User Ta, co si neumí vymyslet přezdívku's Reviews

Audioworm Scribe - One of the most frequent reviewers

Věci, na které nastal čas review

11.01.2021 Verified purchase

Příjemně psaná a interpretovaná audiokniha o nepříjemných věcech

Obyčejný příběh o obyčejném vztahu. Je psán srozumitelně, jednoduchým jazykem, který odpovídá smýšlení postav, jejich očima na děj čtenář nahlíží. Kniha v sobě neskrývá žádné novátorské myšlenky, to však, předpokládám, nebyl ani její cíl. Cílem dle mého bylo sledovat běžné lidi v jejich běžném, mnohdy spíše smutném, životě a poukázat na nedostatek schopnosti skutečné vzájemné komunikace. A tento cíl splňuje na 100%. Audiokniha je předčítána čtyřmi interprety (dle postupně až čtyř členů rodiny), což velmi oceňuji. Každý interpret do svého projevu vnáší něco svého a specifického, co dotváří vždy tu danou postavu, jejíma očima na svět zrovna shlížíme.

Eugenie review

11.01.2021 Verified purchase

Zajímavý námět, ovšem nedokonale napsaný

Po Podbrdských ženách jsem nebyla z autorky nadšená, ale rozhodla jsem se, že jí dám ještě s Eugenií šanci. Bohužel, tato kniha u mě dopadla ještě o poznání hůře. Dílo zpracovává zajímavý námět, inspirativní životní peripetie, ale autorka z nich v knize téměř nic nevykřeše. Nabízí se množství vnitřních konfliktů postav, dilemat, které by mohly řešit - ty však zůstávají pouze v mysli čtenáře, neboť na papír promítnuty nebyly. Zároveň se mi zdá, že postavám v knize chybí dostatečná hloubka prokreslení, což se promítá zejména v postavě hlavní, která se pak může čtenáři jevit jako značně nesympatická, to zřejmě ale nebyl záměr autorky. Poměrně rušivě (zejména na poslech) také působil nadměrně květnatý popis s množstvím přívlastků. Interpretace, jakož i hudební předěly byly bezchybné, v tomto ohledu nemám audioknize, co vyčítat.

Přehodit řeku review

29.12.2020 Verified purchase

Nic moc

Tato kniha mě ničím neoslnila. Interpretace včetně hudebních předělů je čistá a bezproblémová, avšak kniha sama (ač se po krátké ukázce zdála být zajímavou) se pro mě nakonec stala zklamáním. Příběh z minulosti je podnětný, autor mu ale nevěnuje dostatek prostoru, nerozvádí jej tak, jak by si to zasloužil. Do knihy je však vložen ještě druhý, současný a velice nijaký příběh, jehož důvod zařazení mi zůstává i po doposlouchání utajen. Navíc autorův styl psaní (zejména jeho neustálé opakování čtenáři/posluchači již jednou známých a osvětlených skutečností) mi příliš nesedl. Zajímavým osvěžením bylo vkládání drobných příběhů vedlejších postav do obou dvou hlavních dějových linií.

Vrány review

27.12.2020 Verified purchase

Naprosto dokonalé

Vrány jsou, myslím, tím nejlepším, co k mým uším za letošní rok dolehlo, a to jak interpretačně, tak i spisovatelsky a obsahově. Petra Dvořáková opět dokazuje, že se dokáže převtělit téměř v kohokoliv, díky čemuž vtiskuje svým postavám naprosto specifické, odlišitelné a velmi uvěřitelné charaktery. Příběh, který se sestává spíše jen z úryvků z běžného života matky, dcery a zbytku jejich rodiny, než ze sofistikovaně vytvořeného děje, klouže po hraně smutku, osamění, zmatku a touhy po lásce (zde především té rodičovské). Nejvíce však vypovídá o touze každého člověka (a zde dítěte) být sám sebou a o nutnosti respektování specifické osobnosti dětí jejich rodiči. Drobnou výtku snáším směrem k postavě matky, která v závěrech působila až příliš černě a zjednodušeně. Kniha se poslouchá jedním dechem, k čemuž přispívají svým projevem i obě interpretky.

Aristokratka u královského dvora review

29.10.2020 Verified purchase

Stará známá Aristokratka

Byť nedosahuje kvalit prvního dílu (kde sehrálo významnou roli představování něčeho nového neokoukaného - neslyšeného), i další ze série o české Aristorkatce si, dle mého, zachovává konstantní úroveň. Čtenář-posluchač zvyklý na ostatní díly série nešáhne vedle. Zvukové zpracování knihy a zejména interpretace paní Khek Kubařové jsou jako vždy vynikající.

Hvězdy na cestě review

27.10.2020 Verified purchase

Ničím neurazí

Příjemně svižně a nesložitě psaná kniha, která ničím neurazí, ničím výrazným však ani nenadchne. Příběh sice skrývá pár drobných překvapení, ale přesto je poměrně předvídatelný. Vypráví o smíření, o síle (či jejím nedostatku) se postavit sám za sebe. Interpretace je bezchybná.

