User Roman's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Pasažier 23 review

20.02.2021 Verified purchase

Neuveriteľné

To už skôr uverím, že zem je plochá a na Marse žijú malí Alzáčikovia :D V príbehu Sebastiana Fitzeka takmer všetky hlavné postavy konajú nelogicky, dej je tak neuveriteľne vykonštruovaný, že časti, ktoré majú ako-tak hlavu a pätu to už nedokážu zachrániť. Verím, že ten, kto hľadá iba akčný príbeh a napätie, si môže prísť na svoje, ale mňa Fitzekove podivuhodné konštrukcie len rozptyľovali a znervózňovali. Hovorí sa, že menej je niekedy viac. U tejto knihy je to úplne presné! Našťastie som si od tohto autora vypočul ďalšiu audioknihu - Terapia, ktorá bola pre mňa neporovnateľne pútavejšia.

Peter Kočiš je na Slovensku aktuálne špička v čítaní audiokníh, jeho interpretácii sa nedá nič vytknúť, bohužiaľ si musíme priznať, že v záplave skvelých interprétov na západ od rieky Moravy by bol len lepší priemer.

Vrány review

14.02.2021 Verified purchase

Hľadanie cesty medzi dvoma zlými voľbami

Petra Dvořáková opäť nesklamala! V príbehu matky a dospievajúcej dcéry s hlbokým porozumením rozvíja proces narastajúceho násilia a brutality v rodine prerastajúceho do tragického konca. Uchvátila ma skvele vykreslená vnútorná diléma dievčaťa, ktoré sa násiliu chce brániť, ale zároveň nechce ublížiť svojej rodine. A rovnako oceňujem, že kniha neskončila happyendom, ale otovreným záverom, ktorý necháva čitateľovi možnosť rozvíjať pre seba príbeh ďalej. Musím pochváliť aj obe interprétky za výborný výkon, ktorý zvýraznil detaily charakterov oboch hlavných postáv. Teším sa už na ďalšiu knihu pani Dvořákovej :)

Tiché roky review

02.03.2020 Verified purchase

Zrkadlo 20. storočia

Audioknihu som si kúpil viacmenej náhodou na základe referencií a musím povedať, že neľutujem. Silný príbeh rodinnej ságy tiahnuci sa celým 20. storočím ma úplne pohltil. Potvrdil moju skúsenosť, že život každého, aj toho najobyčajnejšieho človeka skrýva toľko drám a toľko krásnych momentov, že vystačia na skvelý román. A keďže som starší človek, zaspomínal som si pri počúvaní na dávne roky a musel som priznať, že doba mojej mladosti je v knihe opísaná veľmi vierohodne. Trochu mi vadil strohý "kronikársky" jazyk, akým je kniha písaná, ale strhujúci dej v mojich očiach tento malý nedostatok vysoko prevážil.

Interpretácia Miroslava Hanuša je fajn, ale časti, ktorí čítala Klára Suchá boli pre mňa o triedu lepšie.

Teším sa na ďalšie autorkine knihy.

Lazar review

02.03.2020 Verified purchase

Na hrane

Lars Kepler je značka, ktorá pre mňa zmanená absolutnú špičku súčasnej krimi. Piesočný muž a Hypnotizér sú medzi desiatkou mojich najobľúbenejších. Samozrejme, nedá sa napísať sedem rovnakých kníh za sebou (aj Harry Potter sa postupne menil z chlapca na muža) a knihy sa museli nielen po dejovej línii, ale aj formou niekam posunúť. Zatiaľ posledná z nich je akčná a krvavá, možno najviac z celej série, ale trochu postráda tú krásne mrazivú atmosféru, ktorá ma fascinovala v prvých dieloch a posunula Joonu Linnu na hranu, odkiaľ môže prepadnúť medzi "bežné" krimi.

Čo nestráca na kvalite je interpretácia Pavla Rímskeho. Pán Rímský je audioknižná celebrita, každej prečítanej knižke dáva punc jedinečnosti a asi by sa ho oplatilo počúvať, aj keby čítal cestovný poriadok.

