User Mucac14's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

V lesích review

13.02.2021 Verified purchase

Bez konce

Nejdřív pozitiva: Bavil mě vztah dvou hlavních vyšetřovatelů. S takovým pracovním "modelem" jsem se v detektivce dosud nesetkala. Taky se mi dobře poslouchá Petr Jeništa, který citlivě, bez přehrávání, přizpůsobuje hlas jednotlivým postavám. Zápletka taky nevypadala špatně. Jenže závěr se podle mě příliš nevydařil, především co se týká zápletky z minulosti. Celou dobu všechno nasvědčovalo tomu, že detektivové zabijí dvě mouchy jednou ranou, ale případ zůstal nevyřešen.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

1984 review

02.02.2021 Verified purchase

Mrazení jako z thrilleru

Zapůsobilo na mě, jak kniha kombinuje filozofické pasáže a drsnou realitu, která vrcholí v poslední třetině. Ta je mrazivější než kdejaký thriller. Klobouk dolů před vizionářstvím a spisovatelským umem autora, jehož dílo neztrácí na aktuálnosti. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, kolik je tady ovcí zbavených a neschopných vlastního úsudku. "Nevědomost je síla!" Skvělá práce především Jaromíra Meduny.

Pustina review

26.01.2021 Verified purchase

Po první knize spíš zklamání

Jak jsem dokázala propadnout Stříbrné cestě, že jsem si ji pořídila i v originále, tak tento titul mě spíš zklamal. Jako by se autorka nechala ukolébat úspěchem předchozí knihy, se zápletkou si podle mě příliš mnoho práce nedala. Oceňuji dobře zachycenou atmosféru, ale ubírám body za tendenci sklouzávat při líčení ke kýči - že by inspirace krajankou Åsou Larssonovou? K interpretům nemám výhrady.

Prolhaný život dospělých review

19.01.2021 Verified purchase

Skvěle zvládnutá atmosféra

K poslechu mě navnadil seriál, který vznikl podle Geniální přítelkyně, a rozhodně nemůžu mluvit o zklamání. Jde sice o variaci na stejné téma, jenže podanou osobitým, místy trochu drsným způsobem, který dokonale navozuje atmosféru místa a času. Věřím, že citlivější posluchači, než jsem já, budou mít ještě silnější zážitek a možná i s opačným znaménkem, ale i já (otrlá z poslechu thrillerů a detektivek) jsem si knihu užila. Jen se obávám, že pokud bych se dostala k další s podobným námětem, už bych se asi nudila. Pro mě dosud neznámá Tereza Hofová mě mile překvapila.

Věci, na které nastal čas review

12.01.2021 Verified purchase

Co je to za závěr?!

První literární setkání s Petrou Soukupovou a rovnou rozčarování! Celou dobu jsem si říkala, proč něco takového napsala. Jediné, na co jsem přišla, je toto: Banální vyprávění, v němž se aspoň částečně najde každá rodina, se bude dobře číst (poslouchat). Upachtěná, na poměry této knihy celkem dramatická, zápletka v poslední čtvrtině dala příběhu konečně trochu dramatičtější náboj, jenže veškeré naděje na lepší pocit, který bych z díla mohla mít, pohřbil závěr. Ten by podle mě neprošel ani v gymnaziální slohovce.

Tma review

08.01.2021 Verified purchase

Dobrý nápad, slabší provedení

Jde o mé první setkání s tímto autorem, které na začátku vypadalo slibně, ale ke konci jsem byla ráda, že kniha je tak krátká. Oceňuji nápad na zasazení příběhu do drsných horských kulis i jednotlivé minizápletky věrné žánru thrilleru. Kdo ale zná Nesbøho Krev na sněhu, zvlášť její pokračování, zjistí, že tohle vyprávění, které se jím zjevně inspirovalo, je pro milovníky napětí slabší káva. Také závěr působí useknutě, jako by se už autorovi nechtělo psát, ale nevěděl, jak skončit. Vasil Fridrich jako vždy brilantní.

Sophiina volba review

06.01.2021 Verified purchase

Výzva pro interpreta

Asi nemá smysl zdůrazňovat, jak moc je důležité i tolik desítek let od 2. světové války knihy tohoto typu šířit. Sofiina volba je podle mě o to cennější, že nepopisuje jen - pro mnohé už známé - prostředí koncentračního tábora, ale sleduje hrdinku i dále v "běžném" životě, do kterého se jí kvůli peklu, které prožila, nedaří zapadnout. A nachází parťáka, který je poznamenaný zase trochu jinak, a možná proto si tak rozumějí. V knize se navíc výborně prolínají traumata židovská a černošská, což místy kontrastuje se zdánlivě banálními starostmi vypravěče, který se touží konečně zbavit panictví. Někomu může dílo připadat zbytečně rozvleklé, protože obsahuje mnoho odboček, ale i díky nim jasněji vyniká skutečná hrůza. Přestože Martin Stránský je mistrem interpretace, v tomto případě jde o natolik náročnou výzvu, že ani on v mých uších neobstál na plný počet bodů. Musel obsáhnout skutečně široké spektrum hlasů v extrémně odlišných situacích a zvlášť u Sofie mi jeho projev občas připadal jako karikatura.

Ústav review

06.01.2021 Verified purchase

King jde s dobou

Kingovi se musí nechat, že za desítky let své produktivity drží krok s dobou a ve svých zápletkách efektivně využívá moderní technologie. O něco kritičtěji se v tomto případě stavím k jádru příběhu, které mi připadá hodně extrémní. Nicméně nepostrádá napětí ani momenty, kdy se posluchač může dojmout, což je u jeho knih asi to nejdůležitější. Už od veledíla TO, které také stojí na dětských hrdinech, si však říkám, jestli těm teenagerům a mladším nepřipisuje až příliš dospěláckou mentalitu... Martin Preiss mě příjemně překvapil.

Egypťan Sinuhet review

18.12.2020 Verified purchase

Moudré a intenzivní

Dosud jsem se téhle bichli vyhýbala a na dálku ji považovala jen za součást povinné četby, na kterou bych si nikdy nenašla čas. Audioknize a především skvělému výkonu Lukáše Hlavici vděčím za to, že jsem se konečně seznámila s dílem, které rozhodně není nudné a jehož myšlenky jsou stále neuvěřitelně aktuální. Historická fakta je asi třeba brát s rezervou, ale i tak příběh člověku otevře nové obzory - donutí ho totiž přemýšlet o "větších" věcech, než které se bezprostředně dotýkají jeho a jeho nejbližšího okolí.

Velké uznání si zaslouží i překlad - Marta Hellmuthová se prý naučila finsky jen proto, aby mohla překládat Waltariho. Opakované "vznešené" obraty posluchači přirozeně vplují do slovníku, až je má chuť aplikovat na situace ve svém vlastním životě. I když je dílo protkáno utrpením jen s letmými momenty štěstí hlavní postavy, nechybí odlehčené pasáže, zejména zásluhou otroka Kaptaha. Hudba Ondřeje Brouska zážitek ještě umocňuje.

Normální lidi review

06.12.2020 Verified purchase

Příběh spíš pro mladší

Možná je problém ve mně jako příslušnici kategorie 40+, že jsem si příběh nedokázala vychutnat. Přitom je umění aspoň trochu zajímavě popsat něco tak banálního, jako vztah mezi mužem a ženou, který se zrovna neodehrává v nějakém vypjatém historickém či jiném momentu. Myslím, že kniha dá mnohem víc těm, kteří se do svých vztahů teprve pouštějí a mohou se s hrdiny lépe ztotožnit. Nejslabším článkem pro mě byla interpretka, která, jakoby si četla sama pro sebe. Mimo jiné ani náznak toho, že by se snažila odlišit jednotlivé postavy, a tím dostat posluchače do většího komfortu.

Ranhojič review

06.12.2020 Verified purchase

Oslava rozumu a lidskosti

Opravdu dlouhý a intenzivní zážitek, ze kterého má člověk místy pocit, že by se - v trochu jiných kulisách - mohl odehrát i v současnosti. I dneska narazíte na nesnášenlivé zabedněnce, kteří mají moc nad těmi osvícenějšími. Ačkoli je příběh umístěn do doby před tisíci lety, nese v sobě neuvěřitelně pokrokové hodnoty. A jak je vidět, lidstvo se ne a ne poučit. S interpretem jsem dosud neměla zkušenost, ale v mých uších se osvědčil.

Nezvratné alibi review

27.11.2020 Verified purchase

Detektivka s chutí

V této řadě si užívám nejen samotnou zápletku a výkon interpreta, ale také chuť Francie, kterou autor do příběhů dostává především prostřednictvím vín z různých koutů země i teplých croissantů k snídani. Nemůžu říct, že by mě tento díl nepohltil, naopak, je plný dramatických zvratů, ale všechno dohromady mi připadá jakoby naaranžované, barvotiskové, nepřirozené. O zábavu je ovšem postaráno.

Svědectví review

21.11.2020 Verified purchase

Akčnější než první díl

Zatímco Příběh služebnice mi připadal, i vzhledem k tomu, že už jsem předtím viděla seriál, poněkud monotónní, pokračování nemám co vytknout. Nejen že je plné zvratů, ale na příkladu, který by asi nemohl být lepší, ukazuje, jak výraznou roli hraje rozdílná výchova na úkor genů. A že má smysl bojovat proti diktatuře a je třeba se mít proti podobným tendencím stále na pozoru. Výběr a přiřazení interpretek k jednotlivým hrdinkám se opravdu povedl, jejich výkon je excelentní.

Vražda potřebuje reklamu review

16.11.2020 Verified purchase

Trochu "ukecaná" detektivka

Nebýt brilantního výkonu Otakara Brouska ml., asi bych plný počet bodů nedala. Nic proti zápletce, ale autorka mohla ve vyprávění trochu zredukovat dlouhé pasáže, které s detektivním příběhem nesouvisí. Na jednu stranu jsem se ráda seznámila s prostředím reklamy v 1. polovině 20. století, několikrát jsem se však přistihla, že během poslechu myslím na něco jiného než na knihu, což by se u detektivky asi stávat nemělo. Nicméně u autorky, kterou jsem dosud neznala, oceňuji smysl pro humor, ironii a nadsázku a schopnost utahovat si z lidí napříč společenskými vrstvami.

Stín větru review

07.11.2020 Verified purchase

Napínavé, romantické, historické

Silný a dobře napsaný příběh, kterému nechybí napětí, pořádná dávka romantiky ani historické reálie. K poslechu jsem přistupovala s trochou nedůvěry v interpreta, kterého neznám, ale brzy mě přesvědčil, že to zvládá na výbornou. Nejenže proměňuje hlas, takže se snadno orientujete v postavách. V jeho podání ani ženský či stařecký projev nepůsobí křečovitě. Líbily se mi i hudební předěly.

Zrcadlový muž review

25.10.2020 Verified purchase

Čím brutálnější, tím lepší?

Nebýt Pavla Rímského, jehož interpretace parádně vykresluje ponurou až hororovou atmosféru, asi bych už této autorské dvojici další šance nedávala. V novince se opakují motivy z dřívějška (únosy, hypnóza) a vyprávění mi na mnoha místech připadá uměle natahované - jako obvykle autoři líčí každý detail, jako by zároveň připravovali scénář k filmu. Snesu ledacos, ale brutalita, kterou rozhodně nešetří, musí mít smysl. Umění je napsat thriller, a krví přitom neplýtvat.

