User Slaměný Hubert's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Plavý kůň Rating

21.01.2021 Verified purchase

Lordi Rating

10.01.2021 Verified purchase

Mé tety jsou víly Rating

30.12.2020 Verified purchase

Okno smrti Rating

25.12.2020 Verified purchase

Myšlenky za volantem Rating

12.12.2020 Verified purchase

Jediný příběh Rating

12.12.2020 Verified purchase

H2O a poklad šíleného oka Rating

09.12.2020 Verified purchase

Já, Poutník Rating

07.12.2020 Verified purchase

Stín větru Rating

04.11.2020 Verified purchase

Viděla jsem vraždu Rating

01.11.2020 Verified purchase

Smršť Rating

28.10.2020 Verified purchase

Nevieš dňa, nevieš hodiny Rating

25.10.2020 Verified purchase

Aristokratka u královského dvora Rating

20.10.2020 Verified purchase

Ti druzí Rating

17.10.2020 Verified purchase

Baletky Rating

05.10.2020 Verified purchase

Trhlina review

03.10.2020 Verified purchase

Velice chytlavá audiokniha

Během tří měsíců jsem tuto audioknihu poslechl hned dvakrát. Povedlo se totiž něco, co se dle mého při tvorbě Četby na pokračování a jejím následném audioknižním vydání jen tak nepodaří - a to hned od začátku posluchače chytnout a nepustit - navzdory tomu, že posluchač vlastně "ani nemá páru", co přesně ho na poslechu tak zajímá, baví. Nejspíš to bude atmosférou.

Objektivně vzato ani interpretační výkon v roli vypravěče není nic extra. Tu a tam nějaké šumly, někde až nečeská intonace, někde ujíždí ve snaze vytvořit v hlase melodii. Ale nějak se v celkovém dojmu podařilo docílit toho, že si těchto nedostatků posluchač přestane po pár minutách všímat a prostě poslouchá dál a je děsně zvědavý. Snad za to může i celkové aranžmá, hudba i dramatizované části s poslechem šelakových desek, kde se zapojí další interpreti v přesvědčivém zvukovém designu.

Šarlatán review

03.10.2020 Verified purchase

Důstojné zpracování

Dramatické podání stejně dramatického osudu. Jsem rád, že jsem mohl slyšet. Vychutnal jsem si jak Hlavicovu interpretaci, tak doslov i hudební složku audioknihy. Jsem moc rád, že si vydavatelství dalo záležet. Navíc audiokniha vyšla prakticky paralelně s knihou i filmem. Posluchač se tak stává nedílným aktérem dění, jelikož o nic nepřichází, nebo nepřichází "s křížkem po funusu". Nebojím se ani říct, že audiální zpracování má v tomto případě proti knize přidanou hodnotu.

Mlýn review

03.10.2020 Verified purchase

Audiokniha, která si zasloužila interpreta, který nedezinterpretuje

Poměrně zajímavá (z větší části fiktivní) sonda do života jedné rodiny. Bohužel pro interpretaci byl vybrán Pavel Soukup, který sice nedělá chyby a je schopen "zvoleje" přečíst jakýkoli text tak, že zní dobře. Bohužel jen na první zdání. Ve skutečnosti jeho interpretace svévolně proměňuje charaktery postav a nejde ani tak po smyslu příběhu nebo vět v rámci kontextu konkrétní pasáže, ale po smyslu slov. To znamená, že narazí-li na "uražená", přečte větu patřičně expresivně, stejně tak, když je v textu psáno, že někomu bylo něco "úplně jedno", přehání onu ledabylost v tónu - z vyprávění se tak stává pohádka, která může znít smířlivě a laskavě, jak to už Soukup umí podat. Bohužel ale takové zdání vytváří Soukup svévolně - a kdo ví, proč mu v tom režie nedokázala, nebo nechtěla, zabránit. Ve zkratce se dá tedy říct, že Pavel Soukup toto dílo, bohužel, dezinterpretuje.

Tapetář review

03.10.2020 Verified purchase

Rozhodně přínos

Tahle audiokniha se určitě povedla. Z režijního i interpretačního hlediska přináší kvalitně zpracované vyprávění, které je přínosem samo o sobě, jelikož je poměrně důkladnou sondou do mysli i dobového (a lokálního) postavení jednoho mladého chlapce, který to (ze zjevných důvodů) neměl právě jednoduché. Není rozhodně marné si připomínat, že to není ještě tak dávno, co byly poměry úplně jiné - a pokud se tak stane prostřednictvím dobře udělané audioknihy, tím lépe.

Parfém - příběh vraha review

03.10.2020 Verified purchase

Audiokniha, která chce trpělivost a čas

Nejspíš nemá význam se vyjadřovat k příběhu. Snad jen stačí říct, že navzdory slibnému začátku chce většina díla velkou trpělivost a čas. Každopádně po audioknižní stránce se jen těžko hledá, co by se dalo vytknout. Byla odvedena kvalitní práce včetně výběru interpreta. Zmínil bych snad jen, že interpretace by si v tomto případě možná zasloužila o čtvrtinu rychlejší tempo.

Zelená míle Rating

03.10.2020 Verified purchase

Betónová blondína review

03.10.2020 Verified purchase

Prostě drsná losangeleská kriminálka, jak má být

Někdy prostě přijde čas na dobrou kriminálku. A ty od Michaela Connellyho rozhodně patří mezi ty nejpoctivější. Poprvé začal psát příběhy s hlavním protagonistou Hieronymem (řečeným Harrym) Boschem na počátku devadesátých let. Já slyšel první z příběhů (Černá ozvěna) loni na podzim v českém audioknižním vydání v interpretaci Martina Preisse. O tři měsíce později jsem pak zhltnul další díl Černý led. A jelikož už jsem byl po měsících čekání netrpělivý, pustil jsem se do dalších pokračování ve slovenském překladu Patricka Franka, který vydalo nakladatelství Slovart a audioknižně obratem i publixing.

Jsem nadšený! S poslechem ve slovenštině nemám nijak dlouhé zkušenosti, o to více mne překvapilo, jak snadno se mi vydání od Publixing poslouchají, především pak intepretace Petera Kočiše a Iva Gogála, který se zasloužil i o audiální podobu příběhů Harryho Bosche. Chtělo by se říct, že Gogál je slovenský Martin Preiss. Ve skutečnosti by to mělo být spíš obráceně, jelikož technicky vzato slovenská audioknižní řada Harryho Bosche začala vycházet o více než tři měsíce dříve než ta česká.

Mám rád ty charismatické, chraplavě hutné a přitom citlivé hlasy hereckých nadsamců, kterými jsou obdařeni interpreti audiálních kriminálek. Gogálova výslovnost je zřetelná a přitom přirozená, tvorba vypravěčského charakteru vychází maximálně vstříc Connellyho dílu. No a příběh s názvem Betónová blondína? Pro mne zatím nejlepší Bosch – sériové vraždy, pornografický průmysl, LAPD, prostě drsná losangeleská kriminálka, jak má být.

Všemi dary obdarovaná review

03.10.2020 Verified purchase

Proč vícehlasá četba?

M. R. Carey se nechal inspirovat nejspíš podobně jako David Koepp (v knize Parazit) tím, jak doopravdy funguje houba ophiocordycept, která napadá živé tvory (běžně mravence) a přes různé peripetie nakonec docílí toho, že z jejich těla „vyraší“ vzhůru houbová plodnice, která následně rozpráší své spóry.

Zatímco Koepp pojal svůj příběh jako crazy sci-fi o velice prohnané houbě/plísni, která působí destrukci v rámci několika málo minut až hodin a „prožere“ se prakticky čímkoli (hlavní hrdinové se snaží zabránit jejímu rozšíření), M. R. Carey přišel už v roce 2014 se svého druhu zombie apokalypsou, kdy mrtví lidé, jejichž nervovou soustavu zčásti nahradila a nyní ovládá houba ophiocordyceps. Mnoho přeživších už není, zato se zdá, že existují tací „vyvolení“ u nichž nedojde k úplné zkáze a nestanou se z nich v plné míře nemyslící „hladovci“.

Bylo to poutavé, promyšlené s propracovanými vztahy mezi postavami. A to nemluvím o tom, že Carey pokládá zajímavé otázky po lidskosti nebo pojetí lidství ve filozofickém i druhovém slova smyslu. Všichni tři interpreti podali v režii Hynka Pekárka skvělý (téměř třináctihodinový) výkon, nelze si stěžovat, bylo to živé a dynamické. Jedinou výhradu mám v tom směru, že vůbec nemuselo jít o vícehlasou četbu. Tón a charakter vypravěče, který vypráví o postavách ve třetí osobě, se v knize nemění, je to tentýž charakter bez ohledu na to, o kom hovoří – a někdy ani není zřejmé proč se právě ve které chvíli změnil hlas. Tím spíš, že například Vasil Fridrich tak vyfasoval vyprávění zaměřené na všechny mužské postavy. Člověk si tak klade otázku „proč“, nebo zda by to vlastně neutáhl s přehledem celé sám? Ale to bychom pak zase přišli o velice přesvědčivý výkon Kláry Sedláčkové Oltové, což by v téhle chvíli už byla škoda.

Tma review

03.10.2020 Verified purchase

Vytěžit téma

Při výběru Kočiše mělo vydavatelství šťastnou ruku. Tma je důkladnou sondou do mysli rozrušeného muže. U Kariky obyčejně významnou část díla tvoří vnitřní monolog - Tma však dokonce žádné dialogy prakticky neobsahuje. Jde o brutálně přesvědčivou a přitom komorní studii samoty a strachu z neviděného. Peter Kočiš pak tyto monology utáhne jakoby nic. Klobouk dolů. Nakolik jde o tentýž literární typ vypravěče jako s případě Strachu, respektive muže, kterému to v manželství nefunguje a hned na prvních stranách odchází do ústraní, kde je konfrontován především sám se sebou, to by bylo na dlouhou diskusi - stejně jako jaký má Karika problém s manželkami a lesy). Každopádně znám takové, kteří si mnohem více cení Tmy než Strachu – kvůli tomu jak na dřeň Karika vytěžil jednoduché téma.

Strach review

03.10.2020 Verified purchase

Sice guilty, ale rozhodně pleasure

Opět se mi potvrdilo, že se vyplatí romány poslouchat v originálním jazyce, pokud nám to jenom jazykové vybavení dovolí (a slovenština prakticky žádné nevyžaduje). Hned je na tom poslechu něco opravdovějšího. Zpracování je i po stránce hudebních ploch relativně minimalistické. Ovšem narativní struktura Strachu je mnohem dynamičtější něž v případě Tmy. Je plná rozličných vztahů mezi postavami a stresujících dialogů. Zdroj hrůzy se více potkával s tím, co zrovna děsí i mne. Účinek autorovy schopnosti probudit hrůzu se stupňuje právě tam, kde se rozhodne předmět strachu ponechat (nutno říct, že z logických důvodů) bez popisu. Poslech jsem si každopádně velice užil.

Terapia review

03.10.2020 Verified purchase

Terapia splnila očekávání

Sebastian Fitzek vydal svou Die Therapie poprvé před čtrnácti lety. Slovenského překladu jsme se dočkali od vydavatelství Tatran v roce 2018 a českého teprve loni. Není divu, že po masivní produkci thrillerů v posledních deseti letech nás už Fitzek zase tak moc nepřekvapuje. Na druhé straně je ale oproti této „pozdější“ produkci jeho tvorba něčím ryzí a žánrově čistá – podobně jako Prokletý ostrov Dennise Lehana, který vyšel jen tři roky před Terapií. Dokonce najdeme v příbězích obou autorů i několik průsečíků, byť Fitzek svůj román zpracoval zcela jinak a dochází k jiným východiskům.

