User Eva's Reviews

Audioworm Scribe - One of the most frequent reviewers

Běžkyně review

22.03.2021 Verified purchase

Peter May je moje jednička

Já prostě Petera May miluju. Mám ho ráda za jeho neopakovatelný styl, poetiku, laskavost, znalost reálií a hlavně proto, že to je něco úplně jiného než americká krimi.

Minule, když jsem doposlouchala závěrečný díl série Akta Enzo, bxylo mi hodně smutno, že už se s Enzo Macloadem neuslyšíme. Ale čínský detektiv Li je velice obstojným zástupce jiné Mayovy série, a to Čínských thrillerů.

I tady mě fascinuje znalost reálií (nikdy jsem v Číně nebyla, ale působí to na mě velice hodnověrně a tak věřím, že to odpovídá skutečnosti). Předchozí díl série jsem poslouchala již před delší dobou, ale brzy se mi vybavily všechny nuance vztahu Liho a Margaret.

Kniha je prostě báječná, výborní jsou i interpreti. Zde je vynikající dvouhlasý přednes mužské a ženské hlavní postavy.

Kniha určitě stojí za poslech. Dávám jí 5*.

Nezvratné alibi review

22.02.2021 Verified purchase

Jsem smutná...

Nejsem smutná z této knihy, jsem smutná proto, že skončily "schůzky" s Enzo Macloedem. Skončila báječná řada kriminálních příběhů z provoněné Francie, kterou nás provází Skot. Báječné vyvrcholení dříve uzavřené sázky k sedmi neobjasněným vraždám.

Moc jsem si to užila a skvělý přednes Davida Matáska byl stejně tak skvělý, jako Peter May a jeho příběh.

Zpětný ráz review

08.02.2021

Krásný Enzo #5

Nádherný příběh. Poetická krimi, snad to lze o krimi žánru říct. Nádherné francouzské reálie, lidské příběhy a dějové linky, které vás vedou příběhem, jenž vymyslel neodolatelný "neFrancouz" Peter May.

A neskutečná interpretace Davida Matáska. Ten je stále lepší a lepší. Jeho práce s hlasem je obdivuhodná. Civilní přednes, který korunuje příběh Enza Macleoda.

Code 93 review

20.12.2020

První setkání s Olivierem Norkem

Byla jsem moc zvědavá na tohoto francouzského spisovatele a jeho Victora Costu. Ale kniha mne trochu zklamala. Možná to bylo proto, že jsem ji stále odkládala a očekávala jsem opravdu "pecku". Zatím ale z francouzských krimi autorů u mne vyhrává Bernard Minier.

Příběh departamentu 93 je zajímavý, hlavně začátek. Pak se mi zdálo, že děj i zápletka trochu "ztrácely dech". Přesto ale určitě kniha stojí za přečtení / za poslouchání. Victor Costa je prototypem kriminalisty, který je "obyčejným" člověkem, s běžnými lidskými starostmi a problémy, tedy žádný "superman". A to mám ráda.

Vynikající, VYNIKAJÍCÍ, je interpretace Martina Stránského. Ten dodává knize určitě hvězdičku navíc.

Fenomén KK review

15.11.2020 Verified purchase

Jen lehké ohlédnutí za Karlem Krylem

Pro ty, kdo se alespoň trochu zajímají či zajímali o Karla Kryla, kniha nepřináší nic nového. Snad jen několik postřehů z jeho dětství či dospívání. Jedná se o zamyšlení nad několika etapami života KK. Nic objevného ani překvapivého. Až na ty písničky - ty mě překvapí vždycky, když je slyším.

Katarze review

04.11.2020 Verified purchase

Yrsa nezklamala

Třetí kniha zajímavých protagonistů - Huldara a Freyi - je krásnou ukázkou severské krimi. I když bych řekla, že islandská krimi v podání Yrsy Sigurdardóttir je ještě temnější,chmurnější a zádumčivější než například Nesbo, Larsson či Ahnhem. Kdosi řekl o této spisovatelce, že je královnou severské krimi. Nezbývá, než s tímto hodnocením souhlasit.

