User Mista's Reviews

Audioworm Scribe - One of the most frequent reviewers

Špion, který přišel z chladu review

28.03.2021 Verified purchase

Trochu vyčpělá špionážní detektivka

Ty doby už jsou pryč a bestseller ze 60-tých let dnes působí trochu staromódně. Přesto je zajímavé si připomenout tyhle temné doby, uvědomit si jak chmurná atmosféra tehdy byla a jak fungovaly špionážní služby tenkrát a možná i částečně dnes. V případě je krásně popsáno, jak fungovaly plány v plánech a jejich realizace na obou stranách železné opony a jak jsou jednotlivec a jeho oběť pro obě strany nedůležití. Osobní osudy jsou popsány poněkud plytce, ale to lze přičíst době i autorskému záměru, za to způsob jednání vyšetřovatelů i soudců-komisařů z NDR jsou naopak dost podrobné. A nepříjemně ukazují na podobnosti i s dnešní dobou.

Zklamala mne interpretace Martina Zahálky, už jsem od něj slyšel lepší výkon. Zvláště hlas hlavního představitele mne připomínal starého a vyčerpaného může, což vlastnímu dějí vůbec nedpovídalo. A ani interpretace ženských postav byl spíš komický než dramatický.

Celkově tedy byla pro mne audiokniha průměrná po všech stránkách, ale i tak má svoji vypovídací hodnotu a může být pro leckoho zajímavá.

Já, Poutník review

10.03.2021 Verified purchase

Špionážní detektivka s filosofickým přesahem

Byl jsem zvědavý, jak tohle dílo na mne zapůsobí. Špinážní příběhy moc nemusím, ale tenhle mne chytil. Asi to má i velmi konkrétní návaznost na dnešní pandemickou dobu a člověk si uvědomí další možné dopady. Kromě toho to byl moderní technikou a jejím užitím zajímavý příběh s velmi zajímavými nápady vyštřovatele. Také dnešní doba s ICT světem byla docela zajímavě přiblížena čtenářům, kteří nemají možnost vědět o dnešních komunikačních možnostech i využití poznatků vědy. Lavírování mezi detektivkou, špionážním thrillerem a osobním životem hlavní postavy je velice dobře vyvážené, což umožňuje závěrečný fantaskní a hlavně filisofický přesah dramatických žánrů.

Celkem zajímavý přednes Martina Stránského, který nenásilně vtáhne posluchače do děje, je součástí kvalitní audioknihy, která určitě poskytne zábavu i napští širokému spektru posluchačů. Není to první kniha od tohoto interpreta, kterou jsem poslouchal a znovu mne přesvědčil, jak důležité je, aby posluchač přestal vnímat interpreta, ale mohl se ztotožnit s postavami.

Celkově tedy mohu říct, že jsem byl příjemně překvapen arád zase něco obdobného vyzkouším, třeba i od stejného autora.

Běžkyně review

17.01.2021 Verified purchase

Krimi z Číny pokračuje

Po Hadohlavci jsem čekal, jestli May svého čínského detektiva a jeho americkou partnerku ještě povolá do boje. Stalo se a opět mne docela pobavil. Zase si našel téma, které mohlo ukázat další stránky čínského prostředí a přitom umně vytvářet napínavý děj detektivky. Střet civilizací již tradičně dává Mayoovi možnost dalších zápletek v osobním životě hlavních protagonistů a obohacuje detektivku o další rozměr, což je pro Maye typické. A tak snad jen závěr příliš připomínající americký happyend trochu kazí věrohodnost příběhu.

Tentokrát jsem si docela vychutnal audioverzi příběhu, protože kromě tradičně vynikajícího přednesu Jany Plodkové i Martina Myšičky byl poslech doplněn zajímavými hudebními předěli, které dotvářeli exotický rámec příběhu.

Prostě, kdo hledá trochu jinou detektivku s poznáním méně známého prostředí, nemůže volbou Mayoovi Běžkyně udělat chybu.

Básnik review

18.12.2020 Verified purchase

DD pokračuje s detektivem Krausem mapovat předlistopadový svět socialismu

Zajímavý příběh se skoro až příliš dramatickým zakončením nás zase zavedl do doby posledních let světa socialismu. Vidíme nepříliš hezký až zašedlý svět korupce, špiclování, ale také kamarádských vztahů, které odolávaj nátlaku politického i primitivně podrazáckého prostředí. Vzpomínka na vodkové orgie není vůbec mimo mísu, takhle se v té době také žilo, a kdo něco uměl a měl dost kuráže nebo mu už bylo všechno jedno, ten si nemusel brát servítky.

Vlastní, místy až erotický detektivní příběh, je na můj vkus příliš osobně spojen s hlavním protagonistou, ale to asi DD chtěl. Na druhou stranu to je pro DD charakteristické, takže když si Richarda Krause oblíbíte, lehce se s ním v příběhu ztotožníte a emoce prožíváte daleko intenzivněji. Závěrečné rozuzlení je sice pravidlům detektivky (podle pátera Knoxe), ale i tak je to rozhodně zajímavé dějově i emočně.

Co mne stále baví, je poslech ve slovenštině umocněný výbornou interpretací Mariána Geišberga. Trochu drsný přednes prostě do chlapské detektivky patří a vystihuje i dobu a osoby, které v nížijí, tj. kariéristy, podvraťáky, ale také kamarády i přátelsky nahlížené postavy z podsvětí. Jen mám trochu strach, že ženský prvek to úplně nemůže vystihnout. Ale počkám si, protože si určitě ještě nějakou detektivku od DD přečtu, tahle byla docela dobrá.

Unexpected twist Humor

Faust (komplet Faust) review

01.12.2020 Verified purchase

Pro fandy a odborníky

Tak tohle je opravdu jen pro fanoušky divadla a odborníky. Není totiž jednoduché udržet pozornost a chápat děj a odkaz tohoto díla. Kdybych to neznal, tak bych to ani nebyl schopen pochopit, protože mi některé věci a myšlenky při poslechu unikaly. Vnímat verše a vcítit se do děje je opravdu těžké, evidentně chybí vizuální doplnění tohoto čtení. I vlastní přednes mne dost rušil, protože jsem ztrácel přehled, kdo vlastně mluví.

Na druhou stranu bylo zajímavé zanícení interpretů - herců. Z odborného hlediska to určitě poskytuje zajímavý pohled a jiný prožitek z Goethova stěžejního díla.

Pro běžného posluchače mohu doporučit si tohle dílo napřed přečíst nebo shlédnout divadelní představení a pak teprve zkusit tento poslech.

Oběť 2117 review

12.11.2020 Verified purchase

Spíš thriller než detektivka, která neoslní

Těšil jsem se na další zajímavý zážitek, ale Oběť 2117 mne neoslovila. Osobní rovina převládá v knize nad dobrou detektivkou a moderní téma terorismu posouvá deteektivní román do žánru thrilleru. Bohužel je napětí udržováno až neuvěřitelnými situacemi a trochu naivním chováním jednotlivých aktérů. Stále je zajímavá postava Carla i Rose, bohužel do roviny jakéhosi neuvěrohodného a tragického hrdiny se dostal Asad, který byl dříve vždy zábavným kořením předchozích příběhů.

Na druhou stranu je zajímavě zmapováno prostředí migrantů i teroristů a jejich kořenů, které jsou pro dnešní dobu důležité k pochopení současného dění nejen v Evropě, ale v celém světě. Tady vidím přínos Oběti 2117 největší.

Tentokrát mne trochu zklamal i Igor Bareš v roli interpreta. Občas jsem měl problém rozlišit, zda se jedná o přímou řeč, vyjádření vlastních myšlenek postavy nebo dialog. Zároveň mi občas chvíli trvalo, než jsem si ujasnil, která osoba vlastně mluví, především právě v dialozích. Přesto oceňuji, že jsem nebyl jako u jiných interpretů vytrhován z děje nevhodným přednesem. Igor Bareš má stále velkou schopnost pozvat posluchače doprostřed příběhu a nenásilně jej v jeho poslechu udržovat.

