User Kent's Reviews

Audioworm Influencer - One of the most popular reviewers

Řetězová reakce review

14.02.2021 Verified purchase

Nejslabší díl celé postapokalyptické tetralogie

Spad a Poločas rozpadu jsem dostal darem, třetí pokračování jsem koupil jinde a jelikož jsem chtěl celou sérii doposlouchat, koupil jsem i Řetězovou reakci. Zprvu to byl doslova šok, po Borku Kapitančíkovi poslouchat Markétu Burešovou. Přece jen měl člověk v uších zafixovaný drsný mužský hlas i s jeho přihlouplou napodobeninou ženských postav. Časem jsem si zvykl a v závěru mně už připadl narátorský přednes v pohodě. Co mne fakt vytáčelo, byly neskutečně dlouhé pauzy, které v předchozích dílech vyplňoval hudební předěl. Zde, nechápu proč, se hudební předěly vynechaly a co víc, i během kapitol se objevily hluchá místa. Ještě, že jsem měl přednes zrychlen, jinak bych snad i kávu uvařil a vypil. Tohle se fakt nepovedlo a podle mne to dělal úplně někdo jiný, než předchozí díly. Bohužel se to ani u nakladatele nelze dozvědět! Jako další mínus jsem dal slabý příběh. SPAD byl nejlepší z celé tetralogie. Další dva díly byly slabší a místy oplývaly až nadpřirozenýma schopnostmi postav. Jak si jinak vysvětlit jejich, tak dlouhý život, přitom nepřátele kosili jak Arnold v kultovním Komandu. Tohle už byl čistokrevný béčkový akčňák. V tomhle mne Kotleta neoslovil a vím, že si už další tituly neposlechnu, není to můj šálek kávy. Knihy jsou plné hrubého násilí, utrpení lidí, zejména žen a zvířat, zejména koní. Plní incestu, zvrhlých sexuálních praktik, ponižování a bestiálních způsobů usmrcení. Ne, nemám s tím problém, ale tohle mně v knihách nesedí. Celou tetralogii hodnotím třemi hvězdami, SPAD čtyřmi. Jen taková poznámka na konec - u štítků chybí násilí, utrpení a pod.

Dystopian / Post-apocalyptic Takes place on Earth

Svědectví review

02.01.2021 Verified purchase

Není to špatné, ale velikosti první knihy to nedosahuje

Svědectví jsem poslouchal s odstupem času od Příběhu služebnice a také po shlédnutí 1. a 2. série seriálu, takže si už přesně nepamatuji co bylo v knize a co v seriálu. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že pokračování je jen nedokonalá nadstavba prvního dílu. Ono je velmi těžké navázat na úspěch první knihy, pokud si autor nenechá zadní vrátka a má vymýšlet jak by měl děj pokračovat v již ukončeném příběhu. Hned v několika skutečnostech si autorka odporuje. Tak za prvé - vznik Gileádu. Podle v knize dostupných údajů měl Gileád trvat necelých 20 let (dle věku dětí a doby, kdy došlo ke změně režimu - věk tety Lýdie i věk služebnice - matky obou dcer). To je dost krátká doba k tomu, aby se mohla nějak formovat totalitní republika. Tohle je velmi těžké téma a ne každý dokáže promyslet příběh tak, aby byl skutečně věrohodný a uvěřitelný, byť se odehrává někdy v budoucnu. Za druhé se v jedné z kapitol zmiňuje, jak mají všechny nám známé vyspělé země zbytku světa z Gileádu strach, jako by to měla být nějaká světová velmoc, což odporuje ději. Ten se odehrává v podstatě jen v jednom městě, nikde není popsáno jak republika funguje na perferiích, jak funguje její hospodářství, zbrojní průmysl, zemědělství, věda a výzkum, bez kterých se žádná, ani totalitní republika neobejde. Moc Je zde dána prostě jen velmi úzkému okruhu lidí - velitelů, ale tohle holé konstatování na vcítění se do děje totalitní republiky nestačí. Není to prostě bráno do hloubky a z toho vyplývá plytký dojem, že gileáďané žijí v nesvobodě se kterou nedokáží nic udělat. Takže se čtenář musí spokojit jen s konstatováním faktů, že to tak je a basta fidli. Závěr byl už takový vlažný a ne moc promyšlený. Hlavně to mít rychle za sebou.

K samotné audioknize - Taťjána Medvecká je jako představitelka tety Lýdie naprosto úchvatná. Eva Josefíková a Veronika Kubařová předvedli dobrý výkon. Doprovodná hudba působila místy depresivně, což jen umocňovalo atmosféru děje. Bohužel O-H-B jede u vícehlasé četby stále ve stejné lajně. Jednu postavu čte jeden narátor, ale jakmile dojde ke konfrontaci či k dialogu, kde spolu hovoří dvě či více postav, mluví vždy ta postava, která začínala kapitolu na začátku a tak když dojde k dialogu mezi Ágnes (tetou Viktorií) a tetou Lýdií, mluví jen Veronika Kubařová i dialogy patřící tetě Lýdii a je v tom zmatek. Asi stejná "rána" jako když v dabingu namluvil Louise de Funése Jiří Císler a ne František Filipovský. Více bych si tedy dal záležet na dramatizaci, jelikož tohle prostě O-H-B neumí anebo je to jejich záměr. Vždy jde mluvené slovo upravit tak, aby jednu postavu četl stejný narátor i to i při výměně názoru či dialogu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Dystopian / Post-apocalyptic Takes place on Earth Multiple POVs

Sběratel sněhu review

30.11.2020

Poutavé a dramatické vyprávění různých příběhů

Tento titul jsem zakoupil na jiném e-shopu v akci. Ihned po zakoupení šel do mobilu a dnes jsem doposlouchal. Všechny tři dějové linie se mně vryly hluboce do mysli a stále uvnitř rezonují. Byla to těžká doba plná křivd a bolesti. Přesto mne tam možná unikla jedna věc s Josefem. Chyběl tam věk oněch tří chlapců, kteří se sektávali a tak nějak to působilo zmatečně. Pokud měl v roce 1945 zemřít, byli 2 roky. Ale jakmile se objevuje s Karlosem a Adolfem ve "Šmídovně" lze předpokládat, že mu už musí být 10-12 let, což nedává smysl aby duch zestárl. Nevím zda to měl být záměr, nebo to autorovi uniklo. Také následné činy v roce 2017 provedené starým Karlosem jsou už tak trochu mimo realitu. Kopat někde u sídliště krmupáčem a lopatou a objevit pár mětrů pod povrchem zasypaný dům je mimo realitu. Možná kdyby se jednalo o nějakou starou opuštěnou továrnu...což stále ještě dnes spatřit. A tak proto srážím za příběh jednu hvězdu.

Každopádně je kniha napsána dobře, přednes všech tří interpretů je vynikající a do jednotlivého období dobře zapadají. Také doprovodná hudba je výborne žánrově zvolená k dané době. Co mně také na příběhu líbilo, byly dobře vykresleny chraktery postav.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Jistě, pane ministře review

29.11.2020 Verified purchase

Snad první kniha, která vznikla na základě seriálu

Většinou se filmy točí podle knižní předlohy, ovšem zde to bylo naopak. Jako první vznikl veleúspěšný satirický seriál a pak se teprve děj přetavil do tištěné podoby. Je až neuvěřitelné jak může být politka zvláštní. Příběh je plný absurdit, groteskních situací, které by ovšem měly být spíše k pláči. Každopádně se jedná o starou dobrou klasiku s několika dalšími pokračováními. Já doposlouchal pouze první dva díly. Přesto jsem se náramně bavil a audioknihu doporočuji. Přednes Richarda Honzoviče je velmi profesionální a k hlavní postavě skvěle sedí.

Posledný kojot review

26.11.2020 Verified purchase

Velké drama až do konce

Tuto sérii jsem si velmi oblíbil a Harry Bosh je sympaťák každýnm coulem. Zde v tomto příběhu to ovšem trochu pokulhává. Né že by byl příběh málo dramatický nebo nudný, to určitě ne. Ale měl jsem takový pocit, že to bylo až příliš akční a tudíž se odhcylovalo v některých momentech od skutečné reality a běžné práce dektiva. Nicméně to v kontekxtu zapadlo do chybějící mozaiky Harryho života. Jen si nejsem jist, zda by to ve službe ustál. Ale holt je to hlavní hrdina a tak jej prostě nemůže autor ve 4. díle poslat do civilu. Co mě se na případu líbilo, byl psychologický rozbor samotného Harryho, jeho úvahy a dedukce a řada zvratů a dramatických momentů. Narátorsky to bylo opět zvládnuto na jendičku a Ivo Gogál je nová narátorská hvězda této série.

I přes, podle mého názoru přemrstěné situace, mohu doporučit a budu se těšit na další díl. Zejména jak bude pokračovat Harryho osobní život.

Unexpected twist

Dům z karet review

11.11.2020

Příběh jako z hororu

Audioknihu jsem zakoupil jinde, ale snad nebude vadit, když hodnocení napíšu zde. Tento poltický román velmi podrobným způsobem mapuje postupné upevňování politické moci, manipulaci a intriky na politické sféře. Úplně si to posluchač dokáže představit, jak to asi funguje uvnitř politické strany v boji o moc.

Jsou zde vynikajícím způsobem představeny jednotlivé charaktery postav, které se vyvíjí a dá se říct, že ani jedna postava není vyloženě kladná, nebo by sklízela obdiv. Přesto je kniha kompaktní a události směřující k neodvratné zkáze na straně jedné a sílící moci na straně druhé vytvořily nezapomenutelnou gradující atmosféru příběhu. Přednes Igora Bareše je vynikající a co mne opravdu uchvátilo, bylo doprovodná hudba. Už dlouho jsem neslyšel tak skvělý hudební předěl mezi jednotlivými kapitolami, jaký byl v této audioknize. Takže nezbývá mě než tuto vynikající audioknihu doporučit všem, kteří ještě neměli tu možnosti si tento jedinečný příběh poslechnout.

Psychological Spy & political Well-rounded characters

Šifra mistra Leonarda review

26.09.2020 Verified purchase

Zajímavá konspirační teorie

Tuto audioknihu jsem koupil snad před 5-6 lety a k poslechu jsem se dostal až nyní. Film jsem si už moc nepamatoval a tak jsem se pustil do poslechu. Je vidět, že dnešní moderní audioknihy jsou nahrávány ve zcela jiném duchu. Přednes byla takový kolísavý. Místy dokázala narátorka ze sebe vymáčknout maximum, jindy jsem měl pocit, že je přednes takový unavený.

Dějově to nebylo špatné, ale zbytečně zdlouhavé a místy tam byly nudné pasáže. Řekl bych, že film lepší. Rozhodně to byla velmi špatná detektivka, jelikož tam bylo tolik nesmyslných a neuvěřitelných situací při honbě za domnělým zločincem, že to působilo velmi kýčovitě. Ale jako mysteriózní drama to bylo dobré.

Také audioknize scházela doprovodná hudba nebo zvuky. Audiokniha mě připadla taková "suchá".

Byla to má první kniha od Browna a jistě mu dám ještě šanci, nicméně mám spoustu jiných audioknih a tak nevím, kdy zas přijde na něj řada. Rozhodně to stojí za poslech.

Jeden mrtvý navíc review

08.09.2020 Verified purchase

Slabší než první díl!

Na volné pokračování příběhu bratra Cadfaela jsem se docela těšil, ačkoli jsem s poslechem otálel. Přece jen jsem měl jiný poslechový plán. Nyní jsem doposlouchal a musím říct, že je to taková hezká dobrodružná pohádka. Neurazí, nenadchne. Je to vypravěčky velmi dobře zpracovaný poklidný příběh, který je místy až dětsky naivní. Všechno všem vychází, vše je jasné a předvidatelné a příběh poklidně pluje myslí, tak jako pohádka. Na nějaké vyšetřování může posluchač zapomenout. Příběhu se dotýká jen okrajově. Nevím zda vyjde třetí pokračování, ale pokud bude stejně slabé, další už kupovat nebudu. Bratru Cadfaelovi dám v tom případě ještě jednu šanci.

Historical

1793 review

29.08.2020 Verified purchase

Drsné a surové

Audioknihu jsem poslouchal až teď, i když ji mám v knihovně téměř rok. Zprvu posluchač nechápe, později se seznámí s hlavními postavami a je vtažen do děje. Rýsují se i charaktery postav, seznamujeme se s jejich životy. Mě osobně sice dělal zprvu problém poznat jakou jednotlivá postava hraje roli, ale možná to bylo i mým roztržitým poslechem. Každopádně je audiokniha celkem těžká na zapamatování si toho, jakou jednotlivé postavy hrají roli, čím kdo je a zmapovat politickou situaci. Když už se v tom žačne posluchač orientovat, blik, střih a úplně jiná postava začne vyprávět ten svůj příběh. Aby toho nebylo málo, opakuje se to ještě jednou. Sice to do sebe zapadá, ale nepřipadlo mě to jako povedené, takové vsuvky, kde pár kapitol posluchač tápe. Navíc třetí kapitola ani tak do děje nezapadá a je tam tak nějak navíc. No a pak závěrečná pasáž. Ovšem její úvod mě připadal hodně přitažený za vlasy. Nechci prozrazovat děj, ale průběh poslední kapitoly už je až moc nahodilý, vše do sebe najednou začne zapadat a až neuvěřitelně se vše daří na "první dobrou". Ne, tohle už prostě pohádka pro dospělé. Proto dávám jen 4 hvězdy za příběh a celkově.

Co je ovšem fantastické, je doprovodná hudba. Ta je strhující a skvěle dotváří pochmurnou atmosféru. Hudba se fakt povedla. Rozdělení kapitol je akurátní, takže s tím nebyl žádný problém. A rovněž je fascinující přednes. To co předvedl Michal Bambas je neuvěřitelné. Takovou přehlídku barvy hlasů jsem ještě nezažil. Místy to připadalo na vícehlasou četbu, prostě přádání.

Závěr je však zdrcující a šokující zároveň, takže nebýt pár slabých pasáží, bylo by to nadprůměrná kniha. I přesto to stojí za poslech.

Pes baskervillský review

13.08.2020 Verified purchase

Stará dobrá klasika

Tento příběh jsme už kdysi slyšeli, jen v jiném podání. Příběhů o prokletí rodu Baskervilů je mnoho. Tahle dramatizace byla povedená a všem se nám líbila. Nebyl to absolutní TOP, ale poslech byl velmi kvalitní, hudba taktéž a interpreti předváděli výborné výkony. Poslech jsme si užili po delší cestě autem, a tak poslouchala celá rodina. Mohu vřele doporučit a myslím si, že příběhy o Sherlocku Holmesovi neomrzí nikdy.

Myslím si, že tahle dramatizace potěší každého fanouška a mě se osobně líbil výkon postavy proradného padoucha. Více snad napovídat nebudu.

Sharpův tygr review

05.08.2020 Verified purchase

Zajímavý pohled do historice "Britsko-Indických" válek

Mám rád historické romány a ještě více ty, kde se válčí nebo bojuje. A pakliže to není jen vymyšlený příběh, ale příběh, který se zakládá na skutečných a reálných základech, není co řešit a ihned si takovou audioknihu kupuji. Sharpův tygr je ale zvláštní dílo. Začátek je velmi slibný a nadějný, ovšem prostřední část je už o stupínek slabší a závěr už spíše budí úsměv na tváři, jelikož je to jako z nějakého akčního filmu. Ale obrázek nech si udělá každý sám. Přesto všechno se audiokniha dobře poslouchá a narátor předvádí výnikající přednes. Také hudba zní příjemně a ladí uším. Pokud by vyšel ještě další díl, jako že jich je opravdu hodně, dal bych Sharpovi ještě šanci. Doslov je opravdu vynikající a díky němu dávám knize 4 hvězdy. Tam je vše vysvětelno a dílo se tak stává komplexním.

Tajný život stromů review

30.07.2020 Verified purchase

Zajímavý přírodopis

Tuto audioknihu jsem si vybral na základě recenzí a nelituji toho. Po docela drsném hororu od S. Kinga (oficálně zatím tenhle titul nevyšel) se mě tohle audio velmi líbilo. Příjemný oddechový příběh plný záhad a tajemství, o kterých nemá člověk ani potuchy. Ani o tom, co se vlastně v lese děje. Tak nějak to v dnešní moderní době člověk bere jako samozřejmost, ale ono to tak není. To co my lidé bereme jako dlouhou dobu, je pro stormy krátký čas a dlouhověkost v našem pojetí je naprosto rozdílná, než v pojetí stromů. Každopádně audioknihu vřele doporučuji všem, kdo má rád příjemný hlas narátora a velmi zajímavé téma a také těm, komu není lhostejný život na naší planetě.

Diabolská maska review

05.07.2020 Verified purchase

Trochu zamotaný příběh

Tohle byl můj v pořadí třetí příběh ze série Prípady reportéra AZ. Michal Ďuriš dokáže i z toho zamotance udělat velmi slušně znějící audioknihu, hlas má příjemný a klade důraz tam kde je třeba. Doprovodná hudba je už takový evergreen a do příběhu zapadá vcelku dobře.

Kámen úrazu této knihy je však příběh sám. Autor se do něj až zbytečně zamotává a vytváří zde konspirace po několika liniích. I když je na konci vše vysvětleno (jak už u takových příběhů bývá), nebyl jsem tímto příběhem nijak uchvácen.Z toho důvodu si dám na chvíli od Antona Záruby pauzu a pustím se do jiných příběhů. Přesto všechno si myslím, že si tato audiokniha své posluchače najde.

Kamenná opice review

31.05.2020 Verified purchase

Opět strhující drama v honbě za Duchem

O-H-B si opravdu dalo načas, než se rozhodlo vydat další díl série o Lincolnu Rhymemu.

V pořadí již čtvrté setkání s hlavními hrdiny tohoto thrilleru nám objasní něco málo z čínské kultury a poměrů jaké panují v čínské čtvrti. Jako....děj se odvíjí fakt rychlým tempem a dramatičnost stoupá tímto úměrně nahoru, ovšem některé scény působí až z říše fantasy hrdinů či nadpřirozena, jako tomu bývá u komiksových hrdinů. Asi každý policejní šéf by chtěl mít ve svém týmů tak skvělou policistku jako je zde ztvárněna postava Amélie Sachsová. Prostě to, co předvádí v tomhle díle je opravdu za hranicí nadpřirozena a jelikož nechci prozrazovat děj, nech si názor si udělá každý sám. Tohle mě prostě na příběhu vadilo a nejen to. Také to, jakým způsobem Duch unikal. A celkově zde bylo až příliš mnoho náhod. Ano do thrilleru to patří, ale všeho moc škodí. Víc by příběhu prospěla taková ta zdravá skromnost a obyčejnost než za každou cenu dělat příběh akční. Proto dávám za příběh jen 4 hvězdy. Deaver se prostě vžívá v akčních scénách, aniž by přemýšlel nad reálností či nad praktickou stránkou věci.

Co se týká hlasového projevu Jana Vondřáčka, ten je opět bez chyby. Dokonale dokázal ztvárnit z jak ženské, tak především mužské postavy. Doprovodná hudba také působí skvěle. Takže ano, kniha se velmi dobře poslouchala, ale příběh byl jako na houpačce, většinou nadprůměrný, ale místy mne opravdu přiváděl do rozpaků…jako že tohle myslí autor vážně?

Vojak bílý jako stěna review

30.04.2020 Verified purchase

Trochu zvláštní příběh

Sherlock Holmes je prostě nestárnoucí klasika. V tomto příběhu ovšem se musí posluchač smířit s tím, že děj je až takový příliš jednoduchý a strohý. Vzhledem k tomu, že celá audiokniha nemá ani hodinu, nelze se zde nějak rozepisovat, aniž by člověk prozradil děj. Ostatně u Holmese je jedno. Autor jej nechal vyniknat vždy jeho logický úsudkem a analytickým myšlením, které lecky přesahuje chápání normálního člověka. Je až pozoruhodné, čeho všeho si dokázala tato postava všimnout a jakým způsobem to podat. Ne jinak tomu je i v tomto případě. Já jsem se naposlouchal velmi mnoho příběhů s tímto geniálním detektivem, ale nejvíce se mě líbilly ty,v podání Svatopluka Beneše. Václav Knop předvedl výborný výkon, ale jeho hals mě k tomu prostě neseděl.

Hocikam mimo tohto sveta review

28.04.2020 Verified purchase

Interpretace vyníkající, příběh trošku pokulhával

Tak teda nevím k čemu patří anotace a obálka, ale rozhodně ne k této audioknize. Hoci kam mimo tohto sveta je o smrti lodníka Dobrovody a ne o zastřelenm muži na lavičce v parku jak je zde uvedeno. Taktéž obálka nekoresponduje s dějem. Ani chronologicky nejsou audioknihy seřazeny jak by měly.No, ale co se dá dělat. Na poslech to konec konců nemá vliv.

Ale k věci. Příběh není ze začátku špatný, později se však zbytečně zamotává a čtenáš se ocitá opravdu jak je to v názvu knihi - v úplně jiném světě. A zde vidím kámen úrazu. Ale to bych musel prozradit děj, což nechci. Každopádně si názor musí udělat každý sám a proto nemusí každý posluchač se mnou souhlasit.

Co se týká interpretace, nemám cobych Ľubošovi Juríkovi vytknul. Skvěle načtené audio, rovněž doprovodná huba působí velmi dobře. Srhnuto a podtrženo, opět výborná audiokniha a jako bonus jsou v knize zajímavá historická fakta z I. světové války. Vcelku působivé a dobře se to poslouchalo.

Osamělý mrtvý muž review

22.04.2020 Verified purchase

Takový český Columbo

Od knihy jsem měl docela velké očekávání, ovšem v konečné fázi jsem až tak spokojen nebyl. Sice jsem dal 4 hvězdy, ale osobně bych dal 3,5 což nejde.

Především mě vadil způsob jakým měla komunistická policie vyšetřovat vraždu. Absolutně to neodpovídalo době, ve které měl být zločin spáchán. Autor to pojal tak nějak "po americku" a silně mě to připomínalo poručíka Columba. Prostě Exner je takový kecálek, co té práce moc neudělá. Jen dedukuje a na to, že tehdejší veřejná bezpečnost měla být postrachem slušných i těch méně slušných lidí, v příběhu to tak nebylo. Více méně to byla taková vyfabulovaná pohádka, kde si autor dosadil způsoby a metody vyšetřování po svém. Minimum dokazování, pouze odhady a dedukce. Celkově práce tehdejší VB působila dost tristně.

Na druhou stranu to byla příjemná oddechovka se spoustou postav a docela slušně propracovanou zápletkou. Interpretace byla vynikající. Martin Stránský je záruka kvalitního poslechu. Doprovodná hudba docela sedla. Co mě však ještě vadilo, byly příliš krátké kapitoly a díky hudebním předělům byl poslech rozkouskován do zbytečně malých částí. Daleko více mě sedly historické romány, které jsem měl možnost poslouchat a tudíž i srovnat. Tolik vychvalovaný kapitán Exner mne tedy neoslovil.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Hordubal review

15.04.2020 Verified purchase

Výborné psychologické drama

Abych pravdu řekl, dílům od spisovatelů, kteří nám byli v dobách mého mládí socialistickou diktaturou vnucování jako povinná četba, jsem se vyhýbal. Už tak nějak z principu, že nám tito autoři byli vnucování. A tak jsem se vyhýbal dílům i takových velikánů československé literatury, jako byl Karel Čapek. Několik autorových děl jsem viděl jako mladý kluk v 80-tých letech v TV a tak nebyl důvod si pouštět ještě audioknihy. A snad jsem viděl i film od p. Martina Friče - Hordubalové, ale jako malého kluka mne toto psychologické drama příliš nezaujalo.

O to víc jsem si tuto knihu vychutnal až nyní, ve zralém věku a ve vynikajícím podání Igora Bareše. Ostatně tento interpret je audioknižní stálice, ovšem knihy které načetl, jsou až na výjimky, mimo můj zájem. O to větší radost jsem tedy měl, když jsem se zaposlouchal do této audioknihy. Její děj ani netřeba představovat. Knihu bych rozhodně nečetl, ale její zvukové zpracování mne uchvátilo. Ponurou atmosféru skvěle dotvářela hudba, která byla přímo deprimující. A i v této koranovirové situaci, mne dílo uchvátilo a potěšilo na duši. Pro mne to byla třídenní záležitost, ale poslech stál za to. Prostě výborné a mohu jen doporučit.

Trapný konec rytíře Bartoloměje review

14.04.2020 Verified purchase

I přes divný název výborný příběh

Od názvu knihy lze očekávat cokoli...proto jsem k audioknize přistupoval s jistou dávkou možného zklamání. Jenže jsem před tímto dílem poslouchal Paměti krále Jiříka z Poděbrad, a tak jsem tušil, že když už ne příběh, bude celkové zpracování audioknihy excelentní. A to se opět potvrdilo. Proste se budu opakovat, ale Radioservis je mistrem mluveného slova a mistrem nad mistry ve vícehlasé četbě. Je jen škoda, že dramatizace je očesaná a vcelku krátká.

Co se týká atmosféry, je děj opět zasažen do druhé poloviny 15. století. A jelikož jsem před tím poslouchal paměti krále Jiříka, lehce děj navazoval. Alespoň obdobím a dobovou atmosférou. Navíc jako přidaná hodnota je používání dobových výrazů, zvyků a celkově je dílo po historické stránce velmi zdařilé. Ostatně tohle jsem už zažil v tetralogii Hynek Tas z Boru.

historické romány, ať jsou smyšlené či založené na skutečných událostech, mám velmi rád. Je škoda, že audioknih z období středověku je na trhu tak málo.

Ale zpět k samotné audioknize. Příběh má zajímavý průběh, je rozčleněn asi do tří období. Celkové zpracování je excelentní, doprovodná hudba i zvuky nadprůměrné. Hlasy jasné a zřetelné. Za mne tedy plný počet hvězd.

Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad review

14.04.2020 Verified purchase

Vynikající vícehlasná četba

Takhle nějak si představuji vícehlasou četbu. Každá postava má "svůj hlas" a navíc je tam včleněna role vypravěče, který provází celým příběhem. Opravdu bravo, tohle se povedlo. Na rozdíl o jiných vícehlasých knih, kde se posléze objeví jiná postava, která však promlouvá (zasahuje do děje) svým hlasem, ovšem mluví za jinou postavu. Je to pak matoucí a celkový dojem je matoucí. Chápu, že tohle je velmi krátké dílko, které je z části dramatizací, ovšem nadmíru povedenou.

Samotný román Václava Erbena je sáhodlouhé dílo a tam není divu, že Radioservis román podstatně zkrátil. Ovšem přidanou hodnotou je tam opravdu vynikající zážitek z poslechu. Pokud někdo opravdu umí podat bravurně vícehlasou četbu, je to právě Radioservis.

Co se týká příběhu samotného, možná by byl román příliš nudný. Nemohu to posoudit, jelikož jsem knihu nečetl a ani číst nebudu. To jak se Václav Erben příběhu zhostil je však obdivuhodné. Doprovodná hudba a zvuky jsou také nadprůměrné a tak tato krátká dramatizace stojí za poslech, nejen pro milovníky historie. Za mne tedy výborný počin, škoda jen, že je takových audioknih málo.

Jaskyňa vrahov review

08.04.2020 Verified purchase

Vtipné a originální!

I pro mne byla tato audiokniha milým překvapením. Určitě si koupím další tituly. Ano, jedná se o klasickou detektivku a jak tu někdo napsal, odehrává se to tak trochu v tom anglickém stylu, což nebylo na škodu. Zápletka vskutku originální a dobře propracovaná. Optikou tehdejší doby to bylo velmi dobře napsáno. Co se mě na knize velmi líbilo, byly propracované charaktery a osudy postav. Snad až na mladou písařku, tam bylo u každé postavy dobře popsán její osud. Narátorsky byla audiokniha výborně načtená. Zvukové a hudební předěly nebyly špatné, ale je to otázka vkusu. Na můj vkus byly místy rušivé, ale hodnocení skrze to neubírám. Za mne výborná detektivka, která má spád, ideální délkou a tak tohoto autora vřele doporučuji.

Hlava XXII review

28.03.2020 Verified purchase

Nesplinila očekávání, hlavně to mít rychle za sebou !

Abych trochu změnil svůj poslechový žánr (převážně krimi a sci-fi), sáhl jsem po této tolik vychvalované audioknize. Všechno co bych k hodnocení napsal, je zde již napsáno. Pro mne osobně to bylo zklamání a poslech byl spíše utrpením. Byla to snad nejdéle poslouchaná audiokniha, neboť jsem se do poslechu nutil, děj často nevnímal, hlavně to mít rychle za sebou, neboť nepatřím k těm, co dokážou knihu odhodit a nikdy ji nedoposlouchat. Jen škoda, že jsem ji koupil a nezačal hned poslouchat, abych využil možnosti její výměny za jinou. Od koupi k poslechu uběhl snad rok a tak jsem musel při poslechu trpět.