Celkovo knižku odporúčam tím, ktorí Joonu Linnu poznajú a majú ho radi. Tí ktorí ešte Keplera nečítali, mali by radšej začať po poradí od prvého dielu.

Řbitov zviřátek Rating

20.06.2019 Verified purchase

Nemilovaná Rating

26.09.2018 Verified purchase

Přítelkyně Rating

26.09.2018 Verified purchase

Psychologie ovlivňování review

12.08.2018 Verified purchase

Fajn kniha pre laikov

Pan Prokůpek ma určite ovplyvnil. Aj ked si "najlepšie triky" určite ešte nechal v rukáve, prezradil dosť o ľudskej psychike a dosť na to, aby sme drobnými zmenami/úpravami svojho správania dosiahli veľké zmeny v tom, ako nás vníma naše okolie. Na (audio)knihe sa mi veľmi páčilo, že bola plná reálnych príkladov zo života, výskumov potvrdených realitou a nebola to len zbierka prázdnych poučiek a fráz. Rozsah bol tiež vhodne zvolený, kniha síce nie je rozsiahla, ale keby bola dlhšia, pravdepodobne by som sa v nej už začal strácať. Interpretácia pri takomto type literatúry nie je veľmi dôležitá, ale bola lepšia, ako pri niektorých audioknihách s beletriou. Kniha zo mňa určite nespraví veľkého manipulátora, ktorý si s ľuďmi bude pohrávať, ako s bábkami, ale určite som si pri nej uvedomil pár vecí na svojom správaní, na ktorých môžem popracovať, aby som bol presvečivejší a zvýšil si svoje sebavedomie.

Touha review

01.08.2018 Verified purchase

Ako nemý film

Tak, ako sa pozeráme na nemé filmy, musíme aj seriu o Temnote brať trochu s odstupom. Poviedky už majú cez 100 rokov a štýl písania horrorov sa od vtedy značne zmenil (pre mňa k lepšiemu :). Neviem, či je to zámer, alebo náhoda, ale celá séria s rasúcim poradovým číslom časti graduje do kvality, aj napätia. Od 7 časti (práve hodnotená "Touha") mi už poviedky prestali pripadať infantilne, alebo nezrozumiteľne a celkom som si ich užíval. Určite k tomu prispela aj veľmi dobrá interpretácia. Plný počet bodov som za interpretáciu nepridelil len pre to, že mi trochu prekážala prehnane intenzívna zvuková kulisa, ktorá miestami pôsobila rušivo. Celkovo je to ale určite dobrá voľba pre tých, čo majú radi trochu nostalgie a klasiky a nepotrebujú sa stŕhať zo sna na pokraji infarktu.

Případ Pavlína review

25.07.2018 Verified purchase

Premárnená príležitosť

Príbeh nás vracia do obdobia tesne pred a po roku 1968 a približuje nám osudy ďalšej z mnohých rodín, ktoré v tomto období znášali príkoria normalizácie. Napriek tomu je námet originálny, zaujímavý a mal potenciál stať sa predlohou naozaj skvelej knihy. Ale nestalo sa tak. Autorka bez zmyslu pre dramatično odprezentovala sled udalostí a len veľmi opatrne sa odkláňala od štýlu, akým je písaná odborná historická literatúra. Je to škoda. Takto vznika "len" dobrá kniha. Interpretácia Petry Špalkovej sa tiež musela prispôsobiť tempu knihy, je príjemná, aj keď nie strhujúca.