Celkově se oproti jiným dílům Adlera Olsena dá považovat tato detektivka za pouhý průměr, na což jsem v jeho předchozích knihách nebyl zvyklý. A snad jde také o autorův pokus přejít k jinému žánru, třeba mu to příště vyjde líp, protože své příznivce si i tato kniha podle mne najde.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Ostrov Entry review

13.10.2020 Verified purchase

To nejlepší od Petera Maye

Rád čtu knihy tohoto autora, protože mne vždy překvapí.A hlavně mne baví,že dostávám nejen skvělou detektivku, ale daleko více, ať už poznání historie nebo místopisu Nových Hebrid. A to nemluvím ani o úžasně poetickém popisu krajiny britských či kanadských ostrovů, který láká k brzké návštěvě. Jako obvykle jde o silný příběh se skvěle vykreslenou psychologií postav, se kterými brzy navazuji osobní pouto. To vše podtrhuje skvělý přednes Jiřího Dvořáka, dvorního interpretace Mayových knih. U něj pokaždé vím, o jakou postavu se jedná, kdo zrovna hovoří nebo kdy jde jen o popis vypravěče. Nic mne v jeho přednesu neruší a mohu se nechat vnést přímo doprostřed příběhu a stát se jeho součástí. Oproti jiným knihám jsem si užil i poslechu hudebních předmětů, které skvěle označoval, v jaké době se děj odehrává. Zkuste si příběh poslechnout a užijte si ten skvělý zážitek také!

Potopa review

18.09.2020 Verified purchase

Oldschool dramatizace

Mám doma v knihovně již léta předcházející román Ohněm a mečem, tak jsem chtěl zjistit, jestli mne něčím dramatizace návazného románu překvapí a obohatí. Bohužel to se nestalo. Dramatizace silně zkrátila podstatné části románu, nedokázala vykreslit místní kolorit a ani jednání postav nebylo věrohodné. Přitom nemohu Sienkiewicze zařadit mezi staré autory, kteří již dnešnímu čtenáři nemají co říct. Myslím, že na vině je tzv. oldschool dramatizace poplatná době socialismu i stylu tehdejšího ztvárnění postav. Přehnané deklamace, zvuky přehlušující někdy i slova postav a starý slovník, který dnešního čtenáře spíše ruší než přitahuje, to všechno sráží kvalitu románu. Je mi to líto, protože stále oceňuji dabing nebo i moderní filmy či inscenace s některými herci, kteří se na této audinahrávce podíleli.

Příběh je samozřejmě z dnešního pohledu trochu naivní, ale alespoň trochu dává nahlédnout do podivné změti lidských osudů v době po 30-ti leté válce v oblasti pobalských států. Pokud si chce někdo tento veskrze romantický příběh přiblížit, pak doporučuji vzít knihu, protože toto audio ho spíše rozesmutní něž potěší optimistickým koncem.

Noční pád review

04.08.2020 Verified purchase

Chandler v době terorismu?

Vrátil jsem se o více než 80 let zpět do doby "drsné školy ", jejímž hlavním autorem byl R.Chandler. Drsný detektiv nás provází příběhem o možném teroristickém útoku , řeší své pracovní i soukromé problémy spojené s vyšetřováním 5 let starého případu pádu letadla a bojuje za spravedlnost pro oběti neštěstí. Stavbou příběhu, chováním hlavního hrdiny i překvapivým rozuzlením, které již je zcela z dnešní doby, silně kniha připomíná styl autorů doby mezi oběma světovými válkami. Takže trochu starý styl, který si ale může najít své fanoušky i v moderním příběhu.

Drsnému detektivovi odpovídá i styl interpretace I.Bareše. Ten mne chvílemi i rušil při poslechu a trochu jsem litoval, že více prostoru nedostal J.Plesl, který i v malé roli podle mne dokázal svůj talent.

Celkově to je slušná detektivka s dobrou dramatizací, jejíž největší síla je v jejím překvapivém závěru a proto stojí za to si ji poslechnout.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Mycelium V: Hlasy a hvězdy review

06.07.2020 Verified purchase

Mezi světy sci-fi nejsou Češi díky Kadlečkové popelkou

Již pátý díl skvělé české sci-fi mne zase uchvátil. Zase mne překvapil nový pohled autorky na celý příběh. Jestli byl pro mne každý díl dosud uzavřený příběh, tak tento jasně říká, že příběh bude pokračovat a přitom objevovat další netušené možnosti a zvraty jeho vývoje. Nejdříve jsem měl strach, že vše sklouzne do trochu nudné psychologické roviny, ale brzy mne Kadlečková přesvědčila, že neztrácí nic ze své invence a vypravěčského umění. Tentokrát však všechno naznačovalo vstup nového hráče do děje příběhu, i když zůstává dosud nepoznán. A jeho vstup můžeme očekávat až v dalším díle této skvělé série.

Co naopak nebylo překvapivým, je skvělá interpretace a poslech příběhu. Možná chvíli jsem byl na pochybách o kvalitě představitelky Julie Lottové, ale nakonec i ona zapadla do vynikající úrovně přednesu Jaroslava Plesla nebo Jany Strykové. Díky skvělé interpretaci se poslech dostává na úroveň dramatizace a to je opravdu vynikající a umocňuje zážitek z celého díla.

Jen více podobných objevů v české literatuře.

Takes place in Space Multiple POVs

Pavučina lží review

27.05.2020 Verified purchase

Nevěrohodný příběh, který může pobavit

Už jsem od DB četl lepší příběhy. Oblast politiky je zajímavá a samozřejmě lze v ní najít mnoho motivů a zápletek. Na druhou stranu je zde příliš mnoho čistých duší a jen pár padouchů, a tomu se nechce příliš věřit. Závěrečný happyend snad potěší čtenáře či posluchače romantických novel, ale tomuhle příběhu moc nesedí.

Ale nejsou tu jen negativa. Jak už je u DB zvykem, zase mne nadchly nečekané obraty děje i jednotlivých situací. Invence DB stále nechybí a tak udržuje posluchače v napětí až skoro do konce.

Zajímavé jsou určitě sondy do vědeckého prostředí, nápady využití vědeckých poznatků a moderních zařízení, a také již známé romantizující vsuvky, kterými ale tentokrát DB šetří. Z toho důvodu si kniha určitě najde své posluchače či čtenáře.

Oproti jiným interpretům mne tentokrát Vladimír Kudla příliš nenadchnul. Chvílemi jsem měl problém identifikovat, která postava to vlastně mluví a ani dramatičnost nebyla nijak podložena změnou intonace nebo jiným hlasovým prostředkem.

Celkově lze tedy říci, že kniha nenadchne, ale jako odpočinkovka je docela dobrá a někoho i pobaví.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Skála review

08.05.2020 Verified purchase

Detektivka nebo jiný žánr, to je jedno, je to zase skvělý May.

Krásný jazyk, skvělé popisy přírody ostrova Lewis a psychologické postřehy, to vše se snoubí v tomhle románu, který si přeci jen udržel napětí dobré detektivky. Skvělý nápad se střídáním běžného vyprávění a "ich" formy, který jasné odděluje vzpomínky a aktuálně sdělovaný děj, umocňuje přehled posluchače a také mu odhaluje postupně jednotlivé motivy aktérů. Velmi výstižně May propojuje vzpomínky s vývojem poznání detektiva, který se setkává s dopady starých vztahů i vlastního jednání v minulosti.

Snad jedinou věc bych Mayovi vytknul, a podle mne je to jeho typický rys, závěrečné rozuzlení je až moc hektické a trochu nevěrohodné. Ale všechno ostatní tento drobný nedostatek překryje, takže nakonec si přeci jenom může posluchač vychutnat Mayovu detektivku se všemi krásami příběhu i napětím, které k dobré detektivce patří.

Vyslechnul jsem si již celou sérii související s událostmi a lidmi z ostrova Lewis a tak mohu jen doporučit poslech podmanivého hlasu Jiřího Dvořáka. Postupem času jsem úplně přestal vnímat vypravěče a ponořil se do děje bez rušivého zjišťování o jakou postavu se jedná. Opravdu jsem si poslech užil a stal se přímým pozorovatelem, posluchačem a aktérem příběhu. Za tohle mohu Jiřímu Dvořákovi jen poděkovat a těšit se na další knihy, kde bude interpretem.