Jako obvykle jde o zajímavý příběh, který víc než co jiného nás nutí zamyslet se nad tím, co může způsobit šikana dětí, co tyto děti prožívají a co si s sebou odnášejí do "dospělého" života. Děj má řadu zvratů, neočekávané, i když přece jen trochu očekávané rozuzlení. Přesto bych řekla, že si autorka nechala pootevřená dvířka do dalšího či dalších pokračování. Chtěla bych se dozvědět, jak to s Austou dopadne.

Skvělá kniha pro ty, kteří holdují nordic noir!

Černá díra review

26.10.2020 Verified purchase

Výborná islandská krimi

Vřele doporučuji. Temný příběh, neočekávané rozuzlení, zajímavé islandské reálie, zkrátka - velmi povedená kriminálka. Na Islandu jsem nebyla, ale představuji si tamní přírodu přesně tak zádumčivou, dramatickou a syrovou, jako je příběh z pera této spisovatelky. Druhé pokračování zajímavé dvojice detektiva Huldara a psycholožky Freyi se mi líbilo víc, než první příběh DNA. Opravdu, kniha stojí za přečtení či za "poslouchání". Už se těším na Katarzi.

Karanténa review

15.10.2020 Verified purchase

Peter May jak ho neznáme

Číst, resp. poslouchat tuto knihu v kontextu aktuální covidové krize je jako když nahlížíme klíčovou dírkou do budoucna. Žádný melancholický skotský nebo waleský ostrov, nedýchá na vás žádná drsná, ale krásná příroda. Naopak vás sevře obava, strach a stísněnost. Děj se odehrává v Londýně, ve kterém je nařízena karanténa kvůli epidemii ptačí chřipky. Autor ukazuje temné stránky lidí v takové krizi. Lze si jen přát, abychom se my s covidovou krizí vypořádali lépe, než nastiňuje Peter May. Kriminální případ, který tu řeší detektiv, není to hlavní, co vás zaujme.

A nesmím zapomenout na interpretaci. Daniela Bambase jsem slyšela poprvé, ale je vynikající.

X způsobů smrti review

26.09.2020 Verified purchase

Ahnhem a jeho Fabian Risk

Tito dva mne opět nezklamali. Začínám se stávat fanynkou tohoto švédského spisovatele, což umocnila i nedávné zjištění, že se dříve jako scénárista podílel na některých dílech oblíbeného televizního seriálu Wallander.

Je prostě hodně dobrý. Jeho dějové zápletky, propletence osudů a překvapivých rozuzlení jsou nadstandardní. Tento pátý příběh Fabiana Riska se mi líbil o hodně víc, než předchozí kniha Motiv X, která byla vlastně první částí jakéhosi diptychu. Ale možná triptychu, protože jsem očekávala rozuzlení osudu jeho kolegy a kolegyně, ale to se nestalo.

Tak budu s napětím čekat na další pokračování, které je zatím v nedohlednu, alespoň jsem nikde na internetu žádnou informaci nenašla.

Samozřejmě, vynikající přednes Pavla Soukupa.

Takže - celkové hodnocení je 5*. Vřele doporučuji.

Motiv X review

20.08.2020 Verified purchase

Tak trochu nevím...

Nějak mám s posledními příběhy Fabiana Riska problém. Možná je to tím, že knihu neposlouchám "na jeden zátah". Trochu se ztrácím v několika dějových liniích, pletou se mi jména nových postav, atd. A tento příběh bude pokračovat v další knize. Vadily mi některé pasáže o sexu a jen doufám, že to bylo nutné v rámci syžetu knihy a nikoliv nový trend spisovatele.

Nicméně Stefana Ahnhema vřele doporučuji milovníkům severských krimi. Je hodně dobrý, což je umocněno VYNIKAJÍCÍ interpretací Pavla Soukupa (určitě zaslouženě člena TOP 3).

