User Tom's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Inspektorka Rating

15.02.2021 Verified purchase

Léčba neklidem Rating

22.01.2021 Verified purchase

Říkali mi Leni Rating

22.01.2021 Verified purchase

Nejlepší povídky z cest Rating

22.01.2021 Verified purchase

Milé dítě Rating

02.10.2020 Verified purchase

Ještě není konec Rating

28.09.2020 Verified purchase

Život v poklusu Rating

07.09.2020 Verified purchase

Povídání o pejskovi a kočičce Rating

07.09.2020 Verified purchase

Když se kruh uzavřel Rating

02.09.2020 Verified purchase

Nebojte se klasiky! 22 - Její pastorkyňa review

19.08.2020 Verified purchase

Skvělé nejen pro školáky

Jako vždycky skvělé přiblížení jednoho klasického díla. Tentokrát Janáčkovu hudbu doplňují v hraných partech mimo jiné známí rozhlasoví interpreti Růžena Merunková a Kamil Halbich, či překvapivě i méně často obsazovaná, o to však vítanější herečka Jana Preissová. Poslech této série stojí za to nejen pro školáky, kteří se možná poprvé seznamují s díly klasiků, ale i pro ty starší, kteří už mnoho z tohoto ranku pozapomněli.

Chyba review

19.08.2020 Verified purchase

Netuctový poslech

Vysvětlit, o co v příběhu jde, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Celý svět pomalu ale jistě upadá do klimatické záhuby. Dříve běžné květiny patří dnes mezi nedostatkové zboží, kterého si sběratelé cení nadevše. Láska k rostlinám je v jejich případě spíše jistý druh posedlosti, šílenství. Hlavní protagonista příběhu, Kryštof, se stal pašerákem takových vzácných květin. Poslední, nejvzácnější kousek, však nemá komu předat – jeho kontakt byl zavražděn. Kryštofův strach o vlastní život vzrůstá spolu s tím, jak se o záhadné rostlině dozvídá víc a víc.

Přestože je Chyba zvláštní směsí hororové kriminálky a ekologického poselství, klíčový prostor zde dostávají lyricko-dystopické popisy krajin, melancholických nálad postav a především jejich snění, které se mísí se skutečnými prožitky. Přechod mezi dvěma vzájemně protichůdnými polohami textu, lyrikou a thrillerem, byl při převádění Chyby do audioknižní podoby jistě velkou výzvou. Vydavatelství Témbr oslovilo režiséra Petra Gojdu, který při četbě vedl herce Jana Zadražila. Ten na nahrávce čte klidně, nikam nespěchá a jednotlivá slova jakoby nejprve převaluje na jazyku, než je vypustí z úst směrem k napjatým posluchačům. Zpočátku trochu váhá, jak si poradit s do textu propašovanými lyrickými pasážemi a básnickými postupy. To ale ve výsledku jen podporuje rozpoložení, v němž se nachází protagonista Kryštof. Také on se v nové situaci poněkud ztrácí, tápe při hledání cesty ven. Pro posluchače jsou však tyto pasáže přeci jen od zbylého textu odděleny zvláštním zvukovým efektem.

Zážitek z poslechu Chyby je velmi intenzivní i díky hutné podkresové hudbě Tomáše Pernického, která se valí nad příběhem jako temná mračna, stahující se v něm nad zaplavovanou metropolí.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Kdo ví, kde budu zítra review

15.08.2020 Verified purchase

Rozhovor, který stojí za poslech

Snem reportéra Tomáše Etzlera bylo už od mládí dostat se do Ameriky. Splnit si jej však mohl až ve svých osmadvaceti letech, krátce po sametové revoluci. Záhy poznal, že budoucnost není tak růžová, jak si ji vysnil. Ale nevzdal se. O tom, jak dlouho mu trvalo prosadit se a kam jej osud zavál, sepsal s novinářem Jindřichem Šídlem knihu Kdo ví, kde budu zítra.

Po krušných začátcích, kdy se několik let živil drobnými pomocnými pracemi, se mu podařilo získat vysněnou práci v CNN. Pod její hlavičkou se jako válečný zpravodaj podíval třeba do Afganistánu či Iráku. Ve svém vyprávění líčí zákulisí práce v mezinárodní redakci v Atlantě i úskalí samotného natáčení ve válečných zónách. Po odchodu ze CNN zastával pozici zpravodaje České televize v Číně, díky čemuž jeho vyprávění obohacují autentické zážitky z práce v zemi, kde vládnou totalitářské praktiky.

A autenticky zní i audiokniha. Může za to i rozhodnutí neoslovit pro její vznik herce, ale ponechat interpretaci přímo na samotných autorech. Třebaže se oba protagonisté pohybují ve světě médií dlouhá léta, jejich hlasový projev není bezchybný. Ti, kteří jejich práci dlouhodobě sledují, už možná specifika jejich mluvy ani nevnímají, ale neznalé posluchače by mohlo zpočátku překvapit, jak Tomáš Etzler mluví v souladu se svou náturou energicky, až překotně a Jindřich Šídlo výrazně ráčkuje. Většina však jejich specifickým projevům brzy přivykne a soustředí se na opravdu zajímavý obsah. Načtení někým jiným by audioknize rozhodně uškodilo.

Velká vlaková loupež review

15.08.2020 Verified purchase

Zajímavé spojení faktů a fikce

Autor Michael Crichton ve Velké vlakové loupeži sepsal příběh, vycházející z reálné události z poloviny 19. století. V napínavém vyprávění se posluchač přenese do jara roku 1855, kdy se spolu s hlavními hrdiny stane účastníkem promyšlené krádeže zlata. S pečlivostí sobě vlastní nastudoval i v tomto případě velké množství podkladů a dobových materiálů. Nešlo mu ale jen o dobrodružný příběh. Vedle samotného zločinu jej přinejmenším stejnou měrou zajímaly i poměry a sociální problémy viktoriánské Anglie. Jeho kniha však není dokumentem. Autor se nenechal skutečným sledem událostí příliš svazovat a svůj příběh vystavěl spíše na hrubých rysech skutečné loupeže. I proto, že osudy protagonistů příběhu se od skutečných pachatelů zčásti odlišují, pozměnil jejich jména.

V rozhlasové úpravě textu se podařilo udržet dvě linie vyprávění, které proti sobě v knize stojí ve vzájemném kontrastu. Ta hlavní, vypravěčská, se stroze drží základního rámce příběhu a obsahuje nejrůznější vysvětlující poznámky, citace z dobového tisku a ze závěrečného líčení během napínavého soudního procesu. Pod režijním dohledem Izabely Schenkové se interpretačně této úlohy ujal herec Martin Preiss. Jeho klidný, odosobněný a přesto vřelý projev tvoří nosnou kostru nahrávky. Je to právě on, který posunuje děj, provádí posluchače špinavým podsvětím a překládá mu autorem hojně využívané výrazy dobové zlodějské hantýrky.

Druhou linií je samotný příběh zlodějské bandy, vedené mozkem celé operace Edwardem Piercem. Party protagonistů byly svěřeny Lukáši Příkazkému. Ten mohl díky množství postav popustit uzdu svému herectví více než Preiss, a za mikrofonem předvedl širokou paletu hlasových poloh. Jedinečnou identitu vtiskl opilcům, pouličním kapsářům, detektivům i obyčejným pochůzkářům.

Classic Historical Based on a true story

Dům doktora Fišera Rating

30.07.2020 Verified purchase

Jak se zbavit Mstivý Soni review

28.07.2020 Verified purchase

Ulítlé příběhy ze školních lavic

Zlobivá třída dostala novou, trénovanou učitelku. Podaří se jí přežít s dětmi ze žábokudelské páté třídy školní rok? A v čem vlastně spočívá speciální trénink této "Mstivé Soni", jak učitelku záhy po jejím příchodu děti překřtí?

Zábavné, trochu ulítlé příběhy plné fantazie a rošťáctví, které jako vždy výborně načetl David Novotný. A dokonce si i zazpíval! Děti se budou u divokých příběhů ze školy i mimo ni určitě velmi dobře bavit - stejně jak jejich rodiče.

Ages 9 - 11

Život snů a skutečnosti review

25.07.2020 Verified purchase

Povídání o cestování i životě v totalitě

Velmi silný rozhlasový cyklus rozhovorů s dvojicí přátel a cestovatelů Zikmundem a Hanzelkou. Kromě vyprávění o tom, jaké měli cíle a co zažili během svých cest, dojde i na jejich popis toho, jak jejich životy ovlivnily roky 1939, 1948, 1968 a 1989. Nevyhýbají se osobním otázkám na rodinu, politiku či jejich přátelství. Zajímavé je i pozorovat, jak díky tomu, že rozhovory s oběma pány probíhaly odděleně, se jejich odpovědi tu blíží, tu rozcházejí, podle toho, jak si danou událost vybavuje jeden či druhý. Audiokniha potěší jak ty, kteří o cestách H+Z vědí hodně, tak ty, kteří znají jen jejich jména.

Svědkyně obžaloby a další povídky Rating

21.07.2020 Verified purchase

Saturnin a jeho pán Rating

08.07.2020

Petr a Lucie Rating

08.07.2020

Zkouška neviny review

20.06.2020 Verified purchase

Příběh zaměřený ne na viníka, ale na nevinné

Agatha Christie rozehrává ve Zkoušce neviny jednu ze svých brilantních psychologických studií. V příběhu nevystupuje žádný z autorčiných "velkých detektivů", ba i práce samotné policie jde trochu stranou ve prospěch psychologie a charakteristik postav. To však neznamená, že by nešlo o zajímavý příběh, spíše naopak.

Uzavřená bohatá rodina zažila před časem velký otřes - paní domu někdo surově zabil. Za zločin byl odsouzen jeden z jejích synů, který brzy ve vězení zemřel. Všichni se se skutečností už víceméně vyrovnali, aniž by tušili, že má přijít další rána. Nyní se totiž objevil svědek, který prohlašuje, že odsouzený nemohl vraždu spáchat, protože byl v té době s ním. Staré rány se tak znovu otevírají a každý podezřívá každého. Pokud se brzy neukáže, kdo byl skutečným pachatelem, celou rodinu atmosféra nejistoty a podezření zničí. Protentokrát nejde ani tak o vinu, ale o nevinu. Spíše než o samotného viníka záleželo autorce na vykreslení toho, co nevyjasněný zločin udělá s ostatními, nevinnými.

Audioknihu načetl Aleš Procházka - co víc dodávat? Jeho profesionální přednes nesnese žádnou kritiku - tempo je vyrovnané, intonace příjemná, neafektovaná. Procházka je výtečný herec, který s lehkostí vtáhne posluchače do děje a oživí v jeho mysli všechny postavy. Tympanum ho využilo už v poirotovských Vraždách podle abecedy a jeho nejnovější výkon za tehdejším výtečným projevem v nejmenším nezaostává.

Puls review

14.06.2020 Verified purchase

Když se sejde svérázná hrdinka i interpretka

Syn Felix po smrti otce Dicka Francise pokračuje v psaní detektivek z dostihového prostředí. V nejnovějším detektivní thrilleru Puls se poprvé setkáváme s ústřední postavou ženského pohlaví, lékařkou Chris Rankinovou.

Příběh začíná záhadou totožnosti. Na nemocniční urgentní příjem je přivezen pacient, který i přes péči přítomné doktorky Chris Rankinová umírá. Mrtvý ale u sebe neměl žádné doklady a nikdo se po něm ani v dalších týdnech neshání. Jediným známým faktem tak zůstává, že byl nalezen v bezvědomí na toaletách cheltenhamského závodiště. Chris se nehodlá smířit s tím, že mu nedokázala pomoci a začne proto pátrat na vlastní pěst.

Pro interpretku Simonu Babčákovou šlo o zatím nejrozsáhlejší práci za mikrofonem. Její syrový, lehce chraplavý hlas, v zásadě charakteru hrdinky odpovídá. Její projev charakterizuje mírná teatrálnost či patos. Svébytná intonace, dlouhé pauzy a nezvyklé protahování dlouhých samohlásek přímo volají po pečlivějším vedení, kterého se však Babčákové od režiséra Marka Štiftera nedostalo. Jakmile se interpretka snaží vyslovovat jasně a zřetelně, prozradí absence lehkosti projevu nedostatek audioknižních zkušeností. Nejpřirozeněji její hlas zní v momentech, kdy dává najevo hrdinčinu rezignaci a znavenost životem. Tehdy vypráví Babčáková klidným, uvolněným tónem, který zbytku příběhu poněkud schází.

Bordeří povídačky 2 Rating

15.04.2020 Verified purchase

Nůž review

11.04.2020 Verified purchase

Harry v podezření

Desátým dílem uzavřel Jo Nesbø pomyslnou první kapitolu Harryho života. Jedenáctá kniha Žízeň znamenala jakýsi restart celé série, v níž se mění prakticky celé její předchozí vyznění a padají mnohé jistoty, které čtenáři snad až doposud měli (pokud vůbec kdy nějaké u Joa Nesbøho mohly být). „Jedenáctka“ znamenala i nový začátek pro audioknižní podobu holeovek, které nově promlouvají hlasem Davida Matáska.

Matásek je zkušený profesionál, který Harryho i ostatní postavy zvládá bezezbytku levou zadní. Jeho intepretace je svižná a perfektně dávkovaná. Přizpůsobuje se změnám tempa děje i proměnám nálad a atmosféry. Pro hlavní protagonisty příběhu našel pomocí drobných změn intonace vlastní způsob projevu, takže se ani při jejich větším množství posluchač v ději neztratí.

Drobnou výtku si vysloužila pouze část bohaté hudební koláže. Tu totiž její tvůrci složili nejen předělů použitých v předchozí Žízni, ale nemalou část recyklovali z thrilleru Roberta Galbraitha Smrtící bílá. Posluchači jsou dnes již trochu zmlsaní tím, že každá audioknižní série má vlastní identitu. A tu kromě interpreta tvoří i individuální hudební motiv, který danou ji svým pojetím odlišuje od ostatních.

Poklad byzantského kupce review

11.04.2020 Verified purchase

Detektiv v mercedesu se představuje

Po srážce dvou automobilů zůstala na silnici ležet mrtvá žena. Jak se ukáže, nejela ani v jednom z vozů a žádný z řidičů si není vědom, že by ji srazil. Následné lékařské ohledání těl odhalí, že v době nehody už byla dotyčná několik hodin po smrti. Kde se však na místě vzala? Záhadu musí rozlousknout neortodoxní vyšetřovatel Michal Exner.

Ve zvukové podobě byla kniha komerčně vydána už v roce 2015 vydavatelstvím Indeart s hlasem Vladimíra Hausera. Tato verze však pochází z dílny Českého rozhlasu, na jehož vlnách si také odbyla svou premiéru ještě před uvedením na audioknižní trh. V ostravském studiu pod dohledem režiséra Tomáše Soldána usedl za mikrofon herec Tomáš Jirman. Ten se s textem vypořádal lépe než Hauser, jeho podání je živější a i přes úspornou škálu použitých hereckých prostředků lépe zachycuje autorovy jízlivé narážky na chod tehdejší společnosti i způsob, jakým výstřední Exner působí na své okolí. Erbenův text Jirmanovi sedl ještě o něco lépe, než například Vašíčkova mysteriózní Ďáblova lest. Jeho Exner zůstává i přes své výstřední vystupování sympatický a lidský.

Z důvodu udržení textu ve vysílatelné podobě došlo i ke škrtům některých pasáží, což posluchače znalé knihy nebo starší zvukové verze nejspíše zamrzí. Alespoň malou náplastí může být použití chytlavých hudebních motivů, které vyprávění doplňují. Atmosféru šedesátých let tu dokreslují zejména melodie tehdejších bigbítových hvězd Flamengo a The Matadors v čele s hlasy Karla Kahovce a Viktora Sodomy.

Mrtvá v knihovně review

04.04.2020 Verified purchase

Slečna Marplová opět na stopě

V knihovně plukovníka Bantryho a jeho ženy Dolly byla nalezena mrtvola! Zachránit je může jedině jejich sousedka slečna Marplová. Pokud odhalí, kdo a proč dal mrtvolu do domu Bantryových, najde vraha. Nebo ne?

Již třetí román se slečnou Marplovou, který se dočkal zvukové podoby, se vrací k tandemu z premiérového příběhu Vražda na faře. Vedle Růženy Merunkové v partech slečny Marplové tu tak ve všech ostatních úlohách opět vystupuje Otakar Brousek. Vlídný hlas interpretky přenáší na posluchače tu správnou dávku zdánlivé nevinnosti, za níž se však skrývá letitá zkušenost a mazanost slečny Marplové. Lepší představitelku pro tuto roli by si posluchači mohli jen těžko představit. Po většinu času ale nahrávce vévodí melodický hlas vypravěče Otakara Brouska. Každé důležité postavě přiřadil vlastní hlas, na rozdíl od Vraždy na faře už naštěstí tento způsob interpretace, snad s výjimkou pisklavého hlasu zvídavé naivky paní Bantryové, nevyznívá jako nechtěná parodie na detektivku. Velmi příjemný a přirozený je zvláště způsob, jakým se Brousek vypořádal s charaktery členů rodiny Jeffersonových, kolem nichž se dlouho vyšetřování příběhu točí.