Rezervoár č. 13 review

06.03.2020 Verified purchase

Takový obyčejný život v malé skotské vesnici

Čekal jsem něco mezi psychologickým dramatem a detektivkou a vykouklo na mne poklidné vyprávění. Ne že by v příběhu nebyla vnitřní dramata, ne že by se příběh čas od času nezabýval vyštřováním ztraceného děvčátka, ale to vlastně pro samotné vyprávění není až tak důležité. Nebo naopak, je to stejně důležité, jako vyprávění o všedním životě obyvatel jedné skotské vesnice. A časem jsem přišel na to, že to je zajímavé a půvabné, i když mi dost dlouho trvalo než jsem bezpečné poznal všechny postavy a jejich vzájemné vztahy a osudy. 20 let života jedné vesnice se dá popsat různě, tady se autor podíval na vesnici, lidi, ale i okolní přírodu laskavým pohledem a vypráví o nich poklidně a s pochopením.

V první chvíli jsem si myslel, že Ota Brousek je nějaký vlažný interpret a netrefil se do přednesu knihy. Až později jsem pochopil, že jeho klidný až plochý přednes skvěle vystihuje atmosféru děje i záměr autora.

Celkově je to kniha, která čtenáři dává šanci se něco dozvědět o obyčejném životě na skotské vesnici. Zároveň mu umožňuje trochu si odpočinout mezi čtením či poslechem thrillerů nebo detektivek a užít si prazáklad literatury, tedy prosté vyprávění. A nemusíme řešit v jakém žánru se vlastně pohybujeme a co tím autor chtěl říct. Stačí si jen užívat ten klid, který z knihy čiší.

Šachové figurky review

21.02.2020 Verified purchase

Více než detektivka

Petr May zase překvapil svým pojetím kriminálního příběhu. V této knize se posunul že žánru detektivka na vyšší úroveň psychologického románu. Retrospektivní pohledy do minulosti postav, odhalování jejich myšlení i důvodů jejich jednání a v neposlední řadě i filozofické pohledy na církev, právo a chování "zlaté mládeže ", to vše toto kvalitní dílo obsahuje. Není to kniha jen o napětí a pátrání po pachateli, ale i o zamyšlení, kam kráčíme a jak můžeme prospět svým blízkým i všem lidem kolem nás.

Zvláštní atmosféru skotských hebridských ostrovů skvělým způsobem představuje i poklidný přednes Jiřího Dvořáka. Spojení skvělého interpreta s vynikajícím autorem přináší další příjemný důvod si tuhle knihu poslechnout. A věřím, že celá minisérie z prostředí Nových Hebrid přinese další nezapomenutelné chvíle s dobrými knihami. Proto jsem si ji také pořídil 😊.

Dívka, která si říkala Tuesday review

28.01.2020 Verified purchase

Drama, fantasy nebo krimi, každopádně zajímavé.

Byla to koupě trochu naslepo, jen podle popisu, ale jak už to bývá, někdy je ten výběr naslepo zajímavý. Chvíli jsem měl pocit, že jde o velmi moderní technologickou detektivku, pak o fantasy z velmi blízké budoucnosti a nakonec drama se sociální pointou. Musím říct, že mne to celou dobu bavilo, ač jsem si žánrem nebyl jistý. Zajímavě vystavěný příběh s postupným odkrýváním motivů a událostí sahajících do nedaleké historie mne nenechával po celou dobu poslechu jen tak v klidu. Fantaskní scény doplněné technologickými reáliemi mnohdy sklouzly až na úroveň temného fantasy dramatu. A nakonec hektické rozuzlení s poselstvím pro příští generace, a po té konečné zklidnění se známkami happyendu jen doladily příjemný pocit z poslechu celého příběhu.

Zajímavý byl i způsob členění do kapitol, kdy směrem ke konci knihy byly kapitoly čím dál kratší, což spolu se střídáním obou interpretů (ženského a mužského hlasu) stupňovalo dramatičnost děje. Členění bylo vhodně doplněno přestávkami s moderní hudbou, které korespondovaly s dějem, což umocňovalo napětí i zklidňující chvíle. Něco už jsem naposlouchal, ale tohle mne mile překvapilo.

Anna Linhartová trochu v interpretaci předčila Jana Kolaříka, ale oba jen umocňovali příjemný poslech i dramatičnost děje.

Takhle si představuji moderní dílo, které vychází z aktuálního technologického prostředí a přesto má i sociální rozměr. A je jedno, jak kdo tento žánr pojmenuje.

Proměna review

19.01.2020 Verified purchase

Objevíte Kafku, má co říct i dnes

Dlouho jsem odkládal seznámení s F.Kafkou a asi zbytečně. Jeho Proměna na mne zpočátku působila archaicky, ale postupně jsem si začal uvědomovat její širší dosah až do dnešních dnů. Vztah generací, proměna vztahů v čase i zajímavé postřehy a možnosti plynoucí z proměny člověka v jiného tvora, mne postupně vtáhl do děje a přinutily se zamyslet, jak by to vnímal dnešní člověk. Povídka dává možnost vlastní interpretace i vytvoření různých představ, co všechno chtěl Kafka říci. Určitě je to zajímavá možnost se zastavit a pohrát si z vlastní fantazií.

Užil jsem si také přednes I.Budaře. Klidný projev, nadhled, vyjádření charakteru jednotlivých postav pouze lehkou změnou tónu, to vše umocnilo atmosféru celého příběhu.

První 2 kapitoly jsem vážně uvažoval, že to nedoposlouchám, ale nakonec jsem byl rád, že jsem vydržel až do konce. A teď si půjdu znovu prohlédnout Kafkovu sochu v Praze, určitě ji budu chápat jinak.

Uzol review

17.01.2020 Verified purchase

Návrat do období temna

Knihy od D.D. jsem zatím nechával na později, a tak, když jsem se dostal k této, jako první, trochu mne překvapila. Detektivka je ukrytá v příběhu z dob před sametovou revolucí a dost se s ním prolíná. Nicméně je určitě zajímavý pohled na tehdejší styl vyšetřování, i když je aktuální politickou situací dost ovlivněn, i tak v něm lze najít zajímavé informace.

Horší je to s připomenutím dob minulých, které zde dost syrově zaznívají v příbězích emigrantů a jejich příbuzných, kteří zůstali v socialistickém Československu. Stejnětak až morbidní situace si člověk připomene při čtení o aktivitách ochrany našich hranic, PS i STB. Na jedné straně bych na to rád už zapomenul, na druhé straně to pro mnhé čtenáře může být trochu nový pohled, který měli doposud ukrytý v mlhách vzpomínek nebo informací od starší generace. A zároveň si může posluchač udělat vlastní názor na jednotlivé protagonisty, protože mu autor ponechává prostor na vlastní posouzení jejich morálky. Opravdu to nebylo lehké zařadit se na stranu dobra nebo zla, neboť v kulisách socialistického Československa ovlivňovaného hrubými zásahy SSSR bylo jen těžko najít správný postoj.

Velmi jsem ocenil interpretaci M.Geišberga, který celou atmosféru doplnil klidným, ale někdy až zlověstným tónem. Posluchač může až fyzicky cítit obludnost a otravnost atmosféry, ve které se mnozí v té době pohybovali. I když byl jediným interpretem, jasné odděloval v dialozích jednotlivé postavy a pomáhal vytvořit představu o jejich charakteru i jejich zvukovým ztvárněním.

A na závěr ještě poznámku k jazykové mutaci. Kdo si již dříve oblíbil slovenštinu jako malebnou řeč, tady si určitě užije a je příjemné si ji připomenout, protože si máme stále co říct a máme k sobě se Slováky blízko.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Marco review

10.01.2020 Verified purchase

Zase jiná tvář podzemí Kodaně

Tak nás Jussi zavedl do kodaňského podsvětí, kde se již zabydlují skupiny imigrantů, a snaží se uživit kriminálními aktivitami. A je jedno, jestli se jedná o cikány, afričany nebo arabskou komunitu. Zároveň se pohybujeme ve sféře státního sektoru korumpovaného z různých stran. Ale ani tady se nevzdává postupné sondy do soukromí kriminalistů a také budování týmu oddělení Q. Humor jde ruku v ruce s napětím a tohle Jussi opravdu umí. Jen skoro happyendový závěr trochu kazí věrohodnost příběhu, kde zase dochází k osobnímu nasazení některých kriminalistů, což je pro Jussiho knihy typické. Opět jsem propadl skvělému přednesu Igora Bareše. Díky jemu si užívám jednání postav, jakoby se přede mnou objevovaly ve vizuelní podobě. A díky němu každou další knihou víc a víc objevuji charaktery hlavních protagonistů oddělení Q.

