User Kamila's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Ústav Rating

07.01.2021 Verified purchase

Sněhová sestřička Rating

07.01.2021 Verified purchase

V bílém plášti Rating

07.01.2021 Verified purchase

Zmizení Sáry Lindertové review

27.12.2020 Verified purchase

Young adult s nápadem

Naprosto rozumím tomu, že kniha suverénně zvítězila ve svém ročníku soutěže Hvězda inkoustu, kam se přihlašují autoři young adult literatury. Žánr totiž s přehledem splňuje a myslím si, že má potenciál oslovit i nejednoho čtenáře, který už do kategorie young adult nespadá nebo ji nevyhledává. Výhrad by se samozřejmě dalo najít spoustu, minimálně ty "dospělé" postavy a některé detaily trošku drhnou, ale autorka dobře kloubí realistický popis s mysteriózními prvky. Má to zajímavý nápad a docela i podmanivost. Neměla jsem nijak přehnaná očekávání a musím říct, že jako žánrový kousek jsem si to užila. I když mám trošku problém s vícehlasou četbou, která se pere s textem. Většinou je příjemné, když se střídá ženský a mužský hlas, ale mám radši, když ono rozdělení víc vychází z textu samého. Což tady ne vždy platí.

Muffin a čaj Rating

21.12.2020 Verified purchase

Případy Kim Stoneové 1: Němý křik Rating

21.12.2020 Verified purchase

Projekt manželka Rating

16.12.2020 Verified purchase

Věci, na které nastal čas review

14.12.2020 Verified purchase

"Banality" nikdy nebyly tak napínavé

Pravidelný čtenář Petry Soukupové dostane od knihy přesně to, co očekává: zdánlivě obyčejnou a snad až banální každodennost; rodinné vztahy střídavě nahlížené jejich přímými účastníky, kteří mají tak trošku klapky na očích a nedokážou moc opustit svůj úhel pohledu; skvělé vystihnutí zejména dětských hrdinů a momentů, kde se bere neporozumění. Co je nové, je časové období, které Soukupová svým postavám věnuje. Myslím, že je to poprvé, co se v její tvorbě setkáváme s postavami, které sleduje v řádu tolika let. Má tak mnohem víc času postihnout jejich vývoj.

Výběr interpretů nelze než pochválit. Obzvlášť Pavlu Baťkovi tyhle typy zkrátka jdou, až si říkám, jestli Richardovi svou interpretací v očích posluchačů ještě nepřihoršuje :) Ne snad, že by posouval význam daný textem, ale dává svému hrdinovi velmi plastický tvar. Oba mladé hlasy vybrané pro děti taky v kontextu "dospělých" hlasů Baťka a Kajnarové dobře fungují. Matyáš Valenta si drží podobnou polohu jako v Klubu divných dětí, místy skoro takový sebeospravedlňující tón, ale dětskou duši, stejně jako Veronika Lazorčáková, vystihuje bez zbytečného pitvoření.

Šikmý kostel review

14.12.2020 Verified purchase

Po čem srdce českého čtenáře bažilo

Jen s lehkou nadsázkou by se dalo říct, že Šikmý kostel v knižní podobě čtenářsky ovládl letošní rok. A dle ostatních komentářů se to podařilo i audioknize. Karin Lednické se povedlo vyhmátnout něco, po čem srdce českého čtenáře bažilo, aniž by si to uvědomoval. Přístupné, ale přitom poctivé vyprávění založené na důkladném studiu historického materiálu, navíc o regionu románem spíš nepolíbeném. Nejvíc mě na celém příběhu baví přátelství dvou žen se zcela odlišným povahovým založením, v němž se navíc zrcadlí otázka po smyslu víry.

Interpretace Vilmy Cibulkové je velmi herecká a je to naprosto právoplatné pojetí, jakkoliv mám osobně většinou radši civilnější. Po poslechu celé knihy je ale nutno uznat, že tady to prostě funguje, hlavně díky respektu k původnímu textu. Schopnost pracovat s textem a odstínit hlediska jednotlivých postav je docela obdivuhodná.

Selfies review

12.12.2020 Verified purchase

Příjemné místo, ale nic víc

Na tomto dílu oddělení Q je fajn, že se konečně dozvídáme podrobnosti o minulosti Rose, které byly v sérii doposud pouze (významně) naznačovány. Vyšetřovaný případ, který má za úkol přivést na světlo další sociální problém současného Dánska, se týká dívek využívajících sociální dávky. To je sice zajímavé, ale aby to všechno drželo pohromadě, pomohl si Adler-Olsen docela krkolomným propojením nejenom hned několika případů, ale hlavně oněch dívek a psychicky nalomené Rose. A to už bohužel působí nevěrohodně. Stejně tak posluchač předchozích dílů snadno odhadne, jaký bude osud jinak detailně sledované a podrobně vykreslené pachatelky. Dobrá detektivní série samozřejmě potřebuje nějaký vzorec (čtenáři Agathy Christie by mohli vyprávět), ale přeci jenom si člověk stýská po nějakém osvěžení. Svět oddělení Q je nicméně (hlavně v přítomnosti Igora Bareše) příjemné místo, kde trávit volný čas. Jenže to bohužel začíná být tak nějak všechno.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Northern Crime A group of detectives

Jak vycvičit draka Rating

12.12.2020 Verified purchase

Zamilované povídky review

06.12.2020 Verified purchase

Láska jako těžká disciplína

Hm...láska jako téma v literatuře. Jako je to velké, takřka všudypřítomné a univerzální téma. Ale pokud není přívažkem něčeho jiného, tak je to docela těžká disciplína. Což je ostatně i povídka sama. No a některé povídky tak na mě působily trošku vágně. Vyzdvihnout zaslouží rozhodně Soukupová (za vystihnutí náctileté pointy), Urban, Epstein a Hejkalová. Ačkoliv u poslední jmenované mi přišlo nepřehledné (a vlastně i zbytečné) střídání interpretů - u všech ostatních textů se interpreti střídají po celých povídkách. Obecně u mě vyhrály ženské interpretky. Částečně proto, že Jan Maxián se v povídce o středoškolákovi tak trochu pitvoří a poloha Tomáše Hánaka mi neseděla tak, jako projevy Hudečkové a Ježkové.

Píseň krve review

06.12.2020 Verified purchase

Zpátky k opuštěným žánrům

Audioknihy mi krom jiného pomáhají nacházet si cestu k žánrům, které jsem z různých důvodů čtenářsky opustila. Fantasy je jedním z nich. Šestadvacet hodin už je pořádný kus času, a ačkoliv kniha za první půlkou trošku ztratí dech, čase tráveného po boku Vélina al Sorny nelituju. Život za branami Šestého řádu je rozhodně suverénnější část knihy. Je jasné, že chlapci musí řád dříve nebo později opustit, ale člověk se neubrání dojmu, že už to potom nedrží tak dobře pohromadě. Co je ovšem fajn, je rámec knihy, s nímž audio skvěle pracuje. A ačkoliv mám k projevu Pavla Soukupa trošku výhrady (po mnoha knihách, které jsem slyšela, mi připadá, že se často uchyluje k univerzální vyprávěcí poloze, navíc Vélinovy repliky v jeho podání někdy posouvají pojetí postavy jinam, než kde ji drží Ivan Lupták), zvolit jeho "starší" hlas pro zápisky kronikáře rámující Al Sornův příběh, dává naprosto smysl. Ivan Lupták mě bavil moc, má takový prostý projev, který k Vélinovi sedí.

Epic Multiple POVs

Nesmírný review

24.11.2020 Verified purchase

Jako šlápnout na brzdu

Po Marcovi jako kdyby Jussi Adler-Olsen trošku zabrzdil, aby popadnul dech. Anebo jsem naopak měla popadnout dech já a dát si od něj chvilku pauzu. Každopádně jde o poslední knihu ze série, kterou jsem dříve četla než poslouchala. Už napoprvé mi zůstala v paměti nejméně ze všech, a ani poslech to nikam výrazně neposunul. Důvodů může být hned několik - opět narůstající rozsah, přílišné vyčkávání při odhalování informací o Carlových spolupracovnících, náboženské téma blízké sektám (jimž byl už jeden díl věnován), anebo poslech více dílů těsně po sobě. Jinak jde o tradičně prokomponovaný díl série s tradičně poctivým podáním Igora Bareše. Nezbývá než doufat, že další díly přinesou nějaké to osvěžení.

Northern Crime A group of detectives

Hilda a pidilidi review

23.11.2020 Verified purchase

Všechny Hildiny podoby

Pro fanouška původní komiksové série bude možná audio zpracování postrádat smysl, protože Hilda a její vizuální obraz zkrátka patří k sobě. Nicméně Hildin svět je natolik okouzlující a svébytný, že obstojí i jako příběh, takže může oslovit i posluchače Hildou zcela nepolíbené. Anebo znalec komiksových verzí překoná svůj počáteční vzdor a zjistí, že se obě verze mohou příjemně doplnit. Každé medium vypráví jinak, a to, že musí knižní či audio verze více vysvětlovat, má výhody i nevýhody - a mezi výhody patří to, že menším čtenářům dovysvětlí či dointerpretuje to, s čím musí někdy u četby komiksu pomoci rodiče. Text převedený do audiopodoby je navíc takový příběhovější, protože vychází spíš ze seriálu než komiksu. Ale vzhledem k tomu, jak je Hildin svět kouzelný (doslova i přeneseně), tak si myslím, že stojí za to ochutnat všechny jeho podoby.

Na podání Marthy Issové se mi moc líbí, že i dramatické pasáže, které by mohly působit tísnivě, podává tónem, který není přehnaně dramatický ani zlověstný, ale přitom se jí daří pracovat s gradací. A pidilidi moc pěkně piští, což ale, stejně jako hluboké obří tóny, dává smysl.

Dědina Rating

08.11.2020 Verified purchase

Tady byla Britt-Marie Rating

06.11.2020 Verified purchase

Rekonstrukce Rating

06.11.2020 Verified purchase

Můj příběh Rating

06.11.2020 Verified purchase

Stella Rating

18.10.2020 Verified purchase

Hry bez hranic review

14.10.2020 Verified purchase

Kniha ukovaná ze současnosti

Pokud v této knize něco skutečně spolehlivě najdete, pak jsou to atributy naší současnosti. Na příběhu programátora Filipa (podávaného v první osobě - to je tu docela podstatné) se krásně předestírá každodennost dnešního mladého člověka. To je obecně stránka, která často v současné české próze schází, a je osvěžující ji tam objevit. Nicméně pro mě osobně jako kdyby kniha spíš klouzala po povrchu velkých témat. Možná kvůli jednoduchému vypravěčskému přístupu. Úplně mi k tomu nesedl ani Filip Švarc, který je generačně přeci jenom jinde než dnešní třicátníci.

Jeden z nás review

03.10.2020 Verified purchase

Ideální k vaření nebo žehlení :)

Pokud znáte předchozí autorčiny knihy (tím myslím Manželé od vedle a Někdo cizí v domě), tak vás tato nikterak nepřekvapí a dostanete přesně to, co očekáváte a na co jste od ní zvyklí. Je to taková příjemná oddechová spotřební záležitost. Je fajn, že tento román Lapena zalidnila více než ty předešlé, a čtenářům se tak dostává lepší představy o sousedském soužití a mají zároveň víc možností při hádání vraha. Opět se tedy soustředíme více na lidské příběhy a rodinné/přátelské vztahy než na proces vyšetřování a opět nám to celé zprostředkovává stejná dvojice interpretů. Ideální k vaření nebo žehlení :)

Babička pozdravuje a omlouvá se review

03.10.2020 Verified purchase

Nenechat se zaskočit složitější kompozicí

Řekla bych, že důvod, proč Babička není tak oblíbená jako předchozí Ove a proč je pro řadu čtenářů dokonce zklamáním, je složitá kompozice a posluchačská náročnost. Všechny postavy a jejich příběhy jsou totiž zastřeny různými přezdívkami a tajnosnubnými představami o jejich pohádkových povahách. Pokud vás ale v mladém (nebo i o něco starším věku) potkaly Letopisy Narnie, a obzvláště potom Bratři Lví srdce, příběh si k vám cestu najde. Osobně mě baví fikční svět, který je vystavěn na mikrokosmu jednoho domu, kde spolu žijí nejrůznější obyvatelé (tohle se v literatuře ani po Balzacovi nebo románu S elegancí ježka prostě neochodilo). A protože tuhle recenzi píšu s odstupem od poslechu, musím přiznat, že teď hodnotím příběh o kus lépe, než ve chvíli, kdy jsem ho doposlouchala.

Moc se mi líbí režisérské řešení hlavní interpretky, která není zvolena podle hlavní hrdinky příběhu - tedy malé holčičky, ale podle její babičky, která je ve většině příběhu přítomna, aniž by se v něm fyzicky vyskytovala. "Malý" hlas to být nemohl, protože vypravěč(ka) toho navzdory zaměření na malou holčičku ví víc, než někdo, komu je teprve osm.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Summer review

02.10.2020 Verified purchase

Když něco málo ještě chybí

Ačkoliv mi romány, které se tváří jako thriller, ale ve skutečnosti se přetaví do rodinného dramatu plného tajemství a přetvářky obvykle sedí, a obvykle mě baví i texty, které ostře nahlížejí na různé sociální vrstvy americké společnosti, ale tady mi něco stále chybělo. Snad že takových příběhů existuje mnoho a nějak jsem v něm nenašla nic moc navíc. Filip Švarc to rozhodně pozvedává, ale bohužel to nestačí.

Mé cesty do hlubin mozku review

02.10.2020 Verified purchase

Nahlédnout do jiného světa

Skrze tuhle knihu nahlédne běžný smrtelník do zcela jiného světa, než na který je zvyklý. Rozhovor se velmi dobře poslouchá a pro mě až překvapivě dobře "odsýpá". Od začátku jsem slova doslova hltala. Ačkoliv možná je to překvapivé jen pro mě, protože jsem knižních rozhovorů moc neslyšela :) Každopádně pro mě byl celý poslech nesmírně zajímavý. Osobnost pana Beneše se krásně vykresluje napříč celou knihou. Evidentně je to člověk, který zná svou hodnotu, aniž by sklouzával k aroganci, což v našich zeměpisných šířkách rozhodně není samozřejmost. Projev Jiřího Langmajera mi ze začátku přišel maliličko strojený (možná proto, že v prologu má posluchač šanci zaslechnout skutečného pana Beneše), ale po nějaké hodince jsem si zvykla a vzhledem k pečlivé artikulaci a rozvážnému tempu se (někdy na porozumění náročnější) odpovědi poslouchají velmi dobře.

Tapetář review

02.10.2020 Verified purchase

Mimoliterární okolnosti

Recenzenti i čtenáři se myslím docela podivovali nad tím, že si dvacetiletá Češka vybrala jako svoje téma homosexualitu v prostředí 50. let v Británii. Vůbec to ale nepůsobí nijak strojeně. Sem tam překvapí některé jazykové obraty, ale v zásadě nepřekáží. Někdy ta kompozice celého románu působí krkolomně, ale jako debut je to velmi přesvědčivé. Ačkoliv se nabízí rýpavá otázka, zda by příběh obstál sám o sobě bez vědomí toho, kdo a za jakých okolností jej napsal. S interpretem potom do hry zajímavě vstupují další mimoliterární okolnosti. Často se zamýšlíme nad tím, zda interpret typově sedí k hlavnímu hrdinovi, a v případě Jana Ciny v tomto směru nelze nic namítat. Rozhodně tím nechci říct, že by román spolehlivě nedokázal interpretovat heterosexuál, ale myslím, že zrovna tady výběr tohoto konkrétního interpreta rozhodně neškodí. Obzvášť proto, že Cina nepřehrává, ani ve vypjatých okamžicích nehraje na city, jeho projev je sice místy posmutnělý, ale je to velmi jemné a k naladění příběhu to zkrátka sedí. Pro toho, kdo sleduje současnou českou produkci, je to celé rozhodně zajímavý kousek.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Marco review

02.10.2020 Verified purchase

Když se v oddělení Q cítíte dobře

Marco je z celé série oddělení Q jeden z mých nejoblíbenějších dílů. Nepřipadá mi ani tak zbytečně roztahaný jako ty ostatní. Příliš se tu neposouvá příběh Carlova a Hardyho nevyřešeného případu, ale zato si posluchač může užít už předchozími díly nahozené vztahy mezi stabilními postavami. A spousta náznaků tu ukazuje, že co se všech známých figur týče, bude ještě o čem vyprávět.

Igor Bareš no. Není moc co dodat. Drží se nastavené laťky, jeho interpretace Carla i ostatních krásně vychází z textu a k oddělení Q už tak nějak patří.

Planeta opic review

30.09.2020 Verified purchase

Pro milovníky i odpůrce opic

Tady začnu hodně subjektivně. Klasické filmy z planety opic jsem nikdy pořádně neviděla, protože mě od prvního pohledu rozčilovaly. Ani nevím proč. Takže jsem pointu toho světa vlastně donedávna neznala. Potom jsem po letech narazila na knihu Planeta opic a věrná přesvědčení, že knihy bývají lepší než filmy, jsem se do ní pustila. A musela jsem přehodnotit všechno, co jsem si o těch divných opicích myslela. Zařadila jsem si knihu vedle dalších mých oblíbených lehkých, ale ve výsledku nesmrtelných sci-fi příběhů - tedy takových, kde spíš než technika hraje hlavní roli podstata lidské povahy a co se s ním děje, pokud se svět, jak ho známe, vymkne z kloubů (třeba Malevil nebo Den trifidů).

