User Andrej's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Jako v nebi, jenže jinak Rating

29.06.2020 Verified purchase

Raději zešílet v divočině review

30.05.2020 Verified purchase

Výborná, autentická audiokniha!

Od knihy neočakávajte napínavý príbeh alebo skvelú beletriu. Choďte sa prejsť a v tichu počúvajte alebo venčite psa alebo len tak seďte a bude vám dobre. Prenesiete sa do hôr, na horské samoty, budete cítiť vôňu ihličia, počuť zurčať potok a vánok sa vám bude hrať s vlasmi. A veľmi zatúžite ísť do prírody, hlboko do divej prírody a byť súčasťou jej drsného a nádherného zázraku slobody. Kniha sa vlní, presne ako ten potok alebo lúka, vo vetre. Miestami slabšia, miestami lepšia, aby potom vyletela do výšin v podobe posledného príbehu. Celkový dojem - skvelý! A to isté v prípade interpretácie - interpreti fajn, no interpretácia posledného príbehu - nebo nad horizontom! Ďakujem za príjemné počúvanie a za sprostredkovanie príbehov obyčajno-neobyčajných ľudí. Tak, a teraz na druhú časť, do Chodska!

Gentleman v Moskvě Rating

08.05.2020 Verified purchase

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (komplet) Rating

21.11.2018 Verified purchase

Můj dlouhý běh Rating

21.11.2018 Verified purchase

Marie a Magdalény Rating

21.11.2018 Verified purchase

Medvědín Rating

21.11.2018 Verified purchase

Svatí kacíři review

21.11.2018 Verified purchase

Fantastická audiokniha - odporúčam!

Vynikajúca historická sága, napísaná na základe v dávnej minulosti zaznamenaných faktov. Kniha plná súvislostí, príčin a následkov, objasňujúca v historickom kontexte úlohu Konštantína a Metoda v našom regióne. Priznám sa, že v pred vypočutím knihy som ku obom týmto zaujímavým postavám pristupoval s určitými predsudkami, z dôvodu neznalosti súvislostí - ale po vypočutí som s ohromením skonštatoval: "Áno, fantastické!"

Priznám sa, že som Konštantínom a Metodom, tak, ako boli ich myšlienky, činy, objasnené v audioknihe, inšpirovaný a odporúčam knihu všetkým, ktorí majú záujem o naše dejiny - a to nielen o dejiny nášho regiónu ale i o veľkolepý historický kontext činov Konštantína a Metoda pre Slovanstvo - podotýkam v súvislostiach a kontexte "temnej" doby, v ktorej pôsobili. To je len málo, čo môžem k tomu povedať, audiokniha je i po interpretačnej stránke vynikajúca a patrí do zlatého fondu audiokníh s historickou tématikou, s bonusom filozofického podtónu. Ďakujem za zážitok a inšpiráciu.

Osm hor Rating

01.06.2018 Verified purchase

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování review

08.10.2017 Verified purchase

Kniha, ktorá nie je až tak bezfarebná

Ako skalný audiofil, som sa pustil do Cukura po dlhom hľadaní originálnej knihy v ponuke audiolibrix :-), už som bol prejedený typových detektívok a historických románov. Cukuro Tazaki je kniha s výborným potenciálom, ktorý pracuje s reálnymi črtami osobnosti, ktoré sú v malej, či väčšej miere ukryté v hĺbkach každého z nás. Kniha má dobrý spád a smeruje ku vyvrcholeniu a rozuzleniu "najväčšej" z ľudských záhad. O to viac sa teda pýtalo jednoznačné ukončenie knihy ako výsledok pomalého prebudenia hlavného hrdinu do "farebného" sveta šťastných ľudských emócií. Neviem z akého dôvodu, zakončenie knihy podstatne rozptýlilo energické a pútavé úsilie autora o poukázanie na archetyp príčin a následkov bezfarebných úvah a mučivých obáv hlavného hrdinu, v zmysle: "Čo na to povedia iní, ak budem sám sebou ...", postupný prerod a otváranie sa hlavného hrdinu svetu a uzavrelo knihu v nekonečnosti možných scenárov.

Ale buďme optimisti. Kniha skončila najlepšie, ako mohla. Dobre.

Výborný výkon Martina Myšičku. Knihu odporúčam hlavne hľadačom zaujímavých kníh a tým, ktorí nie je zaťažko porozmýšľať o sebe.

Mycelium III: Pád do temnot Rating

18.07.2017 Verified purchase

Pěšky mezi buddhisty a komunisty Rating

05.06.2017 Verified purchase

Setkání s Rámou review

04.06.2017 Verified purchase

Nádhera, ako za starých dobrých čias

Už dávno som si neoddýchol pri audioknihe, ako pri tomto dielku. Z príbehu vyžaruje pohoda a ja som si spomenul, že vlastne takto vyzerali dobrodružné romány mojej mladosti: verneovky, mayovky, foglarovky .... Úžasný pokoj a zvedavosť, miestami bol príbeh príjemne napínavý, pričom bezpečne som vedel, že to dopadne dobre, aká nádhera! Človek si uvedomí, kam a do akých absurdít sú vyšpičkované mnohé súčasné akčné "diela" a vlastne, netreba toho veľa, aby mal človek dobrý pocit a zažil svet fantázie taký, aký je: nepredvídateľný ale bezpečný, fantastický ale zmysluplný, tajomný ale krásny.