Hadohlavec review

06.12.2019 Verified purchase

May zase objevil zajímavé téma s asijskou stopou.

Téma imigrace není nové, ale May objevil novodobý čínský problém přistěhovalců do USA. A propojení s medicinskou zápletkou je opět originální a aktuální.

Jako u předchozích příběhů této série se skvěle zhostili interpretace Jana Plodková a Martin Myšička, kteří dávají všem postavou vlastní charakteristické hlasy a tím skvěle doplňují celé vyznění příběhu. Musím říct, že si Mayovi detektivky vybírám právě kvůli originalitě, která přesahuje žánr detektivního románu a kvůli kvalitnímu výběru interprepretú.

Mrtví muži netančí review

12.11.2019 Verified purchase

Fantasy s minimem fantazie

Kdybych nečetl nebo neshlédl dříve fantasy od autorů jako Anthony Ryan nebo R.R.Martin, tak by mne tahle kniha od tohoto žánru odradila. Stále jsem tomu dával šanci a stále jsem se nemohl do knihy zabrat. Příběh trochu drsný, trochu romantický a ani trochu zábavný. Závěr rádoby optimistický, ale jaksi odtržený od celého příběhu.

Interpret zvolil formu drsného hlasu od samého začátku a s drsnějšími postavami a situacemi už nemohl nic zvýraznit ani učinit překvapivým či dramatickým. Snad jedině, že jsem moh rozeznat jednotlivé postav, ale to už mi k lepšímu dojmu z knihy nepomohlo.

Ne skutečně jsem nenašel nic pozitivního kromě toho, že vím, co nemám příště zkoušet. Prafrázoval bych můj oblíbený název filmu: Před přečtením spalte.

Čaroděj Zeměmoří review

20.10.2019 Verified purchase

Fantasy nebo pohádka?

Zkusil jsem něco nového a tentokrát jsem šlápnul vedle. Celou knihu jsem čekal, jestli mi přinese něco poučného nebo zábavného, a bohužel jsem se nedočkal. Chybí dramatičnost, napětí i překvapení, zato je zde příliš míst a postav, které příběh nikam neposouvají a které si ani nelze pamatovat. Často se vypravěč odkazuje na vzpomínky, které si posluchač nemůže ověřit z dřívějších kapitol a ani dovodit z předchozího děje. Proto ani nelze příběhu věřit nebo si ho alespoň užívat. Nakonec jsem jen čekal, jak to dopadne, jestli něco celkovou nudu přeci jen rozptýlí, ale bohužel to bylo zbytečné.

Celkově lze říci, že jde o fantasy s chabou fantazii nebo o pohádku bez jasného poučení a vítězství dobra nad zlem.

Pozitivní byl pouze příjemný přednes T. Juřičky, který ale celkovou plytkost knihy nemohl zachránit.

Selfies review

14.10.2019 Verified purchase

Trochu překombinovaný Jussi Olsen

J-A Olsena mám rád kvůli jeho pojetí detektivek. Jedná se vždy o kombinaci napětí a humoru a k tomu navíc i plastického vykreslení charakteru jednotlivých postav.

Již známé detektivy z oddělení Q v této knize nacházíme v nové situaci, která zpočátku vypadá jako zcela mimoběžná s vlastním příběhem. A právě postupné přibližování obou linií příběhu je typické pro Olsenovi detektivky. Tentokrát jsem ale musel čekat skoro do poloviny knihy, než mne to zaujalo. Celý příběh mi přišel trochu překombinovaný, i když rozuzlení bylo docela zajímavé a překvapivé. Ve finále budu zase čekat na další pokračování série, protože mi celý tým oddělení Q přirostl k srdci a tahle knížka na tom nic nezměnila, spíš to jen posílila.

Předtím jsem knihy téhle série pouze četl, tato byla první, kterou jsem poslouchal, a chvíli mi trvalo, než jsem si na přednes Igora Bareše zvykl. Pak jsem si ho ale užíval. Mám už něco naposlouchané a když přestanu interpreta vnímat, vím, že je skvělý.

Takže celkový pocit je dobrý a čekám na dalšího J-A Olsena, který může být ještě lepší.

Fenomén KK review

04.10.2019 Verified purchase

Znovu objevený KK k 25.výročí úmrtí

Skvělý počin vydavatele vrátit se k dnes trochu opomíjenému básníkovi, písničkáři a rebelovi času nesvobody. A máme díky tomu i možnost se zamyslet nad jeho nadčasovostí a najít si nové informace a pohledy o něm a na něj. Tenhle rozhlasový pořad alespoň pro mne zcela zapadl a tak jsem si s radostí a povděkem poslelchnul zasvěcené názory s nadčasovým hodnocením idolu mého mládí. Doplnění diskuze úryvky jeho básní a písní celému poslechu jen dodává dobovou atmosféru, ale i možnost představit si, co vlastně tvořil a jak viděl svět. A myslím si, že je to i dobrá možnost objevit ho pro dnešní mladou generaci, které se písničkáři a básníci ztrácejí z obzoru vnímání za clonou médií a informací, které se na ni ze všech stran hrnou. Myslím, že KK jim má co říci a nemusí to být jen vzpomínky na dobu minulou. Jeho melodické písničky, zvláště z prvního období tvorby, už pomalu lidoví a za chvíli to nebude až tak podstatné, v jaké době vznikali, ale o čem hovoří. A je krásné zase poslouchat češtinu s jejími obraty, které jsou u Kryla velice originální.

Zkusme to předat dál našim potomkům, ať si rozšíří obzory a vyberou si z KK, co je jim blízké. Určitě si to najdou.

Mycelium IV: Vidění review

30.09.2019 Verified purchase

Š každým dalším dílem objevuji nové krásy série

Po přečtení čtvrté části jsem si uvědomil, že už mne nebaví jen fantazie autorky, ale i krásná češtinu a originální slovník. Překvapivé změny v ději doplňují skvěle propracované postavy, které ještě podtrhuje výběr interpretů. Poslech se originálním nastudováním blíží až k dramatizaci díla a umocňuje celkový zážitek. Když jsem kupoval první díl, nečekal jsem, že české sci-fi nabídne tak skvělé dílo. Skutečně to stojí za poslech v mnoha směrech. Už se těším na poslední díl série a hlavně na další díla této autorky.

Život snů a skutečnosti review

07.08.2019 Verified purchase

Pestrobarevný svět H+Z

Tolik jsem toho o jejich osudu nevěděl a tolik jsem se toho z této knihy dozvěděl! Jejich cestopisy jsem hltal jako malý kluk, když jsem je našel v naší rodinné knihovně, ale nevěděl jsem nic o tom, co je hnalo za poznáním a jaký byl jejich civilní život. V tomhle seriálu rozhlasových reportáží se můžete dozvědět kdo z nich byl spíš filozof a kdo hnacím motorem, ale také jak oba vnímali roky 48, 68 a 89 a jaký měly dopad do jejich života. Zajímavý byl také formát rozhovorů, kdy jsou stejné otázky pokládány každému cestovateli zvlášť a můžete si porovnat jejich odpovědi. A je poznat, že se znají lépe než sourozenci a mají k sobě velmi blízko. Myslím, že si po poslechu můžete odnést nejen spoustu nových informací, ale i trochu zrekapitulovat svůj život, a to je neočekávaný přínos této knihy.

Celou atmosféru skvěle dokresluje hudební aranžmá a střídání autorek v pokládání otázek.

Tahle kniha mne překvapila a hlavně potěšila.

Andělíčkářka review

29.07.2019

Nevěrohodný příběh nepotěšil

Už jsem od Camilly slyšel lepší příběhy. Přílišná osobní zainteresovanost některých vyšetřovatelů, spisovatelka, která se chová jako nezbedné dítě a přitom ji všichni obdivují, a již od třetiny příběhu některé lehce odhadnutelné zápletky, to není nic, co by mne potěšilo. Oproti tomu zajímavá zůstává kostra celého příběhu, tedy proplétání 3 dějových linií od minulosti až po přítomnost. A pak jsou také zajímavé někeré aspekty švédského prostředí. které našinci není úplně známé.

Bohužel ani poslechová stránka mne příliš nepotěšila. Zvuky, které by měli dotvářet děj, jsou podle mne spíše rušivé, než že by přispívali dramatizaci a pochopení, co se děje. Ani interpreti mne tentokrát nepotěšili zejména při namluvení dětských postav, to je skoro parodie. Obvykle dávám kladná hodnocení, ale tady jsem neměl moc šanci najít více pozitiv než negativ.