Interpretace audioknižního vydání se pro vydavatelství Publixing zhostil již osvědčený Peter Kočiš, kterého jsme mohli zaregistrovat například jakožto interpreta Karikových románů Tma nebo Strach. Není tedy divu, že ani tato rozsahem spíše kratší audiokniha (jen málo přes sedm hodin poslechu) mu nečinila žádné potíže. Utáhnul ji bez ohledu na to, že obsahuje nepříliš mnoho dialogů (kupříkladu Tma neobsahuje prakticky žádné), i na to, že byla vyprávěna celá ve třetí osobě, čili zvolil poněkud dokumentárnější přístup.

Celé pojetí audiálního vydání je v tomto případě příznačně chladné a až klinicky sterilní, kapitoly se nazývají „Prvá kapitola“, „Druhá kapitola“ atd., přičemž jediný hudební motiv (filmově dramatická znělka) zazní v samém úvodu audioknihy a pak na úplném konci. Což je sice běžnou praxí vydavatelství (pokud tedy nevloží hudební motiv pod mluvené slovo na několika dobře zvolených místech nahrávky, jako v případě Betónové blondíny), ovšem v tomto případě to vůbec ničemu nevadí, naopak tento přístup umocňuje ono odůvodněné vzduchoprázdno, v němž se vyprávění odehrává. Přičteme-li k tomu, že Fitzek nám v rámci Terapie předkládá žánrově čistý, navíc velice chytře napsaný, psychothriller, je Terapia audioknihou, která nabízí příjemně napínavý poslech, který splňuje očekávání, a kde je s ohledem na dílo vše, jak má být.

Moje matka Marlene Dietrichová review

03.10.2020 Verified purchase

Můj rozhodně neoblíbenější životopis

Na to, jak biografie obecně moc nevyhledávám, mě tahle vyloženě pohltila a těch něco málo přes osm hodin jsem dal asi během tří dnů. Prostě jsem poslouchal při každé příležitosti. Není divu, že se audiokniha ocitla na stupních vítězů v kategorii Nejlepší vícehlasá četba v ceně Audiokniha roku 2019. Prostě šlo o jednu z těch vydařenými spoluprací mezi Euromedia Group a Radioservisu. Vedle sebe „postavili“ Janu Strykovou s jejím osvědčeným lehce sarkastickým tónem, Vilmu Cibulkovou (kdo jiný by mohl přesvědčivě interpretovat dopisy té Marlene, ženy žen), Ester Valtrovou a Ivana Řezáče, který si vzal na starost všechny repliky a hlavně dopisy Marleniných nápadníků. Vznikla tak velice pestrá, kompatibilní a sevřená koláž doplněná dobovou hudbou a střípky dokumentárních záznamů.

Na jedné straně biografii vypráví dcera Dietrichové čili Maria Riva (odtud název Moje matka Marlene Dietrichová). Z pozice dcery však hodnotí život matky jen tu a tam, sama se ve vyprávění objevuje jen, pokud je to nezbytné – o to přesvědčivější a beletristicky dokumentárnější dojem vyvolává tato biografická próza o ženě, která byla tolik hrdá na své nohy (měla je dokonce pojištěné na 1 milión dolarů), a která se znala s Hemingwayem, pletla hlavu Remarquovi nebo třeba Jeanu Gabinovi… Rozhodně doporučuji poslech i těm, kdo by zatoužili po nějakém vhledu do dobové filmové praxe.

Planeta opic review

03.10.2020 Verified purchase

Těžko hledat nedostatky

Těm, kteří rádi poznají, jak byly některé dnes už notoricky známé příběhy napsány, můžu Planetu opic jedině doporučit. Jeden totiž kolikrát „ví, o čem to je“, zná „základní myšlenku“ případně „poselství“, nebo viděl alespoň jedno z filmových zpracování. Ale jaké bylo to dílo původně (jak bylo napsáno), to vlastně dost často nevíme - dokonce zapomínáme, že to vlastně nevíme.

Já takhle do nedávna nevěděl, jak byla napsaná 2001: Vesmírná odysea, nebo co všechno se píše v Růžích pro Algernon. A když jsem sáhl po Planetě opic, zjistil jsem, že je to jasná volba pro všechny, kteří před sci-fi vystavěné na efektních světech nebo akčních scénách, dají přednost zkoumání základních otázek. V tom jsou si například Růže pro Algernon a Planeta opic podobné: Totiž obě knihy si mimo jiné kladou za cíl ptát se po tom, co je to inteligence, co má společného s duší, a kde se věda rozchází s morálkou a lidskostí. Takže, komu nevadí, že jsou to (co se žánru týče) zkrátka „šedesátky jak vyšité“? Mně ne. A audioknižní zpracování? To skoro nemá význam hodnotit. OneHotBook plus David Novotný v režii Hynka Pekárka – být to výtvarné dílo, jeden aby si na hledání nedostatků bral zlatnické kukátko.

Růže pro Algernon review

03.10.2020 Verified purchase

Tohle se prostě musí slyšet...

Mnozí z vás možná znají stejnojmennou inscenaci Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné. Už od roku 1993 v ní hlavní roli ztvárňuje Jan Potměšil - tentýž se postaral o interpretaci audioknižního vydání Keyesovy novely. A jde o obdivuhodně přesvědčivý interpretační výkon, od pasáží, které vypráví Charie, který "se moc chce stát chitrý" po Charlieho, který se pozastavuje nad tím, jak někteří vědci dostatečně nezohledňují interdisciplinární aspekty své akademické specializace a nechají se omezovat kvazimutikulturálním západním diskurzem.

Takže takhle audiokniha rozhodně stojí za poslech. Nehledě na to, že člověka neúprosným způsobem nutí sáhnout si do svědomí a znovu přehodnocovat, do jaké míry v našich očích utváří lidství inteligence, morálka atd...

Krv nie je voda review

03.10.2020 Verified purchase

Když se vyjde vstříc autorovu stylu

Jelikož jako čtenář jsem docela lenoch, hodně si vybírám, co skutečně budu a co nebudu číst. Už z toho ohledu, když mám zkusit nového autora, hnedle se dívám, jestli od něj náhodou není něco vydaného i audioknižně. Prvně poslechnu ukázku, třeba během nakupování, a pak třeba i celou audioknihu během každodenního ježdění MHD. Každopádně není divu, že jako posluchač audioknih jsem v případě Dominika Dána nejprve sáhnul po Rudém kapitánovi, jelikož ten jediný vyšel česky v interpretaci Martina Stránského. Když se mi dílo v audiálním vydání líbí, o to víc mě těší, když zjistím, že vydavatel čas od času přihodí další díl série nebo další dílo téhož autora. Čili, když se mi po poslechu Rudého kapitána zastesklo po Dánově poetice, řekl jsem si, že budu pokračovat tentokrát v originálním znění. Krv nie je voda je z hlediska literárního světa chronologicky následujícím románem, tak jsem měl možnost srovnat Stránského podání s podáním dnes již dva roky zesnulého Mariána Geišberga… Oba jsou bezvadní a každý tomu dává něco specifického. Co interprety ovšem spojuje, to je umění nechat vyniknout specifický Dánův autorský styl, který dává (při nejmenším posluchači) vychutnat si pocit, že jsme (slovy herce Jana Vlasáka) s vypravěčem tak nějak natěsno. A věřím, že posluchači tenhle pocit familiární blízkosti, zvláště díky přesvědčivé interpretaci a poctivé vydavatelské práci, dokážou ocenit. Že jsou jednotlivé Dánovy kriminální romány stejně jako celá série Naše Město důmyslnou skládankou, to snad ani není třeba dodávat.

Posledný kojot review

03.10.2020 Verified purchase

Tenhle Bosch se poslouchá sám

Losangeleský policista Harry Bosch má zase průšvih, takže ho na chvíli (nikdo neví, jak dlouhou) dají stranou. Jenže to není jediná věc, která Bosche trápí. Jeden úplně cítí, jak hrdina, který se nesměje, nanejvýš cynicky ušklíbá, prochází městem, kde z hydrantů zavlažují rozpálenou vozovku.

Audioknižního vydání ve slovenském překladu se již tradičně ujalo vydavatelství Publixing a interpretace (stejně jako v předchozích dílech) mužný Ivo Gogál. Znovu musím vyzdvihnout, jak výborně působí zvukový efekt telefonního hovoru, aplikovaný na ty repliky, které zaznívají z opačného konce linky. V audioknize Betónová blondína tu a tam efekt pohltil i kratší uvozovací větu, zde však byla práce mistra zvuku perfektní.

V neposlední řadě oceňuji též příznačně noirovou znělku na začátku i konci audioknihy, byť jsem tentokrát trošičku postrádal ony vhodně umístěné hudební plochy, které v předchozím Boschově dobrodružství sice nedělily kapitoly, nýbrž na dobře vyhlédnutých místech vbíhaly pod mluvené slovo. Tak jako tak jsem si poslech velice užil a těším se na další.

Smysluplná vražda review

03.10.2020 Verified purchase

Smysluplná práce

Jde v pořadí o pátý díl „marplovské“ série a i tento doprovází melodie Daniela Tůmy a Ondřeje Timpla. Lze jen konstatovat, že tento typ smyčcové i klavírní hudby s příběhem Marplové výborně koresponduje. Snad až na prvky thereminovoxu, který v tomto případě (byť měl nejspíš vzdát hold skladateli znělky seríálu Vraždy v Midsomeru) nechtěně vyvolává dojem, že za vše mohou návštěvníci z jiné planety. Každopádně je příjemné slyšet, jak některé hudební motivy provázejí celou sérii a ozývají se v tu pravou chvíli i v této bezmála sedmihodinové audioknize.

I v tomto případě se Brousek ml. trochu „odvázal“ a z hravosti, humoru i decentní situační komiky textu vytěžil maximum. Na druhé straně mu však (stejně jako Jitce Ježkové v jiných dílech) vždy některý z charakterů sklouzává do oblasti karikatury. V případě Smysluplné vraždy jde o postavu slečny Jolly Belleverové.

I přesto však lze říct, že AudioStory na této sérii odvádí stále dobrou (ne-li lepší) a především smysluplnou práci.

Vlak z Paddingtonu review

03.10.2020 Verified purchase

Kvalitní zpracování

Ve čtvrtém dílu „marplovské“ série, kterou pro VOXI na klíč natáčí AudioStory se role vypravěče ujala Jitka Ježková (slyšeli jsme ji už v Zapomenuté vraždě), a repliky Jane Marplové nadále čte Růžena Merunková. Osobně musím říct, že Ježková v této šest a půl hodiny dlouhé audioknize působí o poznání přirozeněji než v předchozím svém marplovském počinu. Snad, že jí více sedl charakter hrdinky, nebo se již stačila více sžít s autorčiným stylem. Každopádně jde o velice příjemný poslech, který od prvních minut dává poznat, že tenhle případ bude mít tu správně britsky dramatickou atmosféru provázanou s kapátkem odměřovanými dávkami humoru, a který se v mnohém vyrovná kvalitám mnou posledně vychválené Mrtvé v knihovně.

Pachuť smrti review

03.10.2020 Verified purchase

Někdy se to zkrátka nepovede

Po šesti letech se pozornost České rozhlasu opět obrátila k britské spisovatelce P. D. Jamesové. Pod režijním vedením Vlado Ruska se interpretace překladu Jiřího Lexy, o jehož rozhlasovou úpravu se postarala Věra Mašková, ujal Jan Vondráček.

