User René Kujan 's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil Rating

06.11.2020 Verified purchase

Katarze Rating

13.10.2020 Verified purchase

Vytrvalost Rating

13.10.2020 Verified purchase

Jak na sítě Rating

13.10.2020 Verified purchase

Ultramaratonec Rating

28.08.2020 Verified purchase

Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva review

07.08.2020 Verified purchase

Nelze doporučit - to nemohu říct!

Před touhle knihou bych chtěl všechny velmi důrazně varovat! Ani nechci vědět, jak přesně strašlivé byly ty zvuky, co jsem - ve snaze potlačovat exploze smíchu - vydával ve vozidlech městské hromadné dopravy, když jsem si neuváženě pustil tento opus do sluchátek. Kolik doživotních traumat spolucestujících jsem asi způsobil?! A ty škody na majetku a fyzickém zdraví! Displej mobilu jsem si ošklivě poprskal a nekontrolovatelné záškuby bránice patrně negativně ovlivnily peristaltiku mých střev. V žádném případě nelze dílo doporučit širokým lidovým vrstvám. Číst by ji měli hlavně jedinci psychicky vyzrálí - a hlavně pokud možno bezdětní. Případně ještě ti, kteří už mají všechny své svatby, rozvody i porody za sebou. No, tak to já jen tak pro jistotu, abyste si nestěžovali, že jsem vás nevaroval. Třeba až vám v nemocnici budou operovat smíchy zamotané chámovody nebo zborcené nosní přepážky či explozivní pohmožděniny a natrženiny mandlí.

I přes veškerou kritiku dávám plný počet hvězd, protože se s autorkou známe. No dobře, třikrát, nebo možná dvakrát, jsme se viděli… :D :D

Faktomluva Rating

31.07.2020 Verified purchase

Šlachta - Třicet let pod přísahou Rating

31.07.2020 Verified purchase

Němý svědek Rating

09.06.2020 Verified purchase

Černá díra Rating

09.06.2020 Verified purchase

Antarktida Rating

09.06.2020 Verified purchase

Planina Rating

09.06.2020 Verified purchase

Osudy dobrého vojáka Švejka Rating

14.02.2020 Verified purchase

Jak správně mluvit dracky Rating

14.02.2020 Verified purchase

Jak zlomit dračí prokletí Rating

14.02.2020 Verified purchase

Příběhy skutečné odvahy Rating

07.02.2020 Verified purchase

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět  Rating

07.02.2020 Verified purchase

Metoda Bullet Journal Rating

14.12.2019 Verified purchase

Zdravé audiozprávy Margit Slimákové 1 Rating

28.11.2019 Verified purchase

Velká kniha fuckupů Rating

28.11.2019 Verified purchase

Tak pravil Zarathustra Rating

28.11.2019 Verified purchase

Totální rauš Rating

05.11.2019 Verified purchase

Plavby "sebevrahů" Rating

05.11.2019 Verified purchase

Snad ti nedělají starosti cizí názory Rating

05.11.2019 Verified purchase

Jedz a behaj Rating

05.10.2019 Verified purchase

Jak drahé je zdarma Rating

05.10.2019 Verified purchase

Návrat Sherlocka Holmese (komplet) Rating

11.09.2019 Verified purchase

Pád nebes Rating

01.09.2019 Verified purchase

Specialista Rating

27.08.2019 Verified purchase

Než natáhnu brka Rating

12.08.2019 Verified purchase

Zapomenuté výpravy review

16.04.2019 Verified purchase

Jeden kufr, dvě strany

Zapomenuté výpravy v sobě skrývají kouzlo znovuobjevování dávno ztracených a zapomenutých věcí. Dobrodružství, které můžete prožít, když na půdě najdete starý zaprášený kufr po babičce a právě se chystáte otevřít jeho zrezavělé zámky. Zároveň v sobě Zapomenuté výpravy ukrývají i hrot dýky, který vás zasáhne svým smutným ostřím, když si uvědomíte, že popisovaná dobrodružství už v dnešních dnech prožít nejdou. Na světě už snad ani neexistuje místo, kam by nevstoupila lidská noha. Všichni už všude byli. A civilizací nezasažené kmeny jsme civilizací dávno zasáhli nebo rovnou vyhubili. Kniha je napínavým, i když vlastně smutným svědectvím zašlých časů.

Pokud je autor zároveň také interpretem své audioknihy, mívá to většinou jednu velkou výhodu a jednu velkou nevýhodu. Autorské čtení má své nepopiratelné ohromné kouzlo. Nikdo než autor sám není povolanější vypouštět z úst slova věty své knihy. Na druhou stranu autoři většinou nebývají profesionální herci, tudíž jim musíme – a já tak činím velmi rád – odpustit některé interpretační nedostatky. Můžete si třeba představovat, že vám váš dědeček předčítá na dobrou noc. Ten přece nejspíš také nebyl herec, ne?