Těším se

Devátý hrob review

02.07.2020 Verified purchase

Trochu zklamání

Stefana Ahnhema jsem objevila trochu pozdě, ale jeho Fabian Risk mě učaroval. Přesto tentokrát jsem z knihy trochu zklamaná. Děj byl trochu roztrhaný, hodně postav, jména jsem si nepamatovala a vždycky trochu trvalo, než jsem se zorientovala. Možná mi trochu vadilo, že se v knize objevuje "módní" prvek imigranta, Sýrie, Iráku apod. Tady mi to přišlo trochu přes hranu.

Nicméně - vynikající, VYNIKAJÍCÍ přednes Pavla Soukupa. Jeho nedostižná práce s hlasem hodně knize pomohla.

Oběť bez tváře review

28.02.2020 Verified purchase

První setkání s Fabianem Riskem dopadlo na výbornou

Kniha se mi moc líbila. Štefan Ahnhem se i u mě zařadil do bohaté plejády severských krimi autorů. Přesto je jeho styl trochu jiný. Zajímavý styl vyprávění, bohatě vystavěná dějová linka. Postavy jsou “obyčejní” smrtelníci se soukromými starostmi a patáliemi. Žádní supermani a neohrožení hrdinové.

Vynikající je interpretace Pavla Soukupa. Bylo to moje první seznámení s jeho interpretací a ihned se zařadil mezi TOP3.

Trochu mne zklamal závěr, proto jen čtyři *. Asi jsem čekala větší pecku.

Ráda bych se vrhla na Riska #2, bohužel zatím není a tak budu muset přeskočit na #3.

Stříbrná cesta review

17.02.2020 Verified purchase

Jiný typ severské krimi

Kniha je zádumčivá, jako severská krajina. Neteče krev, nestřílí se, žádné honičky v autech. Takové zádumčivé a člověčenské vyprávění, ale v duchu cítíte, že to tak není. Čtenář tak nějak podvědomě tuší, kde je něco špatně, kde je něco divného. Přesto ten konec mi trochu nesedl.

Vynikající interpretace a způsob načtení knihy!!!

Kniha určitě stojí za poslouchání (čtení).

Krvavé svatební šaty review

07.02.2020 Verified purchase

Deprimující psychologický thriller

Děj a typ knihy mi připomínají autorku B.A. Paris a její knihy V pasti lží či Za zavřenými dveřmi. I tady si autor hraje s psychikou hlavní postavy a vlastně s psychikou čtenářů, resp. posluchačů. Zhruba první třetinu knihy to hodně funguje. Pak se děj soustředí i na další postavy a posluchači začíná být jasno. Konec knihy a její rozuzlení mne trochu zklamal, jakoby autorovi došla invence. Myslím, že konec mohl být originálnější, tento je trochu neuvěřitelný.

Interpreti předlohy se snažili, určitě je kniha vhodná, aby načtení bylo vícehlasé.

Já jsem si z knihy odnesla zarážející skutečnost - jak šíleně snadné je, že se člověk dostane do situace, která neodpovídá skutečnosti, ale přesto nejste schopni svému okolí vysvětlit, jak to vlastně je. Vše mluví proti vám.

Věř mi review

29.01.2020 Verified purchase

Zajímavé drama

Druhá kniha autora se mi líbila výrazně víc, než jeho prvotina (ačkoliv recenze čtenářů/posluchačů hodnotí obě knihy opačně). Možná to bylo proto, že se mi pod jejich dojmem do poslouchání moc nechtělo. Příběh mě příjemně překvapil. Jedná se o "jemný" psychologický thriller, i když to "jemný" neplatí vždy a doslova. Postavy zajímavě vykreslené, v pozadí posluchače stále lehce děsí, ale není to přitažené za vlasy. Opět se tu objevuje problematické dětství hlavních postav, případně dětství bez rodičů - to připomíná prvotinu. Jakoby autor neuměl vystavět příběh na jiných základech?

Vynikající, ale opravdu vynikající interpretace Veroniky Kubařové. Jako interpreta jsem ji slyšela poprvé a osobně si ji zařazuji do špičky svých oblíbenců.

