User DuSiCist's Reviews

Hotýlek review

29.01.2021 Verified purchase

Rodinná sága jako lusk

V jednu dobu člověk najednou všude viděl knihy nějaké paní Mornštajnové. Až jsem si poslechl ukázku z Hotýlku, pochopil jsem v čem je její síla.

Záběrem mi připomínal seriál Vyprávěj, autenticitou charakterů a jejich osudů zase nejlepší díla Jaroslava Dietla.

Velmi příjemná audiokniha v podání Jaromíra Dulavy!

Dveře do léta Rating

20.01.2021 Verified purchase

Tanečník review

29.11.2020 Verified purchase

Hon na vraha par excellence

Takhle to má vypadat, Deaver prostě opět nezklamal. Příběh má spád a dostatečné množství zvratů v závěru, které člověk vážně nečeká. Navíc se souběžně rozvíjí podivný vztah ústřední dvojice, mezi kterou to perfektně jiskří.

Jan Vondráček je u mě záruka kvalitního poslechu, takže tam těžko hledat chyby.

Určitě si dám i další díly.

Female detective Male detective Unexpected twist

Stráže! Stráže! review

21.11.2020 Verified purchase

Konečně vtipná Zeměplocha

Moje šestá Zeměplošská kniha a první, o které můžu říct, že mě opravdu bavila. Už jsem to s Terrym málem vzdal, ale vždycky mi říkali, ať zkusím tu městskou hlídku. A ono je to vážně zásadně lepší.

Tohle je navíc geniálně namluvené Janem Zadražilem, můžu doporučit.

Urban Parody Humor For beginners in the genre

Hračkář review

20.11.2020 Verified purchase

Svižná a neotřelá detektivka

Theo Cray má své vlastní, vědecké metody vyšetřování a musím říct, že mě to baví. Ta jeho chladná racionalita je osvěžující. Navíc mi velmi vyhovují krátké kapitoly, které jsou na poslech naprosto ideální.

Co bych naopak vytknul je odhalení zloducha. Tady asi funguje moje záliba v Agathě Christie, kdy jsem si v krimi oblíbil, že na konci přichází šokující odhalení, že pachatele celou dobu známe. Tohle mi v Theově sérii chybí.

Modern Male detective

Muži ve zbrani review

09.11.2020 Verified purchase

Kvalitní zábava

Mám rád fantasy série, ale Pratchettovi jsem hodně dlouho nedokázal přijít na chuť. Opravdu první co mě vážně bavila byla Stráže, stráže! a hned potom jsem si pustil Muže ve zbrani. Možná jsem měl chvíli počkat.

Provedení od pana Zadražila a vlastně celou dramaturgii nelze označit jinak než jako geniální. Narážky na sociální skupiny a vrstvy se zde povedlo pěkně napasovat na české reálie.

Trochu horší mi přišel příběh, který ustoupil do pozadí právě různým vedlejším linkám a ve výsledku mi přišlo, že záporák se snaží o to samé, co se řešilo v předchozí knize...

Dám si od Terryho chvíli klid, ale určitě se k němu zas někdy vrátím.

Urban Parody Humor

Mlýn na mumie review

12.08.2020

Novodobá klasika

Tady nejde nedat plný počet. Tahle gastrobizarní pornodetektivka má hodně co nabídnout. Jak Stančíkovou nepochybnou erudici tak i nadhled a humor. Celé je to takové do starého střihu a zároveň se nešetří narážkami na aktuální témata.

Přednes je bezchybný a sedí tomu jak kočičkář v Celetné.

Za mě velká pecka.

Classic Historical Modern A group of detectives Explicit scenes Unexpected twist Humor

Dívka, která upíjela měsíc review

28.04.2020 Verified purchase

Ani pro malé ani pro velké... Zklamání.

Co jsem čekal - pohádku pro děti i dospělé z ranku např. Hvězdného prachu.

Co jsem dostal - nepovedený pokus o smíchání dvou žánrů.

Ano, bez mučení se přiznám, že mě opět zlákala krásná obálka. Všechny bych je zakázal :)

Bohužel, paní Barnhillová to u mě netrefila a celkem dost se divím, že to má tolik dobrých ohlasů. Linka s Lunou je vyloženě dětská, místy až infantilní. K tomu, přiznávám, notně přispěl hlas paní Dvořákové z audioknihy. Až si dabér Alzáka konečně odpálí hlasivky, může ho nahradit svou interpretací Fyriana.