Kniha jako taková není špatná a splňuje to co je uvedeno v recenzích, jen jsem měl dojem, že bude plná humoru. Jenže humoru je tam málo, resp. je to spíše k pláči. Vůbec se mi nechce věřit, že by tímto přístupem mohli Američané výrazně přispět k ukončení II. světové války. Další co mne zklamalo, bylo neustále odbíhání od děje a jak tu někdo naspal, je to spíše směs různých zážitků, které nejsou uceleny, někdy je těžké pochopit kdy se vůbec příhoda udála, aby se za pár kapitol autor k příhodě vrátil a pojal ji z jiného úhlu pohledu. Žádná postava mě nebyla sympatická a na to jak je kniha dlouhá, motá se děj na jednom místě v jednom okamžiku. Takže shrnuto a podtrženo - mohu si tuto audioknihu ze svého seznamu odškrtnout, vím že se k ní už nikdy nevrátím a také vím, že mě tato audiokniha absolutně nesedla. možná to bylo i tím, že jsem ji poslouchal v době propuknutí pandemie COVID-19 a tak to ještě podtrhlo tu absurditu a víc to prohloubilo depresivní náladu, kterou v těchto dnech všichni zažíváme.

Co se týká výkonu narátora, ten byl opravdu perfektní a proto jsem dal také celkem 4 hvězdy. doprovodná hudba byla přijatelná, nijak nerušila a dotvářela ponurou náladu. Za mne pozor při výběru a nedát jen na skvělé recenze.

Betónová blondína review

12.02.2020 Verified purchase

Dramatické až do poslední chvíle

Harry Bosh je prostě postava, kterou si každý posluchač zamiluje. Je to úplně jiný pohled na kriminalitu amerického velkoměsta v minulém století. Toto již 3. volné pokračování populární série nalezneme také pod názvem Dvanáctá oběť. Tak či tak, jedná se o stejný příběh. Děj má dvě linie, které se mezi sebou prolínají, až se protnou. Oproti prvním dvěma dílům se Bosh posune a my se můžeme setkat se starými známi postavami a jak už to bývá, přibydou i nové, které mají pro děj nenahraditelnou roli. Jak děj graduje a postupně se zamotává, objevují se nová podezření a nové důkazy. Bude to ovšem Harrymu stačit? Grandiózní, přímo excelentní příběh nabírá vražedné tempo. Děj se vrývá pod kůži, posluchač dedukuje a přemýšlí s Harrym, drží mu palce a prožívá kritické situace. Přesně takhle by měla správná detektivka vypadat. Za mne prostě skvělé. Interpretace Ivo Gogála je výborná, objeví se i nějaký ten hudební předěl, který jen potrhne dramatičnost situace. Délka audioknihy je akurátní a nemůžu jinak než si koupit další díl. I když je to ve vývoji postavy velký skok.

Apollo 13: Boj o přežití review

06.01.2020

Strhující drama z kosmu a navíc s českou stopou!

Kdo by neznal stejnojmenný film v hlavní roli s Tomem Hanksem.....Tenhle příběh byl však lepší. Byla tam spousta věcí, které ve filmu vůbec nebyly, příběh zde popsaný byl také mnohem dramatičtější. Odhalovat pocity rodinných příslušníků a zejména pak tehdy dospívající dcery velitele posádky Jimma Lovella. Mimochodem je zajímavé, že jeho děda a babička byli Češi, kteří na konci 19.století emigrovali do Ameriky.

Neskutečné, co si musela prožít posádka vesmírné lodi i obrovský tým lidí, kteří se je snažili zachránit. Jimm Lovell je dnes už 92 letý stařík, neuvěřitelné. Film byl skvělý, ale tohle bylo mistrné dílo a doporučuji k poslechu všem milovníkům kosmonautiky. V době, kdy mířilo Apollo 13 k měsíci, jsem byl ještě ve "hvězdách" (jak se tomu říká), ale v době, kdy posádka Apolla 15 vstoupila na měsíc, jsem byl zde na naší matičce zemi. Bohužel mohutná cenzura nám v našem dětství neustále omývala jen úspěchy tehdejšího SSSR a našeho prvního kosmonauta Vladimíra Remka, takže se toho mladý člověk vychovávaný socialistickým školským systémem o úspěchu Američanů mnoho nedozvěděl. A žádný Google ani wikipedie neexistovali. O to víc to s odstupem času prožívám, aniž bych stranil politice USA, ale tak jako výborná audiokniha Astronautův průvodce životem na zemi, je tohle teprve moje druhá audiokniha o kosmonautice, kterou jsem si mohl poslechnout. A je to velká škoda, že se v rámci literatury faktu kosmonautice příliš vydavatelů audioknih nevěnuje. Alespoň pro nás "kluky" je tohle velmi zajímavé téma, které nás nikdy neomrzí.

… a dole čeká kat review

04.01.2020 Verified purchase

Příběh plný odvahy a zoufalství

Knihy převedené do audiopodoby o našich odvážných letcích RAF mne vždycky fascinovaly. Tento příběh je však zcela jinak pojat. Přesto v člověku zanechá dlouho po poslechu hlubokou úctu k těmto odvážným a statečným lidem. Na této audioknize se mě líbila jak doprovodná hudba, která dokreslovala výborně napětí a silný emotivní příběh. Bohužel srážím jednu hvězdu za interpretaci, jelikož narátor měl špatnou výslovnost "r" ale hlavně "ř" a bohužel mne to při poslechu trochu vadilo. Chápu, že to není vada zásadní, přesto mě to místy rušilo. Ke chvále však přičíst velmi procítěný hlasový projev. Krátká, přesto nesmírně emotivní kniha, která má v sobě velký potenciál, neboť se děj neustále rozvětvuje a hlavním postavám tak dává skutečnou podobu.

Osvícení review

24.12.2019 Verified purchase

Děsivý a mrazivý příběh

Na Osvícení jsem se dlouho těšil a konečně se na ně dostalo. Autor dokázal mistrně propojit přítomnost příběhu s minulostí a vynikajícím způsobem navodil děsivou atmosféru, která postupem graduje. A také se už těším na film, který si rozhodně brzy pustím. Interpretace Petra Jeništy byla výborná, jeho vcítení se do rolí jednotlivých postav, včetně změny intonace i barvy hlasu bylo bravurní. Dokázal skvěle vystihnout napětí, strach i údiv. Perfektně ztvárnil jak ženské hlasy, tak hlas malého Dennyho. Hudba, která navozovala děsivou atmosféru se také povedla.

Shrnuto a podtrženo tu máme další mistrné horové dílo, které potěší každého milovníka děsu.

Krajina nočních jezdců review

03.12.2019 Verified purchase

Skvělý závěr skvělé série

František Niedl nezklamal a klobouk dolů jak bravurně dokázal prokreslit charaktery jednotlivých postav, včetně té hlavní - Hynka Tase z Boru. Budu se opakovat, ale jedná se o mimořádně zdařilou sérii, která nepostrádá napětí, sílu okamžiku i výrobně pojatou květnatou středověkou mluvu i dobové zvyky. Autor dokázal neskutečným způsobem vtěsnat osud fiktivního hrdiny do historicky doložitelných událostí a spojit jej s osudy skutečných, v té době žijících osob.

Mohu jen doporučit poslechnout celou sérii jedním šmahem. Mě to zabralo 5 týdnů, ale zážitek z poslechu byl neskutečný a příběh bude ve mě ještě dlouho rezonovat. Myslím si, že autor by si zasloužil více svých knih převést do audio podoby.

I když se v příběhu objevilo pár chybiček, zejména oproti prvnímu dílu. Zde to byl pro mne šok, jelikož se děj přenesl o hodně let kupředu a osud hrdiny se ubírá zcela jiným směrem. Přesto mu autor dal do cesty nestatečné překážky, úklady, lsti a vypočítavost z rukou jeho zdánlivých či skutečných nepřátel. Ruku v ruce s tím byla spojená krutost činů, jakož i samotné odplaty. A zde je zjevné, že nezáleží na době ve které se příběh odehrává, jelikož lidé jsou stále stejní a to jak ve středověku, tak i v dnešní době. Jen každý z nich používá prostředky své doby.

Samotný přednes Dušana sitka opět bravurní, trochu mne opět zklamala doprovodná hudba, aleje to věc názoru. Jen velmi těžko se budu loučit s hlavním hrdinou a velmi si přeju, abych měl ještě někdy čas si celou sérii poslechnout znovu.

S vlčí hlavou v erbu review

27.11.2019

Hynek Tas z Boru je prostě nezničitelný!

Opět výborné pokračování tohoto mimořádně vydařeného historického románu. Znovu se potvrdilo, že si na celé sérii dal autor mimořádně záležet a do historických událostí dokázal skvěle vtěsnat fiktivní postavu středověkého rytíře. Doba byla tehdy opravdu velmi zlá, ale ve kterém období nebyla..... Život vojáka neznamenal vůbec nic, jeden den tu byl, druhý už ne. Žádné právo ani spravedlnost pro prostý lid. Ten byl jen vykořisťovaný a utlačovaný jak husity, tak lupiči či většími či menšími pány. Kališníci si vykládali víru po svém a ten kdo se jim zprotivil či postavil do cesty, zaplatil životem. To stejné to bylo s králem Zikmundem.

Třetí příběh se opět rozjíždí pomalu a aktuální děj se vrací zpět, kdy se postupně časová linie příběhu protne, až dál už pokračuje jen soudobý děj příběhu. Opět jsou zde hlavnímu hrdinovi kladeny nesčetné překážky, zrady, intriky, ale najdou se i noví přátelé. Na druhou stranu se objeví i dávní, téměř zapomenutí nepřátelé, kteří nezapomínají co jim tento chrabrý rytíř provedl. A tak se je opravdu na co těšit. Celý příběh působí velmi věrohodně až autenticky. I v tomto dílu se děj odehrává především na Jihu Čech a v okolí vlády Oldřicha z Rožmberka.

Četba pan Sitka je pro celou sérii nezapomenutelná, pouze jsem si musel v aplikaci nastavit větší rychlost (až 1,4x) Potom celá audionahrávka netrvá déle než 11 hodin Nyní už poslouchám poslední díl série a po Hynkovi Tasovi z Boru se mě bude stýskat.

Doprovodná hudba byla mnohem lepší než ve druhém díle.

Historické knihy se mě zalíbili a už jsem koupil jiné příběhy na které se velmi těším. Pro mne daleko větší zážitek než u soudobé severské krimi, které jsem dal navždy valem. Naštěstí je těchto historických románů zatím dost a neustále přibývají další. Až nebudou, přijdou na řadu horory. :-)

Čas vlků review

21.11.2019

Opět skvělé, ovšeem příběh trošku pokulhává!

Po vynikajícím prvním díle jsem očekával stejnou laťku, ovšem děj už trošku pokulhával. Jednak je hlavní hrdina téměř o 20 let starší, jednak se poměry v českém království značně změnily. Ale víc nechci prozrazovat. Asi po 3/5 se děj značně vyvíjet trochu barvitěji a nabere spád. Potom už je děj mnohem zajímavější, jenže jsou už 3/5 příběhu zanámí.

Co mne opět udivilo a poučilo, je věrohodný průběh historických událostí. Přece jen se za "komančů" vykládal dějepis trochu jinak. Pocházím z generace tzv. Husákových dětí a husité nám komančové dávali jako vzor ctnostných rytířů, kteří bojovali proti klerikánům, kteří se opovážili upálit mistra Jana z Husy. Ovšem ve skutečnosti se jednalo o bandu hrdlořezů, kteří vraždili vyznavače víry "pod jednou" (což je dnes naprosto normální) Takže ani Žižka ani Želivský nebyli těmi hrdiny, které jsem jako kluk obdivoval. Tolik historická vsuvka.

A v této nejisté a neklidné době se odehrává druhý příběh Hynka Tase z Boru. S jistou dávkou paralely by se dal považovat za člena středověké jednotky rychlého nasazení. Jen ve své době používal zbraně své doby, vojenské taktiky své doby a autor příběhu mu také vnukl jistou dávku psychologie a strategie boje.

V jednu chvíli mě příběh připomínal takovou pohádku pro dospělé a ty tam byly historické milníky a události, kterými nás autor knihy častoval v prvním díle. Proto dávám za příběh jen 4 hvězdy. Jinak přednes pana Sitka opět bezchybný a autentický. Bohužel jak někdo někde napsal, přednes byl pomalý a monotónní, musel jsem si audioknihu zrychlit až na 1,4 a bylo to už o. k. Pak už to dostalo šťávu i náboj. Co se mě také nelíbilo, byla doprovodná hudba. Ta se prostě nepovedla.

V globálu se však jedná o mimořádně povedenou sérii, už nyní poslouchám třetí díl a hned se vrhnu na čtvrtý. Musím přiznat, že se mě Hynek Tas z Boru hluboce vryl pod kůži.

Přiznat vinu review

20.11.2019

Vynikající, ale krátké

Tuto audioknihujsem si koupil hned jak vyšla na CD. Martin Goffa píše podobné příbhy jako Dominik Dán. Skvěle práci rozumí, vyzná se, nepíše žádné bludy ani nesmysly. Prostě reálné příběhy s reálného světa a s naprosto skutečnými a promyšlenými postupy bezpečnostních složek. Je jen škoda, že příběhy jsou poněkud kratší než u D. Dána. Nicméně tahle zvuková prvotina sotjí rozhodně za poslech.

Příběh jako takový má dvě linie a dva hlavní hrdiny, kteří se zapojí do vyšetřování. Ovšem vše se protne až po letech a události naberou rychlý spád. Zde bych vyzdvihl vícehlasou četbu, jelikož takhle by to asi mělo vypadat. Žádné matoucí naluvení jedné postavy vícero herci. Prostě každá postava má svůj hlas a celá audiokniha pak působí velmi věrohodně.

Fanoušci krimi žánru by se němli tuto láhůdku nechat ujít.

Cigaretka na dva ťahy review

02.11.2019 Verified purchase

Výborné a plné napětí

Zde se nedá nic jiného než chválit, chválit, chválit. Opět další skvělý krimi příběh staré známé bratislavské mordparty. Přednes na jendičku s hvězdičkou, dějově to bylo také výborné. Snad bych měl možná jen připomínku ke konci příbehu. Mohlo to tam být trošku dovysvětleno. Tedy osudy dalších zúčastněných osob na příběhu. Možná by se to o pár minut natáhlo (kniha nebyla nikterak dlouhá) a možná by to dokreslilo celkově výbornou atmosféru. Samotné rozuzlení bylo šokující.

Intriky na nejvyšších místech byly doprovodným příběhem, který jen podtrhl dramatickou dobu ve které se tyto smutné události odehrály.

Krev prvorozených review

02.11.2019 Verified purchase

Senzační krimi z dob vlády Rudolfa II.

Opět vyníkající historické kriminální drama. Tahle trojice "vyšetřovatelů" se mě líbí čím dál tím víc. Jen doufám, že se brzy dočkáme dalších pokračování a nových případů i nových osudů těchto sympatických hrdinů. Jelikož jsem neměl takový zážitek z poslechu prvního dílu ve slovenštině (některým zastaralým výrazům jsem ne zcela rozumněl), zvolil jsem druhý díl v češtině a bylo to opravdu znát. Poslech byl příjemnější a musím po pravdě přiznat, že si Marek Holý dokázal více pohrát s barvou hlasu a dokonale navodil atmosféru vícehlasé četby. Každé z hlavních postav dal svým procítěným přednesem svůj osobitý "zvuk". Fakt tohle byla paráda. Co se mě však nelíbilo, byla doporvodná hudba. Ta se podle mého názoru vůbec do historického krimidramatu nehodila. Umělé, syntetické zvuky mě připadaly jako v nějakém sci-fi příběhu, takže zde musím Tympanum vytknout nedostatek.

Jinak velmi propracovaný a členitý děj. Příbeh se neustále zamotával, stále se objevovala nová fakta a zjištění a nikdo si nebyl jistý, kdo je tajemný muž v kápi a pro koho pracuje. Před Jurajem Červenákem klobouk dolů. Dokáže čtenáře zaujmout a držet v napětí až do konce. Za mne tedy opět plný počet.

Mŕtvy na Pekelnom vrchu review

27.10.2019 Verified purchase

Kravavé drama z doby vlády Rudolfa II.

Na tuto aduioknihu jsem se velmi těšil a výběr mě nezklamal. I přesto, že je děj hojně protkán dílčími dramaty zúčastněných postav a nelze predikovat kdo vlastně stojí za celým spiknutím proti říši, docela rychle to odsýpá. I když patří audionahrávka spíše k těm kratším, díky absenci zdlouhavých nudných pasáží se příběh neustále vyvýjí, objevují se nová podejření a nová fakta a díky nim je posluchač udrován v nejistotě až do posledních okamžiků.

Ač mě spisovná slovenština nečiní žádné problémy, zde se objevilo několik spojení a výrazů, kde jse si musel význam odvodit až následně z dalšího přůběhu děje, nebo popisu dalších událostí. Přece jen se v knize objeví řada slov se kterými se v běžné hovorové slovenštině nesetkávám a tudíž jsem druhý díl zvolil v podání Marka Holého. Už jsem se do něj i zaposlouchal, mám z přece jen z poslechu větší zážitek. Každopádně Marek Geišberg předvedl výborný výkon, v barvě hlasu je určitá podobnost s otcem. (velká škoda, že Mariána Geišberga už nikdy neuslyšíme). Doprovodná hudba zde schází a tak není co hodnotit.

Celkově je tedy tento historický román výborně zpracován, tehdejší Banská Štiavnica je věrohodně popsána a dobře je zachycena atmosféra, která v té době panovala. Alespoň to vypadá věrohodně a dodává to celému příběhu historické kouzlo. Postavy tří hlavních hrdinů jsou chrakterově výborně vykresleny a vzájemně se doplňují. Pakliže se bude v sérii pokračovat, budu jejím věrným posluchačem.

Lovci vran review

14.10.2019 Verified purchase

Kruté realita amerických dějin v kriminálním příběhu

Historické krimi či drama s kriminální zápletkou vzdy miluji. Mnohem lépe se to poslouchá (čte) než soudobá kriminální tvorba, především z těch severněji položených zemí. Po 1. díle sice oběhlo pár měsíců, než jsem si pustil 2. díl a opět byl skvěle podán. Tedy jak po stránce literární, historické, tak i po stránce narátorské. Martin Písařík dokázal neuvěřitelným způsoben dodat každé postavě autentičnost s skutečnost. Doprovodná hudba, stejně jako v 1. díle naprosto famózně zapadala do příběhu a dotvářela děsivou kulisu a v příběhu přesně kladla důraz na dramatičnost okamžiku.

Samotný příběh je situován do doby před "válkou severu-proti jihu" a autorka prokázala nesmírné znalosti amerických dějin. Asi jako náš V. Vondruška. Co jsem dohledal tak v tištěné podobě vyšel 3. díl a snad se dočkáme audiopodoby i dalších volného pokračování.

Tichá noc review

02.10.2019 Verified purchase

Trefa do černého - ze tří dílů byl tenhle zatím nejlepší!

Zatraceně výborná krimisérie a já jen doufám, že v ní bude Publixing pokračovat. Možná by nebylo od věci se domluvit s O-H-B, "nelézt si do zelí" a vydávat na střídačku různé díly a rozšířit tak tuto sérii.

Ale zpět k této konkrétní audioknize. Je velmi potěšující, že se Publixing rozhodlo vydat zatím nejnovější díl v této obsáhlé sérii o Harry Boshovi, nicméně já sotva doposlouchal Černý led, najednou buch a skok o téměř 30 let. Hlavní postava značně zestárla a vůbec to bylo už nějaké jiné. Velká škoda, poněvadž by se měla postava vyvíjet a to jak fyzickým věkem, psychlogicky, tak i profesně. Zde to byl prostě šok! No doufám že další díl už půjde zase hezky chronologicky.

K obsahu: Námět a scénář parádní. Jen v jeden moment bych si dovolil nesouhlasit s vývojem děje, ale je to už moje slabina, za vším hledat reálnost situace. Jinak to bylo dobře propracované, květnaté a dějově velmi bohaté. Objevila se celá řada nových postav, nová doba, nové metody, nové technologie....prostě celý tento díl byl oproti Černému ledu obrat o 180 stupňů.

Jako novinku přidal Publixing jemný hudební doprovod a Ivo Gogál předvedl zase skvělý výkon. Snad jen už stárnoucí Bosh jako hlavní postava by už zasloužila hlubší barvu hlasu.

Za mne skvělá náhrada za Dominika Dána a můžeme se jen těšit na další volné pokračování.

Čierny ľad review

23.09.2019 Verified purchase

Potenciál tam je, ale první díl lepší

Druhý díl mne dějově trošku zklamal. Opravdu mne autor nepřesvědčil o reálnosti děje a hodně zde zapracovala autorova fantazie.

Co se mě na příběhu nelíbilo: Především to byla druhá polovina, kdy se děj začal rozmotávat a Bosh začal provádět šetření na vlastní pěst. Nejsem si jist, zda by tenhle postup bylo možné aplikovat v reálné službě. Přece jen se musí řídit předpisy, rozkazy a pod. a nelze se hrát na nějakého akčního hrdinu. A podobných věcí tam bylo mnohem víc (jenže nechci odkrývat děj), tudíž za tyhle "minely" dávám hvězdu dolů.

Co se mě na příběhu líbilo: Connelly zde opět prokázal, že dokáže prokreslit charaktery postav. U některých se v jejich chcrakteru "nimrá" do hloubky a to zase dodvává příběhu takovou tu reálnost či životnost postavy. Dobrá počáteční zápletka, zajímavé rozuzlení v závěru, i když se to dalo předpokládat. Samotné vysvětlení co a jak bylo takovou třešničkou na dortu. Buldočí vytrvalost hlavního hrdiny byla také dobře podána, takže tohle jsou zase plusové body.

Interpretace: Ivo Gogál předvádí vyrovnaný výkon, stejně jako v prvním díle a nelze mu tudíž nic vytknout. Velmi dobře se to poslouchalo. Možná bych jen u ženských postav zkusil změnit podtón barvy hlasu, ale ne každému posluchači to vyhovuje.

Celkově nadprůměrná audiokniha a už se mi stahuje do mobilu třetí díl.

Specialista review

31.08.2019 Verified purchase

Drné drama, které napsal sám život

Když jsem poprvé slyšel amerického snipera, nebylo pochyb, že na řadu přijde i tohle drsné válečné drama. Co mne však zarazilo je fakt, že voják který stráví přes 15 let v armádě, účastní se bojových misí a stovek nasazení, kdy ani předem neví zda se z mise vrátí, zvláště je-li v první linii, je nucen odejít a nedosáhne na vjenský důchod. Prostě dekujeme ti, ale už tě nepotřebujem, tak běž.

Jinak to co Rob popisuje, z toho mě opravdu běhal mráz po zádech. A jsem za tuto audioknihu nesmírně rád, jelikož military žánr miluji. A je velká škoda, že je audioknih s touto tématikou jao šafránu.

V žádném případě nemůže být řeč o vymaštěných mozcíh. Tihle chlapi to mají v hlavě zatraceně srovnáno a jejich tvrdý výcvik (nejen fyzický, ale především psychická odolnost) je toho jasným důkazem. Opravdu působivé válečné drama ze současnoti ze kterého fakt mrazí a při popisování bojových scén se tají dech. Přednes Marka Holého nemá chybu, tak jako doprovodná hudba a podpůrné zvuky, které z této audioknihy činí mnohem větší zážitek, než tištěná kniha.

451 stupňů Fahrenheita review

18.08.2019

Nadčasové sci-fi, aneb jak kdysi viděli budoucnost lidstva

Od Raye Bradburyho to bylo moje prvotina a myslím si, že u ní zůstanu. Pro mne docela těžký příběh a nezle se oprostit od současné úrovně vědy a poznání a tak jsem se musel místa pousmát nad tím jak si tehdy autoři představovali budoucnost. Podle mne jde spíše o filosofické dílo a tuhle "pa-vědu" prostě nemusím. Díky Jaroslavu Medunovi se to ale posloucalo výborně, rovněž se povedla doprovodná hudba. Jednotlivé postavy byly vykresleny výstižně a přesně, ale závěr byl takový divný. Osobně jsem čekal jiný závěr a proto vím, že jedna kniha od tohoto autora stačila. Určitě tohle pozoruhodné dílo stojí za přečtení či poslech.

Co bych zcela jistě vytknul, je pojetí příběhu pouze na určitou část území. Chybí zde globální pojetí a propracovanost politického, hospodářské a vojenského uspořádání světa. Prostě autor se spokojil s uspořádním vnitropolitického systému pouze na malou územní část. Je to asi logické, jinak by dílo muselo býl daleko více rozpracované a obsáhlé, ale moderní sci-fi se tímto směrem prostě ubírá. Takže i když je v díle určitá nadčasovost, zároveň je zde také zastaralý styl celkového pojetí příběhu. Na druhou stranu A. C. Clarke tohle dokázal.

Konec hlídky review

26.07.2019 Verified purchase

Ještě že série skončila, šlo to s ní z kopce!

Bohužel nepatřím k většině jásajích a nadšených posluchačů. Vždy k reálným příběhům přistupuji nadmíru kriticky. Jestliže má být příběh zasazen do reálného života moderní doby, musí tomu děj a jeho průběh odpovídat. King si zřejmě popletl žánry, když do krimitrilleru zamíchal prvky z hororu a někdy až sci-fi žánru a na tomhle postavil zápletku. Celé to působí víceméně divně. Nemohu se zbavit pocitu, že to jde s jeho tvorbou z kopce. Tyhle báchorky mi připomínají "severskou krimi", která s běžnou realitou každodenní detektivní práce nemá nic společného. A je jedno, jestli se případu ujme tzv. "soukromé očko", nebo státní policie. Prostě děj musí odpovídat realitě doby ve které se odehrává a musí korespondovat se soudobou vědou, jejímy současnými poznatky a možnostmi. Nějaké převtělování duší, telekineze, ovládání mysli na dálku....co to jako je? Když už nevěděl jak dostat hlavního padoucha zpět, mohl vymyslet něco originálnějšího a hlavně reálného. V prvním díle odepíše, pak si náhodou vzpomne, že by mohl nějak pokračovat, tak vykonstruuje druhý díl, kde se z toho prvního objevují jen střípky a vpzomínky, aby to pak velkolepě završil tímto třetím nesmyslem. -OMG-

Nic nezachránily skvělé dialogy i napínavá atmosféra, když to celé bylo postaveno na totální kravině. Úplně jsem byl z toho otrávnený. Doposlouchal jsem to, ale další díl bych si už nekoupil a tři hvězdy jsem dal jen z úcty k autorovi. Jinak bych to vyhodnotil asi jako brak. Co mně také vadilo, bylo neustálé opakování toho, co se stalo v prvním díle.....jako kdyby ten první díl nidky nevyšel. King má skvělé knihy, ale zřejmě si rozmyslím, do kterých titulů půjdu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

List zo záhrobia review

26.07.2019 Verified purchase

Strhující drama z počátku 90-tých let

Dominik Dán opět nezklamal. Tenhle vynikající krimi příběh se prostě poslouchal jedním dechem. Bravurně a precizně popsané drsné mordy, které mezi sebou zdánlivě nesouvisí, přesto se ke konci protnou. Dvě linie, dva osudy dvou zločinců a tři detektivové, kteří se snaží přjít celé záhadě na kloub. Je jen velká škoda, že Marián Geišberg už nikdy nezopakuje svůj herecký talent a lidský přístup se kterým k těmto knihám přistupoval. Vždy věděl, kdy a v jakém okamžiku má přidat důraz na dramatičnost okamžiku a kdy prostě události plynou nějak tak samovolně až laxně. A vždy se dokázal dokonale vcítit do děje i do charakterů jednotlivých postav a proto jsou tyto audioknihy tak dokonalé. Publixing dokázalo, že i bez doprovodné hudby jde vyrobit 100% audiokniha, která se posluchačům vryje hluboko do paměti a po jejím poslechu, příběh ještě dlouho v mysli rezonuje.

Co víc dodat, prostě paráda, paráda, paráda......

Proč máma pije review

13.06.2019 Verified purchase

Přehlídka trapných gagů

Opět jsem se nechal napálit a nalákat na vysoké hodnocení. Prostě a jednoduše tahle kniha není pro chlapy. My asi nejsme schopni vcítit se do uvažování ženy, anebo to prostě autorka nezvládla tak, aby to dokázala pobavit a zaujmout i chlapa. Ale já celý příběh vnímal, jako poskládané střípky z "něčího života", který měl tvořit ucelený a na sebe navazující celek, který by byl protknám břitkým anglickým humorem, ale opak byl pravdou. Vždyť i na DK kniha dosahuje něco mále přes 70% a to mě mělo varovat!