Celkově - knihu doporučuji.

Ta přede mnou review

22.01.2020 Verified purchase

Zklamání

Snad zajímavý námět, ale celkové vyznění nic moc. Jakoby si autor nevěděl rady, jak s příběhem/nápadem naložit. Chvilkami se děj docela zajímavě rozvíjí, pak se děj natahuje a závěr... takový nijaký.

Interpretky knize hodně pomáhaly, ale nestačilo to. Ještě mám koupenou od téhož autora jednu knihu, ale nevím, jestli a kdy si ji poslechnu.

Oběť 2117 review

15.01.2020 Verified purchase

Velmi, ale velmi dobré

Z počátku jsem poslouchala trochu s nedůvěrou, protože jsem se domnívala, že se autor chce "svézt" na imigrační vlně. Nakonec je vše zcela jinak. Zápletka kolem Asada, kolem nehož se točí děj této knihy, mě donutila se podívat, kdy vyšel první příběh s Carlem Morckem a Asadem. Bylo to v roce 2007. Jestli tedy už tehdy měl autor v hlavě tuto zápletku, pak tedy všechna čest.

Buď jak buď, nahlédnutí do mysli a uvažování teroristy, přináší další bonus tohoto zajímavého příběhu.

A samozřejmě.... Igor Bareš je vynikající!!!

Kdo má rád Adlera Olsena či severské krimi vůbec, určitě už dávno po tomto příběhu sáhl.

Vídeňské bratrstvo review

20.12.2019 Verified purchase

Asi dobrá krimi, ale....

Jsem na rozpacích, jak knihu hodnotit. Čekala jsem od ní daleko víc. Ještě se mi nic podobného nestalo, ale vůbec jsem se v ději neorientovala. Podle mne zbytečně a nesrozumitelně rozvětvené dějové linky, množství postav s nezapamatovatelnými jmény. Navíc děj přeskakoval i na časové ose. Interpretův fádní a jednolitý přednes tomu navíc nepřidal. Snad je námět zajímavý, snad i originální (i když se nejedná o první severskou krimi, která se vrací do období 2. světové války), ale výsledek se nějak minul. Možná, kdybych poslouchala knihu podruhé, měla bych z ní lepší dojem. Ale už mě vůbec neláká. Čekají na mne jiné a lepší a nové jsou na obzoru.

DNA review

13.12.2019 Verified purchase

První setkání s islandskou krimi

Docela zajímavá kniha v duchu severského noir krimi. Určitě stojí za poslech. Věřím ale, že další příběhy Huldara a Freyji budou lepší. V některých pasážích se děj trochu táhl, naopak rozuzlení a konec proběhl trochu tryskem, což bylo na škodu.

Načteno velmi dobře.

Sestry review

03.12.2019 Verified purchase

Skvělé, skvělé, skvelé

Čtvrtý příběh Martina Servaze mi ze začátku moc neseděl. Bylo to dějem, který se odehrával v roce 1993, a na to jsem nějak nebyla připravená. Styl vyprávění se mi zdál odlišný od předcházejících příběhů. Vše se ale změnilo, jakmile se děj přesunul v čase. Vše se vrátilo do “starých kolejí”. Servaz a jeho problémy se synem, nejbližší spolupracovníci a jejich rodiny. Kniha je skvělá, Servaz je člověk z masa a kostí a hlavní negativní postava příběhu je zajímavá. Interpretace opět vynikající. Vřele doporučuji.

Goldstein review

25.11.2019 Verified purchase

Gereon Rath a první skutečné střety se zárodky nacismu

Moc jsem se na pokračování Gereona Ratha těšila. A možná proto, mě tentokrát trochu zklamal.

Interpretace opět opravdu vynikající!!! A je dobře, že zůstává stále stejný interpret pro celou sérii (to platí obecně, ale ne vždy se to dodržuje, i když chápu, že důvody pro to mohou být). A Jan Teplý opravdu kouzlí se svým hlasem.