Taková normální rodinka review

26.06.2018 Verified purchase

Taková normální extratřída

Výborne vybratý titul na načítanie, bláznivo optimistický dej valiaci sa na naše bánice ako lavína, veľmi dobrá interpretácia. Knihe sa nedá nič vyčítať, tak schuti som sa nezasmial od doby, keď som počúval Aristokratku. Ideálna oddychovka na dovolenku.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona a další povídky review

26.06.2018 Verified purchase

Klasika

Väčšina čitateľov siahne po tejto (audio)knižke kvôli pozitívnym referenciám, ktoré priniesol rovnomenný film. S filmom však má poviedka spoločnú len základnú štruktúru príbehu. Okrem nej kniha obsahuje dve ďalšie, kratšie poviedky, Všetky tri sú dielom velikána americkej literatúry a budú pomaly oslavovať sté výročie od svojho vzniku. Ich štýl, prostredie a dej tomu zodpovedajú. Tí ktorí očakávajú expresívny slovník, strhujúce tempo, dramatickú zápletku a prekvapujúce rozuzlenie, na akú sú zvyknutí z moderných poviedok a (kriminálnych) románov, budú určite sklamaní, ale kto pozná Fidzgeraldov štýl a dokáže oceniť jemné odtiene jeho lyriky, ten si počúvanie určite užije. Interpretácia Rudolfa Pellara a Michala Dlouhého a hudobné predely vhodne dopĺňajú atmosféru poviedok, nepôsobia rušivo, ale ani nejako výnimočne.

Hlava XXII review

18.06.2018 Verified purchase

Láska na prvý pohľad

O vojne sa hovorí, že je nezmyselná. Joseph Heller to zobral doslova a v románe Hlava 22 sa mu podarilo vytvoriť obraz vojny taký absurdný a nezmyselný až človek žasne (a nie len pri prvom čítaní). Brilantne vykreslené postavy, (z ktorých väčšina patrí na psychiatriu so zvýšeným dohľadom) vydávajú a vykonávajú alebo sabotujú nezmyselné rozkazy, čím vzniká súvislý prúd absurdno-tragikomických situácií a príbehov, ktorý pohltí čitateľa od prvej vety po poslednú. Ak sa o humore dá hovoriť pri opise vojny a zabíjania, tak tento je skvelý, svieži a nadčasový. Knihu budete mať chuť zhltnúť jedným dychom a hneď, ako skončí posledná veta, dostanete chuť na ďalšie zhltnutie :) ... ako píše Heller: Bola to láska na prvý pohľad.

Interpretácii Vladimíra Hausera a zvukovej réžii taktiež nemožno nič vyčítať, snáď len výber hudby mohol byť viac "dobový".

Elon Musk review

29.12.2016 Verified purchase

Fascinujúci Elon Musk

Elon je génius a taký je aj jeho život a jeho povaha - balansovanie medzi genialitou, detským snením a šialenstvom. Už dlhú dobu sledujem jeho počiny a táto kniha mi vysvetlila mnohé z dôvodov, prečo je taký, aký je. Jeho príbeh je výnimočný, veľmi inšpiratívny a určite ho odporúčam, každému, kto sa zaujíma o to, ako náš svet bude vyzerať o pár (možno desiatok) rokov...lebo Elon to z nás všetkých vie najlepšie.

Čítal som podobné knihy o Stevovi Jobsovi a Jeffovi Bazosovi, v tejto mi trošku (ale naozaj len trošku) vadili drobné výpadky v chronológii (samotný životopis je napínavý, ako dobrá kriminálka :), interpretácia je vporiadku, neoslňuje, ale ani nebráni užiť si skvelý dej.

Lovci vran review

07.11.2016 Verified purchase

Ženy sobě

Na románe je silno cítiť, že ho písala žena a určite sa bude viac páčiť ženám, ako mužom. Jednak kvôli kvetnatému jazyku, jednak kvôli samotnému deju, ktorý sa viac zaoberá bojom za práva utláčaných más, ako samotnej detektívnej zápletke. Nehovorím, že takéto knihy nemajú opdstatnenie, určite je to príjemná oddychovka. Len ten, kto čakal niečo na spôsob Mlčania jahniat, bude asi sklamaný.

Interpretácia Martina Písaříka bola vysoko nadpriemerná, jeho hlas sa veľmi dobre hodil k postave mladého policajta.

