Recenze uživatele Palo

Audiomol Písař - 1 z nejčastěji píšících recenzentů

Recenze audioknihy Cesta kolem Měsíce

31.12.2020 Ověřený nákup

Mesačňania

Dej

Sci-fi z minulosti. Mnohé scény vyvolávajú úsmev na tvári v porovnaní so súčasnosťou. S takými vedomosťami a technológiami to musela byť veľká odvaha.

Interpretácia

štandard. Hlas upokojujúci, intonácia monotónna.

Technická stránka

Trochu veľa hudby. Mierne echo pri nahrávke.

Bottom line

Kniha vhodná vo sviatočný čas, keď v krbe praská drevo a na stole je horúci grog. Čas sa zastaví a začne sa točiť späť. Krásny relax.

Recenze audioknihy Smrť na druhom brehu

07.12.2020 Ověřený nákup

Zvesíme sa ako zamlada

Dej

Humor vo vážnych situáciách je príjemný a dokáže napätie uvoľniť. Policajný humor detektívov oddelenia vrážd je vyslovene nutný. Mal som pocit, že v tejto knihe ho je viac, než v ostatných. Výborne dopĺňal šťavnaté scény. Tie boli opísané pravdivo a teda drsne. Dominik Dán sa s čitateľom nepára a naservíruje mu peknú porciu hnusu. Ale tak to proste chodí. A tak to chodilo aj v krvavých porevolučných 90-tych rokoch.

Dej je doplnený o ďalšiu prirodzenú súčasť života - zrada vo vlastných radoch. Nielen gangsterských.

Zdanlivo nesúvisiace kriminálne prípady sa nakoniec elegantne stretnú v jednom bode. To núti čitateľa premýšľať už od začiatku.

Interpretácia

Po dlhšej prestávke som si zase dal Mariána Geišberga. Bol to génius čítaných príbehov! O jeho schopnostiach som už napísal asi všetko v predchádzajúcich recenziách.

Technická stránka

Dokonalá. Palec hore. Žiadne echo, odhryznuté koncovky, nevhodné strihy. Len čistý hlas a nevtieravý hudobný podmaz na okrajoch nahrávky. Po celý čas počúvania mi ani na um nezišlo použiť ekvalizér.

Bottom line

Dávno som si neužíval posluch, ako v tomto prípade. Všetky horeuvedené komponenty do seba dokonale zapadli a vytvorili krištáľovo čistý dojem. Za tú cenu to stojí.

Vyšetřuje parta detektivů Explicitní scény Humor

Recenze audioknihy Smršť

03.11.2020 Ověřený nákup

Nezastavuj, pridaj plyn!

Dej

Prvá polovica knihy mi pripadala ako dobrá poviedka s hororovými prvkami. Počúvala sa dobre. Časová línia prehľadná. Autor zaradil moderné prvky súčasnej doby.

Dej však začal gradovať. Neočakávané zvraty. Časová tieseň. Majstrovsky vykreslené brutálne akcie. Vývoj dobre sledovatelný na mape. Sem-tam prebehli zimomriavky. Fakt dobré.

Záver však bol pretkaný jednak nereálnym poňatím vzdialeností pri rýchlej jazde autom, či únavnými psychologickými úvahami rozprávača. Nieže by neexistovali v takom vypätí, ale do deja sa mi akosi nehodili. Skôr som očakával otvorený záver pre možné ďalšie pokračovanie. Toto dielo by ho mohlo mať. Ale to som asi skazený Hollywoodom.

Interpretácia

Musím uznať, že "Kočík" sa zhostil čítania profesionálne. Ako vždy. Tento žáner mu sedí a vlastne si tu ani nechcem predstaviť niekoho iného. Jeho hlas preniká do hĺbky ako ohrev v mikrovlnke. Spolu s karikovým umením vznikajú konkrétne obrazy ako na televíznej obrazovke.

