User J.L.'s Reviews

Hvězdní Honáci Rating

13.04.2019 Verified purchase

Rychlé šípy (komplet 3 alb) review

10.02.2018 Verified purchase

Tři v jednom, každé však kvalitou jinde

Klasika, kterou jsem znal jako kluk z gramofonové desky. Když jsem viděl, že ji zde doplňují další dvě alba, říkal jsem si, že mi muselo něco uniknout a hned jsem po rychlých šípech sáhnul. Bohužel, ačkoli první díl (Záhada hlavolamu) je prostě skvělá - dramatizace, herecké výkony režie a ruchy, prostě vše, tak s další přehranou stopou jsem měl pocit, jako bych dostal ránu do hlavy. Skoro se mi nechce věřit, že za tím stojí stejný režisér a dramaturg. Třetí část se zase o něco zvedne, ale přeci se nemohu zbavit dojmu, že kdyby prostě znovu vyšel jen první (a NEZKRÁCENÝ) díl, bylo by to lepší, než po dvaceti letech něco takto flikovat...

Maigret a mrtvá dívka Rating

10.02.2018 Verified purchase

Hvězdná pěchota review

10.02.2018 Verified purchase

Skvělá sci-fi

K přečtení (přeposlouchání:) ) mě přesvědčily recenze, které tvrdily, že se kniha filmu příliš nepodobá. A to mohu potvrdit. Nejde o skutečné akční sci-fi. Je tu mnoho zajímavých sociokulturních a filosofických momentů, mnoho úvah a v rámci dané společnosti zajímavých odvážných nápadů, které jsou dnes možná ještě aktuálnější, než v době vzniku. Otázky pokládané si hlavní postavou nemají jednoznačnou odpověď, ačkoli v realitě představené knihou tomu tak je. Tato "akční" kniha tak vyvolává ve čtenáři mnohem více otázek a zamyšlení, než by člověk čekal.

Co musím vyloženě pochválit je však práce interpreta. Skvěle dávkované napětí, tam kde je třeba, žádné pitvoření či přehrávání - skvělé.

Jednoznačně doporučuji každému!

Příběh služebnice review

05.02.2018 Verified purchase

Chtělo by to proškrtat...

Nejde snad o to, že by se mi kniha nelíbila, ale pravda je, že jsem očekával více. Námět je zajímavý, vykreslení sociálních vztahů také. Ale celé se to vleče jako vagon s pískem. Prolínání vzpomínek a retrospektiv v několika rovinách - to by nebylo zas tak divné a ojedinělé. Ale problém je v tom, že o tom, co se stalo, se v podstatě dozvíme už tak z druhé, třetí vzpomínky. Každé další vzpomínání mě jen zdržovalo od postupu v ději, protože mi neprozradilo nic, co už jsem stejně nevěděl, maximálně přidalo pár detailů. Navíc mnoho těch vzpomínkových pasáží bylo až prvoplánovitě "dojemných". Samotný závěr knihy ve stylu panelové přednášky mi pak už nesedl vůbec.

Interpretka se mi většinou dost zamlouvala, jen výjimečně sklouzla k přílišné "uplakanosti".

Přes vše výše napsané si stále myslím, že stojí za to si knihu poslechnout / přečíst.

Doktor Proktor a velká loupež zlata review

14.12.2017 Verified purchase

Pěkná jednohubka

Čtvrtý doktor Proktor se čte rychle a s lehkostí, přitom nepostrádá nic z vtipu a point, na jaké jsem si zvykl už ve druhém díle. V mém pořadí tak sdílí první místo s Vanou času, následované Koncem světa a až s velkým odstupem je u mě Prdicí prášek. Pravda, nejsem asi typická cílová skupina...

Interpretace je již tradičně skvělá a "Široko daleko jediný Pétr" mě opět rozesmál.

Maigret a stará dáma Rating

26.11.2017 Verified purchase

PAX 3, 4: Dívka ze záhrobí, Neviditelný zloděj Rating

30.09.2017 Verified purchase

Vlak do Santa Fe review

25.09.2017

Brilantní parodie

"To se zase indiáni vopeřej!" Vlak do Santa Fe je vskutku limuzína mezi parodiemi, která se sice vtipně trefuje do nejrůznějších klišé mayovek, ale zároveň se hezky drží žánru - nezesměšňuje jej, takže si ji užije i fanoušek originálu. Jde o nádhernou dramatizaci, která nesází jen na ústřední dvojici Lábus - Kaiser, ale kde se i v malých rolích blýsknou svými výkony také hvězdy jako je Boris Rösner či Ljuba Skořepová (jako matka Vinnetoua!). Doporučuji každému, kdo se chce zasmát, a když v něm dřímá i kousek westernovského fanouška, tím lépe.