GAME review

07.11.2016 Verified purchase

Dva rozdielne polčasy

Knižka chytí od začiatku, má výborný spád a veľmi zaujímavú zápletku. Od polovice ale udržaniu tempa začínajú pomáhať málo uveriteľné situácie, ktoré sa hodia skôr do knihy pre predpubertálnu mládež (záhadní mužíci, ktorí sa zrazu objavia a hlavnému hrdinovi pomôžu zvládnuť aj nemožné). Keby pán de la Motte udržal latku, ktorú si na začiatku nastavil až do konca, mohol to byť naozaj skvelý thriller.

Naopak, bez pripomienok je výkon interpretov, hlavne Jana Zadražila, ktorý si svoj part zjavne užíval a postave H.P. doslova vdýchol život.

Brouk review

12.08.2016 Verified purchase

Nezvládnutý záver

Príbeh dlho osciloval okolo priemeru a našli sa v ňom aj svetlé miesta, ale posledné kapitoly boli veľmi slabé. Policajná komisárka sa v nich neuveriteľne diletantským spôsobom dopustila snáď všetkých chýb, ktoré môže vyšetrovateľ urobiť, autorka sa zbytočne zamotávala do vysvetľovania nepotrebných detailov, pričom mnohé dôležité aspekty ponechala nevysvetlené, logická stavba príbehu bola nepresvedčivá.

Interpretácia bola tiež priemerná, trochu monotónna, nijako nevynikala, ale ani neprekážala.

Podvolení review

19.07.2016 Verified purchase

Čím ďalej, tým lepšia

Pretože nie som literárny kritik, ani filozof, na začiatku som zatínal zuby, ale postupne sa dej začal vyvíjať zaujímavým, nečakaným spôsobom a filozofické úvahy začali dávať zmysel aj mne. Autorovi sa podarilo ukázať veľmi reálnu možnosť, ako sa môžeme dostať do područia Islamizmu a pritom mať ešte dobrý pocit, lebo to mohlo dopadnúť ešte horšie.

Odporúčam tím, čo majú radi hĺbavejšie knihy a chcú popri čítaní aj trochu porozmýšľať.

Ve slepé uličce review

19.07.2016 Verified purchase

Dobrá voľba

Kto má rád krimi a siahne po tejto (audio)knihe, nebude ľutovať. Po experimentovaní v Rige a Južnej Afrike, sa Mankell vrátil k osvečenej schéme kriminálneho príbehu so sériovým vrahom napínavému od začiatku do konca. Na rozdiel od schémy je samotný dej plný neotrepaných nápadov, ak keď miestami by mohol byť trochu menej dopredu čitateľný (alebo mám byť hrdý, na svoju nadpriemernú kriminalistickú intuíciu?) Príbeh zaujímavo dopĺňajú ďalšie dejové línie (Bajba, dcéra, otec...), ktoré postavu komisáta Wallandera "poľuďšťujú".

Bez hlasu Jiřího Vyorálka si už Mankellove audioknuhy neviem predstaviť. Nemusí sa páčiť každému, ale mne sa jeho "hlasové kostýmy" páčia a celkom sa na nich zabávam.

Jediné, čo mi na knihe vadilo boli hudobné predely na konci kapitol, tie sa však dajú ľahko preskakovať.

Líheň II. - Královna smrti review

19.07.2016 Verified purchase

Po skvelej prvej časti Líhně trochu sklamanie

Každý, kto si prečíta (vypočuje) prvú časť Líhně, musí siahnuť po druhej časti, pretože dej tej prvej je prerušený zrovna v tom najnapínavejšom okamihu. Aj keď je druhá časť plná akčných scén, pre mňa bola trochu sklamaním, vytratil sa z nej nádych tajomna, ktorý ma tak priťahoval na začiatku. Autor nakoniec vybalansoval príbeh do relatívne zaujímavej pointy, aj keď ku koncu už bol pre mňa príliš pritiahnutý za uši (výbuch atómovej bomby, zničenie mimozemšťanov...), celkovo však určite nie je pod mojim priemerom.