Technická stránka

S výrobou plná spokojnosť. Čistá nahrávka. Žiadna otravná hudba. Len správne podkreslenie tam, kde má byť.

Bottom line

Keď mrholí, nefúka výrazný vietor. V Tatrách možno áno. O halnom vetre som nemal potuchy. Celkom som zvedavý na ten filmový thriller-dokument. Pri počúvaní ma nevdojak (mimoděk) napadali slová od kapely Queen: "Is this the real life? Is this just fantasy?"

Psychologický Nadpřirozeno Dobře vykreslené postavy

Recenze audioknihy Krv prvorodených

22.10.2020 Ověřený nákup

Ľudia sa nemenia

Dej

Po tretej knihe Juraja Červenáka môžem povedať, že autor nám ponúkol takmer dokonalý akčný team.

Neúnavného a tvrdého bojovníka kapitána Joachima Steina. Ťah na bránku je jeho stratégia. Prostoreký, trochu málo rozhľadený v medziľudských vzťahoch. Pre silne veriaceho katolíka je neprípustná existencia iných náboženstiev. Toto je ale nutné vidieť v historických súvislostiach. Ale z toho trochu mrazí. Je náročný na výkony i súkromný život členov svojho teamu. Dokáže sa za nich postaviť i zachrániť život.

Na druhej strane tu máme rodeného diplomata a civilným životom skúseného notára Mateja Barbariča. Častokrát musí zachraňovať zadok priamočiaremu Steinovi. Dokáže vyžehliť skoro všetko. Zbrane nie sú jeho šálka kávy, zato slovom vládne perfektne.

Nakoniec tu je kaprál Bohdan Jaroš. Tichý, skromný. O to nebezpečnejší vykonávateľ špinavej práce pri výsluchoch či bojoch svojho teamu. Má nástroje a metodiku ako zo zadržaného dostať pravdu. Je to syn hlavného kata cisárskeho mesta a v anatómii sa vyzná lepšie, než kadejaký felčiar.

Autor nám poskytol hlboký pohľad na rudolfínsky dvor a mesto. Zložité politické vzťahy mi motali hlavu. Šokovaný som bol tak veľkou úrovňou medzináboženskej a medzirasovej neznášanlivosti v tých časoch. Cisár sa staral asi len o svojich alchymistov, astrológov a kultúru, čo mu vyhovovala. Ale rozvoj vedy sa uprieť nedá.

Príbeh zaujal od prvej kapitoly. Autor vie, ako udržať čitateľovu pozornosť. Celá trojica hlavných hrdinov si získala moje sympatie. O to viac bolela jarošova smutná minulosť. Nie som si istý, že jeho extrémne silná vôľa sa trestať, nie je kontraproduktívna. Záver deja sa dal tak trochu očakávať. Bol ako zo súčasnosti.

Interpretácia

Hlas Mareka Geišberga sa počúva veľmi dobre. Miestami zastretý, miestami chrapľavý. Asi sa budem opakovať - priama reč a jej rozdielne podfarbenie u postáv zvládnutá profesionálne. Celkom malá výtka by mohla prísť do kontinuálnych pasáží, kde došlo k strihu záznamu. Sem-tam sa vyskytol skok v tónine. Naproti tomu také nahnutie sa k/od mikrofónu znelo prirodzene a poslucháč má o to silnejší dojem, že dej rozpráva živý človek z "mäsa a kostí".

Technická stránka

Štandardná, dobrá. Príjemne pôsobilo decentné podfarbenie hudbou. Vyskytlo sa len párkrát a nerušilo. Naopak zvýšilo vjem deja.

Bottom line

Priznám sa, že sú adioknihy, ktoré ma hodne bavia a ich dopočúvanie zdržujem a dávkujem po jednotlivých kapitolách. Táto k nim určite patrí.

