User tomas's Reviews

Audioworm Scribe - One of the most frequent reviewers

Hriech náš každodenný review

13.02.2021

Určite TOP AWARD BOOK

Toto je moja 23. (slovom dvadsiata tretia) kniha od Dominika Dána. Nečítam ich v poradí, ako ku mňe čo prišlo, tak som do toho šiel. Táto siedma v poradí sa mi akosi vyhýbala, no dnes som ju dopočúval.

Príbeh je ... strašný. To fakt je. V podstate to čo sa stalo tomu chlapcovi by sa dalo popísať v jednom súvetí. Ale to ako to Dominik Dán rozpracuje, ako to postupne dávkuje a aj napriek tomu, že v jednej kapitole zažívate udalosti s chlapcom, v nasledujúcej sa na to pozeráte optikou vraždárov, do poslednej chvíle je to napínavé a hoci tušíte, čo sa stalo, neviete prísť na to, "kto je vrah".

Fakt klenot medzi knihami. Táto jeho "ranná tvorba" ma veľmi milo prekvapila; pri ostatných dvoch, ktoré som počúval a obe boli z roku 2020 ma tak to finále nevedelo prekvapiť.

PS: Trochu prvoplánové mi prídu tie narážky, čo sa objavujú v jeho knihách formou : "mobil, a kto by to kedy potreboval, veď sú všade telefónne búdky" alebo "počítač? blbosť, papier, mapa, kalkulačka sú lepšie" a potom dodá, ako ho používa stará babka. Na druhej strane, možno to fakt tak aj bolo, že dnes prirodzené nástroje mohli niekomu pred časom prísť ako sci fi alebo aspoň kravina :D

A group of detectives

V tieni review

10.02.2021 Verified purchase

poprepletané

No čo? Dominik Dán. Treba povedať viac?

Mám rád, keď vie takto popreplietať staršie novšie prípady. Trochu to núti poslucháča zaspomínať si. A vlastne ani nie, lebo príbeh je tak napísaný, že aj keby toto bola vaša prvá kniha, tak dostanete dávku toho najlepšieho.

Je to len dobre, že knihy na seba nenadväzujú ale naopak - jedna vie rozvinúť druhú, a to bez potreby čítať ich v konkrétnom poradí. Jedna kniha je tak vlastne upútavkou pre ďalšiu. Zo zvedavosti si kúpite ďalšiu a ďalšiu :)

Akurát mám miestami pocit, že čím viac toho od neho napočúvam, tým ľahšie viem predpokladať koniec. Tak či onak, je to zážitok. Opisný spôsob, gradácia a tak.. je na svetovej úrovni.

Proč spíme review

08.02.2021 Verified purchase

MUST HAVE READ

Budem trochu expresívny ale táto kniha Vám “odpáli dekel”. Je napísaná úžasne, fakticky. Dokonca až príliš. Ale to je fajn. O toľko percent horšia pamäť, toľkonásobne väčšia šanca na chybu lekára pri určení diagnózy a pod.... Jeden fakt z nej vytiahnem : dieťa v maternici sa za 1 hodinu nadýchne 381x v priemere. Dieťa, ktorého matka si (výnimočne) dala 2 poháre vína sa nadýchne ..... 4x za hodinu. Vravím, faktov je tam veľa, ja som po každej kapitole a v priebehu mal potrebu podeliť sa o informácie so svojim okolím. Ono takto, aj keď vás nechytia tie výskumu ale mávnete rukou nad číslami, garantujem že vďaka nej nájdete u seba či vo svojej rodine nie jeden ale x príkladov toho, ako sa chýbajúci spánok - ktorý už aj tak nikdy nedobehnete, podpísal na nejakú sféru života. Jediný dôvod, nech mi to odpustí pán čo to číta, prečo som tak dlho s ňou váhal bol jeho hlas. Po faktomluve som nejako nemal chuť na neho :D Ale neľutujem. Ďakujem.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Klbko zmijí review

02.02.2021 Verified purchase

Dominik Dán je už značka sama o sebe.

Akákoľvek podoba so skutočnosťou je čisto náhodná. Či?

Nahovorené je to super. Trochu mi trvalo zvyknúť si na nový hlas, ale interpretácia aj zvuk sú úžasné. Jeden čas som bol favoritom práve jeho kníh, ktorých príbeh sa odohráva pred 89. Také historické až pre mladého človeka, nejako ľahšie sa dá s nimi stotožniť. Ale Klbko zmijí je tak veľmi súčasná téma, až pri nej mrazí.