Naopak v druhé lince v Protektorátu je vidět snaha o vyhovění potřebám dospělého, trochu temnější témata (politika zastrašování, mučení, šílenství...). Potíž je, že výsledek mě neoslovil ani jako naivní pohádka (a že postavy jsou opravdu pohádkově ploché), ani jako fantasy.

Zklamání.

Výjimeční lidé review

31.03.2020 Verified purchase

Smrtící hádanky

Když jste fanoušek žánru "hádankového krimi", není ten výběr v českém jazyce tak velký. Dan Brown toho má sice přeloženého hodně, ale chce to taky úkrok k jiným autorům. Tato série má opravdu slibný začátek. Už od trilogie z ostrova Lewis vím, že postavy Peter May umí napsat velmi komplexní a uvěřitelné, což se zde opět potvrzuje. Luštitelský tým je tentokrát opravdu pestrý a baví.

Samotný příběh dobře promyšlený, jen možná zase takový nedotažený konec, na to mám v poslední době štěstí. Uspěchané a málo uspokojivé. Občas lze předvídat drobnosti (viz detektor kovů).

Určitě si dám i další díly.

Šelma review

07.02.2020 Verified purchase

Nevšední detektivka

Mám rád populární vědu. Člověk se dozví zajímavosti o docela všedních věcech. Mayne tyhle střípky znalostí dovede příjemně vplést do jinak celkem klasické honičky za sériovým vrahem. Hlavní hrdina je mi sympatický, přemýšlí uvěřitelně a i vrahova totožnost mě zajímala. O to hůř jsem zkousnul závěr, byl hodně unáhlený, hollywoodsky cinematický a vlastně bez zásadního zvratu. Škoda.

Chválím interpreta, dobře vystihl suchara, za kterého se i hlavní postava považuje.

Myslím, že si časem dám další díl série a těším se, co se dozvím z říše biologie.

V lese visí anděl review

19.12.2019 Verified purchase

Bohužel zklamání

Nevím, jestli jsem četl už tolik lepších krimi, ale po nadšeném hodnocení se u mě dostavilo velké zklamání z příběhu.

Hlavní vyšetřovatel není vlastně vůbec ničím zajímavý a motivace záporáka je opravdu až směšně slabá. Silný syndrom "důležitá vodítka odhalujeme až nepřirozeně dlouho (musí přijít pravý čas v zájmu napětí) a nebo náhodně (vyšetřovatelka čirou náhodou zná někoho, kdo viděl hledaného".

Abych jen nekritizoval, jsou tam i dobrá místa a pastorův finiš se mi líbil. Jinak za mě ale opravdu lehký podprůměr a pokračovat v sérii nebudu.

Interpretka dobrá :)

This review reveals the plot. Click here if you want to see it anyway.

Temný karneval review

10.12.2019 Verified purchase

Velmi povedená sbírka

Raye Bradburyho člověk spíš zná jako sci-fi autora, ale při pozornějším čtení jsem si uvědomil, že změnou žánru on pouze vystřídá kulisy příběhu, jádro však bývá vždy stejné - jde o lidi. Jejich touhy, slabosti, strachy. A i to se skvěle podařilo zachytit ve většině povídek Temného karnevalu. Jistě, jsou tam i slabší kousky, tak to se sbírkami povídek ale už bývá.

Poslech byl díky podání dvou interpretů zajímavější. Snad jen v poslední povídce mi byla postava Marie nesympatická svým otravným škemráním, ale to asi nelze přičítat přednesu :)

Pro fanoušky kvalitní povídkové tvorby povinnost a radost.

Alchymista Rating

19.11.2019

Vzkaz v láhvi review

11.06.2019 Verified purchase

Dvojka z Kodaně zase v akci :)

Od Olsena je to moje třetí kniha a pořád mě Carl a Asad baví, jejich vzájemné pošťuchování je skvělá zábava. Ale jen kvůli tomu to číst asi nechcete. Příběh mi tentokrát přišel popravdě trochu slabší, v závěru mi chyběl nějaký významnější zvrat nebo pochopení / vysvětlení motivů vraha, prostě mě moc neuspokojil.

Igor Bareš je jako interpret naprosto přesný a odvádí skvělou práci.

Celkově bych to shrnul, že další díl si zase asi pořídím :)

Trhlina review

11.03.2019 Verified purchase

Dobře zpracovaná mystifikace?

O knize jsem ještě před pár týdny vůbec nevěděl, úplnou náhodou jsem ji zahlídl u znamého v knihovně a zaujala mě svým urban legend feelingem odehrávající se v téměř domácí kotlině. A myslím, že pan Karika tady natrefil na celkem velkou díru na trhu, protože sám si ani nevzpomenu na podobně mysteriózní počin, který umocňuje investigativní forma vyprávění.