Rozhodne odporúčam objaviteľom a milovníkom vesmíru.

Vďaka za veľmi príjemný výkon Martina Myšičku.

Emil Běžec review

10.04.2017 Verified purchase

Veľmi príjemná audiokniha

Ako amatér, prakticky sa hrajúci s myšlienkou rozvíjania svojich bežeckých schopností, som si knihu celkom vychutnal. Inšpirujúci príbeh a inšpirujúci človek. Kniha po všetkých vypočutých audio detektívkach, drámach, ponúka poslucháčovi príjemný oddych a nádych sviežeho vzduchu Zátopkovej vôle a povahy, okorenený dobovými nahrávkami Zátopkových pretekov. O to viac potom, je možné pochopiť a vcítiť sa do zámerov, myslenia a snov hlavného hrdinu, lepšie pochopiť dobu, v ktorej žil. Klobúk dolu pred ním. Musel to byť zaujímavý človek; človek, ktorý predbehol vôľovými i morálnymi vlastnosťami svoju dobu.

Excelentný výkon interpreta. Jediný mínus knihy je jej trvanie. Prial by som si, aby kniha trvala dlhšie :-)

Kritik Rating

07.03.2017 Verified purchase

S Bohem v Rusku Rating

25.01.2017 Verified purchase

Jsou světla, která nevidíme review

18.11.2016 Verified purchase

Láskavý dotyk knihy s poslucháčom

Kniha ma príjemne prekvapila - po dlhšej prestávke počúvania audiokníh, kedy nebolo nič nové u mojich viacerých obľúbených autorov. Zaujal ma práve veľmi pekne vykreslený osobný svet oboch hrdinov, žijúcich v paralelných dejoch knihy, spočiatku nemajúc nič spoločné, smerujúcich do spoločného bodu niekde v budúcnosti. Srdce mi rezonovalo pri ľudskom rozmere knihy, vzťahy otec-dcéra, brat-sestra, sirota-druhovia, umocnili volanie po humánnej výzve, ako odpoveď na otázky, ktoré vzniknú pri knihe - pri vojnových konfliktoch sú tí, ktorí podstupujú obrovské utrpenie, obyčajnými a takpovediac nevinnými ľuďmi a vojaci, ktorí sa na tomto utrpení svojou spoločensky predurčenou a formovanou úlohou zúčastňujú, sú tými, ktorí toto utrpenie i biedu rozsievajú, v domnení, že konajú správne. Napriek tomu je tu však hlas ich svedomia...

V tejto audioknihe excelujú obaja interpreti, obzvlášť Tereza Vilišová, interprétka sveta Marie-Laure. Jej čítanie je nádhernou exkurziou do sveta mladej nevidomej dievenky.

Záver knihy je však menej pútavý, autor akoby si povedal, všetky emócie, všetok život a lásku k nemu som rozsial v deji pred záverom. A už musím knihu rýchlo (a možno "nelogicky") ukončiť. A to, že som si prial, aby kniha skončila po všetkých stránkach dobre, ani nehovorím ... Realizmus vojny je však, žiaľ pravdou. Knihu vrelo odporúčam.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Karel IV. - Císař a císařovna Rating

09.09.2016 Verified purchase

Ostrov Entry Rating

09.09.2016 Verified purchase

Hedvábník Rating

27.06.2016 Verified purchase

Volání Kukačky Rating

27.06.2016 Verified purchase

Stvorení pre beh (Born To Run) Rating

02.05.2016

Karel IV. - Tajný deník review

28.04.2016 Verified purchase

Obdivuhodná audiokniha

Táto kniha ma dostala. Dlhšie som nečítal, či nepočúval knihu založenú na historických faktoch. Avšak tu som bol ohromený. Autor nenásilnou formou rozprávania a citácií z denníka vtiahne poslucháča do čias veľkého kráľa a dá možnosť pochopiť niektoré súvislosti a fakty z dôb rozkvetu Českého kráľovstva. Navyše, pokiaľ poznáte z osobnej skúsenosti Prahu a Čechy a viete dané fakty geograficky zaradiť, príbeh nadobúda mnohorozmernosť. Kniha má dôležitú vlastnosť, prebudiť v človeku túžbu po poznaní vlastných koreňov, hrdosť príslušenstva ku vlastnému (slovanskému) národu. Prajem si, aby túto knihu počúvali i mladí ľudia na školách ...

Výborný výkon Jiřího Dvořáka. Veľmi príjemné počúvanie, knihu nahovoril pútavo a je ťažké sa od nej odtrhnúť. Ďakujem za zážitok.