Četl jsem jinou detektivku od C.L. (Čarodějka) a v ní jsem si oblíbené schéma autorky užil a hlasy jednotlivých postav nechal na své fantazii. I když mám audioknihy docela v oblibě, tak Andělíčkářku asi podruhé už poslouchat nebudu.

Clona review

01.07.2019 Verified purchase

Nejlepší Bjork (zatím?)

Moc jsem se na další příběhy těšil a nezklamal jsem se. Zpočátku nenucená návaznost na předchozí případy se postupně mění a posluchač jen těžko může odhadnout zvraty, které ho čekají. Skvěle vybudovaná pointa s otevřenou možností pokračování dalšího případu mne nejenom překvapila, ale také potěšila a věřím, že se od Bjorka ještě lecčeho dočkáme. Dovolím si polemizovat s kritikou zde představené policejní práce. Posluchač totiž získá docela dobrý přehled o práci vyšetřovacího týmu a zároveň má šanci navázat vztah s hlavními protagonisty příběhu. Když se necháte vtáhnout do děje, můžete prožít drama, stres i krásné vztahy spolu s Miou i Holgerem nebo i jinými postavami, které tak elegantně ztvárnila svým přednesen Petra Špalková. To je další potěšující prvek této knihy, totiž interpretace postav, které Petra Špalková umí skvěle ukázat v různých situacích pouhou změnou tónu hlasu. Pro mne je tato poslední Bjorkova kniha víc než pouhá dobrá detektivka.

Alias Grace review

13.06.2019 Verified purchase

Freska z 19.století s kriminálním i psychologickým podtextem

Hledal jsem něco zvláštního mezi tisíci detektivek a thrillerů a tohle mne docela zaujalo. A udělal jsem dobře. Velmi věrohodně podaný příběh , který byl psán v dobovém stylu, reálie i myšlení postav z onoho času dělají příběh zajímavým i úsměvným. Přestože kniha dospěla téměř do happyendu, zbývá spousta prostoru pro fantazii "jak to bylo opravdu a jak to bylo dál". Přestože jde o skutečný kriminální případ, nejde o detektivku, přestoře je příběh postaven na psychologickém zkoumání nejen hlavní hrdinky, nejde o psychologický román. Snad by se dalo tvrdit, že jde o romantický příběh s dramatickými prvky. To vše 19.století nabízelo i v myšlení lidí a mnoha literárních dílech té doby. Přesto jde o pěknou moderní knihu, která svou atmosférou umožňuje trochu si odpočinout v dnešním trysku doby.

Docela mne potěšila interpretace obou hlavních postav, jejich klidné, mladistvé hlasy elegantně doplňovali atmosféru doby. Především Lucie Pernetová propůjčila postavě Grace svůj hlas s takovým pochopením, že mi umožnila až reálnou představu dívky i ženy s tajuplnými zakoutími její mysli. A také jsem viděl Grace, jak šije, uklízí nebo se usmívá téměř jako bych byl celou dobu s ní. To nebývá zvykem a stojí to za poslech.

Sova review

07.04.2019

Sova nemusí být jen pták

Sova nemusí být jen pták, ale může to být docela zvláštní úchylka. Tak začíná sdělení v první kapitole další severské detektivky, která nemá jako hlavní postavu jednoho detektiva, ale celý tým. Ano, i v týmu jsou stšžejní vůdci a hlavní detektiv, nicméně nám čtenářům autor dává prostor, abychom si mezi nimi vybrali svoje oblíbence.

Samuel Bjork umně vystaví celý příběh včetně psychologických profilů jednotlivých postav. Hlavním přínosem jsou zvraty, které logicky vyplývají z průběhu vyšetřování a postupně nám objasňují různá zákoutí vyšetřování a uvažování jak detektivů, tak i různých svědků či možných pachatelů netradičního zločinu. Přitom si čtenář může sám zkusit pochopit motivy chování jednotlivých postav a trochu pustit na špacír fantazii, ať už se to týká pachatele nebo i osobních osudů vyšetřovatelů. Přesto tyto dílčí příběhy neodvádí čtenáře od vlastního cíle detektivky, tedy dopadení pachatele.

Moc si užívám interpretaci Petry Špalkové, která skvěle dvým přednesem odděluje charaktery postav a dodává dramatičnosti poslechu svým podmanivým hlasem. Preferuji poslech knih, kde je využíváno více interpretů, ale rychle jsem si zvykl a skutečně jsem si poslech užíval.

Nevím, čím přesně je charakteristická tzv. "Severská detektivka", ale je fakt, že prostředí chladného severu jí vždy dává určitý pochmurný ráz. Jsem proto rád, že Bjork to kompenzuje i lidským přístupem k jednotlivým postavám, kde se dá najít i trochu hřejivé atmosféry. Každopádně kniha byla velmi zajímavá a rád si přečtu další díla tohoto autora, což už jsem ostatně udělal, a mohu je vřele doporučit.

Mycelium III: Pád do temnot review

17.03.2019 Verified purchase

Nejlepší české sci-fi pokračuje

S každým dalším dílem obdivuji skvělé nápady a především další rozměry této série, které Vilma Kadlečková vkládá do svého nejlepšího díla. Chvíli čtenáře vede jedním směrem a pak překvapivým zvratem míří jinam. K tomu využívá vzpomínky protagonistů, jejich invenci i zařazení nových postav, které děj obohacuji. Dílo tím získává prostupy do jiných oborů lidského vědění i literárních žánrů. Vůbec si netroufám odhadnout, o čem bude poslední díl a jak skončí.

Interpretace je opět vynikající a vhodně doplňuje charaktery postav a jejich identifikaci. A samozřejmě nabízí různé úhly pohledu na jednotlivé postavy formou pohledu dalších postav a jejich interpretů.

Těším se na další díl a doufám, že Kadlečková nabídne i další díla s úžasnou fantazií.

Čtvrtá oběť review

02.02.2019 Verified purchase

Objevte Čínu s detektivní příchutí

May nezklamal, ale tentokrát ani zcela neuchvátil. Trochu více se věnuje osobním dramatům hlavních účinkujících než kriminilálnímu obsahu. Zároveň ale dává informace a představu z doby tzv. Kulturní revoluce. Také nám ukazuje stále ještě socialistickou tvář současné Číny, úskalí hospodářského zázraku této země a odvrácenou stranu tohoto úspěchu.

Vlastní detektivní pátrání je trochu těžkopádné a autor částečně nabízí možnost předběhnout detektivy s odhalováním souvislostí, indicií a vlastně i pachatele. To má své zápory ale i klady, jak si kdo vybere. Přesto mne potěšilo překvapující rozuzlení, i když je trochu happyndově zaměřené.

Tentokrát mne neoslnila ani interpretace. Sice zůstalo zajímavé střídání obou vypravěčů a jejich sladění s hlavími postavami, nicméně některé postavy mi zněly trochu nevrohodně a ztrácel se mi přechod mezi nimi. Naopak skvělé byly hudební předěly mezi kapitolami. Opravdu jsem si vychutnal doplnění atmosféry příběhu asijskou hudbou, předpokládám že čínskou. Skoro jsem litoval, že byly hudební vložky tak krátké.

Celkově bych řekl, že tato druhá kniha "čínské" série byla trochu slabší. Protože jsem již ale četl další knihy série, stojí za to si i tuhle poslechnout, aby si posluchač udržel kontinuitu.

Mycelium II: Led pod kůží review

20.01.2019 Verified purchase

Skvělé české sci-fi pokračuje

Druhá díl tetralogie už posluchače nutí shánět se po dalším. Jestli byl první díl uzavřeným příběhem, tak druhý už jasně požaduje poslouchat celou sérii až do konce. Skvělý příběh s překvapivým zvraty a odhaleními posluchače drží ve stálém napětí a zároveň mu poskytuje možnost vlastního názoru na nadřízené filozofické úvahy.

Fascinuje mne také zajímavý slovník i názvy věcí nebo činnosti z budoucnosti. Půvabné popisy prostředí střídají popisy pocitů a emocí vyjádřené krásnou češtinou. To posluchače opravdu obohacuje na více úrovních.

Zvláštní cenu bych udělil za interpretaci. Jak jsem už psal u prvního dílu, člověk ví, kdo je vypravěč, jaké charaktery postav příběhu zrovna můžeme čekat. Tady už jsem si to vyloženě užíval.