Interpretácia bola fajn, príjemne na mňa pôsobilo striedanie mužského a ženského hlasu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Číslo do nebe review

08.06.2016 Verified purchase

Príjemné a veselé

Kto si zvykol na inteligentný humor bratov Krausovcov, poteší sa aj tejto zbierke poviedok. Rozhodne patrí k tým lepším z ich tvorby. Keď som zavrel oči, príbehy som videl ako na filmovom plátne a možno by sa z nich raz dal vyskladať úspešný film typu Obecnej školy, alebo Pelíškov. Jediní škoda je, že tých príbehov nebolo viac.

Autorské čítanie býva zážitkom samé o sebe a aj keď Krausovci nie sú profesionálni narátori, ich hlasy dodávajú príbehom autentičnosť.

Sběratel review

02.06.2016 Verified purchase

Pre slabšie povahy

Netradičný, zaujímavý pohľad na zločin očami páchateľa a obete vymykajúci sa zo schémy klasických detektívok. Príbeh je zaujímavý, ale viem si predstaviť, že keby ho písali Thomas Harris, alebo Lars Kepler, mohol by byť výrazne napínavejší. Takto si ho môžu dovoliť prečítať aj "slabšie povahy", ktorým pri Piesočnom mužovi vynecháva srdce.

Výkonom oboch interprétov nemôžem nič vytknúť, sú brilantné a z knihy vydolovali maximum.

Krv nie je voda review

22.01.2016 Verified purchase

Ďalší skvelý Dominik Dán

Dominik Dán má oproti (skoro) všetkým konkurentom obrovskú výhodu - nemusí si svoje príbehy vymýšľať. Teda, jasné, že si trochu vymýšľa, ale robí to s veľkým citom a jeho príbehy sú také uveriteľné ... niekedy sa mi zdá, ako keby som sedel s Krausom v kancelárii a čítal mu poza chrbát spisy :) (Spomínam si na Jeffa Deavera, ktorý nechal svojho slávneho Lincolna Rhymea odhaliť páchateľa podľa bodky na i - a mne bolo trochu zle od žalúdka...) Dominik je ako droga - kto sa raz do jeho knižiek zahryzne, už nedokáže prestať. Tešíme sa, že je taký plodný autor.

A tešíme sa, že má pre svoje audioknihy aj dvoch fantastických interpretov, Jozefa Vajdu a hlavne Mariana Gaišberga ... myslím, že dievčatám sa z jeho hlasu podlamujú kolená...

Aristokratka ve varu Rating

22.01.2016 Verified purchase

Mycelium II: Led pod kůží review

20.01.2016 Verified purchase

Led pod kůží znova mrazí

Jasné, že som sa po prečítaní/vypočutí prvej časti, ako každý, nevedel dočkať pokračovania. Bolo rovnako skvelé, ako prvá cast a v ničom ma nesklamalo. Svet s množstvom záhadných postáv a mágie, ktorý pani Kadlečková vytvorila, znesie porovnanie aj s Rockfortským hradom Harryho Pottera. Pre mňa Mycelium zostava zatiaľ nedostihnuteľným víťazom v kategórii pomeru kvality knižky k očakávaniam.

Interpretácia, ktorú som si pochvaľval v prvej časti, sa podľa mňa ešte zlepšila, jednotliví interpréti siahajú na dno svojich umeleckých schopností, aby sa jeden pred druhým (a hlavne pred nami) predviedli.

Neviem, ako budem žiť, kým sa dočkám pádu do temnôt :)

Babička pozdravuje a omlouvá se review

20.01.2016 Verified purchase

Babička nesklamala!

Netradične musím zložiť najprv poklonu pani Jitke Herčíkovej za preklad. Nevídaným spôsobom sa pohrala s češtinou a knihu prežiarila takmer zázračnými farbami. Na jej dřímánky a mrakoňe budem spomínať po celý život. :)

Čo sa týka samotnej knižky, najprv som si myslel, že je to detská knižka a nebude ma baviť, ale po pár kapitolách sa za detským rozprávkovým príbehom začala splietať sieť medziľudských vzťahov a hlbokých živorných príbehov, ktoré musia zarezonovať v každom čitateľovi/poslucháčovi. Ságu napínavú až do konca, (ktorý je samozrejme (viacmenej) šťastný) odporúčam každému diaťaťu od 8 do 88 rokov.