Co naopak nepotěší, je fakt, že audiokniha je zkrácená (což je dnes samo o sobě zbytečné). Především však o tom není informován posluchač, který by o tom, že se škrtalo, měl předem dozvědět, i když vesměs jde jen o proškrtání autorčiných málo podstatných, košatých popisných odstavců.

Kdo maže, ten jede review

29.03.2020 Verified purchase

Kdo chtěl zabít Oplta?

Slibně započatý víkend ve mlýně, kam skupinku hostů sezval bohatý podnikatel Kryštof Oplt, naruší nejprve záhadný výstřel v lese a o několik hodin později nález hostitelovy mrtvoly v mlýnském náhonu. Učitelka, malířka a příležitostná amatérská pátračka Josefína Divíšková, která ve mlýně pracovala na nástěnném obraze, se snaží přijít na to, kdo mohl mít motiv pro jeho vraždu. Spolu s komisařem Tvrdíkem zjišťuje, že chuť a důvod zabíjet, měl v tomto domě kdekdo.

Samotná detektivní zápletka je sice propracovaná a řádně komplikovaná, přesto však nejde o nijak náročné čtení ale spíše oddechovou jednohubku. Nejde o nic mimořádného, ale přijemné ukrácení dlouhé chvíle audiokniha jistě zaručí.

Najdou se ale i nějaké mínusy. Tak třeba hudební doprovod, kterému dominuje akustická kytara, subjektivně působí spíše dojmem veselého letního dobrodružství, než zimního vyšetřování vraždy. Spíše podprůměrný je i samotný zvuk nahrávky. Hlas Zdeňky Žádníkové zní zastřeně, spíše jako z nahrávek poloprofesionálů, než zkušených audioknižních tvůrců. Občasná interpretčina zaváhání, která by stálo za to vrátit a natočit znovu, tento dojem příliš nevylepšují. Což je škoda, protože Žádníkové autorčin styl docela sedí a leckterý z posluchačů si svéráznou Josefínu v jejím podání jistě snadno zamiluje.

Černý trikot review

08.03.2020 Verified purchase

Vrah číhá na závodní trati

Marc Moreau se místo kariéry u vojenské policie rozhodl pro dráhu profesionálního cyklisty. Na letošní Tour de France však musí hrát i roli detektiva, protože se dějí tak podivné nehody, že nemůže jít jen o souhru nešťastných okolností.

Detektivní thriller Černý trikot mexického spisovatele a novináře Jorgeho Zepedy Pattersona v lecčems připomíná knížky Dicka Francise. Jen místo koní osedlávají jeho hrdinové závodní bicykly. Popisovaná posedlost výkony a plánováním závodů do poslední vteřinky dokáže pohltit i ty, kteří jinak o sport nezavadí ani na televizní obrazovce.

Interpret Zdeněk Kupka je solidním zprostředkovatelem Marcova vyprávění. Nejjistější si je v dialozích, u nichž se mu podařilo nenuceně vtisknout jednotlivým postavám osobité charaktery. Hudební doprovod, který podkresluje jeho hlas zejména na koncích kapitol, je ozvláštněn zvukem pomalu se otáčejícího kola bicyklu.

Audiokniha ihned po vydání trpěla na několika místech technickými nedodělky, se kterými se vydavatel i portál Audiolibrix dokázali po upozorněních ze strany posluchačů vypořádat (díky!), takže nyní je zde audiokiha naprosto v pořádku a rozhodně by neměla uniknout milovníkům sportu i detektivek a thrillerů!

Planina review

29.02.2020 Verified purchase

Bezchybný Lukáš Hlavica jako průvodce nebezpečnou pustinou

Čtveřice mladých lidí z Reykjavíku si vyjela na výlet doprostřed islandské pustiny. Za padajícího soumraku a houstnoucí mlhy však sjel jejich vůz z cesty a narazil do kamenné stěny. Nešlo však o skálu, jak si zprvu mysleli, ale o ztemnělý venkovský dům. Z jeho obyvatel i celého hospodářství ale vyzařuje cosi divného.

Planina islandského autora Steinara Bragiho Guðmundssona z roku 2011 vzbuzuje v těch, co rádi vyhledávají napětí, nemalá očekávání. V čem toto dílko na pomezí hororu a psychologického thrilleru rozhodně nezklame, je ta pravá severská nálada. Pobyt v domě postupně odhaluje jejich skutečné povahové rysy a jitří staré, nezhojené rány. Ke zklamání některých čtenářů se ale o jasné rozřešení nepokusil ani sám autor. Nejednoznačnost rozuzlení ponechává na každém, jak si události vysvětlí. V tomto, stejně jako v některých jiných ohledech, se Planina podobá o pár let mladšímu slovenskému bestselleru Trhlina.

Planiny se v pod režijním dohledem Apoleny Novotné interpretačně ujal herec Lukáš Hlavica. Všechny rytmy a harmonie, které se autorovi podařilo do příběhu zakomponovat, rozehrává Hlavica prostřednictvím svého přirozeného, a přesto pečlivě modulovaného projevu, jako by rozezníval nějaký hudební nástroj. Bezchybná interpretace násobí pocity tísně a úzkosti, vyzařující z textu. Stačí zavřít oči a z nehostinné planiny plné kamení a vřesu až k posluchači zavane chladný vzduch osamění a beznaděje.

Stříbrná cesta review

09.02.2020 Verified purchase

Jak mohla zmizet beze stopy?

Teenagerka Lina před časem beze stopy zmizela při čekání na autobus. Kam se poděla? A proč po ní nezbyla jediná stopa? Autorka detektivního thrilleru Stříbrná cesta Stina Jackson se při psaní nechala ovlivnit atmosférou stejnojmenné silnice, vinoucí se kouzelnou krajinou švédského vnitrozemí až k norským hranicím. I když je tempo příběhu přímočaré a prosté nadbytečných odboček, ne vždy plyne dostatečně rychle.

Kniha je rozdělena dle vyprávění dvou postav, otce dívky, která na Střírbné cestě zmnizela před třemi lety, a Meju, dívku, která se s matkou přistěhovala do jedhoho stavení poblíž. Mejiny audioknižní party herečku Jitku Ježkovou. Ta v sobě stále má něco z bezstarostnosti teenagerky, zároveň však díky bohatým zkušenostem ovládá s perfektní bravurou své vypravěčské řemeslo. Naproti tomu planými nadějemi vyčerpaný otec promlouvá hlasem díky Janu Vondráčkovi. Jeho rezignovaný projev se mění v naštvaný až agresivní, spolu s tím, jak se v Lellem mění léta střádaná bezmoc v prudký vztek. Najde svou dceru nebo se alespoň dozví, co se jí stalo? A co hrozí zvídavé Meji v kraji, kde mají místní svá nevyřčená tajemství, do nichž cizím lidem nic není?

Stříbrná cesta by sice mohla být místy o trochu svižnější, jinak se ale autorce Stině Jackson podařilo stvořit uvěřitelný příběh, nepostrádající napětí a dokonce ani vodítka, směřující bystré posluchače ke správnému řešení. Autorka zkrátka hraje fér hru, což si zaslouží ocenit. Obdobné uznání zaslouží i režisér a interpreti za audioknižní podobu její prvotiny.

Oběť 2117 review

31.12.2019 Verified purchase

Kdo je Asad?

Minulost členů oddělení Q kodaňské policie byla v knihách Jussiho Adlera-Olsena dlouho velkou neznámou. To se s blížícím se koncem série postupně mění. V předchozím příběhu Selfies jsme se dozvěděli podrobnosti o sekretářce Rose, v osmém pokračování Oběť 2117 se dostalo na Asada.

Jussi Adler-Olsen ve svých dílech rád buduje příběh okolo aktuálních společenských témat. Oběť 2117 se proto zabývá uprchlickou krizí a nebojí se při tom ukazovat obě strany mince. Líčí nejen bídné poměry těch, kterým v islámských zemích jejich souvěrci proměnili život v peklo, ale upozorňuje i na hrozbu terorismu, která s vlnou migrace přichází do Evropy.

Při natáčení Oběti 2117 se již poosmé setkali nad severskou detektivkou režisérka Jitka Škápíková a herec Igor Bareš. Pro oba z nich tak šlo prakticky o rutinní záležitost, protože pro ně tato látka nebyla v žádném ohledu krokem do neznáma. A stejně tak ani na posluchače znalé předchozích dílů nečeká žádné překvapení. Barešův výkon je standardně profesionální, adekvátní stylu předlohy. Navzdory tomu, že po celou dobu působí jeho četba spíše vyrovnaně bez výraznějších emočních výkyvů, ani na okamžik nenudí. Civilnější poloha zkrátka Barešovi i Adleru-Olsenovi sluší a patří k důvodům, proč se k sérii z oddělení Q vracet právě v audiopodobě. Stejně jako interpretace sází také použitý hudební doprovod na styl, který se osvědčil už v minulých dílech. Tentokrát se jím navíc v souladu s dějem čas od času stylově linou tóny připomínající orientální svět.

Nenech to být review

15.12.2019 Verified purchase

Touha po pravdě

Napoleon „Nap“ Dumas se stal policistou poté, co jeho dvojče Lea našli se svou dívkou mrtvé na železničních kolejích. Téhož večera navíc zmizela i Napova životní láska Maura. Tyto nevysvětlené události mu už patnáct let nedávají spát. Nap je pátráním po tom, co se v onu soudnou noc odehrálo, doslova posedlý. Jeho osobní život se smrskl do pouhé schránky, která v sobě uchovává vzpomínky na minulost.

Příběh je psán formou imaginárního deníku či dopisu, adresovanému mrtvému dvojčeti. Hrdina jej často oslovuje, klade řečnické otázky, vzpomíná na společné zážitky. Díky tomu mají čtenáři pocit, že s ním sdílejí prožitky a jsou přímou součástí jeho dramatického životního příběhu. Interpretem audioknihy se stal Gustav Hašek. Herec se vypořádal s prázdným světem hrdiny, toužícího jen znát pravdu o oněch osudných událostech, beze zbytku na výbornou. Hašek zvolil zpočátku trochu rezignovaný styl projevu, vyjadřující hrdinovu znavenost životem. Když však Napovi svitá paprsek naděje na možné rozlousknutí záhady, nabývá četba na tempu a rozhodnosti. Jako by i jeho poháněl Napův vztek, nahromaděný za léta bezvýsledných úvah a pátrání.

Thriller je psán opravdu velmi čtivě, k tomu jeho zvuková podoba si zaslouží pochvalu. Vydavatelství OneHotBook se povedl další zajímavý kousek, kterým udělá radost nejednomu fanouškovi tohoto žánru!

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

1793 review

30.11.2019 Verified purchase

Drsný severský thriller z roku 1793

Kdo by čekal severskou obdobu historických detektivek z tuzemské kotliny, bude asi dost překvapen. Tento švédský autor totiž není žádným Vondruškou, píšícím uhlazené dobrodružné příběhy s romantickým nádechem dob dávno minulých. Naopak si nebere sebemenší servítky a vykresluje konec osmnáctého století a tehdejší životní podmínky bez příkras, až přehnaně naturalisticky a beze špetky sentimentu.

Ve vydavatelství OneHotBook byli úkolem brodit se bahnitými stezkami a zpustlými uličkami ošuntělých městských čtvrtí pověřeni režisér Michal Bureš a herec Daniel Bambas. A třebaže byste hercovu audioknižní práci zatím mohli spočítat na prstech jedné ruky, s příběhem 1793: Vlk a dráb si poradil jako léty ostřílený matador. Niklas Natt och Dag v krutosti a názorné popisnosti detailů strčí do kapsy leckterého autora současných drsných thrillerů. Až nechutné výjevy jsou ale v případě 1793: Vlk a dráb cynicky přirozenou součástí všedních dní.

Zmar, bolest a všudypřítomné násilí se díky živému podání Daniela Bambase můžou stát i vašimi společníky. Počítejte ale s tím, že na více než patnáct hodin trvající jízdu mezi močály, stokami a zapáchajícími zákoutími hned tak nezapomenete. I přesto ale po jeho skončení pravděpodobně budete vyhlížet, kdy se u nás objeví pokračování nazvané lakonicky 1794.

Na dveře klepe smrt review

24.11.2019 Verified purchase

Číhá v Brightonu smrt?

Americká hudební ikona Gaia by se ráda prosadila i jako herečka. Příležitostí k tomu by mohl být historický snímek, který má brzy začít natáčet v anglickém městě Brightonu. Těsně před odletem do Evropy se však kdosi pokusí připravit ji o život. Indicie navíc naznačují, že pachatel možná zkusí znovu zaútočit během natáčení. Úkolem zajistit bezpečnost hlavní hvězdy plánovaného filmu je pověřen detektiv-superintendant Roy Grace a jeho tým ze sussexské kriminálky.

Román Na dveře klepe smrt převedlo do zvukové formy vydavatelství Tympanum. Šestnáctihodinovým pátráním provede posluchače herec Martin Siničák, který patří k předním hercům brněnské divadelní scény. V brněnském nahrávacím studiu pod dohledem Jiřího Lukáška také celá nahrávka vznikla. Z interpretova projevu se zdá, že se na svůj úkol pečlivě připravoval. Pečlivost totiž z jeho projevu doslova čiší. Snaží se vyslovovat pomalu, čistě a srozumitelně, aby posluchači z textu neuniklo jediné písmenko, četbě však kvůli tomu zpočátku schází dynamika a emoce. Proklestit si cestu úvodem románu, v němž se v krátkých kapitolách nahromadí prakticky všechny důležité postavy, zřejmě nebylo jednoduché ani pro něj, leckterý posluchač s tím možná bude mít také potíže. S narůstajícím počtem zdolaných stránek a jasnější profilací hrdinů příběhu Siničák svůj zpočátku nevýrazný a pomalejší styl četby překlápí do příjemnějšího tempa. Také posluchač se začne v příběhu bezpečněji orientovat.

Na dveře klepe smrt je velmi době zpracovaným příběhem, který odmění ty, kteří se nenechají odradit zpočátku trochu nepřehledným zástupem postav a pomalejším tempem interpretace. Interpret Martin Siničák i autor Peter James potřebovali pro začátek trochu času. Pokud jste ochotni jim jej věnovat, nebudete zbylou větší částí románu ani audioknihy zklamáni.

Vraždy jako z pohádky Rating

04.11.2019 Verified purchase

Ta přede mnou review

01.11.2019 Verified purchase

Dům, v němž přebývá zlo

Moderní dům nabitý moderními technologiemi není pro každého, obvykle si jej mohou dovolit jen ti nejbohatší. Ve Folgate Street je ale jeden k pronájmu za výhodnou cenu. Výměnou za to musí projít budoucí nájemník složitým výběrovým procesem a po nastěhování dodržovat striktní pravidla, která si stanovil majitel a tvůrce této zvláštní stavby. Jane se po přestěhování do tohoto domu snaží zjistit víc o jeho historii, protože v něm před nedávnem mělo dojít k úmrtí. Může hrozit nebezpečí i jí?

Výstřední architekti a moderní domy plné technologií, které je možné zneužít, jsou dnes častými rekvizitami moderních technokratických thrillerů. Ta přede mnou není výjimkou. Příběh Jane, kterou postupně začíná děsit osud předchozí nájemnice stojí za poslech zejména díky vícehlasému načtení. Obě interpretky, Interpreti Máša Málková a Kristýna Podzimková se snaží zaujmout a rozlišit obě osoby, jejichž osudy se navzájem velmi podobají. Trochu lépe se daří do nahrávky přenášet emoce Podzimkové, která si nejednoznačnou postavu Emmy uměla opravdu vychunat. Menším mínusem audioknihy je nevyrovnaná hlasitost partů obou hereček, kdy je nutné při změně vypravěček korigovat hlasitost, a občasné drobné kolísání kvality zvuku v průběhu někrerých kapitol.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Mitfordské vraždy review

01.11.2019 Verified purchase

Kdo vraždil ve vlaku?

Mladá Louisa Cannonová má nastoupit jako pomocná chůva do sídla Mitfordových. Brzy je ale vtažena i do amatérského pátrání po neznámém vrahovi, který ve vlaku připravil o život postarší ošetřovatelku. Louisa sama má však také svá temná tajemství, a jen doufá, že se o nich v domě Mitfordových nikdo nedozví.

Autorka Jessica Fellowesová a její rodina si potrpí na starobylé rody a meziválečnou dobu. I proto svou sérii detektivek zasadila do těchto časů. Vypůjčila si skutečnou rodinu Mitfordových (velmi známou a kontroverzní, zejména koncem třicátých let a později), skutečnou vraždu a obojí smíchala do zajímavého koktejlu. Hlavní hrdinka Louisa je sice smyšlená, zato do ní autorka propašovala hodně ze svého vidění světa. Prostřednictvím jejích osudů ukazuje, jak se mezi dvěma světovými válkami rychle měnil svět a spolu s tím i úloha žen ve společnosti.