Tak čekám, čím mne překvapí další pokračování. A že mne překvapí, o tom vůbec nepochybuji!

Umrlčí cesta review

02.01.2019 Verified purchase

Víc psychologický pohled do hlubin lidské duše

Zvolil jsem svého oblíbeného interpreta J.Dvořáka a zase jsem si to užil. Přesto, že dávám přednost vícehlasým interpretacím, tak J.Dvořák mne zatím vždy dokázal skvěle pobavit. Nejen, že je schopen odlišit jednotlivé postavy pouhou modulací hlasu, ale skvěle vystihuje charktery postav i popisy prostředí a dává celému poslechu atmosféru, takže se můžete stát součástí příběhu. Skoro to vypadá, že autor i interpret tvoří dílo spolu nebo jeden pracuje pro druhého a obohacují se navzájem, na čemž vydělá především posluchač.

Už po několikáté mám pocit, že Peter May je napomezí detektivky a dalšího žánru, nejčastěji psychologického románu. Drama se odehrává především v mysli jednotlivých postav a vlastní detektivní příběh je jen pro něj podkladem. Když to doplní barvitým líčením prostředí (tady Shetlandských ostrovů) a nechá posluchače nahlédnout do oblastí, které nejsou běžně používané (tady ekologie a včely), tak to člověka obohatí nejenom o napětí příběhu. Musím říci, že pro mne je příběh trochu slabší než ostatní složky díla, ale i tak jsem si to moc užil a rád vyzkouším další knihy od tohoto autora.

Vzkaz v láhvi review

22.12.2018 Verified purchase

Zase víc než jen detektivka

Psychologicky pojatá detektivka, která čtenáře/posluchače zavede do prostředí náboženských sekt, zase překvapí. Skoro neporazitelný zločinec, výborně vystižené charaktery náboženských fanatiků, k tomu již známé postavy dánských vyšetřovatelů dávají znovu zajímavé možnosti rozvinout napínavý příběh s dramatickým koncem. Opět se dozvíme něco málo ze soukromí ústředních postav detektivního oddělení kodaňske policie, ale především o jejich motivaci, proč je pro ně policejní práce důležitá. Skvěle podané pohledy různých postav, které dávají možnost utvořit si vlastní představy o dalším pokračování příběhu, dodávají detektivce další rozměr. A ještě poslech umocňuje vynikající přednes Igora Bareše, jenž vhodně dokresluje charaktery jednotlivých postav.

Četl, tedy poslouchal, jsem to skoro na jeden zátah. Snad i proto, že Olsen využívá i lehkého humoru, který v jiných severských detektivkach chybí.

Zkuste ochutnat :).

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Muž z ostrova Lewis review

16.12.2018 Verified purchase

Vynikající detektivní román

Dlouho jsem si nebyl jistý, jestli je to detektivka nebo psychologický román. Skutečně skvělé prokreslení postav a jejich vztahů, zajímavé střídání ich-formy s běžným vyprávěním a vzpomínkami mne připoutal k poslechu. A v neposlední řadě vynikající interpretace Jiřího Dvořáka, který přesně vystihuje jednotlivé postavy i dramatičnost děje.

Celý příběh zase odkrývá, alespoň pro mě, prostředí skotského venkova, a tím přináší zase něco nového z geografie i nedávné minulosti. Takže je to zase jiný a překvapivý May, ale to je u něj už docela obvyklé.

Tady se sešlo všechno, co mne na audioknize láká a proto jí mohu vřele doporučit.

Švábi review

12.12.2018 Verified purchase

Detektivka nebo špionážní román ?

Jak mám drsnou švédskou školu rád, tak tohle mi přišlo zatím od Nesba nejslabší. S australským výletem Harryho, který je zde často připomínán, to není dobré srovnávat, protože to za ním pokulhává. Nesbo šel tentokrát na hranu žánru až na úroveň špionážního románu a pak je finále dost krkolomné. Ani zahraniční prostředí není záchranou a nepřineslo mi to moc nových informací, což u jiných destinací tvoří pro mne část celkové hodnoty knihy.

Tentokrát ani nemůžu dát Hynkovi Čermákovi "jedničku" za prezentaci, protože jsem občas nevěděl, kdopak to mluví. Jeho hlas sice napomáhá drsnému stylu, ale asi také podlehl poněkud nejistotě v žánru a odrazilo se to na jeho interpretaci.

Takže celkově pro sběratele Nesba to má význam jako pokus o odbočku, ale raději si znovu přečtu díla jako Sněhulák nebo Policie, která jsou mi prostředím i stylem bližší.

Dobývání vesmíru review

06.12.2018 Verified purchase

Jak nás oblbovali i v kosmu

Není nad to si připomenout, jak fungovala propaganda od 50. let i v oblasti kosmických letů. Na druhou stranu je krásné vnímat z dnešního pohledu naivitu plynoucí především z neznalosti a samozřejmě tlačenou politickou objednávkou. Dnes vnímáme historii kosmických letů trochu jinak a uvědomujeme si těžkosti dalšího jejich vývoje s poznáním, které tehdejší vědci a především rozhlasoví komentátoři neměli k dispozici. O to více si zase některé vize, které již dnes jsou realizované, stojí za to připomenout. A také si promítnout do dnešní doby, jak strašně jsou media zneužitelná, když už tehdy, při vší omezenosti techikou i psychologickým propracováním, byla hlavním nástrojem "zatemnění mozků".

Krásně poskládaný sled událostí umožňuje si udělat celkovou představu o světovém, ale i českém, rozvoji této oblasti vědy. A slyšet hlasy komentátorů vhodně doprovozené současným upřesněním je docela zajímavé. Umožňuje to také přenést se do doby a uvědomit si, jak lidé tehdy mysleli a jak viděli tuto oblast a její dopady na tehdejší i budoucí svět. Také mne zaujaly technické ruchy a způsob "simultáního" překladu v dřívějších dobách.

Myslím, že si každý posluchač může najít něco zajímavého a poučného, i to, co možná autor této "kosmické skládačky" nepředpokládal.

Sharpův tygr review

29.11.2018 Verified purchase

Indie z pohledu válečného - zajímavý pohled

Nejsem příznivcem válečné literatury, ale stálo to za to. Určitě jsem objevil zase nějaké zajímavosti a souvislosti, které byly pro mne překvapením. Co se odehrálo na konci 18.století má stále dopod do dnešních dní a m tak mne láká navštívit místa, která stále ještě existují a nechat se trochu unést vykreslenou atmosféroz z této knihy.

Příběh je trochu moc archaický na dnešní dynamickou dobu, ale kdo má rád vítězství dobra nad zlem, tak to nakonec zkousne (Teď nemluvím o vítězství ve válce, tady si netroufám soudit, kde je zlo a kde dobro a spravedlnost). O to zajímavější jsou až surealistické popisy válečné vřavy i třeba trestu bičováním a také popisy míst, kde se děj odehrává. Velice zajímavá je i poslední kapitola, kde historický souhrn ukazuje i vstupy do dnešních dní.

Interpretace na rozdíl od jiných knih mi přišla trochu fádní a pokusy o rozlišení postav nebyly příliš podařené. Chvílemi jsem nevěděl, kdo to vlastně mluví. Ani dramatičnost nebyla moc znát. Asi by si to zasloužilo více interpretů. Ale na druhou stranu to nebylo rušivé, takže se to dalo poslouchat.

Celkově zajímavé dílo s avizovaným pokračováním, které si docela s chutí poslechnu a snad si zase najdu nějaké zajímavosti z kontinentu a doby, které nejsou příliš známé.

Zmizela v mlze review

23.11.2018 Verified purchase

Ať vám tahle skvělá detektivka nezmizí

Klevisová je pro mne jednou z nejlepších českých autorek detektivek. Jako obvykle zase vybrala originální prostředí, pro Čech nepříliš známé. Zároveň se zápletkou je možno sledovat i zvyky jiné kultury, která není tak úplně evropská, a také jiný způsob myšlení místní populace. Ale to nejskvělejší je sledovat postup, jak se děj i vyšetřování kroutí, mění a překvapuje. Česká stopa pak nepůsobí nijak rušivě, naopak působí jako katalyzátor trochu chmurné atmosféry. Nakonec dojde i na uklidnění stále napínaného posluchače a člověk si najednou uvědomí, že dobrá detektivka v sobě skrývá více žánrů. A to mne na Klevisové baví.