Motiv příběhu ve formě vzkazu v lahvi dává vyprávění rámec, který obohacuje podání Davida Novotného o správnou dávku tajemna. Nakonec tak není ani taková nevýhoda, že jediný český překlad pochází někdy z roku 70. Příběhu z lahve bůhví jak dlouho putující vesmírem trochu archaičtější jazyk vlastně sluší. Zkrátka to má atmosféru. Obzvláště pokud neznáte pointu příběhu, tak směle do něj.

Den trifidů Rating

24.09.2020 Verified purchase

A každé ráno je cesta domů delší a delší Rating

09.08.2020 Verified purchase

Krůpěj medu pro Verunku review

18.07.2020 Verified purchase

Se smyslem pro humor a skvělými interprety

Tohle je jedna z nejoblíbenějších audiopohádek mého manžela z dětství a teď se k němu přidala i naše dcera. Takže spolu teď kolikrát komunikují pomocí konkrétních pasáží nebo písniček. Je to pohádka s příjemným a nepřepjatým smyslem pro humor a skvělými interprety. A na dobu vzniku člověka docela překvapí ten ekologický rozměr.

Složka 64 review

09.07.2020 Verified purchase

Příjemný žánrový zážitek s bonusem společenského přesahu

Znovu, a snad ještě víc než u předchozího Vzkazu v lahvi, jsem si říkala, jak by asi kniha vypadala bez detektivní zápletky a jestli je jí opravdu třeba. Jasně, nebýt policejního pátrání, zpětného rozkrývání a dramatického závěru by to celé nebylo tak napínavé, ale zevrubnost, s níž Adler-Olsen znovu přistoupil k popisování závažné společenské otázky, by byla schopná vydat na samostatný román. Navíc se stále dokola ukazuje, že téma Složky 64 je přeci jenom stále aktuální. To, že by strana podobná Tajnému boji mohla uspět u voleb, přeci jenom není takové sci-fi, jak bychom si možná přáli. Ale znovu se dostáváme k tomu, že detektivka má zkrátka širší dopad, takže vlastně všechno dobrý. Navíc to s sebou nese výhodu, že s takovou zásobou palčivých témat má Adler-Olsen spoustu času nejen na pomaloučké poodhalování různých tajemství Carlových souputníků, ale i na vývoj přátelství mezi hlavními postavami. Takže je to vlastně takový příjemný žánrový zážitek s bonusem společenského přesahu.

Praskliny review

09.07.2020 Verified purchase

Nevšední zážitek

Největší přednost Prasklin je rozhodně to, že se bytostně týkají naší současnosti. Je to taková trošku sociologická sonda, nejvíc to na mě působilo při scénách z pracovního prostředí. Třeba postava ředitelky je v tomto směru efektivní. Zároveň mě na začátku upoutalo výstižné představování jednotlivých postav (celý ten začátek pro mě byl asi nejzábavnější) a bavila mě práce s jazykem - třeba používání smyslových vjemů při obecných charakteristikách postav. Ačkoliv je kniha ve své druhé polovině hůře uchopitelná a nenabízí zázračný a vše vysvětlující závěr, je podnětná. V sousedství ostatní současné české prózy spíš nevšední, ale to je jenom dobře.

Ono lehké odosobnění, které místy Tereza Dočkalová nasazuje, mi vůbec nevadilo. Souznělo totiž s textem a její "angažovaná" poloha (kterou známe třeba z Artemis) by sem neseděla.

Chirurg Rating

01.07.2020 Verified purchase

Smrtka review

21.06.2020 Verified purchase

Když režijní zpracování dobře funguje

O Smrtce jsem na několika místech četla, že má potenciál oslovovat mnohem více generací a typů čtenářů, než jimž je primárně určená. Po poslechu s tím člověk musí souhlasit. Už rozumím té popularitě, kterou kniha má, a přestože od dob školní docházky, kdy jsem podobné texty hltala, se moje čtenářské preference několikrát posunuly, byl to mile strávený čas. Na audioknize je potom moc fajn její režijní zpracování. Jde třeba i o drobnosti - ačkoliv příběh vypráví Vasil Fridrich a Janě Strykové byly svěřeny zápisy z deníků různých smrtek, je to ona, kdo čte nadpisy kapitol a kdo převezme hlas Citry ve scéně, která se celému příběhu vymyká. Dohromady to všechno krásně funguje. Posluchač se orientuje krásně vzhledem k tomu, že Fridrichovi se daří držet nastavené hlasy postav. Stryková má v tomhle směru těžší pozici, protože pointa v podobě toho, kdo je autorem daného zápisku, má přicházet až na konci. Ale vybalancovat se jí to docela daří. Jo, bylo to fajn.

Plachetnice na vinětách review

09.06.2020 Verified purchase

Civilnost projevu

Na obsazení Vandy Hybnerové se ukazuje, jak funkční může být generační soulad mezi hlavní postavou a interpretkou. Hybnerová totiž k Marii typově skvěle sedí, a je tomu tak zejména díky přirozené civilnosti jejího projevu. K tomu přispívá i ztvárnění vedlejších postav - ty totiž Hybnerová neodstiňuje nijak přehnaně, používá spíš potřebný tón a třeba u postavy Mariiny sestry Veroniky to funguje moc dobře, posluchač se potom v jejich rozhovorech (které se v knize objevují pravidelně a někdy se jako refrén opakuje i jejich obsah) pohodlně vyzná.

Román sám je pak výřezem jednoho roku v životě rozvádějící se docentky literatury s kořeny na jihočeském venkově. Je to vlastně zachycení přelomového roku člověka ve středním věku a jsou do toho zamotané všechny motivy, které k tomu patří (chřadnutí a odcházení rodičů ve stejné době, kdy se děti stavějí na vlastní nohy, uvažování o vlastním životě a o tom, nakolik jsou ještě možné nějaké změny apod.) Skladba románu čtenáře Hájíčkových knih vůbec nepřekvapí, ale je to fajn.

Úzkosti a jejich lidé review

24.05.2020 Verified purchase

Vracející se téma rodičovství

V nejnovějším románu se Backman od docela závažného Medvědína (a jeho pokračování) vrací k lehčímu žánru. Konkrétně se tady pohybujeme někde mezi humoristickým románem, groteskou a taky tak trochu detektivkou. Některá témata, která byla důležitá v Medvědíně (a nejenom tam), se nicméně opět vracejí. Konkrétně se ukazuje, jak nesmírně důležité je pro Backmana téma rodičovství. A že umí vyhmátnout pocit, u kterého vás překvapí, že ho s sebou zcela běžně nosíte, jen jste o tom vlastně natvrdo nevěděli. U Úzkostí už jsem měla malinko problém se sklouzáváním k patosu (přeci jenom se to nakonec rozmotá k dobrému konci), ale Backman to ještě jen tak tak vybalancoval. Opravdu mě bavila jeho vypravěčská manipulace se čtenářem (neboli posluchačem).

Hlasový projev Otakara Brouska se moc hodí. A kromě několika mladých žen, jejichž ztvárnění pro mě bylo na hraně karikatury, si dokázal poradit i s nadměrným množstvím postav. Ona je otázka, jestli si můžete nebo nemůžete dovolit ztvárnit postavu jako karikaturu, když je ona postava součástí grotesky, která na určitých stereotypech v chování staví. Asi věc vkusu každého posluchače.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Disney - Na vlásku, Malá mořská víla Ariel, Popelka review

14.05.2020 Verified purchase

Na vlásku trochu jinak, a přece stejně

Audioknihu jsme pořizovali hlavně kvůli pohádce Na Vlásku, jejíž filmovou verzi má čtyřletá dcera moc ráda. Vzhledem k tomu, že se příběh dějově drží předlohy, takže je pro ni jednodušší si vyprávěný příběh představit a vydrží krásně poslouchat. Takže jako alternativa k filmu to velmi dobře funguje. Ačkoliv je Locika zdaleka nejoblíbenější, celkem ji baví i další dvě pohádky.

Rosemary má dětátko review

13.05.2020 Verified purchase

Herectví nebo interpretace?

Atmosféra celé audioknihy je bezesporu skvělá, zakládá ji už výborný text a ještě posilují hudební předěly. Pavla Beretová čte velmi sugestivně, ale musím se přiznat, že na mě osobně bylo té interpretace (možná spíš toho herectví) místy příliš, některé postavy (třeba sousedka Minnie) na mě působily jako na hranici karikatury. Možná to byl ale záměr a polohy jednotlivých hlasů měly zdůraznit zdánlivou absurditu příběhu.

Někdo cizí v domě review

09.05.2020 Verified purchase

Když se soustředíme spíš na postavy než detektiva

Ačkoliv anotace zdůrazňuje nečekané zvraty, tak zase tak nečekané nejsou, a příběh ani neoplývá nějakou nadprůměrnou originalitou. Nicméně, půjčíme-li si další formulaci z anotace, dostane se nám tu opět rodinného (nebo možná sousedského?) dramatu. A připadá mi, že na tom to u autorčiných knih stojí nejvíc. Lidé žijící těsně vedle sebe (ať už v jednom domě, nebo přes ulici), kteří si sice vidí přímo do talíře, ale stejně nikdy nemají šanci vidět ani vědět všechno. Ani zdaleka. Někdo cizí v domě je velmi lehká a zábavná záležitost, která stojí na popisu postav, jejich různých vztahů a rozpoložení. Ony jsou tím, na co se tu soustředíme. Postava detektiva je tu opět spíš nenápadná a rozhodně vedlejší, což může být osvěžující. A opět je tu režijně dobře a zajímavě zvládnuto střídání mužského a ženského hlediska v podání obou interpretů.

Dopisy Milady Horákové z pankrácké cely smrti Rating

11.04.2020 Verified purchase

Dívka, která spadla z nebe review

11.04.2020 Verified purchase

Rychlý konec mladistvé bezstarostnosti

Lucie Pernetová dokáže ze svého hlasového projevu vymáčknout přesně tu mladistvost, bezstarostnost a snad i naivitu, která je pro Marian z prvních kapitol příznačná a jejíž střet s nebezpečným (ale pro čtenáře velmi atraktivním) prostředím válečné Francie a následná proměna pro mě byla jednou z nejzajímavějších poloh Mawerova románu. S mužskými postavami to vždycky tak skvělé není, ale až na okamžik, kdy se prvně objeví Benoit, to nikterak rušivé není. Motiv vědec a jeho atomová bomba je v románech z druhé světové války taková dost běžná věc, ale Mawer staví především na síle charakterů svých postav. A na těch se válečná situace i její různé proměnné ukazují celkem zdařile.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Skrytá těla review

11.04.2020 Verified purchase

Od knih k filmům a mírnému zklamání

Už první kniha s Joem Goldbergem výrazně pracovala se sociálním rozdělením společnosti a tady je to ještě mnohem výraznější. Vlastně je to základní stavební kámen. Bohužel na ten úkor se trošku ztrácí to překvapivé a výrazné kouzlo, které pro mě osobně měl román "Ty". Jsme pryč z knihkupectví, ze všemožných literárních odkazů zbyl jeden Rothův román, aby převážily filmy hollywoodského ražení, a nejzajímavější na tom všem nakonec je, jak to teda s Joem dopadne. Což pro mě bylo bohužel málo. Jan Zadražil to táhne pořád stejně dobře, ale z vlastního stínu knihu zkrátka nevytáhne.

Manželé odvedle review

01.04.2020 Verified purchase

Průměrně dobrý psychologický thriller

Hodně chváleným, reklamovaným a vyzdvihovaným titulům se někdy stává, že bývají průměrné. A Manželé odvedle jsou průměrně dobrý psychologický thriller. Někdy máte ale přesně na něco takového náladu, takže možná asi není na místě kritizovat nepovedené drobnosti a možná ani ty nepravděpodobné zápletky. Co pro mě bylo zajímavé, bylo dávkování postavy hlavního vyšetřovatele. Víme, že je chytrý, víme, že má dobrý odhad, že dokáže číst v lidech, a tak na něj podvědomě celkem spoléháme, ale jinak toho o něm zase tolik nevíme. Ani o podrobných postupech práce na případu. Autorka se místo toho soustředí na psychické rozpoložení a chování jednotlivých aktérů. A na konci to díky tomu může docela pěkně zafungovat. Druhá zajímavá věc jsou nepravidelně se střídající interpreti. Ačkoliv mě to nejprve jako posluchače překvapilo, protože na rozdíl od ich-formového vyprávění jednotlivých postav (které tu nenajdete) zde realizované vyprávění ve třetí osobě přirozeně nevybízí k volbě více interpretů, rozdělení partu na "ženské" a "mužské" tu vytváří docela pěkné napětí. Možná i díky "chlapáckému" tónu Libora Hrušky. Možná i proto, že jedním z okrajových témat románu je mateřství.

Žena filmového kritika review

26.03.2020 Verified purchase

Když to sedne

"Deníkové zápisky" se tady ukázaly jako skvělý formát pro audiozpracování. Iva Pazderková dodává už tak osobitému stylu autorky odpovídající klid a cynický nádech. Asi zkrátka jednoduše záleží na tom, jestli vám to sedne. U mě se to podařilo dokonale. Oceňuji smysl pro nevtíravý humor, schopnost nenápadně ilustrovat přítomnost nás všech a přirozenou lehkost pera. A to jinak humoristické ani blogové literatuře zas tak neholduji. Je mi nakonec trošku líto, že to tu Literu nevyhrálo, protože v mých očích žena filmového kritika navzdory neoddiskutovatelné závažnosti tématu alkoholičku překonává.

Řeka v temnotě review

06.03.2020 Verified purchase

Civilnost Vasila Fridricha

Moc povedená záležitost. Civilní, a přece (nebo právě proto?) sugestivní podání Vasila Fridricha textu založenému na skutečných událostech opravdu svědčí. Fridrich se nesnaží být srdcervoucí ani dojemný, emoce dávkuje jen tolik, kolik je potřeba, což je dobře zejména proto, že situace popisované v knize jsou natolik existenčně závažné, že na emoce už nezbývají síly. Nejedná se o román, a přesto kniha pracuje s podstatnými motivy a zdařilou gradací. Díky tomu to takřka románový příběh je. Jen samý závěr se neodbytně připomene tím, že románové konce se od těch skutečných někdy hodně liší. Celé je to obohacující a stojí to za poslech, rozhodně.

Zapomenutá vražda review

01.03.2020 Verified purchase

Skvělá spolupráce tří hlasů

Ačkoliv nemůžu říct, že by mě Vražda na faře v podání Otakara Brouska mladšího cele uchvátila, byla jsem nadšená interpretačními vstupy Růženy Merunkové. Zapomenutá vražda vychází z téhož nápadu a ještě jeden hlas navíc přidává. Příběh je rozhodně mladistvější a svěžejší než Vražda na faře a přitom ve všech ohledech velmi christieovský. Vyznačuje se adekvátním množstvím dostatečně od sebe odstíněných postav, základním a vlastně jednoduchým příběhem, a co se týče audioknihy, tak i skvělou režií. Jitka Ježková dokáže dobře odstínit vlastní přímou řec od ostatního vyprávění (drobné prohřešky u některých postav nechme stranou) a Jan Meduna s Růženou Merunkovou se potom ve společných replikách starají o milý dramatický zážitek. Poctivá práce.

Vrány review

26.02.2020 Verified purchase

Jen kdyby to nebylo tak černobílé...

Bohužel nesdílím bezvýhradné nadšení, které kolem Vran všeobecně vládne. Petra Dvořáková umí psát nesmírně autenticky a text má dobře řemeslně zvládnutý. Jen ty postavy, jakkoliv jsou situace, v nichž se pohybují, uvěřitelné, plní celkem stereotypní plán. A to je činí černobílé. Čtenáři tak může chybět kousek nějakého zpochybnění. A v sounáležitosti s tím působí i interpretace. Veronika Kubařová je jako Bára celkem odpovídající, ale Andrea Černá možná až příliš "hraje", její výkon je velmi exaltovaný. Vrány zpracovávají důležité téma, což je určitě záslužné, nicméně jim škodí pohádkové rozložení rolí.

Rodinné povídky review

24.02.2020 Verified purchase

Takové lehké poslouchání

Problém tematicky zaměřených povídkových sbírek je, že někdy budí dojem psaní na objednávku. Nicméně je to takové jednoduché a místy i milé poslouchání. Atmosférou to u mě vyhrál Miloš Urban a tradičním citem pro psychologicky výstižné vzájemné neporozumění Petra Soukupová. Příjemná byla i povídka Ani Geislerové. Co se zároveň docela podařilo, je generační rozložení interpretů. Mladistvý hlas Jitky Ježkové krásně sedí k mladým maminkám i ženám rodinou zatím nepoznamenaným, oproti tomu Martina Hudečková dokáže do povídek dostat i potřebnou (jakkoliv textem někdy zpochybněnou) vyzrálost.