Tempo vyprávění je pomalejší, s čímž koresponduje i podání Jaromíra Meduny. Podařilo se mu vžít se do Louisy i dalších (převážně ženských) postav a dokázal ukormidlovat tento historický román s detektivní zápletkou na jedničku.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

100 statečných - Host č. 44 - Milan Brunát 07.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 42 - Dana Kalinová 07.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 70 - Jan Hofman 08.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 86 - Robert Tamchyna 08.06.2014 review

24.10.2019 Verified purchase

S rozhlasákem o rozhlase

Robert Tamchyna zaskakoval za hosta, který nemohl do maratonu stovky rozhovorů dorazit. Tématem byla jeho rozhlasová práce (která od doby vysílání ztratila na aktuálnosti) a jeho zajímavosti o rozhovorech, které vedl s Václavem Havlem nebo Otakarem Vávrou (zejména to, jak ho jako mladého reportéra tito velikáni své doby přijímali).

100 statečných - Host č. 98 - Jindřich Böhm 08.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 28 - Pavel Kožíšek 07.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 20 - Filip Turek 07.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 5 - Ludmila Čírtková 06.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 38 - Jiří Drahoš 07.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 1 - Zdeněk Svěrák 06.06.2014 review

24.10.2019 Verified purchase

Jako vždy zábavný a moudrý Zdeněk Svěrák

Zajímavý (vlastně úplně první) rozhovor ze série 100 statečných. Host Zdeněk Svěrák byl skvělý jako vždy, noblesní, moudrý, vtipný. I po pěti letech zajímavý.

100 statečných - Host č. 66 - Michal Holý 08.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 17 - Vilém Rubeš 06.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 32 - Anna Strunecká 07.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

100 statečných - Host č. 100 - Jan Saudek 08.06.2014 Rating

24.10.2019 Verified purchase

Bábovky review

24.10.2019 Verified purchase

Všechno se vším souvisí

Nadpis by spíše měl být Každý s každým. Tak nějak totiž funguje tato kniha Radky Třeštíkové. Během dvanácti kapitol se dozvídáme, jak jsou spolu propleteny osudy dvanácti žen a jejich manželů, milenců, dětí a dalšího příbuzenstva. Snaha propojit každého s každým je zajímavá, místy úsměvná, každopádně vytváří zajímavé prostředí, v němž všechno souvisí se vším. U Bábovek je třeba důsledně dávat pozor, či si rovnou dělat poznámky. Děj se postupně zaplétá, propletenec vztahů víc a víc komplikuje a čtenář/posluchač s každou další kapitolou čeká, kam ho autorka zavede.

Jasně, pořád je to knížka spíše pro ženy, které si chtějí oddychnout od běžného všedního života, přesto se do osudů postav Třeštíkové podařilo vpašovat i vážnější podněty k zamyšlení (vztah společnosti k homosexuálům, nevěře apod.).

Načtení dvanácti herečkami bylo správným rozhodnutím. Nejlépe se se svými texty popraly asi Jana Plodková a Kristýna Podzimková. U některých částí bylo bohužel slyšet odlišný zvuk či příliš výrazné sykavky (Simona Babčáková, Iva Pazderková). Některé hlasy hereček si byly dost podobné, ale naštěstí se v audioknize nepouštěli tvůrci do dialogů, takže se posluchačům nebudou plést. O to se pravděpodobně postará spíše samotný extrémně spletitý děj.

Bábovky jsou rozhodně zajímavým počinem, který svou složitou výstavbou propeltence vzájemných vztahů žádá trochu vyšší nároky na pozornost než je obyvklé i u průměrné detektivky. Odměnou jsou však momenty překvapení, kdy sami hádáte, jak asi budou nové postavy propojeny s těmi, které už z předchozích kapitol znáte. Vcelku zdařilá audioknižní forma pomáhá záplavu jmen vstřebat lépe, než u papírové knihy.

Řbitov zviřátek review

14.10.2019 Verified purchase

Klasický Kingův horor

Čekal jsem od příběhu trochu něco jiného, i vzhledem k filmové obálce, na které pochodují děti se zvířecími maskami v temném lese. Kingův román je trochu paradoxně o něčem jiném, než o Řbitovu zvířátek. Tam pohřbívají děti své mazlíčky. Skutečně strašidelné věci se však odehrávají ještě dál, na opuštěném indiánském pohřebišti, kde prý pohřebné mrtvoly umějí ožít...

Audiokniha je perfektně načtena Vasilem Fridrichem, který odvypráví naprostou většinu knihy. Jan Vlasák a Klára Suchá se objeví až v samotném závěru a jejích přítomnost na nahrávce ani nebyla nutná. Jejich výkony jsou však perfektní a zejména u pro mne neoposlouchané interpretky je škoda, že její hlas více nevyužívají tvůrci audioknih i na delší četby.

Řbitov zvířátek je klasickým hororem klasického střihu, s klasicky delší expozicí a gradujícím dějem. Zkrátka King jak má být. Zejména milovníkům konstatního děsu a napětí známého z různých hororů v televizi či filmu však může připadat, že je úvod až příliš dlouhý a než se skutečně odehraje něco děsivého, uplyne pěkná řádka kapitol.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Návrat Sherlocka Holmese (komplet) review

13.10.2019 Verified purchase

Znovu skvělý Václav Knop jako Sherlock Holmes

Další sbírka povídek se Sherlockem Holmesem v podání Václava Knopa je kompletní. Tato byla moje první, kterou jsem si kdysi koupil, takže jsem rád, že si ji po letech můžu i poslechnout. Příběhy jako Stavitel z Norwoodu, Osamělá cyklistka nebo Černý Petr doposud navíc nebyly zvukově vůbec zpracovány. Totéž platí i pro Tančící figurky, kterým sice ve zvukovém podání chybí důležitý prvek (obrázková šifra, která je jinak otištěná v knize), ale jde o natolik výjimečný příběh, že byl téměř hřích že jej doposud nikdo nenatočil.

Interpretace Václava Knopa nedělá Doylovi ostudu, naopak patří k těm nejlepším jednohlasým četbám jeho knih vůbec. Doufejme, že brzy přibydou i další příběhy a jednou bude celý Sherlock kompletní v jednotné úpravě.

Hoši od Bobří řeky (1990) Rating

26.09.2019 Verified purchase

Dobrodružství v Zemi nikoho Rating

24.09.2019 Verified purchase

Záhada hlavolamu Rating

24.09.2019 Verified purchase

Když duben přichází review

24.09.2019 Verified purchase

Příběh o přátelství, šikaně a kamarádství

Dodnes aktuální příběh o tom, jak se ve třídě spolužáci chovají k těm nejslabším. Vojtěch Řezina má smůlu, pochází totiž z velmi chudých poměrů a na jeho vzhledu i sebevědomí je to znát. Ostatní si jej dobírají, utlačují či rovnou šikanují. Nehtějí se s ním bavit a pasují jej do role třídního psance, vyhnaného do poslední lavice. Jednou se jej ale zastane spolužák Lubor a pěkně to od zbytku třídy schytá. Začíná tím však nesmělé přátelství mezi ním a Vojtou, které je však velmi křehké. Lubor si nechce zadat, Vojta ale touží mít ve třídě spojence a kamaráda...

Foglar popsal velmi přesně pocity těch, kteří jsou utiskovaní i těch, kteří bojují s tím, aby si v očích většiny z těmi opovrhovanými tzv. nezadali. Ukazuje také, že ti nabubřelí, sebevědomí rváči, kteří skupinu ve třídě ovládají, nemusejí mít ve skutečnosti ani zdaleka tak zajímavé zájmy a nápady, jako ti, nad kterými ohrnují nos. Podařilo se mu vložit do příběhu myšlenku, že by lidé neměli dát na první dojem a ani se příliš starat o to, co říkají ostatní, ale řídist se svým svědomím.

Když duben přichází je další z řady četeb na pokračování, které pro rozhlasové pořady pro děti a mládež napsal Jiří Hromádko. I tentokrát je vypravěčem Alfred Strejček, který celému příběhu dodává svým hlubokým hlasem tu pravou atmosféru napětí a dobrodružství. V hlavních rolích dvou chlapců mu bravurně sekundují Ondřej Kepka a Otakar Brousek ml. Nechybí ani tradiční kytarový doprovod Štěpána Raka.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Stínadla se bouří Rating

24.09.2019 Verified purchase

Psycho review

24.09.2019 Verified purchase

Psycho...jak má být

Klasika hororového žánru, známá z filmového převedení, ve skvělé audiopodobě! Režijní vedení a samotná herecká práce Kajetána Písařovice jsou najedničku! Role podivínů mu skvěle sednou, to ale neznamená, že by neobstál i při ztvárňování dalších postav příběhu. Pro ty, co mají rády psychologické thrillery snad není třeba dodávat víc, než že nemají váhat a Psycho si poslechnout! Perfektní herecký výkon spolu s povedenou atmosférickou hudbou, kombinující dobové melodie s temnými tóny jako z hororu, to prostě musíte mít ve své audio-knihovničce!

Dívka, která musí zemřít review

24.09.2019 Verified purchase

Lisbeth pošesté a naposledy (nejspíš)

Poslední tečka za příběhem Mikaela a Lisbeth neurazí, ale ani zvlášť neohromí. Dívka, která musí zemřít je bezesporu řemeslně dobře zpracovaným thrillerem, bohužel však nenabídne nic zvláštního či burcujícího. Chybí zde pro Larssona typické tepání do stavu společnosti, třebaže se zpočátku zdá, že se o něj Lagercrantz tentokrát pokusí. Nadějný motiv s ruskými trollími farmami však bohužel brzy zcela vyšumí ve prospěch jiných dějových linek. Co naopak české posluchače potěší, je nejen jako vždy profesionální zvukové zpracování, ale i fakt, že se část příběhu odehrává v Praze. Stránskému se i tentokrát daří už v úvodních kapitolách přikovat posluchače k textu a udržet v nich potřebné napětí po celých dvanáct hodin, na výsledném dojmu, že Lagercrantz není Larsson to však nic nemění.

Devadesátka pokračuje review

16.09.2019 Verified purchase

Neméně zdařilé pokračování Mirkova příběhu

Tato četba úzce navazuje na román Pod junáckou vlajkou. V něm se posluchači mohli seznámit s postavou Mirka, který vstoupil do skautského oddílu, aby tam pro svou partu ukradl stan. Vyděračský úpis, v němž se ke svým úmyslům přiznává, zůstává v rukou vyděrače a opět se vrací do hry. Mirek tuší, že aby se svého strachu z prozrazení definitivně zbavil, musí jej získat zpět. V rozhlasové pětidílné četbě uslyšíme hlasy Alfreda Strejčka jako vypravěče, Ondřeje Kepku v roli Mirka a další. Výborná audiokniha, kterou lze jednoznačně doporučit!

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Tábor smůly Rating

14.09.2019 Verified purchase

Pod junáckou vlajkou review

14.09.2019 Verified purchase

Příběh o strachu a svědomí

Pod junáckou vlajkou je hezký příběh, který by se mohl odehrát i dnes. Mirek chce vyniknout nad novým vůdcem party pouličních povalečů a proto navrhne, že sežene stan. Nejjednoduší by asi bylo ukrást ho u skautů, kam se z toho důvodu rozhodne vstoupit. I když jej členství v oddíle změní, visí nad ním hrozba. Vlastnoručně totiž sepsal doznání, proč přišel mezi skauty a je proto snadno vydíratelný. Podaří se mu situaci vyřešit aby na něj jeho špatné úmysly nepraskly?

Vyměňte vyděračský úpis za fotku či video a příběh by mohl dnes prakticky beze změn fungovat jako příklad kyberšikany. Vydírání, strach z prozrazení, špatné svědomí, touha všemu uniknout, to vše se v Mirkově příběhu objevuje a je zachyceno i v tomto výběru z knihy.

Původně pětidílný rozhlasový seriál patří do série, která obdobným způsobem zpracovala většinu Foglarových příběhů. Pojítkem je atmosférický hlas vypravěče Alfreda Strejčka, tentokrát doplněný i o další hlasy, zvtárňující hlavní aktéry příběhu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Zapomenutá vražda review

09.09.2019 Verified purchase

Děsivé náhody nebo temné vzpomínky?

Od chvíle, co si mladí novomanželé zakoupili omšelou vilku, se nové paní domu začaly dít zvláštní příhody. Nabývá dojmu, že v tom domě už kdysi byla a byla zde svědkem zločinu. Má v tom případě reálný základ i vidina mrtvé ženy na podlaze v hale, která ji děsí ze všeho nejvíc? Pokud je to pravda, co když žije vrah dodnes někde v sousedství?

Nakladatelství Vyšehrad vydalo Zapomenutou vraždu jako svou druhou audioknihu Agathy Christie. Představitelkou staropanenské slečny Marplové byla, stejně jako v předešlé Vraždě na faře, vynikající Růžena Merunková. Živý a mladistvý hlas Jitky Ježkové dodává partům hlavní hrdinky Gwendy a většině ostatních postav potřebnou energii, zatímco poklidný, rozvážný projev Růženy Merunkové vnáší do nahrávky potřebný nadhled a moudrost důvtipné slečny Marplové. Jan Meduna pak svým vyrovnaným hlasem vstupuje do děje coby Gwendin manžel. Nejlépe vyniknou přednosti zvoleného zpracování v pasážích, v nichž se díky důmyslné dramatizaci setkají alespoň dva z hereckých představitelů.

Použitá hudba rozehrává až tajemnou hru klavíru a smyčců. Po většinu času působí zádumčivě až zasněně, čímž dokresluje atmosféru románu.

Zlo pod sluncem review

09.09.2019 Verified purchase

Poirot ve skvělé formě

Agatha Christie si v tomto příběhu opět dokázala pohrát se čtenářem (či v tomto případě s posluchačem) a třebaže odhalení není tak šokující a bořící zažitá pravidla, jako u Vraždy Rogera Ackroyda nebo u Vraždy v Orient expresu, patří tento příběh mezi ty nejlepší. Poirot zde na dovolené řeší psychologickou záhadu úmrtí jednoho z hostů v jeho hotelu. Kdo měl zájem na této smrti a kdo měl příležitost, zločin spáchat?

Audiokniha je načtená Lukášem Hlavicou, asi nejcivilněji ze všech doposud vydaných, což je jen dobře. Hlavica totiž dokáže odstínit jednotlivé postavy aniž by musel přehrávat, pokud tedy například režisér netrvá na expresivnějším pojetí. Osm hodin nahrávky uplyne jako nic a jediné, co tentokrát nebylo úplně na jedničku, byla zvolená hudba. Klavírní doprovod byl trochu zdlouhavý a neodpovídal rytmu textu a duchu příběhu, jako tomu bylo například ve Vraždě v Orient expresu. Je to ale jen drobná subjektivní piha na kráse jinak skvěle odvedené práce.

Strach nad Bobří řekou Rating

31.08.2019 Verified purchase

Hoši od Bobří řeky Rating

29.08.2019 Verified purchase

Síla slova review

25.08.2019 Verified purchase

Zločin v rádiu

Maloměstská rozhlasová stanice, vlastněná místním zbohatlíkem (stějně jako většina podniků v okolí) se stává dějištěm zločinu. Jiří Dvořák je zde v roli moderátora napaden, aniž by k tomu byl zjevný důvod. Komu se jeho noční linka pro osamělé duše mohla znelíbit? Nebo byl motivem jeho osobní život? Na to musí přijít kriminalista v podání Jiřího Ornesta, kterému se víc plete pod nohy než pomáhá čerstvá absolventka policejní akademie, ztvárněná Janou Strykovou.

Kromě kvalitního obsazení, zajímavé zápletky a na ruchy a efekty bohatého zvuku nabízí příběh i zamyšlení (s nepopiratelnou dávkou kritiky) nad současnou společností, mezilidskými vztahy a, koneckonců, i nad kvalitou rozhlasového vysílání. Leckdo by dokonce mohl tvrdit, že mnohé z problémů, které hra z roku 2009 nastínila v okresním formátu, s odstupem deseti let nevymizely, ale spíše přerostly na celostátní úroveň.

Z divokého východu Rating

25.08.2019 Verified purchase

Tajemná Řásnovka review

25.08.2019 Verified purchase

Zajímavá foglarovka

Foglarovy příběhy jsou často podobné. Chlapci se v nich mění z povalečů a budižkničemů na vzorné a slušné hochy. Ani Tajemná Řásnovka z této šablony příliš nevybíhá. Zajímavá je ale tím, že se odehrává výhradně v městském prostředí, které má ovšem daleko do nereálných Stínadel. Řásnovka není čtvrtí plnou křivolakých strašidelných uliček a nebezpečných Vontů, přesto i ona má svá pravidla a tajemství. Hrdina příběhu Jindra se chce prosadit v rámci chlapecké party a nastolit v Řásnovce mezi rozhádanými hochy pořádek, narazí přitom ale na vrstevníky, kteří chováním či ctí zrovna nevynikají. Dokonce se chystají k velmi nečestnému činu. Podaří se Jindrovi nakonec napomoci spravedlnosti, když to bude nejvíce potřeba?

Alfred Strejček jako vždy provází svým zvláštně zabarveným hlasem vybranými kapitolami z románu Jaroslava Foglara s dychtivostí a vzrušením, jako by i jemu bylo třináct a toulal se uličkami Řásnovky. Pokud chcete poznat i jiná než notoricky známá Foglarova díla, můžete začít právě tady.

Poslední představení v L. review

25.08.2019 Verified purchase

Domácí detektivní jednohubka

Jiří Hubička, rozhlasák tělem i duší, se detektivkám věnoval nejen v úloze dramaturga, ale má na svém kontě i několik vlastních počinů, které vydal Radioservis.