Kristýna Kociánová atmosféře napomáhá klidným a milým přednesem a posupem času si člověk ztotožní její různé intonace hlasu s postavami, takže posluchač neztrácí přehled a stále ví, kdopak to mluví.

Mám přečtené i naposlouchané knihy téhle autorky a vidím, jak je její tvorba rozmanitá a stále se vyvíjí. Tahle kniha je toho skvělým dokladem.

Sál smrti review

05.11.2018 Verified purchase

May znovu v Číně a zase skvělý.

Je krásné nechat se zavést do dalšího čínského velkoměsta a nechat se překvapit originální zápletkou. Na pozadí příběhu můžeš sledovat zápletky citových bouří známých protagonistů i nových postav. A samozřejmě tak jiné čínské prostředí dodává příběhu cizokrajný ráz. Oba interpreti skvěle doplňují charaktery postav různým zabarvení hlasu, takže se můžeš dobře orientovat. Už se těším na další příběhy a nové poznatky z Číny.

Mycelium I: Jantarové oči review

28.10.2018 Verified purchase

Česká sci-fi na úrovni

Nevěděl jsem co čekat a tak jsem byl moc příjemně překvapený. A to od začátku až do konce. Příběh se postupně skládá ze střípky až k rozuzlení, které dává prostor pro další pokračování. Zároveň se zde skládá technická fantazie s psychologickým přístupem k době vzdálené a hlavně k lidem, kteří v ní žijí. Už se těším na další pokračování. Skutečně mne nadchla interpretace několika různými hlasy, které přehledně odlišují jednotlivé postavy a také to, z jakého pohledu posluchač obdrží informaci o postupu příběhu. I akcenty interpretů skvěle doplňují charaktery postav děje. Pred nedávnem jsem doposlouchal Artemis, ale tohle ji myslím předčilo.

Listopad 1989 review

21.10.2018 Verified purchase

1989 jak ho možná neznáte a nebo jsme už zapomněli.

Hodně zajímavý kompilát z autentických nahrávek a komentářů, které nechávají prostor pro vlastní názor a zároveň doplňují nahrávky potřebným vysvětlením. Leccos už jsem zapomněl a lecco ještě neslyšel, takže to bylo skvělé připamatování a zároveň nové informace. Přehledné chronologiké sestavení událostí a zároveň návaznost a souvislosti dává přesný přehled o postupujích změnách v rámci celého konce roku 1989. Skutečně jsem zůstal zaujatý až do konce a pobavil se při závěrečném poslechu známého Jakešova projevu, který mi z dnešního hlediska přišel naprosto neskutečný.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Koule review

27.09.2018

Kdo si chce udělat představu, jak to ve sportu fungovalo, ať poslouchá.

Na rozhovorech s bývalou hvězdou české (i světové) atletiky je skvěle znázorněno tehdejší prostředí. Nejde jen o zpověď sportovce, ale hlavně o popis, jak sport fungoval a jaké lidi vychovával. Zaslepenost, honba za úspěchem i lidská malost je zde velmi pěkně vyjádřena. A když se na dotyčnou podívám dnes, s chutí vzpomenu na úryvky z této dramatizace. Ona se totiž nezměnila, takže to není jen o sportu, ale i o člověku.

Určitě nebyla špatná interpretace, ale trochu vyžilý hlas mi nedával reálnou možnost vytvořit si obraz oné "sportovkyně", kterýou jinak velmi dobře znám. Někomu to ale naopak může doplnit ten lidský charakter.

Jo, stojí to za poslech, i když to umělecký zážitek nepřináší.

Vita Caroli - Vlastní životopis Karla IV. + Hudba na dvoře Karla IV. review

27.09.2018

Čekal jsem příběh, ale je to více pro historika, než čtenáře.

Čekal jsem více epiky. Nicméně i toto dokresluje Karla, jako velikého diplomata, státníka, ale také ješitného člověka. Nejvíce mne asi bavila doprovodná hudba, protože velmi zajímavě doplnila atmosféru celého díla-životopisu. Ta se skutečně povedla a s chutí jsem si vzpomenul na školní léta, kde jsem měl to štěstí, poslouchat některé ukázky, které zde zazněly. Asi proto bych nejvíce vyzdvihnul interpretaci včetně té hudební.

Předpokládám, že si toto zpracování najde své posluchače, ale je třeba se na něj naladit a neočekávat příliš dramatické dílo.

Svatí kacíři review

18.09.2018

To není jen historie ale i překvapivě krásný příběh

Historii mám rád, ale tuhle dobu jsem považoval za trochu nudnou a příliš religiozní. Jsem rád, že mi poslech toho díla nejen rozšířil obzory, ale i přinesl mnoho souvislostí, které mi zatím unikaly. Příběh dvou byzantských bratří, kteří nám pomohli udržet historickou identitu až do dnešní doby, se skvěle prolíná s historickými fakty doby Velké Moravy a také silné Byzantské říše. Přes všechny historické fakty jde o lidský příběh, který je podaný velice plasticky i díky vynikající interpretaci. Známé hlasy Borise Rosnera a Jiřího Štěpničky skvěle doplňuje Jindra Jarošová a střídání interpretů jen příběhu přidává na zajímavosti, ale i udržuje posluchače v příjemné atmosféře a pozornosti.

Artemis review

18.09.2018 Verified purchase

Sci-fi detektivka - nový zážitek

Andy Weir zase nezklamal. Suchý humor, trochu techniky a hlavně zajímavý příběh na pomezí žánrů detektivka a sci-fi stojí za to si poslechnout. Zajímavý poslech od Terezy Dočkalové je takovou třešničkou na tomhle dortu. Jen trochu romantický závěr a typicky americký "happyend" trošičku sráží celkový dojem. Každopádně si dalšího Weira zase s chutí přečtu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Kroky vraha review

24.07.2018

Klevisová je fakt dobrá

Kdo hledá netypickou českou detektivku, tak může vzít do ruky třeba tuhle. Autorka jako často v jiných svých knihách zabrousí do ciziny, ale tady si hraje především na českém písečku. A vůbec neztrácí svůj obvyklý cit pro zajímavé prostředí, se kterým korelují zajímavé postavy z detektivní i umělecké branže. Mám k téhle knize osobní vztah, protože prostředí znám docela dobře a proto mohu docenit vykreslení místa činu. S chutí jsem si tuhle knihu často poslouchal se zavřenýma očima a nechal se unášet známým prostředím doprostřed děje. V nemalé míře tomu pomohla interperetka K.Kociánová, která se ke stylu vyprávění příběhu se svým hlasem výborně hodí. A nejde jen o to, že má příjemný ženský hlas, ale i jak je schopna atmosféru vypodobnit změnami intonance svého hlasu.

Je typické, že příběh, ač je moderní, nenabízí dramatické, krvavé střety, ale spíše jemnou pavučinu psychologických vazeb, které se postupně odhalují. Přesto je zde několik napínavých zvratů a i dramatických scén. Celkově se zase jedná o dobrou detektivku, která míří i trochu za hranice žánru.

V lese visí anděl review

24.07.2018

Užij si práci s detektivním týmem!

Tohle je pro mne opravdu moderní detektivka, která ukazuje práci detektivního týmu v celé jeho šíři a přitom neztrácí nic z dramatičnosti celého příběhu. Ano, tým má svého velitele i super experta (v tomto případě expertku), ale bez svých kolegů by nic nedokázali. To je zcela zřejmé a reálně to zobrazuje dnešní způsob detektivní práce. Zároveň se dozvíme i něco o soukromí jednotlivých členů týmu, o jejich trablech i radostech, a hlavně proč tu nedoceněnou a leckdy vyčerpávající práci dělají. Vlastní příběh je pro Bjorka typicky složen z několika dějových linií, které se postupně skládají, aby nakonec došlo k dramatickému a překvapivému rozuzlení.

Přesvědčivý je i přednes P. Špalkové, která dokáže nejen podtrhnout dramatičnost různými odstíny svého hlasu, ale i skvěle odlišit jednotlivé postavy. Poslouchal jsem tuhle knihu již podruhé a teď jsem si ji vychutnal ještě více. Mohl jsem se soustředit i na další aspekty, než jen na vlastní příběh, zejména na charaktery postav a jemné náznaky a souvislosti, které Bjork mistrně po kouscich servíruje v průběhu celého příběhu. Celkově doporučuji zase jiný pohled na tzv. severskou detektivku, určitě nezklame!