Tatínku, ta se ti povedla review

25.09.2017

Nepohádková pohádka

Hezký příběh o pohádkách. Svěrák nezklamal ani jako autor, ani jako interpret, jedná se o jedno z jeho starších dílek, které ještě moc hezky pojí onu laskavost a svět, ve kterém z věcí všedních dělá nevšední.

Poslech, ve kterém si najde své dětský posluchač stejně tak dobře, jako dospělý.

PAX 1, 2: Hůl prokletí, Grim přízrak review

25.09.2017 Verified purchase

Zajímavé Urban Fantasy

Od knihy jsem mnoho neočekával a snad i proto velmi příjemně překvapila. Dovedu si představit, že cílovému čtenáři (asi starší školní věk) dokáže nahnat i dost strachu. Příběhově je to vlastně v mnohém stokrát opakované klišé, kterak osudem stíhaní obyčejní lidé (v tomto případě děti) k dobrodružství a pozici vyvolených přišli. Ale zpracování je neotřelé, bratři zajímavě napsaní a vše tak hezky plyne z jedné dobrodružné části do druhé.

Jen škoda, že ostatní postavy jsou poněkud ploché, pěstouni ukázkově trpěliví a tolerantní, mystikové mystičntí, zlý agresor zlý a agresivní... Také mi vadí ten cliffhanger na konci.

Celkově ale pěkná, lehce strašidelná kniha.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

U Kulaté báby review

10.09.2017 Verified purchase

Jedna z nejlepších Maigretovek

Nejprve je třeba potenciálního posluchače upozornit, že v tomto případě nejde o audioknihu (tedy načtenou knihu), ale o dramatizaci. A to o dramatizaci veskrze výtečnou, se skvělými hereckými výkony, režií (ačkoli zde režíroval namísto Horčičky méně známý režisér, tuším že Josef Hajdučík) i technickým zpracováním (rozumějte hudbu i zvuk). Z celé série detektivních rozhlasových her s komisařem Maigretem (ať už jej ztvárnil Hrušinský, Somr, Vinklář či Sklenička) se mi snad právě tento líbí nejvíce. Možná je to skvělou Stellou Zázvorkovou ve vedlejší roli, možná zapeklitější stavbou děje a propracovanými charaktery, každopádně se mi vždy zdálo, že zrovna tahle detektivka je mnohem delší než ty předchozí (ačkoli má stejnou necelou hodinu). Rozhodně mohu doporučit.

Jak vycvičit draka review

10.09.2017 Verified purchase

Příjemná překvapení

Patřím k těm, kteří nejprve viděli film a teprve potom se dozvěděli, že nějaká kniha vůbec existuje. Vlastně jsem nejprve viděl oba dva díly:)

Asi bych si tuto audioknihu nikdy nekoupil, kdyby nebyla možnost poslechnout si její ochutnávku. Ta mě totiž naprosto nadchla, ne však příběhem samotným, ten se na můj vkus rozjíždí velmi pomalu, ale především interpretací. David Novotný pracuje s hlasem naprosto neuvěřitelně, a popravdě právě jeho podání (nejen) astmatického Rybynohy bylo to, co mě přimělo knihu koupit a v krátkém čase doposlouchat.

Co se děje týče, je úplně jiný, než jak jsem se podle filmu domníval - tedy, myslím, že kromě jmen hlavních hrdinů a prostředí nemá kniha s filmem nic společného. I celkový ráz je zcela jiný. Kniha je psaná s lehkým nadhledem a ironií, mírně parodující svůj vlastní žánr ne zcela nepodobně T. Pratchettovi.

Hlavní devizou knihy není dle mého názoru děj a příběh samotný, ten je přímočarý, nezáludný a někdy příliš pomalý, ale především živé vykreslení prostředí a především charakterů postav (a draků), které jsou (na žánr knih pro děti) příjemně plastické. Celkově doporučuji.

Všemi dary obdarovaná review

02.07.2017 Verified purchase

Postapo překvapení

Knihu jsem neznal a tak jsem od ní mnoho nečekal, ke koupi mě přesvědčila až "ochutnávka", která mě navnadila a nedala jinak, než že musím doposlouchat až do konce.

Děj je zajímavý. Má několik zajímavých zvratů a rozuzlení, ačkoli je vnímavý čtenář odhadne minimálně chvíli předem - nelze tedy vyloženě napsat, že dějové zvraty jsou překvapující, ale jsou zajímavé a posouvají příběh vždy dál.

Popisy jsou poutavé, zajímavé je i použití er-formy. Jediné, co mi vadilo, bylo dle mého názoru nadužívání odborné terminologie, pravděpodobně kvůli větší uvěřitelnosti, což ale kontrastovalo s poněkud za nesmyslnou základní tezí, takže nakonec ta přemíra termínu vyzněla spíš křečovitě.

Co se interpretace týče, sice bylo střídání hlasů ozvláštňující, ale více mi vyhovuje hlas jeden, se kterým se sžiji a není třeba si neustále znovu zvykat (něco jiného by byla částečná dramatizace, jako u knížek V. Vondrušky).