Vondráčka už jsme mohli slyšel při spoustě příležitostí. Nejznámější je nejspíš jím interpretovaná série kriminálek Jefferyho Deavera, dále má ale na svědomí také třeba Tuláka po hvězdách, Sekáče Terryho Pratchetta, nebo se podílel na úžasném Čekání na Bojanglese. Jeho hlas je velice příjemný, melodický a patří k těm, které si snadno zapamatujete.

Vzhledem k tomu, že jde o román poprvé vydaný roku 1986, nenajdeme v něm příliš mnoho moderní technologie ani nejnovější forenzní a kriminalistické metody. Co víc, jde o případ, který se zdá být do značné míry bezčasý – a pokud si nedáme dobrý pozor, mohli bychom si děj zařadit stejně dobře do padesátých let.

Toto bezčasí jistě není nedostatkem autorčiny prózy, nicméně, jako by se zhoubně šířilo i samotnou četbou. Nejednou se může posluchač přistihnout při představě, že se většina scén odehrává krátce po sobě, ne-li zároveň, prakticky v průběhu jedné dlouhé noci a všichni účastníci už začínají být poněkud unavení, nebo dokonce přetažení. Poslech se tak stává něčím na způsob šestihodinové prohlídky galerie, kde na stěnách v pravidelných rozestupech visí bezmála tentýž obraz. Škoda… Přitom všechny faktory mluvily pro to, aby výsledkem byl skvělý posluchačský zážitek. Výsledný dojem je bohužel jiný.

H2O a tajná vodní mise Rating

26.08.2020 Verified purchase

Malý Princ Rating

09.08.2020 Verified purchase

Svědkyně obžaloby a další povídky review

31.07.2020 Verified purchase

Příběhy, které jsem si užíval

Interpreti byli výteční, obzvláště mě bavili Brousek mladší, Hlavica a oba Preissové. Některé příběhy už jsem znal z dřívějších rozhlasových zpracování (Slavičí hnízdo, Rádio aj.), ale to vůbec nevadí. Bylo zajímavé si příběhy poslechnout tak, jak je Agatha napsala. Byť v překladu, samozřejmě. Jen škoda těch "čtyřiadvaceti černých ptáků" (four and twenty blackbirds), které má už český čtenář v povědomí jinak, že? Vůbec nejvíc mě bavilo Dobrodružství pana Eastwooda (někteří znají jako dramatizaci s názvem Záhada španělského šálu). A jako hvězda večera na konec přišla i Svědkyně obžaloby. Jsem rád, že tenhle povídkový výbor vyšel a doufám, že nebyl poslední.

Šlachta - Třicet let pod přísahou Rating

28.07.2020 Verified purchase

SPRÁVNÁ PĚTKA na útěku Rating

28.07.2020 Verified purchase

Schindlerův seznam Rating

28.07.2020 Verified purchase

Hanba Rating

25.07.2020 Verified purchase

Velké dobrodružství Čtyřlístku Rating

25.07.2020 Verified purchase

Táta za všechny prachy Rating

25.07.2020 Verified purchase

Hrdinův atlas smrtících draků Rating

25.07.2020 Verified purchase

Dokonalá manželka Rating

25.07.2020 Verified purchase

Osvobození Rating

25.07.2020 Verified purchase

Tajemství Hrobaříků Rating

25.07.2020 Verified purchase

Rekonstrukce Rating

25.07.2020 Verified purchase

Deník kastelána Rating

25.07.2020 Verified purchase

Nestydaté plavky review

25.07.2020 Verified purchase

Jeništa se v payneovském vypravěči našel

Je každopádně třeba říct, že Colm Moran není Nick Twisp z Mládí v hajzlu, ovšem nepostrádá jeho jaksi málo zkušené klukovství, smysl pro neotřelá řešení prekérních situací, ale i nerozhodnost v tu nejméně vhodnou chvíli. Lze věřit, že bude-li Jeništa pokračovat v četbě C. D. Payna, bude si stále jistější, ještě více si zvykne na svérázný autorův styl a upevní si v sobě typické charaktery jeho postav. První dvě tři hodiny poslechu Nestydatých plavek se totiž posluchači mohou jevit jako poněkud rozpačité, i tempo interpretace je trochu pomalejší. Pak ale Jeništa přestane charaktery postav jen tak oťukávat a rozjede to pořádně, již plně si vědom, v čem tkví Paynův vypravěčský humor, takže přestane být pochyb, že jde o humoristickou prózu. Zvláště pak, když se na scéně objeví zakladatel magazínu Moderní překližka.

Dvojice Hynek Pekárek a Petr Jeništa už je dozajista sehraná a na této audioknize je to znát, koneckonců spolu pracovali jak na Kingově Osvícení, tak na jeho volném pokračování Doktoru Spánkovi. Tenhle úkrok od hororu k humoru byl jistě pro oba vítanou změnou, ale i výzvou. O to více muže překvapit, jak se po počáteční rozpačitosti Jeništa v payneovském vypravěči našel a jak jiný s ním dokáže být.

Autismus & Chardonnay (1+2) review

25.07.2020 Verified purchase

Důstojné audiální vydání s vypravěčským posunem

Jsou audioknihy, které poslechneme kdekoli, třeba během cestování tramvají, ve frontách v nákupním centru, za volantem nebo tiše v křesle s hrnkem kávy a podobně. A jsou takové, ke kterým se hodí klid a možná i to víno. Někdy je totiž třeba nejen jídlo ale i poslech tak nějak „strávit“, prožít, promyslet, prodýchat, zkrátka vstřebat a tu a tam zapít. Mezi takové lze počítat i Autismus & Chardonnay 1+2 Martina Selnera.

Texty jsou velice citlivě napsané a Selner v nich balancuje na hraně humoru, dojetí, patosu i cynismu. Dát ovšem takové tvorbě zvuk je pak o to těžší, zvláště, když mnoho replik v začleněných miniepizodách pochází z úst autistů nebo osob s Aspergerovým syndromem. Davidu Novotnému i režisérce Alexandře Bauerové bylo jasné, že v dialozích nesmí dojít ke křečovité imitaci mluveného projevu těžkého autisty, jelikož by náhlý zvrat v poloze hlasu a výrazu působil křečovitě a nejspíš by se minul účinkem: Totiž zarputilá snaha přiblížit se realitě by mohla snadno vyznít jako parodie – což bylo pochopitelně to poslední, co by si tvůrci přáli.

Vzhledem k tomu, že audiokniha vychází ze Selnerem už převyprávěných (byť reálných) situací, a také k tomu, že je jako médium stavěná na interpretaci, muselo, jak už jsem zmínil, dojít k jistému posunu v uchopení. To, co jako posluchači ve finálním řešení slyšíme, je tedy kombinace napodobení reality s jemnou stylizací, která odpovídá tónu a zabarvení Selnerova vyprávění. Což ovšem nic neubírá na intenzitě posluchačského prožitku, naopak. A to je důvod, proč tento audiální počin zařadit do kategorie audioknih, které vyžadují dávkování. Pokusí-li se ji totiž posluchač zhltnout najednou, brzy přijde na to, že to nepůjde, že je toho (především pocitů) zkrátka moc.

Obchod na korze review

25.07.2020 Verified purchase

Klobouk dolů za ty výkony

Smekám před všemi herci, kteří podali tak výrazné herecké výkony - přitom to zdaleka neměli jednoduché (včetně dialektu).

Obzvláště výrazný pak byl Jaroslav Plesl. Cením si i velice vydařeného zvukového designu. Ve zkratce: Skvěle podaná klasika s drsným tématem.

Klub divných dětí review

25.07.2020 Verified purchase

Skvěle ztvárněné charaktery

Vypravěčům Klubu divných dětí se podařilo pod režijním vedením ztvárnit charaktery, které jim věkově neodpovídaly, až překvapivě přesvědčivě, bez jakékoli stopy pitvoření, přehánění, nadbytečné ilustrace. Naopak většina emočního vyklenutí vyzdvihla původní potenciál díla v daném místě. A co víc, nejenže nejspíš přesvědčí cílovou skupinu, ale i dospělého posluchače, kterému z výše zmíněných důvodů nebude nijak zatěžko poslouchat také.

Sapiens review

25.07.2020 Verified purchase

Vyprávění příběhu lidstva, které si udrží pozornost

V případě audioknihy Sapiens se podařilo předat ne právě stručné dílo nebeletristického charakteru posluchačům tak, že i zaryté příznivce beletrie nenapadne si postesknout, že kniha nemá dialogy, že postrádá přirozenou gradaci atd... Aniž by se za slovy odehrával příběh, vyprávění si udrželo pozornost, a co víc, dokonce zvědavost, až do konce. Výborně zvládnuté čtení po smyslu i naladění na autorský styl hned od první kapitoly, což zvláště u odborných audioknih nebývá zvykem.

Velká vlaková loupež review

25.07.2020 Verified purchase

Reportážní styl a retrospektiva

Michael Crichton (mimochodem autor románové předlohy Spielbergova Jurského parku) se nechal volně inspirovat skutečnou události z roku 1855, kdy bylo při vlakové loupeži mezi Londýnem a Folkestone ukradeno zhruba sto kilogramů zlata.

V románu, který knižně vyšel pod názvem Čtyři klíče, sledujeme uhlazeného Edwarda Pierce, kterak se se svým "týmem" snaží prostřednictvím důmyslných intrik získat právě ony čtyři klíče - bez těch se zkrátka loupež neobejde. (Kdyby měl někdo zájem: I tenhle příběh byl zfilmován, dokonce si ho Crichton sám režíroval a do hlavní role dosadil Seana Conneryho).

Prózu v rozhlasové úpravě vydané Radioservisem čtou v režii Izabely Schenkové Lukáš Příkazký (znáte ze seriálu Rapl) a Martin Preiss (načítá například kriminálhy s Harrym Boschem). Takže proti sobě stojí hutný, nízko posazený hlas, z nějž je zkušenost s detektivní prózou vyloženě cítit, a řízný hlas mladíka, který do koncepce vnáší prvek jakési kamelotské drzosti.

Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si zvykl na reportážní styl a retrospektivní pojetí vyprávění, nicméně poslech jsem si užil. Především pak ono stoupající napětí podpořené jednak množstvím zádrhelů, které se na cestě ke zlatu vyrojí, jednak dobře zvoleným hudebním doprovodem.

Maigretův první případ review

25.07.2020 Verified purchase

Ten Maigret je prostě pořád lepší...

Částečně má člověk tenhle dojem i proto, že s Maigretem v podání Jana Vlasáka strávil osm "epizod" a postava komisaře už je mu tak nějak familierně známá. Na druhé straně ten citlivý přístup, s jakým Maigretovy případy Vlasák pod vedením Hynka Pekárka interpretuje (sám tvrdí, že má rád, když jsou on i posluchači tak říkajíc "natěsno"), je zkrátka nezaměnitelný.

V neposlední řadě jsem si pak tento případ užil proto, jaký je: Totiž, jde o první Maigretův případ, nicméně v pořadí byl napsán jako jubilejní 30. A vyprávěný je Simenonem právě s tím vědomím, že čtenáři komisaře moc dobře znají a ocení tedy drobné zmínky, které jim Maigretovy začátky zařadí do kontextu - včetně narážek na později instalované ústřední topení. I s ohledem na to jaksi nostalgické ohlédnutí do minulosti je atmosféra podpořena poněkud tesknější variací posluchačům již dobře známé melodie.