Hlavní postava mě nebyla vůbec symaptická, osobně mít doma takovou ženskou, asi s ní brzy vyběhnu. Alkoholička, která není schopna zvládat základní rodičovské povinnosti, která přetváří jinak humorné příhody při výchově dětí v přehlídku trapných až nevkusných gagů a ještě to podává jako svůj příběh! Brr....fakt tohle to je něco hrozného, co je na hony vzdáleno humoru. A bohužel to nezachránil ani výborný přednes Zuzany Slavíkové. Ba naopak, čím jsem byl v poslouchání dál, tím se u mne zvyšovala averze na narátorku, jelikož se mi okamžitě ztotožnila s hlavní hrdinkou.

Hudba nic moc, stále stejná a jen dotvářela trapnou atmosféru. V podstatě je to moje 3 audiokniha od nakladatelství MOTTO a třetí zklamání, takže já už vím, že už si nebudu vybírat z tohoto nakladatelství, jelikož netvoří aduioknihy pro mne.

Já chápu, že to má matka na mateřské a i po ní, doma těžké a že to my chlapi bereme jako samozřejmost a leckdy ty ženské problémy a starosti nevnímáme, ale proč to podávat takovým ubohým a trapným způsobem? Cožpak to nešlo podat jinak?

Uff....už toho raději nechám. Prostě mě tato audiokniha vůbec nesedla, nelíbila se mě a jsem rád, že ji mám doposlouchanou a můžu si konečně pustit něco mnohem lepšího.

Omlouvám se tímto všem ženám, kterým se audiokniha líbila, ale fakt je zde diametální rozdíl ve vnímámní příběhu mužů a žen.

Temná ozvena review

02.06.2019 Verified purchase

Zdrařilá krimi z Los Angeles z 90-tých let

Tuto audioknihu jsem si koupil především proto, že ji vydalo nakladatelství PUBLIXING a to je vždy záruka kvality a dobré volby. Zřejmně po tomto titulu sáhli, aby ukojili hlad po výborném krimi žánru po pauze audioknih od Dominika Dána. Vždyť série o Harrym Boschovi čítá přes 20 titulů, takže se máme na co těšit.

Stručně k obsahu: Dějově to bylo zajímavé, napětí gradovalo a zápletka solidní a originální. Místy byl děj mírně přehnaný, ale dalo se to opomenout. Odměnou za to byl zajímavý vývoj postav, u kterých si posluchač nebyl jist na které straně barikágy vlastně stojí. Rozuzlení přišlo až v samotném závěru, tak jako objasnění pohnutek hlavních hrdinů. Víc asi není třeba k ději psát, jelikož bych jej musel poodhalit a to v žádném případě nechci. Hlavní hrdina byl i přes své metody a postoje smypaťák a to se čtenářům vždy líbí. Prostě musí to být tvrďák, který pošle nadřízeného klidné do "zádele", přesto je to poctivý pracant a dříč, kterému jde jen a jen o spravedlnost. Rovněž se nesmí upřít autorova výborná znalost prostředí a policejních postupů i samotné procesní stránky.

Narátorsky to bylo zvládnuto velmi dobře, měl jsem jen jednu výtku a sice se v určité fázi knihy objeví naštvanost hlavního hrdiny, kdy si posluchač představoval jak je dotyčný naštvaný, jak s ním cloumají emoce, ale narátorsky to nebylo příliš přesvědčivé. Ale to je jen drobná skrvnka na jinak bezchybné přednesu. Ivo Gogála neznám, ale barvou hlasu mě připomínal tak trochu Jana Vondráčka.

Doprovodná hudba byla sice krátká, možná bych po určité době nechal pro hudbu více prostoru, ale jsou to jen mé postřehy a můj subjektivní dojem.

Shrnuto a podtrženo se jedná o nadprůměrnou audioknihu, která rozhodně stojí za poslech a vzhledem ke knižnímu veletrhu se objevil také druhý díl ze série o Harry Boschovi, takže se vrhnu i na něj. Jednoznačně příznivcům krimi žánru tuhle audioknihu vřele doporučuji.

Zázrak svaté Winifredy review

16.05.2019 Verified purchase

Příjemné historické překvapení !

Když se objevila tahle audiokniha mezi připravovanými na webu O-H-B, zajásal jsem. Hned jsem věděl, že si ji koupím, jakmile vyjde. Celá série o otci Cadfaelovi čítá k bratru 21 knih a jedna lepší než druhá.

Něco k obsahu a stylistice psaní:

Dalo by se to shrnout jedním slovním spojením: "V jednoduchosti je síla". A tohle tvrzení v tomto díle platí bezezbytku. Co je bílé, je prostě bílé, nikoli bělostně bílá či sněhově bílá. Tím chci říct, že se autorka dokázala oprostit od zbytečných výrazů a spojení slov, které podle mne do historického krimi nepatří. Tedy oknem proniká světlo, a to je konstatování faktu, kterému čtenář rozumí. Není potřeba nic složitě a zbytečně popisovat, a to se mě na knize líbí. Celá kniha čítá pouhých 176 stran a v audio podobě včetně doprovodné huby 8 hodin poslechu, což je taková "jednohubka" na jeden či dva dny. Já to poslouchal ve zrychleném přednesu 5 dnů. Zato zážitek z hlasového projevu Pavla Soukupa je jedinečný. Tenhle narátor patří mezi hvězdné stálice audio průmyslu a i kdyby p. Soukup načetl politickou rubriku, byl by to zážitek.

Samotný děj je příjemné překvapení, ale v pojetí dnešní doby mě to připadlo úsměvné, jak byli tehdy lidé pověrčivý. A skutečně dobová atmosféra se myslím podařila autorce výborně vystihnout. Rovněž skvělá znalost křesťanských zvyků byl pro mne přínosem, ač sám nejsem věřící.

A co se musí ocenit je vývoj postav. Opravdu zde byl velmi precizně popsány charakteristické rysy hlavních hrdinů, které se v návalu nových skutečností dál vyvíjely. Odhalení samotných hříšníků překvapení nepřineslo, zato zápletka, jakým způsobem to otec Cadfael vymyslel ano.

Co se týká rozčlenění jednotlivých kapitol, jejich délka, včetně doprovodné huby, nemám, co bych vytknul. Výborně to celou audionahrávku doplňovalo a působilo to přirozeně a poslech byl příjemný.

Shrnuto a podtrženo, dostala se nám do uší další skvělá audiokniha a můžeme se těšit na další pokračování. Pakliže se bude O-H-B řídit systémem 1 díl za rok, máme na 20 let vystaráno. :-(

Mrtví muži netančí review

11.05.2019 Verified purchase

Kniha nedosahuje velikosti Stínu Černého hvozdu

Toto volné pokračování Stínu Černého hvozdu už není tak propracované. Dějově se příběh neustále otáčí, vrací z minulosti do přítomnosti a role postav se mě zdají nevyvážené. I když se postavy vyvýjí, nedokážu se zbavit dojmu, že jsou dějové linie až zbytečně překombinované. Příběhu by podle mne slušela větší přímočarost. Kniha jako taková neurazí ani nenadchne, prostě průměr, který ale stojí za to si poslechnout.

Jiří Pobuda se svým "skřehovatým" hlasem někdy až moc tlačí na důraz a za každou cenu se snaží vzbudit v posluchači dojem různorodosti barvy hlasu jednotlivých postav. Ovšem někdy se v tom posluchač ztrácí, protože skřehotá každá postava.

Doprovodná dobová hudba je výborná, ovšem tak jako v předchozích audioknihách, je zde zase každou chvílu zvuk bubnu či něčeho podobného a na můj vkus je to příliš často.

Bohové Gothamu review

03.05.2019 Verified purchase

Děsivě temné

Vůbec jsem nevěděl co od této knihy čekat. Začátek byl takový pomalý, nemastný, neslaný......Později se však začal příběh rozvíjet a gradovat. Všechny postavy, včetně těch hlavních jsou v příběhu těžce zkoušeny osudem. Ostatně polovina 19. století asi nebyla nikterak růžová a tak jsme mohli díky autorce nahlédnout do realisticky vylíčené atmosféry tehdejšího New Yorku. Závěr je docela šokující a samotné rozuzlení velmi zajímavé.

K poslechu jsem se dostal až nyní s odstupem času. Narátorsky je kniha podána velmi sugestivně a Martin Písařík si dokázal s hlasem skvěle pohrát. Doprovodná hudba mě úplně nesedla, monotónní zvuk trubkového nástroje byl sice děsivý, ale na konci kapitol bohužel příliš dlouhý. Jinak audioknize nelze nic vytknout, příběh je skvělý, úplně z jiného soudku a tak se budu těšit na pokračování. Škoda, že je už jen jedno.

K2 - 8611 m review

29.04.2019 Verified purchase

Neskutečné drama a silný příběh o odvaze, přátelství a pokoře

Tenhle příběh mně dlouho unikal. Nechápu, proč se mně do poslechu nechtělo. Jakmile jsem se zaposlouchal, okamžitě jsem byl pohlcen dějem. Už jen to, že se výstup na K2 uskutečnil v době totality a mezi Italy byl tehdy jediný čechoslovák - Joska Rakoncaj, stálo za poslech.

Tihle lidé mají u mne velký obdiv a uznání. To čím si prošli, co všechno museli překonat, s čím se vyrovnat, jaký nápor na psychiku člověka vrcholné horolezectví má, je prostě úchvatné a zároveň pro normálního smrtelníka nepochopitelné. Sport mám rád, ale tohe je úplně něco jiného. Tohle je zkouška lidské vůle, ducha, charakteru, odvahy, ale je to také o velkém štěstí, neboť nejen riziko úrazu, ale i nemoci či jiné banální příčiny dokážou horolezce vyřadit a místo šťastné opojení, že dokázal vylézt až na vrchol je rád, že se vrátil živ a zdráv zase zpět do normální nadmořské výšky - domů.

Za mne velká kniha o velkých lidech, kteří dokázali velké věci.

Doprovodná hudba se mě líbila, nijak nerušila a seděla k atmosféře. Mirek Táborský předvedl velmi emotivní a procítěný výkon a za mne odvedl pro tuto audioknihu neskutečnou práci. Naprosto mne jeho přednes pohltil. Klobouk dolů a víc takových audioknih a víc takto silných příběhů s dobrým koncem.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Tichý zabiják review

28.04.2019 Verified purchase

Kvalitní krimi z předválečného Berlína

Druhý díl se líbil i mě a mohu potvrdit, to co zde už několikrát zaznělo - je lepší než ten první. Už i z toho důvodu, že závěr byl takový normální a ne přehnaný zbytečnými akčními scénami.

Dějově to bylo velmi zajímavé a berlínská mord parta měla opravdu plné ruce práce. Nejen s hledáním motivu, ale také s dotěrnými paparazzo. Gereon nezklamal a opět předvel plejádu svých špatných charakterových vlastností. V podstatě mě tato postava není vůbec sympatická. Nabubřelý protekční spratek co se schovává za "kamárdočfty" svého tatínka a který si myslí, že se nemusí podřizovat autoritám a může si dělat co chce. Vůbec to není týmový hráč a dokud ho nesekne někdo přes prsty, dělá si co chce. Ale asi to k příběhu patří. Naopak mu nechybí houževnatost a logický úsudek, takže i když to není záporná postava není to můj "oblíbený hrdina".

Prostředí předválečného Berlína mě připadlo docela autentické, noční život, denní běžný život i život filmové smetánky, to všechno dotvářelo perfektní dobovou atmosféru. Hudební předěly byly výborné a někdy jsem se na hudbu i těšil. Fakt tohle se povedlo. Nárátorsky to bylo opravdu super, malinko bych ubral při intonaci a změně barvy hlasu u některých postav. Ale by to v rozumné mezi a celkově to tvořilo kompaktní dílo.

Sečteno a podtrženo výborná audiokniha, výborná série a můžeme se těšit na třetí díl této úspěšné série.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Řbitov zviřátek review

07.04.2019 Verified purchase

Opravdu děsivý příběh o posledlosti otcovské lásky

Řbitov zviřatek je po pravdě mistrné horové dílo, které v sobě skrývá děsivou atmosféru plnou záhad. Z počátku idylické soužití rodiny brzy naruší nečekané události, které záhy naberou spád. Příběh se opět zasazen poblíž města Bangor ve státu Maine (kde jsme se s tímto městem jen setkali....) Jako jedna ze zajímavostí je, že King nechtěl knihu vůbec vydat (asi pro jeji děsivost), nakonec však byl vydavateli "donucen" knihu vydat a tudíž se lze domnívat, že možná kniha vznikala ve stejném časovém období jako horor TO. No co víc k příběhu napsat, tak abych neprozradil část děje....Snad jen to, že opravdu propracován do detailů i co se týká dramatičnosti okamžiků, autor často odbočuje nevyraznými epizodkami různého druhu, které docela vkusně do příběhu zapadají.

Doprovodná hudba mne nějak extra nenadchla, charakterizoval bych ji jako průměrnou. Rozhodně jsem slyšel mnohem lépe "ozvučené" audioknihy od O-H-B. Ale je to věc názoru. Po stránce narátorské bych měl opět jednu výtku. Fakt se mě nelíbí jak O-H-B přistupuje k vícehlasé četbě. Vasil Fridrich předvedl naprosto famózní a strhující výkon hodný mistra mluveného slova. Naprosto dokonale dokázal změnit barvu hlasu třeba u starého přítele Dr. Louise Creeda - Juda Crandalla. Zbylí dva narátoři se objeví až v samotném závěru a mají zde pouze epizodní role. Zejména mne však vůbec nenadchl až příliš medový hlásek Kláry Suché. (její hlas bych si dovel představit ve Víle Amálce či něčem podobném) Není to nic osobního, ale tohle zde vůbec nezapadlo. Podle mého měl celou knihu načíst pouze Vasil Fridrich a nemělo by to chybu. I přesto jsem nechal plné hodnocení, jelikož to není vina narátorů, ale nakladatele.

No naštěstí se "tímto počinem" nepovedl jen závěr knihy. Vícehlasá četba se hodí do dramtizace, nikoli do knih, kde se střídají postavy a pak každou postavu při jiných situacích mluví jiný herec. (jako třeba TO) Je to matoucí a dílu to neprospívá. Ale tohle je možná můj ojedinělý názor.

Shrnuto a podtrženo je Řbitov zviřatek nadprůměrná kniha, která rozhodně stojí za poslech. Ale pozor - je to opravdu děsivé, až dějově "hnusné". A už se těším na film i když je oproti knize odlišný.

Otčina review

30.03.2019 Verified purchase

Příběh který nachází paraleru i v dnešní době

Po stránce literární těžko soudit, pakliže byla kniha upravena pro potřeby dramatizace. Předpokládám, že hlavní dějová linie zůstala zachována a tak se dá hovořit a docela zajímavém námětu ovšem se šablonovitým průběhem děje. Ale nebylo to na škodu. Hlavní hrdina byl zarputilý, zaslepený poznáním pravdy, poctivý, nebojácný a šel tvrdě za svým cílem, i když to bylo obtížné. Ale asi tenhle typ postavy má většinou vždy zaděláno na úspěch. Mě se teda stumbamfuhrer March líbil a měl mé sympatie. Do toho mladá krásná parťačka a proto tato dvojice bojovala za pravdu se vší vervou a to bylo na příběhu sympatické. To se musí nechat. V tomhle to docela zapadalo a po stránce dějové jsem se nenudil. Zajímavý námět - trochu jiná totalita a svět tak trochu naopak.

Ačkoli mám dramatizaci rád, zde mě vadilo přehršle doprovodných zvuků, které prostě rušily výklad. Některým pasážím nebylo rozumět, v žádném případě se nedalo poslocuhat v autě za jízdy. Posluchač musel být plně soustředěný a i tak jsem ani se sluchátkami některé slova neslyšel. Mohly být všechny tyto zvuky mírně ztlumeny, tak aby běžely jen na pozadí a vinikla by pouze přímá řeč. Ano, působilo to naprosto věrohodně, to se musí nechat. Všechny zvuky dotvářely skvělou atmosféru příběhu, jen měly být o stupínek slabší a bylo to skvělé. Doprovodná huba i výkony herců byly famózní a určitě tato dramatizace stojí za poslech.

Mokrá ryba review

25.03.2019 Verified purchase

Přece jen víc jde o historický kousek než výnikající krimi

Po pravdě řečeno, jsem netušil do čeho jdu. Co se týká krimi žánru jsem velmi náročný, především na detaily. A také jsem byl zvědav jak se autor vypořádá s dobovou atmosférou Berlína po 1. světové válce. Musím přiznat, že po stránce historické to nemělo chybu, rovněž se autorovi podařilo doknale vystihnout tehdejší "klima" a to jak politicko-bezpečnostní tak i celkový pohled na rozpolcenou společnost.

Ale opět to pokulhávalo po stránce krimi. V příběhu se objevilo několik nelogičností, ba dokonce i fatálních chyb z hlediska forenzních disciplín, ale budiž. Laikovi je to jedno, ten kdo se vyzná může přivřít "očko". Možná by se některé chyby daly přičíst i na vrub překladu, ale nemohu to posoudit.

Děj byl však takový "potrhaný" a až přehnaně zamotaný. Nevím, nemůžu si pomoc, ale řadu faktů bych prostě zjednodušil, než vymýšlet všelijaké konspirační teorie a jen se víc a víc do příběhu zamotávat. Začátek byl naprosto zbytečný, jelikož to příběh nikam nenasměřovalo, působilo to pouze jako upoutávka, bez které by se děj mohl obejít. Navíc byl pak skok a aniž by to čtenář tušil, vrátil se do minulosti. Moc jsem úvodní zápletku nepochopil, proč ji tam autor vůbec podsouvá. Závěr se vůbec nepovedl, jelikož byl přehnaně akční. Asi stejné, jako u Deavera, což je velká škoda. Hlavní hrdina mne také nenadchnul. Chápu to, že každá postava by se měla vyvíjet, což zde bylo bezezbytku dodrženo, ale počínat si takovým způsobem (napovím jen staveniště, dál nechci prozraovat děj).....To podle mého názoru moc příběhu neprospělo. Šlo to vymylset i jinak.

Co se mě na audioknize líbilo byl famózní výkon narátora. Dokázal procítěně a precizně měnit barvu hlasu i intoaci a skvěle se vcítit do pocitů postav. Někdy jsem měl dojem, že to čtou různmí herci. Dokonale dokázal přizpůsobit svůj hlas u ženských postav, jako dokázal přejít plynule na mužský baryton. Rovněž byla skvělá dobová hudba, to se opravdu povedlo.

Shrnu-li to, jedná se o mírně nadprůměrnou knihu, která stojí za to aby si ji milovník historie a krimi žánru poslechl. Do dalších pokračování určitě půjdu a nenechám si je ujít.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Právo nálezce review

11.03.2019 Verified purchase

Dějově slabší než Mr. Mercedes !

Po doposlouchání tohoto volného pokračování Mr. Mercedes jsem byl po pravdě rozčarován. Podle mého názoru se pokračování nevyvedlo natolik, abych zůstal ohromen jak tomu bylo u Mr. Mercedes.

A důvodů je několik - hlavní hrdina Bill Hodges se na scéně objeví po více než 5 hodinách poslechu. Tedy 1/3 příběhu by nezaujatý posluchač netušil, že nějaký Bill Hodges existuje. Celá jeho role je upozadněna na úkor padoucha Morrise Bellamyho (což je pochopitelné) a dětského hrdiny Petera Sauberse, který zde dotal až příliž velký prostor. Celý Hogesův "tým"postrádá jakokoli akčnost, působí až příliš křečovitě a do hlavního děje zasahuje minimálně, tak jako sám "velký" Hodges. Také název titulu je zavádějící, jelikož až v průběhu děje vyjde najevo, že to nemám s nalezeným "pokladem" nic společného, ale je v to vlastně název nějaké "ucmrdané detektivní kanceláře" - jinak nic! Samotný dětský hrdina mě nebyl vůbec sympatický. Dějově se tohle pokračování sice nepovedlo, ale stylisticky to nemělo chybu. V tomhle je King prostě King. Také je vidět, že kriminální zápletka mu až tak nejde. Hluché místa, nelogičnosti a naprostý amatérismus, který v tomto díle předvedl, jako by to ani nebyl King. Chápu, že díl se "slavným spisovatelem" jej mohl navést na úplně jiné myšlenky a asi tomu také tak bylo, ale forenzní věda je mu "šumák"....on to vlastně čtenář nepotřebuje, hlavně že se dobře popíše ta "omáčka" kolem, přidá se důraz na dramatičnsot a ono z toho vyjde slušné dílo.

Jako příklad mohu úvest naprosto zmatečný text v kapitole 33 - část 10 na čase 16:21 - kdo pozorně poslouchal, přijde na to, že když mladý Peter vypnul mobil, aby nemusel přijmout další hovor od Morrise, jak je možné, že vzápětí (čas 17: 00) - zmáčkne rychlou volbu a volá sestře???? Jak to asi dokázal s vypnutým mobilem!!! Rovněž počínání Morrise v knihkupectví je rozporuplné. Nejdříve se snaží zamést všechny stopy, utře sekyru, vezme laptop s kamerovým zázamem a pod., ale pak si tam za dva dny počká, až tam mladý Peter Saubers přijde......a už najednou ostražitost ztratí a je mu úplně jedno jak to celé dopadne. Policii nikdo nevolá, nikdo ani po odchodu Hadgese (který to tam celé zaneřádí a kontaminuje) nevolá Policii. Prostě na to se v příběhu kašle, hlavně, že se příběh posunuje vpřed.

Na samém začátku příběhu se stane zločin, ale nikdo se tím zločinem už dál nezabývá, úplně to vyšumí......už není do konce knihy o tomto zločinu ani zmínka. Prostě to tam bylo jen tak...asi aby se neřeklo. (anochápu - bly zde ukraden cenný poklad, který nakonec stejně shoří) Jakož i další dvě vraždy Morrisových kumpánů. Za mne nejlepší kapitoly, když byl Morris ve vězení a jeho mylšenkové pochody. Zbytek byl už jen obyčejný průměr. Pokud vyjde třetí díl, půjdu do něj, protože se nabízí jen jedno pokračování a to zmrtvých vstání Bradyho. Ale rozhodně už nebudu čekat žádnou exceletní dějovou zápletku a propracovanost příběhu.

Co mě vadí na tomto druhu vícehlasé četby (a bylo to už u hororu TO) je fakt, že pokaždé tutéž postavu mluví jiný hlas. Je to zmatečné a raději bych tedy volil jednohlasou četbu anebo lehkou dramaizaci, aby měla každá postava svůj hlas. Také zde chybí popis, kdo kterou postavu mluví. Tedy pouze se domnívám. Jan Kanyza je jasný jako i mladý Zdeněk Piškula, ale kdo mluví Morrise už nevím. Nepoznám tyhle narátory podle hlasu. Ale hlas Morrise byl famózní (asi jako v prvním díle hlas Bradyho v podání Kajetána Písařoviče), ale pokud Morrise mluvil Zdeněk Piškula, jen se to celé pozkazilo.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Trhlina review

26.02.2019 Verified purchase

Zajímavý příběh ze slovenského pohoří s prvky hororu

Tak nejdříve k samotné knize. Kniha mne bavila i když se děj vlekl, ale bylo ta napsané čtivě, velmi obratně, vytříbeným jazykem, slovní spojení a celkový text byl vynikající a hezky to do sebe zapadalo. Doprovodná hudba neměla chybu a narátor předvedl opravdu vynikající, ba přímo mistrný výkon a klobouk dolů. Celkově byla audiokniha v takové té akorátní délce, kapitoly byly rozděleny dobře a v tomto směru opravdu není co vytknout. Prostě děj gradoval, i když se dlouho nicnedělo, ale to tajmeno stále viselo ve vzduchu a horová atmosféra z děje přímo čišela. A tak není divu, že to "hlavní" přišlo až v závěru.

možná bych jen autorovi komentáře namluvil jiným narátorem.

Samotný příběh je však hodně mimo mísu.

Nevěřím tomu co tam bylo prezentováno údajnou osobou hlavního hrdiny Igora ani za mák. Směs blábolů a nesmylů s prvky silné autosugesce. Na druhou stranu si myslím, že Jozef Karika dokázal velmi obratně podat tento příběh čtenářům, tak jako by nějaký Igor skutečně existoval a tento příběh mu skutečně odpreznetoval. Byl to velmi dobrý marketingový tah, ostatně o tom svědčí i autorovy upoutávky na jeho videa na Youtube (já je tedy neviděl) který zapůsobil a čtenářům tak nabídl fiktivní příběh, který se tváří jako by se skutečně stal. Dobře byly ztvárněny jednotlivé charaktery postav, které se postupem času vyvíjeli, jakož i hlavní hrdina. Jako za mne 4,5 hvězdy, ale půlky nelze dávat a tak jsem to rozdělil mezi příběh a celkové hodnocení. Pro mne mnohem lepší než TEXT, který jsem před tím doposlouchal.

Text review

16.02.2019 Verified purchase

V hlavní roli mobil - příběh, který neurazí, ale ani nenadchne !

Že se kupovat kniha (audiokniha) na základě recenzí nedá, jsem se přesvědčil už dávno. Přesto jsem do TEXTU šel v domění, že mne bude příběh bavit. Anotace vypadala zajímavě, recenze také a tak jsem dílo poslechl. Bohužel jsem byl v konečném fázi zklamán. Dostojevského jsem nečetl a doufám, že ani nikdy číst nebudu.

O čem to celé vlastně je? O mobilu......Bohužel....děj se vleče, nic moc se neděje, hlavní hrdina je nesympatický, nevyrovnaný, zklamaný a záhy se ocitá na chvostu společnosti. Nikdo o něj nestojí a tak se hraje na někoho kým není. Až mu to celé dojce, začne bilancovat nad zpackaným životem, promlouvat sám k sobě a jakože ke své matce......

Nějaké takovéto filosofování děj neutáhne......je to bez "šťávy", akce žádná a v podstatě je motání příběhu stále dokola, až se z toho hlavní hrdina zesype.

De facto, žádná z postav mě sympatická nebyla a jediné co bylo na příběhu zajímavé, byl snad trošku poodkrytý pohled na některé vrstvy současné Moskvy a okolí. Jak to celé skončí, bylo jasné snad už v polovině příběhu.

Řada situací bylo nereálných, ale když už se do toho autor zamotal, musel z toho zase nějak vybruslit a tak fabuloval a fabuloval až z toho vznikl nereálný motanec situací, které působily až příliš křečovitě. Děj odhalovat nechci, jiank bych byl konkrétní. Přesto všechno určité kvality kniha má. Především květnatý jazyk a fráze, leč dialogů bylo v příběhu poskrovnu.

Od autora METRA jsem čekal víc, rozhodně sci-fi jde Glukhovskému lépe. Přesty všechny moje výtky dávám 4 hvězdy, protože se mě nelíbil děj, resp. způsob jakým se odvíjel tento příběh. Námět byl velmi zajímavý, ale mohlo se to podle mne vyvíjet jinak.

Dopovodná hudba byla vynikající, kapitoly přiměřeně dlouhé a narátor odvedl skvělou práci.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Sestřelen review

23.01.2019 Verified purchase

Dramatické chvíle jednoho z mnoha válečných hrdinů se vryjí hluboce pod kůži

Kdysi jsem poslouchal Nebeské jezdce, teď jsem doposlouchal Velký cirkus (od konkurence v podání Jiřího Dvořáka) a téma mne natolik zaujalo, že jsem měl hned jasno co si poslechnu dál. Volba padla jednoznačně na titul Sestřelen. Už z anotace jsem věděl, že mne bude čekat silný emotivní příběh.

Ale hned v úvodu vysvětlím proč jsem dal za interpretaci "jen" 4 hvězdy. Jiří Dvořák je pro mne prostě "mistr slova" a má velký cit pro momenty a skvělou barvu hlasu (tedy pro mne) a poslouchat Jiřího Ornesta bylo přece jen trochu jíné. Nicméně časem jsem si na jeho hlas přece jen zvykl.

Dále se mně na audioknize nelíbila doprovodná hudba, resp. hudební předěly na konci kapitol. Nevím, ale žánrově mě to tam nesedělo. Působilo to jako z nějakého baletu.