Králova řeč review

24.07.2018

Takový milý příběh o slušných lidech

Velmi pěkně podaný příběh člověka, který byl schopen využít své nemalé schopnosti nejen pro aristokraty, ale i pro docela obyčejné lidi. Samozřejmě je zajímavý i příběh trochu nešťastného anglického panovníka, který díky schopnému logopedovi, ač v té době to nebyla zcela obvyklá odbornost, dokázal nejen získat občany ale i prosadit svoje myšlenky. Nemůžete čekat dramatické zvraty ani velké výbuchy emocí a přesto můžete vnímat vnitřní drama jednotlivých aktérů. Je to milý příběh o slušných lidech a přitom není ani trochu nudný a já osobně jsem byl jím zaujatý až do posledního slova. Mám raději více dramatické příběhy, ale občas si člověk potřebuje odpočinout a poslechnout si takový obyčejný lidský příběh, když se týká i panovnické rodiny.

Děkuji V.Táborskému, že svým přednesem skvěle vystihl dobu, lidi i příběh. Přesně vystihl intonací, sílou hlasu i evidentním osobním zaujetím atmosféru příběhu a ještě ji umocnil. To je pro mne jeden z největších důvodů, proč si tuhle knihu poslechnout.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Ostrov šedých mnichů review

24.07.2018

Objevil jsem novou českou detektivku, Klevisová umí

Trochu jsem nevěděl, do čeho jdu. Česká detektivka z ciziny není zcela obvyklá a navíc jsem už dlouho nečetl ani neslyšel českou detektivku. A příjmně mne překvapila. Nejen plastickým prokreslením prostředí, ale i zajímavým příběhem včetně zakomponovaného českého detektiva. Mám docela rád detektivní příběhy, které jsou napsány jako skládačka jednotlivých obrazů/dějů a tohle to velmi dobře splňuje. Překvapivé rozuzlení je asi u detektivky vždy důležité, tady jsem byl napjatý až do konce a obrat děje jsem si užil. Musím pochválit interpretku, Kristýna Kociánová dokázala modulacemi hlasu i zvláštním střízlivým přednesem navodit trochu pochmurnou a přesto napínavou atmosféru prostředí i celého příběhu. Mohu říci, protože jsem již přečetl i poslouchal další knihy Klevisové, že tahle kniha patří k velmi povedeným.

Nemesis review

24.07.2018

Nesbo v trochu jiném podání - pěkná rozhlasová dramatizace

Pokud jsem čekal standardní poslech detektivky, tak jsem se zmýlil. Tohle je rozhlasová dramatizace a docela povedená. Už jsem si ji polechl dvakrát a zase jsem si našel další zajímavosti, které jsem při prvním poslechu nezaznamenal. Příběh je samozřejmě zajímavý, to jsem u Nesba čekal. Ale interpretace a vhodné namluvení jednotlivých postav ve mne vyvolávalo až vizuální představy o jednotlivých aktérech a to je skvělé. Slyšel jsem a četl další detektivky tohoto autora, tohle mi přišlo jako velmi zajímavá změna. Asi si ji poslechnu ještě jednou a najdu si další nové poznatky, které mne pobaví.

Brouk review

24.07.2018

Překvapení z Finska nebo z Česka?

Zase jednou jsem objevil autorku, od které si budu přát další detektivky. Barvitě vylíčené finské prostředí, zároveň sem tam skok do Česka a anglická vyšetřovatelka, to je určitě originální a zároveň přitahující. Přitom příběh i s překvapivým vyústěním je zajímavý sám o sobě. Autorka docela pěkně zobrazuje charaktery postav i s trochu na začátku utajenými možnostmi vývoje, což dává možnost vybudovat si k postavám vlastní vztah. To mi přijde dost důležité, že jsem byl vtáhnut do děje.

Celek doplňuje i výborná interpratace, která nejen jasně odlišuje postavy ale i dokresluje jejich charaktery vhodnou intonací. Fakt jsem byl nadšený.

Marťan review

24.07.2018

Sci-fi s humorem a spoustou překvapení

Sci-fi mám rád, ale tahle kniha mne fakt uchvátila. Gejzír nápadů na pomezí logiky a technologie pro čtenáře připraví spoustu překvapení. A přitom jde o příběh, který jde až na hranici žánru. Je to trochu drama, trochu detektivního napětí a pěkná porce černého humoru. Moc mne potěšila interpretace, která ještě prvky dramatu i humoru skvěle podtrhuje. Andy Weir se stal rázem mým oblíbencem a protože jsem od něj četl/poslouchal i další knihu Artemis, už se těším na další knihy tohoto autora.

Stín modrého býka review

24.07.2018

Fantasy nebo historické drama, každopádně povedené dílko.

Tady jsem šáhnul trochu naslepo a neprohloupil jsem. Od začátku mne příběh na pomezí fantasy a historického románu zaujal a s chutí jsem si ho užíval až do konce. Několik linií děje s ústřední postavou silného a osudem stíhaného bojovníka je určitě zajímavý. Stejně tak historické reálie prolínající se s prvky fantasy dávají celému příběhu šťávu. Ani konec, který není zrovna ukázkou happyendu, nekazí celkově drsnou až pochmurnou atmosféru doby, prostředí i příběhu. Přesto je celkový dojem pro mne radostný, protože mne příběh dost pobavil. Docela se mi libí obálka, která je pro tuhle knihu charakteristické a vystihuje její atmosféru. Přednes byl vemi příjemný a vhodně doplňuje dramatizaci příběhu, kdy jsem evidentě věděl, o jakou postavu a i s jakým charakterem se jedná.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Mrtvá šelma review

24.07.2018

Ryze česká detektivka s výbornou interpretací

Tohle je podle mne pecka: typicky český humor, prostředí i postavy. K tomu zajímavá zápletka a vynikající režie. A hlavně skvělí intepreti, kteří si s textem a charaktery postav, vyjádřenými jejich přednesem, skutečně pohráli a je z toho cítit, že si to i užili. Prostředí malého města a historické reálie jen umocňují napětí, kdo bude pachatel a jak to dopadne s hlavními postavami. Kdo hledá typickou českou detektivku a nechce nutně poslouchat severské horory, určitě by si měl tuhle knihu poslechnout. A to poslechnout znovu podtrhuji. Škoda, že zatím není nějaké pokračování.

Krotitel review

24.07.2018

Temný příběh z mrazivého Švédska

Kdybych nevěděl, že to psala žena, tak bych tomu nevěřil. Detektivka, která má hororovou zápletku, je pro mne spíše mužská záležitost. Ale to nemění nic na tom, že je skutečně výborná. Autorka nás trochu vodí za nos, jak se děj přelévá z jedné strany Švédska na druhou i v tom, jak se mění možní původci zločinu, kterým příběh začíná. A pod tím vším je cítit šířící se zlo, které se postupně objevuje ve střípcích z minulého života hlavní aktérky. Ale tahle skládačka není skutečně jednoduchá, takže je kniha napínavá až do konce.

Interpretka Sylva Talpová dokáže svým přednesem zaujmout a podtrhnout temnou atmosféru celého příběhu. Zároveň však dokázala předat radostné chvilky, které se sem tam blesknou v průběhu a na konci knihy.

Určitě se tato kniha řadí ke kvalitní severské detektivní tvorbě stejně, jako další knihy této autorky.

Pán ohně review

05.06.2018 Verified purchase

Střet "civilizací" je i v detektivce zajímavým kořením.

Od Maye jsem už něco přečetl, takže jsem byl zvědavý, jak se mu povede výlet do čínského prostředí. A nezklamal. Rozdílné kulturní pohledy a přitom ve finále lidské pochopení toho druhého jsou určitě zajímavé. Trochu naturalistické scény s nádechem hororu nejsou na škodu. Jen trochu násilně zakončený příběh kazí celkový dojem. Ale protože prostředí a protagonisté budou i v dalších dílech, tak si s chutí ověřím, jestli si May udrží strhující tempo a nesklouzne do příliš složitých konců příběhu. Interpretace byla trochu rozdílná, tady bych vyzdvihnul Martina Myšičku, Jana Plodková mne příliš nenadchla. Nicméně střídání 2 interpretů je docela zajímavé a přínosné.