Aristokratka u královského dvora review

18.10.2020 Verified purchase

Méně laciného humoru

V porovnání s předchozím dílem autor vyměnil laciný humor za inteligentnější a v množství komických situací tolik netlačí na pilu. Jinými slovy, co se týká vtipu, nahradil kvantitu kvalitou. I Veronika Kubařová coby interpretka mi připadá méně ztřeštěná. Co zůstává, je výrazná přítomnost absurdna.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank review

15.10.2020 Verified purchase

Očekávala jsem víc

Jde o můj 14. titul z pera Stephena Kinga a musím říct, že zatím patří k nejslabším. Například se Zelenou mílí, kterou jsem poslouchala těsně předtím, se vůbec nedá srovnávat, je podle mě tak o dvě třídy níž. Možná je to tím, že jde o povídku, takže příběh je velice úsporný, protože jinak je styl mistrný jako obvykle. Posluchač (čtenář) skoro ani nemá čas s hrdiny "navázat spojení", jak je to u delších knih. Oldřich Kaiser mě nemile překvapil sykavkami, které v jeho projevu např. ve filmu ani nevnímám, ale tady mi dost lezly na nervy.

Tiché roky review

11.10.2020 Verified purchase

Lepší než ostatní

Rozhodla jsem se, že dám Mornštajnové ještě třetí šanci, protože v předchozích dvou titulech mě o svých kvalitách přesvědčovala marně. Konečně jsem přišla na to, co jí jde a na co by se měla zaměřit. Zatímco pasáže, v nichž líčí historická fakta, jsou často jedno velké klišé, osobní příběhy jednotlivců vypráví mnohem obratněji a poutavě. Nebýt v tomto případě poněkud useknutého konce, možná bych dala plný počet. K oběma interpretům nemám výhrady.

Smrtka review

08.10.2020 Verified purchase

Dobře tak, že je smrt na světě

V nadpisu jsem si dovolila použít název pohádky K. J. Erbena, protože její vyznění koresponduje s obsahem Smrtky. Bylo by sice fajn přirozeně neumírat, ale jak vyřešit "přemnožení" lidí na planetě? V tomto vyprávění zjistíte, že to není nic jednoduchého. Poslech knihy paradoxně možná mnohé smíří se způsobem odcházení, jak ho známe dnes. Interpretům nemám co vytknout.

Zelená míle review

02.10.2020 Verified purchase

Nejlidštější King

Asi z desítky titulů, které jsem od Kinga poslechla, mi tento připadá nejdokonalejší. I když anotace ke knize může leckoho odradit s tím, že půjde hlavně o drsné líčení poprav, vyprávění má v sobě nečekanou hloubku s mnoha tóny lidskosti. Aby vynikly, je logické, že příběh musí obsahovat i temnou stránku života a postavy prevítů. Myslím, že tady víc než jinde se King ukázal jako "bojovník" proti rasismu, věkové diskriminaci a dalším nespravedlnostem a také proti násilí na zvířatech. Projevil se znovu jako výborný vypravěč a mistr slova. Krkolomnou anglickou výslovnost jinak výbornému Vladislavu Benešovi odpustím.

Slepá mapa review

28.09.2020 Verified purchase

Přeceňovaná Mornštajnová

Jde o můj druhý titul z pera této spisovatelky a musím přiznat, že stále nechápu, proč je kolem ní v literárních kruzích takový "humbuk". Na stylu, který se často vyznačuje povrchností a konstrucemi, které jsou banální jak formou, tak obsahem, je poznat, že s vlastní tvorbou začala v pozdějším věku. Buď jí chybí nadání, nebo díla vznikají "horkou jehlou". Pokud odhlédnu od umělecké hodnoty, ani z hlediska exkurze do reálné historie není kniha zvlášť bohatá. Ale aspoň v poslední třetině, která se týká éry komunismu, šla autorka trochu pod povrch - je poznat, že tento úsek částečně sama prožila, část patrně zná z autentického vyprávění. Veronika Gajerová se podle mě na interpretaci knih příliš nehodí. Nepůsobí přirozeně, jako by jen četla a neodváděla skrytý jevištní výkon.

Parfém - příběh vraha review

25.09.2020 Verified purchase

Filozofický přesah

Podle anotace a koneckonců i obrázku na titulu to může vypadat jako lacinná četba (poslech) plná nechutností. Jenže už od začátku je zřejmé, že autor je nejenom mistr slova, ale také nutí čtenáře (posluchače) k hlubšímu zamyšlení nad smyslem života, postavení člověka v něm, schopnostmi manipulovat ostatními atd. Zmíněných "nechutností" je v knize méně, než byste očekávali, řekla bych, že jen v nezbytně nutné míře. Nedoporučuji ovšem lidem s kombinací citlivého čichu, bohaté představivosti a slabým žaludkem. Uměřená interpretace Jaromíra Meduny mi naprosto vyhovovala.

Katarze review

23.09.2020 Verified purchase

Méně je někdy více

I když se v knize objevují pasáže, které vás nutí poslouchat dál, celkově mi příběh připadá málo intenzivní, rozporcovaný do příliš mnoha dějů, které vyprávění rozmělňují. Za pár měsíců si určitě nebudu nic z toho pamatovat. Také stále se opakující motivy napětí mezi dvěma hlavními postavami už začínají poněkud nudit. Projev Kláry Cibulkové mi připadal k danému titulu adekvátní.

Zlodějka knih review

18.09.2020 Verified purchase

Svět není černobílý

Další z příběhů z 2. světové války, který boří u nás dlouho pěstovaný mýtus, že všichni Němci si zaslouží potrestat. Originálně pojaté vyprávění čtenáři (posluchači) umožňuje podívat se na tehdejší události očima mnoha postav a utvořit si tak plastickou představu o tom, že válka byla katastrofou i pro většinu příslušníků národa, který konflikt vyvolal. Ubírám body za občasnou patetičnost a nedotaženost některých linek - připadá mi například, že hlavní hrdinka se s tím, že ji vlastní matka opustila, vypořádává až moc dobře. Vilma Cibulková nemá konkurenci.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Scotland Yard review

06.09.2020 Verified purchase

Nezůstane jen temnota

V první řadě chci vyjádřit potěšení z toho, že kniha ve mně nezanechala jen temnotu, což by se vzhledem k době, prostředí a činnostem, na které se zaměřuje, dalo očekávat. Nechybí humor ani naděje. Postavy nejsou černobílé, a i když se mezi nimi vyskytují vyvrhelové, stejně tak narazíte i na typy ochotné pomáhat. Martin Sláma má ještě rezervy, ale v zásadě se dal poslouchat.

Šarlatán review

06.09.2020 Verified purchase

Nové téma z historie

Jako čtenářka (posluchačka) jsem vděčná za každé nově - přitažlivou formou - zpracované téma týkající se historie, byť neslavné. Zážitek mi trochu pokazil autorův dodatek, který sám načetl. Josef Klíma by se této disciplíně měl podle mě vyhýbat. Interpretaci v podání Lukáše Hlavici nemám co vytknout.

Vrány review

28.08.2020 Verified purchase

Bezvýchodnost

Sugestivně vylíčená atmosféra doma a její dopad na dospívající dívku, ale podle mě je příběh nedotažený a náhle useknutý. Výsledný dojem? Bezvýchodnost. Na knihách Petry Dvořákové je fajn, že ukazují vztahy, které si člověk z "normálně" fungující rodiny ani nedokáže představit, a přece existují. Je dobré o nich něco vědět a mít pak větší pochopení pro ty, kteří z takového prostředí přišli. Co se týká interpretek, jedna lepší než druhá.

Chirurg review

28.08.2020 Verified purchase

Zákulisí nemocnice

Pro čtenáře (posluchače) skvělá možnost, jak nahlédnout do zákulisí nemocniční péče, ačkoli tento "střet" s realitou není zrovna nejpříjemnější. Pokud dosud neměl o lékařích valné mínění, kniha ho jistě nevylepší. Soukromé trable hlavní postavy jsou vzhledem k výše uvedenému velmi uvěřitelné. Na stylu Petry Dvořákové mi vadí jazykové drobnosti: Ve 3. pádě zásadně používá "mně", nikdy "mi", což je možná nějaký nářeční prvek? To, že se všude místo "dětí" vyskytují "děcka", by bylo v pohodě, kdyby se zároveň nedržela obecné češtiny. Ale to jsou opravdu jen drobnosti. Pavel Batěk podal solidní výkon, ale na ty nejlepší ještě nemá.

Hadrový panák review

28.08.2020 Verified purchase

Dobrý nápad, ale...

Oceňuji prvotní zápletku, která se ovšem ke konci začala rozpadat do podivností a vyvrcholila scénou podle mě značně přitaženou za vlasy. Zcela přirozená, a přitom mistrovská nterpretace Martina Stránského působí dojmem, jakoby to ani nebyla práce, ale relax.

Smrt na Nilu review

28.08.2020 Verified purchase

Víc než detektivka

Připadá mi, že v této knize má čtenář (posluchač) možnost seznámit se nejen s brilantně vystavěnou detektivní zápletkou, ale také například s názory na fungování společnosti a roli jednotlivců v ní, a to z různých úhlů pohledu. Samozřejmě, jak je u Agathy Christie zvykem, nechybí humor, sarkasmus a nadhled, s nimiž přistupuje mimo jiné k charakteristice jednotlivých postav. Lukáš Hlavica by měl za "poirotovky" dostat cenu!

Mengeleho děvče review

14.08.2020 Verified purchase

Život jako román

Pokud všechno, co kniha obsahuje, se skutečně stalo, je to fakt síla! Nejen co se týká nacistických zhůvěřilostí, ale i neuvěřitelných náhod, kterou hrdinku provázejí. Body ubírám za místy kýčovité formulace. Přidanou hodnotou u tohoto druhu literatury jsou autentické postřehy "obyčejných" lidí, které považuji za velmi cenné, jenže ve škole se s nimi zpravidla nesetkáváme. Obě interpretky odvedly profesionální práci.

Růže pro Algernon review

09.08.2020 Verified purchase

Silný příběh učí toleranci

Před lety jsem viděla divadelní představení s Janem Potměšilem, ale kniha na mě zapůsobila daleko víc, snad proto, že dává prostor nuancím a čas k zamyšlení. Originální silně vystavěný příběh je nejen dojemný, ale také jasně demonstruje, jak křehká je lidská mentalita a jak kruté a nesnášenlivé dokáže být okolí, pokud jedinec něčím výrazně vybočuje. Snad si po poslechu ti méně tolerantní uvědomí, že nejdůležitější je, jestli je někdo dobrý člověk, a ne, jak vysoké má IQ. Výkon Jana Potměšila je svérázný, ale k titulu naprosto sedí.

Planeta opic review

02.08.2020 Verified purchase

Učebnice antirasismu

Není to jen sci-fi s geniální myšlenkou a šokujícím závěrem, ale i vyprávění, které by mohlo sloužit jako učebnice antirasismu. Autor poutavou formou vlastně vysvětluje, že nezáleží na tom, jestli je někdo člověk, nebo opice, ale na tom, co má v hlavě, jestli je to dobrá, nebo zlá bytost. A že skutečnost, že člověk je "pánem tvorstva" může být velmi relativní. David Novotný předvedl solidní a přirozený výkon.

Svědkyně obžaloby a další povídky review

02.08.2020 Verified purchase

Potrava pro mozek

Jak je u příběhů Agathy Christie zvykem, čtenář (posluchač) je nucen, třeba i bez Poirota, zapojovat malé šedé buňky. K tomu dostane navíc pořádnou dávku humoru, nadsázky a šťouchanců do tehdejších společenských nešvarů a lidských povah, které jsou aktuální i dnes. Vše zabalené do kultivovaného jazyka a precizně vystavěných dialogů. V podobě audioknihy si člověk díky výkonu interpretů užije dvonásobnou porci umění.

Bourneova totožnost review

28.07.2020 Verified purchase

Pro vyčištění hlavy

Napětí, překotný vývoj událostí, změna prostředí i množství postav vás donutí, abyste se na poslech maximálně soustředili. Na jedné straně to znamená, že při tom nemůžete vykonávat jinou, na pozornost náročnější činnost, ale zároveň si parádně vyčistíte hlavu. I díky interpretaci obou herců se přenesete do kulis, v nichž jde doslova o život, a po přerušení poslechu se vám uleví, že jste se znovu ocitli tady a teď.