Šikmý kostel review

25.07.2020 Verified purchase

Když herečka ženštější být nemůže

Jsem moc rád, že se Vilma Cibulková ustálila nejen v říši mluveného slova, ale i konkrétně ve světě audioknih. Určitě jste zaznamenali Vyhnání Gerty Schnirch, Zlodějku knih nebo výkon v Mojí matce Marlene Ditrichové... a teď Šikmý kostel.

Pro mne je Cibulková audioknižně stále lepší, ale hlavně je její hlas prototypem toho zemitého ženství, které některé prózy a vypravěčky zkrátka potřebují. Manželka říká, že Cibulková je tak ženská, že ženštější už být nemůže... myslím, že má pravdu a že je to dobře.

Na chalupě s moderním fotrem review

25.07.2020 Verified purchase

Když text interpretovi sedne

Co říci k tématu knih (potažmo audioknih) blogerů? Někteří z nich si své audioknihy načtou sami, jiné zastoupí profesionální interpreti - setkal jsem se s oběma přístupy a musím říct, že oba mají něco do sebe. Například Janu Maxiánovi tenhle typ prózy dost sednul. Zhltnul jsem za jedno odpoledne, příjemně jsem se bavil a odpočinul si od těžší a emočně náročné literatury. Jsem moc rád, že audionahrávka zněla právě tak, jak zněla.

Medvídek Pú review

25.07.2020 Verified purchase

Interpretace, která nezklamala

Medvídka Pú jsem měl moc rád už jako dítě. Tenhle počin od vydavatelství Tympanum mě ale zaujal také proto, že už to bylo poněkolikáté, co jsem u audioknihy pro děti viděl napsaného pro mne do nedávna (interpretačně) neznámého Vojtu Kotka (ten má na svědomí mimochodem také Dahlova Jakuba a obří broskev). A ani jeden z těchto jeho interpretačních počinů mě nezklamal.

Fantastický pan Lišák review

25.07.2020 Verified purchase

Audiokniha, u které se dospělí nenudí

Na existenci Roalda Dahla jsem přišel před lety, když mě začaly bavit horory (jednu z jeho povídek dokonce zfilmoval A. Hitchcock, ale to sem teď nepatří). Že Dahla proslavily mimo jiné prózy pro děti, to jsem měl pochopit až s Karlíkem a továrnou na čokoládu a Fantastickým panem Lišákem (který byl mimochodem taky moc pěkně filmově adaptován).

Navíc tenhle počin od vydavatelství Tympanum mě zaujal také proto, že už to bylo poněkolikáté, co jsem u audioknihy pro děti viděl napsaného svého oblíbence Davida Novotného - a musím říct, že ani tentokrát rozhodně nezklamal.

Ve zkratce: Jsem moc rád, že stále existují (a tu a tam vznikají nové) prózy pro ty nejmladší, u kterých dospělí neumírají nudou, naopak, které si mohou užít. A tím spíš mě těší, že totéž platí i o audioknihách.

Umina verze review

25.07.2020 Verified purchase

Hakl, Novotný a trpký humor

Tahle audiokniha je pro mě taková letní záležitost. Poprvé jsem ji poslouchal už loni právě touhle dobou a doteď mě překvapuje, kolik z ní toho ve mně zůstalo. Ano, je o vztahu muže a umělé ženy, což by se na první pohled mohlo jevit jako takové to stokrát napsané sci-fi o lidech a robotech, možnostech porozumění atd... Jenže tohle napsal Hakl, takže od začátku cítíme, jak "český" přístup k tematice i příběhu, se nám tu předkládá. A tím je tahle kniha pro mne ohromně zvláštní a zajímavá. Včetně toho typického trpkého humoru či humoristické trpkosti. A David Novotný tady v Burešově režii nejen zvládl záludnosti Haklova košatého stylu, ale právě ono balancování mezi cynismem a něhou. Ještě před 14 dny, kdy jsme byli na Vltavě na lodičkách, jsem si vzpomněl na Umu, která chtěla dělat to, co lidé obyčejně dělají, třeba jezdit po řece ve šlapací labuti.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami review

25.07.2020 Verified purchase

Interpretace zapálená pro věc

Michia Kaku jsem objevil už v roce 2012, kdy jsem hltal jeho Hyperprostor. Tento vynikající teoretik, astrofyzik a spisovatel má totiž obrovský talent podat běžnému člověku jinak těžko představitelé informace, problémy a souvislosti tak, že si je nejen může představit, ale má také značnou šanci je pochopit. Není divu, že mezi jeho přátele patří držitelé Nobelových cen a svého času také Stephen Hawking.

Jelikož mám rád knihy Yuvala Harariho a dvě jsem nedávno poslouchal v audiálním vydání (Sapiens a Homo Deus), rovnou jsem navázal Budoucností lidstva. Mimochodem to do sebe pěkně zapadlo. Názory se doplňovaly. Takže, pokud vás zajímá, jak funguje vesmír a jak v něm můžeme a nemusíme figurovat my (zkrátka, jaké máme možnosti), tuhle audioknihu můžu jedině doporučit. Nadto Táborského interpretace je příjemně zapálená pro věc.

Jen musím varovat slabší povahy: Myšlenky na vesmír, jeho velikost a formy zániku mohou působit stavy podobné úzkosti. Alespoň já to tak mám.

Touha Rating

23.07.2020 Verified purchase

Báječný krámek s čokoládou Rating

15.07.2020 Verified purchase

Zamilované povídky Rating

09.07.2020

Čarodějnice Rating

04.07.2020

Projekt pes (ten můj) Rating

21.06.2020 Verified purchase

Poklad byzantského kupce review

12.06.2020 Verified purchase

Důležitý Exner v rozhlasové úpravě

Exnerů na současné audioknižní scéně není moc. Každého dalšího si tedy velmi cením. Navíc Poklad byzantského kupce je dílo, podle kterého se svého času jmenovalo klání českých autorů detektivek, kde hlavní cenou bylo vydání románu ve vydavatelství Moba.

Případ kapitána Exnera z počátku 60. let čte nyní 56 let po prvním vydání Tomáš Jirman, přičemž v rozhlasové úpravě Evy Lanartové a režii Tomáše Soldána se příběh vysílal letos z kraje roku v rámci pořadu Četba na pokračování. Jsem moc rád, že jsem se tímto způsobem mohl s příběhem seznámit. Subjektivně mi dělící hudební předěly moc nesedí, zato úprava i interpretace jednoho příjemně svádí poslouchat dál. Jirman vychází vstříc náladovým změnám, kdy se střídají rozhovory s podezřelými, scény z Exnerova soukromého života (obyčejně zamotaný vztah s mladou slečnou) a pasáže, kdy je třeba, aby na někoho přitlačil.

Jeden z nás Rating

10.06.2020 Verified purchase

X způsobů smrti Rating

10.06.2020 Verified purchase

Devátý hrob Rating

10.06.2020 Verified purchase

Motiv X Rating

10.06.2020 Verified purchase

Malé ženy Rating

10.06.2020 Verified purchase

Pane Bůh, tady Anna Rating

10.06.2020 Verified purchase

Temný karneval Rating

10.06.2020 Verified purchase

O krok pozadu Rating

10.06.2020 Verified purchase

Dívka, která musí zemřít Rating

10.06.2020 Verified purchase

Stříbrná cesta Rating

10.06.2020 Verified purchase

Panský dům Rating

10.06.2020 Verified purchase

Jakub a obří broskev Rating

10.06.2020 Verified purchase

Pohádkovník aneb Herci čtou své oblíbené pohádky Rating

10.06.2020 Verified purchase

Kluk spolkne vesmír Rating

10.06.2020 Verified purchase

Konec hry Rating

10.06.2020 Verified purchase

Bez naděje Rating

10.06.2020 Verified purchase

Černooká Rating

10.06.2020 Verified purchase

Baron Prášil Rating

10.06.2020 Verified purchase

Pravda, nebo lež Rating

10.06.2020 Verified purchase

Plachetnice na vinětách Rating

10.06.2020 Verified purchase

Homo Deus Rating

10.06.2020 Verified purchase

Iluze Rating

10.06.2020 Verified purchase

Kavárna U Anděla 1: Nová doba Rating

10.06.2020 Verified purchase

Smrtka Rating

07.06.2020 Verified purchase

Chaloupka na vršku Rating

06.06.2020 Verified purchase

Jiskra života review

27.05.2020 Verified purchase

Zvukový Remarque, to je opravdovost

Jiskru života od Remarqua? To samo o sobě je síla. Navíc Martin Myšička tu podává úžasný výkon. Musím říct, že jsem si Remarqua díky OneHotBook oblíbil. Něco na něm prostě je, nějaká těžko popsatelná opravdovost, kterou zatím každé z audiálních vydání v této remaquovské sérii režijním pojetím i interpretací jedině podporuje.

V bílém plášti Rating

21.05.2020 Verified purchase

Žít jako single Rating

20.05.2020 Verified purchase

Muffin a čaj Rating

17.05.2020 Verified purchase

Úzkosti a jejich lidé review

17.05.2020 Verified purchase

Tohle se povedlo! Radost poslouchat

S Backmanem je to tak, že ne každému sedne. Spousta lidí se při četbě nebo poslechu jeho děl bude královsky bavit a tu a tam jim zatrne, protože ony ty jeho prózy jsou dost hořkosladké. To se týká obzvlášť Úzkostí a jiných lidí. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem četl nebo slyšel prózu, která by se tak dotýkala problémů, jimž běžně čelím/e, která by tak precizně pojmenovávala jednotlivá úskalí a pocity spojené se snahou „být dospělý“: být několikrát denně ve správnou chvíli na správném místě, mít všechny průkazky, nezapomenout platit to a tamto, mít na to peníze, vědět, jak se vyplňuje složenka, nebo mít v pořádku papíry k očkování, důchodovému spoření a daním... Myslím, že nejvíce pak zasáhne rodiče předškolních a krátce školních dětí, kteří se jenom snaží dělat věci správně, ale někdy je toho prostě moc. Není pak divu, že lidi jako já se moc neumí radovat z toho, když se něco povede. Většinou je to spíš pocit: „V pořádku, zvládl jsem to.“ Někdy dokonce: „Uf, neselhal jsem. Tak dobrý, pokračujem, dokud to jde.“

Ale pozor, ne každému sedne míra apelu na „lidskost“ včetně občasného patosu. Ne každý snese míru nadsázky a grotesknosti. A mnohým nesedí ani to, že takhle kniha prostě není vyprávěná chronologicky a dokonce ani nemá dvě střídající se dějové linky. Je to zkrátka mozaika, v níž se Backman vrací spíše asociačně k různým momentům, které si pak musíme poskládat – odměnou za to je oblažující pocit prozření pokaždé, když nám něco dojde, když zjistíme, proč se věci děly tak, jak se děly. Nesporný je ovšem Backmanův vypravěčský talent, s nímž nás dokáže příběhem jednoho dne provést tak, že nás zajímá a baví, i když zrovna píše o krabici vánočních světýlek.

O audioknižním zpracování tentokrát jen krátce: Byl to prostě koncert. Otakar Brousek mladší pod „taktovkou“ Michala Bureše? To je osvědčená kombinace (jak vidno už z letos oceněného Serotoninu M. Houellebecqa). Takže má rada: Pokud Vás Backmanův styl baví, jděte do toho – a pokud mohu radit, nejdřív si to poslechněte, přišli byste o hodně!