Na některé z příběhů si ještě matně vzpomenete, některé pro vás budou zcela nové. Asi stejně, jako by tomu bylo u předmětů nalezených v babiččině starodávném kufru. Jen ta baťovská odysea mi do výběru úplně neseděla. Asi rozumím tomu, že ve své době šlo o čin jistě dobrodružný, v první řadě to ale přeci jen byl business a marketing. Naopak velmi správné se mi zdá zařazení Víti Dostála (s nímž jsem měl to štěstí potkat se i osobně) a jeho cyklopouti kolem světa. Alespoň jeho možná ještě máme šanci autenticky napodobit.

Kosmonauti na pokraji smrti review

16.04.2019 Verified purchase

Jeden vesmír, jeden Pacner

Nejsem si jistý, zda jsem vůbec hoden psát recenzi na tak obsáhlou, propracovanou a reálným dobrodružstvím, strachem i odvahou nabitou knihu. Slovem o autorovi by možná měla audiokniha začínat, aby si posluchač ještě lépe uvědomil, co a od koho bude následovat. Při poslechu Kosmonautů na pokraji smrti se budete vznášet ve vzduchoprázdnu temného vesmírného prostoru společně s nimi. Budete obdivovat jejich odhodlání, chladnou mysl a soustředěnost i vytrénovanou lhostejnost vůči nebezpečí. Zároveň vám možná děj mnohých letů mimo zemskou atmosféru vnukne myšlenku, že na politickém přesvědčení nebo geografickém původu přeci jen nezáleží. Protože všichni jsme konec konců z jedné modré planety, z jediného místa široko daleko, kam se můžeme vracet z náročných a často smrtonosných výprav zase do bezpečí.

Dobrodružství Sherlocka Holmese (komplet) Rating

08.04.2019 Verified purchase

DNA review

27.03.2019 Verified purchase

Islandská detektivka nezůstává své pověsti nic dlužna

Když máte Island pod kůží, nemůžete jinak než sáhnout i po dalším opusu Yrsy Sigurđardóttir. Islandská detektivka je ve svém oboru pojmem zasloužených vavřínů a lesku nehynoucí slávy. A Yrsa (budu jí tak říkat, protože na Islandu si stejně všichni tykají) patří rozhodně k tomu lepšímu, co může ostrovní literatura krváků nabídnout. Mistrně proplétané prameny příběhů jednotlivých protagonistů se neustále protínají a prolínají jako jednotlivé válečky těsta té nejlepší vánočky, jako jste kdy jedli. Jestli vás někdy někde někdo alespoň trochu nudil svým příběhem, než se děj dostal do pořádných obrátek, tak Yrsa to určitě nebyla. Policejní vyšetřovatel, psycholožka, oběť, radioamatér... úhel pohledu se neustále mění. Vrahova motivace je halena děsivým tajemstvím a jeho řádění nepostrádá punc řádné odpudivosti. Navíc hlas Kláry Cibulkové sedne k této detektivce jako ledovec do islandského vnitrozemí. Pět hvězdiček z pěti je pro tuto dokonalou symfonii slova a napětí snad i málo. UPOZORNĚNÍ: Raději nezkoušejte knihu poslouchat přes noc, když jste sami doma a venku podivně fouká vítr! Riskujete ranní pocuchané kadeře i nervy! (Přesně tak, jak to má u pořádné detektivky být. ;) )

Apollo 13: Boj o přežití review

22.03.2019 Verified purchase

Perla v misce ústřic

Pokaždé nadšeně hltám knihy o skutečných, reálných dobrodružstvích. A tady jde ‒ minimálně co se vzdálenosti od domova týče ‒ o dobrodružství nejtěžšího kalibru. Rozsahem krátká audiokniha vás po prvních větách nacucne do děje, jako by to s vámi udělala černá díra, k níž jste se přiblížili příliš neopatrně. Hlavní příběh prokládaný historickými střípky z dějin dobývání Zemi blízkého kosmického prostoru vám nedá spát. Budete poslouchat a poslouchat, dokud nedoposlechnete poslední slovo, i když předem víte, jak příběh Apolla 13 tehdy dopadl. Hlas Ondřeje Nováka je na jednu stranu sugestivní a uhrančivý, na stranu druhou seriózní a důvěryhodný. Velmi těžko si dokážu představit, že by se jiné hlasivky této úlohy zhostily ještě lépe. Jestli jen na chvíli zavřete oči, ocitnete se naživo v kosmické lodi téměř bez energie a kyslíku mezi trojicí astronautů a opravdový strach vám rozbuší srdce a sevře hrdlo, jako by i váš život visel na vlásku propojení s houstonským vesmírným střediskem. Jestli je literatura faktu s nádechem toho nejstrašlivějšího dobrodružství vaší miskou s ústřicemi, pak tady v té naleznete vzácnou perlu.