Příběh se rozvíjí poměrně pomalu a autor dost škádlí a vnadí na události příští. Přistoupil jsem ale na hru, podle mě si to tento styl prostě vyžaduje :)

Zvědavost ohledně finále byla velká, ale dost mě potěšilo, že konec je otevřený různým interpretacím (ačkoliv k jedné z nich přeci jen směřujeme poměrně nepokrytě). Líbí se mi ale, jak to pan Karika pojal - "Nevím, jen tlumočím." Takový postoj je ke zpracovávané látce podle mě ideální, na co si hrát na hlasatele pravdy nebo naopak přiznávat, že je to celé dobře připravená mystifikace :)

Pan Boublík se velmi dobře poslouchá, sedělo to.

Pokud jste (jako já) občasný dobrovolný výletník do těch mlhavých, tajemných krajin konspiračních teorií, záhad a rozostřenosti světa, vřele doporučuju.

Aristokratka na koni Rating

07.03.2019 Verified purchase

Aristokratka ve varu Rating

07.03.2019 Verified purchase

Červenka Rating

31.03.2018

Kladivo na čarodějnice review

31.03.2018

Chytne a nepustí

Představte si následující situaci: nechali jste se zaměstnat na Korsice, bydlíte pár metrů od moře a ráno připravujete ve venkovní restauraci stoly pro hosty. Svítí slunce, vlaje příjemně slaný vánek. Vy zlehka pokládáte ubrusy, naleštěné příbory a sklenky... A při tom vám do uší pan Rímský podrobně popisuje mučící praktiky raného novověku. To bylo mé léto 2015 :)

Ne, že bych se vyžíval v brutalitě tehdejších poměrů během invizice. Naopak něco tak vzdáleného běžné zkušenosti mě přimělo proposlouchat se tou temnou a děsivou minulostí. A lepšího interpreta k tomuto tématu těžko najít, pana Rímského zemitý a podmanivý projev sem patřil jak sekera na špalek.

Toto dílo, jak původní text tak i famózní audiozpracování, mě dokázalo natolik pohltit, že i krásy středozemního ostrova musely na pár hodin stranou.

Enderova hra review

31.03.2018

Psychologická pecka

Toto dílo pro mě bylo obrovským překvapením. Geniálně v sobě spojuje epičnost střetu dvou kultur bojujících o přežití, vnitřní psychologii přímých účastníků a vše podtrhává filozofickým přesahem. Postava Endera je brilantně napsaná a i když k nadprůměrně inteligentním a jaksi chladněji uvažujícím postavám mívám jako čtenář příslušný odstup, jeho vnitřní myšlenkové pochody a z toho plynoucí odvaha a cílevědomost mě opravdu zaujaly.

Přednes by mohl být trochu živější, ovšem přílišná dramatičnost by myslím byla na škodu víc. Nemohu říct, že by mně vyloženě vadil.

Toto není prvoplánový flák, ale inteligentní a zároveň čertovsky zábavný start rozsáhlé ságy a já jen doufám v další díly.

Setkání s Rámou review

31.03.2018

Klasika, ovšem ne pro každého

Jsem velký fanoušek Asimovovy ságy Nadace, přes kterou jsem se vlastně vůbec dostal k dalším klasickým dílům žánru. A ačkoliv mají tyto dvě ságy své styčné plochy (hlavně svébytné astropolitické uspořádání a neotřelost v technologických prvcích), Ráma mě tak pohltit nedokázal. Asi tu pokulhávala moje představivost, ale pochopit geometrickou a fyziologickou "osobnost" tohoto cizáka mi nabourávala zážitek z poslechu. Ačkoliv nemám ani páru, jak vypadá přednáška na ČVUT, místy jsem si připadal jako v posluchárně.

Příběh samotný není nijak strhující, jelikož se z velké části soustředí právě na objevování roztodivných rámanských reálií a příliš nedává prostor dramatu na úrovni jednotlivých postav. Ovšem to zřejmě ani nebylo úmyslem a kapitán s posádkou jen plní svou pionýrskou úlohu.

Přednes Martina Myšičky myslím sedí velmi dobře a až na několik opravdu drobných přešlapů (vybaví se mi výslovnost spojení "fait accompli"), zde určitě patří uznat dobrý výběr interpreta. Navíc se povedla i patřičně honosná hudební vložka v předělu kapitol a audioefekty vůbec.

Závěrem - pokud vám nevadí obtáčet občas mozkové závity kolem nových geometrických obzorů a rádi byste rozlouskli jedno tajemství podivného návštěvníka z cizích světů, směle do toho!