Samotný příběh byl fascinující, dramatický každým okamžikem, napínavý, velmi sugestivní a pro dnešní "pohodovou dobu" těžkou uvěřitelný. Tehdy byla odvaha nejen českých pilotů, ale i všech ostatních neskutečná. Život jednotlivce v globálu nic neznamenal, každý byl nahraditelný a za jednoho sestřelého pilota nastoupil okamžitě další. Neuvěřitelné na celém osudu pilotů RAd je fakt, že tito odvážní muži usedali do svých Spitfire s vědomím, že to může být jejich poslední let či mise. Přesto bez váhání sedli tito piloti do svých stíhaček a plnili bojové úkoly. (A nesmí se zapomenout i na piloty bombamdérů "velkých bratrů") Je velká škoda, že papírových knih s stouto témou je málo a audioknih jako šafránu. Přitom za zmínku by jistě stáli třeba tituli gen. Lišky - Jak se plaší smrt či příběh z opačné strany od pilota Luftwaffe - Waltera Schucka - Sestřel.

Každopádně tak jako kniha Nebeští jezdci i tak tahle kniha by měla být zařazena jako povinná četba pro dnešní mladou generaci.

Ona, oni a já review

02.01.2019 Verified purchase

Hezký humorný příběh a výborná interpretace

Knihu jsem kupoval bez nějakého zvláštního očekávání. Poté co mne nenadchla Stará dáma co vaří jed, jsem sáhnul po dalším humorném díle a tentokrát mne příběh nezklamal. Tenhle druh humoru nemusí nutně každému sednout, ale dobře se to poslouchalo, mělo to spád a o humorné situace nebyla nouze. I když se některé zápletky vykládají jako vtipy v jiném pojetí, ale těch tam bylo opravdu málo.

Chybělo mě zde nějaké časové období ve kterém se příběh měl odehrávat, ale tipoval bych to na meziválečnou dobu. Asi nejvtipnější byla historka o WC (špatné pochopení této zkratky). Tomu jsem sa fakt dlouze smál. Konec je už takový uspěchaný, tedy čekal jsem trochu víc.... a skončilo tak nějak náhle. Kapitoly jsou velmi krátké (5-10 minut), takže to mělo fakt rychlý spád. Jen začátky kapitol doprovázela dobová hudba a každá kapitola začínala takovým stručným obsahem v bodech (jako nějaká osnova), což bylo zbytečné.

Přednes Otakara Brouska ml. byl vynikající a dobře měnil barvu hlasu i při ženských rolích i při dialozích velkoobchodníka s vepři. Nicměné pojmenování "král Bagounů" bylo zvoleno výstižně a trefně.

Stará dáma vaří jed review

17.12.2018 Verified purchase

Humor? Ani náhodou.....příběh je postaven na totálních "crazy" událostech made in USA

Po hororu TO jsem hledal nějakou alternativu na oddechový poslech u kterého bych se zasmál. Zde jsem se zasmál až v poslední kapitole a v epilogu. A to bylo asi vše.....

Příběh je postaven sice na dobrém nápadu, ale kostrou příběhu jsou absurdní situace, které nejsou vůbec humorné. Nechápu proč se autor vyžívá v zabíjení zvířat?!!! Trpí snad nějakou úchylkou, nebo mu utrpení zvířat působí dobře, či to bere jako humor? Nechápu.....

Velký potenciál příběhu byl v této knize promrhán, ale vynikající interpretace celkový dojem spravila. Vydařené výkony obou narátorů povznesly tento opravdu nepodařený děj na mírně nadprůměrnou úroveň. Trochu jsem měl problém po poslechu "TOHO" s hlasem Jana Zdražila, který v hororu namluvil jednu z postav. A tak jsem musel zapomenout na předchozí postavu a vžít se do jeho nové role. Paní Steinmasslová byla v roli babičky vynikající.

Doprovodná hudba byla vkusná, dotvářela dobře atmosféru příběhu, nerušila a dobře se poslouchala.

Audiokniha celkově neurazí ale ani nenadchne. Kdo čeká něco extra, bude asi zklamán.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

TO review

09.12.2018 Verified purchase

TO je jako na houpačce - místy nadpůrměrné a místy propadák!

Nemohu se zbavit dojmu, že celá kniha je zbytečně dlouhá, zbytečně roztahaná a je zřejmé, že místy měl King při tvorbě při sobě "múzu" a místy delírium nebo absťák. Jelikož v době, kdy toto pozoruhodné dílo vznikalo, byl spisovatel závislý na alkoholu a drogách. A přesně tohle je tomto hororu patrné.

Nechci zde prozrazovat pasáže, kde se mi horor nelíbil, každý si zřejmně už názor dávno udělal. Já si knihu sice koupil před rokem, ale k poslechu jsem se dostal až před 6 týdny. Ovšem totálně zpackaný závěr mne odradil od vyššího počtu hvězdiček. A co jako ten "exces" v závěru? To bylo jako co??? To asi autorovi došla dávka.....!!!

A co ta podobnost ze sériovým vrhahem, který v USA řádil od r. 1972 do r. 1978 a byl to právě John Wayne Gacy, Jr., který se převlékal za klauna....no jó....náhoda !

King se ve své velmi dlouhé knize vrhnul hned na několik témat, na které chtěl tehdejší společnost upozornit. Jestli to byla šikana ve škole, týrání dětí ze strany rodičů, přehnana starostlivost, exces mezi dětmi aj. A tak z toho vznikl, tenhle "horovo-fantasy" guláš a zmeň příběhů jednotlivých protagonistů, která byla místy opravdu nudná, nezážívná a zdlouhavá.

Takže mne toto velkolepé dílo po stránce dějové docela zklamalo.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Příběh služebnice review

20.10.2018 Verified purchase

Zajímavý námět, ale na dnešní dobu už trochu mimo mísu !

Né, že by semi příběh nelíbil, ale opravdu je to taková "zastaralá antiutopie". 4 hvězdy dávám za příběh jen díky dovysvětlení v závěru knihy, které velmi dobře namluvil Marin Myšička. Ale po pravdě řečeno - v roce 1985 měli lidé úplně jiné představy o světě a tak tento příběh je jen chabý výplod autorčiny fantazie o budoucí společnosti. (tentle typ společnosti prostě nemůže nidky v demoktratické zemi vzniknout) Nevěděl jsem, co od příběhu čekat. Nebyl jsem přímo zklamán, ale ani žádné nadšení ve mně po doposlouchání knihy nezůstalo. Nechci však úplně příběh zatracovat do šedého průměru.

Co se mně na audionahrávce líbilo velmi, byl přednes Zuzany Kajnarové. Poté co jsem poslouchal dva díly od M. Klevisové v podání Kristýny Kociánové, bylo tohle hotový "balzám na uši"..... Naprosto rozdílné hlasy, intonace a celkové vcítění se do děje. Také se velmi líbila doprovodná hudba, která výborně dotvářela atmosféru fiktivní totalitní vlády. I když po pravdě řečeno, a znovu se vrátím k příběhu, je to fakt hit na západ od Evropy, mne tenhle žánr neoslovil. Prostě mám rád jiné příběhy, ale zklámán jsem nebyl. Občas si poslechnu i něco z jiného "soudku" a možná i díky narátorce jsem byl nakonec spokojen.

Ostrov šedých mnichů review

30.09.2018

Velmi slabé a dějově se opakující

Bohužel mne tento příběh znovu zklamal a já už vím, že si od této autorky už žádnou knihu neposlechnu. Není to nic co by mne uchvátilo a tyhle příběhy nejsou to co bych vyhledával. Příliš chaotické a bohužel se autorka stále opakuje. Opět se něco stane "kdysi"....pak se v současnosti stane zase další zločin, opět se do vyšetřování zaplete "patnáctiletý fracek", opět se autorka vyžívá v předlužení hlavních postav (jako by to bylo hlavní téma jejich příběhů), opět se hrabe s přebytečnou hloubkou do psychologie postav, která není pro příběh důležitá. Každá z postav se musí nutně vyzpovídat, neustále hořekují nad svým zpackaným osudem, co by bylo kdyby támhe to nebylo a pod. To mne opravdu nebaví.......

Ne, ne a zase ne.....tohle prostě nemusím. Žádná, ale opravdu žádná postava si nezískala moje sympatie, navíc "ocrmndání" českého šefa mordparty, kterého si jeho dávná přítelkyně přizve na pomoc je opravdu přitažená za vlasy. Celá detektivka je protkaná absolutníma nesmyslama způsobená totální neznalostí kriminalistických metod a postupů. Kdyby si aspoň autorka přečetla nějakou skutečně odbornou literaturu, možná by zjistila jak to valstně v praxi funguje. Možná by bylo lepší, kdyby se místo detektivních příběhů vrhla na růžovou knihovnou, protože kromě toho, že se na ostrově stal zločin, mě to silně připomínalo příběh z růžové knihovny. (moře, pláž, hezká krajina, ten má rád tamhle tu, ale ta miluje zase někoho jiného a nakonec se stejně dají dohromady.....) Za mne tedy absolutní ztráta času a Michaelu Klevisovou už nidky více, tak jako třeba duo Lars Kepler. Co se týká přednesu, bohužel už v prvním díle mne mladistvý a příliš jemný hlas narátorky nesedl a v tomhle dílu jsem už zatraceně skřípal zuby, jak mi ten přednes trhal uši. Opravdu už to byla silná antipatie, přitom věřím, že to nebylo načteno špatně. Ale prostě jsem si spojil nesympatii k autorce s narátorkou a nešlo se toho zbavit. Rovněž hodně kapitol bylo zbytečně moc dlouhých (čas 45 minut a víc) považuji za únavné. Doprovodná hudba bylo asi to jediné co se mi na celé audioknize líbilo. Takže budu poslouchat už jen osvědčené autory a tituly.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Kroky vraha review

07.09.2018

Zajímavá detektivka a honba za tajemným vrahem

Detektivka mne docela zkamala. Začnu tedy příběhem. Bohužel, a to zdůrazňuji, chybí autorce odborný konzultant. Tolik odborných chyb, co nasekala v téhle knize, jsem viděl snad jen u severských autorů...bohužel. Špatný začátek a ještě horší konec. Příběh nedokázal využít svůj velký potenciál. Prostřední část byla suprovní, ale od druhé vraždy se prostě autorka vydala špatným směrem. Absolutní neznalost českého práva, policejních postupů při vyšetřování zločinů udělala z tohoto příběhu frašku...fakt jsem se musel některým věcem smát. Absolutně mimo mísu......A je to velká škoda, protože se děj začal hezky rozvíjet, pozvolna se vykreslovaly chraktery jednotlivých postav, ale podle mého názoru jich bylo zase na příběh už moc. A moc potenciálních vrahů....příliš motivů, a to nebylo dobré.

Také mně vadil takový ten "literární balast" v jednotlivých frázích....."rozzářily se jí jantarové oči" apod. Sice to rozvíjí příběh po stránce literární, ale jinak jej to neobohacuje ani nikam neposouvá. Klidně bych se bez těchto přívlastků obešel.

No a konec? co na to říct......16-ti letý spratek vyšetřuje na vlastní pěst, jinak je u výslechu tvrdá jak kámen......psychopatický bývalý manžel Ludvík se najednou ocitne co by poslušný beránek znovuzroné plně emancipované ženy.....co to jako je? Všichni všechhno vědí, jen poldům nic neřeknou....ať se trápí.....šéf vede vyšetřování? A to jako od kdy? Na to jsou snad vyšetřovací týmy lidí a určitě by jej tak někdo odvolal po cestě domů na ohledání mrtvoly....vždy je ustanovena výjezdová skupina, která drží službu a takto se střídají......výslechová místnost s přišroubovanou židlí? To jako autorka viděla kde? V amerických seriálech?.....nota bene aby si někdo z vyšetřujích policistů vzal domů jen tak důkazní prostředek? Od kdy jako polda jezdí při vyšetřování ve svém soukromém vozidle? - OMG- Aby původně podezřelý z vřaždy byl jen tak puštěn na svobodu a mohl při tom ovlivňovat stěžejní svědky???? Co třeba v knize použít "podání návrhu na vazbu" předložený na státní zastupitelství a následně na soud a institut zadržení? Byla se někdy autorka podívat na dnu otevřených dveří v nějaké služebně či ředitelství policie. No.....bylo to docela utrpení poslouchat. Asi jako sledovat stupidně hloupé seriály v komerčních TV. Nechápu jak tohle dílo mohlo získat titul "detektivka roku"

Přednes mně absolutně nesedl. Vůbec jsem se nedokázal vcítit do halsu narátorky. I když se snažila sebevíc, prostě mi tam u mužských psotav nesedla a celkově jsem ři poslechu trpěl. Je to velká škoda, ale musím ještě přetrpět Ostrov šedých mnichů, jelikož jsem kupoval ve slěvě, jinak ztráta drahoceného času, který jsem mohl věnovat jiným a opravdovým "audiopeckám".

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Pan Mercedes review

24.08.2018 Verified purchase

Hon na šílence, který se nezastaví před ničím

Stepneh King je určitě záruka kvality a pakliže se skloubí skvělí narátoři, výrobný zvuk a režie, dává této audiorovnici vysoce nadprůměrný poslechový a dlouhotrvající zážitek, kdy i několik dní po poslechu se ve své mysli vrací posluchač k příběhu a přemýšlí nad ním. Alespoň u mne to tak zafungovalo.

Abych tu neunavoval sálodhouhým rozborem hlavního děje, budu se snažit napsat stručnou charakteristiku co se mi líbilo a proč a naopak.

Děj: Velmi propracovaný, skvělé dialogy, poměrně hodně postav a jejich charakteristiky se dále rozvíjely. Hlavní dvě postava - kladná, byl starý morous, který se potácel na hranici mezi životem a smrtí. Asi bych trochu ubral. Případně mi to jako by v USA všichni vysloužilí policajti páchali po odchodu do důchodu sebevraždy. Hrátky s pistolí byly už trochu za hranou. Alespoň mě to tak připadalo. Jinak sympaťák a s buldočí vytrvalostí šel dopředu, aby dostal padoucha.

Padouch: Typický, ba přímo ukázkový případ psychopata. Jeho postava se krásně vyvíjela a jeho agresivita gradovala. Velmi vypočítavý, lstivý a mstivý, úchylný a bezohledný. Neměl jsem výhrady k této postavě. Ostatní postavy měly své místo v příběhu a jak už jsem napsal, postupně se jejich charakteristiky dál rozvíjeli.

Doprovodná hudba: Byla prostě skvělá. Rockový doprovod budil přesně tu atmosféru, kterou měl v posluchači budit a jak mám docela často výhrady k dlouhým hudebním předělům od O-H-B, zde to fakt sedlo a sedělo.

Interpretace: Tak to byla nejsilnější stránka celé audioknihy. Z ukázky jsem si nedovedl představit, že budu poslouchat naprosto odlišný hlas Jana Kanyzy, než na který jsem byl zvyklý např. od Mariána Geišberga či do té doby poslouchané audioknihy Řez do tuhého. Prostě mě připadal jeho hlas takový moc "syrový, neotesaný" neseděl mě tam. Ale řekl jsem si, že se to určitě spraví a že si na tento hlas zvyknu. A přesně to se stalo. Nakonec bych si nedovedl představit, že by postavu detektiva "Hadžese" namluvil někdo jiný. Prostě O-H-B má na interprety neskutečně vynikající "nos". Všechny postavy, které stály na straně "starého Hadžese" namluvil Jan Kanyza. Ovšem audiokniha má i druhou narátorskou linii a to je psychopat "Brejdy". A to opravdu famózně ztvárnil Kajteán Písařovič. To byla prostě "bomba". Ten jeho mistrný přednes, změna intonace a barvy hlasu. Tam kde měl přidat důraz na určitý moment to zdůraznil, tam kde se psychouš zamýšlel nad svým osudem, přemýšlel a bilancoval, dokázal hlas roztřást, udělat pauzu, zeslabit či zesílit, tak aby posluchač nabyl dojmu, že je tato postava skutečná a jak říkajíc "na dosah", jen ho chytit pod krkem.....Rovněž všechny ostatní postavy, které ovlivňovaly "Brejdyho" mluvit i Kajetán Písařovič.

Rozčlenění do kapitol bylo provedeno dobře, kapitoly nebyly nijak dlouhé a dalo se u toho vydržet. Někdy je totiž děj roztahaný do dlouhých kapitol v déle 40 minu a víc a je to už docela únavné. Zde se podařilo alespoň dlouhé kapitoly rozčlenit do částí.

Celkově se tedy jedná o velmi kvalitní thiller. Trochu bych vytknul Kingovi příliš akční a ne příliš profesionálně zpracovaný závěr. Tou profesionalitou myslím, že se to zbytečně zamotalo. Jako by nevěděl jak to ukončit, aby to bylo co nejefektivnější. Nechci zde však popisovat konkrétně co se mě na závěru nelíbilo, jelikož bych prozrazoval děj. Měl jsem o samotném vyvrcholení závěru jinou představu a tenhle závěr se mi moc nelíbil. Bylo to už jako z "dílny severských autorů". Ale bohužel spisovatelé nemají zkušenosti s realitou a tak to popisují jak uznají za vhodné. Nicméně věřím tomu, že drtivá část posluchačů to bude vnímat jinak.

Ale dal jsem pět hvězdiček.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Řez do tuhého review

06.08.2018 Verified purchase

Forenzní patolog "made in" USA

Vskutku originální a výborná kniha, která obahacuje nejen vědění člověka, ale také nutní k zamyšlení nad svým jednáním a chováním. Podle mne by některé kapitoly měly být povinnou školní četbou. Opravdu neobyčejný pohled na lidi, kteří se denně setkávají se smrtí, ať už v podobě přirozeného úmrtí, nešťastné tragické náhody či plánovaného zabití ať už cizí rukou nebo tou vlastní. Co mne však na knize šokovalo, byl celkový pohled autorky této autobiografie na práci s obětmi a pozůstalými a také i vlastní šetření k některým případům. U nás prostě něco nemyslitelné......Nedovedu si představit, že bych navštívil ústav soudního lékařství např. v Brně a dožadoval se tam schůzky s lékařem-patologem, který by prováděl pitvu mého zemřelého příbuzného a chtěl po něm nějaké vysvětlení, natož tak aby se mnou pracoval dále jako s obětí. Tento naprosto odlišný přístup v práci forenzního patologa v New Yorku mne šokoval. Asi se máme ještě mnoho učit a jakože v některých věcech bych si vůbec z USA nebral vzor, v tomhle oboru zcela určitě.

A opravdu tahle kniha není pro každého, neboť zde autorka naprosto bez obalu a předsudků popisuje precizně se vší dokonalostí svoji každodenní rutiní práci na pitevně a ten komu se dělá špatně jen když vidí na obrázku mrtvé tělo, tomu bych určitě knihu nedoporučoval. Přesto všechno čím vším si autorka musela v době svého dětství a ranné dospělosti projít, klobouk dolů. Za mne zatím nejlepší kniha z tohoto žánru. Velmi děsivý a poučný byl průběh po 11. září 2001. Už jsem na toto téma poslouchal jinou knihu, ale tohle bylo úplně z jiného soudku. Doprovodná hudba byla výstižná, stylová a velmi trefně zvolená. Nerušila, nebyla zdlouhavá a mě se velmi líbila. Přednes Magdalény Strakové byl famózní, líbilo se mi jak se snažila měnit barvu hlasu u mužských postav. Procítěný a výborný přednes, skvěle načteno a to vše se skvělým obsahem dělá tuto knihu naprosto výjmečnou.

Exorcista - Souboj s ďáblem review

24.07.2018 Verified purchase

Vskutku dobrý horor

Tím "dobrým" hororem myslím opravdu průměr, tedy příběh mne ani neurazil ani mne nenadchnul. A než fanoušci tohoto asi skvělého díla začnou nad mým hodnocením opovrhovat nos, chtěl bych uvsét důvody proč se mi příběh až tak moc nelíbil. Především proto, že jsem možná čekal zcela jiný příběh, jiný průběh, jiný sled událostí....prostě jsem měl o tomto příběhu jinou představu a dějově tedy má představa nebyla naplněna. Možná je to i tím, že horory nečtu, velmi málo se na ně dívám a celkově mne tento žánr nechává chladným. Ale přes to všechno jsem si knihu koupil, se zájmem doposlouchal a byl jsem nadšen nad skvělým vypravěčským umem obou narátorů. Nemohu souhlasit s tvrzením, že projev byl sterilní a bezemoční, ba naopak, emocí tam bylo vskutku hodně. Co mě však příšeně vadilo, byla postava detektiva "Kindermana". Asi to tak bylo v knize napsáno a Jiří Klem se jej snažil namluvit asi jako Colomba. Potrhlý chlapík, co každého jen otravuje, dělá ze sebe hloupého, má hloupé dotazy a chová se jak trouba. Absolutně nesympatická postava a narátor tuto mou antipatii vůči této postavě, svým výborným projevem jen umocňoval. Naopak velmi příjemné a kladné postavy byla matka malé Regan a otec Karas. Ty byly namluveny znamenitě. Doprovodná hudba skvěle do audionahrávky zapadla a umocňovala tak zážitek. Naopak syntetické a smíšené zvuky Ďábla byly někdy málo srozumitelné (nebavím se o hatmatilce či řeči pozpátku), ale časo jsem se musel v nahrávce vracet a při nějakém vnějším ruchu jsem musel tisknout sluchátko pevně k uchu, jelikož byly hlasy nejasně artikulované.

Celkově jsem ohodnotil audioknihu čtyřmi hvězdami, což si myslím, že je slušné hodnocení. Prostě nejsem fanoušek hororů, ale neodolal jsem recenzím na knižním portále a nahrávku si zakoupil. Rozhodně toho však nelituji.

Povídky malostranské review

02.07.2018 Verified purchase

Stará dobrá klasika

Soubor povídek od Jana Nerudy zná asi každý školák. Tedy měl by znát. Já jsem si audioknihu zakoupil abych si připomenul školní léta. Zpracování je velmi dobré, interpretace jendotlivých autorů je výborná. Jako připomenutí školní četby, pro rozšíření obzorů i pro zopakování a připomenutí si školních let se jeví tato audiokniha jako vhodná. Kdysi jsem to četl jako malý kluk a spoustu příběhů už jsem si nepamatoval. Za mne tedy hodnotím velmi pozitivně.

Panovníci českých zemí review

02.07.2018 Verified purchase

Taháky do dějepisu

Obsahem je toho dost, ovšem co se týká délka jednotlivých kapitol, slouží to spíše jako "tahák" do dějepisu. Poslouchali jsme po cestě autem, dětem se to líbilo a nám dospělým také. Ale nečekejte žádné zázraky. Není to nikterak hodnotná a audiokniha, ale hodnotím za snahu autorům a přednes. Pan Brabec je ze staré školy a co dokáže s hlasem je neuvěřitelné. Na takové odreagování po cestě na dovolenou je to vhodné.

Na odpis review

02.07.2018 Verified purchase

Jak se cítí "padesátník" mezi "mileniály"

Tento příběh je opravdu zvláštní a to hned z několika směrů. Jednak se sociologického, za další z ekonomického, ale také z hlediska přístupu mladých lidí k hodnotám, úctě a pokoře. Není to typické humorné dílo, není to dokonce ani typická autobiografie, i když zde jisté prvky tohoto žánru jsou.

Není to ani "čistokrevná" literatura faktu nebo dokument. Prostě od každého něco. Každopádně je zde popisována ryze osobní zkušenost člověka, který toho už v životě mnoho zažil a prožil krátké období svého života po padesátce ve firmě, kde jsou manažeři ve věku "jeho dětí" (nebrat doslovně, jelikož hlavní hrdina má v tomto příběhu ve svém věku děti malé, ale z hlediska bilogického) a následně je s těmito mladými lidmi konfrontován v jejich názorech, dovednostech, životních a pracovních zkušenostech.

V následujících měsících svého působení v této technologické společnosti se nestačí divit jaké má "tento" mladý člověk představy o tom, jak by měla firma fungovat, za jakých podmínek a co všechno by měl zaměstnanec umět. Je to opravdu zvláštní příběh a nechce se ani tomu věřit, že je něco takového ve skutečnosti možné a ba co možné, ale že to i funguje. Vždyť rozhazovat miliony dolarů sem tam a ivnestovat je do něčeho, co nefunguje jen proto, že "TO" co nefunguje jednoho krásného dne vydělá nikoli miliony ale miliardy dolarů, je prostě pro mne osobně z říše sci-fi.

Asi je to tím, že jsem se nikdy o finanční trhy a burzu nezajímal. Takže alespoň díky autorovi této knihy, že mi některé pro mne naprosto cizí pojmy, formy a způsoby obchodování s akciemi přiblížil.

K samotné audioknize: Opět je zpracována velmi precizně a Vasila Fridricha jsem "poslouchal" poprvé. Jeho hlas zněl příjemně a vložil do toho kus "svého já". Takže jsem jen díky jeho přednesu mohl příběh skutečně vychutnat naplno. Doprovodná hudba byla výborná. Nijak nerušila a dotvořila atmosféru v dynamicky se rozvíjející IT firmě a příběh trefně doplnila. V některých momentech je příběh méně zajímavý, ale je to z toho důvodu, že jsou zde vysvětlovány určité vazby, tok finací a způsob jak to v tomto světě venture investorů vlatně chodí.

Korene zla review

26.06.2018 Verified purchase

Další skvělá dánovka

Skvěle zasezené krimi do doby budování pevného podsvětí. Mafiání neštítící se ničeho a nebojíc se nikoho. Ono, né že by bylo v Česku jiné, ale na Slovensku to bývalo přece jen drsnější. Mafiáni si potřebovali nahrabat a zvětšit svůj kapitál, aby později mohli vyprat špinavé peníze. Kancelář 141 měla tedy plné ruce práci při objasňování dalších mafiánských praktik. Krauz musel opět prokázat své umění vyjednávat se "starými kámoši", no lehké to mít vůbec nebude. Bezchybná a skvělá interpretace Mariána Geišberga jen umocňuje zážitek z poslechu výborné audioknihy.

Smrť na druhom brehu review

16.06.2018 Verified purchase

Zahrabaná mrtvola s dírou v hlavě !

Ano, byla to hektická doba, každá z nově vzniklých republik se ubírala svou vlastní cestou. Měla své zkorumpované politiky, státní úředníky (policii nevyjímaje), svoje mafiány. Příbeh to byl napínavý, zajímavý a poučný. Na této, ale i na následujících kauzách z 90-tých let je názorně vidět, jak to tehdy ne-fungovalo. Jak se směle obchodovalo nejen s lidmi, ale i s informacemi a jak se nedalo nikomu věřit. Jak byl člověk pro peníze ochoten udělat cokoli. S odstupem času se ani nechce věřit, že taková byla doba, ve které se rodila demokracie, právní stát a právní jistota. Tehdy měly peníze velkou moc a sílu. Je dobré si tohle připomenout, alespoň formou kriminálního románu, který z hlediska historických pramenů kopíruje tehdejší dobu.

Marián Geišberg opět předvedl výkon hodný mistra a tak nezbývá, než smeknout.

Tajemný Etrusk review

14.06.2018

Zajímavý mysteriózní příběh

Tento příběh je možná díky autorovi brán jako něco co se podobá známému románu Egypťan Sinuhet. Ovšem ten kdo si představuje podobu se brzy přesvědčí o tom jak se mýlil. Navíc se jedná o dramatizaci, tedy určitou formu "hraného divadla", které je ovšem přizpůsobeno k poslechu, což dokazuje přehršle doprovodných zvuků zvířat, lidí, událostí, nástrojů, šumů, přírodních úkazů a nevím čeho ještě všeho. Pak se může stát, že je posluchač otráven a odloží tuto dramatizaci. A po pravdě řečeno i dějově je to slabší, zejména pak ze začátku kdy jsem se třeba já osobně v ději ztratil, jelikož některé úvodní momenty jsou vysvětleny mnohem později. Měl jsem možnost si dramatizaci stáhnout v době, kdy byla volně dostupná na webu ČRo a i rozdělení kapitol je odlišné. Ale jinak se jedná o stejnou dramatizaci. Pokud se někomu toto zpracování nelíbí a očekává víc, je určitě zklamán, ale pokud se dokáže nad tímto zpracováním povznést a v poslechu setrvat, bude mile překvapen. Z historického hlediska nejsem schopen ověřit pravdivost událostí a historické prameny, nicméně Waltari asi moc dobřě věděl o čem píše. Já bych naopak asi odložil knihu, protože jak jsem napsal dějově je to dle mého názoru slabší. Celkově se mě však dramatizace líbila a doprovodné zvuky a efekty do příběhu dost dobře zapadly. Nevím do jaké míry byla dramatizace oproti psané knize ochuzena, ale tak už to bývá. Celkově tedy hodnotím jako lehce nadprůměrné dílo.

Umrlčí cesta review

30.04.2018 Verified purchase

Ekologické drama s mužem bez paměti !