Hodinky od Ašera review

20.10.2020 Verified purchase

Běžný příběh, který neurazí

Tato audiokniha je milá, ale když se na ni po čase rozpomínám, mám pocit, že ve mně nezanechala téměř nic. Co se mi však jistě vybavuje, je (zejména pak v druhé části) značně nesympatická a nezodpovědná hrdinka, která namísto využití získaných statků, vše lehkovážně rozfofrovala. Pokud má tedy příběh fungovat jako ponaučení, autorce se povedl. Kniha se ovšem poslouchá příjemně, na zpestření volné chvilky není volbou vedle.

Deník kastelána review

20.10.2020 Verified purchase

Příjemná oddychovka

Audiokniha se poslouchala příjemně, byla velmi dobře načtená, neobsahuje žádné rušivé prvky. Jen s příběhem jsem měla lehké problémy. To, že se jedná o knihu jiného rázu, než je série o Aristokratce, jsem věděla, a tudíž mě to nepřekvapilo. Ovšem kniha měla z mého pohledu pomalý a slabší rozjezd. A když jsem se konečně zaposlouchala a byla napjatá, jak bude pokračovat dál, kniha najednou skončila.

Plachetnice na vinětách review

07.08.2020 Verified purchase

Standardní Hájíček

Tato kniha ničím úplně nenadchne, ničím ani neurazí. Nepřináší žádný nový nápad, nové pohledy, ale je příjemnou oddychovkou k poslechu. Škoda, že se část děje věnovala romantickým linkám, pouhý příběh ženy ve středních letech čerstvě po rozvodu, vyrovnávající se s nastalou životní situací a stárnoucími rodiči by byl možná hutnější, ale o to zajímavější. Interpretace byla jako vždy bezchybná a na jedničku.

Podbrdské ženy review

07.08.2020 Verified purchase

Historie jedné rodiny bez jakéhokoliv ozvláštnění

Bohužel, tato kniha mě příliš neoslnila. Interpretaci a zpracování textu do audio podoby musím pochválit, samotný příběh mi však připomínal stokrát opakované vyprávění, bez jakékoliv nápadu navíc. Kniha se jmenuje Podbrdské ženy, ale mně zde chybělo byť jen mírné spojení s geografickým umístěním příběhu, které by z textu čišelo. Měla jsem pocit, že podobný příběh by se mohl odehrát kdekoliv, v audioknize jsem nenalezla nic, co by jej k Podbrdsku vázalo. Rovněž se nemohu oprostit od pocitu, že se autorka v knize silně inspirovala některými již existujícími příběhy, zejména v jedné části filmem "Vůně vanilky". Je mi také líto, že příběhy tří žen, kterým se kniha věnovala, byly nevyvážené, prvnímu z nich autorka věnovala neúměrně více času než těm následujícím, která tak působí neuceleně a nedopracovaně.

Šikmý kostel review

01.04.2020 Verified purchase

Velmi příjemné vyprávění, které se poslouchá jedna báseň

Kniha Šikmý kostel je vyprávěná zvolna, umožňuje posluchači (čtenáři) dostatečně seznámit se se všemi postavami a sžít se s jejich často nelehkými osudu. Děj plyne pomalu, avšak nikoliv nudně. Nechává nás nahlédnout do životů prostých lidí na Těšínsku a seznamuje nás s komplikovaným údělem tohoto regionu. Kniha je čtena příjemně, jediným rušivým elementem byly místy až příliš rušivé hudební předěly mezi kapitolami.

Losos v kaluži review

26.03.2020 Verified purchase

Obyčejný příběh s ozvláštňujícím nápadem.

Kniha Losos v kaluži mě zaujala zejména svým zvukovým zpracováním. Obě dvě interpretky své části nikoliv pouze četly, ale přímo hrály, jejich hlasy byly příjemné na poslech, což se ne vždy u všech audioknih stává. Realističnost podporovaly i přidané ruchy. Příběh samotný se mě příliš nedotkl, líbilo se mi ale nápadité a neotřelé zpracování místa, které každý zná a nikdo zatím nepoznal a to včetně toho (té), který/á to tam všechno řídí. Víc nemohu prozradit.

VOX review

23.01.2020 Verified purchase

Zajímavý nápad s nezajímavým vyústěním

Kniha se trochu nese na vlně dystopických románů, v nichž neohrožené ženy hrají první housle. Prvotní premisa knihy je zajímavá a velice podnětná, ale mrzí mě, že si s ní autorka nehrála víc a že celý příběh byl víceméně předvídatelný a to i včetně konce. Interpretace knihy byla však velmi dobrá, příjemně se poslouchala.

Panský dům review

22.01.2020 Verified purchase

Romantický příběh v historických kulisích

Interpretace knihy je bezchybná, i když vzhledem k převaze ženských hrdinek, z jejichž pohledu je příběh zejména vyprávěn, by stálo za zvážení zapojit i některou z ženských interpretek. Příběh samotný není ničím zvláštní či zajímavý, jedná se víceméně o červenou knihovnu v historickém hávu.