A na závrer - ako sa dalo očakávať, interpretácia Valerie Zawadskej je bezchbná a vynikajúco dotvára atmosféru knižky.

Hvězdy nám nepřály review

27.12.2015 Verified purchase

Greenovi hviezdy priali

John Green sa pri výbere témy vydal na nebezpečnú cestu balansovania na hrane medzi patetickosťou a plytkosťou, ale zvládol to. Príbeh je dostatočne tragický na to, aby v človeku vzbudil hlboké emócie, ale zároveň dosatočne veselý (alebo skôr optimistický) na to, aby ho dokázal dočítať do konca bez ujmy.

Kniha je samozrejme určená skôr pre čitateľky, ale po lavíne severských detektívok to bolo aj pre mňa príjemné spestrenie.

Rybí krev review

12.12.2015 Verified purchase

Ani ryba ani rak

Možnu aj pod vplyvom úžasnej knižky Iva Binara - Jen šmouha po nebi, ktorú som nedávno dočítal, som mal veľké očakávania. No nenaplnili sa. Na dievčenský roman je v tomto diele priveľa spomienok na krivdy socializmu, ktoré mladým až toľko nepovedia a pre tých, ktorým by toto ohliadnutie zas mohlo niečo povedať, to je zas príliš dievčenský roman.

Interpretácia pani Černej bola príjemná, oduševnelá, rozhodne napomohla celkovej úrovni audioknižky.

Konec vosí sezóny review

01.12.2015 Verified purchase

Psychodetektívka

Rozhodne zaujímavá kniha. Možno ani nie tak samotnou zápletkou a dejom (ktoré sami o sebe nie sú príliš hlboké, ale sú uveriteľné a aj keď sa nimi človek nedá strhnúť, môže sa nechať aspoň unášať), ako skvelým vyhreslením psychiky a motivácie jednotlivých postáv. Čierno-biela situácia na začiatku sa tak (aspoň pre mňa) celkom pekne vyfarbila a nedospela k hollywoodskemu happyendu, čo na knihách veľmi oceňujem.

Interpretácia nebola úplne najlepšia, akú som počul, ale veľmi dobra, primeraná knihe.

Dívka ve vlaku review

19.11.2015 Verified purchase

Iný pohľad

Výborný, nekonvenčný pohľad na detektívku z uhla svedka (hlavne zaň dávam päťku), zaujímavo vystavaná dejová línia, príjemné mrazenie na chrbte a spád od začiatku do konca. Kniha sa dá zhltnúť jedným dychom po väčšinu času zatajeným :)

Určite si od Pauly kúpim ďalšiu audioknihu, keď bude k dispozícii.

Interpretácia bola vporiadku, možno by sa dali vybrať interprétky, ktoré majú lepšie odlíšiteľné herecké polohy a farbu hlasu, ale celkovému dojmu ich výber v žiadnom prípade neškodí.

Andělíčkářka review

19.11.2015 Verified purchase

Trápenie

Rozmýšľam, čo pozitívne by sa dalo o knihe napísať ... no, posledná štvrtina ušla, zaslúžila by si aj tri hviezdičky. Bohužiaľ, kým som sa k nej dopracoval, musel som sa prehrýzť množstvom vedľajších dejových línií, zväčša chaoticky posplietaných, infantilných, bez pointy. Autorka asi mala zámer napísať niečo monumentálne, ale vymklo sa jej to z rúk. Hlavne prvá tretina knihy, v ktrej boli predstavované jednotlivé postavy, bola úplný chaos, ako keď sa v závodnej kuchyni v piatok varí guláš z celotýždenných zvyškov.