Nestydaté plavky review

19.07.2020 Verified purchase

Příliš krátký relax

Škoda, že příběh není delší. I když jinak dávám přednost dramatičtějším titulům, na dovolené jsem si relax ve formě této knihy opravdu užila, hlavně díky autorovu humoru a nezávaznému přístupu k životu hlavního hrdiny. Není divu, že zažívá jeden neuvěřitelnější zvrat za druhým. Bavilo mě také líčení amerických dobových reálií. Interpret si za svůj přirozený projev zaslouží plný počet bodů.

Tajemství Hrobaříků review

19.07.2020 Verified purchase

Netradiční téma

V rámci žánru dobrodružné literatury pro děti musím ocenit originální výběr tématu, především místa, kde se děj odehrává. Informace související s Olšanskými hřbitovy a vůbec pražskou historií ale podle mě ocení spíš starší posluchači. Ani zápletka by nebyla špatná, kdyby nekončila nevysvětlenou záhadou. Navíc mám pocit, že všechny ústřední postavy mají blízko k Rychlých šípům, a pochybuji, že s touto partou by se dnešní děti byly schopné ztotožnit. Interpretace byla zřejmě adekvátní cílové skupině, byla profesionální, avšak ne můj šálek čaje.

Karanténa review

08.07.2020 Verified purchase

Thriller jak má být

V tomto případě se mi při četbě v hlavě odvíjely obrazy - natolik mě ponurá atmosféra a beznaděj, které se autorovi podařily vylíčit, dokázaly pohltit. Až na pár motivů, které patří spíš do kategorie sci-fi, jde o thriller se vším všudy. A možná bych se tady dokonce přikláněla k názoru, že ve zfilmované podobě by bylo dílo ještě působivější. O aktuálnosti tématu ani nemá smysl se zmiňovat. Daniel Bambas odvedl dobrou práci. Není plytký, dobře vyvažuje "energii" jednotlivých postav.

My proti vám review

03.07.2020 Verified purchase

Nesplnilo očekávání

Laťka v prvním díle byla asi nastavena příliš vysoko, takže tentokrát se u mě dostavilo zklamání. Jde stále o nadprůměr, ale oproti Mědvědínu roztříštěný příběh a taky spisovatelovo vyjadřování už ujíždí do šablon, místy kýčovitých. Jakoby nevěděl, jak pokračovat, a už už aby to měl za sebou.

Medvědín review

27.06.2020 Verified purchase

Příběh jako ze života

Backmanův styl vyprávění se mi v tomto případě líbí, na rozdíl od jeho poslední audionovinky Uzkosti a jejich lidé, kde v podstatě jen vrší "moudra" a snaží se být vtipný, někdy až za každou cenu. Tady je nejdůležitější příběh, který rozhodně není černobílý, a dokážu si představit, že by se mohl odehrát v reálném životě. Kniha zahrnuje pasáže dojemné i humorné, zkrátka lidské. Zároveň se autor nezříká svých postřehů, které čtenáře (posluchače) vedou k zamyšlení. Pavel Soukup skvělý profesionál, jen na té angličtině by mohl zapracovat.

Rekonstrukce review

24.06.2020 Verified purchase

Dráždivé čekání na rozuzlení

Připadá mi, že autorka čtenáře (posluchače) tak trochu vodí za nos. Téměř od začátku do konce má příběh nádech detektivky, jenže rozuzlení zápletky se nedočkáme. Celou dobu přitom zůstáváme v dráždivém napětí, co se z toho "vyvrbí". Zároveň spisovatelka nedotáhla i některé další příběhy, které nakousla. Škoda. Myslím, že téma by sneslo i delší, propracovanější variantu. Velmi příjemným objevem je pro mě Marie Štípková, psycholgická dramata ji nejspíš budou svědčit.

Cizinec review

22.06.2020 Verified purchase

Hluboko pod seriálovou laťkou

Jeden z mála případů, kdy musím konstatovat, že seriálové ztvárnění příběhu předčilo literární předlohu, o audioknize ani nemluvě. Kniha zahrnuje více postav a epizod, z nichž některé ani nejsou dotaženy do konce (viz developerský záměr), působí zkrátka rozmělněně. Bohužel, audiokniha dojem ještě zhoršila. Interpret vystupuje neslaně nemastně - v jeho podání není poznat, kdo právě hovoří, a jaké prožívá emoce. Hudba a zvukové efekty pouštěné do mluveného slova můj pocit z celého díla ještě zhoršily.

Deník kastelána review

21.06.2020 Verified purchase

Pomalý rozjezd a rozšíření obzorů

Po prvních několika desítkách minut nudy jsem měla chuť poslech ukončit, ale dobře, že jsem se rozhodla dát knize šanci. Jakmile se začaly rozvíjet jednotlivé minipříběhy, dílo mě chytlo. Není to sice žánr, který bych upřednostňovala, ale kromě několika dramatických epizod jsem alespoň vyslechla, co všechno obnáší profese kastelána. Možná bych jen ubrala vulgarismů, na můj vkus je jich až příliš.

Nůž review

19.06.2020 Verified purchase

Prostě skvostné

Před pořízením audioknihy jsem měla pochybnosti, zda už se série s Harrym Holem nemohla nevyčerpat, ale stačila jen chvíle poslechu, abych se utvrdila v tom, že je to ve svém žánru další skvostné dílo. Autorovi nedocházejí nápady ani obratnost a originalita ve vyjadřování. Neplýtvá slovy, a přitom vystihuje skutečnost tak, aby měl posluchač (čtenář) pocit, že je na "place" společně s hrdiny, nebo je dokonce jedním z nich. I momenty, které vhánějí slzy do očí, dokáže Nesbø popsat tak, že to nepůsobí kýčovitě. Na mém zážitku má nejméně z 50% podíl i výkon Davida Matáska. Bylo mi líto, že kniha skončila.

X způsobů smrti review

12.06.2020 Verified purchase

Nápad s kostkou nestačí

Snad už je to poslední díl, v němž se objevuje vražedný šílenec s kostkou, protože jeho počínání už připomíná obehranou písničku. Oceňuji linii s policejním kolegou - zločincem, která mě, popravdě řečeno, už bavila víc. Co se týká dojmů mimo vyšetřování, nemůžu se zbavit pocitu, že Risk a jeho manželka na své děti kašlou, zabývají se hlavně svými problémy a svým vztahem, což je na Švédsko docela neobvyklé, takže pro mě jako posluchače (čtenáře) nevěrohodné. Pavel Soukup je profesionál, ale někdo by ho měl vyškolit v anglické (a v některých případech i švédské) výslovnosti, která v jeho podání rve uši.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Plachetnice na vinětách review

05.06.2020 Verified purchase

Příběh jako terapie

Klobouk dolů před autorem-mužem, který se pustil do "ženské" literatury, ale po skončení poslechu mi vrtá hlavou, proč vlastně příběh napsal? Usoudila jsem, že může posloužit jako terapie pro ženy, které se ocitnou v podobné situaci jako Marie. Přestože nezažívá lehké chvilky, celkově vyprávění vyznívá dost optimisticky. Až jsem si místy říkala, čím si muže získává - vzděláním asi těžko, takže mi chybí např. i zevrubnější popis jejího zevnějšku, postavy atd. Jak může být ve svém věku v plavkách atraktivní pro dvacetiletého kluka? Drsný hlas a civilní projev Vandy Hybnerové k příběhu seděl, škoda, že si tvůrci nedali větší práci s anglickou výslovností (když už je hlavní hrdinka přes tento jazyk docentkou :-)

Dědina review

03.06.2020 Verified purchase

Okénko do jiného světa

Z pohledu (velko)městského člověka je kniha okénkem do jiného světa a nebojím se tvrdit, že možná až do exotiky. Na vesnici opravdu spousta věcí funguje jinak, což autorka dokládá na situacích a příbězích, které jsou ze své podstaty sice banální, ale formou, která z vyprávění činí strhující dobrodružství. Kniha je nejen zábavná, ale i poučná. Venkovany by mohla přivést k sebereflexi a ty ostatní k většímu pochopení a třeba i toleranci lidí z dědiny. Interpretace - o to těžší, protože v nářečí - skvělá od všech.

Porodní bába review

31.05.2020 Verified purchase

Silný příběh, zamotané dějiny

Další kniha, která na poutavém a silném příběhu ukazuje část dějin, o které se ve školách moc neučí, možná i proto, že je poněkud komplikovaná. I když se styl autorky může zdát drsný, pomáhá k tomu, aby si posluchač vytvořil představu o místu a době, v níž se děj odehrává, a atmosféra ho natolik pohltila, že bude mít pocit, jako by byl součástí vyprávění. Za interpretaci chválím hlavně Pavlu Beretovou a Jaroslava Plesla. Chladnost a procítěnost podle mě dávkovali tak, jak měli.

Lovec králíků review

27.05.2020 Verified purchase

Lepší než jsem čekala

Od této autorské dvojice už nemívám velká očekávání, dost často se u nich napětí ztrácí ve zdlouhavých a podle mě většinou zbytečných popisech prostředí, předmětů, lidí, kteří s příběhem nemají příliš společného atd. Navíc detailně vylíčená brutalita, v níž si libují, ještě z knihy dobrou detektivku neudělá. V tomto případě, kdy už jsem nad nimi téměř zlomila hůl, mě překvapili napínavou zápletkou, kterou jsem si kvůli nánosu výše uvedeného začala vychutnávat až tak v poslední třetině. Pavel Rímský se drží svého standardu, ale mohl by popracovat na angličtině :-)

Úzkosti a jejich lidé review

19.05.2020 Verified purchase

Mohlo to být kratší

Oceňuji umění napsat knihu na křižovatce několika žánrů, z nichž nejviditelnější jsou detektivka, psychologicko-sociologická sonda, drama, humoristická povídka a jakési populárně naučné filozofické pojednání. Autor přitom v díle "nezabloudil", takže všechno má hlavu a patu. Ale. Zhruba poslední dvě tři hodiny poslechu už trochu připomínají nastavovanou kaši, přestože jsou v mnohém zlomové. Už je to zkrátka moc slov, vztahových kombinací a "mouder" najednou, které posluchače zahltí, že už skoro přestává vnímat. Otakaru Brouskovi náleží jednička s hvězdičkou.

Zpětný ráz review

15.05.2020 Verified purchase

Atmosféra s kapkou kýče

Nápaditá zápletka a barvitě vylíčené momenty, při kterých se posluchači až sbíhají sliny a dostane chuť na dobré jídlo a pití, což není pro detektivku příliš typické. Autor znovu prokázal své umění poutavě popsat atmosféru, zvlášť tu ponurou, ale také občasnou náchylnost k poněkud kýčovitému vyjadřování. David Matásek by mohl trochu více rozlišovat mezi hlasy (těmi mužskými - ženy mu jdou dobře :-)), ale jinak se jeho styl interpretace ke knize hodí.

Jiskra života review

12.05.2020 Verified purchase

Hrůzy, které je třeba připomínat

Při poslechu člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, že takové hrůzy se odehrávaly před 75 lety, což vůbec není dávno! A je potřeba, alespoň tu a tam, je připomínat. Ve formě audioknihy je větší šance, že se příběhy dostanou i k lidem, kteří se o historii jako takovou zvlášť nezajímají. Jediné, co bych autorovi vytkla, je to, že se snažil do vyprávění zahrnout příliš velké množství postav, takže "čtenář" ani nemá možnost se s nimi blíže seznámit a vytvořit si k nim vztah. Martin Myšička předvedl skvělou paletu hereckých poloh.

Rosemary má dětátko review

09.05.2020 Verified purchase

Lepší než film

Pro mě další příklad knihy překonávající svou kvalitou film, který se stal paradoxně známějším. Teprve teď jsem měla možnost poznat některé detaily, které autor literární předlohy na papíře vykreslil, zatímco režisér si musel často vystačit se zkratkou. Líbí se mi hudební předěly a v zásadě i projev Pavly Beretové. Jen bych jí vytkla občasné přehrávání - v takových případech jí postavu "nevěřím".

