User DobbyIsFree's Reviews

Za pět let Rating

19.04.2021 Verified purchase

Smrtka review

16.04.2021 Verified purchase

Skvělé poslouchání

Smrtku jsem četla hned po vydání, ale teď u příležitosti vydání třetího dílu jsem si ji chtěla osvěžit. A opět nezklamala. Audioknižní zpracování je skvělé, Vasil Fridrich je jako vždy geniální vypravěč, u paní Strykové mi místy vadil trochu až moc dramatický přednes, ale to nebylo nic, z čeho by mi praskaly uši.

Pokud chcete kvalitní dystopii, která rychle odsýpá a má nápad, můžu rozhodně doporučit. Škoda jen, že ještě audioknižně nevyšel Nimbus a Zvon, hned bych si je poslechla :)

Dystopian / Post-apocalyptic Multiple POVs

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu review

03.04.2021 Verified purchase

Skvělé fantasy

Jsem moc ráda, že jsem se po čase k Pánovi prstenů vrátila a zvolila si pro to audioknižní formu. Přednes a interpretace jsou skvělé, hlas pana Procházky se k příběhu skvěle hodil. Je pravda, že začátek je trochu pomalejší, ale vůbec mi to nevadilo a těšila jsem se, až se příběh rozjede. Moc se těším na poslech dalšího dílu.

Single POV

Hobit review

03.04.2021 Verified purchase

Lepší než "papírová" kniha

Pána prstenů miluju, ale před touto audioknihou jsem nikdy nebyla schopná dočíst Hobita. Ale jeho audioknižní zpracování bylo skvělé, přednes a interpretace výborná. U "klasické" knihy jsem vždycky měla problém se dostat přes první polovinu, ale tady to odsýpalo. Určitě si audioknižně dám i Pána prstenů, protože to za to určitě stojí.

Single POV

Letuška z economy review

03.04.2021 Verified purchase

Milé blogové zápisky

Co si budeme povídat, nejedná se o žádnou vysokou literaturu a asi kdyby zážitky Petry Jirglové zůstaly pouze v blogové podobě, žádnou zásadní ztrátu pro český knižní trh by to nepředstavovalo. Ale bavila jsem se. Petřin humor mi sedí, některé její příhody jsem kdysi už četla, ale i tak jsem si je ráda přečetla znovu. Kristýna Leichtová jako interpretka ke knížce bezvadně seděla.

Pokud se vám knížka alespoň trochu líbila, určitě si přečtěte/poslechněte Všechno nejlepší, Anno. Jsem moc zvědavá na Petřinu další tvorbu, protože posun od Letušky k Všechno nejlepší je markantní a pokud to bude takto pokračovat, máme se opravdu na co těšit.

Jsou světla, která nevidíme review

08.02.2021 Verified purchase

Zklamání

Knížky z druhé světové války mám ráda, ale s touhle jsem se vůbec nepotkala. Ztrácela jsem se v časových rovinách, postavy mi nepřirostly k srdci a celý příběh mi byl vlastně dost jedno. Interpretace Davida Matáska byla skvělá, opět se mi potvrdilo, že audioknížky, které načetl, jsou (alespoň co se poslechu týče) fajn. Bohužel Tereza Vilišová mi ale vůbec nesedla, bylo to moc ukňourané, přehrané a spíše mi to lezlo na nervy.

Za mě tedy velké zklamání, přece jenom u tak oceňované knížky jsem očekávala mnohem více.

Všechno nejlepší, Anno review

22.01.2021 Verified purchase

Skvělá kniha

Tahle audioknížka byla úžasná. Petru Jirglovou jsem znala jako letušku, takže jsem byla dost zvědavá, jaká bude autorka. A vůbec nezklamala, naopak má očekávání (která byla celkem vysoká poté, co knížku dost doporučovala Lucka Zelinková) ještě předčila.

Knížka je vtipná, ale zároveň se věnuje i vážným tématům jako je emancipace a vztahy v rodině. Celé to bylo skvěle načtené, projev Adély Kubačákové mi k hlavní hrdince skvěle sedl. No doufám, že se od Petry brzo dočkáme nějaké další knihy, protože pro mě je to velký objev.