Tady byla Britt-Marie review

28.04.2016 Verified purchase

Krásna audiokniha

Backman nesklamal. Netušil som, že ide o voľné pokračovanie "Babičky". Je možné, že na začiatku si budete musieť na povahu Britt-Marie zvyknúť, miestami som si ťukal na čelo, avšak postupne si pravdepodobne túto pani zamilujete. Kniha má schopnosť odkryť v človeku potenciál odpúšťať a vidieť v nedokonalých postavách predovšetkým ľudí, u ktorých mnohokrát netušíme, čo je príčinou ich správania a prejavu ich osobností. Možno je to hlboká bolesť a smútok, čo v prípade Britt-Marie, znamená povahu perfekcionistu, ktorá však zmenila jednu svetom zabudnutú dedinku ...

Kniha je plná ľudskosti a nezabúda na dojemné okamihy, ktoré vyznievajú obyčajne a prirodzene, takto to v živote chodí.

To, či autor príbeh ukončil knihu jednoznačne, alebo dal priestor fantázii poslucháča, nechám na nich.

Výborný výkon Valérie Zawadskej, svojim hlasom dodala postavám emócie a život a podčiarkla ľudský rozmer tejto knihy.

S elegancí ježka review

21.03.2016 Verified purchase

K tejto knihe sa oplatí vrátiť.

Ak sa niekomu z Vás pri počúvaní knihy premieta v hlave film a máte radi filmy čiernobiele a francúzske, tak potom toto je rozhodne kniha, ktorá za touto kinematografiou nezaostáva.

Knihe nechýba pravý parížsky pátos, hrsť romantizmu a dostatočná dávka realizmu, toto všetko je vložené do brilantných filozofických pasáží, úvah dvoch, rozhodne nie dokonalých, hlavných hrdiniek.

A maličkosť. Kniha sa dá počúvať len pri sústredenom vedomí, lebo inak sa akcie-chtivá verejnosť unudí k smrti a zmysel knihy uniká. Kniha provokuje ku mysleniu a zamysleniu nad hodnotami našej civilizácie. A každý z poslucháčov, vo svojom vnútornom svete, ako obrana alebo úkryt pred vonkajším svetom, skrývajúc hlboké rany minulosti, sa môže nájsť v elegancii pichľavého ježka oboch hrdiniek. Dokážeme sa otvoriť svetu? Verím, že áno.

Výborný výkon Taťjany Medveckej. Jej interpretácia dodala knihe hlboké emócie. Jeden z najlepších výkonov doposiaľ vôbec.

Čučoriedkáreň 2 Rating

04.03.2016 Verified purchase

Ruština do ucha Rating

04.03.2016 Verified purchase

Angličtina - frázová slovesa Rating

04.03.2016 Verified purchase

Čučoriedkáreň Rating

04.03.2016 Verified purchase

Ostrov šedých mnichů Rating

04.03.2016 Verified purchase

Dívka ve vlaku review

17.02.2016 Verified purchase

Quo vadis, človek

Som vďačný tejto audioknihe za opätovnú konfrontáciu nášho východného, ešte stále jednoduchšieho a ľudskejšieho ( pre niekoho zaostalejšieho) sveta so západným kultúrnym pólom a panoptikom, ktoré za svojim zenitom, okrem pokusu o svoju záchranu cez diela s volaním po vnútornej katarzii, prakticky má ľuďom už máločo ponúknuť. Táto úvaha berie na zreteľ bombastické recenzie tejto knihy v zahraničných médiách a chápem, kniha je určená na predaj, teda stojí za ňou mnoho-ruká chobotnica, dnes už vedeckého, marketingu.

Takže ja sa pýtam, kde je ten Dostojevského duch nádeje, hlboké a pritom ľudské ponaučenie a premena, ktorá hlavných hrdinov po vyčerpávajúcom utrpení, hraničiaceho so záhubou, oslobodí a dá im rozhrešenie? Naopak, som tu svedkom sebazničujúceho procesu, ponižovania, emocionálneho vydierania, ktoré sú až zúfalo normálne v anonymite súčasného života, ktoré majú bez toho povestného "východného" rozhrešenia a nádeje, oporného bodu aspoň náznaku morálky, príchuť programovacieho jazyka a odtieň "kúúl" energie, takto predsa sa riešia všetky životné problémy. Nenechajte sa zmiasť, táto audiokniha vás upúta, nebudete sa môcť od nej odstrihnúť alebo naštve a rozštvrtí na emociálne štvrtiny rozhorčenia, ťukania na čelo, zúfalstva nad strateným časom a ľudskou beznádejou. Pokiaľ to bude tak, máte to za sebou a môžete ísť ďalej. Karma hlavnej hrdinky Vám nehrozí.

Výkon hodnotím na výbornú. Výborný a sympatický výkon.