Nejstarším z nich je Poslední představení v L. To zachycuje herecký výkon Jaromíra Meduny v úloze kapitána Strejce, vyšetřujícího úmrtí jednoho z herců v divadelním souboru. V dalších rolích účinkovali například Oldřich Vízner či Jana Drbohlavová.

Příběh staví zejména na vynikajících hereckých výkonech a principu klasické detektivky, tedy postupném odhalování toho, co se doopravdy stalo. Spáchal zemřelý sebevraždu nebo se stal obětí zločinu? A kdo by v tom případě měl na jeho smrti zájem?

Tato rozhlasová hra je příjemnou jednohubkou pro fanoušky žánru. Odhalíte i vy, jak to všechno bylo?

Kafe a cigárko review

25.08.2019 Verified purchase

Krátké vtipné historky pro ukrácení dlouhé chvíle

Krátké texty jsou jakousi sondou do duše jedné mladé české herečky, zároveň však vykreslují i širší pohled na herecký svět očima těch, kteří se do něj teprve snaží proniknout. Její veselé historky o tom, jak to chodí v herecké branži, jak staří mazáci berou mladé nastupující kolegy či jak se na herce dívají ostatní lidé, jsou osvěžující a vtipné. Díky nedlouhé stopáži a autentickému projevu autorky, se Kafe a cigárko poslouchá skoro samo. Nejlepší na tom všem je, že se herečka nesnaží věci zbytečně nafukovat a přibarvovat, naopak se sama k vlastním trapasům přizná. Lekcteré z popisovaných událostí si navíc posluchač může "ověřit", například příhody s bulvárními novináři či různé rozhovory, které v knize popisuje, jsou dodnes na internetu dohledatelné - o to vtipněji tak působí autorčino odhalení toho, jak to vše bylo doopravdy.

Přístav volá Rating

16.08.2019 Verified purchase

Chata v Jezerní kotlině Rating

16.08.2019 Verified purchase

Kaštánek review

16.08.2019 Verified purchase

Skvělý debut

Krátká recenze: Máte rádi severské detektivky? Pak už dál nečtěte a prostě si to kupte! Jednoznačně nejlepší krimithriller letošního roku!

Delší recenze: O čem tedy Kaštánek je? Dánsko obchází strach z vraha, který za sebou zanechává na první pohled nevinné znamení - panáčka z kaštanů. Jak už to u severských autorů bývá, i tady nechybí nesourodá dvojice hrdinů. Jak Naia Thulinová, tak Mark Hess nemají zrovna urovnané osobní životy a nepojí je ani přílišné vzájemné sympatie. Spojuje je ale touha dopadnout krutého zabijáka. Kolik osob ještě bude muset zemřít, než mu přijdou na stopu?

Søren Sveistrup se zapsal do povědomí televizních diváků seriálem Zločin. Jeho knižní prvotina Kaštánek se mu (a obdobnému seriálu Most) v lecčems podobá. Leckdo z vás tak může mít pocit, že tohle všechno už jednou viděl nebo četl, ale nenechte se odradit. Kaštánek je výborně napsaným krimithrillerem, který rozhodně stojí za přečtení. Vlastně jde o možná vůbec nejlepší letošní novinku v tomto žánru.

Audioknihu namluvila herečka Zuzana Kajnarová, která zatím své zkušenosti ve světě mluveného slova spíše sbírá. Je to znát zejména ze začátku, kdy se spíše rozkoukává, postupně ale nabývá na sebejistotě a závěr má už plně pod kontrolou. Její hlas je zajímavý, umí s ním i dobře pracovat, takže v dialozích se posluchač neztrácí. Kaštánkovi její četba rozhodně body neubírá, spíše naopak. Nezbývá než doufat, že nešlo o poslední setkání jak s autorem, tak s interpretkou.

Modrá rokle review

11.08.2019 Verified purchase

Jedna z nejlepších

Modrá rokle, poslední Foglarův román, vznikla původně jako tři navazující komiksy s krásnými ilustracemi Káji Saudka. V rozhlasové četbě namísto nich dominuje příjemně zabarvený hlas vypravěče Alfreda Strejčka. Ten, narozdíl od jiných foglarovek, čte tentorkát celý příběh sám. Danny, který se zotavil z vážného zranění, se přidává ke klubu Saturn, s nimiž zažije v jeskyních mnoho nebezpečných, ale i šťastných chvil.

Kniha, na níž je znát, že je ze všech autorových děl nejsoučasnější, musela být v rozhlase zkrácena do pěti dvacetiminutovek, takže jde spíše o výtah toho nejpodstatnějšího. O stylový kytarový doprovod se ve studiu postaral kytarista Štěpán Rak.

Kdo má rád Foglarovy příběhy, neměl by minut ani Modrou rokli (jedno z jeho nejnapínavějších knižních dobrodružství vůbec), ale i ostatní nahrávky z této série. Díky své zhuštěné délce a krátkýcm kapitolám jsou vhodné i pro děti, které se při delším poslechu obyvkle začínají brzy nudit.

Summer review

29.07.2019 Verified purchase

Podařené zvukové zpracování rozporuplné knihy

Snahou autorky Monicy Sabolo bylo spojit v románu Summer dva protipóly – poeticky laděné vyprávění s thrillerem. A soudě podle rozpolcenosti reakcí, není vůbec jisté, že se do vkusu čtenářů strefila. Nedá se jí upřít zajímavý motiv, z něhož ale patrně šlo dostat víc. Anotace slibuje dech beroucí napětí, které je ovšem více než dvě třetiny knihy rozmělňováno lyrizujícími popisy.

Nakladatelství XYZ při přípravě audioknihy vsadilo na zkušenou režisérku Olgu Walló a interpreta Filipa Švarce. Jeho interpretace výrazně zvedá dojem z knihy, herec výborně vystihuje hrdinovy pocity, chvílemi tak působí otráveně, jindy pohrdlivě, vzrušeně či apaticky. Pomáhají mu v tom i efekty při telefonních hovorech, zvukově jsou odlišeny i dialogy, odehrávající se v minulosti. Vynikající je hudební doprovod, především kytarový riff z písně Shine On You Crazy Diamond od Pink Floyd. Použití skladeb světových kapel (kromě Pink Floyd i Yello) je v českém audioknižním rybníčku velmi nezvyklé, ale o to více chvályhodné.

Díky profesionálnímu zpracování a vynalézavé režii se tvůrcům audioknihy podařilo dostat z předlohy maximum. Ani to ale nemusí stačit k vyvážní nenaplněných očekávání. Ta vyvolává především šikovně napsaná anotace, vzbuzující dojem, že půjde o mnohem napínavější příběh, než jaký ve skutečnosti Monica Sabolo sepsala.

Někdo blízký review

21.07.2019 Verified purchase

Velmi milé překvapení

Detektivka od pro mne doposud neznámé autorky s interprety, které moc často slyšet není. Nečekal jsem mnoho, ale dostal jsem spletitý a propracovaný příběh, s velmi bohatou škálou možných motivů a podezření. Pozornost detektivů i posluchače se přelévá z jedné postavy na druhou, podobně jako u thrillerů Jefferyho Deavera. Konec překvapí naprostou většinu těch, kteří si mylně myslí, že ke konci už určitě uhodli, jak to všechno bylo.

Na hlasy obou interpretů jsem si trochu zvykal, nakonec jsem však rád jak za uměřeného Honzu Hájka, který s ztvárňuje policistu s melancholií v srdci, tak za mnohem akčnější Magdalenu Borovou. Suma sumárum, nečkaně vydařená audiokniha po všech stanách! Doufejme, že se ještě dočkáme i dalších knížek této autorky v podaní této herecké dvojice.

Kytice pohádek H. C. Andersena (komplet) review

17.07.2019 Verified purchase

Známé i neznámé

Pohádky Hanse Chritiana Andersena jsou známé tím, že často nekončí happyendem. Známých je mnoho jeho pohádkových příběhů, ale i přesto se najdou takové, které se do povědomí příliš nedostaly. Čtyři desítky pohádek v tomto kompletu zahrnují obě kategorie, najdete zde tedy jak Ošklivé káčátko či Císařovy nové šaty, tak například Holgera Dána či Starou svítilnu. Interprety byli hned tři herci. Nejlépe dopadl asi Václav Knop, který svým typickým hlasem udává tempo celé sbírce. Jiří Knot mu většinou zdatně sekunduje, Kateřina Petrová naproti tomu stále sbírá své herecké zkušenosti. Nelze jí ale upřít snahu. Celkově jde však o lehce nadprůměrné zpracování klasických pohádek, ke kterým se mohou spolu s dětmi vrátit i dospělí.

Žízeň review

14.07.2019 Verified purchase

Harry je zpět

Při seznamování přes Tinder můžete kromě skvělého partnera potkat i takový protějšek, který vám záhy začne pít krev. Někdy dokonce doslova. Alespoň v příběhu Jo Nesbøho, v němž se sériový vrah zhlédl ve vampirismu a krev svých obětí pije ochucenou citronem. Jediný, kdo by mohl účinně zasáhnout, je jistý Harry Hole.

Po delší pauze jsme se dočkali nového Nesbøho příběhu, namísto všeobecně oblíbeného Hynka Čermáka však Žízeň načetl David Matásek. Ať už k tomu vedla časová vytíženost původního interpreta, či jiné důvody, s nastalou situací se posluchači musejí vyrovnat. Matáskův výkon není vůbec špatný, naopak. Pokud na jeho četbu budete pohlížet nezaujatě a nebudete ji přímo srovnávat se staršími kousky, vyjde vám nová interpretace jako dobře odvedená práce. Jiný hlas je vždycky nezvyk, leckdo ji nepřekousne, ale tady naštěstí úroveň výsledné audioknihy nijak neutrpěla. Nezvyklá je ovšem i jiná výslovnost severských jmen, založená ale byla na základě poznámek přímo od Nesbøho překladatelky.

Odhlédneme-li od nostalgie po Čermákovi, Matáskův Harry Hole se povedl a dává dobrou naději, že se brzy dočkáme i dalších, doposud chybějících, dílů této série.

Clona review

30.06.2019 Verified purchase

Třetí díl spíše pro věrné fanoušky

Samuel Bjørk zaujal prvním dílem série s Miou a Holgerem V lese visí anděl, pokračování nazvané Sova, už bylo přijato poněkud rozporuplně. Kritikům vadilo, že se hrdinové Holger i Mia neustále motají v kruhu závislostí na různých omamných látkách a utápí v nekonečných psychických problémech.

Ve třetím díle naštěstí už autor své postavy tolik netýrá, což je pozitivní. Bohužel se ale neodkázal vymanit z další své umanutosti, tedy zatahovat do motivu pachatele i osobní život některé z hlavních postav. Jako by se všechny zločiny musely týkat některého z detektivů. Jinak ovšem příběh v první půlce knihy pěkně odsýpá, zápletka se zamotává a působí víc než slibně. Závěr však je dost uspěchaný a neobjasňuje všechny detaily příběhu.

Načtení je velmi příjemné, Petra Špalková se dokáže vžít do jednotlivých postav a odlišit je od sebe. Hudba je trochu moc tichá, ale jinak k příběhu stylem a provedením sedí. Po stránce zvukového zpracování tak není Cloně co vytknout, autor by se však měl příště více snažit, jinak si čtvrté pokračování asi koupí už jen věrní fanoušci nebo nováčci, protože ti, co odradil ve druhém a třetím díle upadající kvalitou příběhu, se už nemusejí vrátit. Kdyby byla celá kniha tak skvělá, jako první půlka, byl by to naopak návrat par excellence.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Zázrak svaté Winifredy review

12.06.2019 Verified purchase

Pavel Soukup exceluje v nové historické detektivce

Každé správné opatství by mělo uchovávat ostatky nějakého světce, řekl si jednoho dne roku 1137 převor kláštera v Shrewsbury. Ve Walesu náhodou leží pohřbená polozapomenutá světice, kterou by tak mniši rádi přeneseli do svého kláštera. Místní se však postaví na odpor, takže atmosféra pěkně houstne. Pomalu se schyluje k vraždě...

Středověké detektivky světáckého mnicha Cadfaela, který předtím, než se na stará kolena uchýlil k pěstování zeleniny v klášterních zahradách, zažil nejedno dobrodružství jak na moři, tak v křižáckých výpravách, patří mezi klasiku žánru. Díky vydavatelství OneHotBook si nyní odbývají i svou audioknižní premiéru. A hlas, který posluchače provede necelými osmi hodinami této historické detektivky, snad nemohl být vybrán lépe. Pavel Soukup si díky svému dlouholetému účinkování v nespočtu rozhlasových her a četeb vybudoval pověst spolehlivého, poutavého vypravěče. Jeho četbu navíc doplňuje stylová muzika.

Příběhy Ellis Petersové jsou nejen čtivé, historicky věrné, ale překvapivě také plné nadhledu a humoru. Prostřednictvím postavy nevšedního bratra Cadfaela si autorka dovolila kritizovat nejen společenské poměry a církevní prostředí, ale i lidskou malost, úzkoprsost či nadutost. Podání Pavla Soukupa pak všechny přednosti knižní podoby Zázraku svaté Winifredy vyzdvihuje a předává je posluchačům v atraktivní a návykové formě.

Čierny ľad review

21.05.2019 Verified purchase

Dvojka přeřazuje na vyšší rychlost

Úvodní díl nové audioknižní série s detektivem Harry Boschem měl spíše pomalejší rozjezd. Čierny ľad je druhým v pořadí a pomyslně zařadil vyšší rychlost, autor se rozepsal, takže přípěh lépe odsýpá. Stejně tak i interpret Ivo Gogál se už se stylem autora Michaela Connellyho lépe sžil. Pozitivní dojem z poslechu trochu kazí fakt, že oproti "jedničce" chybějí povedené hudební předěly. Vydavatelství má rádo spíše četby bez hudby, takže její absence v této audioknize nebyla až takovým překvapením. Uvidíme, jak si povede v budoucnu případný třetí díl...

Temná ozvena review

16.05.2019 Verified purchase

Pomalejší rozjezd

Nová série v hezkém přebalu slibuje vzrušující jízdu podsvětím Los Angeles. Hrdina příběhu, policista Harry Bosch, je drsňák a samotář, jak se na správného amerického detektiva sluší a patří. Temná ozvena ho vrací do časů, kdy sloužil ve válce Vietnamu, protože musí vyšetřit smrt jednoho z bývalých armádních parťáků.

Michael Connelly si na rozjezd zvolil trochu pomalejší tempo, což by nemělo posluchače odradit. Další díly jsou již sevřenější a mnohem napínavější. Pro vhled do světa Harryho Bosche je však tato exkurze nezbytná. Případ samotný má zajímavou zápletku, k dokonalosti mu však chybí větší vybroušenost, kterou autor získal až časem.

Totéž platí i pro interpreta Ivo Gogála, v tomto prvním díle se s prostředím a stylem autorova psaní teprve seznamuje a poutavější podání nabídne spíše až ve druhém díle, který vyšel spolu s touto prvotinou. Možná, že si posluchač musí i na styl spisovatele i herce trochu déle zvykat, ale jak už bylo řečeno, nenechte se odradit a vytrvejte, další díly vás odmění.

Na profesionálně zpracované audioknize potěší i hudební předěly, které pomáhají odlišovat jednotlivé části knihy.

DNA review

01.05.2019 Verified purchase

Skvělá detektivka, skvělá audiokniha

Yrsa napsala pocitvou detektivku, která má logiku, napětí, spád a zajímavou zápletku. Pěkné je i vykreslení policejní práce při výsleších dětí, práce s nimi a taktika postupu vyšetřování. Jedinou slabinou je nevyužití potenciálu místa, kde se příběh odehrává, stejně dobře to totiž může být na Islandu jako v Dánsku či Anglii.

Audiokniha je načtena neoposlouchanou Klárou Cibulkovou, která si i při své premiérové četbě takového rozsahu poradila s textem výborně. Vynikající je pak i hudební doprovod, který dokresluje atmosféru pomocí melodií i přimíchaných zvuků jako houkání sirén policejních vozů.

Suma sumárum, kéž by už vyšel i další díl, nemůžu se ho dočkat!

Slavné české kriminální příběhy review

29.04.2019 Verified purchase

Zvukově nezvyklá sbírka skutečných kriminálních případů

Sbírka povídek nabízí zajímavý mix mnoha druhů zločinu a prostředí. Skutečné příběhy dávají nahlédnout do reálného vyšetřování zločinů v nedávné minulosti.

Interpret Norbert Lichý je zkušený, dokáže zaujmout a udržet pozornost. Zvolil občas lehý tón, který koresponduje s trochu nevážným jazykem autora, ve vážnějších pasážích ale i on adekvátně zvážní. Že se ale v jednom z příběhů mihne i herečka Pavla Gajdošíková, se posluchač málem nedozví (na titulní obálce chybí). Její role má ale kupodivu natolik nepatrný rozsah, že by ji klidně mohl s přehledem zastat sám Lichý.

Pro zvýšení napětí přistoupili tvůrci k množství hudebních podkresů a ruchů. Ty nejenže rámují jednotlivé příběhy, ale v některých pasážích přímo podkreslují hlas interpreta. Napoprvé to sice působí rušivě, časem si však lze na tento nezvyklý prvek známý spíše z dramatizací zvyknout. Co však působí nemístně i při opakovaném poslechu, je použitý efekt, zkreslující Lichého hlas v úvodních ohlášeních názvů povídek. Ty díky tomu znějí spíše jako úvod k hororové komedii.

