, druhý zase ty, kteří dávají přednost skutečným případům (i když kdo ví, jak je to i s tím prvním :)). I když se přiznám, že mi občas trochu vadí až cimrmanovská retrospektiva, oba případy mají a budete mít problém se od nich odtrhnout.

Nejvíc jsem ale byl zvědavý na podání této knihy. Po předčasné smrti Mariána Geišberga totiž bylo třeba najít nový hlas pro detektivy za Našeho Města. Volba padla na Martina Mňahončáka a myslím, že byla správná. Na Mariána Geišberga krásně navazuje a jednotlivé posatvy nepřehrává. Vše tak působí opravdu přirozeně. Za mě palec nahoru!

Osamělý mrtvý muž review

20.03.2020 Verified purchase

Klasika české detektivky

Václav Erben a jeho kapitán Exner je snad to nejlepší, co česká detektivka v minulém století přinesla. Případy plné laskavého humoru působí až starosvětsky – v tom nejlepším slova smyslu. A stoprocentně to platí i o Osamělém mrtvém muži. Zprvu záhadný případ elegantní detektiv se svými společníky spolehlivě rozplétá. A přestože se čtenář k pachateli určitě dostane spolu s detektivem, konečné řešení ho přece jen překvapí.

Dobře odtajněný Miroslav Horníček review

26.02.2020 Verified purchase

Luxusní zboží

Tohle je chuťovka pro opravdové fajnšmekry. Třicetihodinová porce chytrého humoru, ve které kromě klasik, jako jsou předscény či hovory, nechybí ani perly typu reklam na „Sanu – rodnou sestru másla" :). Některé předscény jsou navíc doplněné i o alternativní a méně známé verze. I díky tomu vás dokáže tahle kolekce překvapit i tam, kde to nečekáte.

A o intepretaci se snad není třeba zmiňovat vůbec – Horníček, Werich, Sovák a další. Ta jména mluví za vše.

Prostě perfektní!

Základy moderní reklamy review

19.02.2020 Verified purchase

Moderní? Ne. Stále platné? Rozhodně ano!

Naštěstí jsem si před nákupem této audioknihy přečetl recenze, a tak jsem věděl co čekat. Tedy, že v ní nečekají žádné tipy, jak uspět v on-line světě. Přesto jsou rady v ní rozhodně užitečné. Zejména každý začínající copywriter by si měl tuto kniho povinně přečíst či poslechnout.

Spousta tipů má totiž stále svou platnost a fungují i v dnešním marketingu. Proto by tahle kniha měla být „povinnou četbou" pro všechny markeťáky i šéfy firem.

Výhradu mám naopak k technické kvalitě nahrávky. Několikrát se totiž stane, že se interpret při četbě zasekne a část věty čte dvakrát. Působí to poměrně rušivě a moc nechápu, proč nejsou tyto „záseky" vystřižené.

Jak na sítě review

12.02.2020 Verified purchase

Super pomocník hlavně pro firmy

Michelle Losekoot i Eliška Vyhnánková patří mezi největší postavy marketingu na sociálních sítích, proto jsem byl na jejich společnou publikaci opravdu zvědavý. A nezklamala mě. Zejména firmy, které chtějí vylepšit svou komunikaci na sociálních sítích nebo s ní chtějí začít, v ní najdou spoustu cenných rad. Dozví se, jak na kterých kanálech komunikovat, na co si dát pozor a jak svou komunikaci vylepšit.

Přesto dávám jednu hvězdičku dolů. Z knihy je vidět, že Michelle Losekoot i Eliška Vyhnánková v poslední době pracují zejména pro větší klienty, kteří jim dají pořebný rozpočet, tým specialistů nebo alespoň dost prostoru na to, aby aplikovaly své nápady. A to bohužel v praxi často nejde (i když dámy tvrdí, že se správnými argumenty nadřízené přesvědčíte, v menších firmách i v korporátech často narazíte) – ale třeba tato kniha pomůže přesvědčit i marketingové manažery a vedení firem, aby dali svým zaměstnancům víc prostoru a prostředků :).

Naopak naprosto bezchybná je interpretace Terezy Dočkalové. Krásně pracuje s hlasem a tak vás dokáže spolehlivě zaujmout a dodat jednotlivým tvrzením správný důraz.