Vzkaz v láhvi review

20.02.2020 Verified purchase

Příjemná záležitost, jakkoliv by neškodilo škrtat

Vzkaz v lahvi se honosí takřka dvojnásobným rozsahem než první Žena v lahvi. Dovoluji si odhadnout, že je to zejména díky jedné hlavní charakteristice celé série z oddělení Q, a to je soustředění se na konkrétní sociální rozměr. Zde ono téma zastupují náboženské menšiny a sekty, jimž je (společně s pachatelovým příběhem) ponechán obrovský prostor. Skoro by se řeklo, že už to knize nesvědčí a neškodilo by trochu škrtat.

I tak jde ale o zdařilou detektivku v již důvěrně známém podání Igora Bareše, který se s každým dalším dílem s postavami sžívá víc a víc. Většinu knih z oddělení Q mám čtenářsky za sebou a posluchačské návraty k nim jsou velmi příjemné.

Přes matný sklo review

07.02.2020 Verified purchase

Jak život plyne kolem

Petra Hůlová má asi silnější kousky, než je Přes matný sklo, ale i tak si myslím, že tento komorní příběh, možná lépe řečeno výsek života jedné rodiny, zaslouží ocenit. Celé to stojí na vzájemně doplňovaném obrazu matky a syna, kteří, ač si jsou z různých důvodů vzdáleni, ve svém životě prožívají variantu téhož, co navíc zřejmě dříve nebo později potká takřka každého, a to (zjednodušeně řečeno) pocit života, který prosvištěl kolem, aniž bychom si všimli, že se to stalo tak rychle. Přičemž ten pocit může souviset jak se stárnutím, tak s promarněnými příležitostmi a postupně opadávající představou, že to velké je teprve před námi. Sugestivněji na mě působila Hana Kofránková, ale obecně to mezi interprety dobře funguje. To generační odstínění, podstatné pro text, díky nim vystupuje výrazněji.

Zabijáci review

04.02.2020 Verified purchase

Napětí se společenským rozměrem

Zatímco v Ženě v kleci jsme sice sledovali, co se s obětí během doby, kdy byla pohřešovaná, děje, ale totožnost pachatele jsme mohli jen hádat, v Zabijácích je posluchači prakticky od začátku jasné, koho je potřeba nejen dopadnout, ale zejména usvědčit. Tradiční hra na kočku a na myš je ještě okořeněná tím, že probíhá nejenom mezi vyšetřovateli a pachateli, ale i mezi pachateli navzájem. Vůbec to ale nevadí a nijak vás to neokrádá o napětí. Sice totiž víme kdo, ale nevíme, jak a proč. Navíc je to celé vyváženo něčím dalším. Ještě více se tu totiž nadhazují konkrétní společenská témata, v tomto případě je to zejména násilí a privilegovanost určitých sociálních vrstev. Není to sice tak propracované jako třeba u Larssona, ale i tak to potěší a román ozvláštní. No a Igor Bareš je taková třešnička na dortu.

Žena v kleci review

23.01.2020 Verified purchase

Příběhy se sociálním rozměrem

Když jsem před lety začala číst kriminální romány Jussiho Adlera-Olsena, líbilo se mi, že kromě postupů vyšetřovatele většinou nějakým způsobem mapuje i osudy oběti či pachatele. Vzhledem k tomu, že se Carl zabývá především starými případy, samozřejmě dává smysl osvětlit, co se během let "odložení" dělo. Zároveň mě bavil i sociální rozměr jednotlivých příběhů. Jednoznačnou výhodou prvního dílu je nápad s tlakovou komorou, který autorovi umožňuje (sice dost nepravděpodobně, ale čtenářsky atraktivně) vytvořit napínavý závod o čas.

Audiozpracování je moc příjemná záležitost, Igor Bareš se k postavě hlavního vyšetřovatele velmi hodí, ale zároveň dokáže při vyprávění ve třetí osobě udržet patřičný odstup.

Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude review

23.01.2020 Verified purchase

Skvělý koncept posmrtného života s několika "ale"

Upřímně přiznám, že největším lákadlem k poslechu pro mě byl předchozí zážitek se skvěle režijně zvládnutou audioknihou Stará dáma vaří jed. A ta by při srovnání spolehlivě zvítězila.

Koncept posmrtného života, jak ho Paasilinna popisuje, je prostě skvělý. Zejména způsob, jímž řeší problém nekonečného množství duchů z několika posledních tisíciletí, kteří by logicky museli obývat náš svět. Tímto pojetím si zároveň vytváří prostor pro různá náboženská zamyšlení okořeněná příznačným nadhledem. Hlavní hrdina se totiž vedle "anonymních" nebožtíků setkává i s řadou známých osobností, papežem počínaje a Ježíšem nekonče. Text ovšem často působí spíš jako sled epizodických setkání a ani anotací proklamovaná milostná linka příběh neudrží dostatečně pohromadě. Kromě toho působí její nakonec velmi rychlé vyvrcholení tak nějak nelogicky.

Otakar Brousek je velmi příjemný interpret, nicméně osobně mám problém s obsazením herců, kteří se věkově příliš odlišují od postav, jež mají ztvárňovat. Příběh vyprávěný v první osobě třicetiletým mužem šedesátiletý interpret zkrátka posouvá trochu jinam.

Letopisy Narnie 4 – Princ Kaspian review

13.01.2020 Verified purchase

Zkoušky víry

V Princi Kaspianovi jsou dva motivy, na kterých se dá krásně stavět a které čtenáři i posluchači jistě ocení: jednak je to motiv magické stránky světa, která je kvůli různým hrozbám nucena zůstat skryta, ale zachovává si dostatečnou sílu na to, aby přežila; jednak myšlenka různého plynutí času ve dvou různých světech, která se tu krásně využívá. Horší už je to s těmi zkouškami víry, kterých na ateistu začíná být až přespříliš.

Miroslav Táborský už k Narnii jednoduše patří a z vysokého standardu nikterak neslevuje.

Jáma review

08.01.2020 Verified purchase

Hořká pachuť ze závěru

Už v souvislosti s Kříďákem se hodně skloňovalo jméno Stephena Kinga (pokud se nepletu, tak si zasloužilo i "čestné" místo na obálce). U Jámy to platí snad dvojnásobně. Atmosféra malého města s pokřivenými vztahy, pomalé tempo vyprávění a příjemné soustředění na načrtávání hlavních postav, to všechno se tu opakuje. Potud je to fajn. Vlastně po velkou část knihy je to fajn.

Za mě však jedno velké ALE. A tady asi budu trošku prozrazovat, takže varuji před dalším čtením :)

Hlavní motiv vypůjčený ze Řbitova zvířátek je do očí bijící. Což by nemuselo vadit, kdyby se s ním nějak důkladněji pracovalo. Jenže zůstává prostě jen vypůjčený. A nahořklou pachuť bohužel zanechává i konec. Můžeme přitom zůstat u toho srovnání s Kingem. Protože tam, kde King nechává (přinejmenším v klasických pracích) postavy vymáchat v důsledcích vlastních činů či bezvýchodnosti situace, to J. C. Tudor všechno řeší velmi rychle, místy snad až zbrkle a ještě s pokulhávající pravděpodobností. Což je vzhledem k načrtnutému příběhu škoda.

Vasil Fridrich to celé pozvedává. Je skvělý a výborně pracuje s atmosférou i trochu nejasným charakterem hlavní postavy. I díky němu si posluchač minimálně první polovinu užije.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Klub divných dětí review

29.12.2019 Verified purchase

Fanoušek Soukupové nebude zklamán

Stejně jako předchozí tituly pro (nejen) dětského čtenáře/posluchače působí vyprávění i dialogy velmi autenticky. Soukupové se vždy dařilo nahlížet (obzvláště) do dětského nitra bez nějakého zvláštního přibarvování, idealizace či zjednodušování. To platí i zde. Mezi řádky a nejvíc prostřednictvím Mily, která příběh otevírá, je nám tu sdělováno, že zůstávat mimo hlavní proud je v pořádku.

Vypravěči se během příběhu nepravidelně střídají, přičemž jejich party se časově překrývají, takže na některé situace se nám dostává hned několika pohledů. Na vícehlasou četbu je text jako dělaný. Jednotlivým interpretům, jakkoliv jsou všichni dospělí, ty děti docela věříte, a přitom se jim většinou daří onu dětskou notu nepřehrávat. Snad občas s výjimkou Petra, ale ten na to má alespoň jako nejmladší ze všech dětí trošku právo.

Fanoušek (zřejmě ani dospělý) Soukupové tak nebude zklamán.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti review

29.12.2019 Verified purchase

"Drobná" úskalí audioverze

Přestože pro nezasvěceného čtenáře/posluchače působí celá série jako fantasy vyprávění pro děti, je příběh sirotčince slečny Peregrinové o dost temnější, než jsem očekávala. Ale musím říct, že celý koncept je příjemně vymyšlený a že se mi líbilo nenásilné propojení s dějinami dvacátého století.

Audioverze románu však má hned dvě úskalí. První je fakt, že v papírové podobě je docela důležitá její vizuální část. Jakkoliv text přiložené fotografie popisuje, stojí-li tyto fotografie (které jsou navíc pro děj určující) hned vedle textu, neoddiskutovatelně se podílí na výsledném dojmu. Na to hlasové projevy sebenadanějšího interpreta zkrátka nestačí. S tím si však tvůrci těžko mohou poradit a jednoznačně to není důvod proto, aby audio nevzniklo (to samé bychom asi mohli tvrdit u dětských knih, jakkoliv tam se v textu tak často nesetkáváme s přímými zmínkami o konkrétním obrazovém doprovodu).

Druhé úskalí je (minimálně pro mě) věk interpreta. Jsou texty, kde věkový rozdíl mezi interpretem a postavou do uší nebije, ale pokud román do jisté míry vychází z generačního zařazení hlavního hrdiny, může to působit rušivě. Ačkoliv jinak interpret Sirotčince odvádí svou práci víc než dobře, v určitých situacích tato skutečnost prostě zkrátka drhne. Obzvláště když román staví na tom, že postavy vypadají na jiný věk, než jim skutečně přísluší.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Ty review

25.12.2019 Verified purchase

Nejen thriller

Pouhá nálepka psychothriller, v poslední době často nadužívaná, by zde znamenala značné zjednodušení. Neříkám, že svým žánrovým zařazením sem román Caroline Kepnes nezapadá, nicméně rozhodně nejde o prvoplánovou žánrovou záležitost, která si vystačí s gradací, nejistotou, napětím a náhlými (a často ne zcela uvěřitelnými) zvraty. Jako posluchači je vám od začátku jasné, jak to s Joem vlastně je. Jeho postava je nicméně skvěle vystavěná a autorce se bezesporu daří navzdory veškerým objektivním skutečnostem vyvolat k sečtělému psychopatovi sympatie.

Ačkoliv román svým názvem avizuje druhou osobu, nejde o vyprávění v druhé osobě, jako se o něj snaží třeba náš český Jan Němec v Dějinách světla, protože vypravěč zde nezastírá svoje "já". Je ale jasné, že románový svět a tím pádem i hlavní postava jsou vytvářeny ve vztahu k někomu jinému, k objektu Joeovy obsese. Autorka s touto skutečností pracuje natolik obratně, že hrdinova nespolehlivost je sice naprosto okatá, ale přitom docela funkční. Románu potom svědčí i četnost literárních odkazů a jemná práce se sociálním uspořádáním americké společnosti. Poslední jmenované se skvěle zrcadlí v postavě Beck a jejích potížích najít ono právoplatné místo ve světě. Ty potíže spočívají především v tom, že sama vlastně nemá tušení, kde by takové místo měla hledat. To jí ovšem nebrání udělat všechno pro to, aby ho získala. Oba hrdinové spolu zkrátka rozehrávají působivou hru, která má ambice místy překonávat žánrové hranice. Nicméně jde pořád o thriller.

No a Jan Zadražil tomu jen přidává na přesvědčivosti. Jeho přirozeně tvrdý hlas Joea skvěle modeluje, dává mu dostatek skálopevného přesvědčení, které ale dokáže ustoupit emocím. Nikde nepřehání a hlavní postavě tak dělá velkou službu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Životní terno review

17.12.2019 Verified purchase

Backmanovská jednohubka

Rozhodně je to takové backmanovské. Krátké, ale přesto celkem výživné zamyšlení nad tím, co po nás zůstává na konci našeho života a jakou to má hodnotu, možná není tak komplexní jako jiné autorovy texty, ale nějaký ten vypravěčský oblouk tam najdete. Čtenář se pořádně seznámí jen s hlavní postavou, ostatní okolnosti včetně postav a událostí jsou spíš jen v naznačených konturách, nicméně záměrem zde zřejmě ani tak nebylo podat ucelený životní příběh jako jednu drásavou myšlenku.

V Medvědíně i následném pokračování je Pavel Soukup skvělý. A byl by i zde, kdyby byl tento příběh vyprávěný ve třetí osobě. Soukup tu stále používá onen klidný a zobecňující tón, který v Medvědíně skvěle fungoval, protože příběh popisoval sice nesmírně zasvěceně, často pronikavým pohledem jednotlivých postav a za přítomnosti emocí, ale stále zvenku. V Životním ternu Backman vševědoucího vypravěče vyměnil za ich-formu hlavní postavy a tam je pak pro mě Soukupovo podání trošku matoucí a ne tak přesvědčivé jako jinde. Hlavní postava tu přeci jen zažije životní otřes, a proto by možná stalo zato tím smířením, které je z interpretova hlasu cítit celou dobu vyprávění, trošičku šetřit a schovat si jej třeba až na konec.

Teorie podivnosti review

16.12.2019 Verified purchase

Podivnost žánrů i vyprávění

Teorie podivnosti se tak nějak podivně houpá mezi náznaky různých žánrů. Navzdory zabudované detektivní zápletce nejde úplně o dílo vystavěné na ději. Svižné vyprávěcí tempo vychází z líčení a především interpretace světa, který hrdinku obklopuje. Člověk by po prvních kapitolách mohl čekat, že se bude text vyprazdňovat, ale kromě zábavných úvah jsou v něm natolik chytře rozmístěné informační body, které ho polehounku někam posouvají, že se tak nejspíš nestane. Vypravěččina životní realita (a v podstatě svého druhu generační výpověď) je podávaná se sympatickým nadhledem, který se Jitce Ježkové podařilo skvěle vystihnout. (To mě vlastně docela překvapilo, protože její medový hlásek jsem si zpočátku s anotací knihy spojovala jen stěží). Kniha ani na konci nepřináší nějakou velkou gradaci, jednotlivé linky, než aby se uzavřely, spíš tak nějak dál plynou, ale čtenář či posluchač si zřejmě nebude stěžovat, protože byl už v průběhu knihy odměněn originálním a podnětným vyprávěním samým.

Zlá krev Rating

01.12.2019 Verified purchase

Spáčka a vřeteno review

01.12.2019 Verified purchase

Jednohubka na nedělní odpoledne

Výběr dvou pohádek, které spojit dohromady, tu je vlastně docela smysluplný. Obě totiž propojuje motiv magického spánku. Zatímco jednu vnímáme jen skrze její postavy retrospektivně, druhá se odvíjí přímo přes našima očima, v případě audioknihy samozřejmě ušima, a její průběh je netypický. Přestože začátek celého příběhu je pojat celkem tradičně, pointa má za úkol překvapit. To se jí daří, nicméně myšlenka, na které staví, by přeci jen mohla být trošku víc rozvinutá. Celé je to ale taková docela chutná audioknižní jednohubka na nedělní odpoledne.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Pohádky ze ZOO review

01.12.2019 Verified purchase

Kasuáři slaví úspěch

Pro dětského posluchače je velmi příjemné střídání vyprávěných a zpívaných částí. Konkrétně pohádky jsou potom nápadité, ne příliš dlouhé a místy docela pěkně vypointované. Kromě zvířat, které si s dětmi jako obyvatele ZOO běžně vyjmenováváte, se dozví o těch, o nichž pravděpodobně ještě neslyšely. U nás mají docela úspěch kasuáři. No a plusem je samozřejmě i již zmiňovaná osobitost jednotlivých interpretů. Vlastně jsem byla až překvapená, jak rychle si naše malá audioknížku oblíbila.

Kirké review

28.11.2019 Verified purchase

Dobře upředený příběh

Už ve své první knize Madeline Miller dokázala svou vypravěčskou obratnost a zároveň schopnost udržet příběh pohromadě. Příběh je u řecké mytologie jedním z nejpodstatnějších pojmů. Autorka staví příběh své hrdinky uvěřitelně a už od jejích útlých let k sobě skládá události, které se podílely na tom, že se stala tím, kým se stala. Tato provázanost je pro čtení/poslech důležitá, protože zaručuje jistou konzistenci. Vzhledem k dlouhému božskému životu totiž román nemá běžnou strukturu s vyvrcholením. Spíš tak nějak plyne staletími a zaplétá do osudu bohyně Kirké osudy dalších slavných postav řecké mytologie. Nejsem natolik poučená, abych hodnotila autorčinu přesnost, ale minimálně působí velmi poučeně.

Petra Špalková dle mého nejvíc svědčí textům psaným v ich-formě. To Kirké naštěstí je a dohromady to holkám pěkně funguje.Vlastně naprosto chápu čtenářskou popularitu této i předchozí knihy. Je to román, do kterého se s chutí ponoříte pro příběh samý. A ačkoliv nejde o nikterak závažné či dechberoucí dílo, je to s ním příjemné.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Otčina review

28.11.2019 Verified purchase

Od fanouška nezkrácených verzí.