Mezi povídkami je nejlepší nejspíše Cestující z Balt Orientu, nejslabší pak Salon s robertkem, který ochuzuje posluchače o pintu již zvoleným názvem.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Tichý zabiják review

26.04.2019 Verified purchase

Nejlepší detektivka letošního jara

Berlín na přelomu dvacátých a třicátých let působí v knihách Volkera Kutschera až magicky přitažlivým dojmem. Nebyla to však lehká doba, třebaže opravdu těžké časy měly teprve nadejít. Kutscherovy knihy věrohodně vykreslují podhoubí budoucích tragických událostí. Na ulicích se střetávají demonstranti z řad komunistů a nacionalistů, velkými změnami prochází ale také filmový svět. Kdo se rychle nepřeorientuje z němého na zvukový film, nezvládne plout po proudu a klesne ke dnu. Tichý zabiják funguje jako detektivka ještě o něco lépe, než již tak vychvalovaný první díl. Ubral na politice a vsadil na přitažlivé prostředí, napínavé zvraty a propletenec mezilidských vztahů.

U Tichého zabijáka se sešel stejný tvůrčí tým, jako u Mokré ryby. Těšit se tak můžeme z opravdu skvěle vybraného interpreta a jeho výkonu pod taktovkou režiséra Michala Bureše. Rovněž hudba je velmi povedená, jen možná trochu příliš optimistická i v pasážích, kdy jde opravdu do tuhého. Každopádně jsem si Tichého zabijáka užil jako už dlouho nic - za mě tentokrát pět hvězdiček bez váhání!

Temný karneval review

19.04.2019 Verified purchase

Bradburyho podivné povídky

Bradbury se obratně na pomezí několika stylů, jako zkušený kuchař přimíchá nejprve o trochu víc jedné ingredience, jindy naopak přisype více pro změnu z jiného ranku. Výsledný mix není vůbec špatný, byť si asi každý najde mezi povídkami ty, které mu sedly více a ty, jejichž receptuře příliš na chuť nepřišel.

Audioknihu čtou dva interpreti. Martin Hruška se hlasově více hodí k příběhům s mladšími hrdiny. Čte plynule, ovšem bez výraznějších změn poloh. Když se proto za mikrofon posadí Miloslav Mejzlík, je na první poslech zřejmé, že svého kolegu s přehledem zastiňuje. Čte s větší lehkostí, obratně se stylizuje do nejrůznějších charakterů a díky hlubšímu posazení svého hlasu dává lépe vyniknout temnějším odstínům Bradburyho textů.

Hudební předěly, které mají plnit stejnou funkci, jsou spíše nevtíravé. Zatímco závěrečné melodie se u jednotlivých příběhů liší, úvodní táhlé tóny na začátku každé povídky zůstávají stejné a tak po čase trochu zevšední.

K vrcholům sbírky patří Malý vrah, pohrávající si se strachem matky z vlastního dítěte, metaforická Kosa, znázorňující náhled na smrt ze zcela nevšedního úhlu, či Čertík v krabičce o síle manipulace a zvrácené mateřské lásce. Klasickým hororovým nádechem zaujme Vítr, zatímco příběhy Pojďte skákat panáka, Náhrobní kámen a Další v řadě mají plíživě děsivý, až Hitchcockovský ráz.

Mokrá ryba review

16.04.2019 Verified purchase

Velmi podařený úvod série

Mokrá ryba je velmi solidním rozjezdem pro slibnou retro sérii detektivek z Berlína 30. let. Tento díl se odehrává ještě koncem předešlého desetiletí a pohybuje se v kruzích politiky a podsvětí.

Herec Jan Teplý výtečně nadaboval postavu komisaře Ratha již ve zmíněném seriálovém zpracování, v audioknize však dostává ještě více prostoru. Kromě sympatického, byť trochu tvrdohlavého hrdiny, který si i přes výtky nadřízených jede na vlastní pěst stůj co stůj, se Teplý chopil příležitosti přiřadit ke každé z mnoha postav vlastní identitu.

Hudba je velmi barevná a napomáhá výslednému dojmu. Další díl série je ještě lepší, takže doufejme že už tak vysoká kvalita bude ještě dále stoupat!

Svatební cesta do Jiljí review

04.04.2019 Verified purchase

Nečekaně povedená oddechovka

Přiznám se na rovinu, že film jsem neviděl a do vydání audioknihy o něm ani nevěděl. Text je však vtipný, trochu ve stylu Saturnina nebo spíše Tří mužů ve člunu, obohacený o milostný motiv a ženský element. Vtipné, nenáročné a vůbec ne naivně sladce romantické, jak jsem se původně podle obalu bál.

Vojta Dyk jako vždycky skvělý, žongluje s hlasem a zaujme. Tatiana Vilhelmová trošku přehrává, ale dobře se se svým protějškem doplňuje. Po vyslechnutí můžu tento titul jen doporučit!

Český ráj review

28.03.2019 Verified purchase

Sauna je svět sám pro sebe

Až hrabalovsky laděné vyprávění skupinky chlapů, kteří se scházejí v sauně. Jejich chlapské debaty jsou tím jediným, co odhaluje posluchači nejen něco o hrdinech, ale možná i o něm samotném. Sauna je v Rudišově podání místem, kde plyne čas pomalu, chlapi si můžou odpočinout od svých ženských či pracovních starostí, dke se můžou scházet a klábosit poté, co odešli do důchodu a nic moc na práci jim nezbylo. Opakující se názory a způsoby, jak se jednoltivé postavy projevují, to vše přispívá k ironickému vyznění příběhu. Petr Čtvrtníček se jej ujal se ctí, knížka mu sedla a dokázal ji s vtipem sobě vlastním přenést k posluchačům. Zejména díky němu příběh neodloží ani posluchači, tkeří nejsou na Rudišův styl zvyklí a připravení. Dalo by se říci, že Český sen je takový průvodcem národní povahou zaostřeným na průměrného, obyčejného, chlápka co spíše než do pražské kavárny zajde do pořádné vesnické putyky. Jestli tam někde sedí i sám intrpret, ať mi na chvilku podrží místo, rád bych se ještě do Rudišova světa na chvilku vrátil.

Text review

19.03.2019 Verified purchase

Excelující Martin Písařík

Před sedmi lety se student Ilja dostal do křížku s policistou a skončil za mřížemi. Nyní, když je opět svobodný, je jeho život v troskách. Chce se za každou cenu pomstít. Sebere policistovi jeho telefon a komunikuje místo něj s okolním světem, rozhodnutý hrát svou novou úlohu tak dlouho, jak jen to půjde.

Písařík ztvárňuje Ilju jako trochu naivního, zoufalého, bez nadějných vyhlídek a smyslu života. Svým hlasem vykresluje střídající se emoční vlny, které Iljou prudce zmítají, jak chcíli padá na dno a zase se od něj odráží, pak opět zamířil ještě hlouběji.

Text vybízí k zamyšlení nejen nad mocí moderních technologií, ale především na nicotností jedince v rámci celé společnosti. Martin Písařík se ukázal být vnímavým interpretem, který tohle všechno dokáže mezi řádky najít a předat dál.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Z archivu Sherlocka Holmese (komplet) review

19.03.2019 Verified purchase

Doylovo rozloučení se Sherlockem

Touto sbírkou se Doyle se svým detektivem rozloučil. Třebaže mezi případy je jen několik opravdu známých, byla by škoda ty ostatní minout. Autor se zde představuje v různých polohách, k nejzajímavějším případům patří Tři Garrdiebové o nezvyklém pátrání po člověku s nezvyklým jménem, dále Záhada na Thorském mostě, v níž Holmes stojí před zapeklitým případem smrti manželky bohatého průmyslníka, či Barvíř na penzi, kde své pátrací schopnosti má předvést i doktor Watson - uvšem s jakým úspěchem, to se terpve uvidí. Trochu strašidelnou atmosféru má povídka Na starém zámku v Shoscombe a nečekanou spojitost s Prahou najdeme v příběhu Šplhající muž.

Václav Knop čte ještě lépe, než v předchozích sbírkách, kde už tak předváděl mistrovský výkon. Povídku od povídky je jistější a všechny charaktery postav nejen prokresluje, ale jak se zdá, sám si je i užívá.

451 stupňů Fahrenheita Rating

19.03.2019 Verified purchase

Případů se ujímá Jeeves review

12.03.2019 Verified purchase

Saturnin nebo Jeeves?

Anglická obdoba domácího Saturnina (někdo dokonce tvrdí, že přímo jeho předloha). Suchý britský humor v příbězích celkem funguje, ale Suchý jako interpret už méně. Na divadelních prknech výkon tohoto mladého interpreta (nezaměňovat prosím se zakladatelem Semaforu) asi působí lépe, ale pro mluvené slovo je příliš afektovaný. Ostatní interpreti dopadli lépe, ale celkově nevystoupila realizace ze zapomenutelného průměru. Saturnin asi zůstane v našich končinách populárnější.

Až mi zítra budeš chybět Rating

08.03.2019 Verified purchase

Poprava na Kramberku a další povídky Rating

08.03.2019 Verified purchase

Hana review

08.03.2019 Verified purchase

Nic pro citlivé duše

Velmi věrohodně napsaný příběh, působí dojmem že se tyto neuvěřitelné a strašlivé věci staly přesně tak, nebo se aspoň stát mohly. Nejhorší na tom všem je fakt, že obyčejným lidem změní někdy obyčejné maličkosti život k nepoznání a to zcela nevratně.

Obě interpretky si s těžkou látkou poradily na výbornou, trochu více příležitostí prokreslit svou hrdinku měla Tereza Dočkalová. Lenka Vlasáková čte přesně tak, jak jí text vyzývá - uměřeně, trochu nepřítomně. Pouze hudební doprovod je velmi hlasitý, pokaždé jsem musel ztlumit hlasitost na konci kapitol. Jinak ale je audioknižní zpracování na stejně vysoké úrovni, jako kniha samotná. V audiu možná navíc působí ještě naléhavěji na citlivé duše, než jako psaný text.

Hadohlavec review

28.02.2019 Verified purchase

Počtvrté s Margaret a Li Jenem a výbornými interprety

Přesun děje na jiný kontinent pomohl čtvrtému dílu vymanit se ze stereotypní šablony, zároveň jej ale trochu ochudil o exotický nádech. May se ani tentokrát nepoučil a věnuje se romantické lince více, než by bylo u thrillerů zdrávo, takže kdo si koupí Hadohlavce, měl by tak trochu počítat, že to místy bude červená knihovna z prostředí pitevního sálu. Ani zločinec není přes megalomanské plány pro posluchače neodhalitelný, takže by se mohlo zdát, že pro poslech mluví jen autorův talent zaujmout a nepustit čtenářovu pozornost.

Audiokniha ale vytasila z rukávu ještě jeden trumf, sehranou dvojici interpretů Myšička-Plodková . Ti často nečtou, ale přímo hrají, takže si poslech určitě většina posluchačů užije.

Nečekejte od Hadohlavce příliš a budete nakonec mile překvapeni. Jde sice o jeden z autorových starších románů a je to na něm znát, ale Mayův vypravěčský um a herecké schopnosti interpretů vás v odlehčeném duchu na pěkných pár hodin zabaví.

Trhlina review

14.02.2019 Verified purchase

Kniha, která vám nedá spát

Igor, obyčejný blogger, se rozhodl prozkoumat, co je pravda na záhadných událostech v pohoří Tribeč. Audiokniha Trhlina je vlastně přepisem jeho údajného vyprávění autorovi. Co se mu a ostatním členům výpravy přihodilo, že jej to zcela rozhodilo a změnilo mu to život?

Volba interpreta padla šťastně na Přemysla Boublíka. Jeho podání je velkým překvapením, chvílemi máte pocit, že vše prožíváte spolu s hrdinou Igorem. Vedlejší postavy sice trochu moc přehrává a občas hlasitě křičí, jinak se ale k četbě tohoto žánru skvěle hodí. Umí dávkovat napětí, přenést na posluchače vzrušení z událostí či sem tam uhnout z dramatického módu a vtipně hláškovat. Styl knihy Boublíkovi zjevně sedl.

Kniha obsahuje spoustu odboček a vycpávek, čímž autor sice navozuje dojem autenticity, zahrává si však s jeho trpělivostí. Stojí ale za to prokousat se jimi až do finále. Trhlina je zkrátka dráždivá, provokující. Málokdo odolá, aby si zmiňované lokality nenašel na internetu či se do daných míst přímo nevypravil. Je pak na každém, čemu z Trhliny uvěří a čemu ne...

Som mama review

12.02.2019 Verified purchase

Spomal, máš privysoků rýchlosť

Knížka se hodí pro poslech holkám a matkám, takže jsem nebyl asi úplně cílovka. Vcítit se do pocitů matky na mateřské by ale asi s humorem šlo, kdyby nebyla audiokniha načtená jako ve spěchu v krátké pauze mezi přebalováním a sbíráním rozházených hraček. Interpretka se sice snaží krotit a čas od času čte klidně, dříve nebo později ale zase přepne do zrychleného módu a spustí jako kulomet. Se slovenčinou obvykle nemívám sebemenší problém, tady to ale byla taková smršť, že nešlo vnímat, co se snaží herečka sdělit. Tento dojem mi bohužel přebil ostatní dojmy z audioknihy. Příště prosím o režiséra, který bude hereččnu divokost trochu krotit.

Tajemno kolem nás Rating

12.02.2019 Verified purchase

Pane Bůh, tady Anna Rating

12.02.2019 Verified purchase

Vanilkové rohlíčky review

12.02.2019 Verified purchase

Příjemná beseda

Ivan Kraus je skvělý spisovatel a vypravěč, když se k němu přidá jeho bratr Jan, vznikne něco, co připomíná čtení povídek Šimka a Grossmanna. Tématem této kolekce jsou Vánoce, kromě samotných povídek tak nemůže chybět ani vzpomínání obou pánů na jejich zážitky z dětství z tohoto období. Jejich vyprávění je snad ještě poutavější, než samotné povídky. Jen tak dál!

Artemis review

12.02.2019 Verified purchase

Vesmírná detektivka na jedničku

Artemis narozdíl od Marťana přidává prvek detektivky, čímž trochu míchá žánry. Pro mě ale díky tomu je druhý příběh Andyho Weira ještě atraktivnější, než první. Navíc Tereza Dočkalová čte naprosto nadpozemsky! Však taky nepředstavuje pozemšťanku, ale obyvatelku Měsíce. Je tak akorát vzrušená, otrávená, afektovaná, rezignovaná, vystrašená - podle toho, jaké situace jí přináší příběh. Její výrazná interpretace nemusí vyhovovat každému, pro mě je ale tou nejlepší Jazz, jakou si tvůrci mohli přát. V drobné úloze je slyšet i Marek Lambora, jehož přednes slibuje příjemný poslech až jednou dostane další, doufejme že už větší, příležitosti.

Nebojte se klasiky 21 - Don Giovanni review

08.02.2019 Verified purchase

Povinnost pro všechny, kteří nechodí do opery

Rozhlasové hry jsou mou oblíbenou kategorií, naopak operu příliš nevyhledávám. Edice Nebojte se klasiky! ale vhodně kombinuje to nejlepší z obou disciplín a díky tomu se i ti, co obcházejí operní budovy velkým obloukem, mohou seznámit s obsahem a nejslavnějšími áriemi například Mozartova Dona Giovanniho. Hlasy pánů herců Hartla, Somra, Dvořáka či Preisse jsou snad dostatečnou zárukou kvality pro všechny, kteří by stále ještě váhali. Zpracování je svižné, poutavé a zábavné. Pochválit je nutné samozřejmě nejen herce, ale i autora hudby, kterým je, logicky, Wolfgang Amadeus Mozart :) Jistě by i on souhlasil s tím, jak jeho dílo po stovkách let ožívá novým pojetím.

Vražda na faře review

28.01.2019 Verified purchase

Příběh s několika prvenstvími

Plukovníka Protheroa neměl ve vesnici nikdo rád. Jeho mrtvola ležící v pracovně vikáře vyvolala pozdvižení. Policie si neví s případem rady, naštětí je ale mezi místními klepnami i jistá stará dáma, která tuší, jak se vše mohlo odehrát...

Ve Vraždě na faře čte party vypravěče (vikáře) a většiny ostatních postav herec Otakar Brousek ml. Jedinou výjimku tvoří postava staropanenské amatérské pátračky slečny Marplové, kterou ztvárnila Růžena Merunková. Ta je jako vždy vynikající, našla si několik poloh, které pomáhají dotvářet charakter hlavní hrdinky - zprvu nenápadná, trochu upejpavá drbna, ve skutečnosti nesmírně bystrá a inteligentní stařenka, která vždy přijde věcem na kloub. To vše se v hereččině hlase odráží. Otakar Brousek zvolil cestu velmi výrazného odlišování postav, takže spolehlivě poznáte, kdo zrovna mluví. Ne každému to ale vyhovuje.