Šarlatán review

07.10.2020 Verified purchase

kniha lepšia ako film

Kniha, takmer ako stále, tromfla filmové prevedenie. Oceňujem na nej hlavne to, ako už spomenuli aj ostatní - že ozrejmuje príbeh skutočnej osoby a porovnáva s filmovou adaptáciou.

Príbeh ako taký je fajn, liečiteľom v istej dobe fakt podmienky priali; o to lepšie počuť, že nie každý bol svojou silou zaslepený a dobre padne vedieť, že ak bolo treba, ľudí poslal aj za lekárom.

V skratke - za dobrotu na žobrotu - s týmto scenárom sa stretávame denne,

tu z neho plynie poučenie, ale aj uvedomenie si, že niekedy je poslanie viac a napriek tomu, že vieme, že sa nám nedostane neskôr ani dobrého slova, pomôžeme.

Červenka review

05.10.2020

Typický Nesbo

To sa dalo od Nesba čakať. Tak zamotaný príbeh :D Neviem, ako obľúbil som si ho pre inú knihu.

Zvyšok ma až tak nechytá, ale ak máte radi tento štýl, určite neoľutujete.

Zaujímavé pozadie nórskych kolaborantov - všade som doteraz len o odboji počúval (Príbehy odvahy - Grylls). A celkovo kadencia príbehu je dosť dobre spracovaná. Nenechá vás dlho špekulovať nad jedným vyriešením, každým novým faktom alebo ozrejmením minulosti pozeráte dopredu a hľadáte odpoveď.

Hobit review

01.10.2020 Verified purchase

Proste Tolkien

Jednoducho Tolkien v celej svojej paráde. Čo viac dodať? Že sa jedná o skvelé dielo od nenapodobiteľného autora je zrejmé okamžite. Ale veľký obdiv si skutočne zaslúži aj prednes. Príjemné počúvanie, napínavé, super podané dialógy, poznámky autora a ďalšie vsuvky typické pre Tolkiena.

J. R. R. Tolkien: Životopis review

24.09.2020 Verified purchase

Ťažko je hodnotiť životopis

Ťažko je hodnotiť životopis autora, ktorý nemal rád životopisy, ako to opakovane zaznieva. Pána prsteňov som nečítal, vlastne ani nič od neho, ale toto spracovanie ma natoľko zaujalo, že som si už zakúpil Hobbita. Tak snáď toto je tým najlepším ohodnotením :)

Fulmaya review

16.07.2020 Verified purchase

paretovo pravidlo

Bez hocijakej nadsázky, 80% niektorých kapitol by mohlo byť hrdo vydaných ako kvalitný cestopisný sprievodca. Až ma to samého prekvapilo, koľko užitočných informácii sa tu nachádza. Rovnako sú tieto časti audioknihy pekne opisne spracované, čo vo vás vyvolá obrovskú chuť cestovať.

A potom sú tu kapitoly, kde cestovateľkú časť pokrýva tak 20%, zvyšok je prípad pre psychiatra :D

Nemyslím to v zlom; veď možno práve preto, že autorka je tak citlivá a svojská osoba dokázala brilantne podať tie ostatné časti knihy. Ale príde mi to trochu také tínedžerske: chcem toho, spím s tým, milujem iného, (vydatá som za ... ).

No vydržal som to dokonca, kde je trochu nádej, že už to má v hlave trochu viac vporiadku a práve vďaka tomu dokázala vzniknúť táto kniha.

PS: knihu som si kúpil prvotne len preto, že sa mi páčil nápad - nahovoriť vlastnú knihu

Pochovaní zaživa review

29.06.2020 Verified purchase

Nesklamalo ale

Ja som taký hltač Dominika Dána :D Všetko sa mi páči, všetko si rád vypočujem - žeriem ho a som celkovo nadšený z toho, že práve tu na Sk máme taký zjav.

Ku knihe - interpretácia je fakt super. Mega :)

Príbeh - a pri tejto jedinej veci sa chcem zastaviť - už od minulého titulu mám pocit, že sa to nejako “poholyvúdskuje”. Ako sa to minule skomplikovalo s Burgerom aj Petrou, aj nosný príbeh mi miestami príde príliš uletený až neuveriteľný - ale možno ma viete niekto vyviesť z omylu, že to nie je tak úplne fikcia? Že sa ozaj niečo podobné v našich končinách stalo???