Historická Vyšetřuje parta detektivů Humor

Recenze audioknihy Mŕtvy na Pekelnom vrchu

14.09.2020 Ověřený nákup

Ďalší vyriešený prípad

Dej

Zo začiatku celkom jednoduchá zápletka sa stále viac komplikovala a splietala. Neskôr už nebolo jednoduché sledovať všetky vzťahy. Dobrá detektívka má čitateľa aktívne zapojiť a tu sa to autorovi zase podarilo.

Juraj Červenák citlivo zaradil do deja aj osviežujúce prvky. Útrpný výsluch a práca kaprála bola včas utnutá. Autor väčšinou nezachádzal do šťavnatých detailov. Nebolo treba. Opisy scén, hlavne tých lesných, sú zvládnuté majstrovsky a určite zvýšia tep. Čitateľ nebude unavený zbytočnými detailami politickej a sociálnej situácie z konca 16. storočia. Avšak podané informácie mu budú bohato stačiť. Autor sa nevyhol ani, vtedy takmer kacírskej, téme homosexuality a vyjadril zaujímavý názor. Rozhodne však nešlo o jej násilnú propagáciu, ako to zažívame v súčasnosti.

Vždy ma v červenákových knihách zaujmú jedálne lítky a menučka v dobových krčmách. Neviem, či sú reálne, ale predstava je príjemná.

Interpretácia

Marek Geišberg podal dobrý výkon, ale určite nie svoj vrcholový. Priama reč zvládnutá dobre, aj keď občas bolo nutné hodne sledovať kto práve hovorí. Páčili sa mi aj prvky v pozadí, ako nádych, zamľaskanie, prehĺtanie slín. Nenápadne osviežia interpretáciu a ste si istí, že prednáša živý človek. Humorná situácia nastala v 18. kapitole, kde v pozadí zaštekal pes. Marek možno nahrával z home office na chalupe. Bolo to ale príjemné a nerušilo.

Technická stránka

Nahrávka je zvládnutá štandardne. Odstihnuté časti slov sa takmer nevyskytli. Zvuková úroveň je dobrá. Fajnšmeker si môže ekvalizérom doladiť nízke tóny.

Bottom line

Dej i prostredie ma veľmi bavilo a užíval som si. S tromi hlavnými postavami som sa už dávno skamarátil a celkom som zvedavý, čo budú riešiť v Prahe.

Historická Vyšetřuje muž Vyšetřuje parta detektivů

Recenze audioknihy Ohnivé znamenie

24.08.2020 Ověřený nákup

História sa opakuje

Dej

Autor zvolil svižný štýl, ktorý nenudí jediným písmenom. Téma spoločenských pomerov na prelome 16. a 17. storočia je poriadne ťažká. Čitateľ je vtiahnutý do tých časov takou silou, že má občas pocit regresie. Juraj Červenák nám ukázal vtedajšiu špinu až po najvyššiu šľachtu habsburskej monarchie. Neubránil som sa však dojmu, že rovnaký hnus zažívame aj v súčasnosti. Ľudia sa nemenia.

Obratnosť autora ukazuje kvalitný štýl písania. Dobová slovná zásoba, názvoslovia, hodnosti, geografia. To všetko si vyžadovalo detailné štúdium doby. Nebál sa ani kulinárskej témy. Menučko v Bielom hrade, či uhorská špecialita z bravčového. Aj keby to bolo vymyslené, sliny sa zbiehali.

V knihe popísaný renesančný systém trestov za prestúpenie zákona chýba našej dobe. Hrozba trestu smrti, či náboženstvo v tejto sfére nefungujú. Ľudia sú rovnako úchylní vtedy aj dnes.

Čím ďalej sa hĺbime do kapitol, dej je viac komplikovaný a vrie. Nebolo jednoduché sledovať líniu. Dosť mi pomotal hlavu samotný uhorský palatín. Neviem, ako je jeho meno napísané v knihe, ale tá výslovnosť nie je presná. Naviac zaznelo, že jedna z osôb si vzala jeho dcéru. Ďalej v texte sa potvrdilo, že sa jedná o jeho sestru. No, možno som to zle pochopil.