Touha review

10.02.2020 Verified purchase

Lovecrat v Poeovském stylu

Jedna z povídek H. P. Lovecrafta, která se svým stylem i příběhem snad nejvíc blíží jeho idolu E. A. Poeovi. I když je to drobnost, která má necelou půlhodinku, potěší fanoušky obou těchto mistrů.

Vše je navíc příjemně načtené a podbarvené stylovým hudebním doprovodem.

Střípek, který by ale neměl chybět ve sbírce žádného milovníka tajemných a hororových příběhů.

Šimek & Sobota Komplet 1977-1983 - Klasika a objevy review

20.01.2020 Verified purchase

Pro milovníky Miloslava Šimka povinnost!

Přiznám se, že před pořízením této nahrávky jsem si myslel, že drtivou většinu tvorby dvojice Šimek–Sobota dávno znám. Jenže jsem záhy zjistil, že to tak není.

Téměř 13hodinový komplet obsahuje i scénky, se kterými se běžně nesetkáte nebo původní verze divadelních her a scének, které známe z televizních záznamů. I u známých věcí tak najdete něco nového.

Rozhodně zajímavý záznam, který by neměl utéct žádnému milovníkovi této komediální dvojice.

Radikální otevřenost review

20.01.2020 Verified purchase

Přínosné pro manažery, zajímavé pro zaměstnance

Tuto audioknihu jsem si koupil na doporučení bývalých kolegů a musím říct, že je opravdu zajímavá. I když je určená hlavně pro manažery a lidi, kteří se na manažerskou pozici chystají, i zaměstnanci v ní můžou najít poučení. Oběma stranám na konkrétních příkladech ukazuje, co jejich reakce vyvolávají v protistraně a ukazuje, jak správně komunikovat s kolegy, podřízenými i nadřízenými.

Navíc ukazuje několik typů šéfů i podřízených, ve kterých snad každý pozná své současné nebo bývalé kolegy. A některé příklady čtenáři zase jasně ukážou, jak se měl v některých dřívějších situacích zachovat. A tedy i to, jak se nejlépe zachovat příště.

Zároveň autorka nepodává radikální otevřenost jako jediný lék na komunikační problémy – naopak několikrát konstatuje, že na ni musí být naladěné a připravené obě strany. A obě strany ji musí využívat. Pokud některé z nich nesedí, není to ideální řešení.

Naopak intepretace mi místy zcela neseděla. Zejména ne úplně správná výslovnost některých francouzských (např. déja vu), ale i českých výrazů občas tahala za uši.

Celkově ovšem zajímavá publikace, kteoru bych doporučil zejména všem začínajícím i zkušenějším manažerům.

Sára review

08.11.2019 Verified purchase

Zklamání

Sára je asi první (audio)kniha od Dominika Dána, která mě zklamala.

První cca polovina knihy vlastně jen připravuje pole, vysvětluje vztahy a okolnosti, které předchází vraždě. A hlavně nudí (tedy alespoň mě). Neustálé dlouhé popisy nemají spád a děj se kupředu posouvá jen hodně zvolna. Musím se přiznat, že to je poprvé, co jsem měl při poslechu Dominika Dána problém s tím, abych jakž takž udržel pozornost.

Druhá část už částečně nabírá tempo, přesto mě nedokázala vtáhnout zdaleka tolik jako předešlé Dánovy audioknihy. Zatímco ty jsem hltal a vyposlechl během dvou tří dnů, tentokrát mi to trvalo přes dva týdny. A vlastně mi v přestávkách ani nechyběla.

Ani úplné finále mě moc nenadchlo. Případů, které musí pánové Krauz a Fischer odložit ad acta, protože nemají důkazy nebo přijde příkaz shoda, už Dominik Dán několik popsal, a tak tohle řešení v tomto případě nepřekvapí, nešokuje ani nezklame. Pokud totiž znáte Dána, tak to vlastně čekáte předem. Všechny okolnosti k tomu celou dobu směřují.

A přiznám se, že ani pointa s židovsko-nacisticko-židovskými penězi mi nepřišla příliš originální. Spíš naopak.

