User Martin Vlach's Reviews

Vnučka čaroděje Modromíra - Čertovský minipříběh review

17.02.2021 Verified purchase

Nenadchne ani neurazí

Je asi dobré začít tím, že jsem dospělý, tudíž se na to z téhle perspektivy chtě nechtě dívám. Rozhodně bych pochválil hudební předěly, ty jsou moc povedené. Jako jejich protipól na mě působil přednes, díky kterému pak příběh působí o poznání fádněji, než jaký skutečně je. Děti to dost možná budou vnímat jinak, pro mě je ale podání určujícím faktorem zážitku (a bylo i v dětství).

Antická knihovna review

02.02.2021 Verified purchase

Rozsáhlá sbírka moudrostí, žel nedávkovaná po kapkách

Vyjma prvního úryvku „Obrana Sokratova“ jde o dlouhou sérii krátkých dílčích mouder (citátů). V knižní podobě by je čtenář nejspíš četl velice pomalu a po troškách. Po jednom každém by se zamyslel nad sdělením, aby si je zpracoval a uvědomil skutečnou hloubku, pointu a přínos (leckdy i pravdivost). Audiopodoba takovýchto filosofických textů mi přišla nešťastná, jelikož se na posluchače valí ta krátká sdělení jedno za druhým v takovém množství a kadenci, že brzy zahltí jeho mysl a on odpadne (zatímco ta lavina jede dál a dál). Pauzovat nahrávku každé tři věty asi také není to pravé. Myslím si tedy, že zde narazil obsah na formu, která mu nesvědčí.

Člověk velikosti poštovní známky review

27.01.2021 Verified purchase

Lidskost versus nelidskost

Typické lustigovské téma Židů, vězněných a likvidovaných během holokaustu Němci formou povídky, která konfrontuje lidský pohled na svět s nelidskou demagogií. Výborný je především Rudolf Hrušínský, který mi velice sednul ve své roli formou, jakou ji ztvárnil.

Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes review

26.01.2021 Verified purchase

Něco pro milovníky „romantických detektivek“

S nadhledem pojatý příběh, který na čtenáře dýchá malebností starých let, romantiky a tajemství. Proslulý Sherlock versus vyhlášený zločinec Lupin, konfrontováni doslova tváří v tvář. Kvalitní dramatizace příběhu, který jede plynule a svižně vpřed, bez mrtvých pasáží. Příjemné poslouchání.

Ilias a Odyssea. Výběr zpěvů z básnických eposů řeckého starověku review

24.01.2021 Verified purchase

Homér v kvalitním podání

Pro milovníky starodávných textů jako ušité. Luděk Munzar i Karel Höger jsou výtečnými vypravěči. Pro někoho možná budou Homérovy verše težké na vnímání, přeci jen jazyk Iliady je dost vzdálený naší běžné mluvě (doporučuji si pustit ukázku). Snad ještě dobré upozornit, že jde „jen“ o vybrané pasáže z Iliady, ne o celý příběh. I ty ukázky ale v člověku probouzejí lásku k hodnotám jako odvaha, síla, sebedůvěra, věrnost…, což samo o sobě vnímám jako dostatečný důvod k poslechu (i opakovanému).

Pohádky review

28.12.2020 Verified purchase

Klasika v nevšedním kabátě

Karel Höger je vynikající vypravěč, takže „klasické“ Erbenovy pohádky v jeho podání mi přijdou až luxusní a pro milovníky mluveného slova snad i povinné. Pořídil jsem si je na dokreslení vánoční atmosféry, což se rozhodně podařilo.

Short fairy tales

Bláznovy zápisky review

28.12.2020

Jak vypadá cesta do blázince

V prvé řadě bych vyzdvihl Jana Přeučila, jehož výkon je famózní. Sám o sobě je dostatečným důvodem si příhěh poslechnout.

Co se týká Gogola, poznáme hned jeho styl, tentokrát umně napasovaný na „cestu do blázince“. Aspoň tak jsem povídku vnímal — jako „návod“, jak to končí, naučí-li se člověk ve své mysli zabývat kdejakými malichernostmi a dedukovat si z nich scénáře. Za chvíli už žije zamotaný ve svém světě vymyšleném, ze kterého se už těžko dokáže vymanit.

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.