Interpretácia

Mareka Geišberga som ako interpreta počul prvýkrát. Môžem len zatlieskať. Veľmi dobré. Priamu reč jednotlivých osôb podal bravúrnym spôsobom. Aj po dlhšej prestávke mnohých kapitol zopakoval konkrétnu osobu rovnakým hlasom. Nebolo nutné hádať kto práve hovorí. Dokázal dofarbiť dej tak, akoby som sledoval film na striebornom plátne. Odtrhnúť sa od deja bolo ťažké. Marek rozhodne dodal knihe ďalší rozmer kvality.

Technická stránka

Nahrávku asi spracovával niekto bez znalostí príslušného softwaru. Hotová katastrofa! Alebo po sebe nekontroloval, čo nastváral. Odstrihnuté časti slov. Úvodná a záverečná hudba, ktorá mala podfarbiť hovorené slovo, ho úplne zatienila. Tu je palec dole. Verím, že tá firma si za takúto mizernú prácu nič neúčtovala.

Bottom line

Kniha ma bavila a som celkom zvedavý na nový prípad teamu kriminalistov.

Historická Vyšetřuje muž Vyšetřuje parta detektivů

Recenze audioknihy Venuša zo zátoky

13.07.2020 Ověřený nákup

Desivá realita

Nového interpreta na Dánovke som sa trochu obával. Aj keď Martina Mňahončáka, ako herca, dobre poznám. Moje obavy rozptýlil už od prvej kapitoly. Prednes bol fakt dobrý. Najviac sa mi páčili dialógy a priama reč. Celkový pocit na jednotku.

Dej bol pre mňa desivejší, než samotné mŕtvoly v ňom. Dokonca o takomto riešení sporov som už počul. Proti tomu sa ubrániť nedá. Na druhú stranu, autor upozornil aj na veci, ktoré si bežný filmový divák ani neuvedomuje - moc filmového strihu. Kulešovov efekt sa využíva dodnes, stále má silu. Dominik Dán sa nevyhol ani téme, kde dobrí ľudia nedopadnú dobre. Dá sa to vnímať ako korenie príbehu, ktoré jednoducho patrí k životu.

Technicky sa jedná o kvalitnú nahrávku bez chyby. Dobre sa počúva. Toto je asi prvá kniha, kde som si nemusel a ani nechcel nastavit ekvalizér pre lepší dojem z posluchu. Za celú knihu dávam palec hore a príslušný počet hviezdičiek.

Recenze audioknihy Inferno

18.06.2020 Ověřený nákup

Cerca-Trova

Opäť bravúrny výkon Miroslava Táborského. Bezchybné čítanie so správnou intonáciou. Za mikrofónom sedel skutočný človek, hlas sa občas pohol zo strany na stranu. Veľmi príjemný pocit. Tu je to za 5 hviezd.

Obsah knihy ma nadchol. Dan Brown perfektne zvládol opisy prostredia, postáv i akcie. Hlboké historické detaily mi srdce nerozbúchali viac, ale do celkového obrazu určite patrili. Záver knihy - ten ma šokoval. Už v priebehu deja som si hovoril, že takto génius pracovať nemôže. Videli sme to aj pri nedávnych udalostiach reálnej pandémie. Takto by to nefungovalo.

Medzitým som si preštudoval demografické dáta OSN a iných servrov. Urobil som si obraz, kde asi môže byť problém. Ubehlo pár kapitol a bolo to tu! S takýmto riešením sa dá súhlasiť a niektoré národy už ho podstupujú. Knižné úvahy v závere boli pravdivé. Ústredné heslo celého diela "nejtemnější místa v pekle jsou..." je síce drsné, ale nedá sa mu nič vytknúť. Tak hľadajte a nájdete.

Celkový umelecký dojem knihy je výborný.