Po poslechu všech audioknih, které byly zatím vydané, a přečtení několika dalších papírových, se nemůžu zbavit dojmu, že nejzajímavější příběhy z pera Dominika Dána sahají do doby okolo revoluce a první poloviny 90. let. Možná i proto, že autor častěji pracoval vlastně s „obyčejnými a jednoduchými" vraždami. A zločiny se netýkaly jen horních 10 000 (což je v dílech z bližší minulosti podstatně častější). Alespoň na mě navíc u těchto knih perfektně fungovaly popisy praktik StB a později rozmáhajícího se podsvětí, které zdůrazňovaly atmosféru a ilustrovaly fungování tehdejší společnosti.

Ale kdo ví, třeba mě jeho další díla ještě mile překvapí :).

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Cela číslo 17 review

08.11.2019 Verified purchase

Jedna z nejlepších

Z mého pohledu jedna z nejlepších kih od Dominika Dána. Krásně vystavěný příběh zasazený z velké části do vězeňského prostředí mi v některých místech připomíná Vykoupení z věznice Shawshank. Částečně deníková forma tomu jen pomáhá. Možná poprvé mi tady nevadí ani některé trochu klišovité prvky, které jsou jak vystřižené z amerických filmů. Je to dané hlavně celkovým způsobem vyprávění, a to jak z hlediska formy (tj. stavbou původního textu od Dominika Dána), tak z hlediska interpretace dokonalého Mariána Geišberga.

Smrť na druhom brehu review

06.09.2019 Verified purchase

Další povedený kousek

Dominik Dán opět nezklamal. Perfektně vyprávěný a vystavěný příběh, který vás baví od začátku až do poslední repliky (i když se přiznám, že zápletky některých předešlých knih mě bavily víc - proto „jen" 4 hvězdičky za příběh). Krásně ilustruje nejen práci kriminalistů, ale i atmosféru devadesátých let, kdy v Česku i na Slovensku nabíralo podsvětí na síle a dávalo to tvrdě znát. Konečně se tady začíná odvíjet linie organizovaného zločinu a jeho propojení s policií. Linie, která se v dalších knihách velice zajímavě rozvíjí.

A o podání Mariána Geišberga se snad ani není potřeba zmiňovat – dokonalé jako vždy.

Nežná fatamorgána review

03.08.2019

Příběh, který nutí k zamyšlení

Zajímavý příběh pátrání po sériovém vrahovi na konci osmdesátých let, který ukazuje, jak složité v té době takové pátrání bylo a s čím vším se kriminalisté museli potýkat. A jak dlouho museli čekat, než byli jejich nadřízení ochotní přiznat, že chytají sériového vraha.

Případ přitom začíná ještě před Krauzovým příchodem na oddělení vražd. Právě jeho příchod ale umožní Burgerovi zapojit do pátrání víc lidí. A vyplácí se to. Přesto je konec mírným rozčarováním a nutí k zamyšlení, co vše se tehdy mohlo stát (a jak to mohlo být jednoduché).

A podání Mariána Geišberga? Jako vždy dokonalé.

List zo záhrobia review

03.08.2019

Divoký začátek divokých devadesátých

Tentokrát řeší detektivové z Našeho města hned dva případy. Začala totiž devadesátá léta a s nimi přišla i velká amnestie, která poslala do ulic spoustu vězňů. A spousta z nich se poté zase rychle za mříže dostala.

Platí to i pro postavy této audioknihy. Dva propuštění vrahové, kumpáni z cely, kteří se zase záhy za mříže vrátí. Jak jinak než za vraždu. Postupně se navíc rozplétá příběh, jehož kořeny sahají mnoho let zpátky. Příběh loupeže, která nakonec stojí mnoho životů.

Autor přitom krásně propojuje jednotlivé dílky mozaiky a dává dohromady zajímavou a poutavou skládačku. A rozhodně stojí za to skládat ji s ním.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Mucholapka review

03.08.2019 Verified purchase

A mucha se chytila

Pokud jste slyšeli (nebo četli) Muchu, tak Mucholapku si rozhodně nemůžete nechat ujít. Právě na ni tento příběh navazuje. Konečně se tak dočkáte rozlousknutí původního příběhu.