Přestože nejsem úplně nadšený a tím pádem ani zběhlý posluchač dramatizací (zkrátka tak nějak dávám přednost nezkráceným verzím, kde je dostatek času na všechny podrobnosti), Otčina rozhodně má atmosféru. Ilustrační zvuky jsou možná místy příliš hlasité, ale chybějící knižní upovídanost spolehlivě zastupují. Vše je velmi přehledné. Jinak si stačí přečíst seznam interpretů, aby bylo člověku jasné, že půjde o profesionální výkony. Každá postava tak má své tělo a tvar, což při běžné četbě samozřejmě není zvykem. A je to tak právě proto, že tento formát už je více záležitost herectví. Hlavní interpret Jiří Vyorálek onu atmosféru prakticky vytváří a ke své postavě se nesmírně hodí. I volba těch ostatních do jisté míry trefně předurčuje jejich charaktery.

Alternativní historie je velmi choulostivá věc. Tolik propastí, do nichž lze sklouznout. Tady to ale nejsou pouhé kulisy, s tématem se pracuje napříč všemi možnými složkami příběhu, zápletka i postavy jsou se svým prostředím neoddělitelně srostlé. A to je asi největší kvalita Otčiny, díky které odpustíte jistou předvídatelnost.

I já jako fanoušek těch upovídanějších verzí můžu doporučit.

Ve službách zla Rating

28.11.2019

Kaštánek review

07.11.2019 Verified purchase

Ze stereotypu se klube fajn příběh

Zkušený vyšetřovatel, který přichází k týmu zvenku (v tomto případě z elitnějšího oddělení), příliš nevychází s autoritami a ještě ke všemu si nese nějaké to osobní břemeno, je v detektivních příbězích poslední doby už trošku stereotyp, což tak nějak kalí dojem z první části knihy. Intelektuální i skutečné honičky s pachatelem, který vypadá, že je vždy o krok napřed, ale většinou táhnou a v případě Kaštánka se autorovi celkem daří držet text pohromadě, aniž by utíkaly dějové linie, něco nedávalo smysl nebo aniž by vše působilo příliš kostrbatě. Nejsilnější částí je potom rozřešení, které je napínavé, vyvolává otázky po osobní odpovědnosti a přitom není úplně přitažené za vlasy. Kaštanoví panáčci jsou navíc skvělý nápad. Obzvláště ve chvíli, kdy se propojí minulost s přítomností.

Zuzana Kajnarová dává textu všechno, co potřebuje, a přitom si drží takový chladný vypravěčský odstup, který se ke studené a ponuré atmosféře knihy krásně hodí.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Bratři Lví srdce review

06.11.2019 Verified purchase

Všechno dopadne dobře

Zprostředkovat dětem skutečnost smrti není úplně lehký úkol a knih, které by se s tímto tématem vyrovnávaly, nejsou žádná kvanta. Bratři Lví Srdce jdou přímo a vlastně s krutostí (smrti ostatně vlastní) rovnou k věci, ale potom velké neznámo přetaví v pohádkový příběh, který nám má ukázat, že i v tom neznámu se mohou skrývat mnohá dobrodružství a že nejdůležitější je zachovat klid a víru v dobré konce. Závěr knížky vlastně znovu překvapí a vyvolává velmi smíšené dojmy. Čtenář/posluchač se asi nedokáže neptat sám sebe, jestli to bylo opravdu nutné. Ale na druhou stranu poslední scéna zas a znovu posiluje nutnost víry, že všechno bude v pořádku, ať to dopadne jakkoliv. Což je zřejmě hlavní poselství celé knihy.

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na interpretaci Terezy Kostkové, některé vedlejší postavy v jejím podání mě trošku dráždily, ale to je spíš věc osobního vkusu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Clona review

31.10.2019 Verified purchase

Příjemný, ale ne dost výrazný vývoj hlavních postav

Přestože začíná být trošku únavné, že se terčem vraha pokaždé stává někdo z dvojice hlavních vyšetřovatelů (případně jejich blízkých), stejně jako to neustálé volání ze záhrobí Miiny sestry, Bjork pořád ještě dokáže poutavě vyprávět. Tentokrát mi přišlo, že nevěnoval tak podrobnou a opakovanou pozornost epizodním postavám jako v předchozích dílech, což je pro něj jinak příznačné, ale zase bylo moc příjemné propojení detektivní zápletky s Bratry Lví srdce Astrid Lindgrenové. Oceňuji i to, že u obou hlavních hrdinů konečně dochází k nějakému drobnému posunu v osobním životě, ale ruku na srdce, mohlo by se to dít rychleji. Situace, do nichž se dostávají, jsou totiž pořád stejné (například, že Miu střídavě odvolávají a povolávají do služby, protože si ji jako vyšetřovatelské legendy dostatečně neváží), čímž se celý potenciál Bjorkova románového světa začíná pomalinku, ale neodvratně vyčerpávat. Petra Špalková je tradičně moc fajn.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Pan Buřtík a pan Špejlička review

31.10.2019 Verified purchase

Z banálních situací ke skvělým příběhům

Svěrák má skvěle odpozorovaný svět kolem sebe, a tak dokáže i z banálních situací (často spíš lidských vlastností) ustrojit skvělý příběh. Protože tak nějak dýchá životem. Přesně z toho vychází pan Buřtík a pan Špejlička. Celé je to hrozně milé, nápadité, vtipné, chytré a přitom vlastně hrozně jednoduché. Svěrák má navíc vytříbený cit pro slovo samé, dokáže beze zbytku vytěžit jeho všemožné významy. A to se projevuje i v interpretaci. Tolik pozice dospěláka. Pozice tříleté slečny (opakovaně): Mami, pusť mi zase toho pana Buřta.

Věštba review

24.10.2019 Verified purchase

Rozpačitý výsledek jednoho nápadu

Hlavní myšlenka románu Věštba je jasná už po přečtení anotace. Nakolik nás ovlivňuje vědomí vlastní smrti. Základní a přitom nezopověditelná otázka lidského bytí je zde posílená možným poznáním konkrétního data. Slovo "možné" je tu podstatné zejména proto, že jdete-li datum své smrti zjistit od cikánky, záleží na tom, zda se rozhodnete jí věřit, nebo ne. A co pak se svým životem uděláte. Autorka knihy však zvolila zvláštní kompozici - aby ukázala světy všech čtyř sourozenců a zároveň jejich vzrůstající neporozumění, věnuje se jim postupně jednomu po druhém. Tím ale román bohužel ztrácí soudržnost a s tím, jak jednotlivé postavy odcházejí vstříc smrti, zůstávají některé zápletky a témata tak nějak viset ve vzduchu. Posluchač se musí velmi rychle přeorientovat na jiné prostředí a skočit časem. Zřejmě by to nebyl tak špatný přístup, kdyby to celé drželo pohromadě. Ale chladný odstup, který vládne mezi některými ze čtyřech sourozenců, jako kdyby zůstával i mezi posluchačem a románovým příběhem. Takže ve výsledku má pocit, že tak nějak klouzal po povrchu.

Vzhledem k tomu, že čtyři části jsou psány výhradně hlediskem jednotlivých sourozenců trochu překvapí volba jedné interpretky. Kdyby byly postavy odstíněny různými hlasy (jakkoliv nejde o ich-formu), získaly by přece jenom výraznější tvář. Tereza Dočkalová je fajn interpretka, ale připadá mi, že jí přeci jenom mnohem více sluší právě ich-forma, kde může život vdechnout jedné postavě.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Prašina review

07.10.2019 Verified purchase

"Moderní příběh" s klasickým dobrodružstvím

Vojtěch Matocha dokázal v pravda foglarovském příběhu skvělou věc. Zbavit svět románu moderních technologií a navrátit se tak ke klasickým dobrodružným výpravám plným nebezpečí, kde si jen tak něco nevygooglíte ani se nedovoláte o pomoc, ale zároveň jeho hlavními aktéry učinit děti, které to všechno znají a umějí. A příběh je to opravdu napínavý, navíc tu hrozí opravdové nebezpečí, což v knihách pro čtenáře od devíti let ne vždy najdete. Nakonec nastoluje otázku o tom, co vlastně technologie do našich životů přinášejí. Dělá to ale nevtíravě a nenabízí předem danou jednoduchou odpověď. Což je fajn.

Matouš Ruml se k textu neuvěřitelně hodí. Má mladistvý hlas, jednoduchý přednes, a přitom mě překvapilo, jakým způsobem dokáže odstínit jednotlivé charaktery, zejména různé padouchy.

Povídání o pejskovi a kočičce review

07.10.2019 Verified purchase

Ne snad lepší verze, jen jiná a stále skvělá

Nejprve na rovinu přiznám, že patřím mezi ty, co jsou v týmu starých interpretů pohádek, a na Karla Hogera nedám dopustit, takže mi chvilku trvalo dát nové interpretaci šanci. Nedá se vlastně hodnotit, jestli je lepší, nebo horší. Je to jiné a z toho vlastně plynou i všechna pozitiva. Jednak je toho tam víc než v hogerovské verzi, jednak audioknihu posouvá jinam vícehlasá verze, která vzhledem k charakteru pohádky dává docela smysl. Herci jsou (asi nijak překvapivě) skvělí, dávají svým postavičkám duši, aniž by přehrávali. No a poslední doporučení je od mé dcery (3,5), přestože umí verze pohádek od KH prakticky zpaměti, i dejvické divadlo poslouchá s nadšením.

Hadí doupě review

07.10.2019 Verified purchase

Když Agatha sedne

Nejsem úplně schopná postihnout, kde se v detektivkách Agathy Christie děje to, že mi konkrétní příběh prostě "sedne". Obecně mám její knihy ráda, ale některé z nich spokojeně poslechnu/přečtu a stejně spokojeně je pak pustím z hlavy (třeba Vražda na faře). No a pak jsou tu takové, které nějak záhadně okouzlí, zůstávají v paměti a budí přiblblý úsměv. Hadí doupě je minimálně pro mě ten druhý případ. Nepřítomnost slavného detektiva je celkem osvěžující a rámcový příběh zamilované dvojice, která potřebuje vyřešit vraždu v zájmu ničím neposkvrněné budoucnosti, ji tak nějak vynahrazuje. A vlastně možná ani ne tak dvojice celá, jako její mužská část a vypravěč v jednom. Jeho rozkročení mezi rodinou Leonidesových a policií v textu skvěle funguje. V tomto ohledu mě bavily i jeho přátelské disputace s otcem (detektivem Scotland Yardu). K roli zasvěceně nezasvěceného vypravěče potom významně přispěl interpret. Jeho projev je velmi civilní, je dalek jakéhokoliv přehrávání, ale právě proto se k postavě mladíka, který zpočátku ani neví, k čemu se to vlastně přimotal, jednoduše hodí.

Nebezpečné známosti review

25.09.2019 Verified purchase

Ideální materiál

Asi mě nenapadá lepší materiál pro vícehlasou četbu než román v dopisech. Zde se jedná o klasickou literární látku, která už byla zpracována v desítkách variant, od filmy po divadelní představení. Konkrétně tato audiokniha je ideální na seznámení s původní literární předlohou slavného příběhu. Každý dopis má svého interpreta, takže je pro posluchače připraven takřka divadelní zážitek umocněný kvalitou interpretů. Jiří Dvořák a Vilma Cibulková obohacují své hrdiny o velmi specifický výraz, ale činí tak s dostatečným citem. Klára Issová a Kristýna Frejová jsou ve svých interpretacích velmi výrazné, až to místy může působit jako přehrávání, ale jejich přednes na druhou stranu posiluje vědomí dobové atmosféru a společenského vnímání konkrétních situací. V každém případě jde o velmi poctivě zpracovanou audioknihu, která respektuje předlohu, ale zároveň má velké šance slavné dílo přiblížit současným posluchačům.

Psycho review

17.09.2019 Verified purchase

Nestárnoucí klasika v novém psychopatickém kabátu

Patřím mezi těch několik (málo?) lidí, které Hitchcockův slavný film minul, a audiokniha Psycho tak pro mě byla prvním seznámením s Normanem Batesem a jeho motelem. Z žánrového hlediska jde o fajn záležitost. Jednoduchý a vlastně dost přímočarý příběh vůbec nevadí. Je totiž dostatečně ozvláštněn atmosférou, budováním napětí i prokreslováním postav. (To jej ostatně pojí s dalšími klasickými, především filmovými horory, ty jsou v práci s detailem obvykle excelentní). V případě audioknihy odvádí obrovskou práci interpret. Kajetán Písařovic se do toho totiž skutečně "položil" a onu psychopatickou atmosféru, která se nad knihou vznáší, takřka fyzicky zpřítomnil. Jediné povzdechnutí - v "zápalu boje" jako by občas zapomněl sundat psychopatické ustrojení, třeba když se popisuje postava na hony vzdálená od Batesova motelu. Ale toto povzdechnutí je opravdu malinké.

Mach a Šebestová Rating

27.08.2019 Verified purchase

Mach a Šebestová na prázdninách review

21.08.2019 Verified purchase

Příběhy z nejoblíbenějších

Moje malá zdatná audioposluchačka (toho času 3,5 roku) tuhle audioknihu hodnotí všemi možnými body. Výběr z prázdnin prakticky mapuje její nejoblíbenější díly Macha a Šebestové (nepočítáme-li Horáčkovu angínu a bacily, ale to je zkrátka mezigeneračně nepřekonatelný top!). Má moc ráda večerníčky, a jejich výhoda, že většinou hlas interpreta naprosto stačí k tomu, aby si užila svoje oblíbené příběhy, ke kterým dědeček Tarzan a Jonatánova blecha patří.

Ostrov Entry review

21.08.2019 Verified purchase

Potřebujete detektivní zápletku?

Podobně jako u trilogie z ostrova Lewis detektivní zápletka u audioknihy Ostrov Entry spíše rámcuje rozehrávající se příběh a její nejpodstatnější funkcí je rozhýbat děj, nebo v tomto případě spíš hlavního hrdinu. Převážně pasivní a v životě nepříliš spokojená postava se díky pátrání nejenže ponoří do historie vlastního rodu, ale postupně konečně vyvíjí nějakou aktivitu.

Opět, stejně jako třeba u Muže z ostrova Lewis, se tu otevírá prostor pro historicko-sociální témata. A příběhy těch, kteří jsou dávno mrtví, promlouvají mnohem naléhavěji než tak trochu ztracený detektiv. Příjemně se tu prolíná historie se současností a slovo dostává jakási paměť půdy a krve. Tohle prostě May umí. Čtenář by si mohl říct, že tu detektivní zápletku vlastně nepotřebuje, ale pro Mayovy texty je funkční a tím pádem vlastně nepostradatelná. Hodnota textu je ale jinde.

No a Petr Dvořák je skvělý. Atmosféru buduje přesvědčivě, zejména v pasážích mapujících minulost. Možná proto bych si dokázala představit svěření současného partu někomu jinému. Pak by byl Dvořák jako interpret starých deníků ještě působivější.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Sběratel sněhu review

02.08.2019 Verified purchase

Nadpřirozený prvek do československé reality

Třicátá léta, padesátá léta a současnost. Řeknete si, že půjde o další variaci na stejné téma - zasazování "malých" životních příběhů do "velkých" československých dějin. Do jisté míry to tak samozřejmě je, ale musím se přiznat, že mě román Sběratel sněhu trochu překvapil. Osvěžujícím způsobem působí zejména jeden nadpřirozený prvek, který ozvláštňuje jinak celkem realistické vyprávění. Stejně jako v dalších románech podobného typu je trochu problém, že postavy jsou otroky toho, kam je mají plánované události posunout, a proto mi u nich chyběla větší plastičnost a promyšlenost. Ocenila jsem naopak, že propojení všech tří příběhových linií není absolutně dořečené a těsné, a proto si při poslouchání uvědomujeme, že osudy některých lidí se zkrátka rozpouštějí a ztrácejí a mají asi tak stejnou naději na znovunalezení jako loňský a předloňský sníh, který Dominik tak rád uchovává.

Svěřit každou vyprávěcí linii jinému vypravěči bylo docela funkční (nehledě na to, že jsou všichni opravdu dobří), stejně jako dobově inspirovaná hudba na začátku každé kapitoly, která posluchače dopředu naladí na atmosféru daného období.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Letopisy Narnie 3 - Kůň a jeho chlapec review

17.07.2019 Verified purchase

Na okraji, ale přece součást série

O tomto dílu série se říká, že stojí tak trochu mimo ostatní příběhy z Narnie. Je to pravda napůl. Sice se opravdu jedná o svébytný příběh počínající se přátelstvím mluvícího koně a chlapce, zároveň má ale díky (starým známým) vedlejším postavám a místu děje v sérii jasné místo. Je to příběh zrání a objevování (víc než nového světa spíš sebe sama, a platí to pro koně stejně jako pro chlapce), a možná ještě více než ostatní narnijská vyprávění je to pohádka. Celé je to celkem fajn, Miroslav Táborský si drží svůj standard, ale docela ráda se zase vrátím k pokračování příběhu Narnie jako takové.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Letopisy Narnie 2 - Lev, čarodějnice a skříň review

09.07.2019 Verified purchase

Lze tu vůbec objektivně hodnotit?