Pokiaľ by som mal niečo vytknúť, je technická stránka nahrávky. Prenosová rýchlosť 128 kbps je málo a vo vyšších tónoch je to poznať. Sú skreslené, rušia a navodzujú pocit umelosti. Keď už si platím za audio, potom ho chcem aj technicky čisté. Ak nahrávku budem počúvať ako online stream, budem počítať s určitým obmedzením. Toto ale nechcem akceptovať pokiaľ si audio stiahnem do prehrávača a počúvam offline.

Recenze audioknihy Andělé & Démoni

01.04.2020 Ověřený nákup

Il Passetto

Kniha spĺňa všetky atribúty dobrého diela. Úvod, jadro, záver nestrácajú napätie. Dej šlape svižným tempom. Má čo povedať. Trochu som sa obával, ako budú popísané symboly pána symbologa. Film má predsa aj vizuálnu stránku. Nebol s tým žiadny problém, keďže Dan Brown je Pán spisovateľ. Samotný záver poriadne šokoval!

Je tu ale jedna vec, čo musím autorovi vytknúť. Do profesionálne napísaného diela v závere zakomponoval jeden james-bondovský prvok, ktorý sa sem teda vôbec nehodí. Čitateľ určite príde na to, čo myslím.

Prednes pána Táborského je dokonalý. Tam sa nedá nič vytknúť. Žiadne komolenie, hltanie koncoviek či prskanie na mikrofón. Palec hore! A rovnaký palec dávam aj technickému zvukovému spracovaniu. Bolo vidieť, že nahrávka vznikla v profesionálnom štúdiu, kde nevzniká reverb (echo), ktorý je potom nutné odrezať v postprodukcii. Toto chýba niektorým audioknihám, ktoré som už mal.

Recenze audioknihy List zo záhrobia

12.03.2020 Ověřený nákup

Nezmyselný akt

Nedomyslené ľudomilstvo sa obrátilo na ľudoSmilstvo. Nevinní ľudia boli potrestaní totálnou amnestiou. Aj tí, čo pred časom zvonili kľúčami na námestiach.

Kniha je napísaná dobrým štýlom. Opakovanie niektorých scén, avšak z iného uhla pohľadu, osviežilo dej. Oceňujem vynikajúci popis situácie v krajine po amnestii z úst skúseného kriminalistu Eda Burgera. Miesto činu vraždy ženy a dieťaťa popísane mimoriadne drsným štýlom. Podnapitý mladík bol interpretovaný veľmi dobre. Pobavilo. Rovnako, ako hromada bonmotov roztrúsených v deji.

Tak, ako sa na internete dajú nájsť chyby vo filmoch, aj v tejto knižke som objavil jeden takýto "bug": Edo vytiahol bankovku, zvedavá suseda si prevzala bankovky a doma si bankovku strčila do vrecka. Koľko tých bankoviek teda bolo? :-)

V tejto audioknihe sa opäť snúbi kvalitný spisovateľov štýl a skúsenosti s úžasnou interpretáciou herca, ktorý si dokonca Eda Burgera zahral vo filme. Bravo! Kniha ma bavila od začiatku do konca.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Príbeh Vesmíru

22.02.2020 Ověřený nákup

Prelet časom za necelú hodinku

Zaujímavý projekt takto sa pozrieť ľudstvo. Ťažká téma podaná mimoriadne zrozumitelným spôsobom. Zaznelo pár dobrých myšlienok, ktoré je dobré si vypočuť ešte raz. A zamyslieť sa nakoľko sme ich hodní. Mal som pocit ako vo sne. Aj tam je čas poriadne zrýchlený a pritom sa nám zdá, že všetko plynie normálne.

Recenze audioknihy Strach

18.02.2020 Ověřený nákup

Buď spolupracuješ alebo...

...je z teba hrdina.

Ak Tma bola plnotučný thriller, potom Strach je kvalitný horor. Celý príbeh dopadol tak, ako mal. Hlavný hrdina sa mi zdal byť občas až prehnane hysterický. K mrazivej ponurej nálade deja to však celkom sedí.