Vražda na faře je na první pohled trochu pomalejší, na dnešní poměry zdlouhavá detektivka, při podrobnějším zkoumání však oceníte, jak je dokonale propracovaná, vykresluje prostředí vesnice ve staré Anglii a dokonce až nečekaně oplývá humorem. Audioknižní zpracování pak potěší zejména ty, kteří si potrpí na výraznou práci s hlasem a střídáním jeho poloh.

A ta prvenství? Vražda na faře je první román, do nějž Agatha Christie obsadila slečnu Marplová. Tato audiokniha je zároveň první nezkrácený román slečny Marplové, který u nás vyšel načtený. Herečka Růžena Merunková pak sice již načetla poirotovský román, slečnu Marplovou si tady však zahrála poprvé.

Jedlová samota review

22.01.2019 Verified purchase

Co se stalo na statku uprostřed temných lesů?

Příběh dle skutečných událostí vypovídá o tragických událostech, které se odehrály na usedlosti zvané Jedlová samota. Jedlová samota není klasický thriller nebo detektivka, chybí tu postava detektiva. Většina knihy je tak komponována z výpovědí sousedů obětí zločinu do policejního protokolu. To si přímo říkalo o vícehlasé načtení, obsazeno tak bylo dokonce devatenáct interpretů! O něco lépe si vede dámská část, kde excelují známé audioknižní herečky Růžena Merunková, Andrea Elsnerová, ale překvapivě i třeba Simona Babčáková. Z mužských rolí se se svou úlohou popasoval nejlépe vypravěč Jiří Dvořák a Lukáš Hlavica v roli faráře. Nahrávku dokreslují i nejrůznější ruchy, napřiklad lapot psacího stroje, či zvuky bouře. Vše je ale citlivé a neruší poslech.

Jedlová samota je thriller spíše klasického rázu, pomalejší tempo odpovídá reálnému základu příběhu a době, v níž se odehrává (tedy polovině minulého století). Hereckými výkony ale dozajista potěší a stojí za to si počkati na finální rozuzlení.

Adina Mandlová vzpomíná Rating

22.01.2019 Verified purchase

Taková normální rodinka review

22.01.2019 Verified purchase

Humoristická pecka

Jedna z nejlepších humoristických audioknih uplynulého roku 2018. Knižní a televizní Taková normální rodinka už sice nějaký pátek na světě je, ale vůbec nestárne. Audiokniha vás přesvědčí, že laskavý humor Fan Vavřincové se i v dnešní době a ve skvělé interpretaci Terezy Bebarové mezi novějšími tituly neztratí.

Kromě samotných osmi příběhů bláznivé Takové normální rodinky, které vycházejí ze stejnojmenného televizního seriálu z roku 1971, si pozornost zaslouží zejména interpretace. Bebarová během více než čtrnácti hodin ani na chvíli nezaváhá a čte s vervou a nadšením. Její pojetí je veselé až rozpustilé, předloha jí prakticky nedovoluje zvolnit tempo, takže se chvílemi zdá, že celý text je jedna nekonečná humoristická scénka. Citlivě volí jednotlivé hlasy postav tak, aby se posluchačům nepletly a tak spolu s nenápadným hudebním doprovodem stvořila velmi příjemnou audioknihu.

Stará dáma vaří jed review

15.01.2019 Verified purchase

Originální zážitek

Stará dáma vaří jed je jiná, než možná čekáte. Někoho napadne, že by šel námět rozvinout lépe, jiný očekává humor tryskající z každého odstavce. Skutečnost je ale jiná, dalo by se říci typicky severská. Nechybí kritika poměrů ve společnosti, mezilidských vztahů, samozřejmě je přítomný i vtip - jenže se u něj nebudete za břicho popadat, někdy je spíše smutný či ironický.

Děj vychází ze situace, kdy se jistá stará dáma rozhodne, že už nebude snášet příkoří ze strany svého synovce a jeho kamarádíčků. Přichystá si jed - souběhem událostí se však vše zamotá jinak, než si původně myslela. Namísto sebevraždy tak postupem času přibývají oběti nejen na zvířatech, ale i na lidech...

Audioknižní zpracování je výtečné - sice Milena Steinmasslová zdaleka nemá věk stařenky, ale perfektně se v jejím podání odrážejí pocity této ženy, její životní zkušenosti, dávné naděje a pozdější zklamání. Jejího pořádně nevydařeného synovce nemohl ztvárnit nikdo jiný, než Jan Zadražil, jehož floutkovský tón si prostě zamilujete.

Ať už čekáte od této knihy cokoliv, neváhejte a poslechněte si ji! I kdyby vás nezaujalo nic jiného (což není pravděpodobné), tak z hereckého podání obou představitelů budete mít určitě skvělý zážitek.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Selfies review

10.12.2018 Verified purchase

Soumrak nad oddělením Q?

Oddělení Q končí! Pokud si ovšem neporadí s nedávnou vraždou a podivnými nehodami. Carlu, Asadovi a Gordonovi ale tentokrát nebude moc nápomocná Rose, jejíž křehká psychika se zhroutila jako domeček z karet. Pomoct Rose znamená ponořit se do hlubin její minulosti a odhalit její největší životní tajemství...

Selfies se od předchozích dílů liší. Sice stále staví na ožehavých tématech současné společnosti (ukazuje problém zneužívání sociálního systému), chybí však jindy klíčové kapitoly z minulosti pachatele. Retrospektivy se posluchač dočká až v druhé linii, Rosině příběhu. Z obou dějových linek je propracovanější právě příběh sekretářky oddělení Q, navíc fanouškům určitě udělá radost, že Adler-Olsen konečně odhalil temnou minulost jednoho z členů oddělení Q!

Sedmý díl série možná není tím nejlepším, ale špičková intepretace Igora Bareše výrazně pomáhá výslednému hodnocení. Jeho příjemný hlas dává postavám knihy výrazné kontury a nenechá posluchačům na chvíli oddechnout. Díky němu Selfies ubíhá stejně jako předchozí díly a stejně jako ony, bohužel, rychle uteče. Skončí navíc takřka v nejnapínavějším momentě - takže snad se brzy dočkáme i dalšího pokračování!

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Maigret v akci review

24.11.2018 Verified purchase

Nejstarší maigretovka

Maigret je poslán na nádraží, kam má dorazit mezinárodně hledaný zločinec. Muž odpovídající popisu však leží v jednom z vagonů mrtvý. Kdyby Maigret před chvílí nezahlédl na vlas stejného chlapíka na nástupišti, mohl případ skončit. Takto se komisař pouští do pátrání po totožnosti dvojníka zavražděného. A který z nich byl vlastně oním nebezpečným gangsterem?

Maigret v akci je prvním příběhem, v němž vystupuje komisař Maigret. Ještě to není ten skvělý psycholog jak ho známe, spíše drsný chlapík, který se nezalekne ani rvačky. K nejlepším autorovým příběhům má tento sice daleko, ale i tak stojí za poslech. zejména pro dokonale vykreslené prostředí a napínavé pronásledování jednoho hledaného zločince

Hlas Jana Vlasáka se k příběhu skvěle hodí, dokáže správně vystihnout atmosféru tajemství i momenty plné akce.

Poslední poklona Sherlocka Holmese (komplet) review

24.11.2018 Verified purchase

Sherlock Holmes podruhé a stejně dobře

Další sbírka holmesovských příběhů opět patří k tomu nejlepšímu zpracování, které je na trhu. Václav Knop zní, jako by se v Baker Street 221B usadil za psací stůl a sepisoval věrně, co s Holmesem prožil. Jeho interpretace je vyrovnaná ve všech příbězích, dokáže zaujmout a udržet pozornost. Interpretův hlas srší energií a Václav Knop si za svou interpretaci Doylových děl zaslouží jednoznačně velkou pochvalu!

Některé příběhy z této sbírky jsou zpracovány zvukově vůbec poprvé, takže kdo ještě nemá tuhle sbírku ve své knihovničce, měl by to urychleně napravit a rychle si znalosti z oblasti holmesologie doplnit!

Vánoce Hercula Poirota review

17.11.2018 Verified purchase

Klasická detektivka, kterou musíte mít

Skvěle načtený klasický případ Agathy Christie, okořeněný atmosférou anglických Vánoc. Bohatý stařec Simeon Lee pozve své rozhádané příbuzné na svátky na své sídlo, aby se bavil jejich vzájemnou záští. Přepočítal se však, jednoho večera je nalezen mrtvý. Jednal vrah impulzivně nebo měl předem připravený plán? Zapeklitý případ jako stvořený pro Hercula Poirota, který je náhodou nedaleko...

Audioknihu načetl Lukáš Hlavica, který patří k nejlepším interpretům. Jeho sametový hlas si s lehkostí pohrává s charaktery jednotlivých postav, výrazně je odlišuje, aby se posluchač v ději lépe orientoval. Přestože nepřehrává, udržuje posluchače stále ve střehu. Kniha má správné tempo a spád, takže rychle uteče. Závěrečné rozuzlení patří k těm šokujícím, kterými Christie ráda překvapovala své čtenáře. Pro fanoušky Hercula Poirota je tato audiokniha naprostá nezbytnost!

Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech Rating

05.11.2018 Verified purchase

Dobrou a ještě lepší cestu Rating

05.11.2018 Verified purchase

Miroslav Donutil čte povídky Oty Pavla Rating

05.11.2018 Verified purchase

Průšvihy Billa Madlafouska Rating

05.11.2018 Verified purchase

Karel IV. - Císař a císařovna Rating

05.11.2018 Verified purchase

Opona. Poslední případ Hercula Poirota Rating

05.11.2018 Verified purchase

Promlčení review

09.09.2018 Verified purchase

Povedená česká detektivka

Domácí detektivky nedostávají vedle svých zahraničních konkurentů příliš prostoru, Promlčení si ale pozornost zaslouží. Výstavba děje je sice trochu komplikovaná, jsou zde tři vypravěči a tři časové roviny. Po formální stránce autor dílo trochu příliš zašmodrchal, podstata příběhu a jeho hlavní dějová linka ale patří mezi výjimečné počiny domácí detektivky posledních let. Přesah do minulosti Sudet je zajímavý a fungoval by jako historické drama i bez zabalení do hávu detektivky (takto se ale asi lépe prodvává).

Interpretace Jakuba Saice knize k příběhu sedí a patří jednoznačně ke kladům. Pro příště by autor mohl trochu příběh zjednodušit, jinak ale není Promlčení co vytknout. Rozhodně stojí za poslech!

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

PAX 5: Sluhové zla Rating

15.08.2018 Verified purchase

Mrtví v Badger’s Drift review

14.08.2018 Verified purchase

Viděla oběť víc, než měla?

Fiktivní hrabství Midsomer je patrně tím nejnebezpečnějším koutem anglického venkova. V televizním seriálu Vraždy v Midsomeru se zde vraždí jak na běžícím páse. Audioknižní série vychází z řady knih, která tvořila předlohu k prvním dílům této oblíbené britské televizní série.

Svou premiéru si v příběhu Mrtví v Badger's Drift u OneHotBook odbyl herec Vladislav Beneš. Tomuto známému dabérovi pomalejší tempo příběhu perfektně sedlo. Pečlivě odlišuje dialogy postav od partů vypravěče. Nejpřesvědčivější je, když může hrát postavu výstřední staropanenské venkovanky nebo se převtělit do občas bručounského detektiva Barnabyho. Hudební předěly jsou citlivé a spíše nenápadné.

Mrtví v Badger's Drift se nesnaží zaujmout ani počtem mrtvol, brutalitou zločinů či exotickými kulisami. To ale od klasické anglické detektivky nikdo ani neočekává. Zato můžete s policií soupeřit, kdo z předložených stop dříve odhalí totožnost pachatele vraždy postarší dámy, která na procházce lesem zřejmě zahlédla něco, co ji stálo život.

List zo záhrobia Rating

08.08.2018 Verified purchase

Sára review

03.08.2018 Verified purchase

Vraždil snad policista?

Sára vyšla knižně jako teprve čtvrtá autorova kniha, zasazením do roku 2002 však naopak patří v chronologii série k těm nejmladším. Příběh se točí kolem postavy vlivného bankéře, který byl nalezen ve své vile s prostřelenou hlavou. Zdá se, že po sobě pachatel důkladně zametl všechny stopy, poté ale přijde detektivům poštou balíček s videokazetou, na níž je záznam z vraždy. Muže na videu všichni kriminalisté dobře znají a nemohou věřit svým očím. Je možné, aby vraždil jeden z jejich řad?

Zkušený slovenský herec Marián Geišberg už měl při načítání Sáry všechny postavy z této série a jejich charaktery v malíku. Předvedl zde neméně skvělý výkon, jako v ostatních dílech. Popisy vražd a násilí načetl chladně a s odstupem, naopak ožil při scénách ze soukromí policistů, kde mohl využít hravého jazyka, kterým jsou knihy psány.

Jedinou vadou na kráse je, že trvá poměrně dlouho, než se na scéně objeví oblíbené postavy kriminalistů. Dán se na začátku knihy soustředil možná až příliš na expozici příběhu a pozadí zločinu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Zločin na Zlenicích hradě review

29.07.2018 Verified purchase

Skvělá historická detektivka

Rozhádaní čeští šlechtici se sejdou na hradě Zlenicích, aby jednáním urovnali spory s místním hradním pánem. Ten je však druhého dne nalezen ve své komnatě mrtev. Mezi podezřelými jsou všichni včetně jeho syna Jana. Kdo ale doopravdy vraždil a proč?

Pokud máte rádi historické detektivky ve stylu Vlastimila Vondrušky, nemusíte číst dál a rovnou si Zločin na Zlenicích hradě kupte. Pokud ne, zkuste mu dát šanci i tak. Autor Radovan Šimáček totiž ve své knize totiž v mnohém svého dnešního následovníka překonává. Ačkoliv byla kniha napsána již před desítkami let, příliš nezestárla. Záhada zamčeného pokoje funguje dodnes. Kdo mohl zabít a pak beze stopy zmizet?

Audioknize navíc vévodí hlas herce Pavla Soukupa, který se k atmosféře příběhu skvěle hodí. Dokáže být tajemný i rázný, lstivý i rozhodný, přesně jako postavy příběhu.

Pokud tedy máte rádi historii a detektivky zároveň, je pro vás Zločin na Zlenicích hradě ušitý jako na míru. Osm hodin se budete při poslechu příjemně bavit.

Soumrak dne Rating

20.07.2018 Verified purchase

Princ Mamánek Rating

20.07.2018 Verified purchase

Vítejte v Pekle! Rating

20.07.2018 Verified purchase

Dobrodružství Sherlocka Holmese (komplet) review

08.07.2018 Verified purchase

Sherlock nezklame

Povídky Sherlocka Holmese patří mezi klasiku, která neurazí ani dnes. Příběhy ze staré dobré Anglie dávají vše, co člověk od klasických detektivek očekává. Nové zpracování přináší poprvé ucelenou sbírku povídek a to v nezkrácené podobě. Některé z příběhů jsou dobře známé, jiné budou naopak pro leckoho nové, protože doposud nebyly jako audiokniha vydány.

Hlas Václava Knopa je příjemný a v jeho podání čas příjemně plyne. Poradí si jak s postavami hlavních hrdinů, tak i s těmi vedlejšími - včetně Holmesovy osudové ženy Ireny Adlerové.

Tato audiokniha posluchače na pár hodin přenese do časů drožek, rachotících po londýnské dlažbě, jejichž lucerny prorážejí všudypřítomnou londýnskou mlhu. Stačí zavřít oči a nechat se unášet legendárními příběhy, navíc výborně načtenými.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Paní z šedivého domu review

30.06.2018 Verified purchase

Neanglická detektivka ze staré Anglie

Ačkoliv pochází z pera českého autora Eduarda Fikera, duchem odpovídá meziválečným anglickým detektivkám. Na venkovském panství došlo před rokem k domnělé sebevraždě dcery jeho majitele. Po roce se náhle objevuje rybář, který tvrdí, že má důkazy o tom, že šlo o vraždu. Vzápětí je sám zabit. Vyšetření obou úmrtí se ujímá proslulý inspektor T. B. Corn...

Velkou předností románu Paní z šedivého domu je jeho humorný nadhled, který vynikne zejména v interpretaci herce Václava Knopa. Díky němu stojí za to si příběh vyposlechnout. O něco méně potěší trochu rozvleklý děj a odhalení, které je překvapující, ne však neochvějně logicky obhajitelné.

Skvěle zpracovaná česká detektivka potěší hezkým přebalem, skvělým načtením a ironickými narážkami, které často zůstanou v paměti i po skončení příběhu. Jeho rozuzlení je ale bohužel trochu lacině šokující a méně realistické, aby mohla audiokniha dostat plný počet hvězdiček.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Umrlčí cesta review

20.04.2018 Verified purchase

Návrat Petera Maye

Chladné moře vyplaví na pláž ostrova Harris polomrtvého muže. Je naživu, ale ztratil paměť. Je tedy možné, že nedaleko nalezenou mrtvolu má na svědomí on. Co teď?

Peter May se v Umrlčí cestě vrací nejen na skotské souostroví, ale i k postavě detektiva Gunna ze své Lewiské trilogie. Oč méně se v nové knize věnuje psychologii a minulosti postav, o to víc se zaměřuje atmosféru a detektivní zápletku. Příběh díky tomu rychle plyne kupředu, není v něm zbytečná vata navíc.