Až se ti zatočí hlava review

07.05.2020 Verified purchase

Schází mi konec

Příjemné překvapení, co se týká zápletky. Čekala jsem spíš výlevy ublíženého člověka, ale příběh je kupodivu dost akční. Oceňuji také úsporné a přesné vyjadřování a nadhled. Jen ke konci jsem měla pocit, že autorovi došel dech a vyprávění utnul pro mě v nesprávný moment. Lukáše Hlavicu jsem jako interpreta dosud znala jen z detektivek A. Christie a tady, řekla bych, překonal má očekávání.

Projekt manželka review

28.04.2020 Verified purchase

Inteligentní humor

I když humoristické knihy nepreferuji, tato byla příjemným osvěžením v sérii thrillerů a detektivek. Nejde v ní prvoplánově o to, aby čtenář (posluchač) pukal smíchy. Humor se často vyskytuje mezi řádky a komické, mnohdy spíš tragikomické situace vznikají za zdánlivě všedních okolností. Přestože určité rysy hlavní postavy můžou někoho dohánět k šílenství, v příběhu z mého pohledu vystupuje jako sympaťák. Výběr Jana Zadražila coby interpreta byl podle mě správný.

Motiv X review

25.04.2020 Verified purchase

Úpadek? Snad jen dočasný

Obávám se, že po vzoru svých krajanů píšících pod pseudonymem Lars Kepler se Stefan Ahnhem se zvětšujícím se množstvím knih blíží lacinému a povrchnímu typu detektivky. Rozehrává více akcí najednou, ale podle mě na úkor kvality zpracování. Neuvěřitelné mi připadá už jenom fungování Riskovy rodiny a vůbec vztahů obecně. A za všechny kiksy: Je reálné, aby aerolinky měly pět let stejný "jízdní" řád? Pavlu Soukupovi lze vytknout jedině švédskou a anglickou výslovnost.

Doktor Spánek review

20.04.2020 Verified purchase

Rozmělněný závěr

Přibližně do dvou třetin mě vyprávění hodně bavilo. Oceňovala jsem, jak autor nenásilně navázal na předchozí příběh Osvícení a předvádí v tomto "oboru" nové možnosti. Jenže pak mu zřejmě začaly docházet nápady a napětí se vytratilo. Neslaný nemastný závěr mě hodně zklamal. Petr Jeništa i se svým úspornějším stylem interpretace dokáže vyjádřit široké spektrum postav i jejich rozpoložení.

TO review

12.04.2020 Verified purchase

Není světla bez temnoty

V první řadě obdivuji schopnost autora napsat tak rozsáhlé dílo, aniž by ztratil nit a charaktery postav. Navzdory všem hrubým výrazům, krutostem a nechutnostem, za které je King kritizován, se domnívám, že jde o knihu, která chce vyzdvihnout to dobré, co v lidech je. Dělá to jen svým "kingovským" způsobem. Parta dětí a později i dospělých, kteří společně čelí zlu, nám přece může jít v lecčem příkladem.

Devátý hrob review

27.03.2020 Verified purchase

Nedotažené

Možná je to tím, že jsem si předtím poslechla dva následujicí díly, ale tenhle mi připadá jednoznačně nejslabší. Zápletka dobrá, ale způsob zpracování působí dost amatérsky. Proč ke konci z vyprávění zmizela Dunja Hougaardová a kde se najednou vzala neznámá postava v čínském lágru? Závěr knihy zanechává víc otázek než odpovědí. Pavel Soukup podal v zásadě skvělý výkon, ale za utrpení způsobené jeho anglickou a švédskou výslovností dávám bod dolů.

Kirké review

16.03.2020 Verified purchase

Jako z jiného světa

V rámci všeobecného přehledu je dobré si tu a tam zopakovat staré řecké báje a pověsti, zvlášť když jsou podané atraktivní formou a v moderním kabátě. Je poznat, že autorka má "reálie" v malíčku. Petra Špalková mě mile překvapila - nikdy předtím jsem audioknihu v jejím podání neposlouchala. Její civilní projev vyloženě lahodil mému uchu.

Praha NOIR review

13.03.2020 Verified purchase

Kolísavá kvalita

Kniha složená z povídek různých autorů se hodnotí těžko, přesto bych řekla, že kvalita převážila. Oceňuji nápady nejen na témata, ale i místa děje rozesetá do odlišných koutů Prahy. Také to, že se všechny povídky neodehrávají v současnosti nebo ve stejné historické epoše, je příjemným zpestřením. Jediné, co mě zarazilo, je, že hrdinka jednoho z příběhů chodí bez problémů venčit psa na Olšanské hřbitovy, kam je psům vstup zakázán. Výběr herců k jednotlivým povídkám i jejich výkon se moc povedl.

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka review

06.03.2020 Verified purchase

Zachraňuje to interpretace

Nebýt výkonu Veroniky Kubařové, asi bych knihu nedoposlouchala. Humor ve stylu komedií Zdeňka Trošky opravdu není můj šálek čaje. Ale aspoň vím, že se do dalších dílů nemám pouštět.

Šikmý kostel review

05.03.2020 Verified purchase

Další „temná“ část historie

Myslím, že se zrodila další z knih (např. po Vyhnání Gerty Schnirch), které se skvěle čtou, ale zároveň se v nich člověk dozví o nepříliš známých úsecích naší historie. Ať už jde v tomto případě o závaly v dolech, či „třenice“ na hranicích. Originální nápad, spousta práce při zjišťování faktů, jistě i povídání s pamětníky či spíše s jejich potomky. Tohle na autorčině přístupu oceňuji nejvíc.

I když pocházím nedaleko od míst, kde se děj odehrává, o většině událostí jsem neměla tušení. Tím víc jsem knihu hltala a tím víc mě láká se na místa, o kterých se píše, podívat. Nářeční výrazy mě vracely do dětství, kdy jsem je slýchala od příbuzných. Vilmu Cibulkovou bych rovnou navrhla na cenu pro interpreta roku. Pokud by se kniha převedla na prkna, která znamenají svět, zvládla by celé představení odehrát úplně sama.

Němý svědek review

03.03.2020 Verified purchase

Opět nechybí humor

Proti dnešním detektivkám libujícím si v prvoplánovém brutálním násilí působí většina děl A. Ch. téměř jako selanka. Kromě brilantně fungujícího Poirotova mozku však vynikají ještě něčím dalším - humorem, ať už otevřeným, nebo bublajícím pod povrchem ve formě různých sarkastických narážek. Je to zkrátka četba pro "inteligentnější" a trpělivější lidi, kteří nepotřebují masakr na každé stránce, a Němý svědek není výjimkou. Lukáš Hlavica už je na Poirota expert.

Ostny a oprátky review

12.02.2020 Verified purchase

O všem a o ničem

Pro mě tato kniha představuje velké zklamání, a nebýt vážných témat, kterými se zabývá, nazvala bych ji slátaninou. Pro koho ji autor vlastně psal? Znalcům historie nic nového nepřinese a bude jim naopak připadat povrchní a kýčovitá, těm, kteří nemají tušení, o čem je řeč, jen zamotá hlavu. O co literárně cennější by byly ucelené a propracované příběhy, které by měly "hlavu a patu"?

A kvůli náhodně vybraným úryvkům z dobového tisku, které na jednotlivé "epizody" navazují, si přece nemusím kupovat celou knihu. Zajímají mě hlavně příběhy. Bohužel i faktograficky autor selhává. To, že mučení faráře Toufara datuje do doby, kdy už byl dva roky po smrti, mluví za vše. Vanda Hybnerová to zachránit nemohla, ale oceňuji její civilní projev.

Stalker review

10.02.2020 Verified purchase

Brutální kýč

S tímto titulem autorského dua Kepler jsem měla největší problém, hlavně v prvních dvou třetinách. Volba slov na efekt a často banální, ale detailní popis předmětů a dějů ve mně budí podezření, že spisovatelé si ze srdce přejí, aby se jejich knihy ujali filmaři. Celá zápletka působí křečovitě a vůbec všechny souvislosti jsou tak nějak "násilím" pospojovány. Místo, aby z této "sci-fi" autoři něco vytěžili, napínavé momenty by člověk spočítal na prstech jedné ruky. Upřímně nechápu, proč jsou tak vyzdvihováni. Zkouším to s nimi opakovaně, ale stále mě nepřesvědčují. Pavel Rímský ovšem dělá, co může.

Jako bychom dnes zemřít měli review

28.01.2020 Verified purchase

Poučné i působivé

Podle mě si tento skutečný příběh nezadá se smyšlenými thrillery. Možná je o to působivější, že se opravdu stal, a to blízko a relativně nedávno. Oceňuji práci autora, kterou jistě měl s vyhledáváním autentických dokumentů, které se mu podařilo zpracovat mimořádně poutavě, takže by jeho dílo mohlo oslovit i čtenáře (posluchače), kteří se jinak o historii tolik nezajímají. Moje, asi jediná, výtka směřuje k příliš častým a příliš dlouhým hudebním předělům.

Stříbrná cesta review

26.01.2020 Verified purchase

Nemám co vytknout

Švédsko jsem si oblíbila mimo jiné kvůli nízké hustotě zalidnění - člověk si tam prostě lépe vyčistí hlavu. Jenže dosud nikdy jsem si neuvědomila, jaká úskalí může izolovanost pro místní obyvatele představovat. Až tato detektivka mi, řečeno s trochou nadsázky, otevřela oči. Chválím nejen skvělou zápletku a dokonale vylíčenou atmosféru, ale i dobře zvládnutou výslovnost švédských jmen a názvů. V případě Jitky Ježkové se mi zdál projev nejdřív poněkud hysterický, ale pak jsem si buď zvykla, nebo se ona zklidnila.

Sestry review

24.01.2020 Verified purchase

Změna interpreta prospěla

Jako vždy dobrý nápad na zápletku a v tomto případě i věrohodně zpracovaný - na rozdíl od většiny předchozích dílů, které se hemžily autorovými chybami z nepozornosti. Dílu výrazně pomohla změna interpreta, jehož anglická výslovnost netahá za uši. S jiným vydavatelstvím přichází i jiná muzika v předělech, která mi svou komorností připadá adekvátnější.

Noc review

20.01.2020 Verified purchase

Dochází mi trpělivost

V momentě, kdy by byly k dispozici nové detektivky od autorů, o jejichž kvalitě nepochybuji, dala bych Minierovi vale. Už u předchozích dílů jsem zmiňovala "kiksy" a nelogičnosti ve vyprávění. Tady bohužel pokračují. Navíc jakoby autor nevěděl, jak zápletku maximálně zašmodrchat, takže nakonec působí dost nevěrohodně. Jiří Žák tomu nepomáhá, naopak. Nejde jen o jeho odfláknutou angličtinu (vrcholem je jméno prezidenta Trumpa čtené jako Tremp). Norskou policistku čte jednou Kirsten, podruhé Kristin a i dalších přeřeků je celá řada. V jiných nakladatelstvích se obvykle daná pasáž načte znovu a na kvalitu interpretace dohlíží režisér, což se podle mě v tomto případě neděje.