Pri maľovaní ťaživej atmosféry sa autor možno nechal inšpirovať niektorými vlastnými dielami a tiež príbehmi Dieťa 44, Child's Play či filmovou sériou Votrelec. Rozhodne to nebolo naškodu.

Páčil sa mi autorov zmysel pre detail, napr. pri opise srnčej rodinky. Palec hore! Človek si túto krásnu zver ihneď vpustí do srdca, aby vám ju odtiaľ slovenský Stephen King vzápätí vyrval zvlášť drsným spôsobom.

Pretože záhady mám rád, oceňujem kapitoly o pátraní po udalostiach, či analýzu nájdených artefaktov a záznamov. V diele história strieda moderné technológie. Tento kontrast dielo osvieži.

Priznám sa, pri počúvaní som sa radšej neotáčal chrbtom k oknu ani k dverám. Celý príbeh som si užíval a odporúčam.

Mimochodom, hrdinov sú plné cintoríny.

Toto hodnocení může prozrazovat část děje. Klikni zde, pokud ji chceš i tak vidět.

Recenze audioknihy Krv nie je voda

31.01.2020 Ověřený nákup

Zábava až do konca

Dej sa rozbehol poriadne zhurta a s malými prestávkami na vydýchanie trval až do záverečných titulkov. Spojenie Dán-Geišberg nemôže sklamať. Nezarmútil ani Tlstý Váňa s jeho raňajkami. To sa človeku hneď zbiehajú sliny. Poslucháč má jednoznačne dojem, že sa stal súčasťou deja. A musí si dávať pozor na chrbát.

Výsluch prostitútiek bol popísaný hodne realisticky a ich chovanie pri "šťáre" bolo srandovné. Ba vlastne celá razia a nasledovné výsluchy sa mi páčili.

Detailný popis práce zisťovateľa príčin požiaru ma zaujal. To nebolo akési umelecké rozprávanie, ale holé fakty. Veľmi zaujímavé a poučné musím uznať.

Na záver jeden nesúhlas. Nie je úplne pravda, že v Omnii sa v revolučných dňoch 1989 pracovalo tak, ako je popísané. Presne v tom čase som tam pracoval a obchodné zmluvy sa jednoducho museli plniť. Kľúče-nekľúče, "vytvorte koridor" a podobné sme síce z balkónov videli a počuli, ale písacie stroje a ďalekopisy museli klapať.

Recenze audioknihy Touha

10.01.2020 Ověřený nákup

Zhmotnená ponurosť

Premýšľal som k čomu prostredie príbehu prirovnať. Film Sin City je asi dobrý tip. Ťažoba tmy, čiernej farby a depresie sa z reproduktorov vyslovene vylieva. K tomu priliehavá hudba. Div, že mi reproduktory nevypadli z dveri aj pri minimalnej hlasitosti :-). Napriek tomu interpretácia bola celkom dobrá. Myslím ale, že toto nebola moja šálka dobrej čiernej kávy.

Recenze audioknihy Dýchací metoda

01.01.2020 Ověřený nákup

"Důležitý je příběh, nikoli vypravěč"

Nástup deja je priveľmi pozvolný. Až nuda. Zato záver vás dostane do kolien. Dielo musí zaujať. Záver v čitateľovi stopu zanechá. Ak vás kniha donúti premýšľať, čo sa páčilo a čo nie, to je úspech.

Stephen King je majster slova. Aj nezaujímavé pasáže podá na zlatom podnose. Ak sa k tomu pridá kvalitne vyzretý hlas Petra Pelzera, ide o zážitok ako s kvalitným vínom. Preto nemôžem veľmi súhlasiť s názvom tejto recenzie a replikou z knihy. Dobrý rozprávač aj z nudy urobí zábavu.