Modrá růže (vzpomínky Marie de Saint-Exupéryové a dopisy syna) Rating

20.01.2016 Verified purchase

Zločin a trest Rating

20.01.2016 Verified purchase

Alchymista Rating

20.01.2016 Verified purchase

Žena v kleci Rating

20.01.2016 Verified purchase

Mistr a Markétka Rating

20.01.2016 Verified purchase

Tři bratři Rating

20.01.2016 Verified purchase

Homo ASAPiens Rating

20.01.2016 Verified purchase

Pište jako copywriter Rating

20.01.2016 Verified purchase

Stop prokrastinaci review

07.01.2016 Verified purchase

Mycelium II: Led pod kůží review

07.01.2016 Verified purchase

Epická sci-fi, bravo.

Vilma Kadlečková nesklamala a pokračuje v epickej psychotronickej sci-fi. Pre mňa je Led pod kůží o niečo komornejší ako prvý diel, viac sa venuje introspekcii hlavných hrdinov. Dočkal som sa odpovedí na niektoré otázky, ktoré sa objavili v prvom diele a tieto odpovede sú pútavo vyvážené novými náznakmi, evokujúcimi otázky ďalšie... a toto je majstrovstvom rozprávača vynesené na Olymp túžby poslucháča poznať, ako to bude ďalej. Mne ako poslucháčovi nezostáva nič iné, len riešiť vec nasledovnú: čakať na audio spracovanie tretieho dielu, alebo ihneď kliknúť na predajcov kníh a kúpiť knižné pokračovanie. To druhé viťazí, pretože Led pod kůží končí tak, že čakať na audio rozuzlenie eskalácie deja na konci tejto knihy, predpokladám asi jeden rok, je neúnosné. Výkon všetkých interpretov je výborný, spracovanie knihy je skutočne exkluzívne. Vďaka za zážitok.

Výjimeční lidé review

26.12.2015 Verified purchase

Peter May opäť potešil.

Vstupoval som do počúvania, ako väčšina poslucháčov, so skúsenosťou epickej trilógie z ostrova Lewis. A nesklamal som sa. S literárnym jazykom mierne strohejším, Peter May opäť rozohral symfóniu dobrého diela, v ktorom nechýba inteligencia, napätie, nedokonalé a predovšetkým ľudské hlavné postavy, napínavý záver, historické a geografické fakty Paríža. Enza si nejde nezamilovať a nakoniec i ostatné postavy vôkol neho. Pevne dúfam, že osudy všetkých sa budú rozvíjať i v ďalších pokračovaniach. Pokiaľ nie, tak nech si ma May nepraje, toto mu neodpustím. Odporúčam milovníkom poctivej detektívky. Výborný výkon Davida Matáska, dodal dielu spád, emócie a pod jeho interpretáciou postavy ožili reálnym životom.

Hunger Games (komplet) review

24.11.2015 Verified purchase

Nesúďte audioknihu podľa filmu.

Knižná verzia je neporovnateľne lepšia ako film. Z filmu som zvládol len prvý diel, potom už nie ... Odporúčam knižnú verziu, pretože film podáva plochý obraz príbehu a drsný náznak vnútorného sveta postáv. Film má potenciál konzumu a akčných obrazov. Kniha má obrovský potenciál pochopiť hlbokú paralelu so súčasným dianím vo svete, pochopiť vnútorné svety "zraniteľných" hrdinov, ktorí sú v prvom rade ľuďmi, veľmi podobnými ako my. Na prvý pohľad priamočiary príbeh a násilie, na druhý, hlboký a prepracovaný príbeh, plný emočného sveta mladých ľudí, ich zápasy so sebou samými a s útlakom nadvlády Kapitolu. Výborne podaná paralela hlavnej myšlienky kníh "HRY" ako manipulácia vládcov s obyčajnými ľuďmi - ale kde končí táto manipulácia? Pretože aj po zdanlivom oslobodení, sa odrazu objaví ešte vyššia hra ... Veľmi dobre podaná nevyhnutnosť a vnútorný boj hlavnej hrdinky čeliť útlaku kapitolských síl, paralela ku nevyhnutnému stretu Ardžunu s Kuruovcami v Bhagavadgíde ... :

Ardžuna se svěřuje Kršnovi se svými pochybnostmi. Kršna vysvětluje: „Jednej v souladu se svou vlastní dharmou a nepochybuj, protože pro váleč­níka není nic lepšího, než aby vedl spravedlivý boj. Vytrvej v józe, ó Ardžuno, konej svou povinnost, zůstaň ale neo­vlivněn úspěchem či neúspěchem.“

Špičkový výkon Terezy Bebarovej, ktorá hlasom veľmi pekne vystihla emócie hlavných postáv.

Sběratel review

19.10.2015 Verified purchase

Audiokniha, ktorá dúfam, že neinšpiruje.

Každá kniha zanecháva svoju stopu. Táto audiokniha zanechala kúsok smútku, kúsok rozčarovania a kúsok nádeje, že zvyšok ľudstva je na vľúdnejšej ceste, v porovnaní s hlavným hrdinom tejto novely.