Herecký výkon Jiřího Dvořáka je jako vždy výborný, bez zbytečného dramatizování. Naprosto si vás však získá, takže audioknihu vyslechnete takřka na jeden zátah. K ponurým skotským břehům se jeho atmosférický hlas prostě skvěle hodí.

Návrat na Herbidy Umrlčí cestě pomohl. V kombinaci s pěkným načtením se jedná o velmi podařenou knihu, kterou byste (pokud máte rádi ostrovní detektivky) neměli minout. Z autorovy tvorby se tu své vrcholné Trilogii Lewis přiblížil ze všeho nejvíc.

Macbeth review

15.04.2018 Verified purchase

Temný a ponurý Macbeth

Nesbo přesunul děj do sedmdesátých let do města prolezlého drogami, hazardem a korupcí. Macbeth tu zpočátku stojí jako člen policejního sboru na straně práva, kvůli touze po moci se z něj ale postupně stane krutý zločinec. Postavy i základní sled událostí vychází z originálního díla, jen je vše v kontextu dnešní doby mnohem temnější a depresivnější. Posluchač nemá zpočátku komu fandit, schází totiž kladný hrdina. Z beznaděje a zmaru, když vítězí násilí nad spravedlností, se kniha vyloupne až ve druhé půlce, kdy se na obzoru ukážou postavy, které se Macbethovi postaví. Pro milovníky klasického Shakespeara bude asi krve a drog příliš, kdo však má rád moderní thrillery, bude nejspíš spokojenější.

Interpret Václav Neužil skvěle rozlišuje jednotlivé postavy, zároveň umí posluchače upoutat a udržet jeho pozornost i několik hodin. Doprovodná hudba už je pak svým temným laděním jen příjemným, ne však rušivým doplňkem.

Suma sumárum, Nesbo se překvapivě držel odkazů na původní dílo a napsal zároveň čtivou knihu, přesto se svým temným příběhem ne každému zavděčí. V podobě audioknihy však určitě stojí Macbeth za poslech.

Žena v okně review

27.03.2018 Verified purchase

Trochu nevyrovnaný thriller

Neurotická alkoholička Anna Foxová nevychází z domu, sleduje staré filmy a šmíruje sousedy skrze objektiv své zrcadlovky. Když v hledáčku spatří ženu potřísněnou krví, snaží se zjistit o co jde, třebaže jí nikdo nevěří.

V poslední době se v detektivních thrillerech roztrhl pytel s ženskými hrdinkami, které jsou neustále pod vlivem alkoholu a jsou vším, jen ne důvěryhodnými svědky. Žena za oknem se v tomto směru vymyká alespoň odkazy na snímky ze zlaté éry Hollywoodu. Tajemství životního příběhu hrdinky patří spolu s vypjatým závěrem k nejlepším momentům knihy. Bohužel je zde také až příliš opakujících se pasáží o Annině bezútěšném životě v současnosti.

Audioknize by pak slušelo ubrat na přebytečných doplňkových zvucích, jako je drnčení zvonku či vrzání dveří. Také hudba se k thrilleru absolutně nehodila. Naopak herecký výkon Kateřiny Veselé se od její nepříliš vyvedené minulé audioknihy posunul o kus dále k lepšímu.

Kroky vraha Rating

27.03.2018 Verified purchase

Den trifidů Rating

04.03.2018 Verified purchase

Půlnoční slunce: Krev na sněhu II. review

04.03.2018 Verified purchase

Když se z lovce stala kořist

Krimiromán Půlnoční slunce popisuje příchod neznámého cizince Ulfa do zapadlé norské vesničky. Vydává se sice za lovce, ale ve skutečnosti je sám lovnou zvěří. A jeho vrazi jsou mu již na stopě a den za dnem se blíží. Pokud chce Ulf přežít, musí už konečně přestat utíkat...

Jo Nesbø málokdy své fanoušky zklame. Krev na sněhu II navazuje na předchozí díl jen velmi volně, shoduje se s ním prakticky jen hlavní v záporné postavě Rybáře. Hlavní hrdina je zde charakterově zcela odlišný od toho v úvodním příběhu, proto je i styl knihy jiný. Ve druhém díle autor trochu vyměkl, stále je to však starý dobrý Nesbø se všemi svými triky jak obelstít čtenáře (či posluchače).

Naprosto přesným zásahem do černého byla tentokrát volba interpreta. Václav Neužil zde předvádí skvělý herecký výkon, nejzdařilejší jsou asi rozhovory hrdiny s malým venkovským chlapcem, v nichž nejen perfektně odlišuje obě postavy, ale i jejich nálady a pocity.

Ze všech autorových knih, v nichž nevystupuje Harry Hole, na mě tato působila nejpříjemněji díky kombinaci napínavého příběhu a špičkového hereckého výkonu.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona a další povídky Rating

04.03.2018 Verified purchase

O krok pozadu review

25.02.2018 Verified purchase

Skvělý příběh neušel krácení

Henning Mankell se ve svém sedmém wallanderovském příběhu opravdu vytáhl. 'O krok pozadu' jede od začátku na plný plyn. Kromě několikanásobné vraždy musí kriminalisté vyšetřovat smrt kolegy. Proč musel jeden z Wallanderových nejbližších zemřít? Má jeho smrt souvislost s aktuálním případem? A aby toho nebylo málo, Kurta Wallandera navíc stíhají sužují vážné zdravotní problémy...

Jiří Vyorálek opustil své unavené tempo četby z prvních dílů série a můžete si tak díky jeho hlasu vychutnat atmosféru Švédska ještě víc. Neměnné zůstávají hlasové kreace při ztvárňování vedlejších postav. Někomu podobné přehrávání vadí, jiným pomáhá se v ději orientovat.

Je však škoda, že ačkoliv je audiokniha uváděná jako nezkrácená, škrty z předlohy jsou rozpoznatelné. Tvůrci audioknihy vyškrtali některé pro ně podružné situace, na něž se však text v dalších kapitolách tu a tam odkazuje, což posluchače mate. Rozuzlení příběhu naštěstí zůstalo nezkráceno, takže o nic klíčového posluchač nepřijde.

Sedmý díl série se opravdu povedl, subjektivně patří k nejlepším dílům série. A to platí jak o samotném příběhu, tak o četbě Jiřího Vyorálka, který se neustále zlepšuje. Pokud by audiokniha nebyla zkrácená (nebo by bylo krácení přiznáno), bylo by to na pět hvězd.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Otčina Rating

08.02.2018 Verified purchase

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Rating

07.02.2018 Verified purchase

Povídky z kavárny review

06.02.2018 Verified purchase

Elegantní oddychovka

Supraphon v tomto výběru přináší několik odlehčených textů, povídek či zamyšlení, z per meziválečných českých mistrů slova. K ukrácení dlouhé chvíle poslouží tyto nenáročné, pouze několikaminutové kousky, výborně. Interpreti, kteří je svými hlasy zprostředkovávají, patří rovněž k těm nejlepším, jaké si může posluchač přát. Ozdobou tohoto alba je zejména Josef Somr a jeho četba z textů Karla Čapka, potěší ale třeba i úsměvná detektivní hříčka Pražský Sherlock Holmes v podání Jiřího Dvořáka. Klavírní doprovod je hravý, takže vhodně doplňuje atmosféru příběhů. Škoda jen, že na začátku každého textu nezazní jméno autora, detailní informace, čí je který text a kdo jej čte, je vlastně jen na zadní části papírového obalu, který v digitální distribuci není k dispozici.

Rumcajsova loupežnická knížka & Vánoce u Rumcajsů Rating

05.02.2018 Verified purchase

Doba z druhé ruky Rating

29.01.2018 Verified purchase

Tajná dvojka A + B - Zločin mezi dinosaury Rating

27.01.2018 Verified purchase

TO review

27.01.2018 Verified purchase

Stephen King je prostě king!

Více než padesátihodinová jízda jedním z klasických děl mistra hororu Stephena Kinga. Že je skutečným králem žánru dokazuje i v nové audioknize, která září i díky jejímu výjimečnému zpracování. Sedm předních herců se s gustem pustilo do ulic městečka Derry, které se postupem času proměňuje z původně jen trochu zvláštního místa na dějiště skutečně temných událostí.

Zlo a nenávist tu doslova dýchá z každého nároží a tmavého průchodu, nejvíce se ho však ukrývá v kanalizaci.

TO číhá na své oběti v převleku za legračního klauna s červeným balónkem, kterého skvěle zvtárnil vypravěč příběhu Pavel Soukup. Jeho temný smích kontrastuje s věčně vtipkujícím Richiem Davida Novotného. Ani další herci nejsou pozadu a pod režijním vedením Hynka Pekárka excelují, takže si posluchač ani na chvíli neoddechnou, dokud nedoposlouchají až do konce.

TO si zaslouží poctivé zpracování a ve studiu OneHotBook se mu ho dostalo. S takovou hereckou sestavou, jaká se na nahrávce podílela, snad nemohl výsledek dopadnout jinak než na jedničku. Rozhodně stojí za poslech, vždyť se jedná o jednu z oceněných Audioknih roku 2017!

Až moc blízko Rating

31.12.2017 Verified purchase

Fantom televize review

26.12.2017 Verified purchase

Nikdy nezklamou

Tito dva pánové snad nikdy nezklamou. Fantom televize je pro mě zatím nejlepší záznam jejich vystoupení. Vtipně, s nadhledem a (sebe)ironií glosují dění v showbyznysu. Nahrávka autenticky zachycuje i jejich špičkování, přebrepty a působí tak přirozeně a vlídně. Vtipná, chytrá a zábavná audiokniha pro ukrácení dlouhé chvíle. Kdo má rád humor typu Šimka a Grossmanna (hlavně jejich povídek), nesáhne tady vedle.

Spalovač mrtvol review

25.12.2017 Verified purchase

Zvukové šílenství pana Kopfrkingla

Taot verze Spalovače mrtvol je dramatizací z roku 2017, v níž si zahrála více než desítka současných předních rozhlasových herců. V hlavní úloze zaměstnanace krematoria Karla Kopfrkigla se představil David Novotný, ve vedlejších úlohách mu zdatně sekundují například Ivan Trojan či Kamil Halbich.

Dramatizace se vešla do hodinové stopáže, zůstal tak pouze nosný motiv a vedlejší dějové linky včetně doslovného závěru tak chybějí. Kromě toho je hra doplněna tolika zvukovými efekty, ruchy a nepříjemnými zvuky, že z nich po chvíli hlasitého poslechu ve sluchátkách začne možná šílet nejen Kompfrkingl, ale i posluchač. Zvuky jsou občas hlasitější, než mluvené slovo, jehož hlasitost kolísá. Umělecký záměr zvukových designérů tu zvítězil nad srozumitelností. Kdo si chce opravdu toto dílo vychutnat beze zbytku, ať sáhne po některé z načtených verzí. Příznivcům moderních rozhlasových her a soudobé progresivní práce se zvukem, se ale dramatizace nejspíše bude líbit.

Rudý kapitán review

25.12.2017 Verified purchase

Je Stránský stejně dobrý jako Geišberg?

V horkém létě roku 1992 naleznou kopáči lebku se zatlučeným hřebíkem. Podivného případu se ujímá kriminálka z Našeho města, jejich cesty se brzy zkříží s bývalými příslušníky StB, kteří se snaží hříchy minulosti utajit.

Dánovky zatím načítal především Marián Geišberg, a to v originálním jazyce. První detektivky v češtině se sebejistě ujal Martin Stránský. Poradit si dokázal jak s vážnějšími kapitolami, tak s humornými vsuvkami, kterými je text doslova prošpikován. Jednotlivé postavy odlišuje zřetelně, občas se ale pohybuje až na hranici přehrávání. Celkově vzato je však jeho načtení vynikající a dokáže posluchače připoutat k poslechu na dlouhé hodiny.

Nechybí hudební předěly, které zahrnují škálu zvuků, od krátkých ruchů až po vyzvánění zvonů. Suma sumárum, známější slovenské verze s Geišbergem jsou sice téměř bezchybné, česká varianta se Stránským se jim ale prakticky ve všem minimálně vyrovná. Rozhodně lze s klidným svědomím doporučit i podání Martina Stránského!

Robin Hood Rating

25.12.2017 Verified purchase

Čtení o hradech, zámcích a městech Rating

25.12.2017 Verified purchase

Aristokratka na koni Rating

22.12.2017 Verified purchase

Postřižiny Rating

22.12.2017 Verified purchase

Staré řecké báje a pověsti (komplet 5 alb) Rating

22.12.2017 Verified purchase

Korene zla review

17.12.2017 Verified purchase

Opět vynikající Dán

Korene zla začínají zdánlivě poklidně, ale jak je známo, klid nastává věšinou před bouří. Mafie na Slovensku je na vzestupu a už brzy začne dělat vážné problémy.... Korene zla jsou prostředním ze tří dílů, úzce provázaných s událostmi v podsvětí. Navazuje na Smrť na druhom brehu a naopak předchází Cigaretce na dva ťahy. Ideální je tedy poslouchat v daném pořadí a mít tak ten nejlepší možný zážitek z dalšího vypravěčsky skvělého díla Dominika Dána v jedinečné interpretaci Mariána Geišberga. Je vlastně potřeba něco víc dodávat? Kdo má rád Dána, je pro něj i tento díl takřka povinností, kdo ne, měl by s tím rychle začít!

Cigaretka na dva ťahy review

17.12.2017 Verified purchase

Další skvělý kousek

Cigaretka na dva ťahy patří mezi nemnoho detektivek, z nichž máte pocit, že se odehrává právě teď jen pár kilometrů od vás. Tak věrohodně dokáže Dominik Dán vystavět atmosféru příběhu, který se kdysi možná doopravdy nějak podobně stal.

Před poslechem audioknihy je ale dobré znát i předcházející dva díly, Smrť na druhom brehu a Korene zla. V nich se totiž objevují důležité postavy. Jde o Krauzovy kamarády z dětství, z nichž se časem vyklubali vládci podsvětí.

Pomyslným vládcem slovenských interpretů byl pak herec Marián Geišberg. Jeho pojetí četby dokáže posluchače nepozorovaně přenést na místo činu a vtáhnout ho přímo do centra dění.

Dominik Dán je opravdu poutavý autor a Geišberg zase prvotřídní vypravěč, takže nakonec tvůrcům audioknihy snad odpustíte i absenci hudebního doprovodu. Pokud tedy hledáte napínavou a zároveň uvěřitelnou detektivku, volba je jasná.

Vražda v Orient expresu review

04.12.2017 Verified purchase

Herecký koncert Lukáše Hlavici

Tmavou nocí uhání zasněženou krajinou vlak. Ráno když uvízne v závěji, je jeden z cestujících nalezen na svém lůžku mrtvý, brutálně ubodaný. Pachatel po sobě zanechal otevřené okno. Jediný, kdo si nemyslí, že vrah utekl, je pasažér ze sousedního kupé, jistý Hercule Poirot. To však znamená, že nelítostný zabiják je pořád ve vlaku...

Jeden z nejznámějších příběhů Agathy Christie se dočkal nového načtení. Vraždu v Orient expresu si tentokrát vzali na starost režisér Michal Bureš a herec Lukáš Hlavica. Tomu se podařilo vykreslit všechny přítomné cestující tak, že v posluchačově mysli barvitě ožívají. Ruská hraběnka, německá komorná i rozšafný Ital, ti všichni se v jeho podání dočkali osobitého ztvárnění. Přesto se najde jedna výtka, byť technická. Hlasitost četby v některých místech skáče, jakoby byla nahrávka slepena z několika nevyrovnaných dílků.

Doplňující dramatická hudba pak připomíná dunění kol vlaku po kolejích. Překvapivě ale neodděluje všechny kapitoly.

Pokud příběh neznáte, určitě dejte před aktuálním filmem přednost předloze se věrně držící audioknize. Ale pokud už i pointu příběhu znáte, neměli byste tuto nahrávku minout pro způsob, jakým ji Lukáš Hlavica perfektně načetl.

Vánoční vražda a jiné povídky review

04.12.2017 Verified purchase

Klasická detektivka ještě nepatří do starého železa

P. D. Jamesová navazovala ve své tvorbě na stopu, kterou prošlapaly královny zločinu Agatha Christie či Dorothy Sayersová. Klasická anglická detektivka, vycházející z nejlepší tradice, byla ovšem patřičně modernizována a zobrazuje i přerod Británie z archaických časů panských sídel do moderní doby.

Audiokniha obahuje čtyři příběhy, dva vyšetřuje známá postava detektiva Adama Dalglieshe, jeden je psán z pohledu podivínského úředníka. Úvodní případ pak vypráví podle skutečných událostí ze svého života dokonce sama autorka. Všechny povídky mají své kouzlo a je jen škoda, že se P.D. Jamesová až na výjimky povídkám vyhýbala.

Audioknihu načetla herečka Kateřina Veselá. Té zvukař vystříhal některé nádechy, což v kombinaci s občas trhaným projevem budí dojem načtení počítačem. Postupně se naštěstí stává čtení plynulejším, bohužel ne zcela příjemným. Herečka v dialozích tlačí na pilu a přehrává. Hudba doplňuje text celkem vhodně, časté používání ruchů a jinglů ale působí rušivě a někdy až nechtěně komicky.