Chyba review

15.05.2020 Verified purchase

Nová verze románu i poloha známého interpreta

Jde o ten typ poslechu, z něhož si odneseme tíživý pocit a spoustu otázek, víc než na začátku. A nepozorný posluchač se navíc může ptát: O čem to vlastně bylo? Na jedné straně se totiž nevyplatí poslouchat toto dílo „jen tak mimochodem“, na straně druhé pozorný poslech je něčím, co jen prohloubí ony (pokud vyžádané, pak uspokojivé) nepříjemné pocity přivozující dojmem bezčasí a kalné atmosféry až cosi na způsob nechutenství. To vše podporují jednak ambientní plochy složené z akustických i elektronických ruchů, jednak citlivě vedená režie a interpretace. Šindelkův stylově košaté a básnicky obrazivé dílo (znovu a jinak napsaný román, který autor poprvé vydal před dvanácti lety) načetl v režii Petra Gojdy Jan Zadražil. Toho můžeme z různých spíše odlehčenějších audioknih, o to více překvapí tento nový (a pro mne dosud nepoznaný) vážný Zadražil.

Možnosti milostného románu review

14.05.2020 Verified purchase

Dostat z díla maximum

Audiální vydání Němcova románu otevřelo zajímavé téma, v němž se kladou otázky už nikoli po možnostech milostného románu, ale možnostech milostné interpretace. Toho si byli jistě vědomi i sami tvůrci patnáctidílné četby, která měla premiéru 17. dubna na stanici Vltava. Je-li řeč o tvůrcích, mám na mysli především Kláru Heyberkovou, která se postarala o rozhlasovou úpravu, zkušeného i oceňovaného režiséra Aleše Vrzáka, a v neposlední řadě oba interprety: Ondřeje Brouska (syna Otakara Brouska mladšího) a Annu Brouskovou (jež se však dostává ke slovu až ve 13. díle četby).

Ten, kdo si Možnosti milostného románu v podobě audioknižně vydané rozhlasové četby na pokračování poslechne, by měl mít v diskusi se čtenářem téhož díla na paměti, že každému z nich se dostalo do ruky jiné vydání. Zda se posluchač rozhodne cítit se ochuzen, je zcela na něm, ovšem vzhledem k tomu, jak výborný tvůrčí tým se na přípravě podílel, lze tvrdit, že se tak rozhodně cítit nemusí. Ondřej Brousek pod Vrzákovým vedením z díla po stránce zážitku i myšlenky dostal maximum. K tomu lze přičíst i zajímavý tah, jímž bylo obsazení Brouskovy manželky do role Niny. Nutno dodat, že Brouskův osobní přístup se vyplatil a je jen otázkou, do jaké míry je intenzivní vyznění díla dané tím, že právě Brouskovo čtení (chápání) tohoto díla je schopno nás zaujmou a nezřídka i zasáhnout nebo dojmout. Každopádně jde po ztvárnění slavného skladatele (Tři životy Dmitrije Šostakoviče) o Brouskův další pozoruhodný rozhlasový výkon.

Oproti knižnímu vydání má toto navíc onu výhodu, že hudební motivy, které jsou svým způsobem dílčím nositelem atmosféry díla, má posluchač „na dosah“. Mezi pasážemi tak zaslechneme (snad na něčí vkus dlouhé) 30 – 50vteřinové úryvky ze skladeb, o nichž byla či bude řeč (Henry Lee v podání Nicka Cavea a PJ Harvey, Bachovu skladbu pro sólové housle, tvorbu sesterské dvojice Coco Rosie a další...)

Praskliny review

11.05.2020 Verified purchase

Praskliny nejsou pro každého a koule je zcela netečná

Rozhodně nejde o poslech pro každého. Posluchač by po Prasklinách měl sáhnout (alespoň tak jsem to udělal já), když se mu zachce něčeho „jiného“, když dospěje k touze po intenzivním a možná ne úplně příjemném zážitku – asi jako když máme potřebu se podívat na horor, thriller nebo dokument o technikách středověkého mučení. Přitom ve vyprávění o nic takového nejde. Jde jen o to, že podobně tíživý pocit si z poslechu spolu s literárním zážitkem pravděpodobně odneseme. Také si odneseme spoustu otázek, víc než na začátku. Příběhy totiž odhaluje možnosti lidského (a společenského) chování v ne zcela běžné (vlastně dost kuriózní) situaci. K intenzivnímu zážitku přispívá také (na můj vkus až přílišná) repetitivnost motivů nebo dokonce refrénů („Koule zůstává stále stejná, ke všemu zcela netečná.“) a ambientní plochy složené z akustických i elektronických ruchů. Co se týče interpretace, do té se pod vedením Alexandry Bauerové pustila Tereza Dočkalová (skvělý výběr i podání).

Projekt manželka Rating

09.05.2020 Verified purchase

Tkaničky Rating

03.05.2020 Verified purchase

Jak se zbavit Mstivý Soni Rating

27.04.2020 Verified purchase

Smrt na Nilu review

27.04.2020 Verified purchase

Těžko hledat nedostatek

Po Vraždě v Orient Expresu je tohle rozhodně nejlepší poirotovka od OneHotBook. Skvělá atmosféra, podpořená melodickými motivy, Lukáš Hlavica velmi důstojný, hravý jen tolik, kolik mu dovolilo dílo - v některých pasážích dokonce naléhavý nebo teskný. Neodhalil jsem jediný nedostatek, prostě profesionální práce včetně režie. Jsem rád, že takhle důležité knize se dostalo takového zpracování a péče. Ještě mi běží mráz po zádech, když si vzpomenu na větu : "To špatná hvězda... Ta hvězda spadne...“

Zkouška neviny review

27.04.2020 Verified purchase

Detektivně psychologické drama s překvapivým závěrem

Procházka je jako vždy skvělý. Především pak v dialozích... ale možná by více vynikl v dynamičtějším příběhu, jakým byly například Vraždy podle abecedy. Vzhledem k tomu, že - na rozdíl od abecedních vražd - je příběh vyprávěn ve třetí osobě, kdy sledujeme hlavního protagonistu doktora Calgaryho (ve filmovém zpracování, kam byla uměle dosazena slečna Marplová, je Calgary spíše vedlejší komickou postavou), by si možná zasloužila audiokniha režijně ohlídat dávkování ironického podtónu.

Také je škoda dlouhých odmlk, kde na sebe náhle nenavazují dialogy, nebo po replice dlouho nepřichází přípodotek. Ale neděje se tak často, takže nás to ani nesvádí hledat, kde nechal mistr zvuku díru.

První čtvrtina příběhu se odehrává ve velmi volném tempu. Proč tomu tak je, začne být zjevné, když pochopíme, že celkově se jedná o důkladnou případovou studii na téma, co by se stalo, kdyby pravda přišla příliš pozdě. Na druhé straně se musí ocenit, že tato detektivka má překvapivě krátké, stručné a výstižné rozuzlení. I vzhledem k tomu je třeba zvláště poslední třetině věnovat pozornost - pokud možno ještě dřív, než události začnou nabírat pořádné obrátky.

Vladař Rating

26.04.2020 Verified purchase

Fáma review

25.04.2020 Verified purchase

Když se to povede, tak to zkrátka chytí

Fáma od autorky Lesley Kara pro mne byla velice příjemným překvapením. Kombinace předlohy a Alexandrou Bauerovou zrežírované interpretace Jany Strykové a Mileny Steinmasslové způsobila, že jsem poslech nejen ukázku, ale hned i hodinovou ochutnávku… no a když skončila, zbytek audioknihy jsem vyměnil za kredit. Teď už mám Fámu i na cd (když jsem ho viděl, hned mi bylo jasné, jak pojmu úvodní fotku k recenzi pro sítě).

Ale abych to zkrátil, kniha je nejspíš velice čtivá, ovšem v audioknižním vydání vyloženě láká poslouchat dál - a ten poslech je velice příjemný včetně správně nadávkovaných ambientních motivů Jonáše Rosůlka. Těch deset a půl hodiny za tři večery padlo.

Hned na začátku se britským městečkem (především mezi matkami školních dětí) rozšíří taková zneklidňující zvěst. A drama, napětí i postupná gradace stojí na tom, jak intuitivně autorka zachází s tím, jak se zvěst šíří, jaké to má důsledky… a mimo jiné až překvapivě zručně pracuje s proměnami postojů (včetně těch morálních) jednotlivých aktérů k ostatním postavám vyprávění. Jde tedy o thriller s prvky psychologického dramatu, do jisté míry postavený na základech společenské prózy. No a pro ty, kterým by se nějak nezdálo, že jde o thriller, těm autorka dává ve velkém finále (až dle mého trochu zbytečně) v plac pár aktuálně ustálených prvků žánru a stínohry.

Vyprávění má samozřejmě velké finále, zároveň bych ale dal tuhle knihu jako příklad, že thriller, to přece neznamená, že je třeba, aby v něm byli lidi při nejmenším rozřezáváni nebo mučeni, svazováni a vězněni. Ta správná jemně „šmrdlající“ nejistota má mnohdy mnohem větší účinek.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Kočky jsou vrženy Rating

11.04.2020 Verified purchase

Rosemary má dětátko review

11.04.2020 Verified purchase

Přistoupit na hru

Zatímco s tvorbou charakterů ženských postav (Rosemary, Minnie i dalších) si Beretová pod Burešovým vedením poradila bravurně, s postavami mužů už je to horší. Například hned v první scéně může posluchače překvapit Guy, který zní trochu jako manžel, kterého jeho žena právě (za jeho nepřítomnosti) „předvádí“ pro pobavení kamarádek. Po dvou třech hodinách si posluchač zvykne a má nakonec opravdu intenzivní zážitek. Je to ale podmíněné tím, že přistoupí na následující hru: Totiž že celý příběh (byť je původně vyprávěn nezúčastněným vypravěčem) sleduje Rosemaryinou optikou – se vším zkreslením, za něž může její mládí, nezkušenost, důvěřivost atd. I mužské postavy potom mohou znít, jako by Rosemary říkala: „a on pak pronesl…“ Nejcitelnější je to pak ve chvíli, kdy Rosemary „prosakuje“ do tónu, dikce a emočního naladění vypravěče v podání Beretové. Ta totiž nejenže sděluje, že se Rosemary něčemu podivila, ona ten údiv navíc i hraje. Věřím, že pokud posluchač přistoupí na výše zmíněnou hru a smíří se s tím, že osobnost Rosemary nemá jasně vytyčené hranice, poslech si užije a zvláště ve druhé polovině ho nebude chtít ani na chvíli přerušit.

Vyjednejte nemožné Rating

11.04.2020 Verified purchase

Indiánské pohádky Rating

11.04.2020 Verified purchase

Za oponou války Rating

11.04.2020 Verified purchase

Jak získávat přátele a působit na lidi 2019 Rating

11.04.2020 Verified purchase

Přednášejte jako na TEDu Rating

11.04.2020 Verified purchase

Raději zešílet v divočině Rating

11.04.2020 Verified purchase

Návrat do Valbone Rating

11.04.2020 Verified purchase

Temná dcera Rating

11.04.2020 Verified purchase

Kdy Rating

11.04.2020 Verified purchase

Jak voní tymián Rating

11.04.2020 Verified purchase

Sůl moře Rating

11.04.2020 Verified purchase

Z deníku ajťáka Rating

11.04.2020 Verified purchase

Neboj se vrátit domů Rating

11.04.2020 Verified purchase

Pippi nastupuje na loď Rating

11.04.2020 Verified purchase

Prašina - Černý merkurit Rating

11.04.2020 Verified purchase

Zmizení Edwina Lindy Rating

11.04.2020 Verified purchase

Dům Páně Rating

11.04.2020 Verified purchase

Učit se, učit se…! Rating

11.04.2020 Verified purchase

Margaret Thatcherová - Dáma se neotáčí Rating

11.04.2020 Verified purchase

V šedých tónech Rating

11.04.2020 Verified purchase

Vladana a Prasopes Rating

11.04.2020 Verified purchase

Jak drahé je zdarma Rating

11.04.2020 Verified purchase

Stín Rating

11.04.2020 Verified purchase

Život v rytmu swingu Rating

11.04.2020 Verified purchase

Před-svědčování Rating

11.04.2020 Verified purchase

Dobrá znamení review

11.04.2020 Verified purchase

Román, který zní dobře nahlas

Řadí se Pratchett mezi vaše oblíbence? A Gaiman? A co oba najednou?