Kruh review

12.01.2020 Verified purchase

Příliš mnoho omylů

Snad mě nikdo neobviní z hnidopišství, když strhnu body za chyby, kterých by se měl každý autor detektivek vyvarovat. V tomto případě téměř zastínily všechno, co se povedlo. Do očí bijící příklady: Jak mohla oběť při převozu do nemocnice něco napsat, když jí předtím psi sežrali ruce? Jak mohl člověk, který vidí rozmazaně, zahlédnout na dálku hrůzu v očích protijedoucích pasažérů? Jak mohlo dítě, které si ještě cucá palec, chápat obsah Knoflíkové války? Kromě autora si samozřejmě zaslouží pokárat i redaktoři, že to nezachytili. Jiří Žák se snaží, ale ta jeho angličtina! Nevyžaduju přitom nemožné, jen správnou výslovnost běžných výrazů, které už ve vělké míře pronikly i do češtiny.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Mráz review

06.01.2020 Verified purchase

Závěr přitažený za vlasy

Ještě ve dvou třetinách jsem si říkala, jak je příběh napínavě vystavěný a všechno do sebe celkem logicky a přirozeně zapadá. Jenže především poslední čtvrtina na mě působila dojmem, jakoby chtěl autor knihu co nejdříve dokončit, a výsledkem je dort z dílny Pejska a Kočičky. Poslední kapkou oné "křeče" bylo v samotném závěru nečekané odhalení sexuální orientace jedné z postav. Pro čtenáře (posluchače) blesk z čistého nebe. A to je jen jeden příklad za všechny. Jiří Žák není můj favorit, ale jeho nevzrušené podání mi nevadí.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Osmnáct pod nulou review

01.01.2020 Verified purchase

Zajímavé zápletky vs. nečekaný kiks

Už jsem pochopila, že je třeba přimhouřit oči nad shodou náhod, která vypadá nereálně, aby si člověk mohl vychutnat příběh plný zajímavých nápadů (v rámci žánru detektivky). Bohužel mi skoro až fyzickou bolest způsobila scéna v závěru vyprávění, kdy byl v sázce život Riskovy rodiny. Fabian tváří v tvář masovému vrahovi si počínal naprosto bezzubě, místo aby ho okamžitě zlikvidoval. Škoda. Nicméně autora nezatracuji a jsem připravena jeho dílo dál sledovat. Pavel Soukup opět na výbornou.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Oběť bez tváře review

28.12.2019 Verified purchase

Těším se na dalšího Riska

Oceňuji zápletku i to, že děj se odehrává v jiné části Švédska než dosud známé detektivky. Kromě toho se autor drží reálných názvů ulic a institucí, takže možná (stejně jako v případě Wallanderova Ystadu) se jednou budou podnikat výpravy "po stopách Fabiana Riska". Body strhávám za občasné úlety v podobě nelogického chování některých postav. Proč například Sonja odjíždí do Stockholmu ve chvíli, kdy je Fabian v nemocnici, a jejich 14 letý syn tudíž zůstane (neznámo, na jak dlouho) sám doma? I tak jsem si ale poslech užila a těším se na další autorovy nápady. Pavel Soukup je velký profesionál.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Oběť 2117 review

14.12.2019 Verified purchase

Pohádka pro dospělé

V hodnocení budu shovívavá a vyhnu se komentářům k reáliím z novinářského prostředí či nelogičnostem v postupu policie i zločinců, protože příběh mě jinak bavil. Abych nemusela být příliš kritická, rozhodla jsem se ho brát jako pohádku, vždyť ve skutečnosti by muž typu Carla těžko vyváděl kousky hodné Supermana, Rose by sotva po dvou letech izolace se vší parádou vplula zpátky do pracovních úkolů apod. Oceňuji koření v podobě humoru, ale pořád mi vrtá v hlavě, proč Asad Carlovi stále vyká... (asi by bylo dobré vidět originál). Myslím, že Igor Bareš by se mohl víc snažit, zejména, co se týká interpretace přímých řečí různých postav.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Svědkyně ohně review

09.12.2019 Verified purchase

Do očí bijící kalkul

Stejně jako u všech ostatních knih tohoto autorského dua mě ani v tomto případě nepřekvapil kalkul, který téměř zastiňuje atraktivní zápletku. Už po první Keplerově detektivce jsem si řekla, že s ním kvůli tomu končím, ale jeho příběhy mě baví. O to víc je mě mrzí, že jsou psány na efekt a málem stylem scénáře (co se kde pohne, jakou barvu má hrnek apod.) - snad aby přítáhly filmaře. Ze ztvrdlých bradavek a vlhkých kalhotek už padám do mdlob. Pro Pavla Rímského mám jen slova chvály.

Osvícení review

03.12.2019 Verified purchase

O něco slabší "kingovka"

Možná jsem ovlivněna Kubrickovým filmem, ale kniha nenaplnila má očekávání. I když je to pořád výborně vystavěný příběh s atmosférou, jak je u Kinga koneckonců zvykem, tady jsem se stále obrazově vracela k Jacku Nicholsonovi. Zpočátku mi vadil příliš civilní projev Petra Jeništy, který jen pozvolna nabíral grády.

1793 review

23.11.2019 Verified purchase

Temnota, kam se podíváš

Další z děl, která člověka přimějí radovat se z toho, že žije tady a teď. Kromě brilantně vystavěného příběhu, respektive příběhů přináší autor atmosféru konce 18. století ve Švédsku se vším všudy. V káznici, o níž je řeč, jsem před několika lety nocovala (je přestavěná na hotel s muzeem, kde hosté spí v celách) a i díky tomu jsem se do vyprávění mohla více ponořit. Smozřejmě, že některé brutální scény slabší povahy budou špatně snášet, ale pokud máte v tomto žánru něco za sebou, zaměříte se spíš na to, co příběh posouvá dopředu, a musíte za to autora ocenit. Až na jeden detail na samotném konci, který zkušeným čtenářům detektivek jistě neunikne. Daniel Bambas mě svým výkonem v pozitivním slova smyslu ohromil. Poctivá příprava a profesionální provedení!

Goldstein review

22.11.2019 Verified purchase

Díl od dílu lepší

První dojem z úvodní části této série s názvem Mokrá ryba byl trochu rozpačitý. Ať už z příběhu mírně přitaženého za vlasy, nebo z vykreslení hlavní postavy. Dalšímu dílu jsem už ale neměla co vytknout a v případě Goldsteina musím rovnou zatleskat. Nejenom za napínavé vyprávění, ale také za množství historických reálií, které jsem díky knize vstřebala. Atmosféra mě natolik pohltila, že jsem se přenesla v čase a prostoru. Doufám, že i dalších dílů se jako interpret ujme Jan Teplý, bez něj by byl zážitek poloviční.

Dívka, která musí zemřít review

23.09.2019 Verified purchase

Příliš patetický konec

Je vidět, že autorovi už docházejí nápady a je zřejmě nejvyšší čas skončit. Jeho spisovatelskému stylu nemůžu nic vytknout, ale už mě unavuje šablona, která se v každém díle opakuje - hlavní hrdinové mají namále, ale ze sebevětší šlamastiky se jim jako zázrakem podaří uniknout. Navíc vzájemné vztahy mezi postavami působí dost "nelidsky". Jak je například možné, že sukničkář Blomkvist je s většinou svých bývalých milenek stále zadobře do takové míry, že jsou mu připravené pomáhat? Série už podle mě sklouzla do kategorie příběhů o superhrdinech, kde na závěr nechybí ani notná dávka patetismu. Kvalitu zachraňuje Martin Stránský.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Pražské jaro review

17.09.2019 Verified purchase

Atraktivně zpracovaná historie

Vzhledem k "profláknutosti" tématu jsem od tohoto titulu neměla velká očekávání, ale byla jsem příjemně překvapena. Spisovatelské umění autora a postavy, kterým vdechl život, způsobily, že mě tato část historie, kterou jsem sama nezažila, najednou začala zajímat. Připadalo mi, jako bych se skrz hrdiny knihy ocitla přímo v dění. Bylo pro mě také zajímavé vnímat tehdejší realitu očima cizinců ze Západu a dozvědět se něco o práci diplomatů. Plný počet bodů za interpretaci vybojoval skvělým výkonem Jan Teplý.

Nabarvené ptáče review

13.09.2019 Verified purchase

Způsob interpretace knize ublížil

Je to snad poprvé, co jsem opravdu hodně nespokojena s interpretací příběhu (nikoli úvodu a doslovu). Myslím, že bylo na místě - i s ohledem na to, jak je titul v souvislosti s premiérou filmu sledovaný - vybrat někoho zkušenějšího, kdo nebude dílo pouze monotónně odříkávat. Pokud je filmu vyčítána krutost, v knize je jí mnohem víc a je vylíčena mnohem detailněji. Pro toho, kdo vydrží, je to ale silný zážitek.

Psycho review

31.08.2019 Verified purchase

Ve svém žánru je to pecka

Považuji za trochu nespravedlivé, že se mnohem více proslavil Hitchcockův film, než jeho literární předloha. Myslím, že z hlediska žánru nemá chybu. Navíc interpretace Kajetána Písařovice dílo ještě o něco povýšila. Posluchač si může představovat, co chce...

Muž, který hledal svůj stín - Milénium V review

30.08.2019 Verified purchase

Když dobro (téměř) vítězí nad zlem

Mám pocit, že motivů, které patří spíš do pohádky, přibývá. Znovu padne temným silám za oběť jeden dobrý člověk, ale ostatní, kteří jsou v ohrožení, se dokážou dostat ze sebevětší šlamastyky a pomalu vstát i z mrtvých. Pokračovatel série by měl v tomto směru trochu "ubrat", nebo se věnovat žánru, kde bývá pravidlem, že dobro vítězí nad zlem.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Dívka v pavoučí síti - Milénium IV review

29.08.2019 Verified purchase

Trocha kýče jako koření

Víc než jako detektivku vnímám tuto sérii jako pohádku pro dospělé se dvěma superhrdiny, kteří jsou poměrně sympatičtí. Body ubírám čistě ze subjektivních důvodů - svět počítačů mi totiž není nijak zvlášť blízký. Každopádně oceňuji, že temné stránky střídají v příběhu záblesky světla (někdy možná až kýčovité), což je vždycky potřeba, aby hrůza o to víc vynikla. Martinu Stránskému nemám co vytknout.

Vražda v Orient expresu review

31.07.2019 Verified purchase

Propracovaný příběh

Tuto osvědčenou klasiku mohl pokazit jen výkon interpreta, který však obstál skvěle. Neuvěřitelně propracovaný příběh zahrnující i plastickou charakteristiku postav má nečekané rozuzlení a závěr, který vybízí k hlubšímu zamyšlení, jestli má člověk právo brát spravedlnost do svých rukou.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Konec hlídky review

31.07.2019 Verified purchase

Zbytečně neuvěřitelné

Na závěr trilogie jsem se moc těšila, protože už konec předchozího dílu naznačoval, že bude zajímavý. Dostavilo se však zklamání, především z toho, jak autor najednou odbočil z žánru detektivky do světa, který je mu asi víc vlastní, tedy k hororu, kde je všechno možné. Myslím, že větší umění by bylo zachovat linii "uvěřitelnosti" z předchozích dvou dílů. Spokojená jsem nebyla ani s "plochou" interpretací Magdalény Borové, přičemž její dva kolegové předvedli slušný výkon.

Vánoce Hercula Poirota review

21.07.2019 Verified purchase

Lepší než četba

Další případ toho, kdy interperet svým výkonem hodnotu původního díla ještě umělecky navýšil. I když už znáte zápletku i rozuzlení, máte z poslechu větší požitek než ze samotné četby. A A.Ch. je zárukou kvality sama o sobě.

Zlo pod sluncem review

20.07.2019 Verified purchase

Inteligentně s ironií i humorem

Je zvláštní psát recenzi na něco, co už člověk nějaký ten pátek zná, ať už z knihy, či filmového zpracování. Poirot se však nikdy neomrzí a v podání Lukáše Hlavici se dílo posunulo zase trochu jinam, takže jde vlastně o nový kus.

Dnešní autoři detektivek musí v porovnání s A.Ch. blednout, a tak už roupama neví, co by jejich hrdinové provedli, aby zaujali. Přitom Aghata šla na to zdánlivě prostě: nekomplikovaný příběh, v němž zpravidla do konce netušíte, kdo je padouch, protkaný inteligentní ironií a humorem. Žádné prvoplánové hrůzy ani postavy zvrhlé a ještě zvrhlejší.