Trhlina Rating

10.03.2020

Elon Musk review

09.03.2020

nenormalny

Ten elon, nie je normálny :D

Myslím, že ešte nevieme doceniť počas jeho života, čo tento človek dokázal.

Za mňa fascinujúci príbeh, hlavne ak sa postupne dozvedáte, z akých pomerov Elon pochádzal, čím si prešiel a potom, čo všetko vybudoval.

Kniha je obsiahla tak akurát, množstvo info a zároveň ... kopec otvorených tém. Pretože Elon stále tvorí, stále mení svet. Nechajme sa inšpirovať :)

Steve Jobs review

09.03.2020

celkove 5, interpretacia 6, pribeh 7(z5)

Verím, že som to v nadpise dostatočne vystihol.

Budem teraz patetický, ale táto kniha mi zmenila život. Ešte predtým, než som mal prvé apple zariadenie, obdivoval som príbeh tohto muža. Príhovor na stanforde bola prvá vec, čo ma k nemu priviedla.

A potom toto neskutočné spracovanie.

Padol som na zadok.

Super napísané,

a dokonale nahrané. Martin Stránsky je pán :)

Čtyřhodinový pracovní týden review

08.03.2020 Verified purchase

wtf

Nie ako vážne, 4 hodiny týždenne???

Trochu idylické mi to prišlo. Pôvodne som dostal knihu v tlačenej podobe ako darček. Ale nevedel som sa k nej dokopať. Potešilo ma, že som ju našiel na audiolibrix :) a aby som nebol neďačný obdarovaný, povedal som si, že jej dám šancu.

Skončilo to tak, že som si reálne skúsil outsourcing v indii :D wtf :D áno, časť svojej práce som delegoval niekomu cudziemu :D a fungovalo to :) akurát že na naše pomery platiť niekomu za prácu v indii nie je to isté, ako keď mu platí američan. Faktom je, že mi to ušetrilo čas.

Nápad super. A verím, že si v nej ešte nájdem viacero návodov či tipov, ako byť efektívnejší. Myslím, že ju netreba brať úplne doslovne, naopak, s trochou sedláckeho rozumu skúsiť čo to aplikovať a transformovať na svoj pracovný život.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Příběhy skutečné odvahy review

08.03.2020 Verified purchase

neskutočné

Ešte som len v polovici a už som trikrát prerušil počúvanie audioknihy,

aby som si pozrel niektoré príbehy aj sfilmované.

Pavel Soukup to číta samozrejme parádne. Jednotlivé príbehy sú nie len inšpirujúce udalosťami - činmi, ale páči sa mi, ako autor zhrnie - upozorní na možno sprvoti nenápadnú paralelu aj s bežným životom každého z nás.

Z času na čas má rád presne takéto knihy, kde nie je nutné vo výsledku ísť kapitolu po kapitole, kde pointa prichádza na konci knihy - naopak, môžete si pustiť akýkoľvek príbeh. Nevyžaduje si až tak náročné sústredenie ako iné knihy, kedy je ideálne jej čítanie (počúvanie) spraviť alebo na jedenkrát alebo ho aspoň neprerušovať začínamím sa do inej knihy.

Emil Běžec review

05.03.2020

Pán Bežec

Veľmi ma bavilo spracovanie. Tu sa zasa ukazuje, v čom môže mať audiokniha navrch - ak sa súčasťou čítaného textu stanú aj ozajstné nahrávky. Emil bol stroj na medaily. Môže nás len mrzieť, že si ho nás režim nedokázal dostatočne uctiť. Naopak, aj šport bol politický a vrchnosť rozhodovala o tom, komu “požehná”. Veľmi silný príbeh nášho krajana, ktorého miloval celý svet.

Born to Run - Zrozeni k běhu review

05.03.2020

Jedna z naj

Nie len pre športovcov. Možno ešte viac pre sedavého človeka. Táto kniha spôsobila medzi športovou aj nešportovou verejnosťou revolúciu. A zaslúžene. Chvíle hrdosti som potom prežíval aj v kapitole, kde spomínajú pána Zátopka - a hneď potom som sa pustil aj do knihy o ňom. Kniha je super spracovaná. Za mňa najlepšie kapitoly sú o tej evolúcii a fyziológii zvierat a človeka.