Já osobně nevyhledával ani jednoho, dokud jsem nezkusil Dobrá znamení. Pro mne jsou úplně geniální v tom, že kombinují Pratchettův humor a styl s Gaimanovou schopností promyslet příběh. A hlavně je na ní znát, že se oba autoři výborně bavili.

Plus: Nepřestává mě překvapovat, jak jsou mnohá témata aktuální. Proto jsem byl nadšený, když OneHotBook přišlo s audioknižní podobou Dobrých znamení, protože ta kniha zkrátka dobře zní nahlas (loni jsme si ji s manželkou na střídačku vzájemně četli). Byla by vyloženě škoda, kdyby tohle košaté, šťavnaté a skvěle přeložené vyprávění nebylo k poslechu.

Už teď jsi mrtvá Rating

11.04.2020 Verified purchase

Jak zamotat dračí příběh Rating

11.04.2020 Verified purchase

Doktor Spánek Rating

10.04.2020 Verified purchase

Mrtvá v knihovně review

01.04.2020 Verified purchase

Mrtvá v knihovně i po letech jako živá

Tohle je za mne nejpovedenější audioknižní marplovka. V sérii pro Albatros Media ji natočilo vydavatelství AudioStory jako v pořadí třetí. Před ní vyšly Vražda na faře a Zapomenutá vražda. Ale Mrtvá v knihovně je jednak výborný případ, zábavný a vyvážený. (Ovšem knihu jsem si kdysi zdaleka tak neužil jako toto audioknižní vydání.) Jednak Otakar Brousek mladší jemně otupil ostré hrany charakterů některých dříve příliš výrazných postav. No a Růžena Merunková coby slečna Marplová, to už je pro mne záruka souznění interpretace a charakteru. Stále to má svou hravost a je tam znát zápal pro tajemství, člověka to vyloženě naočkuje potřebou přijít tomu na kloub. Líbí se mi, jak za vydavatelství dokážou Jindřiška Nováková a Daniel Tůma s předlohou pracovat. Nezbývá než dodat: Těším se na další.

Nejlepší povídky z cest Rating

26.03.2020 Verified purchase

Špion, který přišel z chladu review

12.03.2020 Verified purchase

Posouvání hranice prožitku a smyslovosti

Tahle audiokniha mě před více jak dvěma měsíci dost zachránila, když jsem se zánětem průdušek celé dny jenom ležel a čekal, až zaberou antibiotika. Byla to síla. Jak ten zánět, tak poslech. Po Osvícení je to další vymazlená audiokniha od OneHotBook, skvěle načtená, zrežírovaná a podpořená ruchy. Zvuky deště, motoru, sirén nebo výstřelů z toho díla udělalo špionážní román v přímém přenosu. Těší mě, když vydavatelství s citem a invencí posouvá hranice a umocňuje tak zážitek z poslechu, tím spíš, že k tomuhle druhu literatury se to vyloženě hodí. Nemůžu se dočkat dalšího dílu Někdo musí z kola ven.

Parazit review

02.03.2020 Verified purchase

Není co vytknout

Samotný poslech literatury tohoto tématu budí přinejmenším svíravé pocity a ty zážitek ještě umocňují. Navíc jde o zážitek nerušený – v průběhu více než devíti a půl hodinového poslechu nenarazíme prakticky na nic, co by se dalo nahrávce z režijního, interpretačního nebo postprodukčního hlediska vytknout. Snad jedině, že by možná (vzhledem k žánru a cílové skupině) někteří posluchači ocenili o chlup rychlejší tempo.

Je překvapivé, jak široký záběr obsáhne a jakou hereckou přizpůsobivost dokáže projevit interpret audioknihy Filip Švarc. Za sebou má například Deníček moderního fotra, Stručnou historii času Stephena Hawkinga, poetický thriller Summer pod taktovkou Olgy Walló a teď Parazita – velice zručně a čtivě napsaný akční (syžetem v podstatě béčkový) sci-fi thriller. V už tak návykovém vyprávění dává pod režijním vedením Pavla Kadlece elegantně vyniknout nadsázce i ironii a nonšalantně je v souladu s laděním a smyslem textu nechává prostoupit do pasáží z nichž současně může i mrazit.

Posluchači, kteří dokážou přistoupit na autorovu hru na experty, komické charaktery a počertech vychytralou plíseň, si tuto audioknihu dozajista užijí.

Vrány Rating

10.02.2020 Verified purchase

Dny opuštění Rating

09.02.2020 Verified purchase

Strážce nádrže Rating

09.02.2020 Verified purchase

Muži ve zbrani Rating

09.02.2020 Verified purchase

Queen - Neznámá historie Rating

09.02.2020 Verified purchase

Mimo dosah Rating

09.02.2020 Verified purchase

Eleanor se má vážně skvěle Rating

09.02.2020 Verified purchase

Krvavé jahody Rating

09.02.2020 Verified purchase

Nový návrat malého prince Rating

08.02.2020 Verified purchase

Hilda a pidilidi Rating

01.02.2020 Verified purchase

Nenech to být Rating

01.02.2020 Verified purchase

Nebojte se klasiky 24 - Porgy a Bess Rating

01.02.2020 Verified purchase

100 statečných - Host č. 38 - Jiří Drahoš 07.06.2014 Rating

01.02.2020 Verified purchase

100 statečných - Host č. 1 - Zdeněk Svěrák 06.06.2014 Rating

01.02.2020 Verified purchase

Nabarvené ptáče Rating

01.02.2020 Verified purchase

Slepá mapa Rating

01.02.2020 Verified purchase

Má sestra je sériový vrah Rating

01.02.2020 Verified purchase

Společnost nevolnosti Rating

01.02.2020 Verified purchase

100 statečných - Host č. 68 - Veronika Kubařová 08.06.2014 Rating

01.02.2020 Verified purchase

Dům duchů Rating

01.02.2020 Verified purchase

Jak na sítě review

01.02.2020 Verified purchase

Dobře zvolená kombinace předlohy a interpretky

Kniha je to přínosná pro každého, kdo se aktivně pohybuje na sítích a za nějakým účelem vytváří obsah. Určitě si v ní najde více věcí pro sebe ten, kdo má na starosti firemní online marketing (než například bloger - ten musí trochu "číst mezi řádky"). Obrovským plusem téhle audioknihy je ale volba interpreta, respektive interpretky: Terezy Dočkalové. Myslím, že nic lepšího než její rychlý, věcný a ve správnou chvíli správně uštěpačný tón si (audio)kniha nemohla přát.

Dědina review

01.02.2020 Verified purchase

Nečtěte Dědinu Petry Dvořákové! Poslechněte si ji!

Co může působit obtíže při čtení, odvádět čtenářovu pozornost nebo nezřídka i rozčilovat (v tomto případě jde o charakteristické vyjadřovací prostředky dané prostředím, náturou a hlavně nářečím), to může ve zvukové podobě jedině umocnit zážitek. Na Dědině se zkrátka ukazuje, že někdy je poslech snazší než četba, navíc zpracování OneHotBook v režii Jitky Škápíkové, to je (jak už jsem psal, a nebyl jsem jediný): Prostě koncert. Herci i herečky (všichni adekvátně přidělení konkrétním vypravěčům knihy) hrají jako o život. Nezaznamenal jsem nic jako obyčejný, průměrný výkon. Někteří interpreti jsou výborní a takoví dva až tři jsou ještě lepší.

Co se předlohy jako takové týče, zde si dovolím citovat Kláru Smolíkovou, která to myslím vystihla: „Působivost knihy není v dějových zvratech, ale ve vykreslení pocitu, že ty vesničany vlastně známe, jen jsme se nikdy nezamysleli nad tím, co si doopravdy myslí.“ A to zjištění je jedna z věcí, které v téhle knize můžou za nezanedbatelný přesah: kulturní, politický, sociologický. A čert vem, že to vlastně nemá zápletku ani pointu. Myslím, že ani jedno tahle kniha nepotřebuje. Protože nakonec se zdá: „…že dědina je jen jiné jméno pro patovou situaci.“

Věřím, že za touhle nahrávkou je neuvěřitelná spousta práce, hodiny nahrávání, opakování, opravování herců, kteří přehlédli krátké „i“ nebo nečekanou změnu hlásky. Tvarování a udržování charakteru postav, tvorba vymazleného obalu, ve kterém nechybí ani plánek dědiny… Výsledek navíc rámuje zábavné intro/outro v podobě hlášení místního rozhlasu, které představí audioknihu, herce… a nakonec uvede i výstavu kro… no nebudu prozrazovat. Prostě si to poslechněte.

Bible - Nejkrásnější příběhy Rating

01.02.2020 Verified purchase

Kirké Rating

01.02.2020 Verified purchase

Zlodějka knih Rating

01.02.2020 Verified purchase

Hod mrtvou labutí review

01.02.2020 Verified purchase

Je to hra, na jejíž pravidla je potřeba přistoupit

Ondřej Hübl napsal tenhle soubor povídek Hod mrtvou labutí moc pěkně, a myslím to vážně. Ani jednou jsem si neřekl, "Ježiš, tohle bylo ale neohrabaný," nebo "jako, do teď dobrý, ale takhle věta byla pořádně kostrbatá," případně "tenhle slovní obrat, to bylo těžký klišé." A přitom jde, podivme se, o knižní debut. Vyšel loni na podzim tiskem a letos na jaře audioknižně ve vydavatelství AudioBerg.

Oproti tištěné knize neobsahuje audio verze povídku Divotvorné hrnce. Za to ji však nečte jeden hlas, ale hned šest. Z Dejvického divadla přišli odvést parádní výkon: Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Martin Myšička, Martha Issová, Václav Neužil a David Novotný. Spojitost s novým seriálem České televize Zkáza Dejvického divadla zde není čistě náhodná. Naopak. Tak třeba Ondřeje Hübla můžeme najít mezi jeho tvůrci, ale nebudu zbytečně kazit zájemcům radost z případné detektivní práce.

Co povídka, to nové postavy, téma i prostředí. Zápletky jsou tak trochu praštěné ale rozhodně ne neuvěřitelné. Jen se bojím, že si knihu i audioknihu užije víc ten, kdo už má něco načteno nebo komu je zkrátka tak nějak 30+.Jinak hrozí, že ho anatomie hipsterství a šarády pražských "mafiánů", myslivců, tenoristů nebo sviňákovitých starostů nebudou zdaleka tak bavit.

Klesající tendenci jsem nezaznamenal, spíš naopak. Trvalo mi, než jsem na Hüblovu hru přistoupil, takže jsem se pořádně bavil až od poloviny, kde už jsem mohl plně docenit rafinovanost, s níž šije do všech - je nekorektní ke každému, takže je vlastně korektní ke všem.

Na závěr snad jen, že to byl velice příjemný poslech, na jehož poetiku si chce zvyknout, pak je to teprve ono.