Tichý zabiják review

06.07.2019 Verified purchase

Z hlavního hrdiny se stal sympaťák

Styl vyprávění, v němž postavy vystupují jako osoby z masa a kostí (včetně vyjadřování), mi vyhovuje jazykovou úsporností, vtipem i zápletkou. Jako bonus vnímám posun hlavního hrdiny od ambicemi nabitého floutka k sympaťákovi, který se chová k psovi podle mých představ :-). Navíc mi konvenuje jeho mentalita solitéra na pracovním poli. Jan Teplý si výkonem v tomto dílu položil laťku hodně vysoko.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Paganiniho smlouva review

01.07.2019 Verified purchase

Horší, než jsem čekala

Tomuto autorskému tandemu dávám pořád další a další šance, ale po seznámení se se čtvrtým titulem už mi dochází trpělivost. Krkolomně vystavěná zápletka, nevěrohodné skutky i psychologické pochody postav. Opět volba slov na efekt ve snaze upoutat, ale obsahově jsou nicneříkající. Paradoxně čím horší "materiál", tím lépe podaný Pavlem Rímským.

Hypnotizér review

24.06.2019 Verified purchase

Vzdálené od reality

Než jsem si pustila tuto prvotinu, měla jsem za sebou poslech dvou pozdějších děl tohoto autorského dua. Musím ale přiznat, že tohle bylo zklamání. S tím, že každé slovo bude voleno především s ohledem na efekt, jsem počítala, ale že budou příběh i postavy natolik vzdáleny realitě, mě zaskočilo. Rozum mi zůstává stát zejména nad tím, s jakou lehkostí snášejí brutalitu a jiné rány osudu. Příklad za všechny: Na úplném závěru by podle mě rodina po prožité hrůze nebyla v takové "pohodě", jak líčí Kepler. O překombinovanosti a zdlouhavosti děje ani nemluvím. Hodnocení zachraňuje výkon Pavla Rímského.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Půlnoční slunce: Krev na sněhu II. review

12.06.2019 Verified purchase

Překvapivě mnoho dobra

Od tohoto autora jsem nečekala takový "slaďák", i když patřičně okořeněný vším drsným, co k jeho příběhům patří. Pořád jsem se nemohla zbavit pocitu, že těsně před koncem přijde ještě nějaké nemilé překvapení, nějaký zlom. A nic nepřišlo. Chybělo mi víc napětí a v podstatě i pořádná zápletka, na kterou jsem u něho zvyklá. Že by výplň, než nabere dech na další pořádnou detektivku? Václav Neužil svým výkonem přispěl ke zlepšení celkového dojmu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Žízeň review

11.06.2019 Verified purchase

Hole opět v roli Supermana

Příjemný návrat k osvědčenému autorovi i jeho hrdinovi, který i tentokrát prokázal hrdinské schopnosti. Jejich (ne)uvěřitelnost je to jediné, za co ubírám hvězdičku. Jinak úsporný styl vyjadřování, originální postřehy a úvahy, občas záblesk humoru i samotná zápletka jsou věci, které zaručují, že se posluchač nemůže zklamat. V neposlední řadě musím pochválit Davida Matáska jako důstojného nástupce Hynka Čermáka.

Mokrá ryba review

02.06.2019 Verified purchase

Chybí spád a napětí

Na jedné straně nejspíš výstižně zachycená atmosféra místa a doby, ale co se týká žánru, příběh mě nijak nestrhl. Vyprávění je rozmělněné a místy se v něm proplétá tolik postav a souvislostí, že se posluchač hůř orientuje. Když se mu to podaří, zjišťuje, že mu to nepřineslo zvláštní požitek, protože příběh neoplývá ani potřebným spádem, ani napětím. Jediné, z čeho mi trochu zatrnulo, bylo zjištění, že jedním z padouchů je policista, což je na tak dlouhý titul málo. Hodnocení zachraňuje výkon Jana Teplého.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Pátá žena review

29.05.2019 Verified purchase

Opakovaná zápletka

Byla chyba to poslechnout bezprostředně po předchozím dílu. Autor si nedal velkou práci a do značné míry použil stejný typ zápletky. V kombinaci s rozdrobeným dějem a nepadnoucími rádoby filozofickými vložkami to zatím pro mě byl nejhorší z Wallanderových příběhů. Jiří Vyorálek ale znovu skvělý.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Právo nálezce review

27.05.2019 Verified purchase

Vedle dobrého, lépe vynikne zlé

Na rozdíl od některých detektivek, které jsou temné od začátku do konce, ačkoliv život takový zpravidla není, u Kinga oceňuji, že se nevyhýbá ani tomu pozitivnímu, takže příběh působí uvěřitelněji. Ať už jde o emoce, nebo o to, jak se k sobě někteří hrdinové chovají - láska a přátelství není nic, co by neznali. Hrůza, která se vynořuje, pak má o to větší grády. Upřednostňuji knihy načtené jedním interpretem, proto hvězdička mínus.

Pan Mercedes review

24.05.2019 Verified purchase

Okno do USA

Po další sérii skandinávských detektivek byl pro mě tento titul vítaným zpestřením. Zejména prostředí, mentalita a celkově reálie včetně životního stylu na mě působily jako okénko do života americké společnosti. King vystavěl příběh, na kterém ukázal, že zvládá nejen horory. Jeden moment však podle mě přece jen neukočíroval - to když důležité informace ohledně pachatele byly nalezeny v počítači jeho matky, aniž by autor důvěryhodně vysvětlil, proč je tam shromažďovala. Jinak mistrně napsané, bez "vaty", s dobrým vykreslením postav. Mám drobné výhrady k poněkud monotónní intepretaci v podání Jana Kanyzy, ale jeho kolega vybojoval z mé strany pět hvězdiček.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Usměvavý muž review

23.05.2019 Verified purchase

Poctivá detektivka

Dobře vystavěný detektivní příběh bez zbytečných odboček do sfér, kde se autor příliš neorientuje. Jediná připomínka: vyústění mi přišlo příliš uspěchané v porovnání s délkou předchozího děje. Opět výborný Jiří Vyorálek

Bílá lvice review

20.05.2019 Verified purchase

Pro mě zatím nejlepší z příběhů o Wallanderovi (beru je postupně od prvního))

Výborné napínavé scény ve druhé části, celkově dobrá detektivka, skvělý Jiří Vyorálek. Jen kdyby tam autor zase netahal cizokrajné prvky, kterým vůbec nerozumí. Viktor Konovalenko v teplákové soupravě s nápisem KGB, který pořád usrkává (!!!😂😂😂) vodku, je vrchol kýče a fejku. Nehledě na to, že ho autor pojmenoval po hokejovém brankáři sovětské sborné v 60. letech. Škoda té výrazné skvrny.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Prolitá krev review

18.05.2019 Verified purchase

Znovu zvířecí utrpení

Patřím k lidem, kteří špatně snášejí, když nezaviněně trpí zvířata, což se děje už v druhé knize s hrdinkou Rebeckou. Protože jsem se s tím nikdy předtím v detektivkách nesetkávala, kladu si řečnickou otázku, co k tomu autorku vede. Místy se zdá, že se zvířaty má zkušenost a má je dokonce ráda, ale zároveň si neodpustí scény, které by každý milovník zvířat raději přeskočil. Aspoň že to dobře dopadne s vlčicí...

Z vyprávění opět čiší ženský pohled na svět, což je v množství detektivek psaných muži příjemné zpestření. Klobouk dolů před Janou Strykovou, která předvedla výkon jako na jevišti.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Psi z Rigy review

17.05.2019 Verified purchase

Slabší než první díl, Vrazi bez tváře

Příběh je zasazen do prostředí, které autor evidentně nezná, dochází k fake podávání faktů. Násilné potlačení protestů nebylo v Lotyšsku, ale v Litvě, Lotyšsko se nestalo součástí SSSR v roce 1945, ale v roce 1940, pak tam jsou další drobnější nepřesnosti a nesmysly. Nedůvěryhodně až komicky působí náhlá láska Wallandera k Baibě Liepové a operetní duo plukovníků. Naopak je plastický popis zmatení švédského policisty v pozdně sovětských poměrech. Jiří Vyorálek je opět výborný.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Sluneční bouře review

16.05.2019 Verified purchase

Detektivka pro ženy

Autorce se povedlo docílit toho, že její příběh se vymyká z řady severských detektivek už jenom tím, že je protkaný ženským způsobem vnímání světa se vším, co k němu patří. Nejsem si jistá, nakolik je kniha atraktivní u mužů, ale pro mě byla příjemným osvěžením, protože k tomuto typu literatury jsem se už dlouho nedostala. Jako přínos jsem vnímala i dějiště vyprávění, které zobrazuje zase jiný kus Švédska, než jaký se vyskytuje u Mankella a dalších.

Neodpustím si ale několik kritických poznámek. V redakci by si měli ujasnit, jaký překlad zvolí pro "norrsken" - zda severní záře, nebo polární záře. B je správně! V knize na to vyzráli a používají střídavě obojí. Další minusové body za výslovnost švédských názvů a příliš časté hudební předěly.

Terror review

14.05.2019 Verified purchase

Povedený mix žánrů

Nebýt audioknihy a příslibu, že půjde také o thriller, bych se do tohoto typu literatury asi nikdy nepustila, protože téma námořních objevů mě zvlášť nepřitahuje. Autor ho ale povýšil na úroveň, která snad musí zaujmout i ty, kteří dobrodružnému žánru jinak neholdují. I když se vyprávění může místy jevit jako zdlouhavé, v konečném důsledku právě tyto momenty přispívají k vykreslení atmosféry, což společně s adekvátně vybranými hlasy interpretů navozuje dojem, že je posluchač přímo v centru dění. Především Martin Stránský odvedl velký kus práce.

Oceňuji, že i v tomto pekle se tu a tam objevují pozitivní okamžiky. Jinak jde však o jeden z titulů, u něhož si posluchač říká, že všechno, co ve vlastním životě považuje za příkoří, není nic proti tomu, co se odehrává v Terroru.

Vrazi bez tváře review

08.05.2019 Verified purchase

Solidní zvládnutí žánru

Velmi dobrý příběh s umně dávkovanými kriminálními a lidskými motivy, úsporný a žánru odpovídající styl. Příjemný poslechový zážitek díky Jiřímu Vyorálkovi. Jediná slabina je příliš rychlé a poněkud laciné vyústění příběhu, které notabene českého čtenáře spíše rozesměje naprostou neznalostí reálií.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Řbitov zviřátek review

06.05.2019 Verified purchase

Takhle si představuju horor

Tomuto titulu bych vytkla jen dvě věci - to, že mohlo být delší, protože podle mě končí v "nejlepším", a rušivě působící hlasy dalších dvou interpretů. Toho hlavního, Vasila Fridricha, jsem dosud neznala, a musím říct: kloubouk dolů, profík se vším všudy. Co se týká samotného vyprávění, takhle nějak si představuju horor. Od idylky k naprostému kontrastu a ještě dál... Má to gradaci i atmosféru, k čemuž značně přispěla i interpretace díla. Z četby bych určitě neměla takový zážitek a u filmu bych si to všechno zase nemohla představovat.

Umrlčí cesta review

26.04.2019 Verified purchase

Postaveno na vodě

Tímto titulem s Mayem definitivně končím, připadá mi totiž, že už knížky seká jako Baťa cvičky. Je poznat, že se snaží navázat na styl vyprávění o ostrově Lewis, a pokud by se mu to povedlo, nebyla bych proti. Jenže už se jenom opakuje, ať už jde o popis prostředí, nebo postav. Navíc příběh působí dost neuvěřitelně - fingovanou sebevraždou počínaje a ztrátou paměti konče.