Príbeh knihy sa roztvára pomaly a hlavný dej je sústredený na vnútorné svety dvoch hlavných postáv, čo sa autorovi knihy celkom podarilo. Ku zlúčeniu s archetypmi postáv však v poslucháčovi nedošlo, zostalo pri konštatovaní emócií vnútorných svetov postáv príbehu, pričom hlbšie venovanie sa odhaleniu príčin konaní a rozhodovaní obidvoch postáv, odohrávajúce sa v paralelnom deji, by celkovému zážitku a rozvetveniu deja pomohlo.

Miestami som mal pocit, že autora inšpiroval Dostojevský a snaha dostať z príbehu démona a anjelskú bytosť mi bola sympatická. No sklamanie priniesla neprítomnosť nádeje a rozhrešenia, tá úľava a iskierka nádeje, ktoré je charakteristická pre zaujímavé diela.

Tu sme však svedkami obscesie a jej prognózy do úplnej zvrátenosti a šialenstva. Paralela na aktuálnu dobu? Dúfam, že nie ... Symapatický výkon interpretov, vyťažili z príbehu maximum, klobúk dolu a ďakujem.

GAME review

10.10.2015 Verified purchase

Veľmi dobrá audiokniha

Audioknihu som chcel opustiť do prvých troch kapitol. Hlavný hrdina HP mi bol nesympatický, zdal sa typickým mileniánom a dej sa zdal lineárny a predvídateľný. Vydržal som a oplatilo sa. Druhá polovica knihy bola strhujúca, príbeh postupne nadväzuje, osvetľuje a spája udalosti zo začiatku i hlavný hrdina získa svoj diel sympatií. Príbeh je veľmi napínavý a napísaný nadštandardným jazykom, zreteľne popisujúcim a polarizujúcim vnútorný svet a emócie postáv, čo je veľké plus. Absolútne plus je interpretácia, interpreti postáv HP a Rebeccy sú absolútne skvelí a kvôli nim by som si kľudne kúpil pokračovanie tejto knihy alebo knihu inú. Navyše príbeh je uveriteľný a reálny a núti sa zamyslieť... Vďaka vydavateľovi za ďalšiu trefu do čierneho. Skvelé. Odporúčam, hlavne tým, ktorí sa zamýšľajú nad príčinami zdanlivo nevysvetliteľných udalostí vo svete, plnom technológií.

Babička pozdravuje a omlouvá se review

26.09.2015 Verified purchase

Veľmi pekná audiokniha

Táto audiokniha Vás zahrnie tonami fantázie. Miestami je fantázie tak veľa, že sa objaví vysoká dospelácka stena, ktorá nie a nie pustiť, ale postupne čosi kúzelné stenu rozpúšťa, až sa stratí. Frederik Backman nesklamal. Ako majster obyčajného príbehu, z bežného vykúzlil zázrak, spojil detský svet s dospeláckym, do reálnej rozprávky.

A vôbec sa nečudujem, keď poslucháč bude po vypočutí knihy o čosi viacej milovať svoje malé deti. V každom dieťati driemu svety Miamasu. A ešte niečo. Toto je jedna z mála audiokníh, ktoré rozhodne treba počuť ešte raz, prípadne niekoľkokrát. Zakaždým tam totiž niečo zázračného ľudského pribudne, čo tam určite predtým nebolo. Hovorím, svet zázrakov. Valérie Zawadská ako interpet, vynikajúca, bravo. Dosť, idem svoju malú dcéru zobrať von do prírody ...

Sběratel kostí review

13.08.2015 Verified purchase

Detective americano ....

Tak hop od severských autorov do Ameriky. Jedna z najlepších detektíviek akú ste kedy čítali, ale pozor, s dodatkom, technických detektíviek. Už od začiatku som pochopil, že Deaver sa číta v paperbacku, sediac v Central parku alebo cestujúc v metre z Manhattanu na Long Island. Perfektne, ako v príručke, vypracované detaily policajných postupov. Jan Vondráček je vynikajúci. Zahral Rhymea tak, že som mu absolútne uveril a ako interpret z knihy vydoloval z príbehu emócie i tam, kde pôvodne neboli. Knihe vyčítam nedostatok hĺbky a šírky emócií a charakteristík postáv, strohý zaoceánsky literárny jazyk ( presne šitý na paperback), hoci miestami to tam skoro-už bolo. Ale to je Deaver, akoby skúsený odťažitý poliš. Hlavní hrdinovia knihy si získali moje sympatie, odporúčam. Kniha, vďaka špičkovej interpretácii: Výborne.