Tobiáš Lolness Rating

01.02.2020 Verified purchase

Tatérka Rating

01.02.2020 Verified purchase

Skleněný pokoj Rating

01.02.2020 Verified purchase

Chirurg Rating

01.02.2020 Verified purchase

Naslouchač Rating

01.02.2020 Verified purchase

Příběhy železné opony review

01.02.2020 Verified purchase

Skvělá audiokniha k pochopení problematiky

Výživný a přesto srozumitelný text, který na několika případových studiích ukazuje z vícera úhlů, co byla "železná opona, přibližuje proměňující se dobové klima a má obrovskou výpovědní hodnotu. Interpretačně obstojně zvládnuto. Jedině jsem měl problém s výrazností a hlasitostí pasáží čtených B. Štěpánovou. Není to její chyba, pouze to chtělo, aby si zvukař se záznamem trochu pohrál.

Nové povídání o pejskovi a kočičce Rating

01.02.2020 Verified purchase

Terapie sdílením review

01.02.2020 Verified purchase

Zábavná jednohubka s nešvary

Přiznám se, že jsem schopen se tímto typem (audio)knihy nechat bavit. Bohužel mi poslech kazily příliš časté, dlouhé a kumulující se jingly - navíc poněkud nepříjemné a pronikavé. Nápad se čtením dle tempa psaní na mobilu byl velmi zajímavý, ale využit byl také až příliš často a někdy znemožnil soustředění nebo (svým způsobem) pokazil zábavnost pointy.

Žena filmového kritika review

01.02.2020 Verified purchase

Pro zábavný odpolední poslech ve dvou

Za mne jde o velmi povedený počin. Knihy a audioknihy podle blogů s sebou nesou určitá úskalí. Ale musím říct, že tohle mě od začátku zaujalo, chytlo a bavilo až do konce. Poslechl jsem v jednom zátahu. Kvalitně zpracovaná záležitost pro příjemné dopoledne - doporučuji i společný poslech, ve dvou je to větší zábava. Dle mého zajímavá ukázka, jak vyváženě a zábavně lze psát blog.

Slavné české kriminální příběhy Rating

27.01.2020 Verified purchase

Probudím se na Šibuji review

23.01.2020 Verified purchase

Příjemný audioknižní zážitek

O předloze nejspíš není třeba povídat. K snad jen, že tempo, jakým se příběh ubírá vpřed je značně nevyrovnané, což dle mého ještě více vyvstává v audioknižním zpracování. V první kapitole si autorka zvyká, jak bude knihu psát a pojímat, stejně tak si zvyká interpretka. Anna Kameníková má ale velmi příjemný hlas i dikci (byť tu a tam zaslechneme možná nezcela zřetelné slovo nebo slovo s vypuštěnou hláskou). Její hlas mi k hlavní postavě sedí a hrdinka mi tak byla sympatická. Hudební předěly vborné, režijně velmi dobře zvládnuto.

Neviditelný review

17.01.2020 Verified purchase

Pro napínavý celovečerní poslech

Jaroslav Havlíček je pro mne pozoruhodný prozaik. Z jeho vyprávění dýchá vždy nějaké nepříjemné tajemství, spiritismus, degenerace, případně naturalismus. Pokud si ho honem nemůžete zařadit, je to ten, který napsal Petrolejové lampy nebo Helimadoe.

Neviditelný je jeho román z roku 1937. Ve stručnosti: Inženýr si vezme hezkou dědičku továrny, jenže pozdě zjistí, že s nimi v domě bude žít divný (a chlípný) strýček, který si myslí, že je neviditelný. Drama dostává čím dál větší obrátky a psychotickými stavy se to jen hemží.

Pro zajímavost: Tahle próza vyšla i jako kompletní četba v podání Jiřího Schwarze v roce 2017. Toto je ovšem téměř tříhodinová rozhlasová dramatizace, natočená jen rok na to. Na mp3 cd ji pak vydal Radioservis v roce 2019 a letos získala cenu Audiokniha roku v kategorii Nejlepší dramatizace.

Poslouchá se to úplně samo a jako člověka, který rád zkoumá "pozadí" různých nahrávek, mě na této vyloženě baví obsazení. Krom toho, že uslyšíme Kláru Suchou, Igora Bareše nebo Jaromíra Medunu, hned tří rolí se ujali známí rozhlasoví a audioknižní režiséři: Aleš Vrzák, Petr Mančal a Lukáš Hlavica (který si krom toho, že režíroval celý tenhle opus, střihnul i roli onoho rozvratného "neviditelného" strýčka.)

Vřele doporučuji jako napínavý celovečerní poslech (až se trochu setmí)

Kat, který miloval hudbu review

15.01.2020 Verified purchase

Příjemný dokument, který chtěl možná větší nápaditost

Interpretace Táborského byla výborná. Nápad pořídit tuto nahrávku také oceňuji. Jde o zajímavý vhled do problematiky, která byla jistě ve stínu jiných opomíjena. Pouze v rámci koncepčního uchopení bych očekával větší nápaditost. Jinými slovy: S audioknihou si jistě molo možné více pohrát. Nenechávat zmiňované sklady pouze jako jakési přílohy za audioknihou ale více je zapojit. Možná by tomu slušel i druhý hlas, který by vhodně odlišil citované texty.

Mitfordské vraždy review

13.01.2020 Verified purchase

Pohodový poslech s vraždou

Romány „na motivy“ či „ve stylu“ nějakého autora mě vždycky naplní zvědavostí. V tomto případě máme co do činění s britskou novinářkou Jessicu Fellowesovou a jejími Mitfordskými vraždami inspirovanými romány Agathy Christie. Samozřejmě, není to jako od Agathy, a to hned v mnoha směrech. Nejzajímavější je ale, jak autorka pracovala s tím, co je u A. Christie neustále přítomno mezi řádky a přitom ne zcela vyřčeno. Mitfordské vraždy nabízejí důkladný vhled do života jedné vysoce situované rodiny a především do vztahů mezi služebnictvem a dětmi z této rodiny – s důrazem na neustálé balancování na hraně přípustného a nepřípustného. Stejně tak balancuje i mladý příslušník železniční policie, což čtenáři otevírá další dobový rozměr. Pokud se tedy čtenář/posluchač rozhodne užít si tuto společenskou sondu, bude velmi mile překvapen. Pokud bude příběh poslouchat „prostě jako detektivku“, může nabýt dojmu, že 13 a půl hodiny na 2 cd je zkrátka trochu moc.

Audioknižní zpracování, které má na svědomí Euromedia Group ve spolupráci s Radioservisem je ale dle mého velmi příjemné, a to i po velmi stylové hudební stránce. Interpretace Jaromíra Meduny tomu celému dávala na můj vkus někdy až příliš smířlivý tón (především ve vypjatých situacích), ale myslím, že to zas tak nevadí, protože jeho schopnost vyprávět a decentně odstiňovat jednotlivé postavy je nezaměnitelná.

Žebrácka opera review

12.01.2020 Verified purchase

Hra, jak má být

Moc příjemný zážitek. Hra, jak má být. "Šéf londýnského podsvětí Peachum se snaží zabrzdit vzestup konkurenčního zlodějského gangu kapitána Macheathe. Nastrčí tedy pověstnému svůdci svou dceru, aby získal spolehlivý zdroj informací. Jenže protivník má zase své metody, a tak se v podsvětí rozpoutá kartelová válka, která samozřejmé neunikne pozornosti šéfa místní policie Lockita. Praktiky ochránců zákona si s postupy mafiánů v ničem nezadají, každý sleduje své cíle, každý lže každému a zároveň je v každém okamžiku připraven s ním uzavřít dohodu." Tohle jsem si vypůjčil, protože lépe hru Václava Havla na motivy parodické opery Johna Gaye snad ani vystihnout nejde. A k tomu úžasné monology, především pak Jiřího Dvořáka v roli Macheatheho, který dokáže zcela logicky a morálně zdůvodnit naprosto cokoli včetně bigamie... Hra vyšla u příležitosti výročí 30 let od sametové revoluce a opravdu se povedla. Hudba, herecké výkony Viktora Preisse, Taťjany Medvecké, Kláry Sedláčkové-Oltové, Terezy Dočkalové a dalších... Lahoda pro ucho a poťouchlou mysl. Jediné, k čemu bych mohl mít výhrady, je, že Žebrácká opera vyšla ne na mp3 cd, ale na dvou hudebních cd, což už dnes značně omezuje možnosti přehrávání.

Cesta do pravěku review

12.01.2020 Verified purchase

Skvělý nápad i zpracování

Výborný nápad vytáhnout tenhle, dneska už možná trochu zapomenutý příběh, který (co se vizuální složky filmu) v porovnání s novými dobrodružnými filmy bude v očích mladých adresátů poněkud zaostávat. Tím, že dostal audioknižní kabát, si získá své posluchače, kteří zapojí vlastní představivost. Tempo se tak značně urychlilo a přitom nic podstatného nezmizelo. Kombinace úryvků původní filmové audio-stopy a Kaiserova přednesu nedocenitelná. Palec nahoru, výborný počin.

Čekání na Bojanglese review

11.01.2020 Verified purchase

Krásný, silný příběh

Citlivé vyprávění na pomezí Borise Viana a F. S. Fitzgeralda. Imaginace, lehkost. A přitom tak silný a citlivě načtený příběh. Především si cením výběru interpretů, který v kontextu postav, které vyprávějí, dává dokonalý smysl. Hudební předěly tvoří pro příběh stěžejní skladba, různé úryvky z ní - naskakuje husí kůže. Doporučuji všemi deseti.

Drasticky děsivý Dexter review

07.01.2020 Verified purchase

"Hannibalovský" příběh se správně rozporuplným hrdinou. V Procházkově podání lahoda.

Ta obálka i potisk mě baví. A hlavně: bavil mě i poslech. Aleš Procházka je boží. Kvalita zvuku by mohla být lepší a zvuk hutnější. Ale režii a interpretaci se nic vytknout nedá. Tohle není úplně vážná záležitost. A už vůbec není drasticky děsivá. I když se v příběhu dějí drasticky děsivé věci, vyprávění nepostrádá nadsázku a situační komiku v mantinelech žánru. Takže pokud si dokážete užít "hannibalovský" příběh se správně rozporuplným hrdinou, věřte, že v Procházkově podání, které vydalo Tympanum, to bude příjemně strávený víkend.

Olga review

07.01.2020 Verified purchase

Jedna z nejlepších audioknih, které jsem od Euromedia Group slyšel

Olga německého autora Bernharda Schlinka je příběhem lásky na pozadí dramatických německých dějin od konce 19. století do sedmdesátých let 20. století. To je asi tak všechno, co lze ve zkratce říct. Anebo: Je to vyprávění o ženě, která byla kdysi holčičkou, pak dívkou a nakonec starou paní, o klukovi, který chtěl být dobrodruhem, a o muži, jenž se snaží přijít na to, co se vlastně před desítkami let stalo. Je to citlivé vyprávění ve Schlinnkově stylu, historicky přesné a se silným rozměrem lidskosti.

První kniha, u níž mám dojem, že pasáže, které se odehrávají v dopisech, jsou autorsky z hlediska logiky narativu skutečně obhájené.

A nakonec jde o jedno z nejlepších audioknižních zpracování, které jsem od Euromedia Group slyšel. Miroslav Táborský i Lucie Trmíková tomu výborně sedli, hudba nerušila, naopak prospěla. Rád někdy poslechnu znovu.

Černý led review

30.12.2019 Verified purchase

Čtrnáct hodin uteklo jako voda

Černý led je další kriminálka Michaela Connelyho ze série s Harrym Boschem. I tahle mě dost bavila. Prostě na tom něco je: Tu a tam se vrátit ke klasickým americkým autorům krimi, zvlášť, když děj svých knih situují do Los Angeles. Tentokrát nejde o bankovní loupeže ale o obchod s drogami, korupci (i v policejních kruzích) a o továrny za hranicí s Mexikem. Martin Preiss má krásný sytý hlas, je jedna radost poslouchat jeho vyprávění ve sluchátkách, která zvládají ty basy. Čtrnáct hodin uteklo jako voda.