Ruka v ruke s kvalitou predlohy ide interpretácia. Nevýrazné, umelé repliky prednášané ako na prvých hodinách dramatizácie v ZUŠ dopĺňajú veľmi necitlivo vybraté hudobné predely, ozveny hlasov a hlavne zvuky, pri ktorých sa poslucháč vždy strhne. Z hľadiska interpretácie je to jedna z najhorších kníh, ktoré som počul

Není přání jako přání review

04.11.2015 Verified purchase

Bridget Jonesová má novú kamarátku

Ťažko mi je ako mužovi hodnotiť ženský roman, ale už fakt, že som ho zvládol celý ukazuje na to, že nebol zlý. Ľahké čítanie/počúvanie na dovolenku, príjemne plynúce, miestami celkom zábavné. Hlavná hrdinka by si asi toho mala veľa čo povedať s Bridget Jonesovou, ale toto drobné "odkukávanie" na mňa nepôsobilo rušivo. Dokonca, keby Alexandra vymazala poslednú kapitolu a epilóg, asi by som dal knižke o jednu hviezdičku viac.

Vysoko hodnotím interpretáciu Jany Strykovej, ktorá knihu výrazne emocionálne obohatila.

Mycelium I: Jantarové oči review

30.10.2015 Verified purchase

Prekvapivo dobré!

Pani Kadlečíková, klobúk dole!

Kniha má všetko, čo očakávam od fantasy svetového formátu: dobrú zápletku, gradáciu, prostredie vymyslenej civilizácie (ktoré nie je podobné s ničím, o čom som doteraz počul) s množstvom prepracovaných detailov ... a veľa, veľa tajomna.

Ak sa tejto sérii podarí preklad do angličtiny a zmluva so slušným vydavateľom, kľudne sa môže stať svetovým bestsellerom. Nie je potrebné prezrádzať dej, stačí povedať, že kto sa do série pustí, ten sa od nej už len veľmi ťažko odtrhne. Prečo? Dôvod je vysvetlený v nej - určite sú tomu na vine Jantárové oči.

Veľmi zaujímavým počinom bolo angažovanie viacerých interprétov,v tomto prípade to bolo dobré rozhodnutie. U iných kníh mi niečo podobné vadilo.

Najhoršie na knižke je to, že sa skončila v najlepšom a druhý diel sa ešte nedá stiahnuť. Neviém, ako to teraz vydržím :D

Klekner review

03.09.2015 Verified purchase

Úlet

Zvláštna kniha, asi určená náročnejšiemu čitateľovi (poslucháčovi), poviedky asi mali byť vtipné a zároveň zvláštne a tajomné, mne ale pripadali hlavne uletené a viacmenej som nestíhal uchopiť ich pointu.

Celkový dojem výrazne zvyšuje kvalitná interpretácia Václava Knapa, vďaka ktorej som dokázal audioknihu dopošúvať až dokonca.

Šíleně smutné povídky Rating

03.09.2015 Verified purchase

Po strništi bos review

02.09.2015 Verified purchase

Krásny obrázok

Dielo na prvý pohľad síce vyzerá, ako kniha poviedok, tie sú však kratučké, ako mávnutie vtáčich krídiel. Vôbec to nevadí. Každá v sebe skrýva krásnu myšlienku, farbu a vôňu, zapadajú jedna do druhej a spolu tvoria nádhernú mozaiku preletu malého vtáčaťa ťažkým obdobím okupácie. Ukazujú, že aj tie najvážnejšie problemy a životné situácie sa javia úplne inak, keď sa na ne pozrieme z inej perspektívy, inými očami.

Už sa veľmi teším, keď si pán Svěrák so synom vyhrnú rukávy a pustia sa do sfilmovania tejto knižky. Určite bude aspoň taka dobrá a úspešná, ako Obecná škola.

Šachové figurky review

18.08.2015 Verified purchase

Skala čnejúca vysoko nad obzorom

Aj keď sú šachové figúrky najslabšou časťou trilógie, nie sú zas o toľko slabšie, že by to stálo za reč a hlavne - ešte stále vysoko presahujú bežný priemer súčasných (hlavne severských) detektívok a kto čítal prvé dva diely trilógie, nemôže si ich nechať ujsť.

