User Bilky's Reviews

Gentleman v Moskvě review

05.08.2019 Verified purchase

Bolľševické Rusko očami aristokrata

Musím konštatovať, že hlavná postava je napísaná veľmi dobre. Vzbudzuje sympatie (najmä u ženského publika) od prvej chvíle. Rovnako atmosférou sa autor trafil do dnešnej módnej vlny retronávratov. Atmosféra starých zašlých čias zo stránok knihy doslova vyžaruje. Naschvál som nenapísal starých “dobrých” čias, pretože také tam jednoducho nie sú. Resp. sú, ale len ako konfrontácia s novým poriadkom a dejinnými udalosťami, ktoré nastolili od roku 1917 boľševici.

Mne osobne sa zdali vykreslené situácie a stret s komunistickou mašinériou príliš hladké a jemné. Až kdesi za polovicou sa optimistický tón a až slniečkársky pohľad autora na vládny aparát a štátnu moc začína zreálňovať. Osud kniežaťa ROSTOVa, ktorý od začiatku svojho domáceho väzenia preplával všetky nástrahy “новой жизни” priveľmi jednoducho a bezproblémovo, začína schytávať od súdruhov čoraz viac faciek a kopancov. Figúrky a postavičky okolo nášho džentlmena sa postupne menia na plnohodnotné ľudské osudy a ich jemná irónia sa mení na ťaživé dennodenné životné tragédie. Staré hodnoty a ciele sú nahradzované tými komunistickými. За Сталина! Ура!

Celému dielu však podráža nohy množstvo vedľajších odbočiek, skokov a časových rovín. Navyše autor popisuje do najmenších podrobností tisíce detailov z oblasti výroby jedál, koktailov, stolových hodín, tvorby symfónie, situácie na Sibíri, moskovskú aj petrohradskú architektúru, ruský film, divadlo, osudy slávnych ruských spisovateľov, skladateľov... silne mi to pripomínalo štruktúru a čiastočne aj premisu diela S ELEGANCÍ JEŽKA od Muriel Barbery. S tým som mal rovnaký problém, hoci u gentlemana to nebolo až také okaté. Obaja autori sa snažili ohromiť čitateľa obrovskými spoločensko-vednými znalosťami, históriou či filozofiou, ale samotný dej stál za deravú kopejku (ruský groš) alebo bol vyslovene triviálny. Možno je problém v tom, že som ruskej duši od tohto amíka veľmi neveril, ale napriek tomu dávam o 1* viac ako u Francúzky a 61% Ale autorovu prvotinu z jazzovej Ameriky rozhodne skúsim!

Stráže! Stráže! review

26.02.2019 Verified purchase

Geniálny prednes zábavnej fantasy!

1.diel Zeměplochy som čítal pradávno a nechápal som nadšenie ostatných. Ďalšiu knihu som ani nedočítal a po rokoch som to skúsil s audioverziami. Bohužial ako geniálny je Kantůrek ako prekladateľ, ako interpret “vlastného” diela bol slabučký a jeho prednes ma nebavil. O to väčšie prekvapenie a parádny zážitok mi priniesol Jan Zadražil. Konečne som ocenil humor, cynizmus, hrdinov aj príbeh Terryho Pracheta! Filozofické múdra aj ostrý humor majstra mi naozaj sadol a určite sa vrátim aj k starším príbehom, špeciálne si vychutnám Nočnú hliadku.

Metro 2033 review

20.08.2018 Verified purchase

skvelý nápad aj atmosféra

Geniálna idea! Skutočne vynikajúci nápad umiestniť zbytky preživších ľudí do moskovského metra s minimom energetických zdrojov. S celou rozľahlou sieťou tunelov, chodieb, kanálov, šachiet a staníc. To sa musí zdôrazniť: nádherná klaustrofobická kulisa. Tú Glukhovsky využil skoro na 90%.