Když se řekne Letopisy Narnie, vždycky si jako první vybavím skříň, Lucinku a svítící lampu v zasněženém lese. Je to ten nejznámější díl nejen proto, že se dočkal filmového zpracování, ale hlavně proto, že byl první, s nímž se většina z nás seznámila (ještě než začal Fragment vydávat sérii znovu, čímž dostalo přednost chronologické řazení s Čarodějovým synovcem na počátku). Zároveň je z narážek v textu patrné, že i autor předpokládal, že se bude jednat o čtenářovo první seznámení s Narnií. Proto je to ten nejklasičtější příběh z celé série a zároveň jeden z těch příběhů, k nimž se můžete opakovaně vracet. Proto jej asi nemůžu hodnotit objektivně, protože ho mám zcela subjektivně ráda. Už dlouho.

A nepřestává pro mě ztrácet kouzlo ani ve stabilně kvalitním podání Miroslava Táborského (jen to lví řvaní se mu zas až tak nepovedlo, ale na druhou stranu, kdo by dokázal řvát přesně tak, jak si představujeme Aslana...).

Nulorožec review

09.07.2019 Verified purchase

Je-li Stančík vaše krevní skupina

K Petru Stančíkovi mám takový zvláštní vztah. Hrozně ráda poslouchám, když je s ním někde rozhovor, s naprostou jistotou nakupuji jeho knihy pro děti, ale u knih pro dospělé se vždycky nějak zaseknu. Je to dobře napsané, má to nápad a myšlenku zároveň, je to originální, je to chytré, ale na mě je toho tam zkrátka moc. A platí to i pro Nulorožce. Putování hlavního hrdiny po všech představitelných i nepředstavitelných místech a časech je prostě jedna velkolepá jízda, při které vám autor stihne předat nepřeberné množství informací. A mě osobně to, co na rozsahem ohraničené knížce pro děti oceňuji, na ploše románu bohužel přestává bavit. Ale není to věc kvality, je to věc subjektivních preferencí. Takže Petra Stančíka většinou doporučuji, i když jeho romány moje krevní skupina prostě nejsou.

No a Pavel Rímský, to je přeci jen jeden z nejcharismatičnějších českých hlasů, nicméně nevím proč, ale pořád jsem se nemohla rozhodnout, jestli se k románovému světu hodí, nebo ne. Rozhodně ale umí.

Letopisy Narnie 1 – Čarodějův synovec review

06.07.2019 Verified purchase

A cože bylo vlastně na počátku?

Letopisy Narnie jsem četla už dřív, vždycky jsem začínala u Lva, čarodějnice a skříně, a vždycky jsem si říkala, proč, když se o nich mluví, se většinou na jednom z prvních míst mluví o jejich provázanosti s křesťanskou vírou. Božský princip v podobě ohromujícího lva byl celkem jasný, ale proč se o tom mluví tak často? Po prvním seznámení s Čarodějovým synovcem už tomu rozumím. Scény popisující stvoření Narnie jsou doslova biblické, možná až příliš. Na tom jsou ale Letopisy Narnie založené, že je to pohádka naplněná laskavostí i krutostí, postavená na jasně nastavených hodnotách, které jsou někdy prosazovány s náboženským patosem. Buď je tak přijímáte, nebo ne. Co mi bylo na vyprávění v podání skvělého (ač jsem k němu zprvu přistupovala s nedůvěrou) Miroslava Táborského nejmilejší, bylo osvětlování detailů i obecností, které se později objevují v notoricky známých příbězích. Za všechny lze jmenovat lampu, u které se v dalším díle objeví Lucinka. Ukazuje se zde, jak je tento svět prokomponovaný a jak jsou spolu všechny knihy provázané. Myslím ale, že je dobře, že se za první díl série dlouho považoval právě Lev, čarodějnice a skříň. Objevování Narnie tak bylo totiž mnohem tajuplnější a dobrodružnější.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

DNA review

06.07.2019 Verified purchase

Pár výtek k jinak slušné knize

Zpětně mi trošku připadá, že by se této knize prospělo trošku proškrtat, některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a jako by se text místy točil v kruhu. Nicméně příběh je upředený docela dobře a je příjemné, že vedle policejní práce se věnuje pozornost práci psycholožek a sociálních pracovnic, které pracují s dětmi. Závěr je překvapivý a míra krkolomnosti vyřešení případu celkem snesitelná. Vzhledem k tomu, že se román odehrává na Islandu, což je pro nás docela atraktivní prostředí, jsem u postav očekávala a nadějně vyhlížela trošku větší práci s mentalitou těch, kteří žijí právě na tomto místě. Autorka v tomhle směru spíš klouže po povrchu. Zkrátka mi osobně chyběl větší přesah. Přednes Kláry Cibulkové mi docela sedl, dokázala přiměřeně podpořit ponurou atmosféru budovanou textem, při poslechu jen někdy rušily příliš výrazné zvukové předěly, například v podobě houkající sanitky.

Dokonalé stopy  review

27.06.2019 Verified purchase

Takový příjemný průměr

V konkurenci mnoha a mnoha thrillerů a detektivek, které vycházejí, jsou Dokonalé stopy vlastně běžnou záležitostí. Zároveň s celkem sympatickými inspektory (obdařenými vlastními příběhy, které se budou nejspíš plynule táhnout všemi díly, a drženými v jakémsi prapodivném milostném napětí, které má donutit číst/poslouchat dál) sledujeme vraha a jeho pohnutky i osobní příběh, a na závěr se nám dostane klasické honičky za záchranu života někoho, koho jsme si během čtení/poslouchání stihli celkem oblíbit. V rámci svého žánru průměr, ale vlastně docela příjemný.

S interpretací Jana Šťastného jsem se setkala poprvé a podobně jako u ostatních interpretů, kteří mají za sebou bohaté zkušenosti s dabingem, jde o poctivý, profesionální přednes. To, že je jeho hlas z podstaty příjemný, asi není nutné vyzdvihovat. Jen mi možná chybělo nějaké odlišení hlasové polohy v pasážích týkajících se vraha a těch, které mapují počínání hlavních hrdinů. Tam by možná stálo za to (stačilo by v některých momentech) ten vážný a dramatický tón poněkud odlehčit.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Eleanor se má vážně skvěle review

17.06.2019 Verified purchase

Držet palce hlavní hrdince

Přijde mi, že se moc často nepotkávám s knihami (ať už v jakékoli podobě), které by byly milé, vtipné, dobře prokomponované a přitom ne úplně pitomé. Neříkám, že hned v první polovině neodhadnete, o co v příběhu jde a kam bude směřovat, ale bylo fajn Eleanořinu cestu poslouchat a držet jí palce. Je tohle taková ta feel good věc? Možná ano. Možná jde o životní čas, v jakém si k vám kniha najde cestu. K interpretaci jen tolik: Petru Špalkovou mám jako interpretku moc ráda, její ztvárnění bylo v pořádku, ale obecně mi přijde škoda, když jsou třicetileté hrdinky vyprávějící v první osobě namluveny o x let staršími ženami.

Věř mi review

30.05.2019 Verified purchase

Když je snaha šokovat až příliš

Přiznám se, že jsem měla problém už s předchozí autorovou knihou, která mi připadala nekonzistentní, překombinovaná a až příliš hrála hru na nespolehlivého vypravěče. Používání nespolehlivého vypravěče by mělo mít svá pravidla a nemělo by být používáno jen proto, abychom za každou cenu čtenáře doběhli, ale tratil na tom příběh a postavy. A to se za mě bohužel děje i u druhé knížky. Vlastně jsem po ní sáhla, protože jsem byla zvědavá na Veroniku Kubařovou. Zhruba první polovinu bylo její podání skvělé, postupně mi začalo připadat, že hlasy pro vedlejší ženské i mužské postavy jsou tak nějak univerzálně hluboké a odměřené, ale i tak pro mě byla její interpretace asi nejlepší, co se dá na audioknize najít.

Jedlová samota review

21.05.2019 Verified purchase

V hlavní roli atmosféra

Pokud se tvůrcům u této audioknihy opravdu něco povedlo, pak je to atmosféra. Výpovědi mnoha a mnoha výrazných hlasů vždy uvedené klapáním psacího stroje spolu se zastřešujícím vypravěčem v podání Jiřího Dvořáka a příhodně ponurou hudbou na posluchače výrazně působí. Osobně jsem u příběhu nepociťovala takové napětí, o němž píší některé recenze. Nikterak výjimečný příběh zločinu se skládá jako postupně doplňovaná mozaika, o moc zajímavější pro mě byl způsob dramatizace samotné.

Dvakrát sedm pohádek - Jak to bylo pohádko? review

17.05.2019 Verified purchase

Hrubín trošku jinak

Musím říct, že způsob zpracování mě docela překvapil. S hudbou se tu pracuje výborně, je docela sugestivní, ale přednes je na dětskou audioknihu docela dramatický, a právě ve spojení s hudbou může někdy zapůsobit trochu strašidelně. Na druhou stranu jde o klasický a prakticky nesmrtelný text, který známé pohádky podává s humorem a bez velkých tragédií (Jeskyňky i Ježibaba mají u Hrubína zkrátka smůlu). Bála jsem se jen toho, že mezi některými promluvami jsou velké odmlky, ale vzhledem k tomu, že děti většinou ty textu znají, pozornost pravděpodobně udrží, a audioknížka tak může dobře zafungovat při uspávání. Nebudu lhát, není to za mě úplně ideální zpracování, ale je to prostě jiný způsob uchopení, který si rozhodně může svoje fanoušky najít.

My proti vám review

14.05.2019 Verified purchase

Podruhé stejně a přece trochu jinak

Kdo si oblíbil Medvědín, najde v jeho pokračování všechny stejné ingredience - vypravěče sledujícího několik postav, jejichž charakteristika jde až na dřeň, drobná zamyšlení o pěkné i nepěkné podstatě lidství i předjímání budoucích událostí. Posledně jmenovaného je tentokrát možná až zbytečně moc. Backman se opět snaží postihnout proces, kdy chování a rozhodnutí jednotlivců uvádí do pohybu celé společenství, které jako by samo začalo žít vlastním životem. Je to fajn, je to příjemné, je to dobře známé. Jen je to prostě možná až moc podobné a ne tak dobře prokomponované jako první díl. Jako kdyby tu Backman jel na setrvačnost. Jízda to ovšem ani tak špatná není.

Stín review

08.05.2019 Verified purchase

Krásná a jemná záležitost

Nepříliš dlouhý, ale přitom dobře propracovaný text má dvě roviny. První je láskyplné a přitom prosté soužití dědečka s postupně dorůstajícím vnukem a druhá pozdější vnukův pobyt na vojně. Obě se přirozeně prostupují. Tady se projevil režisérský cit v rozdělení partů. Veškeré vyprávění probíhá v er-formě, ale každý hlas (mladý Baťkův a dědečkovský Somrův) má na starosti pasáže, které se ho týkají. Ve společných scénách se potom přehledně střídají.

Pasáže z vojny mohou svou atmosférou připomenout Škvoreckého, zároveň slouží jako vyvažující protipól tíživých událostí společných oběma hlavním postavám. Dramata doby, které se rodina stala obětí, ale mají v podstatě okrajové místo. Nejsou nijak výrazně vyzdvihovány a přehnaně dovysvětlovány, naopak jsou načrtnuty jen do té míry, do jaké je potřeba. O to přirozeněji potom působí jejich dopad na chlapcovo vyrůstání. Čímž se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, k vnukovi a jeho dědečkovi. Jejich vztah se jemně vyjevuje skrze společné vzpomínky, které je radost poslouchat.

Náš manžel review

05.05.2019 Verified purchase

Krkolomný kousek ze současné thrillerové scény

Tady přišlo trošku zklamání. V rámci thrillerové scény to bylo také krkolomné, s ohranými zápletkami a celkem šablonovitými postavami. Což bylo možná zapřičiněno i tím, že hlasy ostatních postav (vedle vyprávějící hrdinky) působí trošku přehrávaně. Pokud příliš neočekáváte, asi si to poslechnete bez větších překážek, přeci jenom to docela ubíhá a nějaká snaha o budování napětí tu je taky, ale výraznější dojem kniha zkrátka nezanechává.

Tiché roky review

30.04.2019 Verified purchase

Osvědčený recept Aleny Mornštajnové

Novinka Aleny Mornštajnové dá čtenářům to, co od ní očekávají. Příběh rodiny rozprostírající se přes druhou polovinu dvacátého století se všemi notoricky známými dějinnými okolnostmi, založený na osudovém, ale přitom vlastně docela obyčejném neporozumění. Celý text je dobře zkomponovaný, takže udržuje napětí. Mornštajnová se méně zabývá dopadem velkých dějiny na malé dějiny člověka (přestože je to stále jedna z ingrediencí) a více se věnuje nastavenému tématu v rámci mezilidských vztahů, v tomto případě nedostatek komunikace, dokonce přímo ticho. Což knize celkem svědčí. Autorka nepřichází s ničím extra novým či překvapivým, ale šikovně pojmenovává běžné věci, které se týkají kdekoho. Takže čtenáři i posluchači, kteří mají rádi její příběhy pro ně samé, budou spokojení. Co se týče audiozpracování, zejména podání Miroslava Hanuše je skvělé. Jeho vyprávěcí linie se soustředí celoživotní osudy Svatopluka a podává je jemně, klidně a přitom s nenápadným důrazem všude, kde je to potřeba. Jeho hlas skvěle doplňuje portrét nevrlého muže popisovaný textem. S druhou interpretkou se příjemně doplňují, jakkoli v jejím případě je konkrétní podoba hlasu, kterou díky ní hrdinka jménem Bohdana získala, tak trošku paradox.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Na dostřel review

22.04.2019 Verified purchase

Máte rádi předvídatelné thrillery?

Otázka v nadpisu tohoto hodnocení je naprosto klíčová pro to, abyste byli s audioknihou spokojení. Chci tu ale podotknout, že předvídatelná kniha není vždy nutně špatná kniha. Ono co se týče thrillerů, obzvláště na knižním trhu, který tomuto žánru přeje (což pro ten náš myslím beze zbytku platí), je celkem těžké přijít s něčím novým. A pak je příjemné, když se někdo nesnaží šokovat za každou cenu (myslím tím šokovat kaskadérskými zvraty a ještě nespolehlivějším vyprávěním, než jsme si uměli představit - doplňte si tak pět vykřičníků). Pokud máte thrillery rádi jen pro tu zvědavost, jak to bude dál, případně pro nějaké budování napětí, asi vám nebude vadit, že celkem snadno odhadnete dějové zvraty i konec. Tayor Adams se totiž moc nesnaží překvapit, dodržuje žánrové struktury, postupy a přitom se věnuje svým postavám. Pro mě byli třeba dva hlavní protivníci docela fajn. Ale já si čas od času takový příjemně spotřební thriller poslechnu s chutí. Obzvlášť pokud vím, že mě čeká pár hodin jinak dost protivného úklidu. Takže pokud jste na tom jako já, tak po této audioknize sáhněte. Filip Švarc je totiž frajer (to jsem asi ani nemusela připomínat). Ale pokud na základě nadšených ovací čekáte zázraky, tak nasměrujte svou pozornost radši někam jinam.

Alias Grace review

16.04.2019 Verified purchase

Poctivý román v poctivém podání

Víc takových (audio)knih, prosím. Alias Grace je rozsáhlý text, který kombinuje různé způsoby vyprávění. Dobové dokumenty upozorňují na předobraz ve skutečných událostech, vyprávění v er-formě se soustředí především na postavu doktora Jordana a největší prostor zaujímá zpověď hlavní hrdinky Grace. Její vyprávění působí velmi tradičně, ale všechny ostatní texty nám dávají důvody jej zpochybňovat. Kvalitní výstavba textu je tu naštěstí zachována ve smysluplném rozdělení vyprávěcích partů. Zdůrazňují mnohost pohledů a oba hlavní interpreti jsou jako představitelé dvou hlavních postav uvěřitelní a typově správně zvolení. A v neposlední řadě, je to prostě dobrý příběh. Pokud máte rádi poctivé romány, není třeba mít z těch 17 hodin strach.

Sova review

25.03.2019 Verified purchase

Když se až příliš sází na osvědčené postupy

První díl série Samuela Bjorka dokázal oslovit celkem sympatickými a různorodými charaktery (osobně mě moc bavila pečlivost, s níž se autor věnoval i velmi okrajovým postavám, aby jejich jednání dávalo smysl) s potenciálem se s dějem někam posouvat. A pokud Vám sedlo podání Petry Špalkové (a přiznám se, že mně ano), příběhy kolem jednotlivých postav vás možná bavily víc než kriminální případ samotný. O to větší škoda je , že v Sově jako kdyby se ty samé postavy točily v kruhu. Jako kdyby se opakovaly zajeté postupy, ať už jde o balancování mezi životem smrtí nadané kriminalistky, nebo o ohrožení rodinných příslušníků hlavního vyšetřovatele. Je to trochu škoda, protože čtenář/posluchač se může cítit ochuzen o něco, co mohlo přijít, ale nepřišlo. Ale třeba to přijde s Clonou :) Celkové hodnocení je tedy nakonec otázka osobních sympatií - pokud jste si v prvním díle fikční svět Samuela Bjorka oblíbili, opakování zajetých schémat mu pravděpodobně odpustíte, protože atmosféra na tom nijak netratí. Pokud jdete po neotřelosti, už tak spokojení zřejmě nebudete.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Tři prasátka a vlk review

25.03.2019 Verified purchase

Tři prasátka v podání českých interpretů

Nebyla jsem si úplně jistá, jak bude moje dcera na tuto knihu reagovat, přestože si právě Tři prasátka přála. Ve svých třech letech obvykle poslouchá večerníčky a jiné krátké pohádky, což jsou maximálně desetiminutové uzavřené příběhy, kde není takový problém udržet pozornost. Zhruba padesátiminutová prasátka ale překvapila. Dobře se poslouchají jednak díky rozdělení hlasů (jedná se o dramatizaci), jednak díky tomu, že děj je proložen písničkami. Nejde o žádné super hudební počiny, to ovšem v příběhu pro děti bohužel není zas takové překvapení.