Výnimočnosť knihy je v tom, že je to detektívny ROMÁN, čo značí, že okrem detektívnej zápletky skvele vykresľuje vnútorný svet svojich hrdinov a ich bolestne poprepletané osudy.

Výber Jiřího Dvořáka bol ďalším skvelým ťahom tejto šachovej trilógie, jeho hlas (ako aj výber hudby) sa výborne hodí k povahe knihy a dokáže ešte vystupňovať jej elektrizujúcu atmosféru.

Policie review

18.08.2015 Verified purchase

Ašpirant na titul

Kniha je ašpirantom a podľa mňa veľkým favoritom na titul detektívka roka v ponuke Audiolibrix. Pre mňa jedna z najlepších, ak nie najlepšia z doteraz nahovorených kníh o Harry Holem. Jo stale lepšie a lepšie ovláda umenie udržať čitateľa/poslucháča v napätí, burcovať jeho fantáziu, hľadať odpovede spolu s hlavným hrdinom.

Knihu som si naozaj užil od prvej do (skoro) poslednej strany, kde sa mi dej troche začal pliesť s Princeznou so zlatou hviezdou na čele :)

Rozhodne odporúčam prečítať/vypočuť si až po vypočutí si predošlých dielov, hlavne Prízraku kvôli lepšiemu pochopeniu mnohých odkazov a odvolávok.

Vyhasínání mozku Martina Kleina review

18.08.2015 Verified purchase

Výnimočná kniha

Výnimočná kniha svojim námetom, hlbokým vcítením sa do ľudských myšlienok a pocitov, v neposlednom rade výnimočná interpretácia Jana Kačera, ktorá knihe dala ďalší rozmer. Výnimočné je aj to, že čím bol dej s pribúdajúcimi kapitolami jednoduchší, tým bol strhujúcejší a emotívnejší.

Smutnokrásna knižka troche podobná Mužovi jménem Ove, verím že dosiahne u čitateľov/poslucháčov podobný úspech.

Sběratel kostí review

18.08.2015 Verified purchase

Lincoln Všemohúci

Vraví sa, že len Boh vie všetko. Po vypočutí si Zberateľa kostí už o tom nie som celkom presvečený. Fakt by som dal celému príbehu 5 hviezdičiek, ale, myšlienkové pochody Lincolna Rhymea boli na mňa príliš. Nakoniec už aj na autora, (napr. keď nedokázal vysvetliť, prečo poslal dvoch detektívov do domu Amelie). Na druhej strane to prinieslo príbehu šťavu a spád (Lincoln vyrieši päť zločinov rýchlejšie, než iný detektív jeden).

Interpretáciu spomeniem len jedným slovom - excelentná!

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Bílá lvice review

07.06.2015 Verified purchase

Lepší priemer

Pri pretlaku dnešných severských autorov treba brat hodnotenie "lepší priemer" ako pochvalu. Mankell nikdy nebude písať ako Lars Keppler, alebo Gillian Flynn, ale jeho knihám rozhodne nechýba spád a napätie až do konca. Je mi ťažké hodnotiť, ktorá z jeho kníh je najlepšia a najhoršia, všetky si však držia svoju úroveň "lepšieho priemeru".

Mne osobne troche vadí, keď akčný hrdina v úplne poslednej sekunde prestrihne správny káblik na jadrovej bombe a zachráni ľudstvo, ale mnohým ľuďom sa to asi páči, lebo autori thrillerov podobné nápady využívajú dosť často.

Úplne najviac sa mi ale páčila interpretácia Jiřího Vyorálka, ktorý dokázal dať svojský charakter každej postave z čítania knihy urobil takmer divadelnú hru a aspoň u mňa knihe ako celku pridal jednu hviezdičku.

Poslední Aristokratka Rating

07.06.2015 Verified purchase