Suma sumárum, příběhy jako takové se autorce vydařily. Jde o klasické detektivky (v případě druhé povídky s přesahem do psychologické studie) nápadně připomínají styl Agathy Christie. Sama P.D. si z této podobnosti ostatně zhusta sama utahuje. Jako audiokniha si však Jamesová zasloužila víc. Načtení je spíše průměrné, byť by se při důslednější režii zřejmě podařilo z herečky dostat výkon lepší, hlasově na to určitě má. Spíše jí chybí zkušenosti a lepší vedení. A doprovodné houkání, cinkání a žbluňkání by nejspíš příště mělo zůstat v šuplíku.

Bohové Gothamu review

25.11.2017 Verified purchase

1845, New York. Na ulicích vládne chudoba a zločin.

New York roku 1845, to jsou přistěhovalci, pouliční zlodějíčci, hospodští rváči, nevěstince plné mladých dívek a dokonce i dětí... Historická detektivka z Ameriky je poměrně netypický úkaz, o to více tak můžou Bohové Gothamu od Lyndsay Fayeové upoutat posluchačovu pozornost.

Příběh mladého začínajícího policisty ve městě, které tuto instituci teprve pomalu přijímá, s sebou přináší mnoho hereckých příležitostí. Interpret Martin Písařík se s nimi dobře vyrovnává. Uvěříte mu naštvání, hořkost, beznaděj i zapálení pro odhalení pachatele krutých zločinů. Odlišně mluví hlasy chlapců kamelotů, jinde přidává přízvuk do řeči přistěhovalců či notorických opilců. Poměrně propracovaný způsob vyprávění pak doplňuje v předělech kapitol naříkavá melodie jazzové trumpety.

Kromě zamotané zápletky přináší tento příběh i mistrný popis drsného prostředí a velmi pěknou interpretaci. Bohové Gothamu rozhodně stojá za poslech!

Snehuliak Rating

25.11.2017 Verified purchase

Maigret: Noc na křižovatce review

16.11.2017 Verified purchase

Maigret v akci

V autě jednoho z obyvatel domů na malé vesnické křižovatce je nalezen zastřelený obchodník s klenoty. Co tam pohledával? Komisaře Maigreta tentokrát čeká případ mimo Paříž, v němž se zdá, že všichni lžou. Kdo ze zdánlivě prostoduchých lidiček zabíjel?

Noc na křižovatce je jedním z raných Simenonových případů, v němž podobně jako jeho spisovatelští souputníci sázel spíše na akci a atmosféru než na psychologii a logiku. Nesrovnávejte proto tento příběh s Maigretovými nejslavnějšími příběhy a budete spokojeni. Mimo jiné proto, že herec Jan Vlasák se tentokrát s komisařem konečně sžil tak, že jeho výkon nebudete podvědomě srovnávat s jeho předchůdci, kteří ale povětšinou účinkovali v dramatizacích. Četba má zcela jiné zákonitosti a srovnávat audioknižního Vlasáka s rozhlasovým Hrušínským dost dobře nejde. Herec se tentokrát více vyžívá ve vykreslování vedlejších postav, s nadhledem, který souzní s Maigretovým pohledem na podezřelé venkovany.

Celkově vzato, z trojice Vlasákových Maigretů je tento svým příběhem možná nejslabší, zato však výkonem interpreta nejlepší.

Prázdné křeslo review

03.11.2017 Verified purchase

Napínavý thriller s velkým ALE

V zapadlém koutě východního pobřeží Spojených států pátrá policie po únosci mladých žen, jímž je problémový, teprve šestnáctiletý chlapec Garrett, nazývaný pro svou zálibu v entomologii Hmyzoun. Amélie, která vede pátrací skupinu, však v průběhu času začíná sledovat své vlastní záměry a situaci značně zkomplikuje, když se definitivně rozhodne jednat na vlastní pěst. Je jen na Lincolnovi, aby nelehkou situaci vyřešil...

Audioknihu Jefferyho Deavera Prázdné křeslo načetl Jan Vondráček, který svým hlasem propůjčil všem postavám jedinečný charakter. Jeho vyprávění je až na několik přeřeků bezchbyné a dodává příběhu nový rozměr. Stejně tak i hudební podkres, pracující jak s country motivy, tak s hmyzím bzučením, si zaslouží pochvalu.

Celkový dojem z příběhu však kazí chybějící části textu. Vydavatelství OneHotBook nezřídka předlohy krátí, zde však došlo, ať už záměrně či nikoliv, ke škrtům tak podstatným, až se tomu nechce věřit. Posluchačům tak unikne mnoho souvislostí,potřebných pro pochopení příběhu. Za všechny jmenujme naprosto neomluvitelné ponechání dvou útoků na život jednoho z hrdinů bez vysvětlení, jak se mu z nich podařilo vyváznout. Vynechána byla dokonce i jedna celá kapitola.

Jeffery Deaver je mistr klamu. Ve svých románech nešetří překvapivými zvraty, které každou chvíli převrací pohled na příběh a dokáže pořádně zamávat s posluchačovými sympatiemi k jednotlivým postavám. Když už si myslíte, že víte, jak se věci seběhly, zboří vám autor celou konstrukci jako domeček z karet. Ani v Prázdném křesle nepolevil a třetí příběh ochrnutého detektiva Lincolna Rhyma a policistky Amélie Sachsové je od začátku do konce nabitý akcí a napětím. Bohužel však posluchač nedostane nejen text kompletní, ale ani pochopitelný a ucelený, což je zásadní problém. Kvůli tomu se nebojím říct, že pokud se vydavatelství nerozhodne chybějící pasáže doplnit (recenze popisuje verzi dosptupnou v listopadu 2017), nelze audioknihu doporučit k poslechu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

České pověsti pro malé děti review

25.10.2017 Verified purchase

Klasika pro nejmenší

Skvělá příležitost, jak přiblížit menším dětem české pověsti, které by je ve své klasické podobě mohly trochu nudit. Zhruba pětiminutová délka jdnotlivých pověstí je tak akorát. Autorka stihne převyprávět děj uceleně a zároveň zbytečně nezahlcuje podrobnostmi. Pětiminutovky se hodí například před spaním, každý den jeden příběh.

Jako interpret byl zvolen zkušený Arnošt Goldflam, který si s textem umí dobře poradit. Svůj styl, založený na okatém ale přesto přirozeně znějícím přehrávání, si uchoval i v této audioknize. Kdo už nějakou audioknihu v jeho podání slyšel, nebude jeho specifickým stylem překvapen. Podkres jeho hlasu navíc tvoří hudební doprovod, bohatý a zvučný. Audiokniha je solidně zpracována a určitě si zaslouží pozornost rodičů i jejich ratolestí. Jediným mínusem je nechronologické řazení pověstí, které by dětem podvědomě pomohlo si jednotlivé příběhy lépe zařadit.

Nesmírný review

21.10.2017 Verified purchase

Další případ pro Carla Mørcka

Carl odmítne pomoc svému kolegovi, který už léta vyšetřuje na vlastní pěst jeden odložený případ. Odítnutý policista ale vzápětí spáchá sebevraždu. Oddělení Q tak nezbývá nic jiného než se do pátrání přeci jen pustit, i když se to zainteresovaným pamětníkům ani trochu nelíbí.

Nesmírný je velmi dynamickým příběhem, plným napětí a akce. Audioknihu opět načetl Igor Bareš, jehož na jehož výkonu nelze najít snad sebemenší chybičku.

Audiokniha je bohužel bez upozornění na obale zkrácena, naštěstí ale zásahy byly vcelku citlivé. Přesto by o tomto faktu měl asi být posluchač informován.

Jussi Adler Olsen se po trochu váhavém Marcovi dostal v Nesmírném opět do formy a interpretace Igora Bareše jeho knihám jen a jen prospívá.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Smrť na druhom brehu review

29.09.2017 Verified purchase

Další skvělý Dán

Břeh řeky Moravy skrýval mrtvé tělo. Že nešlo o nehodu ukazuje otvor po střele, který měl mrtvý uprostřed čela.

Další "Dánovka", další trefa do černého. Na textu předlohy je znát, že autor má zkušenosti s reálným vyšetřováním vražd.

Četba v podání Mariána Geišberga byla i tentokrát jako vždy mimořádná. Mezi slovenskými narátory patřil tento herec k absolutní špičce a směle se mohl postavit i vedle těch nejlepších českých interpretů. Jeho ztvárnění dokázalo pokaždé posluchače nepozorovaně přenést na místo činu a vtáhnout ho přímo do centra dění. Smrť na druhom brehu tak lze jednoznačně doporučit všem, kteří mají tento žánr rádi.

Rudé paprsky severního slunce review

29.09.2017 Verified purchase

Na rozhraní

Román Rudé paprsky severního slunce vykresluje na pozadí desetiletí trvajícího konfliktu dvou polovin kdysi jednotné země osudy českých občanů, mimoděk zatažených do mocenského boje mezi svobodou a diktaturou.

Interpreti jsou tentokrát hned dva. Roman Štolpa i přes menší prostor dokáže vést vyprávění tak, že posluchače nenudí. Čte pomalým a klidným tempem, stejně jako Simona Postlerová. Způsob její interpretace koresponduje s tím, že kniha je spíše milostným příběhem než akční špionážní hrou mocností.

Doplňkové melodie s korejskými motivy přesně dokreslují atypické prostředí, kuriozitou vydavatelství Tebenas je závěrečná píseň.

Kniha je někde na pomezí špionážního thrilleru, romantického příběhu a cestopisu, a je jen na vás, kterou linku budete vnímat jako dominantní.

Za zavřenými dveřmi review

19.09.2017 Verified purchase

Kdo s koho

Když se třicátnice Grace na vycházce se svou hendikepovanou sestrou Millie zamiluje do pohledného právníka Jacka, doufá, že našla muže svých snů. Jack její lásku opětuje a slibuje, že po svatbě se nastěhují do krásného nového domu i s Millie. Grace nemůže být šťastnější. Radost jí však vydrží jen do chvíle, než po sňatku zjistí, že Jack je ve skutečnosti zcela jiný, než jaký se zdál být.

Za zavřenými dveřmi, jak název napovídá, ukazuje svět Grace po svatbě s Jackem, který ji po většinu času izoluje od okolí. V malém okruhu přátel, s nimiž se novomanželé stýkají, se jeví jao dokonalý pár, jakmile se za nimi zaklapnou dveře jejich domu, je vše jinak. Grace ví, že pokud chce zachránit sebe i sestru, musí utéct, ale Jack její kroky předvídá...

Do role vypravěčky byla obsazena Simona Peková, která disponuje charakteristickým zabarvením hlasu. Její projev nemusí sedět každému, v tomto případě navíc scházelo důsledné režisérské vedení. V dialozích se herečka cítí jistěji, než při vyprávění delších souvětí, v nichž se občas ztrácí. Menší jistotu v hlase dohání v četbě vkládáním emocí do hlasu postav.

Jak shrnout výsledek? Zajímavý námět, předvídatelný příběh, slabší psychologie postav, napínavý děj, průměrná interpretace, vypointovaný závěr. Suma sumárum, na jedničku to tentokrát nebylo, ale za poslech audiokniha určitě stojí. Mrazení v zádech není vyloučeno!

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Muž, který hledal svůj stín - Milénium V review

16.09.2017 Verified purchase

Muž, který se nemůže zavděčit všem

David Lagercrantz rozhodně nemá lehkou pozici. Pokračovat ve fenoménu Milénium po Stiegu Larssonovi není vůbec záviděníhodná pozice. V první knize se mu podařilo navázat na ducha původních příběhů, tato druhá už tak doslovnou návazností neoplývá. Autor se rozepsal volněji a nesnaží se pouze napodobovat svého předchůdce. ať si každý udlá obrázek sám, zda má smysl pokračovat v díle po smrti původního autora, nebo ne.

Jako audioknize nelze však novince nic vytknout - Martin Stránský je jako vždy prvotřídní, příběh čte barvitým a nenásilným způsobem. Pracuje s pauzami, dodává tím své četbě napětí. V tom mu asistuje i místy až elektrizující hudba, která pasuje k duchu Milénia a severské detektivce naproso přesně.

Mikael a Lisbeth jsou pro mnoho posluchačů jako staří známí, kterým odpustíte kdeco. Tady například to, že Lagercrantz není Larsson, a pátý díl se nevyrovná prvnímu. Což ale platí i pro Larssona, který měl své slabší a silnější momenty a kdoví, kam by pod jeho rukopisem série směřovala. Dejte proto "novému" Miléniu šanci! Kvalita zvukového zpracování posune totiž hodnocení o pár bodů nahoru i méně brilantní předloze.

Kriminální příběhy Johna G. Reedera review

07.09.2017 Verified purchase

Hvězdně obsazené detektivky

Edgar Wallace patřil k průkopníkům detektivek v Anglii, byť šel spíše po kvantitě než kvalitě svých knih. Kriminální příběhy Johna G. Reedera poslouchány s nadhledem nad úsměvnou eomylností detektiva, jsou lehkými detektiními kousky k ukrácení dlouhé chvíle. Nečekejte případy pro malé šedé buňky ale spíše akční příběhy dle vkusu meziválečné doby.

K jasným přednostem patří krátká stopáž povídek, které mají spád a přesto nepostrádají ani lehké napětí, aniž by v nich přitom musely téct potoky krve. Rovněž tak potěší kvalitní herecké obsazení, zahrnující jak staré bardy (Otakar Brousek starší,Jaroslav Kepka), tak jejich mladší kolegy (Ivan Trojan, Miroslav Táborský), z ženských hereček pak září především Valérie Zawadská.

V rozhlase je sérií detektivek, které jsou posluchačsky oblíbené, mnoho. Reederovy příběhy mezi ně patří a rozhodně stojí za poslech! V archivu leží ještě jeden příběh s Ivanem Trojanem a čtyři s odlišným hereckým obsazením, snad se tedy dočkáme i jich.

.................

Na závěr snad ještě pod čarou o čem vlastně vydané tři příběhy jsou?

1) Gangster z Toronta popisuje příběh podvodu, který na bohatého průmyslníka milujícího smaragdy upletl falešný obchodník s klenoty. Zabrání detektiv Reeder zločinu a podaří se mu zachránit nebohého továrníka?

2) Zelená mamba - detektiv Reeder chce rozbít tlupu gangsterů, která pro změnu jde po krku jemu samotnému.

3 Krádež mramoru - žena stojící před soudem pro krádež kamení vypadá jako komická figurka. Co když však se však za tímto případem skrývá mnohem tragičtější příběh?

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Kritik review

29.08.2017 Verified purchase

Smrt číhá mezi vinicemi

Peter May nás v dalším dílu série Akta Enzo zavádí mezi francouzské vinaře. Mezi zdejšími vinicemi se totiž po několik let ztrácejí místní občané, vše však vyvrcholí zmizením věhlasného amerického kritika vín. Jeho tělo je nalezeno pověšené na kříži u cesty a zjevně bylo naloženo ve víně. Mohla jeho recenze někoho ohrozit do té míry, že se uchýlil k vraždě? A jak spolu souvisejí stará zmizení s kritikovým?

David Matásek se do dalšího příběhu Enza Macleoda pustil s obvyklou dávkou profesionality, kdo už slyšel nějakou audioknihu v jeho interpretaci ví, co čekat. Jako zkušený průvodce provádí dějem jistě, umí zaujmout a nenudit. Pomáhá mu v tom i hudební doprovod, citlivě dokreslující výsledný efekt.

Série Akta Enzo není plně srovnatelná s uhrančivou sérií z ostrova Lewis, ale kdo chce oddychovou detektivku, neudělá s Kritikem krok vedle.

Záhada hlavolamu Rating

27.08.2017 Verified purchase

Prolitá krev review

27.08.2017 Verified purchase

Smrt stíhá duchovní

Spisovatelka Åsa Larsson pokračuje románem Prolitá krev v sérii příběhů s právničkou Rebeckou Martinsonnovou. Ráda v nich upozorňuje na nešvary švédské společnosti. V Prolité krvi tak dochází ke střetu feministické farářky, sdružující obyvatelky vesnice, s místní šovinistickou loveckou skupinou.

V tomto příběhu autorka opět zvolila za oběti vražd představitele církve, stejně jako v předchozím dílu série. Farářku Mildred tak jednoho dne naleznou místní pověšenou u varhan, s čímž si policisté neumějí poradit. Rozluštění se tak opět jako první přiblíží hlavní hrdinka série Rebecka, pro kterou však setkání se zločiny znamenají silný nervový otřes.

Larsson píše severské detektivky s důrazem na ženské postavy, proto se bude i Prolitá krev zřejmě o něco více líbit posluchačkám. Janě Strykové se povedlo v podat velmi dobrý výkon, který pomáhá pozvednout celkový dojem z příběhu. Retrospektivní pasáže jsou zčásti podbarveny hudebním podkresem, a i tempo a poloha hlasu je od zbytku odlišují. Interpretka jednotlivým postavám přiděluje rozlišné hlasové polohy, ale oproti některým jiným četbám se zde rozumně krotí a nepřehrává.

Nejde tu sice o detektivku plnou stop umožňující posluchači hluboukou dedukci při cestě za vrahem, ale jako trochu jiný severský krimi příběh je Prolitá krev určitě zajímavá a profesionálně načtená.