Děj knihy mi přišel trochu zdlouhavý a asi mi vadilo, že příběh trochu "zhnědl". Přesto se těším na další pokračování.

Kosmonauti na pokraji smrti review

12.11.2019 Verified purchase

Zklamání

Jsem fanda kosmonautiky, pana Pacnera mám moc ráda a vážím si jeho znalostí, ale kniha mne velmi zklamala. Asi k tomu přispěl i velice nezáživný a uspávací přednes interpreta. Zejména na začátku knihy mne vždy nadzvedla tragická výslovnost ruských termínů, přičemž s angličtinou to bylo jen o trochu lepší. Divná časová osa celého příběhu, často se opakující informace.

Suma sumarum, jen z úcty k autorovi jsem celou knihu doposlouchala.

Tichý zabiják review

29.10.2019 Verified purchase

Výborný příběh, možná ne pro každého

Moc pěkné, moc pěkné... Ke konci jsem poslech úmyslně prodlužovala, jestli do té doby nevyjde další pokračování Gereona Ratha. To se bohužel nestalo. Vadil mi totiž můj časový odstup od poslechu první knihy "Mokrá ryba". Ne že by bylo nezbytně nutné první příběh znát, ale podle mne je to lepší. Ráda poslouchám knihy dané série (od jakéhokoliv autora) pěkně za sebou.

Tichý zabiják je kouzelný svým zasazením do reálií 30. let v německém Berlíně. Zvláštní atmosféra, málo politiky, kouzelné vyprávění. Postavy Volkera Kutchera jsou reálné, se svými chybami i přednostmi, tajemstvími i tužbami.

Kniha je krásně načtená. Opravdu krásné poslouchání.

Dívka, která musí zemřít review

09.10.2019 Verified purchase

Prostě to není Stieg Larsson

Kniha bohužel splnila to, čeho jsem se obávala. Nebýt vynikajícího a excelentního Martina Stránského, nevím, jestli bych knihu doposlouchala. Autor se pokoušel uvařit výbornou večeři ze zbytků jídla. Samozřejmě i v tomto dílu použil Michaela Blomkvista, Salanderovou, Bublanského a další ingredience, pokoušel se rozvinout některé chutě z prvních tří chodů, ale celkový dojem to nenaplnilo. Děj místy zdlouhavý, místy spíše přeexponovaný. Chybí tomu lehkost původního autora. Zdálo se mi, že Lagercrantz se soustředil hlavně na to, aby našel nějaké "nové" a neotřelé kulisy pro zasazení děje. Ale Himálaje se mu fakt nepovedly.

Jen doufám, že se nebude pokoušet ještě o sedmé pokračování (závěr knihy jakoby nechal pootevřená dvířka pro tuto možnost).

Kaštánek review

01.10.2019 Verified purchase

Autor Zločinu mne nezklamal

Výborná kniha. Byla jsem na ni zvědavá, protože, jak bylo anoncováno, jejím autorem je spisovatel, kterého jsme znala jako autora námětu pro (rovněž vynikající) dánský seriál Zločin. Kniha mne nezklamala, spíše byla lepší, než jsem čekala. Zajímavé dějové linky, ne moc postav, právě tolik, aby čtenář (posluchač) stihl sledovat jejich osudy. Interpretace velice dobrá, ale mám ještě další "oblíbence", protože bych dala 4,5*.

Kniha končí malinko pootevřeným náznakem a tak doufám, že snad dvojice Thulinová a Hess bude pokračovat.

Clona review

20.09.2019 Verified purchase

Dobrá severská krimi

Miluji kvalitní severské krimi. Mezi ně patří i Bjork a jeho Holger s Miou. Musím ale říci, že jsem od této knihy čekala trochu víc. Jak již někteří recenzenti zmiňovali, i mně se zdálo, že se děj v některých pasážích trochu táhl, a pak ten konec byl jakoby useknutý, či spíše, jako by mi vypadlo na konci několik kapitol. Přesto se těším na další knihu. Přednes vynikající.

Setkáme se v ráji Rating

21.08.2019 Verified purchase