K2 - 8611 m review

22.07.2015 Verified purchase

Zaujímavý a inšpiratívny príbeh

Mám rád audioknihy, postavy ktorých sa dajú vygúgliť a umocniť tak zážitok i poučenie z deja. Ďakujem Joskovi Rakoncajovi a ostatným autorom za sprostredkovanie výstupu na K2. Dej je pretkaný krátkymi psychologickými retrospektívami a úvahami a samotný Josko mi pripadá ako sebec buran so srdcom a už toto samotné je dôkazom, že kniha sa vydarila a podarilo sa jej sprostredkovať čo sa deje s človekom pri výstupe na osemtisícovku ... horolezci, ba vlastne človek ako taký, to tak majú. Obdivuhodný výkon a vyjadrenie obdivu ku kráse veľhôr. Navyše kniha je hold priateľstvu a nerozlučnému putu, ktoré vzniká v extrémnych podmienkach športového výkonu. Vcelku fajn čítanie Miroslava Táborského i keď som si musel zvyknúť na jeho emotívnejší prejav. Knihu odporúčam ako oddychovku a snenie o diaľavách a dobrodružstve. No, nám sa to v teple a pohodlí hovorí ...

Šachové figurky review

15.07.2015 Verified purchase

Nerád sa lúčim s dobrými príbehmi.

Škoda. Trilógia skončila. Ako predchádzajúce dva diely i Šachové figúrky ukázali kvality pera Petra Maya. Vycibrený literárny jazyk, zaujímavý a napínavý príbeh. Typicky Mayovským spôsobom, prenášaním deja z prítomnosti do minulosti a rozpletaním príbehu viacerými paralelnými časovými osami, sme sa dozvedeli i čosi viac zo súkromného života Fina Macleoda... Vôbec, tento diel je akosi viac osobný, avšak s napínavosťou Skaly a Muža súperiť nemusí, pretože je ich pokojným vyvrcholením a uzavretím.

Nerád sa lúčim s dobrými príbehmi, zamilujem si hlavné postavy a nechávam s nimi odznieť i kúsok seba. A Hebridy ... tam sa pôjdem pozrieť, hoci po tejto trilógii, ich dôverne poznám. Keby len ten príbeh nebol vymyslený a tie budovy, osoby žijúce v nich na Ostrovoch existovali ... Výborný výkon Jiřího Dvořáka. Ďakujem.

Dívka, která kopla do vosího hnízda - Milénium III review

15.06.2015 Verified purchase

Nesúďte audioknihu podľa dĺžky príbehu ...

Na recenziu tejto knihy som zhromaždil všetky emócie z druhého a tretieho dielu trilógie Milénium. Excelentná detektívka s pútavým dejom a prepracovaným príbehom, zafarbeným typickou škandinávskou dávkou genderovej otázky a krutého násilia na ženách. Autor príbehu ukázal znalosť hlbokých podhubí vládnych inštitúcií a ich morálnu deviáciu, majúcu základ v túžbe po moci v zmysle "účel svätí prostriedky". Výborne popísaný svet žurnalistiky a nahliadnutie do prostredia počítačových hackerov. Lisbeth a Michaela Blomkvista si nejde neobľúbiť, ale i ostatní hlavní účastníci deja sa neobídu bez sympatií. Vyvrcholenie trilógie je doslovne strhujúce, s jemnými náznakmi kriminálnej sci-fi. Martina Stránskeho považujem za absolútnu špičku v interpretácii audiokníh. Martin dodal tomuto príbehu pútavosť, inteligentnú emóciu a spád. Trilógiu odporúčam fajnšmekrom detektívok a dramatických zápletok, s trochou trpezlivosti ku rozvetvenému deju. Neoľutujete. A na záver, škoda, že príbeh skončil, Lisbeth a Michael sú už moji kamoši a chcel by som vedieť, ako si vedú ďalej.

Dívka, která si hrála s ohněm - Milénium II Rating

08.06.2015 Verified purchase

Muži, kteří nenávidí ženy - Milénium I review

17.05.2015 Verified purchase

Klasika

Po vypočutí audioknihy som si pozrel, miestami s tlačítkom "forward wind", jej filmové spracovanie, pretože som bol zvedavý, ako bude fantázia vyvolaná knihou súznieť s obrazom a emóciou filmu. v krátkosti, film je len slabým odvarom knihy, ktorá ponúka prepracovaný príbeh, napínavé momenty a do konca som netušil, ako sa príbeh vyvinie, čo je jej ohromné plus. V záplave predvídateľných rýchlych a "strojových" scenárov, táto kniha pôsobí ako príjemné zjavenie s neštandardným dejom s dávkou uveriteľných i neuveriteľných korenín v prílohe ( čo vôbec nevadí, skôr plus). Interpretácia Martina Stránskeho len umocňuje príbeh a vlastne tento interpret nemálo môže za to, že som si kúpil pokračovanie. Moje sympatie získali hlavní predstavitelia a teším sa na ďalšie udalosti v réžii Lizbeth a Michaela. Knihu a rozhodne oporúčam.

Básnik Rating

15.04.2015 Verified purchase

Poslední Laponec review

04.04.2015 Verified purchase

Kniha s veľkým potenciálom.