Recenze audioknihy Tma

26.12.2019 Ověřený nákup

Nádej ťa zabije

Temný psychothriller ako spoveď jedného muža. Drsné scény opísané plnotučným umeleckým štýlom.

Jozef Karika na nás nastupuje celkom rýchlo. Už druhý deň ráno vás pekne vydesí. A začne byť jasné o akú tmu sa jedná. Bezvýchodiskové situácie rieši hlavný hrdina posvojom.

Scény gradujú. Mrazí, nemôžete sa od textu odtrhnúť. Nakoniec prichádza uvoľnenie a v pomyselnom sfilmovaní knihy ľahká podmanivá hudba. Možno trocha svetla. A to len preto, aby ste sa v nasledujúcich chvíľach ponorili ešte hlbšie a stali svedkami čohosi ešte horšieho. Nastupuje paranoja. Ak máte pocit, že vás niekto sleduje ešte neznamená, že to tak nie je.

Prichádza strhujúci a prekvapivý záver. Odhodlaný a finálny. Prebehne vám život pred očami. Túto presilu nezvládne osamotený človek. Presne, ako vo filme s Liamom Neesonom z roku 2011.

Veľmi vydarený popis pocitov a naturálnych reakcií človeka, ktorému od strachu v žilách miesto krvi pulzuje adrenalín.

Kniha okrem majstrovského vykreslenia prostredia a myslenia obsahuje dosť úvah. Na moje gusto ich tam bolo o niekoľko viac, než by som chcel. Trochu príliš odvádzajú od napätia a chvíľu trvá sa zase naladiť.

Interpretácia Petrom Kočišom je dobrá a zvyknúť sa na ňu dá celkom rýchlo. Pre ešte lepší pocit som si pomohol ekvalizérom. Hlas vhodne vyjadruje vek hlavného hrdinu. Intonácia dofarbuje dej. Pravda, Petra by som si skôr dokázal predstaviť pri čítaní iného žánru. Úlohy sa ale zhostil dobre.

Knihu som počúval cez Vianoce a dokončil na Boží hod, čo malo pre mňa hodne silný náboj.

Recenze audioknihy Mucholapka

20.12.2019 Ověřený nákup

Pod hladinou

Dominik Dán vytvoril v čitateľovi dojem, že sleduje zápletku obyčajného kriminálnika, čo vyšiel z basy. Náležito zocelený, ktorý sa pustil do "písania" vražedného seriálu. Predchádzala tomu jedna kapitola, ktorá aktuálne nedávla zmysel. Nakoniec poslúžila ako úvod k strhujúcemu a prekvapivému záveru a presvedčeniu, že čosi je pod hladinou. Uveril tomu aj hlavný záporný hrdina. Kto žil v 90-tych rokoch na Slovensku, kde bola zem kropená krvou, nábojnicami a Semtexom, vie, o čom hovorím. Aj najvyššie politické špičky majú svoje biele kone. To je doslova na zbláznenie.

Autor dokáže jednoduchým jazykom do detailu popísať scénu, vnútornú náladu aj neverbálnu komunikáciu postáv. Nefilozofuje dookola o ničom. Ťah na bránku. Drsné vylíčenie podrobností je v jednej zo záverečných kapitol. To sa mi na jeho rukopise páči.

Skutočnosti popísané v knihe sú dohľadatelné na internete. Bolo ich treba trochu urobiť zaujímavými, ale všetky fakty sú jasné a paralelu každý nájde.

Dej ma rozhodne bavil a Dominik nesklamal. Rovnako, ako Marián Geišberg svojím podmanivým hlasom dofarbil scény. Či to bol ostrieľaný detektív stojaci nad mŕtvym telom alebo naivné 14-ročné dievča. Tú správnu zmes korenia autor dodal deju občasnými vtipmi a srandičkami. Dobre je zvolená rozdielnosť pováh zúčastnených detektívov. Asi najpríjemnejšie spomienky mám na Tlstého Váňu a jeho chlebík s tlačenkou a tvrdú päsť.