Ale čo ten zvyšok? Dejová línia pomerne triviálna, často maskovaná metaforami a vzletnými opismi. Vynikajúce opisy akčných stretov a bojov aj perfektné vykreslenie atmosféry – ale potom akoby autor nechcel skĺznuť do military žánru, či hororového braku - prekladal hlavnú dejovú líniu filozofickými múdrami a stokrát omletými mravnými posolstvami. Ani časté snové sekvencie čitateľnosti nepomohli. Nevyrovnanosť tempa a umelé spomaľovacie hrdinove úvahy ma zhruba v 1/3 skoro odradili a knihu som div neodložil. Audio bolo však parádne nahovorené Filipom Čapkom a tak som trpel ďalej (kvôli predlohe). Postupne ma zvedavosť premohla a zvykol som si na predvídateľné striedanie rôznych pasáží. Čakajúc na pointu ma rozčuľovali už len dve veci: Ako naivne sa autor vysporiadal so vznikom všetkých tých nových genetických bytostí, organizmov a poddruhov – a druhá vec: Akú politickú, sociálnu, etnickú či inú pospolitú skupinu si ešte vymyslí. Nebolo to vôbec uveriteľné a miestami až smiešne. Už tam chýbala iba frakcia amazoniek, motív moslimskej púte z Mekky do Mediny, alebo zoskupenie dúhových staníc (L&G). Celý ten politický mikrokozmos sa snažil autor vtesnať do niekoľko desiatok staníc vzdialených pár stoviek metrov od seba a presvedčiť čitateľov, že takéto panoptikum by vzniklo za 30 rokov po jadrovej apokalypse. Do toho všetkého mysteriózne prvky, miestami už na hranici fantasy, a tak som celému metro svetu prestal veriť.

Aby som len nehanil, tak musím autora pochváliť za pár vychytávok (platidlá, zdroje energie, potrava) a najmä že sa zdržal akejkoľvek lacnej erotickej zápletky a lovestory. Aj bez toho už toto dielo balansovalo na hranici young adult literatúry. No a pointa? Síce pozliepaná, „vybarličkovaná“ a pomerne rýchlo naservírovaná, ale aspoň prijateľná. Osobne ma však k pokračovaniu neprinútila.

PS: Vadili mi príliš hlasné zvukové kulisy na úvod kapitol, pri "posteľnom" režime boli naozaj rušivé

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Marco review

12.06.2018 Verified purchase

Rozvláčne akčné krimi

OLSEN ma ani tentoraz nepresvedčil. LARSSONovi nestíha hlavne v charakterovej zložke postáv, ako aj v dejovej línií, ktorá je opäť dosť ťažko uveriteľná. Autorove postavy sú ploché a stále viac zaváňajú klišé. Oddelenie Q je síce ako tak funkčnou zložkou príbehu, ale gangsterská rovina je úplne mizerná. Jediným pozitívom knihy je excelentný prednes. Ale ani ten nezaistil, že som knihu nedopočúval. Mám totiž zakúpených priveľa hodnotnejších diel aj z toho žánru, aby som strácal čas takýmto polotovarom. Teraz zovšeobecním: Stále nerozumiem tomu nadšeniu zo škandinávskych autorov. Som presvedčený, že mnoho českých aj slovenských spisovateľov napätia je lepších. Počúval som dve autorove knihy a na 100% viem, že boli jediné...

Dveře do léta review

16.04.2018 Verified purchase

Romanca na pozadí času

Klasik SCI-FI žánru vás spoľahlivo vtiahne do deja od úvodných minút. Peripetie podnikania v obore konštrukcie robotizovaných pomocníkov v domácnosti (v roku 1970) sa hl. hrdinovi prelínajú s jeho milostným životom. Tie sa snaží vyriešiť "počkaním si na lepšie budúcnosť" a podujme sa vyskúšať absolútnu novinku svojej doby, tzv STUDENÝ SPÁNOK (kryogénny alebo hyperspánok) a nechá sa zamraziť na 30 rokov... Samozrejme sú predstavy autora v dnešnej dobe o roku 2001 skôr úsmevné, ale príbeh je zaujímavý, množstvo myšlienok je aktuálnych a príbeh stále veľmi dobre počúvateľný. Síce v druhej polovici sa autor zbytočne púšťal do siahodlhých opisov konštrukčných problémov, ale excelentný prednes Otakara Brouska vám to pomôže prekonať ;) Mne osobne sa nepáčil záver, ale to je už skôr vecou vkusu... Dielo určite odporúčam.

Skleněný zvěřinec review

31.01.2018 Verified purchase

Americká moderná klasika 20.storočia

Existencionálna dráma o troch skrachovaných existenciách, ktoré drží pokope len rodinné puto je vynikajúco interpretovaná. Najmä Vilma Cibulková ako matka je skvelá, hoci ani jej dve "deti" sa nedajú zahanbiť. Hra je nabitá emóciami, takže vôbec nemusela byť dokreslovaná tak dôraznom hudobnou zložkou, ktorá mňa osobne viac rušila, ako navodzovala atmosféru. Ďalším mínusom je značne osekaný obsah, ale to je pri dramatizáciách zrejme nevyhnutné... Napriek tomu dielo odporúčam.