Na úvod otázka: "A bude aj pokračovanie?" Táto kniha mala veľký potenciál a prakticky celý čas sa začínala a jej koniec bol opätovne, veľký začiatok. S literárnym jazykom veľmi striedmym a s hĺbkou emócií na úrovni studeného škandinávskeho čumáka, som mal pocit, že knihu napísal skutočne typický Škandinávec: chladný a emociálne neohrabaný ako Nór a skrytý sexuálny deviant ako Švéd alebo Fín :) Keďže autor je Francúz, tak sa podarilo čitateľa/poslucháča presvedčiť ... Interpretácia vcelku fajn i keď dramatizácia nie je všeobecne prínosom.

Kniha spracúva vynikajúci námet a tak málo sa podarilo z neho využiť, škoda-škodúca i nedopovedaných, zdanlivo vedľajších článkov deja, ktoré by iste zážitok z hlavnej dejovej línie rozšírili. Keď však príbeh začal byť živý a nabral spád, skončil a rozplynul sa do stratena v laponských horách. Ešte raz, z toho príbehu by sa dal vyčarovať nádherný román, ale ... škoda, je to skôr na kreslený príbeh i keď si názov "komiks" kniha a námet vôbec nezaslúži, klobúk dolu pred laponským ľudom a ich nádhernými tradíciami a klobúk dolu pred hlavným hrdinom knihy, ktorého by som veľmi rád v príbehu poznal hlbšie. Práve na ňom sa mohla kniha rozvinúť a práve okolo neho sa kniha mihla... Autor ma však inšpiroval ku hlbšiemu študovaniu laponskej kultúry a to jest pozitívum a posunutie na ceste.

Muž z ostrova Lewis review

15.03.2015 Verified purchase

Peter May nesklamal.

Tak to už áno. Po vypočutí prvého dielu "Skala" som vstupoval do druhého dielu s nedôverou, či sa podarí autorovi podobný kúsok s výnimočným príbehom a jazykom ako v prvom diele. Podľa mňa kniha "Muž z ostrova Lewis" je excelentná a hodnotím ju vyššie ako prvý diel ( to je už čo povedať). Oproti "Skale", táto kniha vyniká v hĺbke emócií a vhľadu do človeka samotného ako obyčajnej, zraniteľnej bytosti so slušnou dávkou ľudskosti, bolestí i radostí obyčajného života. A to všetko opäť vo výbornom jazykovom prevedení. Nechýbajú, akoby mimochodom, opisy drsnej škótskej ostrovnej prírody (nádhera) a pútavý príbeh, ktorý je napínavý a uveriteľný .... Trošku kritiky: záver príbehu sa už asi nechcelo autorovi rozvinúť v dynamike a hĺbke celého diela :) ale rád mu to odpustím .... Mám veľmi rád knihy, ktoré premietajú v hlave film a táto to zvláda s umeleckou ľahkosťou a farebnosťou. Bravúrny výkon Jiřího Dvořáka. Teším sa na tretí diel.

Skála review

11.03.2015 Verified purchase

Literárny jazyk, ktorý mi vyhovuje.

Skala bolo moje prvé stretnutie s knihami Petra May-a. To, že nie som čitateľ detektívok, vôbec nevadilo, do deja som bol vtiahnutý zaujímavým príbehom a výbornou interpretáciou Jiřího Dvořáka. Skala je nadštandardný príbeh s bohatým literárnym jazykom, ktorý hodnotím vysoko a na svoje, tak ako ja, si prídu milovníci ostrovnej prírody, pohľadov a výhľadov, mora a širokej oblohy s tisícmi foriem oblakov a počasia..., ktoré Vám vzniknú vo fantázii podľa opisu autora knihy. Veľká inšpirácia vycestovať a porovnať fantáziu so skutočnosťou. A navyše, príbehu som úplne uveril, o to viac by som sa tam chcel ísť pozrieť. Určite budem pokračovať ďalšou knihou od tohto autora. Chcem zostať s hlavnými hrdinami, napínavým príbehom a s nádhernou krajinou.

Epochální výlet pana Broučka do XV. století review

09.01.2015 Verified purchase

Výlet do minulosti

Ku hodnoteniu tejto knihy ma napadajú tri slová: milé, milé, milé ... Pán Arnošt Goldflam ešte aj svojim hlasom a spôsobom čítania uvádza do staročeskej atmosféry. Vypočuť si hromženia a nadávanie, tvorbu viet a slovotvary v starej češtine je obohacujúce a pán Brouček je typický zbabelec, krčmosed a koštér piva. Predstavte si, že takýto človek sa dostane do prvej línie husitov a čelí žoldnierom kráľa Žikmunda:)

Hoci tento príbeh je ďaleko od dynamiky i príbehu súčasných diel, rôznych žánrov podľa gusta každého, bolo príjemným túto knihu počúvať. Odporúčam ako ľahký oddych a zmenu žánru.