Ve chvíli, kdy se autor dopustil kiksu, který by mu u detektivky nikdy neměl projít, už to bylo příliš. Jak může někdo, kdo se skrývá před světem, poslat POHLEDNICI s adresou a e-mailem?! Mám pocit, že projev Jiřího Dvořáka klesající kvalita také ovlivnila.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Firewall review

24.04.2019 Verified purchase

Ach, ta výslovnost!

K Wallanderovi jsem se vrátila hlavně z nostalgie, protože s většinou starších dílů jsem byla spokojena. Jenže nenastalo to, co kolikrát předtím - že bych se od poslechu nemohla odtrhnout. Už samotná zápletka mi přišla neslaná, nemastná a nevěrohodná. Napínavých chvilek bylo poskrovnu, takže nakonec hlavní důvod, proč jsem doposlouchala, byl samotný komisař a jeho osobní starosti.

Už jsem na to upozorňovala dřív, konkrétně i vydavatelství, ale marně. Mankell by se obracel v hrobě, kdyby slyšel, jak se v audioknihách vyslovují některá švédská slova (hlavně názvy ulic a dalších míst). Přitom by stačilo několik dotazů na překladatele a vše by se tím vyřešilo. Ta slova se víceméně opakují (Např. "gatan" = ulice, se čte jako v češtině, ale v audioknize jsou papežštější než papež a čtou "jatan", stejně tak vägen. Växsjö a Linköping jsou na samostatnou kapitolu). Ach jo.

Příběh služebnice review

22.04.2019 Verified purchase

Seriál mi připadal lepší

Pro mě je to paradox: předlohy bývají většinou hodnotnější, než jejich filmové zpracování, ale v tomto případě si troufám tvrdit opak. Z knihy i její interpretace je sice cítit atmosféra, které chtěla autorka zřejmě dosáhnout, ale trochu se u toho nudím. Asi jsem měla postupovat opačně - nejdřív kniha, potom seriál.

Ve slepé uličce review

22.04.2019 Verified purchase

Wallanderova muka

Oceňuji atraktivní prolog, který jistě leckterého posluchače (čtenáře) dožene k slzám a napjatému očekávání, kudy se bude příběh dál ubírat. V tomto díle více než v ostatních soucítím s komisařem Wallanderem - v případech, které zde řeší, musí prožívat neskutečná vnitřní muka a Mankell jejich popisu věnuje náležitou pozornost. Trochu mi z mnoha důvodů připadá přitažená za vlasy postava pachatele a vadí mi, že je odhalena mnohem dřív, než bych si jako fanoušek detektivek přála. Jiří Vyorálek drží svou laťku, kterou si dal dost vysoko.

Šachové figurky review

22.04.2019 Verified purchase

Už trochu monotónní

Myslím, že kvalita trilogie má od začátku do konce sestupnou tendenci. Autor ve vyprávění opakuje motivy a krajinu, hrdiny a jejich osudy popisuje stále stejným slovníkem, takže to už místy začíná být nuda. Vyznění je sice pozitivní, ale celou knihou prostupuje bezútěšnost, jejíž míra snad nezná mezí. Nechce se mi věřit, že by se na tak malém území mohlo odehrát tolik neštěstí. Samozřejmě, je to fikce, ale v reálných kulisách. A pokud už se řadí mezi detektivky, měla by působit aspoň trochu uvěřitelně. Nebýt několika překvapivých momentů včetně závěrečného rozuzlení, touto knihou bych se s Peterem Mayem asi rozloučila.

Ostrov Entry review

19.04.2019 Verified purchase

Trochu kýčovitá nedetektivka

Už v trilogii o ostrově Lewis měl Peter May tendenci detektivní prvek potlačovat. V této knize to však podle mého názoru trochu přehnal. Pokud jde o žánr, viděla bych to někde na pomezí historicko-psychologicko-sociálního románu. Autor zdatně vylíčil osudy postav i prostředí, ale co se týká samotného příběhu, působí na mě poněkud kýčovitě - některé momenty se tomuto stylu podřizují, takže se vyprávění zdá být místy překombinované, osudy hrdinů (včetně jejich vzájemné provázanosti), méně věrohodné. Na můj vkus je také knížka delší, než by bylo žádoucí. Četba Jiřího Dvořáka mi připadala, jako by měl herec tentýž dojem.

Muž z ostrova Lewis review

15.04.2019 Verified purchase

Detektivka s přidanou hodnotou

Druhý díl trilogie o ostrově Lewis si mě stejně jako ten první získal nejen detektivní zápletkou, ale také stylem vyprávění, v němž se prolínají dvě roviny - současnost a minulost. K tomu se navíc posluchač (čtenář) dozví spoustu informací, které by mu jinak poskytl cestopis či historický román. Intelektuálnější povahy zase ocení otázky ohledně víry, trestu a viny, zodpovědnosti, kterými se postavy zabývají. Zvlášť musím vyzdvihnout figuru dementního muže, která je výborně napsaná, a z jejího vnitřního hlasu v podání Jiřího Dvořáka běhá mráz po zádech.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Červenka review

12.04.2019 Verified purchase

Výlet do historie

Pro mě nečekaný výlet do historie, který mě zcela pohltil. Oceňuji, jak autor dokázal propojit minulost se současností a atraktivní formou poukázat na problémy, které rozhodně nezmizely s koncem 2. světové války. Mám ráda příběhy, v nichž se hrdinové ocitají v mezních situacích, a tato kniha je jich plná.

Švábi review

12.04.2019 Verified purchase

Povrchnější než obvykle

Musím konstatovat, že jsem poznala i lepší knihy s Harrym Holem. Kromě toho, že autor musel prokázat znalost pro většinu Evropanů neobvyklého prostředí, za což bych mu dala plusové body, je titul na jeho poměry spíš průměrný. Na můj vkus příběh příliš "klouže po povrchu", u každé postavy se autor zdrží jen na míru nezbytně nutnou a ani zápletka se mi nejeví jako bůhvíjak objevná.

Skála review

12.04.2019 Verified purchase

Má to atmosféru

Moje první zkušenost s tímto autorem mě rozhodně neodradila. Naopak. Přestože se nejedná o styl detektivek, na které jsem (především od skandinávských spisovatelů) zvyklá. Ale o co méně brutality a akce, o to více jsou propracovány charaktery a líčení prostředí. Všechno dohromady, ač se děj odehrává v Evropě, působí v podání Petera Maye dost exoticky. Také proto měl pro mě poslech přidanou hodnotu - nevnímala jsem ho čistě jako relaxaci, ale i jako možnost dozvědět se něco nového skrz popisované reálie. Ráda bych se na ostrov někdy vypravila.

Od Jiřího Dvořáka jsem vzhledem k jeho zkušenostem měla větší očekávání, ale v následujícím titulu, který je součástí trilogie a který jsem začala poslouchat, to vypadá, že se u něj blýská na lepší časy. Musím pochválit překlad Lindy Kaprové, která se musela vypořádat mimo jiné se spoustou výrazů, s nimiž našinec do styku hned tak nepřijde.

Lovci hlav review

09.04.2019 Verified purchase

Konec mohl být méně polopatický

Už jenom to, že je vyprávěn z perspektivy zločince, dodává příběhu na atraktivitě. Samozřejmě patří k těm drsnějším z autorova repertoáru, ale nikoliv samoúčelně. Znovu musím smeknout před Nesbøho nápady, díky nimž jsou jeho hrdinové schopni improvizovat a vyváznout z kdejakého průšvihu. Zvrat v závěrečné části sliboval překvapivý konec, jenže dojem zmařil autor tím, že ho naservíroval příliš polopatickým, vysvětlovacím způsobem - nejprve v podání policisty v televizi a poté ústy hlavní postavy. Pro mě neznámý interpret zvládl úkol na jedničku.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Syn review

07.04.2019 Verified purchase

Jde to i bez Harryho

Nesbø znovu ukázal, že je ve svém oboru skutečný mistr. Na základě občasných výletů k jiným, především skandinávským autorům detektivek, musím konstatovat, že proti němu na tomto poli jen paběrkují. I v Synovi mě uchvátilo vypravěčovo know-how: úsporný styl vyprávění s přesně odměřovanou dávkou gradace, cynismus střídající se s pasážemi, které dojímají, překvapivá zápletka. Pokud se v příběhu navíc objevují detailní informace (nikoli však odborné, pouze ty, které jsou pro děj relevantní) z různých oborů či životních situací, působí vyprávění o to věrohodněji a dokáže posluchače zcela pohltit. K výslednému dojmu mohutně přispěl i projev Petra Kubese, který si "na nic nehrál", ale přesto vše vyjádřil na můj vkus tak, jak měl.

DNA review

30.03.2019 Verified purchase

Takřka cimrmanovský závěr

Poté, co člověk nasál atmosféru ze skandinávských detektivek, jejichž autoři jsou muži, musí konstatovat, že tohle je jen slabý odvar. Jen místy mi připadalo, že cítím napětí a chuť nezastavovat a poslouchat dál. Situacím, které by z podstaty mohly být dramatické, ubližuje autorka zdlouhavými popisy, včetně líčení banálních detailů, čímž vyprávění brzdí. Jakoby se bála jít až na dřeň, pořád krouží kolem horké kaše. Bohužel zrovna v okamžiku, kdy děj začíná mít trochu spád, se kniha chýlí ke konci - pobavilo mě, že takřka cimrmanovským rozuzlením. A zrovna takové asociace od detektivky nečekám! Budu se hodně rozmýšlet, jestli dát autorce ještě šanci. Myslím, že Klára Cibulková odvedla práci na maximum.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Selfies review

28.03.2019 Verified purchase

Že by docházel dech?

Na tomto příběhu je poznat, že si autor předsevzal napsat deset knih ze série o Oddělení Q a svůj záměr chce dotáhnout za každou cenu. A to je teprve u 7. dílu! Možná chytí druhý (nebo už třetí?) dech, ale po poslechu Selfies si dám od něho ráda chvíli pauzu. Příliš mnoho dějových linek vede k jakési rozplizlosti. Zřejmě tím, jak bylo linií několik, nemohl si s nimi autor dostatečně "pohrát", a tím čtenáře připravil jak o dávku napětí, tak o pocit věrohodnosti.

Nesmírný review

21.03.2019 Verified purchase

Trochu překombinované

Zajímavá zápletka s překvapivým rozuzlením, ale na můj vkus trochu překombinovaný příběh se spoustou jen tak "nakousnutých" postav, bez nichž by se děj mohl klidně obejít. Navíc jsem pořád nepochopila, proč autor k osvědčené trojce z Oddělení Q připsal podle mě bezvýznamnou figuru Gordona. Každopádně po předchozím díle, který působil dojmem, že Olsenovi dochází dech, je to zase návrat o stupeň výš. I díky stále se zlepšujícímu Igoru Barešovi. Je slyšet, že si četbu užívá.

Marco review

18.03.2019 Verified purchase

Hluboko pod laťkou

Za mě zatím nejslabší díl série, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním je příběh, jehož jednotlivé části do sebe autor napasoval místy dost krkolomným způsobem. Výsledkem je, že děj a postavy a jejich jednání působí často dost nevěrohodně. Dále mi chybí humor, tak typický pro předchozí knihy, a naopak přebývá figura Gordona, který vyprávění sice oživuje, ale podle mě spíš stylem nedůstojným pro čtenáře Olsonových předchozích titulů. Do určité míry schází knize i napětí, takže se - alespoň v mém případě - nekonalo to, co dřív, totiž touha poslouchat dál a dál, kdekoliv a kdykoliv. Igor Bareš za to nemůže.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Složka 64 review

16.03.2019 Verified purchase

Variace na aktuální téma

Myslím, že v tomto případě detektivní zápletku zastiňují sociální témata jako znevýhodnění kvůli rodinnému zázemí či původu, která se ve společnosti přetřásají i dnes, zejména v souvislosti s vlnou uprchlíků a s rozevírajícími se nůžkami mezi bohatými a chudými. Pro našince, kteří kolikrát hledí s obdivem ke Skandinávským zemím, jak mnohé zvládají lépe než my, je dobré vědět, že to tak nebylo vždycky.

