Recenze uživatele Vladimir

Recenze audioknihy Čierny kruh: Koniec mafie

17.07.2020 Ověřený nákup

Mafii dochádza dych (a autorovi tiež)

Oproti predchádzajúcim dvom dielom výrazný pokles kvality. Dej má už iba jednu líniu, stále sa sem tam opakujú brutálne scény, ale ako keby tam boli už len z povinnosti a ani samotného autora už nebavili. Ak čitateľ očakával, že temné Vakošove konšpirácie z predošlých dvoch dielov do niečoho vyústia, bude sklamaný, rovnako ako miznú aj iné nedokončené motívy (Piontek, Dominik,...). Zato však autor dáva voľný priechod svojim sklonom kultúrneho mesiáša a nekonečné egocentrické pasáže, kde vysvetľuje, prečo je novodobým literárnym géniom, už ďaleko prekročili hranicu trápnosti. A nie, "vesmírní řád" určite nie je "vesmírny rad". Hlboké sklamanie, neodporúčam.

Recenze audioknihy Čierny rok: Vojna mafie

15.07.2020 Ověřený nákup

slovenska mayovka

Knihy Karla Maya mali jednu zvláštnu vlastnosť - často išlo o postupnosť nie veľmi súvisiacich dobrodružstiev, ktorú bolo možné kdekoľvek začať a kdekoľvek skončiť. Karikova séria mafiánskych príbehov má v tomto s Mayom čosi spoločné. Detailné popisy brutalít možno v prvom dieli (Čierna hra) šokovali, v druhom už ale postupne začínajú nudiť (prípadne zabávať, podľa povahy čitateľa). Príbeh by mala zjednocovať postava Alexandra Vokoša, jeho temné plány a ich zázračné plnenie jej ale dodáva značnú nedôveryhodnosť. No a navyše drobné autorove chyby, ktoré nie sú nejako tragické, ale predsa len vyrušujú - účastníci protestu sú protestujúci a nie protestanti ... sloveso "predať" viackrát použité vo význame "odovzdať" ... oprátka namiesto slučka a podobne.

Explicitní scény

Recenze audioknihy Čierna hra: Vláda mafie

10.07.2020 Ověřený nákup

Predstava nemafiána o mafii

Kníh na tému deväťdesiatych rokov a nastupujúceho mečiarizmu je stále málo, preto vďaka aj za túto. Od dokonalosti má ale Karikov text pomerne ďaleko. Nemám ani tak na mysli niektoré nelogickosti, ako keď napríklad Mrázik chce na Beatu vo fitnesscentre zapôsobiť svojim kultúrnym prehľadom a spomenie, že číta Osha, ale keď o pár kapitol neskôr toho istého Osha spomenie Beata, tak Mrázikovi to nič nehovorí. Viac mi prekážalo autorovo preceňovanie svojich záporných postáv (iné tu vlastne ani nie sú). Diabolské plány o zasievaní semien rozvratu do demokratickej spoločnosti boli a sú možno vlastné moskovskej centrále GRU, sotva však ružomberskému okresnému eštébákovi. Ďalšou malo päsťou na ucho boli umelé vety, hlavne v balkánskych epizódach, ktoré mali plniť vysvetľovaciu funkciu pre menej chápavého čitateľa, v ústach postáv knihy ale zneli výnimočne umelo a nevieryhodne. Celkovo sa ale kniha počúvať dala.

Explicitní scény

Recenze audioknihy Konec hlídky

07.07.2020 Ověřený nákup

Do tretice

Ak by si ktorýkoľvek iný autor v románe, ktorý sa začne ako klasická detektívka, zrazu pomohol nadprirodzenými schopnosťami zločinca, zrejme by to čitatelia pociťovali ako nefair ťah. Kingovi je ale odpustené, jednak preto, že je to King, kde sa už istá paranormálnosť akosi očakáva, jednak pre obvyklé excelentné technické zvládnutie textu. A ak ste predošlé dva diely nečítali, odporúčam začať nimi. Nieže by to bolo nevyhnutné, ale po ich prečítaní viac oceníte túto záverečnú časť.

Recenze audioknihy Touha

07.07.2020 Ověřený nákup

Predsa len Lovecraft

Nie ten úplne top, ale predsa len Lovecraft. Neurčité miesto, neurčitý čas, mierne pripomínajúci baroko zmiešané s predhistóriou. Znalci Lovecrafta ale prídu o autorom zamýšľané prekvapenie v posledných vetách, lebo už asi od polovice budú vedieť, čo a ako. Prejav čítajúceho dobrý, ale všetko s mierou - trocha viac civilnosti by nezaškodilo.

Recenze audioknihy Doživotí - autentické výpovědi doživotních vězňů

24.06.2020 Ověřený nákup

Nevinní vrahovia

Zbierka rozhovorov s doživotne odsúdenými väzňami v Českej republike ma presvedčila o troch veciach: 1. väčšina z nich je nevinných, prípadne aj vinných, ale rozhodne nie v tom rozsahu, ako tvrdí rozsudok, 2. v podstate majú odpor k násiliu, 3. Pošta pre teba je ich obľúbenou televíznou reláciou. Ale vážne - minimálne v jednom prípade som o správnosti doživotného trestu zapochyboval aj ja.