Z archivu Sherlocka Holmese (komplet) Rating

22.03.2019 Verified purchase

A každé ráno je cesta domů delší a delší review

22.03.2019 Verified purchase

Zkáza a zmar?

Ačkoli jsem velkým Backmanovým příznivcem už od dob Oveho a Co by můj syn měl vědět o světě, tak zrovna tohle dílo mne hlubokým nadšením nenaplnilo. Snad proto, že to původně neměla být kniha a něco takového se z textů stalo až později? Nevím. I když se děj týká závažných témat, která nejspíš jednou budeme řešit všichni, nedařilo se mi do veskrze smutného a neradostného obsahu skutečně proniknout. Vnuk hlavního hrdiny je snad příslibem toho, že staré musí odejít právě proto, aby udělalo místo něčemu novému, ale i tak tady pro mne zůstává autorův životní optimismus zdatně skryt. Dával jsem dílu i druhou šanci, kdy jsem si knihu zkoušel poslechnout znovu od začátku za jiného vnitřního rozpoložení, výsledek byl ale stejný. Nepříjemný pocit zkázy a zmaru přetrvával. Nenapravil to ani hlas velmi pozitivního a mnou velmi obdivovaného Pavla Nového, s nímž jsme se kdysi střetli rovněž za nepříliš radostných okolností v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Nevím, snad dokážete Backmanovu knihu vnímat lépe než já. Pokud mám soudit podle svého pocitu, je to tentokrát jen na tři hvězdičky.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Jak vycvičit draka Rating

19.02.2019 Verified purchase

Putinovi agenti review

19.02.2019 Verified purchase

Vědět je jen první krok...

Ondřej Kundra patří bezpochyby mezi to nejlepší, co umí naše současná investigativní žurnalistika nabídnout. Hned úvodní případ odhaleného a následně ztraceného ruského špiona na našem území dává mnohé přísliby. Jako hodně poučnou hodnotím i geograficko-sociologickou sondu do „hlubin Rusákovy duše“, která člověku připomene, že expanzivní mocenská politika i neúcta k životu jednotlivce přeci jen má své, i když pro nás jen stěží pochopitelné, kořeny. Kniha má skvělý akční náboj, děj má spád a autor nás nechává nahlédnout i daleko za hranice vztahů Ruska a nás. Ukáže, jak Ivan zatápí i v Británii, Spojených státech nebo třeba Estonsku. I přes důvodně široce pojaté těžiště knihy bych uvítal ještě trochu více kopáčské práce v té naší české kupičce hnoje, stále více přihnojované také Velkým bratrem z východu. Seriózních, fakticky dobře podložených varování zřejmě nebude nikdy dost.

Bohové Gothamu Rating

03.01.2019 Verified purchase

Národní třída review

27.12.2018 Verified purchase

Chmm

Můj první zážitek s knihou Jaroslava Rudiše. Příběh podávaný rádobydrsňákem z restaurace čtvrté cenové. Ocenění si určitě zaslouží hravost, s jakou se prolíná vícero časových linií, i několik překvapivých dějových zvratů. Názorové zákruty a myšlenkové zkratky jsou nejspíše skutečně odposlechnuty od „lidových vrstev“. Neustálé opakování určitých motivů představuje určitě nějaký umělecký záměr, na mne osobně ale působilo spíše rušivě. Nad některými životními moudry hlavního hrdiny v sobě zřejmě nezadržíte trpké pousmání. Interpretaci se nedá nic vytknout, nicméně předloha nespadla mezi zrnka mé oblíbené kávy.