Co se týká samotného příběhu, že je mírně přitažený za vlasy, jsem si uvědomila ve chvíli, kdy téměř devadesátiletý muž vykazuje fyzičku hodnou trénovaného třicátníka. Pozitivně mě však ve stejné, závěrečné, části překvapil zvrat, který dílu přidal na bodech. Jinak po 4. titulu série o oddělení Q mě již začíná mírně unavovat struktura děje, kdy dopředu víme, kdo je pachatel. Chtělo by to změnu. I když místy "nosová" četba Igora Bareše mě stále tahá za uši, celkově kvalita interpretace stoupá.

Vzkaz v láhvi review

13.03.2019 Verified purchase

Napětí, humor i dojetí

Knihy tohoto autora poslouchám chronologicky, jak je psal za sebou, a musím říct, že jsou čím dál lepší. Propracovaný a rozvětvený příběh mě tentokrát napínal až do konce a na samém závěru jsem se dokázala i dojmout, což už je v případě detektivky co říct. Není mi proti mysli ani humor, často černý, prostřednuctvím kterého se navzájem popichují Carl s Asadem. Trochu přitažený za vlasy mi připadal nápad s rozdvojením osobnosti asistentky, ale splnil svůj účel - díky komickým situacím, které z toho vyplynuly, si posluchač alespoň odpočinul od dramatických momentů. Vyhovuje mi, že se autor nevyžívá v laciném líčení brutality, ale přibližuje, co se hrdinům odehrává v hlavě, ať už jde o zločince, či oběti.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Zabijáci review

09.03.2019 Verified purchase

Všeho tak akorát

Chci pochválit autora za to, že všechny ingredience namíchal tak akorát. Kupříkladu líčení brutálních scén podle mě nepodává nad míru nezbytně nutnou k tomu, aby si čtenář udělal představu o zvěrstvech, která dotyční napáchali. Temnou stránku pak vyvažuje humorem, ale také třeba náznakem nového Carlova vztahu. Příběh nemá hluchá místa, na můj vkus by však mohl být o něco komplikovanější, aby nutil víc přemýšlet. U Igora Bareše je škoda častých pasáží, kdy "mluví nosem", jinak by zasloužil pět hvězdiček.

Putinovi agenti review

09.03.2019 Verified purchase

Dobré pro střední školy

Kniha je velmi vhodná jako úvod do problematiky, obzvlášť dobře by se dala použít jako pomůcka pro střední školy, nebo jako seznámení s tématem pro čtenáře, kteří se jím nikdy nezabývali. Odbornější pohled ale neobsahuje, je v ní řada faktických chyb, byť nejsou pro stěžejní body vyprávění rozhodující. Hodnotu knihy snižuje její téměř výhradně kompilační charakter. Původní autorské práce je v ní minimum. Výkon interpreta byl sympatický, poslech byl bezproblémový. Jen možná nemusely znít násilně karikující tóny v některých pasážích popisujících lživé chování protagonistů. Stačil by obsah sám o sobě.

Tvář vody review

09.03.2019 Verified purchase

Pohádka pro otrlé

Za mě exotika se vším všudy. Nejen díky začátku a retrospektivním pasážím vracejícím nás do Amazonie, ale také vztahem, u kterého se nepředpokládá, že by se mohl jakkoli vyvíjet. Tato linie příběhu, která je protkaná napětím i něhou, působí podobně dráždivě jako ta krystalicky brutální. Spojení dvou bytostí, k němuž ve skutečnosti nemůže dojít (a zvlášť závěr), s obrazy hrůzy dává dohromady jakousi pohádku pro otrlé. Pavel Soukup na jedničku, Jitka Ježková byla na mě místy příliš rychlá. Ale tak ji nejspíš vedla režie.

Žena v kleci review

08.03.2019 Verified purchase

Škoda kýčovitého konce

Na začátku jsem si musela zvykat na interpretaci Igora Bareše, který se poměrně často uchyluje k "nosovému" hlasu. Za jeho celkový výkon mu to ale odpouštím :-). I když jsem podstatu zápletky prokoukla už asi v polovině, ocenila jsem, že cesta k cíli byla i pro mě dost napínavá a nedalo se odhadnout, jak dopadne. V momentě, kdy už jsem měla jasno, že knihu odměním pěti hvězdičkami, však přišel úplný závěr, který mě zklamal. Jedná se ale jen o posledních pár minut.

Líbí se mi humor, který dílem prostupuje, a to i díky přítomnosti svérázného Asada. Jen bych ráda věděla, proč Carlovi vyká a on jemu tyká. V originále je, předpokládám, mezi kolegy jen samé tykání. Nehledě na to, že rovnostářská skandinávská společnost by uprchlíka takto "neponižovala."

Přízrak review

05.03.2019 Verified purchase

Hrůza protkaná vtipem

Od prvotiny Netopýr, kde se autor často uchyloval z mého pohledu k ne příliš záživným dlouhým pasážím pojednávajícím o australské mytologii, prodělaly detektivky s Harrym Holem velký posun k lepšímu. Přízrak oceňuji nejen z toho důvodu, že bych jen těžko hledala větu, která by do příběhu nezapadala nebo brzdila děj. Pokud si dobře pamatuji, v žádné jiné knize s tímto komisařem jsem, při vší hrůze, která v nich je, nenašla tolik vtipu. Nejčastěji jde samozřejmě o poznámky samotného Holeho vypovídající o jeho smyslu pro černý humor.

Malinko se jen pozastavuji nad jeho hrdinskými výkony, které se mi tentokrát zdály uvěřitelné méně než v jiných dílech. To, z čeho byl schopný vyváznout, ho pasovalo do role Supermana. K výkonu Hynka Čermáka mám jedinou připomínku - svou interpretaci zde dovedl k dokonalosti.

Vyhnání Gerty Schnirch review

01.03.2019 Verified purchase

Učebnice lidskosti

Po zklamání z povrchnosti tolik vyzdvihované knihy Hana od Aleny Mornštajnové, která se zabývá podobnou částí historie a má také převážně ženské hrdinky, jsem neměla velká očekávání. Ale už od začátku poslechu mi bylo jasné, že jde o dílo na úrovni o několik tříd vyšší - ať už jde o plastický popis charakterů, prostředí či událostí. Obdivuji autorku i za to, jakou práci si dala se získáváním detailních informací, včetně názvů brněnských ulic a domů, které byly vybombardované, a spousty postřehů týkajících se tehdejšího života lidí na různých stranách konfliktu.

Téma, které jsem coby dítě 70. let minulého století, jehož rodiny se problematika, pokud vím, nedotkla, považovala doteď za odtažité, pro mě dostalo reálný rozměr. Až jsem se zastyděla, jak jsem předtím měla pojem "poválečný odsun Němců" ve své hlavě tendenci bagatelizovat. Oceňuji, že kniha nevyznívá ve prospěch vítězů, ani poražených, ale dává návod k tomu, chovat se LIDSKY. Příklad si můžeme vzít hned z několika postav.

Na druhou stranu si bohužel dokážu představit, že leckterého xenofoba příběh sice rozpláče, ale v praktickém životě dál bude potírat všechno, co je jiné, cizí, protože kvůli své omezenosti si nebude umět historické momenty propojit a domyslet důsledky svého chování (smýšlení). Ale takoví třeba ani nebudou mít zájem tuto knihu číst nebo poslouchat... Každopádně před Vilmou Cibulkovou klobouk dolů.

Netopýr review

25.02.2019 Verified purchase

Mnoho příliš didaktickych pasáží

Zmlsaná četbou Jiřího Vyorálka, který je spojen s příběhy Mankellova komisaře Wallandera, mi Čermákova interpretace připadala zpočátku plochá a nevýrazná - místy s obtížemi jsem se kvůli jednotvárnému hercovu projevu orientovala v tom, která z postav zrovna promlouvá. S dalšími audioknihami s Harrym Holem jsem zjistila, že je to jen otázka zvyku, a teď už si nedokážu představit, že bych vyprávění poslouchala od někoho jiného. Vyhovuje mi Čermákova výrazová "obyčejnost" bez okázalých dramatických projevů.

U Netopýra mě však od detektivní zápletky odváděly četné pasáže pojednávající o australské historii, které svým podáním připomínaly úryvky z učebnice. Zvlášť těžké je uvěřit, že takto osvětovým stylem by se vyjadřovaly postavy z podsvětí, jak v této knize několikrát činí.

Písečný muž review

25.02.2019 Verified purchase

Psáno na efekt

Po sérii detektivek od Nesbøho a Mankella pro mě trochu zklamání. Na rozdíl od příběhů uvedených autorů, kteří se projevují dost civilně, působí Keplerovo vyprávění poněkud vyumělkovaně (podobně jako fotografie spisovatelského páru na síti). Zápletka není špatná, ale nemohla jsem se zbavit dojmu, že volba výrazových prostředků je příliš podřízena touze mít z knihy další bestseller. Pavel Rímský jako interpret se mi zdál místy přehnaně teatrální, což je ale nejspíš záměr.

Hana review

25.02.2019 Verified purchase

Příběh se dal zpracovat poutavěji

Oceňuji téma, které není na škodu připomínat, kdykoli to jde. Samotný příběh v sobě skrývá velký potenciál, kterého podle mě autorka nevyužila. Její dílo místy připomíná gymnaziální slohovou práci. Mám na mysli buď banální, či krkolomné obraty (Život mu připadal složitý jako matematický příklad, který nemá řešení/Na hrudi jí vyrašily dva knoflíky od kabátu, později dva kopečky vanilkové zmrzliny - ve smyslu prsa). Společně s polopatickým vysvětlováním notoricky známých dějinných událostí (nutnost nosit Davidovu hvězdu, k čemu byly koncentráky... ) dělá tento styl z knihy umělecky nepříliš povedený titul. Nehledě na to, že čtenář dopředu tuší, jakým směrem se děj bude ubírat, chybí moment překvapení, a tím pádem i dojetí, k němuž přitom zpracovávané téma přímo vybízí. Pokud jde o podobnou problematiku, mnohem atraktivněji se jí věnuje např. Jiří Pehe v knize Tri tváře anděla. Na rozdíl od Hany, která si to podle mě ani nezaslouží, se však před časem ve veřejném prostoru tolik nepropagovala.

Krev na sněhu review

31.12.2018 Verified purchase

Mráz po zádech

Nevšední okénko do praktik panujících v podsvětí.Vyprávění vyniká nejen drsností, ale přibližuje i psychiku zabijáka - natolik, že z toho místy až zatrne. Zároveň nechybí ironie ani nadhled, s nimiž hlavní postava přistupuje k životu. Člověk má pocit, že děj sleduje přímo z mista, kde se odehrává. David Novotný je dobrou volbou pro interpretaci příběhu muže, kterého osud semlel do takové míry, že pro něho život (cizí i jeho vlastní) ztratil hodnotu.Jeho styl četby působí dojmem, že se vlastně nic neděje, že tak to má všechno být. O to víc z toho posluchači běhá mráz po zádech.

O krok pozadu review

31.12.2018 Verified purchase

Dobrá, ale místy zdlouhavá

Tento příběh s originální detektivní zápletkou je první od Henninga Mankela, s nímž jsem měla možnost se seznámit. Překvapilo mě, jak oproti jiným dílům tohoto žánru je kladen důraz na postavu hlavního hrdiny, inspektora Wallandera. Někdy to děj zbytečně natahovalo, to když autor pořád dokola například popisoval, jak šel policista močit a pít a naopak. Hlas a celková interpretace Jiřího Vyorálka se ke knize hodily, ale trpěla jsem chybnou výslovností některých švédských názvů (Norrköping, Lilla Norrgatan, Östergötland...). To ale není jen hercova chyba.