Autor sice od začátku netají, kdo je pachatelem, přesto vás čeká napínavé pátrání. Chybí totiž oběť a tudíž i důkazy. A dostat v takovém případě pachatele za mříže není nijak lehké. Zvlášť, když už má s policí své zkušenosti.

Příběh je navíc silně inspirovaný skutečným případem Jozefa Slováka (podobnost s jménem pachatele chyceného do mucholapky jistě čistě náhodná :)). Můžete se tak jen domýšlet, co všechno je fikce a co realita (například padělané průkazy Slovák opravdu používal).

Hvězdičku dolů dávám za jedinou věc - opakování poměrně výrazných pasáží z předešlých knih. Až to trochu zavání tím, že autor potřeboval román natáhnout. I tak ale rozhodně stojí az poslech.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Mucha review

03.08.2019 Verified purchase

Paráda

Četl (resp. slyšel) jsem už několik knih Dominika Dána. A musím říct, že ty postavené na skutečných událostech mu jdou nejlépe. A Mucha je jedna z nich. I když neumím posoudit, jestli vychází ze skutečného případu celá nebo jen její závěr, rozhodně patří zatím k tomu nejlepšímu, co jsem od Dominika Dána slyšel.

Zajímavý příběh, ve kterém máte od začátku jasno o podezřelém a přesto jste na konci překvapení rozuzlením. A vše přitom působí reálně a víte, že to tak opravdu mohlo být. Perfektní.

Básnik review

26.06.2019

Další povedený kousek

Dominik Dán opět nezklamal. I když je ze zápletky celkem jasně patrné, že tenhle příběh na rozdíl od některých dalších není založený na skutečném příběhu, rozhodně mu nechybí šťáva. Navíc zasazení do doby končícího socialismu, kdy se režim snaží z posledních sil udržet u moci a Státní bezpečnost ještě pořád tahá za nitky, mu dodává další rozměr. Člověk tak autorovi odpustí i to, že některé kroky hlavní postavy nejsou nejlogičtější a že závěrečná pointa je předvídatelná dlouho dopředu.

Opět bezchybné je i podání Mariána Geišberga, který svým hlasem dokáže na správném místě zdůraznit napětí i nenápadně upozornit na sarkastické vtípky. Přiznám se, že nikoho jiného si jako interpreta Dánových příběhů ani nedokážu představit.

Uzol review

25.06.2019 Verified purchase

Začátek zajímavého seriálu

Dominika Dána jsem objevil náhodou, když mi kamarád dal poslechnout jednu z jeho audioknih. A po pár hodinách poslechu jsem měl jasno, že to nebude jediná audiokniha, kterou si do tohoto autora poslechnu. A začal jsem Uzlem - první knihou ze série, ve které vystupuje kriminalista Richard Krauz (i když knihy vznikly v jiném pořadí).

Přiznávám, že nejdřív mě trochu zklamalo, že k vraždě, která je u detektivek tak očekávaná, došlo poměrně pozdě. A vlastně ani nehraje až tak zásadní roli. Důležitější je spíš celkový děj, jeho souvislosti a obraz, který vytváří. A přesto, že od samotné vraždy často odbíhá, musím uznat, že je poutavý a zajímavý. A jako úvod pro pochopení souvislostí v dalších knihách také celkem důležitý (i když se obejdete i bez něj, jen vám některé detaily možná budou chybět). I když se tak příběh odchýlil od toho, co jsem si představoval, nebyl jsem jím zklamaný.

Je to i tím, že z knihy je vidět, že autor je skutečný kriminalista. Zná postupy a ví, jaké bylo fungování policie v té době.

Navíc se přiznám, že jsem se zamiloval i do četby Mariána Geišberga. Svým hlasem dokázal perfektně vystihnout atmosféru situace, příbližit duševní i myšlenkové pochody jednotlivých postav a vtáhnout vás do děje. Upřímně - právě jeho četba je důvodem, proč jsem sáhl po slovenské verzi a ani nehledal, jestli existuje česká.

Pro milovníky současných detektivek je Dominik Dán autor, kterého by určitě neměli minout. A kde jinde začít než u Uzlu.

V zásadě má totiž jen jednu výraznou chybu - strašně člověka odvádí od práce a těžko se od něj odtrhuje.