Začátek příběhu je zvláštní.....moře vyplavilo muže, který neví kdo je a jak se tam octinul. Zajímavý námět (to už tu ale bylo). Co je však nové a neokoukané je zásadní téma příběhu - včely. Tak kromě nějakých "béčkových" hororů jsem se s tímhle tématem v thilleru ještě nesetkat. A musím říct, že nejsem včelař, včelám nerozumím, ale pokud je z toho jen zlomek pravdy, máme se jako lidstvo "na co těšit". Celkově se zdá být příběh nudný......nic moc se tam neděje, jen snaha muže bez paměti zjistit kdo je. Situace se změní v okamžiku, kdy se do hry vloží dívka "Caren" a příběh pak nabírá nový spád. Čtenář - posluchač již začíná tušit kdo je "oným mužem" bez paměti i kterým směrem se příběh bude ubírat. A možná v tento okamžik si připadne ochuzen, ale musím říct sám za sebe, že po tomto zjištění se začaly "dít věci"...... Trochu to zkomplikuje "zmatená policie", která netuší jakou roli v příběhu hraje muž bez paměti. A tak je nucena přivolat si posily.

Autor opět dokázal přiblížit krásu Skotka a Vnějších Hebrid (i když se už zdaleka nevěnuje popisu rozmanité krajiny jako ve Skále) a aby to nebylo málo, setkáme se zde se známou postavou z trilogie Lewis - detektivem seržantem Gunnem. V jedné větě je zde zmínka i o jeho předchůdci a "učiteli" Finovi, ale byla to jen taková vsuvka o ničem. Možná by příběhu více prospělo, kdy by se Fin Macleod, třeba jako "nezávislý poradce" v knize opět objevil. Byla by zde určitá skulina jak vrátit hrdinu do hry a možná by to příběhu lépe prospělo, než nevýrazná a nabubřelá postava šéf inspektora, který neměl Gunna v oblibě. Zápletka s jakýmsi zmizením "strážců majáku" a její "nic moc" vysvětlení na konci příběhu je jen "tápání ve tmě". Příběh to nikam neposouvá ani jej nějak přitažlivě nerozvíjí. Také detaily a rozzuzlení příběhu není úplně super, ale zase o hvězdu lépe než Ostrov Entry a o hvězdu méně než Skála.

Celkově se mě audiokniha líbila, příběh také a spojení těchto příběhů ze Skotska s narátorem Jiřím Dvořákem je famózní a je to prostě skvělá volba. Hudební předěly byly místy krátké, místy se opět O-H-B vrátilo do svých zajetých kolejí, ale vesměs jsem neměl k doprovodné hudbě výhrad a stylově ke knize patřila.

ať je to jak je to, máme tu nyní 5 skvělých titulů spojených se Skotkskem a ostrovem Harris a je to velmi zajímavá a mimořádně vydařená série.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Malevil review

05.04.2018 Verified purchase

Postapokalyptické drama pro francouzku.....

Dramatizace jako taková se mně líbila hodně. Splňovalo to všechny atributy správné dramatizace. Hlasy, zvuky, hudba, režie....to všechno se v tomhle díle povedlo. Martin Myšička je prostě skvělý narátor a je to moje 3 audiokniha, kterou jsem s jeho hlasem doposlouchal a všechny byly super.

Co se týká žánru, tak je potřeba si uvědomit, že kniha vyšla v roce 1972 ! Tedy v době kdy v Evropě zuřila studená válka, autor si prošel zajetím za II. světové války a to se určitě na tomhle příběhu do velké míry podepsalo. Pokud mohu srovnat s Metrem 2033, v nápadu jsou si tyto díla podobné, ovšem každé se odehrává v jiném prostředí a jiné době. Malevil bych přece jen hodnotil o stupínek výš.

Co však musím vytknout, je že se jedná o zkrácenou verzi. Jak jsem psal, jako dramatizace je to výborné, ale z hlediska toho, že je posluchač ochuzen o značnou část děje (a knihu si číst nebudu) nejsem schopen zhodnotit komplexní dílo jako celek.

No a pojďme k hodnocení samotného příběhu. Kdo nechce vědět víc, nech dál nečte.

Pomalý rozjezd, jako by se ani nemělo nic stát......možná se až zbytečně dlouho autor zabýval minulostí, ale zase je o tom, že to není plnohodnotná audiokniha. Jakmile se stane "ona" událost, nabírá děj rázem spád a konečně se v příběhu posuneme mílovými kroky vpřed. Autor se zde zaměřil jen na relativně malé území země a ve svém příběhu pouze předpokládá, že na zemi zmizel život. Což se později ukáže, že tomu tak není. Ale budiž....je to přece jen fikce. Všechno bych skousnul, ale jedna věc mě přece jen vadila a sice situace, kdy "malevilčanům" jakási neznámá tlupa lidí zničila úrodu pšenice a oni ji museli vysttřílet......Nedovedu si představit, že by přežili lidé, kteří by nemluvili a chovali by se jako neandrtálci, když se měl příběh odehrát v 70-tých letech minulého století. Rodinu na Rybníce bych pochopil.....ale tohle do příběhu vůbec nezapadlo. Tak jako v závěru výskyt dalších loupeživých tlup.....zde bylo patrno, že autor už nevěděl jakým způsobem se má děj ubírat a co by se tam zajímavého mohlo objevit. Přitom z filosifckého hlediska by lidstvo jako takové muselo zákonitě zakrnět a vrátit se o několik tisít let vzad, jelikož znalosti do té doby získané, by se během 4-5 generací vytratily a lidé by se upnuli pouze k zemedělství, jako v prvobytně pospolné společnosti. Vývoj lidstava by se prostě zastavil. Nehledě na to, že by ta hrstka lidí nebyla schopna výrazné repdrodukce, takže by patrně lidská rasa vymřela. Ale o to v příběhu nešlo. To už jsou jen otázky, které člověku utkvěly v mysli po doposlouchánní díla. Ano, na tehdejší dobu to byl "bobma" příběh, dnes se lidstvo přece jen posunulo hodně vpřed a situace je jiná. Nicméně Robert Merle je skvělý vypravěč a je jen škoda, že je jeho tvorba není ve větším počtu převedena do audiopodoby.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Doktor Proktor a prdicí prášek review

22.03.2018 Verified purchase

Zajímavé a legrační zároveň

Tuto audioknihu jsme poslouchali během cest s dětmi. Těm se příběh líbil a mě také. I když to není žádná "pecka" předvedl David Novotný vskutku obdivuhodný narátorský výkon. Příběh jako takový je neméně zajímavý a postupně graduje. Ideální pro děti na volný zimní večer. Hudba, režie, zvuky, to všechno bylo výborné. Celkově tedy hodnotím nadprůměrně a mohu všem jen doporučit. Na pokračování se určitě těšíme.

Setkání s Rámou review

21.03.2018 Verified purchase

Nadčasové sci-fi, které ani po letech neztrácí na atratkivitě !

Recenze a ohlasy na tuto audioknihu jsou zde naprosto kladné, až na jednu výjimku. Těžko říct, co kdo čeká, pokud "mu" chybí akce, měl si pozorněji přečíst anotaci či knižní recenze. Není to Vetřelec nebo Hvězdná pěchota..... Mně osobně se audiokniha velmi líbila a rozhodně nemohu souhlasit s tvrzením, že se interpret nepřetrhl ! Martina Myšičku mám moc rád i jako herce a jím načtená Praga Piccola neměla chybu. Dokáže se neuvěřitelně vcítit do děje, měnit intonaci, klade důraz na situaci. Za mne výborný narátor a klobouk dolů, co předvedl v tomhle sci-fi.

Po stránce režie i hudby je audiokniha zpracována také výborně. Moje první audio od vydavatelství W&V a byl jsem mile překvapen. Kéž by bylo více takovýchto počinů. Také doprovodná hudba, i když se opakovala, byla žánrově výborná a délka hudebních předělů byla přesně tak dlouhá, jak si představuji. Na rozdíl od jiného vydavatele, kde je hudební předěl zbytečně dlouhý.

Obsahově či dějově to byla lahůdka. Musíme si také uvědomit ve kterém roce byla kniha napsána a tehdejší lidstvem dosažené znalosti a úroveň veděckého poznání. Tato kniha patří do zlatého fondu světové sci-fi a díky za ni. O dšěji toho bylo napsáno více ne dost a tak není potřeba rozebírat děj jako takový, to si musí každý pustit sám. Ale pokud se někdo "zažere" do děje, nepřestane poslouchat, dokud nebude konec.

Případ Pavlína review

21.03.2018 Verified purchase

Pro mladší generaci bych to zařadil mezi povinnou četbu !

Příběh jsem doposlouchal a je to jedna z knih, která na konci vyvolá v člověku řadu otázek a pak zůstanou po poslechu emoce. Nesmírně dramatický osud mladých, dalo by se říct i psychicky nevyzrálých manželů, kteří prostě (jako většina našich rodičů) žili ve špatnou dobu na špatném místě. Všichni "tihle mladí" a nejen oni, chtěli žít jinak, leč neúprosná chapadla totatiltního režimu byla proti. A tak člověku nezbylo nic jiného, než se s tím smířit, anebo využít situace, která nastala v srpnu a krátce po něm v roce 1968 a ze země odejít. To se podařilo i mladým manželům Pořízkovým, jenže vlivem okolností museli nechat doma svou teprve tříletou holčičku Pavlínku. A tak jsme se stali svědky nesmírného dramatu v boji proti zlovůli komunismu a snaze získat jak legálně, tak i nelegálně dcerku zpět. Na tomto případu je zcela zjevné, jak ani mezinárodní tlak, nic nezmohl proti totalitě.

Víc nechci z děje prozrazovat a jak se to celé vyvíjelo, si bude muset každý poslechnout sám. Za mne výborné dílo, i když rukopis ženy je zde patrný, dá se to poslouchat. Interpretace je lehce nadprůměrná, rovněž i doprovodná hudba je zvolena žánrově a dokresluje atmosféru doby. Pro milovníky literatury faktu, historie či autobiografie (i když jsou zde jen lehkí prvky tohoto žánru) mohu vřele doporučit. Nakladatelství TEBENAS jde svou cestou a díky jim za tyto příběhy.

Metro 2033 review

20.12.2017 Verified purchase

Postapokaliptické drama, které nedosáhlo výšin kremelské zdi!

Od knihy jsem očekával mnohem víc. Začátek byl úžasný a pomalu se to začalo rozbíhat. Co na tom, že sem a tam se hlavní hrdina zatoulal a octil v nebezpeční, ze kterého mu vždy někdo pomohl. Měl jasný cíl (tedy alespoň se to takhle jevilo) Později to už bylo takové "to" trápení a plácání se Arťoma od ničeho k ničemu. Když někam přišel, tak šel zase dál, aby se posunul a když už už došle k cíli, tak zas nic....Autor nám nastínil nejčastější politické a náboženské směry, ale v kontextu to nedávalo příliš smysl. A zcela zjevně studoval nebo se hlouběji zabýval filosofií, neboť tyto otázky z díla přímo čiší.....

Kecy o nesmrtelnosti chrousta a pod. žvásty si opravdu každý poslucahč užije do syta, ale děj to posouvá pomalu, někdy se přímo vleče a nebýt fantastického výkonu Filipa Čapka, asi bych audioknihu nedoposlouchal. Číst to jako knihu, tak s ní asi někam seknu do kouta nechám ji pro příští generace. Prostě dějově mne to zklamalo, i když začátek vypal více než slibně. Konec byl ovšem podle mne hodně nepovedený.

A tak si i já musím položit otázku, co tím vlastně autor chtěl veřejnosti říct? Byl v tom snad nějaký skrytý odkaz? Máme se nad sebou zamyslet a pokaždé když se objeví v TV téma války, máme se jít pro jistotu schovat do sklepa, nebo se mám vydat raději rovnou do metra? Nevím...nepochopil jsem autorovy myšlenkové pochody.

Skvělé téma na kterém by se dal postavit opravdový příběh, ale ne filosofování o bytí a nebytí člověka, které proložil sem tam nějakou tou akcí. A vůbec, způsob jak to autor pojal by nemohl být životaschopný ani rok, natož tak žít v podzemí několik let či jednu celou generaci. Některé věci tam pouze naznačil, jiné konstatoval jako samozřejmost, aniž by se zamyslel nad funkčnostní takto popsaného a jím vytvořeného systému.

Hudba by v tomto díle mohla být také lépe zvolena a tak budu velmi váhat nad pokračováním, které se připravuje.

Podobných audioknih je zatím jako šafránu, ale třeba se to časem změní a bude si i v této kategorii z čeho vybírat.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Americký sniper review

16.11.2017 Verified purchase

Drsný příběh, ale realita války je taková !

Především chci napsat proč jsem dal takové hodnocení.

Především si musí každý potenciální poslchuač uvědomit, že je to autobiografie. Tedy žádná "růžová knihovna" ani vyfabulované "severské drama", kde vše vyřeší jeden muž. Ani toto dílo nespadá do kategorie příběhů Včelích medvídků.

Takže k věci:

Je to zpověď vojáka, který si prošel válkou. Byl ve válce, zabíjel tam nepřátele a chránil své spolubojovníky. Byl k tomu vycvičen, měl k tomu výzbroj a sám kolikrát riskoval svůj život jen proto, aby třeba jen přitáhnul zraněného druha, který nakonec stejně zemřel.

Každý kdo bude poslouchat tento přípběh si musí odmyslet otázku etiky a politiky. Čili nepolemizovat nad tím zda a proč je to správné. Prostě to vzít jako holý fakt, nesoudit proč zabit tam toho, udělal támhle to nebo ono. A už vůbec nepřemýšlet nad tím, proč jsou američané v téhle válce. Jinak dílo odsoudíte dříve, než ho doposloucháte.

Kniha jako taková je napsána takovým "surovým a neobratným způsobem". Ale zase je nutné pochopit, že vznikla až v době, kdy byl Chris Kyle pryč z armády a tudíž jsou některé momnenty popsány jen tak jak si je pamatuje a leckdy to nedává příliš logiky. Je jasné, že si nevedl nějaký svůj deník, kde by si důležité události zaznamenával den co den.

Pro fandy válečných knih je to vhodné dozvědět se něco víc o tom, jak to u speciálních jednotel SEAL probíhá. Čím vším si musí vojáci projít během výcviku a také v ostrém nasazení. Pro mne osobně to bylo velkým přínosem a dozvěděl jsem se hodně zajímavých věcí. Sice se válečné tématice nevyhýbám, ale ani ji nijak zvlášť nevyhledávám. Tohle se mě ale líbilo.

Vžádném případě nedoporučuji hodnotit zda je správné válčit nebo ne. Berte to jako příběh, který se stal a nic z toho už nelze udělat jinak.

Američané jsou v otázce vlastenectví diametrálně odlišní od čechoslováků. Ať se to někomu líbí nebo ne. A opět zde vzniká prostor pro polemiku, nad tzv. "vymýváním mozků" mladým američanům a pod. kecy. Oni jsou vychovávání úplně jinak. My to pak neustále hodnotíme a přemýšlíme nad tím proč to tak je, namísto toho abychom tento příběh přijali jako nezměnitelný fakt.

Co se týká přednesu, hodnotím jako lehce nadprůměrný. Bohdan Tůma předvedl výborný cit pro intonaci a dobře mu sekunduje Jitka Moučková. Doprovodná hudba je vyvážená a nijak neruší, zvuky jsou parádní, zvláště pak zvuk nabíjení pušky či pistole. Obálka je kopie z filmu, možná by nebylo od věci vytvořit vlastní obal, ale je to fuk. Za mne tedy dávám 4 hvězdy.

Básnik review

07.11.2017 Verified purchase

Básník co psal básně krví !

I když tento příběh volně navazuje na předchozí díl Uzol, je z příběhu patrno, že se jedná o fikci. Jak jsem někde četl a autor i sám přiznává, jsou některé příběhy vymyšleny. A tohle je dle mého názoru jeden z nich. Poslouchalo se to dobře, ale některé dějové linie byly nelogické a jen těžko uvěřitelné.

Takže jako román docela dobrý, ale tohle je jedna z těch "slabších dánovek". Proto srážím hodnocení za příběh.

Samotná interpretace je opět úžasná, dokonce jsem zde zaznamenal i krátké "zvuky" a napínavosti příběhu to jen pomohlo.

Uzol review

21.10.2017 Verified purchase

Peklo, očistec a pak znovu peklo......

Uzol jsem doposlouchal až nyní a to mám už za sebou několik Dánovek, ale po poslechu Nežné fatamorgány jsem se rozhodl, že to vezmu chronoligicky a Uzel je sice dějově až za Něžno fatamorgánou (ta se odehrává už v roce 1987, ale končí "něžnou revolucí", zatímco Uzol se odehrává v roce 1988 - hlavní děj).

Co k tomu napsat jiného, než co tu již zaznělo.....

Uzel by měl opravdu být "povinnou četbou" na školách, protože naprosto věrohodně vystihuje velmi smutnou a tragickou atmosféru té doby. (a určitě bylo i hůř) Doby, kdy svoboda byla pro lidi ještě vzdálená a nepředstavitelná a státní mašinérie měla de facto neomezenou moc. Ten kdo se vzepřel, nebo se znelíbil režimu, měl prostě smůlu. A to doslova a do písmene. "Režim" měl prostě "nástroje" jak dotyčného jedince zničit, ať už společensky či fakticky. A obě roviny se zde podařilo Dominiku Dánovi vytihnout a popsat a to naprosto fantastickým způsobem, s neuvěřitelnou zápletkou a dějových zvratů. Jasně zde ukázal, jaká to byla zvrácená doba a "vyvolení v podobě stranických funkcionářů, StB a vojenských kontrarozvětek" si mohli dělat co chtěli. Nikdo je nezastavil, prostě to nešlo.

O vyšetřování nějakého zločinu v tomto díle ani nejde, ale je zde vlastně zaznamenán první příchod mladého Krauze na oddělení násilné kriminality (speciální oddělení na vraždy tehdy ještě neexistovalo) a Dominik Dán tak v podstatě vyplnil chybějící mezeru ve svých románech. Naprosto precizně zde dokázal nastíni osudy, pocity a atmosféru doby, hlavních hrdinů a společnosti jako takové. Strach, obavy o vlastní život a zdraví, zoufalé činy jednotlivců a všeobecný strach, který byl záměrně šířen činy i slovy.

Ano, dalo by se nesouhlasit s tím, jak byl popsán konec příběhu. Ono si myslím, že to nebylo až tak lehké a jendozančné vše naplánovat jak to udělal Krauz.....Ono by to mělo úplně jiné následky po provalení celé akce "Rusalka".....ale budiž.

Také Krauzův "raketový" start v kariéře dává tušit, že za tím nebyly jen jeho schopnosti, ale i známosti. (i když to tam autor jen naznačil) Protože ten kdo o hierarchii bezpečnostních složek něco ví, musí pochopit že postoupit z "obyčejného" šlapáka de facto na útvar, který je v dnešní době až "ob" jeden služební postup a ještě k tomu ve 26 letech, není náhodný. A tak někomu se to zdá být kolgické, ale veřte tomu, že to až tolik logiky nedává. Pro celkový příběh je to však jedno. Každopádně tak jako v romány Mucha a Mucholapka na sebe navazují, i Uzol má své nepřímé pokračování a to v podobě Básníka, na kterého jsem se hned vrhnul. Za mě je tohle zatím jedna z TOP "dánovek", kterou jsem měl možnost poslouchat.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Prázdné křeslo review

16.10.2017 Verified purchase

Sólo pro Amélii !

Naprosto geniální a fantastické. Deaver opět nezklamal a jen mne utvrdil v tom, že je to prostě TOP autor. Velká škoda, že vydávání jeho děl jde tak hlemýždím tempem. Vstkutku krásný a napínavý příběh. Asi bych řekl, že zatím nejlepší.

Co se mě na audioknize líbilo, byla doprovodná hudba. Pomalu ale jistě přícházím těm dlouhým hudebním předělům na kloub a hudba byla zvolena s naprostou dokonalostí.

Přednes - tak Jan Vondráček opět dokázal udělat z této audioknihy super knihu. to jakým způsobem dokázal namluvit ženské hlasy, hlas mladého "Garetta" či chraplák Lincolna Rhymeho, bylo fascinující.

K samotnému příběhu asi není co dodat, prostě drama až do úplného závěru. Deaver opět ukázal že je "mistr konce". Pakliže si někdo myslí, že ho už nic na příběhu nepřekvapí a že to už tak nějak v klidečku doposlouchá, šeredně se plete. Víc neprozradím.

Jak jsem napsal, zatím tahle audiokniha patří k těm nejlepším z krimi žánru, co jsem doposud poslouchal od zahraničních autorů.

Umina verze review

27.09.2017 Verified purchase

UMA - umělá žena, a to jako jde?

Při pořízení této audioknihy jsem byl v rozpacích. Nevěděl jsem co si mám o této knize myslet. Nakonec jsem se tedy odhodlal k poslechu. Přiznám se, že tohle byla první audiokniha, kterou jsem nemusel, ba ani nemohl v přehrávači zrychlovat. David Novotný "jel" jako kulomet. To jsem ještě neslyšel. Jana Stryková, jakmile se příběh přetočil do ryze jejího podání, "jakbysmet".

Co se týká příběhu, z počátku jsem byl v rozpacích oprávněně. Už jsem pomalu začal litovat cože jsem si to vlastně koupil a nebýt toho, že na scéně měla objevit jedna z hlavních postav a stále se tak po hodině poslechu nědělo, vytrval jsem. Ano, celou hodinu trvalo, než se příběh stočil tam kde jsem ho očekával hned od začátku. Jestli je to dobře nebo špatně si holt bude muset každý zhodnotit sám. Já bych řekl, že až příliš zbytečné omáčky kolem, ale budiž.

Pak se už ale dostane příběh do té správné roviny a přes nejistý začátek se nám rýsuje fantastický příběh a to doslova a do písmene. Hakl si opravdu pohrává se slovíčky, ale podle mne to až moc barvitě rozepisuje, až mne to místy nudilo i štvalo zároveň.

V poslední třetině se příběh stočí jinam, asi tam kde to většina očekávala. I přes "divný" konec bych tuto audioknihu vřele doporučil, protože i zde ač naleznete jistou dávku sci-fi, je to stále příběh ze života (odmyslíme si tu umělou ženu). Navíc se odehrává v hlavním městě, kde jsou popisovány konkrétní ulice, čtvrti, místa, budovy a o to věrohodněji pak celý příběh na mne působil.

A také skrze mistrný přednes obou narátorů. David Novotný zde exceluje, vynikajícím způsobme dokáže měnit intoaci i barvu hlasu a hlavně to ze sebe chrlí jako z kulometu. Rovněž doporodná huba je výborná a v tomto případě jsem byl za její délku i rád.

Takže další výborná audiokniha od českého autora.

Enderova hra review

10.09.2017 Verified purchase

Nadčasové ideologické sci-fi, ale výborné !

Enderovu hru jsem si vybral na základě velmi pozitivních recenzí. I když jsem se už několikrát spálil a audiokniha mně nesedla (v drtivé většině se jednalo o krimi žánr) rozhodl jsem se u této sci-fi dát na uživatelská hodnocení a vyplatilo se mi to.

Děj je takový "obyčejný". Příběh se odehrává v neurčité době (může být rok 2500, 3000 ale klidně i 6000 n.l.) To je úplně jedno. Nejde tak ani o letopočet, jako o atmosféru a poselství, které je v ději zakódováno.

Bohužel (ale na hodnocení jsem to nedal najevo) to do sebe zapadne až v úplném závěru. Neříkám, že je to špatně, ale v podstatě prostředek děje (zejména to, jak byl malý Ender v bojové škole a stal se z něj "elitní velitel") mě vůbec nesedl a nebavil mne. Prostě jsem si říkal: "co to jako je...zázračné malé dítě, které má velte armádě jenž má spasit lidstvo před mimozemskou civilizací ????" Opravdu jsem byl touto prostřední částí děje znuděn. A také nějaká "přitomělá" hra, kterou Ender hrál, vůbec nedávala smysl. Až se časem úplně vytrtila a člověk si řekl....."no konečně" anebo "proč to tam vůbec bylo"

Ani postupem o level výše to nedávalo nějaký zvláštní smysl. Zase jen hraní, i když obtížnější a pár nových informací o nepříteli. Hlavní smysl a rozuzlení si pro nás nechal autor až na úplný závěr a možná je to tak dobře. Ale trvalo to...... :-)

Takže celkově musím hodnotit tuto audioknihu na výbornou a můžu ji jen doporučit.

Co se týká doprovodné huby, byla výborná ad boře doplnila poslech. Rovněž přednes obou protagonistů byl vynikající. Pavla Římského jsem měl tu čest poslouchat, jen tam mohl dát na úvody kapitol odlišnou barvu halsu, jelikož tam mluvil dvě postavy a sem tam jsem se ztratil kdo co vlastně říkal....V knize by to asi nebylo lepší.

Filip Kaňkovský byl skvělý a vůbec má O-H-B nějaký zvláštní "čuch" na narátory, protože se objevují stále nové hlasy a jeden lepší než druhý.

Taklže shrnuto a podtrženo, skvělé sci-fi s velmi neobvyklým koncem.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Klub rváčů review

12.08.2017 Verified purchase

Kultovní román? Jak pro koho!

Tato toliko proklamovaná kniha mě nakonec zlákala k tomu, abych si ji poslechl. Po pravdě řečeno jsem příběhu vůbec neporozumněl. Celou tu dobu jsem nepochopil o co tam autorovi jde?

Tyhle americké "idiotiny" mne fakt neberou. Napsat to v dnešní době, tak to ani nevydají.....

Vesmírné opice, výroba mýdla z odsátého tuku po liposukci, parta vymaštěnců so baví tím, jak si navzájem rozbíjejí držky....co to jako je? Byl snad při spaní pod vlivem "koksu" nebo "heráku" nebo měl snad užil nějaké halucinogeny?

Co se však na téhle audionahrávce povedlo na výbornou, byla interpretace a doprovodná hudba. To bylo úplně něco jiného, než na co jsem byl doposud zvyklý. Tvrdá, rychlá hudba byl fakt nářez. A Ivan Lupták vydal ze sebe úplně všechno.

Schválně si zkuste na aplikaci jeho přednes zrychlait na 1,2 a nebudete se stačit divit jaké to má úžasné tempo. Už jen skrze tohle mě to stálo za ten nezapomenutelný zážitek z poslechu.

Dějově mne to bohužel zklamalo, ale tahle kniha není fakt pro každého.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Zdochnuté srdce review

12.08.2017 Verified purchase

Povedené zpracování, které se velmi dobře poslouchalo

Tato audiokniha se fakt povedla. Nejen že to Zuzana Fialová neskutečně skvěle načetla, ale i dějově to bylo vcelku zajímavé a humorné.

K příběhu samotnému bych však přece jen měl určité výhrady. Místy tam toho humoru bylo až moc. Takové to "tlačení na pilu" za každou cenu není ideální kombinace. Asi bych to přirovnal k titulu Poslední aristokratka, kde se rovněž autor snažil o navození ¨humorné situace stůj co stůj. Tubíž byly některé historky těžko uvěřitelné, že se vůbec udály, nebo že se jich zrovna tolik událo jedné osobě. K porovnání pak chyběly časové údaje (nemyslím tím letopočet) kdy se vlastně děj odehrává. Zda celý příběh trval půl roku, rok či kratší období. Také malá Lele byla na svůj věk až příliš uvědomělá a vždy se zachovala přesně tak, aby to vyznělo humorně, nebo naopak příliš vznešeně. Místy mě to totiž už nudilo a chtěl jsem to mít co nejdříve za sebou.

Každopádně jsou i mnohem horší zápletky a celkově to do sebe zapadlo i přes mé výhrady.

Doprovodná hudba byla přesně taková jakou očekávám. Tedy na konci stylová tečka za krátkou kapitolou a pak se hned na novo. Navíc ty hudební předěly nebyly zbytečně dlouhé (jako u jiných titulů) a tak tuto audiknihu hodnotím celkově jako nadprůměrnou.

Věřím, že se řada polsuchačů s podobným osudem najde. Pozitivní na příběhu bylo, že je nejen ze součansoti ale i ze života.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Hlas Černého hvozdu review

24.07.2017 Verified purchase

Černý hvozd opět na scéně

Tato audiokniha je vlastně takovým souborem různých povídek, které jen ojediněle na sebe navazují. V některých se lze pouze domnívat, že nějakým způsobem souvisí s Černým hvozdem. Dějově to byl opravdu jen průměr, navíc tato kniha nemá. Některé povídky byly zajímavé, jiné trochu nudné a dějově hodně slabé. Hodnotím jako celek.

Po stránce interpetační to nebylo nejhorší (dal jsem sice 4 hvězdy, ale nelze dávat půlky). Načtené to bylo sice profeisonálně a bezchybně, ale šel jsem do toho hned po Spalovači mrtvol a to se prostě nedá srovnat. Co mi vadilo, byl docela pomalý přednes (musel jsem na aplikaci v mobilu zrychlit) i když artikulace jasná a zřetelná, ale velmi málo změn v intonaci či frázování, nebo přidání důrazu na ten či onen dramatický děj. Ano, sem tam se autor snažil, ale jeho mladický hlas nemohl prostě navodit tu správnou atmosféru např. u můžných a věkově vyzrálých mužských postav vévodů, baronů, hejtmanů, rytířů či žoldnéřů. Tam se prostě narátor snažil jak chtěšl, ale nešlo mu to.