Celkově doporučuji.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti Rating

31.03.2017 Verified purchase

Doktor Proktor a prdicí prášek review

31.03.2017 Verified purchase

Pomalý rozjezd skvělé série

Když už jsem toho o tom doktorovi Proktorovi tolik četl a slyšel, rozhodl jsem se vyzkoušet jej na vlastní kůži. A musím říct, že nebýt zvědavosti a skvělé interpretace, asi bych knihu nedoposlouchal. Na můj vkus příliš mnoho prvoplánových vtípků a prdění. A anoi, taky tam bylo trochu moc toho... Prdění. Ale já taky nejsem zamýšlená cílová skupina. Ale přesto, v dalších dílech (které se mi líbí o mnoho více) autor jasně ukázal, že to jde i v případě, kdy s lehce infantilním humorem poněkud šetří.

Doktor Proktor a vana času review

31.03.2017 Verified purchase

Dospělejší a vyspělejší druhý díl

První doktor Proktor se mi moc nelíbil, obsahoval na můj vkus až příliš "prdění" a humoru založeném převážně na něm, ale líbil se mi styl. Doufal jsem tedy, že druhý díl se posune někam dál a styl zůstane - naštěstí se tak stalo. Knihu jsem si užil jako pěknou oddechovku, moc se mi líbily odkazy na důležité historické mezníky a jakési neformální rozdělení děje na takové "podepizody", které se na konci pěkně poskládají do celku.

Není možno zapomenout ani na interpreta, který knihu nečte, ale spíš ji (a si s ní) hraje - což by mě asi u jiných titulů rušilo, ale v tomto případě jsem to více než uvítal.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Doktor Proktor a konec světa. Možná… Rating

31.03.2017 Verified purchase

Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město review

31.03.2017 Verified purchase

Zklamání

První díl jsem si poslechl s chutí, v poměrně klidném tempu představoval nový svět se svými zákonitostmi, postavy i děj. Už v prvním díle byl mírně přitažený za vlasy, což je v rámci žánru v pořádku, neboť svým způsobem měl svou vnitřní logiku. Mnoho věcí zůstalo neobjasněných, nedotažených. A zde jsem se těšil na druhý díl, který nejen že nechal otázky nezodpovězené, ale především velmi zklamal vnitřní logikou stavby děje jako takového. Zkrátka a jednoduše děj nedával smysl. Navíc jsem zde cítil jakousi snahu "dát tomu víc"; víc napětí, víc mystéria, víc milostných pasáží, víc filozofujících odboček - a vše působí značně křečovitě. A nejvíce předvídatelně zapeklitý a spletitý závěr, který opět žádným závěrem není.

Škoda, doufal jsem v další podařenou sci-fi/fantasy sérii, leč nedočkal jsem se jí.

Záhada na zámku Styles Rating

31.03.2017 Verified purchase

Maigret chystá léčku review

15.01.2017 Verified purchase

Klasická detektivka - v tom dobrém

Toto není audiokniha v pravém slova smyslu, jde o rozhlasovou hru v režii jednoho z dvou ikonických režisérů zlaté éry Českého rozhlasu. Rudolf Hrušinský v hlavní roli exceluje, tak jako v ostatních detektivkách této série. Oproti jiným tentokrát nebudeme společně s Maigretem pátrat po pachateli, ten je tak nějak všem jasný skoro od počátku, ale jak už název napovídá, stahujeme kolem něj smyčku, aby bylo možno jej usvědčit...

Technicky je vše na velmi vysoké úrovni, skvělá hudba, střih i zvuky posouvají celou "audioknihu" hodně k pomyslné nedosažitelné dokonalosti. Jen je třeba počítat s tím, že rozsahem skutečně nejde o načtenou knihu, posluchač se musí spokojit s necelou hodinkou.

Aristokratka na koni Rating

15.01.2017 Verified purchase

Maigret a Dlouhé Bidlo Rating

15.01.2017 Verified purchase

Metro 2033 review

11.01.2017 Verified purchase

Kroky v temnotě

Audiokniha se mi velmi líbila - a velký podíl na tom měla i skvělá interpretace Filipa Čapky, na jehož hlas jsem si velmi brzy zvykl a skvěle se k postavě (alespoň dle mého mínění) hodí.

Kniha velmi pěkně rozehrává pocit stísněnosti, někdy bezvýchodnosti, jindy naděje blízké civilizované stanice. Zajímavé jsou jednotlivé frakce a náboženství, "politika" metra. Je pravda, že občas je všechno trochu moc rychlé a některé pasáže jsem musel poslouchat dvakrát a s mapou metra v ruce, ale na druhou stranu má kniha výborný spád a přitom obsahuje mnoho dějových odboček. Jediná věc, která mě příliš nezapadla, byl konec. Jako by vlastně k té knize zas tak moc nepatřil...