Kdo ví, kde budu zítra review

09.01.2021 Verified purchase

Opravdu skvělý rozhovor

Tahle audioknížka byla úžasná. Celé to na mě působilo jako jeden dlouhý podcast, ale vůbec to nevadilo - ba naopak. Jindřicha Šídla i Tomáše Etzlera mám ráda a jejich novinářskou práci sleduji delší dobu a tahle audioknížka mi poskytla další podrobný vhled do jejich práce a vnímání médií. Někde jsem slyšela Jindřicha, jak si v souvislosti s touto knížkou dělá legraci z jejich řečových vad - ale to, že se nesnažili knížku přemluvit, ale bylo to autorské čtení, ještě více umocnilo můj zážitek z ní.

Jedním slovem doporučuji a kéž by audioknižně vyšlo více podobných rozhovorů.

Teorie podivnosti review

03.01.2021 Verified purchase

Kniha bez děje

Pořád jsem čekala, kdy se začne něco dít. Kniha je koncpipovaná jako sled autorčiných úvah, z nichž některé jsou sice fajn, ale bohužel se mi celý koncept knihy velmi rychle přejedl a začal být otravný. Intepretace byla fajn, díky ní jsem zvládla knížku doposlechnout. Spíše tedy nedoporučuji a bohužel musím říct, že se za mě jednalo o velké zklamání.

Půl krále review

23.11.2020 Verified purchase

Bohužel až moc předvídatelné

Není to špatné. Bohužel ale tak nějak od začátku (navíc pokud jste si přečetli anotaci) víte, kam knížka směřuje a jak asi skončí a bohužel ani konec, který měl nejspíše nabídnout jistý moment překvapení, byl až moc příliš předvídatelný. Postavy jsou milé, knížka se pěkně poslouchala, interpretace Matouše Rumla byla skvělá. Příběh plynul, ale bohužel pro mě postrádal napětí a i když jsem na chvíli přestala vnímat, vlastně mi nic neušlo. Druhý díl, pokud vyjde, si přečtu, protože mě zajímá, zda bude schopný autor příběh někam posunout. Díl první hodnotím jako průměr, ale potenciál tu rozhodně je. Myslím, že pro začátečníky v žánru young adult fantasy (jak mi to nabízí šítek níže) je to fajn knížka, pro ty z nás, co už s fantasy něco zažili, je to bohužel až moc jednoduché.

Single POV For beginners in the genre

Zpupnost review

23.11.2020 Verified purchase

Velký, špatný

Bohužel tohle se moc nepovedlo. Chápu, že pražská politika je strašný svinstvo a příběh sám o sobě by mohl být i zajímavý, nicméně styl psaní paní Krnáčové mi vůbec nesedl. Spousta frází, spousta zbytečných vsuvek, které děj nijak neposouvají, postavy nic moc. Přišlo mi to jako velká obhajoba působení paní Krnáčové v roli pražské primátorky.

Knížce už nedokázal pomoci ani samotný interpret - proti němu nic nemám (byť už jsem slyšela lepší), ale bohužel tak špatně napsané věty by i od nejlepšího vypravěče trhaly ucho.

Za mě tedy bohužel nedoporučuji.

Spy & political

Losos v kaluži review

03.11.2020 Verified purchase

Zajímavý námět, fajn provedení

Od této knížky jsem neměla moc velká očekávání, nicméně musím říct, že mě velmi příjemně překvapila.

Příběh se zdá na první pohled jako jednoduchý, ale dokáže chytit za srdce. Střídání kapitol z pohledu Báry a její babičky dělá knížku zajímavou, to, že babička svoji vnučku sleduje z nebe a snaží se s ní spojit a ukázat jí cestu, je originální nápad, na který jsem v české literatuře (a vlastně ani v té světové) ještě nenarazila. Navíc celá knížka je protkaná vtipnými postřehy na účet dnešní společnosti (a mileniálů především), takže o smích nebyla nouze.

Ze začátku jsem trochu bojovala s přednesem paní Bokové, ale jakmile jsem si zvykla, knížka se poslouchala velmi hezky. A o pasážích načtených paní Šafránkovou ani nemluvě, to byl med pro uši.

Určitě tedy velké doporučení a k Markétě Lukáškové se v nejbližší době ráda vrátím.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Hunger Games (komplet) review

21.10.2020 Verified purchase

Skvělá knížka, skvělá interpretka

Tohle nemělo chybu a jsem moc ráda, že jsem si pro svůj návrat k Hunger games vybrala zrovna audioknihu. Z poslechu jsem měla dokonce mnohem lepší pocit, než když jsem knihy před lety četla poprvé.

Tereza Bebarová jako interpretka je prostě skvělá. Nepřehrává, má strašně příjemný hlas, místy krásné zpestření v podobě zpěvu. Příběh je rovněž skvělý, postavy jsou realistické, děj odsýpá a od poslechu jsem se nemohla odtrhnout.