Také neustálé brnkání na strunný nástroj (někdy dokonce po každé větě) mne docela rušil. Méně je prostě víc - bohužel, ani zde se to podle mne nepovedlo. Jinak doprovodná huba s dobovými zpěvy bala skvělá.

Takže jsem do toho šel jen skrze první díl, ale docela mne to zklamalo.

Závěrečná povídky byla už z říše sci-fi, což je škoda, jelikož byl děj zasazen do středověku, kdy si lidé jen nadpřirozeno představovali. Tedy ne že nadpřirozené bytosti skutečně existovali.

Prostě je to celé fikce, nic co by odkazovalo na nějaké skutečné a ověřitelné obodobí či konkrétní historickou událost.

Ten kdo poslouchal Stín Černého hvozdu bude možná (tak jako já) zklamán. Ale komu to nevadí, může si udělat obrázek sám. Co posluchač, to názor.

Spalovač mrtvol review

13.07.2017

Kdo neposlouchal spalovače mrtvol, jako by sám nežil

Naprostá bomba. Poslouchat tuto audioknihu je doslova jako by člověk letěl do vesmíru.....Asi takový zážitek jsem měl z poslechu této audioknihy já.

Dějově to není až tak zajímavé, autorovi se však podařilo velmi procítěným a vytříbeným jazykem popsat osudy a postupnou proměnu jednoho nenápadného a z prvu slušného otce rodiny v lidskou zrůdu.

A kdo mi nevěří, nezbude mu nic jiného, než si celou nahrávku poslechnout a udělat si obrázek sám.

To co předvedl Lukáš Hlavica je asi nejlepší narátorský výkon jaký jsem doposud měl možnost poslouchat. Asi tak jako to dokázal nezapomenutelný Rudolf Hrušínský ve stejnojmeném filmu.

Motýlek review

05.07.2017

Motýlek, který ani se zlomenými křídly nepřestal létat !

Tohle audiobiografické vězeňské drama je výborné. Velká škoda, že (jestli jsem to pochopil dobře) je nahrávka oproti tištěné knize zkrácená. Nemám prostě rád zkrácené audioknihy. Jelikož jsem však knihu jako takovou nečetl, nedokžu říct o kolik děje nás ČRo ochudil.

Přednes Norberta Lichého byl výborný. Skvěle se na tuto roli hodil. I když jsem před tím doposlouchal úplně něco jiného a chvíli mi trvalo, než jsem se dokázal naladit na jeho hlas, asi po 1,5 hodině poslechu jsem s tím neměl problém a v tu chvíli bych si nedokázal představit, že by knihu četl někdo jiný. Opravdu jeho mistrný přednes jenom umocnil autentičnost tohoto příběhu.

Rovněž hudba byla dobře zvolená. Tam kde byl děj skutečně dramatický, byla atmosféra umocněna doprovodnou hudbou a skvěle to do sebe zapadalo.

Příběh jako takový je sice zčásti fikcí, ale nejedná se o dokument, ale o román a tak je pochopitelné, že ne úplně všechny události byly totožné se skutečným osudem hlavního hrdiny. Důležité je, že to "gró" příběhu zůstalo zachováno. I přes to, že kniha vyšla témeř před půl stoletím, neztratila ani po těch letech nic z atraktivity. Výpravný a nesmírně dramatický příběh je zajímavý i po letech. Velké díky autorům za tuto audioknihu.

DUNA review

16.06.2017 Verified purchase

Na vyprahlém Arakisu prahne někdo po pomstě

Abych pravdu řekl, tento román vyšel dříve nëž jsem se narodil. A jelikož jsem mládí strávil v totalitě, neměl jsem možnost seznámit se s touto TOP sci-fi knihou. V ranné dospělosti mě nebavilo zase nikdy číst a tak jsem si musel počkat až do hluboké dospělosti, abych objevit tneto naprosto výjmečný sci-fi román.

Ale pojďme k hodnocení.

Hudba - famózní, vynikající, stylová a v kapitolách rozdělena tak, že mi až místy naskakovala husí kůže.....Zde musím O-H-B pochválit za hudební předěly, protože to bylo

přesně to co jsem očekával.

Interpetace: Princezna "Irulán" v podání Jany Strykové byla výborná. Přesně jsem si dovedl představit tuto postavu a ty její "úvodníky" neměly chybu.

Marek Holý předvedl vynikající přednes. Jeho hlas se velmi dobře poslouchal, jak barva, tak intonace. Přeměny na ženské postavy zvádl dokonale a pro mě odvedli oba interpeti nadprůměrný přednes.

Děj: výborný, ale opravdu to vyžadovalo maximální pozornost při poslechu, aby se člověk neztratil. Dějově hodně složité. Úvod skvělý, přostřední část děje si trohu odporovala.

.......Uvedu příklad a kdo neche, ať dál nečte, budu prozrazovat děj: Po útěku mentata hraběte Leta do skal se zbytkou vojáků se potkal v jeskyni s Fremenm, kde navázali vodní pouto. Zde byl svědkem toho, jak Fremeni s lehkostí a jakousi samozřejmostí pozabíjeli obávané císařské žodláky Saudarkary, kteří patřili v celém vesmíru jako nepřemožitelní bojovníci. O něokil dějovýc okamžiků dále se pak při útěku Paula a jeho matky "Jesicy" utká Paul s Jamisem (jedím pochybovačných Fremenů) a přemůže ho. Později se ho začne obávat i jejcih vůdce "Stylgar"....tak jenom nechápu jako mohli před tím zabíjet Saudarkary ap řitom se bát "nějakého čarovného způsobu boje 15 letého kluka". Také v románu nebylo zmíněno, že by Fremeni měli nějaké továrny na zbraně a ovládali nějaké vyspělé technologie.....tak nevím jakým způsobem vedli boj....rovněž útok s atomovou bombou je tak trochu mimo mísu...ale budiž. Román vznikal v úplně jiné době a tak to autorovi nemužu mít za zlé. I s odstupem času se jedná o vrcholné dílo světového sci-fi žánru a můžeme se těšit na pokračování. Jen doufám, že nebude O-H-B zase tak dlouho otálet.

Závěr: Čekal jsem sice jiný závěr, ale vzhledem k tomu, že nás čeká ještě dalších pět dílů, nebyl zase tak špatný.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Stín modrého býka review

11.04.2017

Famózní, úchavatné, reálné, prostě fascinující příběh !

Dlouho, velmi dlouho jsme odolával poslechu této audioknihy. Né že bych nevěřil, že je skvělá, ale tak nějak mne odrazovala délka nahrávky a tím vlastně i knihy, protože audio je nezkrácené.

A tak to vezmu od konce, protože jsem plný dojmu a i když jsme tuto knihu poslouchal docela dlouho (nějak nebyl čas na pořádný poslech). Někdy jsem se i o dost vracel zpět, ale nevadilo mi to.

Každopádně v kontextu je to BOMBA příběh. Něco tak neskutečně skutečného jsem už dlouho neslyšel.

Jiří Pobuda byl famózní. Postavy které se snažil intonací a skřehotáním zvýraznit mně připadly komické. Ovšem neznevažuji tím Jirkovo umění, ale prostě jsem si představil ty postavy naživo, jak tam stojí a skřehotají,škemrají, prosí o milost, kují pikle, diví se, prostě tohle všechno se Jirkovi podařilo zdůraznit a několikrát jsem se musel těm postavám smát. Někdy jsem okolí musel připadat za trotla... :-))

Příběh jako takový mě dostal. Zatím jsem něco podobného viděl pouze u Vladimíra Vondrušky. Ten ovšem vsází na čistokrevnou historii. Zde se mísily prvky nadpřirozena. Nebylo to sice na škodu, ale nemuselo to tam být. Dovedu si představit, že v té době byli lidé hodně pověrčiví a každý, pro nás již dnes naprosto běžný přírodní úkaz, přičítali nadpřirozeným silám, přesto nějaké 99% věštby, či převtělování a pod. mýtické prvky tam nemusely být. Ale jak tu někdo poznamenal, celkově to knihu nesráží, je to jen názor.

Celá kniha je rozdělena do několika linií, kdy se zpočátku představují jednotlivé postavy, které nám později rozehrají neskutečné drama a zároveň nezapomenutelný zážitek.

Ze začátku jsem měl v postavách zmatek, přece jen by byla tištěná kniha lepší, než zvuková nahrávka. Nebyl jsem schopen si zapamatovat římská jména, ovšem po 4-5 hodinách poslechu dopěje děj tam kam potřebujeme. Všechno to do sebe začne zapadat a nabere to pořádný spád. Některé postavy mají krátkou životnost, jiné jsou nesmrtelné. Tak jako hlavní postava - Šílený tanečník, i když se objeví v příběhu asi po více než hodině poslechu a zpočátku připadne jako nedůležitý "nýmand".

Ovšem zdání klame a oba autoři si pro tuto postavu připravil osud vskutku dramatický. Řekl bych, že je to takový "barbar Conan", jen té maskultury mu autoři ubrali a je to pochopitelné. Co všechno musí tenhle chlapík zkusit a prožít a vydržet je až neskutečné. Bohužel vše co se v příběhu odehrává jsou jen domněnky, přesto příběh působí natolik autentickým dojmem, že tomu posluchač prostě uvěří.

Docela bych si dovedl představit tuto knihu i zfilmovanou, nejlépe jako seriál, protože by byla škoda natočit jen "obyčejný ořezaný celovečerní film". Něco jako byl kdysi natočen Rodin Hood s Michaelem Praedem. Ale to už je historie. :-)

Každopádně je závěr strhující, i když dle času do konce nahrávky má posluchač dojem, že bude závěr ukvapený a šitý horkou jehlou, není tomu tak. Závěr je prostě šokující, ale logický. Epilog je fajn, dává celému příběhu smysl.

Po skončení nahrávky jsem měl pocit, jako kdybych se vrátil po 14 denní dovolené u moře a najednou jsem zpět v realitě všedních dnů....

Šílený tanečník a galský válečník Krak Maeg Brano z Daksanemetu bude chybět.

Tanečník review

04.03.2017 Verified purchase

Tanečník předvedl své tango smrti!

Na tuto audioknihu jsem se velmi těšil a problémy, které nebyly zapříčiněny vydavatelem, termín jejího vydání neustále posunovaly. Snad i proto jsem si tuto výnikajíci audioknihu tolik vychutnal.

V tomto druhém setkání se známou a nesourodou dvojicí se setkáme s nebývale zákeřným a bezcitným nájemným vrahem. Lincoln a jeho tým opět musí předvést výkony až za hranicí lidských možností, aby Tanečníka, jak mu říkají, dopadli. Mezitím se hodně věcí stane a Tanečník za sebou zanechá spoustu mrtvých. A právě tohle vidím jako "kámen úrazu" na celém příběhu a proto jej hodnotím jen 4 hvězdami. Některé momenty mně v knize připadají až moc akční, až moc nadpřirozené, vymykající se běžné realitě a praxi. Ale celkově to do sebe zapadá.

Jinak je audiokniha zpracována ve stejně vysoké kvalitě jako první díl a Jan Vondráček zde předvedl opět famózní výkon. Jeho interpretace je prostě vynikající a dokáže se skvěle vcítit do děje.

I podle počtu hodnocení a komentářů je zřejmé, že J. Deaver po boku D. Dána jsou prostě TOP autoři a každý, i když trochu jinak, drží laťku detektivního thrileru velmi, velmi vysoko.

Nezbývá než se s Tanečníkem rozloučit a těšit na další díl. Jen doufám, že přijde brzy. :-)

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Dívka, která kopla do vosího hnízda - Milénium III review

03.03.2017

Dějově hodně přitažené za vlasy

Už je to dávno, co jsem doposlouchal třetí díl této trilogie a navíc byla audioverze zkrácena. Netuším o kolik, ale asi vynechali opravdu to méně podstatné a nudné. Tak jako předchozí díl, mne ani tento díl nenadchnul. Parta důchodců, kteří jsou nad hrobem se snaží pomalu o politický převrat ve své zemi, aby se nepřišlo na něco, co je dávno zapomenuto. No potěš......!

V podstatě ani od hlavních postav jsem se nedočkal ničeho mimořádného a autor zde postupoval stejným tempem jako ve druhém díle. Co jsem mohl vyčíst z jiných diskusí, byl třetí díl asi zbytečně předimenzován, přesto tato audiokniha byla v podání Martina Stránského výborná.

Nicméně celkově hodnotím jako lepší průměr. Rozhodně bych ubral na přemrštěné fantazii a posadil bych příběh více do reálného života. Lisbeth je takový "brouk pytlík" co všechno zná a umí, všude byl a tam kde nebyl se brzy chystá, včetně cesty na měsíc! Prostě jsem to přetrpěl a myslím si, že první díl byl ze všech nejlepší.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Jméno růže review

03.03.2017

Skvělá dramatizace

Výborné drama ze středověku. Zaposlouchat se do rozhlasové hry kterou, natočil v roce 2002 ČRo byl opravdu zážitek. Skvěle natočeno, hvězdné obsazení, výborně zpracované dílo, které doslova vtáhlo posluchače do onoho kláštera, kde se děj odehrává. Pavel Soukup v roli Víléma, který svým hlasem dodal postavě vážnost a důležitost, Josef Somr v roli stárnoucího Adsona-vypravěče příběhu, mladého Adsona si zahrál David Novotný i Radovan Lukavský, v roli starého a slepého Jorga a další. Toto dílo je prezentováno jako audiokniha, nicméně se jendá o čistokrevnou rozhlasovou hru. Ta se ovšem náramně povedla a režie ji zvládla do nejmenších detailů. Výborné jsou zvuk který prostě nemá chybu.

Nežná fatamorgána review

31.01.2017 Verified purchase

Nežná fatamorgána s nádechem něžné revoluce

Tento strhující příběh se odehrává v době, kdy ještě byla totalita a v době kdy si ještě nikdo nepřipouštěl, že by to mělo být relativně brzy jinak.

Na scéně se objevuje ještě samostatný Edo Burger se svým parťákem Otou Hanzelem.

O co jde? Jako vždy o vraždu. A sice o vraždu mladé dívky, která je nalezena v bratislavském praku.

Na příběhu by nebylo nic tak zajímavého, kdyby nebyl opět podán tak autentickým způsobem. Takovým, který přibližuje práci tehdejšího SNB, tedy dobu kdy byla stranická knížka víc, než odznak kriminálky VB.

V tomto příběhu není ještě kompletní "naše stará známá parta vraždárov" a tak se může cítit fanoušek této "party" o něco ochuzen. Ale není tomu tak.

K partičce se později přidá i Krauz (který byl v té době asi marod) možná nám to odhalí jiný příběh a jiná kniha, ke které jsem se zatím nedostal a na pomoc přijde i jistý Müller, který byl k trojici přiřazen, aby jim pomohl rozplést složitý řetězec dalších násilných činů, které se odehrávají stále na stejném místě.

A zatím co ve druhé polovině příběhu vrcholí přípravy na něžnou revoluci, naše partička urputně bojuje nejen se stranickou mocí, ale i s nepřízní osudu. Neboť jak se časem ukáže, i nejobyčejnejší banality můžou souviset se vším co se kolem nich děje.

Dánovi opět tleskám, i když je tento příběh v podstatě jen o dvou vraždách, o té první a poslední. A možná proto dávám za příběh jen 4 hvězdy, jinak to nemá absolutně žádnou chybu. Ale opět se zde podařilo dokonale zachytit atmosféru tehdejší doby, ale s odstupem času zde spousta věcí působí komicky, respektive tragikomicky. Ale jinak tak jako ostatní "dánovky" i tuhle můžu vřele doporučit.

Mucholapka review

18.12.2016 Verified purchase

Další skvělá detektivka, která má hlavu i patu

Tady není prostě co dodat. Opět je to ten "starý dobrý Dán" jak ho znám z předešlých knih (Mucha, Beštia, Krev není voda aj.)

Na tento díl jsem se strašne moc těšil. Už proto, že byl vlastně započat v detektivce Mucha a také proto, že v určité fázi volně navazuje na skvělou Beštiu.

Bylo to zvláštní, když posluchač od počátku, resp. o první třetiny věděl kdo je vrah a pak už jen sledovat proces vyšetřování a snahu detektivů pachatele usvědčit. Dán tohle umí skvěle. Sám to léta dělal.

O tom, že je to všechno z jeho policejního života není pochyb. Co mne fascinuje je fakt, že se v té době tak strašně "pilo". V podstatě nebyl den, aby nezačali den "panákem", jedním, druhým....Byla to asi zvláštní doba, ale jak bylo vidět, všechno fungovalo.

Co velmi oceňuji je zvláštní policejní humor, perfektně podchycené osobní i pracovní problémy a útrapy hl. postav a detailně rozpracované postupy, závěry, výsledky expertíz postoje tehdejší prokuratury, nadřízených a další důležité věci, které např. "severští autoři" absolutně nedokáží popsat.

Takže za mne plný počet hvězd. Jen ten závěr byl už takový "suchý", tedy alespoň pro mne, protože jsem moc dobře věděl o čem to bude pojednávat. Navíc to už bylo takové moc zrychlené.....ale pro posluchače, který netušil o čem celý příběh je a nezná jeho skutečné pozadí to musel být neocenitelný zážitek.

Dodatek pro Jozefa a další zvědavce: :-))

Ten kdo by chtěl slyšet příběh i z jiné strany, nech shlédne tenhle díl:

https://www.youtube.com/watch?v=7uJEQ0NoC2w&index=2&list=PLF104F09E41E43D66

příp si může přečíst něco na tomto odkaze:

http://kriminalistika.eu/muzeumzla/slovak/slovak.html

Budete šokování jak hodnověrně dokázal Dán popsat celý příběh a sám se divím, že použil skutečné jméno skutečného vraha. Jen u jedné oběti došlo asi záměrně k záměně a také se to ve skutečnosti (tedy dle dokumentu) tak neprotahovalo jako v příběhu. Ale to musí vědět autor sám nejlépe jako to ve skutečnostri bylo. Každpádně hodně Dánových knih vychází právě z těchto dílů, které jsou dokumentárně zpracovány na jedničku s hvězdičkou.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Babička pozdravuje a omlouvá se review

23.11.2016 Verified purchase

Každý si neseme to své trauma

I tak by se dala charakterizovat tahle podivná kniha.

Proč podivná? Protože jsem autorovi absolutně neporozuměl. Nevím proč, to co nám chtěl říct, nám sděloval tak složitým a sálohodlouhým způsobem.

Ještě jsem nezažil, abych ani po 5 hodinách poslechu nevěděl o čem vlastně kniha je!!! Až potom děj dostal trochu spád, aby záhy upadl zase do šedého podprůměru.....

Snad jen poslední 2 hodiny mne z té knihy skutečně bavily a to je zatraceně málo na to, abych knihu hodnotil lépe.

Komedie či humor? Ani náhodou. Vše bylo na vážno, jen to bylo podáno očima 8 leté dívenky, která mi nebyla ani trochu sympatická. Rozmazlený fracek, který by potřeboval trochu "na zadek". (např. to jak po řediteli hodila glóbus) Nikoli to omlouvat, že je jiná....

Typická "severská výchova". Z postav mně byl nesympatičtější asi taxikář ALF a otec dívenky. Všechny ostatní postavy byly zahaleny tajemstvím, spousta postav byli podívíni či hysterky a tajemství těch postav bylo postupně poodhaleno asi po až po těch 5 hod. poslechu, zbytek až v samotném závěru.

Fakt docela opruz poslouchat tuhle knihu. Velmi chaotický a nechápající děj nemohla zachránit ani skvělá interpretka. Z celé audioknihy mám pocit, že všechen ten blábol kolem byl naprosto zbytečný a celý příběh šel napsat srozumitelným jazykem a ne tím "jako by" pohádkovým.

Do těch oněch 5 hodin poslechu nedávalo totiž v příběhu nic smysl, jen měl člověk trauma z toho, jak moc nesympatické byly hlavní postavy.

Číst to, tak knihu asi po 100 str. odložím a už nikdy se k tomu nevrátím. Celou knihu jsem měl rozposlouchanou 2,5 měsíce, do poslechu jsem se kolikrát nutil a musel leckdy knihu po 5 minutách vypnout. Nakonec jsem ji i přes velký odpor dal, ale pro mne osobně velké zklamání. Dokonce i nudné dílo: Co život dal a vzal, bylo pro mne lépe poslouchatelné něž tahle audiokniha.

A to se nebavím o naprosto nelogických a v praxi nemožných věcech se psem a další příhody, které tam autor popisoval jako reálné....

Ne, tohle se fakt nepovedlo.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Sára - Kniha první review

29.09.2016 Verified purchase

Úchvatné a poučné

Aduioknihujsem koupil protože jsem věděl,že získala titul Audiokniha roku 2015 - cena posluchačů. A opravdu právem.

Příběh je velmi poučný a dojemný zároveň. I když nejsem nábožensky založený, poslouchal jsem s dětmi s úžasem napínavý příběh mladé holčičky, kterak postupem času zraje a dosahujeté nejvyššíúrovně poznání. Interpretace byla výborná, zejména malá holčička působila velmi verohodně.

Doprovodná huba byla přesnětaková jaká by měla u tohoto typu audioknih být. Níčím nerušila a byla krátká.

Takže jednoznačně doporučuji.

Zvěrolékař a psí historky review

22.09.2016 Verified purchase

Humorné a záživné

Tuhle audioknihu jsem koupil dětem do auta, abychom se při kratších cestách nenudili. Audiokniha naprosto splnila naše očekávání. Děti poslouchaly, ani nedutaly a navíc byl příběh zajímavý a poučný. V podání skvělého jiřího Lábuse to byl opravdu zážitek.

Autor napsal knihu v době před více něž 40 lety, neztrácí tato kniha ani s odstupem času své kouzlo.

Mucha review

30.08.2016 Verified purchase

Další ksvělá kriminálka a facsinuujícípřednes

Krimi MUCHA je další úchvatné a kvalitní krimi. Nejen, že je tato audikniha autentická, ale i všechny postupy, hlášky, policejní humor, různé situace, porady, debaty, způsob práce, profily postav - prostě tohle všechno může dokonale vystihnout pouze muž, který si tuhle práci sám zkusil, sám nespočet takových případů řešil či vyřešil a ještě k tomu dokáže všechno tak krásně zaobalit do čtivého jazyka.

Sám Marián Geišberg k této audioknize dal vskutku mistrný přednes. Je vidět, že dokonale intonuje, výborně se dokáže do situací vcítit a osobně si myslím, že ho to i baví. Co k tomu dodat víc...

Snad jen to, že by neškodilo čtení podbarvit sem tam nějakou tou atmosféru umocňující hudbou.

O obsahu knihy zde i jinde bylo napsáno mnoho. Já jsem hledal na netu a podle mne se restaurace Konvalinka jmenovala ve skutečnosti Sněženka (kterou nezachránil před zchátráním ani novodobý "pán majitel", ani nikdo jiný) a autor dokázal také v Muše mistrně navázat na další krimi - Mucholapka. Ten je dokonce mezi dokumenty - Největší kriminální pípady Slovenska pod názvem - Skrtič žen. Škoda jen, že není Mucholapka doposud také načtena. Rozhodně se ale máme na co těšit.

Docela zajímavé počteníčko je na odkaze:

http://www.centrum-detektivky.cz/vse/dominik-dan

Kde jsou dokonce chronologicky, podle roku kdy se ten či onen případ stal, seřezeny všechny Dánovy tituly.

Takže shrnuto a podtženo - skvělá kriminálka, výborně a dokonale pospaná práce policie a znalců,výborný přednes a tak musím opět před tímto autorem smeknout. Severští autoři se mají co učit protože ty jejich "krimi paskvily" se nedají vůbec poslouchat.

Co mě naučil tučňák review

14.08.2016 Verified purchase

Tučňák co by psycholog !

Tato kniha mne fakt dostala. Možá bych ještě hvězdu přidal pokud by to bylo možné....

Předem chci upozornit že se nejdená o žádné drama, které by odhalilo hloubku postav či propracovanost děje,ani se nejedná o žádný napínavý příběh. Nic z toho.

Jedná se "pouze" o jednoduché vyprávění jednoho příběhu mladého anglického kluka, který se rozhodl postavit na vlastní nohy a do cesty se mu připletl tučňák....Jak srandovně to zní.

Především chci pochválit Kryštofa Hádka, protože jeho podmanivý hlas dal hlavnímu hrdinovi ten správný rozměr. Postava mu neskutečně sedla, fakt super výkon. Ostatně to lze u audioknih od O-H-B považovat už za samozřejmost.

Rovněž doprovodná hudba, ačkolibyla opět zbytečně dlouhá, byla zvolena stylově a dobře se poslouchala.

Kapitoly perfektně rozděleny, délka byla pro mne přijatelná a celkově byla tato audiokniha zpracována výborně.

Co se týká děje, byl zajímavý. Příběh má v sobě skyté poselství a i když se odehrál před více než 40 lety, je poučný a úsměvný. Odhaluje nám kus historie jedné velké a pro nás exotické země. Pro evropana tak přibližuje neznámou atmosféru a to nejen politickou, jaká tehdy v Argentině panovala. Prostě velmi zajímavá a výborně poslouchatelná audiokniha, která i přes svou "obyčejnost" příběhu stojí za poslech.

Sběratel review

22.07.2016 Verified purchase

Vrcholné dílo, nejlepší audio jako jsem kdy poslouchal

Paráda...prostě pradáa. Jaroslav Ples předvedl famózní a dosud ničím nepřekonaný herecký výkon. Tak dokonalým způsobem dokázal namluvit duševně nemocného Fredericka, že z toho běhal i mě samotnému mráz po zádech a to fakt snesu hodně.

Lucie Pernetová mu zdárně sekundovala a oba dva interpreti dovedli tuto děsivou knihu k dokonalosti. Konečně audiokniha po ktéré to se mnou cloumá, vře to ve mě a emocne neodezněly ani po půl dnu od doby co jsem ji doposlouchal.

Hodně tomu napomohl i samotný příběh. Opravdu skvělé dílo, výborně napsané dialogy a autorovi se naprosto věrohodným způsobem podařilo odtajnit mysl duševně nemocného člověka. Jeho naprosto zvrácené myšlenkové pochody a bezbrannost oběti, její frustraci a ponížení....všechno tohle "špatné" je v knize dokonale popsáno.

Vůbec to nedoporučuji slabým povahám. Tohle není příběh pro romantiky. Tohle je je úplně něco jiného co stojí mimo běžné hranice lidského chování.

Tohle je pro mě TOP audiokniha a nechápu proč nezískala v hodnocení Audiokniha roku titul za nejelpšího interpreta.

Bohužel se O-H-B drží stále toho "svého" - zbytečně dlouhé hudební předěly....nebýt té zdlouhavé hudby, byla by kniha min. o 30 minut kratší.

Ano, hudba k této knize patří, i žánrově byla dobře zvolena, ale stále mi uniká pročč musí být tak dlouhá....

Konec vlka samotáře review

20.07.2016 Verified purchase

Není to špatné, ale něco tomu chybí....

Při poslechu této krátké audioknihy jsem se nemohl nějak vcítit do děje. Začínalo to sice slibně, ale postupem času se příběh vyvíjel až příliš jednoduše. A to se nebavím o zápletce na hradu "Wadviků" a následných událostech. To už připomínalo spíše poháídkový příběh, než nejaké fantasy drama. Podle mého názoru byl příběh málo propracovaný, cemuž odpovídá i délka nahrávky. Rozhodně jsem od příběhu čekal víc.

Co se týká interpretace, nebyla příliš povedená. Hlas Pavla Smolárika mě prostě neseděl. Žádné měnění intonace, žádné emoce. Bylo to jen suchý přednes, i když bezchybný.

Co se mi však na nahrávce líbilo, byly hudební předěly. Krátké a výstižné, z toho by si mělo vzít O-H-B příklad.

Takže asi svým hodnocením zřejmě zklamu příznivce Miroslava Žambocha, ale propracovanost děje a vytvoření alespoň trochu reálné zápletky je základ každé dobré knihy. A je jedno v jaké době, či místu se děj odehrává.

Ostrov Entry review

14.07.2016 Verified purchase

Hezký příběh, který nedosahuje velikosti "Skály"

Ano, Peter May u mne opět zabodoval. Opět se zde setkáváme se sympatickým hlavním hrdinou, který prožívá osobní trauma a který se ocitne na životním rozcestníku neví jak dál.