Žítkovské bohyně review

31.12.2014 Verified purchase

Výborná pôvodná kniha

Keby som tak mohol autorovi navrhnúť, ako má skončiť jeho kniha, pretože nemám rád nedobré konce ... Napriek tomu, táto audiokniha je sviežim vánkom z Česko-Moravsko-Slovenského pomädzia. Konečne výborná pôvodná domáca kniha, ktorá tak po domácky zasahuje ľudské vnútro a odhaľuje spomienky na naše ženy, babičky, prababičky, vlastniace ešte tie staré "kúzla". Predstavuje odtiene hlbokej ženskosti, ich obhajobu a predstavenie v plnej kráse a hrôze. Čo by sa stalo, keby naše devy vedeli takto "bohovať", každá svojim spôsobom, pre dobro a krásu tohto sveta? Nepochybujem však, že v kútiku duše, je každá žena touto "bohyňou". Krásna i smutná audiokniha a výborná interpretácia Terezy Bebarovej.

A hory odpověděly review

30.12.2014 Verified purchase

Afgánska epopeja ...

Knihu som si kúpil a vypočul po skúsenosti s Majstrom šarkanov od rovnakého autora. Knihu "A hory odpovedali" vnímam ako pokus o napísanie afgánskej epopeje .... široko rozvetvené príbehy, zasahujúce niekoľko generácií hrdinov, niektoré akoby nedokončené príbehy, dávajúce priestor imaginácii a v každej chvíli pestrá paleta ľudských charakterov a emócií, poskytujúcich obraz o pôsobivom no neľahkom živote v Kábule a na vidieku a nakoniec v komunitách vysťahovalcov mimo ich rodnej krajiny. Subjektívne, príbeh pre mňa lepší priemer, interpretácia p.Volfovej výborne.

Jedz a behaj review

25.11.2014 Verified purchase

Scott Jurek zo "Zrodení k behu"

Knihu Zrodení k behu som si zamiloval pre sympatických Indiánov zo Sierra Madre v Mexiku a skupinou ultrabežcov ... medzi nimi Scott Jurek. Scottovu knihu som bral ako voľné pokračovanie už spomínanej knihy a neľutujem. Ignoroval som recepty na zdravé jedlá ( netvrdím že sa k nim nevrátim :)), ale netrpezlivo som čakal na ďalší príbeh. Scott našťastie píše nie úplne typicky americky, tak sa príbehy dali počúvať. Keby to znelo totálne motivačne knihu by som nevládal počúvať ani minútu .... ale po vypočutí knihy som si šiel kúpiť tenisky a začal som behať... Príbehu som uveril, fajn, super audiohniha a nabije energiou začať so sebou niečo robiť. Odrazu je jednoduché zabehnúť maratón :)

Analfabetka, která uměla počítat review

25.11.2014 Verified purchase

Jonas Jonasson ďalej vymýšľa ...

Po Storočnom starčekovi, Analfabetka háji zástavu severského humoru. Dôstojne a právom. Dej je pre mňa trochu rozvláčny, ale staré známe absurdné "náhody" pokračujú a Nombeko je sympaťáčka, ešte k tomu prudko inteligentná a odvážna. A odvážnym praje šťastie. Opäť smiech, ale i zamyslenie .... Martin Stránsky veľmi dobre.

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol review

25.11.2014 Verified purchase

Už klasika

Pred nejakým časom som si na základe skúseností z vypočutej audioknihy pozrel rovnomenný film. Spiatočka! Slabý odvar skutočného zážitku z audioknihy. Príbeh je vyvážený skvelými absurdnými konštrukciami a náhodami, ktoré vyzerajú prirodzene a dokonca majú logiku!. A kopec smiechu, dobrej nálady a jemného severského humoru. Veľmi dobrá interpretácia Ľuboša Kostelného. Toto bola moja prvá audiokniha v živote a neľutujem, príjemný zážitok a oddych spolu s Alanom a jeho kumpánmi.

Muž jménem Ove review

25.11.2014 Verified purchase

Veľmi príjemná kniha

Po trošku nudnom začiatku, zakrátko, som si Oveho zamiloval a musím priznať, že v jeho ľudských dostatkoch i nedostatkoch som našiel i seba. Nádherná audiokniha, plná ľudskosti, bez pátosov a príkras, tak ako to beží v skutočnom svete. Miestami až slza súcitu a miestami veľa smiechu. Ľudské, ľudské, ľudské. Ove si skvelý. Výborná interpretácia Jana Vlasáka.

Mycelium I: Jantarové oči review

25.11.2014 Verified purchase

Prekvapujúco výborné

Vilma Kadlečková ma prekvapila. Nie som čitateľ sci-fi, ale napriek tomu .... prijal by som pokračovanie vo forme audioknihy, veľmi dobre a pútavo spracované. Bez príbehu by to však nebolo ono, príbeh je pútavý a núti premýšľať. A teraz tajomstvo: kupujem ďalšie pokračovania vo forme knihy a musím prečítať, ako to bolo ďalej :)