Jedz a behaj review

05.03.2020

Sú knihy a Knihy

Sú knihy a Knihy. Sú knihy, ktoré nedopočúvate a potom sú také Knihy, ktoré môžete počúvať/ čítať aj každý mesiac. Za mňa je presne táto tou Knihou. Jedna z veci, ktorá mi doslova zmenila život. Z muža po 30ke s trojciferným číslom na váhe, sa vďaka motivácii a príbehu Scotta Jurka stal športovec. Do 4 mesiacov polmaraton, to 10 mesiacov maratón a do 12 mesiacov ultramaraton. Ďakujem ďakujem ďakujem. A to som po väčšinu času preskakoval kapitoly s receptami. Jeho podanie a opis pretekov je neskutočné. A keď začne vysvetľovať Spartathlon, hneď mám chuť ísť bežať :D

Hrdinovia a géniovia. review

04.03.2020 Verified purchase

Najhoršie

Najhoršie, čo sa ti môže stať po dopočúvaní tejto knihy, je že minieš ďalšie peniaze na knihy o jednotlivých hrdinoch.

Ospravedlňujem sa za nadpis hodnotenia. Snáď nikoho nevystrašil. Kniha je parádna.

Oceňujem, hlavne, že nie v príliš dlhých kapitolách sa toho dozvieš tak veľa.

Najväčší prínos ale vidím v dualizme. Vysvetlím. Kniha nemá problém opísať hrdinu veľkolepo a vzápätí priniesť aj menej lichotivé info z jeho života. Garantujem, že pri každom z tých hrdinov si nájdete niečo, čo vás osloví.

Príklad 1, možno pohrdáte Napoleonom kvôli tomu, aké mal mocenské plány a koľko ľudí, či vojakov zomrelo pod jeho vládou. Ale dozviete sa aj, ako neskôr obdivoval učenie Ježiša a spytoval si vlastné skutky.

Príklad 2, objaviteľ Ameriky sám veľký pán Kolumbus. Ale viete, že sa do "nového sveta" dostal vďaka chybe vo výpočtoch? Poviete si, aha, tak asi to nebol až taký génius. A vlastne ani vôbec nebol prvý európan na americkom kontinente. A dokonca, do konca života ani nevedel, že objavil nový kontintet... Tak bol genius alebo nie? A potom to príde: Jeho najväčšia genialita spočívala v tom, že sa dokázal vrátiť späť. A potom tam doplávať znovu a späť. Keď si uvedomíme, že námorníci jeho doby plávali zväčša tak, že mali na dohľad pobrežie, jeho počin bol proste geniálny.

a mohol by som pokračovať.

ale vypočujte si to radšej sami :)

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Snehuliak review

01.03.2020 Verified purchase

to je klasik

Nesbo, to je klasik :-) Príbeh parádne vyskladaný, napínavý...

Za mňa, Snehuliak síce neprekonal Lovci Hlav, ale rád som sa započúval do ďalšej knihy od tohto pána Spisovateľa.

Ak máte radi Dominika Dána A NAHODOU nepoznáte Jo Nesbo, neváhajte.

A takmer by som zabudol - neskutočne dobre to je načítané. Toto je niečo, čo by mi pri "čítaní klasickej knihy" chýbalo. Tá intonácie a hra s rečou, akú vie predniesť len profesionálny interprét. Keď sa k tomu pridá pekná farba hlasu - audioknihu budete hltať.

Konec prokrastinace review

01.03.2020 Verified purchase

nový nazov, starý problém

Kým sme to nevedeli takto krásne odborne pomenovať, bola to proste stará známa lenivosť. Dnes sa o nej píšu knihy, robia výskumy, zbierajú dáta.

Každý z nás má vlastné pohnútky k tomu, prečo niečo dokončiť. Faktom je, že si často nevieme určiť priority a podstatné vec odkladáme bokom....

A práve v tejto chvíli prichádza táto publikácia, ktorá sa snaží jednak vniesť svetlo do problematiky, ale aj ukázať možné riešenia.

Kniha ako taká fajn, osobne by som ale privítal trochu členitejšiu štruktúru - napr viac (a kratších) kapitol.

Prišiel, zomrel, zvíťazil review

01.03.2020 Verified purchase

skvelé podanie

Píšem ako "nezaujatý" ak mi rozumiete, čo tým myslím. O to viac ma snáď prekvapilo, že som sa k tejto knihe dostal. Príbeh samozrejme poznám...