Z retrospektivy tentokrát zaznívá zcela jiný příběh, jistého jmenovce a pra pra předka hlavního hrdiny, který vychází z "jakých si" deníků, jejichž existence mě byla do poloviny příběhu záhada. Nicméně práce vyšetřovatelů hodně odbytá....prostě jsem snad kromě Dána, nenarazil na jediného autora, který by dokázal věrohodně a nezkresleně pospat práci policejního vyšetřovacího týmu.

Asi to bude tím, že Dán tohle sám léta dělal, kdežto spisovatel je prostě spisovatel a tak "vaří z vody" a kolikrát nemá potuchy o čem vlastně píše a jak to v praxi funguje....

Ale stále to bylo ještě v mezích únosnosti a i přes nějaký ten "úlet" se to vyšetřování dalo ještě poslouchat....

Velmi mne rozesmálo, jak hlavní hrdina v pracovní neschopnosti dál vyšetřuje a pátrá po vrahovi na vlastní pěst a zneškodní zločince a i když zraněn, stihne ještě udělat spoustu věcí.... -O-M-G-

Na scéně se tak objeví dva paralelní příběhy. Jeden se odehrává v minulosti, jeden v přítomnosti až se na konci oba příběhy protnou. Jo dobrá myšlenka, jenže v té zmatenosti pak těžko posoudit co bylo lepší. Zda docela zajímavá minulost, která ovšem kromě hlavního hrdiny, byla všem ostatním aktérům příběhu naprosto cizí, nebo místy nudná a málo přesvědčivá přítomnost, kde jisté okamžiky či situace vyznívaly zcela nelogicky. A tak knihu jako celek hodnotím pouze 3 hvězdami, protože to velikosti Skály prostě nedosahuje.

Peter May potřeboval nutně navázat na nějaké "ostrovní drama", což se mu podařilo. Ale na 4. díl trilogie Lewis si už netroufnul (a určitě by bylo o čem psát). Jenže jak poslat zpět do služby detektiva, kterého před tím poslal do civilu.... A tak se na scéně objevujě úplně jiný detektiv, který ovšem má velmi blízko k Venějším hebridám a tak se zde opět setkáváme s již známými místy, přírodou a zvyklostmi.

Takže za mne ANO dobré, ale dobré je prostě za tři.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Robinson Crusoe review

10.06.2016 Verified purchase

Nestárnoucí klasika

Co k tomu napsat, prostě skvělé. I přes zkrácenou verzi to bylo výborně načtené, p. Brabec podal prostě výborný výkon. Dětem i mě osobně se to hrozně líbilo a pokud chcě někdo poslochat Robinsona, doporučuji i tuhle audioknihu.

Syn review

03.06.2016 Verified purchase

Další severská parodie na "krimi"

Autor se do celého příběhu zbytečně moc zaplétá. Nelogické duševní pochody naprosto bezvýznamných postav, které v celkové línii příběhu nehrají nijak důležitou roli. Hlavním tématem není vůbec vyšetřování zločinu, ale pomsta.

Dál už nech nečte, kdo nechce znát podrobnosti z děje:

Bohužel budu k téhle knize (tedy k příběhu) velmi kritický. To není krimi, tohle jsou vyfabulované lži, kterými nás autor neustále krmí....Bohužel pro mne velké zklamání. Nesbo byl do této doby snad jediný zástupce tzv. "severské krimi", kterého jsem ještě neposlouchal. Tímto titulem jsme ho zařadil po boku Keplera, Olsena, Larssena a pod. Tedy podprpůměr. Z Milénia se mi totiž líbil pouze první díl, ostatní byly už ve stejném duchu. A jaká to podobnost v hl. postavách.....

Sony je vlastně taková Salanderová s "koulema". Všechno umí, na co sáhne, to se mu podaří, má 10 životů a jako feťák závislý několik let na heroinu s tím dokážě seknou ze dne na den....Bravo, bravo, tleskám....

Nó a to se nebavím o totálních nesmyslech, které se neustále v příběhu objevují. Jako opětovná návštěva zástupce velitele věznice a jeho znovu únik s uříznutým prstem.... -O.M.G-

A konec? To je už tragédie, ale bohužel po té tvůrčí stránce....

Ne, opravdu už po žádné severské krimi nesáhnu, protože mne tihle autoři nově se tvořícího krimi žánru ničím neoslovili. Nesbo asi vůbec nikdy nic nečetl o opravdové práci policie....hlavně že se to tam hemží zásahovkou, světelnými granáty, kalašnikovi (já vím, byl to UZI) a pod. Sony, alias "agent 007" vyřídí celou "oslovskou" mafii....no to mě po...

A zase.....kromě levitace uměl skoro vše, dokonce se naučil i řídit auto.....

Autor si asi vzal vzor z postav, které zvtárnili v 80-tých letech Stallone či Schwarzenegger či o 10 let později Segal.

Ne, ne, ne, tohle opravdu není nic pro mne. Něž tohle poslouchat tak to si raději pustím pohádku.

Po stránce interpretace nelze Petru Kubešovi nic vyktnout. Ale ani jeho skvělý výkon nemohl zachránit podprůměrný děj.

Hudba byla v knize rovněž skvělá, jen se O-H-B- pořád drží svého....stále je ta hudba příliš dlouhá. Ještě že mám přehřávač, který ji umí přeskočit. Prostě méně je víc a raději bych zvolil krátké hudební předěly. Ale to je už individuální věc názoru.

Takže knihu doporučuji nenáročným posluchačům, kteří ještě stále věří spisovatelům, protože zaručeně ti jediní vědí jak to ve reálu funguje. Všude byli a všechno umí, tak jako jejich hrdinové.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Praga Piccola review

17.05.2016 Verified purchase

Kouzelný příběh o jednom velkém autě a továrně

Martin Myšička patří mezi mé TOP narátory audioknih. A perfektě dovezl načíst i tento krásný příběh z dob vzniku jedné automobilové legendy. Mistrně si dokázal pohrát s vývojem svých postav (i když fiktivních), ale opríající se o skutečné reálné postavy té doby. Tuhle knihu mohu vřele doporučit neboť není určena pouze přiznívcům a fandům automobilů. Jedná se o příběh, který se vyvíjí, graduje a hlavně podokrývá tehdejší život v hlavním městě. Vždyť popisované čtvrti jsou dnes už součástí Prahy, ale poslechnout si jak to tehdy bylo je prostě úžasné.

Případ masopustních maškar review

12.05.2016 Verified purchase

Velmi působivé

I přes to že se jedná o velmi krátkou nahrávku, je tento příběh zasazen velmi trefně do doby, kdy se z písaře stal královský prokurátor. Vlastimil Vondruška je pro audio posluchače sázka na jistotu a Vladislav Beneš, co by interpret "jak by smet".

Velmi dobře se to poslouchalo, Oldřich z Chlumu zde předvedl mimořádné dedukce hodné slavného Shrelocka Holmese a zdatně mu sekundoval jeho panoš Ota, se kterým se zde seznámil a přijal do svých služeb.

Na celé audioknize je výborné, že je opravdu jakýmsi "nultým" příběhem, který nám odkrývá prvopočátky Oldřichovy zářivé kariéry. Kdo je příznivcem Vlastimila Vondrušky a Oldřicha z Chlumu, neměl by si tuhle povídku nechat ujít.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Jednou nohou v hrobe review

04.05.2016 Verified purchase

Příliš překombinované

Bohužel, po té co jsem odposlouchal Červeného kapitána, Beštiu a Krv nie je voda jsem se pustil do téhle novinky. Ale z celkového příběhu jsem zklamán. Mmimo několik nelogičností se mi nelíbilo ani zpracování dvou úhlú pohledu a opakování kapitol. Prostě tohle ne!

Dominik Dán se snaží napsat každou knihu jiným způsobem a to se mi nelíbí. Měl by se držet jednoho stylu. Tento případ se sice vyvíjel dobře, ale zápletka, přeskakování děje, vracení se do minulosti.....Fakt se tohle nepovedlo.

Ale je to můj subjektivní pohled a nechci tuhle knihu zbytečně shazovat. Každý ať si udělá svůj názor. Určitě se najde dost lidí kterým se bude kniha líbit.

Nechci prozrazovat děj, jinak bych svoji kritiku konkretizoval, ale pokud někdo má alespoň trochu představu o tom jak funguje práce policie, pakliže chtějí nějakého zločince dostat za mříže (Zoru), nemůže to probíhat tak diletansky jak to předvedli Krauz a Chosé. Např. popis postupu práce speciálně vycvičeného psa je podle mne odfláknutý, jako by to Dán nikdy neviděl....anebo to nepovažal za důležité to pospat jak to má opravdu vypadat. Ale jakože jiné postupy práce a situace na pracovišti vykresluje naprosto reálně adodetailů....Nu co už....pro někoho nepodstatné, ale jsem zvyklý na určitý standart a ten zde dodržen nebyl.

Samotný závěr už je v podstatě jen dovětek děje, který je už asi od 2/3 knihy jasný a předvidatelný. Rovněž charaktery postav (tedy zločinců) jsou chaoticky vykresléné a celkově mě to nesedlo. Jednou se jeden bojí tam toho protože jetakový a makový a podruhé je to naopak....Jednou je jeden popisován jako specialista na to a na to a pak zase je z něj "mistr" úplně v něčem jiném....

Nevím, ale připadlo mě to, jako by to Dán měl jen zprostředkovaně a pouze improvizoval....Rozhodně je to o level níže, než doposud odposlouchané audioknihy.

Hodně mě to připadalo Crazy komedii.....hlavně jak se v závěru snažili zločinci najít to co celou dobu bylo alfou a omegou příběhu

Ale jak píšu, názor ať si udělá každý sám. Prostě tohle je "jen" průměr toho co jsem čekal.

Po stránce režie a načtení je to supr. Tam si nakladatelství Publixing drží svoji laťku stále vysoko.Snad by neškodilo sem tam nějaký zvuk nebo krátké atmosféru a děj potvrzující tóny, ale je to věc názoru. Dobře se to poslouchá i bez toho. Každopádně se pustím do další audiokihy a uvidíme.

Krv nie je voda review

20.04.2016 Verified purchase

Kdepak severské krimi - "už iba slovenské"

Kdo by neměl rád Dominika Dána. Jeho příběhy jsou skutečné, on sám byl skutečný polda z mord party a jelikož je nadán i spisovatelským talentem, jsou jeho "kriminálky" výborné. Jsou ze života, z toho skutečného. Žádné fabulace a výplody fantazie cizích autorů se kterými jsem se dříve setkal. Tohle je opravdové a běhá z toho mráz po zádech.

Je sice fakt, že některé věci nejsou dotažené do konce, resp. autor časem ztratí preciznost na které si tolik zakládal a se kterou přistupje k jednotlivým příběhům. I zde jsem narazil na některé nesrovnalosti, ale nechci zde prozrazovat děj a tak si tyhle drobné nedorozumění nechám pro sebe.

Po stránce audio je to načtené na výbornou. Po Jozefu Vajdovi se ujal díla Marián Geišberg a jeho hlas se mi velmi líbí. Dává celé knize nový rozměr. I když v knize nenajdete hudební doprovod ani syntetický zvuk, ničemu to nevadí. Ba naopak, pro příběh to je jen dobře.

Jednu věc bych snad mohl prozradit - dějově bych to zařadil hned po Beštii, protože příběh začíná v roce 1992, takže kdo bude volit Dána, může začít klidně touto audioknihou.

Marťan review

20.03.2016 Verified purchase

Vesmírný Robinson u mne jednozančně boduje!

Paráda, paráda, prostě paráda.

Takhle by měla vypadat ideální audiokniha. Silný a dramatický příběh, naprosto famózní interpretace a výborná hudba se zvuky umocňující atmosféru.

Tohle se prostě povedlo a jsem nesmírně rád, že "nám" fanouškům sci-fi udělalo OneHotBook tímto titulem radost.

Kdo neposlouchal Marťana, si může připadat jako by sám žil na Marsu. Odřezán od informací, neznajíc nic o světovém bestselleru, který byl okamžitě po vydání knihy také z filmován.

Co se mě na audioknihe líbilo? Úplně všechno. A se mě na ní nelíbilo? Nic jsem nenašel. Tak tahle by se to dalo shrnout.

Jednozančně doporučuji i těm, které nebaví technika, astrofyzika je jim cizí a nerozumí chemii. Je to prostě jedno....Autor nám to vše vysvětlí "po lopatě" a i když tomu nebudeme stále rozumět, je to stejně jedno, stačí se smířit s tím, že to tak prostě je!

Marťan je borec, je to novodobý fenomén. Román v sobě skrývá také poselství a je to taková naše naděje, protože ono to není až tak nereálné vypravit se v dnešní době na Mars. Ale ten kdo tuhle audioknihu zavrhne, jako by nežil.

Po Sběrateli kostí další titul, které řadím na "audio OLYMP".

Hovno hoří review

08.03.2016 Verified purchase

Výborný Šabach

Kdo by neznal legendární film Pelíšky. Poslechnout si předlohu bylo prostě skvělé. Břitký humor, kterého bylo v audioknize mnoho se velmi dobře poslouchal a skvěle jsem se u poslechu bavil. Jan Shánilec předvedl výbornou interpretaci. Je velká škoda, že Petr Šabach už žádnou vynikající knihu nepřidá. I když byla kniha rozdělena do samostatných příběhů, každý z nich měl své kouzlo a svou dávku humoru.

Aristokratka ve varu review

29.02.2016 Verified purchase

Čekal jsem víc

Sice se příběh dál rozvíjí a posouvá, ale oproti prvnímu dílu mám pocit, že to mírně upadá. To co mě v prvním dílu připadlo zábavné a humorné, mě v tomto druhé už tolik zábavné a humorné nepřipadá. Nemohu se zbavit dojmu, že se autor v tomto pokračování až příliš křečovitě snažil udržet humor na prvním místě, což je někdy na škodu příběhu. Někdy mi to připomínalo hlášky a gagy z filmu Kameňák. Prostě padla nějaká vtipná hláška a pak? ....pak už nic.

Každopádně je to oddechový poslech nad kterým nemusí posluchač nikterak hluboce přemýšlet kdo je kdo, nebo co je co. Prostě průměr - neurazí, nenadchne. Vzhledem k tomu, že se je i třetí pokračování, až nebudu mít co poslouchat, pustím i si tohle.

Puntíkáři review

27.02.2016

Příběh který nadchne i dospělé !

Tuto audioknihu jsem koupil pro své děti, aby při dlouhých cestám autem nezlobily a poslouchaly. A musím říct, že tato audiokniha splnila přesně to co jsem od ní čekal a dokonce i něco navíc.

To "něco navíc" bylo v podobě příběhu do které jsem se i já "zažral" a společně s dětmi jsme poslouchali humorné, leč smolné příběhy obou hlavních hrdinů.

David Prachař předvedl výbornou interpretaci, jeho hlas zněl jasně, výstižně a přesně. Doprovodná hudba, která provázela většinou každý úvod kapitoly, nebo nějakou "důležitou" událost, nerušila a dětem se moc líbila.

Každopádně ten kdo má děti školou povinné, má na dlouhých cestách o klid v autě postaráno. :-)

Hned jsem koupil i pokračování, na které se v příští cestě autem těšíme.

Věže, příběh 11.září review

15.02.2016 Verified purchase

Příběh který má "hlavu i patu"

Tuto knihu jsem si vybral hned jak vyšla upoutávka. Z čistě historického hlediska mne zajímalo jak se s tím Amerika vypořádala a jakým způsobem se zřícené věže WTC odklízely.

Kniha sice splnila má očekávání, ale upřímně - nemusel autor sdělovat všechno do detailů. Tím mám na mysli vyprávění z kapitoly č. 53, která je bohužel nejdelší, ale jinak je plná perverzností, drog a sexu. Myslím si, že měl autor myslet i na to, že si knihu přečte nebo poslechne mládež, ale toto opravdu není určeno mladým lidem, nebo dětem. No škoda....

Interpret předvedl dobrý výkon, řekl bych nadprůměrný. Vadilo mi však, že když jen četl děj, každou chvíli přerušil četbu aby udělal pauzu. Nevím proč - snad měl strach že mu uprostřed věty dojde dech, snad to tak cítil, že to tak má být...mě to ale vadilo. Pakliže četl dialogy, byl přednes výborný.

Doprovodná huba byla skvělá, vadily mi však zbytečné a rušivé zvuky. Hluk ze stavby, houkání sirény, hlasité povykování lidí v baru, různé vrzání, bouchání, skřípění a pod. Tohle do audioknihy nepatří. Není to přece rozhlasová hra. Takže od toho se odvíjí celkové hodnocení.

Před autorem smekám za jeho odvahu a vnitřní sílu. Ale byl v té době v plné fyzické i duševní síle....bohužel jsou však věci a situace na které si člověk nezvykne a zanechají "uvnitř" hluboké jizvy. A tohle je přesně ten případ.

Celkově však audioknihu doporučuji jako lehce nadprůměrné dílo a tomu koho zajímá, stejně jako mne, jak to tehdy bylo mohu tuto audioknihu jen doporučit.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Roden24 review

04.01.2016 Verified purchase

Fantastické sci-fi

Tuto povídku jsem si vybral na základě uživatelských recenzí a rozhodně svého výběru nelituji. (na rozdíl od jiných titulů stejně vybraných).

Je vidět, že autorka čerpala ze svých osobních zkušeností a mezi řádky z povídky je zřetelné její hektické pracovní tempo.

Paní Elena Podzámská, která namluvila drtivou většinu povídky, podala naprosto famózní přednes, díky kterému jsem se ponořil do hlubin své mysli a nechal se unášet svou fantazií. Celý příběh přednesla naprosto přirozeně a povídka působí natolik vážně a uvěřitelně, že by si člověk mohl říct: "Kdy a kde se to stalo?"

I když konec je takový....no až příliš rychle ukončený a zůstává zde hodně velký prostor pro fantazii každého z nás (což já osobně nemám moc rád), ale přesto všechno, i přes velmi krátkou dobu poslechu, tuto "mini audioknihu" vřele doporučuji. Nejen k zamyšlení, ale také k hlubokému prožitku, který toto dílo nabízí.

Škoda, že se autorka nevěnuje psaní více.Určitě by si povídka zasloužila i nějaké to pokračování.

Dívka ve vlaku review

27.12.2015 Verified purchase

Na audioknihu hodně velký nadstandart

Nechci zde hodnotit děj, ten tu zde byl rozebrán hned z několika úhlů pohledu a od spousty posluchačů. Nechci se zde ani příliš zaobírat jednotlivými charaktery postav, protože i ty zde byly rozebrány.

Co mne však překvapilo, byly reakce na barvu hlasu interpretek. Nejsem osoba s „bůh ví“ jakým hudebním sluchem, ale již na první pohled bylo jasně z hlasu rozpoznatelné, kdo je kdo. A interpretky se dokonale vžily do svých rolí.

Rachel - životní ztroskotanec, potácející se na hranici vlastní existence a vykreslení této postavy v podání Petry Špalkové, bylo prostě famózní.

Megan - vypočítavá mrcha, která však trpí traumatem z minulosti a opět Tereza Bebarová dokázala svým chladným hlasem ztvárnit tuto postavu dokonale.

A nakonec Ann - domácí puťka, která nesnáší manželovu "ex", ale jinak je ufňukaná a nerozhodná, Tak i s touto charakteristikou postavy si Lucie Pernetová poradila na výbornou.

Všechny tři hlasy byly jiné a mně osobně se to nepletlo!

Doprovodná hudba i zvuky byly perfektně zpracované a výborně načasované, jen na můj vkus příliš dlouhé. Např. hudba v závěru kapitol v délce 45 s - 1 min. byla pro mne zdlouhavá.

Naprosto nechápu kritiku Petera - proč se tedy pouštěli do tak "posluchačsky náročné" audioknihy? Dá se vybrat jiná audio, kde nejsou zvuky ani hudba a přednes je výborný. (např. Martina Stránského) Nechápu také, jak se mohlo někomu stát, že se v ději ztratil? Každá kapitola je přeci jasně vyznačena datumem kdy se ta či ona událost stala. Proč k tomu tak došlo je podle mého názoru ovlivněno hlavně posluchačskou pozorností.

Velmi zajímavé bylo pak srovnání jednotlivých událostí z úhlu pohledu každé z postav.

Proto říkám, že tohle není lehké audio na pochopení děje, protože nesoustředěností se opravdu posluchač může lehce ztratit.

Nevím, jaké by to bylo při čtení knihy, ale pak tyhle "zklamání" zbytečně vrhají špatné světlo na audioknihy jako celek. Takže pokud se můj názor přečte posluchač, který to s audioknihami teprve zkouší, rozhodně tuto knihu nedoporučuji pro "nováčka". Zvolil bych raději z krimi žánru - Milénium I., Skálu, Žena v kleci anebo nějaký dobrý humor - Poslední aristokratka, Máslem dolů nebo vynikajícího Saturnina v podání p. Samka.

Co může také hodně zkreslit a ovlivnit poslech této audioknihy je také špatně zvolený přehrávač. Ať už po stránce HW (hardwarové - mobil, nějaké DVD, MP3 přehrávač a pod.), tak i SW (softwarové) stránce. Protože já to poslouchal na mobilu, kde mám krásný program u kterého vidím která kapitola se mi přehrává, která se přehrávala a která se přehrávat bude a to mi fakt hodně pomohlo v tom se zorientovat ve spletitosti a složitosti děje.

A když jsem k poslechu vracel i po několika dnech, vrátil jsem se zpět a přehrál si kousek z minulé kapitoly, či dokonce předminulé, abych byl znovu v obraze. Nemám totiž dostatek času odposlouchat audioknihu najeden či dva zápřahy, příp. do 1 týdne. Takže i proto je potřeba volit takový druh audio, kde bude mít posluchač po celou dobu jasno.

Z tohoto důvodu opravdu není Dívka ve vlaku jednoduchá na poslech.

Já osobně jsem byl z této audioknihy ohromen a nadšen, ale jak jsem psal, jsou zde jistá úskalí která je potřeba vzít v potaz než se posluchač rozhodne pro tu či onu audioknihu.

Omlouvám se trochu za netradiční zhodnocení díla, ale právě proto že se jedná o mimořádné dílo, nerad bych aby na základně negativní zkušenosti s audioknihami, toto odradilo další potencionální "novice", kteří se rozhodnu s audioknihami teprve začít.

A i když je tato kniha primárně o třech ženách, jejichž osudy se určitém okamžiku navzájem spojí, je potřeba si uvědomit že v tomto příběhu vystupují také tři muži, kteří ač se neznají, přesto jednání každého, má zásadní vliv na chování ostatních.

I přes "odfláknutý" konec (ale to je problém autorky) se mě tato audiokniha velmi líbila a jednoznačně ji doporučuji.

Španělština - cestovní konverzace Rating

19.12.2015 Verified purchase

Nemčina pre všetkých 1 Rating

19.12.2015 Verified purchase

Co život dal a vzal review

08.12.2015 Verified purchase

Humor? Ano, ale smíchy jsem se neřezal

Audiokhihu jsem si zvolil, abych si odpočinul, zasmál se a zaposlouchal se také do něčeho jiného, než krimi, nebo drama. Z počátku na mne kniha působila humorným dojmem, zvláště pak první část, kterou namluvila Marina Hudečková. Ovšem v prostřední části, nazvané Morová rána, jsem se už tolik nebavil. Neubývalo to, připadalo mi to nudné a nekonečné. V poslední části jsem z počátku dost tápal, jelikož jsem nepochopil souvislosti, jak se Betty ocitla na ostrově ve Vashonu. Buď jsem tuto informaci někde zazdil, nebo tam prostě nebyla vysvětlena. Nicméně poslední část mě už tolik nepobavila. I přes určité výhrady dávám 4 hvězdy, zejména za propracované dialogy a sloh. Dějově je to slabé, ale záleží to na úhlu pohledu.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Šachové figurky review

18.08.2015 Verified purchase

Pomalý rozjezd a i přes mohutný finiš nedosahuje velikosti Skály

Na závěrečný díl trilogie jsem se moc těšil a nakladatelství OHB si dalo opravdu na čas, než se audiokniha dočkala své premíéry.

Ale k obsahu. Z prvu jsem některé souvislosti nepobral. Začíná něco, pak se přesuneme někam, kde se stane něco, abychom se vrátili o pár dnů či týdnů zpět a začíná zase něco. (píši to záměrně, jelikož nechci prozrazovat děj). To všechno bych ještě pochopil, nakonec se ukázalo, že je to pro celý příběh klíčové.

Co mě však na tomto volném pokračování vadilo asi nejvíce, byl fakt, že autor neplánoval nějaké pokračování a na celkovém příběhu je to znát. Objevují se zde nové postavy o kterých jsme doposud neměli ani šajn, přitom jsou zde prezentovány, jako nejlepší kamarádi ze školy. (to už tu snad bylo) Hlavní hrdina je představen ve zcela jiné roli (resp. v jeho dospívání má zcela jiné zájmy o kterých se doposud nevědělo) a to mě chvílemi připadlo, jako úplně jiný příběh.

Posluchač, který neslyšel předchozí dva díly, by v podstatě ani o moc nepřišel, pokud by si poslechl tento závěrečný díl. Mohl by to vnímat jako samostatnou knihu.

I když zde dodržel P. May všechny své postupy a myšlenkové pochody, není to ono, pakliže se něco po úspěchu prvních dílů dotváří navíc.

A tak Šachové figurky u mne nedosahují velikosti Skály, přesto je tato audiokniha perfektně načtená Jiřím Dvořákem, svkělá doprovodná hudba a v závěru si přece jen nechal autor otevřená zadní vrátka, pokud by se přece jen vrátil k nějakému pokračování. Bohužel to tak mohlo být i v tom první a druhém díle.

Opět je zde úchvatný způsobem zachycena drsná severská krajina a tvrdé podmínky pro život obyčejných ostrovních lidí. Takže i přes mé výhrady k ději hodnotím dílo nadprůměrně.

Sběratel kostí review

03.07.2015 Verified purchase

Výborný Deaver a ještě lepší interpret

Spisovatele Jefreyho Deavera není třeba představovat. Sběratel kostí je 1. díl ze série Lincoln Rhyme.

Celá kniha je perfektně zpracována, ozvučena a zvláště pak přednesena. To co předvedl Jan Vondráček patří mezi skvosty mezi audioknihami. Klobouk dolů a děkuji za skvělý zážitek. Ačkoli jsem knihu kdysi četl, musel jsem si také poslechnout.

Horší hodnocení dávám pouze za ne příliš povedené akce, které spisovatel několikrát podcenil, nebo přehlédnul. Ale nechci zde prozrazovat děj a tak nemohu být konkrétní. Ale zejména při hledání poslední oběti to bylo více než přehnané.

Pokud bude nakldatelství OnehotBook pokračovat, byl bych velmi rád, kdyby zůstalo u stejného interpreta.

Tak jako u Jo Nesba = Hynek Čermák.

Tělo review

18.02.2015 Verified purchase

King je prostě skvělý

Tato povídka je v pořadí třetí, která byla z celé kolekce Čtyři roční doby, v rámci které povídky vyšly, zfilmována.

Na rozdíl od předešlých dvou povídek, se film nejmenuje Tělo, ale - Stůj při mě. O čem povídka je, asi není třeba psát.

Každopádně se zde King opět "vyřádil", protože je skvělý vypravěč. Od probíhajícího děje dokáže odskočit a zase se k němu vrátit, aniž by to posluchače rozptylovalo, či mátlo. A opět jsou zde výborným způsobem zachyceny myšlenkové pochody jednotlivých hrdinů.

Závěr povídky je fascinující a dramatický, respektive její rozuzlení. A tak jako předešlá povídka - Nadaný žák, kterou jsem obdivoval, i tahle je pojata jako psychologické drama. I když je zamaskováno pod rouškou nevinnosti adolescentních hochů. Jejich osudy a příběh je neméně dramatický, jako by jej prožíval dospělý hrdina.

Co mě na knize opět mátlo a zlobilo, bylo jeji rozfázování. Mezi kapitolami žádná pauza a navíc rozdělení kapitol uprostřed souboru je přinejmenším divné. U knihy jsem také postrádal doprovodnou hudbu. Proto celkově dávám jen čtyři hvězdy.

Poslední Aristokratka review

28.01.2015 Verified purchase

Humorné, místy až příliš

Tato audiokniha mne zaujala především tím ,že obdržela cenu Miroslava Švandrlíka a tak jsem si řekl, že vyzkouším po delší době ryze český humor.

Ze začátku jsem se opravdu řezal smíchy, zvláště v úvodní kapitole, když se rodina snažila propašovat své zemřelé příbuzné a kočku do letadla a to bez placení.

I v následujících pasážích jsem se od srdce několikrát zasmál. Později mě však připadalo, že je v knize humoru až příliš. Není nutné, aby každá druhá věta musela rvát posluchači "koutky" úst, aby se čtenář či posluchač musel všemu smát.