Za mě jedno velké doporučení a rozhodně nejlepší audiokniha, kterou jsem si zatím poslechla.

Dystopian / Post-apocalyptic Single POV

Osvobození review

29.09.2020 Verified purchase

Velký špatný

Ach jo, tohle se dost nepovedlo.

Nevím, jaká byla Nancy ve skutečnosti, ale autorka ji vykreslila absolutně nerealistickým způsobem, jako superženu, která bez bázně a jakýchkoli emocí bojuje proti nacistům, zatímco slovně sráží (a uráží) všechny kolem. Za mě prostě ne. Postava Nancy mi byla extrémně nesympatická, nedokázala jsem se s ní vůbec ztotožnit (a vlastně jsem ani nechtěla) a celou dobu jsem tak nějak doufala, že knížka brzo skončí. U poslechu jsem vydržela jen kvůli tomu, že jsem doufala v nějaký zvrat, který by celý příběh vylepšil - bohužel ale nepřišel.

Knihu bohužel pro mě nevylepšila ani interpretka - přednes paní Zbrankové mi spíše lezl na nervy, než že by se hezky poslouchal. Je mi líto, ale tohle rozhodně doporučit nemůžu a v dnešní (silné) konkurenci románů z druhé světové války tato kniha rozhodně neobstála.

Bez naděje review

14.09.2020 Verified purchase

Dvě rozdílné poloviny

První polovina byla hrozná. Upřímně - dialogy mi trhaly uši (takhle přece nikdo nemůže mluvit!) a děj se nikam neposouval. Druhá půlka dojem trochu zpravila, jakmile se autorka začala věnovat vážnějším tématům, postavy se hned staly snesitelnějšími a já si poslech vcelku užívala.

Knížce hrozně prospěla interpretace Veroniky Khek Kubařové. Je sice pravda, že její herecký přednes v první části ještě více zdůraznil absurditu některých dialogů (ale to není chyba interpretky, nýbrž autorky), ale jinak Veronika knížku povýšila minimálně o jeden level výš.

Pokud chcete něco odpočinkovějšího na poslech, co má ale malinko přesah do vážnějších témat a nevadí vám (dle mého nereálně nepsané) puberťácké dialogy, jděte do toho. Bohužel za mě se ale jedná o nejslabší knihu od Colleen, se kterou jsem zatím měla tu čest. A do "druhého" dílu vyprávěného z pohledu Holdera se asi v nejbližší době nepustím...

Devátý hrob review

24.08.2020 Verified purchase

Ztracená v postavách?

Moje druhé setkání s Fabianem Riskem a první v audioknižní podobě.

První díl série jsem četla už před nějakým časem a popravdě řečeno, moc si z něj už nepamatuji. O to víc jsem byla zvědavá, zda se do druhého dílu dostanu a bude mě bavit. Musím říct, že ze začátku jsem měla hrozný zmatek v postavách, protože ač je celá série nazvaná podle hlavního detektiva, rozhodně nemá hlavní úlohu a vyšetřování se věnují i další, neméně důležité postavy a ty se mi, bohužel, ze začátku trochu pletly.

Ahnhemovi se ale musí nechat, že umí psát - audiokniha se dobře poslouchala a odsýpala. Co však musím vyzvednout, je její interpret - Pavel Soukup ji načetl famózně. Zápletka je zajímavá a její rozuzlení drží vaší pozornost. Za mě tedy velmi příjemné poslouchání a do dalšího dílu se určitě v nejbližší době pustím.

Northern Crime A group of detectives Explicit scenes

Zmizení Sáry Lindertové review

06.08.2020 Verified purchase

Dobré psaní, horší příběh?

Kateřině Šardické se nedá upřít, že umí psát čtivě ("poslouchačsky?" :-) ). Co mě bohužel zklamalo, je příběh samotný, za celou dobu jsem si nedokázala k žádné postavě vytvořit nějaký, ať už kladný či záporný, vztah. Možná by pomohlo, kdyby postavy nebyly natolik prvoplánové, nepříjemný detektiv a mladá holka, která tak trochu neví, co se sebou, přeci jenom moc originality nepřináší. A sem tam moje ucho trpělo některými dialogy, říkala jsem si, že přece tohle by nikdo v jejich věku nevypustil z pusy?

Za mě tedy spíše zklamání, ale Šardickou tím ještě nezavrhuji. Třeba mi další knížka sedne tématem i postavami více a pak věřím, že by to mohla být celkem jízda.

Male detective