User Milan's Reviews

Divoké labutě review

25.10.2020 Verified purchase

Zlo je v mnoha knihách, i zde

Tak si říkám, kdy už přijde doba, kdy čtenáře, posluchače a diváky přestane lákat zlo, neštěstí a utrpení a nebude mít chuť mu dávat plný počet hvězdiček, byť se to skutečně stalo a minulost lidstva taková opravdu byla. Kdy se přestanou natáčet filmy o nacistech, ruské okupaci a psát romány, kde si příslušníci stejného živočišného druhu ubližují.

Nebudu hodnotit knihu, jej její význam pro povznesení lidského ducha: 0.

Úzkosti a jejich lidé review

25.10.2020 Verified purchase

Jeden byt, 9 lidí a mnoho osudů.

Co všechno se může skrývat v jednom bytě na prodej, kam omylem vtrhne lupič na útěku z nepovedeného přepadení a kde právě probíhá prohlídka zájemců. Další román, který vám umožní pochopit osudy lidí, jež se chovají tak či onak v důsledku prožitých trápení. Ale vy se netrápíte. Sledujete děj, který není vtipný, i když úsměvné momenty se najdou, a spolu s vyšetřovatelem uvažujete nad tím, jak to skutečně bylo. Nebo spíš je, protože to, co bylo, už dávno není a jen to mělo za úkol všechny zmást.

Užil jsem si to, i když prvních pár minut rozjezdu děje znělo příliš stereotypně. Ale to je častá cena za budoucí mnohovrstevnatý děj, který vás svou nápaditostí nadchne a i když se jedná o životy naprosto cizích a navíc fiktivních osob, máte potřebu i chuť se s někým identifikovat a najít řešení nejen pro hlavního hrdinu ale i pro sebe.

Velmi povedené. Bezvadná interpretace je založená na tom, že nesignalizuje, kdo je dobrý a kdo špatný, volba je na posluchači.

Projekt manželka review

25.10.2020 Verified purchase

Sheldon Cooper nebo Don Tillman

Ta podobnost seriálového hrdiny Teorie velkého třesku s hlavním hrdinou této knihy Donem Tillmanem je nadmíru zarážející. Úsměvný příběh o úspěšném vědci na poli genetiky, který se neorientuje ve společenských konvencích. Vše hodnotí vždy z aspektu logiky a nedochází mu důsledky sociální interakce. Sledujeme jeho vývoj v moderní společnosti založené na zvyklostech a uměle vytvořených mravních principech, ve společnosti, která ho má za výstředního intelektuála, kterého musíme obrousit, naučit používat ubrousek a vyznat se v módě. Naučit ho, jak jednat se ženami, aby jim to lichotilo a zároveň chápat jejich ne jako ano a opačně. Prostě aby byl jako většina. Tak co - Sheldon nebo Don? Ještě nevím.

Ale nečekejte stejný plán. Zdejší hlavní hrdina se dostává do více situací pro něj neznámých, často dobrovolně, protože mu o něco jde. Jejich vyústění vás mnohdy překvapí, protože on je sice trochu skleníkový typ, zato oplývá nadprůměrnou inteligencí a dokáže si poradit. Případně vymyslet další plán, který vždy nazve "projekt", který mu umožní bádat dál. Sheldon : Don - 0 : 1.

Autor svého hrdinu nestylizuje do role neohrabaného nerda, ale pečlivě a poutavě vykresluje jeho důvody a záměry tak, aby i většinové společnosti bylo zřejmé, proč se rozhodl udělat to či ono. A popravdě i ukazuje, jak jsou zvyklosti dnešní většinové společnosti často matoucí a nepravdivé. Sheldon : Don - 1 : 1.

Závěr vás překvapí i nepřekvapí. A to je na celém příběhu ta nadstavba - na konci i vlastně během každé epizody vás nechává uvažovat nad tím, co byste udělali vy. A při blížícím se konci můžete uvažovat, ve kterém okamžiku byste příběh ("projekt") ukončili, aby souzněl s vaším náhledem na svět.

Interpretace Jana Zadražila zní zpočátku toporně, než pochopíte záměr. Za mě dokonalé.

Nestydaté plavky Rating

25.10.2020 Verified purchase

Analfabetka, která uměla počítat review

25.10.2020 Verified purchase

Tohle není humor pro každého

V jedné z recenzí uživatel píše, že je tu mnoho absurdit. Souhlasím. Ale v dobrém - je to přeci román a ne životopis filantropického šlechtice. Poutavě seskládaný, neuvěřitelně překombinovaný, ale všechno do sebe zapadne do posledního dílku. Tohle činí autora geniálním společně s uměním psát, poutavě vyprávět a nenudit. I když u toho třetího tu jsou rezervy, protože se zjevně vyžívá v detailním popisování politických situací doby, které jsou čtenáři nehistorického románu většinou ukradené.

Analfabetka je obzvlášť vydařená dějově i vrstevnatostí celého příběhu. Přesto dokážu pochopit, že čtenáře (nikoli posluchače) může celé linka trochu plést, než si zvykne na časté lokální i časové odskoky, jejichž účelnost se ukazuje dále v ději. Ale při poslechu audioknihy je to snesitelnější. Velkou pochvalu interpretovi.

Humor je tu nevyřčený. Nenajdete prvoplánové vtipy ani rádoby veselé historky. Úsměvná je právě ta zmiňovaná absurdita i vyústění dílčích scén, z čehož vše při hlubším promyšlení se klidně mohlo stát i ve skutečnosti, když se poctivě podíváte kolem sebe, co se ve světě děje. Ale protože je to román, kde se má čtenář ztotožnit s hlavním hrdinou, tedy hrdinkou, je logické, že jí budeme fandit a odpustíme autorovi, že jí často nadržuje, aby to vždycky dobře dopadlo. A právě to "dobře" musíte vzít s nadsázkou, protože nikdy to není úplně dobře a určitě ne pro každého. Přesně jako ve skutečném životě.

Určitě vřele doporučuji.

Pane Bůh, tady Anna Rating

23.09.2020 Verified purchase

Babička pozdravuje a omlouvá se Rating

23.09.2020 Verified purchase

Muž, který chtěl být šťastný Rating

23.09.2020 Verified purchase

Pravda o mém muži Rating

23.09.2020 Verified purchase

Dalajlamova kočka Rating

23.09.2020 Verified purchase

Tobiáš Lolness Rating

23.09.2020 Verified purchase