Také hlavní postavy mě připadaly jako z nějakého hororu, než z humoristicky laděné knihy. Asi bych jim přisoudil více takové té lidské "normálnosti" a snažil bych se vykouzlit nějaký skutečný příběh, než holou fikci, která se pak určitým způsobem podsouvá jako stoprocentně zábavná a humorná. Nekteré příhody, jako například kdyt utekly dogy, mě připadly hodně přitažené za vlasy spíše než humorné, bych řekl trapné.

Nicméně i přes tyto nedostatky, hodnotím knihu kladně a pokud by to bylo možné, dal bych 3,5 hvězdy. Na 4 hvězdy však dle mého názoru kniha nemá. Každopádně se budu těšit na pokračování, pakliže bude v audiopodobě.

Nadaný žák review

28.12.2014 Verified purchase

Děsivé a mrazivé

Tohoto autora není potřeba nějak představovat. Co kniha, to perla. V tomto příběhu nám představí příběh dospívajícího chlapce a starce, ve kterém chlapec pozná bývalého velitele koncentračního tábora, gestapáka, nacistu, válečného zločince a já nevím co ještě. Prostě muže, který byl za války ztělesním všeho zla a postrachem všech vězňů.

Chlapec však všechnu tuto hrůzu obdivuje a donutí jej pod hrozbou odhalení starcovi minulosti k tomu, aby mu o všech těchto hrůzách vyprávěl.

Neuší však, že tím otevřel pomyslnou "pandořinu skříňku" svého temného "já", které postupecm času v chlapci sílí.

Zda chlapec dokáže ovládnout svou temnou mysl a hrůzné představy a zda bude válečný zločinec odhalen, si musí každý poslechnout sám.

Mě se tato kniha líbila po všech stranách. Má to děj, napětí, šokující zvraty a smutné hrdiny (tím mám na mysli třeba vychovatele Gumáka Eda). Pokud někdo váhá, za sebe můžu tuto knihu jednoznačně doporučit.

Obavy z toho, že by se zde detailně popisovalo násilí a mučení, které bylo v koncetračních táborech na denním pořádku, nejsou na místě. Vše je napsáno tak, aby to čtenáře neodradilo a přesto mu všechny ty hrůzy připomělo.

Stopařův průvodce galaxií review

23.12.2014

Humorný sci-fi příběh, aneb jak to tedy je?

Tuto sci-fi jsem měl možnost poslouchat před více jak rokem a v té době jsem byl plný očekávání. Dějově se mi kniha líbila velmi, ale bohužel to interpret nezvládl. Hlas jednoho z hrdinů (jistého mimozemšťana Forda) mluvil tím způsobem, jako by měl tři promile, takže jsem hlasu této postavy velmi špatně rozuměl. Díky tomu jsem se musel neustále vracet a neměl jsem z poslechu dobrý pocit. Nechápu jak něco takového mohla režie pustit dál. A je to velká škoda, protože jinak je kniha parádní a celá zápletka je prostě úžasná. Ostatní postavy jsou už v pohodě. Zřejmě bylo zapotřebí odlišit postavy intonací, ale pak by bylo mnohem lepší více hlasé zpracování.

Přesto jsem vydržel poslouchat až do konce a nelitoval jsem.

V knize je řada komických situací a tak jak se dá u tohoto žánru očekávat, předestírá nám autor jednu neuvěřitelnou věc druhou.

Setkat se můžeme také s několika rasami mimozemšťanů, či prezintentem celé galaxie, anebo kosmickou raketou na nepravděpodobnostní pohon.

Tento jedinečný příběh vypráví o tom, jak to vlastně s naší planetou je. Jsme opravdu páni tvorstva, nebo je to jen klam ve kterém záměrně žijem a ve skutečnosti nás ovládá někdo jiný? Pokud chce někdo vědět odpoveď na tuto otázku, musí si tuto audioknihu poslechnout.

Dívka, která si hrála s ohněm - Milénium II review

23.12.2014

Až příliš nadpřirozené!

Poté co jsem doposlouchal Milénium I. jsem se těšil i na druhé pokračování. Co naplat, že zde byla odhalena minulost Lisbeth a že se v knize objevil zcela nový příběh, který začínal velmi slibně. V tomto pokračování se nechal autor unést až příliš svou vlastní fantazií, což je škoda.

Hlavní hrdince přisoudil téměř nadpřirozené schopnosti a aby měla schopného protivníka, psotavil proti ní, blonďatého obra, který necítil bolest. To už mi připadá jako sci-fi Vetřelec vs. Predátor.

Čekal jsem něco víc, něco reálnějšího, ale místo toho jsem nabyl dojmu, že čtu sci-fi.

Lisbeth umí skoro všechno a pokud by bylo potřeba, určitě by zvládla i tryskové letadlo. Hravě vyřídí členy motorkářského gangu, přežije vlastní smrt a zažene blonďaté monstrum na útěk, k tomu všemu se na scéně objeví tajné služby a policie, která má od počátku jasno o pachateli brutální dvojnásobné vraždy. Kdepak, tohle už je ze stejného soudku jako Keplerovci a z druhé série jsem byl značně rozčarován.

Martin Stránský předvel skvělý výkon, ale to bylo asi jediné pozitivní na této nahrávce.

Vzhledem k velkému počtu kladných ohlasů, však série má úspěch a ten kdo je ochoten lecos přehlédnout a brát s hodně velkým nadhledem, si přijde na své.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Tři muži ve člunu review

23.12.2014

Překvapivě výborný humor

Dostal jsem se k této audioknize čirou náhodou. Příliš jsem jí totiž nedůvěřoval. Proto jsem dlouho váhal, než jsem se odhodlal si ji pustit. Přece jen je to ze "staré školy" a říkal jsem si, že to bude na můj vkus hodně suchý humor, který mne nebude bavit. Ale ouha ouha, jak jsem se příšerně spletl.

Ne jen že to je skvělý anglický humor, který je pro mne osobně neokoukaný a dosud neobjevený, ale i přes dobu ve které kniha vznikla, je příběh neobyčejně nadčasový. Je to sice už delší doba, co jsem tuto povídku poslouchal, ale co si pamatuji a pamatovat hodně dlouho budu, je ten fakt, že to bylo výborné.

A to také díky skvělé interpretaci Miroslava Horníčka. Proto byl poslech této audioknihy, pro mě osobně neobyčejným zážitkem.

Některé příhody jsou vskutku originální a i kdybych si pustil tuto audioknihu znovu, sláte se budu mít čemu smát.

Všem co mají rádi humor, mohu tuto audioknihu jen doporučit.

Svědkyně ohně review

23.12.2014

Divný příběh s dívným koncem

V podobném duchu, jako Hypnotizér se nesl i tento příběh z dílny manželského dua, píšícím pod pseudonymem Lars Kepler. Rozhodl jsem se, že dám těmto autorům ještě šanci a tak jsem si ještě pustil tuhle knihu. Leč opět jako v Hypnotizérovi, jsem byl zklamán. Leč o hodně dříve, protože jsem již tušil v jakém duchu se bude kniha vyvíjet. Opět zde vystupuje detketiv - nadčlověk, který nepotřebuje k zákroku žádné posily a všechny vyřídí sám. Dokonce si poradí i s rozvodněnou řekou a vše přezije bez vážné újmy. Ten kdo má rád "béčkové akční filmy" bude jásat. Dokonce už ani interpretace Pavla Římského mi nesedla, protože jednak jméno hlavního hrdiny vyslovoval jinak než před tím a jednak se do příběhu na můj vkus až příliš vžil. A protože se mi kniha nelíbila, nelíbil se mi už ani přednes.

Já miluji příběhy, které vychází z reality a jsou u skutečných lidech, ne o supermanech a blábolech, které nemají s realitou nic společného. Ale abych knihu jen nehaněl, jistě má své kvality, ale člověk to musí brát s hodně velkým nadhledem a brát to jako pohádku pro dospělé. V tom přípéadě si raději pustím nějaké sci-fi, kde se nějaké to nadpřirozeno očekává.

Pokud se nekomu líbil Hypotizér, bude se mu líbit i tohle. Na Písečného muže už nemám odvahu a pro mne osobně by to byla ztráta času.

Hypnotizér review

22.12.2014

Příliš překombinované

Po velkých převážně kladných ohlasech na tuto knihu a severskou detektivku jako takovou jsem se rozhodl, že zkusím dalšího autora (i když v tomto podání se jedná o pseudonym manželské dvojice) a tak jsem začal poslouchat Hypnotizéra.

Zpočátku to bylo hodně dobré, mělo to grády a úvod nenechal nikoho na pochybách, že se bude vyšetřovat brutální mord. Jak už je patrno z názvu knihy, měl být do vyšetřování zapojen i hypnotizér. Ale abych neprozrazoval příliš z děje, vrhnu se raději mé dojmy a hodnocení této knihy.

Autoři nemají ani páru o dané problematice. Čtenáři se snaží namluvit, že tak jak to popisují oni, je to správné. Zřejmě si to našli někde na internetu, jinak si nedovedu představit že by tohle posvětil nějaký odborník. A aby toho nebylo málo, tak se asi v polovině knihy vytratí původní děj i zločinec a najednou se zde objeví zcela jiný případ a odlišný děj. Také slet událostí, které jsou během knihy vtěsnány do děje jako události staré 10 let zpět, mě tam vůbec nesedl.

Hlavní hrdina, byl něco jako klon Robocopa a Sherlocka Holmese. Naprosto geniální a neohrožený. Kde je jako nějaký vyšetřovací tým?

A závěr knihy? Naprosto katastrofální. Takže z mého úhlu pohledu podprůměrné dílo, interpret dělal co mohl, ale obsahově to zachránit nelze. Pro mě osobně bylo toto dílo, velké zklamání, nicméně jsem přesvědčen, že si řada lidí právě tuhle knihu oblíbila. Ať je to jak je to za snahu a dávám tři hvězdy. Jsou i horší knihy.

Apage Satanas review

21.12.2014

Poučné a napínavé

Tenhle, ne zrovna krátký příběh byl můj první, co jsem od tohoto autora poslouchal. A musím uznat, že mne fakt dostal. Tahle kniha má prostě všechno co má mít trhiler z prostředí středověku. Neskutečně propracovanou zápletku, napětí, dějové zvraty, souboje, výbornou hudbu a působivý děj. Našlo by se i spoustu dalších kladů, ale tohle jsou jen ty nejpodstatnější, co mne v danou chvíli napadly.

Celá kniha je rozdělena do dvou částí. Části, kde hlavní roli hraje Ludmila (se kterou jsem se poprvé setkal v příběhu Jménem krále) a v druhé polovině se ujímá hlavní role Oldřich z Chlumu. Oba části mají své kouzlo a obě jsou stejně dobré.

Interpretace Valérie Zawadské je na vysoké úrovni a Vladislava Beneš jsem již znal z jiných audioknih a tak byl pro mne zárukou TOP kvality.

V knize je řada známých postav, ať už se jedná o panoše Otu, který nenechá žádnou ženskou sukni bez povšimnutí, či velitele Diviše, Marii z Valdštejna, čarodějnici Ketenu aj. Pokud se už někdo rozhodne pro tuhle audioknihu, měl by začít od začátku a rozhodně nebude litovat, protože Vlastimil Vondruška není jen spisovatel, ale také historik a hodně příběhů má reálné podklady. Já tuhle audioknihu mohu jen a jen doporučit.

Muži, kteří nenávidí ženy - Milénium I review

20.12.2014

Neskutečné drama, šokující rozzuzlení

Tahle kniha byla teprve mojí 2. audioknížkou a podání Martina Stránského bylo fantastické. Asi nemá cenu dělat knize sálo dlouhé recenze a reklamy. O knize a později i filmech, které byly podle knížky natočené, toho bylo napsáno spousta.

Martin Stránský to prostě umí, jeho charismatický hlas je pro thilery ideální. Skvěle intonuje a dokáže se jednotlivých postav dokonale vcítit. Mě osobně zde scházela hudba, ale v dalších dvou dílech to již vydavatel napravil. Nicméně i přes tento malinký nedostatek to neubralo nic na příběhu a dramatičnosti.

Hlavní hrdinové mě byli sympatičtí oba dva a autor se s jejich charaktery docela pohrál. Neznámé prostředí ostrova, drsná severská krajina a vyšetřování zmizení vnučky průmyslového magnáta, to je vše záruka kvality, kterou se podařilo autorovi dovést téměř k dokonalosti. V knize nechybí honičky, přestřelky ani psychopat, co víc si posluchač může přát, jen se pustit do poslouchání.

Muži, kteří mě zkazili review

20.12.2014 Verified purchase

Něco zkaženého uvnitř je, ale muži to nebudou

Ani nevím jak začít, protože většinou po doposlouchání knihy mám v sobě nějaké hluboké dojmy a zážitky, ale po doposlouchání této knihy byly dojmy povrchní a zážitky žádné. Asi proto, že jsem muž a dívám se na to mužským pohledem. Pro muže zřejmě tahle kniha není.

Především nemohu souhlasit s tím co tvrdí autorka, že je to jen o mužích, kteří ji zkazili. Pokud by se více zamyslela nad svým vystupováním při jednání s muži o kterých tvrdí že ji zkazili, pochopila by, že chyba je asi někde jinde. Ale to bylo na příliš dlouhé vyprávění.

Mě osobně se kniha až tak moc nelíbila, ale věřím tomu že si svůj okruh, převážně z řad posluchaček, najde.

A tak jako chlapi svorně přitavají, baví-li se mezi sebou o ženách, v hospodě u pivečka, tak ženy budou svorně přitakávat někde v nějaké kavárničce u kávičky, budou-li se bavit o mužích.

Ale je to dáno především rozdílností myšlení mužů a žen.

V této knize postrádám příběh, ten tu prostě chybí. Pak je zde příliš mnoho historek a hodně jich je bezvýznamných. Zřejmě to byl záměr, ale asi bych se řídil pravidlem že méně je více.

Je také pravda, že si hlavní postava zvykla žít na vysoké noze a hledat v okruhu lidí s vysoce nadstandardními příjmy toho pravého prince, je zhola nemožné. Tím pádem se nemůže divit, že se k ní tito muži chovali jako "prodejné holce" Zde se podobné chování od obou pohlaví jednoduše očekává. Ženatí chlapi balí mladé a atraktivní holky a naopak, vdaná panička jede po šarmantním "zajíčkovi". A pokud na to přišla až ve svých 29 letech, je opravdu naivní až až....

Takže abych učinil nějaký závěr - pokud se už někdo rozhodne do této audioknížky jít, měl by být srozuměn o čem kniha pojednává. Svým způsobem je tato kniha jednoduchá a není potřeba při jejím poslechu nikterak přemýšlet a kdo má takové knihy rád a je zvědavý s jakými typy mužů, autorka přišla do kontaktu, bude jeho volba správná. A pozor - žádné dech beroucí erotické scény zde nečekejte.

Hrdý Budžes review

18.12.2014

Kdo to vlastně je ten Budžes - poslouchejte

Když jsem se dostal k této audioknize, její název mne odrazoval a fotografie na titulce rovněž. Už v duchu jsem si říkal že to bude zase nějaký blábol.

Když už nebylo co poslouchat, došlo konečně na Budžese. S napětím jsem očekával kdy se objeví na scéně, místo toho se z úst Báry Hrzánové vyklubala nějaká malá holka, která prožívala své každodenní starosti v téže době, kdy i já jsem byl dítě školou povinné. A tak jsem se díky této nahrávce opět vrátil do svých dětských let a přišla na řadu také konfrontace díla s mými osobními zkušenostmi.

Ale zpět k tomu záznamu z divadelního představení, za které si právem zasloužila Bára Hrzánová ocenění. Způsob jakým se dokázala vžít do malé sedmileté holčičky je až neuvěřitelně reálný. Co se týká obsahu, tak knížka nemá chybu a popisuje tu dobu přesně jak si ji pamatuji já. Také jsem byl jiskřička a plnil slib na který jsem byl v té době patřičně hrdý a spoustu dalších věcí jsme dělali hodně podobně. Prostě tohle dílo nemá chybu, výborná předloha a ještě lepší přednes. Pokud ještě někdo váhá, tak jako jsem váhal já, ať to prosím nedělá a bez obav si může tuhle audionahrávku poslechnout v celé své kráse. A kdo že to ten Budžes vlastně je? To si musíte poslechnout, tak jako jsem si to musel poslechnout já.

Muž z ostrova Lewis review

18.12.2014

Úžasné a dokonalé!

Po poslechu Skály jsem si nemohl nechat ujít další pokračování osudu detektiva Fina Macleoda. I když to tentokrát vzal autor z jiného konce a hlavní roli zde sehrál Finův skoro tchán, stařec Tormod Macdonald.

Již jsem tušil, jakým způsobem nás autor vtáhne do děje, ovšem v průběhu poslechu jsem byl naprosto ohromen.

Tím jak mistrně dokázal popsat osudy malého chlapce se kterým se život nemazlil je prostě úžasné. Podobné paralely jaká postihla i v předchozím dílu Skála si však nejde nevšimnout. Přesto je pokračování opět strhující drama, plné napětí a očekávání jak to celé dopadne. A v retrospektivě popsat jeho smutný osud a nejen jeho. Naprosto famózní výkon předvedl Jiří Dvořák se svým hlasem a intonací, když interpretoval myšlenky starce postiženého demencí. Tohle byl prostě zážitek, který z hlavy jen nezmizí. Už jen pro tenhle pocit stojí za to, pořídit si tuto audioknihu.

I v tomto díle si autor pohrává s naší fantazií a nechává nás nakouknout do drsného severského souostroví Vnějších Hebrid. Audionahrávka je také skvěle ozvučena, tak jako Skála (což jsem zapomněl mini recenzi na tuto knihu zmínit). Trochu mne mrzí závěr, který mohl být na můj vkus umírněnější, ale je to věc názoru. Přesto to knize neuškodilo.

Už se nemůžu dočkat, až vyjde v audio podobě poslední díl pod názvem Šachové figury.

Skála review

18.12.2014

Skvělý Peter May - skvělý Jiří Dvořák

K poslechu Skály jsem se nemohl hodně dlouho dobu dostat. Po trilogii Milénium jsem se pustil do poslechu jiné severské krimi ze které jsem byl zklamán a tak jsem váhal. Nakonec jsem si přece jen Skálu pustil do "ouška" a již úvodní kapitola naznačovala, že půjde o příběh z úplně jiného soudku. S přibývajícím časem se to skutečně potvrdilo a z napínavé detektivky se vyklubalo drsné severské psychologické drama, které mne naprosto uchvátilo.

Potom jsem nedělal nic jiného, než jsem hledal příležitost k poslechu této skvělé audioknihy. Nejen že Jiří Dvořák podal výborný výkon, ale co do obsahu a zejména výborného zpracování se mi kniha zamlouvala čím dál tím víc. Také pohled z retrospektivy malého chlapce, který se díky své profesi detektiva vrátil na svůj rodný ostrov a po letech se zde opět setkal se svými spolužáky, kamarády či vrstevníky z dětských let. At už se jednalo o ty na které vzpomínal rád či naopak.

Autorovi se podařilo dokonale popsat drsnou krajinu a popsat atmosféru skotského ostrova ve kterém dokázali žít jen ty nejotrlejší obyvatelé.

Neskutečně napínavá kniha, která patří mezi moje TOP knihy.

Lovci mamutů (komplet 3 alb) review

16.12.2014

Kniha mého mládí

Kdo z kluků si v době kdy se ještě nesmělo jezdit na tzv. západních zemí, nepřál být na chvíli v době kamenné a lovit mamuta? :-D Já tedy rozhodně a k tomu nám také napomohla hodně tahle kniha. Problém byl jen s mamutem, toho nechtěl nikdo dělat. :-))

Ale při poslechu této aduioknihy jsem se vrátil do dětských let a s radostí zavzpomínal na tehdejší bezstarostné dětsví. A proto jsem i já, tuto audioknihu koupil svým dětem a doufal, že z poslechu budou mít stejný zážitek, jako kdysi já z četby.

Dětem se kniha líbila, i když si už na lovce mamutů nehrály. Na hraní mají bohužel elektroniku. Ale viděl jsem jim to na očích jak knihu prožívali a jak napětím ani nedýchaly. A co jstem také brzy zjistil, dobře se jim u knihy usínalo, takže si kolikrát pouštěly jednu kapitolu stále dokola. :-)

Toto dílo je opravdu velmi povedené, proto jsem dal i tak vysoké hodnocení a nahrávku mohu všem doporučit, protože je v tom i kus povinného dějepisu a tak se dá skloubit příjemné s užitečným.

Všichni interpreti podali nadprůměrný výkon a audiokniha je také doprovázena nejrůznějšími zvuky, které přidají dílu na autentičnosti. A co se mě ještě líbilo, je role vypravěče, která sem prostě patří.

Pan Kaplan má stále třídu rád review

15.12.2014

Jedním slovem - paráda!

Tohle není klasická audiokniha, ale spíše mi to připomíná nahrávku divadlelní hry. Nicméně to nic neubírá na její atraktivitě. V tomto příběhu se lze sektat s řadou známým i méně známých hreců, kterým zcela jasně dominuje v hlavní roli Miroslav Donutil.

O čem kniha je není až tak důležité, ale to jakým způsobem se pořadilo hercům ztvárnit jednotlivé postavy je prostě excelentní. Prostě jsem se "řezal smíchy" až mne z toho bolele břicho.

Nuevěřitelné zápletky, malicherné spory o nedorozumění, či neochvějná dobromyslnost hlavního hridny, která se ovšem jen málokdy sektá s kladným ohlasem, to všechno se během krátké doby v této nahrávce objeví.

Kolikrát jsem se přistihl jak jsem si v duchu řekl: "To není možné, to je takový pitomec ten Kaplan" aý jsem skoro uvěřil, že je to snad snímáno pomocí diktafonu ve skutečné třídě, kde se přistěhovalci učí mateřskému jazyku.

Pochválit musím také samotného autora, protože bez jeho přičinění by žádná taková kniha nevznikla, ale poslouchat toto dílo je opravdový zážitek, který z hlavy jen tak nevymizí.

V žádném případě nedoporučuji poslouchat během jízdy autem a to myslím smrtelně vážně. Tohle není vhodná nahrávka. Lépe si to vychutnat po nějaké namáhavé, ať už fyzické či psychicky náročné činnosti.

Lovci záhad - Tajemství hradů a zřícenin review

15.12.2014

Poutavý příběh plný dobrodružství

Dětem jsem koupil tuhle audioknihu, abychom měli co nového poslouchat na cestách. Kniha nás nezklamala a má přesně to co jsme od ní očekávali.

Napětí, humor, orginální příběh, tajemno, dětské hrdiny i skvělý přednes v podání pana Stanislava Zindulky.

Tato audiokniha se jen hemží tajuplnými bytostmi a milovníky napětí nenechá ani na chvíli oddechnout.

Nevím do jaké míry je kniha autentická co se týká historických pramenů, nicměné je to velmi věrohodně podáno a já jsem po tom ani nepátral. I kdyby to bylo celé smylšené (myslím tím různé historické prameny které se váží na jednotlivé hrady či tvrze po kterých se malí dobrodruzi vydali), vůbec to ničemu nevadí.

Další výhodou této audiknihy je také fakt, že je docela dlouhá a tak ji můžete poslouchat klidně při několika hodniové cestě a nudit se při poslechu nebudete.

Co konkrétního posluchače v audioknize čeká, nechci prozrazovat a tak kažedému zvědavému posluchači mohu tento titul vřele doporučit, určitě nebude litovat.

Velkou předností knihy také je domácí prostředí, takže si děti mohou snáze představit kde se který hrad, tvrz či zřícenina nachází a zdokonalí se také v zěmepisu.

Za mě osobně hodnotím nejvýše jak mohu, protože si to tato kniha zaslouží.

Straka v říši entropie review

15.12.2014

Zajímavé a poučné

Tuto audioknihu jsem v minulosti koupil dětem. Líbilo se mi téma a i když byly děti ještě menší a některým věcem nerozuměli, aduikniha se jim líbila. Při nějaké delší cestě autem jsme knihu pustili znovu a musím říct, že mne jako dospěláka uchvátila způsobem jakým tu jsou popsány fyzikální zákony, cekovým příběhem i interpretací autorů. Některé hlasy mě tam sice nesedly, ale zvykl jsem si a opravdu to má něco do sebe.

Už samotná autorka si s knihou musela dát hodně práce a podle mého názoru je to výborný počin zasadit fyzikální zákony do pohádkového příběhu, tak aby to i dítě pochopilo.

Jednotlivé kapitoly nejsou ani dlouhé, ani krátké, takže příběh nenudí, ba naopak. Navíc je každý příběh okořeněn špetkou humoru, a kdo by se při poslechu dobré audioknihy nezasmál.

Ten kdo má děti ve věku kdy jim začíná fyzika vřele doporučuji, protože to mají tzv. dvě v jendom - pohádkové příběhy i učebnici. Je jen škoda, že nikdo nenatočil pokračování, protože na rozdíl od té tištěné verze, není audio nahrávka kompletní. Ale třeba se dočkáme pokračování, které bych si určitě hned koupil.

Osobně se mi nejvíce líbili příběhy o Hrochovi (Archimedův zákon) a Tlusťochova přitažlivost (gravitace). To prostě nemělo chybu a všichni jsme se u poslechu náramně bavili.

Saturnin review

13.12.2014

Prostě senzační!

Tahle audiokniha nemá chybu. Samotné podání p. Samka je vysoce nadprůměrné a to jak dokázal audioknihu načíst, klobouk dolů. Já jsem se dlouho nemohl odhodlat k tomu, abych se do poslouchání audioknihy pustil. Nelákal mne ani film a to jednoduše proto, protože mne odrazoval samotný název knihy.

Saturnin....kdo to kdy slyšel, co to je, nebo kdo to je, až jsem se konečně odhodlal a v žádném případě jsem nelitoval.

Saturnin je prostě geniální, Saturnin je výjmečný, Saturnin je nezničitelný. Takto by se dal stručně charakterizovat osobní sluha jednoho mladého pána, který ho svými činy přívádí k zoufalství. Asi nemá cenu zde popisovat příběh, který zde už všichni znají. Ale toto geniální dílo má své kouzlo i po tolika letech a já mohu jen žasnout nad jeho originalitou.

Každá z postav má v příběhu své nezastupitelné místo a nad všechny ostatní vyčnívá, kdo jiný než Saturnin.

Samozřejmě jsem viděl i film, ale ten nebyl zdaleka tak dokonalý jako audiokniha, nicméně se jí hodně podobal.

Každopádně kdo se chce řezat smíchy, nechť neváhá po tomto skvostu mezi audioknihami.

Mě se osobně nejvíce líbila scéna, jak k se mladý pán vydal se Saturninem ke svému dědečkovi a přijela tam také teta Kateřina a ta si posléze stěžuje dědečkovi na Saturnina, že ji nepozdravil. Ten naopak opáčil že ji pozdravil a no jak ji pozdravil, to se nedá slovy pospat, to se prostě musí slyšet. A jak to dědeček okomentoval pak nemá chybu. Jednoduše úžasné.

Máslem dolů review

13.12.2014

Vtipné klábosení dvou dědků v Tichu!

Jelikož jsem znal od autora pouze filmy, rozhodl jsem se, že sáhnu také po audioknize. I když tenhle titul není zrovna z nejpovedenějších, nebavilo by mne poslouchat to co jsem již desetkrát viděl v televizi.

Autor nás zde seznamuje s dvěma hlavními hrdiny - důchodci Aronoštem (čte Tomáš Hanák) a Evženem (čte sám autor), kteří se schází na pivečku v hostnici nazvaným příznačně TICHO.

Není to sice nijak zajímavý a poutavý příběh, ale každodení starosti i radosti dvou důchodců, kteří mají také své dny. :-)

Jeden rozvedený a má vnuka Míšu o kterého se snaží vzorně starat, ten druhý žije staromládeneckým životem, přesto se tito dva znají roky a jsou nerozlučnými kamarády. Oba dva jsou zvláštní i výjmeční zároveň a každá z postav má svou typickou a nezaměnitelnou charakteristiku, to se musí nechat.

Audiokniha je v podání Tomáše Hanáka namluvena perfektně. Hlas samotného autora mi připadal poněkud nesympatický, ale čase jsme si na něj zvykl a v závěru knihy bych si už nedokázal představit Evžena v podání jiného interpreta. Prostě mi tam už ten hlas seděl. Asi nejhumornější scénka z celé knihy je jak cestovali vlakem posilnění alkoholem z Evženovi chaty zpět do Prahy. To prostě nemá chybu a už jen skrze tuto scénku audioknihu vřele doporučuji. Neotřelý humor knihu provází každou chvílí a i přes určité výhrady hodnotím tento titul vysoko, protože jsem se u toho hodně bavil.