Maigretova trpělivost review

25.12.2019 Verified purchase

Vrchol iniciační cesty

Maigret a s tím i Jan Vlasák si během prvních šesti audioknih této série prošli jistou iniciační cestou. Ta vyvrcholila ve dvojici na sebe navazujících případů: Maigret se brání a Maigretova trpělivost.

Jan Vlasák, kterého jsme mohli slyšet například v audioknihách Atlas mraků, Mycelium I–IV, Knihy džunglí nebo Soumrak dne, vešel ještě před zahájením maigretovské odysey ve známost nejvíce coby audioknižní interpret románu Muž jménem Ove (načež se tato audiokniha stala Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2014). Byť by mohl posluchačům připadat jako důvěrně známý a v interpretaci Maigreta evokovat neméně bručounského Oveho, Vlasákův nezanedbatelný přínos této sérii tkví v tom, že jeho Maigret není Ove (a dokonce ani majordomus Stevens nebo nakladatel Cavendish z Atlasu Mraků). Jeho Maigret, jakkoli je lidský, není tragikomickou postavou, ani nevzbuzuje lítost. Navíc Maigreta zdaleka nepozorujeme tak „zvenčí“, z odstupu, jako svého času Oveho. Vlasákův Maigret je k posluchači zkrátka blíž.

A právě tato blízkost je jednou z velkých předností celé série, bez ohledu na to, jakou cestu od roku 2016 Maigret a s ním i Vlasák a Pekárek ve vydavatelství vykonali.

Aristokratka ve varu Rating

25.12.2019 Verified purchase

Němý svědek review

21.12.2019 Verified purchase

Němý svědek je hravější

Němý svědek je v pořadí čtvrtá audiokniha s Herculem Poirotem, kterou pro OHB načetl Lukáš Hlavica. O tom, že Hlavica, Poirot a režisér Bureš jsou už sehraná trojice, není asi potřeba psát. Kvalitativně tato audiokniha rozhodně nezaostává za předchozími třemi. Naopak bych chtěl vyzdvihnout příjemnou atmosféru, které se podařilo vyprávěním v kombinaci s hudebním doprovodem docílit - především oproti Zlu pod sluncem. Co se předlohy týče, určitě se můžete těšit na dobře zapamatovatelné, výrazné, leckdy komické postavy. Němý svědek je určitě o dost hravější než předchozí dva příběhy. Dokládají to i mluvené vstupy postavy, které Poirot tvrdošíjně říká "foxteror". Na druhé straně si nejsem jistý, zda v našem prostředí nepůsobí jeho vstupy (jakkoli si Hlavica snažil udržet důstojnost) přes čáru. A pokud náhodou ano, sestry Trippovy to rozhodně vynahradí.

Bohemia review

14.12.2019 Verified purchase

Neprávem zatracovaná (audio)kniha

Režisér a scenárista, syn Zdeňka Svěráka, který má knihu Bohemia na svědomí, od čtenářů na Databázi knih dostal celkem slušnou nakládačku.

Dle mého neprávem.

Hrdina příběhu, floutek, otec a hlavně schopný režisér, dostane na počátku milénia příležitost natočit „hollywoodský“ film. A ačkoli je kniha plná situační komiky vycházející z běžné lidské malosti, neustále v ní (vzhledem k tématu a zápletce) dochází k hořké konfrontaci češství a „zápaďácví“, národní hrdosti i národního studu, povrchnosti a opravdovosti, předsudků vůči zemi postkomunistického bloku na jedné straně a iluzí o režimem nepošramoceném světě velkých možností na straně druhé.

A to je něco, co se dle mého podařilo Janu Svěrákovi postihnout nad míru uspokojivě – navíc tento dialog kultur zasadil do prostředí, které dobře zná – ne nadarmo je jedním ze tří českých držitelů Oscara za cizojazyčný film.

Netvrdím, že Svěrák přišel s knihou, která vnesla do české nebo evropské literatury něco nepřekonatelného, není Kundera ani Houellebecq, aby šel až na dřeň.

Jeho vyprávění je ale překvapivě zábavné, byť se domnívám, že audioknižní zpracování textu do značné míry pomohlo a posunulo ho o nějakou tu laťku výš. Režie Jana Drbohlava vytěžila z předlohy maximum a vyprávění v interpretaci Kryštofa Hádka si tak pozornost získá v první půlhodině s přehledem a udrží si ji až do konce. Posluchač je prostě zvědavý, jak tohle může dopadnout - tím spíš, že hrdina se v Hádkově podání může jevit sympatičtější, než jak (nejspíš) působí ze stránek knihy. Představoval bych si snad jedině citlivější a méně doslovnou práci s hudebními motivy.

Jáma review

06.12.2019 Verified purchase

Režijně i interpretačně je audioknižní Jáma výborně zvládnutá. Příběh? To je věc názoru.

Obecně se má za to, že v románu Jáma C. J. Tudor co do hrůznosti a napětí ještě přitvrdila, ačkoli se nevzdala osvědčeného triku: Vyprávění ve dvou časových rovinách. Hrdinou je tentokrát Joe. Jakožto učitel nastupuje na školu, kde dříve studoval - můžeme tedy sledovat jak jeho pátrání po příčinách úmrtí, tak jeho vlastní studijní léta v rodném Arnhillu. Vrací se ke vzpomínkám na svou partu, šikanu, sebevraždu, na mladší sestřičku a její panenku…

Chtělo by se říct, že Jáma tvoří docela šikovný průnik mezi Řbitovem zviřátek, světem Silent Hillu a klasickým thrillerem z britského prostředí. Využívá magie místa pod povrchem, síly, která tu byla dávno před tím, než tam nahoře vyrostl Arnhill a než začal žít z těžebního průmyslu. Co co poetiky ale vůbec nesedí je dějová linka týkající se hazardu.

Režijně i interpretačně je audioknižní Jáma výborně zvládnutá. Libor Hruška s Vasilem Fridrichem opět odvedli hodně dobrou práci a audiokniha si tak drží příjemně reportážní podtón. V neposlední řadě oceňuji i změnu hudby. Zdeněk Dočekal přišel hned s několika hudebními motivy, z nichž jeden příhodně přichází coby jingl, aby předznamenal přechod k retrospektivě. Na druhé straně motivů mohlo být ještě víc – kapitoly jsou velmi krátké, a tak se melodie hraná zádumčivým saxofonem po takových deseti opakováních poněkud omrzí.

Nevítaný host Rating

06.12.2019

Malé pikantní vraždy Rating

03.12.2019 Verified purchase

Maigret se brání review

02.12.2019 Verified purchase

Za mne nejsilnější příběh i audiokniha ze série

V listopadu a prosinci 2019 vyšly krátce po sobě dvě maigretovky – čímž OneHotBook narušilo do té doby pravidelné půlroční dávkování. Nicméně tak učinilo z dobrého důvodu. Příběhy Maigret se brání a Maigretova trpělivost na sebe totiž v mnohém navazují. V první jmenované detektivce sice sledujeme, jak Maigret zápolí se svízelnou situací, kdy je (přestože se zachoval jako gentleman) obviněn z pokusu o znásilnění a postaven mimo službu. Nicméně vše nasvědčuje tomu, že v aféře má prsty mazaný gangster Manuel Palmari se svou ženou Alinou. A právě tyto postavy se stanou stěžejními v následujícím příběhu s názvem Maigretova trpělivost. Oba dva případy totiž propojuje vyšetřování sériových krádeží šperků.

Už z toho důvodu doporučuji nejdřív poslechnout právě Maigret se brání.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Osvícení review

26.11.2019 Verified purchase

Osvicení zašlo ještě dál a zapůsobilo na smysly i nervy

Způsob jakým Stephen King koncipuje román, fakt, že jej mnohdy skládá z několika pohledů nebo přinejmenším segmentů postupně fokalizovaných na více postav, často nahrává formátu vícehlasého zpracování. Audioknižní vydavatel a s ním i režisér jsou pak postaveni před obtížnou volbu, zda autorovu hozenou rukavici zvednout či nikoli.

V Osvícení se Jack Torrence na půl rok stěhuje se svou ženou Wendy a synem Dannym do prázdného horského hotelu Overlook, aby v něm působil coby zimní správce, držel se stranou problémů a pití… a aby dokončil svou divadelní hru. Mnozí posluchači příběh nejspíše znají z velice úspěšného filmového zpracování Stanleyho Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli z roku 1980.

Vypravěč od začátku velmi svižně střídá postavy, kterým (a jejichž myšlenkám) věnuje pozornost. Nestihneme si jej tedy ztotožnit s hlavním hrdinou (dokonce může být sporné, kdo je zde tím hlavním hrdinou), a stává se tak plnohodnotným, svrchovaným pánem příběhu.

I z toho důvodu je pochopitelné, že se vydavatelství rozhodlo pro jednoho interpreta (byť nutně nemuselo). O to vynalézavěji se pustilo do koprodukční práce s vnitřními hlasy, jejich našeptáváním, práce s akustikou, ruchy a „ozvěnami“ dávno minulého života hotelu jako takového. Zkrátka OHB tentokrát zašlo ještě dál než v případě předchozího Kingova hororu a mistrně zapůsobilo na posluchačovy smysly i nervy.

Navíc volba Petra Jeništy coby interpreta se ukázala být více než přínosná. Není pochyb o tom, že Jeništa (kterého známe už z vícehlasé četby Kingova Práva nálezce) ten příběh utáhl, že ho prožíval stejně silně, jako by jej za mrazivých nocí prožíval čtenář, kterému se román dostal do rukou poprvé. Interpretův devatenáctihodinový výkon v režii Hynka Pekárka a za doprovodu velice pestrých hudebních motivů a ruchů, je naprosto strhující, v plném významu toho slova.

Goldstein review

17.11.2019 Verified purchase

Třetí díl sice není taková jízda, ale audioknižně? Kvalita.

Tohle je třetí díl kriminální série s komisařem Rathem od Volkera Kutschera. Musím říct, že si mě tahle série od OHB hodně získala. Jan Teplý ji skvěle načetl, má to výbornou režii, hudbu i zpracování obálky. Prostě vymazlené audioknihy. Není co vytknout. Snad jen, že pro třetí díl si Kutscher nevybral (dle mého) tak atraktivní prostředí, takže román za prvními dvěma lehounce zaostává. Rozhodně ale okamžitě skočím po čtvrtém dílu, až ho natočí.

Adelheid review

12.11.2019 Verified purchase

Příběh silný, režijní pojetí o poznání slabší

Audiokniha s dobrým zvukem, střihem a nadstandardním hereckým výkonem. Výsledný dojem přesto ale zůstává jaksi ambivalentní. Látka i téma kladou nároky jednak na pochopení výrazné psychologie hlavního hrdiny, jednak na přesvědčivou výslovnost němčiny. Zde Igor Bareš obstál. Ovšem to, že text pojednává o nelehké politické i mezilidské situaci, by nemělo být vypravěči důvodem k truchlivému dojetí. Jeho přístup by zde měl být spíše dokumentární. A pokud ne, měla by se emoční stránka hereckého výkonu řídit aktuálním obsahem – vycházet ze situace, přizpůsobovat se náladě scény. To se bohužel nestalo.

Romance pro křídlovku Rating

18.10.2019 Verified purchase