Veľmi potešilo spracovanie, že to nie je len čítanie biblických textov, ale v tomto podaní je to skutočne obohatené aj o komentáre, vysvetlenia... Dostáva to podľa mňa nový, inšpiratívny rozdiel. Myslím, že ocenia veriaci aj neveriaci.

ďakujem

Můj svět review

27.02.2020 Verified purchase

nemusíš byť cyklista

Nemusíš byť cyklista, nemusíš byť športovec ... na to, aby si o ňom počul.

Dnes snáď ani nevieme oceniť dobu, kedy tento stále mladý chalan žije, pôsobí a športuje. Čas ukáže, aká Legenda vzišla z tohto národa. Ale patrilo by sa ho doceniť, ešte za jeho života :)

A k tomu môže pomôcť táto kniha - v ktorej sa Peter ale nevyhlasuje za Number One... naopak, celkom reálny pohľad na jeho úspechy aj prehry. Vtiahne vás nie len do dejiska samotnej "tour" ale ešte hlbšie do dejiska svojej hlavy.

Viem si predstaviť, že kniha, čo by mapovala celú históriu života nejakého cyklistu, by mohla mať väčšiu výpovednú hodnotu - prípade, keď niekedy nejaký starší človek hodnotí svoj život - PROSTE BOL BY TAM VÄČŠÍ NADHĽAD, ODSTUP. Na druhej strane, v dnešnej uponáhľanej dobe... Aj opisovať rok starý pretek sa zdá "neaktuálne" a môžete mať pocit, hlavne ak ste veľký fanda, že časť info pre vás vôbec nie je nová.

Total Recall review

27.02.2020 Verified purchase

NESKUTOČNÉ

Ja neverím, čo som práve dopočúval. Ten chlapík mal život a dosiahol veci, o ktorých sa nedá ani snívať... A on to predsa robil - sníval, že sa stane Mr. Olympia, vizualizoval si plagát, na ktorom bol aj herec, aj senátor - a ešte oveľa viac - on na tom aj neskutočne tvrdo pracoval.

Ohromilo ma najviac to, že "prvý milión" nezarobil ako herec. V čase, keď začal hereckú kariéru v Hollywoode už dávno zarobil peniaze vlastnou hlavou.

Pán Arnold (y)

Kam se poděl můj sýr? review

27.02.2020 Verified purchase

must read

čítal som ju už dávnejšie, ale chcel som aj audio verziu.

Je to parádny príbeh, snáď sa ani nedá jednoduchšie ako cez takú anekdotu vysvetliť správanie ľudí.

O to krajšie, keď je to zabalené ešte do tých "postrehov" spolužiakov.

Ale ak vám to páli len o čosi viac, už samotný príbeh má krásnu pointu, ktorá vám môže zmeniť život.

Faktomluva review

27.02.2020 Verified purchase

keď je všetko opačne

Alebo keď zistíš, že svoju "všeobecnú inteligenciu" ti natlačili do hlavy učitelia a literatúra, ktorá je staršia ako ty ... Táto kniha ťa prefacká. Nebudeš vedieť, kde je sever. Ale zároveň zistíš, že tí "najmúdrejší ľudia sveta" sú na tom podobne ako ty.

Svet sa zmenil.

A bude sa meniť naďalej.

Táto kniha otvára oči 8-)

Jak prohrát maraton review

26.02.2020 Verified purchase

"nadsázka"

Pre mňa ako bežca (2000+ km ročne) bolo vcelku zaujímavé vypočuť si tento príbeh. V mnohom je to nadsázka, ale udivuje ma, koľko je tam fakt presných informácií. A tým, že autor prekypuje tým svojim humorom, bez ostychu hovorí aj o veciach, ktoré vám mnohé maratónske príručky nepovedia.

Takže prekvapivo okrem humoru aj celkom zaujímavý a presný návod, ako natrénovať na maratón a čo čakať od tréningu aj samotného behu. Tlieskam.

Můj dlouhý běh review

15.05.2019 Verified purchase

Skvelé

Trvalo mi síce chvíľu, než som jej prišiel na chuť ... ale potom ma dostala. Po bestselleroch ako je Born to Run či Eat and Run je skvelé vypočuť si osobný príbeh aj fakty od "našinca". O to s viac otvorenými ústami som počúval, keď som sa dozvedal, že na týchto slávnych pretekoch sa Daniel nie len zúčastňoval, ale to aj svetovej špičke nie raz natrel :)