Co opravdu stojí za pochvalnou poznámku, je vlk v podání Petra Štěpánka. Pokud vaše dítě poslouchá audiopohádky před spaním, pravděpodobně mu u toho budete muset dělat společnost, protože jako zloduch je velmi přesvědčivý.

Text review

13.03.2019 Verified purchase

Zapomeňte na předběžná očekávání

Setkala jsem se s tím, že je Glukhovského Text označován jako thriller a naprosto rozumím tomu, proč to tak je. Nicméně myslím, že je dobré ke knize přistupovat bez žánrových očekávání - netěšte se na thriller, hlavně se netěšte na sci-fi a dejte prostor Textu. Byl pro mě opravdu příjemné překvapení. Mísí atributy současnosti - prožívání části života skrze mobilní konverzace a s tím spojené jisté ztrácení "tváře" - a přitom rozehrává literárně celkem tradiční téma zločinu, viny, neviny a trestu, dělá to ale po svém. Existenciální rovina je nesmírně naléhavá, ale přitom se děje jakoby náhodou, mimochodem, protože se to hlavnímu hrdinovi tak nějak všechno stalo - a o to je samozřejmě uvěřitelnější. Martin Písařík je skvělý. Zejména proto, že si dává pozor na to, jak nakládá s emocemi, což knize svědčí. Nelze než doporučit.

Vražda na faře review

18.02.2019 Verified purchase

Kdo přichází s řešením

Z žánrového hlediska je docela zajímavé, jak Agatha Christie naložila s postavou hlavního detektiva (v tomto případě slečnou Marplovou) - kromě silného závěrečného výstupu je totiž spíš postavou vedlejší. Vzhledem k tomu, že se jedná o titul, kde se slečna Marplová objevuje poprvé, to muselo být v době vydání docela působivé. V audioknize tak nenápadná není, její výlučné postavení je zdůrazněno i tím, že je to jediný part, který nebyl svěřen Otakaru Brouskovi ml. Nemusí nás to mrzet, vzhledem k běžné čtenářské i nečtenářské obeznámenosti se světem Agathy Christie asi nikoho nepřekvapí, kdo vraždu nakonec vyřeší. Repliky slečny Marplové byly svěřeny skvělé Růženě Merunkové, která jí vtiskla vše, co by tato stará dáma měla mít. Hlasy ostatních postav v podání Otakara Brouska ml. se pak odlišují, jak jen mohou, a místy hraničí s karikaturou. Patrně je to záměr související s jemným humorem knihy, na můj vkus to ovšem nebylo vždy příliš šťastné.

Stará dáma vaří jed review

16.01.2019 Verified purchase

Nečekaně příjemná záležitost

Nijak zvlášť neholduji humoristické literatuře ani vícehlasé četbě (není-li založena na několika střídajících se vypravěčích už v původním textu, tam to má samozřejmě smysl). Jméno Arto Paasilinna nicméně už dlouho volalo po prozkoumání. A asi celkem začínám rozumět jeho věhlasu. Humor není prvoplánový, spíše situační a vychází z celkem poctivě popsaných širších souvislostí. A ty dva hlasy tomu v tomto konkrétním případě taky sluší. Autenticky totiž posilují charakterový i generační protipól hlavních postav, a jejich střídání nepůsobí nelogicky. Jen zvolené (místy docela dlouhé) hudební předěly nejsou dle mého příliš šťastně vybrané, ale pro celý dojem nejsou až tak zásadní.

PAX 5: Sluhové zla review

09.01.2019 Verified purchase

Důstojné pokračování, které (bohužel) rychle uteče

Tentokrát se příběh víc soustředí na postavu Astrid, což je celkem osvěžující, stejně jako zapojení nové postavy do skupiny ochránců knihovny. Vzhledem k neměnnému a spolehlivému stylu Jana Vondráčka je to důstojné pokračování celé série. Snad jen škoda, že v sobě audiokniha nemá spojeny dva díly, jako tomu bylo doposud. Protože na sebe díly přímo navazují a vždy končí v okamžiku nového zvratu, po dvou nepůsobily tak roztříštěně. Než se trošku dostanete do poslechu, kniha končí.

Vánoce Hercula Poirota review

06.01.2019 Verified purchase

Typický chutný koktejl s lehce krkolomným řešením

Vánoce Hercula Poirota je jedna z typických knih Agathy Christie. Je to chutný, kvalitně umíchaný míchaný nápoj z několika ingrediencí. Anglické konvence, které jsou ředěny postavami přicházejícími z jiných kultur, prostředí bohaté rodiny, jejíž členové mají mezi sebou pochroumané vztahy, pomalé tempo, díky němuž má autorka čas soustředit se právě na tyto vztahy a obecně psychologické profily postav. A v neposlední řadě více či méně rafinovaný způsob odhalování jednotlivých indicií. V rozvážném, soustředěném a klidném podání Lukáše Hlavici je to zkrátka příjemný zážitek. Na první poslech (četbu) "královny detektivek" bych možná doporučila jiný kousek, protože v jejím rozsáhlém díle rozhodně existují atraktivnější příběhy, zápletky i postavy, ale posluchač/čtenář znalý (nejen) poirotovského světa bude spokojen. Snad jen to řešení zločinu je tentokrát poněkud krkolomné, ale podrobnosti se samozřejmě nesluší prozrazovat.

Podvolení review

15.12.2018 Verified purchase

Provokativní text ve velmi sugestivním podání

Michela Houllebecqa jeho spisovatelská pověst zdaleka předchází. Ať už jde o provokativní stránku jeho děl, nebo o v poslední době čím dál častější zmínky v knihách ostatních autorů. První seznámení s dílem takového autora pak může kromě očekávání či respektu provázet také nedůvěra a pochybnosti. Audioverze románu Podvolení je však pro první setkání rozhodně vhodný kus. Igor Bareš jednak naprosto souzní s postavou postaršího intelektuála, jednak text podává s rozvahou. U textu, kde teoretické úvahy a společensko-politické procesy hrají jednu z hlavních rolí, je celkem důležité, aby měl posluchač čas jednotlivé věty vnímat a promýšlet. Igor Bareš to umožňuje a dává textu tvar. Výhoda Houllebecqovy knihy potom spočívá v tom, že spojení úvahové roviny s osobním příběhem vyprávějícího akademika bez problému udrží posluchačovu pozornost. Audioknihu nelze než doporučit.

Úsměvy smutných mužů review

19.11.2018 Verified purchase

Zápisky z léčebny se syrovým citem

Podtitul Zápisky z léčebny v případě této knihy platí do posledního písmenka. Skutečně se Vám dostane jakýchsi poznámek, črt, úvah a zejména velmi zdařilých portrétů. Z jednotlivých příběhů zaměřujících se na detail se Formánek ukázkově dostává k obecnostem života se závislostí.

Osobně na knize nejvíc oceňuji Formánkovy vypravěčské hrátky s hlavní postavou. Hluboké porozumění a prožití kombinuje s nadhledem a odosobněním také díky tomu, že ve vztahu ke svému hrdinovi používá tu třetí osobu (on - Josef F.) , tu k nám promlouvá sám za svoje "já". Přitom je oba. A moc dobře to funguje.

Co se týče interpreta, konečně jsem se dočkala Filipa Švarce, u kterého jsem tušila kvalitu. To se potvrdilo, interpret prověřený léty dabingu a s nespočtem audioknih na kontě je profesionální. Jeho jazykové herectví je jemné a přitom velmi výstižné. Takže ano, prosím, klidně znovu.

Skleněný zvěřinec review

07.11.2018 Verified purchase

Jako když sedíte v divadle

Skleněný zvěřinec je velmi komorní dramatický kousek - celý se odehrává v uzavřeném prostoru jakéhosi bytu, kde svým dvěma dospělým dětem vládne příliš urputná matka ve velmi přesvědčivém podání Vilmy Cibulkové. To, že se celé drama odehrává v jednom bytě posiluje dojem toho, jak jsou postavy ve svých životech uvězněny. Naděje vysvítá s nově příchozím "nápadníkem" - jako by někdo, kdo přišel zvenku, měl šanci rozbít bezútěšnost z různých důvodů pociťovanou všemi členy rodiny.

Interpreti text přednášejí divadelně, což s pomocí dalších zvuků ozvláštňujících činnosti v domácnosti působí tak, jak by asi konkrétní scény mohly působit na divadle. Hudebním doprovodům se daří doplňovat atmosféru a působí pochmurně, v souvislosti s textem naprosto oprávněně.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Český ráj review

22.10.2018 Verified purchase

Ač dobře napsané, dialogy ze sauny nezanechávají výraznější dojem

Kniha pro mě byla trochu zklamání, ale to neznamená, že bude i pro vás. V zásadě totiž není špatná. Vyprávění je založené na dialogu postav, které vypravěč odlišuje různými přízvisky (Ten, který půjde brzy do důchodu apod.). Celý text vychází z dobře odposlouchaného a dobře napsaného mluveného projevu různých mužských hrdinů. V tomto směru odvedl výbornou práci Petr Čtvrtníček - těžký úkol odlišit jednotlivé osobnosti dokázal zvládnout bez toho, aby někoho z nich parodoval. Hovory vedené v sauně se tematicky točí v kruhu, ale ve všem tom opakování je záměr i smysl. Mají zřejmě ukázat povahu češství a místy se jim to daří. Není to ale nic nového. Pokud přistoupíte na Rudišův styl vyprávění, na kterém je dle mého obecně nejlepší jeho talent pro rytmus textu, můžete si ty zhruba tři a půl hodiny i celkem užít. Je to ale spotřební zboží, které nijak nenarušuje vaši představu o současném světě, neklade problematické otázky a ničím moc nepřekvapí. Obzvláště pokud máte Rudišovy knihy načtené.

Trochu nešťastné rozhodnutí byl z mého pohledu název. Možná je moje chyba, že jsem očekávala nějaké hlubší propojení s regionem, kam je stará sauna umístěná. Text se ovšem omezuje na pár zmínek o názvech okolních měst, výletech do Jizerských hor a nákupech v Žitavě. Rozumím tomu, že místní určení je pouze jeden z významů a druhý výklad může být zamyšlení nad tím, co je ráj pro Čechy. Ale i tak mi těsnější propojení s autorovým krajem trošku schází.

PAX 3,4: Dívka ze záhrobí, Neviditelný zloděj review

16.10.2018 Verified purchase

Příběh krkavčích bratrů se slibně rozvíjí

Třetí a čtvrtá část série PAX ubíhá ve stejně svižném tempu jako první dva díly. Mohlo by Vám přijít podivné, jak to, že se na bratry sype v krátkém čase jedno nebezpečí za druhým, v těchto dvou dílech si ale uvědomíte, že jednotlivé díly se odehrávají v podstatě jako kapitoly jednoho velkého příběhu. A hlavní roli v tomto velkém příběhu má nejen boj proti hlavnímu protivníkovi, který vymýšlí pestré způsoby, jak se obou bratrů zbavit, ale také nový život Alrika a Vigga. Ve třetím a čtvrtém díle, kde už jsou posluchači kulisy dobře známé, se mezi napínavými momenty najde čas, aby se o trochu víc zapracoval jak Alrikův vztah s novými pěstouny, tak historie obou bratrů a jejich vzájemný vztah. Jsou to naťuknutí, ale velmi důležitá a funkční. Stále přitom zůstává mnoho prostoru k zaplnění a otázek k zodpovězení, takže zvědavost na další díly trvá.

Hlas Jana Vondráčka i všechny zvukové doprovody pokračují v neměnné podobě, díky čemuž se posluchač se znalostí předchozí audioknihy dobře orientuje a připadá mu, že se vrátil do dobře známého světa.

Artemis review

12.10.2018 Verified purchase

Když interpretka pozvedává dílo

Artemis je dle mého jeden z případů, kdy audioknižní zpracování pozvedává příběh. Může za to Tereza Dočkalová, díky níž je hlavní postava plastická a člověk by skoro řekl barevná. Hrdinčin cynický smysl pro humor, ironie a sarkasmus v mluvené podobě velmi dobře fungují, a v těch momentech, kdy je potřeba postavě povolit v projevení nějakého citu, to interpretka zvládá v té správné skromné dávce. Druhý interpret nemá tolik prostoru, ale v e-mailové konverzaci k Tereze Dočkalové skvěle pasuje. Díky jeho přítomnosti je navíc korespondence od hrdinčina vyprávění přehledně oddělená.

Ačkoliv popis měsíční komunity autor zvládá nápaditě a celkem zajímavě, příběh s detektivní zápletkou lehce pokulhává. Dílčí momenty pozornost sem tam vzbudí, ale o dobrý dojem z knihy se stará spíš styl vyprávění hrdinky než to, co se nám snaží sdělit.

451 stupňů Fahrenheita review

20.09.2018 Verified purchase

O světě bez luxusu přemýšlení

Jak se mezi interprety objeví Jan Hartl, audiokniha u mě okamžitě stoupá do výšin (slyšeli jste Příběh kriminálního rady? Skvělá věc!). Takže jestli máte stejnou hartlovskou libůstku jako já, můžete si 451 stupňů Fahrenheita směle pustit, Hartl dává své (jakkoliv pouze vedlejší) postavě duši. No a onu libůstku nemáte, tak má audiokniha stále co nabídnout. Díky tomu, že se jedná o klasiku sci-fi literatury, se ve ztvárnění světa budoucnosti (či alternativní reality?) objevují dnes už typické rysy dystopických společností, nedočkáte se zde ale žádných vypravěčských klišé či zbytečného ždímání emocí. Bradbury předkládá příběh vzrůstajících pochybností o vlastním místě ve světě i o světě samém. O světě, který svým obyvatelům luxus přemýšlení, natož snad pochybností, zásadně neposkytuje. Šťastní lidé přeci nepřemýšlejí. Dobrovolně sami sebe nevydávají napospas úzkostem a nejistotě. 451 stupňů Fahrenheita není napínavou a událostmi a zvraty nabitou sci-fi jízdou. Ani nepotřebuje být, protože přemýšlí. Poslech tak není samozřejmý, někdy se třeba budete muset vrátit, ale to je nutná posluchačská investice.

Vrátím-li se kruhem ke své úvodní nadsázce, musím se zastavit u Jaromíra Meduny, který má v audioknize největší prostor, a u dalších interpretů. Meduna získal part vypravěče, zatímco jednotlivé promluvy postav jsou rozděleny jako herecké party. Osobně mě většinou vícehlasé audioknihy zas tak neoslovují, takže to pro mě není audiozpracování roku. Ale Jaromír Meduna je skvělý, jeho úvahové pasáže plynou zcela přirozeně, hlas hlavní postavy je příjemný a věkově odpovídající (což není vždy samozřejmostí) a dohromady to v zásadě funguje. A je tam ten Hartl no, co si budem :)

Klub rváčů review

22.07.2018 Verified purchase

V souznění s textem

Texty Chucka Palahniuka jsou specifické svojí silnou rytmizací, opakováním a gradací. Tohle prostě Palahniuk umí. A jestli to někdo dokázal prožít a zvýraznit, tak je to Ivan Lupták. Tohle je jedna z knih, u které jste opravdu rádi, že jste zvolili audioverzi (ačkoliv třeba já máte většinu ostatních Palahniukových knih přečtenou v tištěné verzi). Ivan Lupták text nejenom čte, on jej žije. Naprosto přirozeně střídá důraz s klidem, překotné čtení s únavou a vyčerpáním. Text se řítí kupředu, což je posilováno volbou hudby. Je rychlá a důrazná a moderní a rozhodně Vám nedá vydechnout.

Nechci toho moc psát o příběhu. Je silný a přivede vás na spoustu myšlenek ohledně toho, co je možné provést ve světě a se světem. A také ohledně toho, co má ve vašem životě význam. Jakože opravdu význam. Spousta čtenářů/posluchačů zná film, nebo alespoň ví, o co jde. Pokud opravdu znáte třeba film, nemusí Vás mrzet, že přijdete o největší překvapení, které se v textu skrývá. I se znalostí budoucího zvratu si užijete, jak je postava hlavního hrdiny budována. Budete pečlivě sledovat náznaky budoucího odhalení a bude vás to bavit. Poslechněte si Klub rváčů. Já jdu hledat další audioknihy, které Ivan Lupták načetl.

Poslední poznámka: Ladislav Frej jako interpret Palahniukova doslovu byl hodně dobrý nápad.