Vím, že máš duši review

19.12.2018 Verified purchase

Budete si přát, abyste tuhle knihu dostali pod stromek

Přiznám se upřímně, že nemám moc rád ty namachrované týpky, co se motají kolem aut. Pokud to tedy nejsou géniové svého oboru v trochu olejem zašmudlaných, trochu kyselinou prožraných montérkách s laclem, kteří o motorech a o tom okolo vědí úplně všechno a všechno to taky dokážou rozebrat a pak dát zase správně dohromady. Clarksona mám v té první kategorii, jeho pořady nesleduji a vlastně mě ani nezajímají. Zároveň jsem ale muž a muži, jak známo, tíhnou k technice, motorům, rychlosti, výtlakům a zbraním. K nákupu této knihy mě vlastně přesvědčila jen audioukázka, kterou jsem někde zaslechl. Rychle jsem přehodnotil svůj vztah k autorovi a zaposlouchal se do zasvěceného vyprávění o technických vynálezech, které mají duši. Muži, jak známo, tíhnou také k tomu, co má duši. A vězte, že Jeremy, jak mu teď familiérně říkám, vám názorně ukáže, kde přesně ji má Phantom od Rolls-Royce, avtomat Kalašnikova vzor 47 nebo bitevní loď Jamato. U autora ani na chvilku nezapomenete na to, že je Brit, takže se připravte i na trochu té národní hrdosti nebo historie. Ale to k tomu patří. Jak říká Clarkson sám, věci s duší mají jednoho velkého společného jmenovatele: Mají chyby. Má duši i Clarksonova kniha? Zkuste tam najít nějakou chybu a uvidíte sami. ;)

Hlas Zbyška Horáka má dar provázet vás knihou tak, že o něm vlastně ani nevíte. Hltáte jednu informaci za druhou a ani nevnímáte dokonalost jejího nosiče. Přesně tohle byste ocenili na své sportovní výbavě, kdybyste běželi maraton. Zbyšek Horák sedí na Clarksonovu knihu jako vám na nohu sedne ta nejlepší maratonka.

Stráže! Stráže! review

19.12.2018 Verified purchase

Není mrkev jako Karotka!

Knihu Stráže, stráže jsem už kdysi četl, a tak mě zajímalo, jak bude vypadat její zvukové zpracování. Po dlouhých hodinách strávených s Kantorkovými překlady načtenými samotným Mistrem je to zároveň má první zvuková kniha od Pratchetta v jiné interpretaci. Z Jana Zadražila jsem nejprve cítil velké možnosti širokého hlasového repertoáru, přednesu se nedalo vůbec nic vytknout... ale stejně to nebylo ono. Až v druhé polovině knihy jsem mu odpustil, že ani vzdáleně nepřipomíná Kantorkův nedokonalý, leč jaksi otcovsky bodrý hlas a ocenil jeho přednes s množstvím až překvapivých možností.

K samotnému Pratchettovi asi není nutné dodávat vůbec nic. Hrdinská sága – kdy hlavní hrdina z chudého a nepříznivého prostředí odchází do světa na zkušenou, aby tam zrál, utkával se s všemožnými formami zla, míval na kahánku i navrch, aby nakonec zachránil celé město, celou zemi, potažmo celý vesmír – je dobře oblíbeným a funkčním formátem. O neotřelém a inteligentním humoru autora ani překladatele nepanuje žádného sporu, takže pokud patříte mezi fanoušky této literatury, Stráže, stráže vám dají přesně to, co potřebujete. Navrch možná ještě poodhalíte i některé životní pravdy platné i zde na Zeměkouli, sledujte Lorda Vetinariho!

Muž jménem Ove Rating

07.12.2018

Co by můj syn měl vědět o světě review

07.12.2018 Verified purchase

Mladý muž s nadhledem zkušeného starce

Po této knize jsem sáhl až po zkušenostech s Mužem jménem Ove, takže jsem šel zcela najisto. Jako otce tří synů mě zajímal pohled skandinávského autora na to, co se to nám mužům s příchodem rodiny vlastně děje. Jsem v tom sám? Jsem psychicky labilní a nevyrovnaný? Jsem divnej? Pokud jste v podobné situaci, Backman vás dokáže uklidnit: Všichni jsme ve stejných s***kách! A nejspíš všichni zažíváme podobné příběhy, nad nimiž by naše mladší já určitě jen nevěřícně kroutilo hlavou. Teprve teď jsem si zjišťoval, kolik je autorovi vlastně let. A musím se až k zemi sklonit nad tím, s jakou hloubkou a citlivou lidskostí (mnohdy vyjádřenou peprnějším slovníkem) je schopen pracovat a přitom být tak mlád. Autora Muže jménem Ove jsem si představoval jako moudrého starce, jenž má vše řádně odžité a navíc má dar a chuť se o nasbírané zkušenosti netradičním způsobem podělit. Zatímco s Ovem se vám bude chtít chvílemi brečet, abyste mohli v dalších chvílích pukat smíchy, nad Synem si už budete jenom přát, abyste narazili na šikovného chirurga, který vám potrhanou bránici dokáže dobře sešít zase dohromady. Procítěný přednes Lukáše Hejlíka vám situaci nijak neulehčí.