Recenze uživatele Vladimír

Recenze audioknihy Mýty

06.01.2021 Ověřený nákup

Grécka mytológia s anglickým humorom

Neodolal som a kúpil som si aj českú verziu audioknihy Mýty. Predsa len vtipy v angličtine nie sú to pravé orechové. Od mladosti som mal blízko k antickej kultúre a Grécku, takže sa cítim ako doma medzi známymi postavami. Stephen Fry je spisovateľ, herec a komik. Svojím prerozprávaním starogréckych mýtov im vdychuje nový život a sprístupňuje ich každému. Táto kniha nie je suchá a informačná. Umožňuje nám naplno ponoriť sa do starých príbehov v našich predstavách a tešiť sa na ďalšiu vtipnú poznámku rozprávača. Podivné príbehy gréckej mytológie predstavujú vďačný materiál pre anglický humor autora. Kniha obsahuje všetkých gréckych bohov v ich sebeckom a arogantnom správaní, ktoré má samozrejme dopad na ľudí, s ktorými sa stretávajú.

Česká verzia audioknihy je veľmi dobre pripravená a Otakar Brousek ml. podáva skvelý výkon v interpretovaní.

Recenze audioknihy Konec stárnutí

06.01.2021 Ověřený nákup

Zmení pohľad na starnutie

Je to veľmi zaujímavá kniha napísaná austrálskym biológom, profesorom genetiky na Harvardskej lekárskej fakulte. David A. Sinclair verí, že náš pohľad na nevyhnutnosť starnutia je nesprávny. Na základe svojho výskumu tvrdí, že môžeme starnúť pomalšie a dokonca raz aj zastaviť starnutie úplne.

Zdôrazňuje, že proces starnutia je spojený s chronickými chorobami a preto má obrovský dopad na financovanie zdravotnej starostlivosti. Posledná štvrtina knihy sa zaoberá sociálnymi, kultúrnymi a etickými dôsledkami výrazne predĺženého života. To považujem za zbytočné, lebo sú to všetko len neoverené predpoklady.

Vrelo odporúčam vypočuť si túto knihu každému, kto má záujem o najnovšiu vedu o starnutí. Niektoré veci môžu spomaliť starnutie, napríklad pôst, krátke vystavenie sa teplotným extrémom (horúčava alebo chlad), liek na cukrovku - metformin. DNA detailné výskumy v prvej časti knihy sú veľmi informatívne. Ukazujú starnutie ako hromadenie sa epigenetického šumu a predstavujú možnosť liečiť starnutie ako chorobu, ktorá nás zabíja prostredníctvom svojich príznakov, ako sú napríklad kardiovaskulárne ochorenia alebo rakovina. Táto kniha zmenila môj pohľad na starnutie, ktoré som predtým vnímal ako niečo nevyhnutné.

Audiokniha je veľmi dobre nahovorená. Borek Kapitančik má príjemný hlas.

Recenze audioknihy Sharpův tygr

25.02.2020 Ověřený nákup

Realistický pohľad na vojnový konflikt imperialistickej politiky prelomu 18. a 19. storočia

Audioknihu som si kúpil, lebo som mal rád sériu filmov o seržantovi Sharpovi z obdobia bojov Angličanov proti Francúzom počas napoleonských vojen v Španielsku. V tomto kontexte začiatok kariéry vojaka Sharpa vyznieva trochu zvláštne, lebo je až veľmi pragmatický, prízemný a jednoduchý v porovnaní so seriálovým hrdinom. Ale má rovnako dobré srdce pod drsným povrchom. Príbeh je dobre napísaný, realistický, dokáže zaujať. Páčili sa mi detaily zo života anglických vojakov v armáde Východoindickej spoločnosti. Je dobré si uvedomiť, že nie je to vážna literatúra, skôr príjemná oddychovka v štýle dobrodružných románov z edície STOPY. Audiokniha je veľmi dobre nahovorená Lubošom Ondráčkom.

Recenze audioknihy Vztahy bez stížností

30.01.2020 Ověřený nákup

Kniha, ktorú by si mal prečítať (vypočuť) každý

Keď som si audionahrávku knihy Willa Bowena Vztahy bez stížností kupoval, mal som obavu, že to budú všeobecné rady o pozitívnom myslení. Presvedčili ma však veľmi pozitívne recenzie a tak som to skúsil. Mám skúsenosť, že ak otvorím knihu a zaujme ma prvá veta, tak tá kniha sa mi bude páčiť. Zatiaľ to väčšinou funguje. Takto som mal aj u tejto knihy od začiatku pocit, že nechcem to prestať počúvať. Prináša zásadné rady, ktoré dokážu zmeniť náš život, ak sme ochotní sa vyvíjať. Mať radosť a meniť sa je podľa autora zmysel našej existencie. A má pravdu, ak zostaneme na ľudskej úrovni nášho každodenného života. Páči sa mi, že hlboké pochopenie životných právd je ilustrované príbehmi zo života. Veľmi úprimné posolstvo, ktoré navodzuje úprimné odhodlanie zmeniť sa a už sa nikdy nesťažovať. Rozmýšľam teraz ako citlivo odporučiť túto skvelú knihu svojim blízkym. ;)

Kniha je veľmi dobre nahovorená. V príbehoch je reč prirodzene dramatizovaná. Martin Stránský má príjemný hlas.

Recenze audioknihy Čeká nás pohroma?

18.01.2020 Ověřený nákup

Autobiografický text, ktorý upozorňuje na dôležitú realitu našej (ne-)bezpečnosti

So záujmom som si vypočul knihu Čeká nás pohroma. Sú to autobiografické spomienky na dôležité obdobia života bývalého riaditeľa vojenskej rozviedky generála Andora Šándora. Páčili sa mi informácie z prostredia armády spred aj po novembri 1989.

Myslím, že veľa ľudí je podobne ako ja na tom tak, že si neuvedomujeme nedostatočnosť našej armády. Myslím tým armádu na Slovensku, lebo predpokladám, že sme na tom podobne ako Česi, alebo pravdepodobne ešte horšie. Máme sklon podceňovať bezpečnosť štátu, pretože sa mylne domnievame, že NATO sa o nás postará. Je to naivná predstava. Generál Šándor ma presvedčil so svojom pohľade na realitu, že mali by sme byť pripravení na budúcnosť, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou prinesie reálne hrozby. Veľmi zaujímavý je aj pohľad do zákulisia fungovania tajných služieb a informácie zo zákulisia politiky. Ide o zaujímavý príspevok k literatúre faktu.

Kniha je kvalitne nahovorená, veľmi dobre sa počúvala.