Kritik review

18.07.2018 Verified purchase

Rozporuplný vztah k Enzovi

Asi nejlepší na Peteru Mayovi je, že se můžete skrze jeho detektivní série ponořit do nitra konkrétní kultury. Ať už je skotská, čínská nebo francouzská, hlavní linka je od jejich charakteristického chování většinou odvozená, což je skvělé. To je jeden důvod, proč věnuji čas sérii Akta Enzo. Druhá věc byla ta, že se mi v prvním díle celkem zalíbil Enzův příběh a celkově většina toho, čím May jeho postavu obdařil. Vztah mezi otcem a dcerami mi přišel celkem nosný. A to je možná trošku problém. Ve druhém díle totiž spíš pokračuje linie Enzo a ženy. A na můj vkus tam bylo až příliš neovladatelné přitažlivosti a bujných ňader. Nemyslím si, že bych byla nějak prudérní, s erotickými prvky v literatuře problém nemám, pokud mají v textu svoji funkci, ale v tomto případě mi v půlce knihy přišlo, že je to pořád to stejné a tak nějak samoúčelné. Což mě trošku mrzí.

Druhá věc jsou detektivní případy. Zápletka je v prvním i druhém dílu vybudovaná tak, abychom se toho při jejím řešení co nejvíc dozvěděli. Což je naprosto v pořádku. Drobná vada na kráse je, že v závěrečném řešení o pravděpodobnosti motivu pachatele lehce zapochybujete.

Hudební předěly jsou příjemné a David Matásek je fajn. Jeho hlas mám s Enzem přirozeně propojený a myslím, že dobře dotváří jeho charakter. Celkem funguje i rozlišení jednotlivých postav. A za to množství bujných ňader zkrátka nemůže.

Káťa a Škubánek zase spolu review

10.07.2018 Verified purchase

Pro děti zvyklé poslouchání

Je skoro neuvěřitelné, jak skvělí jsou interpreti českých večerníčků. A vzhledem k tomuhle talentu tyto večerníčky výborně fungují i v audioverzích. Stejně jako Karel Höger nebo Jiřina Bohdalová umí Jitka Molavcová vdechnout postavičkám život a daří se jí to i v tomto případě. Nicméně při výběru audioknihy je třeba dát pozor, jak staré a pozorné je Vaše dítě. Předchozí audiokniha Káťa a Škubánek obsahuje celkem krátké příběhy, které je schopno uchopit i hodně malé dítě. V případě audioknihy Káťa a Škubánek zase spolu je každý příběh vždy rozdělen na dva soubory (z nichž každý má třeba i osm minut) a malé dítě, které jinak Káťu a Škubánka třeba miluje, má větší problém udržet pozornost. Ale kvalitu večerníčku to rozhodně nijak nesnižuje.

To nejlepší z Rumcajse review

10.07.2018 Verified purchase

Kde je Höger, tam je kvalita

Co začala moje dvouletá dcera poslouchat pohádky v audioverzi, nepřestává mě udivovat, jak se neustále a zcela přirozeně vracíme k příběhům načteným Karlem Högerem. Ať je to pejsek a kočička, různé klasické pohádky, nebo právě Rumcajs. Interpretace je tak skvěle prožitá a autentická, že si ji užíváte i jako dospělý.

Audioknih s Rumcajsem, Mankou a Cipískem si můžete vybrat víc, já mohu s ohledem na výběr příběhů rozhodně doporučit tuto verzi. V celkových jedenácti souborech najdete, jak se Rumcajs stal loupežníkem, seznámíte se s Mankou a už v páté příhodě se narodí Cipísek, což je konkrétně pro moje dítě to nejdůležitější. Jednotlivé pohádky jsou krátké, kolem pěti šesti minut. Pokud se tedy dítě teprve učí poslouchat, je to ideální na zvykání. Zároveň se příběhy překrývají s večerníčkovou verzí, takže pokud je děti znají, cesta k audioverzi je už nakročena.

PAX 1,2: Hůl prokletí, Grim přízrak review

02.07.2018 Verified purchase

Severská mytologie v dobrodružném kabátě

V prvních dvou částech severské série PAX se toho na krátkém prostoru odehraje poměrně hodně. Příchod bratrů Alrika a Vigga do nové pěstounské rodiny, potíže ve městě, kde na "problémové" chlapce pohlížejí s despektem, seznámení s postaršími sourozenci Estrid a Magnarem a magickou knihovnou, a aby toho nebylo málo, rovnou smrtelné ohrožení.

Protože se jedná o dobrodružnou dětskou sérii, příběh se servíruje v krátkých kapitolách, které obvykle končí nějakou napínavou situací. Vše je popisováno rychle, stručně, ale výstižně. Dvojice starších a často nevrlých sourozenců střežících kouzelnou knihovnu je tváří v tvář plejádě běžných typů fantasy postav velmi osvěžující. A oba příběhy působí vzhledem k inspiraci severskou mytologií celkem zajímavě. Mohlo by se zdát, že vyprávění má rychlost na úkor určité hloubky postav a témat, ale vzhledem k počtu dílů jsou postavy i témata naopak příslibem postupného odkývání a později snad i komplexního zážitku.

O Janu Vondráčkovi snad ani nemá cenu mluvit, je prostě skvělý jako vždycky. Hlas Magnara byste sice možná snadno zaměnili s temným hlasem z Volání netvora, ale koho to zajímá, že? Mě ne, mě to baví :)

Zahradnictví review

18.06.2018 Verified purchase

Nečekaně milá záležitost

Vlastně jsem neplánovala audioknihu Zahradnictví poslouchat, ani ji číst. Po zhlédnutí filmu Rodinný přítel jsem však velmi rychle změnila názor. Příběh prvního filmu je jemný a přitom nesmírně závažný a bylo zajímavé prožít jej znovu v audioverzi. Pro Petra Jarchovského je celkem příznačné filmové psaní, proto mezi oběma verzemi není takový rozdíl jako v jiných dvojicích kniha/film, přesto Vám audiokniha dá příběh prožít intenzivněji. Další dvě vyprávění už jsem poslouchala rovnou v audioverzi. Oceňuji, že navzdory hrozným dějinným událostem, které hrdiny obklopují, spočívá to zásadní v mezilidských vztazích, které se odvíjejí od charakteru jednotlivce ohýbaného jeho životním příběhem.

Volba tří různých interpretů pro tři provázané příběhy mi připadá smysluplná. Gabriela Míčová do prvního příběhu vtiskla onu jemnost, kterou jsem cítila i u filmového zpracování. Martin Finger ve druhém příběhu svým rozhodným vyprávěním zdůraznil tvrdost odlišných politických názorů. No a Ivan Lupták, to bylo prostě fajn. Utíkám si poslechnout Klub rváčů, protože poslední interpret mě opět tak nějak jemně bavil a já chci slyšet víc.

Nečekejte velkou literaturu. Spíš sem tam humor, sem tam smutek. Ale počítejte s příjemně strávenými chvílemi, třeba u řízení.

Příběh kriminálního rady review

13.05.2018 Verified purchase

Nejcharismatičtější z hlasů

Předem upozorňuji, že tato recenze nebude příliš objektivní, protože už dlouho hořím obdivem k Janu Hartlovi a jeho hlasu. Proto pro mě byla interpretace této audioknihy naprosto perfektní. Dle mého se jedná o jednoho z nejcharismatičtějších českých herců, jakkoliv by se mohlo zdát, že některé jeho role hovoří o opaku. Co se týče Příběhu kriminálního rady, jeho hlas je nesmírně příjemný, citlivý, v souvislosti s atmosférou knihy dokáže být i zlověstný, a hlavně podporuje jakéhosi starého ducha doby, kdy se to celé odehrává.

O kvalitách Ladislava Fukse snad ani není třeba hovořit (osobně budu vždy bojovat za nedocenění Pana Theodora Mundstocka kvůli slávě Spalovače mrtvol!). Příběh kriminálního rady splňuje vše, co očekávám od dobré knihy s žánrovým přesahem. Kriminální zápletka funguje v sevření s příběhem o vztahu mezi synem a otcem, který je devastován morálními principy a přísně dodržovanými hodnotami a pravidly. A jestli máte při čtení současných detektivek pocit, že už vás nic nepřekvapí...tohle by mohlo. Konec je totiž opravdu působivý.

Shakespeare review

06.05.2018 Verified purchase

Shakespeare nejen pro děti a mládež

Pokud máte pocit, že audiokniha Shakespeare je určena jenom dětem a mládeži a vám jako dospělému (často Shakespeara znalému) nic moc nepřinese, tak budete možná překvapeni (já jsem byla).

Kromě převyprávěných her (ve skvělém podání Martina Stránského) a ukázek z úst různých interpretů se Vám dostane pasáží s historickými souvislostmi a možnými inspiračními zdroji (v neméně skvělém podání Mileny Steinmasslové). Ty jsou z celého celku asi nejzajímavější. Renáta Fučíková se totiž nedržela jen konkrétních děl, ale brala je jako odrazový můstek ke snaze pochopit tehdejší dobu a život v ní.

Rozdělení interpretů je dobře promyšleno, všechny výše popsané typy kapitol jsou totiž přehledně odstíněny.

I když zrovna nemáte těsně před maturitou, můžete vzít Shakespeara Renáty Fučíkové jako chytrou zábavu. Pokud navíc sledujete projekt Shakespeare 400 (autoři světové literatury využívají shakespearovské náměty v současných románech), může být tato audiokniha způsob, jak si jednotlivé hry osvěžit.

Jak Křemílek a Vochomůrka hospodařili review

18.04.2018 Verified purchase

Nestárnoucí pařezová chaloupka

Těžko můžu napsat něco, co by Vás nějak překvapilo. Křemílka a Vochomůrku ve skvělém podání Jiřiny Bohdalové všichni odmalička známe. Snad jen to, že příběhy z pařezové chaloupky fungují i nadále. Překvapilo mě, že si o pařezovou chaloupku začala moje dvouletá dcera sama říkat na základě poslechu Nejmilejších večerníčků. Příběhy jsou jednoduché, takže si je i takto malé dítě velmi dobře pamatuje a jsou mu srozumitelné. Další pozitivní věc pro ty nejmenší je to, že příběhy jsou opravdu kratičké a tím pádem si je s vaší pomocí celkem rychle sami uchopí. Zkrátka je to v současnosti jedna z našich nejoblíbenějších pohádek.

Krev na sněhu review

14.04.2018 Verified purchase

Kdo potřebuje příběh?

Příběh v této audioknize je vlastně celkem jednoduchá, nikterak překvapivá noirová záležitost. Ale kdo potřebuje komplikovaný a složitě vykonstruovaný příběh, když má k dispozici takovou postavu, jako je Olav Johansen? Znáte ty nespolehlivé postavy, které hovoří a hovoří, až zjistíte, že je to vlastně všechno trochu jinak? Že mají mnohem víc problémů či charakterových nedostatků, než předstírají? Olav to má jinak. Ne že by byl ohledně své osoby spolehlivý, ale naopak: rozhodně se nepřeceňuje, nemá o sobě zrovna vysoké mínění, ale nic si z toho nedělá. Prostě hraje s kartami, které má. Ale vy začnete velice brzy tušit, že je výjimečný. Navzdory dyslexii je nesmírně sečtělý, navzdory profesi nájemného zabijáka je soucitný (s těmi, kdo si to zaslouží samozřejmě). Skrývá se v něm spoustu dalších rozporů a právě to knihu skvěle táhne.

Co se týče interpretace, musím bohužel konstatovat, že ve mně žádný extra dojem nezanechala. Není úplně špatná, nijak neruší ani nekazí dojem, ale není nadprůměrná. Hudební předěly celkem v pořádku, jen by mohly být trochu temnější :) Těším se na Půlnoční slunce.

Krtečkova dobrodružství 1 review

14.04.2018 Verified purchase

Krtkova síla je v obraze

Ačkoliv proti skvělému podání Marka Ebena nelze říct ani slovo, zdá se mi, že Krtečkova největší síla je v obraze. Je tomu tak asi proto, že toho v klasických večerníčcích moc nenamluví. Odlišení různých hlasů, zejména Krtkova, je sice povedené, ale jako dospělému mi připadá trošku uměle nastavované. Co se týče mojí dvouleté dcerky (její nejoblíbenější audiopohádky jsou v současnosti pejsek a kočička a Káťa a Škubánek), připadá mi, že u Krtečka neudrží pozornost a že obecně audioknížka v konkurenci skvělých audioverzí večerníčků trošku pokulhává. To ale neznamená, že by šlo o špatnou audioknihu a že si ji jiné dítě neoblíbí. Pokud jste milovníky Krtečka a Marka Ebena, určitě vás potěší.

Stínadla se bouří review

13.04.2018 Verified purchase

Dramatizace knize sluší (i přes drobné potíže)

Jako malá jsem sice četla Hochy od Bobří řeky (a záviděla jim, že si v hubených časech mohli mazat hořčici na chleba, když já nesměla), ale k Rychlým šípům jsem si cestu nějak nenašla. V nedávné době ale vyšla kniha Prašina Vojtěcha Matochy (o tajemné pražské čtvrti) a já byla zvědavá, co jsou to Stínadla. A je to skvělý nápad s atmosférou. Skupiny chlapců potýkající se mezi sebou navíc působí příjemně starosvětsky. Po četbě Záhady hlavolamu jsem se rozhodla Stínadla se bouří poslouchat a musím říct, že to pro mě bylo lepší. Dramatizace má totiž větší spád, ale příběh i atmosféra jsou zachovány.

Hudba i doprovodné zvuky jsou celkem autentické, ačkoliv je někdy trochu problematické rychle se zorientovat, kam se děj přesunul. Někteří chlapci působí trošku "prkenně", ale neplatí to pro všechny a Ladislav Mrkvička jako doprovodný hlas je perfektní.

V pasti lží review

13.04.2018 Verified purchase

Užít si thriller i bez překvapení

Jsou audioknihy, na které se musíte opravdu soustředit a které nemá smysl zapínat na deset minut, když třeba věšíte prádlo. V pasti lží k nim rozhodně nepatří. Vzhledem k autorčině schopnosti budování napětí můžete knihu poslouchat prakticky kdekoliv a okamžitě se dostanete zpět do příběhu.

Co se týče hlavní zápletky, není příliš těžké odhalit skryté souvislosti a vlastně ani pachatele souvisejícího zločinu. Nicméně B. A. Paris už ve svém předchozím titulu prokázala, že jí nejde ani tak o třeskuté překvapení, jako o to proč a hlavně jak. Pokud na to přistoupíte a nehledáte žánrový přesah, poutavý a vlastně celkem nenáročný (psycho)thriller si opravdu užijete. Protože autorka vyprávět skutečně umí. Stejně jako interpretka Eva Novotná. Sice mě zpočátku překvapilo, že hlas působí starší než hrdinka (má jí být zhruba 35 let), ale na to si lze celkem snadno zvyknout. Oceňuji, že při popisu různých nervových zhroucení interpretka nesklouzává k hysterii, ale naopak se drží klidného vyprávěcího tempa. Její tón je místy až apatický, což vzhledem k různým zvratům docela dobře funguje.

Doporučuji, s touto knihou se večerní úklid kuchyně stal potěšením :)

Výjimeční lidé review

09.04.2018 Verified purchase

Nebýt slabého příběhu...

Stačí si pročíst názvy všech recenzí níže, aby bylo jasné, že oproti jiným sériím Petera Maye audiokniha neslaví takový úspěch. Zdá se mi, že je to kvůli slabému příběhu a jeho rozvleklosti. Postava Enza je totiž v zásadě dobře vymyšlená. Jeho životní příběh a rozporuplný vztah s dcerami jsou taky celkem nosné. Prostředí Francie opět přináší specifickou atmosféru, jak je u Maye dobrým zvykem. Ani na podání Davida Matáska si nelze stěžovat (vlastně mu dávám vyšší hodnocení než knize samotné) - příjemný hlas, přehledný přednes a k postavě zkrátka pasuje. Problém je v příběhu. Ten je totiž nepravděpodobný, a má tolik detailů, že pozornost v některých pasážích upadává.

Není to vyloženě zklamání, Enzo je trošku protivný sympaťák, který měl smůlu na špatný případ. Tak mu budu držet palce, aby to příště bylo lepší.

Jáchymov review

03.04.2018 Verified purchase

Důležité téma s problematickým zpracováním

Příběh hokejového brankáře Bohumila Modrého je jeden z těch, které by měly být všeobecně známy. K tomu obvykle skvěle slouží románová zpracování. V tomto případě je to ovšem trochu problematické. Ani tak nevadí, že se hokejistův příběh vyjevuje s velkým časovým odstupem skrze setkání jeho dcery s vídeňským nakladatelem v jáchymovských lázních. Horší je, že jejich role jsou dány na začátku a nikam se v zásadě neposouvají. Nakladatel je důležitý, protože představuje údiv nad hrůznou historií Jáchymova a osudem hokejového týmu. Během románu je mu ale věnováno zbytečně mnoho prostoru, který není schopen vytěžit, a tak se točíme v kruhu jeho zdravotních potíží. Přeskakování od jeho příběhu k příběhu Bóži je často nepřehledné a těžko se v něm hledá nějaký řád. Těžko říct, zda je to problém knihy jako takové, nebo přenesení do audioverze.