Recenze audioknihy Mucha

12.12.2019 Ověřený nákup

Never tomu, čo vidíš

Detektívka napísaná v ľahkom štýle. Naviac z môjho rodného mesta. Prostredie dostatočne známe. Scény sú pretkané jasným chlapským pracovným humorom. Dej sa neodvíja v rovnej línii. Nenudí. Autor okorenil dielo potrebnými zvratmi s indíciami v predstihu. Pokiaľ si ich všimnete ;-). O tie sa nám postarajú aj scény zdanlivo nezapadajúce do deja. Dávajú tušiť, že tu nie je niečo v poriadku. Ale čo?

Bravúrny prednes interpreta už asi nie je čím viac pochváliť. Marián Geišberg sa stal súčasťou deja. Intonácia hlasu, farba, emócie - to sú jeho prednosti. Poslucháč si stíha kresliť scénu pred očami. Drsnosť, či jemnosť - nič nie je problém náležite vyjadriť. Hlas je kľudný, vyrovnaný, dobre zrozumitelný. A...návykový.

Aby som len nechválil, musím aj pohaniť. Technickú stránku súborov. V pár scénach som zaregistroval skomolenú, či odrezanú poslednú hlásku slova alebo vety. Než sa zvuk dostane z mikrofónu do uší, prejde cez mnohý hardware a software. Mohlo to byť teda aj u mňa. Za toto hviezdičky sťahovať nemienim.

Z počúvania tejto knihy si odnášam len tie najlepšie zážitky. Top, čo som doteraz mal. Nesiahol som po knihe na základe reklamy, ale referencií a recenzií. Marián Geišberg vtlačil dielu Dominika Dána nový umelecký rozmer. Viem, o čom hovorím. Výberom nevhodného interpreta sa dá aj sebelepšia kniha pokaziť.

Chcete teda vedieť, čo nie je v poriadku s hlavnými hrdinami? Neviem, ale pátram spolu s teamom vraždárov ďalej.

Recenze audioknihy Trhlina

01.12.2019 Ověřený nákup

"Dej si pozor na les ať tě nespolkne"

K recenzii sa dostávam trochu neskôr, než som plánoval. Chcel som si ešte pozrieť filmové spracovanie.

Hovorí sa, že kniha je lepšia, než film. V tomto prípade tvorcovia museli vtesnať do dvoch hodín hodne široký záber knihy. Pohybovali sa v podstate po povrchu udalostí opísaných v knihe. Mnohé si bolo treba domýšľať. Dosť vecí umelecky dotvorili (napr. auto Dávida). Výkony hercov sa mi páčili, kamera perfektná, ale hudba a zvukové efekty...tie sú na Oscara! Potiaľ film.

Teraz kniha. V deji nechýba stupňovanie napätia. Od bežných problémov až po špičku psycha. Našťastie sa nejedná o rovnú trendovú líniu. Je pretkaná mierne nudnými pasážami, ktoré neradím preskočiť. Prečo sú potrebné aj únavné časti? Ak by neboli, samotný trend by sa nám obžral. Nemohli by sme ho s čím porovnať. Ak nemôžete porovnať dobré so zlým, nezistíte, že to dobré je ozaj dobré.

Interpret textu žil s dejom. Zatínanie zubov i mäkký hlas sa objavili presne tam, kde podľa autora mali. Občas prebehol mráz po chrbte. Trochu veľa nadávok, ale tak to v živote je.

Príťažlivá je aj skutočnosť, že mnohé fakty z knihy sa stále dajú dohľadať na internete. Aj ten český bloger. Prípady zmiznutých ľudí opísaných do detailu atď.

Kniha sa mi ušami čítala veľmi dobre. Priznám sa, že je to jediný spôsob, ako zvládať mestské dopravné zápchy v kľude a bez stresov. Iba ak s tými, čo znejú do reproduktorov.