Episode UN Global Compact for Migration, who and why not joining - Globálny pakt OSN pre migrantov - Slováci ako? of the SBS Slovak - SBS po slovensky podcast

UN Global Compact for Migration, who and why not joining - Globálny pakt OSN pre migrantov - Slováci ako?
  1. Listen to the Episode

    Listen in our free Mobile Apps. Or play it here online.

  1. Podcast rating

    Your rating


    Embed

About episode UN Global Compact for Migration, who and why not joining - Globálny pakt OSN pre migrantov - Slováci ako?

Since July 2018 signed UN Global Compact for Migration in New York by 192 nations, many countries dropped from the list, stepped back and not going to ratify this Marrakesh document (to be officially launched in Morocco next month), including Australia, Austria, Hungary and many others. Slovak mystery behind the decision not to follow other members of V4 group (Poland, Czech Republic and Hungary) is almost obvious - the Slovak foreign minister was in charge of General Assembly of UN during the finalizing  the text of the compact and has to support own work. But the Slovak government is yet to declare the strong position.  

-

Od júla 2018, keď v New Yorku prijali Globálny pakt OSN pre migrantov, začali od dokumentu odstupovať jedna krajina za druhou - USA, Austrália, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Chorvátsko, Česko, a na dobrej ceste sú ďalší. Slovensko sa ako jediná krajina V4 nevyjadrilo jasne, zato ústami ministra zahraničia Miroslava Lajčáka obhajuje dohodu OSN, hoci z vlády nikto jasne nepovedal názor. Opozičné strany a vládna SNS vyzývajú nepodpísať. Minister Lajčák hodil do vreca so všetkými migrantmi aj Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí desaťročia obohacujú nové krajiny, pracujú a platia tam dane a veru nie sú spokojní so starostlivosťou materskej krajiny o nich. Pod Lajčákovo ministerstvo spadá aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý nedosiahol žiadnu jednotu medzi krajanmi a naopak, čísla tých, čo sa ešte hlásia k slovenskému pôvodu, klesajú. Po najnovších vyjadreniach na adresu krajanov od Lajčáka sú mnohí ešte viac sklamaní.    

Latest Episodes from the SBS Slovak - SBS po slovensky Podcast

Most Listened from the SBS Slovak - SBS po slovensky podcast

Similar Episodes