Miroslav Táborský je skvělý interpret, k tématu přistupuje citlivě, ale klidně. Celkem velké části románu ovšem tvoří rukopis hokejistovy dcery. Bylo by možná smysluplnější přidělit těmto částem nějaký ženský hlas. Zvýrazněním rukopisu by se možná zpřehlednilo ono problematické přeskakování popsané výše. Navzdory výhradám je to příběh, který stojí za poslechnutí.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Káťa a Škubánek review

25.03.2018 Verified purchase

Některé věci nestárnou

Skvělá volba, pokud Vaše dítě s audioknihami teprve začíná. Pokud není zvyklé poslouchat pohádky bez vizuálního doprovodu, u známého večerníčku nebude mít problém si vyprávěné příběhy představit. Jitka Molavcová je s Káťou a Škubánkem natolik "srostlá", že děti do jejich světa přenese naprosto spolehlivě. Příběhy jsou navíc krátké, jednoduché a začínají tím, jak Káťa ke Škubánkovi přišla. Ale je to skvělá volba i tak, my máme doma zdatnou malou posluchačku a ke Kátě a Škubánkovi se vrací pořád.

A znovu Maxipes Fík review

25.03.2018 Verified purchase

Příběh, dětský svět a práce s hlasem

Podobně jako ostatní večerníčky je celkem snadné podstrčit Fíka dítěti k poslouchání. Řekla bych, že to ale není jen proto, že si děti dokáží představit i obraz, který znají z televize. Když se zadíváte na klasické večerníčky, které oslovují děti všech generací, možná si všimnete, že vizuálně jsou velmi jednoduché. Někdy skoro čmáranice, jakkoliv velmi trefná a přesná, a co si budeme povídat, ani ta animace (obzvláště ve srovnání s dneškem) není žádný zázrak. Jenže tyhle večerníčky, například právě Fík, v sobě mají něco výjimečného. Dobrý, jednoduchý a krátký příběh, blízkost k dětskému prožívání světa a práci s hlasem. Ta rozhodně nestojí na posledním místě. V tomto případě je to Josef Dvořák, který servíruje naprosto autentické hlasy, které jsou se svými protagonisty léty srostlé. No a pokud máte tohle všechno, obraz vlastně ani nepotřebujete. Proto jsou to skvělé audioknihy. Takže až před sebou budete mít třeba delší cestu autem, vemte s sebou Fíka, funguje to :)

Nejmilejší večerníčky review

27.02.2018 Verified purchase

Jedna z našich večerních audioknižních stálic

Na této audioknize je zdaleka nejlepší, že si na ní vaše děti vyzkouší, vlastně tak trochu ochutnají, který večerníček je opravdu baví, a vy se podle toho můžete rozhodnout, u čeho má nebo nemá smysl kupovat celé album. Je to přehlídka večerníčkových stálic v naprosto skvělém zpracování. Výběr je navíc koncipován z takových dílů, aby mohly fungovat i jako první seznámení (třeba u Káti a Škubánka nebo u Maxipsa Fíka). Přestože jsme během roku a půl, co tuto konkrétní audioknihu posloucháme, museli dokoupit třeba právě tu Káťu nebo Křemílka, výběr je díky své pestrosti stále mezi oblíbenými kousky.

Dveře do léta review

26.02.2018 Verified purchase

Jednoduché, ale moudré.

Stále znovu se přesvědčuji o tom, že nejlepší knihy pro audiozpracování jsou takové, které vypráví jejich hlavní postava. Celý text pak totiž působí jako jedno dlouhé vyprávění, a pokud přijde do spárů někomu, jako je právě Otakar Brousek ml., postará se vám o neskutečně příjemné chvíle. Konkrétně zde je ještě vše doplněno o jemný a nevtíravý hudební doprovod.

A teď k obsahu: Nejsem skalní fanoušek sci-fi, který by se vyžíval v technických popisech výdobytků blízké budoucnosti, ale mám moc ráda klasické knihy, které skrze sci-fi prvky dávají příležitost vyprávět příběhy popisující lidskou povahu. A vedle mé oblíbené tituly, jako je Malevil nebo Den trifidů, nyní zařazuji i Dveře do léta. Možná je to jednoduché, možná je to milé, ale je to především moudré. Prostě si to poslechněte.

Medvědín review

15.02.2018 Verified purchase

Město jako pulsující organismus

S Medvědínem jsem strávila krásný měsíc. Je to skvělá kniha o společnosti na malém městě s perfektně vystavěnými postavami. Najdete si hned několik oblíbenců a budete se zatajeným dechem sledovat, jak se proměňuje nálada celého města. Jako kdyby to byl svébytně pulsující organismus. Promítne se v něm mnoho témat, která jsou důležitá pro každé společenství.¨

S nákupem audioknihy jsem váhala kvůli volbě interpreta, ale opět, jako v mnohých jiných případech, jsem byla velmi příjemně překvapena. Podání Jaroslava Soukupa je příjemné a k postavám citlivé (konkrétně u této knihy je opravdu důležité odlišovat jednotlivé charaktery). Jediný problém může být zpočátku v nastavení románu. Nachází se v něm totiž velké množství postav, mezi kterými se často přeskakuje, což je při poslouchání někdy příliš rychlé. Posluchač si na to ale celkem rychle zvykne, takže dojem zůstává kladný.

Červená Karkulka a sedm dalších pohádek review

11.02.2018 Verified purchase

Malým dětem staré poklady

Pohádky jsou namluvené těmi nejklasičtějšími a nejlepšími interprety. Určitý problém pro malé děti dnešní doby může představovat místy archaický jazyk. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o všeobecně známé pohádky, jejichž základní podoba se v různých variacích příliš neliší, a děti je proto velmi dobře znají, budou pro ně stále srozumitelné. Naopak je třeba později obohatí kouzelná a starobylá atmosféra.

Konkrétně u nás trochu pokulhává Otesánek, ale třeba Kohoutek a slepička, Hrnečku vař nebo Smolíček jsou velmi populární.

Povídání o pejskovi a kočičce review

03.02.2018 Verified purchase

Nesmrtelná pohádka, kterou zvládne i velmi malé dítě

Jestli je nějaká audioverze známého knižního titulu nesmrtelná, pak je to rozhodně Povídání o pejskovi a kočičce v podání Karla Hogera. Společně se včelími medvídky jsem ji zvolila jako první audioknižní krůčky mé dvouleté dcery a rozhodně to nebyla chyba. Stále dokola posloucháme, jak pejsek s kočičkou vařili dort. Je to jednoduché, takže je schopná tomu porozumět, a já si užívám perfektní interpretaci Karla Hogera, jehož hlas, tón vyprávění a dikce mi oživují vzpomínky na to, jak jsem tuto pohádku sama poslouchala jako dítě.

Včelí medvídci a Pučmeloud Rating

28.01.2018 Verified purchase

Včelí medvídci - Další příběhy Rating

20.01.2018 Verified purchase

Včelí medvídci - Příběhy včelích medvídků review

20.01.2018 Verified purchase

Spokojené cesty autem

Včelí medvídci prostě fungují. Skvělé texty a jednoduché nápadité příběhy, které zaujmou i malé dítě. Václav Vydra má trochu jiný projev, než jsme zvyklí z televizní verze, a příběhy se drobně liší. Ale to vlastně poslechu dává další rozměr - sice posloucháte něco důvěrně známého, zároveň vás to ale může překvapit. A pokud večerníčky neznáte, tak to ničemu nevadí. Skvělá záležitost, která neurazí ani dospělé (v našem případě) a postará se o klidné a spokojené cestování.

Špalíček pohádek Rating

08.01.2018 Verified purchase

Princ Mamánek review

17.12.2017 Verified purchase

Ať žijí šišlavé čarodějnice!

Princ Mamánek je příjemná pohádka, která možná nepřichází s ničím extra novým nebo objevným, ale celkem zajímavě propojuje pohádkový svět a povahové nešvary, které trápí mnohé z nás. A že jde o nešvary celkem vážné! Namátkou třeba příliš dlouhé lpění na máminých sukních nebo neschopnost vyrovnat se s vlastním stárnutím.

Zpočátku se mi moc nelíbilo rozdělení interpretů. Po přečtení obsazení jsem se těšila na jednotlivé role, ale vyprávění je rozděleno na čtyři části, z nichž každou vypráví někdo jiný, nutno ovšem říct, že vždy velmi kvalitně. A dvě šišlavé čarodějnice v podání Ondřeje Vetchého jsou naprosto fenomenální. Kapitoly, kde se vyskytují, považuji za nejsilnější pasáže knihy.

Nejde o nejlepší audioknihu pod sluncem, ale k poslechu i tak upřímně doporučuji!

Želary - Jozova Hanule review

01.12.2017 Verified purchase

Úžasné překvapení

Protože jsem neznala ani film, ani knihu, přistupovala jsem k audiozpracování povídky Jozova Hanule bez jakýchkoli (ať pozitivních, nebo negativních) očekávání. A naprosto mě to ohromilo. Je to vlastně jednoduchý příběh, ale je tam toho tolik!

Překvapila mě i Lenka Vlasáková. Ve své interpretaci dokázala oživit všechny proměňující se emoce a nálady, od bezstarostnosti přes úzkost, pohrdání až po zvláštně usazený klid. Bez zbytečného patosu vás dokáže dohnat k slzám.

Vlastně se vůbec nedivím ohlasu, který kniha před lety vzbudila, a doporučuji k poslechu. Je to celkem krátká záležitost, která ve vás zanechá dlouhou ozvěnu.

Soumrak dne review

27.11.2017 Verified purchase

Obdivuhodné dílo

Myslím, že nejlepší knihy pro audio zpracování jsou takové, které jsou vyprávěny postavou v první osobě. A pokud je taková postava ve svém vyprávění navíc ne tak úplně spolehlivá, je to o to lepší. Vzpomeňme jen na Pleslovo podání Sběratele.

Majordomus, jehož vyprávění jsme svědky, je naprosto přesvědčen o pravdě všeho, s čím se svěřuje, ale my jako čtenáři/posluchači postupně začínáme tušit, že jednoduché vidění světa založené na představě o vlastní důstojnosti má jisté trhliny, a to ne malé.

Celý text je naprosto obdivuhodně vystavěný, v jednoduchém příběhu a na pozadí života služebnictva v jednom panském sídle se znenadání vynoří klíčové události 20. století a vše podkresluje milostný příběh, který těžce a nehybně visí ve vzduchu.

Podání Jana Vlasáka celé dílo snad ještě pozvedává. Jako kdyby se Vám před očima vynořovala plastická a živoucí figura, které uvěříte všechny její sebeklamy.

Tuto audioknihu opravdu doporučuji všemi deseti.

Dáma, která měla ráda čisté záchodky review

10.11.2017 Verified purchase

Neobyčejně obyčejný příběh ve příjemném ztvárnění

Celkem jednoduchý příběh se zajímavou pointou, která ale zase není tak dechberoucí, jak se o ní někde píše. Nicméně je skvělé, jak je vykreslena hlavní hrdinka. Zcela vědomě si zakládá na svém snobství a rodinném původu, ale zároveň si uvědomuje, že přestává být tou dámou, kterou ji učili být, a svůj pokles s chutí posílí nečekaně pronesenou vulgaritou.

Interpreti jsou výborní. Petru Špalkovou mám ráda a zařazení obou mužských hlasů bylo také dobrou volbou. Přestože se Jan Hartl i Jiří Dvořák objeví každý v jedné kapitole, vůbec to nevadí a působí to smysluplně. Dialogy s oběma muži jsou tak jakýmsi zrychlením a osvěžením v jinak příjemně uplývajícím monologu hlavní hrdinky.

40 dní pěšky do Jeruzaléma review

07.10.2017 Verified purchase

Podle chuti každého čtenáře/posluchače

Ladislav Zibura je bezesporu nesmírně zajímavá osobnost současné literární scény. Na jeho knihách je znát i to studium žurnalistiky, je to člověk, který ví, o čem chce psát a umí to udělat dobře a s humorem. Je otázka, zda vám ten humor sedne, ostatně jako u každé takové knihy. Na jeho knihách je skvělé, že překračují hranice nejen popisem cest do dalekých končin, ale i metaforicky. Zibura k sobě dokáže přibližovat lidi, případně alespoň ukázat, že jsme všichni tak nějak stejní, i když třeba v jiných kulisách. Při poslechu knihy je nicméně trošku problém, že s postupem vyprávění se trošku zacykluje, a možná tak budou muset někteří posluchači poslouchat na etapy. Ale i to záleží na chuti každého čtenáře či posluchače.

Co by můj syn měl vědět o světě review

07.10.2017 Verified purchase

Ideální materiál na audioknihu

Audioknihu Co by měl můj syn vědět o světě doporučuji všemi deseti. Protože se jedná o text bez příběhu, který může působit jako nesouvislé, nezávazné a humorné tlachání otce k maličkému synovi, audioverze je ideální řešení. Interpretace Lukáše Hejlíka je navíc skvělá a celý text výrazně oživuje. A tak posloucháte a najednou si uvědomíte, že nejde o žádné tlachání, že v té knize je rozhodně víc, než se na první pohled zdá. Je to zkrátka velmi příjemná záležitost.

Kosmonaut z Čech Rating

03.09.2017 Verified purchase

V lese visí anděl review

24.07.2017

Povedená žánrová záležitost

Audioknihu jsem si k poslechu vybrala díky Petře Špalkové, kterou považuji za jednu z nejlepších interpretek, a rozhodně mě nezklamala. Byla jsem ale i příjemně překvapená z celé knihy. Líbilo se mi postupné spřádání několika dějových linek a množství postav mi nedělalo problém. Možná by si některé linky zasloužily více pozornosti v závěru, ale to je jen drobný nedostatek. Není to žádné veledílo, ale pokud máte rádi detektivky a kvalitní přednes doplněný o příjemně dramatickou hudbu, s touto audioknihou rozhodně neuděláte chybu.

Všemi dary obdarovaná Rating

15.05.2017

Volání netvora review

11.04.2017 Verified purchase

O tom, že předsudky se nevyplácí

Literaturu pro mladší ročníky obvykle nečtu, ale o této knize se teď celkem dost hovoří a kladná hodnocení přicházejí z různých stran. Audioknihu jsem zvolila proto, aby mi nebylo líto času stráveného četbou, kdyby se mé předsudky naplnily a kniha se mi nelíbila - při poslechu se člověk může věnovat třeba vaření nebo skládání prádla.

Byla jsem opravdu překvapená. Je to krásný příběh, o kterém budete chvilku přemýšlet. Když dozní poslední slova, jste smutní, ale všechno vám dává smysl. Ano, forma je možná přizpůsobená pro mladší ročníky, vyprávění se zdá být jednoduché, ale myslím si, že ten příběh dokáže obohatit i dospělého. Každý někdy potřebuje nahlédnout sám do sebe hlouběji, než je zvyklý (než chce).

Zpočátku se mi hůře sžívalo s hlasem interpreta, ale právě ta nevýraznost, ze které vystupuje hrubý netvorův hlas, nakonec docela dobře fungovala.

Takže jestli máte také předsudky, zkuste se jich zbavit a třeba budete obohaceni.

Dívka ve vlaku review

07.04.2017

Tři ženy - tři hlasy

Ke knihám označovaným jako "bestsellery" a "nejlepší knihy v té a té kategorii či toho a toho roku" mívám (ostatně jako velká spousta dalších) nedůvěru. Možná proto jsem se rozhodla, že si knihu raději poslechnu, a udělala jsem dobře.

Mimořádná kvalita zpracování způsobila, že mnohem víc než detektivní rovina příběhu mi utkvěly rozdíly mezi jednotlivými ženami. Každá z nich má svůj příběh, který je něčím výjimečný. A přestože Vám nebudou sympatické (snad ani jedna), budete jejich příběhy prožívat s nimi a budete s nimi soucítit. Protože nic není takové, jaké se na první pohled zdá být.

Audioknihy jsou zázračné v tom, že mohou dát postavám v jedné knize různé hlasy. Zde to platí beze zbytku. Každá hrdinka je totiž naprosto odlišná od zbylých dvou a každá interpretka to svým pojetím ještě zdůrazňuje. Ale všechny jsou uvěřitelné a všechny jsou lidské. A podobně, jako jsem si při poslechu Sběratele zamilovala Jaroslava Plesla, jsem si v Dívce ve vlaku zamilovala Terezu Bebarovou (ačkoliv Petra Špalková jí víc než těsně šlape na paty!)

Sběratel review

07.04.2017

Jak mě Sběratel vtáhl do světa audioknih

Byla jsem k audioknihám skeptická a po Sběrateli jsem sáhla jen kvůli nedostatku času. A byla jsem tak strašně překvapená, kolik života dokázal Jaroslav Plesl vdechnout hlavnímu hrdinovi! Když jsem chodila s kočárkem po lese, neustále jsem se ohlížela, jestli za mnou někdo nejde, a přitom jsem trasu prodlužovala, abych si mohla poslechnout ještě kousek. Celá kniha je postavená na výpovědi hlavního hrdiny, který se sice zpovídá, ale přitom jako by se snažil čtenáře (posluchače) mást různými ospravedlněními sebe sama. Díky Pleslovi byla tato vypravěčská hra nesmírně autentická, jeho zdánlivě lhostejný hlas dodal už tak silnému konci na důraznosti. Dokonce si myslím, že kdybych knihu pouze četla, tak silný dojem by ve mně asi nezanechala. Za mě byl poslech skvělý zážitek.