Probudím se na Šibuji review

03.01.2020 Verified purchase

Příjemné překvapení

Příjemné překvapení a jedna z nejlepších audioknih posledního roku. Od této audioknihy jsem neměla velká očekávání, a to i vzhledem k mému nikoliv tak vřelému vztahu k Japonsku, jako má hlavní hrdinka a zřejmě i spisovatelka. Rovněž avizovaný "duchařský" prvek mne tolik nelákal. Přesto, že oba tyto atributy jsou v knize přítomny plně, ani jeden z nich nevnímám jako "přitažený za vlasy" či nadbytečný. Příběh je nápaditý a zajímavě propojuje všechny tři linie vyprávění.

Slepá mapa review

03.01.2020 Verified purchase

Další z příjemných knih Aleny Morštajnové

Další z příjemných knih Aleny Morštajnové, která se tentokrát ohlíží dále a déle do minulosti, než obvykle. Příběh není nijak objevný, ale plyne bez zaškobrtnutí a dobře se, i díky výborné interpretaci, poslouchá. Dobrá odpočinková kniha.

Chirurg review

03.01.2020 Verified purchase

Co se honí hlavou jednomu lékaři, co si zbabral život a snaží (?) se to napravit

Kniha se poslouchá jedním dechem. Je nejen velice dobře načtená, ale příběh diváka strhne natolik až má pocit (tedy alespoň ten, který nemá osobní zkušenost s českým zdravotnictvím ze strany nemocničního personálu), že s hlavním hrdinou tráví všechny ty hodiny na operačním sále a na nemocničních chodbách. Vyprávění je vysoce subjektivní, což může na začátku některým posluchačům, kteří se s názory hlavního hrdiny neztotožní (a to je možná dobře), lézt na nervy, postupně se však rozkrývá, že ani hlavní hrdina nemá "patent na rozum" a že vše není úplně tak, jak to vnímá on. To mi na knize přišlo nejzajímavější a přitažlivější než samotný děj, který je ke konci až příliš urychlen a nemohu se zbavit myšlenky, že i poněkud "zjednodušen".

Dědina review

03.01.2020 Verified purchase

Výborná interpretace vyprávění jednotlivých postav vytváří příběh jedné vsi

Autorka měla zajímavý nápad vyprávěním jednotlivých obyvatel dědiny vytvořit celkový propojený příběh jedné vsi, vtisknout jí a jejím obyvatelům specifický charakter. Prostředí moravské dědiny dotváří využití dialektu a zapojení celé řady interpretů, představujících jednotlivé postavy dědiny. Forma knihy a styl vyprávění pro mě, bohužel, předčí obsah, který nevnímám příliš objevně.

Osm review

03.01.2020 Verified purchase

Lehké zklamání

Tato (audio)kniha mi přinesla lehké zklamání, od příběhu jsem očekávala něco více. Sama autorka kdesi avizovala, že se jedná o vyprávění, které začíná od konce. Asi jsem vyjádření špatně pochopila, když jsem čekala, že se bude celý či velká část od konce odvíjet. Byla jsem bláhová, když jsem si celá pln očekávání a zvědavosti představovala, jakým způsobem se autorka s nezvyklým způsobem vyprávění vypořádá. Nijak. Neboť děj skutečně začíná téměř na samém konci, nicméně hned poté se vrací do minulosti a odvíjí se pak lineárně a chronologicky. Samotný příběh mě ničím neoslnil, přesto, že autorce nelze upřít snahu o originalitu. Celkový dojem z audioknihy zachraňuje bezchybná interpretace Jakuba Saice.

Tiché roky review

03.01.2020 Verified purchase

Lepší Mornštajnová

Autorka Alena Mornštajnová pravidelně zpracovává běžné příběhy z minulosti naší země a ani tato kniha není výjimkou. Ve srovnání např. s Hotýlkem jsou však Tiché roky pro mně o příčku zajímavější a lepší jak způsobem zpracování (a částečným zatajováním některých základních informací), tak i příběhem, který není pouhým přehledem událostí, k čemu a jak došlo, ale dává čtenáři či posluchači možnost seznámit se postavami (zejména s těmi hlavními) blíže a pochopit jejich pohnutky. Interpretace audioknihy jako vždy nezklamala a je vysoce kvalitní.

Veselí review

03.01.2020 Verified purchase

Odpočinková audiokniha

O poznání lepší kniha než předchozí autorčino dílo Osm, a to i přesto, že toto dílo nepracuje s natolik zajímavou premisou a nedává si za cíl čtenáře/posluchače překvapovat či napínat. Je to spíše odpočinkové čtení/poslech ozvláštněné místním dialektem, celkem (do určité míry) uvěřitelný příběh mladé v životě ztracené holky, která se snaží najít v místě, kde vyrostla. Interpretace je jako vždy dobrá.